הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 186744
באותו שבוע של קריסת הקומוניזם בבריה"מ לשעבר, לפני 12 שנה בדיוק, התבשרנו בישראל על פירוק הקיבוצים הסוציאליסטיים. על פירוקם של אותם הקיבוצים שכאשר סטאלין הרודן מת – שם ישבו שבעה, התאבלו מרה על מותו של "שמש העמים" ולא העיזו להשחית את זקנם. הקיבוץ - מוסד אידיאולוגי מוצק שעד לפני דור או שניים נדמה היה שהוא יצוק לנצח, פשט את הרגל. הקיבוצים פשוט מתקפלים, משנים צורה ואופי, והשפעת ההתקפלות הזאת על החברה הישראלית תהיה גדולה.
בהחלטה שהתקבלה בהנהלת התנועה הקיבוצית, חדל הקיבוץ המוכר, שהשפיע רבות על חיי הארץ, להתקיים במתכונתו הקודמת. השיתוף הקומוניסטי מת ויחי הרכוש הפרטי. איש הקולקטיב, שאין לו משלו כל רכוש, הפך בגין החלטה מהפכנית אחת לבעל רכוש, ובעצם לקפיטליסט רחמנא ליצלן...
מי שזוכר, יודע שהקיבוץ היה גולת הכותרת של החברה הישראלית. אידיאל חיי השיתוף המלא קסם לרבים בתקופה בה שלטו הרעיונות הסוציאליסטיים-הקומוניסטיים בתודעתם של מיליוני בני אדם בעולם. וכפי שכיום לוקחים כל אורח נוכרי רם המעלה לביקור במוסד "יד ושם", אך לפני דור הקיבוץ היה התחנה הראשונה שביקשו להראות לאורח מחו"ל כנפלאות הארץ הזאת. האידיאל הקיבוצי נראה לרבים כדרך חיים וכאמצעי נאות לתיקון החברה. להיות קיבוצניק היה לפני שלושים ועשרים שנה – תעודת כבוד. ועתה בא הסוף לכך, כל דגליו התקפלו.
מוסר ההשכל מבחינתי הוא פשוט ביותר: כל רעיון, ולו הנעלה ביותר, שבני אדם הוגים אינו יכול להתקיים יותר מאשר דור או שניים. ממציאיו של כל רעיון יוצרים אותו לפי השקפתם, מבנה אישיותם ובהתאם לתנאיי החיים באותה תקופה. אולם, החיים משתנים. בני אדם מתחלפים, והמציאות כיום אינה דומה למציאות החיים כאשר נוצר הרעיון. עליו איפוא למות במוקדם או במאוחר. זה קרה לרעיון הקומוניזם עצמו, ועתה בא תורו של הקיבוץ.
רגע מפיתום? רעיון השית קיים לנצח 186746
תגובה 186439
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 186758
דומני שרעיון האלוהים מפריך את טענתך.
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 186766
אכן דוגמה נגדית אחת מספיקה, אבל ממש לא חסרות עוד דוגמאות.
(אפילו רעיון האלוהים הוא יותר מרעיון אחד, אבל די לניטפוקים באמצע הלילה).

מתי יתקפל הרעיון של התקפלות הרעיונות האנושיים אחרי דור או שניים?
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 186774
האמת היא שטיעונך תלוי למי בוחרים להאמין:

אם להאמין למה שמו, שבדה מליבו הסערורי כי האדם ברא (יש מאין) את הא-לוהים - הצדק איתך.

אבל אם מאמינים ליהודים האמונים על תורת ישראל (או למוסלמים ולנוצרים לגווניהם), הסבורים כי הא-ל ברא (יש מאין) את האדם והעניק לו הוראות הפעלה (התנ"ך - ספר הספרים) לעולם ולאדם - הצדק נישאר עם טיעוני שלי, בדבר נחיתות הרעיונות האנושיים ושבריריותם.
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 186854
אז הרעיון הזה של הנוצרים, עם כל הבלאגן הזה של השילוש הקדוש ובתולות יולדות, זה גם משהו שמגיע מלמעלה? או שזה סתם עוד רעיון אנושי מאוד שברירי שמחזיק מעמד מאות שנים ואוטוטו הוא נעלם ומשאיר לנו רק את היהדות המונותאיסטית שנצחה לא משקר?
והדתות מן המזרח? ועבודת אלילים? וקריאה בקלפים? ותורת הנסתר? והמושג משולש? גם כל אלה רעיונות שלא ברא אותם האדם ושמקורם אלוהי?
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 186856
אני דווקא חושב שהנצרות, האיסלאם ושאר ירקות ממזרח וממערב - יסודם בדמיונו הפרוע של האדם.
רק "נצח ישראל (אלוהי ישראל, למי שאינו יודע את מקור הביטוי) לא ישקר ולא ינחם כי לא אדם הוא להינחם", כמאמר הכתוב בתורת ישראל (שמואל א', טו: כט) המסורה לעם ישראל למרגלות הר סיני.
וראו עוד:
רק ש"ס! 186858
האם בנקודה זו בזמן אפשר כבר להניח שמעולם לא תלית כל תקווה ב"שינוי"?

נו, עוד מחזיר בתשובה...
מאוכזב גם מש''ס, מליכוד, ממרצ ומעבודה 186860
כמה חבל שבמקום לענות טיעונים לעניין, בחרת לנפנף עם האגרופים באוויר.
מאוכזב גם מש''ס, מליכוד, ממרצ ומעבודה 186861
אגרופים? איפה ראית אגרופים?

כמה חבל שהולכת אותנו שולל עד כה.
מאוכזב גם מש''ס, מליכוד, ממרצ ומעבודה 186864
לבינתיים מי שמוליך אותנו שולל זה את/ה.
אני מבקש לשמוע דעות מנגד, המפריכות את הטיעונים. אני בטוח שיש לך דעות משלך בנידון. הבה ונישמע.
ברצינות שאני מאוכזב מכל מפלגות הכנסת, ואני נמצא ברשימה טובה, תאמינו לי.
מאוכזב גם מש''ס, מליכוד, ממרצ ומעבודה 186872
אין לי עניין להפוך עוד דיון באייל הקורא לבמה למחזיר בתשובה. כבר היו לנו די והותר מאלו.

הולכת אותנו שולל כאן: תגובה 186242
מאוכזב גם מש''ס, מליכוד, ממרצ ומעבודה 186883
אינני מבין למה כאשר דתי טוען את טיעוניו הרציונליים (?), הוא תמיד חשוד בחזרה בתשובה ואילו אנשים כמו: ירון לונדון, שלי יחימוביץ וטומי לפיד אינם חשודים בהחדרת השקפה חילונית סוציאליסטית או חילונית?
מי אמר שאין סתימת פיות? ומי אמר שאנחנו לא ניזונים מסטיגמות חברתיות? לאן נעלמה הליברליות להעניק לצד השני את מקומו לטעון את דעתו בפומבי? הרי כולנו, חילונים ודתיים, חשודים סובייקטיבית בהשפעה על השומע ועל הקורא את דעתנו שלנו, תהיה אשר תהיה.
רק ש"ס! 194191
"אין חילוניים, אין דתיים-כולנו יהודים!"*

*בכפוף לתקנון המבצע שנמצא בבית המפלגה
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 186866
טוב. אז נסכים שיש בכל זאת כמה רעיונות אנושיים שקיימים איתנו מאות ואף אלפי שנים (לא דור או שניים) ושעדיין אנו צריכים להמתין זמן מה עד שנהיה עדים לשבריריותם‏1.
לגבי המקור האלוהי של היהדות - אני לא מתכוון להגרר לעוד ויכוח כזה. בלי ציניות: אני באמת מתנצל על כך. אני לא נמנע בגלל שנמאס לאיילים ממחזירים בתשובה וכו', אלא בעיקר כי אני מניח שיש איילים שנמאס להם לשמוע אותי בעניין זה (וגם אני אייל שכזה)‏2.

_________
1 מה שאני רציתי להוכיח (משר"ל?).
2 אלה שנאמס להם באופן כללי, ולא רק בעניין זה - נו שוין.
לא נמאס, 186869
גם אם בסופו של דבר כל "הפרכת טיעונים" ("טיעונים", אלה ייקראו?) בתחום זה תעסוק ברעיון של "גם-אם-תגיד-שבמרחק-עשרים-מטר-עומדת-ג'ירפה-וורודה-עם-כובע-טמבל-ומנגנת-על-כינור-לא-נוכל
להפריך-את-הטיעון-הזה... - בכל זאת זה לא נמאס, כי זה מקבל תפניות חדשות (גם אם מבוססות על אותו רעיון) בכל פעם. המפתחות בפנים, קדימה... (אבל אולי לא עכשיו - אולי מחר, אחרי שתישן (:)
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187090
אז איך אתה מסביר את זה שלמרות ש"יסודם בדמיונו הפרוע של האדם", הם החזיקו מעמד קצת יותר מדור או שתיים?
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187092
לדעתי, יסודם של הנצרות והאיסלאם במקורות היהדות, בתנ''ך. אילולי שהיה התנ''ך בעולם, שניהם לא היו קיימים בכלל. (זו דעתי הבלתי מקצועית היסטורית, יש לציין ולהדגיש מראש על מנת שלא לחטוף בראש).
שהרי הנוצרים והמוסלמים מודים במהימנותו ההיסטורית של המקרא ובקדושת ציוויה של התורה היהודית הזאת. ספר הספרים, לא בכדי.

היה זה הרמב''ם, שהמשיל את הנצרות לעומת היהדות לאדם חי לעומת תמונת הפוסטר שלו. היהדות היא דת חיה, כמו אדם חי. ואילו הנצרות היא מעין תמונה, נטולת חיות.
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187093
והבודהיזם? גם הוא מקורו ביהדות?
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187098
עזוב אותך בודהיזם. בקצב הזה עוד יתחילו להסביר לנו שהמושג משולש, שהאוריגמי, שהלוגיקה החזקה ושאפילו הרעיון המכונה ''מלחמה'', שורדים כולם רק משום שמקורם ביהדות. המון צניעות יש בקרב המאמינים הקיצוניים באלוקים.
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187169
כל הרוצה לטעות - יטעה, לימדונו חכמינו ז''ל.
הערה לגופו של אדם 187172
מה ציפית משינוי, וכיצד הם אכזבו אותך?
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187170
בספר "בראשית" מסופר על מעשיו האחרונים של אברהם טרם פטירתו מן העולם: "ויתן אברהם את כל אשר לו ליצחק. ולבני הפילגשים אשר לאברהם נתן אברהם מתנות וישַלְחם מעל יצחק בנו בעודנו חי קֵדְמָה אל ארץ קֶדֶם" (פרק כה, פסוקים ה-ו).

"ארץ קדם" משמעו: מזרחה. חכמינו ז"ל ביארו בתלמוד הבבלי (מסכת סנהדרין, דף צא, עמ' א) שהמתנות שנתן להם אברהם היו "שֵׁם [של] טומאה", כלומר שם שאפשר להשתמש בו גם בהיות האדם בטומאה. ייתכן שמשם מקור כל המיסטיקות המזרחיות, כולל את שלוות הנפש המוציאה את המערב כולו מכליו...
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187183
ובכן, גם השינטו והבודהיזם הם בנים (חורגים, אמנם) של היהדות. גם קונפוציוס בטח למד משניות בישיבת הרב קוק, ולא אתפלא אם כהני הוודו עברו קורס אצל הרנטגן הקדוש. אכן, אין מוקדם ומאוחר בתורה.
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187187
לידיעתך, עוקצנות צינית קרה (סַרְקָזְם, בלע"ז) איננה מהווה טיעון לוגי-רציונלי מנגד.
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187189
רציונלי? אתה מחפש טיעון נגד *רציונלי* לספקולציות שלך על מקור הפילוסופיה המזרחית? מצטער, הרציו שלי לא מגיע לדרגות גבוהות כאלה. לפני שאתה דן אותי ברותחין, אנא זכור כי אני שוטה שנשבה.
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187193
ספקולציות? ועוד שלי?
בסה"כ ציטטתי מהמקורות של המורשת היהודית ההיסטורית שלנו.
לא יאומן עד היכן הבורות, היריקה גסת הרוח, השחצנות של "קידמה" ו"התפתחות" מדומים, והזיזול ב - מורשת היהדות מגיע.

היה זה ברל כצנלסון שכתב בין השאר במאמרו "קודמי קודמינו":
"עם שאין לו עבר - אין לו הווה וגם עתיד לא יהיה לו".
אבל איפה ברל ואיפה אתה בעידן העכשווי. איזה מרחקים של פער בתרבות היהודית שהבושה העצמית ראויה לו.

אל תשכח שההיסטוריה לא מתחילה מאז שבאת לעולם. כולך רק בורג קטן ברצף השרשרת ההיסטורית של עם ישראל. בורג שעשוי גם להתגלגל החוצה לאן שבא לו ולהיעלם מהרצף ההיסטורי הבלתי פוסק. אך גלגל ההיסטוריה ימשיך להסתובב לו על צירו, אם תרצה, גם בלעדיך.
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187202
אה, זה היה ציטוט? לתומי הינחתי ש"ייתכן שמשם מקור כל המיסטיקות המזרחיות, כולל את שלוות הנפש המוציאה את המערב כולו מכליו..." הוא תוספת שלך, לא ידעתי שזה חלק מהמורשת היהודית ההיסטורית שלנו. עוד מעט עוזי יצטט לי את המקור בארמית, ועגלתי הריקה תתמלא בעוד קמצוץ של חוכמה ודעת.

כמה טוב שיש אנשים כמוך, שמביאים קצת כבוד ויקר למורשת המפוארת שלנו, ומאזנים את הריקים והפוחזים כמוני. באשר לתפקידי כבורג קטן‏1, לא תודה.
_____________
1- שאלה לקהל: האם חוק גודווין תופס, או שהביטוי היה בשימוש גם לפני אייכמן?
הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים 187207
בספר "בראשית" מסופר על מעשיו האחרונים של אברהם טרם פטירתו מן העולם: "ויתן אברהם את כל אשר לו ליצחק. ולבני הפילגשים אשר לאברהם נתן אברהם מתנות וישַלְחם מעל יצחק בנו בעודנו חי קֵדְמָה אל ארץ קֶדֶם" (פרק כה, פסוקים ה-ו).

"ארץ קדם" משמעו: מזרחה. חכמינו ז"ל ביארו בתלמוד הבבלי (מסכת סנהדרין, דף צא, עמ' א) שהמתנות שנתן להם אברהם היו "שֵׁם [של] טומאה", כלומר שם קודש שאפשר להשתמש בו גם בהיות האדם בטומאה.
תטל''א 187253
כל זה מעניין ומאיר עיניים, אבל אני ביקשתי את המקורות מהמורשת ההיסטורית שאני אמור לשאת שמסבירים את הקשר בין בני הפילגשים של אברהם לבין הבודהיסטים - אותו חלק שייחסתי, בטעות, לך ואף כיניתי בעזות מצח ''ספקולציה''.

אבל אם אנחנו כבר כאן, אולי תאות להבהיר לי למה הכוונה במשפט ''עכבר שהיום חציו בשר וחציו אדמה למחר השריץ ונעשה כלו בשר'' באותו דף גמרא שהסתמכת עליו. סתם סקרנות.
על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ 187272
אני סבור שהמקורות מהמורשת ההיסטורית של העם, שכל אדם שנולד לתוכו אמור לשאת באמתחתו ולהתייחס אליהם בכבוד רב, במקרה שלנו, היהודים, אלה הם מקורות שמתחילים בתנ"ך ונמשכים בספרות חז"ל, של התנאים והאמוראים והגאונים והסבוראים, וכלה בספרות העברית של היום. אני גם סמוך ובטוח שלמורשת ההיסטורית שלנו אין עניין לטייח עובדות או לשקר לדורות הבאים. וזו כמובן סוגיה שלמה שתקצר היריעה מלפרט.

בנוגע לשאלתך הנוספת, לאחר עיון מעמיק בספרות חז"ל ניתן לומר שהתורה שבעל-פה (משנה, תלמוד, זוהר וכו') לא כללה ענייני מדע הניתנים לבירור על ידינו אנו, באמצעות הכוחות שהבורא חנן אותנו. על חכמי התורה שבכל דור ודור מוטלת החובה לברר את המציאות של זמנם כמיטב יכולתם ולפסוק את ההלכה בהתאם לה. עם זאת, ניתן להראות בעליל שאמנם חכמינו ז"ל היו מעודכנים בענייני מדעי הטבע במידה מרשימה. אף שאין לצפות שישיגו ידיעות שכל חכמי תבל ישיגום רק לאחר אלף-אלפיים שנות מאמץ. וגם זו סוגיה שהרבה דיו נשפך עליה ואבקש שלא ניכנס אליה בחצר האחורית הזו, שכן לדעתי יש לה מקום נכבד לא פחות מכל הסוגיות המועלות על שולחן הדיונים ב"אייל" ויש לטפל בה בחצר הקדמית של האתר.
בכל אופן, מאחר ופטור בלא כלום אי אפשר, במאמר מוסגר אמליץ על החיבור המעניין שכתב איש אקדמיה חושב ומאמין, הפרופ' הרב יהודה לוי, פיזיקאי מבית הספר הגבוה לטכנולוגיה מכון לב בירושלים, בשם "המדע שבתורה" (הוצ' ראובן מס, 2001). מה שאותי הפעיל מהחיבור המרתק, זה העלאת התשובות לשאלות החתרניות של מר ירון ידען, מבלי שהאיש מכיר ולו ציטטה אחת או מאמר אחד של ידען, כפי שאני מכירו מקרוב. כל השאלות שמעלה ידען בקנטרנות ניכרת בעליל, בשפת זלזול ובשיטות ניתוח מאכזבות האינטלקט, מיושבות אחת לאחת ובדיוק באותם המקורות שידען חפר בהם את בורותיו שלו. בקיצור, הנכם מוזמנים לקרוא גם את שניהם וכמובן לשפוט בעצמכם. בכל אופן, זו תחושתי האישית למקרא של כל החוברות של ידען ואת ספרו של הפרופ' יהודה לוי.
לגופו של עניין, המשנה במסכת חולין (דף ט', עמ' ב') והתלמוד במסכת סנהדרין (דף צא, עמ' א) מספרים על קיומו של העכבר ש"חציו בשר וחציו אדמה" שעליו אמרו החכמים: "הנוגע בבשר טמא ובאדמה – טהור". והשאלה ששאלת יפה היא: איזה מין עכבר הוא זה שחציו מבשר וחציו מעפר הארץ?
הבה ונראה כיצד התייחס לבריאה מפוקפקת המציאות הזאת הרופא והפילוסוף הדגול, רבי משה בן מימון (הרמב"ם): "והתהוות העכבר דווקא מן האדמה, עד שימצא מקצתו בשר ומקצתו טיט... הוא סיפור מפורסם מאוד, ואין מספר לרבים אשר אמרו לי שראו אותו. ומציאות בעל חיים כזה הוא דבר מפליא, שאין לדעת לו הסבר כלל".
הקורא הרגיש עשוי לחוש כאן את ההתלבטות של המדען הדגול שאינו מעיז להכחיש את דברי המון העדים. אולם, כיצד נתייחס אנו, בני הדור המתקדם והממוכן, לדברי החכמים האלה אודות העכבר המדומה? יש שסבורים כי החכמים ענו כאן על שאלה היפותטית: שמענו מרבים על מציאות כזו; במידה וניתקל בבריאה שכזו, מהי ההלכה לגבי טומאת הנוגע בה? ולדעתם, אין כאן שום הצהרה לגבי קיומה של מציאות כזו. וממלא גם אין כאן כל מקום בהטלת ספק בגדלותם של חכמינו ז"ל.
פרשנים אחרים סבורים בדיוק את ההפך הגמור, ביניהם הרב ישראל ליפשיץ (1782-1860) בביאורו על המשניות "תפארת ישראל" שכתב: "ואני שמעתי אפיקורסים מלגלגין על בריה זו שנזכרת כאן [מסכת חולין] ובסנהדרין, ומכחישים ואומרים שאינה במציאות כלל. לכן ראיתי להזכיר כאן מה שמצאתי כתוב בספר אשכנזי [כשכוונתו לגרמני] שחיבר חכם אחד מפורסם בחכמי האומות, ושמו לינק, בספרו הנקרא 'אורוולט', חלק א' עמ' 327, שנמצאת בריה כזאת בארץ מצרים [מקום מגורי הרמב"ם] במחוז טהעבאים. ונקרא העכבר ההוא בלשון מצרים 'דיפוס יאקולוס', ובלשון אשכנז 'שפרינגמויז'. אשר החלק שלפניה, ראש וחזה וידיה מתוארים יפה, ואחוריה עדיין מגולמים ברגבי ארץ, עד אחר כמה ימים תהפוך כולה לבשר".
לאחר עיון מתברר שפרופ' לינק נהג מצטט את דברי ההיסטוריון היווני דיודורוס סוקולוס (שחי לפני אלפיים שנה) והרב ליפשיץ הבין את הדברים כדברי לינק עצמו, והשמות (בלטינית ובגרמנית) ניתנו שם על ידי לינק בתור השערה של הבעל חי שמאחורי התיאור. על כך מעיד סיד ליימן, שבדק את הספר "אורוולט". ראו:
Sid Z. Leiman in Hazon Nahum, Y. Elman & J.S. Gurock, eds., Yeshiva U., NY (1997); pp. 449-458
על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ 187280
אם ירון ידען כזה מאכזב אינטלקט, איך הגיע לדרגת ראש כולל לפני שיצא בשאלה? ממש תעודת עניות לציבור החרדי.

אגב, מהקונטרסים שקראתי, אם יש משהו שחוטא לאמת, אז זה להאשים אותו בקנטרנות ניכרת בעליל ובשפת זלזול.

ויווכחו הקוראים: http://www.daatemet.org.il
על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ 187287
אם זכרוני אינו מטעני, ידען מעולם לא היה בעל המעמד הרם של ראש כולל. ככל שידוע ומפורסם, האיש התעסק בסוכנות ביטוח לפרנסתו. וכל המצוי בנבכי הרבנות הפנים-החרדית יודע גם יודע ששני התחומים לא צועדים בצוותא. כלומר, אם הוא היה ראש כולל הרי שהיה מנוע מבחינה ציבורית מלהתעסק בעסקי חולין כמו ביטוח ואם היה סוכן ביטוח בוודאי שהציבור לא ראה בו ראש כולל. אה, כן הוא היה אברך כולל מן המנין. אגב, גם אני הייתי במשך כעשור משנות חיי בעל מעמד שווה ערך זה.

וכבר העיד על האיש שר המשפטים טומי לפיד: "בכל מפלגה יש את הנטורא קרתא שלה. הנטורא קרתא שלנו הוא ידען שקיבל רק 5 קולות בבחירות הפריימריז". ציבור הקוראים מוזמן באמת לשפוט את האיש באתר ההטפה שעומד לרשותו.
על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ 187291
להערכתי, הדבר הרציונלי בגבול השפיות שיש באתר ''דעת אמת'', אלה הם שני הקישורים האחרונים. שלא לדבר על התרגום לשפה הרוסית, שפת האם שלי, כה עילגת ושטחית, מלא טעויות כתיב ומשפטים לא מנוסחים נכון מבחינה תחבירית נורמלית.
צודק מר פז בדבר אכזבתו האינטלקטואלית וקנטרנותו של ירון, שעוד משום מה החליט לקרוא לעצמו ידען במלוא השחצנות. עוד ידענים כאלה ואבדנו...
על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ 187281
אם אתה חי בשלום עם ההסברים האלה, ניחא. באזני שלי הם נשמעים קלושים קמעא‏1, אבל אין בכוונתי להיכנס לויכוח תיאולוגי.

כזכור, הכל התחיל מעניין הבודהיסטים, עניין שנשאר בבחינת ספקולציה מגוחכת בעיני. הגישה שלך בכללה, כפי שהיא מתבטאת למשל במשפט "אין לצפות שישיגו [חז"ל] ידיעות שכל חכמי תבל ישיגום רק לאחר אלף-אלפיים שנות מאמץ", גישה שרואה ביהדות את מקור כל החוכמה כולה היא בדיוק מה שמעצבן אותי באותה מורשת היסטורית שאתה חפץ ביקרה. אל האספקטים ה*אלה* של היהדות אין בליבי אפילו שמץ של כבוד, ואם להודות על האמת הם מעוררים בי גועל נפש קל. צר לי שאני לא עומד בסטנדרטים שלך לגבי היחס למורשת, אבל אם יאנסו אותי לבחור הכל או לא כלום, חוששני ש"הכל" לא בא בחשבון.
_______________
1- אבל השמיעה שלי לא משהו, וצר לי אם אני גורם אכזבה רבתי למי מן הקוראים.
על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ 187294
אין זה סוד היסטורי שהיהדות קדמה לחלק גדול מדתות העולם. כמו שאין זה סוד היסטורי שרבות מדתות העולם הושפעו וינקו מהיהדות ולאחר מכן אף החליטו להשמידה מן העולם, או כשאיפתו של עמנואל קאנט הגרמני והמוסרי מבחינה אנושית ''להמיתה בהמתת חסד''.
על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ 187359
אכן, אין אלה סודות היסטוריים. התרבות היודו-נוצרית הושפעה רבות מהיהדות, למרות שלראות את הנצרות *רק* כממשיכת הדרך זאת ראייה צרה מאד. הסוד ההיסטורי הוא שגם דתות שקדמו ליהדות (וגם היו רחוקות ממנה גיאוגרפית ותרבותית) הושפעו ממנה.
להמיתה בהמתת חסד 464265
הדבר הכי חכם שניתן לעשות.
אגב כולם ינקו מכולם והיהדות ינקה גם ''רטרואקטיבית מהנצרות, בודהיזם.
וכן, לפעמים צריך להמית משהו כאשר הוא היה בעבר ''מתקדם'' אך הפך פרימיטיבי, עם השנים, בהשוואה לשאר.
ככה זה עם תחומים שממאנים להתקדם.
להמיתה בהמתת חסד 464493
עד כמה הנצרות יותר מתקדמת מהיהדות?
עד כמה האסלם, שהוא מאוחר לנצרות, מתקדם משתיהן?
לא כל החדש מתקדם הוא.
להמיתה בהמתת חסד 464496
ודאי שהנצרות מתקדמת מהיהדות, לפחות בתחומים מסוימים. לפחות אפליית הנשים בה פחותה בהרבה מאשר ביהדות.
להמיתה בהמתת חסד 464516
לא ממש.
היום אולי כן.
בעבר לא.
להמיתה בהמתת חסד 464523
האמנם?
מתי היו נשים יושבות בעזרת נשים בכנסייה? מתי איפשרו ביגמיה בנצרות? ממתי הנשים טמאות לפי הנצרות?
ומי היא האשה המסתורית שמתפללים אליה ביהדות? שמעת על אחת כזאת?
להמיתה בהמתת חסד 464566
מתי איפשרו גירושין בנצרות (רק כשלהנרי השמיני לא נולד בן זכר שהצליח לשרוד יותר מכמה חודשים)? מתי אמרו ביהדות לנשים לסתום את הפה ולא לפתוח אותו בבית הכנסת, ולציית לבעליהן כמו לאלוהים?
בימה"ב היו נהוגות תקופות טומאה שבהן נאסר על הנשים להכנס לכנסיה (לאחר לידה למשל).
והדמות הנקבית המסתורית שיש שמתפללים אליה ביהדות היא השכינה.
להמיתה בהמתת חסד 464590
הגירושים היו אסורים על נשים וגברים כאחד. אצל הפרוטסטנטים הם מותרים לשניהם, בניגוד ליהדות שבה רק הגבר יכול לגרש את אשתו.
והרבנית המדריכה לנישואים לא אומרת לנשים עד היום לציית לבעליהן? ואיפה שמעת שנשים נדרשות לסתום את פיהן בכנסייה?
תקופות טומאה לאחר הלידה בימי הביניים אינן דומות או מזכירות תקופות טומאה חודשיות לאורך כל השנים.
ותשובת ה"שכינה" היא התחכמות נטו, ואת יודעת את זה.
להמיתה בהמתת חסד 464596
"נשיכם בכנסיות תשתוקנה, כי לא נתנה להן רשות לדבר כי אם להיכנע כאשר גם אמרה התורה. ואם חפצן ללמוד דבר תשאלנה את בעליהן בבית כי חרפה היא לנשים לדבר בקהל", ב"ח, האגרת הראשונה אל הקורינתיים, יד 34.

פסוק זה ועוד הדומים לו ודוברים ברוחו, הפזורים ברחבי הב"ח, השפיעו מאוד על עמדות הכנסיה, גם הקתולית ומאוחר יותר גם הפרוטסטנטית, באשר לנשים ומה שמותר או "יאה" להן, ומה שאסור להן ואינו יאה. אין הכוונה לומר כי אשה בכנסיה "נדרשת לסתום את הפה" ואינה רשאית אף לומר לילדתה הקטנה - "מרי, תזיזי את השערות מהעיניים" - את זה דווקא מותר לה לומר, אבל עד לעת האחרונה לא היתה מותרת לנשים כל עמדה וכל אמירה בכנסיה או בעיצוב עקרונותיה, והדבר נכון ברמות קשוחות יותר או פחות לכל הזרמים המשמעותיים (להוציא כמה קבוצות קיקיוניות שהוקמו ע"י נשים ולמען נשים). "כיבוש" עמדות מפתח ע"י נשים בכנסיות והחתירה לשוויון נעשים בתקופתנו, והם עולים גם עכשיו במאמצים ובקשיים רבים מאוד - ולאט לאט.

ותשובת ה"שכינה" היא אכן, כדברייך, התחכמות. אין שום מקום להקבלה בינה לבין מריה אם המשיח (אבל אין גם מקום להסקת מסקנות ממעמדה של אם המשיח למעמדן של נשים רגילות בכנסיה ובמוסדותיה).
להמיתה בהמתת חסד 464600
האם עד לעת האחרונה מותר היה לנשים להביע עמדה בבית הכנסת או בעיצוב עקרונותיו?
ואגב, כיוון שאצל הקתולים היו כל הזמן נזירות ואמות מנזרים, קשה מאוד להניח שהן לא השפיעו כלל על עניינים אלה.
להמיתה בהמתת חסד 464619
כוונתי לא היתה להשתתף בפולמוס לגבי השאלה (המעניינת כשלעצמה) איזו משתי הדתות מפלה את הנשים יותר (על עצם אפליית הנשים בדתות המוכרות אין ויכוח, כמובן), אלא בעיקר להביא את הפסוק הנוגע להשתקת הנשים בכנסיה, כמענה (חלקי, אם לא מלא) לשאלה ששאלת את נועה. אולי מישהו שיודע הרבה על הנעשה בבתי הכנסת יוכל להתייחס לשאלת צילי וגילי, מי משתיהן מפלה אותי יותר :-] .
להמיתה בהמתת חסד 464621
כן, טוב, תודה על האינפורמציה, אבל איך זה שאת לא יודעת מספיק על הנעשה בבתי הכנסת?
להמיתה בהמתת חסד 464637
כל פעם שהיא רצתה לשאול, השתיקו אותה.
להמיתה בהמתת חסד 464661
מה, גם בעלה בבית?
להמיתה בהמתת חסד 464705
גם? קודם כל!
להמיתה בהמתת חסד 464604
בתי-המחסה_מגדלנה [ויקיפדיה]
להמיתה בהמתת חסד 464605
כן?
על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ 187295
לאחרונה התגלגלה לידי אוטוביוגרפיה רעיונית של הוגה יהודי חילוני, פרופ' ג'ורג' שטיינר, חבר כבוד באקדמיה לאמנות ומדעים של ארצות הברית שנחשב בעולם לאינטלקטואל מזהיר, בשם "אֶראטה - מאזן של חיים" (עם עובד, 2001). רעיונותיו אלו מוציאים את האוויר מהמפרשים לכל הציניקנים באשר הם. בבואו להביע את הנקודה היהודית שטיינר כותב, בין היתר, את הדברים הבאים:
"כמה זוהרת תרומתם של היהודים – הרבה יותר משיעורם באוכלוסייה. תרומתם של התנ"ך העברי והמוסר שהתפתח ממנו חורגת מכל מידה. לטוב ולרע, רומא ומֶכּה הן בנותיה (בנות קוטלות אִמן?) של ירושלים. תנו דעתכם על המודרניות בלבד ועל האקלים התרבותי של תקופתנו. אמירה נדושה היא שהאקלים הזה נובע במישרין ממרקס, פרויד ואיינשטיין. במאה לשונות ויותר משתמשים בשמו של הסופר היהודי פרנץ קפקא (ובדרך כלל בצורת תואר!) כדי לאפיין את הביורוקרטיה, את האנונימיות האפרורית, ואת הנוירוזות של המרקם החברתי. מספרם של היהודים, או היהודים במוצאם, בקרב המדענים הנודעים והמוזמנים לסטוקהולם גבוה כל-כך מכל נורמה סטטיסטית ומן השיעור הצפוי עד שהדבר מעורר מבוכה והתרוממות רוח. ארנולד שֶנבּרג חולל תחייה מהפכנית במוסיקה, קלוד לוי-שטראוס באנתרופולוגיה, לודוויג ויטגנשטיין בפילוסופיה, קנת אֶרו בתורת הכלכלה. ולאורו של הסופר מרסל פּרוּסט אנו יורדים במדרגות הלולייניות של עצמיותנו (דימוי שהגה היהודי למחצה מונטֵיין). כל רשימה שכזאת תהיה ארוכה עד אין סוף וחסרת תוחלת.
"קשה עוד יותר לתאר באיזו מידה המודרניות כשהיא לעצמה, בייחוד בצורתה האמריקנית המופתית והשלטת, היא 'יהודית' מובהקת כל-כך". ושטיינר מציג דוגמאות: "בדימוי ציורי אפשר לומר שתקשורת ההמונים, ההומור, שלוחות העוצמה הכספיות והמסחריות של העסקים הבינלאומיים, המאיימים עתה לכפות אחידות על העולם כולו, הם מעין אנרגיות, אדוות אדירות של זעזוע מחשמל, שצמחו מתוך היהדות שזכתה באמנציפציה. ראיתי קהלי צופים מזרחיים מתפתלים מצחוק בסרט של ווּדי אלן, צופים שתפסו מיד את ההומור השחור [המבוּסס על אַבּסוּרד, על גרוטֶסקה או על מצבים בלתי רגילים – א"פ] שבו, האנטי-רטורי, היהודי כל-כך, אולי אפילו ה'תלמודי'. סופרמרקטים, פרי המצאתו של יהודי אחד בוושינגטון בימי מלחמת העולם השנייה, נפתחים כיום באלבניה. אבל אפילו הדברים האוניברסליים הללו, שהם כמעט לא-טבעיים בסביבתם של ניצולים, מאפיינים במובן-מה את פני השטח בלבד.
"האם יכולות תרבויותינו הפגועות לוותר על אידיאל המשפחה היהודי? הלוא התרבויות האלה עצמן נגזרו מתוך אותה 'קירבה' יהודית מיוחדת במינה לא-לוהים ואף אימצו להן אותה, מתוך הערכים ה'משפחתיים' המזינים את הדו-שיח האינסופי של היהודים עם א-לוהיהם, ואפילו, כך אני חושד, על שפתיהם הדוממות של הכופרים בעיקר".
הסופר היהודי-בריטי ארתור קסטלר ניסה להגדיר את היהודים ולא ידע כמה צדק באחת מאבחנותיו. לדברי קסטלר, "היהודים הם כמו שאר העמים, רק הרבה יותר מזה".
על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ 187366
אני ער להשפעתם של יהודים רבים על התרבות המערבית‏1. במידה ואדם רשאי להיות גאה במוצאו, אני די גאה על כך שאני בן לעם הזה ולא, נניח, הוני. יתר על כן, אני קורא לכל תלמידי הישבות העילויים לקחת דוגמא מאותם אנשים שהזכרת ורבים אחרים, ולזנוח את העיסוק האובססיבי בשאלות הביצים שלא נולדו בערב חג והחיטוט באף בשבת לטובת השכלה הכללית. ראה בעצמך לאילו הישגים יכלה האומה הקטנה הזאת להגיע אלמלא הקדישה חלקים גדולים כל-כך של האנרגיות שלה לפשפוש בגוילים ישנים ולקידוש הישן רק מפני שהוא ישן.

מצד שני, במידה ואדם צריך להיות בוש במוצאו, אני בוש בכך שאני בן לעם שרדף את ישו ואת שפינוזה, שהסתגר בחומות קסנופוביות עם "שפוך חמתך", שפיתח תורות גזעניות על פיהן היהודים הם בדרגה אחת מעל שאר בני האדם, שרואה בהצלחת חלק מבניו הוכחה לאיזה חסד אלוהי כללי, "ניצוץ" של קדושה או עדות ל"אתה בחרתנו", עם שמתעסק בשאלות הנכבדות אם מותר לחלל שבת כדי להציל נפש של גוי, ושמעניק לקברים עתיקים קדושה שעולה על קדושת חיי אדם.

כפי שכבר אמרתי, מה שמקומם אותי בדבריך הוא ההכללה על פיה כל מה שראוי בעולם מקורו ביהדות, הכללה שהיא הצד השני של מטבע האנטישמיות, ומוטעית באותה מידה.
_______________
1- כמה חבל ששייקספיר, ניוטון, קאנט דארווין ועוד כמה אלפי נוצרים לא היו יהודים, אחרת ה"הוכחה" שלך היתה עוד יותר מרשימה.
על מקורו של האינטלקט היהודי 188735
ככלל, למרות שהעם היהודי מוכר בעולם בעיקר כמופקד על רעיונות והדרכות בתחום הדת והמוסר והפצתם, אין לו סיבה להתבייש מהישגיו גם בתחום תרבות החול. אבל מה שברצוני להדגיש, הוא שהיסטוריון הציוויליזציה ינהג בחוסר הגינות משוועת אם יעריך את תעצומותיו של השכל היהודי על בסיס תרומתו המדעית בלבד. וזאת משתי סיבות: א. לרוב חסרו לגאונות היהודית אותם תנאי סביבה הנחוצים לטיפוח המדע באופן ממוקד; ב. לאור העובדה שעד כה מעטים התחשבו בה, שעוצמת האינטלקט היהודי התבטאה במידה הגדולה ביותר בצמיחת ההלכה והתפתחותה (תחום שנישאר עד היום שטח בלתי מוכר מבחינתו של העולם הלא-יהודי, ובזמן המודרני מתחיל להיווצר מצב דומה, למרבה הצער, גם מבחינתו של היהודי עצמו).

אני יכול לומר ללא כל היסוס שבשטח ההלכה (כאשר מונח 'הלכה' כולל בתוכו את כל מגוון הספרות התלמודית והרבנית העוסקת בחוק ובטקס היהודי, לכל סוגיהם והסתעפויותיהם המרובים), עשויים אנו להיתקל במעוף גאוני ובעוצמה אינטלקטואלית מופלאה, הן בכושר ניתוח והן בסינתזה, המראים שחלק מחכמי התלמוד ומחברי הספרות ההלכתית היו גאוני-שכל בסדר גודל של ארכימדס, אריסטו, אוקלידס, גליליאו, קפלר ואפילו ניוטון.

כאשר אנו מנסים למדוד את כוחות האינטלקט היהודי באמצעות מפעלו בתחום הפילוסופיה והמדע, עלינו להקדיש תשומת-לב מספקת לכל האנרגיה והפעילות שאותן תיעל הראש היהודי לערוץ ההלכה. הטיפוח היסודי והנמרץ של מקצוע לימודי זה דרש וגבה מהיהודי מחיר כבד, וזה השפיע בהכרח על עבודתו והישגיו במקצועות אחרים, באיכות ובכמות.

ההלכה התהוותה עד לכדי מדע בפני עצמו. חקירתה והתפתחותה מן הבחינה העיונית, וכן יישומה המעשי שהקיף את כל שלבי החיים הציבוריים והפרטיים, העסיקו את המוחות המעמיקים והמבריקים ביותר בעם היהודי במשך מאות בשנים. התורה במובנה הרחב, הפכה לנשמת חייו של העם היהודי, הכוח המשפיע העיקרי שעיצב את האופי הלאומי ויצק את דפוסי חייו, מחשבתו והשקפתו. הודות ללימוד התורה התמידי והנמרץ, ובהקשר זה כוונתי בעיקר (אך לא רק) להלכה והשפעתה על החיים היהודיים, לא רק שצלחו הנפש והרוח של היהדות את התקופות העצובות והחשוכות ביותר, אלא גם שמרו על מידה מרשימה של חיות, רעננות וגמישות עד עצם היום הזה.
במובן מסוים, הברגסונים והאיינשטיינים שלנו הינם יורשיהם של מומחי ההלכה הגדולים שהפעילו את האינטלקט היהודי ללא הפסקה, בקצב ובעוצמה גבוהים, בארץ ישראל, בבבל, בספרד, בצרפת, בגרמניה, בפולין ובליטא.
על מקורו של האינטלקט היהודי 188794
תוכל אולי לתת כמה דוגמאות להשגים האינטלקטואלים האדירים האלו ?
משהו ברמה של גלילאו, קפלר, איינשטיין או ניוטון.
דוגמא אחת 188803
"בירושלים, למשל, יש דרישה לסוכה מעץ, אולם מרבית הסוכות הן מודולריות, עשויות ברזל צבוע בתנור, בעלות רצועות לבוד, שהן פטנט רשום שלנו. אלו 4 רצועות שמחזקות את הסוכה ומכשירות אותה, לפי פסק הלכה של הרב עובדיה יוסף משנת 1982".
על מקורו של האינטלקט היהודי 188812
אני מסכים בשמחה לטענתך שההלכה היהודית היא גוף-ידע מרשים בהיקפו וכולל שלל דוגמאות לפלפול חריף ותבונה רבה. זה עדיין משאיר מקום לכמה שאלות ותהיות בסיסיות:

* למה ש"היסטוריון הציוויליזציה" ינסה בכלל להעריך דבר משונה כמו "השכל היהודי"? כמה אתה יודע על "השכל היווני", "השכל של בני המאיה" ו"השכל ההודי", ולמה אתה חושב שאלו נושאים מעניינים לדיון?

* "גאוני-שכל בסדר גודל של ארכימדס, אריסטו, אוקלידס, גליליאו, קפלר ואפילו ניוטון": 1. תחרות מטופשת, 2. בעיני, "גאונות-שכל" היא גם לדעת לבחור את השאלות עליהן ראוי לשבור את הראש.

* "ההלכה התהוותה עד לכדי מדע בפני עצמו". לא ולא. חוששני שאיננו מסכימים על התשובה לשאלה "מהו מדע".
על מקורו של האינטלקט היהודי 190108
"העם היהודי מוכר בעולם בעיקר כמופקד על רעיונות והדרכות בתחום הדת והמוסר והפצתם"

בהתחלה חשבתי שאתה טועה, מאחר והתפקיד הזה הסתיים כבר לפני 2000 שנה, אבל אז נזכרתי שאנחנו ממשיכים להוסיף ולהעלות רעיונות חדשים בתחום הזה.

במיוחד רעיונות שמשלבים ביחד דת ומוסר כגון "מותר לגנוב זיתים מערבים מאחר וכל ישראל הובטחה לנו בתורה".
על מקורו של האינטלקט היהודי 190150
כמי שמצוי בנבכי עולמה של ההלכה הפסוקה, לא שמעתי על פוסקי הלכה (רבנים אורתודוקסים) שהתירו גזילה לאור היום של זיתים בבעלות ערבית. ההפך הגמור: פסקי הלכה המגנים את המעשים (שיש בכלל מקום להטיל ספק במי שעשאם באמת) צצו למכביר כפטריות לאחר הגשם. מקורו של המשפט המצוטט כביכול על ידך בשפתו העילגת, מצוי בדמיונם הקודח ממטריקס של הברנז'ה העיתונאית היזראלית, צמאת הדם.
כך שדי להסתה ולזריעת שנאה עצמית !!!
על מקורו של האינטלקט היהודי 190152
לפני שיתפסו אותך במילה (זה יכול להיות מאד כואב),
אין היתר הלכתי לגזילת זיתים גם שלא לאור היום.
שאלה: 190154
בעקבות תגובה 190150 ו http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2201836,00.h...

האם:
א. הרב (הראשי לשעבר) מרדכי אליהו אינו פוסק הלכה?
ב. הרב (הראשי לשעבר) מרדכי אליהו אינו רב אורתודוקסי?
ג. לא שמעת על הרב מרדכי אליהו?
ד. הרב מרדכי אליהו הוא עיתונאי יזראלי צמא דם?
שאלה: 190156
כשציטוטי הלכה מהעיתונות יכללו את כל השאלה, ואת כל התשובה, ניתן יהיה לדון בהם ברצינות.

ובכל זאת מתוך הכתבה - אם נטעו לך עץ בגינה שלך, מותר לך להנות מהפירות בלי רשות הנוטע.
אם הערבים שאינם בעלי הקרקע (כך משתמע מהפסק) נטעו זיתים, למדינה שהיא בעלת הקרקע מותר להנות מהזיתים. וכדי שאדם פרטי יוכל לעשות זאת, הוא מחוייב לברר עם הרב המקומי לגבי הקרקע הספציפית ממנה הוא רוצה למסוק זיתים.
שאלה: 190158
וזה מה שכתוב ב תגובה 190108
שאלה: 190161
אני לא מתכוון להכנס לדיני מלכות‏1 (מותר להפקיע נכס לצורך סלילת כביש? ולהקמת מרפאה או קניון?).
הגבתי בלי לראות את כל התמונה, לא בדקתי על מה אורי פז הגיב כשהוא כתב "גזילה לאור היום של זיתים בבעלות ערבית".

1 דינים הנוגעים למדינה.
שאלה: 190163
המדינה, אותה בעלת אדמות שהעניקה לעצמה את הבעלות, לא מוסקת ולא מונעת מסיק. מי שממנה את עצמו לשליח המדינה במקרה זה הם אנשים פרטיים שחוסים בצילם של פסקי הלכה כמו זה המצוטט בלי לדקדק בכל הדקויות‏1, ואבוי לעינים שכך רואות, גם מתמיכה הלכתית של מר ו. הצעיר, שניכרות בו השנים שהשקיע בפלפולי משניות. הרב המקומי יהיה הפוסק אם מותר לאותו אדם פרטי, בשובו ממסע הרס קטן בשוק של חברון, למסוק מעט זיתים בתור ש"צ המממש את זכויות המדינה, ושימות הפלשתינאי ברעב, מה הוא בכלל נוטע זיתים על האדמה הקדושה שהובטחה לאבותינו, ונושם את האויר ששייך בזכות אבות רק לעם הנבחר‏2.

על כגון זה אמרה ניצה שהיא נפעמת מהיותה נוטלת חלק פעיל בחזון הנביאים, ואם לא יצאה בת קול מהשמיים וצחקה צחוק מר שנשמע מקצה הארץ המובטחת‏3 ועד קציה, הרי לכם הוכחה ניצחת שאין אלוהים.

תתבייש.
_____________
1- כן, אני יודע.
2- ובארמית: נב-חרא.
3- ובארמית: מוב-תחת.
שאלה: 190168
למיטב הבנתי בסמכות הרב המקומי לקבוע האם הקרקע עליה נמצא אותו עץ זית, שייכת לאדם הפרטי המעוניין למסוק או לא. (ולמה לפנות אל הרב המקומי? אולי לקבוע שייכות קרקע ליישוב ואז למי יש סמכויות מסיקה?)

אגב, מי שממנה עצמו לשליח המדינה לצורך מסיק, עלול להגיע אלי או אליך לצורך גביית מס הכנסה.
שאלה: 190179
נה, אם הוא יגיע אלי זה לא יהיה בשביל לגבות מסים אלא כדי לברר אם תמיכתי בהסכמי אוסלו היתה חד-משמעית מספיק כדי לתלות אותי, או שאפשר להסתפק בחינוכי מחדש ע"י החבר'ה של הרב אבינר (אני מניח שאעדיף את האפשרות הראשונה, אבל לא נראה לי שמישהו ישאל אותי).

אני לא יודע מה הסמכות של הרב המקומי, ועל איזו סמכות בדיוק אתה מדבר (מוסרית? הלכתית? פורמלית?). אני יודע שבשם התורה נעשים מעשים שגורמים לי רצון להתכחש לכל קשר ביני לבין המורשת התרבותית שלי.

רציתי לצטט כאן משהו שמתחיל ב"לא תישא", אבל מנוֹע החיפוש של סנונית הצטרף לאות סולידריות לזה של האייל, כך שאני מנוּע.
כלומר: 190184
אתה מנוע חיפוש!
למי אתה קורא חיפוש? 190186
חתיכת עכבישית שכמוך.
שאלה: 190196
בכל מקרה שאני מדבר על סמכות של רב אני מדבר על סמכות הלכתית, למעט מקרים בהם ההתיחסות אל הרב היא כאל אחד האדם והאיזכור 'רב' נועד רק להגיד מיהו, ואז יש לו סמכויות נוספות, כמו הסמכויות שלי יש, בעצם אין לו סמכויות כמו שלי אין.

חוצמזה - למה שאני לא אשא? איך אני אגיע הביתה?
ברגל 190199
מה שהיה טוב לאבותינו במדבר כבר לא מספיק טוב בשבילך? אכן, נוסע ופוחת הדור.
ברגל? 190201
וכמה זמן לקח להם להגיע?
ברגל? 190206
אין לי מושג. המנוע של סנונית עדיין לא פעיל.
שאלה: 361838
עדיין לא ראיתי כאן תגובה של אורי פז ללינק שנתת על דיני הנידה. עוד כשהייתי בסדיר, שרת איתי איש דתי, התווכחנו על המופרכות וחוסר האנושיות שבדינים הללו.
שאלה: 368657
"המופרכות" ו"חוסר האנושיות" שבדיני ישראל...

יש לך הרבה כבוד לרעיונות אחרים, בפרט אם מעולם לא הקדשת להם ניסיון של לימוד רציני ואינטנסיבי של המקורות, כפי שנניח היית עושה טרם ההתיימרות לחוות דעה על תיאוריה מדעית מזערית. יש לך מושג כמה עבריינים חילונים פגשתי בין כותלי בתי הסוהר במפגשיי איתם שם?! אז מה, שנחליט מדבריהם בהכללה גורפת על "המופרכות" ו"חוסר האנושיות" שבחילוניות?!

מניסיוני באייל, הבורות המינית של איילים חילונים בהקשר הדתי, מצליחה להקפיץ כאן אפילו כמה מחברי מערכת האייל שהם חילונים שפויים. יצר הרע המיני התאוו מצליח להעבירם על דעתם הקלה.
שאלה: 368691
מי דיבר על דיני ישראל? זה כמו להאשים את כל הישוב שלי בשקרנות בגלל שאחד שיקר. דיברתי על דיני נידה אז על תענה לי בשם כל דיני ישראל.
דיני נידה 368801
דיני נידה הם חלק בלתי נפרד מדיני ישראל.

דבריי תקפים במאת האחוזים גם ביחס לדברי הבלע (סליחה שאין באמתחתי כל הגדרה קולעת אחרת) על דיני הנידה.
דיני נידה 368805
קשה לי להאמין שיש באמתחתך כל הגדרה לא-מתלהמת לדבר שאינך מסכים איתו.

ולעניין: אשמח לראות כיצד אתה מצליח להגן על חוק שמונע אינטימיות בין אוהבים למשך כמעט חצי מחייהם (כל עוד בת-הזוג אינה הרה, כמובן).
דיני נידה 368870
מהיכרותי איתך באייל, המשפט הראשון שלך נכון לגביך באותה המידה, אם לא יותר.

ולעניין: האם זהו החוק ההלכתי שמונע אינטימיות או שההיגיינה האנושית הטבעית של האישה מתבקשת מאליה להימנעות ממגע מיני שוטף?! כמה קל למי שלא יודע לרקוד להאשים את עקמימות הריצפה...
דיני נידה 368882
ההיגיינה האנושית הטבעית של האישה אינה דורשת הימנעות כזו כלל ועיקר.
דיני נידה 368891
הבה וניתן את זכות הדיבור לנשים שבקהל איצטדיון האייל.
דיני נידה 368898
אני נמנית עליהן.
דיני נידה 368904
בטח, כמו שגם אני נמנה עליהן...
דיני נידה 368908
מעניין. זו פעם ראשונה שאתה מודה כאן שאתה אישה.
דיני נידה 368916
מעניין אם זו הפעם הראשונה והאחרונה שאת/ה לא מבין/ה סרקאזם וציניות.

עיקרו של דבר בטוקבקים: האיש מזדהה בתור אישה והאישה בתור גבר. כך שאין כל סיבה להאמין לאלמונים בדבר הצהרתם על מינם המציאותי. קל וחומר אם "עדותם העצמית" קשורה עניינית, ומטה את הכף לזכותם.
דיני נידה 368923
ובכל זאת, נועה תנוע.
דיני נידה 368989
ובכן, איך אתה מצפה שימלאו אחר הרעיון המשובח "הבה וניתן את זכות הדיבור לנשים שבקהל איצטדיון האייל"? יכולת פשוט לכתוב "הבה וניתן את זכות הדיבור לאלה שחושבים כמוני".
לא מקשה אחת אנחנו 368919
יש נשים (וגברים) שנגעלים מקיום יחסי מין בעת המחזור החודשי, ויש נשים (וגברים) שדווקא חשיות דחף מיני מוגבר בתקופת המחזור החודשי. מישהי (מהקבוצה השנייה) פעם אמרה לי בנוגע לזה ש''טרקטור טוב חורש גם בבוץ''. בכל מקרה, בל נשכח שיהדות לא אוסרת לקיים יחסים רק בתקופת המחזור, אלא דורשת לספור ''שבעה נקיים''. אני מניח שנוכל לפחות להסכים שאין בעיית הגיינה באותם שבעה ימים. כשנסכים על זה נוכל גם להמשיך ולדון בשאלת ההבדל בין מחזור חודשי לדם הבתולים, אבל סביר להניח שאני אפרוש מהדיון קודם לכן מחוסר עניין אמיתי בדיונים מסוג זה, שבהם מנסים ''להוכיח'' עדיפות לאורח חיים אחד על משנהו.
לא מקשה אחת אנחנו 368984
זה לא היה פעם חמישה?
טבע אחד לכולנו 369388
אם הבנתי נכון, גיחכו כאן בעיקר על עצם ההימנעות ממגע מיני בתקופת המחזור הנשית כימי נידה.

לא יודע אם ''טרקטור טוב חורש גם בבוץ'', אבל ברור לי שהתפוקה היצרנית של חרישה כזאת שואפת לאפס. ומכאן שיש לתת לרחם האישה את הזמן הטבעי הראוי לשם מנוחה והכנה ראויה לשמה לקליטה ולצמיחה פוריים.

אינך מאיים עלי כאשר אתה פורש מהדיון, בוודאי לא כאשר אתה רק מתיימר לא אחת לנסות ''להוכיח'' עדיפות לאורח חיים אחד על משנהו.
טבע אחד לכולנו 369395
לא הצלחתי להבין, אם כך, מה רע ביחסי מין עם קונדום באותו הזמן. גם לא מטרידים את הרחם, גם שומרים על נקיון יחסי, וכולם שמחים.

(אני לא מאלו שמוטרדים משפיכת זרע לשווא - עשיתי את זה כל כך הרבה עוד לפני שידעתי שזה אסור, שמקומי בגיהנום כבר מובטח).
טבע אחד לכולנו 369399
יופי, ואין כל התחשבות במה שגורמים למין השני המדמם באותה שעה.

אוך, איפה כל זועקי הפמיניזם הצבועים כשצריכים אותם?!

אין אדם שמקומו מובטח בגיהינום או בגן עדן. ועד יום מותו בידו של כל אדם לתקן ולשנות לטובה.
טבע אחד לכולנו 369421
לא גורמים למין השני שום דבר. למי שסובלת כאבים - אורגזמה בזמן המחזור מפחיתה אותם (בנות, נסו ותיהנו!). הדבר מופיע גם בספרי לימוד. רופא שלימד בבי"ס לאחיות באחד מבתי החולים הגדולים בארץ סיפר בתכנית רדיו, לפני שנים, כי אמר את הדבר לתלמידותיו. אחרי כמה ימים ביקשה המנהלת שלא "יגלה" דברים כאלה גם אם הם ידועים ומוכחים, היות והדבר מביא תלונות מצד ההורים הדתיים.

מצד שני, אני ממליצה לקחת בחשבון גם איזשהו אחוז סיכוי לאפשרות שהבאתי בתגובה 369419, המעלה השערה בזכות צמצום יחסי של הפעילות המינית לאורך החיים, באמצעות שמירה על החוק הדתי. מה לעשות, העולם הזה איננו עולם של שחור ולבן, ואין דבר - במקרה זה חיי המין - שכולו רע מוחלט או טוב מוחלט.

אולי הרופאים שבקהל יכולים להגיב?
טבע אחד לכולנו 369423
בוא נעזוב רגע את יחסי המין. הקטע הלא אנושי הוא הפיכת האשה לטמאה לסתם נשיקה.
טבע אחד לכולנו 369501
כי סתם נשיקה עלולה להוליד הזדווגות, להביא למגע מיני שוטף.

הכול מתחיל מסתם נשיקה, לא ידעת?

זכותה של ההלכה היהודית השפויה להחמיר במה שנראה לה לנכון מבחינת הטבע האנושי.
טבע אחד לכולנו 369713
גם סתם מבט, עלול להביא למגע מיני שוטף. אסור להביט!
גם סתם מחשבה, עלולה להביא למגע מיני שוטף. אסור לחשוב!
...
...אסור לנשום!

אם יש סיבה להמנע ממגע מיני שוטף, נמנעים ממגע מיני שוטף. פשוט.
טבע אחד לכולנו 369717
אף פעם לא שמעת על המשחק המקדים, שהמגע הוא ראשיתו?
טבע אחד לכולנו 369779
כן, אבל לעתים קרובות נשיקה היא לא חלק מהמשחק המקדים וגם אין ממש סיכוי שתהיה (למשל, אם היא נעשית ברחוב).
  טבע אחד לכולנו • נועה ו
  טבע אחד לכולנו • שוטה הכפר הגלובלי
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • נועה ו
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • נועה ו
  טבע אחד לכולנו • נועה ו
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • שוטה הכפר הגלובלי
  טבע אחד לכולנו • נועה ו
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • שוטה הכפר הגלובלי
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • גדי אלכסנדרוביץ'
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • נועה ו
  טבע אחד לכולנו • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • נועה ו
  טבע אחד לכולנו • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • נועה ו
  טבע אחד לכולנו • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  איילים בכלא האמריקאי • נועה ו
  איילים בכלא האמריקאי • איציק ש.
  איילים בכלא האמריקאי • נועה ו
  איילים בכלא האמריקאי • איציק ש.
  איילים בכלא האמריקאי • אייל מולד(ר)
  איילים בכלא האמריקאי • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • גדי אלכסנדרוביץ'
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • גדי אלכסנדרוביץ'
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • גדי אלכסנדרוביץ'
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא טבע אחד לכולנו • ערן בילינסקי
  טבע אחד לכולנו • שוטה הכפר הגלובלי
  טבע אחד לכולנו • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • גדי אלכסנדרוביץ'
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • גדי אלכסנדרוביץ'
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • ערן בילינסקי
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • גדי אלכסנדרוביץ'
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • ערן בילינסקי
  טבע אחד לכולנו • אורי פז
  טבע אחד לכולנו • איציק ש.
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • ערן בילינסקי
  טבע אחד לכולנו • גדי אלכסנדרוביץ'
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  כמה בורות • בחורה
  כמה בורות • נועה ו
  כמה בורות • האייל האלמוני
  טבע אחד לכולנו • האייל האלמוני
  דיני נידה • איציק ש.
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • איציק ש.
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • איציק ש.
  דיני נידה • שוטה הכפר הגלובלי
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • איציק ש.
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • שוטה הכפר הגלובלי
  שומו שמים! • אורי פז
  שומו שמים! • גדי אלכסנדרוביץ'
  שומו שמים! • אורי פז
  שומו שמים! • האייל האלמוני
  שומו שמים! • גדי אלכסנדרוביץ'
  שומו שמים! • אורי פז
  שומו שמים! • גדי אלכסנדרוביץ'
  שומו שמים! • האייל האלמוני
  שומו שמים! • אורי פז
  שומו שמים! • גדי אלכסנדרוביץ'
  שומו שמים! • אורי פז
  שומו שמים! • איציק ש.
  שומו שמים! • אורי פז
  שומו שמים! • האייל האלמוני
  שומו שמים! • שוטה הכפר הגלובלי
  דיני נידה • כליל החורש נאורי
  תיקון • כליל החורש נאורי
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • איציק ש.
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • גדי אלכסנדרוביץ'
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • שוטה הכפר הגלובלי
  דיני נידה • נועה ו
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • תיכוניסט ולא מבין
  אמנות הדילול • שוטה הכפר הגלובלי
  אמנות הדילול • גדי אלכסנדרוביץ'
  דיני נידה • איציק ש.
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • גדי אלכסנדרוביץ'
  דיני נידה • שוטה הכפר הגלובלי
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • מרשם התושבים
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • מרשם התושבים
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • אורי פז
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  סקר הדיסקוטקים החילונים • אורי פז
  סקר הדיסקוטקים החילונים • אורי גוראל גורביץ'
  סקר הדיסקוטקים החילונים • העלמה עפרונית
  סקר הדיסקוטקים החילונים • האייל האלמוני
  סקר הדיסקוטקים החילונים • האייל האלמוני
  סקר הדיסקוטקים החילונים • האייל האלמוני
  סקר הדיסקוטקים החילונים • אורי פז
  סקר הדיסקוטקים החילונים • האייל האלמוני
  סקר הדיסקוטקים החילונים • אורי פז
  סקר הדיסקוטקים החילונים • האייל האלמוני
  סקר הדיסקוטקים החילונים • אורי פז
  סקר הדיסקוטקים החילונים • נועה ו
  סקר הדיסקוטקים החילונים • האייל האלמוני
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  סקר הדיסקוטקים החילונים • איציק ש.
  סקר הדיסקוטקים החילונים • אורי פז
  דיני נידה • גדי אלכסנדרוביץ'
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • גדי אלכסנדרוביץ'
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • גדי אלכסנדרוביץ'
  דיני נידה • אורי פז
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • אורי פז
  בקיץ. • נועה ו
  בקיץ. • האייל האלמוני
  דיני נידה • גדי אלכסנדרוביץ'
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • איציק ש.
  דיני נידה • איציק ש.
  דיני נידה • אורי פז
  דיני נידה • גדי אלכסנדרוביץ'
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • שוטה הכפר הגלובלי
  דיני נידה • גדי אלכסנדרוביץ'
  דיני נידה • האייל האלמוני
  דיני נידה • אורי פז
  אם היה מדובר בהיגיינה • 90
  די להסתה • אלון עמית
  די לבורות • אורי פז
  די כבר • אלון עמית
  עוד על האינטלקט היהודי • אורי פז
  עוד על האינטלקט היהודי • אלון עמית
  מסקנות מכריעות מתופעת האינטלקט היהודי • אורי פז
  מסקנות "מכריעות"? • אלון עמית
  מסקנות "מכריעות"? • שוטה הכפר הגלובלי
  האמנם?! • אורי פז
  האמנם?! • שוטה הכפר הגלובלי
  ראיתי. • אלון עמית
  הגורם היחיד • אורי פז
  הגורם היחיד • ...
  ראיתי. • איציק ש.
  ראיתי. • אורי פז
  האמנם?! • נועה ו
  האמנם?! • אורי פז
  האמנם?! • נועה ו
  האמנם?! • האייל האלמוני
  דמויות דומות? • ראובן
  מסקנות "מכריעות"? • האייל האלמוני
  מסקנות "מכריעות"? • שוטה הכפר הגלובלי
  מסקנות "מכריעות"? • האייל האלמוני
  מסקנות "מכריעות"? • שוטה הכפר הגלובלי
  ''יש בנו ניצוץ של גאונות'', אם לצטט את אהרן מגד • אורי פז
  מסקנות "מכריעות"? • ארד מייסון
  לא הייתי רוצה להיות לך אח,לא נזיר מתפלל לדמותו של מלאך • האייל האלמוני והארסי
  מסקנות "מכריעות"? • נועה ו
  מסקנות "מכריעות"? • האייל האלמוני
  מסקנות "מכריעות"? • איציק ש.
  מסקנות "מכריעות"? • האייל האלמוני
  מסקנות "מכריעות"? • איציק ש.
  מסקנות "מכריעות"? • האייל האלמוני
  מסקנות "מכריעות"? • נועה ו
  מסקנות "מכריעות"? • האייל האלמוני
  מסקנות "מכריעות"? • האייל האלמוני
  מסקנות "מכריעות"? • נועה ו
  מסקנות "מכריעות"? • האייל האלמוני
  מסקנות "מכריעות"? • איציק ש.
  מסקנות "מכריעות"? • נועה ו
  מהן המסקנות: • אורי פז
  מהן המסקנות: • דובי קננגיסר
  מהן המסקנות: • אורי פז
  מהן המסקנות: • דובי קננגיסר
  לא מתבייש להודות: לא יודע כי טרם ערכתי מחקר השוואתי • אורי פז
  מה התשובה? • אלון עמית
  התשובה החלקית: • אורי פז
  התשובה החלקית: • אלון עמית
  ניהיליזם מגמתי? • אורי פז
  ניהיליזם מגמתי? • כליל החורש נאורי
  ואבא שלי הוא גיבור אוכל ארוחה פעמיים • האייל האלמוני והארסי
  ג'ורג' שטיינר האינטלקטואל היהודי • אורי פז
  ג'ורג' שטיינר האינטלקטואל היהודי • הנמלה העמלה
  ג'ורג' שטיינר האינטלקטואל היהודי • אורי פז
  ג'ורג' שטיינר האינטלקטואל היהודי • הנמלה העמלה
  ג'ורג' שטיינר האינטלקטואל היהודי • אורי פז
  ג'ורג' שטיינר האינטלקטואל היהודי • ערן בילינסקי
  ג'ורג' שטיינר האינטלקטואל היהודי • אורי פז
  ג'ורג' שטיינר האינטלקטואל היהודי • כליל החורש נאורי
  ניהיליזם מגמתי? • אלון עמית
  להרחבת אופקים • אורי פז
  להרחבת אופקים • אלון עמית
  שתיקה כהודאה • אורי פז
  תודה על ההבהרה. • אלון עמית
  הקפטן ממליץ: • הנמלה העמלה
  הקפטן ממליץ: • כרמית
  הקפטן ממליץ: • הצופה מן הצד
  מה התשובה? • נועה ו
  מהן המסקנות: • ברקת
  המוח היהודי מול השלומיאליות שלנו • אורי פז
  המוח היהודי מול השלומיאליות שלנו • ברקת
  מהן המסקנות: • האייל האלמוני
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  הערת אגב. • כליל החורש נאורי
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • אורי פז
  '' את הדתיים כל החיפוש הזה מצחיק'' • האייל האלמוני
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • עדי
  ניטשה הכריז על מות האל, ואורי פז הכריז על מות האידאלים. • אלון עמית
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • נועה ו
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • אורי פז
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • נועה ו
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • ראובן
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • נועה ו
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • ראובן
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • האייל האלמוני
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • ראובן
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • אורי פז
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • נועה ו
  הקאמבק של א-לוהים בעידן של מות האידיאלים • אורי פז
  למה לחסוך? • ערן בילינסקי
  למה לחסוך? כי המשך הפתיל אינו קשור לעניין • אורי פז
  למה לחסוך? • האייל האלמוני
  למה לחסוך? • שוטה הכפר הגלובלי
  למה לחסוך? • האייל האלמוני
  למה לחסוך? • שוטה הכפר הגלובלי
  למה לחסוך? • האייל האלמוני
  למה לחסוך? • האייל האלמוני
  למרושע שמזכיר עוונות ראשונים • אורי פז
  למרושע שמזכיר עוונות ראשונים • האייל האלמוני
  למרושע שמזכיר עוונות ראשונים • אורי פז
  למרושע שמזכיר עוונות ראשונים • האייל האלמוני
  למרושע שמזכיר עוונות ראשונים • אורי פז
  למרושע שמזכיר עוונות ראשונים • האייל האלמוני
  אחי ואחיותיי • חשמנית על מונית
  למרושע שמזכיר עוונות ראשונים • האייל האלמוני
  מסך האלמוניות • שוטה הכפר הגלובלי
  מסך האלמוניות • האייל האלמוני
  מסך האלמוניות • מסאז'יסט
  מסך האלמוניות • האייל האלמוני
  מסך האלמוניות • אורי פז
  למה לחסוך? • האייל האלמוני
  למה לחסוך? • האייל האלמוני
  למה לחסוך? • האייל האלמוני
  למה לחסוך? • אלון עמית לרגע
  למה לחסוך? • אורי פז
  למה לחסוך? • האייל האלמוני
  למה לחסוך? • איציק ש.
  ??? • אלון עמית
  הארת ביניים • אורי פז
  הארת ביניים • כליל החורש נאורי אתאיסט לא שיכור
  הארת ביניים • האיילה האלמונית
  תודה שהארת • אלון עמית
  הארת ביניים • האייל האלמוני
  רד מהפופיק... • אורי פז
  רד מהפופיק... • כליל החורש נאורי
  רק אתה מוסרי... • אורי פז
  אני לא טל מוסרי, נא לא להשמיץ • כליל החורש נאורי
  אופס, פספסת את האופציה הרוחנית שבך • אורי פז
  מה עם אמת בפרסום? • מר קרפד
  ''חבל שהנאצים לא גמרו את העבודה'' • Ayalmony
  מהי החלטתי הפזיזה? • כליל החורש נאורי
  מהי החלטתי הפזיזה? • אורי פז
  מהי החלטתי הפזיזה? • כליל החורש נאורי
  האופציה הרוחנית שבעם הנבחר • אורי פז
  האופציה הרוחנית שבעם הנבחר • כליל החורש נאורי
  האופציה הרוחנית שבעם הנבחר • אורי פז
  תבן לעופריים • האייל האלמוני
  פה טמון ההבדל • אורי פז
  מהי החלטתי הפזיזה? • רן בלוס אנג'לס
  מהי החלטתי הפזיזה? • אורי פז
  תטל''א • ערן בילינסקי
  תטל''א • אורי פז
  תטל''א • ערן בילינסקי
  לשיפוטך • אורי פז
  לשיפוטך • ערן בילינסקי
  לשיפוטך • אורי פז
  לשיפוטך • ערן בילינסקי
  לשיפוטך • אביב י.
  חילוניות לעומת אתאיזם • אלון עמית
  חילוניות לעומת אתאיזם • אורי פז
  חילוניות לעומת אתאיזם • אלון עמית
  חילוניות לעומת אתאיזם • אורי פז
  חילוניות לעומת אתאיזם • אלון עמית
  חילוניות לעומת אתאיזם • אורי פז
  חילוניות לעומת אתאיזם • האייל האלמוני
  חילוניות לעומת אתאיזם • אורי פז
  חילוניות לעומת אתאיזם • האייל האלמוני
  חילוניות לעומת אתאיזם • אורי פז
  חילוניות לעומת אתאיזם • Ayalmony
  חילוניות לעומת אתאיזם • אורי פז
  חילוניות לעומת אתאיזם • האיל הכותב
  נכון • האייל הקורא (בין השורות)
  חילוניות לעומת אתאיזם • אורי פז
  חילוניות לעומת אתאיזם • האייל האלמוני
  חילוניות לעומת אתאיזם • אורי פז
  חילוניות לעומת אתאיזם • רן בלוס אנג'לס
  חזיז ורעם, אולי פשוט תענה על השאלה? • אלון עמית
  לא ברורה התשובה לשאלתך? • אורי פז
  לא ברורה התשובה לשאלתך? • יהונתן אורן
  לא ברורה התשובה לשאלתך? • אורי פז
  לא ברורה התשובה לשאלתך? • האייל האלמוני
  לא ברורה התשובה לשאלתך? • מר קרפד
  לא ברורה התשובה לשאלתך? • אורי פז
  כן, אני יודע, אתה עולה חדש • האייל האלמוני
  לא ברורה התשובה לשאלתך? • אלון עמית
  לא ברורה התשובה לשאלתך? • אורי פז
  שוב פעם • אלון עמית
  אלוהים כפוף לרוע בעל כורחו • רון בן-יעקב
  אלוהים כפוף לרוע בעל כורחו • אלון עמית
  מוסר, אלוהים ופחמימות • רון בן-יעקב
  מוסר, אלוהים ופחמימות • אלון עמית
  מוסר, אלוהים ופחמימות • רון בן-יעקב
  מוסר, אלוהים ופחמימות • צביקה שחורי
  ודייק • אלון עמית
  הטענה שהבאת היא חריפה. • דה-קארט
  הטענה שהבאת היא חריפה. • יהונתן אורן
  אני בטוח שהרבה. • אלון עמית
  אני בטוח שהרבה. • דה-קארט
  אני בטוח שהרבה. • אלון עמית
  אני בטוח שהרבה. • דה-קארט
  זרוק לנו אחד? • אלון עמית
  זרוק לנו אחד? • דה-קארט
  גם חילונים מרחמים • אלון עמית
  זרוק לנו אחד? • האייל האלמוני
  מה הוא כתב • אלון עמית
  זרוק לנו אחד? • דה-קארט
  זרוק לנו אחד? • ראובן
  זרוק לנו אחד? • דה-קארט
  זרוק לנו אחד? • דורון הגלילי
  אני בטוח שהרבה. • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • אלון עמית
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • אלון עמית
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • אלון עמית
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • אלון עמית
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • אלון עמית
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • דורון הגלילי
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • אלון עמית
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • אלון עמית
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • אלון עמית
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (יאללה, משנה כותרת) • אלון עמית
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (יאללה, משנה כותרת) • יהונתן אורן
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (יאללה, משנה כותרת) • אלון עמית
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (יאללה, משנה כותרת) • יהונתן אורן
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (יאללה, משנה כותרת) • אלון עמית
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (יאללה, משנה כותרת) • יהונתן אורן
  ללא כותרת • אלון עמית
  ללא כותרת • יהונתן אורן
  ללא כותרת • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • עוזי ו.
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • עוזי ו.
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • easy
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • easy
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • רן בלוס אנג'לס
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • ילדה
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • ילדה
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אביב י. (ממש, אבל ממש לא פה)
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אביב י.
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • יהונתן אורן
  איזוהי דרך טובה שיבור לו האדם • אלון עמית
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (מן אללה או לא מן אללה) • דה-קארט
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (מן אללה או לא מן אללה) • אלון עמית
  ואהבת לרעך כמוך, ואידך זיל • שוטה הכפר הגלובלי
  אליבא דהלל, לא ד*'*הלל. כאן זה ארמית, לא צרפתית • החשמנית הטורדנית
  מפי הוללים • שוטה הכפר הגלובלי
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (מן אללה או לא מן אללה) • דה-קארט
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (מן אללה או לא מן אללה) • אלון עמית
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (מן אללה או לא מן אללה) • דה-קארט
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (מן אללה או לא מן אללה) • אלון עמית
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (מן אללה או לא מן אללה) • דה-קארט
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (מן אללה או לא מן אללה) • אלון עמית
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (מן אללה או לא מן אללה) • דה-קארט
  איזו דרך טובה יבור לו האדם (מן אללה או לא מן אללה) • אלון עמית
  טעות בניסוח • אלון עמית
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • אלון עמית
  טעות בניסוח • אורי זוהר הגלובלי במכונת הזמן
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  טעות בניסוח • שוטה הכפר הגלובלי
  טעות בניסוח • יהונתן אורן
  לא ברורה התשובה לשאלתך? • צביקה
  לא ברורה התשובה לשאלתך? • ערן בילינסקי
  חילוניות לעומת אתאיזם • רן בלוס אנג'לס
  חילוניות לעומת אתאיזם • אורי פז
  חילוניות לעומת אתאיזם • חמורבי
  סתם, כי בא לי להתבדח • חמור מלך חשבון (המקראית)
  אולי ראית את אבא שלי? • שכם
  תשאל את שמעון ולוי, יהודים נחמדים • הירושלמי שלא הגיע
  סתם, כי בא לי להתבדח • חמור מלך חשבון (המקראית)
  האמנם גנבו את ה*לא תרצח* מחמורבי? • אורי פז
  האמנם גנבו את ה*לא תרצח* מחמורבי? • חמורבי
  האמנם גנבו את ה*לא תרצח* מחמורבי? • ערן בילינסקי
  האמנם גנבו את ה*לא תרצח* מחמורבי? • גדי ו.
  זה מזכיר לי סיפור כאוב מתקופת הילדות • האייל הנוסטלגי-טראומטי
  חילוניזם לעומת אתאיות • Ayalmony
  חילוניזם לעומת אתאיות • האייל האלמוני
  אחרי מות... • שוטה הכפר הגלובלי
  הכתובה של יגאל עמיר... • אורי פז
  הכתובה של יגאל עמיר... • שוטה הכפר הגלובלי
  הכתובה של יגאל עמיר... • האייל האלמוני
  הכתובה של יגאל עמיר... • אביב י.
  הכתובה של יגאל עמיר... • כוכית @
  הכתובה של יגאל עמיר... • האייל האלמוני
  הכתובה של יגאל עמיר... • כוכית @
  הכתובה של יגאל עמיר... • האייל המפרגן הפולני
  הכתובה של יגאל עמיר... • אורי פז
  הכתובה של יגאל עמיר... • האייל המפרגן הפולני
  הכתובה של יגאל עמיר... • אורי פז
  רק שיהיה ברור • האייל האלמוני
  Ecrasez l'infame • רון בן-יעקב
  מסירת טיפת הדם האחרונה • אורי פז
  לשטיא רמז אינו מספיק • שוטה הכפר הגלובלי
  ההבדל בין תרגומי וולטר • אורי פז
  ההבדל בין תרגומי וולטר • שוטה הכפר הגלובלי
  לשטיא רמז אינו מספיק • רון בן-יעקב
  לוגיקה אוריפזיסטית. • אביב י.
  הארת ביניים • האייל האלמוני
  מהן המסקנות: • נועה ו
  מסקנות "מכריעות"? • כוכית @
  הפניות לתגובות בקליק כחול • הנמלה העמלה
  עוד על האינטלקט היהודי • שוטה הכפר הגלובלי
  די לבורות • 90
  על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ • האייל האלמוני
  על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ • אורי פז
  על עכבר שחציו בשר וחציו עפר הארץ • ערן בילינסקי
  תשובה מהקהל • יובל נוב
  תגובה באיחור אבל תגובה • זו דעתי
  תגובה באיחור אבל תגובה • שוטה הכפר הגלובלי
  תגובה באיחור אבל תגובה • ראובן
  תגובה באיחור אבל תגובה • נועה ו
  תגובה באיחור אבל תגובה • נועה ו
  תגובה באיחור אבל תגובה • האייל האלמוני
  הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים • האייל האלמוני
  הערה קטנה • שוטה הכפר הגלובלי
  שכ''ג מדבר עם עצמו • שוטה הכפר הגלובלי
  שכ''ג מדבר עם עצמו • צביקה שחורי
  הקרדיט מגיע לברל'ה כצנלסון • אורי פז
  הערה קטנה • איציק ש.
  הערה קטנה • אורי פז
  (שאלה רטורית) • אביב י.
  על השאלה הרטורית שבטעות יסודה • אורי פז
  על שתיה, על טיעונים לגופו של אדם ועל שטויות אחרות. • אביב י.
  הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים • שאנטית
  הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים • מאדים
  הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים • Uranus
  הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים • נדגו רר
  נראה לי שניתק הקשר עם מאדים • האייל האלמוני) (222 תגובות בפתיל
  נראה לי שניתק הקשר עם מאדים • ערן בילינסקי
  אז זה מסביר את ה"2"... • האייל האלמוני) (222 תגובות בפתיל
  אם כבר אז כבר... • ערן בילינסקי
  בסוף יתברר • האייל האלמוני
  בסוף יתברר • דורון הגלילי
  הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים • דוד חואן
  הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים • דורון הגלילי
  הקיבוץ כמשל להתקפלות הרעיונות האנושיים • ברקת פסאודו-אתיאיסטית

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים