זה באמת משעשע 193737
כדי לתקן פגיעה חמורה בזכויות האדם (אי יכולתה של האישה להתגרש) פוגעים עוד יותר בזכויות האדם. אין ספק שחובה לשמור על המדינה כפופה לחוקי ההלכה, פן נהפוך לגוי ככל הגויים, שהם לא יונקים את חוכמתם מדת הומנית ומתקדמת.

(בניסוח אחר: אומרים שפעם היהדות הייתה דת הומנית ומתקדמת. מה קרה לה? מדוע לא ניתן לפסוק אישור הלכתי לאישה להתגרש מבעלה בלי הסכמתו?)
זה באמת משעשע 193748
פחד מפני חידוש. מאז ר' גרשום כמעט ולא היו שינויים בדיני ההלכה הקשורים לנושא הנישואין. (גם גרשום לא פסק הלכה, רק קבע חרם!)
זה באמת לא משעשע 193822
בתשובה לשאלתך ראיתי לנכון לצטט מדבריו של איש התרבות, אדם ברוך: "עקרונית, ההלכה מעוניינת בהשלמת הליך הגט ובהכשרתו, כדי להימנע מעגינות ארורה של האישה. השמים עצמם בוכים על העגונות. אין לך מצווה כהתרת עגונות. ועדיין חייבים בתקינות משפטית ברורה – הכשרת גט פסול רק תזיק בעתיד לאישה, רק תסבך את המציאות המשפטית שלה" (אדם ברוך, "בתום לב", כתר, 2001).
לוגיקה של איש תרבות 193828
הבאת ציטוט, וכרגיל את העיקר השמטת. איך בדיוק השוואת תנאי מתן הגט של האישה והגבר תזיק לאישה? אם אכן כך הוא, מסתבר שחוסר הסימטריה היום הוא >לטובת< האישה, שכן עובדה - אם נשווה את התנאים מצבה יורע. אכן, אומללים הגברים, טוב לנשים. זהו הגיון של תלמיד חכם?

זה נחמד מאוד שההלכה מעוניינת עקרונית (לא ידעתי שלהלכה יש רצונות). השמיים בוכים. ומה עשתה ההלכה? כלום.

עוד השמטת כרגיל את דעתך שלך. יש כזו? או שמספיק שאדם ברוך אמר?
לוגיקה של איש תרבות 195122
נו, הוא הרגע אמר לך. תחשוב במקום להתלהם. אם יבוא מחר איזה רב חשוב ואמיץ ויתן לאנשים להתגרש גם בלי גט מבן/בת הזוג, תמיד ינקר הספק שמה פרוייקט האישורים העצמאי לא בדיוק תואם את דעתו של הקב"ה. ואז למעשה האשה בוגדת, אפילו שכבוד הרב אומר שזה בסדר. רב לא ממציא חוקים לפי מה שנראה לו שיעבוד טוב. הוא מנסה לקלוע למה שבוראו התכוון.

ואפילו אם תתעלם מהספק המנקר הזה שמה האישור הפרטיזני של הרב הופך את האשה לחייבת מיתה, מה תעשה אם לא _כל_ הדתיים יקבלו את הפרדיגמה החדשה? האשה תהיה מוקצה בכל קהילה כזו! ילדיה ייחשבו לממזרים! אנשים משתי קבילות יהודיות אורתדוכסיות שונות לא יוכלו לבוא אלה עם אלה בברית הנישואים!

אז שמים את הגבר בצינוק עד שאומר רוצה אני. זה אולי מכוער, אבל בדרך-כלל זה עובד, וזה מכוסה לחלוטין הלכתית. אדם דתי לא יכול להמציא חוקים משלו, גם אם הוא רב. יש תורה והולכים לפיה. לא מתאים לך? אל תאמין באלוהים.
לעניין השמים הבוכים 194043
אמר כבר ר' יהודה עמיחי זצ"ל (סתם איזה משורר חילוני חסר ערכים): "אלמלא האל מלא רחמים היו החכמים בעולם ולא רק בו".
חומר למחשבה.
רחמים, לא חכמים 194044
לעניין השמים הבוכים 194204
את המשפט הזה הכרתי לפני מספר שנים בשעה שקראתי את ספר שיריו האחרון, ועד היום לא מצאתי בו טעם לפגם, כלומר, כפירה ואפיקורסות ב*עיקרי היהדות*.
[ובהערת אגב, החלף את המונח *חכמים* ב*רחמים*, כפי שכבר העיר/ה מישהו/י].
זה באמת משעשע 193825
נישואין הם אקט שנעשה מתוך הסכמה הדדית. אי אפשר להנשא לאיש למרות רצונו ואי אפשר לשאת אישה למרות רצונה. גם פירוק הנישואין צריך להיעשות מתוך הסכמה הדדית. ולכן אי אפשר להתגרש ללא הסכמתם של שני בני הזוג. מבחינת הכבוד האנושי וגם מבחינת ההגינות החברתית נראה לי שזה המצב הנכון. נישואין /גירושין הם פעולות בחיריות שנעשות בין שני בני אדם בוגרים ולכן דורשות את ההסכמה של שניהם.
נכון שלפעמים יש מצבים בהם בני אדם מנצלים את הצורך בהסכמתם לגירושין כדי להתעלל בבן הזוג וזה רע, אבל מצב בו ניתן יהיה להתגרש בקלות, גם ללא הסכמה של בן הזוג, יכול לגרור מצבים רעים וקשים בהרבה.

במקרים קיצוניים של מצבים קשים ההלכה נתנה פתרונות של "היתר מאה רבנים" לאיש שאשתו מסרבת לתת לו גט, והלקאה לאיש המסרב לתת גט עד שיאמר "רוצה אני". אני אישית לא רואה שהלקאה פוגעת יותר בזכויות האדם מאשר כליאה. ואולי להפך- המשאב החשוב ביותר של האדם הוא הזמן של חייו. המאסר לוקח מהאדם את המשאב היקר הזה. בעוד שהלקאה גורמת אמנם לכאב פיזי שיכול להיות קשה, אולם היא אינה מבזבזת את הזמן של שניהם, במיוחד של האישה שאינה אשמה בזה.
זה באמת משעשע 193829
מדוע שהפיתרון שהצביעו עליו בתגובה 193729 לגבי גברים לא יכול לחול גם לגבי נשים? אם בית הדין רואה שהגבר עומד בסירובו שיתירו לאישה להינשא לאיש אחר.
זה באמת לא משעשע 193837
מה לא שמעת על *תקינות משפטית*? תגובה 193822
נכון, משעשע זה דברים אחרים 193838
אולי אתה מוכן להסביר איך הכשרת גט פסול "רק תזיק בעתיד לאישה, רק תסבך את המציאות המשפטית שלה"?
אה זה מאוד פשוט, 193844
הסתבכות מכיון שהיא אישה, והיא לא תבין.

מציאות משפטית מסובכת מכיון שלך תסביר לבעלה הבא, שהיא פשוט קמה ועזבה את ביתה יום אחד הסוררת ! רחמנא ליצלן ! מי ירצה לבעול כלה סוררת שכזו ?

מוטב לה לאישה שלא מבינה שלא תסבך לעצמה את המציאות המשפטית שלה, ותהיה אישה טובה עד שהרבנים יוציאו את הגט במכות מבעלה, וכך יישמר כבוד הגבר, ותישמר תומתה בעיני סביבתה, ואביה יוכל למכור אותה בכסף לגבר אחר.
זה באמת לא משעשע 193857
קרא שוב. לא הצעתי לכפות או להכשיר גט. הצעתי לאפשר לאישה לקחת לה איש נוסף, כמו שבית הדין יכול לאפשר לגבר. סימטריה.
זה באמת משעשע 193874
"מבחינת הכבוד האנושי וגם מבחינת ההגינות החברתית נראה לי שזה המצב הנכון." העניין הוא שלי זה לא נראה ככה, ולא סייעת לי להבין מדוע זה כן ככה.
המצב האופטימלי, שנינו מסכימים, הוא פרידה הדדית. נניח שזה לא ככה, למרבה הצער, ונשאל את עצמנו מה עדיף: עגינות, או פרידה חד צדדית.
במצב של עגינות:
1) האישה נחשבת "עגונה", אינה יכולה להתחתן שנית והופכת לסוגייה משפטית בלתי פוסקת. מה הכבוד כאן?
2) הגבר מושלך לכלא, או, על פי הצעתך, מולקה עד שייכפה עליו לתת גט. מה הכבוד כאן?
או שמא התכוונת ל2) אלטרנטיבי: הגבר הולך וחוגג לו עם אישה אחרת, באישור רבנים. "כבוד" גדול.

לעומת זאת, במצב של גט חד צדדי:
1) רצונה של האישה מכובד.
2) רצונו של הגבר לא מכובד.

דהיינו, על פי גישתך (אלא אם אני טועה, ותקני אותי) היחיד שיכול לזכות ל"כבוד" הוא הגבר. על פי גישתי, מי שזוכה ל"כבוד" היא האישה. גישתך תומכת בגבר.

כעת, ל"הגינות חברתית":
במקרה של עגינות:
1) האישה נותרת חסרת זכות (להתחתן). האם זה הוגן?
2) מהגבר נשללות זכויות (כליאה, "הלקאה"). האם זה הוגן?
או שוב, 2) אלטרנטיבי: זכויותיו של הגבר נשמרות, הוא יכול להתחתן שוב. זה מצב די אבסורדי, כי הוא זה שאינו רוצה להתגרש.
אני לא בטוח לגבי ה2) האלטרנטיביים הללו, מאחר שלא ברור לי האם המערכת ההלכתית כל כך מעוותת עד כדי כך שסרבן גט יוכל להתחתן שוב (ולא גבר שאשתו מסרבת לתת לו גט). אבל ממילא הם כאן כקוריוז.

במצב של גט חד צדדי:
1) האישה מקבלת זכויות.
2) זכויותיו של הגבר לא נפגעות. (אם הם כן, אשמח אם תסבירי לי כיצד, אלא אם קיימת זכות חברתית בשם "הזכות לא להתגרש").

גם כאן, לגישתך, ה"הגינות החברתית" הוגנת, אם כבר, עבור הגבר.

"נישואין /גירושין הם פעולות בחיריות שנעשות בין שני בני אדם בוגרים ולכן דורשות את ההסכמה של שניהם."
אני לא מקבל את ההקבלה הזו. בניגוד לתפיסה (הלגיטימית) שייתכן שאת מחזיקה בה, איני רואה את הנישואין בתור הסכם מחייב, שאין לשבור אותו. זהו בראש ובראשונה הסכם שנועד להסדיר את מעמד הזוג כלפי החברה, לא כלפי עצמם. הגישה שלך מעודדת הישארות בנישואים שבהם קיים חוסר התאמה בין בני הזוג. ייתכן שבתקופות אחרות ובחברות אחרות זה רצוי והכרחי, אולם איני חושב שבחברה שלנו המצב הוא כזה.

ומכל מקום, אני איני רואה את הגירושים כפעולה שנעשית בין שני בני אדם, אלא כפעולה שאדם אחד עושה כלפי השני, *או* ששני האנשים עושים יחד. זכותו של כל אדם לקום ולעזוב מתי שירצה - זה פשרם של יחסים בהסכמה הדדית של שני הצדדים. מערכת יחסים שבה *אסור* לצד אחד לעזוב את השני היא פסולה.

עושה רושם שגם את מתנגדת לתופעה של סרבני גירושין. אם כך, מדוע להיגרר לאבסורד? מדוע להלקות את הגבר עד שיגיד "כן", במקום להגיד "ההסכמה של הגבר לא חשובה" או, אם תרצי פלפולים, "הוא ממילא יגיד "כן" אחרי שנלקה אותו, אז בואו נחסוך ממנו את הכאב". האם זה לא יותר הומני?
(אגב, אפשר להחליף "הלקאה" ב"כליאה" בכל מקום, בלי לשנות את המשמעות. פשוט את זו שאמרת שהלקאה יותר הומנית מאשר כליאה, ואני לא לחלוטין חולק על הקביעה הזו).
זה באמת משעשע 194022
(התשובה אליך מכוונת גם לדובי מכמה תגובות למטה.)
יש דבר שקשה לאדם שאינו שומר מצוות לתפוס, וזה, שמבחינת האדם המאמין הציווי האלוקי כמוהו כחוק טבע. כלומר ביסוד הדבר, הציווי לא נתון לדיון. הוא נתון. גם אצל האדם המערבי הממוצע יש כמה "ציוויים" כאלה - עקרונות מוסריים שאין מקום לדיון עליהם. כגון איסור הרצח. גם אם יהיה סיפור קורע לב של אדם שיבקש שיהרגו אותו מסיבות מאוד משכנעות והגיוניות שכך טוב יותר, רוב האנשים לא יסכימו להרוג, על אף שמבחינה הגיונית הם ישוכנעו שבאמת זה טוב יותר.(נכון שגם עקרון זה מתכרסם עם הזמן. עם הרעיונות של המתות חסד). כך האדם שמאמין שילד שנולד מאישה נשואה לגבר אחד מזרעו של גבר אחר, הוא ממזר, ושזה דבר נורא ואיום, אלף טיעונים לא ישכנעו אותו שיותר הגיוני וצודק להתיר לאישה להנשא לגבר נוסף, אם בעלה אינו נותן לה גט, מאשר להותיר אותה בעגינותה.
הויכוח עם אדם כזה יכול להיות על עצם האמונה, הגיונה ומוסריותה וכו', אבל לא על קיומו של ציווי זה או אחר. כך שאם אינך רוצה שנתווכח על עצם האמונה אין טעם שננהל דיון על "מדוע להלקות את הגבר עד שיגיד "כן", במקום להגיד "ההסכמה של הגבר לא חשובה"". זה פשוט לא אפשרי מבחינה הלכתית לומר כזה דבר.
אפשר אמנם להעביר את הדיון לפסים של: אז למה לא להפריד את הדת מהמדינה, ולתת לאלו המאמינים בחוקים אלו לחיות לפיהם, ולאלו שלא מאמינים בהם לחיות לפי דרכם? - כיון שאני לא מתכוונת להעביר את הדיון לשם, אני אענה בקצרה: כי זה ישמיט את האפשרות שלנו, המאמינים והלא מאמינים, להמשיך לחיות יחד כעם אחד. אם אתה חושב שהמחיר הזה שווה, אז אפשר לנסות להעביר חוק כזה, של הפרדת הדת מהמדינה בכנסת. כל עוד חוק כזה לא עובר, משמעות הדבר שאין בעם הזה רוב שמוכן לשלם את המחיר הזה.

הדיון שנראה לי רלבנטי יותר בנושא הזה הוא לשאול איך ההלכות הללו מסתדרות עם המוסר ועם הצדק.
האפליה שאתה מדבר עליה בין הגבר והאישה היא לא לגמרי נכונה היום מבחינה מעשית. אם כי ללא ספק, ההלכות היסודיות הן שלגבר מותר לשאת מספר נשים, בעוד לאישה אין כלל אפשרות להנשא למספר גברים. (הנישואין פשוט לא תופשים). אפשר לראות בזה אפליה של הנשים. אבל אפשר לראות בזה גם התאמה לטבעו של ההומו סאפיאנס. מבחינה ביולוגית, אשה תמיד מובטחת לגבי זהותה של אם הילד שהיא מגדלת (חוץ מטעויות החלפה בחדר תינוקות). הילד הוא תמיד שלה. הגבר לעומת זאת לא. הקשר הגנטי בינו ובין הילד אותו הוא מגדל מובטח רק אם הוא הבעל היחיד של אשתו. אפשר לומר: אז מה? מה זה צריך להיות כל כך אכפת לו? התשובה לכך היא שמבחינה אבולוציונית, גברים שלא אכפת היה להם מהקשר הגנטי שלהם לצאצאיהם, לא שרדו בתחרות עם גברים שכן היה להם אכפת מהקשר הגנטי הזה.....
בנוסף, אם נקח בחשבון שבחברות פרימיטיביות (ולא רק פרימיטיביות..) היה לגברים תפקיד עיקרי של לוחמים, ומזה גם יוצא שרבים מהם היו נהרגים, הרי היתה מציאות של עודף נשים על גברים. חברה שרוצה לשרוד בתנאים כאלה צריכה לראות בעין יפה ריבוי נשים, ולא להפך.
זה נכון שהיום אין כל כך תמותה של גברים יחסית לנשים. ולכן המודל המונוגמי הפך להיות המודל המקובל יותר. ואמנם, גם ההלכה התפתחה בכיוון זה. על הגישה היסודית המתירה ריבוי נשים, ואוסרת ריבוי גברים, נוסף חרם דרבינו גרשום, שמאפשר בעצם רק נישואין מונוגמיים. (היום גם ניתן להוכיח אבהות על ידי בדיקת רקמות אבל נראה לי שיקח קצת זמן עד שלחידוש זה יהיו השפעות חד משמעיות על האבולוציה של הפסיכולוגיה של המין האנושי...). זה ההסבר שלי להתאמה של העקרונות היסודיים של ההלכה למציאות.
אפשר לומר שיש כאן אפליה של הנשים ואפשר לומר שיש כאן אפליה מתקנת של הגברים המסכנים שצריכים לסמוך על המילה של הנשים שלהם, ולכן צריכים שהמילה הזאת תהיה עטופה במחוייבות הלכתית חדה.

גבר ואשה יכולים (בוודאי בימינו), לחיות יחד ולנהל משק בית משותף, ואפילו להוליד ילדים גם ללא נישואין. במקרה כזה אם לאחד הצדדים נמאס מהקשר הרי הוא אורז חפציו והולך. אם הם במהלך שנותיהם יחד צברו רכוש משותף הרי הם מתחלקים בו לפי כללים מסויימים. אם כך בשביל מה צריך להתחתן? בשביל מה להפיק את הארוע היקר והמשעמם (עפ"ר) הזה? לפי הגישה שאתה ודובי מציעים, אין שום צורך או סיבה להתחתן. זה עניין של רצון של שני הצדדים להשאר יחד. ברגע שלאחד הצדדים נמאס- זהו, החבילה התפרקה. כמו בחברות.
רוב הזוגות החילוניים, שחיים יחד לפני החתונה, טורחים להתחתן בסופו של דבר. בעיקר לפני שהם מחליטים להביא ילדים לעולם. זאת, על אף שהם יכולים להמשיך לחיות יחד וגם להביא ילדים לעולם בשובה ובנחת גם בלי לשלם לרב. למה?
התשובה שלי היא שהתחושה הטבעית של כולם, כולל החילוניים, היא שאי אפשר להביא ילדים לעולם בלי מסגרת מחייבת. כלומר ילדים, שהם תוצאה חדשה של השיתוף בין בני הזוג, זקוקים למסגרת גידול שתקשור את שני ההורים אליהם, ואחד אל השני ביותר מאשר סתם "כרגע טוב לנו יחד". ובמיוחד אסור להם לחיות באווירה של "אולי מחר לא". מה שנותן לקשר הנישואין את היציבות והביטחון שהילדים (וגם המבוגרים) כל כך זקוקים לו, היא העובדה שאי אפשר לקום ולעזוב יום אחד סתם כך (הכוונה כאן היא לא לאפשרות הטכנית, כמובן). כל אחד מבני הזוג יודע שכדי לפרק את החבילה צריך גם את הסכמתו. אי אפשר לעשות זאת מאחורי גבו.
נכון שיש קשרים זוגיים שלא עולים יפה ומתפרקים כלומר גירושין. יכול להיות שבמצבים מסויימים הפתרון הזה עדיף על פני נישואין אומללים, אולם אין ספק שהגירושין הם כישלון ולא הדרך המועדפת. במקרים הקיצוניים (והמעטים יחסית) יש בעיה אפילו להתגרש. אם אחד מבני הזוג מסרב לגט על אף שמוצדק ל"פרק את החבילה". במקרים אלו צריך להשתמש באמצעים קיצוניים כגון "היתר מאה רבנים" (שלא כל כך פשוט להשיג אותו) או הלקאה "עד שיאמר רוצה אני". שניהם אמצעים לא טריויאלים, אולם כיון שהמקרה קיצוני, כלומר יש מצב בו גבר/אשה כובלים אליהם את בני זוגם, על אף שמוצדק שישחררו אותם, הרי הגיוני שהאמצעים שינקטו נגדם יהיו קיצוניים. הטענה שבמקרה זה או אחר פוגעים בזכויות שלהם לא רלבנטית. משום שהם, בסרובם, פוגעים בזכות האחר. כלומר פוגעים בזכויותיהם רק כדי להשיב לאחר את זכותו. אם לפי הצעתך, כדי לשמור את זכויותיהם של המקרים הקיצוניים הללו, נבטל כליל את הצורך בהסכמת בן הזוג לגירושין, הרי שאנו מעקרים את הנישואין מתוכן. יוצא, שכדי לפתור את הבעיה של מאות בודדות של אנשים ונשים, אנו פוגעים לכולם באחת מאושיות חייהם- אנו הופכים את הנישואין למעין חברות ב' ללא המחוייבות והיציבות הכלולה בנישואין. זה לא נראה לי מוסרי או הגיוני.
אגב, מי שכל העניין הזה (כולל החיבור בין הדת והמדינה) לא מוצא חן בעיניו, יכול פשוט לא להתחתן. אפשר לחיות יחד כל עוד זה טוב לשני הצדדים, ולפרק את החבילה ברגע שנשבר למישהו, בלי להכיר את מדרגות הרבנות.
זה אפילו מאד משעשע 194031
מבחינה אבולוציונית???? התחרפנת?!?!?!? לא הסבירו לך שתורת האבולוציה היא כל כולה שקר וכפירה?!?!?!?!?!? שומו שמיים ואוי לאוזניים!!!!!!!!!!!!!!!!!

ואגב, אם בשביל לשמור על אחדות העם צריך אחד הצדדים בויכוח הדתי-חילוני לוותר על ערכיו, אז אני מציע שהדתיים הם אלה שיוותרו, כי אחדות העם מעניינת אותם יותר מאשר את בועלי הנידות ואוכלי הטרפות. אז וותרו נא על אמונתכם, ואז נהיה כולנו מאוחדים כאגד זרדים בל-ישבר, ובא לציון גואל.
194037
נראה לי שהפסקה הראשונה שלך, [זאת שמתעוותת בכאב בגלל מנת יתר של סימני פיסוק] היא, במקרה של ניצה, נביחה על העץ הלא נכון. [יש דתיים לא-חשוכים, אתה יודע. וכמה מהם הם אפילו דוקטורים לביולוגיה.]
זאת ועוד 194091
זה שדתיים (וחילונים) מסוימים הם דוקטורים לביולוגיה, לא הופך אותם בהכרח ללא-חשוכים.
זאת ועוד 194103
דוקטורית לביולוגיה היא בהכרח לא-חשוכה בכל הקשור לתיאורית האבולוציה. וזו הנקודה שאליה התייחסתי בדבריי לרן.
בהכרח? 194116
אני שומע על דוקטורים לפיזיקה שמשתמשים בתורת היחסות כדי "להוכיח" שהעולם נברא לפני 6,000 שנה. אם פיזיקאים עושים דברים כאלו, לא מן הנמנע שדוקטורים לביולוגיה יפסלו/יעוותו את תורת האבולוציה. ביולוגיה היא לא רק אבולוציה בכל מקרה.

מעניין לשמוע איש מדע רציני מיישב את הסתירה בין דת ומדע, מבלי לומר שאין לקחת את הכתוב בתנ"ך כפשוטו.
בהכרח? 194124
אני הפניתי פעם שאלה לביולוגים הדתיים שבאייל בקשר לאבולוציה, ולא נעניתי.
בהכרח? 449304
איפה?
בהכרח? 449350
כאן: תגובה 123583
בהכרח? 194148
מי שלוקח את הכתוב בתנ''ך כפשוטו לא רק שאינו איש מדע רציני, הוא גם לא תאולוג רציני. כבר מהמשפט השני צריך פרשנות מרחיקת לכת (הרי לא יכול להיות חושך לפני בריאת האור, וממתי ''רוח אלוהים מרחפת'').
דוקטור למחול 194149
מדהים איך כל פעם שאני רוצה לענות לתגובה באייל שקשורה בשאלת ה"יש או אין ?" בצורה ישירה או עקיפה, הגיגול הבסיסי הראשון לאיסוף מקורות מייד משבית כל שמחה ע"י הצגה גאה של דיון אחר באייל, שאחרי עיון קצר בו מראה שאין כל טעם לענות לתגובה המקורית.

ובכל זאת משהו בתגובתך רומז לכך שלא נחשפת לפינות האייל הרלוונטיות, כך שאלנקק בכל מקרה:
דיון 425
דיון 468
זה באמת משעשע 194038
באשר לחלק הראשון של דברייך: קיבלתי. אני מוכן להבין שיסודות האמונה הם כאלו כך שאבסורדים הם דבר בלתי נמנע שעולה מהם. אפילו במתמטיקה זה ככה. רק באשר למשפט אחד אני לא כל כך מסכים :"כי זה ישמיט את האפשרות שלנו, המאמינים והלא מאמינים, להמשיך לחיות יחד כעם אחד." אשמח אם תסבירי לי (בדיון אחר?) מדוע חוזרים על המנטרה הזו שוב ושוב. אני, בכל מקרה, מחכה ליום שבו בכנסת יהיה את הרוב הדרוש.

החלק השני של דברייך יותר מעניין. את מעלה את הטיעון האבולוציוני. על פי הטיעון האבולוציוני, על הגבר לבעול כמה שיותר נשים, כל הזמן. על פי טיעון זה, גם במסגרת נישואין (שאפשר לקבל אותה כאמצעי להבטחת תנאי לוקסוס לילדים שלו) לגבר צריכה להיות זכות לקיים יחסים עם כל אישה שרק ירצה, מתי שרק ירצה. העיקר להרבות את זרעו. ובכן, דעתי בנושא היא פשוטה:
למי אכפת?
מה החשיבות של המשך זרעו של אדם זה או אחר? מדוע ההלכה מבצעת כפייה על הנשים בשביל המשך זרעם של גברים מסויימים?
על כל פנים, לא ברור לי מדוע איסור על גירושין עוזר לגבר להיות בטוח לגבי זהות הילד שלו. איסור על ניאוף עושה זאת. קל מאוד גם להתיר גירושין חד צדדיים, שבהם מובטח לאב לקבל את הילד, וכך הוא יוכל לדאוג יפה מאוד לגבי המשך הגנים שלו. אני באמת לא מבין את ההיגיון שעומד מאחורי הטיעון הזה, גם אם אקבל (ואיני אקבל) את מטרתו המוצהרת.

לסיום, על מוסד הנישואין: אני אמרתי כבר שלדעתי מטרת המוסד הזה היא לייצג את הזוג בצורה רשמית בפני המדינה (ותשאלי כל זוג בלתי נשוי, לרבות זוגות חד מיניים, כמה שהם מופלים לרעה). למעשה, אם הקשר הזה הוא כל כך מחייב, התוצאה היא שאנשים עלולים לחשוש להיכנס אליו.
הפורמליות של הקשר נראית לי, לפחות בימינו, טכנית בלבד. מי שבאמת רוצה לפרק את הקשר, יעשה זאת (גם במחיר "הלקאת" הבעל). אני אישית צעיר ותמים, אבל אני עדיין מאמין שקשרי נישואין לא מתפרקים כי בני הזוג ממשיכים להיות מעוניינים בדברים המשותפים להם (הילדים, לכל הפחות) ולא בגלל שזה "מסובך" להתשחרר מהמסגרת הפורמלית של הנישואין. אגב, לא טענתי שיש לפרק את הקשר "ברגע שנשבר משהו", אבל אם זוג מגיע למצב שבו משליכים את הבעל לכלא בגלל שהוא מסרב לתת גט, כנראה שהמצב הוא מעבר לתיקון.
יתר על כן, אם את סבורה שתוכן הנישואים הוא "איסור לעזיבה חד צדדית", דומני ש*את* היא זו שמעקרת את הנישואים מתוכן. נישואים אינם כלא. (נכון?)

הערת סיום: ודאי שגבר שמסרב לתת גט פוגע בזכויות של אשתו. על כן אמרתי שזה משעשע, שכדי לתקן פגיעה אחת בזכויות האדם, פוגעים עוד יותר בזכויות האדם. זה מזכיר בצורה כלשהי את עובדי חברת החשמל שבקיץ מדליקים מזגן ואז קר להם, אז הם מדליקים תנור.
זה באמת משעשע 194226
הבעיה עם זה שחוקי הנישואין, ובעקר הגירושין יהיו לא הלכתיים, היא בכך שרבים מאלו שייולדו אצל אלו שאינם מקפידים על ההלכה בעניין, יהיו ממזרים. כל מי שיוולד לאשה לאחר גירושין לא הלכתיים, יחשב ממזר כיון שהלכתית היא נחשבת נשואה לאיש אחר. הממזרות היא בעיה איומה ונוראה. כי על אף שהיא אינה אשמתו של הממזר כלל, היא פוסלת אותו מלהתחתן עם יהודי/ה. והיא בלתי ניתנת לתיקון. אין אפשרות ל"התגייר" או לחזור בתשובה מזה.
אתה יכול לומר שזה לא אכפת לך, שהממזר הזה יתחתן עם אנשים שכל ההגדרות האלו לא משמעותיות בשבילם, אולם אז יווצר מצב בו חילוניים וילדיהם ונכדיהם, לא יוכלו להנשא עם אדם שחוקי ההלכה משמעותיים בעיניו. היהודים ההלכתיים יצטרכו כתוצאה מכך להחזיק "ספרי יוחסין", ויהיו רשימות שחורות וכל הדברים הרעים. כך שהנישואין בין שני חלקי העם יהיו מאוד בעיתיים. בערך כמו בין היהודים והקראים, שאמנם נחשבים יהודים, אולם אי אפשר להתחתן אתם. יכול להיות שלחלק מהעם, המצב שאני מתארת לעיל לא מפריע, אבל עדיין לרוב העם זה מאוד מפריע, ואני מקווה שזה ישאר כך. לכן חוק כזה לא עובר בכנסת.
את הטיעון האבולוציוני הבאתי כדי לסבר את האוזן לגבי הנחות היסוד אותן מניחה ההלכה לגבי הטבע האנושי . הנחות אלו רואות ריבוי נשים כדבר אפשרי ולגיטימי, בעוד שריבוי גברים אינו אפשרי. אם אתה רוצה לדון לגבי הדרך היעילה ביותר לשרוד אבולוציונית אז אני יכולה לסבך לך את השיקולים בכך שאדם שיש לו הרבה נשים וילדים אינו יכול להאכיל להגן על כולם, ולכן שרידותם (וכתוצאה מכך שרידותו) נמוכה. אם הוא לא יספק לכל אחת מנשיו את צרכיה הרי היא תלך לחפש אותם אצל גבר אחר, ולכן שוב לא יהיו לו הרבה צאצאים. בקיצור, גם אבולוציה זה דבר מורכב...

מהי החשיבות בהמשך זרעו של אדם אחריו? זו שאלה מצויינת. אבל התשובה לה מאוד פשוטה. בלי להכנס לפילוסופיות גבוהות- אלו שהתשובה שלהם לשאלה היתה שאין חשיבות להמשך הזרע, באמת לא המשיכו את זרעם אחריהם, והם נעלמו מבמת ההסטוריה האנושית. אמנם, מידי פעם יש מוטציות (תרבותיות) חדשות כאלה, והמנגנון האבולוציוני עובד יפה מאוד לגביהן גם בימינו. (עיין ערך צרפת ואירופה בכלל, בהן האסלם שחושב שיש חשיבות להמשך הזרע, משתלט לאט לאט על המערכות)
הדת אינה מבצעת כפיה על נשים כדי להמשיך את זרעם של גברים מסויימים. מאיפה אתה מביא זאת?. בכלל תקרא את שכתבתי יותר בזהירות אז תוכל להגיב יותר מדוייק. איסור גירושין (מה זה?) אינו מבטיח לגבר שהילד מזרעו, אלא איסור הנישואין בו זמנית, לגברים רבים.

כנראה לא הסברתי את עצמי מספיק טוב בפעם הקודמת: מבחינה הלכתית אסור להתגרש ללא הסכמה של שני הצדדים. אולם כיון שיש אפשרות לגבר לשאת מספר נשים פותרים את בעית ה"עגינות" של הגבר בכך שמתירים לו לשאת אישה נוספת על פני אשתו. אמנם חרם דרבינו גרשון אסר זאת, אולם כיון שהאיסור הזה אינו יסודי אלא תקנה שנוספת על ההלכה היסודית, אז אפשר שגבר, שאינו יכול להתגרש על אף שמוצדק שהוא יתגרש, יקבל היתר של מאה רבנים שיכירו את הסיפור ויחתמו לו שמותר לו לשאת אישה שניה על פני אשתו הראשונה. זה אגב לא הופך את הראשונה לגרושה. החיובים שלו לגביה כבעלה נותרים בעינם, והוא פשוט נשוי לשתי נשים. כי כאמור אי אפשר לגרש אישה בעל כורחה. במקרה הפוך, האפשרות הזאת אינה קיימת. אם איש אינו מוכן לגרש את אישתו גם אלף רבנים לא יוכלו להתיר לה להנשא לגבר אחר, כי הנישואין האלה לא תופשים בכלל. אישה לא יכולה להנשא לשני גברים בו זמנית. אם היא חיה עם גבר אחר ונולדים לה ילדים הם נחשבים ממזרים. זה לא ניתן לשינוי. זה "חוק הטבע" שדברתי עליו. הפתרון ההלכתי הוא "כופין אותו עד שיאמר רוצה אני". הפתרון הזה (אם באמת היה ניתן להשתמש במלקות..) היה טוב למרבית המקרים, אולם גם אז לא לכולם. לעיתים יש מצב בו הבעל נעלם ואין למי להרביץ. לעיתים נטרפת עליו דעתו ואין לו אפילו מעט רגעים של צלילות בהם הוא יכול לתת גט. לפעמים הוא הופך "צמח" ללא הכרה, ועוד טרגדיות מסוג זה שאין להן פתרון הלכתי. האשה במקרה זה אינה יכולה להנשא בשנית. גברים לעומת זאת, כן. זו אפליה? אפשר לומר כך, אולם כפי שהסברתי קודם השוויון בין נשים וגברים מבחינת הולדת הדור הבא הוא לא משהו גם מבחינה ביולוגית ופיזיולוגית, אז אולי אפשר להתייחס לזה כאל "אפליה מתקנת".
לגבי מוסד הנישואין: זה שהמדינה מכירה במוסד הזה ונותנת לו זכויות, מעיד על החשיבות שיש לו מבחינה חברתית. גישה האומרת שהקשר בין בני זוג הוא עניין פרטי של שניהם, אינה מסתדרת עם צורך בהכרה ממסדית בקשר הזה. הערך המוסף החברתי של הקשר בין בני זוג כאשר הם משדרגים אותו ל"נישואין" הוא של יציבות וביטחון לכל המשתתפים בו. דבר שקורה גם בגלל האוירה החברתית (וכל הבלגן שמסביב לנישואין...) וגם בגלל המורכבות של פירוק החבילה. ההלכה בוודאי מאפשרת גירושין במקרה שרע בחיי הנישואין, אולם היא מבטיחה שזה לא יהיה צעד חד צדדי. אם אפשר היה שהגירושין יעשו ברגע שאחד הצדדים מבקש זאת, בלי צורך בהסכמת הצד השני, היציבות והמחוייבות של הקשר לא היתה שונה מזו של חברות, והבטחון של הבאת ילדים לעולם אל תוך מסגרת יציבה ומוגנת, היה נעלם. לדעתי, זה מחיר כבד מידי מבחינה חברתית. לא מוצדק שכדי לפתור טרגדיות בודדות (שהן טרגיות בהחלט) יעקרו את מוסד הנישואין מיציבותו.
בקיצור, לדעתי גם ללא המחוייבות ההלכתית, ממש לא כדאי לחברה לאמץ מודל נישואין בו הגירושין הם חד צדדיים.

לגבי ההשוואה לעובדי חברת החשמל, אני הייתי משווה את זה לרופאים, שכדי להציל אדם ממוות נותנים לו תרופה מסויימת, ואז צריכים לתת לו תרופה אחרת כדי לנטרל את תופעות הלוואי של הראשונה, ואז תרופה שלישית וכן הלאה- מעשה שבכל יום... אבל הברירה לא לתת את התרפה הראשונה לא קיימת, כי האלטרנטיבה היא מוות.
זה באמת משעשע 194239
לחלק הראשון אין לי הכיצד להגיב: אינני בוחן כליות ולב, ואינני יודע מה מפריע ל"רוב העם."

אשר לחלק השני, יש כתבה בגליון "סופשבוע" של מעריב על הסכם טרום-נישואין חדש, שנכתב על ידי ארגון "קולך," שחתימה עליו מאפשרת למנוע את חוסר השוויון המובנה בנישואין האורתודוקסים הישנים, ושלא מעט דיינים (אורתודוקסים כולם) חתומים עליו. הסכם זה מאפשר לבן או לבת הזוג לבקש פרידה, ולאחר שביקש זאת, ולאחר כמה תהליכים של נסיון לייעוץ נישואין, ישנם קנסות גדולים והולכים (ומעוגנים בהסכם) על המסרב, עד שיסכים לתת גט.

קישור:
pre-nup 194292
לא הבנתי מיהם אנשי הקוקוס האלה. אבל בישראל הבעיה המרכזית בגירושין עבור חילונים הוא שכרכו את הגירושין בחלוקת הרכוש. אם אתה לא עושה הסכם ממון כשהזוגיות תקינה, תגלה שלא תוכל לחלץ את מחצית הרכוש השייכת לך עד שתסכימו על הגט.

זהו מוקש רציני בעיקר עבור נשים, כי בדרך כלל הרבה מהכסף נמצא בבעלות הגבר (זכויות הפנסיה מהעבודה היותר-מכניסה, מניות החברה שהוא הקים, הדירה שנרשמת לפעמים רק על שמו).

הדתיים שתלו את המוקש לתוך החוק בכוונת-מקלקל, כדי למנוע מצב שבו חילוניים משיגים את ההיפרדות הרכושית בקלות מדי, וניטלת החשיבות של ההיפרדות הדתית.

לכן בישראל הדבר הכי חשוב הוא לעשות הסכם ממון שקובע שחלוקת הרכוש תתבצע בלי קשר לגירושין, ובעצם לבטל בהסכם הזה את המוקש שבחוק. ואז אחרי שמחלקים את הרכוש בהתחלה, ורבים על משמורת הילדים בנפרד, אז הפירוד הדתי הופך להיות אותה קליפה דקה שהוא היה צריך להיות מלכתחילה. אזי הוא משפיע רק על יכולתה של האישה להינשא מחדש (אם היא מסורתית ולא מסתפקת בזוגיות ללא נישואין) ולהביא ילדים לעולם.
זה באמת משעשע 194240
באשר לחוקי הנישואין: המצב בפועל הוא המצב הקלאסי של הכפייה הדתית - יש להתחשב בדתיים ובבעיות שהם המציאו עבור עצמם, ואין להתחשב בחילונים, בשל הסובלנות שלהם. למעשה, יש כאן גמול לחוסר סובלנות. זה ברמה העקרונית. ברמה המעשית, יש אכן את החשש מ"פילוג" של העם. לטעמי, הפתרון הטוב למצב הזה הוא לחתוך וגמרנו. אם יש יהודים שרוצים להיות גזענים ולשפוט אדם על פי מוצאו (במקרה הזה, הקשר המשפחתי בין הוריו), מוטב לפעול לצמצומם ככל האפשר. לפני שיתחילו לצעוק בדמגוגיה על מחנות ריכוז, אני אסביר: מי שמתעקש לבודד את עצמו בכוח מן ההמון, ההמון לא צריך להתאמץ כדי להתחבב עליו. אם מישהו מנסה להתנתק, ולא אכפת לי מאיזה איסורים חמורים שהטיל עליו הקדוש ברוך הוא, צריך לתת לו להתנתק. אם המחיר של זה הוא "נישואין בעייתיים", שיהיו נישואין בעייתיים. אני רואה שהם בעייתיים רק בכיוון אחד, הכיוון של מי שהפך אותם לבעייתיים מלכתחילה. המצב כעת הוא לא פחות בעייתי, ואולי אף יותר, כאשר כופים על אנשים להינשא בניגוד לאמונתם.

אפשר להמשיך לסבך את הטיעון האבולוציוני ולטעון שתפקיד הגבר הוא לאנוס נשים ותפקיד הנשים אחר כך לגדל אותם. מוטב לעזוב את הטיעון האבולוציוני בצד, כי המין האנושי שסובל גם ככה מהתפוצצות אוכלוסין לא צריך להתחיל לדאוג עכשיו להישרדות הגזע.

באשר להמשך זרע - במקום לדבר איתי על המשך זרע, דיברת איתי על שרידה של תרבויות. זה מעט פשטני, לדעתי.
"הדת אינה מבצעת כפיה על נשים כדי להמשיך את זרעם של גברים מסויימים. מאיפה אתה מביא זאת?." אם איני טועה, את דיברת על המשך זרעם של גברים, בהקשר של הנימוקים להתנהלות הדת. איסור גירושין הוא פשוט: איסור על האישה להתגרש מבעלה ללא הסכמתו.

מעניינים מאוד דברייך על "אפלייה מתקנת". כאן את שוב חוזרת לכך שלנשים יש "יתרון" בכך שהן בטוחות שהבנים שלהם הם באמת שלהם. אני אשאל שוב: נניח שלאשתו של אדם ספציפי נולד ילד שאינו שלו. אז מה? אם הוא יגדל אותו בתור בן, מה רע בכך?

"גישה האומרת שהקשר בין בני זוג הוא עניין פרטי של שניהם, אינה מסתדרת עם צורך בהכרה ממסדית בקשר הזה" לא אמרתי כך. ההפך. כבר אמרתי שהרעיון בנישואין הוא מיסוד של הקשר בצורה שתהפוך אותו לרשמי בפני החברה. זה קשר שיש לו חשיבות חברתית כי הוא חלק בסיסי מטבעו של האדם, ועל כן חברה שמורכבת מבני אדם צריכה להכיר בקיומו, מן הסתם.

"אם אפשר היה שהגירושין יעשו ברגע שאחד הצדדים מבקש זאת, בלי צורך בהסכמת הצד השני, היציבות והמחוייבות של הקשר לא היתה שונה מזו של חברות"
כאן אני אשאל שאלה שבאמת איני יודע את התשובה עליה: בתרבויות אחרות, קיים כזה דבר, סרבני גירושין? ובתרבויות שבהן הדבר הזה לא קיים, האם נישואין אינם יותר מאשר חברות?

מדברייך האחרונים אני מבין שהתשובה היא כנראה כן; לטעמך נישואים שבהם צד אחד אינו יכול לסיים את הנישואין על דעת עצמו הם "מוות" תרבותי. או שמא זה רק במדינה שבה חלק מהאנשים מאמינים בכך? אם כך, אני חושב שהגיע הזמן להתקדם הלאה. מובן מאליו שאת לא תסכימי איתי בנקודה זו.
זה באמת משעשע 194251
אין כאן שום כפייה. ליהודים שמקבלים את סמכות ההלכה יש בעיה עם ממזרים- זה נתון. זה לדעתך "בעיות שהם המציאו לעצמם", אבל כל מערכת ערכים של בן אדם זה "בעיות שהוא המציא לעצמו", כולל לך. עכשיו הבחירה היא שלך, ושל כל אחד במדינה הדמוקרטית שלנו: האם לפעול כך שיווצרו כאן שני עמים או לא. התשובה שלך היא כן. אבל עובדה היא שעדיין אין רוב בעם לכך. מאיפה אני יודעת? מכך שהחוק הזה לא יכול לעבור בכנסת בינתיים. לפיכך, אם החלטה דמוקרטית היא כפייה בעיניך, אז מקובל עלי שתתלונן כאן על כפייה. אם לא, אז בבקשה תפסיק עם האוטומטיות הבכיינית הזאת.

איסור הגירושין ללא הסכמת הצד השני, חל על נשים וגברים כאחד. כפי שאמרתי קודם, תקרא יותר בזהירות את התגובות שלי יכול להיות שבזה תפתרנה חלק מהשאלות שלך.

כאשר התייחסתי לאבולוציה, כמובן שלא התייחסתי למקרה זה או אחר, אלא בגדול: גברים היו רוצים לגדל את הילדים הביולוגיים שלהם. למה? כי זה מבטיח את שרידותם הגנטית, ומבחינה אבולוציונית זהו השיקול העליון. יש לגברים חסרון פיזיולוגי בכך שהם אינם נושאים את הילד שלהם, אלא האשה. לפיכך הביטחון שהילד אמנם שלהם, נובע בכך שהאישה מיוחדת לגבר מסויים אחד בלבד.זוהי הדרך החברתית בה חי האדם. תבין, אני לא באה לומר שזו הסיבה לפסק ההלכתי בעניין. זה רק בא להראות את ההתאמה בין ההלכה ובין הטבע האנושי.

אני לא יודעת אם יש סרבני גירושין בתרבויות אחרות. אצל הקתולים אין גירושין כלל, ואצל המוסלמים יש אפשרות לגרש אישה בניגוד לרצונה. אבל לא נראה לי שההפך אפשרי.
מכל מקום, אם אני מבינה את הבעיה שלך, היא מתמקדת בעובדה שיש בהלכה מצבים בלתי פתירים. זה לא מתקבל על דעתך שימנע מאישה להתחתן, רק בגלל איזה כלל הלכתי שנראה לך לא חשוב.
אז מעבר לתשובה הפשוטה שאין מה לעשות בעניין, אני מנסה להסביר שמערך החוקים הזה יוצר מצב בו יש שיווי משקל בין היציבות והביטחון שנישואין נותנים, ובין האפשרות של כל אדם למצות את אושרו וזכותו לחיי משפחה טובים.
אתה בוודאי היית רוצה שיהיה מן "בית דין גדול לערעורים" שיוכל לשנות את ההלכה לפעמים במקרים קיצוניים. ביהדות אמנם קיימת הנטיה ל"משוך" את ההלכה עד לגבול האפשר במקרים קיצוניים, אולם גם לזה יש גבול ברור. לדעתי, לעובדה שיש חוקים וגבולות אבסולוטיים שאי אפשר לשנות בידי אדם, יש חשיבות רבה. היא נותנת הרבה עוצמה ליכולת האנושית לעמוד במבחנים רבים, אישיים וציבוריים. קיומם של גבולות אבסולוטיים זה גם מה שנותן את העומק לדרישה המוסרית היהודית, שביסודה היא טרנסנדנטית ולא אנושית.
זה באמת משעשע 194256
אם הנישואין הם אזרחיים והגירושים הם אזרחיים, הילדים אינם ממזרים, כי מבחינה הלכתית האם מעולם לא הייתה נשואה. לפיכך, הבעיה היחידה שקיימת היא אם הנישואין הם לפי ההלכה ואילו הגירושים אזרחיים. אין לי בעיה להסכים שמי שמכניס את ראשו למיטה החולה של נישואין לפי ההלכה, יאלץ לסבול מגירושים בהתאם. למה את לא מוכנה להכיר בנישואין אזרחיים שאינם מהווים בעיה מבחינה הלכתית?
זה באמת משעשע 194261
זה אולי יכול להיות פתרון מסויים לבעיה. בהלכה היהודית הנישואין תופשים גם ללא טקס דתי. מספיק שיש שני עדים לכך שהאדם חי עם בת זוג למטרת נישואין כמו שיהיה אם הם יעשו חוזה אזרחי, וכבר הנישואין תופשים. מכל מקום אני לא מספיק יודעת אם זה יכול להיות פתרון לבעיה.
זה באמת משעשע 194290
הנישואין אמנם תופסים כשיש כוונת קידושין ומעשה מספיק (כגון בעילה לשם קידושין, וחזקה על כל בעילה שהיא למטרת קידושין, שהרי איננו עושים סתם סקס).

אבל לפי רוב הדעות, כאשר בני הזוג נישאים בנישואין אזרחיים, הם מצהירים על דחיית כוונות הקידושין ביניהם. הם כאילו אומרים: יכולתי להתחתן כדת משה וישראל אבל אינני רוצה בזאת. לכן הנטיה היא לא לדרוש גט מנשואים-אזרחית. יש גם דעות נוגדות.
זה באמת משעשע 194299
כדי להסיר ספק אולי כדאי שבטקס נישואין אזרחי הזוג יצהיר במפורש שאין כאן כוונת קידושין. זה יספק קצת עבודה לנוטריונים וגם עשוי להטות את הכף בכוון הסרת חשד ממזרות מצאצאים חפים מפשע.
זה באמת משעשע 194378
אני אגלוש לספוקלציה ואגיד שעדיין יכול להיות ''חשש'' (פיקטיבי ומגוחך) שעם חיי הנישואין, משתנים הלבבות לכיוון קידושין -- והרי מספיקה בעילת קידושין אחת.

ועדיין -- זה נשמע כמו רעיון טוב.
זה באמת משעשע 194390
בארצות חוץ נהוג לפעמים "לחדש את השבועה" במעין נישואין חוזרים. אולי אפשר שאצלנו יתפתח משהו מקביל של חידוש *אי* השבועה פעם בשנה :-)
זה באמת משעשע 194407
זה יהיה מאוד רומנטי. הרי את לא-מקודשת לי בלא-טבעת זו כדת משה וישראל.

ולפני אקט החדירה אמור מעתה: הנני עושה בעילתי זו בעילת זנות.
זה באמת משעשע 194606
אם זה מה שתלחש לפני האקט, קידושין בטוח לא יהיו שם. :)
זה באמת משעשע 194607
זה בסדר, אני אומר באידיש.
זה באמת משעשע 194263
כל מערכת ערכים של אדם היא אכן "בעיות שהוא המציא לעצמו", ואין על זה ויכוח. הבעייה מתחילה כשהוא מחליט שהבעיות שלו הן גם בעיות של אנשים אחרים, כלומר מחיל את הערכים שלו על אחרים.

"אם החלטה דמוקרטית היא כפייה בעיניך, אז מקובל עלי שתתלונן כאן על כפייה." ניכר שהגישה שלך ל"דמוקרטיה" מתבססת על כך ש"דמוקרטיה היא שלטון הרוב". היא לא. הרוב יכול להעביר מחר גם החלטה שצריך להוציא להורג ג'ינג'ים ולגישתך נישאר דמוקרטיה, כי זו החלטה שהרוב העביר. החשיבות הגדול של דמוקרטיה היא שמירה על זכויות המיעוט, ושמירה על זכויות בסיסיות לכל אדם. אם כך, האם הזכות להינשא על פי אמונתך היא לא זכות בסיסית של האדם, והיא זכאית להירמס בידי הרוב כשנוח לו? האם מי שלא רוצה נישואים דתיים צריך לסבול את חיבוק הדוב של "לפחות אנחנו עם אחד ולא שני עמים"? ייתכן, אבל לא במסווה של דמוקרטיה. זו דוגמא נהדרת לעריצות הרוב. העצוב ביותר הוא שזו אפילו לא דעת הרוב. רוב העם (להערכתי) לא מתעניין באמת בבעיות ממזרות או לא. פשוט רוב העם רוצה להתחשב במיעוט שזה כן מפריע לו, הרבה יותר מאשר להתחשב במיעוט שזה לא מפריע לו ולא רוצה לעשות את ההתחשבות הזו.

"איסור הגירושין ללא הסכמת הצד השני, חל על נשים וגברים כאחד."
גם אם הבעייה היחידה הייתה שלאף אחד מבני הזוג אין זכות להתגרש ללא הסכמת השני הייתי יוצא נגד המצב. הבעייה היא לא בכך שלגבר מותר להתגרש (כפי שאת מייחסת לי) אלא שלאישה אסור להתגרש. להגיד "גם הגבר נדפק" לא משפר את המצב, אולי רק מחמיר אותו.
יתר על כן, המצב בפועל הוא שלגבר מותר, הלכתית, לשאת אישה נוספת. זוהי אפלייה חמורה לטובת הגבר. אני חושב שכבר הסכמנו על הנקודה הזו. יותר ברור עכשיו נגד איזה שני דברים עיקריים אני יוצא?

"גברים היו רוצים לגדל את הילדים הביולוגיים שלהם. למה? כי זה מבטיח את שרידותם הגנטית, ומבחינה אבולוציונית זהו השיקול העליון"
אני לא מקבל את הטיעון הזה. יש לך אישושים בשבילו? אני יכול להבין למה קבוצות של בני אדם רוצות להבטיח את המשך קיום הקבוצה, אבל לא למה הפרט הבודד בקבוצה יתעניין לגבי המטען הגנטי הספציפי שלו. אם בני האדם לא היו חיות חברתיות הייתי נוטה לחשוב שיש משהו בדברייך, אבל כמו שהמצב כרגע, אני לא רואה את זה.
אם את רוצה לדבר על מצב טבעי, שוב, הדבר הטבעי ביותר לגבר הוא לא להינשא כלל, שכן זה יגביל אותו בשל הצורך לטפל בנשים שהוא נשוא אליהן, אלא לאנוס כמה שיותר נשים. בואי נעזוב את המצב ה"טבעי" הזה בצד, בבקשה. הוא לא רלוונטי לדיון.

"אני לא יודעת אם יש סרבני גירושין בתרבויות אחרות. אצל הקתולים אין גירושין כלל, ואצל המוסלמים יש אפשרות לגרש אישה בניגוד לרצונה. אבל לא נראה לי שההפך אפשרי" לא שאלתי על דתות. שאלתי על תרבויות. נתחיל מזה שהמוסלמים אינם העם שאנו רוצים להידמות אליו, מאחר שמעמד האישה אצלו גרוע בהרבה מזה שאצלנו. נעזוב גם את הקתולים עם החתונה הקתולית המחפירה שלהם. נעסוק במדינות שבהן קיימים נישואים אזרחיים, ואם את מתעקשת על דת, פרוטסטנטיות. מה המצב בארצות הברית? שוויץ? צרפת? אנגליה? האם בארצות אלו אין לנישואין ערך?

"לדעתי, לעובדה שיש חוקים וגבולות אבסולוטיים שאי אפשר לשנות בידי אדם, יש חשיבות רבה. היא נותנת הרבה עוצמה ליכולת האנושית לעמוד במבחנים רבים, אישיים וציבוריים. קיומם של גבולות אבסולוטיים זה גם מה שנותן את העומק לדרישה המוסרית היהודית, שביסודה היא טרנסנדנטית ולא אנושית."

זו גישה מעניינת, ואין ספק שאני לא מסכים עם אף מילה ממנה. אשמח אם תפרטי כיצד העובדה הזו נותנת את העוצמה המדוברת, ואת העומק המדובר. יתר על כן, וכאן אנחנו גם כן ודאי נהיה חלוקים ברמה העקרונית, אני טוען שהחוקים הדתיים הם המצאה של האדם, לא של האל, ועל כן אין לייחס אותם לשום דבר "טרנסנדנטי". זוהי כמובן גלישה לויכוח בסיסי וחסר תועלת הרבה יותר, ולכן עדיף שנתמקד על הבעייתיות הבסיסית בנושא הזה: הכפייה הדתית המוצהרת.
זה באמת משעשע 194499
דווקא אצל המוסלמים יש כבר קולות הגיוניים יותר - במצרים ובטוניסיה כיום מותר לאישה להתגרש ללא הסכמת בעלה.
זה באמת משעשע 194502
אז אני חוזר בי מטעותי - מצב האישה אצל חלק מהמוסלמים (החלק שלא כורת דגדגנים) אינו בהכרח גרוע יותר מאשר אצלנו. זה עדיין לא הופך אותם למודל שאנו שואפים להידמות אליו.
הערה קטנה 208230
הי גדי.
הייתי רוצה להגיב לקטע הזה:
---
"גברים היו רוצים לגדל את הילדים הביולוגיים שלהם. למה? כי זה מבטיח את שרידותם הגנטית, ומבחינה אבולוציונית זהו השיקול העליון"
אני לא מקבל את הטיעון הזה. יש לך אישושים בשבילו? אני יכול להבין למה קבוצות של בני אדם רוצות להבטיח את המשך קיום הקבוצה, אבל לא למה הפרט הבודד בקבוצה יתעניין לגבי המטען הגנטי הספציפי שלו. אם בני האדם לא היו חיות חברתיות הייתי נוטה לחשוב שיש משהו בדברייך, אבל כמו שהמצב כרגע, אני לא רואה את זה.
אם את רוצה לדבר על מצב טבעי, שוב, הדבר הטבעי ביותר לגבר הוא לא להינשא כלל, שכן זה יגביל אותו בשל הצורך לטפל בנשים שהוא נשוא אליהן, אלא לאנוס כמה שיותר נשים. בואי נעזוב את המצב ה"טבעי" הזה בצד, בבקשה. הוא לא רלוונטי לדיון.
---

הטיעון שהביאה ניצה (שרידות גנטית) היא לא טיעון דתי אלא טיעון אנתרופולוגי. החל בפרימאטים ועד כל החברות האנושיות (מלבד יוצאות דופן ספורות שמתועדות) הטיעון הזה מקובל כיום. בכל החברות האנושיות (ללא קשר לתקופה, אמונה או גאוגרפיה) קיים דפוס בסיסי של זכר מוביל ונקבות אקסקלוסיביות. מאחר וריבוי נשים הוא תוצאה של מעמד חברתי וחומרי גבוה שנהנו ממנו יחסית מעט מהפרטים באותן חברות שהרשו אותו, דפוס ה"נישואין" (גבר אחד ואישה אחת) הוא הוא הדפוס הנפוץ.

בגדול יש משהו בדבריך שאבולוציונית היה עדיף לגבר לעבר נשים רבות ככל האפשר אולם מצב זה (שקיים אצל מינים לא מעטים בטבע) מציב את הזכרים זה כנגד זה, מאפשר רק לזכר אחד להיות הזכר המוביל ומונע מהשאר להתרבות. במסגרת החברות האנושיות שהצריכו גברים רבים על מנת לאפשר לקבוצה לשרוד פיזית, התפתחו דפוסים של זוגיות על מנת להקטין את העוינות בין גברים לגברים אחרים ולאפשר שיתוף פעולה.

הייתי נכנס יותר לפרטים אבל מאחר והנושא הנתון פה שונה, אני רק אפנה אותך, אם אתה רוצה באמת לקרא על הנושא (המאוד מעניין) הזה, לספר "השימפנזה השלישי" של ג'ררד דימונד (יצא בעברית בהוצאת עם עובד אם איני טועה) - פרק 3.

כנראה שלא כל טענה שמעלה מישהו בהכרח הופכת אותה לתלוית השקפת עולמו... :)
הערה קטנה 208348
גברים מתים יותר - בלידה (כלומר, כשהם נולדים), בילדות, במהלך ציד, בלחימה. לכן, ברוב האוכלוסיות האנושיות הקטנות, יש עדיפות מספרית גדולה לנשים, ולפחות חלק מהגברים בקבוצה יכולים "להרשות לעצמם" יותר מאישה אחת.

ולגבי השאלה הראשונה שלך - את "הגן האנוכי", קראת?
הערה קטנה 208509
האם יותר בנים מתים בלידתם מאשר בנות? (או שסתם המשפט הראשון שלך מתפרש לא נכון).
הערה קטנה 208518
כן, במשך החודש הראשון לחיים מתים יותר זכרים מנקבות.
וידוע למה זה קורה? 208552
וידוע למה זה קורה? 208566
לא. כלומר, לי לא.

לא אתפלא אם הטסטוסטרון משחק תפקיד גם כאן, כמו שנאמר "בְּרוֹך שלא עשני אישה".
הערה קטנה 208350
כולנו ילדים של שרשרת ארוכה מאד של גברים ששלום ילדיהם היה חשוב להם.
זה ממש משעשע 325158
"עכשיו הבחירה היא שלך, ושל כל אחד במדינה הדמוקרטית שלנו: האם לפעול כך שיווצרו כאן שני עמים או לא. התשובה שלך היא כן. אבל עובדה היא שעדיין אין רוב בעם לכך. מאיפה אני יודעת? מכך שהחוק הזה לא יכול לעבור בכנסת בינתיים. לפיכך, אם החלטה דמוקרטית היא כפייה בעיניך, אז מקובל עלי שתתלונן כאן על כפייה. אם לא, אז בבקשה תפסיק עם האוטומטיות הבכיינית הזאת."

איך הגלגל מסתובב לו.

(כמו המתנחנחת מהשומרון שצעקה היום על שוטרי יס"מ: "או, הנה היס"מ, כלבי הטרף של ישראל. אתם חיות הפרא של מדינת ישראל..." בוקר טוב גאולה, רק עכשיו שמת לב? הרי הנביא ישעיהו לייבוביץ' הזהיר אתכם כבר לפני 30 שנה. ואחר כך אתם נורא מתפלאים למה השמאל ההומניסטי מפנה לכם עורף ולא מתרגש מדמעות התנין שלכם.)
זה באמת משעשע 194301
אני לא יודע איך זה היום, אבל לפני כ10 שנים בבריטניה, אי אפשר היה להתגרש באופן מידי. (למעט מקרים של אלימות במשפחה) על מנת להתגרש היה צריך לגור בנפרד שנה שלמה ורק אחריה היה ניתן להתגרש. למה? ככה.
תודה, אבל שאלה נוספת: 194322
בבריטניה, לאחר אותה שנה, האישה יכלה להתגרש גם ללא הסכמת הבעל?

(ומטעמי סקרנות גרידא, האם היה מותר לבני הזוג לצאת עם אנשים אחרים באותה שנה, או שזה היה הופך לגורם שמשמש נגדם בבית המשפט?)
תודה, אבל שאלה נוספת: 194331
נדמה לי שכן, אבל זה היה מאריך את ההליך המשפטי. (תביעה לשלום בית וכד')

לגבי השאלה השניה, אין לי מושג.
זה באמת משעשע 194254
אני כמעט ושוקל לדאוג ולחתן את אם ילדי הפוטנציאליים עם אחר, ולו כדי לוודא שלא יוכלו להתחתן עם יהודי/ה דתי/ת.
בקיצור, כמו שכבר אמר כאן מישהו אחר - לכם זה מפריע שילדינו לא יוכלו להתחתן עם ילדיכם, לא לנו, ולכן אתם צריכים להתפשר, ולא אנחנו. אבל אתם לא מכירים בעקרון הפשוט הזה, מעולם לא הכרתם, ולעולם לא תכירו.
זה באמת משעשע 194265
מי אמר לך שלנו זה מפריע? הילדים שלי יהיו כשרים להנשא ליהודי. מי שיהיה פסול בילדיו זה דווקא החילוניים. לפי מצב ההצבעה בכנסת נראה לי שלרוב העם זה מפריע. כאשר תשכנע את רוב היושבים בציון לחשוב כמוך ח"ו, מן הסתם החוק יעבור.
(עצה קטנה בחינם- אל תשקול את זה בקול רם, לפחות לא בקרבת מי שאתה מנסה לשכנע להתחתן אתך...)
זה באמת משעשע 194296
הרוב בכנסת גם הצביע לא מזמן בעד הצעת החלטה שבלשון פשוטה משמעותה: בית המשפט העליון זה קקה.
הרוב בכנסת גם הצביע נגד הסרת החסינות של כמה מושחתים.
במצב היום הרוב בכנסת גם יכול להצביע על כך שכדור הארץ מרובע והירח עשוי מבחינה צהובה, ואין ספק שאם כמה שמאלנים או בית המשפט העליון יטענו משהו בכיוון ההפוך, אז הרוב שישנו כיום בכנסת יעשה להם דווקא ויצביע ככה, וגם יוסיף שהשמש מקיפה את כדור הארץ ומצדיעה כל יום מעל בניין הכנסת.
הרוב בכנסת אינו תמיד קשור במה שחושב רוב העם (כוונתי לחלק החושב בעם, לא החלק המצביע אוטומטית, בדרך כלל "ליכוד", ורובו לא מודע לבעיות שנידונות כאן).
אויש! כמה שאתה צודק! 194514
באמת הגיע הזמן שיתנו לחלק החושב בעם לנהל את המדינה לתפארת הדמוקרטיה האמיתית, ויפסיקו להפריע להם לנהל את המדינה עם האקט המגוחך הזה של בחירות יקרות, מסוכנות, ואנטי דמוקרטיות אחת לארבע שנים!
הכנסת היא סתם חבורה של ברברים מושחתים, שלא יודעים מימינם ומשמאלם. (לפחות אלו שהליכוד שולח לכנסת, שרמתם האנטלקטואלית ויחסם לבית המשפט ולחוק ידועה. צריך להגביל את היכולת של הליכודניקים הפרימיטיביים הללו לקעקע את יסודות הדמוקרטיה! וישא"ק!!!)
אויש! כמה שאתה צודק! 194556
כבודה יכולה להיות סרקסטית כמה שהיא רוצה, אך בטוחני שלא הייתי שומע את אותו סרקזם "בעד שלטון הדמוקרטיה" כאשר הרוב בכנסת הצביע בעד הסכמי אוסלו (ולא, אל תספרי לי את הסיפורים על גולדפרב והמיצובישי. רוב הוא רוב, לא?)
אויש! כמה שאתה צודק! 194748
לא היית שומע סרקזם אלא בכי. אז מה?
מלבד זאת המיצובישי הוא כן מיצובישי.
בנוסף, מבחינתי רוב לגיטימי לקביעת גורלו של העם היהודי צריך להקבע ברוב קולות של העם ה*יהודי*. כך שבהחלטה האומללה ההיא זה באמת לא היה רוב. בעת הנסיגה מסיני ועקירת היישובים היה רוב אמיתי בעד המעשה, ועל אף שחשבתי כבר אז שהוא מטופש לחלוטין ושהוא יגרום לנו עוד הרבה רע, לא חשתי נבגדת כפי שחשתי בהסכמי אוסלו.
רוב יהודי 194772
1. גורלו של העם היהודי וגורל מדינת ישראל הם שני דברים שונים.

2. מבחינתי רוב לגיטימי לקביעת גודל קצבאות השלמת הכנסה יורכב ממובטלים בלבד.
רוב יהודי 195159
מה שעומד ביסוד הויכוח בינינו הוא ההגדרה של ה''כלל''
שלקיומו, ולאנטרסים שלו, ה''פרט'' מחוייב.

אם אני מבינה נכון, הכלל הזה מבחינתך הוא ''המדינה''. המדינה הזאת היא אוסף של אנשים שהמשותף היחיד ביניהם הוא האזרחות. המדינה היא מן אוסף מקרי, פחות או יותר, של אנשים שהנסיבות ההסטוריות ועוד כל מיני נסיבות גרמו לכך שיש להם תעודת חבר במדינה הזאת. הצורך בשייכות למדינה נובע מהצורך הטכני להיות שייך לכלל יותר מצומצם מאשר ''כל העולם'', כדי שתהיה כתובת לנתינת השירותים שהפרט זקוק להם, וכן שיהיה מישהו שיגבה ממנו מיסים כדי לספק את השירותים הללו. אין שום חשיבות לזהותו, דעותיו, דתו, גזעו,או כל דבר אחר של הפרט מבחינת המדינה. הדבר היחיד הוא שהוא ימלא את חובותיו (מיסים, ושמירה על החוק) כלפיה. חוץ מהמדינה הזאת, יש עוד מדינות רבות שאלו המאפיינים שלהן. אין הבדל מהותי בין המדינות השונות, ובאמת ההבדלים באירופה הולכים ומטשטשים (גבולות פתוחים, מטבע משותף, שוק משותף וכו'). תחושת השייכות בין האזרח למדינתו היא טכנית במהותה, כפי שראוי שיהיה. בין מדינות מסוג זה אין מלחמות. כי אין על מה להלחם. תמיד יותר מתאים לאינטרסים של חברה כזאת, לא להכנס למצב מלחמה. אין שום אינטרס כללי שכדאי או צריך למות למענו.
כל זה תיאור די אידילי. הבעיה היחידה היא שלפי הערכים העומדים בבסיס התיאור הנ''ל, אין בשום אופן מקום או הצדקה למדינת ישראל, שהיא ההפך הגמור של מה שמתואר לעיל. להמשיך לצדד בהמשך קיומה של המדינה וביחד עם זה להחזיק בערכים כאלה זו סתירה מהותית.
אני לא אייגע אותך בתיאור העמדה שלי. (אני גם מניחה שאתה מכיר אותה) אבל כדי שהויכוח ייגע בנקודות היסודיות שלו, צריך להסביר קודם כיצד אתה מיישב את הסתירה הזאת.
רוב יהודי 195175
מדינה קיימת לא זקוקה לשום הצדקה להמשך קיומה. קיומה של ישראל לא דורש יותר הצדקה מזה של כל מדינה אחרת.

אגב, התיאור שלך של תפקיד המדינה דווקא מוצא חן בעיני. במדינה האידאלית (מבחינתי) זהויות קולקטיביות לא אזרחיות (כמו זהויות אתניות ודתיות) יקבלו ביטוי באמצעות גופים וולונטריים, שאזרחים רשאים להיות חברים בהם כרצונם, ושהמדינה, כמדינה, היא נייטראלית לגביהם. בתגובה 191161 שאלתי איזה יתרון נותנת מדינה יהודית ליהודים, שאינו קיים במדינה מהסוג שתארת. עדיין לא קיבלתי תשובה, והייתי שמח לשמוע אם יש לך מה לתרום.
רוב יהודי 195378
מדינה קיימת, שיש הרוצים להשמידה (אם תרשה לי קצת פאתוס)חייבת עדיין להצדיק את המלחמה לקיומה. יותר מכל מדינה אחרת שלא מאתגרים את קיומה.

ביהדות יש פן לאומי רחב מאוד. הפן הזה היה בהקפאה אלפיים שנה. עם חזרת העם היהודי לארצו הפן הזה מתחיל להתעורר לחיים. המדינה צריכה לתת לעם היהודי לבטא את הלאומיות שלו בארץ ישראל שהיא ארצו.
מהו הפן הלאומי ביהדות- זה נושא רחב אתן אולי דוגמאות שעולות בראשי כעת- מוסר הלחימה בה יהיה מוסר יהודי ולא נוצרי. היחס לחלש יהיה לפי היהדות, כלומר עם החופש המוחלט לצבור נכסים, מוטלת על העשיר והחברה בכלל החובה לדאוג לחלש. כמו חלוקה מחדש של ''אמצעי הייצור'' בין האנשים כל חמישים שנה. (כיישום מודרני של דין ה''יובל'', המחזיר את האדמה שהיתה פעם אמצעי הייצור העיקרי אל הבעלים המקוריים). יש עוד הרבה פנים של ניהול חיי הכלל ביהדות, שאמנם דורשים עיבוד והתאמה לחיים המודרניים, אולם העקרונות היסודיים ישמרו בהם.
רוב יהודי 195389
אנשים חוזרים שוב ושוב כמה חשובה מדינה יהודית, אבל לכולם קשה להסביר למה. הם אומרים ''ביטוי לאומי'' -- צמד מילים שלא מקדם את הדיון, כי מיד נשאלת השאלה מה זה ביטוי לאומי, ולמה צריך מדינה יהודית בשביל זה.

אני מחפש תשובה קונקרטית. כשאדם קם בבוקר, צחצוח השיניים לא שונה אם המדינה יהודית, וגם לא ארוחת הבוקר. אם הוא מתפלל, גם התפילה שלו לא שונה. כנ''ל לא שונה גם הדרך שלו לעבודה, העבודה עצמה, הזמן שהוא מבלה עם משפחתו או עם חברים בערב, חיי התרבות שלו וכך הלאה.

ואם את מחפשת מודל כלכלי שמחלק מחדש את אמצעי הייצור מדי פעם, גם בשביל זה לא צריך מדינה יהודית. יש נימוקים משכנעים שאפשר לכנס סביבם יהודים ולא יהודים.
רוב יהודי 195758
אתה צודק שקשה להסביר למה חשובה מדינה יהודית, בעיקר לאנשים שלא מאוד מכירים את הדת היהודית. הסיבה לזה היא שהפן הלאומי ביהדות אינו מוכר וידוע, כיון שהיה "בהקפאה" אלפיים שנה.
אתה מצוי בלוס אנג'לס ואני לא יודעת מה מידת ההזדהות שלך עם הסביבה שם. מה שאני יודעת הוא שאמא שלי שנולדה בחו"ל ועלתה לארץ התעקשה לא להתחתן שם, אלא רק פה כדי שהילדים שהיא תלד יוולדו אל תחושה נורמלית של שייכות למדינה וארץ. כלומר היהודים בחו"ל היו חסרים את התחושה הבסיסית של הזדהות שלמה עם הכלל שהם חיים בתוכו.

לפני שהיתה המדינה החיסרון שלה היה כל כך ברור, שהשאלה בשביל "מה צריך מדינה יהודית?" לא היתה באוויר. זה היה ברור שהיהודים לא היו מסוגלים לקרוא לארץ אחרת "מולדת" בלי סריטה בליבם. ברור שהיהודים חשו שהם קשורים ליהודים אחרים מארצות אחרות, ללא קשר לאזרחותם, וברור היה שהם שייכים לארץ ישראל ושארץ ישראל שייכת ליהודים.
עכשיו שהמדינה קיימת, ואנחנו לא כל כך צמאים, צריך להזכיר לנו למה רצינו הגיע לנווה המדבר, גם מהפן החיובי ולא רק מהחוסר הגדול שחשנו קודם.
מי שמכיר את היהדות לעומק, מבין שהיא שייכת לציבור שהוא "עם" ולא רק לפרטים. אמנם היא אפשרית גם לחיים של פרטים, אולם כאשר היא מצטמצמת שם, היא יהדות נכה שהחסר של חיים לאומיים ילווה אותה תמיד. כמו שהיה במשך אלפיים שנה.
ביהדות, המקום של השייכות ל"כלל" בחיי הפרט היא מאוד גדולה, גם היחס אל ארץ ישראל תופש הרבה מקום. אמנם בחו"ל החליפו חיי הקהילה את ה"כלל" הזה במידת מה, אולם כפי שאמרתי קודם זה לא מילא את החסר.
האמת היא שיש הרבה מה לפרט כאן בעניין המקום שצריכה לתפוס מדינה יהודית במוסריות הלאומית, והבינלאומית, אבל אני לא אמשיך עכשיו מחשש שאם זה לא יהיה מספיק מקיף זה יחטיא את מטרתו, וכדי שזה יהיה מספיק מקיף אני צריכה להקדיש לזה הרבה זמן שאין לי כרגע. אז אולי בהזדמנות אחרת.
תיקון טעות 195902
צ''ל ''כלומר אמא שלי בחו''ל הייתה חסרה את התחושה הבסיסית של הזדהות שמלה עם הכלל שהיא חייתה בו''.

על לא דבר.
תיקון טעות 196010
תודה על התיקון!
כמובן, אמא שלי (ואבא גם) היו היחידים שעלו לארץ בשנות החמישים. ההכללה הזאת היתה סתם פליטת קולמוס.....
תיקון טעות 196212
"אמא שלי שנולדה בחו"ל ועלתה לארץ התעקשה לא להתחתן שם, אלא רק פה כדי שהילדים שהיא תלד יוולדו אל תחושה נורמלית של שייכות למדינה וארץ. כלומר היהודים בחו"ל היו חסרים את התחושה הבסיסית של הזדהות שלמה עם הכלל שהם חיים בתוכו."
ההיסק מ"אמא שלי" ל"היהודים" הוא קצת מופרך, לא? הנה, ראי:

אני, שנולדתי להורים יהודיים בישראל, החלטתי בגיל ההתבגרות לזנוח את היהדות ולכפור בעיקר. כלומר, היהודים בארץ לא מסוגלים להמשיך להחזיק בעמדות הדתיות הפרימיטיביות וחסרות השחר, ומעדיפים תחתם גישה אתאיסטית ליברלית.

נכון שאת מסכימה עם ההיסק שלי?
גדול בהתקטננות 196231
נו טוב. זה נכון שנכון יותר היה לא לומר את המילה ''כלומר'' אחרי הדוגמא של אמא שלי. מה שאמרתי אחר כך, שהיהודים לא הרגישו הזדהות שלמה עם הארצות בהן נולדו, הוא אמיתה ידועה שאינה צריכה אסמכתאות, וניתן היה להבין שזו רק דוגמא. אמרתי לך כבר שאני כותבת כבר בסוף סוף היום. אני מקווה שיסולח לי גם הפעם.
גדול בהתקטננות 196342
זה נכון לגבי חלק מהיהודים - אותם יהודי שבחרו לעלות לארץ. זה ממש לא נכון לגבי אותם יהודים שדווקא מאוד אוהבים לגור איפה שהם גרים בחו''ל.
גדול בהתקטננות 196843
לא בהכרח.
יש הרבה יהודים שחיים בחו''ל מכל מיני סיבות, והם אינם חשים הזדהות לאומית עם העם בתוכו הם חיים.
הכל יחסי, גם המושג ''מולדת'' 196023
''יהודים לא יכלו לקרוא לארץ שנולדו בה ''מולדת'' בלי לחוש סריטה בליבם.''
מעניין, אני לא יכול לקרוא לארץ שנולדתי בה ''מולדת'' בלי להיזכר בתנועתו המשוקצת של גנדי.
הכל יחסי, גם המושג ''מולדת'' 196059
נולדת בהודו?
הכל יחסי, גם המושג ''מולדת'' 196339
התכוונתי לרחבעם זאבי (כאילו שכבודו לא מבין זאת...)
ואמת, הוא לא ראוי לעמוד במחיצתו של ההודי שאת שמו הוא נושא ככינוי.
הכל יחסי, גם המושג ''מולדת'' 196082
אני אישית, כילד, לא הצלחתי להבין למה אני אמור לקרוא לישראל ''מולדת'' אם נולדתי בארה''ב.

האמת, לא הצליחו אף-פעם להסביר לי את זה (וגם לא למה אמונה באלוהים היא לא אמונה תפלה, אבל זה כבר דיון אחר). ואח''כ שואלים למה מערכת החינוך שלנו בשפל המדרגה.
רוב יהודי 195196
זאת לא הפעם הראשונה שאת מעלה את הטיעון הזה, ונראה שהתשובות שאת מקבלת אינן נראות לך. שאחזור עליהן? אשתדל לעשות זאת בקצרה.

אדם משתייך להרבה קבוצות, כך שאותו "כלל" שאת מדברת עליו משתנה בהתאם לזוית המבט שאת בוחרת.

ה"כלל" הביולוגי שלי הוא יונק, ה"כלל" המגדרי שלי הוא זכר, ה"כלל" החברתי שלי הוא ליברל מסוייג, ה"כלל" האינטרנטי שלי הוא האייל, ה"כלל" הפוליטי הוא המדינה, ה"כלל" הלאומי הוא היהדות, וזה גם ה"כלל" התרבותי-היסטורי שלי. האלמנט הדתי בתוך התרבות הזאת, אלמנט שהיה דומיננטי באלפיים השנים האחרונות, אינו תקף לגבי אלא באופן עקיף דרך השפעתו על מאפיינים תרבותיים אחרים. הדיכוטומיה שאת מעלה שוב שוב, לפיה או שהאדם דתי או שאין טעם והצדקה לקיום מדינה יהודית, אינה מקובלת עלי, ואם לשפוט לפי מה שקורה מסביב היא גם לא מקובלת על כששה מיליארד אנשים אחרים בעולם. הלאום היהודי, ככל לאום אחר, זכאי שתהיה לו מדינה משלו פשוט מתוקף היותו לאום. אין לי מושג למה את מתעקשת לטעון שהזכות הזאת תלויה באמונה הדתית, טענה שכאשר אני מתרגם לשפה שלי אומרת את מה ששייך יאסין אומר: שאין לי זכות לממש כאן את מאוויי הלאומיים. אני לא מוצא הרבה הבדל בין הזכות הזאת שלי לבין זכותם המקבילה של הצרפתים, האיטלקים, ההודים והפרואנים. כשבכל העולם ינטשו את המושג "מדינה" נוכל לחשוב על השאלה אם גם אנחנו רוצים לנטוש אותו, אבל עד אז אפשר לחיות בשלום עם הצורך האנושי הזה.

במדינה שאני חי בה נמצאים, לטוב ולרע, כמליון אזרחים שאינם חולקים איתי את הזהות האתנית ואת הנאראטיב ההיסטורי והתרבותי. כל אחד ממליון האזרחים האלה הוא אדם שאינו נופל ממני מבחינת זכויותיו הפוליטיות, ואלה כוללות בתוכן את הזכות להיות שותף שווה-זכויות בקביעת האופי והמדיניות של המדינה שהוא חי בה. זהו גם כורח פוליטי וגם "זכות טבעית" של האדם באשר הוא אדם. אפשר לאהוב את הפלורליזם האתני הזה ואפשר לשנוא אותו, אבל הוא עובדה קיימת לפחות כמו מעמד הר-סיני.
רוב יהודי 195368
השייכות לכלל שאני מתכוונת אליה אינה הגדרתית. כלומר לא ביקשתי את התיאור שלך לפי "מגדיר האנשים הכללי".
השייכות לכלל שאני מדברת עליה היא שייכות ש*מחייבת* את הפרט כלפי האנטרסים והקיום של הכלל אליו הוא שייך. (אני מאד משתדלת לדייק בניסוחים שלי ואם תשים לב למה שכתוב, זה יחסוך קצת זמן).
מעולם לא טענתי ש" או שהאדם דתי או שאין טעם והצדקה לקיום מדינה יהודית". למה לך להתווכח עם טיעוני קש.
מה שאני טוענת, חזור וטעון, זה שהיותה של המדינה *מדינה יהודית* כלומר מדינה בה בא לידי ביטוי הפן הלאומי של העם היהודי, הוא שורש ההצדקה להקמתה, וגם להמשך קיומה.
הקיום הפיזי של יהודים, אפילו גם כלאום נפרד, במדינות הדמוקרטיות המערביות, אינו בעייתי בימינו. בכל מדינה מערבית דמוקרטית יכולים להסתופף הרבה לאומים, ואנשים ממוצא אתני שונה. אם המאחד היחיד הקיים בין אזרחי מדינה הוא שם הדרכון, אז אין שום בעיה ליהודי להיות חבר שווה זכויות במדינות אחרות, במיוחד שהם חיו במדינות אלו אלפי שנים. לכן אין שום הצדקה להקמה, או המשך קיום של מדינה דמוקרטית-מערבית-בלי-הבדל-דת-גזע-ומין באמצע המרחב הערבי, רק כדי שמוצאם הגזעי של רוב תושביה יהיה יהודי, דבר שלמרבה האבסורד חסר משמעות לגביהם (לפחות לפי טענתם). בודאי זה נכון כאשר ה"מדינה המערבית" הזאת נחשבת בעיני השכנים כשלוחה קולוניאליסטית של המערב שמטרתה לנשל אותם ממקומם, והם לא ממש משלימים עם קיומה.

לגבי השאלה מהי מהות היהדות של המדינה - אדרבה, אני מזמינה אותך לשטוח את הדעה שלך. היא לגיטימית לא פחות משלי, ובלבד שהיא אמיתית. כלומר שהיא אינה קנטרנית, ודווקאית, אלא נובעת מתפיסה רצינית ואמיתית שלך את יהדותך. כאשר השיח הציבורי שלנו יעבור למישור של "מהי היהדות בעיניך", וכל חלק בעם ינסה לתת תשובה כנה, עצמית ואמיתית, יש סיכוי שנקשיב אחד לשני, משום שננסה לענות תשובות לאותה שאלה.
אם אתה אומר: היהדות שלי לא מעניינת אותי ואני סתם חי לי במדינה יהודית כי נולדתי בה, זה אמנם חבל, אבל עדיין לגיטימי. מה שלא לגיטימי הוא לפעול במכוון כדי לעקור מהמדינה את הסממנים היהודיים הציבוריים שלה. לפי הבנתי זה ממש לפעול להרס המדינה. כי כאשר היא תאבד את הסיבה העמוקה לקיומה, היא תתנוון בהכרח.
רוב יהודי 195422
עיקר שכחתי.
אחרי ההסבר שהכלל שאני מדברת עליו הוא זה שהשייכות אליו מחייבת את הפרט כלפי האינטרסים והקיום שלוצריך להוסיף את הפיסקה:
כל אדם שייך לכמה "כללים", כלומר יש לו מספר מעגלי שייכות. יכול להיות שהוא מחוייב ברמה זו או אחרת לכולם. הבעיה מתחילה כאשר יש התנגשות בין האנטרסים של מעגלי השייכות השונים. אז מתעוררת השאלה למי האדם מחוייב יותר. כלומר מהו הערך העליון אצלו.
יתכן מצב בו אדם יהיה אזרח במדינה מסויימת, וחבר בלאום מסויים. כאשר יש סתירה בין האנטרסים של הלאום המסוייםלבין אלו של המדינה המסויימת, הוא צריך להחליט למי הוא שייך יותר.
אפשר להגדיר את מטרת הקמת המדינה היהודית כיצירת יישות פוליטית, שהאינטרסים שלה יחפפו את אלה של הלאום היהודי, כך שאלו ינצלו מהגורל הנצחי של הנאמנות הכפולה.
הכנסת בני הלאום הערבי (שהוא לא לגמרי אוהד כרגע את הלאום היהודי, והאינטרסים שלו ברובם, מנוגדים) אל תוך מעגל השייכות של המדינה, כאשר השמירה שלהם את האינטרסים של הלאום שלהם נחשבת לגיטימית, גורמת לכך שיש ערעור בחפיפה הזאת. כלומר, יכול להיות מצב בו רוב האזרחים במדינה יחליטו על צעד, שינגוד לחלוטין את האנטרס של העם היהודי (כפי שזה יקבע על ידי רוב בני *העם היהודי*). זה מצב ששוב מעמיד את היהודי במצב של נאמנות כפולה- הוא צריך להכריע בין נאמנות לעמו, והנאמנות להחלטות הדמוקרטיות של מדינתו. עצם הקונפליקט הזה מערער את משמעות קיומה של מדינת ישראל.
לכן מנהיגים חכמים שרוצים שהתגבשות הזהות של מדינת ישראל, תהיה ללא שבירות כלים, וללא מבחנים של נאמנות כפולה, צריכים לדאוג שלהחלטות גורליות מבחינת העם היהודי, יהיה רוב יהודי מוצק. כך שניתן יהיה לומר שההחלטות הללו התקבלו לפי מה שרוב העם היהודי חושב לאנטרס שלו, ולא להסתפק ברוב אזרחי המדינה.
רוב יהודי 195436
נטורי קרתא‏1 רוצים בהשמדת מדינת ישראל. האם גם אותם יש לכלול ב"עם היהודי" שאת דברו שואלים כאשר באים להחליט החלטות הנוגעות למדינת ישראל? אני יודע שהם אחוז זעיר מיהודי העולם, אבל אני שואל באופן עקרוני. אם הם היו מהווים נגיד, 20 אחוז מיהודי העולם, האם גם אז היית מסכימה לשאול אותם? 40 אחוז? 51 אחוז?

1 איך הפרשנות שלהם את המציאות, אגב, תואמת טענות קודמות שלך לגבי הפרשנות האחד והיחידה של התורה כתומכת בתורתו של כהנא? הם, למיטב ידיעתי, שוללים את עצם זכותו של העם היהודי על ארץ ישראל עד לביאת המשיח. לדבריהם, אין לנו שום זכות על האדמה הזו כיום, ועצם המצאותנו כאן היא חילול השם ופעולה כנגד רצונו.
רוב יהודי 195760
נטורי קרתא אינם מצביעים לכנסת בדיוק מהסיבה הזאת שהם אינם רואים עצמם שייכים למדינת ישראל. לא נראה לי שהם רוצים בהשמדתה של המדינה זה מספיק חמור בעיני לומר שהם רוצים את ביטולה של מדינת ישראל
1 אני טוענת שהפרשנות של הרב כהנא את היהדות נמצאת בזרם המרכזי של היהדות ולא איזה פרשנות איזוטרית (ולא כפי שנטען לעיל). מלבד זאת, הם לא מתחילים להתווכח עם הרב כהנא, משום שהם חולקים על הנחת היסוד, המשותפת לכמעט כל הציבור המאמין, שמדינת ישראל היא שלב בגאולת עם ישראל מגלותו (ולא משנה איך יגדירו זאת). הם חושבים שהמדינה היא מעשה שטן, ולפיכך אין להם כלל התייחסות לתורתו של הרב כהנא.
אתחלתא דגאולה 195770
כיהודי חרדי ליטאי (אלה, הלמדנים-הפלפלנים-השכליים) אני ממש לא מסכים עם ה"אתחלתא דגאולה" שאת מבטאת פה בצורת "הנחת היסוד המשותפת לכמעט כל הציבור המאמין שמדינת ישראל היא שלב בגאולת עם ישראל מגלותו".
עם כל הכבוד, יש רבים בקרב המאמינים שכל הקשר בינם לבין המדינה הוא קשר של בדיעבד אחד גדול. ולולי הדאגה לכלל ישראל התינוקות שנישבו (כלימוד זכות בלבד), מזמן לא היינו תומכים במדינת ישראל ונתמכים על ידה או מתערבים בחיי תושביה היהודים. אבל זה כבר נושא אחר לדיון, שאין מקומו על במת האייל החילונית. למה? כי לצערי קהל יעד המאמינים כמעט שאינו מרבה להביע את עמדתו, אולי בשל מצבו הסוציו-אקונומי, או שמא בגלל שלימוד הפלפלנות של התלמוד שכלי ונצחי יותר מדיוני האייל העראיים.
אתחלתא דגאולה 195774
ואולי (רק אולי) מדובר בלא יותר מגישה יחצנית שנובעת מחוסר רצון "לכבס בחוץ" וחבל. יכול להיות שלנצח מול עראיות אין שום קשר לנושא (תגובה 181245).
אני חושב שזה חשוב (גם למדינת ישראל וגם לדת היהודית שגורמים פוליטיים מנסים לנכס לעצמם) שהשיח ה"פנימי" הזה ישמע בפומבי.
אתחלתא דגאולה 195901
"כמעט שאינו מרבה"? טוב, לא חשוב. מה שרציתי להגיד זה שאנחנו, החילוניים, מלאי הכרת תודה על כך שרק מתוך דאגה לכלל ישראל התינוקות שנישבו, אתם מסכימים להתמך ע"י כספי המיסים שלנו ולהתערב בחיינו. באמת, מקרב לב - תודה.
עוד אלטרואיסט סרקסטי חילויני 196063
אתה צודק בדבר פליטת הקולמוס המהירה שלי: נכון לומר שהמאמינים "לא מרבים לגלוש", מנימוקיהם השונים.

ואל תשחק לי אותה אלטרואיסט חילויני, מלא הכרת תודה. למה? כי טרם שינסת מותניך להשיב לעניין על העובדות שהצגתי בפניך כאן: תגובה 195300.
להישתלח בצורה סרקסטית, גם אני יודע. להתייחס לעובדות (המופנות) כהוויתן, ככל הנראה שלא יודע החילוני הזועק חמס על שוד מדומה של הקופה הציבורית.
אתחלתא דגאולה 196002
לא אכפת לי שתקרא לזה "עקבתא דמשיחא", ולא "אתחלתא דגאולה". כך או אחרת, החרדים אינם רואים בקיבוץ הגלויות לארץ ישראל מעשה שטן, וגם את מדינת ישראל אינם רואים כעבודתו של הס"א. המדינה אמנם אינה אידאלית בעיניהם. אבל מה שחשוב הוא, שבסיכומו של דבר הם יודעים שבמדינת ישראל קם מרכז התורה הגדול, והאיכותי ביותר בעולם, וזה בזכות מדינת ישראל. בדיעבד או לכתחילה, זה ברור גם ליהדות החרדית, שהיהדות התקדמה מאוד בעקבות הקמת המדינה. למען האמת אני לא רואה איך היהדות היתה מתאוששת מהשואה, ומהחילוניות שאיימה להמשיך ולהרוס את שארית הקהילות שנותרו שלמות ויראות, ללא הקמת המדינה. הקב"ה הרי תמיד מקדים תרופה למכה, וברור לכל מי שעיניו בראשו, שהקמת מדינת ישראל היתה הדבר החיוני ביותר ליהדות באותה תקופה, ובודאי עתה.
לא תמיד החרדים חשבו שהמדינה היא כל כך "בדיעבד". הרב כהנמן היה תולה את דגלי המדינה בכל יום עצמאות על ישיבת פוניבז'. גם היום תולים שם דגלים, (כי איך יבעטו במסורת רבם?) רק שעושים זאת כמי שכפאם שד.
גם היום חרדים רבים מאוד אוהבים את המדינה, חרדים לגורלה, ומוכנים לעשות הרבה לטובתה ולחיזוקה. צורת הדיבור הזאת, הרואה במדינה מציאות של "בדיעבד" נובעת מהמצב המשונה אליו נדחק הציבור החרדי במדינת ישראל, שכדי לשמור עליו, הוא הפך להיות כאילו "לכתחילה" ואידאלי, בעוד שקשה לחשוב שהוא באמת אידאלי לפי התורה. אם תרצה שאפרט אשמח לעשות זאת.
אני חושבת שאם יגיע הזמן, ובהנהגת המדינה יעמדו אנשים שלמים ויראים, הרי החרדים יצטרפו בשמחה ויקחו חלק פעיל ומלא בחייה. ה"בדיעבד" יהפוך ל"לכתחילה".
זה מאוד שונה מנטורי קרתא החושבים שכל עניין הקמת המדינה הוא מעשה שטן ורוע. עובדה היא שיש הבדל גדול מאוד בהתנהגותם של אלו לעומת אלו.
אתחלתא דשאולה 196085
סתם שאלה: אם אורי פז הוא חרדי ליטאי, למה את מדברת על "החרדים" בגוף שלישי רבים? הייתכן כי זה נועד לכסות על האבסורד שבלומר לחרדי מה חרדים חושבים?
אתחלתא דניכוסא 196131
אני חושב שלא הבנת.

זה בגלל שההם הם באמת הם, זאת אומרת אלה שמיצגים את *ה*יהדות האמיתית ולכן הם לא בדיוק כמו ההם האחרים. ההם השניים אומנם יהודים לכל דבר(אמא יהודיה וכל זה), אבל הם לא מיצגים נאמנה את ה*ה* ב*ה*יהדות אוריג'ינל (סימן רשום ותמיד לקבוצה אליה הדובר שייך).
אבל אולי כשאורי פז אומר: "רק עמי-ארצות עדיין היו רוצים להאמין שכהנא הוא היהדות. בעולמה של תורת ישראל, אין לו מקום של כבוד, שלא לומר מקום בכלל. עשבים שוטים יש בכל חברה." אז הדבר אוטומטית מוציא אותו גם מקבוצת ההם וגם מקבוצת ההם האחרים ודעתו הופכת לדעת יחיד שלא מיצגת אף אחד. לכן, אפשר להחליט מה ההם חושבים בלי לשאול אותו ואז אפשר לדבר בגוף שלישי, חופשי-כמה-שרוצים.
רוב יהודי 195890
הרבה אנשים ענו לך פחות או יותר את מה שאני חושב. אני לא רואה טעם להוסיף גם את קולי המקרקר למקהלה, שכן הניואנסים הקלים בין הדעה שלי לאלה המובעות כאן אינם מספיק חשובים כדי להצדיק את פיזור הדיון להרבה פתילים מקבילים.
אוי לא! 195895
אל תעשה זאת! אל תברח.
אני מבטיחה לא לענות לאף פתיל מלבד לך בנושא.
אני מתאמצת לחשוב לנסח להגדיר לכתוב, ואתה פוטר את זה ב"קולי המקרקר" ו"פיזור הדיון לפתילים מקבילים?" לא יפה!
אוי לא! 195919
היי, המקרקר הוא *אני*, לא את. את הגב' בעלת הסופרן שובר הזגוגיות, מר פז הטנור הוא העזר-כנגדך‏1 בדואט , ושורת המקהלה שבפאתי הבמה הם האחרים.

וזה לא שביקשתי אקסקולוסיביות או משהו, אני באמת חושב שהעמדות שלי מיוצגות לא רע, ואם אני כבר פעם ביובל מרגיש כמו צדיק למה למנוע ממני את ההנאה הקטנה הזאת?
_______________
1- "עזר" בשאלות מדינת הלכה, "כנגדך" בשאלת אתחלתא דגאולה.
אוי לא! 195944
הבנתי זאת. לא חשדתי לרגע שאביר כמוך יוכל לומר לגברת שקולה מקרקר (אפילו לי!).
כך או אחרת זה לא תירוץ מספיק. בלי קול האבירים שלך ארגיש שבזבזתי לפחות שעה של שינה טובה ללא תמורה.
(סליחה מדובי, אבל הוא לא התייחס לעניין העיקרי, כך שמלאכתך נותרה לא עשויה. תצא צדיק בפעמים אחרות).

לגבי הדואט עם אורי- אני לא אפסיד את ההזדמנות, אל תדאג.
אוי לא! 195928
נדמה לי ש''קולי המקרקר'' מתייחס לקולו של השוטה.
העם היהודי? 195953
את מתכוונת גם לאותם יהודים בברוקלין, בלוס אנג'לס (היי רן) ובסידני?

אני שוב טוען שאין חפיפה בין מדינת היהודים לבין העם היהודי (ואת ודאי לא חלוקה עלי בנקודה הזאת). מה שאת אומרת, אם הבנתי נכון, הוא שבעניינים שקשורים *לעם היהודי בארץ ישראל* רק היהודים בארץ ישראל צריכים להכריע. מה חבל שהכרעות אלה משפיעות באופן ממשי גם על האזרחים הערביים שחולקים איתנו את פיסת הארץ הזאת, ומה חבל שהכרעות על גורלם שלהם מתקבלות ברוב יהודי בלי שאף אחד מתרגש מזה יותר מדי.

על עניינים יהודיים פרופר כמובן שאין הקול הערבי צריך להשפיע, דבר שיושג אוטומטית כשהם יופרדו מענייני המדינה.
הפרדה חד צדדית ? 195960
יש כפל משמעות במשפט האחרון שלך שהוא ממש ''הרמה להנחתה''.
הפרדה חד צדדית ? 195964
זה לא בכוונה? כי אם לא אז סתם צחקתי לשווא והשכ"ג חייב לי בדיחה.
חרמפפפ. 195974
הייתי רוצה לחייך כאן חיוך מלא-נחת שאומר ''כמובן, ידידי, כפל המשמעות הוא שמי השני'' ולזכות בטפיחה וירטואלית גם מאביב, אבל שמי השני הוא כידוע ''הכפר'' ואני נאלץ להודות שכפל המשמעות חמק מעיני עד שלא הצבעת עליו.
העם היהודי? 196009
כן.

נשארתי עם השאלה מהו ה"כלל" אליו אתה מחוייב? כל עוד היה ברור שיש זהות של אנטרסים וקיום בין העם היהודי והמדינה היהודית (על אף שהם לא אותו הדבר בדיוק), לא היה צריך לשאול את השאלה הזאת. אני חושבת שרוב עם ישראל בארץ ובגולה, עדיין חושב שזה המצב. בשם המצב הזה מדינת ישראל מייצגת את האנטרסים של העם היהודי כלפי העולם דואגת לענייני האנטישמיות, דואגת לענייני הרכוש של היהודים בשואה, מקבלת פיצויים מגרמניה וכו'. דואגת לחינוך יהודי ולעליה יהודית. למען האמת גם העולם רואה את מדינת ישראל כמייצגת האנטרסים של העם היהודי.
אבל אתה עושה הפרדה בין שתי הישויות הללו, כלומר אתה חושב שמדינת ישראל מחוייבת רק לאנטרסים של כלל האזרחים שלה, ולאו דווקא לאלו של העם היהודי. לפיכך גם האנטרסים הלאומיים של הערבים אזרחי המדינה חייבים להלקח בחשבון, גם אם הם נוגדים את אלו של העם היהודי. יוצא מכאן שאתה מחזיר את המצב של הנאמנות הכפולה העתיק, ממנו היהודי רצו להתחמק כאשר הם הקימו להם מדינה.
אם רוב המבוסס על ערבים הוא לגיטימי במדינת היהודים, אז ברור שמצב כזה, של סתירה בין האנטרסים של המדינה ושל העם היהודי, ייוצר במוקדם או במאוחר. כיון שיש כאן בכל זאת הרבה יהודים שנאמנים בראש ובראשונה לעמם, הרי זה מתכון להרס הנאמנות שלהם ליצור הפוליטי המוזר הזה, שמכיל שני לאומים בעלי אנטרסים נוגדים.
נניח שהמדינה בהתבסס על הערבים, מחליטה החלטה המנוגדת לאנטרסים הקיומיים של העם היהודי מה *אתה* עושה? איזו שייכות חשובה לך יותר? במה אתה שונה בהתחבטות הזאת מכל יהודי אמריקאי, אנגלי, צרפתי, או אחר בגולה הדוויה? אז בשביל מה לעזאזל הקמנו את המדינה היהודית?

אם תאמר הרי אם באמת נהפוך את האנטרסים של המדינה לזהים עם האנטרסים של העם היהודי, הערבים כאן יעמדו בפני אותה שאלה של נאמנות כפולה! אז התשובה לכך היא שיש להם מספיק מדינות בהן הן לא יצטרכו להתלבט בבעיה. כשם שאיני מרחמת על יהודי המתלבט בבעית הנאמנות הכפולה היום, מפני שאם יש לו בעיה שיתכבד ויבוא לכאן, כך אני לא מרחמת על ערבי שמלבט בבעית הנאמנות הכפולה, כי הוא יכול ללכת למקום בו הוא יחיה בשלמות.
אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי 196032
מה זאת אומרת לאיזה "כלל" אני מחוייב? זה משתנה בהתאם לנסיבות.

לפני שאת קופצת עלי בצעקות "הללויה" על המחסור בעמוד שדרה ועל נאמנות כפולה ומשולשת, תרשי לי לשאול אותך: לאיזה "כלל" את מחויבת? למין האנושי, למגדר הנשי, לעם היהודי, לדת היהודית, לפלג הכהניסטי, למשפחת כהנא המורחבת, או למשפחה המצומצמת‏1 שלך? הרי ברור שיש מקרים בהם השייכות לכל אחד מה"כלל"ים האלה מכתיבה בחירה שונה, בתיאוריה וגם במעשה.

יש אנשים, ואולי את ביניהם, שההיררכיה של ה"כלל"ים שלהם מוגדרת בצורה קשוחה מספיק כדי לטפל בקונפליקטים כאלה במרבית המקרים. "אני עושה תמיד מה שהאפיפיור (או הלובביצ'ר, או סטאלין) אומר" היא גישה אפשרית, ולמרות שאני קצת חשדן בקשר ל"תמיד" ההוא, ודאי שבחיי יום-יום לא נתקלים ביותר מדי סתירות שמחייבות הכרעה, וגם כשהן מבצבצות יש איזה מטא-כלל שאומר איך להסתדר איתן, אולי משהו בנוסח "בענייני הלכה אני מקבלת את פסיקות בעלי, ובענייני חינוך הילדים הסמכות הקובעת היא לימור לבנת" או כל שיטת הכרעה מובנית אחרת.

ההבדל העקרוני בינך לביני הוא במילה "מובנית" בסוף המשפט האחרון. אני לא מחפש אלגוריתם כללי שיפתור לי את כל הבעיות מראש, ואני די סולד מהרעיון שאלגוריתם כזה קיים בכלל. חלק מהוויתי כאדם נעוץ בהתלבטויות האלה, בפתרון *בלתי מובנה* של קונפליקטים, בידיעה שאני משתייך להרבה "כלל"ים בלי היררכיה ברורה ביניהם, בהיסוסים ובבחינה, ובשיפוט נקודתי של "מה נכון" לגופו של כל עניין ודבר, ואפילו של עמימות מסויימת בשאלת העקרונות לפיהם השיפוט הזה נעשה. את הרובוטיקה אני משאיר לאסימוב, ואת הקונסיסטנטיות הלוגית לגלעד ברזילי ויונתן אורן. כך קורה שאם אינטרס של העם היהודי מתנגש עם אינטרס של מדינה דמוקרטית, אני בוחן איזה מהפגיעה אנושה יותר, ופוסק נגד הטרנספר במקרה אחד ונגד זכות השיבה במקרה אחר ומתלבט בקשר למסירת ואדי-ערה למדינה הפלשתינאית במקרה שלישי, וחי די בשלום עם כל אלה. הפלוס הגדול של הגישה הזאת לבעיות החיים הוא שאפשר לריב גם עם ארז וגם עם דב באותו זמן.

ואם תטעני שבמשנתך הסדורה סתירות אמיתיות לא תתכנה כלל, שהרי ההלכה פותרת את כולן, ואם נעזוב בצד את השאלה איך את "עושה לך רב" (אני מניח שיש לך בבית רב שעונה על הצרכים שלך), אני לא אתווכח איתך יותר מדי. בעיני אורח החיים הזה הוא דל ועצוב, אבל ברור לגמרי שזה גם מה שאת חושבת על אורח חיי שלי.
_____________
1- אם מותר להשתמש במילה הזאת לשבט הקטן שאת מגדלת
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • יהונתן אורן
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • שוטה הכפר הגלובלי
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • שוטה הכפר הגלובלי
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  חרחורי גסיסתו של דיון • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • שוטה הכפר הגלובלי
  חופשי זה לגמרי לבד • ניצה
  חופשי זה לגמרי לבד • דובי קננגיסר
  חופשי זה לגמרי לבד • ניצה
  למה שאגיד דבר כזה? • שוטה הכפר הגלובלי
  חופשי זה לגמרי לבד • דובי קננגיסר
  סובב לו המעגל • שוטה הכפר הגלובלי
  צמצום אמנותי • אחת שרוצה את טובתך
  צמצום אמנותי • חסיד של ד. אדאמס
  צמצום אמנותי • ראובן
  צמצום אמנותי • שוטה הכפר הגלובלי
  I had good teachers • אחת שאתמול רצתה את טובתך
  (אני לא בטוח אם) הכוונה היא שזה גם כן אקרוסתיכון? • האייל האלמוני
  אקרוסטיכון • נו באמת
  מופרע או מופרעת? • האייל האלמוני
  מופרעת, בלשון נקבה. מופרעת אבל מוכשרת. • האייל האלמוני
  מופרעת, בלשון נקבה. מופרעת אבל מוכשרת. • האייל האלמוני
  מופרעת, בלשון נקבה. מופרעת אבל מוכשרת. • האייל האלמוני
  מופרעת, בלשון נקבה. מופרעת אבל מוכשרת. • המופרעת (-:
  טוב, תרגיעי, תרגיעי :) • האייל האלמוני
  במקום שבעלות תשובה עומדות • המופרעת
  סובב לו המעגל • ניצה
  סובב לו המעגל • גדי אלכסנדרוביץ'
  "האם חוק החזיר הוא דמוקרטי?" • האייל האלמוני
  "האם חוק החזיר הוא דמוקרטי?" • ניצה
  הממ... • לא חרדי ולא עורך-דין
  הממ... • ניצה
  הממ... • אביב י.
  הממ... • ניצה
  הממ... • שוטה הכפר הגלובלי
  הממ... • ניצה
  הממ... • שוטה הכפר הגלובלי
  הממ... • ניצה
  הממ... • שוטה הכפר הגלובלי
  מהשרוול • ערן בילינסקי
  מהשרוול • שוטה הכפר הגלובלי
  בנימין זאב. או שאתה מעדיף "תיאודור"? • ערן בילינסקי
  בנימין זאב. או שאתה מעדיף "תיאודור"? • שוטה הכפר הגלובלי
  בנימין זאב. או שאתה מעדיף "תיאודור"? • ערן בילינסקי
  בית ספר "כסולות"? • שוטה הכפר הגלובלי
  בית ספר "כסולות"? • easy
  כמה חבל • שוטה הכפר הגלובלי
  על מה חבל? • האייל האלמוני
  הממ... • ניצה
  ''אולי'' • האייל האלמוני
  יצא המרצע מן השק • לא חרדי ולא עורך-דין
  יצא המרצע מן השק • ניצה
  יצא המרצע מן השק • דובי קננגיסר
  יצא המרצע מן השק • לא חרדי ולא עורך-דין
  יצא המרצע מן השק • ניצה
  יצא המרצע מן השק • אביב י.
  יצא המרצע מן השק • ניצה
  יצא המרצע מן השק • דובי קננגיסר
  יצא המרצע מן השק • שוטה הכפר הגלובלי
  יצא המרצע מן השק • ניצה
  יצא המרצע מן השק • אביב י.
  יצא המרצע מן השק • דובי קננגיסר
  יצא המרצע מן השק • ניצה
  יצא המרצע מן השק • דובי קננגיסר
  יצא המרצע מן השק • טל כהן
  יצא המרצע מן השק • ניצה
  יצא המרצע מן השק • אביב י. (במצב רוח ערפילי)
  סובב לו המעגל • ניצה
  בלי להעליב • לא חרדי ולא עורך-דין
  בלי להעליב • ניצה
  סובב לו המעגל • דובי קננגיסר
  סובב לו המעגל • גדי אלכסנדרוביץ'
  סובב לו המעגל • ניצה
  סובב לו המעגל • דובי קננגיסר
  סובב לו המעגל • ניצה
  סובב לו המעגל • דובי קננגיסר
  סובב לו המעגל • ניצה
  סובב לו המעגל • דובי קננגיסר
  סובב לו המעגל • דה-קארט
  סובב לו המעגל • האייל האלמוני
  סובב לו המעגל • דובי קננגיסר
  סובב לו המעגל • גדי אלכסנדרוביץ'
  סובב לו המעגל • ניצה
  סובב לו המעגל • לא חרדי ולא עורך-דין
  סובב לו המעגל • ניצה
  סובב לו המעגל • גדי אלכסנדרוביץ'
  סובב לו המעגל • שוטה הכפר הגלובלי
  אופס • שוטה הכפר הגלובלי
  סובב לו המעגל • ניצה
  סובב לו המעגל • דובי קננגיסר
  סובב לו המעגל • לא חרדי ולא עורך-דין
  סובב לו המעגל • ניצה
  טוב די, • לא חרדי ולא עורך-דין
  טוב די, • דה-קארט
  טוב די, • האייל האלמוני
  סובב לו המעגל • גדי אלכסנדרוביץ'
  סובב לו המעגל • ערן בילינסקי
  סובב לו המעגל • גדי אלכסנדרוביץ'
  סובב לו המעגל • יהונתן אורן
  סובב לו המעגל • האייל המפרגן הפולני
  סובב לו המעגל • יהונתן אורן
  סובב לו המעגל • ערן בילינסקי
  סובב לו המעגל • יהונתן אורן
  סובב לו המעגל • גדי אלכסנדרוביץ'
  סובב לו המעגל • ניצה
  סובב לו המעגל • גדי אלכסנדרוביץ'
  סובב לו המעגל • ניצה
  מטא-שאלה • דה-קארט
  מטא-שאלה • ניצה
  סובב לו המעגל • גדי אלכסנדרוביץ'
  סובב לו המעגל • דובי קננגיסר
  סובב לו המעגל • ניצה
  לא הבנתי איך זה שומר על שלימות העם • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא הבנתי איך זה שומר על שלימות העם • אביב י.
  לא הבנתי איך זה שומר על שלימות העם • שוטה הכפר הגלובלי
  לא הבנתי איך זה שומר על שלימות העם • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא הבנתי איך זה שומר על שלימות העם • שוטה הכפר הגלובלי
  לא הבנתי איך זה שומר על שלימות העם • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא הבנתי איך זה שומר על שלימות העם • אביב י.
  עדיין לא הבנתי • גדי אלכסנדרוביץ'
  עדיין לא הבנתי • אביב י.
  עדיין לא הבנתי • גדי אלכסנדרוביץ'
  עדיין לא הבנתי • דה-קארט
  עדיין לא הבנתי • גדי אלכסנדרוביץ'
  עדיין לא הבנתי • דה-קארט
  עדיין לא הבנתי • גדי אלכסנדרוביץ'
  עדיין לא הבנתי • דה-קארט
  עדיין לא הבנתי • גדי אלכסנדרוביץ'
  עדיין לא הבנתי • דה-קארט
  עדיין לא הבנתי • גדי אלכסנדרוביץ'
  עדיין לא הבנתי • דה-קארט
  עדיין לא הבנתי • גדי אלכסנדרוביץ'
  עדיין לא הבנתי • דה-קארט
  עדיין לא הבנתי • גדי אלכסנדרוביץ'
  עדיין לא הבנתי • דה-קארט
  עדיין לא הבנתי • גדי אלכסנדרוביץ'
  עדיין לא הבנתי • דה-קארט
  עדיין לא הבנתי • שוטה הכפר הגלובלי
  עדיין לא הבנתי • יהונתן אורן
  עדיין לא הבנתי • שוטה הכפר הגלובלי
  עדיין לא הבנתי • דה-קארט
  עדיין לא הבנתי • אביב י.
  עדיין לא הבנתי • ברקת
  עדיין לא הבנתי • שוטה הכפר הגלובלי
  עדיין לא הבנתי • דה-קארט
  עדיין לא הבנתי • שוטה הכפר הגלובלי
  עדיין לא הבנתי • יהונתן אורן
  עדיין לא הבנתי • שוטה הכפר הגלובלי
  עדיין לא הבנתי • אביב י.
  לא הבנתי איך זה שומר על שלימות העם • דובי קננגיסר
  יאללה יאללה • עדי
  יאללה יאללה • שוטה הכפר הגלובלי
  הפיצול בעם כבר קורה, כאן ועכשיו • האייל האלמוני
  יאללה יאללה • ערן בילינסקי
  יאללה יאללה • שוטה הכפר הגלובלי
  יאללה יאללה • עדי
  הוא מת? • קצת פחות בור
  שך מת • ערן בילינסקי
  איש לרעהו • עוזי ו.
  איש לרעהו • דובי קננגיסר
  איש לרעהו • עוזי ו.
  איש לרעהו • עדי
  איש לרעהו • דובי קננגיסר
  איש לרעהו • האייל האלמוני
  איש לרעהו • עוזי ו.
  כל הכבוד למרנובדיה • שוטה הכפר הגלובלי
  כל הכבוד למרנובדיה • דובי קננגיסר
  כל הכבוד למרנובדיה • שוטה הכפר הגלובלי
  לא הבנתי איך זה שומר על שלימות העם • הכפיל הרושם רשימות בפנקסו
  סובב לו המעגל • שוטה הכפר הגלובלי
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • שוטה הכפר הגלובלי
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • שוטה הכפר הגלובלי
  על החבל, ואהבת ישראל • האייל האלמוני
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • צביקה שחורי
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • גדי אלכסנדרוביץ'
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • אביב י.
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • גדי אלכסנדרוביץ'
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • גדי אלכסנדרוביץ'
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  מה עדיף למי? • רון בן-יעקב
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • גדי אלכסנדרוביץ'
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ערן בילינסקי
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  לא ילך לך בקלות • ערן בילינסקי
  לא ילך לך בקלות • ניצה
  אני מגדל הקמתי, בו לבדי חלמתי, נסיך שלי על סוס לבן • האייל האלמוני והארסי
  1 • אפופידס
  1 • האייל האלמוני והארסי
  פגשתי אותו בלב המדבר • אפופידס
  פגשתי אותו בלב המדבר • טל כהן
  פגשתי אותו בלב המדבר • אפופידס
  קינת ההומניסטים • טל כהן
  קינת ההומניסטים • אפופידס
  קינת ההומניסטים • א. ווטסון
  קינת ההומניסטים • אפופידס
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • אביב י.
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • ניצה
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • אביב י.
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • ניצה
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • אביב י.
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • ניצה
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • אביב י.
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • ניצה
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • אביב י.
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • יהונתן אורן
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • אביב י.
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • יהונתן אורן
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • ניצה
  מלחמת כדורי בדולח‏1 • אביב י.
  מלחמת כדורי בדולח‏1 • ניצה
  מלחמת כדורי בדולח‏1 • אביב י.
  מלחמת כדורי בדולח‏1 • ניצה
  מלחמת כדורי בדולח‏1 • אביב י.
  מלחמת כדורי בדולח‏1 • ניצה
  שניים אוחזין (אבל הפעם במקל) • גרושו
  לתפוס את המקל משני הצדדים של החבל • הכפיל הרושם רשימות בפנקסו
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  הערה נייטרלית • האייל האלמוני
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • האייל האלמוני
  רק עניין קטן: • שוטה הכפר הגלובלי
  רק עניין קטן: • ניצה
  ימין ושמאל, בין קודש לחול • שוטה הכפר הגלובלי
  ימין ושמאל, בין קודש לחול • ניצה
  ימין ושמאל, בין קודש לחול • אלון עמית
  ימין ושמאל, בין קודש לחול • ניצה
  It takes two to tango • אביב י.
  It takes two to tango • שוטה הכפר הגלובלי
  It takes two to tango • אביב י.
  It takes two to tango • עדי
  It takes two to tango • שוטה הכפר הגלובלי
  Aikido indeed, O Sensei • אביב י.
  It takes two to tango • בעלי האתר
  It takes two to tango • ברקת
  It takes two to tango • שוטה הכפר הגלובלי
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • ניצה
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דורון הגלילי
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • דובי קננגיסר
  סובב המעגל • ניצה
  הגיע הזמן ליצור לולאה אינסופית. • אביב י.
  סובב המעגל • דובי קננגיסר
  סובב המעגל • ניצה
  סובב המעגל • דובי קננגיסר
  אני בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי • כליל החורש נאורי
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  בראבו! • רודי וגנר
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • דה-קארט
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • אביב י.
  רוב יהודי • דה-קארט
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • דה-קארט
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  מאה עשרים ושבעה מדינה • ערן בילינסקי
  מאה עשרים ושבעה מדינה • דובי קננגיסר
  רוב יהודי • האייל האלמוני
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  רוב יהודי • גדי אלכסנדרוביץ'
  רוב יהודי • ערן בילינסקי
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  המילה האחרונה • ניצה
  רוב יהודי • חייבת להגיב
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • טל כהן
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • האייל הקונספטואלי
  רוב יהודי • יעקב
  רוב יהודי • האייל האלמוני
  רוב יהודי • יעקב
  רוב יהודי • האייל הקונספטואלי
  רוב יהודי • יעקב
  רוב יהודי • האייל הקונספטואלי
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • האייל הקונספטואלי
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • האייל הקונספטואלי
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • האייל הקונספטואלי
  רוב יהודי • ניצה
  רוב יהודי • צביקה שחורי
  בטח שרוב יהודי • ערן בילינסקי
  בטח שרוב יהודי • צביקה שחורי
  בטח שרוב יהודי • ערן בילינסקי
  בטח שרוב יהודי • אביב י.
  בטח שרוב יהודי • טל כהן
  בטח שרוב יהודי • ערן בילינסקי
  בטח שרוב יהודי • טל כהן
  בטח שרוב יהודי • ערן בילינסקי
  בטח שרוב יהודי • טל כהן
  בטח שרוב יהודי • ערן בילינסקי
  בטח שרוב יהודי • אביב י.
  בטח שרוב יהודי • האייל האלמוני
  בטח שרוב יהודי • easy
  בטח שרוב יהודי • האייל האלמוני
  בטח שרוב יהודי • easy
  בטח שרוב יהודי • האייל האלמוני
  בטח שרוב יהודי • איילת בועזסון
  בטח שרוב יהודי • easy
  בטח שרוב יהודי • איילת בועזסון
  בטח שרוב יהודי • ל.ב.פ., תל אביב
  בטח שרוב יהודי • צביקה שחורי
  בטח שרוב יהודי • ל.ב.פ., תל אביב
  ושוב, I beg to differ • רודי וגנר
  הטקס המסורתי? חשבתי שאתה הומו! • האייל האלמוני
  הטקס המסורתי? חשבתי שאתה הומו! • אלמוני לסירוגין
  בטח שרוב יהודי • האייל האלמוני
  בתשובה לשאלתך (שלא ממש שאלת) • דורון הגלילי
  מסכים. • רודי וגנר
  מסכים. • ערן בילינסקי
  מסכים. • הנמלה העמלה
  מסכים. • יעקב
  בטח שרוב יהודי • ירדן ניר-בוכבינדר
  מנקודת מבט נשית • איילת בועזסון
  בטח שרוב יהודי • ל.ב.פ., תל אביב
  בטח שרוב יהודי • רן בלוס אנג'לס
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  רוב יהודי • שוטה הכפר הגלובלי
  רוב יהודי • דורון הגלילי
  רוב יהודי • גדי אלכסנדרוביץ'
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  רוב יהודי • אביב י.
  רוב יהודי • גדי אלכסנדרוביץ'
  רוב יהודי • יהונתן אורן
  רוב יהודי • גדי אלכסנדרוביץ'
  רוב יהודי • כליל החורש נאורי
  רוב יהודי • אביב י. (בונה פצצות אטום)
  רוב יהודי • יהונתן אורן
  רוב יהודי • אביב י.
  רוב יהודי • יהונתן אורן
  רוב יהודי • אביב י. (''היום שאחרי'')
  רוב יהודי • יהונתן אורן
  רוב יהודי • האייל האלמוני
  רוב יהודי • אביב י.
  (סתם הרהורים בקול רם) • אביב י.
  (סתם הרהורים בקול רם) • יהונתן אורן
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • אביב י.
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • יהונתן אורן
  שאלה שלא נהוג לשאול • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה שלא נהוג לשאול • יהונתן אורן
  שאלה שלא נהוג לשאול • ניצה
  שאלה שלא נהוג לשאול • יהונתן אורן
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • אביב י.
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • יהונתן אורן
  לומסכים. • אביב י.
  לומסכים. • יהונתן אורן
  לומסכים. • אביב י.
  לומסכים. • יהונתן אורן
  לומסכים. • אביב י.
  לומסכים. • יהונתן אורן
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • האייל האלמוני
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • יהונתן אורן
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • האייל האלמוני
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • יהונתן אורן
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • האייל האלמוני
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • יהונתן אורן
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • דה-קארט
  ההיסטוריה הסתימה ולא סיפרו לי? • האייל האלמוני
  רוב יהודי • אביב י. (''היום שאחרי'')
  רוב יהודי • חסיד של ד. אדאמס
  רוב יהודי • דובי קננגיסר
  אויש! כמה שאתה צודק! • גדי אלכסנדרוביץ'
  אויש! כמה שאתה צודק! • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • אורי פז
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • אורי פז
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  ניפוץ המיתוסים על החרדים • אורי פז
  ניפוץ המיתוסים על החרדים • דובי קננגיסר
  מה את דואגת • האייל האלמוני
  מה את דואגת • אורי פז
  מותר להסתקרן מה הנימוק ההלכתי לזה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  מותר להסתקרן מה הנימוק ההלכתי לזה? • האייל האלמוני
  הידע שלי בתנ''ך שואף לאפס • גדי אלכסנדרוביץ'
  הידע שלי בתנ''ך שואף לאפס • האייל האלמוני
  ירמיהו דיבר על אוטופיה, או שזה היה יחזקאל דווקא? • גדי אלכסנדרוביץ'
  ירמיהו דיבר על אוטופיה, או שזה היה יחזקאל דווקא? • אדון חרדון
  אוי לבורותי. ככה זה כשרוב הידע בא מביה''ס • גדי אלכסנדרוביץ'
  יש לזה פתרון פשוט: לא ללכת לבי"ס (אבל מאוחר מדי) • אדון חרדון
  תיקון טעות • גדי
  מה את דואגת • האייל האלמוני
  מה את דואגת • אורי פז
  אבל הוא לא בן העם שלו • גדי אלכסנדרוביץ'
  כפייה חילונית? יש חיה כזו • אורי פז
  הזורעים חול, בוץ יקצורו • האייל האלמוני
  צודק במאה אחוז • שוטה הכפר הגלובלי
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • אורי פז
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • האייל האלמוני
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • אורי פז
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • האייל האלמוני
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • גדי אלכסנדרוביץ'
  האם יש הסכמה הדדית? • אורי פז
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • דובי קננגיסר
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • אורי פז
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • האייל האלמוני
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • גדי אלכסנדרוביץ'
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • אורי פז
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • גדי אלכסנדרוביץ'
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • האייל האלמוני
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • אורי פז
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • האייל האלמוני
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • אורי פז
  משמעותה של מלכודת האלמונים • האייל האלמוני
  תודה מקרב לב • אורי פז
  רצתי לעורך דין-אמר לי תרגע,רצתי אל הרב- אמר לי יירגע נא • האייל האלמוני והארסי
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • דובי קננגיסר
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • האייל האלמוני
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • דובי קננגיסר
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • אורי פז
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • easy
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • גדי אלכסנדרוביץ'
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • דה-קארט
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • דובי קננגיסר
  כי הוא חושב שהוא שנון. • האייל האלמוני
  בשם אומרם • שוטה הכפר הגלובלי
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • אורי פז
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • האייל האלמוני
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • זאב בודד
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • האייל האלמוני
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • דובי קננגיסר
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • זאב בודד
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • דובי קננגיסר
  והעיקר לא לפחד כלל • שוטה הכפר הגלובלי
  ואם אפשר לשאול • לא חרדי ולא עורך-דין
  ואפשר גם לענות יפה • אורי פז
  ואפשר גם לענות יפה • רב חרדי (כדה''ב)
  ואפשר גם לענות יפה • אורי פז
  הסבר • ערן בילינסקי
  ואפשר גם לענות יפה • שוטה הכפר הגלובלי
  ואפשר גם לענות יפה • לא חרדי ולא עורך-דין
  ואפשר גם לענות יפה • שוטה הכפר הגלובלי
  ואפשר גם לענות יפה • לא חרדי ולא עורך-דין
  ואפשר גם לענות יפה • לא חרדי ולא עורך-דין
  ואפשר גם לענות יפה • שוטה הכפר הגלובלי
  מתי מותר לחיות על חשבון החברה? • זאב בודד
  מתי מותר לחיות על חשבון החברה? • שוטה הכפר הגלובלי
  ואפשר גם לענות יפה • לא חרדי ולא עורך-דין
  קשור לעניין בקשר של קיימא • אורי פז
  תזכורת: • שוטה הכפר הגלובלי
  קשור לעניין בקשר של קיימא • לא חרדי ולא עורך-דין
  על מי אתה עובד? • שוטה הכפר הגלובלי
  על מי אתה עובד? • האייל האלמוני
  והנה רואים אתם • לא חרדי ולא עורך-דין
  קשור לעניין בקשר של קיימא • דובי קננגיסר
  קשור לעניין בקשר של קיימא • ערן בילינסקי
  קשור לעניין בקשר של קיימא • ערן בילינסקי
  קשור לעניין בקשר של קיימא • שוטה הכפר הגלובלי
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • זאב בודד
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • ערן בילינסקי
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • זאב בודד
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • ערן בילינסקי
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • שוטה הכפר הגלובלי
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • אורי פז
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • גדי אלכסנדרוביץ'
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • ערן בילינסקי
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • דורון יערי
  משמעות המוות • אורי פז
  משמעות המוות • האייל האלמוני
  משמעות המוות • אלון עמית
  משמעות המוות • האייל האלמוני
  משמעות המוות • אלון עמית
  משמעות המוות • שוטה הכפר הגלובלי
  משמעות המוות • רון בן-יעקב
  משמעות המוות • לא חרדי ולא עורך-דין
  משמעות המוות • אלון עמית
  משמעות הנשמות ודירוגם • רון בן-יעקב
  משמעות הנשמות ודירוגם • אלון עמית
  משמעות הנשמות ודירוגם • רון בן-יעקב
  משמעות הנשמות ודירוגם • אלון עמית
  משמעות הנשמות ודירוגם • האייל האלמוני
  משמעות הנשמות ודירוגן • אלון עמית
  משמעות הנשמות ודירוגן • האייל האלמוני
  משמעות הנשמות ודירוגן • אלון עמית
  משמעות הנשמות ודירוגם • דובי קננגיסר
  משמעות הנשמות ודירוגן • אלון עמית
  משמעות הנשמות ודירוגן • דובי קננגיסר
  משמעות הנשמות ודירוגן • אלון עמית
  משמעות הנשמות ודירוגן • יהונתן אורן
  משמעות הנשמות ודירוגן • אלון עמית
  משמעות הנשמות ודירוגן • רון בן-יעקב
  משמעות הנשמות ודירוגן • יהונתן אורן
  משמעות הנשמות ודירוגן • רון בן-יעקב
  משמעות הנשמות ודירוגן • איילת בועזסון
  משמעות הנשמות ודירוגן • האייל האלמוני
  משמעות הנשמות ודירוגן • יהונתן אורן
  משמעות הנשמות ודירוגן • אלון עמית
  חתול, גוי, יהודי, משלוש יוצא אני • אלון עמית
  חתול, גוי, יהודי, משלוש יוצא אני • שוטה הכפר הגלובלי
  חתול, גוי, יהודי, משלוש יוצא אני • יהונתן אורן
  חתול, גוי, יהודי, משלוש יוצא אני • שוטה הכפר הגלובלי
  ישראל והעמים • אלון עמית
  ישראל והעמים • דובי קננגיסר
  ישראל והעמים • אורי פז
  תורת המבנה של נשמות • אלון עמית
  משמעות המוות • דורון יערי
  למה לא בלון הליום • האייל האלמוני
  קבורה יהודית בקבר ישראל • אורי פז
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • דובי קננגיסר
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • האייל האלמוני
  פתיל אידיאולוגי קצר שמגיע עד הכיס • דובי קננגיסר
  קשור לעניין בקשר של קיימא • ערן בילינסקי
  קשור לעניין בקשר של קיימא • רון בן-יעקב
  לא גרה בבאר שבע. • העלמה עפרונית
  משמעותה של הכפייה החילונית השלטת • דובי קננגיסר
  גם אתה לא חכם כמו דובי ? • לא חרדי ולא עורך-דין
  אין הקומץ מרגיע את האורי • שוטה הכפר הגלובלי
  כפייה חילונית? יש חיה כזו • גדי אלכסנדרוביץ'
  כפייה חילונית? יש חיה כזו • אורי פז
  כפייה חילונית? יש חיה כזו • גדי אלכסנדרוביץ'
  *כפייה חילונית*, הדוגמאות: • אורי פז
  דוגמה לעיוורון ורמאות דמוגוגית חרדית • האייל המסונוור
  *כפייה חילונית*, הדוגמאות: • גדי אלכסנדרוביץ'
  *כפייה חילונית* • אורי פז
  *כפייה חילונית* • גדי אלכסנדרוביץ'
  *כפייה חילונית*, הדוגמאות: • האייל האלמוני
  *כפייה חילונית*, הדוגמאות: • דורון הגלילי
  *כפייה חילונית*, הדוגמאות: • האייל האלמוני
  מה את דואגת • כליל החורש נאורי
  ''לבתי מגיע הטוב ביותר'' • ברקת ותה לימון
  ''לבתי מגיע הטוב ביותר'' • כליל החורש נאורי
  ''לבתי מגיע הטוב ביותר'' • ברקת ותה לימון
  ''לבתי מגיע הטוב ביותר'' • האיל המאדימי הטלפתי
  ''לבתי מגיע הטוב ביותר'' • כליל החורש נאורי
  ''לבתי מגיע הטוב ביותר'' • ראובן
  ''לבתי מגיע הטוב ביותר'' • האיל הכותב
  מה את דואגת • האייל האלמוני
  היסטוריון קטנטן • אורי פז
  גודווין! • האייל האלמוני
  היסטוריון קטנטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  היסטוריון קטנטן • אורי פז
  היסטוריון קטנטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  ליצן קטנטן • האייל האלמוני
  ליצן קטנטן, שכבר בבית הספר הפסיק ללמוד היסטוריה • אורי פז
  ליצן קטנטן שממנה את עצמו גם לסלקטור קטנטן • האייל האלמוני
  ליצן קטנטן שממנה את עצמו גם לסלקטור קטנטן • האייל האלמוני
  אני לא חושב שהוא הגזים • אידיוט אלמוני
  יותר משהעם היהודי שמר את השבת - השבת שמרה עליו • רודי וגנר
  יותר משהעם היהודי שמר את השבת - השבת שמרה עליו • אורי פז
  יותר משהעם היהודי שמר את השבת - השבת שמרה עליו • רון בן-יעקב
  יותר משהעם היהודי שמר את השבת - השבת שמרה עליו • אורי פז
  זה באמת משעשע • רודי וגנר
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אלימות חברתית בישראל • אורי פז
  אלימות חברתית בישראל • האייל האלמוני
  אלימות חברתית בישראל • אורי פז
  אלימות חברתית בישראל • דורון יערי
  אלימות חברתית בישראל • עורך דין
  אלימות חברתית בישראל • שוטה הכפר הגלובלי
  אלימות חברתית בישראל • אלון עמית
  אלימות חברתית בישראל • שוטה הכפר הגלובלי
  אלימות חברתית בישראל • גדי אלכסנדרוביץ'
  אלימות חברתית בישראל • שוטה הכפר הגלובלי
  אלימות חברתית בישראל • האייל האלמוני
  אלימות חברתית בישראל • ערן בילינסקי
  אלימות חברתית בישראל • עורך דין
  אלימות חברתית בישראל • שוטה הכפר הגלובלי
  אלימות חברתית בישראל • האייל האלמוני
  אלימות חברתית בישראל • שוטה הכפר הגלובלי
  מנוף להרים איתו • ערן בילינסקי
  אלימות חברתית בישראל • אדון חרדון
  אלימות חברתית בישראל • האייל האלמוני
  אלימות חברתית בישראל • דובי קננגיסר
  אלימות חברתית בישראל • סמיילי
  אלימות חברתית בישראל • האייל האלמוני
  אלימות חברתית בישראל • סמיילי
  אלימות חברתית בישראל • האייל האלמוני
  הסדר חשוב • האייל האלמוני
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר חשוב • אורי פז
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר • אורי פז
  אל אל ישראל • האייל האלמוני
  כבר הסברתי כאן בעבר על מה ולמה • אורי פז
  כבר הסברתי כאן בעבר על מה ולמה • האייל האלמוני
  כבר הסברתי כאן בעבר על מה ולמה • אורי פז
  הסדר • סמיילי
  הסדר • אורי פז
  הסדר חשוב • האייל האלמוני
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר חשוב • האייל האלמוני
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר חשוב • האייל האלמוני
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר חשוב • עוזי ו.
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר חשוב • האייל האלמוני
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר חשוב • עוזי ו.
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר חשוב • יעקב
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר חשוב • דורון הגלילי
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר חשוב • עוזי ו.
  הסדר חשוב • סמיילי
  הסדר חשוב • דורון הגלילי
  הסדר חשוב • סמיילי
  אלימות חברתית בישראל • האייל האלמוני
  אלימות חברתית בישראל • אורי פז
  אלימות חברתית בישראל • דובי קננגיסר
  אלימות חברתית בישראל • האייל האלמוני
  את סותרת את עצמך • גדי אלכסנדרוביץ'
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • האייל הקונספטואלי
  התערבות המדינה במעמד אישי אינה דמוקרטית • יעקב
  את סותרת את עצמך • גדי אלכסנדרוביץ'
  אתה הוא שסותר את עצמך • אורי פז
  אתה הוא שסותר את עצמך • גדי אלכסנדרוביץ'
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • גדי אלכסנדרוביץ'
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • גדי אלכסנדרוביץ'
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • אביב י.
  מעט על היחס השלילי לציונות של הממסד החרדי • רון בן-יעקב
  את סותרת את עצמך • גדי אלכסנדרוביץ'
  את סותרת את עצמך • האייל האלמוני
  RFC • גדי ו.
  מה זה RFC? • האייל האלמוני
  מה זה RFC? • גדי ו.
  מה זה RFC? • אביב י.
  RFC • easy
  את סותרת את עצמך • דובי קננגיסר
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • גדי אלכסנדרוביץ'
  את סותרת את עצמך • דובי קננגיסר
  את סותרת את עצמך • ניצה
  עכשיו את עצבנית? • האייל האלמוני
  את סותרת את עצמך • אביב י.
  את סותרת את עצמך • דובי קננגיסר
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • אביב י.
  חזון אחרית הימים • חסיד של ד. אדאמס
  חזון הגולים בארצם • אביב י.
  חזון הגולים בארצם • ערן בילינסקי
  חזון הגולים בארצם • אביב י.
  חזון הגולים בארצם • חסיד של ד. אדאמס
  או עצירת הצמיחה חסרת הפרופורציות • חסיד של ד. אדאמס
  לא בהכרח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא בהכרח • Post-O-Matic
  לא בהכרח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא בהכרח • כליל החורש נאורי
  לא בהכרח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא בהכרח • כליל החורש נאורי
  אוקיי, אני מסכים עם זה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אוקיי, אני מסכים עם זה • שוטה הכפר הגלובלי
  נכון, לא קשור ממש, אבל בכל זאת • האייל האלמוני
  אוקיי, אני מסכים עם זה • כליל החורש נאורי
  חזון אחרית הימים של הכהניסט • האייל האלמוני
  חזון אחרית הימים של הכהניסט • חסיד של ד. אדאמס
  אבולוציה מעשית • שוטה הכפר הגלובלי
  אבולוציה מעשית • ניצה
  אבולוציה מעשית • שוטה הכפר הגלובלי
  את סותרת את עצמך • טל כהן
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • אביב י.
  את סותרת את עצמך • הקריבו המקוטב
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • הקריבו המקוטב
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • הקריבו המקוטב
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • הקריבו המקוטב
  אני לא סותרת את עצמי • ניצה
  אני לא סותרת את עצמי • גרושו
  אני לא סותרת את עצמי • ניצה
  אני לא סותרת את עצמי • הקריבו המקוטב
  אני לא סותרת את עצמי • ניצה
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • רון בן-יעקב
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • איל בור
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים • ניצה
  ארמית לאמוראים • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • ניצה
  ארמית לאמוראים • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים • ראובן
  ארמית לאמוראים • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים • טל כהן
  ארמית לאמוראים • ראובן
  ארמית לאמוראים • האייל האלמוני
  ארמית לאמוראים • טל כהן
  כן • האייל האלמוני
  ארמית לאמוראים • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • שוטה הכפר הגלובלי
  בשלושה דרכים האשה מקודשת • האייל האלמוני
  ארמית לאמוראים • ניצה
  ארמית לאמוראים • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים • דובי קננגיסר
  ארמית לאמוראים • האייל האלמוני
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים • ערן בילינסקי
  טרם הבנתי את הדיון שהתחולל שם • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים • ניצה
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  יש ממזרים בקהל? • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים (יופי של כותרת!) • רודי וגנר
  ארמית לאמוראים (יופי של כותרת!) • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים (יופי של כותרת!) • האייל האלמוני
  ארמית לאמוראים (יופי של כותרת!) • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים (יופי של כותרת!) • האייל האלמוני
  ארמית לאמוראים (יופי של כותרת!) • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים (יופי של כותרת!) • האייל האלמוני
  זה נשמע לי קצת מוזר • רודי וגנר
  זה נשמע לי קצת מוזר • ערן בילינסקי
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • האייל האלמוני
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  דתיים לייט • האייל האלמוני
  דתיים לייט • דה-קארט
  דתיים לייט • האייל האלמוני
  יעני חמדת לצון.... אוקיי. • דה-קארט
  השתגעת? כתוב "לא תחמוד"! • האייל האלמוני
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • easy
  ארמית לאמוראים • האייל האלמוני
  אז מה? • שוטה הכפר הגלובלי
  אז מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז מה? • ערן בילינסקי
  אז מה? • שוטה הכפר הגלובלי
  אז מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  האמנם כצעקתך?! • אורי פז
  מזעזע עוד יותר • גדי אלכסנדרוביץ'
  מזעזע עוד יותר • שוטה הכפר הגלובלי
  מזעזע עוד יותר • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז מה? • איל בור
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • איל בור ועם הארץ
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  הנה ילדים עליקמא הקט • ערן בילינסקי
  הנה ילדים עליקמא הקט • גדי אלכסנדרוביץ'
  הנה ילדים עליקמא הקט • ערן בילינסקי
  הנה ילדים עליקמא הקט • האייל האלמוני
  הנה ילדים עליקמא הקט • ערן בילינסקי
  הנה ילדים עליקמא הקט • גרושו
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים • ל.ב.פ., תל אביב
  ארמית לאמוראים • אלון עמית
  ארמית לאמוראים • ל.ב.פ., תל אביב
  ארמית לאמוראים • שוטה הכפר הגלובלי
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  למה שיעשה זאת? • גדי אלכסנדרוביץ'
  למה שיעשה זאת? • דה-קארט
  למה שיעשה זאת? • גדי אלכסנדרוביץ'
  למה שיעשה זאת? • דה-קארט
  למה שיעשה זאת? • גדי אלכסנדרוביץ'
  אפילו לא זה • עדי
  אפילו לא זה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אפילו לא זה • עדי
  אפילו לא זה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אפילו לא זה • עדי
  אפילו לא זה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אפילו לא זה • אביב י. (בונה פצצות אטום)
  אפילו לא זה • דובי קננגיסר
  אפילו לא זה • עדי
  אפילו לא זה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אפילו לא זה • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו לא זה • דובי קננגיסר
  אפילו לא זה • גדי אלכסנדרוביץ'
  למה שיעשה זאת? • רודי וגנר
  למה שיעשה זאת? • easy
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ודאי שאפשר • גדי אלכסנדרוביץ'
  ודאי שאפשר • הקריבו המקוטב
  ודאי שאפשר • הקריבו המקוטב
  ודאי שאפשר • גדי אלכסנדרוביץ'
  ודאי שאפשר • הקריבו המקוטב
  ודאי שאפשר • easy
  ודאי שאפשר • האייל האלמוני
  ודאי שאפשר • גדי אלכסנדרוביץ'
  ודאי שאפשר • שוטה הכפר הגלובלי
  שנאמר • דה-קארט
  ודאי שאפשר • גדי אלכסנדרוביץ'
  ודאי שאפשר • ירדן ניר-בוכבינדר
  ודאי שאפשר • שוטה הכפר הגלובלי
  כמות זה יתרון • הקריבו המקוטב
  כמות זה יתרון • גדי אלכסנדרוביץ'
  כמות זה יתרון • הקריבו המקוטב
  כמות זה יתרון • דה-קארט
  כמות זה יתרון • easy
  לא נכון. • אייל שיודע
  ודאי שאפשר • שוטה הכפר הגלובלי
  ודאי שאי אפשר • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • הקריבו המקוטב
  ארמית לאמוראים • גדי אלכסנדרוביץ'
  ארמית לאמוראים • דה-קארט
  ארמית לאמוראים • כליל החורש נאורי
  את סותרת את עצמך • האייל האלמוני
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  טוב שמחקת את הכותרת ההיא • ניצה
  טוב שמחקת את הכותרת ההיא • גדי אלכסנדרוביץ'
  טוב שמחקת את הכותרת ההיא • ניצה
  אוקיי, שכנעת אותי • גדי אלכסנדרוביץ'
  אוקיי, שכנעת אותי • ניצה
  אוקיי, שכנעת אותי • גדי אלכסנדרוביץ'
  אוקיי, שכנעת אותי • ניצה
  אוקיי, שכנעת אותי • גדי אלכסנדרוביץ'
  אוקיי, שכנעת אותי • ניצה
  אוקיי, שכנעת אותי • גדי אלכסנדרוביץ'
  אוקיי, שכנעת אותי • ניצה
  אוקיי, שכנעת אותי • גדי אלכסנדרוביץ'
  אוקיי, שכנעת אותי • ניצה
  טוב שמחקת את הכותרת ההיא • דובי קננגיסר
  טוב שמחקת את הכותרת ההיא • ניצה
  טוב שמחקת את הכותרת ההיא • ניצה
  טוב שמחקת את הכותרת ההיא • גדי אלכסנדרוביץ'
  טוב שמחקת את הכותרת ההיא • שוטה הכפר הגלובלי
  טוב שמחקת את הכותרת ההיא • דובי קננגיסר
  טוב שמחקת את הכותרת ההיא • שוטה הכפר הגלובלי
  שוטים הזהרו בדבריכם • עוזי ו.
  שוטים הזהרו בדבריכם • שוטה הכפר הגלובלי
  שוטים הזהרו בדבריכם • עוזי ו.
  שוטים הזהרו בדבריכם • דה-קארט
  יש בזה דווקא הגיון • גדי אלכסנדרוביץ'
  יש בזה דווקא הגיון • דה-קארט
  יש בזה דווקא הגיון • גדי אלכסנדרוביץ'
  את סותרת את עצמך • האיל המאדימי הטלפתי
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • האיל המאדימי הטלפתי
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • גדי אלכסנדרוביץ'
  את סותרת את עצמך • האיל המאדימי הטלפתי
  את סותרת את עצמך • דובי קננגיסר
  את סותרת את עצמך • ניצה
  את סותרת את עצמך • דובי קננגיסר
  את סותרת את עצמך • דובי קננגיסר
  את סותרת את עצמך • ערן בילינסקי
  את סותרת את עצמך • דובי קננגיסר
  אפשר להיות נשוי בלי שהמדינה תדע על כך • יעקב
  אפשר להיות נשוי בלי שהמדינה תדע על כך • האייל האלמוני
  אפשר להיות נשוי בלי שהמדינה תדע על כך • יעקב
  אפשר להיות נשוי בלי שהמדינה תדע על כך • גדי אלכסנדרוביץ'
  אפשר להיות נשוי בלי שהמדינה תדע על כך • יעקב
  אפשר להיות נשוי בלי שהמדינה תדע על כך • האייל האלמוני
  אפשר להיות נשוי בלי שהמדינה תדע על כך • יעקב
  אפשר להיות נשוי בלי שהמדינה תדע על כך • גדי אלכסנדרוביץ'
  ורצונה של המדינה לעודד נישואין • יעקב
  ורצונה של המדינה לעודד נישואין • גדי אלכסנדרוביץ'
  ורצונה של המדינה לעודד נישואין • עוזי ו.
  ורצונה של המדינה לעודד נישואין • גדי אלכסנדרוביץ'
  ורצונה של המדינה לעודד נישואין • עוזי ו.
  ורצונה של המדינה לעודד נישואין • גדי אלכסנדרוביץ'
  איפה המאמר? • שוטה הכפר הגלובלי
  המאמר הוא פה באייל? מה מספרו? • חשמנית על מונית
  אה, שאלו כבר.. (-: • חשמנית על מונית
  אני לא בטוח שהוא לגמרי מתאים לאייל... • אלון עמית
  אופססס... • חשמנית על מונית
  התכוונת: אל תהיו פרימיטיבים • האייל האלמוני
  ורצונה של המדינה לעודד נישואין • דובי קננגיסר
  ורצונה של המדינה לעודד נישואין • גדי אלכסנדרוביץ'
  ורצונה של המדינה לעודד נישואין • עוזי ו.
  ורצונה של המדינה לעודד נישואין • יעקב
  כן! שיגדלו עציצים! • רודי וגנר
  כן! שיגדלו עציצים! • יעקב
  זה באמת משעשע • רן בלוס אנג'לס
  זה באמת משעשע • ל.ב.פ., תל אביב
  הבטחת הבטחת • האייל האלמוני
  שיטחי מאוד • גד
  שיטחי מאוד • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • אביב י.
  ואם נחזור לעניין האפלייה • אורן
  ואם נחזור לעניין האפלייה • ניצה
  ואם נחזור לעניין האפלייה • האייל האלמוני
  ואם נחזור לעניין האפלייה • ניצה
  ואם נחזור לעניין האפלייה • גדי אלכסנדרוביץ'
  ואם נחזור לעניין האפלייה • ניצה
  ואם נחזור לעניין האפלייה • גדי אלכסנדרוביץ'
  ואם נחזור לעניין האפלייה • ניצה
  ואם נחזור לעניין האפלייה • שוטה הכפר הגלובלי
  לטאבו הזה צריך דיון נפרד • גדי אלכסנדרוביץ'
  לטאבו הזה צריך דיון נפרד • שוטה הכפר הגלובלי
  לטאבו הזה צריך דיון נפרד • גדי אלכסנדרוביץ'
  לטאבו הזה צריך דיון נפרד • שוטה הכפר הגלובלי
  לטאבו הזה צריך דיון נפרד • גדי אלכסנדרוביץ'
  צרור שאלות • שוטה הכפר הגלובלי
  צרור שאלות • גדי אלכסנדרוביץ'
  צרור שאלות • שוטה הכפר הגלובלי
  צרור שאלות • גדי אלכסנדרוביץ'
  צרור שאלות • שוטה הכפר הגלובלי
  צרור שאלות • גדי אלכסנדרוביץ'
  צרור שאלות • שוטה הכפר הגלובלי
  הערה אחת • רודי וגנר
  הערה אחת • גדי אלכסנדרוביץ'
  קיבלתי. • רודי וגנר
  הערה אחת • יהונתן אורן
  הערה אחת • אביב י.
  הערה אחת • גדי אלכסנדרוביץ'
  הערה אחת • אביב י.
  הדינאמו של ע"ב? • גדי אלכסנדרוביץ'
  הדינאמו של ע"ב? • אביב י.
  הערה אחת • שוטה הכפר הגלובלי
  הערה אחת • אביב י.
  הערה אחת • שוטה הכפר הגלובלי
  הערה אחת • יהונתן אורן
  הערה אחת • אביב י.
  הערה אחת • רון בן-יעקב
  הערה אחת • שוטה הכפר הגלובלי
  לא אמרתי שצריך להוציא את הטבע מהתמונה • גדי אלכסנדרוביץ'
  צרור שאלות • ברקת
  צרור שאלות • שוטה הכפר הגלובלי
  גם אני קראתי את זה • גדי אלכסנדרוביץ'
  לטאבו הזה צריך דיון נפרד • דובי קננגיסר
  לטאבו הזה צריך דיון נפרד • רודי וגנר
  אם תשים לב בהמשך הפתיל מדובר על כך • גדי אלכסנדרוביץ'
  אם תשים לב בהמשך הפתיל מדובר על כך • דובי קננגיסר
  אם תשים לב בהמשך הפתיל מדובר על כך • דורון יערי
  אם לא שמת לב, אנחנו מסכימים • גדי אלכסנדרוביץ'
  אם לא שמת לב, אנחנו מסכימים • דובי קננגיסר
  אם לא שמת לב, אנחנו מסכימים • גדי אלכסנדרוביץ'
  בכל פעם אני צוחק • האייל האלמוני
  בכל פעם אני צוחק • ניצה
  בכל פעם אני צוחק • האייל האלמוני
  בכל פעם אני צוחק • ברקת
  בכל פעם אני צוחק • גדי אלכסנדרוביץ'
  בכל פעם אני צוחק • גדי ו.
  מטאפורה נחמדה, אך לא קשורה לענייננו • גדי אלכסנדרוביץ'
  מטאפורה נחמדה, וגם קשורה לענייננו • גדי ו.
  מטאפורה נחמדה, וגם קשורה לענייננו • דה-קארט
  מטאפורה נחמדה, וגם קשורה לענייננו • גדי ו.
  מטאפורה נחמדה, וגם קשורה לענייננו • דה-קארט
  מטאפורה נחמדה, וגם קשורה לענייננו • גדי ו.
  מטאפורה נחמדה, וגם קשורה לענייננו • דה-קארט
  מטאפורה נחמדה, וגם קשורה לענייננו • גדי ו.
  טוב אז הנאצים צדקו. • האייל האלמוני
  טוב אז.. • גדי ו.
  טוב אז.. • האייל האלמוני
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי אלכסנדרוביץ'
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי ו.
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי אלכסנדרוביץ'
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי ו.
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • האידיוט האלמוני
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי ו.
  טיעונים לעניין • אורי פז
  ממש טיעונים לעניין • אביב י.
  ממש טיעונים לעניין • שוטה הכפר הגלובלי
  ממש טיעונים לעניין • אביב י.
  משנה תורה משנה מזל • שוטה הכפר הגלובלי
  כמה תיקונים • האיל המאדימי הטלפתי
  כמה תיקונים • דורון הגלילי
  הביג זבנג (וגמרנו) • אביב י.
  כלך לך • thhk bueso
  כלך לך • אביב י.
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • האייל האלמוני
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי ו.
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • האייל האלמוני
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי ו.
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • האייל האלמוני
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • ראובן
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • האייל האלמוני
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • שוטה הכפר הגלובלי
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי ו.
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • שוטה הכפר הגלובלי
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • האיל הכותב
  עם מי קין שכב? • רון בן-יעקב
  בקיצור, כולנו תולדה של גילוי עריות? • רודי וגנר
  בקיצור, כולנו תולדה של גילוי עריות? • אלון עמית
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי אלכסנדרוביץ'
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי ו.
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • האייל האלמוני
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • דובי קננגיסר
  תודה • גדי ו.
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • שוטה הכפר הגלובלי
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • ירדן ניר-בוכבינדר
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי אלכסנדרוביץ'
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי ו.
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • האידיוט האלמוני
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי ו.
  רק תיקון קטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק תיקון קטן • גדי ו.
  רק תיקון קטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק תיקון קטן • גדי ו.
  סלפן קטן שלי, אולי... • האידיוט האלמוני
  סלפן קטן שלי, אולי... • גדי ו.
  שאלונת • אלון עמית
  שאלונת • גדי ו.
  אולי אני טועה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אה. • אלון עמית
  אה. • דה-קארט
  נשאלת שאלה יותר מעניינת • גדי אלכסנדרוביץ'
  נשאלת שאלה יותר מעניינת • דה-קארט
  נשאלת שאלה יותר מעניינת • האייל האלמוני
  נשאלת שאלה יותר מעניינת • גדי אלכסנדרוביץ'
  אה. • אלון עמית
  אה. • גדי ו.
  החור • דובי קננגיסר
  החור • גדי אלכסנדרוביץ'
  שתי נקודות. • גדי ו.
  שתי נקודות. • דובי קננגיסר
  שתי נקודות. • גדי ו.
  שתי נקודות. • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה עלול לפצוע מישהו • גדי ו.
  התשובה הכי פשוטה היא זו: • גדי אלכסנדרוביץ'
  יש אלוהים! • דורון הגלילי
  יש אלוהים! • גדי אלכסנדרוביץ'
  יש אלוהים! • דורון הגלילי
  יש אלוהים! • גדי אלכסנדרוביץ'
  יש אלוהים! • גדי ו.
  יש אלוהים! • גדי אלכסנדרוביץ'
  יש אלוהים! • דורון הגלילי
  שיר השכינה • שוטה הכפר הגלובלי
  ?! • אדון חרדון
  ?! • שוטה הכפר הגלובלי
  ?! • אדון חרדון
  ?! • שוטה הכפר הגלובלי
  שיר השכינה • ניצה
  שיר השכינה • ערן בילינסקי
  שיר השכינה • ניצה
  שיר השכינה • שוטה הכפר הגלובלי
  יש אלוהים! • דורון הגלילי
  יש אלוהים! • שוטה הכפר הגלובלי
  יש אלוהים! • גדי אלכסנדרוביץ'
  על פי קון ניסויים מפריכים תיאוריות • יעקב
  על פי קון ניסויים מפריכים תיאוריות • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא קון, פופר. • ראובן
  לא קון, פופר. • יעקב
  לא קון, פופר. • יהונתן אורן
  לא קון, פופר. • דובי קננגיסר
  לא קון, פופר. • יהונתן אורן
  לא קון, פופר. • דובי קננגיסר
  לא קון, פופר. • יהונתן אורן
  קצת מלאה בתור תגובה • ראובן
  קצת מלאה בתור תגובה • יהונתן אורן
  לא קון, פופר. • דובי קננגיסר
  לא קון, פופר. • יהונתן אורן
  לא קון, פופר. • דובי קננגיסר
  לא קון, פופר. • יהונתן אורן
  (2) יאיר לפיד, דווקא • האייל האלמוני
  שתי נקודות. • דובי קננגיסר
  שתי נקודות. • גדי ו.
  שתי נקודות. • דובי קננגיסר
  שתי נקודות. • גדי ו.
  אה. • האייל האלמוני
  אה. • דה-קארט
  אה. • גדי אלכסנדרוביץ'
  אה. • גדי ו.
  אה. • האידיוט האלמוני
  אל תצטנע • שוטה הכפר הגלובלי
  סלפן קטן שלי, אולי... • גדי אלכסנדרוביץ'
  סלפן קטן שלי, אולי... • האייל האלמוני
  סלפן קטן שלי, אולי... • מבקר הסרטים הקוסמי
  לא הבנתי, • האידיוט האלמוני
  לא הבנתי, • גדי ו.
  בריאה ואנטרופיה • ילדה
  בריאה ואנטרופיה • ראובן
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • האידיוט האלמוני
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • גדי ו.
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • דובי קננגיסר
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • ילדה
  אה, איך זה מחזק את הטיעון שלך, בדיוק? • האיל המאדימי הטלפתי
  שאלה רצינית? • גדי ו.
  מטאפורה נחמדה, וגם קשורה לענייננו • שוטה הכפר הגלובלי
  אדרבא • דורון הגלילי
  בכל פעם אני צוחק • ניצה
  בכל פעם אני צוחק • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ב/רקת
  זה באמת משעשע • דה-קארט
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • דה-קארט
  ואנחנו לא? • ש''ק ריש
  ואנחנו לא? • האייל האלמוני
  ואנחנו לא? • דה-קארט
  ואנחנו לא? • שוטה הכפר הגלובלי
  ואנחנו לא? • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  אנשים מתחתנים כדי לקבל הטבות מהמדינה • יעקב
  זה באמת משעשע • כרמית מכשפה מתכתית
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • איתי
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • ערן בילינסקי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • רן בלוס אנג'לס
  hear him, hear him • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  נוסטלגיה • רן בלוס אנג'לס
  זה באמת משעשע • אדון חרדון
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • מאיר יערי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • האייל המפרגן הפולני
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • אדון חרדון
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • האידיוט האלמוני
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • האייל האלמוני
  עוד אפליה • שוטה הכפר הגלובלי
  עוד אפליה • עדי
  עוד אפליה • אידיוט אלמוני
  עוד אפליה • אביב י.
  עוד אפליה • האייל האלמוני
  אני רואה אותה בדרך לגימנסיה • האייל האלמוני והארסי
  עוד אפליה • עדי
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • חסיד של ד. אדאמס
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • האיל הכותב
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • האייל הקונספטואלי
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  כפיית ''קול ישראל'' כהר גיגית • אורי פז
  כפיית ''קול ישראל'' כהר גיגית • גדי אלכסנדרוביץ'
  כפיית ''קול ישראל'' כהר גיגית • כליל החורש נאורי
  כפיית ''קול ישראל'' כהר גיגית • שוטה הכפר הגלובלי
  כפיית ''קול ישראל'' כהר גיגית • כליל החורש נאורי
  כפיית ''קול ישראל'' כהר גיגית • האייל האלמוני
  אתגר למר פז • שוטה הכפר הגלובלי
  2004-1999=? • האייל האלמוני
  2004-1999=? • שוטה הכפר הגלובלי
  שקר וכזב • האייל האלמוני
  כבודו • שוטה הכפר הגלובלי
  כפיית ''קול ישראל'' כהר גיגית • אביב י.
  כפיית ''קול ישראל'' כהר גיגית • גדי אלכסנדרוביץ'
  כפיית ''קול ישראל'' כהר גיגית • אביב י.
  יש בזה משהו. שכנעת אותי • גדי אלכסנדרוביץ'
  כפיית ''קול ישראל'' כהר גיגית • האיל הכותב
  זה באמת משעשע • האיל הכותב
  זה באמת עצוב • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת עצוב • האייל האלמוני
  ספר את זה לניצה • שוטה הכפר הגלובלי
  ספר את זה לניצה • כליל החורש נאורי
  זה באמת עצוב • ניצה
  זה באמת עצוב • ערן בילינסקי
  זה באמת עצוב • ניצה
  זה באמת עצוב • ערן בילינסקי
  זה באמת עצוב • ניצה
  זה באמת עצוב • אביב י.
  זה באמת עצוב • ערן בילינסקי
  זה באמת עצוב • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת עצוב • ניצה
  זה באמת עצוב • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת עצוב • ניצה
  זה באמת עצוב • דובי קננגיסר
  מונופול על התקשורת • זאב בודד
  מונופול על התקשורת • יהונתן אורן
  מונופול על התקשורת מול המונופול הדתי • אביב י.
  סליחה? • כליל החורש נאורי
  סליחה? • שוטה הכפר הגלובלי
  פחדנות חילונית • אורי פז
  בולשיט • האייל האלמוני
  זילות שואה מכוערת. • אביב י.
  פחדנות חילונית • האייל האלמוני
  פחדנות חילונית • שוטה הכפר הגלובלי
  מונופול על התקשורת • דובי קננגיסר
  זה באמת עצוב • ניצה
  זה באמת עצוב • דובי קננגיסר
  זה באמת עצוב • ניצה
  זה באמת עצוב • דובי קננגיסר
  זה באמת עצוב • האייל האלמוני
  זה באמת עצוב, הכפייה החילונית הזאת • האייל האלמוני
  זכויות המיעוט הדתי מול זכויות הרוב הדורס • אביב י.
  אכן יש לבטל את רשות השידור • יעקב
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • ניצה
  דור של עמרצים • אורי פז
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת משעשע • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • לא חרדי ולא עורך-דין
  השי''ת כמובן • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • לא חרדי ולא עורך-דין
  זה באמת משעשע • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • לא חרדי ולא עורך-דין
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • לא חרדי ולא עורך-דין
  זה באמת משעשע • כליל החורש נאורי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • כליל החורש נאורי
  טעות בידך • ניצה
  ''נחליט בצורה דמוקרטית'' • שוטה הכפר הגלובלי
  ''נחליט בצורה דמוקרטית'' • ניצה
  ''נחליט בצורה דמוקרטית'' • דובי קננגיסר
  קונקרטיזציה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונקרטיזציה • גדי ו.
  קונקרטיזציה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונקרטיזציה • גדי ו.
  קונקרטיזציה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונקרטיזציה • ניצה
  קונקרטיזציה • דובי קננגיסר
  קונקרטיזציה • אביב י.
  קונקרטיזציה • גדי אלכסנדרוביץ'
  קונקרטיזציה • ניצה
  טעות בידך • כליל החורש נאורי
  טעות בידך • ניצה
  טעות בידך • אביב י.
  טעות בידך • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ניצה
  יש פתרון ! • לא חרדי ולא עורך-דין
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  אם רוצים לעשות סקר • האייל האלמוני
  את לא צודקת, אני צודק. • השייח יאסין
  זה טיעון לוגי ממש חלש • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה טיעון לוגי ממש חלש • ניצה
  זה טיעון לוגי ממש חלש • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • לא חרדי ולא עורך-דין
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  יתרון? • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת משעשע • ערן בילינסקי
  כסף טוב • האייל האלמוני
  כסף טוב • שוטה הכפר הגלובלי
  כסף טוב • האייל האלמוני
  טיפול אימהי • שוטה הכפר הגלובלי
  כמה מהן היו לא ענייניות ? • לא חרדי ולא עורך-דין
  כמה מהן היו לא ענייניות ? • האייל האלמוני
  כמה מהן היו לא ענייניות ? • ברקת
  כמה מהן היו לא ענייניות ? • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • לא חרדי ולא עורך-דין
  אה, הבנתי... לקח קצת זמן אבל בסוף הבנתי, • אשת חשמן
  כמה מהן היו לא ענייניות ? • האייל האלמוני
  כמה מהן היו לא ענייניות ? • הסופר האלמוני
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • ניצה
  זהירות! מוקש אקסיומטי • גדי אלכסנדרוביץ'
  זהירות! מוקש אקסיומטי • ניצה
  זהירות! מוקש 22 • אביב י.
  זהירות! מוקש 22 • ניצה
  זהירות! מוקש 22 • שוטה הכפר הגלובלי
  זהירות! מוקש 22 • ניצה
  זהירות! מוקש 22 • דובי קננגיסר
  בואו נעשה סקר באייל! • רודי וגנר
  לא פייר • שוטה הכפר הגלובלי
  איפה האופציה ההומוריסטית ? • לא חרדי ולא עורך-דין
  זהירות! מוקש 22 • ניצה
  זהירות! מוקש 22 • דובי קננגיסר
  זהירות! מוקש 22 • גדי אלכסנדרוביץ'
  זהירות! מוקש 22 • אביב י.
  זהירות! מוקש 22 • טל כהן
  זהירות! מוקש 22 • אביב י.
  זהירות! מוקש 22 • אביב י.
  תוספת ל‏1: דוכסים חובבי ארוטיקה • אשת חשמן
  חשמנית ושמה תשוקה • אפופידס
  חשמנית ושמה תשוקה • חשמנית על מונית
  זה גם בסדר מצידו • ערן בילינסקי
  זה גם בסדר מצידו • ניצה
  סטטיסטיקה עכשווית ועמדת ההלכה היהודית • אורי פז
  סטטיסטיקה עכשווית ועמדת ההלכה היהודית • דובי קננגיסר
  מהומה רבה על 8% • אביב י.
  בלבול היוצרות • אורי פז
  בלבול היוצרות • לא חרדי ולא עורך-דין
  תטל"אות ולמה אתם לא שמים קשים? • אביב י.
  בלבול היוצרות • דובי קננגיסר
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • אורי פז
  קנדה. דובי בורח לקנדה. • האייל האלמוני
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • דובי קננגיסר
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • אורי פז
  מקדשה של הדת • רון בן-יעקב
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • דובי קננגיסר
  הערת יפה נפש: • שוטה הכפר הגלובלי
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • אורי פז
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • דובי קננגיסר
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • עוזי ו.
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • גדי ו.
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • שוטה הכפר הגלובלי
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • דובי קננגיסר
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • עוזי ו.
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • דובי קננגיסר
  זר - לעולם לא יבין באמת את החרדים • אורי פז
  זר - לעולם לא יבין באמת את החרדים • דובי קננגיסר
  זר - לעולם לא יבין באמת את החרדים • אורי פז
  אני ממש מצר על כמות השנאה העצמית שלך • רון בן-יעקב
  אני ממש מצר על כמות השנאה העצמית שלך • עדי
  זר - לעולם לא יבין באמת את החרדים • דובי קננגיסר
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • האייל האלמוני
  דת הדמוקרטיזציה הפונדמנטליסטית • דובי קננגיסר
  זה גם בסדר מצידו • אביב י.
  זה גם בסדר מצידו • ניצה
  זה גם בסדר מצידו • אביב י.
  זה גם בסדר מצידו • ל.ב.פ., תל אביב
  זה גם בסדר מצידו • שוטה הכפר הגלובלי
  זה גם בסדר מצידו • אביב י.
  זה גם בסדר מצידו • easy
  זה גם בסדר מצידו • אביב י.
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • דורון הגלילי
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • דורון הגלילי
  זה באמת משעשע • אביב י.
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • אביב י.
  אתה במזרח • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • הקריבו המקוטב
  זה באמת משעשע • גדי ו.
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • איילת בועזסון
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • איילת בועזסון
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • איילת בועזסון
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • איילת בועזסון
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  אריה אריה,קום התנדב לגדוד העברי! • האייל האלמוני והארסי
  אריה אריה,קום התנדב לגדוד העברי! • דובי קננגיסר
  אריה אריה,קום התנדב לגדוד העברי! • איילת בועזסון
  אריה אריה,קום התנדב לגדוד העברי! • דובי קננגיסר
  למה אתה מתעקש על קנדה? • האייל האלמוני
  למה אתה מתעקש על קנדה? • האייל המפרגן הפולני
  למה אתה מתעקש על קנדה? • דובי קננגיסר
  למה אתה מתעקש על קנדה? • האייל האלמוני
  מה רע בירושליים? • האייל האלמוני
  מה רע בירושליים? • דובי קננגיסר
  אז מה, היא שווה את זה • האייל האלמוני
  די כבר דובי!! • האייל האלמוני
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • האייל האלמוני
  מדינת החילונים • לא חרדי ולא עורך-דין
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה באמת משעשע • ניצה
  זה באמת משעשע • דובי קננגיסר
  זה כבר לא משעשע... • לא חרדי ולא עורך-דין
  זה באמת משעשע • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת משעשע • דורון הגלילי