דעתי 204125
ברצוני להודות לכם על דיון מאלף, אוצר המילים שלי השתפר פלאים.

עכשיו, לא אתפלסף אלא אדבר בפשטות (לא יודע, אולי אני יכול להרשות לעצמי את זה כי אני חסר תואר שני כלשהו): אפשר להתווכח על אמינותה של הגרפולוגיה, אבל אני לא רואה אותה בד בבד עם המיסטיקה.

אם הפסיכולוגיה מרשה לעצמה לטעון שאדם המצייר עץ "סגור" הוא אדם סגור, מה שאני מוצא הגיוני בהחלט, אז כך גם הגרפולוגיה יכולה להרשות לעצמה לטעון שאדם הכותב באותיות סוככות הוא אדם מכונס ומתגונן. הרעיון הוא זהה.

למיטב הערכתי, הסיבה שגרפולוגים לא ממהרים להוכיח את הגרפולוגיה במחקרים היא בדיוק משום הסיבה הזו. הרעיון מאחורי השיטה הוא מבחינתם נכון, הם משתמשים בשיטה לא משום נוכלות אלא מתוך אמונה כנה. אבל, תמיד יתכנו טעויות ויוצאי דופן אשר יכולים לבוא לידי ביטוי במחקרים כאלה. ואז יהיו אלה, כמוכם, אשר ימהרו לומר: "הנה, הגרפולוגיה אינה נכונה!". למרות שבכל תחום, הרפואי או הפסיכולוגי לדוגמה, ישנן סטיות. לכן, לפני שתתהו ותשאלו מדוע הגרפולוגים לא מוכיחים את התיאוריה, הביטו על עצמכם ובדקו אם אינכם הסיבה.

היו כאן לא מעט אמירות שנבעו מבורות על הגרפולוגיה. שלא תבינו אותי לא נכון, אינני גרפולוג, אבל רכשתי ספר בנושא יחסית מזמן שרק לאחרונה התחלתי לקרוא לעומק. אני מנסה לנתח כתבי יד לא משום שאני חסיד כנוע של השיטה, אלא כי אינני שולל מראש ולא נסמך על ידי מחקרים, חיוביים או שליליים, כי אין בהם בכדי להוכיח דבר. לכן, זה מאוד לא נעים מבחינתו של אדם אם הוא קובע מה עמדתו בעניין רק משום דיעותיהם של אחרים או מחקרים, אשר גם הם, אגב, תמיד סותרים אחד את השני.

גרפולוגיה יכולה להיות נכונה, אבל יש המון משתנים שיכולים לגרום לאבחון גרפולוגי לשגות. קחו למשל טיפול פסיכולוגי לדוגמה: יש לא מעט טיפולים שנכשלים, אבל האם זה מפחית מערך התעודה האקדמית של הפסיכולוג? למעשה, זה נכון גם בתחומים אחרים הנלמדים באקדמיה, כגון הרפואה הקונוונציונלית.

כמו כן, כמו בכל תחום, לא חסרים גרפולוגים שרלטנים או פחות מקצועיים. גרפולוג אחראי, בניגוד למה שכמה מכם חושבים או יודעים אך מנסים להסתיר זאת, לוקח המון פרמטרים בחשבון לפני שהוא מסיק מסקנה. ואני לא אומר שאין גרפולוגים אשר עשו מן השיטה משהו שהוא מעבר ליכולתה, אבל ברמת העיקרון, יש בה המון היגיון. למרות זאת, כל אבחון גרפולוגי, ולא רק, צריך להילקח בזהירות הראויה, כי משתנים ויוצאי דופן לא חסרים. בדיוק כפי שאדם שמח ואופטימי יחליט לפתע שמתחשק לו לצייר עץ "סגור", קודר ועירום.

העניין נכון גם לגבי שפת הגוף, תורה נכונה לחלוטין, אבל זה לא סותר שאין בה הונאות, כפי שמטיב לתאר זאת בספרו פרופ' סמי מולכו ז"ל, מומחה בינלאומי לשפת הגוף: "לאחר שעברנו ממולקולות חלבון אל ארגונים חברתיים גדולים, מאינסטינקטים אל ריטואלים, מהראש אל הרגליים, אני מבקש לסיים באזהרה את דבריי על שפת הגוף כביטוי להתנהגות אנושית. לעולם אל תבטחו בשפת הגוף, מפני שהטבע האנושי גדוש ערמה והונאה עצמית. הבנתי זאת סופית בעת הופעת אורח בלונדון. מבקר חשוב ודגול ישב בשורה הראשונה. אני התנועעתי על פני הבמה. הוא העווה את פניו והביט בי במבט חמוץ ביותר. עשיתי כל מאמץ להתעלות על עצמי. הוא לא הניד שריר. "הבעת התפוח החמוץ" כאילו קפאה על פניו. זה היה מייאש. לאחר ההצגה בא האיש לחדר ההלבשה שלי ואותה הבעה חמוצה עדיין נסוכה על פניו. הוא ניגש אלי, נד בראשו, אחז בידי, לחץ אותה ואמר: "לא יאמן... באמת לא יאמן!"

אז, מישהו ירצה לחלוק על התיאוריה מאחורי ניתוח שפת הגוף בגלל משתנים או הונאות, לא תמיד מודעות? או, האם מישהו ירצה לחלוק על הגרפולוגיה משום אותם משתנים והונאות? אני לא אומר מה נכון או מה לא נכון, אני רק אומר שלא ניתן לשלול בצורה גורפת, ואם ענף הפסיכולוגיה משתמש בטכניקות של ציור כדי להבין את אישיות האדם, אז גם הגרפולוגיה יכולה. אינני מבין בכלל על מה ההמולה כאן וטחינת המים הזו. הנימוקים והאופן שבו כמה הביעו את דעתם כאן רק גרם לי לקחת את דעתם בזהירות הראויה, כמו בעצם גישתם כלפי הגרפולוגיה.

הנה, זו דעתי העניינית, אני מאמין, ובלי לרחף אי שם, בין גרמי השמיים, כמו שכמה מרחפים הגיעו לשם בהודעתם. נדמה שאתם לא מתנגדי השיטה כמו שאתם אוהבים להתפלסף ולהתווכח והראייה היא הנושאים הלא קשורים שעלו לדיון וניסיון להוכיח דבר פשוט וברור לעין בנימוקים מסורבלים ועמוקים שלא לצורך. בהוכחת הבידיון של האסטרולוגיה לא תוכיחו את הבידיון של הגרפולוגיה. שמים וארץ.
דעתי 204126
אני מניח שעוד יגיבו לך על אי אלו דברים שכתבת בהודעתך, כמו הגזירה השווה שאתה עושה בין טעותו של איש מקצוע שניתן לבדוק את עבודתו וטעותו של מישהו שהוא חסין מבדיקה כזו בשל אופי המקצוע.

אותי, לעומת זאת, מעניין במיוחד התואר "מומחה בינלאומי לשפת הגוף". כיצד משיגים את התואר הזה ומי מעניק אותו?
דעתי 204139
יש כאן באמת כמה מגיבים שיש להם הרבה מאוד מה לומר על התנגדותם גם לפסיכולוגיה (רמז: קוראים להם בעיקר טל כהן).

אגב, משהו בקשר לביטוי השגור המופיע בהודעתך - "הרפואה הקונוונציונלית": בכל פעם שאני שומעת אותו, אני קצת מתפלאה שאין איש המתקן את המשתמשים בו. הרפואה שמקובל לקרוא לה "אלטרנטיבית" - היא-היא הקונוונציונלית. מהי קונוונציה? - משהו שאנשים משוכנעים בו. ענפים רבים של הרפואה האלטרנטיבית הם מאוד קונוונציונליים - הם קיימים אלפי שנים, ואנשים ממשיכים להאמין בהם - משום שהם קיימים אלפי שנים! ולאו דווקא משום שהוכח שהם מרפאים מישהו. בדומה לכך שמעתי גם אסטרולוגית שאמרה: "אני לא צריכה להוכיח שהאסטרולוגיה היא נכונה. היא קיימת אלפי שנים וזה סימן שבטח יש בה משהו נכון" - איזה מין טיעון זה?

הרפואה האקדמית, זו המכונה "קונוונציונלית" - איננה קונוונציונלית כל כך. היא צעירה מאוד - והיא משתנה, בודקת, חוקרת ומחדשת עצמה ללא הרף - וזה ההיפך מהיות ""קונוונציונלי" (ויש בה גם הרבה קשיים וחסרונות, לא אמרתי שלא).

הסמי מולכו שאני ידעתי עליו היה פנטומימאי. יש קשר, שמי או אחר? וגם אני תוהה מעט לגבי התואר הזה, "מומחה בינלאומי לשפת הגוף", והפרופסורה הנלווית אליו.
דעתי לא כדעתך. 204241
האם מוסכם עליך שיש הבדל איכותי בין אמירתך
"תמיד יתכנו טעויות ויוצאי דופן אשר יכולים לבוא לידי ביטוי במחקרים כאלה"

לבין האמירה החזקה יותר ( שכותב המאמר בעצם טוען)

"*רוב* המחקרים מצביעים על טעויות ומחקרים המראים שהשיטה מצליחה הם *יוצאי דופן*" ?
דעתי 204287
הבעייה של אנשים כאן לא הייתה עם רעיון הגרפולוגיה (היינו, עם הרעיון שיש קשר בין אופיינו לאופני ביטוי אישיים שונים כמו כתיבה, ציור, תנועות גוף, וכדומה) אלא עם המתודה המשמשת לפרשנות הכתב.

בתמצית, היו הטענות שייכות לארבעה סוגים:

א. טענות לגבי המתודה עצמה, כמו ביחס לפרשנויות פשטניות עם יחסי אחד-לאחד (לולאה בלמד משמעה כך וכך, נון סופית יורדת משמעה כיך וכוך). כאן, העלו אנשים ספקות או תחושות בטן.

ב. טענות לגבי ההוכחות שניתנו לתקפות המתודה. כאן הצביעו רבים על כך שעד היום לא ניתנה הוכחה משביעת רצון לכך שהמתודה (כלומר, שיטת פרשנות הכתב) עובדת באופן כלשהו. למעשה, רוב המחקרים שהובאו מצביעים על כך שהניתוח הגרפולוגי אינו מניב תוצאות החורגות הרבה מתחום הטעות הסטטיסטית.

ג. טענות ביחס ליושרה ולאמינות של גרפולוגים: כאן הועלו שפע טענות, שלמרות שאין להן תוקף מפריך – כלומר, לטענה שאיקס הוא אדם גועלי אין השלכה על אמיתות דבריו – הן מטילות צל לא נעים על גרפולוגים וגרפולוגיה. לדוגמה, העובדה שגרפולוגית נודעת בשם חנה קורן התחזתה, ככל הנראה, לדמויות שונות ("פסיכולוג קליני") והעניקה בשמן אישורים ושבחים גורפים לעצמה אינה אומרת שחנה קורן נוכלת, אבל מטילה צל לא נעים על כל טענותיה.

ד. טענות ביחס למעמד הרם שניתן לגרפולוגיה באבחון ובקבלה לעבודה, בשעה שסעיפים א-ג מורים על כך שאין הצדקה למעמד רם זה.

לסיכום, איש אינו חולק על כך שגרפולוגים עשויים להיות אנשים מוכשרים ובעלי אינטואיציה חדה – חילוקי הדיעות נסבו סביב הטענה שהגרפולוגיה היא מדע, שהמתודה הגרפולוגית מדעית, ושלאבחונים הגרפולוגיים יש ערך כלשהו כאשר הם מבוססים על מתודה שאינה מוכחת.
שירות לציבור 204388
תגובה 204330
דעתי 402808
פרום סמי מולכו חי וקיים מתגורר בוינה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים