מה שיותר מעניין אותי בסיפור על ארבל 216978
עד עתה שמעתי בעיקר מדוע (לדעת אנשי הימין) ארבל לא ראוייה להכנס כשופטת לביהמ"ש העליון. לצערי עדיין לא שמעתי את השאלה החשובה יותר: מדוע (לדעת אנשי השמאל) היא ראוייה לכך? האם מספיק שמועמד נשא במשרה בכירה כדי להכניסו אוטומטית (וכנ"ל לגבי רובינשטיין)? מי וכל למנות כאן את הישגיה המשפטיים שמזכים אותה בכניסה למועדון כה רם?
מה שיותר מעניין אותי בסיפור על ארבל 216981
אכן שאלה חריפה מאוד. כדי שניתן יהיה לענות עליה בצורה הולמת, אולי כדאי שקודם כל תמנה את הישגיהם המשפטיים של שאר שופטי ביהמ"ש העליון (ואולי גם בחו"ל), כדי שיהיה לנו קנה-מידה ראוי להשוואה: האם ארבל מגיעה לרמתם.
קנה מידה ראוי 216985
יש ויש.
ישנם שופטים שאכן הגיעו להישגים נכבדים בקנה מידה בינ"ל.
אהרון ברק, עם כל הביקורת שיש על גישת האקטיביזם השיפוטי שלו, הוא משפטן בעל הכרה בינ"ל, הן באקדמיה והן ב"עולם האמיתי" - הוא בעל פרסים רבים (כולל פרס ישראל), פירסם ספרים ומאמרים רבים, ועוד כהנה וכהנה.
דורית בייניש, לעומת זאת, היא דוגמה הפוכה (ולא ניכנס כאן לפרטים מפאת כבודה).
ברור שעדיף שלמשרה רמה ומכובדת כל כך ימונו אנשים בעלי שם, ולא פקידים שרואים בתפקיד "המשך טבעי" לתפקידם הקודם.
בכל מקרה, לדעתי ההשואה הנכונה היא לא בין המועמדים שנבחרו לבין השופטים המכהנים, אלא בינם לבין המועמדים שלא נבחרו (רות גביזון לדוגמה). תרגיל קטן לאיילים: גגלו "מאת רות גביזון", לעומת "מאת עדנה ארבל".
קנה מידה ראוי 216994
כשהדיון הוא על רמת השופטים, אין לדעתי מקום לאמירות כמו ''דורית בייניש, לעומת זאת, היא דוגמה הפוכה (ולא ניכנס כאן לפרטים מפאת כבודה).'' - זה בדיוק המקום להיכנס לפרטים כדי שהאמירה לא תישאר בגדר השמצה ותו לא.
קנה מידה ראוי 216998
אין כאן השמצה, שכן לא אמרתי דבר על רמתה כשופטת או רמזתי על קופת שרצים כלשהי. נתתי אותה כדוגמה לשופטת אשר קשה לומר שהיא הטביעה חותמה על תורת המשפט, או שיש לה הישגים משפטיים יוצאי דופן, לא לפני מינויה ולא אחריו. היא תוצר אופייני של המערכת הציבורית, והישגה הגדול הוא טיפוס במעלה ההיררכיה של הפרקליטות, כלומר היא הוכיחה את כישוריה בניהול ציבורי, אך לא בהכרח במשפט. השוה זאת להישגיהם של אושיות משפטיות כמו ברק או שמגר.
קנה מידה ראוי 217003
אמירה כמו ''לא ניכנס לפרטים'', בהקשר שכזה, נתפסת, בעיני לפחות, כסוג של רמיזה שהוא נטול ביסוס, אולי אפילו ל''קופת שרצים'', בשל העמימות שבה. בתגובה הזו כבר פרטת יותר לגבי בייניש ועכשיו, לדעתי לפחות, ביססת באופן חלקי את הטענה.
קנה מידה ראוי 217007
שוחחתי על העניין עם מקור משפחתי בכיר (מרצה למשפטים)‏1. לדעתו, פרט לברק וחשין, אין היום בבית-המשפט העליון אף שופט המוכר כמומחה מוביל בתחומו, וזו בדיוק הסיבה שאי אפשר היה להעלות על הדעת את המינוי של רות גביזון. על קרקע כזו, אישיות חזקה מדי יכולה לסחוף אחריה את כל המערכת (בניגוד לתוכנית, שאחרי פרישת ברק השופטים הנוכחיים ימשיכו את הקו שלו בלי להטריד את עצמם בסוגיות חדשניות ומסובכות).
במצב הנוכחי, מוסכם שהשופטים בבית המשפט העליון הם שופטים טובים מאד - בעוד שהמשרה דורשת אנשים מצויינים.

1 ולכן אשאר חסוי בפתיל זה.
קנה מידה ראוי 217013
נשאלת השאלה: מדוע המערכת המשפטית (מחוץ לרשות השופטת ולפרקליטות - האקדמיה, לשכת עורכי הדין וכו') אינה יוצאת חוצץ נגד המגמה הזו? האם הם מפחדים מנקמת השופטים, או שמא נוח להם עם המצב הזה?
קנה מידה ראוי 217008
אני מצטער אם הובן אחרת ומקווה שהבהרתי עצמי; בייניש הובאה כדוגמה בלבד, וככזו לא ראיתי טעם "להכנס" בה.
בכל מקרה, בייניש (ושאר השופטים היום) אינה במוקד הדיון כאן, אלא המינויים החדשים.
קנה מידה ראוי: בדיוק לכן הוא הנשיא והיא לא 217005
דומני שאין זה מן הראוי להשוות בין *נשיא* בית המשפט העליון (אהרן ברק) לבין *עוד שופטת מן המנין* העליון, אבל נו מילא, שתהיה השוואה בחלל האוויר.
מה שכן נכון, זהו הקיפוח שנגרם לפרופ' רות גביזון (שאני מכירה מהשתתפותי בהרצאותיה הפומביות בפני קהלי יעד מגוונים ומקריאת מאמריה וספריה המחכימים), על ידי היושבים בחלונות הגבוהים והמחליטים את מי על פני מי נעדפנה.
שכן כידוע לרבים, גביזון היא מהמתנגדים המוצהרים על האקטיביזם השיפוטי שהנהיג ברק. פלא שמשפטנית מבריקה ובינלאומית כמו גביזון (שסיימה כמדומני את הרווארד בהצטיינות ואף לימדה שם) ושידיה רב לה בענייני דת ומדינה (מסמך מידן-גביזון, עם כל ההסתייגויות מכל הצדדים, היה לפורץ דרך בדיאלוג החשוב שלצערי אינו קיים עוד) - לא נבחרה לכהונה בעליון?!

וראו חוות דעת משפטית בנידון:
קנה מידה ראוי: בדיוק לכן הוא הנשיא והיא לא 217010
בייניש מיועדת ע''י ברק להחליפו, מועמדות שמקובלת גם על שר המשפטים. גם היא עצמה דרשה להכיר בכך במשתמע, כך שבהחלט ניתן להשוותה לנשיאים קודמים.
ולגבי גביזון - זו בדיוק הנקודה שלי. אם כי לדעתי יותר משחברי הועדה קיפחו את פרופ' גביזון, הם קיפחו את מדינת ישראל, שראויה לשופטים עליונים מסוגה.
ולגבי האקטיביזם השיפוטי - דווקא לפי גישה זו עדיף שיכהנו בעליון מומחים למשפט חוקתי על פני פליליסטים.
קנה מידה ראוי 217023
לא ידעתי על בייניש כמחליפת ברק. כעת באמת תמוה בעיני: על מה ולמה דווקא בייניש? במה היא עדיפה על פני האחרים/ות שיושבים על כס העליון?

לגבי גביזון - מדינת ישראל בהחלט הפסידה מאוד בעצם כך שהוועדה למינוי שופטים לא בחרה בה לכהונה בעליון, כפי שעו"ד בן דרור-ימיני כתב ברשימתו המופנית (רק שמאמרו נכתב ופורסם טרם החלטת הוועדה).

מטענתך אודות אחד מעקרונות האקטיביזם השיפוטי שמנהיג אהרן ברק, אינני יודע מיהי מומחה למשפט חוקתי ומיהי למשפט פלילי מבין בייניש וגביזון?
''שזכו עוד בחייהם 217026
הנוהג בבית המשפט העליון הוא שבעת פרישת הנשיא מתמנה השופט המבוגר ביותר לנשיא החדש. בזמנו נשמעה תרעומת על כך שכשהשופטת בייניש נבחרה לביהמ"ש העליון כבר היה ברור שהיא תהיה היורשת של ברק ויש שמצאו בכך טעם לפגם.

אני אישית כבר הצטרפתי לאלו שהצרו על כך שגביזון לא נבחרה, ומצטרף גם לאלו שסבורים שבית המשפט העליון מקבל גוון אחיד מדי, ראה תגובה 216878
קנה מידה ראוי 217027
בייניש תהיה הותיקה מבין שופטי ביהמ"ש העליון בעת פרישת ברק (ולצערנו זה קריטריון מספיק במדינת ישראל). בסבב הקודם של המינויים היא דרשה להתחשב בדעתה לגבי מועמד מסויים (ששמו פרח מזכרוני) בדיוק מסיבה זו.
פרופ' גביזון היא מומחית בעלת שם עולמי במשפט חוקתי.
ארבל (שוב בייניש?!) עסקה בעבר בעיקר במשפט ציבורי (היתה נציגת משרד המשפטים בועדות בנייה) והיום במשפט פלילי, מתוקף תפקידה.
ושאלת אגב: כידוע, עדנה ארבל כיהנה כשופטת במחוזי במשך 5 שנים לפני שחזרה לפרקליטות. האם ראוי ששופט בדימוס יעמוד בראשות התביעה הכללית, או יעסוק בליטיגציה בכלל?
קנה מידה ראוי 217043
אורי פז.
במדינות הגמדים שונאים ענקים.לא ידעת זאת?
קנה מידה ראוי לתיאטרון 217121
לא, לא ידעתי שבית הדין הגבוה לצדק נחשב לעוד מדינה של גמדים (-:
אם גביזון לא ראויה לשפוט בעליון, ככל הנראה שאכן באמת מדובר במדינת הגמדים.

אם הכנסייה היא בית האופרה של הקבצנים, כמאמר וולטר, הרי בית המשפט הוא התיאטרון.
קנה מידה ראוי 217009
ללא מרכאות: 770-167 לטובת ארבל
עם מרכאות: 13-0 לטובת גביזון
השוואה לא מוצלחת 217057
אני לא בטוח בכלל שמספר ציטוטים בגוגל הוא הכלי הנכון להעריך כישורים של שופט.

נראה לי הרבה יותר הגיוני לספור את הציטוטים של הפסיקות שלו ושל המאמרים וספרים שהוא כתב.

מישהו עם גישה למאגרי מידע משפטיים רוצה להרים את הכפפה?
השוואה לא מוצלחת 217078
מס' הציטוטים בגוגל הוא כיוון ראשוני (כמובן עם מרכאות, המלה "מאת" יכולה גם להופיע בתור "מאת הימים הראשונים של עדנה ארבל בתפקיד" לדוגמה או "רות גביזון) ונגיש לכל אחד. בכל מקרה, לפי הספרייה המשפטית של אוניברסיטת ת"א, פרופ' גביזון כתבה/ערכה מעל 30 ספרים ועשרות מאמרים בנושאי זכויות אדם, משפט חוקתי ותפקידו של בג"צ.
הגב' ארבל פרסמה מאמר אחד בנושא אכיפת החוק על אנשי ציבור, ודו"ח ציבורי אחד (סיכום עבודת הועדה להיערכות הפרקליטות למאה ה 21).
בכל מקרה, לא נכון לשפוט את עדנה ארבל בקריטרינוים אקדמאים, שכן היא לא באקדמיה. הקריטריון הנכון הוא לשפוט את חותמה על תורת המשפט - פסקי דין שכתבה בהיותה שופטת, השפעתה על מבנה והתנהלות מערכת התביעה בהיותה בראשה וכו'. חוששתני שהיא לא השאירה חותם כמו פרופ' גביזון.
מה שיותר מעניין אותי בסיפור על ארבל 217031
אהלן idan!
אין זה חשוב מה חושבים האנשים מימינם כלומר משמאלם של
"הוד משפטותם של ארבלבינשטיין" הגברת ארבל.גם לא אלה משמאלם,כלומר מימינם.
יש בעולם חוקים (בישראל רק שכללו אותם) הנקראים "חוקי פרקינסון" ע"ע. שהם רעה חולה בתחומי התעסוקה.חוקים אלה חלים גם על בעלי משרות המתגרדות בשחקים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים