תורת בוגל 21927
(באנגלית זה מתחרז Gospel according to Bogle)

אחד ממומחי ההשקעות הרציניים ביותר בעולם, ג'והן בוגל, מטיף כבר כמה עשורים שהשקעה בקרנות אינדקסיאליות היא האפיק אשר יחסית
נותן את יחסי השקעה/תשואה/סיכון הטובים ביותר.

עם הקונספציה הזו (נדמה לי שהוא לא היה הראשון שהגה אותה) הוא הקים את חברת ההשקעות - קרנות נאמנות - וונגארד שהמוטיב המרכזי
של האינסטרומנטים הפיננסיים שלה הם קרנות צמודות אינדקס - כמעט לכל אינדקס מוכר יש להם קרן.

ההיסטוריה בארה"ב מראה שפחות מ %20 ממנהלי הכספים מצליחים להשיג תשואה העולה על האינדקס הרלוונטי לקרן שלהם ולכן הגיוני יותר, לטענתו, להשקיע באינדקס.

בנוסף, בשונה מהקרנות הישראליות, אופן תימחור הקרן שונה. ראשית יש בארה"ב כמה אלפי קרנות ללא עמלת מכירה או קניה, No Load, ואת הרווח לוקחים מנהלי הקרן מהתשואה הכללית, בסביבות %1 עד %1.5 לקרנות מניתיות. קרנות אינדקס הם למעשה קרנות פסיביות(*) היינו שאין צורך לעקב ולנהל אותם באופן יומיומי אלא פשוט לתת למחשב לעקב באופן אוטומטי אחרי מבנה האינדקס שאותו מחקה הקרן, כך שאת רווחי המיהול ניתן לקצץ למינימום - למשל קרן וונגארד שעוקבת אחרי S&P500 נוטלת פחות מ %0.2 הוצאות ניהול - רווח נקי למשקיע.

לחוסר האמון של המשקיע הישראלי (הלוואי וחוסר האמון הזה גדול כדי שיכפה שינוי מהותי במבנה שוק ההשקעות הישראלי שבו הצרכן הקטן נתון למניפולציות תמידיות) צריך לדעתי להוסיף אץ העובדה שאין הפרדה ממשית בין הבנקים/חתמים/ברוקרים, בהעדר תודעה וחוק הקובע שעסק ציבורי צריך לדאוג לבעל המניות ולא לנושאי התפקידים, כולל עונש - לא מאסר אלא מבחינת השוק - למנהלים כושלים.

(*) ישנם אינדקסים שלא ניתן לעקב אחריהם אוטומטית ודרושה מידה של ניהול אקטיבי או מודל מתימטי/סטטיסטי שנותן קירבה למדד הרצוי, כמו למשל קרן הבנויה על מדד ווילשייר - 2000 בלתי אפשרי לקנות את כל 2000 המניות של אינדקס הבסיס. אקטיביות הניהול מתבטאת בהוצאות ניהול גבוהות יותר.
תורת בוגל 22186
אנא הגדר עבורי מה זה קרן נאמנות אינדקסיאלית.
תורת בוגל 22245
קרן נאמנות - הוסבר במאמר.

אינדקס - מדד לסוג מסוים של אפיקי השקעה - כמו שהוסבר במאמר על מדד ת"א 100, וישנו המדד המפורסם מכולם - דאו ג'ונס שמשקלל את 30 המניות הבכירות (לאו דווקא כבדות) בבורסה של ניו יורק והנסדאק. מדדים נוספים - S&P500 - מן בסתם המדד המדויק יותר שמנסה לשקף אתכל שוק המניות האמריקאי, מדד FTS100 מלונדון, מדד דרום-מזרח אסיה או מדד האג"ח הממשלתי או של חברות.

קרן שמשקיעה באינדקס - או שהיא קונה ישירות את כל המניות במדד, משוקללות על פי המדד - למשל זו המשקיעה בדאו ג'ונס. עבור מדדים רחבים או מסובכים יותר הקרן קונה ניירות ערך או אגרות חוב המשקפות את הרכב המדד על פי נוסחה סטטיסטית.

היתרונות:
* רמת הסיכון של קרן כזו - הביטא - היא כשל הקרן, פחות או יותר. היינו התנודות במחירה הם כמו של המדד, לא יותר גבוה או יותר נמוך.

* מכיוון שמנהלי הקרן לא צריכים להחליט במה להשקיע, ולא לעקוב אחרי התנודות היומיות של השוק - ניהול פסיבי של הקרן - יש חסכון גדול בעלות, מה שמתבטא ישירות באחוז דמי הניהול שהקרן גובה מהלקוחות.

* לפחות בארה"ב יש יתרונות מס שנובעים מעצם צורת ניהול הקרן, חיסכון בדמי ניהול, חלוקת
דיבידנדים שנתית (של הקרן) וחסכון בהוצאות נילוות.

על פי הסטטיסטיקה של בוגל, ב 15 השנים שהסתיימו ב 2000 קרנות של ניירות ערך נתנו תשואה שנתית (בניכוי מס והוצאות) של כ %11-12 וקרן אינדקסיאלית שעוקבת אחרי המדד הכולל של השוק - וולשייר - 5000 נתנה תשואה של שנתית כ, %16 ובחישוב ריבית דריבית ההבדל לאורך 15 שנה מסתכם בכ %400.

אינני ממליץ או לא ממליץ להשקיע בקרן אינדקסיאלית, כי ישנם לפחות %20 קרנות אמריקאיות שנתנו יותר מהאינדקס הרלוונטי, אבל מי שרוצה להשקיע בשוק ורוצה לישון קצת יותר בשקט צריך לבדוק אותם. כמובן שהמאמר מראה שבישראל המצב קשה ומסוכן יותר, בתחום
הזה.
תורת בוגל 22775
תודה.
תורת בוגל 94654
רון, מאז שכתבת מלבן זה ה11.9 עבר כבר פעמיים. מה שלום הקרנות האינדקסיאליות עכשיו? האם עדיין מי שהחזיק בהן הפסיד פחות, או שהעדיפות שלהן נכונה רק במצב עליה?
תורת בוגל 94748
את מצבן אתה יכול לבדוק כאן
אני רוצה להזכיר שבוגל מדבר על השקעות לטווח ארוך, ארוך מאד. היסטורית אני חושב שהשקעה באקוויטי צומחת כ %12 (הקרן מוכפלת כל 6 שנים).
תורת בוגל 264840
האם ישנה היום קרן אינדקס ישראלית?
תורת בוגל 264889
אני לא יודע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים