אֲשֶׁר הַחִלּוֹתָ לִנְפֹּל . . .-- נָפוֹל תִּפּוֹל 241293
שמעתי זה עתה ראיון עם יוסי ביילין שבו להפתעתי הוא מכריז ששרון לא יכול להתעלם מהחלטות מפלגתו, החלטה אחרונה זו, וכן קודמתה: משאל מיתפקדי הליכוד. לדעתו (שוב. שאותי הפתיעה) התעלמות כזאת פרושה פגיעה בדמוקרטיה.
אבל הקול הזה הוא חריג במחנה השמאל(1) הצבוע שמיטיב להסביר, ומוצא את כל הנימוקים הפורמליים שבעולם שלפיהם מותר לשרון לנהוג כפי שהוא נוהג ואין בכך שום פגיעה בעקרונות הדמוקרטיה. אין לי ספק שלו פרס, למשל, היה מכריז שהמדינויות צריכה להיות מדיניות ארץ ישראל השלימה כנגד מוסדות מפלגתו ואחר כך משליט אותה בכוח תוך התעלמות מהחלטות מוסדות מפלגתו וניצול מוסד פיטורי השרים לקדם את התכנית הזאת, הייתה עולה צווחה גדולה מאד מהמחנה הזה, ואז הם היו מוצאים בנקל גם את הנימוקים הפורמליים לחוסר הלגטימיות של מהלך כזה.

אבל כך או כך איך שהוא אני חש שהאירוע האחרון הוא הקש שישבור את הבולדוזר. קשה לי להאמין שגם את האירוע הזה יעבור שרון בשלום עם התכנית המטופשת שלו.
לכן, בזהירות, בחרתי בכותרת כפי שבחרתי.

(1) תגובתו של יוסי שריד, למשל, שאותו שמעתי מספר דקות קודם היא שאסור שהחלטות חשובות יפלו ב"כיכר השוק", יענו בועידת הליכוד.
אֲשֶׁר הַחִלּוֹתָ לִנְפֹּל . . .-- נָפוֹל תִּפּוֹל 241311
יוסי ביילין, להזכירך, צריך בחירות כמה שיותר מוקדם כדי שיוכל להכנס לכנסת. יוסי שריד, לעומתו, צריך בחירות כמו קדחת. בכל אופן, אני מאמין שדווקא בעבודה ישמחו אם הליכוד ילך לבחירות אחרי התבוסה הזו של שרון - יהיה לה הרבה יותר סיכוי להרוויח כמה מנדטים ככה.
אֲשֶׁר הַחִלּוֹתָ לִנְפֹּל . . .-- נָפוֹל תִּפּוֹל 241326
כידוע אני לא מת לא על היוסי האחד ולא על היוסי השני, אבל הדבר הזה נובע מכך שדעותינו והשקפותינו מנוגדות.
האם כל מה שהם אומרים ועושים קשור בשיקולים פרסונליים בלבד של כדאיות ? בכך איני בטוח.
אֲשֶׁר הַחִלּוֹתָ לִנְפֹּל . . .-- נָפוֹל תִּפּוֹל 241358
לא נגוע - מושפע. במיוחד דבריו של יוסי ביילין, שכדי שיוכל להשפיע באמת, צריך בחירות שיכניסו אותו לכנסת. כך שהראייה שלו היא, אולי, לטווח ארוך יותר. השיקולים הפרסונליים הם כלי כדי לשפר את סיכוייו להשגת יעדיו האידיאולוגיים.
אֲשֶׁר הַחִלּוֹתָ לִנְפֹּל . . .-- נָפוֹל תִּפּוֹל 241477
לא נותר לי אלא להזכיר את תגובה 223459. המסקנה מתגובה 236852 מתחילה להראות כבלתי-נמנעת.

השאלה המעניינת של הבחירות הקרובות: האם, בבחירות הפנימיות לראשות הליכוד, ינצח שרון – עכשיו, כשאנשי הליכוד יודעים בדיוק לאן מועדות פניו?
אֲשֶׁר הַחִלּוֹתָ לִנְפֹּל . . .-- נָפוֹל תִּפּוֹל 241480
אני דווקא זכרתי את התגובות האלה. אבל הקולות שלנו באייל (כולל הקול שלי) הם קולות קטנים ורפים. כשהשמאל רוצה לעשות רעש הוא יודע לעשותו מצויין, והרעש הזה ממש משנה דברים. לכן תגובתו של ביילין מעניינת ומפתיעה, ואת זאת ציינתי. כמה תגובות בודדות כאן אינן מצביעות על מציאות איזו שהיא.

אשר לשאלה ששאלת. ישנה תופעה מוזרה ומכפירה בליכוד: גם המתנגדים להתנתקות כולל עוזי לנדאו תומכים בשרון אישית, אולי משום שהם חושבים שהוא מושך מנדטים.

לדעתי, לא נכון לנהוג כך. שרון זה ההתנתקות והההתנתקות היא שרון. אני, את פרצופו זהיתי מזמן. היום זה צריך להיות ברור לכולם. צריך שהליכוד יחזור להיות ימני עם מצע ימני, וזה אומר שבראש ובראשונה צריך לסלק את שרון.
אם בגלל סילוק שרון ינצחו המפלגות השמאליות, אז כך כנראה צריך להיות בדמוקרטיה, וזה רצון הבוחר עם כל הצער האישי שלי. מי יקבל את הג'ובים זה פחות חשוב בעיני, וצריך להיות פחות חשוב גם בעיני כל אזרח ישר.
אבל התופעה הזאת - ימין שהוא שמאל, צריכה להיעלם, משום שיש בה חוסר הגינות ויושר ופגיעה אנושה בדמוקרטיה.
הפרצוף שלו הוא פרצופה של המדינה? 241491
הוא לא עוצר באדום 241629
השמאל גילה את זה מזמן, הימין התייחס לזה בזלזול.
עכשיו, כשהימין גילה את זה, לשמאל, בייחוד לחלקים שבו הרצים לכסא, יש בעיה עם האבהות הזאת על התגלית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים