מי אחראי 250445
קראתי כאן דיונים שונים ומגוונים הקשורים, איך שהוא,לראיון עם מר אדרי. בניסיון למצוא מכנה משותף למרביתם אני מבקש להציע את השאלה מי "מי אחראי למצבו של מר אדרי ?". ברור שזה לא מר אדרי עצמו. אז זה נתניהו, או "האליטות- מפלגת העבודה לדורותיה", או ה"מושחתים-ליכוד שס וכו" או ה"עשירים" או איין-ראנד או "המצב הכלכלי" או "השיטה הקפיטליסטית" וכו' אבל רק לא מר אדרי.
לכן מה שעל מר אדרי לעשות (במקום לקום בבוקר ולחפש עבודה , לא רק בדימונה ,אלא בין דן לאילת) הוא לארגן עדה של קורבנות שתצליח, עלידי צעקות , שביתות הרסניות ושרפת צמיגים, לסחוט מהמדינה עוד כסף. לסחטנות הזו קוראים "פעילות חברתית" ואם מצליחם לגייס את ראש הכנופיה - עמיר פרץ - אז אפשר להתכבד אפילו ב"בפעילות פוליטית".

אני בערך בגילו של אדר ,ונדמה לי, מהעשירון העליון או השני. אני משלם הרבה כסף למומחי מס כדי שהוא לא יגיע לאנשים כמו אדרי. אני גם מבקש להצהיר שאני לא מכיר אף פוליטיקאי או אליטיסט ואף פעם לא קיבלתי עזרה מהמדינה או מצחי הנגבי, דודי אפל, עוזי כהן ודומיהם מכל הצדדים. וכך גם לא אמי שגידלה אותי בעצמה - לא באמצעות קיצבאות אלא בעבודה בשתי משרות כאחות.

אני מניח שיש בעיה עם הריכוזיות הכלכלית בידי כמה אליטות , ובזה אולי צריך לטפל, אבל כשאני מסתכל מלפני ומאחורי, מצדדי מעלי ומתחתי(במעמד הבינוני והגבוה), אני רואה בעיקר אנשים עובדים - רובם ביושר - ומתפרנסים בכבוד. מה ההבדל ביננו ובין מר אדרי? זה לא את מי אנחנו מכירים או מי היה אבינו או כמה הוא הוריש לנו. זה פשוט מה אנחנו מוכנים לעשות כדי להתפרנס.
דוגמאות?:
מר אדרי מצדד במובטלים שדחו עבודה קשה בחוה - אני עסקתי בזמנו בניקיון בתי מלון, וסניפי דואר (אצל קבלן, אגב).
מר אדרי אומר שלעולם לא יעזוב את דימונה מוכת האבטלה - אני נסעתי מתל-אביב לעבודת בנין בקצ"א באילת.
הגב' אדרי מחזיקה משרה בדימונה ולכן בעלה מרותק לעיר - אני כותב שורות אלו מניו-יורק, בה מצאתי הזדמנות להרויח יותר והשארתי את רעיתי וילדי בארץ לתקופת מה.
לא ידוע לי איזה השכלה טרח מר אדרי לרכוש - אני מימנתי לי תואר ראשון כשומר לילה בבנקים ותואר שני עלידי עבודה מקצועית בהי-טק.

עכשיו, שאני מתחיל להסתדר, באה המדינה וגובה ממני מיסים מהגבוהים בעולם! כדי לשלם דמי אבטלה למר אדרי או להשקיע במפעלים כושלים רק כדי שיוכלו לשלם לו שכר מינימומ מקסימלי.
סילחו לי על הנימה האישית אבל אני מתקומם!

אני , (ורבים שכמותי) לא מוכן לחלוק את הכסף שהירוחתי בעמל כפי אם מי שלא מוכן לקטוף צברס או מסרב לעבוד בשכר מינימום וגם ממאן למצוא עבודה במרחקים - אני עשיתי את כל אלה וזו הסיבה היחידה להבדל הכלכלי בינונו.

למען הסר ספק, אינני מבקש לחייב את מר אדרי לקטוף צברס או לעבוד בבנין או בניקיון או לסוע לעבודה באילת או חיפה ולחזור הביתה רק בסופי שבוע. מבחינתי זה בסדר אם הוא ישב בסוכה בדימונה כל השנה וינוח. רק אנא, שלא יבקש ממני לממן את זה.
מי אחראי 250463
בושה וחרפה לך ולמי שאתה מייצג.
התחלת את התגובה בצורה נינוחה מתחשבת, דאגת להדגיש את המקום הנמוך ממנו התחלתה, את ההשקעה הגדולה שלך לרכוש השכלה, להתקדם, להקריב את המשפחה כי אתה רחוק בניכר ולאט לאט לאורך השורות התחלתה להתלהם ולשחרר את חרצובות לשונך עד כדי טיפשות שנובעת מחוסר הבנה והטיפשות נובעת מכך שלא שקלת את דבריך לגביי (ג'קי) למרות שאינך יודע כלום לגביו.
בשורה אחת אתה מציע לי לאגד חבורה ולהוביל זעקה ואחרי מספר שורות "הזעם" שלך מתפרץ עליי ברמה האישית יש פה סתירה מחשבתית לא?
אני גם עבדתי ביושר כעובד קבלן בעבודה מהמסוכנות בעולם עם טכנולוגיה מהמתקדמות בענף הכימיה- נהלתי מתקן למילויי ברום, אטילין די ברומיד, E.D.B , כלור ועוד חומרים כימיים מסוכנים ביותר ועבדתי בכבוד והתפרנסתי בכבוד כעובד קבלן" ופוטרתי רק על סמך השתתפותי בסרט "זהב לבן עבודה שחורה" למה אתה לא מגיב על הפיטורין הכוחניים הללו?
ציטוט:"אני רואה בעיקר אנשים עובדים - רובם ביושר - ומתפרנסים בכבוד. מה ההבדל ביננו ובין מר אדרי?" ומה אני עבדתי בגניבה עבדתי מעושק עבדתי בדיוק כמוך ואם לא יותר, מדוע אתה מנסה לצייר תמונה של מובטל עושק את המדינה, כשאני עבדתי אתה עסקתה לדבריך בלדפוק את שילטונות המס.
לגביי חוות צברי אורלי אני לא מצדד בכלום למעט עבודה אנושית ולא עבודה שמתאימה לשנות השלושים בארה"ב עם קוטפי הכותנה (לידיעה כללית לחוות צברי אורלי לא עזר אפילו שהעסיקו שם "תיאלנדים" עובדים זרים ואף נערים מתחת לגיל 18 ופשוט לא עזר החווה ניסגרה) ולא בגלל "הדימונאים".
לא אגע בהשכלתי אבל אומר לך נחרצות שאני לפחות משקיע את מיטב כספי בהשכלתה של בתי הלומדת באונברסיטה העיברית בירושלים והאמן לי זה קשה והילדה גם עובדת ב 2 עבודות.
אתה משלם מיסים לממן אותי? אתה לא מתבייש לקבוע עובדה כזונחרצת, עם המיסים שלך בונים את החומה, בונים את ההתנחלויות, נותנים למשפחת עופר את צים בחינם, משמנים את ההון, את האבטלה שלי מביטוח לאומי אני מקבל בזכות זה שעשרות שנים שילמתי ביטוח לאומי וזה מגיע לי על פי חוק.
אני מוכן להניח את הדרכון שלי מול הדרכון שלך ולהוכיח לך חד משמעית שאני עבדתי בחו"ל הרבה יותר ממך רק בהבדל אחד אני עבדתי בחו"ל רחוק מהמשפחה בכדיי שאמך תוכל לפרנס אותך ואתה נסעתה לחו"ל לפרנס את משפחתך בלבד.
וסתם כך לידיעה כללית לפרנסה גם עבדתי בתל אביב בחייפה ועוד מקומות.
והגדלת לעשות ולומר שג'קי לא יבקש ממני לממן את ישיבתו בסוכה, כנראה לרגע השתבשה דעתך עליך אני יושב בסוכה לחשוף את הבעייה של עובדי הקבלן כחלק ממאבק חברתי ואתה משתלח בי.
להבנתי מה שאתה מחפש זה עובדים עבדים שישרתו אותך לבסס את מעמדך בעשירון, ואתה בסה"כ נותן תחושה שעדיף שתשאר בחו"ל ותחפש את "הכושים" שישרתו אותך ואני אשאר פה ואלחם מול אנשים כמותך הרוצים להוביל את החברה הישראלית לעולם השלישי העני והמנוכר.
לדעתי האישית משהוא השתבש בתגובתך שהתחילה עם אהדה ולאט לאט עברה לזעם מתפרץ, אולי המרחק מהמשפחה משבש לך את קו המחשבה אני מקווה בשבילך שאת העסק שלך אתה לא מנהל בצורה אימפולסיבית כפי שבאה לידי ביטוי בתגובה שלך.
מי אחראי 250489
(ראשית, אני חושב שהאייל המתקומם לא מייצג אף אחד, ולכן מיותר לרמוז כאילו הוא כן).

מר אדרי, אתה אכן אדם הגון וישר, שאיבד את מקום עבודתו באופן שערורייתי. אם יש משהו שביכולתי לעשות כדי לסייע לתקן את העוול הזה ודומים לו - אמור לי, ואעשה זאת. אבל אתה אינך מסתפק בתיקון העוול הזה, אלא מנסה להתפרש גם למה שאתה רואה כעוולות אחרים - שכר המינימום נמוך מדי לדעתך, המדינה לא עוזרת למעסיקים לשלם שכר גבוה יותר (כמו בחוות אורלי) וכד'. כל זה טוב ויפה, אבל זה מסיט את המאבק שלך לכיוונים שהם קצת יותר בעייתיים הסברתית. האם אתה יכול, עם יד על הלב, להגיד שכל המובטלים בדימונה יעבדו בכל עבודה סבירה שיתנו להם? מה ההגדרה שלך לסבירה? הרי, בסופו של דבר, מישהו צריך לעבוד בקטיף בשדות, הלא כן?
התוצאה היא שממאבק על תיקון עוול שנגרם לך ולרבים אחרים ע"י מעסיקים, אתה הפכת אותו למאבק על הכסף שיוצא מהכיס של אנשים כמו האייל המתקומם, ואתה רוצה שיזרום לכיסם של המובטלים. זה קצת מציק, כל עוד יש אנשים שהם מובטלים "מקצועיים" שמוכנים לדחות גם את מעט הצעות העבודה שהם כן מקבלים.
זו הסיבה להתרעמות של חלק מהאיילים כאן (ואני ביניהם). אולי זה אומר משהו עלינו, אבל אולי זה אומר משהו על המאבק שלך.
מי אחראי 250563
תודה על הצעת העזרה ואשמח לקבל אותה בכל עת.
אכן יצאתי מהפוקוס של ההתמקדות במאבק "עובדי הקבלן" והגעתי לנושא הצעת החוק להעלאת שכר המינימום של אמיר פרץ והיתה לכך סיבה מיוחדת, שים לב כל עוד אני נאבק במאבק עובדי הקבלן הדעות דיי נטו לטובת המאבק כי למען האמת כולנו יודעים שחוץ מסמפטיה של האנשים למאבק הם לא ירתמו את עצמם למאבק "עובדי הקבלן" וגם העשירים שביננו פה יודעים בוודאות שאת "בעיית עובדי הקבלן" אפשר להשקיט בכסף קטן מפני שרוב אוכלוסית "עובדי הקבלן" היא קשת יום.
אבל ברגע שנכנסתי ל"כיס" של העשירים בעלי העסקים או פגעתי בתאוריית הכלכלה קמו המתקוממים השילו את הסימפטיה למאבק "עובדי הקבלן" והתחילה ההשתלחות מפני שהפכנו במדינה אדם לאדם זאב.
המאבק של עובדי הקבלן אינו בהכרח רק שכר זהוא עולם אפל שחור וקרוב מאוד לעבדות קשה שלא רק השכר הוא המרכיב שלה, מה דעתך לדוגמא על אספקת ארוחת בוקר וצהריים לעובדים ע"י המעסיק מה דעתך לדוגמא על אספקת מים קרים וזורמים לאנשי עמל בחום של 40 מעלות בצל שאני אמשיך? או דיי ברור לך שישנו עולם אחר שאתה לא מכיר דיו.
העלאת שכר המינימום כיצד מתקשרת לקיצבאות האבטלה או הביטוח הלאומי לא הבנתי, אין שום קשר שכר המינימום נועד לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים הפועלים ועובדי הקבלן
ויתרה מכך שכר המינימום 4500 ש"ח יעודד מקבלי קיצבאות (2300ש"ח) לצאת לעבודה שיש בה שכר הגון.
אני תומך בדעתך שעליי להתמקד ב "עובדי הקבלן" וכך אכן אני עושה, העלאת נושאים אחרים נותת לי את האפשרות להרחיב את מגוון הדעות שאני נחשף אליהם פה.
בעבר הרחוק שלי חונכנו להפעיל הרבה כוחות בו זמנית, לאסוף מידע רב, לנוע בכוחות רבים, למען מטרה אחת ויחידה לאסוף את כל האנרגיה להתפרצות שעורכת כשניה אחת.
לצערי הרב באמת ובתמים כימיקלים לישראל גרמה לי לסגת לעבר הרחוק ולהשתמש בכלים שלימדו אותי לצרכים אחרים לגמרי
מי אחראי 250495
סליחה על השאלה, ואני באמת שואל לא כדי לקנטר אלא כדי להיות בטוח: יש לך איזה הוכחות לכך שפוטרת *בגלל ההופעה בסרט ההוא*?

כי אם זאת באמת היתה הסיבה לפיטורין - אז אני חושב שיכולת כבר אז להילחם בבי"ד לעבודה - בטענת פיטורין מסיבה לא מוצדקת ופגיעה בחופש הפרט, ואז לא היית מגיע למצב שהגעת היום. אם זאת באמת הסיבה - חבל שלא נלחמת כבר אז. גם כאשר עובד מופיע בסרט כלשהו, או באמצעי תקשורתי אחר, ומביע דעה נגד המעביד שלו - זאת אינה עילה לפיטורין (אם הוא עובד טוב ועושה את כל המוטל עליו במסגרת עבודתו).
מי אחראי 250523
מדוע בעצם התבטאות נגד המעסיק אינה עילה לגיטימית לפיטורין?

כשמדובר בעובד החושף עבריינות של המעסיק, אז קל להבין מנין עמדה זו נובעת. אבל כשמדובר בעובד המתבטא נגד מדיניות חוקית של המעסיק, האם באמת לגיטימי להכריח את המעסיק להמשיך ולהעסיק את העובד? הרי יחסי עובד-מעסיק הם יחסים של הסכמה הדדית, לכן הם דורשים אמון הדדי. נדמה לי שמוגזם לצפות מהמעסיק להביע אמון מלא בעובד שמתח עליו ביקורת פומבית, לכן קשה לגנות אותו אם הוא אינו מעוניין להמשיך ולהעסיק את העובד עוד.

יתרה מזאת, המעסיק יכול לטעון ‏1 שעובד מוציא מעצמו את המקסימום רק אם הוא מזדהה עם הארגון ‏2, והרי ברור שעובד שמתח ביקורת פומבית על המעסיק אינו מזדהה לגמרי עם הארגון. במקרה זה מי שאוסר על המעסיק לפטר את העובד בעצם מכריח אותו להעסיק עובד שלדעתו אינו מסוגל למלא את תפקידו בצורה הטובה ביותר. האם זה לגיטימי?

בכל מקרה, הייתי שמח אם מר אדרי או אדם אחר יוכל להסביר במה הסרט עוסק ומה נאמר בו. זה יועיל להבנת המקרה המסוים הזה.

1 לפעמים אפילו בכנות
2 למעשה זו הדעה הרווחת היום בקרב כל מיני יועצים ארגוניים למיניהם
מי אחראי 250538
תשובה נלחמתי ועל פי הבנתי גם נצחתי מצורפים הקישורים הבאים למאבק בבית המשפט:
כתב הבקשה לצו המניעה על הפיטורין של אדרי יצחק ג'קי
הסכם הפשרה עם כימיקלים לישראל
תקרא לבד תחליט וקבע דיעה
בכל מקרה אשמח אם הנהלת האייל הקורא תוסיף את הקישורים הללו לכתבה.
מי אחראי 250626
הכתבה עודכנה.
סליחה 250503
בקשר לתגובה 250495: האמת היא שהגעתי הנה ישר לתגובות, ורק עכשיו קראתי את המאמר עצמו וראיתי שיש בו התייחסות לשאלה אותה העליתי. אז אני מתנצל ואתה פטור מתגובה.
מי אחראי 250574
מר אדרי, אני מצטער שהישתמשתי בשימך בתגובתי. אין לי דבר נגדך ואני מאחל לך ולבני ביתך כל טוב והצלחה - לא במאבק שבו פתחתה, אלא שתראה ברכה בעמל כפיך. במיוחד אני מברך אותך על ההשקעה בהשכלת הבת ומאחל לה שבעזרת השכלה זו תוכל להרויח הרבה מעל שכר מינימום (נמוך או גבוה).
לגבי כמה מהערותיך:
- בשום פסקה בתגובתי אין אהדה (אלא צינית) למאבקך
- יועצי מס אינם "דופקים" את שלטונות המס אלא מסיעים למשלמי המיסים להקטין את הנטל - על פי החוק.
- נכון שמהמס שכולנו משלמים ממנים גם פעילויות אחרות (חומה, מלחמה, התנחליות וכו') בחלקם אני תומך ומול חלקם אני מתקומם וכלפי כמה מהן אני אדיש. בדיון כאן אני מתקומם נגד שכר מינימום ושביתות הרסניות.
-לצערי אני לא מכיר את משפחת עופר או משפחות אחרות מהאליטה הכלכלית הישראלית, ואין לי מושג איך הם עשו מה שעשו או קיבלו מה שקיבלו (אם זה לא חוקי יש לעצור אותם). אני מקפיד להתרכז במה ש*אני* יכול לעשות. רק שבאופן כללי נדמה לי שאם נבריח את אלה שמשקעים הון רב במפעלים בארץ יהיה מצבנו (שלך ושלי) רע יותר ונהפוך למדינת עולם שלישי מהר יותר.
- לגבי הפיטורים, לא ראיתי את הסרט ואני לא מכיר את הפרטים ולא יכול לשפוט. אני רק יכול לומר שכשפיטרו אותי חיפשתי ומצאתי עבודה אחרת.
- אני לא מחפש "כושים" שישרתו אותי. אני ("כושי") משרת אחרים תמורת כסף אותו אני משלם לאחרים תמורת טובין ושרותים.

אני מקווה שיזדמן לי לעצור בסוכתך ולהשוות דרכונים בשביל הכיף.
מי אחראי 250595
מודה לך על שינוי הגישה דבר המראה שיש הרבה מכנה משותף לפחות ברמת הכבוד ההדדי ביננו כבני אדם ומעבר לכך על היושר להביע סוג של התנצלות על חוסר הבנה.
מקלטי מס ויועצי מס נועדו לבטל או להקטין את נטל המס ואם החוק מאפשר לך להיות יצירתי בהקטנת המס שלך תבורך.
"אני מקפיד להתרכז במה ש*אני* יכול לעשות" ולדעתי אתה יכול לעשות הרבה יותר מפני שאתה חייב להבין שמעבר למעגלים הראשוניים הסובבים אותך יש מעגלים נוספים המשפיעים על איכות חייך וחינו במדינה, הציבור הישראלי ובפרט מאנשים כמותך חייבים להעניק לי את התמיכה במאבק ולא בגלל שאני"דימונאי מרוקאי מעיירת פיתוח" מפני שהמאבק הוא מאבק חברתי הדורש הרבה תמיכה של הציבור ובמידה ולא תהיה תמיכה כזו אפול לתוך תהום הנשייה ולא אני ולא אתה נצליח לשנות ולו במעט את פני החברה.
לדעתי אתה חייב לראות את הסרט "זהב לבן עבודה שחורה" או במקביל לכנס לאתר שלי ושם תחשף לתמונה מבעיתה של עולם שחור מבהיל עמוס חוויות של טרור תעסוקתי מלא במעמדות עם אנרכיה של אדונות.
הידעת לדוגמא שבמפעלי ים המלח יש 6 מעמדות
1.הנהלה
2.דור א'
3.דור ב'
4. דור ג'
5. עובדי חברות כוח-אדם
6. "עובדי קבלן"
וכל מעמד רודה במעמד הנחות לו וכל זה במפעל 1 עם 1600 עובדים ההיתה מאמין לזה פיללנו בחברה הישראלית?
תגיד: דיג אוהב דגים? 250715
רגע אחד. שלא נתבלבל. אני חושב שעלינו להפריד ולהבדיל בין שני אנשים כאן:

האחד - ג'קי - סחבי מדימונה. איש תם וישר וסר מרע. בקלות אני יכול לדמין איך אני שותה איתו בירה בסוכה. אני חושב שנמצא שפה משותפת כי יש נושאים (כמו מעגלים נוספים המשפעים על איכות חיינו) שמענינים את שנינו. אם פגעתי בבחור הזה אני מוכן להתנצל שוב פעמיים כל יום.

השני 'מר אדרי' - פוליטקאי שהרים דגל,חשף את שמו ואת מעבידו (לשעבר), קרא למאבק ולקח צד שאני, במקרה, מתנגד לו נחרצות. את האיש הזה מחובתי לכסח (מילולית) ולהראות לו כמה הוא טועה ומטעה.

ידידי ג'קי, אם נפגעתה לפעמים ממה שנאמר באתר הזה עליך לזכור שבמקצוע החדש שלך לא יחוסו על ג'קי ולא על אדרי. עמיתיך למקצוע יטחנו אותך עד דק ואתה עוד תתגעגע לסרחון ולזעה במפעל. ועוד עצת ידיד: הזהר במיוחד מהפטרון עמיר פרץ. הוא התמחה בניצול אנשים כמוך לצרכיו הפוליטיים. הוא צריך אותך נגד הליכוד,(אותם אין לי בעיה אם תעיף) בדימונה אבל אחרי השימוש הוא יתנער ממך ויעבור הלאה. יאכל לי את הלב לראות אותך מותש ומושלך בסוף כמו ויקי. טוב אני מכבד את החלטתך. רק טובה אחת אני מבקש, ג'קי אחי - תשאיר את הקטעים על "דימונאי מרוקאי" בצד. זה לא יפה, זה לא נכון וזה לא עוזר אפילו לאלה שאתה רוצה לעזור.
יאללה-ביי, אני הולך לדבר עם מר אדרי.

מר אדרי, למרות שאני דווקא מכיר בקיומם של מעגלים נוספים עליהם אני וידידי ג'קי מבקשים להשפיע, אני בשום פנים לא אתמוך בך. ההיפך.אני העשה הכל להכשילך. וזאת בגלל שבשיטה אותה אתה מציע לא תעזור לרעבים אלא רק תקבור אותם עמוק יותר במצבם.
שנינו רוצים לעזור לרעבים (אתה כי אתה אוהב אותם ואני,נגיד, כי אני לא אוהב שהם ישנם). אבל ההבדל האמיתי ביננו, מר אדרי הפוליטיקאי, מסתכם בכך: שכשאתה רואה אדם רעב אתה רוצה לתת לו דג לשבת וכשאני רואה אדם רעב אני רוצה לתת לו חכה וללמד אותו לדוג.
הייתי בשמחה נרתם למאבק (במגבלות המשאבים שאוכל להקצות ) אם הייתה מציע לדרוש מהמשלה קורסים להסבה מקצועית חינם. או אלי היתה מפרט תוכנית שתמשוך בעלי הון לדימונה ולנגב. איך? שישמנו אותם. שישחדו אותם. שיתנו להם להרויח מליארדים. מה איכפת לנו כמה כסף הם עושים כל זמן שהם מקימים מפעל שמקדם את המטרות שלנו - לעזור לרעבים בדימונה על ידי יצירת מקומות עבודה. אבל במקום זה מה אתה מבקש - כסף - דג אחד לשבת אחת. ומה הם יאכלו בשבוע הבא?

אני, למרות שהסתדרתי, אינני נמנה עם בעלי ההון. גם אם תגבה ממני מס בשעור של 100% לא תקבל מספיק דגים לדימונה, אפילו לא לשבת אחת. ובשבת הבאה גם לי וגם לדימונה לא יהיה. תוך כמה שבתות תחסל כך את העשירון העליון והשני וכו'. העשירונים יגמרו אבל השבתות לא יגמרו רק לא יהיה מי שידוג לכבודן.
ומה יהיה על בעלי ההון? - הם היחידים שלא יפגעו. הם יפעילו ספינות דייג באפריקה או הודו או ... השד יודע איפה יש רעבים שיקבלו אותם בברכה.

מר אדרי, תראה את ההיררכיה שג'קי ידידי מצא במפעלי ים המלח. מגעיל! מבחיל ממש! אבל אני מעיז לנחש שהיא קימת שם שנים. עוד כשהמפעל נוהל עלידי הממשלה. אני מתערב איתך שאם נפרק את ועד העבדים במפעל משפחת עופר תשמח להעיף כמה אדונים מדור א', ב', או ג' ולקדם כמה עובדי קבלן חרוצים. הנה עוד מאבק שאשמח לתמוך בו. בוא נלחם לפרק את הועד ואת ההיררכיה המגעילה הזו ולהניח לבעל ההון (שמן וחמדן ככל שהוא) לקדם את האנשים הטובים ביותר, החרוצים ביותר - אפשר לסמוך עליו בעינין - הרי הוא חומד להרויח עוד כסף. אבל מה איכפת לנו. העיקר שנחסל את הגועל נפש הזה.
במקום זה אתה הולך ומבקש עוד כסף ובטעות נוראה תומך במי שמנציח את הועדים והניוון. בזה אני לא תומך ומאחל לך כישלון חרוץ - בעיקר למען ידידי ג'קי וחבריו.

טוב,אלי אני לא בעינינם. אם דוקא משפחת עופר היא האחראית להיררכיה המגעילה הזו במפעל, בוא נטפל בהם. אבל לא בשביתה אלא בהיתפטרות. זה לא יהיה זבנג וגמרנו אבל צריך להתחיל באיזה מקום. אתה כבר בחוץ אז תוביל את חבריך. תמצא עבודה אחרת, תפתח בסטה, עיתונים, פלאפל, כלי בית, תעבוד בבאר-שבע, תל-אביב ג'הינום -העיקר תראה לחברה שיש חיים מחוץ למפעל. אז יתפטרו עוד כמה ועוד כמה עד שבעלי המפעל יבינו שהם צריכים לעשות משהו לתיקון המצב. הרי אם דימונה מתרוקנת הם יאכלו אותה בגדול.
במאבק כזה הייתי תומך. אבל במקום זה אתה מבקש כסף.

חבל על הזמן. כסף בא וכסף הולך והרעב לעולם עומד.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250742
היכן בדיוק הוא ביקש דג? הוא לא ביקש לעזור למקבלי הקצבאות. בניגוד לרוב הלוחמים ה"חברתיים" (ובכלל זה הגב' כנפו), אדרי התעקש רק על *עזרה לאנשים עובדים*. ראשית, מצד הציבור (אל תתמכו במעבידים גרועים) ושנית, מצד המדינה, בשני מישורים שונים: (א) הגברת האכיפה, ע"י קנסות מנהליים, חובת דיווח, ועוד, ו-(ב) העלאת שכר המינימום.

נדמה לי שהוויכוח שלך הוא בעיקר (או אפילו רק) עם סעיף 2-ב', כלומר, עם העלאת שכר המינימום, בין השאר משום שהשכר הנוסף יגיע מכיסה של המדינה עבור כל עובדי המדינה – כלומר, מכיסינו שלנו, משלמי המיסים. אבל יש כאן שאלה עקרונית: האם הגיוני שהמדינה תעסיק אנשים בשכר שאינו מספיק להתקיים באופן סביר? אני לא חושב שהאנשים באמת רעבים - המונח המתאים, ע"פ הכתבה בהארץ שקישרו אליה כאן, הוא "חוסר בטחון תזונתי" או משהו מסוג זה. האם סביר שמי שמועסק ע"י המדינה לא יוכל לחיות בבטחון באשר לתזונתו ותזונת התלויים בו?

אלטרנטיבה אחרת, שמוצעת כבר כעת ע"י משרד האוצר, היא "מס הכנסה שלילי" עבור מקבלי שכר נמוך. אני מאוד בעד. אלא שעבור עובדי מדינה, פירוש הדבר שחלק מהשכר יגיע בתלוש, וחלק ממס הכנסה; מדוע לא להעביר את כל הסכום בתלוש, בצורה מכובדת יותר ופוגעת פחות? ומאידך, עבור מי שאינם עובדי מדינה, במצב של מס הכנסה שלילי המדינה תשלם את הפרש השכר, במקום המעביד. כלומר בכל מקרה, ההפרש (בין שכר המינימום הנוכחי לשכר מחייה סביר) יגיע מכספי המדינה. אולי עדיף פשוט לקבוע שכר מינימום גבוה יותר?

אני יכול לומר שלי אישית, בפירוש עדיף מס הכנסה שלילי על-פני שכר מינימום גבוה יותר: העלאת שכר המינימום פירושו שאשלם יותר למטפלת של בני, למשל (לעומת מס הכנסה שלילי, לפיו אני אשלם אותו דבר והמטפלת תקבל יותר, דרך המדינה). ייתרון נוסף של מס שלילי הוא הגדלת הדיווח על עבודה בשכבות החלשות: לפחות אנשים המשתכרים שכר נמוך ישתלם כלכלית להעלים מהרשויות את עצם עבודתם.

שאלה לג'קי: האם משנה לך אם התיקון לשכר המינימום יהיה ע"י העלאת שכר המינימום, או שמבחינתך קביל גם מצב בו שכר המינימום ישאר, אבל מי שמשתכר שכר כזה, יקבל כ-‏1000 ש"ח לחודש מהמדינה כמס הכנסה שלילי?
תגיד: דיג אוהב דגים? 250750
לגבי עובדי מדינה:

רוב עובדי המדינה מבצעים עבודה מיותרת לגמרי. למזלנו, הם עובדים בחוסר יעילות משווע ולכן הם לא מצליחים להרוס הכל כל הזמן.
עם הפרטת מערכת החינוך ושאר הדברים הניתנים להפרטה וסגירת רוב משרדי הממשלה, המדינה תוכל להעלות את שכר העובדים שיש בהם צורך.
חוץ מזה, משום מה, למרות השכר העלוב, אנשים שמחים להיות עובדי מדינה.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250753
ועד לסיום חלום ההפרטה שלך, אין לנו בעיה לתת לעובדי המדינה שכר רעב?
תגיד: דיג אוהב דגים? 250758
מה האלטרנטיבה?

לשדוד את אוצרות הארמון של אסד?

מי שלא מעוניין בעבודה הזאת שילך לעבוד במשהו אחר.
למשל לקטוף סברס.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250761
אם כל עובדי המדינה יעזבו את עבודתם, פתאום החינוך יהפוך מופרט? ואתה חושב שלכולם תהיה עבודה? נדמה לך שמי שמפוטר או מתפטר היום, והוא בן יותר מ-‏50, יוכל למצוא עבודה בקלות? יוכל למצוא עבודה בכלל? כמה סברסים צריך לקטוף בארץ?

אתה באמת חושב ש*כל* המובטלים הם בטלנים? אפילו אם רובם בטלנים (ואני לא חושב שזה המצב), עדיין ישנם כאלה שמחפשים עבודה, ולא מוצאים. היום.

עד סיום חלום ההפרטה הרטוב שלך, אתה צריך לדאוג לעובדי המדינה. היום. שכר הרעב שמשלמים להם (אם משלמים להם; אבל זה כבר סיפור אחר) אינו ראוי למדינה מתוקנת. (ולא רק לעובדי המדינה: מדובר בכל משתכרי מה שמכונה "שכר מינימום").
תגיד: דיג אוהב דגים? 250767
אלו שהלכו להיות עובדי מדינה ידעו מראש לאן הם הולכים. איש לא הכריח אותם. העלאת שכרם מתוך רחמנות עליהם הינה התאכזרות על כל שאר תושבי המדינה פעמיים. פעם בהעלאת המיסים הנדרשת (או אי הורדת מיסים) ופעם שנייה בהרס הצמיחה והברחה מכאן של כל מי שנמאס לו לממן בניינים שלמים של אנשים ישרים תמימי דרך שעובדים בהעברה מיותרת של דפים ממקום למקום.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250804
זה נראה כאילו אתה חי בעצימת עיניים. איש לא הכריח אותם, אבל כיום – שוב, במציאות, ולא בחלומות ההפרטה המושלמת – יש צורך בהם, תרצה או לא תרצה. ולא מדובר ברחמנות עליהם, מדובר ביחס הוגן. הבדל דק אבל מאוד משמעותי: לא בחסד אלא בזכות.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250812
יש דוגמאות רבות של משרות במגזר הציבורי שלא היה ניתן לאייש בגלל המשכורת העלובה. הפלא ופלא נמצאו דרכים לשלם יותר על העבודה. לעומת זאת, בשאר המשרות יש המוני אנשים שצובאים על המשרות וחושקים בהם. הבעייה איננה משכורות נמוכות מדי אלא גבוהות מדי בתחומים מסויימים בהם היה ניתן למצוא עובדים בחצי מחיר, למשל דובר צה''ל.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250830
דובר צה"ל זו לא עבודה קלה:

תגיד: דיג אוהב דגים? 250833
וכמובן הדוברת הנוכחית, הקודם והבאה עושים את עבודתם כל כך טוב ששווה לשלם להם פי שניים ויותר משניתן לשלם לאנשי דוברות ופרסום מוכשרים ביותר בעלי קבלות מוכחות.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250999
(אגב, בקרוב אולי אוכל לספר לכם איך זה לעבוד בדובר צה''ל).

(דובי, ורכילות פוטנציאלית, אבל אין לו יותר מדי תקוות כי אין לו עבר פיקודי. נאחס.)
תגיד: דיג אוהב דגים? 251011
בפעם האחרונה שאני הייתי בג'בליה עם איש של דובר צה''ל הבנתי שאנחנו בברוך תדמיתי. בעוד אנחנו רצינו לתת לבחור משיקגו (או שמא היה זה בוסטון) לראות קצת אקשן, ההוא מדובר צה''ל היה צריך לשקר לו ולספר שהכל נגמר ואין כלום. משקרים לא בונים כלום.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250783
עזרה לאנשים עובדים זה לא דגים?
תגיד: דיג אוהב דגים? 250784
יש לי שאלה. אתה מספר לנו שאתה משלם למטפלת של הבן שלך שכר מינימום. זה מגיע פסקה וחצי אחרי שאתה שואל "האם סביר שמי שמועסק ע"י המדינה לא יוכל לחיות בבטחון באשר לתזונתו ותזונת התלויים בו?". איך זה מסתדר ביחד?

(השאלה הזו אמורה להיות הרבה פחות תוקפנית ממה שהיא נשמעת. אני בעצמי יכול לחשוב על כמה תשובות - טובות יותר וטובות פחות, ומה שמעניין אותי זה מהי התשובה שלך)
תגיד: דיג אוהב דגים? 250788
אם הוצאות על מטפלת היו מוכרות לצרכי מס, אפשר היה לשלם הרבה יותר.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250802
אתה לא צריך להתנצל - השאלה טובה ונכונה. אני משלם למטפלת ע"פ שעות. כשעבדה אצלנו "במשרה מלאה", השכר היה שכר מינימום ע"פ שעות אך שכר גבוה מהמינימום בסה"כ החודשי (זאת בנוסף לתנאים נוחים מאוד יחסית - עבודה בבית כשבחרה בכך, כ-‏3 שעות חופשיות בתשלום מדי יום כשהילד ישן צהריים, וכו'). כיום היא מועסקת על-ידינו רק מספר נמוך של שעות ביום (ההפרש בין סיום הגן לשעה בה אנו חוזרים הביתה; לעיתים פחות משעה ביום), בשכר גבוה משכר מינימום. הסך החודשי נמוך מאוד, בשל מספר השעות הקטן; עם זאת, זה לא מקור פרנסתה היחיד.

כפי שכבר ציינו כאן, אם ההוצאה על המטפלת היתה הוצאה מוכרת, התמונה היתה שונה.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250807
אם ההוצאה על אוכל היתה הוצאה מוכרת אנשים היו קונים יותר אוכל והמשכורת בענף המזון היו יותר גבוהות.

האמת היא שאם כל ההוצאות של אנשים היו מוכרות המשכורות של כולנו היו יותר גבוהות.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250810
אתה באמת לא רואה הבדל בין הוצאה נדרשת לצורך עבודה, להוצאה שאינה כזו? מטפלת (או גנון) מאפשרים להורה לעבוד. מזון לא נדרש כדי לעבוד, הוא נדרש כדי לחיות והיה נצרך גם אם לא הייתי עובד; אבל אם לא הייתי עובד, לא הייתי זקוק למטפלת.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250816
אז תן גם הוצאה מוכרת על רכב (לפחות על הדלק של הק''מ לעבודה). אבל זה מאוד לא יעיל. יותר נכון זה מזיק. הרבה ניפוח הוצאות של המדינה ושל הנישומים. עדיף פשוט להכיר בכל ההוצאות שלך ולהוריד מיסים.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250818
הוצאות נסיעה הן אכן הוצאה מוכרת. אם תשאל לדעתי האישית, הרי שאת אלה דווקא צריך לבטל (למעט במקרים של מוניות, משאיות וכו') ולהכיר רק בנסיעה בתחבורה ציבורית; אבל זה כבר שייך לדיון אחר.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250821
לנסיעות נותנים רבע נקודת זיכוי וזהו, בין אם נסעת ובין אם לאו. לרכב צמוד יש משהו מאוד מסובך שלא ירדתי לסוף העניין.

לגבי מטפלות, כדי לפשט את העניין אני מציע לתת לכל אב ואם נקודת זיכוי על כל ילד שיש להם. יותר פשוט ויותר הוגן כלפי אלו שיש להם סבתא בבית.

לחילופין הסבתא יכולה לפתוח תיק עצמאי, לחלק קבלות לשלם מקדמות ולהיות מואשמת בקנוניה בתוך המשפחה. השלב הבא יהיה חוק שאוסר על קרבה (או אפילו הכרות) בין הילד למטפלת.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250831
שכחתי את העיקר.

על מנת למנוע מקרים רבים של מטפלות לא ראויות, הסבתא תצטרך לעשות קורס של שנה וחצי בטיפולוגיה. בזמן הקורס היא תקבל דמי אבטלה. לאחר מכן היא תגיש בקשה לפתיחת פעוטון בחמישה עותקים עם האישורים הבאים:
1) חוזה שכירות בתוקף
2) אישור השכלה
3) אישור רשויות הבריאות
4) דגימות מזון
5) כיבוי אש
6) חשמל
7) תקינות צעצועים
8) מנהל המזון והרמדיה
9) ניהול ספרים כדין
10) תכנית לימודים מתאים לאופנה האחרונה בפסיכולוגיה חינוכית
11) שרטוטים של הפעוטון
בתגובה, הסבתא תסורב שכן לא ניתן לקבל אישור לפעוטון עם פחות מחמישה ילדים. על מנת לעקוף את הבעיה היא תרשם כגננת בחינוך העצמאי במסגרת העמותה "לב בנים על בירוקרטיה" שם היא תהווה חוליה ברשת של מטפלות.

תוספת השכר שתשלם לסבתא ילך כמובן לעו"ד, רואה חשבון ומודד מוסמך (מישהו צריך להכין שרטוטים).

כמעט שכחתי שמשרד החינוך (התרבות והספורט) יגייס 46 עובדים נוספים למחלקת פיקוח על מטפלות. רוב העובדים, למעט המנהל, המפקח הבכיר, החשב והפקח (שהם במקרה חברי מרכז ליכוד עם כישורים עודפים) יקבלו שכר מינימום וישלימו הכנסה בעבודה בתור מטפל/ת ו/או בקבלת שוחד על עיגול פינות בפיקוח.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250837
יופי של אירוניה. מבריק ממש. אני חושב שמיצינו את הדיון.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250996
למה אירוניה? בדיוק כמו המציאות.

עודד קטש רצה לאמן את גליל עליון, גליל עליון רצו שקטש יאמן אותם. בגלל חוסר הסמכה מספקת קטש נאלץ לבקש אישור מיוחד מ....לימור לבנת:

"לימור לבנת תאשר לקטש לאמן בגליל עליון.
"ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר, כי השרה החליטה לאשר לקטש לאמן, במקביל להתחייבותו לסיים קורס מאמנים. רבים משחקני הקבוצה אמרו כי הגיעו לגליל רק בגלל ההזדמנות לשחק תחת קטש
התפתחות חיובית מבחינת ראשי גליל עליון: העיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר (ד'), כי שרת החינוך, התרבות והספורט, לימור לבנת, החליטה לאשר לעודד קטש לאמן את הקבוצה, למרות שהוא אינו מחזיק בתעודת מאמן. במשרד הספורט הוחלט להעניק את האישור, לאות הערכה לפועלו של קטש ככדורסלן מצטיין שייצג את נבחרת ישראל. במקביל, יתחייב השחקן לצאת לקורס מאמנים"

תגיד: דיג אוהב דגים? 251014
האם לימור קבלה עבור הסמכת קטש תשלום נאה, או שהיא הסתפקה בכותרת בעיתון? מה לגבי החזרי הוצאות? האם היא השתמשה במים קדושים?

תודה רבה על הלינק ויש עוד הרבה כאלו. רק מי שלא רוצה לראות לא רואה.
תגיד: דיג אוהב דגים? 252507
לא בטוח שקטש יאמן (ואיתו בסירת החוק הדרקוני גם דייויד בלאט, אלי קנטי ואחרים):

תגיד: דיג אוהב דגים? 252627
האם החוק הזה הוא תוצאה של רגולציה (קרי: משהו שליברטאן יתנגד לו), או חוק של איגוד הכדורסל, אוסף של גופים פרטיים‏1 שהתאגדו וקבעו לעצמם חוקי משחק, על המגרש ומחוצה לו (קרי: משהו שלא אמור להפריע לליברטאן)?

1 גם אם לא כל קבוצות הכדורסל הן פרטיות, זה לא משנה לצורך השאלה.
תגיד: דיג אוהב דגים? 252631
יו"ר איגוד הכדורסל, ירמי אולמרט, שהביע את תמיכתו במציאת פיתרון שיאפשר לקטש לאמן את הגליל, אמר ל-ONE: "אני רק יכול להצטער, אבל אפשר להבין שיש חוק וצריך להבין שאי אפשר לצפצף על החוק. צריך להבין שהעניין אינו בסמכות האיגוד. (http://www.one.co.il/next.asp?id=54665&Bz=0&...)
תגיד: דיג אוהב דגים? 252641
ממתי החוק הזה?
האם הוא נועד לתכלית ראויה?
אם החוק מאחרי 1992 והוא לא נועד לתכלית ראויה (השד יודע מה זה) אזי אפשר להגיש בג"ץ. אני מניח שהשופטים יטענו שהתכלית ראויה, אלא אם נראה את קטש מתראיין בעד תכנית ההתנתקות.
תגיד: דיג אוהב דגים? 252647
אא"ט, אפשר להגיש בג"ץ גם אם נחקק לפני שנת 1992, מפני שזה מכבר פקע שימור הדינים לגבי חוק יסוד "חופש העיסוק".
תגיד: דיג אוהב דגים? 252649
לא נראה לי.
תגיד: דיג אוהב דגים? 252812
מדוע לא?
על פי סעיף 10 ל"חוק יסוד: חופש העיסוק", נראה שב-‏14.3.2002 בטלו חוקים שנקבעו לפניו, אם סותרים הם את פסקת ההגבלה שבסעיף 4.

תגיד: דיג אוהב דגים? 252922
תודה. למדתי משהו. קדימה לבג''ץ.
תגיד: דיג אוהב דגים? 276084
"בדיון היום טענו עורכי דינו של קרן להפרה בוטה של החוק, מכיוון שבנוסף ל'מקרה קטש' ישנם מספר מאמנים נוספים בליגה שלא הוסמכו לאמן.
בסוף הדיון צירף בג"צ את קבוצת הפועל גליל עליון כצד לעתידה, הוציא צו על תנאי ונתן לה ולאיגוד הכדורסל 30 יום כדי לנמק את ההחלטה לתת לקטש לאמן בניגוד לקריטריונים הנדרשים."

בינתיים קטש מצליח יפה בגליל גם בלי תעודת מאמן כמו שמראה הטבלה:

תגיד: דיג אוהב דגים? 252813
על כל פנים, נראה שבמקרה דנן החוק מאוחר יותר; הלא קנטי ובלאט אימנו את מכבי תל-אביב.
תגיד: דיג אוהב דגים? 252816
בלי הכשרה משפטית מעמיקה, ברור לכל בר בי רב כי חוק יסוד: חופש העיסוק אינו מאפשר לכל מאן דבעי לעסוק בכל מלאכה.
כשם שיש צורך בהכשרה (והסמכה) לעסוק בריפוי שיניים, טיפול פסיכולוגי, ייעוץ מס, תכנון מבנים‏1, נהיגת מונית, ועוד מגוון רב של מלאכות ועיסוקים, יכול נושא אימון קבוצות כדורסל להכלל באותה רשימה.

___
1 גם אדריכלי, לא רק הנדסי.
תגיד: דיג אוהב דגים? 252833
אני מסכים, כמובן.
תגיד: דיג אוהב דגים? 252923
אני חושב שהתכלית אינה ראויה והיא פוגעת מעבר לסביר. מספיק לעשות מבחן בסיסי ולא לדרוש מבן אדם לעשות שנתיים קורס של איזשהו מונופול.

אבל טוב נו השאלה היא האם מדובר על שמאלנים או דתיים.

חוק ערוץ 7 בוטל בגלל הפגיעה בחופש העיסוק של תחנות הרדיו האזוריות.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250930
תגובה לטל כהן.
ברמה האישית והפרקטית אני מעדיף מס הכנסה שלילי (בתקווה שיגיע מצורף לתלוש המשכורת ויהווה חלק בלתי נפרד מהשכר המשולב שהוא הבסיס לפנסיה אם לא יקרה כך אנו עלולים לפגוע בשכבת מקבלי הפנסיה וידוע לך שמשרד האוצר רואה בפנסיה דבר רע עד גרוע).
ברמת המאבק החברתי אני נגד מס הכנסה שלילי כי הוא לא יאפשר לתת לגלגלי המשק לנוע בחופשיות ויצור תלות אין סופית בשלטונות מס הכנסה ואף יוביל לאיחוד מוסד הביטוח לאומי ומס הכנסה לידי גוף גובה ומשלם אחיד נטול הסממנים החברתיים שיש כיום בביטוח הלאומי, בהתייחסות לדו''ח דוברת ותוכנית ויסקונסין מס ההכנסה השלילי יעמיק את מעגלי העוני ויתרחב לשכבות הביניים הנמוכות דבר שעלול להפר את האיזון הדמוקרטי שנובע משכבת ביניים חזקה ורחבה.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251001
לא הבנתי כלום. למה אתה חושב שמשרד האוצר רואה בפנסיה דבר רע? מכל מה שאני הבנתי, משרד האוצר רואה בחסכון לפנסיה כלי מרכזי לצמצום מספר הקשישים הנזקקים לקצבאות מהמדינה. ודוק: המדובר בפנסיה צוברת, ולא בפנסיה תקציבית, שהיא בעיקרה אמירת "אין לנו כסף כרגע, אבל ניקח הלוואה על חשבון הילדים שלנו, ואז יהיה בסדר. לפחות עד שהם יגיעו לפנסיה. בעסה להם".

למה מס הכנסה שלילי לא יאפשר לגלגלי המשק לנוע בחופשיות? הרעיון הכללי הוא שלא משנה באיזו דרגת שכר אתה כרגע, *תמיד* יותר כדאי לך לעלות לדרגה הבאה, כי תמיד תקבל יותר מאשר כרגע (פרט מאשר לאופציה של העלמת הכנסה, אבל לא נכנס לזה).
למה מס הכנסה שלילי יעמיק את מעגלי העוני? האם הפכת לפתע לקפיטליסט? מהלך שגם ימנע שוק חופשי וגם יעמיק את מעגלי העוני, זה נשמע כמו משהו שיעקב או אורי ידברו עליו, לא מי שנלחם למען התערבות ממשלתית במשק.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251116
דובי אילו משרד האוצר היה חושב שפנסיה זה דבר טוב למשק הישראלי הוא היה מאפשר לעובדים לצאת לפנסיה בגיל 60 וכך היו מתפנים מקומות תעסוקה רבים ובמקביל אנשים בגיל הפנסיה היו יכולים להועיל בסוג עבודות "חברתיות" לטובת המשק והחברה הישראלית אולם משרד האוצר הגדיל את גיל הפנסיה לגיל 67 דבר המונע כניסת עובדים חדשים לגלגלי התעסוקה ויותר מכך (יתכן ודבריי יכעיסו את הגולשים) משרד האוצר יוצא מנקודת הנחה שעד גיל 67 ישנה סבירות דיי גבוה שהמבוטח ימות או ששארית חייב למגיל 67 עד למותו יהיו מספר שנים מועט שבהם יקבל פנסיה.
אני לא מתכחש לכך שבכלכלה העולמית עלייך להתנהג בצורה קפיטליסטית בכדיי לשרוד ולהיות חלק מההון והפיננסים העולמיים אולם אני עומד על כך ונלחם על "בלמים חברתיים" שיאפשרו לכלכלה לרוץ קדימה תוך מבט לחברה של תקרוס להם ואם החברה תקרוס אז שום כלכלה מודרנית לא תעזור.
כתבתי שברמה האישית והפרקטית אני מעדיף מס הכנסה שלילי בתנאי שהמס שישולם לעובדים יבוא לידי ביטוי בתלוש המשכורת ויהיה מרכיב ביסוד המשולב.
מס הכנסה שלילי לעומת העלאת שכר המינימום - במס הכנסה שלילי נטל השמירה על רמת ההכנסה יפול על כתפיי מס ההכנסה ואילו העלאת שכר המינימום תכפה על המערכת העיסקית להתרחב ולגדול על מנת לעמוד בהוצאות שכר העבודה שגדלו, היכן הבעיה? יתכן שעסקים מסויימים לא יצליחו לעמוד ביעדי התרחבות וגידול ואז יסגרו את העסק והעובדים יפוטרו דבר שיקטין את כמות העסקים אולם יאפשר לעסקים באותו התחום ששרדו לגדול בצורה משמעותית לספק את הדרישה שגדלה בעקבות סגירת העסק ולקלוט עובדים (משק העסקים יקטן, נכון אבל התפוקה תרוכז במפעלים השורדים) במקביל יכנסו שחקנים חדשים לשוק העסקים שהתוכנית העיסקית שלהם תתבסס על נתוני השכר החדשים בעקבות העלאת שכר המינימום.
תקח בחשבון שקצת קשה להעלות ולהציג מישנה גדולה במספר שורות אבל לעניות דעתי תדע לנתח את הנתונים.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251260
אה, *לצאת* לפנסיה. חשבתי שאתה מדבר על החסכון לפנסיה.
ג'קי, כפי שאתה וודאי יודע, תוחלת החיים הממוצעת עולה באופן הדרגתי כבר שנים רבות. המשמעות היא שמה שלפני 30 שנה היה אמור להספיק לאדם מגיל הפרישה ועד למותו, כבר לא מספיק היום. הבעיה הזו גוררת גרעונות של קרנות הפנסיה, ולמעשה מסכנת את הפנסיה של כולנו. לאור זאת, העלאת גיל היציאה לפנסיה היא מהלך הגיוני בעליל. אני מכיר לא מעט אנשים שדי נעלבו כאשר בגיל 65, כשהם מרגישים בשיא אונם, אנשים מועילים ועצמאיים, פתאום מצפים מהם לפרוש מהעבודה וללכת לעשות... מה? לטפל בעציצים?
מוזרה לי הטענה שלך בדבר השיפור הפתאומי שיחול עם העלאת משכורת המינימום, שלא יתרחש באותה מידה בעקבות העלאת גיל הפנסיה (שמשמעותו הגדלת כמות האנשים שמרוויחים שכר מלא במשק ולא נאלצים להסתפק בסכומים נמוכים להפליא דוגמת קצבת הזקנה.

העסקים השורדים בתחומים שאתה מתאר יעלו עד מהרה את המחיר שהם דורשים כדי לכסות על העלויות שגדלו. המשמעות היא שחיקה מהירה מאוד של העלייה בשכר המינימום, אינפלציה שתפגע בכולנו, וביטול של כל ההישג שרשמתם לעצמכם. ומה אז? תבקשו עוד העלאה?

קח מאוד להגיד "יכנסו שחקנים חדשים לשוק העסקים שהתוכנית העיסקית שלהם תתבסס על נתוני השכר החדשים", אבל אתה צריך לשאול את עצמך למה כיום לא נכנסים עוד עסקים לשוק שהתוכנית העסקית שלהם תתבסס על נתוני השכר הקיימים? האם לדידך העלאת תנאי הכניסה לשוק תביא יותר השקעות ומקומות עבודה? לא ברור לי איך זה אמור לעבוד. אלא אם אתה מציע בו בזמן גם להקטין את נטל המס מעל המעסיקים. קשה לי להאמין שאתה דוגל בכך.
הפתרון: 251332
אלו שכבר יצאו לפנסיה יטפלו באלו שעוד לא יצאו...
תגיד: דיג אוהב דגים? 250969
טוב, אם אתה מעדיף רק פשט - אפשר להתרכז ב 2ב' ולומר שמר אדרי מבקש לא רק דגים אבל גם דגים. זה לא מעלה ולא מוריד מתקופתם של הטיעונים שלי לגבי הדגים. אז למה לא תתיחס אליהם? יש בדיון ערמות של מילים והרבה בלגן אז תגיד: אתה בעד לתת דגים או לתת חכות?

אם אתה בעד לתת דגים אפשר לדון בסוג הדג: מס-שלילי או שכר מינימום. האחד טרף (השכר יבוא ממשלמי המס האחרים) והשני טמא (השכר יבוא מבעלי מפעלים שחלקם לא יעמדו בזה ויצרפו עוד אנשים למעגל האבטלה ולבסוף יקבלו קיצבאות ממשלמי המיסים). גם מר אדרי מכיר בבעיתיות של שני הזנים ומחפש קומבינציה - גפילטע-פיש - שתראה כשרה. אני, בענין הזה מעדיף דג כשר למהדרין.

בנוסף, אם נרחיב מהפשט נראה שהכל, לא רק 2ב', דגים. שביתות הרסניות, ועדים חזקים, חוקים דרקוניים נגד מעסיקים מאפשרים לעובדים לקבל כסף שלא יוצר.

הדרך היחידה ליפטר מריח הדגים, עבור עובדים של מעביד רע, היא לעבור למעביד אחר. גם אם זה לוקח זמן ומאמץ זה, בגדול, משתלם לעובדים ומעניש את המעבידים הרעים.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250983
ראשית, כשמדובר בשכר הוגן לאנשים עובדים, אני לא רואה בכך "דגים". בקשה לדגים היא בקשה לתמיכה במי שלא עובד, בין אם אינו רוצה לעבוד או מסיבה אחרת.

שנית, נדמה כי אינך מכיר את מצב השוק. באמת נדמה לך שאדם בן 50, ללא הכשרה מקצועית, יכול לעזוב עבודה בשכר-מינימום למצוא עבודה אחרת, רווחית יותר? מניסיון ומידיעה אישית: גם אם מדובר באדם ש*מאוד* רוצה לעבוד, ואינו גר באזור הדרום מוכה האבטלה אלא בעיר מערי השרון, התשובה שלילית.

אגב, בחלק מהמקרים מדובר על אנשים *עם* הכשרה מקצועית, אלא שבשל תנאי השוק, מספר המוכשרים גדול בהרבה ממספר המשרות; למשל, מומחים לליטוש יהלומים. אישית, כמי שעוסק בתחום הנדסת התוכנה, נראה לי שיש סבירות גבוהה להפחיד כי מצבנו-שלנו יהיה דומה מאוד בעוד 20-25 שנה.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251003
לה הבנתי את טענת ה"לקבל כסף שלא יוצר". בזמנו יצאה ההסתדרות למאבק נגד פיטורין שרירותיים-לכאורה של 900 עובדים בבנק הפועלים, בו בזמן שהבנק הציג רווחי שיא. האם הדרישה של אותם עובדים להמשיך לעבוד גם אם המשמעות היא שהגברת "האושר מתחיל מבפנים" תרוויח טיפ'לה פחות היא דרישה "לקבל כסף שלא יוצר", או שמא מדובר בדרישה לחלק בצורה קצת יותר הגונה את הכסף שכן "יוצר"?
לא כל מאבק עובדים הוא ניצול של המעסיקים. הגישה הזו היא מגוחכת, ואני מניח שאתה מודע לזה. אז למה לטעון טענה כזו?
תגיד: דיג אוהב דגים? 251029
אני לא מכיר את משפחת עופר, אייזנברג, פישמן, דנקנר וגם לא את אריסון ולא מתענין בהם אישית.

אני רק חוזר וטוען שלכל עשירוני המדינה יש אינטרס שהם ישאירו את הכסף שלהם כאן, גם אם גודל היאכטות של ההיא מעצבן ממש.

חבל לי שאנשים מאבדים את פרנסתם וכמו שאמרתי זה יכול לקרות גם לי. אבל בעקרון:
העובדים בבנק קיבלו את הכסף שהם ייצרו כשקיבלו את משכורתם כשעבדו. אם מנהלי הבנק סבורים שבשנה הבאה יוכלו להרוויח יותר בלי 900 עובדים - אז הם עובדים מיותרים.
אפשר לכפות על הבנק להמשיך להעסיק אותם *כאילו* שהם עובדים אבל לזה אני קורא "קבלת כסף שלא יוצר".
תגיד: דיג אוהב דגים? 251058
הבנק לא ירוויח יותר, אריסון כן. זה ההבדל. נשאלת השאלה כמה כסף ייצרה אריסון באותה שנה, שזה שווה את זה?
תגיד: דיג אוהב דגים? 252815
מה זאת אומרת? בתור הבעלים, רווחיה של אריסון הם רווחי הבנק, לא?
תגיד: דיג אוהב דגים? 251022
בין שכר מינימום ומס הכנסה שלילי נראה שמס הכנסה שלילי עדיף.

בשכר מינימום בעל העסק משלם והוא יכול גם לסגור את הבסטה ואז אף אחד לא מקבל כלום ובמס הכנסה שלילי יותר משתלם לעבוד כי המדינה משלמת ואז אין בעיה לבעל העסק ולעובדים כי הוא יכול לשלם להם כמה שפחות ולהם לא אכפת כי מה שהוא לא משלם המדינה אחר כך תחזיר.

הבעיה זה שכל הישראלים תחמנים ותוך שנייה אני צופה שלא רק המובטלים אלא חצי המדינה יקבלו בתלוש אלפיים שקל ויבואו למדינה לקבל מס הכנסה שלילי ויסתדרו עם הבוס על הפרשה לפנסיה וככה ייצא שהמדינה תשלם לכל העובדים השלמת הכנסה בצורת מס הכנסה שלילי.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251032
ומה הבעיה עם זה שכולם יקבלו מה הכנסה שלילי?

שהמדינה תדפיס עוד כסף. ואם חסר דיו שידפיסו דולרים.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251060
חוששני שאינך מבינה את מושג מס ההכנסה השלילי. ככל שאדם מרוויח יותר, הוא מרוויח יותר. זה אומר שאם אני מרוויח היום 2000 שקל ומקבל מס הכנסה שלילי, עדיין עדיף לי לחפש עבודה שבה אני מרוויח 3000 ש"ח, כי בסך הכל אני עדיין ארוויח יותר. ובמיוחד כדאי לי להרוויח 5000 ש"ח ולשלם מס הכנסה, כי עדיין אני ארוויח יותר. לכן, לעובד אין שום אינטרס לאפשר למעסיק שלו לשלם לו מעט ולקבל השלמת הכנסה. האינטרס שלו הוא תמיד להגדיל את הסכום שהוא מקבל מהמעסיק.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251095
טוב אז כנראה שבאמת לא הבנתי את זה והסתלבטתי על הדבר הלא נכון.

ממה שקראתי התברר לי שזאת תוכנית של מילטון פרידמן משנות השישים שניסו אותה כמה פעמים בארה''ב ובקנדה והיא נכשלה. התירוץ של התומכים היה שהיא נכשלה כי עשו את התוכנית בלי לבטל תשלומי רווחה ככה שהיה יותר משתלם לשבת בבית מלעבוד ולקבל את המס השלילי והיו כאלו שגם קיבלו מס שלילי וגם רווחה ככה שזה בכלל היה על הפנים.

בכל הנסיונות יצא שהמוטיבציה לעבודה דווקא ירדה במקום לעלות והיה רק גדילה באחוז הגירושים כי זה היה יותר משתלם מבחינת המס.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251111
אני חושש שאתה לא הבנת. המעביד ישלם חצי שחור. חוץ מזה תעשיית זיוף תלושי שכר תפרח לעננים.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251183
למה בעצם? האם היום תעשיית זיוף תלושי השכר פורחת?
כיום, להזכירך, כל מי שמרוויח יותר משכר מינימום משלם 30% מס הכנסה, שהוא אחוז נכבד ביותר.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251261
למה לו? למה להסתכן בקנסות ענק רק כדי שהעובד שלך יוכל לרמות את המדינה?
תגיד: דיג אוהב דגים? 251305
כי אתה משלם לעובד 30% פחות כי מתחלקים במס הכנסה, ולא משלמים ביטוח לאומי וכו'. בעצם, הסיבה היחידה שלא לשלם שחור לנשים היא חופשת לידה ולגברים זה מילואים. מעבר לזה, רבבות רבות של אנשים מקבלים חלק מהמשכורת שחור.

מס הכנסה שלילי יעצים את העניין לממדי מגיפה.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251322
ה''קנסות ענק'' בתגובה שלי היה רמז.
רב בלש רמז 251336
אך אני לא נרמזתי
רב בלש רמז 251366
אכיפה קפדנית יותר בצירוף עם ענישה דרקונית יותר יהפכו את זה מאוד לא כדאי למעסיק.
רב בלש רמז 251372
פעם אחרונה להיום: זה הייתי אני. יופי דובי.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251112
הישראלים תחמנים כי החוק מעודד אותם לתחמן. אם היו מבטלים את כל החוקים המטומטמים האלו שמשלמים לאדם יותר ככל שהוא מתחמן יותר, אנשים היו משקיעים את מרצם בלייצר הון ולא בלשדוד אותו מאחרים.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251137
אם היו מבטלים את כל החוקים המטומטמים אז מה היה נשאר? מה אתה רוצה אנרכיה?
תגיד: דיג אוהב דגים? 251306
צבא, משטרה, סדרי דין וכמה חוקים מאוד פשוטים.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251422
נסכם כל זאת בטבלאות תמציתיות, צבעוניות ופשוטות (עם ציורים יפים), נאגד זאת בספר קטן העונה לשם "המדריך לשחקן" ונקצץ את שנות הלימוד לתואר במשפטים לכדי מספר חודשים. כאשר לא יהיה מענה הולם בספר החוקים הפשוט למציאות המורכבת, פשוט נזרוק 3d8+4.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251435
במערכת היהודית, כל אחד אמור להיות בקיא בחוק. הצעתך על כן מקרבת אותנו אל הראוי.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251481
ועל כך קיבלתי 405 נקודות נסיון. יתברך ה-GM שברא את מציאותנו פשוטה, שטוחה, סיסמאתית וקלה לניהול, אמן.
תגיד: דיג אוהב דגים? 251600
אני מנסה לתרגם בראש את הויכוחים והריבים בערב אחד של משחק לחיים תחת מערכת חיים דומה...

מצמרר.
אופס 251625
מערכת *חוקים*.
תגיד: דיג אוהב דגים? 250923
ידידי הוירטואלי ג'קי מזמין אותך לבירה ולמזטים ובטוח נמצא אחלה שיחה ובהזדמנות הזו אתה מוזמן לפרלמנט של דימונה כל יום שישי במרכז המסחרי
מר אדרי אומר לך תבדוק טוב טוב לפני הבעת דיעה ותקרא טוב את הכתוב בתגובה
א. אני לא רוצה לתת דג לעני יודע למה? בהסכם הפשרה ויתרתי אישית על סכום פיצויים ענק מכימיקלים לישראל וקבלתי תרומה על סך 80000 ש"ח מכי"ל לעמותה שהקמתי מת"ח= מערכות תמיכה חינוכיות לילדי עובדי קבלן, זה לא דגים זה חינוך.
ב. בכל המאמרים שלי טענתי שיציאה ממעגלי העוני זה להקנות השכלה לאמהות והוכח בעולם שהשכלת האם היא הצעד העיקרי ביציאה ממעגלי העוני, ולא דגים ובטן מלאה.
ג. אדרי מבקש לומר לך שג'קי אמר שהוא לא שם קצוץ על אמיר פרץ הוא עוד מוסיף שהוא (ג'קי) לא צריך את אמיר פרץ לא בשכר לא במשכורת ולא בטובת הנאה.
ד. גם אדרי וגם ג'קי רואים בחשיבות יתרה את מוסד ההסתדרות ומעמד וועדי העובדים מפני שאחריהם אם יפורקו יהיו רק עובדי קבלן מרודים ונעשקים.
ה. ג'קי מצא את המעמדות במפעלי ים המלח 6 במספר והם נוצרו רק לאחר ההפרטה של כימיקלים לישראל, בהנהלת הממשלה היה דור א' ועובדי קבלן שהרויחו פי 3 מעובדי דור א' וזה היה פיצויי על היותם עובדי קבלן זוטרים היום עם ההפרטה התחלפו היוצרות.
ו.אני עדיין לא מבין וגם התייעצתי עם ג'קי מה הקשר להעלאת שכר המינימום ולעוני של רעב (הרי מי שרעב אינו עובד אז מה יועיל לו העלאת שכר המינימום) הלכתי לפרלמנט של דימונה ותראה מה המסקנות שהגעתי אליהם העלאת שכר המינימום תשפיע על כמות הכסף שיופנה לצריכה, משפחות יוכלו לממן חיי תרבות,הילדים יוכלו לקבל יותר תמיכה חינוכית, השכר המשולב בתלוש המשכורת יגדל וישפיע על שאר מרכיבי השכר, הפנסיה העתידית של העובדים בסיסה יגדל, סך החסכונות של הציבור יגדל,העלאת השכר מינימום תבטל את השחיקה שנוצרה בכוח הכסף המשפחתי,הגדלת המוטיבציה ליציאה לעבודה, הקטנת תשלומי הביטוח הלאומי להשלמות לשכר המינימום, יגדלו תשלומי הציבור לביטוח הלאומי ולקופת חולים,בסה"כ יווצר פה מין צדק חברתי-כלכלי שיכסה את העיוות והשחיקה בשכרם של מעל 700000 משתכרי שכר מינימום.
ז. למרות כול האמור בסעיף ו' אדרי חושב שיש רמת סיכון בהעלאת שכר המינימום אבל הסיכון הוא בסבירות המתקבלת על הדעת ומהוא אותו סיכון? שילוב של פיטורין בגל גבוה ויצירת אינפלציה מלכותית שתשחוק את העלאת שכר המינימום, אבל המשק הישראלי יצליח להתגבר על הסיכון הזה.
אז מה המסקנה של הפרלמנט של דימונה שג'קי וחברין אומרים לאדרי עדיף הסתדרות חולה עדיף העלאת שכר מינימום עדיף השקעות בתשתיות חינוך על חלוקת דגים חלוקת הדגים זו הנצחת העוני ומפה אנו למדים שאם הדגים הם הנצחת העוני בוא הצטרף למאבק של אדרי כי הוא קשה ודורש כל תמיכה להצלחה במאבק.
תגיד: דיג אוהב דגים או בירה? 251188
תודה על ההזמנה. בכבוד.
כמו שהצעת - בדקתי ונזהרתי. אתה יודע, לבושתי, יש כמה דברים שאני יכול להסכים אפילו עם מר אדרי. בוא נעשה סדר.

א1. לדעתי אתה כן רוצה דג - אתה מבקש שכר מינימום. אני נגד.
א2. עמותה לחינוך. אני מסיר את הכובע ומתחייב לתרום 250 שח ברגע שתפרסם איך עושים זאת (לחינוך בלבד!)
רק שלא יחשדו בי כאן בנדבנות אני רוצה להסביר שבשבילי זו השקעה. אני מקוה שהילדים בהם תתמוך העמותה יגדלו להרוויח ולשלם מס הכנסה (חיובי). זה יוריד מנטל המס של הילדים שלי. מבחנתי זה כמו להשקיע בדירה לילדי.

ב. אתה תומך בהשכלה לאמהות גם? אני איתך.

ג. מר אדרי הוא עכשיו פוליטיקאי ומה שהוא אומר נירשם. אם באמת תתרחק מעמיר פרץ והנזקים שהוא עושה למדינה - אני איתך. אבל במה שקראתי אתה רוצה הסתדרות חזקה - זה לא רק דגים. זה שרצים ורמסים.

ד. חשיבות יתרה לועדים - זו הטעות הנוראה שלך. זהו שורש הניוון והנצחת העוני. אפילו העמותה מת"ח לא תציל ילדים שגודלים בבית שנתמך עלידי ועדים. אנא הבן, ההשכלה הכרחית אבל לא מספיקה. צריך להקנות להם גם ערכים נכונים.

ה. היררכיה במפעל. תוכל לספק קצת רקע? איך זה נוצר? זה לא רק מכוער ופוגע בעובדים. לי נראה שזה פוגע במפעל ובריוחיות. אתה בטוח שהבעלים באמת מעונינים בזה?

ו. גם אני לא מבין. אם הם לא רעבים למה לתת להם כסף (דגים) שהם לא הרויחו?

ז. בלי לחשב הרבה אני יכול להבטיח לך שכמות הכסף ששכר המינימום (מתוך המשק) יתרום למשק הוא כאין ואפס לעומת כמות הכסף שהמשק יפסיד אם הועדים וההסתדרות יצליחו במזימתם להבריח את בעלי ההון לחו"ל.

תגיד לפרלמנט שההסתדרות לא רק חולה אלא שהמחלה גם ממארת וגם מדבקת. ושומר נפשו ירחק.
תגיד: דיג אוהב דגים או בירה? 251193
אני אישית יכול לומר לך שלשמחתי הלכת וקראת קצת חומר על המאבק וכתבת "כמו שהצעת - בדקתי ונזהרתי. אתה יודע, לבושתי, יש כמה דברים שאני יכול להסכים אפילו עם מר אדרי. בוא נעשה סדר" מה שמציק בשורה הזו למה רשמת "לבושתי" ולא לשמחתי? זו לא צריכה להיות לך בושה בצדקת המאבק (אפילו חלקית).
אני דווקא רוצה להתמקד בנושא ההירכיה שנוצרה במפעלי ים ובשאר מפעלי כימיקלים לישראל בנגב וכיצד היא נוצרה.
מפעלי כי"ל בבעלות הממשלה - היו מפעלים שעבדו בהם 2 מעמדות מעמד העובדים הקבועים עם יו"ר וועד עובדים, מעמד עובדי הקבלן שהרויחו פי 3 שכר מהעובדים הקבועים כפיצוי על הארעיות בעבודה והמעמדות היו דיי ברורים אבל עם יתרון (זמני) של שכר גבוה לעובדי הקבלן ואף הייתה תופעה של מעבר מעובד קבוע לעובד קבלן בגלל השכר, אני חייב לציין שמחיר טון אשלג נע על גבולות ה 120$ FOB .
מפעלי כי"ל לאחר ההפרטה - הבעלים שרכשו את המפעלים (משפחת אייזנברג) דרך החברה לישראל נהנו מפטור ממיסים לאחר שפנחס ספיר שר האוצר נתן לחברה לישראל פטור מתשלומי מיסים על השקעתם במדינת ישראל, הפטור ממיסים איפשר לבעלים (משפחת אייזנברג) להתמקד ברווחיות ע"י היצוא ולמעשה לא הפריעו להתנהלות של המפעלים ברמת כוח-אדם, עם סיום הפטור ממיסים לחברה לישראל מכרה משפחת אייזנברג את השליטה בחברה לישראל ומפעלי כי"ל למשפחת עופר, הפעולות הראשוניות של הניהול החדש של משפחת עופר היה לאתר מוקדים להתייעלות והתחילה לפעול בכיוון של פגיעה "בקבלנים" בנותני השירותים והוזלת העבודה הקבלנית בצורה משמעותית עד לידי כך שהגיעו לתחתית המחיר במכרזים חיצוניים דבר שפגע משמעותית בשכר עובדי הקבלן (אני יכול לומר לך בוודאות שכי"ל גם יצרה קבלנים וירטואליים לצורך הורדת מחיר המכרזים)לאחר הפגיעה במכרזים של "הקבלנים" פנו המנהלים לבדיקת כוח-האדם הקבוע במפעלים ומצאו שם וועדים חזקים שלא אפשרו פגיעה במעמד העובדים הקבועים, אולם ההנהלות התחכמו (בעזרת וועדים מושחתים)ומנעו קליטה של עובדים חדשים למעמד דור א' קבוע אולם אפשרו לקלוט עובדים לדור ב' בתנאים מופחתים מדור א'(יו"ר וועד עובדי ים המלח אשר לוי קיבל עם פרישתו מהעבודה כ 4,000,000 ש"ח לא ממפעלי ים המלח אלא מהחברה לישראל והוא זה שלמעשה נתן יד ליצירת מעמד דור ב')הגדילו לעשות לפני כשנה והתחכמו עם שלטון החוק ובנו מסגרת נוספת לקליטת עובדים וקראו לזה הסכם דור ג' משופר שכתוב בו שלאחר 8 שנות עבודה תשקל מועמדותך שוב למפעל (8 שנים מבין)וכך קורה שמעמד דור א' סגור ולמעשה הולך ונעלם ביולוגית או מפרישה מוקדמת, דור ב' סגור בפניי קליטה חדשה, ודור ג' שכל 8 שנים נשקלת מועמדותך לעבודה ולמעשה זה הדור שיהיה הכוח-אדם במפעלי כי"ל בעוד כ 15 שנה.
ואני חייב לציין שוב שמחיר טון אשלג הוא כ 120$ FOB
כאן מצטרף דור חברות כוח-אדם "סוחרי העבדים" שכביכול מעניקים איזה מטריה של זכויות לעובדים
ומכאן אני מתחילים החיים שלי ועוד רבים "עובדי הקבלן" שלא סופרים לא מכירים ללא תנאים ושסוחרים בהם בצורה הקשה ביותר ולא זה המקום לפירוט.
כך במספר שורות השתדלתי להסביר לך את יצירת המעמדות ואני בטוח שהם פרסו בפניך מספר כיווני מחשבה איך יוצרים מעמדות.
בכדיי לחזק את דבריי היום מתנהלת מערכת בחירות במפעלי ים המלח לבחירת יו"ר הוועד וחבריי מועצת העובדים ותוכל להבין מה באמת קורה במפעלי ים המלח.
אשמח אם תבקר בקישורים הבאים העוסקים בבחירות למפעלי ים המלח:
ועכשיו תודה על רצונך לתרום בבוא היום תדע איך לעשות זאת.
לגבי ההסתדרות אני מעדיף את המטריה של "המחלה המדבקת" על ארוחה במסעדת רפאל עם משפחת עופר.
אתמול בתאריך 06/10/2004 התחלתי את המסע להחתמת העצומה התומכת בהצעת החוק להעלאת שכר המינימום ל4500 ש"ח בדימונה ולהפתעתי ולשמחתי ב 4 שעות חתמו 728 דימונאים על העצומה ומדימונה אני אמשיך לכל חלקי הארץ ותשים לנגד עיניך לעקוב אחרי המסע הזה ותראה בסוף מעל 1,000,000 חתימות תמיכה וזה היעד שלי.
בבואך לדימונה תצטרך לבוא עם מסיכת אב"כ לא בגלל "הדגים המסריחים" אלא בגלל כימיקלים ותרכובות כימיות שמזהמות לנו את החיים והורגות בנו לאט לאט לאט.
תגיד: דיג אוהב דגים או בירה? 251263
לא חוכמה גדולה להחתים אנשים על עצומה שקוראת להעלאת שכר המינימום. כל מי שמרוויח בין שכר המינימום הנוכחי ל-‏4,500 ש"ח יסכים לחתום לך, וזה אחוז לא קטן מהאוכלוסיה. השאלה היא מי חותם. אם אלו שיצטרכו לשלם את הסכום הזה יחתמו, אז נדבר.

בינתיים, אני יכול ללכת להחתים אנשים על עצומה להגדיל את שכר המינימום של עובדי הייטק ל-‏50,000 ש"ח נטו. בהרצליה לבדה אני אוכל להחתים לך כמה אלפים באחר צהריים אחד. ביג דיל.
תגיד: דיג אוהב דגים או בירה? 251280
חתימות האזרחים על עצומה התומכת בהצעת החוק להעלאת שכר המינימום נובעת בעיקר לאור הכישלון של הצעת החוק כפי שהובאה לכנסת לפני שנתיים, הפעם להצעת החוק יתלוו חתימות רבות של אזרחים התומכים בהצעה ובתקווה שחברי הכנסת ערב בחירות יתחשבו בתושבים (במידה והחוק לא יעבור בכנסת רשימת ח"כ שיצביעו נגד החוק תפורסם בכל רחבי הארץ ברשימה שחורה).

היבט נוסף לחתימות הוא התחושה שאתה החותם לא לבד יש עוד אלפים כמותך ומכאן אפשר לבנות תהליך של סולידריות חברתית

דרך אגב יש מספר בעלי עסקים וקבלנים שחתמו על תמיכה בהצעת החוק מהסיבות הבאות בעלי העסקים מבינים שעוד כסף לציבור בשכר העבודה יאושש את העסקים שלהם והקבלנים יודעים שבמכרזים הבאים שלהם ההתמחרות תהיה הרבה יותר גבוה

ובאמת אני רוצה להבין האם עסק מתנהל רק על סעיף כוח-אדם זה הסעיף הפיננסי היחיד שמאפשר לעסק לחיות או למות למה לא תציע שעם העלאת שכר המינימום יורד מחיר החשמל לעסקים או יהיה תעריף סולר זול לעסקים או יוזלו המיסים על רכב מסחרי לעסק.
במקום להתנגד תחשוב על הצעת החוק כמנוף להציג דרישות עסקים מהממשלה יותר קל להצטרף לתמיכה תוך העלאת סייגים ודרישות מאשר ללעוג לאזרחים הרוצים לחיות בכבוד עם שכר הולם.
האם התכוונתה ללכת לשכונת נווה ישראל או נווה עמל בהרצליה להחתמה?
במחשבה שניה אני מציע הצעה בוא נצא ביום שישי להרצליה אתה תקדם את הצעתך ואני אקדם את הצעתי ומי שיקבל פחות חתימות יחתום לחברו המנצח
ואת הבירה נשתה על היאכטה של משפחת עופר במרינה הרצליה.
תגיד: דיג אוהב דגים או בירה? 251300
חוכמולוג. ביום שישי ההיי-טקיסטים בכלל לא עובדים. (:

האם אתה באמת מציע הטבות מס לעסקים בתמורה להעלאת שכר המינימום?

אין לי ספק שהפוליטיקאים שהתנגדו להצעת החוק דאז, ידעו היטב מה מספרם של האזרחים המרוויחים למטה מ-‏4500 ש"ח לחודש, והניחו כי כל אחד מהם, או לפחות רובם הגדול, תומכים בהצעה. ובכל זאת הם הצביעו נגד.
תגיד: דיג אוהב דגים או בירה? 251331
חייב לציין שהערנות שלך במיטבה.
כן אני מתכוון לכל מילה תמורת העלאת שכר המינימום שזו פעולה חברתית ביסודה אין לי שום התנגדות לשתף את הממשלה בנטל ולקדם סוגים של הנחות מיוחדות לעסקים "מבורות השומן של הממשלה", לדוגמה סולר/מזוט מוזל לעסקים גבוליים, הקלה ברכישת רכב מסחרי,סוגי הנחות ארנונה לפי כמות המקבלי השכר מינימום וכד.......
תנסה להתעמק לרגע ותבנה נוסחה האומרת שכל סוגי העזרה הממשלתית שציינתי יהיו פקטור של כמות מקבלי השכר מינימום המועסקים בעסק.
ואם נתקדם עוד צעד בנוסחה נגלה שרוב התמיכה הממשלתית לעסקים בעקבות העלאת שכר המינימום תתמקד באזורים הדורשים תמיכה ועזרה ממשלתית לייצב את המצב החברתי השורר בהם.
כאן סביר להניח אתה מתחיל להבין את המגמה של העלאת שכר המינימום עם תמיכה ממשלתית בעסקים כפונקציה של כמות מקבלי השכר מינימום בעסק/מפעל.
תקח בחשבון שזה גם סוג של לחימה באבטלה כי יהיה אינטרס משותף להעסיק עובדים ולקבל עזרה ממשלתית ולעובדים יהיה אינטרס לעבוד בשכר הגון.
רוב רובם של האנשים המשתכרים שכר מינימום אמיר פרץ לא ידע לשתף אותם במאבק וכך הצטיירה תמונה לפוליטיקאים שאין ממי לפחד עם היוזמה שלי כולל רשימה שחורה של מתנגדי החוק האמן לי ידידי הם יפחדווווווו אפילו מאוד ואל תשכח שהתזמון מבחינתי מתבסס על כך שהבחירות קרובות, לדעתי 6/2005 יתקימו בחירות בישראל ואז נראה אותם לא מעבירים את החוק
תגיד: דיג אוהב דגים או בירה? 251368
אני לא הייתי סומך על זה שהפוליטיקאים יפחדו. סתם, ממה שאני יודע על פוליטיקאים.

אתה בעצם מציע לתמרץ עסקים שנותנים שכר מינימום. למה שעסקים הללו יתנו יותר משכר מינימום למישהו? כל פעם שתעלה האופציה להעלות את השכר לעובד כלשהו בעל העסק יצטרך לחשוב פעמיים: גם הוא הולך לשלם יותר לעובד שלו, וגם המדינה תדפוק אותו ותעלה לו את המיסים כי ירד מספר המועסקים בשכר מינימום. זה נראה לך תמריץ מוצלח? לי לא.
שלא לדבר על כמות התחמנות שאפשר לדחוף לתוך עסק כזה: כל העובדים מועסקים בשכר מינימום, כולל המנכ"ל, רק שהמנהלים מקבלים גם "בונוס ניהול", שהוא מעבר לשכר הבסיסי...
תגיד: דיג אוהב דגים או בירה? 251370
אופס, זה הייתי אני, כמובן. זה מה קורה כשמנסים לפתור בעיות לאנשים אחרים... (:
לא הבנתי שום דבר 251454
דובי הוא איריס ואיריס היא דובי?
לא הבנתי שום דבר 251469
דובי ניסה לעזור לאיריס בבעיה טכנית שהייתה לו. אחת התוצאות של זה הייתה שהשם של איריס נרשם ע''י המערכת כשדה השם האוטומטי של דובי. דובי לא שם לב לזה וכתב מספר תגובות תחת שמה של איריס. לאחר שגילה זאת, דובי פרסם הבהרה מתחת לכל תגובה שגויה שכזו.
דובי הוא דובי ואיריס היא איריס.
מי אחראי 250684
פישמן כבר בורח.
"פישמן מבקש על בית סלקום 300 מיליון שקל.
פישמן ממשיך להעביר את עסקיו לחו"ל: הסיבה האחת והיחידה לכך היא הביורוקרטיה בישראל...
פישמן אמר ל"ידיעות אחרונות": "הסיבה האחת והיחידה לכך היא הביורוקרטיה בישראל". היעד של פישמן הוא נדל"ן מניב בקנדה, ארה"ב, פולין וגרמניה. "

מי אחראי 250695
הביורוקרטיה בישראל לא הפריע לו לעשות את כל המליונים עד היום. צריך להיות תמים מאוד כדי לחשוב שעכשיו הוא גילה אותה.
הקש ששבר את גב האייל 250961
זה מזכיר לי את הסיפור על ההוא שרצה להרגיל את חמורו לא לאכול וכל יום נתן לו קצת פחות תבן. בסוף - אולי יום אחד לפני שהחמור התרגל - הוא מת.

אני לא מכיר את פישמן אבל כנראה שהוא לא חמור. הוא לא מת. הוא ברח ולקח איתו מיליונים שהיו מושקעים בארץ ומעכשיו יושקעו בחו"ל.

מי יעזור לי להבין למי במשק הישראלי זה עוזר?
הקש ששבר את גב האייל 250978
פישמן הוא החמור במשל הזה, הא?

בכלל, מה בדיוק משמעות הטענה הזאת? לפישמן לא היה זמן לנהל את עסקיו בגלל שהוא היה צריך למלא טפסים בשלושה העתקים כל היום? או שאולי הממשלה לא עשתה בדיוק מה שהוא רוצה, וזה נקרא ביורוקרטיה?
הקש ששבר את גב האייל 251035
בעינין הבירוקרטיה - נניח לנמלה להסביר.
המשל מתיחס ללוגיקה שלך שאומרת שאם פישמן היסתדר עם הבירוקרטיה עד עכשיו אז הוא בטח יכול להמשיך. זו ללוגיקה שאותה הפעיל בעל החמור במשל.

מה שחשוב הוא לא פישמן ואפילו לא הכסף הספציפי שלו. האינטרס של כולנו - גם של ג'קי - הוא שבעלי ההון ישקיעו בארץ ולא בחו''ל. והנמלה הביאה את פישמן כמשל.
הקש ששבר את גב האייל 251053
מוסכם שהאינטרס של כולנו שבעלי ההון ישקיעו בארץ. אז מה?
מחט בערמת שחת 251189
יופי! סוף סוף אפשר למצוא כאן הסכמה למשהו. אם מסכימים על האינטרס המשותף *אז* אפשר להתקדם ולברר מה האמצעים להשגתם. שנתחיל?
- שוק חופשי ככל האפשר - חיובי.
- פחות בירוקרטיה - סביר
- הסתדרות חזקה - לא נשמע מפתה
- ועדים ביריוניים - מרתיע
- שיתוף עובדים - למה לא
- שכר מינימום - רק עם תפוקת מינימום

זו רשימה חלקית להתחלת הברור. יש כאן המון אנשים שיכולים לתרום עוד הצעות טובות בהרבה. אבל עכשיו יש לנו כיוון משותף (לפחות לך ולי)
מחט בערמת שחת 251198
תמיד יש הסכמות, השאלה מהיכן אתה מסתכל.
ציטוט:
"- שוק חופשי ככל האפשר - חיובי.
- פחות בירוקרטיה - סביר
- הסתדרות חזקה - לא נשמע מפתה
- ועדים ביריוניים - מרתיע
- שיתוף עובדים - למה לא
- שכר מינימום - רק עם תפוקת מינימום"
דעתי האישית והרחבות לנושא:
- שוק חופשי ככל האפשר - חיובי מאוד מאוד.
- פחות בירוקרטיה - סביר
- הסתדרות חזקה - חובה (לשנות דפוסי חשיבה ועשייה)
- ועדים ישרים והגונים נקיי כפיים - חובה
- שיתוף עובדים - חובה
- שכר מינימום - בלי התניות
- שכר מנהלים - לפי כישורים ורווחיות.
- אכיפת חוקי העבודה - חובה
- השקעות מדינה בתעשייה - חובה כחלק מיצירת מקומות עבודה.
- השקעות בחו"ל - לא מכספי הרווח של מפעלים נתמכי ממשלה.
- הברחת ידע לחו"ל - בית סוהר כולל הקפאת נכסים והלאמה.
- חינוך - הגדלת ההשקעות בתשתיות חינוכיות (מס חינוך).
- פטור ממס - שימור כוח-אדם,הרחבה תעסוקתית,הסבה מקצועית.
  מחט בערמת שחת • יהונתן אורן
  מחט בערמת שחת • אייל מתקומם
  מחט בערמת שחת • יהונתן אורן
  השקעה ממלכתית בחינוך • יעקב
  ללא כותרת • יהונתן אורן
  מחט בערמת שחת • אייל מתקומם
  מחט בערמת שחת • יהונתן אורן
  מחט בערמת שחת • יעקב
  מחט בערמת שחת • יהונתן אורן
  מחט בערמת שחת • גיל לדרמן
  מחט בערמת שחת • יהונתן אורן
  מחט בערמת שחת • א. ווטסון
  מחט בערמת שחת • יהונתן אורן
  מחט בערמת שחת • א. ווטסון
  מחט בערמת שחת • א. ווטסון
  תלוי איפה, מתי, ואיך. • צדק
  תלוי איפה, מתי, ואיך. • א. ווטסון
  היו לכך כמה טעמים. • צדק
  היו לכך כמה טעמים. • א. ווטסון
  חינוך מצוין בבית הספר הכללי. • צדק
  חינוך מצוין בבית הספר הכללי. • א. ווטסון
  היו לכך כמה טעמים. • דובי קננגיסר
  היו לכך כמה טעמים. • א. ווטסון
  היו לכך כמה טעמים. • האייל האלמוני
  היו לכך כמה טעמים. • אורי
  תלוי איפה, מתי, ואיך. • יעקב
  הקש ששבר את גב האייל • דובי קננגיסר
  הקש ששבר את גב האייל • אייל מתקומם
  הקש ששבר את גב האייל • האייל האלמוני
  הקש ששבר את גב האייל • אייל מתקומם
  הקש ששבר את גב האייל • דובי קננגיסר
  הקש ששבר את גב האייל • אייל מתקומם
  הקש ששבר את גב האייל • דובי קננגיסר
  הקש ששבר את גב האייל • אדרי יצחק ג'קי
  דו''ח מקנזי • דרור
  דו''ח מקנזי • אדרי יצחק ג'קי
  הקש ששבר את גב האייל • האייל האלמוני
  הקש ששבר את גב האייל • טל כהן
  הקש ששבר את גב האייל • יהונתן אורן
  הקש ששבר את גב האייל • אייל מתקומם
  הקש ששבר את גב האייל • טל כהן
  זה מזכיר לי • ערן
  מי אחראי • עוזי ו.
  מי אחראי • האייל האלמוני
  מי אחראי • אייל מתקומם
  מי אחראי • האייל האלמוני
  מי אחראי • גיל לדרמן
  מי אחראי • אדרי יצחק ג'קי
  מי אחראי • אייל מתקומם
  מי אחראי • יעקב
  מי אחראי • גיל לדרמן
  מי אחראי • ד''ר בר ביצוע
  מי אחראי • אייל מתקומם
  מי אחראי • יעקב
  מי אחראי • אייל מתקומם
  מי אחראי • יעקב
  מי אחראי • דובי קננגיסר
  מי אחראי • אייל מתקומם
  מי אחראי • דובי קננגיסר
  מי אחראי • גיל לדרמן
  מי אחראי • ד''ר בר ביצוע
  מי אחראי • גיל לדרמן
  מי אחראי • ד''ר בר ביצוע
  מי אחראי • דובי קננגיסר
  מי אחראי • כמעט נ.
  מי אחראי • דובי קננגיסר
  מי אחראי • כמעט נ.
  מי אחראי • דובי קננגיסר
  מי אחראי • כמעט נ.
  דמי אבטחה • דרור
  דמי אבטחה • ברקת
  דמי אבטחה • דרור
  דמי אבטחה • ברקת עובדת
  דמי אבטחה • ברקת עובדת
  דמי אבטחה • דרור
  דמי אבטחה • ברקת עובדת
  דמי אבטחה • טל כהן
  דמי אבטחה • אייל מתקומם
  דמי אבטחה • טל כהן
  דמי אבטחה • דורון הגלילי
  דמי אבטחה • טל כהן
  דמי אבטחה • דורון הגלילי
  בפועל ובשטח • אבשלום
  מי אחראי • עוזי ו.
  מי אחראי • הקשה המקשה
  מי אחראי • עוזי ו.
  מי אחראי • הקשה המקשה
  מי אחראי • עוזי ו.
  מי אחראי • גיל לדרמן
  מי אחראי • ד''ר בר ביצוע
  מי אחראי • עוזי ו.
  מי אחראי • ערן בילינסקי
  מי אחראי • א. ווטסון
  מי אחראי • ערן בילינסקי
  מי אחראי • ברקת לא פה
  מי אחראי • ערן בילינסקי
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • גדי אלכסנדרוביץ'
  מי אחראי • האייל האלמוני
  מי אחראי • גדי אלכסנדרוביץ'
  מי אחראי • עוזי ו.
  מי אחראי • ד''ר בר ביצוע
  מי אחראי • יהונתן אורן
  מי אחראי • האייל האלמוני
  מי אחראי • עוזי ו.
  מי אחראי • האייל האלמוני
  מי אחראי • עוזי ו.
  מי אחראי • האייל האלמוני
  מי אחראי • עוזי ו.
  מי אחראי • סרבן של כבוד
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • האייל האלמוני
  מי אחראי • דובר איגוד דוגמניות המסלול
  מי אחראי • האייל האלמוני
  מי אחראי • סרבן של כבוד
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • הקשה המקשה
  מי אחראי • הקשה המקשה
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • הקשה המקשה
  מי אחראי • יהונתן אורן
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • ירדן ניר-בוכבינדר
  מי אחראי • האייל האלמוני
  לא • ע. חדשה
  לא • האייל האלמוני
  לא • ע. חדשה
  לא • האייל האלמוני
  לא • ברקת
  לא • האייל האלמוני
  מי אחראי • דורון הגלילי
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • יהונתן אורן
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • יהונתן אורן
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • יהונתן אורן
  מי אחראי • אורי
  מי אחראי • יהונתן אורן
  לגבי ב' • האייל האלמוני
  לגבי ב' • יהונתן אורן
  לגבי ב' • האייל האלמוני
  לגבי ב' • יהונתן אורן
  לגבי ב' • עוזי ו.
  לגבי ב' • גיל לדרמן
  לגבי ב' • האייל האלמוני
  לגבי ב' • גיל לדרמן
  לגבי ב' • האייל האלמוני
  לגבי ב' • אורי
  לגבי ב' • ירדן ניר-בוכבינדר
  לגבי ב' • ילדה
  לגבי ב' • א. ווטסון
  לגבי ב' • לא חרדי ולא עורך-דין
  לגבי ב' • א. ווטסון
  לגבי ב' • לא חרדי ולא עורך-דין
  לגבי ב' • א. ווטסון
  לגבי ב' • ילדה
  לגבי ב' • א. ווטסון
  לגבי ב' • אורי
  אזהרה: הודעה מבולבלת לפניך • ילדה
  אזהרה: הודעה מבולבלת לפניך • א. ווטסון
  בקשה קטנה • לא חרדי ולא עורך-דין
  בקשה קטנה • הופציונאלית.
  אזהרה: הודעה מבולבלת לפניך • עוזי ו.
  כלכלה 101- • ילדה
  כלכלה 101- • עוזי ו.
  כלכלה 101- • ילדה
  כלכלה 101- • עוזי ו.
  אזהרה: הודעה מבולבלת לפניך • אורי
  אזהרה: הודעה מבולבלת לפניך • א. ווטסון
  בלי קשר לכלום • האייל האלמוני
  בלי קשר לכלום • ערן בילינסקי
  בלי קשר לכלום • גדי אלכסנדרוביץ'
  בלי קשר לכלום • ערן בילינסקי
  בלי קשר לכלום • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלי קשר לכלום • ערן בילינסקי
  בלי קשר לכלום • גדי אלכסנדרוביץ'
  בלי קשר לכלום • ערן בילינסקי
  בלי קשר לכלום • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלי קשר לכלום • ערן בילינסקי
  בלי קשר לכלום • האייל האלמוני
  בלי קשר לכלום • א. ווטסון
  ''המאה הזו'' • האייל האלמוני
  לגבי ב' • טל כהן
  לגבי ב' • אורי
  לגבי ב' • גיל לדרמן
  לגבי ב' • לא חרדי ולא עורך-דין
  לגבי ב' • גיל לדרמן
  לגבי ב' • לא חרדי ולא עורך-דין
  לגבי ב' • גיל לדרמן
  לגבי ב' • לא חרדי ולא עורך-דין
  מי אחראי • גיל לדרמן
  מי אחראי • גיל לדרמן
  מי אחראי • ד''ר בר ביצוע
  מי אחראי • דובר איגוד חברות כוח האדם
  מי אחראי • אורי
  איזה סלט • אייל מתקומם
  איזה סלט • גיל לדרמן
  איזה סלט • אייל מתקומם
  איזה סלט • דובי קננגיסר
  איזה סלט • אייל מתקומם
  איזה סלט • גיל לדרמן
  איזה סלט • אייל מתקומם
  סלט דגים • אייל מתקומם
  סלט דגים • גיל לדרמן
  סלט דגים • אייל מתקומם
  סלט דגים • גיל לדרמן
  סלט דגים • יעקב
  סלט דגים • ד''ר בר ביצוע
  סלט דגים • גיל לדרמן
  סלט דגים • ד''ר בר ביצוע
  סלט דגים • גיל לדרמן
  סלט דגים • ד''ר בר ביצוע
  סלט דגים • יעקב
  סלט דגים • האייל האלמוני
  סלט דגים • יעקב
  סלט דגים • האייל האלמוני
  סלט דגים • האייל האלמוני
  סלט דגים • ד''ר בר ביצוע
  סלט דגים • האייל האלמוני
  סלט דגים • א. ווטסון
  סלט דגים • LG
  סלט דגים • א. ווטסון
  סלט דגים • אורי
  סלט דגים • LG
  סלט דגים • האייל האלמוני
  סלט דגים • האייל האלמוני
  אולי סלט דינוזאורים? • LG
  אולי סלט דינוזאורים? • א. ווטסון
  אולי סלט דינוזאורים? • יעקב
  אולי סלט דינוזאורים? • א. ווטסון
  אולי סלט דינוזאורים? • אורי רדלר
  סלט דגים • LG
  סלט דגים • א. ווטסון
  סלט דגים • LG
  סלט דגים • א. ווטסון
  סלט דגים • LG
  סלט דגים • א. ווטסון
  סלט דגים • LG
  סלט דגים • אייל מתקומם
  סלט צידקיהו • אייל מתקומם
  סלט צידקיהו • גיל לדרמן
  סלט צידקיהו • אייל מתקומם
  סלט צידקיהו • דובי קננגיסר
  סלט צידקיהו • אייל מתקומם
  סלט צידקיהו • דובי קננגיסר
  סלט צידקיהו • אייל מתקומם
  סלט צידקיהו • אייל מתקומם
  סלט צידקיהו • עוזי ו.
  סלט צידקיהו • א. ווטסון
  הם עמלים ואנחנו עמלים • עוזי ו.
  הם עמלים ואנחנו עמלים • א. ווטסון
  הם עמלים ואנחנו עמלים • עוזי ו.
  הם עמלים ואנחנו עמלים • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • טל כהן
  מן הקל אל הכבד • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  כמובן. • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • אביב י.
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • אביב י.
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • דובר איגוד מקבלי שכר המינימום
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • אביב י.
  מן הקל אל הכבד • יעקב
  מן הקל אל הכבד • האייל השכיר
  מן הקל אל הכבד • ערן בילינסקי
  מן הקל אל הכבד • דורון הגלילי
  מן הקל אל הכבד • האייל השכיר
  מן הקל אל הכבד • האייל השכיר
  מן הקל אל הכבד • האייל השכיר
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • האייל האנטי בכייניסטי
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • יהונתן אורן
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • אביב י.
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • אביב י.
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • אביב י.
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • אביב י.
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • רודי וגנר
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • דובר איגוד עובדי מכרות היהלומים
  מן הקל אל הכבד • דורון הגלילי
  מן הקל אל הכבד • דובר איגוד עובדי השכר הגלובלי
  מן הקל אל הכבד • דורון הגלילי
  מן הקל אל הכבד • דובר איגוד עובדי השכר הגלובלי
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • ירדן ניר-בוכבינדר
  מן הקל אל הכבד • יעקב
  מן הקל אל הכבד • דורון הגלילי
  מן הקל אל הכבד • יעקב
  מן הקל אל הכבד • ערן בילינסקי
  מן הקל אל הכבד • יעקב
  מן הקל אל הכבד • ערן בילינסקי
  מן הקל אל הכבד • יעקב
  מן הקל אל הכבד • עוזי ו.
  קריאה אינטרפטטיבית • דורון הגלילי
  מן הקל אל הכבד • אורי רדלר
  צר לי בניגוד לניתוח של כדור • אבשלום
  צר לי בניגוד לניתוח של כדור • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • עוזי ו.
  מן הקל אל הכבד • דורון הגלילי
  מן הקל אל הכבד • עוזי ו.
  מן הקל אל הכבד 2 • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 3 • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד 3 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • דובי קננגיסר
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • דובי קננגיסר
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • רודי וגנר
  מן הקל אל הכבד 2 • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד 2 • רודי וגנר
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • אבו ג'ילדה
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • פטיטו פרינציפי
  מן הקל אל הכבד 2 • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד 2 • עוזי ו.
  מן הקל אל הכבד 2 • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • ד''ר בר ביצוע
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  ''לא ברור לי מה הרבותא הגדולה'' • הקשה המקשה
  מן הקל אל הכבד 2 • עוזי ו.
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • עוזי ו.
  רק תיקון • אייל אלמוני
  רק תיקון • עוזי ו.
  מן הקל אל הכבד 2 • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד 2 • ד''ר בר ביצוע
  מן הקל אל הכבד 2 • עומר
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • דובי קננגיסר
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • טל כהן
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • טל כהן
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • טל כהן
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • טל כהן
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד 2 • טל כהן
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד 2 • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 2 • דורון הגלילי
  מן הקל אל הכבד 2 • סרבן של כבוד
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 2 • גדי אלכסנדרוביץ'
  מן הקל אל הכבד 2 • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 2 • גדי אלכסנדרוביץ'
  מן הקל אל הכבד 2 • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 2 • גדי אלכסנדרוביץ'
  האם נתקלת בעבודות מסריחות • אבשלום
  *&^!#$^###%^&*!@#$#%^&*)%#$%&)##%!!! • אביב י. (עדיין מתגבר על המעיין)
  *&^!#$^###%^&*!@#$#%^&*)%#$%&)##%!!! • גדי אלכסנדרוביץ'
  ללא כותרת • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 2 • דורון הגלילי
  מן הקל אל הכבד 2 • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 2 • סרבן של כבוד
  על חופש, עבודה וחופשה • אייל מתקומם
  על חופש, עבודה וחופשה • אורי
  על חופש, עבודה וחופשה • אורי
  על חופש, עבודה וחופשה • אלון עמית לרגע
  על חופש, עבודה וחופשה • אורי
  על חופש, עבודה וחופשה • אייל מתקומם
  על חופש, עבודה וחופשה • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • ברקת
  חודש חשון? • יעקב
  חודש חשון? • ברקת
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • ברקת
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • אורי
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד 3- האימפריה מכה שנית • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • אביב י.
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • עוזי ו.
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  חוץ מעבודת קרקע בארץ ישראל, • צדק
  חוץ מעבודת קרקע בארץ ישראל, • יעקב
  טוב נכנע, • צדק
  חובת עבודת האדמה • יעקב
  אין הכי נמי. • צדק
  אין הכי נמי. • יעקב
  באמת מעניין • רודי וגנר
  באמת מעניין • עוזי ו.
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • עוזי ו.
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • גדי אלכסנדרוביץ'
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • גדי אלכסנדרוביץ'
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • Xslf
  באמת מעניין • גדי אלכסנדרוביץ'
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • גדי אלכסנדרוביץ'
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • גדי אלכסנדרוביץ'
  כחול ושחור זה הצבע שלי. • אביב י.
  כחול ושחור זה הצבע שלי. • לא חרדי ולא עורך-דין
  כחול ושחור זה הצבע שלי. • אביב י.
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • גדי אלכסנדרוביץ'
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • גדי אלכסנדרוביץ'
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • גדי אלכסנדרוביץ'
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  באמת מעניין • א. ווטסון
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  באמת מעניין • א. ווטסון
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  באמת מעניין • א. ווטסון
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  באמת מעניין • אורי רדלר
  גם אני! • דליק (כדה''ב)
  באמת מעניין • יהונתן אורן
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • ערן בילינסקי
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • סתם סקרן
  העננה האפורה של איילי ההון • אייל מתקומם
  אתה ידוע שלעסק • אבשלום
  אתה ידוע שלעסק • האייל האלמוני
  אין זה הרבה יותר • אבשלום
  אין זה הרבה יותר • ירדן ניר-בוכבינדר
  אין זה הרבה יותר • האייל האלמוני
  העננה האפורה של איילי ההון • סתם סקרן
  העננה האפורה של איילי ההון • אייל מתקומם
  העננה האפורה של איילי ההון • סתם סקרן
  העננה האפורה של איילי ההון • עשו
  העננה האפורה של איילי ההון • סתם סקרן
  העננה האפורה של איילי ההון • אייל מתקומם
  העננה האפורה של איילי ההון • סתם סקרן
  העננה האפורה של איילי ההון • המסביר לצרכן
  העננה האפורה של איילי ההון • סתם סקרן
  העננה האפורה של איילי ההון • האייל האלמוני
  העננה האפורה של איילי ההון • ירדן ניר-בוכבינדר
  העננה האפורה של איילי ההון • המסביר לצרכן
  העננה האפורה של איילי ההון • סתם סקרן
  העננה האפורה של איילי ההון • אייל מתקומם
  העננה האפורה של איילי ההון • סתם סקרן
  העננה האפורה של איילי ההון • אייל מתקומם
  וואללה • האייל האלמוני
  העננה האפורה של איילי ההון • סתם סקרן
  העננה האפורה של איילי ההון • אורי רדלר
  העננה האפורה של איילי ההון • סתם סקרן
  העננה האפורה של איילי ההון • אורי רדלר
  העננה האפורה של איילי ההון • סתם סקרן
  העננה האפורה של אמירות בעלמא • אורי רדלר
  העננה האפורה של אמירות בעלמא • סתם סקרן
  העננה האפורה של אמירות בעלמא • אורי רדלר
  העננה האפורה של אמירות בעלמא • סתם סקרן
  אוכלוסיות באמת נזקקות • יעקב
  אוכלוסיות באמת נזקקות • סתם סקרן
  אוכלוסיות באמת נזקקות • יעקב
  אוכלוסיות באמת נזקקות • סתם סקרן
  אוכלוסיות באמת נזקקות • יעקב
  העננה האפורה של איילי ההון • גיל לדרמן
  העננה האפורה של איילי ההון • אייל מתקומם
  העננה האפורה של איילי ההון • אביב י.
  העננה האפורה של איילי ההון • אייל מתקומם
  העננה האפורה של איילי ההון • אביב י.
  אלפי הדל במנשה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אלפי הדל במנשה • אורי רדלר
  אלפי הדל במנשה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אלפי הדל במנשה • האייל האלמוני
  אלפי הדל במנשה • אורי רדלר
  אלפי הדל במנשה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אלפי הדל במנשה • אורי רדלר
  אלפי הדל במנשה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אלפי הדל במנשה • אורי רדלר
  אלפי הדל במנשה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אלפי הדל במנשה • האייל האלמוני
  אלפי הדל במנשה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אלפי הדל במנשה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אלפי הדל במנשה • האייל האלמוני
  אלפי הדל במנשה • אורי רדלר
  אלפי הדל במנשה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אלפי הדל במנשה • אורי רדלר
  אלפי הדל במנשה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אלפי הדל במנשה • אורי רדלר
  אלפי הדל במנשה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אלפי הדל במנשה • האייל האלמוני
  אלפי הדל במנשה • ירדן ניר-בוכבינדר
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • ערן בילינסקי
  באמת מעניין • ירדן ניר-בוכבינדר
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • ירדן ניר-בוכבינדר
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  ''כושלת במבחן המציאות'' • האייל האלמוני
  ''כושלת במבחן המציאות'' • אורי רדלר
  ''כושלת במבחן המציאות'' • האייל האלמוני
  ''כושלת במבחן המציאות'' • אורי רדלר
  ''כושלת במבחן המציאות'' • האייל האלמוני
  רוזוולט נבחר 4 פעמים • עשו
  ''כושלת במבחן המציאות'' • אורי רדלר
  ''כושלת במבחן המציאות'' • easy
  ''כושלת במבחן המציאות'' • אורי רדלר
  ''כושלת במבחן המציאות'' • easy
  ''כושלת במבחן המציאות'' • LG
  ''כושלת במבחן המציאות'' • המסביר לצרכן
  ''כושלת במבחן המציאות'' • אורי רדלר
  ''כושלת במבחן המציאות'' • האייל האלמוני
  ''כושלת במבחן המציאות'' • אורי רדלר
  ''כושלת במבחן המציאות'' • האייל האלמוני
  ''כושלת במבחן המציאות'' • ירדן ניר-בוכבינדר
  ''כושלת במבחן המציאות'' • האייל האלמוני
  מדינת הרווחה הסקנדינבית במבחן המציאות • אורי רדלר
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • אורי רדלר
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • אורי רדלר
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • רודי וגנר
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחנו של ברונו... • אורי רדלר
  מבחנו של ברונו... • גיל לדרמן
  מבחנו של ברונו... • אורי רדלר
  מבחנו של ברונו... • בודק חיצוני
  מבחנו של ברונו... • האייל האלמוני
  מבחנו של ברונו... • גיל לדרמן
  מבחנו של ברונו... • אורי רדלר
  מבחנו של ברונו... • גיל לדרמן
  מבחנו של ברונו... • אורי רדלר
  מבחנו של ברונו... • גיל לדרמן
  מבחנו של ברונו... • אורי רדלר
  הא לך מונטריסט‏1 אכזר • גיל לדרמן
  ובנימה חיובית זו... • אורי רדלר
  ובנימה חיובית זו... • עוזי ו.
  ובנימה חיובית זו... • אורי רדלר
  ובנימה חיובית זו... • גיל לדרמן
  ובנימה חיובית זו... • ד''ר בר ביצוע
  ובנימה חיובית זו... • גיל לדרמן
  ובנימה חיובית זו... • ד''ר בר ביצוע
  ובנימה חיובית זו... • עוזי ו.
  אכן ''מוחלשות'' אבל בדיוק במשמעות ההפוכה • ד''ר בר ביצוע
  אכן ''מוחלשות'' אבל בדיוק במשמעות ההפוכה • אורי רדלר
  אכן ''מוחלשות'' אבל בדיוק במשמעות ההפוכה • ד''ר בר ביצוע
  ובנימה חיובית זו... • גיל לדרמן
  ובנימה תמוהה זו • ד''ר בר ביצוע
  ובנימה תמוהה זו • רודי וגנר
  ובנימה חיובית זו... • אורי רדלר
  ובנימה חיובית זו... • המסביר לצרכן
  ובנימה חיובית זו... • גיל לדרמן
  ובנימה חיובית זו... • יהונתן אורן
  ובנימה חיובית זו... • גיל לדרמן
  ובנימה חיובית זו... • אורי רדלר
  ובנימה חיובית זו... • המסביר לצרכן
  ובנימה חיובית זו... • אורי רדלר
  ובנימה חיובית זו... • המסביר לצרכן
  ובנימה חיובית זו... • המסביר לצרכן
  ובנימה חיובית זו... • טל כהן
  ובנימה חיובית זו... • גיל לדרמן
  ובנימה חיובית זו... • אורי רדלר
  מבחנו של ברונו... • זלמן הפיראט השחור
  מבחנו של ברונו... • עליזה פיסורה
  מבחנו של ברונו... • רודי וגנר
  מבחנו של ברונו... • אורי רדלר
  מבחנו של ברונו... • רודי וגנר
  מבחנו של ברונו... • גיל לדרמן
  מבחנו של ברונו... • יעקב
  מבחנו של ברונו... • אורי רדלר
  מבחנו של ברונו... • רודי וגנר
  מבחנו של ברונו... • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • אורי רדלר
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • טל כהן
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • דורון הגלילי
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • טל כהן
  מבחן המציאות • דורון הגלילי
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • דורון הגלילי
  מבחן המציאות • שוטה הכפר הגלובלי
  מבחן המציאות • דורון הגלילי
  מבחן המציאות • שוטה הכפר הגלובלי
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • שוטה הכפר הגלובלי
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • שוטה הכפר הגלובלי
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • שוטה הכפר הגלובלי
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • שוטה הכפר הגלובלי
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • יעקב
  "השיטה" אשמה? • האייל האלמוני
  "השיטה" אשמה? • שוטה הכפר הגלובלי
  "השיטה" אשמה? • האייל האלמוני
  "השיטה" אשמה? • שוטה הכפר הגלובלי
  "השיטה" אשמה? • ברקת
  "השיטה" אשמה? • טל כהן
  "השיטה" אשמה? • דרור
  "השיטה" אשמה? • אורי רדלר
  "השיטה" אשמה? • ראובן
  "השיטה" אשמה? • שוטה הכפר הגלובלי
  "השיטה" אשמה? • ראובן
  "השיטה" אשמה? • שוטה הכפר הגלובלי
  "השיטה" אשמה? • יעקב
  "השיטה" אשמה? • האייל האלמוני
  השיטה אשמה • ד''ר בר ביצוע
  השיטה אשמה • האייל האלמוני
  השיטה אשמה • ד''ר בר ביצוע
  השיטה אשמה • האייל האלמוני
  השיטה אשמה • ד''ר בר ביצוע
  השיטה אשמה • שוטה הכפר הגלובלי
  לנצל את שיטת השוטים • רון בן-יעקב
  לנצל את שיטת השוטים • אורי רדלר
  השיטה אשמה • האייל האלמוני
  "השיטה" אשמה? • אורי רדלר
  "השיטה" אשמה? • האייל האלמוני
  "השיטה" אשמה? • אורי רדלר
  מבחן המציאות • שוטה הכפר הגלובלי
  מבחן המציאות • גדי אלכסנדרוביץ'
  מבחן המציאות • שוטה הכפר הגלובלי
  מנדט, לא מנדא • שוטה הכפר הגלובלי
  מנדט, לא מנדא • הרברט ס.
  מנדא, לא מנדט • המוכתר של כפר מנדא
  מבחן המציאות • אייל מתקומם
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • אייל מתקומם
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • אייל מתקומם
  מבחן המציאות • אורי רדלר
  מבחן המציאות • אייל מתקומם
  הזהר מאנשי קש • האייל האלמוני
  אתה האייל שמשתמש בטכניקה של סמילי? • האייל האלמוני
  לא • האייל האלמוני
  מצויין • ד''ר בר ביצוע
  נו, באמת • האייל מממנטו
  נו, באמת • האייל האלמוני
  נו, באמת • יעקב
  נו, באמת • האייל האלמוני
  נו, באמת • יעקב
  נו, באמת • האייל מממנטו
  נו, באמת • יעקב
  אתה חותר תחת ההנחות של השוק החופשי. • האייל האלמוני
  לא, הוא האייל שסובל מרגשי נחיתות מעצבנים • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • ד''ר בר ביצוע
  מבחן המציאות • טל כהן
  מבחן המציאות • דורון הגלילי
  מבחן המציאות • אורי רדלר
  מבחן המציאות • דורון הגלילי
  מבחן המציאות • המסביר לצרכן
  מבחן המציאות • אביב י.
  מבחן המציאות • אביב י.
  מבחן המציאות • המסביר לצרכן
  מבחן המציאות • גיל לדרמן
  מבחן המציאות • אורי רדלר
  מבחן המציאות • עוזי ו.
  מבחן המציאות • האלמוני מאתמול
  מבחן המציאות • המסביר לצרכן
  מבחן המציאות • אייל מתקומם
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • אורי רדלר
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • אורי רדלר
  מבחן המציאות • האייל האלמוני
  מבחן המציאות • אורי רדלר
  מצטער, אני לא יכול להמשיך ככה. • האייל האלמוני
  קודם כל, לשם התחלה: • האייל האלמוני
  מצטער, אני לא יכול להמשיך ככה. • ירדן ניר-בוכבינדר
  אולי עכשיו הבנתי • האייל האלמוני
  מצטער, אני לא יכול להמשיך ככה. • אורי רדלר
  מצטער, אני לא יכול להמשיך ככה. • ירדן ניר-בוכבינדר
  מצטער, אני לא יכול להמשיך ככה. • אורי רדלר
  איזה יופי • האייל האלמוני
  למה הציבור תמך ותומך ברובו במדיניות רווחה? • אורי רדלר
  איזה מגיבים אחרים? • האייל האלמוני
  איזה מגיבים אחרים? • אורי רדלר
  למה הציבור תמך ותומך ברובו במדיניות רווחה? • טל כהן
  למה הציבור תמך ותומך ברובו במדיניות רווחה? • אורי רדלר
  מטעם קבוצת הביקורת • LG
  מטעם קבוצת הביקורת • אורי רדלר
  מטעם קבוצת הביקורת • LG
  מטעם קבוצת הביקורת • אורי רדלר
  מטעם קבוצת הביקורת • LG
  מטעם קבוצת הביקורת • אורי רדלר
  למה הציבור תמך ותומך ברובו במדיניות רווחה? • האייל האלמוני
  למה הציבור תמך ותומך ברובו במדיניות רווחה? • אורי רדלר
  למה הציבור תמך ותומך ברובו במדיניות רווחה? • האייל האלמוני
  למה הציבור תמך ותומך ברובו במדיניות רווחה? • אורי רדלר
  מי אני ומהו שמי? • האייל האלמוני
  מי אני ומהו שמי? • אורי רדלר
  למה הציבור תמך ותומך ברובו במדיניות רווחה? • ד''ר בר ביצוע
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • ד''ר בר ביצוע
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • ירדן ניר-בוכבינדר
  תסביר, בבקשה. • האייל האלמוני
  תסביר, בבקשה. • האייל האלמוני
  תסביר, בבקשה. • האייל האלמוני
  תסביר, בבקשה. • האייל האלמוני
  אתנסח מחדש • האייל האלמוני
  אתנסח מחדש • האייל האלמוני
  אתנסח מחדש • האייל האלמוני
  תסביר, בבקשה. • ירדן ניר-בוכבינדר
  תסביר, בבקשה. • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • ד''ר בר ביצוע
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • ד''ר בר ביצוע
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • ד''ר בר ביצוע
  אתה ממש רחוק • אלמונית אחרת
  אתה ממש רחוק • ד''ר בר ביצוע
  אתה ממש רחוק • יעקב
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • יעקב
  אתה ממש רחוק • ירדן ניר-בוכבינדר
  אתה ממש רחוק • יעקב
  אתה ממש מתוק • האייל הצוחק
  אתה ממש מתוק • יעקב
  מרשים... • האייל האלמוני
  מרשים... • יעקב
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • אביב י.
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  ננסה להתרכז • האייל האלמוני
  ננסה להתרכז • יעקב
  זה בטח יהיה מעניין • האייל האלמוני
  זה בטח יהיה מעניין • יעקב
  יש לך קישורים • האייל האלמוני
  יש לך קישורים • יעקב
  ניסוח מחדש • האייל האלמוני
  ניסוח מחדש • יעקב
  ננסה להתרכז • האייל האלמוני
  עקב דרישת הקהל, • האייל האלמוני
  אתה ממש רחוק • עוזי ו.
  אתה ממש רחוק • ד''ר בר ביצוע
  אתה ממש רחוק • האייל האלמוני
  אתה מסרב להתייחס לתשובה • יעקב
  אני מתייחס לכל סבר • האייל האלמוני
  ללא כותרת • יעקב
  ללא כותרת • הידיד
  מלחמה היא שלום • יעקב
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • יעקב
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • יעקב
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • יעקב
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • יעקב
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • יעקב
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • יעקב
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • יעקב
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • יעקב
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • יעקב
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • יעקב
  חשבתי שפרשת. • האייל האלמוני
  אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה • ד''ר בר ביצוע
  אתה מסרב להתייחס לתשובה • האייל האלמוני
  אתה מסרב להתייחס לתשובה • האייל האלמוני
  אתה מסרב להתייחס לתשובה • האייל האלמוני
  אתה מסרב להתייחס לתשובה • יעקב
  מבחן המציאות • עוד אלמוני
  מבחן המציאות • אורי רדלר
  ''קולורדו קופצת מהר התבור'' • סמיילי
  "פריקונומיקס": • סמיילי
  "פריקונומיקס": • יעקב
  "פריקונומיקס": • שוטה הכפר הגלובלי
  "פריקונומיקס": • יעקב
  "פריקונומיקס": • סמיילי
  "פריקונומיקס": • יעקב
  "פריקונומיקס": • האייל האלמוני
  "פריקונומיקס": • סמיילי
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • א. ווטסון
  באמת מעניין • עוזי ו.
  באמת מעניין • א. ווטסון
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • א. ווטסון
  מגדלור? הו, מרדלור. • עשו
  באמת מעניין • ירדן ניר-בוכבינדר
  באמת מעניין • א. ווטסון
  באמת מעניין • ירדן ניר-בוכבינדר
  באמת מעניין • א. ווטסון
  באמת מעניין • ירדן ניר-בוכבינדר
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  באמת מעניין • ירדן ניר-בוכבינדר
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • יהונתן אורן
  באמת מעניין • א. ווטסון
  באמת מעניין • יהונתן אורן
  באמת מעניין • א. ווטסון
  מאיפה את לוקח את הנתונים האלו? • אבשלום
  מאיפה את לוקח את הנתונים האלו? • א. ווטסון
  אין לא לי ולא לך מושג • אבשלום
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  Happiness is a warm gun • האייל האלמוני
  Happiness is a wet gum • האייל האלמוני
  באמת מעניין • א. ווטסון
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  מה כמה? • אייל מתקומם
  מה כמה? • האייל האלמוני
  באמת מעניין • גדי אלכסנדרוביץ'
  באמת מעניין • אורי רדלר
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  באמת מעניין • ירדן ניר-בוכבינדר
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • ברקת
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • אביב י.
  כיתות מחשב פתוחות • האייל האלמוני
  כיתות מחשב פתוחות • אביב י.
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  באמת מעניין • אייל מתקומם
  באמת מעניין • דורון הגלילי
  באמת מעניין • רודי וגנר
  באמת מעניין • אביב י.
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  באמת מעניין • רודי וגנר
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • האייל האלמוני
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • האייל האלמוני
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • האייל האלמוני
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • האייל האלמוני
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • דורון הגלילי
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • האייל האלמוני
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • ראובן
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • דורון הגלילי
  נאה דורש • האייל האלמוני
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • אביב י.
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • רודי וגנר
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • האייל האלמוני
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • האייל האלמוני
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • רודי וגנר
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • האייל האלמוני
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • אביב י.
  ''לא ברור שבתוך זכות הקניין נכללת גם הזכות להעבירו'' • האייל האלמוני
  באמת מעניין • דובי קננגיסר
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  באמת מעניין • יעקב
  באמת מעניין • דובי קננגיסר
  באמת מעניין • יעקב
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  באמת מעניין • יעקב
  באמת מעניין • האייל האלמוני
  באמת מעניין • יעקב
  באמת מעניין • דובי קננגיסר
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • טל כהן
  מן הקל אל הכבד 2 • א. ווטסון
  מן הקל אל הכבד 2 • טל כהן
  מן הקל אל הכבד 2 • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד 2 • טל כהן
  מן הקל אל הכבד 2 • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • ד''ר בר ביצוע
  מן הקל אל הכבד 2 • טל כהן
  מן הקל אל הכבד 2 • ד''ר בר ביצוע
  מן הקל אל הכבד 2 • טל כהן
  מן הקל אל הכבד 2 • גדי אלכסנדרוביץ'
  קשה אתכם. לא ברור איפה אתם חיים. • רודי וגנר
  קשה אתכם. לא ברור איפה אתם חיים. • ד''ר בר ביצוע
  מן הקל אל הכבד 2 • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • דובי קננגיסר
  מן הקל אל הכבד 2 • האייל האלמוני
  זו חלק מהקטע • אבשלום
  מן הקל אל הכבד 2 • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד 2 • סתם סקרן
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • דובי קננגיסר
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד 2 • גיל לדרמן
  זה לא קל אלא כבד • אייל מתקומם
  זה לא קל אלא כבד • גיל לדרמן
  זה לא קל אלא כבד • ד''ר בר ביצוע
  זה לא קל אלא כבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה לא קל אלא כבד • ד''ר בר ביצוע
  זה לא קל אלא כבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה לא קל אלא כבד • ד''ר בר ביצוע
  זה לא קל אלא כבד • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה לא קל אלא כבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד 2 • עוזי ו.
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • עוזי ו.
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • עוזי ו.
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד מאוד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד 2 • סרבן של כבוד
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  במלים פשוטות: כן. • רודי וגנר
  במלים פשוטות: כן. • אורי
  במלים פשוטות: כן. • רודי וגנר
  במלים פשוטות: כן. • ד''ר בר ביצוע
  סיפור שונה: • צדק
  וריאציה על סיפור שונה: • דורון הגלילי
  סיפור יפה מאוד, שמראה בדיוק מה הבעיה באנקדוטות • ליאור גימל
  אם אין אמונה בעצמך גם אין שינוי. • צדק
  אם אין אמונה בעצמך גם אין שינוי. • סרבן של כבוד
  במלים פשוטות: כן. • אורי
  במלים פשוטות: כן. • רודי וגנר
  במלים פשוטות: כן. • אורי
  במלים פשוטות: כן. • האייל האלמוני
  במלים פשוטות: כן. • דורון הגלילי
  במלים פשוטות: כן. • רודי וגנר
  במלים פשוטות: כן. • אורי
  במלים פשוטות: כן. • האייל האלמוני
  במלים פשוטות: כן. • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • ברקת
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  שאו את נס האספידיסטרה • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • סרבן של כבוד
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • ברקת
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • סרבן של כבוד
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • סרבן של כבוד
  מן הקל אל הכבד 2 • יעקב
  מן הקל אל הכבד 2 • סרבן של כבוד
  מן הקל אל הכבד 2 • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד 2 • סרבן של כבוד
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  אילו, אילו, אילו • אייל מתקומם
  אילו, אילו, אילו • סרבן של כבוד
  מן הקל אל הכבד 2 • דובי קננגיסר
  מן הקל אל הכבד 2 • ברקת לא פה
  מן הקל אל הכבד 2 • אורי
  מן הקל אל הכבד 2 • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד 2 • ד''ר בר ביצוע
  ההבדל בין הון לממון (כסף) • ג. שמעון
  ההבדל בין הון לממון (כסף) • ד''ר בר ביצוע
  ההבדל בין הון לממון (כסף) • דובי קננגיסר
  ההבדל בין הון לממון (כסף) • ד''ר בר ביצוע
  מן הקל אל הכבד 2 • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • דובי קננגיסר
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • גיל לדרמן
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • דובי קננגיסר
  מן הקל אל הכבד • ברקת לא פה
  מן הקל אל הכבד • אייל מתקומם
  מן הקל אל הכבד • האייל האלמוני
  מן הקל אל הכבד • ראובן
  סלט צידקיהו • האייל האלמוני
  סלט צידקיהו • אייל מתקומם
  סלט צידקיהו • יהונתן אורן
  סלט צידקיהו • אייל מתקומם
  תוספת רוטב לסלט צידקיהו • שוטה הכפר הגלובלי
  תוספת רוטב לסלט צידקיהו • יהונתן אורן
  אם אני מבין נכון, זה נסיון לענות על טענות של קפיטליסטים • ליאור גימל
  רקדן שאינו יודע לרקוד אומר ... • אייל מתקומם
  סלט צידקיהו • דובי קננגיסר
  סלט צידקיהו • אייל מתקומם
  סלט צידקיהו • דובי קננגיסר
  סלט צידקיהו • אביב י.
  סלט צידקיהו - הסכמה 1 • אייל מתקומם
  סלט פוליטי • אייל מתקומם
  סלט פוליטי • גיל לדרמן
  סלט פוליטי • אייל מתקומם
  אנחה • אבשלום
  מי אחראי • צבי
  יוקרתיים כמו קציר ברחובות? • בוגר קציר רחובות מחזור 80'
  יוקרתיים כמו קציר ברחובות? • האייל האלמוני
  יוקרתיים כמו קציר ברחובות? • בוגר קציר וכולי...
  ''לו צימחת זוג כנפיים והמראת גם אתה'' • הקשה המקשה
  ''לו צימחת זוג כנפיים והמראת גם אתה'' • אייל מתקומם
  שמועות מספרות שיש בדימונה גם אנשים צעירים • השואל בשער
  אני רק שאלה • גרגמל
  200 עובדי קבלן מדימונה מושבתים מאונס מעל 21 יום • אדרי יצחק ג'קי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים