בכל זאת יש בו משהו 252518
אין ספק מבחינת הנחישות והדביקות במטרה הציון של שרון הוא מעולה. הוא מנסה להיעזר במתפקדי מפלגתו ואחר כך מעיף את רצונם לכל הרוחות, משיג רוב לתוכניותיו באמצעות פיטורי שרים, מצפצף על החלטות מרכז מפלגתו, ונראה שימשיך בשלו גם אחרי הכישלון של אמש בכנסת. איני חושב שהשמאל היה יכול לבחור לעצמו מנהיג יותר מתאים לקידום מטרותיו.
חבל שהתכונה המעולה הזאת מגוייסת לדרך שהיא דווקא הפוכה לזו שאני בחרתי בה.
לעומת זה, העבודה, התגלתה אמש כבעלת אותן התכונות של העקרב במשל העקרב והצפרדע. היא נכונה לטרפד את דרכה בשל שיקולים בלתי חשובים.
בכל זאת יש בו משהו 252526
חימום נוסף לכובעי העבש אשר הספיק להתקרר: שרון לא יבצע את תוכנית ההתנתקות.
בכל זאת יש בו משהו 252533
שרון מעולם לא התכוון לבצע אותה.
בכל זאת יש בו משהו 252599
מאחר שלצערי יש כרגע רוב בכנסת להתנתקות (כשלוקחים בחשבון גם את קולותיהם של ידידנו אחמד טיבי וחבריו), הערכתי בנקודת זמן זו היא שתכנית ההתנתקות תבוצע ללא בחירות וללא משאל עם (רוני מילוא, אגב, העריך היום שאם יהיה משאל עם מצדדי ההתנתקות יפסידו, ולכן הוא נגד . . .).
אבל מה שאתה עושה זה דבר משונה. מה שאתה מתכוון כשאתה אומר : "שרון לא יבצע את תוכנית ההתנתקות" הוא שהוא *בכוונה* לא יבצע, כלומר, שהיא לא תבוצע משום שכך שרון רוצה.
במציאות אנו משקיפים על אדם שעובד בנחישות למען המטרה הזאת, נכשל כל פעם, אבל בהתמדה עוקף את המכשולים והכשלונות וממשיך הלאה.
וכל פעם שהוא נכשל אתה מתעורר וזורק שוב את המשפט הזה. לא די להעיף משפט. צריך להסביר. צריך להפנות אצבע למשהו במעשיו של שרון שתומך ברעיון הזה, ולא בתוצאות שבהגדרה אינן רק פרי של הרצון שלו.
בכל זאת יש בו משהו 252601
להבדיל מקוראי מחשבות, אני מציע את מבחן התוצאה.
יתרה מכך, אני מצהיר קבל עם ואייל כי אוכל את כובעי במידה והערכתך (המבוססת על נתונים מציאותיים) תתממש.
מובן שהצהרתי אינה נובעת מחיבה יתרה לתבשילי כובעים. מכיוון שאתה חוזר ומבקש, אני גם אנמק את קביעתי, אבל אין בכוונתי להכנס לויכוח בנושא: לא מדובר בהוכחות מתמטיות, מדובר באמונה (לא דתית, אבל בכל זאת) שכל מעשיו של שרון מיועדים לבסס את שליטתה של ישראל באותם אזורים. כפי שציינת "אנו משקיפים על אדם שעובד בנחישות למען המטרה הזאת, נכשל כל פעם, אבל בהתמדה עוקף את המכשולים והכשלונות וממשיך הלאה" (להכשל). מה, שרון עד כדי כך שלומיאל? אפילו פרס, הלוזר הידוע, נחל הצלחות מפעם לפעם. אם כך, לדעתי, הבעיה היא במשקפת. שרון (ואני חושב שכבר נתתי את המשל הזה) משים עצמו כמי שעושה מאמצים כבירים לשלוף את המסמר, בעוד בפועל הוא עמל לקפד את ראשו של המסמר, כך שבעתיד, גם אם יקום ראש ממשלה אשר מאוד ירצה בכך, הוא לא יוכל לחלוץ את המסמר.
בכל זאת יש בו משהו 252637
גם בהסבריך האחרונים אתה לא מנמק, למעט קטע האמונה שאינו דורש נימוקים.
שרון הלך למשאל המתפקדים ואמר בפרוש שיקבל את התוצאה. לו באמת רצה בתוצאה הזאת, האם לא הכי פשוט מצדו היה פשוט לקיים את מה שהבטיח ? לשם מה הוא ממשיך להסתבך אם באמת אינו רוצה בהתנתקות ?
משהו אחר:
תאר לעצמך שאתה רוצה בהתנתקות ואתה ראש הליכוד וראש הממשלה. אילו פעולות היית אתה עושה כדי להצליח ? הרי אי אפשר לעשות זאת ללא החלטות ממשלה וללא אישור הכנסת, ושרון ממש יוצא מגדרו.
כשאני עושה עם עצמי את התרגיל הזה קשה לי לחשוב על דרך יותר יעילה מהדרך שבה פועל שרון. ואני חושב שגם לו רציתי מאד בהתנתקות הייתי מספיק ישר כדי לוותר ולקיים את אשר הבטחתי למתפקדי מפלגתי.
בכל זאת יש בו משהו 252639
נו, לפחות בדבר אחד שנינו מסכימים: אינני מנמק. הבאתי את הערכתי והצגתי את הדרך לבדוק את נכונותה.
אני גם מאמין לך כשאתה כותב "ואני חושב שגם לו רציתי מאד בהתנתקות הייתי מספיק ישר כדי לוותר ולקיים את אשר הבטחתי למתפקדי מפלגתי." למי שאינני מאמין (שוב, נושא האמונה) זה לשרון.
בכל זאת יש בו משהו 252678
מבחן התוצאה אינו דרך לקבוע את רצונו של ראש הממשלה. זה כמעט כמו לומר שאם מישהו היה מעורב בתאונת דרכים וגרם לפגיעה בעצמו ובאחרים, הוא רצה בכך, כי זה מבחן התוצאה.
ברור שאם רוצים להתייחס לכוונותיו של ראש הממשלה צריך להתבונן ולנתח את מעשיו (גם אני איני מקוראי המחשבות).
אמונה זאת כמובן אופציה נוספת, אבל במקרה שלפנינו, כשמתבוננים במעשיו של ראש הממשלה, האמונה הזאת מצטרפת לקבוצת האמונות המוזרות.
חשבתי שזו גחמה של איילים ותיקים שנגועים בבלבניזים אבל 252855
מסתבר שיש קולות כאלה גם בחוץ: הנה ב. מיכאל

גם הוא זורק את התיאוריה המשונה הזאת מבלי לנמק.
למי אתה קורא בלבניסט? 252857
למי אתה קורא בלבניסט? 252866
עד כמה שהבנתי, בלבניסט הוא כאותו אב יהודי מגולת מזרח אירופה שלפני כמה עשרות שנים שמשיקולי כדאיות היה חושב אם כדאי לרשום את בנו שנולד צעיר בשנה או מבוגר בשנה מבלי שעולה על דעתו כלל שאולי רישומו כפי שהוא יכול להיות נכון גם מבחינת הכדאיות.
כלומר, שומעים מה אומר הפוליטיקאי ורואים מה הוא עושה, אך האפשרות הטרוויאלית שדבריו ומעשיו תואמים בדיוק את כוונותיו, לא מובאת כלל כאפשרות.
מי שאינו בלבניסט אצלו הדיפולט הפוך, והאפשרות שהכל איפכא מסתברא היא החריג.
למי אתה קורא בלבניסט? 252883
הרעיון הכללי הוא שקשה ללמוד על כוונותיו של פוליטיקאי בכל דרך אחרת.

כשאתה קודם מניח שאתה יודע את העמדות והכוונות של הפוליטיקאי, ובאופן עקבי החבר'ה מאכזבים אותך (הדיבורים והמעשים שלהם מובילים לכיוון אחר), אתה מתפרץ בזעם באינטרנט ובמכתבים אליהם.

הרבה יותר נוח לראות קודם מה הוא אומר ועושה, כדי להבין את הכוונות.
חשבתי שזו גחמה של איילים ותיקים שנגועים בבלבניזים אבל 252936
זו אינה תיאוריה משונה כל כך. וגם אין צורך "להאמין" בבלבניזם, או בשום תפיסה פוליטית כלשהי - צריך רק להאמין שבמקרה המסוים הזה, שרון פועל בניגוד להצהרותיו הפומביות, ולא שכל פוליטיקאי נוהג כך.

מה אומרת התיאוריה? נקודת המוצא היא ששרון החזיק כל שנותיו הפוליטיות, עד לבחירות האחרונות לכנסת (וגם קצת לאחריהן) בעמדות ימניות עקביות ששללו נסיגה מהשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים. לכן, נדרש להאמין רק ששרון לא שינה את עמדותיו משכבר הימים. אלא מה? לאחר שעלה על כסא ראש הממשלה, והחל להחזיק בו בלי ממשלת אחדות (שסיפקה את העמדת הפנים הפייסנית כלפי חוץ), הוא החל להרגיש בלחץ של אירופה ועוד יותר מכך ארצות הברית, להתקדמות במשא ומתן עם הפלסטינים ומימוש מפת הדרכים. כיוון ששרון אינו רוצה במשא ומתן, או התקדמות במפת הדרכים (שם הוא אינו קובע את הויתורים הנדרשים מישראל, אלא מחויב לבצע את מה שסיכמו עליו הממשלות הקודמות עם ארה"ב), ובשילוב עם הלחץ מכיוון פרשת האי היווני, הוא החליט לבצע הסחת דעת גרנדיוזית: להכריז על מהלך חד צדדי, אשר תלוי לחלוטין בישראל ולא בשום גורם זר, ויפנה את צומת הלב הן מהדרישה למשא ומתן והן מחקירות השחיתות למיניהן.

היתרונות במהלך הם ברורים: בניגוד למפת הדרכים, תוכנית ההתנתקות אינה משאירה מקום לפעילות מדינית של הרשות הפלסטינאית. כמו כן, ההתנתקות היא מהלך פנימי של ישראל, שאינה מחויבת עליו בהסכמים בינלאומיים או התחיבויות מדיניות שונות, ולכן לא ניתן לאלץ אותה ללוחות זמנים קשיחים (אם כי, כפי שהתברר, האמריקאים כן הצליחו לגרום לשרון להכריז על לוח זמנים לפינוי. אלא שבינתיים לוח הזמנים לא מאושר, ובדרך יכולות להיות בחירות...). ודבר אחרון, לכל ההכרזות על התוכנית אין משמעות מדינית - עד שלא פונה מתיישב אחד, כאילו לא קרה דבר.

אז מה היה לנו? שרון, עד כה, נכנס לכל עיכוב אפשרי בתוכנית. קודם כל, הוא החליט על מהלך מוזר של משאל מתפקדי ליכוד, שעיכב אותו בחודשיים בערך (אם הוא החליט ממילא על ההתנתקות, עד כדי שיתעלם מתוצאות המשאל, למה להיכנס אליו בכלל? ולמה לא הרים קמפיין פרסומי בקרב מתפקדי ליכוד? ואם רצה להראות שיש תמיכה לתוכנית ההתנתקות, למה לא משאל עם, שהיה לו בוודאות יותר סיכוי לזכות בו?). שרון לא קבע תאריך יעד להתנתקות, כמו אהוד ברק בזמנו, שהיה מזרז משמעותית את קיום התוכנית. שרון עדיין לא העביר חוק אחד בכנסת שקובע שישראל הולכת לסגת מרצועת עזה (שהרי חוקי הכנסת, בניגוד להחלטות ממשלה, מחייבות גם את הממשלות הבאות), וחשוב מכל, הוא מעולם לא העמיד את תוכנית ההתנתקות במבחן בו היא בטוח תעמוד - הצבעה בכנסת, למשל (בניגוד להודעתו המדינית, שלא כללה את פרטי התוכנית עצמה אלא הודעה מעורפלת עליה, שלה הודיעה העבודה מראש שתתנגד. מדוע לא שינה שרון את נוסח ההודעה שלו?). מה שגורם לחשוב, ששרון רוצה שתוכנית ההתנתקות תיכשל בכל מבחן פומבי, בכדי לגרום שלא תתבצע לעולם.

כמובן שכל אלה אינם הוכחות. כי באמת קיימת עדיין האפשרות ששרון אכן מעוניין בהגשמת תוכנית ההתנתקות, ופשוט לא מצליח לו. גם אני קצת מתלבט בקשר לתיאוריה הזו, ביחוד מאז שהוקמה מנהלת ההתנתקות. אבל העובדה היא שלמעלה מחצי שנה מאז ההכרזה על הנסיגה עברה, וכל זכר לה יכול להיעלם עם פיזור הכנסת.
ואני חושב דומה אך שונה: 252971
לדעתי שרון רוצה לבצע את ההתנתקות, אך לעשות זאת עם כל-כך הרבה התנגדות במערכת הפוליטית ובימין כך שיצליח לשכנע את האמריקאים שזה המקסימום המקסימלי שהוא בכלל יכול לעשות מבחינת פינוי, וכך לדאוג לכך שלא יהיה כל פינוי נוסף. זאת בנוסף ליתרונות של לוח זמנים פנימי שהזכיר אורי, ובנוסף לכך שמטריית ההתנתקות מאפשרת לו להפעיל את צה''ל באורח מאסיבי בשטחים מבלי עם הרבה פחות גינוי מהאמריקנים ומהשמאל.
במלים אחרות, ההתנתקות עבור שרון היא טקטיקה ולא פוליטיקה.
ואני חושב דומה אך שונה: 252996
העמדה שלך תואמת את הראיון של ויסגלס ב"הארץ" (איני זוכר, אך האם זו הייתה עמדתך תמיד, או שעברת מעמדה של "שרון לא רוצה בהתנתקות" לעמדה של "שרון רוצה בהתנתקות כדי שלא יהיה פינוי נוסף" ?)

מכל מקום, הדעה שלי היא ששאלת "אחרי ההתנתקות" כלל וכלל לא מטרידה את שרון, שהוא אדם שחף מכל אידיאולוגיה. מבחינתו זה יהיה האקט שירשום אותו בהיסטוריה כאיש שלום ויקיר השמאל, ובכך יראה את סוף הקריירה שלו, כשמטרתו זו הושגה.
מבחינת התבונה שבעמדה כזאת, כמובן שמדובר בשטות מוחלטת. ההתנתקות רק תגביר את הלחץ לסיים את מה שהתחלנו. מעניין שהאירופים ממהרים, וכבר אומרים שעזה לא מספיקה להם, והם אפילו מאיימים בסנקציות (כבר היום הם מתחילים באיומים), אם לא יהיה המשך . . .
ואני חושב דומה אך שונה: 268145
ומה גורם לך לחשוב שמה שהכי חשוב לשרון הוא להתחבב על השמאל ולהרשם בהיסטוריה כאיש של שלום? מה הפריע לשרון להצטרף לשמאל באופן רשמי, אם זה כל מה שמעניין אותו?
או, במילים אחרות, כל הסקפטיות שאתה הטלת על התאוריה ששרון לא רוצה התנתקות, אני מטיל על התאוריה ששרון בסך הכל רוצה שהשמאל יעשה לו "טובה".
ואני חושב דומה אך שונה: 268168
כשיצחק מרדכי השתחרר הוא עשה סיבוב בעבודה, ושם הציעו לו שורה אחרונה ביציע. אחר כך הוא הלך לנתניהו ושם הציעו לו להיות שר ביטחון, והוא בחר במשרה היותר מכובדת. יוסי פלד התחיל בליכוד אבל לא קיבל מנתניהו מה שציפה לקבל ממנו והלך לעבודה.
מופז צנח ישר מהצבא למשרת שר הביטחון. לו היו זורקים אותו מהליכוד ומקבלים אותו בזרועות פתוחות בעבודה כוללת הצעת עבודה מכובדת, הוא היה רץ לשם ללא שום בעייה. אין לי שום ספק בכך.
שרון התחיל את דרכו הפוליטית כשהקים את שלומציון, שלא הייתה מזוהה כלל כמפלגה ימנית, והוא הציע אפילו ליוסי שריד להצטרף אליו. שלומציון לא העלתה אותו לשורות הראשונות והוא חיפש מקום אחר שיקלוט אותו, והקים את מחל והליכוד, ושם בצלו של בגין באה לידי ביטוי יכולתו המעשית בהקמת התיישבות.
אבל מלחמת לבנון והתדמית שבנה לו השמאל עצרה את התקדמותו ובהגיעו לחלק האחרון בחייו העמיד לעצמו מטרה להיות יקיר השמאל ששולט אצלנו במערכות המשפט והתקשורת, כדי לסלק את הסתימה.
להצטרף לשמאל ? פרס ירשה לו להיות שם מעליו ?
הגזמת.

למרות כל מה שכתבתי עליו, האיש הזה בעל יכולות ביצועיות בלתי רגילות, ומה שעשה לאחרונה בדחפו את ההתנתקות ובהצלחתו להכניע ממש לבדו את כל הסובבים אותו, כשהצלחתו היא בעיקר פרי של עקשות ונחישות ולא דווקא של מהלכים מי יודע מה חכמים, הוא מעל ומעבר למה שיכולתי לתאר לעצמי. כנראה שעם דבקות במטרה, ובחירת מטרה שבה תומכת האופוזיציה, כשהמתנגדים הם סמרטוטי הליכוד, אפשר להגיע רחוק. איני מעלה בדעתי שום אישיות פוליטית לא בשמאל ולא בימין שהייתה מצליחה להוביל מהלך כזה.
ממש לא מדוייק 268219
שרון היה ממקימי הליכוד והיה חבר כנסת מטעמה ורק לאחר מכן הקים את שלומציון http://images.maariv.co.il/images/elect2001/biosharo... http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%9...
ממש לא מדוייק 268268
נראה שמבחינת סדר העניינים טעיתי, אך את הרעיון הכללי הטעות הזאת לא מחלישה ואולי אפילו מחזקת.
קיצור קורות חייו הלא-רשמיים 322457
"סיסמת הבחירות של מפלגת 'שלומציון' בבחירות 1977 היתה 'שלומציון - הדרך להגשמה'. יש הסבורים כי הסיסמה האמיתית היתה צריכה להיות: "שלומציון - הדרך להגשמת אריאל שרון'. על פרק נשכח בקריירה הפוליטית של ראש הממשלה" גלעד כץ, מקור ראשון http://www.makorrishon.co.il/article.php?id=4280 (ואני חייב לשאול את עצמי אם מקור ראשון היו מפרסמים כתבה כזו לפני הבחירות)
ואם יגיש בעוד כשבועיים לכנסת לאישור את תכנית ההתנתקות ? 252983
התיאוריה שלך ברובה עוסקת לא במעשיו של שרון בקשר לתכנית ההתנתקות, אלא בניתוח דעותיו הידועות מתמיד, וההשערה שהוא כלל לא שינה אותן אלא פנה לביצוע תרגיל כל שהוא עקב לחץ חיצוני.
אני, כמובן, חולק גם על כך. שרון היה איש הביצוע העיקרי של מנחם בגין בעת פינוי ימית ולכן ברור שכבר מזמן אינו שולל "נסיגה מהשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים".
את דעתי זו על שרון הבעתי באייל החל משנת 2000 כשהתפרסם מאמרי "גנרלים כמדינאים", וחזרתי עליה כשהתמודד בבחירות מול ברק וחשבתי שאין הבדל בין השקפות שני האישים, וגם כשהתמודד לאחרונה מול מצנע, וכתבתי ששניהם יפעלו בדיוק באותה צורה (1), וגם בעוד מקומות.

אבל בניגוד לבעלי התיאוריה הזאת גם באייל וגם ב. מיכאל מחוץ לאייל, אתה לא מסתפק בכך, ומנסה גם להתמודד (כפי שבאמת צריך) עם ניתוח מעשיו של שרון בקשר למימוש תכניתו.
אבל החלק הזה בדבריך מאד חלש. אם נלך מעט אחורנית וננסה להיזכר במצב לפני משאל המתפקדים, נראה שהיינו אז, לפני רעידת אדמה שהתחוללה אחר כך בתוך סיעת הליכוד בכנסת. חברי כנסת חשובים כמו נתניהו לימור לבנת וסילוון שלום היו במוצהר בפרוש נגד תכניתו של ראש הממשלה, והם היוו נציגים של רוב חברי הכנסת של הליכוד אז. בפרוש לא היה לשרון רוב בכנסת כי הליכוד הוא סיעה בת ארבעים חברי כנסת. שרון ביקש לעקוף את חולשתו בכנסת ע"י משאל. תחילה חשב על משאל עם, אבל בגלל שהדבר הזה היה עלול לעכב אותו, והוא מיהר, הלך על משאל מתפקדי הליכוד. באותה העת הראו הסקרים רוב גדול בקרב המתפקדים שיתמוך בשרון. אם תנסה לחפש בתגובות באייל באותה עת תראה שהדעה הרווחת הייתה ששרון עומד לנצח. אני הייתי מהבודדים שהססו ואמרו שעם הסברה מתאימה ייתכן והמצב הזה יתהפך. לכן הליכה למשאל המתפקדים הייתה צעד מאד הגיוני בנתונים שהיו אז. נסה לחשוב איך היית פועל אתה באין לך רוב בכנסת (היום הרוב הזה הוא מובן מאליו, אבל זה בגלל שקרה משהו מאד מהותי ובלתי צפוי מאז) לו היית בנעליו ?
אבל בניגוד למהפכה החיובית (מבחינתי) הזאת בקרב מתפדי הליכוד חלה מהפיכה שלילית, מאד מוזרה שאיני יכול להבינה עד היום בקרב חברי הכנסת של הליכוד. אחד אחד ובעין רואה נסוגו חברי הכנסת מעמדתם הראשונית ופנו לתמוך בהתנתקות (נתניהו כבר הוכיח בעבר את סמרטוטיותו, בעת "מהומות הכותל" מדבר על התנתקות "מדורגת". נראה שהעניין עצמו כלל לא חשוב לו, אלא רק איך ייראה בקרב מצביעיו, והוא מציב עצמו בעמדה של "קצת נגד" כדי לקבל עוד נקודות.). כרגע שרון לא צריך שום משאל עם. יש לו רוב בכנסת, והוא הולך ישר לעבר מטרתו. כלל וכלל אין זה בטוח שבמשאל עם יזכה. אני חושב שבהחלט ייתכן שבעקבות הסברה חזקה של אנשי גוש קטיף יתהפכו היוצרות, ויתברר שלקלפי הולכים רק מתנגדי ההתנתקות שבטוחים בדרכם, והיתר שמהססים נשארים בבית. בשביל מה הוא צריך את זה ? פעם אחת הוא כבר חטף . . .
רוני מילוא הצטרף בראיון ברדיו לדעתי זו, ומעניינת עמדתה של יולי תמיר: היא מצדדת במשאל עם ובטוחה כביכול שההתנתקות תזכה שם, אבל בכל זאת ממליצה על משאל מייעץ ולא קובע (שמשאיר לה את האופציה לקבל אותו רק אם ימליץ על התנתקות [דמוקרטיה במיטבה. . .] זה מראה בעליל שגם היא לא בטוחה לגמרי . . .)

לא הבנתי כל כך את הניתוח שלך בקשר להצבעה. אתה כותב שהוא הביא להצבעה החלטה לא חשובה, שלא היה אכפת לו להיכשל בה. אבל זה מראה דווקא שהוא כן רוצה התנתקות ולכן לא הביא הצעה חשובה. . . לא מבין את הנקודה.
אבל כך או כך, בעוד שבועיים יציג בכנסת הצעה כן חשובה להתנתקות, והיא תתקבל בתמיכת העבודה ללא ספק.
ואם יעשה זאת כפי שהבטיח, וההצעה תתקבל, האם הדבר הזה יגרום לך לשלול את התיאוריה הזאת ?

(1) זאת הייתה, אגב, טעות. מצנע לא היה עושה לעולם צעד כה קיצוני וכה חסר טעם. לא היה עולה דבר כזה על דעתו. כאן הייתה ממש הפתעה נוראה.
בכל זאת יש בו משהו 252953
לטעמי, תיאור של מעשיו של פוליטיקאי צריך להכיל מרכיבים שהם ספציפיים לאישיותו הייחודית. אחרי הכל, פוליטיקאי אינו מכונה לחישוב סיכויים אלא בשר ודם עם יצרים ואופי. שני פוליטיקאים בעלי אמונות דומות יבחרו בדרכים אופרטיביות שונות בהתאם לאופיים ולכישוריהם ויתכן שהאחד יצליח ''במבחן התוצאה'' בעוד האחר ייכשל.

בכל מקרה, אני מסכים איתך שייתכן ששרון לא יבצע את ההתנתקות. אבל הסיבה עשויה להיות נעוצה באפיו התוקפני, שאין לו עליו שליטה מספקת, או בהתנגדות בלתי עבירה מצד יריביו, ולא בהעדר רצון מצדו.

אולי זה לא באמת קשור, אבל זה מזכיר לי את דיוויד טרימבל, שנתקל כל העת בקשיים (גם מתוך מפלגתו) בדרך למימוש הסכם השלום בצפון אירלנד, על אף שנראה שהוא מאמין בהסכם ואף קשר בו את גורלו הפוליטי.
בכל זאת יש בו משהו 252968
בקשר לרישא שלך, ראה גם את צמד המאמרים של שמעון גלבץ "ג'אמבטיסטה ויקו ו"המדע החדש" ": דיון 979, דיון 988.
בכל זאת יש בו משהו 252992
תודה. כיף למצוא מאמר מחכים ורלוונטי כל כך.
בכל זאת יש בו משהו 253035
אני יותר ממסכים איתך לגבי הפיסקה הראשונה של תגובתך. לכן, למרות שאינני בלבניסט, אני חוזר ומכריז על כך ששרון לא יבצע את תכנית ההתנתקות. על סמך מה אני מכריז את זה? על סמך אישיותו הייחודית של אריאל שרון (כפי שהיא נתפסת בעיני).
אני אפילו מסכים איתך ש"מבחן התוצאה" אינו מבחן מאוד אמין ביחס לכוונות, אבל מכיוון שאינני קורא מחשבות, ואפילו פסיכולוגיה לא למדתי, זהו הכלי (ה"חיצוני") היחיד שיש לי כדי לבסס, או לחזק, את קביעתי.
בכל זאת יש בו משהו 253113
להוותי (או למזלי), גם אני אינני קורא מחשבות. ובכל זאת, נראה לי מחמיר מדי להסתמך רק על מבחן התוצאה, ולפעמים זה אפילו עלול להיות מטעה.

אולי יש עוד אינדיקטורים לכוונותיו של פוליטיקאי? הרי כדי לממש כוונות יש בד"כ צורך בשיתוף פעולה של מספר אנשים, וזה מצריך שיחות, התייעצויות, וכו'.

אני מניח שלכל מקבל החלטות יש זמן מועט ומלאכה מרובה, ולכן הוא מקדיש את מירב זמנו לקידום העניינים החשובים לו ביותר. לתקופה קצרה הוא עשוי, כהטעיה, ליצור תמונה שקרית כאילו הוא משקיע ממרצו בעשיית דבר מה. אבל אני די בטוח שלו ידענו לאורך זמן את לוח הזמנים האמיתי שלו, ועם מי הוא נפגש בתדירות גבוהה, היינו יכולים לומר בבטחון לא קטן אלו מטרות הוא מנסה לממש.

נסיון לקרוא מחשבות הוא אבוד מראש. לעומת זאת, המאמץ להבין כיצד נראה סדר יומו של פוליטיקאי - על אף שאיננו מטרה פשוטה - לפחות ניתן עקרונית למימוש.
בכל זאת יש בו משהו 253116
אני רואה שאני נוחל כשלון חרוץ בלהסביר את עצמי, אז נסיון אחרון:
מבחן התוצאה *איננו* מה שהביא אותי למסקנה כי שרון לא יבצע את תוכנית ההתנתקות. את ההצהרה ששרון לא יבצע את תכנית ההתנתקות הצהרתי ביום בו נודע לי עליה. למה? כי זאת ההערכה שלי על (ואת) שרון.
את מבחן התוצאה אני מביא כאמצעי לסלק מעלי טרדנים העומדים סביבי להזינני במגבעתי (או להיפך - כסיבה לעטות סינר ולהסב לסעודה) ותו לא.
קפיש. 253143
הצלחת לשכנע אותי שאני מסכים איתך.

לו היה לי כוח לניתוח רציני, הייתי מייצר רשימה מסודרת של הצלחותיו וכשלונותיו של שרון במהלך הקריירה שלו, כדי לחפש אם יש קונטקסטים שבהם הוא מצליח/נכשל באופן עקבי.
מה עם הכובע ? 268128
לאחרונה עברנו אירוע פוליטי חשוב ומשמעותי, בדרך להתנתקות, שמשום מה דלגנו עליו, כאן, באייל, ומחוסר ברירה הצמדתי את תגובתי לכאן: מרכז הליכוד שסרב בעבר לאשר לשרון לצרף את העבודה לקואליציה חזר בו, ונתן את האישור.
הסיבה המרכזית לשינוי הזה (אוי לנו שככה זה אצלנו) היא ככל הנראה הפחד מאובדן הג'ובים שנוצר עקב מצב שיצר שרון בתכססנותו בפטרו את שרי שינוי ובהעמידו את הדברים כאו עבודה או בחירות.
אבל הסיבה הזאת לא חשובה מבחינת התוצאה. שוב לא עומד בפני שרון שום מכשול בדרך להתנתקות. לא רואים באופק שום משאל ושום עם ושום מכשול אחר. אפשר כבר להריח באוויר את האבק שעולה משרשראות הבולדוזרים שעוקרים את הנטוע.

איך אתה מעריך כרגע את מצב כובעך ?
מה עם הכובע ? 268131
הוא כבר כמה שבועות במרינדה.
מה עם הכובע ? 268167
ביום ששרון יפנה את היישוב הראשון אני אתייצב כאן לסעודה פומבית.
אתה לא חייב להתעקש עד הסוף 268170
איש אחד אמר ברגע של כעס: "כל הנשים זונות"
שאלוהו: וגם אמך אשתך ואחותך ?
לאחר רגע של היסוס ענה: אמרתי. אמרתי.
איך שלא יהיה המערך תמיד יהיה אשם 252538

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים