"הפגנת ה-‏100" - ההמונים נשארו בבית 253295
"מארגני הפגנת ה-‏100 קיוו להוציא לרחובות מאות אלפים, אולם ההיענות היתה דלה. בת"א וחיפה נאספו רק כמה מאות. בעצרת בי-ם הפגינו רק כמה אלפים. ביש"ע מתעקשים: 150 אלף הגיעו"

"מעריב": http://www.nrg.co.il/online/1/ART/797/319.html
"הפגנת ה-‏100" - ההמונים נשארו בבית 253524
וזה כשלכולם היה קל"ב...
נו, ניצה? תמיכה עממית רחבה? כל העם תומך במתנחלים? שרון מנותק מהציבור? הבלים.
בשרשרת האנושית פעלתם בצורה חכמה - אתם אמנם מורחים את עצמכם דק דק, אבל מצהירים על כך מראש, וזה נשמע מאוד מרשים - שרשרת אנושית בין עזה לירושלים! זה בטח המון אנשים!
אבל פה - לכלכתם. קפצתם מעל לפופיק. מרחתם את עצמכם עוד יותר דק, ומה שיצא זה מפגן פתטי. נו, שוין, לפחות עכשיו אנחנו יודעים שרק מיעוט שולי מאזרחי ישראל שבגבולות הקו הירוק תומכים במתנחלים, ומתוך שלא לשמה, עשיתם לשמה.
"הפגנת ה-‏100" - ההמונים נשארו בבית 253537
זו בניגוד להפגנות ההמוניות בעד ההתנתקות?
הסכמה בשתיקה 253540
"הפגנת ה-‏100" - ההמונים נשארו בבית 253546
נדמה לי שקראתי באחד העיתונים אתמול (לא מצאתי את הקישור) כי בקרוב עומדת להערך הפגנה בעד ההתנתקות. זו יכולה להיות אבן בוחן.
"הפגנת ה-‏100" - ההמונים נשארו בבית 256412
בהפגנת תמיכה בתוכנית ההתנתקות ובשרון תחת הכותרת "יוצאים מעזה - מתחילים לדבר" השתתפו כ-‏5,000 איש.

"הפגנת ה-‏100" - ההמונים נשארו בבית 256870
בערך כמו ההפגנה הירושלמית המקומית, בהפגנת המאה....
אם נקח בחשבון שזו היתה ההזדמנות היחידה של תומכי ההתנתקות לצאת מהבית, לעומת ההתשה הרצופה של הפגנות אצל מתנגדיה, הפער יהיה עוד יותר גדול.
"הפגנת ה-‏100" - ההמונים נשארו בבית 257554
אם ניקח בחשבון את הפער התפיסתי התהומי בין רבבות סמולנים תל-אביבים עצלנים שמתלוננים על הפקקים, לאלפי מתנחלים מגויסים שנלחמים על הבית, נבין שבימינו - כאשר כל שלושה ימים יש ''הפגנת ענק'' זו או אחרת - מספר האנשים בהפגנות הוא לא אבן בוחן לכלום.
"הפגנת ה-‏100" - ההמונים נשארו בבית 257580
באיזו דרך, אם כך, אתה מציע לבדוק את כמות התומכים באמת בהתנתקות?
משאל עם! 258961
"הפגנת ה-‏100" - ההמונים נשארו בבית 253598
הייתה כבר הפגנה גדולה למדי בזכות היציאה מעזה (אני יודע, הייתי שם). היא הייתה גדולה חרף העובדה שהיא רוכזה במקום אחד (ת''א), ובשעה לא נוחה לחלק מהאוכלוסיה (מוצאי שבת).
אבל זה לא באמת משנה. רוב הציבור אדיש כלפי המתנחלים. לא צריך להיות תומך גדול של התוכנית כדי לא להתנגד לה.
רק משאל עם 255405
אם זה נראה לך חשוב אם יש הרבה בעד או יותר נגד, תפעל שיהיה משאל עם (נניח תכתוב מכתב לראש המפלגה שבחרת בה..). כך כולם ידעו בדיוק כמה בעד וכמה נגד.
רק משאל עם 255407
אבל איך בדיוק התגלגלו הדברים ששרון שתמך במשאל עם יום אחרי שהכריז על ההתנתקות שינה את דעתו?

רק משאל עם 255413
לדעתי הוא הרגיש שהוא זקוק למשהו שיתן לגיטימציה לסלאלום שלו. בגלל קשיים תחיקתיים הוא העדיף את משאל מתפקדי הליכוד על פני משאל עם. הוא היה משוכנע, כמו רבים אחרים, שהוא יקח את זה בהליכה. אחרי שהוא נכווה במשאל הליכוד הוא לא מוכן להסתכן יותר עם משאלים. מלבד זאת, הוא הבין שגם ללא משאלים הוא מקבל את הלגיטימציה ממי שמעלה נושאים על סדר היום הציבורי. אז בשביל מה הוא צריך את הכאב ראש הזה?
רק משאל עם 255969
Israel should have conducted a referendum already before the withdrawal from Lebanon. Many people disagreed with the plans of Barak.
רק משאל עם 255985
לא, זה לא באמת חשוב לי. אני בספק אם זה ישתיק אתכם אם יתגלה גם ש-‏75 אחוז מהישראלים תומכים בהתנתקות, בדיוק כמו שזה לא מרגיע אתכם אפילו שיש רוב "יהודי" בכנסת למען התוכנית.

ובצדק, כמובן. זה לא צריך להזיז לכם, בדיוק כמו שזה לא היה צריך להזיז לי אם היה מתגלה שיש רוב נגד ההתנתקות - עדיין הייתי ממשיך לתמוך בה ופעול לקידומה. משום מה, לדעתך, ההגיון הזה לא תופס לגבי שרון. לא ברור לי למה.
רק משאל עם 255986
מה גודלו של הרוב בכנסת התומך בהתנתקות (ומאיפה אתה יודע)?
בפרלמנט מאה צירים בערך,אך מריבות מלא שם כרימון 256006
אבד לי הלינק לחלוקת העוגה אבל דובר על 67 בעד,4 נגד,5 נמנעים,יהודית נאות חולה (החלמה מהירה).
זה לא הרוב של החזרת סיני אבל גם לא הרוב של מיצובישי.

צריך לזכור שבמתנגדים יש 6 חברי כנסת ערביים.‏1

קבל כפיצוי לינק לטוטו התנתקות ‏2 http://www.haaretz.co.il/hasite/images/daily/D211004...

1 קדימה,שיצביעו כל החכ"ים הערביים נגד וימנעו לזות שפתיים ימנית.

2 אולי עכשיו האלמוני המקורי יופיע כדי לארגן הימורים באייל.
רק משאל עם 256867
יש הבדל בין דעתי, ודעתך, וגם דעתו של שרון, ששום רוב לא צריך לשנות אותה, ובין זה ששרון ישתמש בצבא ובמשטרה של המדינה כדי ל*בצע* את הדעה שלו. אם אין לשרון גיבוי לדעותיו, המבוסס על רוב אזרחי המדינה, או מייצגיהם הנאמנים (כלומר שהייצוג הושג בשקיפות וביושר), אין לו רשות מוסרית להשתמש באמצעים האנושיים והכספיים של המדינה כדי לבצע אותן.
רק משאל עם 257049
גם לגוש אמונים לא היה גיבוי כזה כשהכניסו אותנו לכל הצרה.
רק משאל עם 257207
א. כן היה להם גיבוי של ממשלות ישראל. את גוש קטיף יזמה ממשלת ישראל. אף אחד לא ניסה להתיישב שם בכוח.

ב. גוש אמונים לא השתמש בצבא ובמשטרה של מדינת ישראל כדי לבצע את מדיניותו, אלא אלפי האנשים המאמינים שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, בעצמם בנו את בתיהם והקימו קהילות לתפארת תוך שהם משקיעים שם את כוחם ומרצם, וקושרים את חייהם באידיאל שלהם. שלא כמו שרון והשמאל שרוצים שהצבא והמשטרה, שהם כוחות של כלל המדינה,יבצעו עבורם את התכנית הפוליטית שלהם כנגד יריביהם הפוליטיים, אפילו בלי מנדט ברור מהעם.

אני אענה כבר לתגובה שבוודאי תבוא- לגבי הצבא ששומר על ההתנחלויות- אז ככה: הצבא שומר על ההתנחלויות כמו שהוא שומר על תל אביב. חלק מהצבא זה אנשים שגרים בהתנחלויות, כמו שחלק מהצבא זה אנשים שגרים בתל אביב.
על זה שבעשר השנים האחרונות היתה עליה דראמטית בצרכים הבטחוניים של ההתנחלויות, אפשר לבוא בטענות רק אל מי שהביא ליש"ע רוצחים מחו"ל ונתן להם רובים. המתנחלים התנגדו לכך מההתחלה.
רק משאל עם 257302
א. "את גוש קטיף יזמה ממשלת ישראל" להבדיל מההתנתקות, שיוזמה, אריאל שרון, אינו חבר שממשלה, וממשלת ישראל החליטה כנגדה? זאת הצהרה תמוהה.

ב. השמירה של הצבא, זה שימוש בצבא. נכון, יש שימוש בצבא גם לישוב של תל אביב. אז מה? כל מי ששרת בצבא לפני הסכם אוסלו יודע שהנוכחות המבצעית של הצבא בהתנחלויות היה גם אז לא פרופופורציונלי לנוכחות הצבאית המבצעית בתל אביב.

בנוסף, המתנחלים התשמשו בכספי המיסים שלי, ללא משאל עם.
רק משאל עם 257850
א. את גוש קטיף יזמה הממשלה כמדיניות מוצהרת שלה, עם גיבוי ציבורי שהושג בשקיפות וביושר. זהו התנאי שאני מציבה גם לשרון. כרגע אין לו גיבוי ציבורי, וחברי הכנסת מהליכוד (והוא עצמו) התומכים בו, לא השיגו את ייצוגם בשקיפות וביושר.

ב. כדי לשמור על תל אביב, צריכים את החיילים דווקא ביש"ע. זה אולי נראה לך מוזר, אבל אני אגלה לך סוד שיבהיר את העניין- אלו שרוצים להזיק לתל אביב, נמצאים דווקא ביש"ע, לכן הצבא רודף אותם דווקא שם. כך שלהשוות את הנוכחות המבצעית בתל אביב לזו הקיימת ביש"ע זה קצת לא חכם. מכל מקום שנינו מסכימים שהנוכחות המבצעית בתל אביב (אם נוסיף גם את צבא המאבטחים לעניין), וגם ביש"ע עלתה מאוד בגלל הסכמי אוסלו, אז נשיר ביחד: פויה הסכמי אוסלו!

ג. מיסים גם המתנחלים משלמים, ובמיסים שלהם מממנים לך את הפילהרמונית, שלא מופיעה ביש"ע. (בהנחה שאתה שומע את הפילהרמונית)
רק משאל עם 257863
א. שרון הצהיר לפני הבחירות שהוא תומך בהקמת מדינה פלשתינאית והולך לעשות ויתורים כואבים. הוא קיבל גיבוי ציבורי של 40 מנדטים. הכנסת הצביעה בעד תוכניתו ברוב גדול מאד. זה גיבוי ציבורי שהושד בשקיפות וביושר. גוש קטיף, כמו אלון מורה, לא הופיעו בהצהרות של הממשלות שהקימו אותן.

ב. "אלו שרוצים להזיק לתל אביב, נמצאים דווקא ביש"ע" ובשביל זה צריך חיילים בראמאללה, או בכניסה לרמות, לא בגבעון החדשה. לא השוותי את הנוכחות המבצעית בתל אביב לזו הקיימת ביש"ע אלא את זו בתל אביב לזו שבהתנחלויות. הנוכחות בתל אביב עלתה בגלל הכיבוש, דבר שהסכמי אוסלו ניסו לפתור: פויה הכיבוש, ופויה מפרקי הסכם אוסלו.

ג. המתנחלים משלמים פחות מיסים (הקלות במיסים) ומקבלים יותר כספי מיסים. אגב, ממש אין לי בעיה להסכים, ההתנחלויות תמורת הפילהרמונית, נפסיק את שתי ההשקעות.
רק משאל עם 257362
אני מבין שאת מצפה שתומכי ההתנתקות יבואו על אזרחי כדי לפנות מתנחלים ("לבצע את התוכנית פהוליטית שלהם כנגד יריביהם הפוליטיים"). אם זה מה שהיה קורה, היית רואה בזה דבר לגיטימי, או שהיית זועקת געוואלד וקוראת למשטרה לבוא להכניס למעצר את הפסיכופטים הללו?

בקיצור, לא משנה מה יקרה, מי יעשה ומה יעשה, ההתנתקות היא לא לגיטימית, לא מוסרית, וגם איכסה ופיכסה, לדידך. את כל זה אנחנו יודעים. השאלה היא אם יש לך טיעונים שרלוונטיים אלינו - הרוב הדמוקרטי במדינה, שתוהה איך אפשר לבצע מדיניות במדינת ישראל, אפילו אם במקרה ניצה ולהקת פיקוד פייגלין לא תומכים בה.
רק משאל עם 257852
לא, אתה לא מבין נכון.
אני מצפה ששרון יפעיל כלים ממלכתיים לביצוע מדיניות מסויימת, רק אחרי שקיבל על כך מנדט ברור מהעם. הכלים הממלכתיים הם לא ירושה מהאבא שלו.
רק משאל עם 258090
הכנסת זה לא ממלכתי, יעני?
רק משאל עם 258106
מה?
אני לא מבינה את השאלה, ואיך היא נובעת ממה שהסברתי לעיל.
רק משאל עם 258213
סליחה, קבלי התנצלותי. השאלה הייתה צריכה להיות:
"ולכנסת אין מנדט ברור מהעם?"
רק משאל עם 258461
במצב הקיים יש בכך ספק גדול מאוד. חברי הכנסת של הליכוד נבחרו על הכרטיס של מפלגת השלטון הימנית. הנושא המדיני והעמדות של ימין ושמאל היו נושא משמעותי ביותר בבחירות האחרונות. הנושא הזה מהווה גם סיבה לבחירה במפלגה אליה יצביעו אצל רוב האנשים, לפחות בהחלטה בבחירה בין גוש הימין וגוש השמאל. המצב היום הוא שחלק מחברי הכנסת שנבחרו עם הקרדיט של הליכוד, מצביעים מדברים ומתנהגים כאילו הם נולדו בשמאל. עד כדי כך, שאנשי יחד והעבודה מרגישים שראש הממשלה מבצע את המדיניות שלהם והם אפילו לא צריכים תפקידים ממלכתיים, כדי להבטיח לו את נאמנותם. יש מעט מאוד חברי כנסת מהליכוד, שלפני הבחירות היו קרובים לצורת החשיבה של ראש הממשלה של היום. הרוב המוחלט של חברי הכנסת הליכודיים שהצביעו ''בעד'' עשו זאת מטעמי מיצובישי או התלות מוחלטת של עתידם הפוליטי בראש הממשלה. או כוונות פוליטיות מפותלות (פחד מנקמתו של ראש הממשלה...). בכל המקרים התנהגותם סותרת את המנדט שהם קבלו מהעם.
כך שטכנית, יש לראש הממשלה רוב בכנסת, וחוקית הוא יכול להוריד פקודה לחיילים ולשוטרים לפנות את המתיישבים. אבל הוא לא קבל לכך את הגיבוי של העם באופן ישיר, גלוי, ושאינו משתמע לשתי פנים. זו נראית לי דרישה די מינימלית, בשביל מי שרוצה לעשות מעשה שהוא קשה כל כך, לחלק משמעותי ביותר מהעם.
רק משאל עם 258702
חברי הכנסת של הליכוד נבחרו על כרטיס של מפלגת קצת-ימינה-מהמרכז, אחרי נאום של ראש המפלגה בו הוא דיבר על ''ויתורים קשים'', כשלכולנו ברור למה הכוונה (הוא לא דיבר על הדיאטה שלו, נגדיר זאת כך).

סיפורי המיצובישי מתחילים להמאס עלי. לחברי הכנסת של הליכוד לא הובטחו שום מיצובישיים, ואף אחד לא ערק משום מקום לשום מקום.
אני יכול באותה מידה לטעון על השיקולים הפוליטיים שחברי הכנסת של הליכוד היו צריכים להפעיל בזוכרם את פלישת הפייגלינים למפלגה שלהם, וההשלכות האפשריות של ההצבעה שלהם בכנסת על עתידם הפוליטי. לכם, מה לעשות, יש הרבה יותר כוח במרכז מאשר לשרון. כך שאל תספרי לי על הח''כים המסכנים התלויים בראש הממשלה.
התנהגותם תואמת להפליא את רצון העם. מעניין שאף אחד לא חשב שצריך לשאול את רצון העם כאשר צה''ל פלש ללבנון.
רק משאל עם 259066
לפי זה, אני מבינה ששקלת לבחור ליכוד לפחות מבחינת המשנה המדינית.....

העמימות של ראש הממשלה בעניין ''הויתורים הכואבים'' אינה יכולה לטשטש את בהירות האמירה ''דין נצרים כדין תל אביב''. לכן הוא בפשטות רימה בבחירות.
כאשר אדם אומר דבר מסויים באופן ברור, ואת היפוכו בצורה עמומה, אין להאשים אף אחד שהוא מבין דווקא את הדבר הברור. אם תקח, בנוסף, את העובדה שהדבר הברור מתאים לתדמיתו ולאידיאולוגיה של המפלגה שהוא עומד בראשה, בעוד שהדבר העמום עומד בסתירה נחרצת אליהם, תבין שההתלות ב''ויתורים הכואבים'' כדי להסביר את ''המרת הדת'' שלו, היא עלובה.
כל מי שמסתמך על דבר כזה, לא היה מהסס לנצל סעיף קטן, ומשתמע לשתי פנים, בחוזה שהוא חתם עם חבר שלו, כדי לגזול אותו. בקיצור, זה רמאות בלשון העם.

לחברי הכנסת של הליכוד לא הובטחו מיצובישים, אבל איימו עליהם (בכוח שהוא קצת יותר גדול מהפייגלינים), בסיום הקריירה הפוליטית שלהם, אם לא יתמכו ברוה''מ (מה שלא מוציא אותם מכלל עלובי נפש, חסרי עמוד שידרה)
רק משאל עם 259211
לא, אני חושש שאני הרבה יותר שמאלה משרון, גם כיום.

איזה כוח בדיוק יש לשרון לנוגע לקריירות הפוליטיות של חברי הכנסת של הליכוד? כפי שציינת בעצמך כבר אינספור פעמים - מרכז הליכוד דווקא מתנגד למהלכים של שרון, ויש להניח שהוא יצ'פר את חברי הכנסת שהתנגדו להתנתקות. דווקא מי שתומך בה מסכן את צווארו הפוליטי (והממשי, אם לשפוט לפי כמה איומים שחברי כנסת של הליכוד קיבלו - ראי הדיווח היום על האיום שקיבלה רוחמה אברהם שיחטפו אותה ויאנסו אותה אם תמשיך לתמוך בתוכנית‏1).

התדמית של שרון היא דווקא של זה שעושה מה שהוא רוצה לעשות. התדמית של שרון היא של מי שפינה את ימית. מה לעשות שגם השמאל נתקע לפעמים עם מנהיגים מעאפנים שהורסים את כל מה שעבדו עליו? אבל את ברק ידענו להעיף. אתם בחרתם בשרון פעם שניה.
בעיה שלכם. כפי שכבר ציינתי מאה פעם: לימין יש את הכוח כיום להעיף את שרון ולהחליפו כראש ממשלה במי שיהיה מוסכם על כל מפלגות הימין והחרדים. בלי בחירות, בלי מנדט ובלי בטיח. הצבעה אחת בכנסת, וביבי יכול להיות ראש הממשלה. איפה אתם?

1 דיסקליימר: מי ששלח את האיום הזה הוא, סביר להניח, חולה נפש משועמם. אני לא מייחס איומים כאלו למתנגדים לתוכנית, ואני ממש לא מאמין שמישהו ינסה לפגוע פיזית בחברי כנסת. אני קצת פחות בטוח לגבי נסיונות לפגיעה בשרון.
רק משאל עם 259223
"מה לעשות שגם השמאל נתקע לפעמים עם מנהיגים מעאפנים שהורסים את כל מה שעבדו עליו? אבל את ברק ידענו להעיף. אתם בחרתם בשרון פעם שניה."
לא רוצה לבאס אותך (מספיק שאני מבואס), אבל באופן פרדוקסלי‏1 נשמעים רעמים המבשרים על בוא הברק.

__
1 פרדוקס כפול: גם פיזיקלי וגם פוליטי.
רק משאל עם 259227
(כן, אני יודע).

נו, ואם הם יבחרו בו מחדש, הם יכולים לוותר על הקול שלי שהתנדנד לכיוונם. מצד שני, זה לא שהייתי נותן את הקול שלי למפלגה בראשות עמיר פרץ, אז כנראה שזה לא הפסד גדול מבחינתם.
רק משאל עם 259429
גם אני פעם ניסיתי לבחור מפלגה על דרך השלילה של המנהיג. בסופו של דבר נותרתי עם פתק מאותגר-פיגמנטית.
רק משאל עם 259439
לא, אני שולל מפלגות על דרך שלילת האידיאולוגיה, עם דגש מיוחד על זו של העומדים בראשן. אני מוכן לקבל את האידיאולוגיה של יוסי שריד ו(במידה מסוימת) של יוסי ביילין. אני מוכן לקבל את האידיאולוגיה של עמרם מצנע, פואד בן-אליעזר, שמעון פרס, חיים רמון, אברום בורג‏1. גם את זאת של לפיד‏2 ופורז‏3. אני אפילו מוכן לקבל את האידיאולוגיה של שרון ו... הממ... חבל שציפי ליבני לא יכולה להחשב בשורה הראשונה של הנהגת הליכוד. את האידיאולוגיה של פרץ אני לא יכול לקבל בשום פנים ואופן, ואת ברק אני לא רוצה כי אני לא סומך עליו מספיק שיקדם את האידיאולוגיה שהוא טוען שהוא תומך בה (ראה הדיון עם ניצה על שרון).

1 אחח... כמה נפלא היה זה אילו המועמד הדתי הרציני הראשון לראשות הממשלה היה עומד בראש מפלגת העבודה דווקא... אבל הוא פרש מהחיים הפוליטיים, אז אפילו אי אפשר לקוות.
2 נעשה כאילו אני יודע מה האידיאולוגיה שלו
3 האידיאולוגיה יופי. הפה, זה כבר בעיה אחרת.
רק משאל עם 259670
מה זה להיות יותר שמאלה משרון? הרי ברור לכולם שהעיקרון אותו שם שרון על השולחן כרגע, הוא שכל מטר מהאדמות ששוחררו במלחמת ששת הימים, נחשבות ל"שטח כבוש", שאנו צריכים לפנות אותו. (עובדה שהוא רוצה לעקור גם את היישובים בצפון הרצועה שאינם בתוך יישוב ערבי והם ברצף טריטוריאלי עם מדינת ישראל). העולם כולו, והערבים בוודאי מבינים את זה. אז מה יותר שמאלה מזה? זכות השיבה?

לשרון יש הרבה כוח פוליטי. אמנם רוב המרכז אינו הולך אתו, אבל בהקשר של בחירות לכנסת, של אנשים שאין להם בסיס כוח משלהם (כגון גדעון עזרא, מופז, אולמרט, ועוד), זה או שהם יהיו האנשים של שרון, או שהם נבעטים החוצה. מלבד זאת, הכוח של שרון הוא במינויים לממשלה. בשביל אנשים שחברות בכנסת זה קטן עליהם, שרון יכול להרוס את הקריירה הפוליטית שלהם על ידי פיטוריהם מהממשלה. כדי להפיל את שרון, כל האנשים הללו צריכם להתאחד ולהיות תלויים אחד ביושרו ונאמנותו של השני, מה שממש לא מצליח, עם החומר האנושי הנוכחי.
את ברק העיף הבוחר הישראלי, ולא מפלגת העבודה, כך שגם בשמאל אין יכולת פשוטה להעיף מנהיג מכהן, כאשר כל הזאבים מסביב, הם זאבים גם אחד לשני.

זה לא "הצבעה אחת בכנסת". כפי שציינתי קודם, עם הדרישה לאי אמון חיובי, הסיכוי להעיף את ראש הממשלה אפסיים, לפחות לפי מה שידוע מניסיונן של מדינות אחרות עם השיטה הזאת.

מכל מקום אתה צודק. הימין צריך להעיף את שרון, שבגד בכל מה שיקר לו. אני מקווה שהתהליכים הללו מבשילים עם הזמן. מה שאני יכולה להבטיח הוא, שאני וחברי נתרום את כל מה שאנחנו יכולים לעניין...
רק משאל עם 259732
שמאלה משרון זה נכונות להדבר עם המנהיגות הפלסטינית, דרישה להזיז את החומה המוקמת אל הקו הירוק, ונכונות לנסיגה מלאה מהגדה המערבית, לבד מירושלים. זה שאת מנסה להציג את שרון כאילו הוא הפך לחבר הכי טוב של טיבי, לא הופך את זה לאמת.

הבלים. לשרון אין שום כוח בהקשר של בחירות לכנסת, שכן אין לו כוח במרכז. אולי הוא יצליח להבחר מחדש להנהיג את התנועה, אבל לאף חבר מרכז אין אינטרס למלא את הרשימה בעושי דברו של שרון, אם הוא (חבר המרכז) לא תומך במדיניות שלו.

בדיוק הצבעה אחת בכנסת. הקושי באי-אמון חיובי, הוא בכך שבד"כ האופוזיציה שיכולה להפיל את הממשלה מפוצלת - רבע פרלמנט מימין, ורבע פרלמנט משמאל. במצב כזה, לא ניתן למצוא מועמד שיהיה מקובל על רוב חברי הפרלמנט. זו בדיוק מטרת השיטה - למנוע חוסר יציבות בשל פרלמנט מפוצל.
אבל זה לא המצב כיום: לימין יש רוב ברור בפרלמנט. אם רוב חברי הכנסת של הליכוד היו מעוניינים בכך, היו יכולים לחבור לאיחוד הלאומי, למפד"ל, לש"ס וליהדות התורה, ולהעיף את שרון לאלף עזאזלים. הקונסטלציה הזאת אפשרית כבר כיום, אפילו אם כמה ח"כים ישארו נאמנים לשרון. אם אפילו את זה החומר האנושי הנלוז של הימין לא מצליח לעשות - נו, בעיה שלכם.
רק משאל עם 259443
דין נצרים כדין תל-אביב.

עבור שתיהן עורכת הממשלה חישוב של מספר החיילים וכמות המשאבים הדרושים כדי להגן על היישוב, ביחס לרווחיות היישוב, הרווחיות הצפויה ממנו בעתיד ומספר התושבים בו.

התוצאה מכריעה האם להחזיק ביישוב או לא.

תל-אביב עברה את המבחן, נצרים לא.
רק משאל עם 259669
ברצינות?

אם כך אז תבחן בבקשה את הרווחיות שיש ממציאותה של מדינת ישראל, עכשיו ובעתיד, יחסית למספר תושביה, ויחסית למשאבים הנחוצים להגן עליה.

עברנו את המבחן?
שששש... 259753
האמריקאים עוד עלולים לשמוע אותך.
רק משאל עם 259789
הרווחיות של מדינת ישראל היא כלפי תושבי מדינת ישראל ולא כלפי "העולם" או משהו מקיף יותר, כמו שתל-אביב וכפר דרום הן כלפי ישראל ותושבי ישראל.

כמדינה וכממשלה, עלינו להחליט אם עלינו להחזיק בשטח/יישוב מסויים או לא לפי שיקולים שונים. "דין נצרים כדין תל-אביב" אומר שלגבי שתיהן נחליט החלטה זו לפי אותם קריטריונים וללא אפלייה.
רק משאל עם 259843
''דין תל אביב כדין נצרים'' אומר בדיוק את ההפך. כשם שאין אנו שוקלים שיקולי כדאיות כלפי תל אביב, כך לא נשקול שיקולי כדאיות כלפי נצרים.
לא נראה לי שמישהו עושה שיקולי ''כדאיות'' כלפי איזשהו ישוב בארץ ישראל ה''קטנה''. לא שמעתי על אביבים או קרית שמונה או שדרות, כמועמדים לפינוי משיקולי כדאיות אלו ואחרים. אם אני לא טועה, בספר החוקים של מדינת ישראל יש אי אלו סעיפים המענישים בעונשים חמורים אנשים שחושבים לעשות שיקולי כדאיות בשטחה הריבוני של המדינה.
בסמכות וברשות 259848
לסיפא שלך: כבר דנו בזה בעבר, ולשם כך יש את הסייג המופיע בסעיף 94 בחוק העונשין: http://www.pigur.co.il/law/onesh2.htm . אחרת מנחם בגין לא היה מוציא את ימיו בביתו, אלא בבית אחר. וגם רבין היה נעצר על העברת שטחים בערבה לירדן בשנת 1994, וגם נתניהו, שלא לדבר על הסכמי אוסלו (אבל זה לא יעזור. מישהו כבר ידבר...).
בסמכות וברשות 259854
זהו סייג כל כך מפולפל שאני לא ממש מבינה מה נשאר בתוך הסעיף הזה אחריו. כלומר האם יש איזה דוגמא שהיא אפשרית באופן מעשי, להפעלת הסעיף הזה עם הסייג הזה?

זה מוזר, מצד אחד עבירה חמורה, שהעונש עליה יכול להיות מוות, ומצד שני סייג העוקר כל תוכן מהעבירה הזאת.

לא נראה לי שבגין ויתר על שטח של מדינת ישראל הריבונית. גם נתניהו לא (אלא אם באמת דיבר עם אסד על הגולן). לגבי השטחים בערבה, אני לא זוכרת, אבל נראה לי שזה היה מעין "תיקוני טעויות" היסטוריות לגבי קביעת הקו של הגבול, כך שהטענה היתה שזה לא באמת שטח ריבוני של מדינת ישראל.
מכל מקום, לוותר מתוך שיקולי כדאיות על קרית שמונה למשל, סתם, משום שהערבים מפגיזים אותה, נראה לי שזה נכנס בכל זאת לסעיף ההוא, ותל אביב לא כל שכן.
כך שאם מישהו אומר ש"דין נצרים כדין תל אביב", הוא ודאי מתכוון ששניהם לא יהיו תחת שיקולי כדאיות, ולא להפך, אלא אם הוא רוצה להתחייב בנפשו.
רק משאל עם 260075
אני דווקא חושב ששיקולי כדאיות מתרחשים כל הזמן, רק שהרבה יותר גורמים מעלות ותפוקה נכנסים למשוואה. התיאור שלי היה מופשט, כדי להעביר רעיון, אבל מאחורי הרעיון הבסיסי אני כן עומד: צריך להחליט אם מספיק חשוב להחזיק את נצרים או לא, תוך התייחסות גם לחיילים שמגינים על היישוב, והמשאבים המוקצים להגנה וההקמה שלו. כשאני אומר ללא אפלייה אני מתכוון ללא התייחסות להרכב האוכלוסייה. כלומר אין הטייה של ההחלטה מסיבות לא כשרות, נניח בגלל שאנשים בעלי ממון או השפעה גרים בו. או תושבי המדינה שמוכנים לירות בחיילים שיבואו לפנות אותם.

ברור למשל שתל-אביב היא עורק תרבותי במדינת ישראל, שהיא מכילה סמלים, היסטוריה וכד'. היא נמצאת בלב המדינה גם מבחינה גיאוגרפית ולכן ויתור עליה לא בא בחשבון. זאת לעומת רצועת עזה, שמכל בחינה מדובר בפיסת אדמה שישראל יכולה לוותר עליה. כשחושבים על העלויות הגבוהות של ההחזקה ברצועת עזה מבחינת חיי אדם וכסף, ההחלטה לפנות את הרצועה הגיונית.

תראי מה יש בעזה סה"כ ? מיליון פלשתינאים ש*לא-רוצים* אותך שם ? לא רוצים, לא צריך. איך אפשר להכריח אותם לחיות לצד המתיישבים היהודים אם הם לא מעוניינים בהם שם בלי לדכא את האוכלוסייה כולה ? שיקולים בטחוניים לגבי שאר ישראל לא קשורים ליישובים היהודים ברצועה. אם רצועת עזה תאיים מבחינה בטחונית על שאר ישראל, נטפל בה בהתאם, כולל כיבוש מחדש אם צריך, ללא קשר למספר התושבים היהודים החיים בה. אבל הטענה שאנחנו חייבים להחזיק את נצרים או את הרצועה מאיזו סיבה מוסרית, כי אנחנו כבר שם או כי הבטחנו משהו למתנחלים, היא אבסורדית.
רק משאל עם 260173
כל דבר נבחן כל הזמן. השאלה היא מהם הקריטריונים לבחינה הזאת. הקריטריונים לפיטורין עובדת במשרד שלךלמשל, שונים מהקריטריונים להפרד מאישתך.
לדעתי,גם אם אתה מחליט להתיחס לנצרים כאל עובדת במשרד ולא כאל אישה, יש לך טעות חמורה בשיקול הדעת, משום שאין שום סיבה רציונלית לעקור את היישובים היהודיים בתנאים הקיימים. אבל האמת היא שכעת אני לא רוצה להכנס לויכוח הזה, משום שהשאלה האמיתית היא מהם הקריטריונים שמפעילים על נצרים, האם הם כמו אלו שמפעילים על תל אביב (האשה החוקית), או כמו על עובדת זרה ששייכותה אלינו נובעת רק מהתועלת החומרית המיידית שאנו מפיקים ממנה.

כדי שיהיה יותר קל להבין, צריך להשוות בין נצרים ונניח ישוב בצפון, שהיה מאויים על ידי טרור, ודרש משאבים רבים לשמירתו. הרי מעולם לא עלה בדעתו של מישהו לעקור את יסוד המעלה, או את קרית שמונה, בגלל שיקולים כאלה.
כאשר ראש ממשלתנו אומר ''דין נצרים כדין תל אביב'' הוא אומר ששתיהן במעמד של ''האשה החוקית'' והקריטריונים של תועלת פשוטה אינם תקפים לגביהן. כי כפי שאתה מבין, יש רבים, ועד זה לא כבר גם ראש ממשלתנו היה כלול בתוכם, שמתייחסים לנצרים כאל ארץ מולדת. וכפי שאתה לא תעקור את היהודים מהגליל והנגב כי יש שם מאות אלפי ערבים ''שלא רוצים אותך'' כך גם זאת לא סיבה מספיק טובה לעקור את נצרים וכלל גוש קטיף.
רק משאל עם 260300
חזרנו לעניין האנלוגיות האהוב עלי. גם אני יכול להמציא אנלוגיות דמגוגיות: ומה אם האישה היא לא שלי, אלא של מישהו אחר וחטפתי לו אותה ועכשיו הוא רוצח את המשפחה שלי כדי ללחוץ עלי להחזיר לו אותה ?

הדוגמא שאת מביאה לא סותרת את הטיעון הכללי שלי. אני יכול לטעון שאותם שיקולים נשקלו עבור יסוד המעלה וקריית שמונה, והן עברו את המבחן. אני לא טוען שהמבחן או הקריטריונים הם ברורים וניתנים לתיאור מדוייק. אני טוען שהמבחן הוא אינטואיטיבי, אבל הוגן כלפי האוכלוסייה שביישוב.

חוץ מזה שההשוואה שלך לא עוזרת להבין, אלא מפזרת מסך עשן דמגוגי. המצב של קריית שמונה בעבר לא דומה למצב של נצרים היום. כדי להבין צריך להתייחס לאיזור עויין כמו לבנון או רצועת עזה כאל יער מלא בחיות טרף. קריית שמונה ויסוד המעלה הוקמו בפאתי היער. מדי פעם יצאו חיות טרף מן היער ופגעו בתושבים, אבל היה יחסית קל להגן עליהם מאשר בתוך היער עצמו. לעומת זאת נצרים היא התעקשות קנאית של מישהו לחיות בתוך היער ויהי מה. לקום כל בוקר ולהסתכל לתנין ולארייה בעיניים, מוקף בגדר שלא עוצרת את החיות ומוגן ע"י ציידים, שרוב הזמן ניצודים ע"י החיות בעצמם.

האמת כשאני חושב על כל זה, עולה לי בראש רעיון נהדר ל"הנוסע השמיני 5".

אפשר בבקשה להמשיך בלי אנלוגיות ?
רק משאל עם 260408
במקום לפתח קוצים נגד האנלוגיות אולי תנסה להבין מה אני מנסה לומר בהן?

הטיעון שלך שקרית שמונה ויסוד המעלה עברו את המבחן שנצרים לא עברה אינו נכון. הסיבה היא שהקריטריונים של המבחן לא היו דומים כלל. אין ספק שלקרית שמונה התייחסו אז והיום כאל ארץ מולדת, שבו הקריטריונים של משאבים וסביבה לא משמעותיים בכלל, וצריך לשמור עליה בכל מחיר, ואל נצרים מתייחסים כאל "שטח כבוש" שבו שוב הקריטריונים של משאבים וסביבה לא חשובים כלל, וצריך לפנות אותה בכל מחיר.
נראה לי שכל האמירה הזאת של מבחנים "אובייקטיבים" על פיהם קובעים את היחס למקום בארץ, זה פשוט דבר לא נכון. המאבק הוא על משהו אחר לגמרי, ועדיף להיות ישרים ולהודות בכך.
רק משאל עם 260618
את דעתי בעניין האנלוגיות הסברתי בעבר. אנלוגיות שימושיות להעברת רעיון. כשמשתמשים בהן כדי "להוכיח" טענה על בסיס של הקבלה למקרה דומה, הן מהר מאוד הופכות לדמגוגיה. משתי סיבות: אחת, כיון שדימיון הוא לא זהות, ובשימוש באנלוגיה בד"כ מתעלמים מפרטים "לא נוחים", ושתיים, מכיון שאנלוגיה מכילה עושר של הנחות בסיס שתלויה כמעט רק בדימיונו של הדובר. ניתן "להוכיח" כמעט כל טענה ע"י אנלוגיה מתאימה.

לכן אני לא מתכוון לקצץ את הקוצים שלי כלפי האנלוגיות שלך. את הרעיון שאת מנסה להעביר הבנתי. הסכמה ו/או הוכחה זה כבר עניין אחר.

למעשה את רוקדת על שני רעיונות קצת מנוגדים. מצד אחד את טוענת שנצרים וקריית שמונה הן זהות מבחינת ה"מבחן" שאני מדבר עליו, ולכן אותו דין צריך לחול על שתיהן, ומצד שני את מתנגדת באופן כללי לאפשרות לקיים בחינה כזאת של המצב.

תחליטי מאחורי איזו מהטענות את עומדת, ונמשיך משם.
רק משאל עם 260693
אני לא מחזיקה במקל בשני קצותיו.
הסכמתי אתך שצריך לבחון כל דבר. מה שטענתי הוא שהנקודה העיקרית היא הקריטריונים למבחן הזה. אותם נתונים שיגרמו לנו לעזוב את קרית שמונה (סכנת חיים מיידית לחלק גדול מהאוכלוסיה עקב פלישת צבא סוריה, למשל) כשרים בעיני לעזיבת נצרים גם כן.
רק משאל עם 260704
בסדר, אם את מסכימה שצריך לבחון כל דבר, אז השאלה היא למה הכוונה ב"דין נצרים כדין תל-אביב" ? ניתן להתייחס למשפט הזה כאל הקביעה שאותה הבחינה תחול על שתיהן. מה הקריטריונים לבחינה ? זו שאלה אחרת.
רק משאל עם 260834
מה שאני טוענת הוא שאמירה שלך שלגבי תל אביב עושים חשבון של עלות (במובן החומרי והצבאי), לעומת התועלת (במובן החומרי והצבאי), אינה נכונה. לכן לומר שאמנם עשו את המבחן, ותל אביב עברה, ונצרים לא עברה אותו, לא משקף מציאות.
אם חס וחלילה נגיע למצב קשה עד כדי שצריך יהיה לשקול את השארותנו בתל אביב, השיקול שם יהיה: האם אנו מסוגלים לשמור על העיר הזאת, או שאם נשאר בה נמות ברובנו, ולכן אנו חייבים לעזוב. לפני מצב בו יגרמו אבדות כבדות מאוד אם נשאר בתל אביב, (בקיצור, רק אם נובס קשות), אף אחד לא יעלה בדעתו לעזוב אותה. כך היה צריך להיות גם בנצרים. זה מה שכל מי שעיניו בראשו היה יכול להבין מדברי ראש הממשלה לפני הבחירות.
רק משאל עם 260836
כבר הבהרתי שהטענה הראשונית הייתה מופשטת.

ראש הממשלה אמר בבחירות גם "ויתורים כואבים", וכמו שהסברתי, ניתן להתייחס למשפט "דין נצרים כדין תל-אביב" במשמעות של "מבחן אובייקטיבי" ולא "תוצאת המבחן". את יכולה להעלות נימוקים לכאן או לכאן לגבי האפשרות השנייה כאוות נפשך, וניתן להביא נימוקים גם לדעות אחרות בעניין. אין לכל זה דבר וחצי דבר עם האפשרות הראשונה.

הטענה שלי היא נגד הנפנוף בסיסמת ה"דין נצרים כדין תל-אביב" באופן כללי כהבטחה חד-משמעית לאי-נסיגה מהתנחלויות ערב הבחירות. אני מראה פירוש אחר לאמירה. אני אפילו לא מתיימר לדעת למה התכוון באמת ראש הממשלה כשהוא אמר את זה, במקביל לאמירות נוסח "ויתורים כואבים", אבל בהקשר זה אני לא מסכים איתך בכלל שהיא חד משמעית.

אולי מכרו לכם סלוגן ממין משובח שטעמו משתנה בהתאם לדעותיו הפוליטיות של השומע, ובהתנפלות הרעבתנית שלכם עליו פיספסתם את האותיות הקטנות ?
רק משאל עם 260857
ההצהרה "דין נצרים כדין תל-אביב" היא ברורה וחד-משמעית: כמו שלא נפנה את תל-אביב, כך גם לא נפנה את נצרים. אפשר לטעון שבעצם מדובר על משהו שקשור בכדים ודינים ומחצלות עשויות נצרים וגבעות קטנות ועונות שנה, אבל זה מגוחך (בערך כמו לומר שזוהי הצהרה על הפעלת קריטריונים לפינוי).
אולי הוא בכלל אמר "דינֶה צרים כדינתֵל אביב", שזה בכשדית "מהאביב הבא נעשה לכם צרות"?

אם אתה רוצה, אפשר לומר ששרון לא באמת התכוון לזה, או שהוא שיקר, או שזו בסך-הכל הבטחת בחירות שלא תמיד עומדים בה. אבל הפלפול על משמעות הביטוי הוא סתם קטנוני.
רק משאל עם 260872
כן, אני מסכים איתך ש"קטנוניות" היא מילת המפתח כאן.

בהקשר הזה, מה דעתך על הנפנוף הבלתי פוסק בו ?
רק משאל עם 260886
למה זה "נפנוף"? לא מדובר במשפט תלוש מהקשרו שנאמר מי יודע מתי, אלא בהצהרה מרכזית של נאום בחירות (שהתוכן שלו הופך את הפרשנויות האלטרנטיביות של ההצהרה למגוחכות עוד יותר).
שרון יצא לפני הבחירות באופן מובהק נגד המהלך שהוא מוביל עכשיו. על זה אי אפשר להתווכח. (כלומר, אפשר; אבל זו התעקשות ולא ויכוח).

עדיין, נשארות לא מעט נקודות פתוחות:
* האם שרון נבחר בגלל ההצהרות האלה, או למרות ההצהרות? והאם זה משנה?
* עד כמה פוליטיקאי מחוייב להצהרות שלו מלפני הבחירות? (כולל אבחנה בין אמירה מפורשת לאמירה משתמעת, ואבחנה עוד יותר חשובה בין מצוות עשה למצוות לא תעשה).
* מה נבחר ציבור אמור לעשות כשהוא מתחיל לראות מכאן דברים שלא רואים משם?
רק משאל עם 260899
''נפנוף'', בגלל השימוש הבלתי פוסק במשפט הזה.

עם הסיפא שלך אני מסכים. כלומר אני מסכים שאלו הנקודות החשובות כשבאים לבחון את הפער בין ההצהרות ערב הבחירות למעשים אחריהן. ובדיוק בגלל זה מקוממת אותי ההיצמדות האובססיבית למשפט אחד, כאילו שכל דבר אחר מלבדו משני בחשיבותו.
רק משאל עם 260913
אבל המשפט הזה הוא רק משפט מייצג.
רבים מאיתנו, אם היו יודעים שבהצבעתם לשרון הם מצביעים לתוכנית ההתנתקות, פשוט לא היו מצביעים לו.
עכשיו הוא לוקח את 40 המנדטים ועושה בדיוק ההפך ממה שבשמו הם ניתנו לו.
הרשה לי לנחש שאתה לא הצבעת ל"ליכוד" בבחירות האחרונות.
אני כן. אם הייתי רוצה להצביע לתוכנית ההתנתקות, מי שהיה מקבל את הקול שלי היה מצנע. לטעון עכשיו שלשרון יש רוב בכנסת להעביר את ההתנתקות, זה לירוק לי בפרצוף, יש לו רוב לעשות מה שהוא רוצה, בגלל שבזכות אנשים כמוני הוא ראש הממשלה, הוא לא היה יכול לעשות כלום אם הוא לא היה משכנע אותנו שהוא לא יילך בדרך הזאת. אם אין לו שום מחויבות לבוחר שלו, איזה ערך יש לבחירות?
Read my lips, no more taxes 260916
שלב 1 הבטחת בחירות.
שלב 2 יריקה בפרצוף (נשיא של כולם, לא רק של הבוחר שלו).
שלב 3 נכשל בבחירות.
רק משאל עם 260917
דווקא כן הצבעתי ליכוד, מתוך האמונה שכרגע צריך לחזק את המפלגות הגדולות. בימים כתקנם הייתי מצביע שינוי. אני באופן אישי לא התייחסתי יותר מדי ברצינות לשום דבר שנאמר בתעמולת הבחירות ע"י שרון. אני מאמין שאנחנו נצא מעזה בגלל שזה הדבר ההגיוני היחיד לעשות, ומה שיוציא אותנו משם זה בדיוק מה שהוציא אותנו מלבנון: מכסת הרוגים כלשהי. אבל בנוסף אני חושב שכשזה יגיע, עדיף שהימין יהיה בשלטון.

אני חושב שמי שבאופן אידאולוגי נגד ההתנתקות עמוק בפנים יודעים ברובם שסבלנותו של העם כלפי ההתנחלויות וההחזקה באוכלוסייה כבושה פקעה. הם נאחזים בקנאות בכל מה שמפיח בהם תקווה להמשך קיום המצב כמו שהוא. האמירות של שרון ערב הבחירות נכללות בקטגוריה הזאת בעיני, המתנגדים להתנתקות ראו בו מושיע שיגן עליהם מסיוט ההתנתקות.

נניח ששרון לא היה אומר את המשפט הזה ערב הבחירות. לאן היו הולכים קולות המתנגדים לדעתך ? איזו אלטרנטיבה הייתה להם ? הרי אם לא הייתם מצביעים ליכוד, נצרים היום כבר הייתה מפונה.
רק משאל עם 260929
מצחיק, גם אני שקלתי להצביע שינוי, מכל מקום, הסיבה שהתנגדתי להתנתקות היא לא רק אידאולוגית, לברוח באופן חד צדדי, לא יפתור כלום, הכנעות לטרור רק מחזקת אותו. ברחנו מלבנון ועכשיו החיזבללה מנהל את המלחמה שלו מהשטחים, וכל הארגונים הפלשתינאים ללא יוצא מן הכלל (גם אלה שבחולשתם היו מוכנים לותר על המאבק המזויין) למדו, הפנימו ומיישמים שאנחנו מבינים רק כח, וכל מעשי הטרור שלהם רק מקדמים אותם יותר.
בתקופת שמיר היה טרור, אבל אין מה להשוותו לטרור שהחל אחרי הסכמי אוסלו, (שהבאנו לפה את הרוצחים המוצהרים שלנו, והפתעה, הפתעה, הם ניצלו את השטח והנשק שניתנו להם, לא לשמירה על דו קיום ויחסי שלום ובטחון אלא להקמת בסיס טרור, ממנו הם מפגעים וימשיכו לפגע בנו).
אחרי קמפ דיווד והויתורים שברק היה מוכן לעשות שם, החלה האיניפדה הרצחנית, לפני כן הקונזסוס היה שלא נחזור לגבולות הקו הירוק ולעולם לא נוותר על ירושלים, ברק דיבר על כך שיותר מ80 אחוז מהמתנחלים ישארו בריבונות ישראל כך או אחרת, שלא לדבר על ירושלים, אחרי שהם ראו שאין שום קווים אדומים שאנחנו לא ניסוג מהם, ארגוני הטרור הפלשתינאים הבנו שכל שעליהם לעשות הוא להגביר לחץ. בטאבה כבר היו מוכנים לתת להם 95-100 אחוזים מהשטחים ולוותר על מזרח ירושלים, עדיין סירבנו לקבל את זכות השיבה, הטרור המשיך, היום רבים טוענים שלא תהיה בררה אלא לחזור לגבולות הקו הירוק, ולמצוא פשרה גם בנוגע לזכות השיבה, (בילין מדבר על כמה מאות אלפים), כמובן שזה לא מספק את הפלשתינאים (4 מיליון עקורים יש, הם טוענים) ולמה שיתפשרו ולו על אחד , האמנה הפלשתינית מעולם לא בוטלה (נאמר שהיא תשונה, זה מעולם לא התבצע), החאמס אומר בפה מלא, לעולם לא נוותר ולא על גרגר אחד מהאדמה הערבית, מהים ועד הירדן. רק אנחנו בוחרים שלא להקשיב למה שאומרים וחוזרים ואומרים לנו. (עראפת דיבר על הסכמי קורש, כלומר שהסכמים תקפים כל עוד אין את הכוח לבטלם).
איזה קשר יש לנצרים ולהרוגים שלנו. הרי אם ניסוג מגוש קטיף אנחנו רק מזמינים עלינו טרור נורא יותר בשלב הבא, שגם בו ניסוג, מה שיגרור טרור נורא אפילו יותר. הרי הם צרכים להיות טפשים ממש שלא להבין שכדאי להם להמשיך להכות בנו, כי זה משתלם, כי זה מביא לעוד ועוד נכונות להתקפל.
פעם האמינו ש"לא מנהלים משא ומתן עם טרוריסים" היה לזה איזה רציונל. קשה לי להאמין שאתה לא רואה מה הוא.
(דרך אגב, מותר לשאול אם הצעת לשמיר או לרבין?, לנתניהו או פרס?, לנתניהו או ברק?, לברק או שרון?, אתה לא חייב לענות כמובן!)
סליחה 261086
כתבת "עכשיו הוא לוקח את 40 המנדטים ועושה בדיוק ההפך ממה שבשמו הם ניתנו לו." ובוודאי התכוונת לכתוב "עכשיו הוא לוקח את 25 המנדטים ועושה בדיוק ההפך ממה שבשמו הם ניתנו לו."
רק משאל עם 257108
גם אחרי משאל עם יוכל הצד המפסיד לטעון שהנצחון הושג שלא בשקיפות וביושר.
רק משאל עם 257356
מה היה לא שקוף בהצבעה בכנסת? האם יש חבר כנסת שאינך יודעת מה הצביע? תשאלי, אני אשמח לספר לך. שרון קיבל גיבוי מלא של הכנסת, ורוב הערבים אפילו עשו טובה ולא התערבו, כדי שלא תוכלי להתלונן. לא רק זאת, אלא שגם יהדות התורה, שהצביעה נגד, אמרו שאילו הם היו לשון המאזניים, היו דואגים להצביע בעד או לפחות להמנע, כדי שהתוכנית תעבור. אז בעצם, הרוב בעד התוכנית אפילו גדול יותר ממה שהושג בכנסת. מה עוד את רוצה?

ואף אחד, למיטב זכרוני, לא ביקש את הרשות המוסרית שלך או של המתנחלים. בינתיים אתם משתמשים יפה מאוד בכספי מדינה שמיועדים לתפעול הרשויות המקומיות שלכם, כדי לקדם את הקמפיין נגד הנסיגה.
רק משאל עם 257846
ההצבעה בכנסת היתה שקופה. אבל חברי הכנסת של הליכוד שהצביעו שם בעד, הצביעו בניגוד למה שהם ייצגו בבחירות, אלא אם אתה טוען שמי שהצביע "ליכוד" רצה שדליה איציק תהיה הקמבצ"ית של המפלגה שלו. כך שאת המקום שלהם בכנסת הם קבלו במרמה.
עם כל ההתפלפלויות החוקיות, הגוש הימני דתי ניצח בבחירות באופן מובהק (70 ח"כ). אז כאשר המדיניות שמבוצעת היא של השמאל (ההתנתקות היא של השמאל. אתה יכול ללמוד זאת בבירור מפניהם הצוהלים של נציגי השמאל, ומהחמיצות של הימין כולל אלו שהצביעו "בעד" מסיבות אלו ואחרות), זה מפליא אותך שיש הרגשה שמישהו גנב כאן את הדמוקרטיה שלנו?
מי גנב את הדמוקרטיה שבקופסה? 257892
אי אפשר להתעלם מהרמה כזאת להנחתה; מהדגמה מושלמת כל כך של מתק השפתיים, שלא לומר לזות השפתיים, של המתנחלים‏1 שרוממות אחדות ישראל בגרונם. פתאום.

כלומר, הרצחת וגם ירשת? אחרי שלווינגר וחבר מרעיו גנבו את הדמוקרטיה באישון לילה בסבסטיה ובמלון פארק ובאלון מורה; אחרי שיגאל עמיר, סתם איזה תמהוני ש(לא) התראיין בערוץ 2, רצח את הדמוקרטיה במובן הכי מוחשי של הביטוי (מלווה בצהלות השמחה של אחיו לדעה, שעסקו באותה שעה בריקון הדמוקרטיה מתוכן בשטחי ארץ ישראל השלמה, ובהקדמת בואו של המשיח לארץ יהודה על גב החמור המכונה מדינת ישראל) - אחרי כל זה את תוהה אם מישהו גנב את הדמוקרטיה? הרי זה מקרה מובהק של על ראש הגנב בוער הכיפה, שלא לומר - או שמא לומר בכל זאת - הכיפה.

לומר בכל זאת, למרות שבטח תקפצי ותאשימי אותי באנטישמיות על סמך המשפט האחרון. לא יעזור לך. אני לא שונא יהודים. אני שונא שמנסים להקים בחצר האחורית שלי מדינת-הלכה פונדמנטליסטית, חשוכה וקסנופובית. זה משניא עלי את החמאס - וגם, כמעט באותה מידה, את החבר'ה שלך. לא שרון הוא זה שקורע את העם. לפחות לא עכשיו. כי העם כבר קרוע מהתחת. מי שקרע את העם הייתם אתם (בעידודו של שרון דאז), כאשר עליתם לגבעות השומרון בלי לשאול אף אחד והצבתם בפנינו עובדה מוגמרת, בלי משאל עם ובלי רוב מיוחס ואפילו בלי רוב יהודי. עלינו - שנאלצנו מאז לשמור עליכם, ולראות אתכם מסבכים את המדינה שלנו בפלונטר דמוגרפי בלתי-פתיר כמעט, שמותח עד דק את האוקסימורון השברירי גם ככה: מדינה יהודית דמוקרטית. אבל לכם זה לא הזיז, כי מבחינתכם הדמוקרטיה הייתה סרח עודף, כלי להשתמש בו לקידום הגאולה, עד שלא יהיה בו צורך, או עד שיעמוד בדרכו של המשיח.

ואחרי כל זה, יש לכם עוד את עזות-המצח ליילל על הדמוקרטיה האבודה. כמה נוגע ללב.

______________
1 הכוונה להלן להארד-קור בנוסח חברון ותפוח, מבית-מדרשו של הרב שקשור אלייך משפחתית איכשהו, תסלחי לי אם לא התעמקתי בפרטים.
רק משאל עם 258096
לא יודע, אני דווקא רואה רוב של 74 ח"כים לגוש החילוני המתון (ליכוד-עבודה-שינוי). לכי תוכיחי שהגוש הזה נחשב פחות מהגוש הימני-דתי.

אפילו אם נדמיין לרגע שתוצאות משאל המתפקדים מייצגות באופן כלשהו את העמדות המפלגה, הרי שהתוצאות היו רחוקות מלהיות 100 אחוז התנגדות, הלא כן? כלומר, לשיטתך, יש לפחות איזה שליש ממצביעי הליכוד ש"רצו שדליה איציק תהיה הקמב"צית של המפלגה שלהם".
אם נוסיף לכך את כל ההסתייגויות שאת כבר מכירה, הרי שלפחות חצי מחברי הליכוד היו צריכים להצביע בעד ההתנתקות, אבל את יודעת מה, נלך לפי מה שאת מאמינה: שליש. 13 חברי כנסת של הליכוד היו צריכים להצביע בעד ההתנתקות. כלומר, עשרה היו צריכים לעבור מהתומכים למתנגדים. 57 בעד, 55 נגד, וזה לפני שספרנו את החרדים ואת הערבים שאמרו שאם יהיו לשון המאזניים, הם יתמכו בתוכנית. איך שלא תסתכלי על זה, הכנסת הייתה צריכה לאשר את התוכנית, אפילו בתנאים האופטימליים לשיטתך.

אף אחד לא גנב כאן את הדמוקרטיה. החמיצות שלך נובעת רק מזה שהייתם בטוחים שהצלחתם לדפוק את השיטה בעזרת הפייגלינים, ואז גיליתם שהשיטה חזקה יותר מכם. הרוב עדיין קובע.
רק משאל עם 258112
עד כמה שאני מבינה בפוליטיקה הישראלית הליכוד אף פעם לא אפיין את עצמו כ"חילוני מתון" ("שינוי" זה חילוני מתון?) הוא תמיד היה מפלגת השלטון של "המחנה הלאומי". אם היית רואה את הפרופיל של המתפקדים (גם הרבה לפני הפייגלינים) היית מבין שהדבר האחרון שאפשר לומר על המפלגה הזאת הוא שהיא חילונית.
את הקומבינות עם הח"כים היה לגיטימי לעשות רק אחרי משאל אצל מתפקדי כל שאר המפלגות. לא נראה לי שמאה אחוז מהם היו בעד ההתנתקות. בקיצור, היה מעניין מאוד לעשות משאל עם, ואז לדעת בבירור האם באמת העם בעד או נגד. אבל זו כנראה משאלת לב שלא תתממש. אני משוכנעת, אגב, שהרוב היה מתנגד לתכנית. נראה לי שגם ראש הממשלה והשמאל משוכנעים בכך....

גם עכשיו, אגב, הכנסת לא אשרה את עקירת היישובים. היא אשרה את תכנית הממשלה האומרת במפורש שאין בתכנית החלטה לפנות יישובים. (אבל זה כנראה יקרה ביום שלישי עם ההצבעה על חוק פינוי פיצוי).

כל זה אינו משנה את העובדה שאנשי הליכוד, וגם אנשי השמאל, מרגישים שמה שהתרחש בכנסת בזמן האחרון זה תהליך של העברת השלטון מהימין שניצח באופן מובהק בבחירות הללו, לשמאל שהפסיד באופן מובהק, ללא בחירות.
יש מאמר משועשע שכתב משה פייגלין כמשל למצב.
לגבי ה"פייגלינים" שניסו לשבור את השיטה, אתה לגמרי טועה. מן הבחינה הלאומית, אני מאוד חמוצה, מפני שאני חושבת שההחלטה הזאת רעה מאוד לעם ישראל. אבל מבחינת מעמדה של מנהיגות יהודית בליכוד, אני דווקא מרוצה. תהליך הבירור לגבי מנהיגי הליכוד מתרחש במהירות הרבה יותר גדולה משסברנו. הפייגלינים הם רצים למרחקים ארוכים. אין ולא היתה להם אשליה שהמדיניות של שרון תשתנה על ידי לחצים פוליטיים אלו ואחרים. המטרה שלהם היא להציב אלטרנטיבה להנהגת המדינה, ולא ללחוץ על אחרים שיתנהגו לפי רצונם.
רק משאל עם 258224
לא "חילונימתון" אלא "חילוני-מתון", כלומר חילוני (להבדיל מדתי, כלומר, לא נסמך על קביעת רבנים לגבי מדיניות) ומתון (כלומר לא ימין או שמאל קיצוני, קרוב למרכז).

המתפקדים, מה לעשות, לא מעניינים אותי. הגיוני שהמתפקדים יהיו דווקא הקיצוניים שבמצביעי המפלגה, כי להם יש הכי הרבה מה להפסיד. המתונים יותר, שמהווים את הרוב, לא טורחים להצטרף למפלגות. בגלל זה הם גם ניידים יותר מבחינת ההצבעה שלהם.

לי, אגב, נראה מובן מאליו שרוב הציבור תומך ביציאה מעזה. אבל לא נתווכח על זה, כי לאף אחד מאיתנו אין שום הוכחות.

אנשי השמאל מרגישים שמה שקורה בכנסת כיום זה מה שקורה במדינה כבר שלושים שנה, בערך - התפכחות איטית ומייסרת של הימין, שתמיד, בסופו של דבר, קיבל את עמדותיו של השמאל. לא יודע איך זה קורה, אבל כל מנהיג ימני שמגיע לכסא ראש הממשלה מבין, בסופו של דבר, שהשמאל צדק, וצריך לעשות את מה שהוא אמר. זה כמעט גורם לי לרצות לתת לפייגלין להיות ראש ממשלה, רק כדי לראות אם מדובר בחוק טבע (שלא לדבר על כמות הירידות שאת תספגי ממני אם זה יקרה), אבל אני לא פסיכי עד כדי כך.

השמאל, כאמור, לא הפסיד באופן מובהק. לשינוי+עבודה יש 34 מנדטים, שזה לא בדיוק אפס מאופס. קואליציה של הימין לבדו היא לא הקואליציה האפשרית היחידה, וההתעלמות שלך מזה היא תוצאה של משאלות ליבך בלבד. גם בקואליציה שאני מציע וגם בקואליציה שאת מציעה, הליכוד נמצא בקצה, ולא במרכז. המשמעות היא שלא הקואליציה שלי (ליכוד שינוי עבודה) ולא שלך (ימין דתיים) היא הנכונה מבחינת עיצוב המדיניות. הממשלה הקיימת, כמה משעשע, היא בדיוק הממשלה הנכונה, מבחינת הליכוד: שינוי ליכוד מפדל, הליכוד יושב בדיוק על האמצע, ושלום על ישראל. מה שהקואליציה הזאת מסכימה עליו מהווה את מה שהישראלי החציוני יסכים אליו.

המטרה של הפייגלינים היא ללחוץ על כל המדינה כדי שתתנהג לפי רצונם (מדינת הלכה), שזה אמנם סוג של אלטרנטיבה, אבל לא להנהגה, אלא למשטר כולו.
לגבי המאמר של פייגלין 258259
אני ממש לא מבין מה הוא רוצה, וכתבתי לו את זה שם. הרי גם אם לפיד היה חוזר בתשובה, שאר חברי מפלגתו לא היו מצביעים בעדו, אלא מדיחים אותו מהסיעה, ומראשות הממשלה. אני חושב שפייגלין, את, ושאר חברי מנהיגות יהודית צריכים להתנצל בפני המחנה הלאומי על ההצבעה שלכם בבחירות האחרונות. הצבעתם בעד מפלגה שחרטה על דגלה מדינה פלשתינאית, ו''ויתורים כואבים''. מי יודע כמה חברי כנסת הצביעו בעד ההתנתקות, ויצביעו בעד הפינוי, תוך כדי שימוש בכל שלכם ושל תומכיכם. ניסיתם לגנוב את הליכוד, והליכוד גנב את קולכם, אם זה לא היה עצוב, אפשר היה לומר שיש בזה צדק פואטי.
רק משאל עם 256135
בהחלטת הממשלה לא התקבל העיקרון שטבע שרון, על פיו לא ישארו יהודים בחבל עזה. נאמר בה בפירוש כי "אין בה כדי לפנות יישובים", וכי על הממשלה להחליט בנפרד "אם יפונו יישובים אם לאו". כך גם בהצעת ההחלטה המובאת לכנסת.

אני משער שאת לוקחת חלק בארגון ההתנגדות לתכניתו של שרון. מדוע אינכם מזכירים עניין זה כלל?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים