צו השעה החברתית 254367
עצומה חברתית-כלכלית להעלאת שכר המינימום
ישנה אפשרות לחתום ולהשפיע דרך האינטרנט
מצטרפים לעצומה ולוקחים חלק בסוג מחאה שתומכים בה גם אם לא זקוקים לה אישית, חותמים בעצומה אם לא למעננו אז למען השכן,השכנה,החבר,וכל אותם פועלים קשיי יום שיוצאים לעבוד וחוזרים עניים הביתה, עניים בבנק ועניים בנפש.
תודה.
צו השעה החברתית 255114
הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות אמירה זו מתאימה לכמה חוקים שחוקקו בלי מחשבה וללא סייגים.

חוק דמי אבטלה ואבטחת הכנסה, תשלום למי שאינו עובד הקימו שכבה שלמה של אנשים הרואים בדמי אבטלה את הכנסתם הלגיטימית היחידה. התוצאה מאות אלפי עובדים זרים שהציפו את שוק העבודה בישראל.

חוק קצבאות הילדים עודד הורים, במגזרים מסוימים לראות בילדים הכנסה לכל דבר והגדיל את מספר הילדים למשפחה לעשרות ילדים.

חוק פיצויי הלנת שכר, הביא רשויות מקומיות לעשות יד אחת עם עובדים לא לשלם להם שכר בזמן, ולזכות עובדים בבית הדין לשכר כפול ומכופל. בהנחה שעבדה לאורך שנים שהממשלה תשלם את החשבון.

זכות השביתה הביאה קבוצות עובדים בעמדות כוח, לגרום נזק למפעלים אחרים ולעובדיהם, לסגירת שערי המדינה.

שכר מינימום גרם להוצאת תעשיות שלמות מתחומי המדינה והעברתם למדינות אחרות.

תורתם אומנותם תשלום ללומדי טקסטים עתיקים שעבר זמנם, הקים מיליציה של אלפי מיסיונרים.

קם דור חדש שמקבל כמובן מאליו קבלת כסף ללא עמל, תרבות המגיע לי, דורשי עידוד ליציאה לעבודה. בתי תמחוי לנזקקים הפכו למכת מדינה. עסקנים חברתיים בטוחים כי אם יחלקו כסף יוכלו להניע את גלגלי המשק, מגלגלי עיניים טוענים כי הממשלה צריכה להקים מערך פקחים, לפקח על אלה המנצלים חוקים סוציאליים מתקדמים כדי להונות ולחיות על חשבון הציבור.
צו השעה החברתית 255126
ומה דעתך על דור שקם להגן על החברה הישראלית מפני "עבדות" נוסח כורי הפחם באירלנד של שנות ה 30 וקוטפי "הכותנה" בימיה השחורים של ארה"ב? מה דעתך על כך שיש קבוצה אזרחית רחבה המקיאה מתוכה את אותם בעלי העסקים וההון המנצלים בצורה קשה את הפועלים? מה דעתך על כך שיש דור שממלא את חובותיו למדינה אבל המדינה רומסת ברגל גסה את זכויותיו?
לא ידעתי שהעלאת שכר המינימום לאנשים עובדים זה דור של עסקנים חברתיים, או הרוצים למצוץ ולחלוב את המדינה.
לא ידעתי שלבקש אכיפת חוק מהממשלה זה לגלגל עיניים.
אני לא מגלגל עיניים אני דורש שיאכפו את החוק על אותם עסקים הרומסים את כבודם ומעמדם של הפועלים.
באמת אני לא יודע מאיזה עולם הגעתה או היכן אתה חיי אני מקווה בשבילך שאתה לא מהרומסים את העובדים כי אם כן אז תעזוב ולך לך לשדות זרים ואם אתה מהנירמסים תן כתף ועזרה לחברה הישראלית המדינה לא הוקמה לשרת מספר קטן של בעלי הון ועסקים המדינה הוקמה לחיות ככור היתוך לעם היהודי
צו השעה החברתית 255159
מעניין מי בדיוק ישלם לך את שכר המינימום כאשר כל ''הרומסים'' יקבלו את הצעתך וילכו ''לשדות זרים''.
צו השעה החברתית 255164
ישלמו לי את שכר המינימום בזכות זיעת אפיי ועבודתי במערכת המפעל או העסק.
תתאר לך שכל הנירמסים יסלקו את הרומסים, מה יקרה המדינה תמות? המדינה תכחד? החזון למדינת היהודים ירד לטימיון? אתה נותן את התחושה שקומץ קטן הוא למעשה המדינה ואם הקומץ הזה ילך הלכה המדינה.
באותה מידה תתאר לך שהעולם העיסקי משתף פעולה ומבין שכך אי אפשר להמשיך וחייבים לבנות מערכת של בלמים חברתיים מפני שבסה"כ יש לנו מטרה משותפת לחזק ולקדם את מדינת ישראל.
לא עדיף לפתור בעיות ע"י הבנות בסיסיות במקום להעניש אותנו בגלל בקשתנו לחיות בשכר הגון ולא להיות עניים ואם החלטתם להעניש אותנו ולעזוב את הארץ האמן לי העונש הוא שלכם בהגירתכם למחוזות אחרים
צו השעה החברתית 255167
אם בעלי ההון יעבירו את בתי החרושת ואת כל מקורות התעסוקה למקומות אחרים - המצב באמת יהיה בכי רע. אולי מדינת ישראל לא ''תיסגר'' - אבל היא תגיע למצבן הנורא של רבות ממדינות אפריקה, ואז באמת לא יהיה מנין לשלם לך (או לי).

הדיבורים בסגנון ''ואם החלטתם להעניש אותנו ולעזוב את הארץ האמן לי העונש הוא שלכם בהגירתכם למחוזות אחרים'' - הם יפים ומרגשים גם אותי, לא רק אותך - אבל אין להם שום קשר עם החלטות עסקיות של בעלי עסקים, וזה בכלל לא עניין של ''להעניש'', זה עניין של כדאיות רווחית.
צו השעה החברתית 255169
לידיעתך יש הרבה מאוד אנשים שכבר חיים בתנאים של מדינות עולם שלישי חיים במצב של עוני, חיים במצב של עובדים וחוזרים עניים, חיים במצב של חוסר השכלה,חיים במצב של מחסור בתרופות,חיים במצב של זקנים שניזרקים מחוץ לחברה ועוד מאפיינים רבים המראים בברור שאנחנו כבר באפריקה.
אולם על פי ההיגיון שלך זה לא נורא אבל אם בעלי העסקים יעזבו אז זה נורא.
אתה לא מבין או לא מוכן להתמודד עם המצב שאנחנו כבר בעולם השלישי מבחינתם של רבבות אנשים.
ובאמת לסכום, בקשה להעלאת שכר המינימום ב 1200 ש"ח ל 4500 ש"ח זה האסון למדינה?
אולי האסון זה שאדם אחד מרוויח במשך 5 שנים 57,000,000 חמישים ושבע מיליון ש"ח ומעסיק במפעלו הרבה פועלים בשכר של מינימום 3200 ש"ח, ידידי תרצה או לא תרצה זה האסון של המדינה.
צו השעה החברתית 255182
סע לאלבניה ותראה כמה טוב השיטה שלך עובדת.

אני לא יודע מי אלה ה"אתם" שאליהם אתה מדבר (משום מה החלטת שאני נמנה על ה"רומסים", בלי שאתה יודע עלי כלום), אבל ההצעה החכמה "ללכת לשדות זרים" היתה שלך, לא שלי. אני הערתי על כך שאם ההצעה *שלך* תתקבל, המצב של *כולנו* יהיה יותר גרוע.
צו השעה החברתית 255189
''אתם'' הכוונה לאותם אנשים שטוענים שהבקשה הלגיטימית שלנו להעלאת שכר המינימום תביא אסון על קהילת העסקים.
קבל התנצלותי מראש לא התכוונתי לפגוע בך אישית בנושא ''הרומסים''
במקום לטוס לאלבניה סע לפינלד או לשבדיה וראה את מטה הקסמים של הבלמים החברתיים כיצד הם עובדים ליצירת איזונים כלכליים נכונים לחברה השואפת לדאוג לכלל תושביה
צו השעה החברתית 255203
אתה יודע גם שבשנים האחרונות המדיניות החברתית בארצות סקנדינביה הולכת ומשתנה בכיוונים ההפוכים מאלה שאתה תומך בהם (כדאי לך לענות "כן", אחרת אתה צפוי לזובור פראי מאורי והד"ר)?
צו השעה החברתית 255205
מה אספר לך התלאות שאני עובר הם כאין וכאפס לעומת הזובור שמחכה לי מאורי והד''ר אבל לידיעה מכל התקפת זובור אני רק לומד ומרחיב את עומק מחשבתי
צו השעה החברתית 255288
דעתי היא שהעובדות לא מבלבלות אותך. בשדות קוטפות את הכותנה מכונות, ובמכרות הפחם כבר מזמן לא עובדים ילדים בתוך מחילות. מדיניות הרווחה של הממשלה הביאה אותנו לא רחוק מפשיטת רגל ארגנטינית מודל שנות ה90. הדור שקם להגן על החברה הישראלית, הוא דור שנהנה ממאות אלפי עובדים זרים מצד אחד ותרומה נדיבה ממשלם המסים האמריקאי מצד שני.
העלאת שכר מינימום סוגרת מתפרות בכפרי הגליל נגד רצונן של העובדות, סגירת נמלים מעבירה מפעלים מתקדמים לחו"ל. ואז אתה תטען בצדק שאין עבודה.
לידיעתך אין דבר כזה החלטות של עולם עסקי, ישנם בני אדם, מי שלומד ומתקדם גם נהנה, מי שנרמס יכול להחליף מקום עבודה או מגורים. העולם המודרני פתוח לרווחה אין מחסומים בפני היזמה. למזלנו המדינה היא לא כור היתוך, אין רומסים ואין נרמסים, אלא בדמיון קודח של עסקנים 'חברתיים'.
צו השעה החברתית 255294
פשיטת הרגל בארגנטינה התרחשה בגלל הפרטות מטורפות, בשילוב של שחיתות ממסדית. נראה ששלטון הליכוד-שינוי מוביל אותנו היישר לעבר הקרחון. ההפרטות המטורפות שהתחוללו בארגנטינה גרמו לגאות זמנית שסינוורה את עיני הציבור. בחסות ההשתוללות הזו המשיכו המושחתים למכור את המדינה לבעלי הון, תמורת קופונים נאים.
העלאת שכר המינימום לא תוביל לסגירת מתפרות - אלה נסגרות בין כה וכה, עקב הורדת מכסי מגן, שינוע היצור לירדן ולסין וכו'. אולי אתה מציע להוריד את השכר במתפרות לשכר הנהוג בסין או בירדן?
סגירת נמלים מזיקה לכלכלה. איני מבין מדוע משרד האוצר, שאמור לדאוג לכלכלה, מוביל מהלכים חד צדדיים שידוע שיגרמו לסגירת הנמלים.
אני חולק גם על החזון האורווליאני שלך בנוגע לחברה המושלמת שאנחנו חיים בה. "אין רומסים ואין נרמסים". תנסה לבדוק את חלוקת ההון, המשאבים עמדות המפתח בקרב מגזרים שונים. לא זכור לי שר אוצר ערבי או שמספר התלמידים בכיתה בקריית גת שווה למספר התלמידים בכיתה בקריית ארבע.
בקיצור - לי דווקא נראה שאתה הוא זה שלא נותן לעובדות לבלבל אותו.
צו השעה החברתית 255356
לאט לך עם התלהמות, אם היו הפרטות מטורפות בארגנטינה הרי שהיו בה תעשיות מולאמות להפרטה. ואולי הדוגמאות של גב' תאצ'ר באנגליה או ניוזילנד ואוסטרליה מתאימות לנו יותר. אין דוגמה אחת מצליחה למדינה מולאמת. רעיונות השוויון פשטו את הרגל יחד עם ברית המועצות.
אילולא ממשלת שינוי ליכוד היינו כבר בפשיטת רגל, אבל איננו רחוקים מחזרת ליצמן לראשות וועדת הכספים, ואלי ישי יישב לך על הווריד.
צו השעה החברתית 255441
ידידי המלומד, איני יודע מאיפה אתה שואב את מאגרי הידע שלך כשאתה אומר שהממשלה הנוכחית הצילה אותנו מנפילה אל התהום. האם אתה מתבסס על דבריו של נתניהו וחבריו, או שאתה מתבסס על מקורות מוסמכים יותר, כגון שטרייסלר?
הדוגמאות של אנגליה, ניו זילנד ואוסטרליה הן אכן דוגמאות מאלפות, והן נידונו כאן לא פעם אחת. לטובת הצופים שהצטרפו זה עתה, ניתן להתמקד בניו זילנד, מדינה שהייתה סוציאל דמוקרטית ואימצה את כלכלת השוק החופשי בצורה יותר פונדמנטיליסטית אפילו מהתאצ'ריזם עצמו. את המהפכה, אגב, דווקא התחילה מפלגת העבודה הניו זילנדית. בין התוצאות המופלאות של המהפכה הזו: היווצרות של מעמד נמוך שלא היה קיים קודם בניו זילנד (ובעקבותיו עליה בשיעורי עבריינות, אחוז האסירים ותופעות שוליים אחרות), עלייה בשיעורי התמותה, וכמובן - צמיחה של פערים כלכליים בקצב הגדול ביותר בשנות ה-‏80. השוק החופשי השפיע כ"כ על הניו זילנדים שכיום אף אחד לא מעז להזכיר את המומח הטמא הזה - אפילו לא מפלגות הימין. מה שהחל כמהלך שנמצא בליבו של הקונצנזוס הלאומי, הפך להיות מוקצה מחמת מיאוס.
ואם הזכרת את אנגליה (לא נעייף בחזרה על כל ההצלחות והכשלונות של התאצ'ריזם) - די שנזכיר את העובדה הפשוטה שאם זה היה כ"כ טוב, למה הבריטים העיפו מכל המדרגות את המפלגה השמרנית (בבחירות של 1997 הם קיבלו את האחוז הנמוך ביותר מאז תחילת המאה ה-‏19).
ואם אתה בכל זאת משתדל להשוות בין "שמאל" ובין "ימין", אף אחד לא ביקש ממך להרחיק עד לברית המועצות - בא נרחיק רק עד סקנדינוויה, ואם זה רחוק מדי בשבילך, אז אפשר לעצור בדרך באוסטריה.
הדמגוגיה של חסידי השוק החופשי, שניזונים מהטיעונים המופרכים שמקורם בארה"ב, טוענים שהעוני נוצר בגלל הקצבאות והרגולציה של הממשלה. איפה העניים בסקנדינוויה ואיפה העניים בארה"ב? איפה היו העניים בניו זילנד לפני מהפכת השוק החופשי? מאיפה הם הופיעו פתאום אחרי המהפכה הניאוליברלית?
צו השעה החברתית 255500
הבריטים אולי זרקו את השמרנים מכל המדרגות אבל לקח להם 15 שנה לעשות את זה, הרבה אחרי שתאצ'ר פרשה מרצונה. ה"לייבור", אגב, אמנם עוד קרויים "לייבור" אבל ההבדלים בין המדיניות שלהם לבין המדיניות של השמרנים בתחום הכלכלי הם אפסיים. אפילו תאצ'ר אמרה על בלייר ש"הוא בסדר".
ומה עוד? אולי שוודיה? מסתבר שרמת החיים הממוצעת של השוודים (שבמידה רבה נסוגים מהסוציאל דמוקרטיה לכיוון קפיטליסטי) נמוכה מזאת של המגזר החלש בארה"ב - האפריקאים אמריקאים.
באשר לניו זילנד, הם נראים לי די קפיטליסטים עכשיו. על מה מבוססת הטענה ש"אף אחד לא מעז להזכיר את המונח הטמא הזה"?
אה, כן. כותבים שטרסלר. ואם זה מייצג בעיניך את הקפיטליסטים, מצבך קשה באמת.
צו השעה החברתית 255512
"מסתבר שרמת החיים הממוצעת של השוודים (שבמידה רבה נסוגים מהסוציאל דמוקרטיה לכיוון קפיטליסטי) נמוכה מזאת של המגזר החלש בארה"ב - האפריקאים אמריקאים."

אתה יכול לבסס את דבריך בבקשה?
צו השעה החברתית 255516
לצערי אין לי לינק למחקר המקורי (שהוא מן הסתם בשוודית) וגם לא לסיפור המקורי של רויטרז (אם מישהו מצליח לחפש משהו באתר שלהם, שיספר לי איך)

הנה שני מאמרים שמצאתי שמתייחסים למחקר הזה:

מכון מיזס הוא כמובן לא בדיוק בצד הסוציאליסטי...
צו השעה החברתית 255531
שני המאמרים גורסים שרמת ההכנסות בשוודיה נמוכה מרמת ההכנסות של שחורים בארה"ב, ולא רמת החיים (מן הסתם, רמת ההכנסות בשוודיה אחרי מיסים מול רמת ההכנסות בארה"ב לפני מיסים). השוודים אולי מרוויחים פחות, אבל זוכים לחינוך מעולה, שירותי בריאות שלמים ושלטון שדואג יותר לאיכות החיים במישור המוניציפלי והארצי. או כפי שכותב המאמר הראשון מנסח זאת:
In defense of the Swedes, let me first say that simple comparisons of income can be deceiving. While I have never been to Sweden (even though I have relatives there), I would think that even the poorest sections of Stockholm and other Swedish cities are more livable and attractive than what one finds in many U.S. cities. Even with the high taxes, I think I would rather live in downtown Stockholm than in downtown Detroit or Newark.

מצ"ב כמה לינקים שמאירים את הדברים באור שונה:
השוואה בין שירותי הבריאות בארה"ב, קנדה ושוודיה (מאמר ארוך, עדיף לחפש את המילה Sweden ולהמשיך משם):
מאמר מ-USA Today, ומשווה מס' פרמטרים בין ארצות שונות, מתמקד בפנסיה ובטיפול רפואי ומציג טבלה קטנה עם מספרים:http://www.usatoday.com/money/perfi/retirement/2004-...
מתוך המאמר:
In addition to reforming its pension plan, Sweden has a strong economy that has kept revenue for health care and retirement plans high. Sweden, as most other Scandinavian countries, also has its budget fairly well balanced. "By creating the capacity to absorb future increases in expenditures, they are clearly ahead of Europe," Kraemer says.

עוד לא מצאתי לינקים שמשווים במפורש את איכות החיים בשני המקומות, אבל עכשיו אני ממהר לארוחת שישי...
צו השעה החברתית 255508
"השוק החופשי השפיע כ"כ על הניו זילנדים שכיום אף אחד לא מעז להזכיר את המומח הטמא הזה - אפילו לא מפלגות הימין. מה שהחל במהלך שנמצא בליבו של הקונצנזוס הלאומי הפך להיות מוקצה מחמת מיאוס."

כמדומני שלמרות המיאוס הנשיונל (מפלגת הימין הדוגלת במדיניות של הפרטה, הורדת מיסים, וכדומה) עלתה לשלטון בשנת 1990 ושמרה אותו בידה עד שנת 1999. גם כאשר הפסידה בבחירות בשנת 1999, הכוח המצורף שלה ושל מפלגת ACT היה כ-‏38 אחוז, בדומה לזה של מפלגת הלייבור.

אגב, הערתך "איפה היו העניים בניו זילנד לפני מהפכת השוק החופשי" מקוממת במיוחד. ניו זילנד הייתה המדינה המערבית הענייה ביותר (לבד, אולי, מאירלנד) לפני הרוג'רנומיקס.

לגבי בריטניה: דומני שאילו כשלונו של הת'אצ'ריזם היה כה גדול בעיני בוחרי המפלגה, היא לא הייתה זוכה לשלוט משך 18 שנה ברציפות. לא לחינם "הלייבור החדש" של בלייר כונה "נצחונה הגדול של ת'אצ'ר" כיוון שכדי לשוב לשלטון אימץ כמעט לכל רוחב החזית את מדיניותה.

סקנדינביה: הצהרה מוזרה נוכח העובדה שברוב מדינות סקנדינביה (בבחירות 2001 ו-‏2002) עלו לשלטון מפלגות ימין או מפלגות הדוגלות בשוק חופשי יותר.
צו השעה החברתית 255511
גם מפלגת הימין בניו זילנד נסוגה מהמונח "שוק חופשי" במפני אש. כוחם של מפלגות הימין בניו זילנד מתבסס על למדיניותן האנטי-מהגרים ולאו דווקא על רפורמות של הורדות מיסים וכו'.
השמרנים באנגליה ומפלגות הימין בני זילנד זכו לשלטון ממושכך בעיקר בגלל שהשמאל נותר מפורר וללא מדיניות ברורה - אין בזה כדי לומר שמדיניות הימין היא כ"כ מוצלחת, והתוצאות מדברות בעד עצמן.
למרות שהשמאל (וגם מפלגות הדרך השילשית) עדיין לא נושאים בשורה גדולה, הם הצליחו להעיף את השמרנים באנגליה ואת הימין בניו זילנד.
ושוב - למרות שהנושא כבר נטחן עד דק: צריך להתבונן בתוצאות, גם בבריטניה ובוודאי ובוודאי שבניו זילנד.
צו השעה החברתית 255519
בוא נראה:
א. המפלגה השמרנית ישבה 18 שנה בשלטון.
ב. כאשר עלתה מפלגת הלייבור היא אמצה את אותה מדיניות בדיוק.

מכאן נובע שהציבור הבריטי רואה במדיניות השוק החופשי מוקצה מחמת מיאוס? לי נדמה שבדיוק ההיפך.
צו השעה החברתית 255525
לא.
מכאן נובע, שאחרי שמפריטים ושוברים מוסדות חברתיים שנבנים במשך מאות שנים באיטיות כמו קורי עכביש - קשה מאוד להחזיר את הגלגל אחורה, ואין מנוס אלא לנסות ולתמרן עם מה שיש.
ואגב - כן מנסים להחזיר ולו במקצת את הגלגל אחורה, כמו למשל בנסיונות ההלאמה של British railways.

ושוב - המפלגה השמרנית ישבה 18 שנה בשלטון לא בגלל הבשורה הנהדרת שלה, אלא בגלל חוסר הבשורה של מפלגות השמאל.
צו השעה החברתית 255529
התיאור של שבירת מוסדות חברתיים שנבנו במשך מאות בשנים נכון, אם בכלל, למפלגת הלייבור שהלאימה על כל צעד ושעל בתקופת שלטונה הארוכה וההרסנית בין סוף מלחמת העולם השניה עד לעליית ת'אצ'ר לשלטון.

"ושוב - המפלגה השמרנית ישבה 18 שנה בשלטון לא בגלל הבשורה הנהדרת שלה, אלא בגלל חוסר הבשורה של מפלגות השמאל."

בהחלט, לשמאל לא הייתה בשורה משום שהבשורה הקודמת, זאת שזכתה לישום מקיף בתקופה האמורה, דירדרה את בריטניה לשפל שלא היה כדוגמתו בתולדותיה. עליותו מחדש של השמאל בבריטניה התרחשה, כמה מפתיע, רק כאשר נזנחו הרעיונות הקיינסיאניים ואומצה אידאולוגיה של שוק חופשי. זה כמובן מאוד נחמד שת'אצ'ר עשתה את כל העבודה השחורה, שברה את האיגודים והעלתה את בריטניה על הפסים.
התיאוריה שלך בדבר הקשיים להחזרת הגלגל איננה נהנית מביסוס עובדתי. כדי להלאים את התעשיה, להעלות מיסים ל-‏95 אחוז, עבודות יזומות וכן הלאה ממש לא צריך תקופה ארוכה, אפשר לעשות את זה בקלות בתוך פחות משנה. הלאמה זה מאוד פשוט. הפרטה זה החלק הקשה.
ובאמת מזל בשבילך שההפרטה של הרכבות נחלה כזה כשלון, אחרת באיזה תירוץ אחר היית נתלה?
צו השעה החברתית 255533
אנחנו נשאבים שוב לוויכוח הלעוס על לעייפה בנוגע לאנגליה, אבל נו...
הרעיונות הקיינסים הוציאו את אנגליה מהבוץ לאחר מלחה"ע השנייה, ואין ספק שהם מיצו את עצמם, ואין ספק שוועדי העובדים היו חזקים מדי ונדרש שינוי - אבל לא השינוי שתאצ'ר ביצעה.
המוסדות החברתיים שתאצר שברה הם באופן פרדוקסלי, אותם ערכים שהשמרניים אוהבים כ"כ להבליט ולדבר עליהם. אותם ערכים מסוג Good old family values. מוסד הנישואין עבר טלטלה, הניידות בעבודה גרמה לא רק לפירורן של קהילות אלא גם להעלמתם של סוכני חיברות שהיו טריוויאלים לפני כן.

לגבי הטיעון שלך כאילו "התיאוריה שלך בדבר הקשיים להחזרת הגלגל איננה נהנית מביסוס עובדתי. כדי להלאים את התעשיה, להעלות מיסים ל-‏95 אחוז, עבודות יזומות וכן הלאה ממש לא צריך תקופה ארוכה, אפשר לעשות את זה בקלות בתוך פחות משנה. הלאמה זה מאוד פשוט. הפרטה זה החלק הקשה." - הרשה לי לומר שזה מאוד מגוחך. *אי אפשר להלאים* - מרגע שאתה פותח את הכלכלה, קושר אותה לתאגידים פרטיים ובינ"ל - אי אפשר להחזיר את הגלגל אחורה, אלא אם כן אתה מתכנן מהפכה קובנית - שבה אני בהחלט לא תומך...

לצערי הרב, אני לא צריך להתלות ב"תירוצים" לגבי תוצאות התאצ'ריזם - עליית שיעורי פשיעה, התפשטות של "מלחות עניים", ואגב - גם עליית שיעור ההוצאות הציבוריות....
צו השעה החברתית 255539
"הרעיונות הקיינסים הוציאו את אנגליה מהבוץ לאחר מלחה"ע השנייה, ואין ספק שהם מיצו את עצמם, ואין ספק שוועדי העובדים היו חזקים מדי ונדרש שינוי - אבל לא השינוי שתאצ'ר ביצעה."

ואת זה כמובן ביססת ללא עוררין בעובדות ברורות. שהרי התל"ג ירד, האנגלים סובלים מחרפת רעב, כולם מהגרים החוצה ובכלל זוועה מה שקורה בבריטניה.

"הרשה לי לומר שזה מאוד מגוחך. *אי אפשר להלאים* -"

מה זה "אי אפשר להלאים" וודאי שאפשר להלאים. זה שזה נראה דומה למהפכה הקובנית זה לא מקרה, זה בדיוק אותו הדבר וזה בדיוק מה שקרה בבריטניה אחרי מלחמת העולם השניה.

"הרעיונות הקיינסים הוציאו את אנגליה מהבוץ לאחר מלחה"ע השנייה"

אני מבין ש"להוציא מן הבוץ" פירושו דירדור מתמשך בכוחה הכלכלי של המדינה. תיאוריה מעניינת. מוזר שבגרמניה ויפן לא היה צורך באותם רעיונות קיינסיאניים.
צו השעה החברתית 255547
"הרעיונות הקיינסים הוציאו את אנגליה מהבוץ לאחר מלחה"ע השנייה, ואין ספק שהם מיצו את עצמם, ואין ספק שוועדי העובדים היו חזקים מדי ונדרש שינוי - אבל לא השינוי שתאצ'ר ביצעה."

אוקי, בוא ניקח את זה לכיוון קונסטרוקטיבי – אילו שינויים היית מציע *כן* לעשות שהיו מביאים לתוצאות טובות יותר?

(אגב, רעיון ההלאמה (סעיף 4) היה חלק ממצע הלייבור עד לשנת 1995, שאז העביר בלייר החלטה לבטלו, כך שלפחות שם סברו שבהחלט אפשר גם אפשר להחזיר את המצב הכלכלי לאחור. כך סבר גם פרנסואה מיטראן כשעלה לשלטון והלאים את המערכת הבנקאית בצרפת)
צו השעה החברתית 255543
"אחרי שמפריטים ושוברים מוסדות חברתיים שנבנים במשך מאות שנים באיטיות כמו קורי עכביש"

אתה מתכוון למאות השנים שחלפו בין שנת 1947 שבה החלה החקיקה הרווחתנית המשמעותית בבריטניה לשנת 1979?
צו השעה החברתית 255541
''גם מפלגת הימין בניו זילנד נסוגה מהמונח ''שוק חופשי'' במפני אש. כוחם של מפלגות הימין בניו זילנד מתבסס על למדיניותן האנטי-מהגרים ולאו דווקא על רפורמות של הורדות מיסים וכו'.''

נראה לי שאתה קצת מבלבל בין מפלגת נשיונל ומפלגת ''ניו-זילנד תחילה'' המגדירה עצמה ימין ואכן תומכת במדיניות אנטי-מהגרית, אך בעמדותיה הכלכליות היא שמאלית למשעי (וכך הייתה תחילה).

''והתוצאות מדברות בעד עצמן''

ואם הן לא, עוצמים עיניים וזה עובר.
צב המעבדה החברתית 255350
להחליף מקום עבודה או מקום דיבורים, וואחד דבר פשוט. בעיקר בשביל אנשים מבוגרים.
עולם פשוט ונפלא בפשטותו.
אין רומסים, אין נרמסים, עוד מעט גם תטען שאין אנשים רעבים.
העלאת שכר מינימום לא נראית לך (גם אני טוען שהיא בעייתית, אך לא רק למקומות העבודה אלא גם לעובדים - העומס שיוטל על הכתפיים של אלה שיתקבלו שיהיו במספר קטן יותר, יוצא את רווחתם בהפסדם) נסה לחשוב על תחליף (ונדמה לי שהוצע פה: מס הכנסה שלילי, הייתי רוצה יותר לשמוע על כך) אבל הלגלוג פה הוא לא במקומו, ובכלל ראוי שבדיון כזה ישתתפו אנשים שביקרו איזה שבוע או שבועיים לפחות מהחיים שלהם במציאות.
צב המעבדה החברתית 255366
אני לא טען שיש רעבים בין אלה העושים דיטת רעב, כל זמן שיש בארץ מאות אלפי עובדים זרים, הרעב והעוני הוא עניין של בחירה או סטטיסטיקה. כאשר ברהט עיר בישראל נרצח גבר ומשאיר 50 יתומים הוא עני או רעב בסטטיסטיקה.
להוציא מסכנים נכים שאינם יכולים לעבוד וצריך לעזור להם, כל אדם בריא שילך לעבוד. להשקיע צריך בילדים בכיתות קטנות בחינוך ביום לימודים ארוך, אסור לתמוך בבטלנים.
צב המעבדה החברתית 255368
אם תיתן לי את הלינק המדוייק למי שטען פה שיש לתמוך בבטלנים, אני אודה לך מאד.
נדמה היה לי שהדיון היה על שכר מינימום ושיפור תנאים לאותם אנשים ש*עובדים*.
(לא שאני מסכים איתך לטענה שכל מי שלא עובדים = בטלנים).
דמגוגיה במיטבה 255442
שלום לך שוב ידידי המלומד.
צר לי להודיע לך שרוב האנשים שנמצאים מתחת לקו העוני הם אנשים *עובדים* ולא בטלנים שגונבים כסף מארנקך.
אני לא יודע מהו גילך ומצבך האישי, אבל אולי כדאי לך לנסות לשבת עם פנקס ועיפרון ולרשום את ההוצאות שלך, ואיך היית מתמודד איתן אם היית מרוויח שכר מינימום (שכאמור, לא תמיד משולם, לפעמים מקוצץ וכו'). לתיבלון התבשיל, אפשר להוסיף עזרה להורים חולים (כי ביטוח בריאות לא מכסה) או סתם ביקור אצל רופא שיניים, או הוצאות לימוד בשביל הילד (וזה בלי לדבר על מורה פרטי, כידוע, מצב מערכת החינוך בארץ לא ממש מוציאה מתוכה תלמידים מצטיינים ללא עזרה מבחוץ).
דמגוגיה במיטבה 255484
דמגוגיה במיטבה מי הדמגוג?
להיות עני זו לא בושה, קבצנות זו בושה, וכבר אמרו חכמים היזהרו בבני עניים כי מהם תצא תורה. בחברה המודרנית עם המערכת של מלגות ועזרה למצטיינים רוב אלה הרוצים ובעלי הכישורים מגיעים להישגים.

שום ניר ועיפרון לא יכמתו על מה הפרט מחליט להוציא שכר עבודתו. משטרים טוטליטאריים איומים ונוראים הוקמו על הרעיון שאפשר להחליט עבור הזולת מה טוב בשבילו.

אין קו לעוני בכלל ובישראל בפרט, זו המצאה של המוסד לביטוח לאומי הנשלט בפקידים החיים מחלוקת קצבאות. בחברה מעורבת כמו בישראל אין אפשרות לקבוע סל צרכים למשפחה, שמתחתיו אדם הוא עני. מצד אחד בוחרים בני אדם במגזר הבדואי והחרדי להביא לעולם עד 50 ילדים למשפחה, מצד שני משפחה מחליטה על שני ילדים כדי לתת להם עתיד. זוגות לא נרשמים כנשואים ונהנים מחד הורות, סרסורי בורסה רשומים כמובטלים, רועי צאן וחקלאים עולים פעם בשבוע ללשכת תעסוקה להירשם כמובטלים.

אם הרשויות לא היו משקיעות בקצבאות שנמסרות להורים או בתמיכה במוסדות חינוך חרדיים המחנכים לבורות וקבצנות, היו מתפנים מיליארדי שקלים (בדוק) למערכת חינוך טובה יותר.
דמגוגיה במיטבה 255510
אתה תקוע עמוק בתוך מגדל שן.
התחל לקרוא את התגובות הראשונות - או עדיף - את המאמר עצמו, כדי להבין שבישראל יש שתי מדינות.
סיפורי העליבאבא שלך על בדויי עם חמישים ילדים (!) לא קשורים בכלל למציאות, ומזכירים לי את סיפורי רייגן על הכושית שמתחזה לענייה וגונבת את ה- national security - סיפור שהוכח כפשוט לא קשור למציאות. בקיצור, כדאי שתעיין בקצת נתונים לפני שאתה מנפנף בחברה הצודקת שבונה לנו פה שינוי.
דמגוגיה במיטבה 255598
ידידי ממציא מגדל השן פקח עיניך תתעורר. מתי טיילת בעיר רהט, בבני ברק או בחורה, משפחות עם שתיים שלש נשים וחמישים ילדים זו עובדה תכניס לראש, זו מציאות ולא פאטה מורגנה. אלה לא סיפורי רייגן ולא עליבאבא, רק לאחרונה הדברים עלו לכותרות עם רצח במריבה בין משפחתית ברהט כאשר נרצח השאיר 50 יתומים, אחי זו לא שגיאת דפוס, ולא במדינה אחרת. לא כל המשפחות בישראל מתגוררות בשיינקין עם בקושי ילד אחד. אין דבר כזה שתי מדינות על אותה טריטוריה ושום מאמר לא ישנה את העובדה הפשוטה כל כך. זו מדינה אחת עם חוק אחד ואם אתה עובד ומשלם מסים אתה סוחב על גבך את קצבאות הילדים ומעודד יילודה מוגזמת.
שינוי לא בונה לנו חברה צודקת, שינוי בכוחה הדל מנסה לעשות קצת סדר בבלגן שעשו ועושות פה מפלגות הליכוד והעבודה, ראה את מופז שליח ראש הממשלה מלקק לרב עובדיה, מה הרב עובדיה מבין במפות ומה הוא מבין בכלל. זו הצורה של המפלגות החילוניות מיקום המדינה.
צו השעה החברתית 255298
ג'קי, הנה צרור עצות שמן הסתם לא יעזרו לך בקריירה הפוליטית שלך אבל אולי יאפשרו לך להבין יותר טוב עם מה ומה אתה מתמודד.

א. לא כל מי שלא מסכים איתך הוא נגדך - אני למשל, לא מסכים איתך בשום סעיף, אני נגד שכר מינימום, אני נגד חקיקה בנושאי עבודה, ולמרות זאת, אני לא נגדך, אני חושב אחרת ואני חושב שאתה פשוט מאתר את הבעיה במקום הלא נכון ונלחם באמצעים הלא נכונים.

ב. לא כל מי שלא מסכים איתך שייך למקהלה של ביבי, מחזיק בכמויות גדולות של הון, רוצה לעשוק אותך וכו. אם תרצה, גם את העמדות של ביבי אפשר, וכדאי, לתפוס על פי סעיף א'.

ג. באופן כללי, החשיבה של "או שאתה איתנו או שאתה נגדנו" היא חשיבה של מאבק מעמדות. זו אמנם אבן היסוד בחשיבה המרקסיסטית אבל היא איננה בהכרח רלוונטית לדיון באופן כללי (כאשר הנחת היסוד היא שהמרקסיזם איננו הנחת היסוד של כל המתדיינים). אם מישהו בעד הגדלת הקצבאות ושכר המינימום הוא איננו *בעד* העניים בדיוק כפי שאם אתה נגד ההגדלה, אינך *נגד* העניים.

ד. אם אתה בעד קצבאות, שכר מינימום וחקיקת עבודה עליך להכיר את הטיעונים *נגד* אותם דברים ולהיות מסוגל להתמודד עמם, זה אלף בית של יושר אינטלקטואלי, אינך חייב כמובן להסכים לטיעונים אלו אבל לא להכיר אותם מציג אותך באורח מגוחך.
בקשר ל ג 255299
ואיזה מין חשיבה היא "או שאתה בעד חירות או שאתה בעד עבדות"?
בקשר ל ג 255313
לא יודע. אולי זו מין חשיבה שהחלטת להדביק לי? ולמה אתה לא מזכיר את שאר חברי? זכור, יש לצרור ביחד תמיד את יעקב, ווטסון, אורי וד"ר בר ביצוע, כך תוכל להרוג 4 ציפורים במכה אחת וישא"ק.
בקשר לשמות 255315
אורי, יעקב, ווטסון, בר-ביצוע, או בקיצור: איו"ב. למשנתכם אפשר לקרוא, לפיכך, "בשורת איוב".
בקשר לשמות 255317
קטעים איתך. תשאר!
חיילים אלמונים 255468
יוסי צרי הורס לי את כל העסק.
בקשר לשמות 255320
מצטרף להפצרה – הקטעים איתך מחייבים הישארותך!
עצבני, מה? 255326
אבל לעניין, האם אתה מכחיש שלדעתך רוב המגיבים כאן מתנגדים לחירות ומצדדים בכפיה?
עצבני, מה? 255379
אני חושב שחלק ניכר מהמגיבים כאן לא רואים בתמיכתם בכפיה דבר פגום ומגלים עניין קלוש ביותר בנסיון להבין את הטענות שמועלות כאן בדבר הסתירה הברורה בין כפיה לבין חירות ובדבר חוסר התוחלת הברור שבאותם אמצעי כפיה בהם הם תומכים. אז מה המסקנה האפשרית? אולי, באמת אולי, הבעיה של רובם היא עצם הרעיון ש"אנשים יעשו מה שהם רוצים"?
אני בכלל לא עצבני, אגב, אני מוצא שזה די משעשע שבפעם הראשונה (כך נדמה לי) שאני מוציא מכלל הדיון את עקרון החירות ומנסה לדון בנושא "לשיטתם", עם נימוקים תועלתניים, מגיע מישהו ומושך אותי לאותו מקום (לא שיש לי התנגדות לדיון עקרוני)
עצבני, מה? 255391
או כמו שאמרה הגברת:

"הם מנסים להתחמק מן האחריות המוסרית בצעקות בכי וילל: 'לא לכך התכוונתי!'.
הרוצים בעבדות, ראוי שיקראו לילד בשמו. יועילו-נא לעמוד בפני מלוא-משמעותם של הדברים שהם מקבלים או דוחים; המשמעות המלאה, המדויקת והמיוחדת של הקולקטיביזם, השלכותיו, העקרונות שעליהם הוא מבוסס ותוצאותיהם הסופיות.
עליהם לעמוד בפני כל הדברים האלה ורק אז להחליט אם זהו מה שהם רוצים או לא."

________
מתוך הקדמת המחברת ב-"הימנון" (איין ראנד) כתשובה להאשמה (הו-הו הכה מוצדקת) שסיפור הדיסטופיה שלה מעביר ביקורת על דחליל אידאולוגי סינטטי למדי.
עצבני, מה? 255392
אני מבין שאתה לא מקבל את ההנחה שהקומוניסטים יזדקקו לועדת מומחים כדי להסכים להכניס נרות לשימוש?
עצבני, מה? 255422
אצל איין ראנד, קבוצת הקומוניסטים היא עוד תת קבוצה מקרית ומוכלת ממש בקבוצת ה-''קולקטיביסטים''. מספיק לדבר על ''תועלת חברתית'', ''יעדים חברתיים'' או ''סולידריות חברתית'', בשביל ''להתדחלל'' ביחד עם כל השאר.
עצבני, מה? 255425
אכן כן. את ההבחנה הזאת עושים רבים אחרים, כמו הייאק שרואה קשר ברור בין הנאציזם הקומוניזם והפשיזם‏1.

1 הוא למשל רואה (וזה מבוסס יפה בעובדות) את המאבק בגרמניה הוויאמרית כמאבק בין וריאנטים שונים של סוציאליזם.
עצבני, מה? 255438
תשמע, ''סולידריות חברתית'' היא רעיון כל כך מופרך שברור שמי שתומך בו בעצם זומם להשמיד את רוח האדם...

טוב, מספיק אירוניה אנטי ראנדית. בין שני הקצוות, אני עדיין נוטה לשלה.
עצבני, מה? 255449
מי מכריח אותך לבחור בקצוות?
עצבני, מה? 255454
מי אמר שאני בוחר בקצוות?
עצבני, מה? 255393
מעניין שדווקא אתה, אביב, בחרת לענות לזה. אתה בהחלט שייך לאותה קבוצה של אנשים שלא באמת מתעניינים בדיון העקרוני ומכאן שאם יש השלכות חמורות לדעותיך (לשיטתי), לא נראה כאילו אכפת לך. אתה מעדיף "הגיון פשוט" גם אם אי אפשר להסביר איתו שום דבר...

הציטוט של ראנד הוא יפה ונכון. אילו הייתי תמים הייתי יכול לחשוב (כפי שחשבתי בתחילת הקדנציה שלי פה) שהבעיה של התומכים ב"דרך לשעבוד" היא בעיה של חוסר יכולת לחבר בין עמדותיהם לזוועות נוסח ברה"מ. מסתבר שטעיתי, החיבור ברור ונהיר לרבים פה והדרך שלהם להתחמק מהבעייתיות היא על ידי אפולוגטיקה למשטרי הזוועה דוגמת סין, קובה וברה"מ.

כמה נוח שאפשר לפתור את הכל בכינויי גנאי: ברבי, חופשיסטים, פשושיסטים וכו.
עצבני, מה? 255421
לגבי "הגיוני הפשוט" וחוסר היכולת שלי להסביר שום כלום - כל אחד והמגבלות שלו (זה בסדר, יש לי מטפלת שמאכילה אותי, מקריאה לי סיפורים לפני השינה וגופים וולנטריים שמסבסדים את כל הסעד).

הציטוט של ראנד הוא יפה ונכון לשיטתך. לא הבאתי אותו כדי לחזק את דבריך, מן הסתם (אלא בדיוק להיפך: כדי להציג את הדמיון בינו לבין תגובה 255379) ולכן זה מאוד לא "מעניין שדווקא אני". לי זה נראה כמו משהו שהוא דווקא במסגרת ה"ענייני" (התנגשות בין אידאולוגיות/דעות ולא התנגשות אישית בין אנשים) ולא משהו שאמור להוביל להחלפת דברים על בסיס פסאודו-אישי (יש פה מספיק מאלה, לטעמי).

לגבי "שמות הגנאי", למרות שזה לא רלבנטי לתגובות פה למעלה (כנראה שזה פשוט משהו שרצית להגיד לי, בלי קשר):
לא ראיתי ב-"ברבי" שם גנאי. בסה"כ קיצורון משעשע משום ש-"ד"ר בר ביצוע" קצת הורס לי את המקלדת. שמך הוא שם בדיוני משעשע בפני עצמו (לא היתה בו כל כוונה הומוריסטית?) ולא חשבתי שמשחק איתו יכול לפגוע במישהו. אם ראית בו שם גנאי אני מתנצל (באמת) והנה הפסקתי.
פשושיסטים וחופשיסטים זה בסה"כ פראפרזה על ה-"קולקטיביסטים", אבל זה סתם עושה לי יותר צרות מאשר אליהן יש לי רצון להכניס את עצמי. עדיף לא להמציא את המושג אימין, גם אם משתמשים במושג "סמול".
בגדול אתה צודק. נגמלתי. מחר מתחילים דיאטה.

________
1 שבאשמתי ניתן לו פירוש שבכלל לא התכוונתי אליו (זה בכלל מדבר על ציפורים, לא על אידאולוגיות "לא סימפטיות" מהמאה הקודמת, למרות הדמיון הסמנטי אליו לא שמתי לב עד שהסבירו לי לאט).
עצבני, מה? 255424
דבר אחד לא הצלחתי להבין, איך העובדה שיש דמיון בין מה שאין ראנד כתבה ‏1 ובין מה שאני כתבתי מחלישה את דברי? גם לא ברור לי כיצד הזלזול והדילוג העליז מעל המשמעויות שלפחות *עשויות* להיות לאותם דברים בהם אתה תומך מהווה "התנגשות בין דעות", זו סתם גישה שטחית/פחדנית, הרי לא מובעת כאן עמדה מן הצד השני.

1 אגב, מעולם לא קראתי את ספריה
עצבני, מה? 255439
1 תזהר לא לקרוא אותם, או שיאשימו אותך כאן בהיותך חסיד מטורף של השוק החופשי.
עצבני, מה? 255452
היא לא מחלישה אוביקטיבית (ברור שאם אתה מסכים עם התוכן והנחות היסוד זה כביכול מחזק). הציטוט הובא כ"שירות לציבור".

לגבי השאר: אתה צודק, כנמושה מעולם לא הבעתי דעה באייל הקורא ואני ממליץ על מחיקת כל דבר חסר ערך שכתבתי פה אי פעם (שזה נע בין כל התגובות לבין פי 1.5 מהתגובות שכתבתי). ברשותך נעבור לנושאים שהם לא אני (משעמם).
עצבני, מה? 255476
אתה לא הבעת דעה מעולם באייל?
כבר שכחת את כל הדעות המלומדות ששפכת פה לפני שנתיים על כל דבר תחת השמש כאילו אתה הדוקטור בר ביצוע מינימום?
תודה באמת או שאני מעירה את הארכיבאי (שישן תמיד עד הצהריים אחרי לילה עם העוזרת).
עצבני, מה? 255479
חבל באמת להעיר את הארכיבאי רק בגלל שאת לא מבינה ציניות מהי.
למה מתייחס ה ‏1? 255457
למה מתייחס ה ‏1? 255459
לפשוש אינסידנט
עצבני, מה? 255466
אתה מנסה להגיד שכתבת "פשושיסטים" בלי לשים לב לדמיון ל"פאשיסטים", חתיכת מאצי שכמוך? אתה חושב שכולנו משומשמים?
עצבני, מה? 255482
1) כן.
2) לא.
עצבני, מה? 255478
למען הצדק ההיסטורי צריך להזכיר שמישהו עשה את זה קודם לפניך, לא משנה. כאן תגובה 219950 וכאן תגובה 233404 למשל. משום מה זה עבר לו בשלום, אבל אני בטוח שהוא מצטער על זה.
צו השעה החברתית 255480
ציטוט מתגובה שכתבתי פה : "אבל לידיעה מכל התקפת זובור אני רק לומד ומרחיב את עומק מחשבתי"
לגבי יושר אינטלקטואלי זה אבן בוחן לכל מתדיין בפורומים למינהם או בכל דיון אבל צריך גם לדעת שיושר אינטלקטואלי חייב להיות כשהצד השני מבין שלפעמים יש פערים תרבותיים חינוכיים תעסוקתיים כלכליים שגורמים למראית עין לחוסר יושר אינטלקטואלי.
הרוח של המתנגדים הם אלו אשר מרחיבים את טיעוניי בעד המאבק כי תמיד אני יוצא מנקודת הנחה שהמתנגדים מייצגים את החתך של הדעות נגד הפעולות שלי לכן עליי לקרוא להקשיב וללמוד את חזית המתנגדים וכך אני רק מחזק את תהליכי החשיבה שלי וקבלת ההחלטות שאני אמור לקבל במהלך המאבק.
ד"ר בר ביצוע ציטוט "או שאתה איתנו או שאתה נגדנו" ד"ר אתה צריך להבין במאבק שלי אין צבע אפור או אזור דימדומים יש רק שחור ולבן בכדיי לבנות את הבסיס הראשוני החזק, האידיאולוגי, המיליטננטי, הרעיוני לקדם את המאבק.
על פניו זה נראה בוטה מאוד מרקסיסטי אקטיביסטי אבל זו דרכי הראשונית לאתר את הגרעין הראשוני למאבק חברתי צודק, ארוך, מתיש, מעייף, מדכא ורק גרעין קשה של תומכים יוביל את המאבק לדיאלוג עם המתנגדים, בדרך אני לומד את המתנגדים דרך דיונים באינטרנט, בפרובוקציות יוזמות מול גרעיני מתנגדים, בשיחות ובאירועים עם משתתפים.
ובאמת לידיעתך לא יודע לאן הימים יובילו אותי אבל שתדע שביום שאתייצב באיזה שהוא תפקיד סביבי יעמדו המתנגדים הגדולים שלי ושל המאבק וילוו אותי.
צו השעה החברתית 255502
"...ד"ר אתה צריך להבין במאבק שלי אין צבע אפור או אזור דימדומים יש רק שחור ולבן בכדיי לבנות את הבסיס הראשוני החזק, האידיאולוגי, המיליטננטי, הרעיוני לקדם את המאבק."

אבל מה אם אתה טועה? אתה רוצה לעצום עינים ולהחזיק חזק כדי להגשים את מטרות המאבק רק כדי לגלות שטעית לאחר מעשה? מאוד מוזר.
צו השעה החברתית 255522
ידעתי מראש שתעשה את הכותרת הנכונה וגם עיצבתי אותה עבורך ואכן לזכותך יאמר שאתה לא רק ד''ר (האבחנה תשאר אצלי כרגע).
השאלה אם אני טועה או לא היא פשוטה מאוד, מצבי היום כל כך גרוע שאם אטעה במאבק הזה אני אשאר באותו המעמד אבל לפחות בתחושה שניסיתי לשפר את מצבי ומצבם של עוד עובדים רבים שהחיים שלהם קשים מנשוא בהיבט הכלכלי החברתי התרבותי והאישי.
אם אצליח לשפר ולו במעט את המצב החברתי זה הנצחון הקטן גדול לאנשים שמאמינים בצדקת דרכם.
אני באמת לא עוצם עיניים ולראיה אני לא נמשך אחרי המתנגדים המציגים באותות ובמופתים את דעתם.
ובכל מקרה ד''ר בר ביצוע שנינו יודעים שהחתימה על העצומה להעלאת שכר המינימום היא הפעולה הנכונה של המאבק לעת עתה
ולהזכירך שאני לא יוזם הצעת החוק אלא תומך בהצעת החוק של עמיר פרץ להעלאת שכר המינימום.
צו השעה החברתית 255526
אתה קצת מבולבל. אני דווקא יודע שהעלאת שכר המינימום היא הפעולה הלא נכונה. במיוחד לאור מטרות המאבק שלך.
הערה צדדית לג'קי 255536
"ד"ר" - זהו חלק מהכינוי (אולי הומוריסטי) שהד"ר בר ביצוע בחר לעצמו, וזה לא אומר שהוא באמת דוקטור. כמו שיש כאן מישהו שבחר בכינוי "שועל" - והוא לא שועל, הוא בנאדם.

להפך, יש כאן כמה מגיבים שהם בעלי דוקטורט והדבר אינו מופיע בכינוי/שם שלהם, ומי שחדש כאן, יחסית (כמוך למשל), לא תמיד יודע שהם דוקטורים.
הערה צדדית לג'קי 255597
לעניות דעתי לכינוי שבחר לו גולש אין שום משמעות לתוכן התגובות אבל לקחתי לתשומת ליבי את הערתך על היותי חדש פה.
מצאתי! מצאתי! 255535
אה! עכשיו הבנתי.
כל ה"מאבק" הזה הוא בשביל שבסוף "תתיצב באיזה שהוא תפקיד".
בסוף, כל אלה ש*כאילו* דואגים למסכנים, באמת דואגים שהם לא יגמרו - רק יתחלפו.
תן להם שכר מינימום, קיצבת אבטלה וכו' וסידרת לעצמך עבודה עם קביעות לכל החיים - כמו עמיר פרץ.
מצאתי! מצאתי! 255551
הבנתך ידידי לוקה בחסר אמרתי שאם בעתיד אני אהיה בתפקיד שנועד לעזור לחברה הישראלית אני יעטוף עצמי במתנגדים בכדיי ללמוד את חומת המתנגדים על מנת לנתץ אותה.
באחד מכתבות ה TV נשאלתי לאן אני רוצה להגיע ועניתי הכי רחוק שהציבור יאפשר לי
דרך אגב מה הבעיה עם רצוני להתקדם בחיים על מנת לעזור לאחרים?
מצאתי! מצאתי! 255605
רצון להתקדם בחיים זה יפה מאוד (למרות שזה דווקא מתאים יותר לאיזה ''חופשיסט'' נאלח). אם רוצים להתקדם עלידי לימודים, עבודה ויצרנות זה אפילו מכובד. אבל אתה שואף ''לתפקיד'' שיאפשר לך לקחת כסף מאנשים מסוימים ולתת אותו לאנשים אחרים, כשבדרך אתה לוקח את חלקך (משכורתך הציבורית). זה מכוער כי אתה בעצם שואף להתקדם על חשבון אחרים. אבל תנוח דעתך, לא תהיה הראשון בזה. גם דרעי, למשל, התקדם מאמבטיה לג'קוזי תוך כדי ''עזרה לאחרים''.
יתר על כן, ה''תפקיד'' שאתה מחפש יכול להתקיים רק עם יש הרבה עניים ומסכנים. לכן, אתה ובעלי ''תפקידים'' דומים עוזרים לעניים להשאר כאלה. כי אם, חס וחלילה, יגמרו העניים, מיד יגמר לכם גם התפקיד ותאלצו, רחמנא לצילן, לשוב לעבודה של ממש.

מה שמדהים הוא כמה עבודה אנשים מוכנים להשקיע בהמנעות מעבודה.
מצאתי! מצאתי! 255607
רציתי רק להזכירך שאני היום מפוטר מעבודה לאחר שנים רבות של עבודה סדירה מכימיקלים לישראל אך ורק בעקבות השתתפותי בסרט "זהב לבן עבודה שחורה".
אני נמנע מלהגיב לתוכן הודעתך ורק אומר שצרות מוחין ואופק שמגיע עד לכיס שלך אם בכלל יכולים לגרום לך לטעון שמאבק על יחסי העבודה וזכויות עובדים הופך בעיניך למאבק של עניים ומסכנים.
אבל כך סתם לידיעה כללית במה אתה עוסק למחייתך אם מותר לשאול?
מצאתי! מצאתי! 255759
אני חוזר ומצטער על האופן המחפיר שבו פוטרת. אם זכור לי, זכית במאבק המישפטי נגד אלו שפיטרו אותך כך. עד כאן - כל הכבוד. עכשיו זה היסטוריה. נצל נא את דמי האבטלה למציאת עבודה אחרת או ללימוד שיעזור לך למצוא עבודה אחרת.
כשאתה פועל ומפעיל אחרים, מחתים עצומות ובונה סוכות למען העלאת שכר מינימום ולמען חיזוק וועדי עובדים, אין מדובר עוד בכיס שלי (שעליו זכותי להגן) אלא בכיסו של כל עם ישראל ובמיוחד ברווחתם העתידית של אנשים שמורגלים לקבל כסף בלי קשר לייצור.
כבר הזכרתי במה אני עוסק אבל מה שחשוב יותר הוא שכבר עסקתי ואני מוכן לעסוק בכל דבר שיאפשר לי לפרנס את עצמי ואת בני ביתי: בנין, חקלואת, ניקיון, מכירות, תוכנה, גרעינים ועיתונים - מה שיש!
מצאתי! מצאתי! 255770
האמן לי אני מחפש עבודה בכל תחום ובכל נושא, ישנה חשיבות גבוה ביותר לכך שאהיה במסגרת עבודה גם ברמה האישית וגם ברמת המאבק, אני היום מפוטר/מובטל בתנאים קשים היות והעיר דימונה קטנה והמעסיק הראשי והגדול זה כי"ל ולי אישית יש קושי במציאת עבודה (אל תציע לי לעזוב את דימונה כי אני לא עוזב את דימונה) אבל אני מאמין שעבודה תהיה לי בקרוב.
חיזוק מעמד וועדי העובדים זה עוד חלק במאבק בכלכלה של ביבי ושוחרי הקפיטליזים הרואים בוועדים חומה אחרונה בהמשך המגמה לפגוע בעובדים באשר הם, וועד עובדים זו החומה הבאמת האחרונה לפני הדרדרות קשה ביותר ביחסי העבודה במדינת ישראל.
זה לא המקום לפרט אך עסקתי בהרבה תחומי עבודה מגוונים ביותר וכל חיי עבדתי לפרנסתי בכל תחום ובכל עבודה.
מצאתי! מצאתי! 256330
ברכותי. אני מקווה שתמצא משרה ההולמת את האנרגיה שלך (כי רבה) ותעשה בה חייל עד שלא יהיה לך עוד זמן לעסוק בפעילות המנציחה ומעמיקה את העוני בישראל.
(אגב, הקטע הזה עם דימונה לא נשמע טוב, אבל אני לא מציע כלום)
לגבי הוועדים, כבר דשנו בהם מספיק (לטעמי). אין לי אלא להפנות אותך לוועד דור א' ולבקש ממך לקבל לפחות את העובדה שאחד מהוועדים במשק הוא מיותר (אם לא ממש מזיק).
אחרי דור א' נוכל לבחון את וועד עבדי חברת החשמל ולשאול על איזה ''חלשים'' הם מגינים. ואז, אם לא ישעמם לנו מאוד, אולי נציץ בוועדים של רשות הנמלים, המורים, ועוד כהנה וכהנה ונשאל על מי הם מגינים ומפני מה ועל חשבון מי.

אבל לי יש חשש שלא משנה מה תעלה חקירה כזו, אתה, בכל מקרה, רוצה לבנות ולהוביל עוד וועד כזה, כי כשהוא קיים הוא נותן כח וטובות הנאה אליהם כמעט בילתי אפשרי להגיע מעבודה ביושר.
מצאתי! מצאתי! 256331
באמת שקלתי לענות או לא לענות מפני שבין השורות של הכתיבה הרהוטה שלך מסתתרת מגמה להכפיש אם לא אותי אז את כלל העוסקים במאבקים חברתיים בטענה שהמאבק הוא מקפצה לכוח,שררה,שחיתות ועוד..... תחלואים.
האמן לי אלמלא כי''ל טעתה ופיטרה אותי בצורה גסה יתכן ולא ההיתה שומע עלי מעולם.
מצאתי! מצאתי! 256352
ועד לא מתיימר להגן על שום חלשים. ועד מגן על העובדים.
מצאתי! מצאתי! 256374
גם המאפיה מגינה על דון קורליאונה (באמצעים די דומים לועדים - סחיטה ואיומים). השאלה היא האם אנחנו רוצים מאפיה או לא.
מצאתי! מצאתי! 256510
אם כבר נכנסים לדמגוגיה זולה אז כשאני נלחם נגד מאפיה של מעסיקים אני מעדיף שתהיה מאפיה של עובדים מאחורי.
מצאתי! מצאתי! 256532
אתה צודק. נשחפתי. לא צריך את שתי המאפיות. עדיף חוזים ובתי משפט.
מצאתי! מצאתי! 256049
שאלה ליודעי הכול:
איך אפשר ללמוד "כדי להתקדם" אם לימודים עולים כסף?

ניחוש פרוע מצדי: רוב הכותבים כאן לא מימנו את לימודיהם מכיסם. הלא-כך?
מצאתי! מצאתי! 256052
הו-הא. מייד תשמעי פה סיפורים על איילים שהצליחו לעבוד וללמוד 65.4 שעות ביממה / 12.4 ימים בשבוע, שעשו זאת תוך כדי עזרה להוריהם, שויתרו על הטיול שתכננו, שישנו בקופסאות קרטון במרכזו של אגם (כדי לחסוך בעלויות השינה), שהחזיקו במשרות של צחצוח מדרכות בעזרת מברשות שיניים (במחצית משכר מינימום), שקיבלו (למרות שהזמן בעבודה הקשה עליהם) מלגות הצטיינות ושהצליחו לממן שנתיים לימודים בשל עובדת היותם לא מעשנים.
מייד לאחר מכן יקפוץ אייל נוסף וכמו במערכון ההוא של מונטי פייטון יאמר: "You were lucky".

מצאתי! מצאתי! 256087
ברוך מזכיר נשכחות! באמת שמחתי להיזכר מה היו תנאי בעת כניסתי ללימודים גבוהים, רק שאצלי זה היה כמובן הרבה יותר קשה :)
מצאתי! מצאתי! 256687
ותנסה להגיד את זה לדור הצעיר היום. הם פשוט לא מאמינים לך.
מצאתי! מצאתי! 256333
נוגדנית חביבה,
לא חייבים ללמוד באונ' (זה יקר) ואם לומדים שם לא חייבים לגמור בשלוש שנים (אפשר בשש גם). ואפשר גם ללמוד בקורסים של משרד העבודה (אם קשה לממן אונ'). אבל האמת היא שכל זה "חרטא-ברטא" כי לא צריך ללמוד מקצוע נדרש שבו משלמים יותר כי, בכלל, גם לא צריך לעבוד. הרבה יותר קל להקים וועד שיבטיח קביעות ויראגן הפגנה שתעלה את השכר וגם, בהזדמנות, *ידרוש* כבוד.
מצאתי! מצאתי! 256361
מתקומם חביב,
בבקשה אל תספר לי מה חייבים ומה לא. אני רוצה ללמוד.
זכותי ללמוד אבל המדינה מונעת ממני, באמצעות שכר לימוד. מכמה עוד אנשים מופקעת זכות יסוד זאת? לא תמצאו על כך נתונים.

ובעניין אחר....רק נדמה לי שהיו פה תגובות נוספות ואינן עוד? וכי לאן נעלמו?
מצאתי! מצאתי! 256370
יופי טופי שאת רוצה ללמוד, אבל למה זה נותן לך זכות ללמוד? ומי נטע את העץ שממנו יצרו את הנייר שעליו כתוב שזאת זכות יסוד שלך?
מצאתי! מצאתי! 256380
לא חשוב מי נטע, חשוב יותר מי כרת, ואנו יודעים מי עשה את זה ולטובת הכיס של מי.
הזכות הזו שלי לא כתובה על שום נייר, היא מרכיב באוויר
(העשיר בחמצן, אני מקווה), שאותו אתה נושם, וזאת מבלי להיזקק לשום אישור בכתב, וטוב שכך.
מצאתי! מצאתי! 256373
נוגדניתי,
צר לי. "אני רוצה" זה לא ממש מספיק. אני גם רוצה ארטיק ואף אחד לא נותן לי. אם את *רוצה* - אנא שלמי את המחיר.

גם לא ברור לי מהיכן צצה ה"זכות" הזו ללמוד (ועוד חינם). זה מהתורה? מהמניפסט? אולי ממגילת העצמאות? ואם לך יש זכות ללמוד של מי החובה לשלם עבור הלימודים? הרי ועד עובדי המורים לא יניח להם לעבוד חינם כדי לאפשר לך לממש את זכותך.
אני מנחש שאת מציעה שהמדינה תשלם. רק לא ברור לי מאיפה המדינה תגנוב את הכסף הנחוץ. אולי יש לך רעיון שהוא גם מנומק וגם צודק?

(אגב, אני אישית בעד חינוך חינם עד תואר שני אבל ברור לי שאין למדינה כסף לממן את זה כי, בין היתר, היא משלמת לאנשים יותר ממה שהם מיצרים)
מצאתי! מצאתי! 256384
למדינה יש כסף. הרבה.
הוא מנותב שוב ושוב לאותם כיסים.
עובדה שדמי הלימוד רחוקים מלכסות את עלות ההשכלה הגבוהה אבל מספיק גבוהים כדי למנוע בעדי מללמוד.
לא מדובר בכסף אלא במדיניות חברתית.
מצאתי! מצאתי! 256527
נוגדנית פה רז לי.
כתיבתך מלאה רזים ומקורות ידע ניסתרים אתם אין באפשרותי להתמודד.

האמת היא גם שאני די חושש מחידקים ונוגדנים למיניהם.
מצאתי! מצאתי! 256451
מתקומם, עוד לא קלטת שהיא גן רצסיבי?
מצאתי! מצאתי! 256471
גן רסצטיבי? מה/מי זה?
אני מקווה שהוא/זה סיים גן חובה כי אני כבר פרשתי לגימלאות בלתי ממומנות אבל תמיד אשמח להעשיר את הגנום האולטרה-אנושי שלי בגורם דומיננטי משולב בשכר לימוד.

יש לך חשבון איתו?
במסגרת ההפניות להיום 256378
אולי יותר מהעניין הכספי (הלימודים באוניברסיטה ממילא מסובסדים ברובם) צורמת מדיניות הקבלה הרגרסיווית של האוניברסיטאות בישראל, המבוססת אך ורק על חתך הקבלה, תוך התעלמות כמעט מוחלטת (מלבד תוכניות בודדות יחסית) מתפקידן החברתי. כרגיל, אריאל רובינשטיין מסביר את זה יותר טוב:

במסגרת ההפניות להיום 256385
תודה על ההפניה למאמר הנכון הזה.
במסגרת ההפניות להיום 256452
לא תודה על ההפניה למאמר הלא נכון הזה.
במסגרת ההפניות להיום 256550
גם אני מבקש להפנות: "שלום רב שובך ציפורה נחמדת ..." (ביאליק)

בנוגע למאמר, אני כמובן קטונתי מלהתוכח עם פרופסורים. אני רק יכול לשאול מה שאני לא מבין:

לגבי ההגרלה בהולנד. בהנחה שרוב בעלי תעודות הבגרות הם בינוניים ומטה ( התפלגות גאוסינית) הגרלה אקראית בין אלו תגרום לכך שמרבית הסטודנטים שבפקולטה לרפואה יהיו בינוניים ומטה. האם אלו הרופאים שאנו רוצים שיטפלו בילדינו?
מצד שני, הגרלה אקראית כזו תגרום לכך שמרבית המצטינים (המעטים!) לא יכנסו לפקולטה לרפואה שתתמלא עלידי הבינוניים והחלשים. תוך דור תהיה לנו חברה למופת: מי חכם או חרוץ (= מצטיין) יהיה פועל בנין ומי שטיפש או עצלן יהיה רופא או עורך דין.
מה שנשאר לברר זה מה תהה המוטיבציה של הדור הבא להוציא יותר מ60 בבגרות. אז, כך נראה, לא נגריל עוד מקומות באונ'. נוכל להגריל ישר את תוארי הדוקטור בין בעלי תעודות הבגרות. (הרעיון דווקא קוסם לי כי אז גם לי יש סיכוי להיות פרופסור ואמא שלי תהיה ממש גאה).

במחשבה שניה, בטח לא הבנתי מה שהפרופסור מציע.
במסגרת ההפניות להיום 256567
טענת המאמר היא שבמדיניות הקבלה לאוניברסיטאות ישנו חוסר שיוויון מובנה התלוי בכסף אותו צריך לשנות.
הוא מדבר אך ורק על הפקולטות המכשירות אנשים להיות בעלי מקצועות חופשיים ולא על מסלולי המחקר.
הטענה שלו היא שציון התאמה גבוה לא בהכרח מעיד על קושי, אמנם יש מתאם מסויים אבל בבסיס העניין עומד עקרון ההיצע והביקוש, נניח לדוגמא שסף הקבלה ללימודי משפטים הינו 700, לפני 10 שנים הוא היה 600 (סתם לצורך הדוגמא), רמת הלימודים לא השתנתה דהיינו אנשים עם ציון התאמה 600 אמורים להתמודד בכבוד עם המקצוע.
אם כך, מדוע לא לפתוח את הרישום על תנאי סף מעט נמוכים יותר ועל ידי כך לאפשר לאוכלוסיות יותר הטרוגניות להתקבל?
כמובן שאין מדובר על ביטול תנאי הסף ועל כן הציניות לא הייתה במקומה.
השאלה הנשאלת היא איך זה קשור לכסף ?
ובכן לדעתי התשובה ברורה, נניח לצורך הדיון שמערכת החינוך הממשלתית "מייצרת" אנשים בעלי רמת השכלה שווה, אנשים עשירים מסוגלים להשקיע בחינוך הילדים כסף רב אותו לא מסוגלים אנשים עניים להוציא למטרה זו, בייחוד אנשים המשתכרים משכורת מינימום.
נניח שברגע הרישום, לעני ולעשיר יש אותו ציון התאמה שהיה מספיק לפני 10 שנים להתקבל לפקולטה למשפטים, בנקודה זו משקיע העשיר 5000 ש"ח (כלאחר יד) ונרשם לקורס פסיכומטרי ואח"כ משפר בגרויות במתמטיקה (שקשורה לעריכת דין כמו מחט ל$%@) ומעלה את ציון ההתאמה שלו.
והעני ?, בשביל 10000 ש"ח הוא צריך לחסוך 3 שנים אז מה הוא יעשה ? יוותר ? יחכה לשנה הבאה ? אולי ילך לעבוד בבניין? אם נניח העשיר היה נדחה למרות ששיפר את ציונו והעני היה מתקבל, לא קרה אסון, שניהם מספיק מוכשרים לסיים את המסלול (כי כאמור שניהם עברו את תנאי הסף), העשיר להבדיל מהעני היה הולך ולומד עריכת דין באחת מהמכללות הרבות שקמו תחת כל עץ רענן במחיר כפול השווה לכל נפש ובא לציון גואל.
והמסקנה היא שעל ידי מתן אפשרות לאוכלוסיות רבות יותר להגיע להשכלה אקדמית ניתן לשפר את הרמה הכללית של האוכלוסייה, וזה נעשה על ידי אמצעים ש"מבטלים" או "מצמצמים" את חוסר השיוויון הכלכלי.
  במסגרת ההפניות להיום • עוזי ו.
  במסגרת ההפניות להיום • סתם סקרן
  במסגרת ההפניות להיום • גיל לדרמן
  במסגרת ההפניות להיום • נוגדנית פורז
  במסגרת ההפניות להיום • אנטיגן ביבי (כדה''ב)
  במסגרת ההפניות להיום • האייל האלמוני
  סוציאליזם של ציונים • אייל מתקומם
  סוציאליזם של ציונים • ירדן ניר-בוכבינדר
  סוציאליזם של ציונים • אייל מתקומם
  סוציאליזם של ציונים • ירדן ניר-בוכבינדר
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • אייל מתקומם
  ליברליזם של בית משותף. • ועד הבית הגלילי
  ליברליזם של בית משותף. • האייל האלמוני
  ליברליזם של בית משותף. • אייל מתקומם
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • גדי אלכסנדרוביץ'
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • אייל מתקומם
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • גדי אלכסנדרוביץ'
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • אייל מתקומם
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • גדי אלכסנדרוביץ'
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • האייל האלמוני
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • דורון הגלילי
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • עשו
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • אייל מתקומם
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • אביב י.
  מה זה התחסדות • אייל מתקומם
  מה זה התחסדות • אביב י.
  מה זה התחסדות • המסביר לצרכן
  מה זה התחסדות • האייל האלמוני
  מה זה התחסדות • האייל האלמוני
  מה זה התחסדות • המסביר לצרחן
  מה זה התחסדות • האייל האלמוני
  מה זה התחסדות • אביב י.
  מה זה התחסדות • המסביר לצרכן
  מה זה התחסדות • אביב י.
  מה זה התחסדות • אייל מתקומם
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • גדי אלכסנדרוביץ'
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • אייל מתקומם
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • גדי אלכסנדרוביץ'
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • עשו-ים שוטים
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • אייל מתקומם
  למה גול עצמי? • עשו
  למה גול עצמי? • אייל מתקומם
  למה גול עצמי? • עשו
  למה גול עצמי? • ד''ר בר ביצוע
  למה גול עצמי? • האייל האלמוני
  למה גול עצמי? • עשו
  למה גול עצמי? • האייל האלמוני
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • דורון הגלילי
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • דורון הגלילי
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • האייל האלמוני
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • המסביר לצרכן
  למה גול עצמי? • האייל האלמוני
  למה גול עצמי? • המסביר לצרכן
  למה גול עצמי? • האייל האלמוני
  בקצרה • אבשלום
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • גיל לדרמן
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • גיל לדרמן
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • גיל לדרמן
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  מי באיילים • המסביר לצרכן
  מי באיילים • אורי רדלר
  שכר מינימום - מי מוכן לשלם מכיסו? • איילת מתבטלת
  שכר מינימום - מי מוכן לשלם מכיסו? • הידיד
  שכר מינימום - מי מוכן לשלם מכיסו? • איילת מתבטלת
  מי באיילים • האייל האלמוני
  מי באיילים • המסביר לצרחן
  מי באיילים • עוזי ו.
  מי באיילים • המסביר לצרחן
  מי באיילים • עוזי ו.
  מי באיילים • המסביר לצרחן
  מי באיילים • עוזי ו.
  מי באיילים • המסביר לצרחן
  מי באיילים • ד''ר בר ביצוע
  לא מדוייק • האייל האלמוני
  לא מדוייק • האייל האלמוני
  מי באיילים • המסביר לצרחן
  מי באיילים • האייל האלמוני
  מי באיילים • המסביר לצרכן
  מי באיילים • האייל האלמוני
  מי באיילים • המסביר לצרכן
  מאיפה שמעת שטויות כאלה? • האייל האלמוני
  מי באיילים • אביב י.
  מי באיילים • המסביר לצרכן
  מי באיילים • אביב י.
  מי באיילים • המסביר לצרכן
  הערה • עוזי ו.
  הערה • המסביר לצרכן
  הערה • ד''ר בר ביצוע
  הערה • עוזי ו.
  Hear, Hear! • אביב י.
  הערה • אורי רדלר
  הערה • אדרי יצחק ג'קי
  מעניין מאוד • יעקב
  מעניין מאוד • אדרי יצחק ג'קי
  מעניין מאוד • האייל האלמוני
  מעניין מאוד • אדרי יצחק ג'קי
  מעניין מאוד • יעקב
  מעניין מאוד • האלמוני מאתמול
  מעניין מאוד • יעקב
  מעניין מאוד • האלמוני מאתמול
  מעניין מאוד • יעקב
  מעניין מאוד • האלמוני מאתמול
  מעניין מאוד • ד''ר בר ביצוע
  מעניין מאוד • יעקב
  מעניין מאוד • אדרי יצחק ג'קי
  מעניין מאוד • יעקב
  הערה • אורי רדלר
  טאוטולוגיה • יעקב
  הערה • אדרי יצחק ג'קי
  הערה • אורי רדלר
  הערה • אדרי יצחק ג'קי
  הערה • אביב י.
  הערה • אורי רדלר
  הערה • אדרי יצחק ג'קי
  הערה • אורי רדלר
  הערה • גל
  הערה • אדרי יצחק ג'קי
  הערה • אורי רדלר
  הערה • גל
  הערה • אורי רדלר
  הערה • גל
  הערה • עוזי ו.
  הערה • גל
  הערה • עוזי ו.
  הערה • המסביר לצרכן
  הערה • המסביר לצרכן
  הערה • רודי וגנר
  הערה • אורי רדלר
  הערה • גל
  הערה • אורי רדלר
  הערה • ערן בילינסקי
  הערה • גל
  הערה • ד''ר בר ביצוע
  הערה • אורי רדלר
  הערה • א. ווטסון
  הערה • עוזי ו.
  הערה • easy
  הערה • המסביר לצרכו
  חרות על הלוחות • עוזי ו.
  חרות על הלוחות • המסביר לצרכן
  חרות על הלוחות • עוזי ו.
  חרות על הלוחות • עוזי ו.
  חרות על הלוחות • האלמוני מאתמול
  חרות על הלוחות • המסביר לצרכן
  חרות על הלוחות • עוזי ו.
  חרות על הלוחות • המסביר לצרכן
  חרות על הלוחות • אורי רדלר
  חרות על הלוחות • אורי רדלר
  חרות על הלוחות • האייל האלמוני
  חרות על הלוחות • אורי רדלר
  עונת המסיק • דורון הגלילי
  עונת המסיק • יעקב
  עונת המסיק • אורי רדלר
  בו נראה אם אני מבין • האייל האלמוני
  בו נראה אם אני מבין • ד''ר בר ביצוע
  הבנתי • האייל האלמוני
  הבנתי • ד''ר בר ביצוע
  בו נראה אם אני מבין • האייל האלמוני
  רצוי להפסיק לדבר בסיסמאות ולרדת לפרטים • א. ווטסון
  רצוי להפסיק לדבר בסיסמאות ולרדת לפרטים • יעקב
  בו נראה אם אני מבין • צופה המום
  בו נראה אם אני מבין • ד''ר בר ביצוע
  בו נראה אם אני מבין • צופה המום
  בו נראה אם אני מבין • אורי רדלר
  בוא נראה אם אני מבין • אורי רדלר
  בוא נראה אם אני מבין • האייל האלמוני
  בוא נראה אם אני מבין • אורי רדלר
  בוא נראה אם אני מבין • האייל האלמוני
  בוא נראה אם אני מבין • אורי רדלר
  אז לא הבנתי • האייל האלמוני
  אז לא הבנתי • המסביר לצרכן
  עכשיו הבנתי • האייל האלמוני
  עכשיו הבנתי • המסביר לצרכן
  וואו • שיהיה ממנטו
  וואו • יעקב
  וואו • האייל האלמוני
  לא יודע • שיהיה ממנטו
  לא יודע • יעקב
  לא יודע • שיהיה ממנטו
  לא יודע • האייל האלמוני
  וואו • ד''ר בר ביצוע
  וואו • שיהיה ממנטו
  וואו • ד''ר בר ביצוע
  וואו • המסביר לצרכן
  וואו • האייל האלמוני
  וואו • המסביר לצרכן
  וואו • ששת
  וואו • יעקב
  גם אפס הוא מספר • ששת
  גם אפס הוא מספר • עוזי ו.
  אלמלי אני חי והוא חי אין החי מכחיש את החי • יעקב
  גם אפס הוא מספר • ששת
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • ששת
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • האייל האלמוני
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • צופה המום
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • האייל האלמוני
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • האייל האלמוני
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • האייל האלמוני
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  בכוכבים אחרים החוקים שונים? • האייל האלמוני
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • האייל האלמוני
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • אלמוני אחר
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • האייל האלמוני
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • חשמנית על מונית
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • האייל האלמוני
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • יעקב
  גם רבי אפס היה תלמיד של רבי • האייל האלמוני
  וואו - עוד סיכום • המסביר לצרכן
  וואו - עוד סיכום • ששת
  וואו - עוד סיכום • האייל האלמוני
  לא יודע • ששת
  וואו - עוד סיכום • דורון הגלילי
  וואו - עוד סיכום • ד''ר בר ביצוע
  אתה עושה את עצמך? • ששת
  וואו - עוד סיכום • צופה המום
  כאילו מה? אם תשנה את השם לא ידעו שזה אתה? • ששת (רק עוד שנתיים, אי''ה, ד''ר)
  למה לנחש? מה זה חשוב? • צופה המום
  למה לנחש? מה זה חשוב? • האייל האלמוני
  למה לנחש? מה זה חשוב? • ראובן
  ידעתי שלא תקרא עד הסוף • האייל האלמוני
  כאילו מה? אם תשנה את השם לא ידעו שזה אתה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  כאילו מה? אם תשנה את השם לא ידעו שזה אתה? • ששת
  כאילו מה? אם תשנה את השם לא ידעו שזה אתה? • ד''ר בר ביצוע
  אתה יודע לקרוא? • ששת
  אתה יודע לקרוא? • ד''ר בר ביצוע
  אז התשובה שלילית. • ששת
  אז התשובה שלילית. • ד''ר בר ביצוע
  אז התשובה שלילית. • ששת
  אז התשובה שלילית. • ד''ר בר ביצוע
  אז התשובה שלילית. • ששת
  כאילו מה? אם תשנה את השם לא ידעו שזה אתה? • המסביר לצרכן
  כאילו מה? אם תשנה את השם לא ידעו שזה אתה? • ששת
  נושא עקרוני דורש דיון עקרוני • יעקב
  נושא עקרוני דורש דיון עקרוני • ששת
  מיסוי הוא לגיטימי • יעקב
  נמק • ששת
  די. • יעקב
  נבקת מברבי? • ששת
  נבקת מברבי? • האייל האלמוני
  כן, כשהיא במטרה להגנה עצמית... • ששת
  כן, כשהיא במטרה להגנה עצמית... • ד''ר בר ביצוע
  לא הבנתי מה אתה רוצה לומר לי. • ששת
  כן, כשהיא במטרה להגנה עצמית... • האייל האלמוני
  זה נהיה מתיש עד בלתי אפשרי • האייל האלמוני
  ''אלא אם כן'' • האייל האלמוני
  נמק • יעקב
  נמק • ששת
  נמק • יעקב
  נמק • ששת
  נמק • יעקב
  נמק • ששת
  נמק • יעקב
  נמק • האייל האלמוני
  נמק • יעקב
  נמק • רודי וגנר
  נמק • יעקב
  נמק • רודי וגנר
  נמק • יעקב
  נמק • ד''ר בר ביצוע
  נמק • דורון יערי
  נמק • יעקב
  נמק • דורון יערי
  נמק • יעקב
  נמק • האייל האלמוני
  נמק • יעקב
  נמק • דורון יערי
  נמק • ד''ר בר ביצוע
  נמק • דורון יערי
  נמק • ד''ר בר ביצוע
  נמק • אורי רדלר
  נמק • דורון יערי
  נמק • אורי רדלר
  נמק • דורון יערי
  נמק • אורי רדלר
  נמק • רודי וגנר
  נמק • אורי רדלר
  נו, עוד פנטזיות בעלמא. • רודי וגנר
  נו, עוד פנטזיות בעלמא. • אורי רדלר
  נמק • רודי וגנר
  נמק • יעקב
  נמק • ד''ר בר ביצוע
  נמק • האייל האלמוני
  נמק • ד''ר בר ביצוע
  נמק • אייל אחר
  נמק • ד''ר בר ביצוע
  נמק • יעקב
  נמק • ד''ר בר ביצוע
  נמק • ירדן ניר-בוכבינדר
  קיצור הליכים • עוזי ו.
  קיצור הליכים • ירדן ניר-בוכבינדר
  נמק • יעקב
  נמק • ד''ר בר ביצוע
  ועדת האושר • צופה המום
  נמק • רודי וגנר
  נמק • ד''ר בר ביצוע
  נמק • רודי וגנר
  נמק • דורון יערי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • יעקב
  לימוד תורה שלך ובשבילך • דורון יערי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • יעקב
  לימוד תורה שלך ובשבילך • דורון יערי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • יעקב
  לימוד תורה שלך ובשבילך • דורון יערי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • דורון יערי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • עוזי ו.
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • עוזי ו.
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • עוזי ו.
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • עוזי ו.
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • עוזי ו.
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  על לא דבר • ''קורא מסויים''
  על לא דבר • שוטה הכפר הגלובלי
  על לא דבר • ''קורא מסויים''
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ירדן ניר-בוכבינדר
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • ד''ר בר ביצוע
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • ד''ר בר ביצוע
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • ד''ר בר ביצוע
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • ד''ר בר ביצוע
  בשם האיוולת • האייל האלמוני
  נטיה למשפחה קטנה • רון בן-יעקב
  נטיה למשפחה קטנה • האייל האלמוני
  נטיה למשפחה קטנה • גיל לדרמן
  בשם האיוולת • ד''ר בר ביצוע
  בשם האיוולת • אורי רדלר
  כאילו מה? אתה רוצה להוכיח שאתה דביל? • האייל האלמוני
  כאילו מה? אתה רוצה להוכיח שאתה דביל? • אורי רדלר
  כאילו מה? אתה רוצה להוכיח שאתה דביל? • ברקת
  כאילו מה? אתה רוצה להוכיח שאתה דביל? • האייל האלמוני
  כאילו מה? אתה רוצה להוכיח שאתה דביל? • ברקת
  כאילו מה? אתה רוצה להוכיח שאתה דביל? • האייל האלמוני
  כאילו מה? אתה רוצה להוכיח שאתה דביל? • ד''ר בר ביצוע
  אף אחד? • האייל האלמוני
  אף אחד? • ד''ר בר ביצוע
  לא. • האייל האלמוני
  לא. • ד''ר בר ביצוע
  לא. • האייל האלמוני
  לא. • ד''ר בר ביצוע
  לא. • האייל האלמוני
  לא. • ד''ר בר ביצוע
  בבקשה ולהתראות • האייל האלמוני
  בבקשה ולהתראות • יעקב
  לא. • רודי וגנר
  שאלה • רודי וגנר
  שאלה • ד''ר בר ביצוע
  שאלה • רודי וגנר
  שאלה • ד''ר בר ביצוע
  שאלה • easy
  שאלה • ד''ר בר ביצוע
  כשגידלת אותם, היית "סביבה מלחיצה"? • האייל האלמוני
  כשגידלת אותם, היית "סביבה מלחיצה"? • ד''ר בר ביצוע
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • ד''ר בר ביצוע
  שאלה • האייל האלמוני
  לימוד תורה שלך ובשבילך • Xslf
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • Xslf
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • רודי וגנר
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • האייל האלמוני
  לימוד תורה שלך ובשבילך • המסביר לצרכן
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ערן בילינסקי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ערן בילינסקי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • יעקב
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • יעקב
  לימוד תורה שלך ובשבילך • יעקב
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ד''ר בר ביצוע
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ערן בילינסקי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • האייל האלמוני
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ברקת
  לימוד תורה שלך ובשבילך • צופה המום
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • הנמלה העמלה
  לימוד תורה שלך ובשבילך • יעקב
  לימוד תורה שלך ובשבילך • יעקב
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • דורון יערי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • ערן בילינסקי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • דורון יערי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • יעקב
  לימוד תורה שלך ובשבילך • אורי רדלר
  לימוד תורה שלך ובשבילך • שוטה הכפר הגלובלי
  לימוד תורה שלך ובשבילך • אורי רדלר
  לימוד תורה שלך ובשבילך • גיל לדרמן
  לימוד תורה שלך ובשבילך • עוזי ו.
  לימוד תורה שלך ובשבילך • המסביר לצרכן
  לימוד תורה שלך ובשבילך • עוזי ו.
  לימוד תורה שלך ובשבילך • גיל לדרמן
  לימוד תורה שלך ובשבילך • אורי רדלר
  לימוד תורה שלך ובשבילך • עוזי ו.
  לימוד תורה שלך ובשבילך • אורי רדלר
  לימוד תורה שלך ובשבילך • עוזי ו.
  לימוד תורה שלך ובשבילך • אורי רדלר
  לימוד תורה שלך ובשבילך • עוזי ו.
  לימוד תורה שלך ובשבילך • אורי רדלר
  לימוד תורה שלך ובשבילך • אורי רדלר
  וואו - עוד סיכום • המסביר לצרכן
  וואו - עוד סיכום • ששת
  וואו - עד כאן • המסביר לצרכן
  או שלא. • ששת
  וואו • האייל האלמוני
  וואו • דורון הגלילי
  וואו • המסביר לצרכן
  וואו • האייל האלמוני
  וואו • אורי רדלר
  וואו • עוזי ו.
  וואו • אורי רדלר
  וואו • עוזי ו.
  וואו • אורי רדלר
  וואו • רודי וגנר
  וואו • ראובן
  וואו • יעקב
  וואו • רודי וגנר
  וואו • ד''ר בר ביצוע
  וואו • יעקב
  וואו • אורי רדלר
  וואו • רודי וגנר
  וואו • אורי רדלר
  וואו • רודי וגנר
  וואו • ד''ר בר ביצוע
  וואו • דורון הגלילי
  וואו • אורי רדלר
  וואו • ד''ר בר ביצוע
  וואו • דורון הגלילי
  וואו • ד''ר בר ביצוע
  וואו • דורון הגלילי
  וואו • גדי אלכסנדרוביץ'
  וואו • דורון הגלילי
  וואו • ראובן
  וואו • שוטה הכפר הגלובלי
  וואו • ראובן
  וואו • שוטה הכפר הגלובלי
  חררמפ • ראובן
  וואו • גדי אלכסנדרוביץ'
  זה לא השג, זה כשלון (ולכן הוא יתום) • האייל האלמוני
  וואו • ראובן
  אכן • גדי אלכסנדרוביץ'
  וואו • אורי רדלר
  וואו • גדי אלכסנדרוביץ'
  וואו • ירדן ניר-בוכבינדר
  וואו • גדי אלכסנדרוביץ'
  וואו • ירדן ניר-בוכבינדר
  וואו • גיל לדרמן
  וואו • גדי אלכסנדרוביץ'
  וואו • גיל לדרמן
  אכן מעצמה • רודי וגנר
  וואו • ד''ר בר ביצוע
  וואו • המסביר לצרכן
  וואו • האייל האלמוני
  וואו • המסביר לצרכן
  וואו • גיל לדרמן
  אפולוגטיקה לקומוניזם • ד''ר בר ביצוע
  אפולוגטיקה לקומוניזם • גיל לדרמן
  וואו • אורי רדלר
  ומי המציא את פופוב? • ראובן
  פאדיב, לא? • האייל האלמוני
  פאדיב, לא? • ראובן
  ומי המציא את פופוב? • יובל נוב
  ומי המציא את פופוב? • ברקת
  ומי המציא את פופוב? • ראובן
  וואו • האייל האלמוני
  וואו • אורי רדלר
  וואו • רודי וגנר
  וואו • אורי רדלר
  וואו • רודי וגנר
  וואו • המסביר לצרכן
  וואו • דורון הגלילי
  וואו • המסביר לצרכן
  וואו • ראובן
  וואו • דורון הגלילי
  וואו • ירדן ניר-בוכבינדר
  זה מה שאני מכיר • ששת
  אז לא הבנתי • ד''ר בר ביצוע
  אז לא הבנתי • האייל האלמוני
  אז לא הבנתי • ד''ר בר ביצוע
  אז לא הבנתי • אורי רדלר
  אז לא הבנתי • האייל האלמוני
  וגם לא תבין לעולם... • אורי רדלר
  אז לא הבנתי • שוטה הכפר הגלובלי
  אז לא הבנתי • אורי רדלר
  אז לא הבנתי • שוטה הכפר הגלובלי
  אז לא הבנתי • אורי רדלר
  אז לא הבנתי • שוטה הכפר הגלובלי
  אז לא הבנתי • אורי רדלר
  אז לא הבנתי • שוטה הכפר הגלובלי
  אז לא הבנתי • אורי רדלר
  גם אתה שוטוס? • דורון הגלילי
  גם אתה שוטוס? • שוטה הכפר הגלובלי
  אמרו את זה קודם לפני • דורון הגלילי
  אמרו את זה קודם לפני • שוטה הכפר הגלובלי
  אז לא הבנתי • ד''ר בר ביצוע
  אז לא הבנתי • שוטה הכפר הגלובלי
  אז לא הבנתי • ד''ר בר ביצוע
  אז לא הבנתי • יעקב
  אז לא הבנתי • שיהיה ממנטו
  אז לא הבנתי • דורון הגלילי
  אז לא הבנתי • יעקב
  אז לא הבנתי • שיהיה ממנטו
  עכשיו אתה לא הבנת • שיהיה ממנטו
  עכשיו אתה לא הבנת • ד''ר בר ביצוע
  עכשיו אתה לא הבנת • אורי רדלר
  שיעור ראשון בנימוסים והליכות • חנה בבלי?
  גהרט אה חוצפה • ד''ר בר ביצוע
  גישת התורה • יעקב
  מעניין • שיהיה ממנטו
  מעניין • יעקב
  מעניין • שיהיה ממנטו
  עונת המסיק • אייל שעוד לא השתתף בדיון הזה
  מאיפה בא הכסף • יעקב
  מאיפה בא הכסף • האייל האלמוני
  מאיפה בא הכסף • האייל שעוד לא השתתף בדיון הזה
  מאיפה בא הכסף • ד''ר בר ביצוע
  מאיפה בא הכסף • יעקב
  מאיפה בא הכסף • עוזי ו.
  מאיפה בא הכסף • האייל האלמוני
  מאיפה בא הכסף • יעקב
  מאיפה בא הכסף • יעקב
  מאיפה בא הכסף • עוזי ו.
  מאיפה בא הכסף • יעקב
  מאיפה בא הכסף • האייל האלמוני
  מאיפה בא הכסף • יעקב
  מאיפה בא הכסף • יעקב
  עונת המסיק • אורי רדלר
  עונת המסיק • האייל האלמוני
  עונת המסיק • צופה המום
  עונת המסיק • האייל האלמוני
  עונת המסיק • אורי רדלר
  נסיגה מקו האש • האייל האלמוני
  נסיגה מקו האש • המסביר לצרכן
  עונת המסיק • צופה המום
  עונת המסיק • רודי וגנר
  כזב ה''פרא האציל'' • ד''ר בר ביצוע
  לא כזב, ולא מה שאתה חושב • רודי וגנר
  הבל הבלים הכל הבל ובעיקר ה''פרא האצילי'' • ד''ר בר ביצוע
  הבל הבלים הכל הבל ובעיקר ה''פרא האצילי'' • רודי וגנר
  הבל הבלים הכל הבל ובעיקר ה''פרא האצילי'' • ד''ר בר ביצוע
  הבל הבלים הכל הבל ובעיקר ה''פרא האצילי'' • שוטה הכפר הגלובלי
  הבל הבלים הכל הבל ובעיקר ה''פרא האצילי'' • יהונתן אורן
  הבל הבלים הכל הבל ובעיקר ה''פרא האצילי'' • ד''ר בר ביצוע
  עונת המסיק • צופה המום
  עונת המסיק • אורי רדלר
  עונת המסיק • ד''ר בר ביצוע
  חרות על הלוחות • עוזי ו.
  חרות על הלוחות • ד''ר בר ביצוע
  חרות על הלוחות • אורי רדלר
  חרות על הלוחות • רודי וגנר
  חרות על הלוחות • אורי רדלר
  הערה • רודי וגנר
  הערה • האייל האלמוני
  כמה סוכר? • האייל האלמוני
  מי באיילים • אורי רדלר
  מי באיילים • עובדת בנקיון וסטודנטית בבר אילן
  מי באיילים • המערכת
  מי באיילים • המסביר לצרכן
  מי באיילים • אביב י.
  מי באיילים • האייל האלמוני
  אידאליזם קוואנטי • אביב י.
  אמצע הלילה זה לא זמן טוב שלך • האייל האלמוני
  גם לא ממש שלך • אביב י.
  למה גול עצמי? • יעקב
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • יעקב
  למה גול עצמי? • עוזי ו.
  למה גול עצמי? • יעקב
  למה גול עצמי? • עוזי ו.
  למה גול עצמי? • יעקב
  למה גול עצמי? • עוזי ו.
  למה גול עצמי? • יעקב
  למה גול עצמי? • ד''ר בר ביצוע
  למה גול עצמי? • עוזי ו.
  למה גול עצמי? • יהונתן אורן
  למה גול עצמי? • עוזי ו.
  או שלא קלטתי את ההומור, או ש... • האייל האלמוני
  בעתיד. עוד לא אבדה תקוותנו. • עוזי ו.
  בעתיד. עוד לא אבדה תקוותנו. • האייל האלמוני
  בעתיד. עוד לא אבדה תקוותנו. • עוזי ו.
  בעתיד. עוד לא אבדה תקוותנו. • האייל האלמוני
  למה גול עצמי? • אביב י.
  למה גול עצמי? • יעקב
  למה גול עצמי? • אביב י.
  לא הצלחתי למצוא את הנתון בלמ''ס • ליאור גימל
  לא הצלחתי למצוא את הנתון בלמ''ס • אביב י.
  לא הצלחתי למצוא את הנתון בלמ''ס • אורי רדלר
  לא הצלחתי למצוא את הנתון בלמ''ס • ברקת
  למה גול עצמי? • יעקב
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • האייל האלמוני
  טעות קטנה • האייל האלמוני
  למה גול עצמי? • עשו
  מה תורמים הביטויים האלה? • האייל האלמוני
  מה תורמים הביטויים האלה? • עשו
  מה תורמים הביטויים האלה? • ברקת
  מס שחיטה של 90% • האייל האלמוני
  מס שחיטה של 90% • עשו
  מס שחיטה של 90% • האייל האלמוני
  מס שחיטה של 90% • עשו
  מס שחיטה של 90% • האייל האלמוני
  מס שחיטה של 90% • האייל האלמוני
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • עשו
  למה גול עצמי? • גדי אלכסנדרוביץ'
  למה גול עצמי? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ברקת
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אביב י.
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ברקת
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ברקת
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ברקת
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • יעקב
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • יעקב
  כמה מספרים • עוזי ו.
  כמה מספרים • יעקב
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • רודי וגנר
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • ערן בילינסקי
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • רודי וגנר
  עבודה בחלמאות • צופה המום
  עבודה בחלמאות • ירדן ניר-בוכבינדר
  עבודה בחלמאות • צופה המום
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • יעקב
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • יעקב
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • יעקב
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • האייל האלמוני
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ברקת לא פה
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ראובן
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ברקת
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • האייל האלמוני
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • הידיד
  שכר מינימום והבטחת הכנסה • רודי וגנר
  שכר מינימום והבטחת הכנסה • עוזי ו.
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • א. ווטסון
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • יעקב
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • עוזי ו.
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • יעקב
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • יעקב
  מה יהיה עם הכותרת הזו? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • האייל האלמוני
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • הידיד
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • האייל האלמוני
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • הידיד
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • האייל האלמוני
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • הידיד
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • הידיד
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • הידיד
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • הידיד
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  הערה בשולי הנושא • האייל האלמוני
  הערה בשולי הנושא • ד''ר בר ביצוע
  הערה בשולי הנושא • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • הידיד
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • דורון הגלילי
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • הידיד
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • ד''ר בר ביצוע
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • האייל האלמוני
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • האייל האלמוני
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  400 שנות שלום • אורסון וולס
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אביב י.
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • הידיד
  מה יהיה עם הצעצועיסטים האלה? • אורי רדלר
  למה גול עצמי? • עשו
  למה גול עצמי? • גדי אלכסנדרוביץ'
  למה גול עצמי? • האייל האלמוני
  למה גול עצמי? • ערן בילינסקי
  The Fable of the Bees • אביב י.
  למה גול עצמי? • גדי אלכסנדרוביץ'
  למה גול עצמי? • ערן בילינסקי
  למה גול עצמי? • ערן בילינסקי
  למה גול עצמי? • גדי אלכסנדרוביץ'
  למה גול עצמי? • ערן בילינסקי
  למה גול עצמי? • דורון הגלילי
  למה גול עצמי? • גדי אלכסנדרוביץ'
  למה גול עצמי? • ד''ר בר ביצוע
  למה גול עצמי? • עשו
  למה גול עצמי? • ד''ר בר ביצוע
  למה גול עצמי? • עשו
  למה גול עצמי? • גדי אלכסנדרוביץ'
  למה גול עצמי? • יהונתן אורן
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • אורי רדלר
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • האייל האלמוני
  סיכום ביניים • אורי רדלר
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • יהונתן אורן
  סיכום ביניים • אביב י.
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • יהונתן אורן
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • יהונתן אורן
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • יהונתן אורן
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • דורון הגלילי
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • דורון הגלילי
  סיכום ביניים • גדי אלכסנדרוביץ'
  סיכום ביניים • דורון הגלילי
  סיכום ביניים • יהונתן אורן
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • יהונתן אורן
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • יהונתן אורן
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • יהונתן אורן
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • יהונתן אורן
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • יעקב
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • יעקב
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • יעקב
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • יעקב
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • ד''ר בר ביצוע
  סיכום ביניים • אייל מולד(ר)
  סיכום ביניים • אייל מתקומם
  סיכום ביניים • האייל האלמוני
  למה גול עצמי? • האייל האלמוני
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • האייל האלמוני
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • האייל האלמוני
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • אייל מתקומם
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • האייל האלמוני
  סוציאליזם של ציונים (או דגים) • האייל האלמוני
  במסגרת ההפניות להיום • אורי רדלר
  במסגרת ההפניות להיום • אייל מולד(ר)
  במסגרת ההפניות להיום • גדי אלכסנדרוביץ'
  במסגרת ההפניות להיום • האייל האלמוני
  במסגרת ההפניות להיום • אביב י.
  במסגרת ההפניות להיום • האייל האלמוני
  במסגרת ההפניות להיום • אביב י.
  במסגרת ההפניות להיום • אייל מולד(ר)
  במסגרת ההפניות להיום • דורון הגלילי
  צו השעה החברתית • יוסי צרי
  הפרוטוקולים של עובדי הרשויות • האייל האלמוני
  הפרוטוקולים של עובדי הרשויות • יוסי צרי
  הפרוטוקולים של עובדי הרשויות • האייל האלמוני
  הפרוטוקולים של עובדי הרשויות • יוסי צרי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים