תזכו לבנות בית נאמן בישראל 289212
ולבלתי ידח ממנו נידח.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 289219
ובעברית?
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 289673
שתזכה להיות דוס ושילדיך יהיו דוסים גם הם. מעין קללה כזאת של חרדים.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 289676
וְחָשַׁב מַחֲשָׁבוֹת, לְבִלְתִּי יִדַּח מִמֶּנּוּ נִדָּח.

שלא יודחו מלהיות חלק מהעם היהודי. שאיש לא יאמר להם שהם גויים דוברי עברית.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 289896
כלומר צדקתי. טוב לדעת.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 289962
יש איזה לינק למקום בו אתה מסביר מדוע אתה רוצה לקרוע את עצמך מעם ישראל?
זה מאוד עצוב.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290003
דיון 2296
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290264
תתבייש! כבר חשבתי שניסית לעזור ליהודי.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290026
אני בטוח שיש, אבל אני מעדיף לכתוב מחדש, במיוחד בשבילך:

הדת היהודית לא אומרת לי כלום. אין לי שום זיקה אל האל היהודי, ומכיוון שהדת עצמה היא חובקת כל, מבחינת עצמה (כלומר, מי שה"ממסד" היהודי רואה בו יהודי, מחוייב מבחינת היהדות למגוון איסורים וחובות), אני מעדיף שלא להיות חלק ממנה.

לא הסברתי את עצמי כראוי. אנסה שוב. פעם דיברתי עם מישהו דתי על היותי אדם חילוני. שאלתי אותו "אם אני מבקש להפסיק להיות יהודי, האם אפסיק להיות יהודי?" ענה לי "לא." שאלתי אותו "אם אני מתנצר, אני מפסיק להיות יהודי?" הוא ענה לי "לא, אתה נולדת יהודי, ותשאר יהודי". שאלתי "ואם אני מודיע ברבים שאני כופר באלוהים, מקלל ומבזה את שמו וקובר בצואת חזירים את ספר התורה?" ענה לי - "זה יהיה מאוד עצוב, אבל אתה עדיין תהיה יהודי, וכך גם ילדיך".
זה למה אני רוצה לקרוע את עצמי מהיהדות - כי אם אין דרך קלה לעשות את זה, אז אני אאלץ לעשות את זה בדרך הקשה.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290054
הקטע שמתחיל להיות מעניין כאן זה למה אתה מוצא לנכון לעבוד כל כך קשה (ולהתעסק ב"צואת חזירים") רק כדי שהטמבל ההוא לא יקרא לך יהודי. מה איכפת לך מה הוא חושב שאתה? "קרא לי ישמעל".

לדעתי, זה לא ממש חשוב מה ההוא או יעקוב חושבים שאתה. ואפילו לא מה הם חושבים שאתה צריך לעשות. מה שחשוב זה מה אתה (ואני/חנו) צריכים לעשות כדי שלא נצטרך לעשות מה שהם חושבים שעלינו לעשות - כמו להתחתן ברבנות.

אני חושב שלקבור בצואת חזירים את ספר התורה לא יעזור לנו. סתם נתלכלך אבל כמו שההוא אמר "אתה עדיין תהיה יהודי" בעיניו. העניין פוליטי, חילונים צריכים לפעול למען חוקים שיאפשרו חיים חילוניים (בלי לפגוע בחיי הדתיים). בשביל מה לקרוע בדרך הקשה?
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290098
היהדות היא לאום ודת משולבים. אם צרפתי ירק על דגל צרפת, יטבול אותו בצואת צפרדעים, ויסגיר את סודות הקרואסון לידי אויבי צרפת, הוא יחדל מלהיות צרפתי?
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290138
מה זה "משולבים"? מי שילב? האם זה אומר שאני לא יכול לפרום את השילוב? מה אני צריך אישור של רב או של יעקוב או של ההוא בשביל להפריד בין השניים?

פעם שאל אותי פלסטיני אחד (בחו"ל), "תגיד מאיפה אבא שלך בא לישראל?" אמרתי לו "מבולגריה" אז הוא אמר "אז אתה בולגרי!". נו? זה מספיק? הוא כבר הגדיר מה אני? ואם הרב עובדיה אומר שאני יהודי (או לא) זה כבר פסק שמחייב אותי?

הנה העובדות:
באתניות (יש אומרים לאום) - אני יהודי. זה ביולוגיה. אף אחד לא יכול לבטל.
באזרחות - אני ישראלי. את זה אני לא קובע לבד אבל יכול לקבוע שלא.
בדת - אני חילוני (לא יהודי ולא בטיח). את זה רק *אני* קובע.

אז מה המשיכה הזו לצואה (של חזירים או צפרדעים)? מבחינה אתנית הצרפתי שלך לא יכול לחדול להיות צרפתי. הוא יכול להתנהג כמו צרפתי - לאכול צפרדעים - או להתנהג כמו, נגיד, יהודי - לאכול צ'ולנט. זה לא משנה מה הוא. זה משנה רק את הצואה שלו.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 326222
"משולבים", זה כי היהדות היא כל כך עתיקה, שהיא שריד מהתקופה שבה דת היתה עניין אתני ומדיני, והיו אלים לכל עם.ולראיה - אלי מצריים ובבל ושומר וכן הלאה. וזה היה לפני שכל מיני נביאים / משיחים סברו שצריך להושיע את *כל* העולם. ואוי לו למי שלא ירצה להיוושע.

אתה יהודי חילוני. ויותר מכך - יהודי אורתודוקסי חילוני. חילוניות היא לא דת, והיא לא אין-דת. ואורתודוקסי - כי בארץ, זו ברירת המחדל, כל עוד לא הגדרת אחרת (קרי - הצטרפת לקהילה קונסרבטיבית או רפורמית. ואז בדרך כלל לא תגדיר עצמך חילוני).
אם כי בעיני, גם אין כזה דבר אתאיזם טהור.
מתוך שיחה עם בחורה צ'כית: אני התייחסתי אליה כאל נוצריה, והיא מחתה בתוקף וטענה שהיא אתאיסטית.
אני: "בסדר. נוצריה אתאיסטית. או אתאיסטית נוצריה".
היא: "לא. לא הוטבלתי, אני לא נוצריה".
אני: "מה את עושה בחג המולד?"
היא: "מקשטת עץ אשוח וקונה מתנות לכולם, אלא מה?"
אני: "ואת מבינה שבזה את שונה מהותית מאתאיסטית שגדלה הסביבה יהודית או מוסלמית. את אולי לא מאמינה שיש אלוהים ולא הוטבלת לנצרות, אבל הסביבה שלך היא נוצרית. את אתאיסטית נוצריה".

יהדות היא לא ביולוגיה. ביולוגית, אתה לא שונה מכל אדם אחר.

ואת הפלסטיני יכולת לשאול מאיפה אבא שלו או סבא שלו או סבא של הסבא שלו הגיע לארץ. כי לגמרי לא בטוח שאבות אבותיו שלו היו כאן מששת ימי בראשית.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 326294
יש הרבה מאוד יהודים ישראלים שחוגגים את יום ולנטיין ואת ראש השנה האזרחי. יש מוסלמים ישראליםך שחוגגים את חג המולד עם האשוח והכל. חגים משמחים הם סיבה למסיבה, גם בלי שום אלוהים וכתבי קודש.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 327084
יופי חי.
איך שבארץ חוגגים את ראש השנה האזרחי זה לא מתקרב לאיך שחוגגים את ראש השנה האזרחי בחו''ל.
ולו כדוגמא - אצלם זה באמת ראש השנה, חג משפחתי וכו' ואצלנו רק עוד סיבה למסיבה.

בשביל הרקורד - אני כתבתי את התגובה על אתאיזם נוצרי וכיו''ב. לא אייל אלמוני.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290067
זה נימוק קצת מוזר. אם היית מגלה קודם שאין דרך קשה לקרוע את עצמך מהיהדות (גם זה נכון), היית "נאלץ לעשות את זה בדרך הקלה"?
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290074
אה, אז פשוט הייתי אומר. ''אוקיי, אחלה. אני לא יהודי''. לצערי, יש כאלו שנהנים לקרוא לי בשם הזה למרות שאינני רואה עצמי ככזה. לך תגיד לפלסטיני שהוא לא פלסטיני אלא ירדני, ונראה מה הוא יגיד.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290075
אני אתאיסט בהשקפתי הדתית, אך יחד עם זאת יהודי לאומי. מאד.
אכן, לפי *הדת* היהודית אינך יכול, ככל הנראה, להשתחרר מיהדותך. ואולם, מבחינה *לאומית* אתה יכול בהחלט להשיג זאת, ובקלות רבה אפילו, ונראה שאתה בדרך ה"נכונה" לכך.
והערה לסיום: קשה לי להשתחרר מן הרושם, שהמקור והסיבה לרצונך (העזים, כך נראה) לקרוע את עצמך מה"יהדות", נובע מסתם הפרעה/מחלה נפשית. מסכן. תהיה בריא, חבר.
לטעמי, ההפסד הינו כולו שלך, אבל נראה שאין לך שליטה על כך. אמרתי מסכן, לא?
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290108
דווקא הלאום היהודי שלי (או, יותר נכון, השיוך האתני היהודי שלי) לא מפריע לי, ואני די מקבל את זה שאני יהודי מבחינה אתנית. אבל היותי יהודי מבחינה אתנית אינה משליכה עלי שום מחוייבות, ואינה מטילה על ילדי כל מגבלה מבחינת המדינה. הבעיה היא עם שיוכי לדת היהודית נגד רצוני.

המקור והסיבה לרצוני העז לקרוע עצמי מן היהדות הוא שאינני מאמין באלוהים, אני מוצא חלק גדול מהוראות הדת היהודית כמשוקצים למדי, ואינני רוצה שום חלק ביציר האדם הזה שנקרא ''הדת היהודית''. יצויין כי באותה מידה אינני רוצה להיות מוסלמי, נוצרי או בודהיסטי.

אבל כמו ההוא שכינה אותי אנטישמי, אתה מוזמן לקרוא לי חולה נפש אם זה עושה לך את זה. את הרחמים שלך אתה יכול לשמור לעצמך.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290112
אני חושש שפספסתי את המעבר הלוגי האחרון שלך. הרי המישהו הדתי אמר לך שלא משנה מה תעשה ולא משנה כמה חזק תנסה, עדיין תהיה יהודי. כלומר, אין דרך, לא קלה ולא קשה, לקרוע את עצמך מהיהדות. אז למה לנסות בכל זאת בדרך הקשה?

יותר חשוב לוודא איך העובדה שכמה אנשים רואים בך יהודי לא תפגע בדרך החיים שבה אתה רוצה לחיות, לא?
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290119
לא יודע, שמעתי שמועות שיש אנשים שאומרים עליהם שאסור להם לבוא בקהל ישראל, שהוקיעו אותם והקיאו אותם מעדת הקדושים הזאת. לשם אני שואף.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290139
אפילו אם תצליח להפוך את עצמך ואת זרעך לגויים, עדיין תרחף הסכנה שיום אחד הילדים יחליטו להתגייר. הפיתרון הטוב ביותר הוא להפוך לקראי, כך שאפילו אם נכדיך ירצו לשוב להיות יהודים, לא יקבלו אותם.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290184
הנה עצה טובה: המר את דתך.
אמנם אין בכך, לפי כללי הדת היהודית המתועבת‏1, כדי לשחרר אותך מאחיזתה המפלצתית של הדת היהודית - מבחינתה -אך מהצד *הפרקטי* מובטח לך, שתוך זמן קצר הרבה יותר תשתחרר דה-פקטו מאחיזתה. והדבר נכון כפליים לגבי ילדיך.
אכן, לדבריך אתה סולד מ*כל* השתייכות דתית, אך הרושם שקיבלתי‏2 הינו, שההשתייכות לדת *היהודית* דווקא מחליאה אותך באופן מיוחד. ושוב, מהצד *הפרקטי* הדבר כדאי, בפרט אם תמיר את דתך לנצרות ה"נאורה" מזו האיסלאמית, ובמיוחד לנוכח כוונתך להגר לקנדה המעטירה והנוצרית.

לאורך כל ההסטוריה היהודית היו יהודים שהמירו את דתם - מומרים - ורבים מהם הפכו לשונאי ישראל גדולים אף מהגויים. נראה לי שאתה הולך להיות אחד מהם.

1 נהוג, לאחרונה, לצרף את הביטוי "מתועב" דווקא ליגאל עמיר.
2 אם אני טועה - תקן אותי.
בית שינאה בישראל 290189
הוא התכוון אליך?

תגובה 290124
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290380
כן, אתה טועה. אין לי שנאה מיוחדת ליהדות, רק שהיהדות היא היחידה שאני מכיר מקרוב ושמנסה לכפות את עצמה עלי. בנצרות יש מספיק דפיקויות משלה אפילו אם נתעלם מהפרט השולי של האמונה באלוהים שאני, מן הסתם, שולל.
קנדה אינה ''נוצרית''. היא רב-תרבותית. המדינה היחידה, בעצם, שממש יכולה להתנאות בתואר הזה.

אין לי כוונה להפוך לשונא ישראל. את מדינת ישראל עצמה אני אפילו די אוהב, חוץ מכמה שריטות שמקלקלות את הכיף.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 335337
היית צריך לבוא בטענות לאמא שלך שלא הרתה אותך מגבר שאינו בעלה.
תזכו לבנות בית נאמן בישראל 290265
1) כתבת פעמים רבות שאתה רוצה להגר מכאן.
כתבת שאתה רוצה שילדיך לא יוכלו להתחתן עם יהודים ובעצם שאתה מקווה שהם יתבוללו.
זה בפירוש כיוון של קרע בינך ובין עמך, ואיני מבין למה.

2) נולדת יהודי וממילא החוק היהודי חל עליך. החוק לא מוצא חן בעיניך ‏1. רוב החילונים מפירים את החוק כשמתחשק להם ושומרים את החוק כשבא להם. חלקם שומרים את החוק מתוך הזדהות עם עמם. מדוע אתה בחרת דווקא לקרוע עצמך מהעם? האם לא מצאת דבר יותר גרוע להאבק נגדו?

1 לדעתי כי אינך מכיר אותו - תינוק שנשבה ‏2

2 בלי כל כוונה להעליב
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 290641
"תינוק שנשבה" זה מעליב, נקודה. קשה לי להאמין שאין לך כוונה להעליב אם אתה משתמש בכינוי מעליב, בכוונה. עצם ההצטדקות מראה לי שאתה מודע לכך.

בוש והכלם לך, עמלק בן אדום‏1.

1 בלי כל כוונה להעליב
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 290679
המושג תינוק שנשבה מבטא אדם שלא למד שלא באשמתו. היום מתלווה אליו משמעות שלילית, איני יודע למה.

אפשר רק לנחש:
א) אולי אנשים נעלבים שאומרים להם שהם לא יודעים
ב) אולי אנשים נעלבים שהם לא בחרו בדרכם.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292175
אני אסביר לך מה מפריע לי בביטוי "תינוקות שנישבו" – מפריע לי שזה אפילו לא דימוי. לא "כתינוקות שנישבו", אלא ממש כך: "תינוקות שנישבו". אני לא נשביתי בידי אף אחד. גם הורי לא וגם הורי הורי לא וגם הוריהם שלהם לא. אפילו אם תטען שאני "תם" שלא מכיר את היהדות ודוחה אותה בלי להכיר אותה (נגיד ש), אתה חייב לזכור שבעברו של כל בן תם היה גם בן רשע, ששאל "מה העבודה הזאת לכם" והסיר מעל עצמו את הדת היהודית. מאיפה אתה יודע שהתורה נכונה? אלוהים, הרי, לא נגלה אליך. אתה יודע שהתורה נכונה, משום שכך אמר לך אביך, והוא יודע כי כך אמר לו אביו, ואביו שלו הוא שאמר לו. גם אני כמוך. אבי שלי הוא שאמר לי שאין אלוהים ושהתורה כולה הבלות רוח היא. הוא ידע כי הוא שמע מאביו שלו, ואביו שלו שמע מאביו – ואביו, הוא היה במעמד הר סיני עצמו, הוא ועוד מיליונים רבים. הוא ראה את הקולות, הוא הריח את האפר שעלה במשרפות, הוא ראה את קברי האחים והוא למד על בשרו שאין אלוהים. הוא דחה את אלוהים בשתי ידיים. בדיוק כשם שאבות אבותיך קראו "נעשה ונשמע", וקיבלו עליהם להאמין באלוהים גם בלי להכיר את היהדות, כך הוא קיבל על עצמו לדחות את היהדות גם לפני שידע מה החלופה לה. וכמו אבות אבותיך, כך גם הוא התחיל אז ללמוד פרק בהלכות המחשבה החילונית, המוסר באין סמכות עליונה, ההומניזם והאמונה בנפש האדם שאינה תלויה בשום גורם חיצוני.

בגלל זה מושג ה"תינוקות שנישבו" כה דוחה בעיני. ניחא שהוא מלגלג עלי ורואה בי בור ועם הארץ – אבל הוא מטיל את אותו הרפש ממש באב-סבי, ועל כך אינני יכול לסלוח. אב-סבי לא היה תינוק שנישבה. הוא היה יהודי שהכיר את היהדות מקרוב לא פחות ממך, ראה את השקר הטמון בה, והנחיל לבניו אחריו את החילוניות. ואם אתה פוסל את זה, אתה פוסל את יסודות האמונה שלך עצמך.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292211
המושג תינוקות שנשבו לא מופנה, כמובן, אל מי ששנה ופירש.

תודה על ההסבר. עם זאת, אני עדיין לא מבין מה מביא אותך לאנטגנויזים כה גדול כלפי התורה, אנטגנויזים המתאים לדור ראשון ששנה ופירש ולא לדור רביעי.
יתרה מזאת, מה גורם לאנטגוניזים הזה להביא אותך לפרוש מהעם שלך ולרצות להתנתק ממנו? הרי מה שמעליב את רוב החילונים זה שאומרים להם שהם לא יהודים. הם רוצים ללכת בלי ולהרגיש עם. אתה בדבריך מעדיף להתנתק לגמרי מהעם. וזה חבל מאוד.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292240
לא שמעתי מעולם על חילוני שנעלב מכך שאמרו לו שהוא לא יהודי. מה שמעליב זה שאתם אומרים לנו שאנחנו כן יהודים על אפנו ועל חמתנו.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292246
דווקא אני זוכר חילונים (או כאלו שטענו שהם חילונים לפחות) רבים שנעלבו מאמירתו של ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו באוזני המקובל יצחק כדורי ''השמאל שכח מה זה להיות יהודים''.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292271
נכון מאוד. האמירה בזאת של נתניהו הביאה בעקבותיה הפגנת שמאל גדולה מאוד, שהדהימה אותי. רק מאוחר יותר הבנתי, שאנשים מדור שני (או שלישי) לשואה, למשל, באמת יכולים לראות בזה עלבון נורא.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292248
הנה את נתקלת עכשיו באחד שכזה.

אני יהודי לא פחות מכל אותם עובדי כוכבים החושבים שהם יהודים דתיים. אני יהודי לא פחות מכל מי שמאמין שאלוהים רוצה שאנשים לא יאכלו צ'יזבורגר.

הרעיונות שמועלים גם כאן על ידי אנשים שחושבים שהם דתיים הם פגאניים וגורמים לאנשים רציונליים להתרחק מהיהדות, מתוך זיהוי מוטעה של היהדות עם מה שנטען על ידי אותם „יהודים”.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292250
"הרעיונות שמועלים גם כאן על ידי אנשים שחושבים שהם דתיים הם פגאניים וגורמים לאנשים רציונליים להתרחק מהיהדות, מתוך זיהוי מוטעה של היהדות עם מה שנטען על ידי אותם „יהודים”

לי דווקא לא נראה שאותם דתיים מעוותים את היהדות. לדעתי, הסיבה לכך שאותם רעיונות גורמים לאנשים רציונלים להתרחק מהיהדות היא שהרבה מהרעיונות שמופיעים בתנ"ך ובהלכה הם לא רציונלים.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292251
זהו, שהיהדות אינה תנ''ך. התנ''ך הוא מסמך בעל חשיבות היסטורית עצומה, בהיותו הטקסט העתיק ביותר שהשתמר פחות-או-יותר בשלמותו.

זהו המסמך המכונן של העם שלנו. בשילוב עובדה זו והעתיקות הנ''ל, יש בידינו מסמך שבו כתוב שהשמש והירח נבראו אחרי כדור הארץ כדי למשול ביום ובלילה, לא ידוע שהארץ כדורית, או שהיא נעה או שיש אבולוציה וכיוצא באלה.

כמסמך היסטורי הוא מרגש. אם מישהו משתמש בו כיום כאורים ותומים התוצאה מביכה, מה גם שבמשך השנים נוספו כל מני טקסים מוזרים שלא היו אפילו בו (ע''ע הפרדת חלב ובשר וכדומה).
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292254
אבל אתה לא יכול להיות דתי בלי שאתה מאמין שהתורה היא דבר אלוהים, ואם היא דבר אלוהים אז סביר שהיא תהיה האורים ותומים שלך. אם אתה לא מאמין שאלוהים העביר למשה את התורה אז באיזה מובן בדיוק אתה אדם מאמין?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292262
מי אמר מאמין?

אני יהודי אתאיסט.
היהדות היא עם. זה שיש עובדי כוכבים שמנסים לשכנע שמי שכותב בשבת אינו יהודי היא עובדה מעניינת מבחינה אנתרופולוגית ותו לא.

שיהיה ברור: אני לא נלחם על *זכותי* להיקרא יהודי. היהדות שלי (וגם של דובי קננגיסר) היא עובדה קיימת שאינה בשליטתי (וגם לא בשליטתו).
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292265
נשמע שאם כבר אתה משהו, זה ישראלי ממוצא יהודי. מעט המשותף בינך ובין מי שמכנה את עצמו יהודי בארה''ב.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292270
מה זה ישראלי ממוצא יהודי?

יש הרבה זוגות נשואים שאחד מהם הוא ישראלי־יהודי מלידה והשני יהודי עולה חדש.

יש מעט מאד זוגות נשואים שבהם אחד הוא ישראלי מ„מוצא” יהודי והשני ישראלי מ„מוצא” ערבי.

יש מכנה משותף גדול יותר ביני לבין היהודי האמריקאי מאשר ביני לבין דרוזי, ערבי או צ'רקסי החיים בארץ ואינם יהודים.

נישואין בין עדתיים בקרב יהודים לא מושכים שום תשומת לב מיוחדת. נישואין בין-דתיים הם אירוע חריג ביותר, ולא רק בגלל ההתנגדות הממוסדת, אלא משום שבאמת מדובר בתרבויות שונות לחלוטין.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292297
יש הרבה זוגות נשואים שבהם אחד הוא אמריקאי מ''מוצא'' אירופאי והשני הוא מהגר מאירופה.

יש מעט מאד זוגות נשואים שבהם אחד הוא אמריקאי מ''מוצא'' אירופאי והשני אמריקאי ממוצא ''אפריקאי''.

לגבי המכנה המשותף קשה לי להגיב, לא מכירה אותך. אני בכל זאת מנחשת שיש בינך ובין ערבי המתגורר בחיפה יותר מהמשותף מאשר בינך ובין יהודי חרדי המתגורר בברוקלין.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292304
יש לך נתונים מספריים להצהרה הזו?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292321
In the U.S., according to the Census Bureau, about 97% of married non-Hispanic whites in the U.S. are married to other non-Hispanic whites

''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292397
וכמה מהם נשואים לילידי אירופה?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292409
לגבי אחוז האמריקאים ממוצא אירופאי שנשואים לילידי אירופה, אני יכולה לנסות ולחפש מספרים, אבל לא יהיה פשוט למצוא נתונים מתוקני הטייה (ניחוש שלי - הנתונים הגולמיים יראו שאחוז גבוה יותר מהמהגרים האירופאים מתחתן עם לא לבנים מאשר האמריקאים ממוצא אירופאי ולו בגלל שהם מגיעים לרוב לערים שיש בהן אחוזים גבוהים של היספאנים ושחורים)

מקרב חברי כאן אני מכירה שלושה זוגות מעורבים, בכולם הצד הלבן הוא לא אמריקאי.

בקיצור, למרות שהסיטואציה לא זהה, עדיין לא מובן לי מדוע שתתעקש לתאר עצמך כיהודי ולא כישראלי ממוצא יהודי מתוך השיקול שסיכוייך להתחתן עם רוסיה (אולי) יהודיה שהפכה לישראלית גדולים מסיכוייך להתחתן עם ערביה ישראלית.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292413
זו היתה רק דוגמא להמחיש מדוע אני והעולה החדשה שייכים לאותו עם.

אני יהודי ואני ישראלי. המוצא שלי הוא רומני. „מוצא” פירושו שיצאתי ואני כבר לא שם.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292414
ומה היית אומר על דובי (או עלי לצורך העניין)?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292415
באיזה עניין?

כבר אמרתי שהשתייכות לעם היהודי אינה עניין של בחירה. אתם יהודים ישראלים. לכל אחד מוצא (נדמה לי שאצל דובי זה גרמניה, אבל אני מתעצל לבדוק ואצלך הזהות מוסתרת במכוון). שאלת המוצא נראית לי שולית.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292416
האם לפי שיטתך יכולים אנשים בני העם היהודי להפסיק להשתייך לו בדרך כלשהי, על ידי טקס קצר או תהליך ארוך?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292417
לא.

אם אדם בוגר מחליט להתנתק מכל סממן של הרקע התרבותי שלו, הוא יצליח להביא לכך שילדיו לא יהיו יהודים.

ומהכיוון השני – אדם שגדל כיהודי הוא יהודי אפילו אם מתברר שטכנית הוא לא נופל בהגדרה הדתית (דוגמא: מי שמגלה שאמו לא היתה יהודיה).
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292418
כלומר, לשיטתך, לדובי זה כבר אבוד, אבל הדובונים הקטנים שיוולדו לו יוכלו להיות "לא יהודים", אם, למשל, יגדל אותם בערבות המושלגות של קנדה, במנותק מכל סממן תרבותי יהודי?

(דובי, אתה רושם?)

אני מניח שהדבר תקף לשיטתך גם עבור מי שמבקשים להצטרף לעם היהודי, כלומר מי שהחליט לקשור את גורלו בגורל העם לא יהיה יהודי בעצמו, אך אם יחנך את ילדיו ברוח התרבות היהודית, הם יחשבו ליהודים?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292420
הרישא נכון וכבר אמרתי זאת כאן בעבר.

לגבי הסיפא – ודאי שילדיו יהיו יהודים. אינני יודע כיצד להחליט אם גר הוא יהודי „אמיתי”. מי שמחליט להצטרף לעם היהודי עבר, מן הסתם, איזה שהוא תהליך מחשבתי-רגשי-תרבותי.

יש מספר גרמנים שהחליטו להתגייר בעקבות השואה, אולי כהתרסה ואולי כדי למרק רגש אשם כלשהו (הידועה ביותר היא השחקנית אורנה פורת. הכרתי גם אחרים). הם לא יכולים להפסיק להיות גרמנים, אבל היהדות שלהם נעשית אותנטית בשלב מסויים.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292628
מה הקשר בין ארץ הולדת הורי לבין המוצא שלי? המוצא האתני שלי הוא יהודי. זה שאבא שלי נולד בגרמניה, אמא שלו בפולין, אמא שלי ברומניה ואמא שלה בהונגריה - כל זה אינו משליך על המוצא שלי כהוא זה.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292630
מוצא הוא המקור או מקום היציאה. זהו המושג המילוני. המוצא שלך הוא אשכנזי, וביתר פירוט גרמניה-רומניה.

אם חשקה נפשך ללכת רחוק יותר, המוצא של כולנו הוא כנראה קרו־מניוני.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292913
המוצא שלי כלל אינו רומני. אמי נולדה באותו חלק של הונגריה שהועבר לידי רומניה באחת המלחמות האלה של האירופאים המשועממים הללו, נצר למשפחה שהתגוררה בהונגריה דורות רבים. למה רק בגלל שהגבול המדיני שונה ע"י כוחות אחרים, המוצא שלי השתנה? ולמה רק בגלל שסבתא שלי הועברה בעל-כרחה מפולין לגרמניה בסוף מלה"ע השניה, זה הופך אותי לגרמני ולא פולני? מה המשמעות של ה"מוצא" אם הוא כל כך שברירי? מה עם הילדים שלי? הם יהיו ממוצא ישראלי? אשכנזי? פולני-הונגרי-רוסי? מה?

למיטב ידיעתי, מוצא היא המילה העברית ל"ancestry" או "descent" - דבר הרבה יותר עמוק מאשר השאלה המקרית של איפה סבתא שלי הייתה בדיוק כשהיא ילדה את אמא שלי. אחי נולד בעת שהורי התגוררו מספר שנים באיטליה. האם ילדיו יהיו "ממוצא איטלקי"?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292980
לא יודע להחליט עבור כל מקרה גבולי. שאלת המוצא נראית לי בלתי חשובה לדיון.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 293051
מסכימה.

תוך כמה דורות בכלל יפסיקו לספור מי הגיע מאיפה.
הילדים שלי, למשל, כבר יצטרכו להגיד:
"אני דור רביעי בארץ, אבל הסבא וסבתא רבא שלי מצד אחד הגיעו מסין‏1, רק שקודם, לפחות הסבא, הגיע מביילורוס. מאיפה ברוסיה ההורים של הסבתא רבא הגיעו לסין אני לא יודע. הסבא רבא השני שלי הגיע מרומניה אבל בעצם במקור לפחות חלק מהמשפחה שלו הגיע מספרד. הסבתא-רבא שלי נולדה בארץ, אבל הסבתא-רבא-רבא שלי והסבא רבא-רבא שלי הגיעו מביילורוס גם. מהצד השני, סבתא שלי נולדה בארגנטינה, אבל ההורים שלה הגיעו מפולין, וסבא שלי נולד בארץ אבל הסבא-רבא והסבתא-רבא הגיעו מפולין גם כן".

1 באיגוד יוצאי סין בישראל כו-לם בעצם יוצאי רוסיה, חוץ ממשפחה אחת עיראקית.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292275
השאלה, לדעתי, היא מה היו עושים למען אחים יהודים בצרה.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292268
לא דיברתי עליך ספציפית. אם אדם מסוים מתקרא מאמין הוא מחויב לקבל עליו את התורה בכתב ואת התורה שבעל פה. בשניהם יש הרבה מאוד דברים לא רציונלים, לכן אני לא מסכים אם הטענה (אם אכן זוהי הטענה שלך) שאותם דתיים מרחיקים אנשים רציונלים מהיהדות, כי *עיקרי היהדות* הם הלא רציונלים ואותם אנשים פשוט ממלאים אחרי אותם עיקרים (במקרה הרע) או מנסים להתאים את אותם עיקרים למה שידוע לנו היום (במקרה הטוב).

לפעמים אגב, ה"התאמה" של אותם עיקרים לא רציונלים של היהדות למציאות כפי שאנחנו מכירים אותה כיום היא פתטית להחריד.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292274
אני מנסה ליצור את ההפרדה בין ההשתייכות לעם היהודי לבין האמונה של היהדות הדתית. הקשר בין שני הדברים הוא היסטורי ולא תוכני.

אם הוא „מאמין” שילך על פי מה שהוא מאמין בו. אם הוא מגיע מרקע תרבותי יהודי הוא יהודי ללא קשר לאמונותיו.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292287
אני רוצה להאיר את עיני הקוראים לדברים שאני קורא כאן. אני קורא אותם ושותק. קחו את זה בחשבון בדיון על ברוגז ועלבונות.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292288
מה מהדברים פה העליב אותך?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292291
על דאטפך אטפוך.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292396
ובעברית?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292403
בעברית: על שהִטְבעת הטביעוך.

מיוחס להלל הזקן שזה מה שקרא לכיוון גולגולת אדם שנסחפה בנהר: על שהטבעת הטביעוך, ומטביעייך יטובעו.

בהשאלה: מה שעשית לאחרים חזר אליך (וגם יחזור אליהם וחוזר חלילה).
תודה 292405
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292366
אנחנו מאוד קרובים בדעתנו בעניין.

הטענה השגורה שלי היא שהיהדות היא מסורת עבורי כיהודי אתאיסט. היא קשורה למשפחה ולקהילתיות ולתחושת זהות לאומית. קשורה‏1. ושם זה נגמר.

1 כלומר הכיון של הקשר הנסיבתי הזה לא ברור או לא קבוע.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292402
נכון.

אבל יש כאלה שאינם מקבלים את קיומו של יהודי אתאיסט. אחד מהם היה הרב קוק, שאמר שאין חיה כזו. על פי הרב קוק, בסתר לבי אני מאמין באלוהים ורק עושה קולות של כאילו.

אדם אחר שאינו מקבל את קיומו של עם יהודי בנפרד מהדת היהודית הוא דובי קננגיסר, שחושב שאם הוא אומר שהוא אינו יהודי, אז הוא אינו יהודי וחסל.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292635
לא ברור לי מה הקשר בין שני חלקי המשפט האחרון. אינני טוען שאני לא מקבל את קיומו של עם יהודי בנפרד מהדת היהודית, אלא שאינני מאמין בקיומה של זהות יהודית המנותקת לחלוטין מהדת היהודית. אם ''עם יהודי'' הוא ביטוי שמתייחס אך ורק לקשרי הדם בין היהודים, אין כאן מה להכחיש, אבל אין בעצם קיומם של קשרי הדם הללו רבותא. בלי קשר לכך, אני קובע כי אם אני אומר על עצמי שאינני יהודי מבחינת הזהות שלי, הרי שבהכרח הדבר הוא נכון. אני יהודי אך ורק מבחינה אתנית.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292658
אני לא מדבר על „קשר דם” אלא על זהות תרבותית. הרקע התרבותי שלך הוא יהודי, דבר המשפיע על כל התנהלותך.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292945
הרקע התרבותי שלי הוא ישראלי-חילוני. יש חפיפה מסוימת בינו לבין הרקע של כלל היהודים, אבל היא לא גדולה במיוחד. יש לי לא מעט חפיפה גם עם העם האמריקאי באופן כללי, משום שאני צורך חלק נכבד מהתרבות שלהם, ויש שטחים לא קטנים שהם נפרדים לחלוטין ביני לבין יהודי התפוצות, משום שהם אינם מכירים את התרבות הישראלית. הבעיה היא שהקונספט של ''העם הישראלי'' לא ממש מגובש בינתיים.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292256
הפרדת חלב ובשר איננה מופיעה בתנ"ך? אתה בטוח?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292261
אני גם בטוח
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292267
בטוח לחלוטין.

מה שכתוב הוא „לא תבשל גדי בחלב אמו”. המשפט הזה מופיע שלוש פעמים, ולחזרה המשולשת הזו הוענקה פרשנות מרחיקת לכת: הוחלט שיש שלוש הנאות האסורות בשל כך: איסור בישול, הנאה ואכילה. אינני יודע על איזה חומר היה מי שהחליט את זה. כנראה משהו משובח במיוחד.

אבל בפרשת „וירא” מגיעים שלושה אנשים לבקר את אברהם אבינו והוא מגיש להם צ'יזבורגר. גם לכך יש לעכו"מינו תשובה: הוא הגיש קודם את החלב ורק לאחר שסיימו לאכול – את הבשר. קראתי שוב ושוב את הקטע האמור, ולא מצאתי שום סיבה לחשוד שהוא לא הגיש להם בדיוק את מה שנכתב. אגב, הטענה שהמקרה התרחש לפני האיסור על גדי בחלב אמו אינה טיעון שהדתיים משתמשים בו, שכן אברהם אבינו היה אמור לדעת את המצוות, גם אלה שלא נכתבו עדיין. מן סופרמן כזה.

אבל מעבר לכך, לאיסור על בישול גדי בחלב אמו יש טעם הגיוני: זה ודאי טקס אכזרי שהמקרא מוקיע, ואכן – לשחוט גדי ולבשלו דווקא בחלב אמו הוא דבר מעורר צמרמורת. לעומת זאת – לאיסור על שילוב חלב ובשר אין שום טעם הגיוני. נכון שיש מצוות נוספות שטעמן אינו ידוע, אבל כאן לא מדובר בשום מצוה שכזו. חזקה על התנ"ך שאם זו היתה הכוונה, היתה כבר נמצאת הדרך לומר זאת במפורש.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292309
שמעתי היכנשהו שחלק מהאיסורים בתנ"ך, גם כאלו שנראים לנו שרירותיים (כמו האיסור על משכב זכר) מקורם בכך שהדברים האסורים היו נפוצים בפולחנים של אלילים אחרים, וכמובן שהאינטרס מס' 1 של היהדות היה לעצור את אותם פולחנים. האם גם מקרה הגדי יכול להיות נתון לאותה פרשנות?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292311
אני בהחלט חושב כך. זה כנראה היה פולחן כנעני.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292348
הפרשנות הכי סבירה שאני שמעתי, היא ש"גדי בחלב אמו" הוא פשוט גדי שטרם נגמל מיניקה, ולא איזה טקס תמוה של בישול גדי בחלב שיצא מאמא שלו (מה אכזרי בזה? למי אכפת? מתי בפעם האחרונה בדקת מהחלב של איזו פרה יצאה הגבינה שאני מניח על ההמבורגר שלך?). פה יש הגיון שהוא לא רק מוסרי (נגיד), אלא בעיקר כלכלי: לשחוט גדי צעיר כל כך זה פשוט בזבוז משאבים וניקור עיניים.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292399
למה זה סביר יותר מאשר גדי שבושל בחלב אמו? זה מה שכתוב. יש סיבה להניח שמדובר במשהו אחר?
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292640
א. כי לא ברור לי מה בדיוק אכזרי או לא בסדר בבישול גדי בחלב של האמא שלו. נראה לי, אישית, שרירותי בדיוק כמו הקביעה שאסור לאכול בשר וחלב מבחינת ה''רשעות'' שבכך.
ב. כי בשניים מתוך שלושת המופעים של הציווי, הוא צמוד ל''ראשית ביכורי אדמתך תביא בית יהוה אלהיך''.
ג. פה אני מסתמך על זכרון מטושטש משהו, אבל מהניקוד המקובל של המילה ''חלב'' עולה כי המשמעות היא של ''שומן'' (חלב בסגול) ולא של חלב (בקמץ), וזה כבר מצביע ביתר שאת לכיוון הרעיון של גדי צעיר במיוחד.
''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' 292662
א. כנראה שאכילת גדי דווקא בחלב אמו (ולא בחלב עִזים כלשהו) הוא חלק מפולחן. אכילה פולחנית שבה מנוצלים משאבי החיה כדי לאכול את פרי בטנה נראית כחלק מעבודה זרה, ואני חושב שיש בזה גוון אכזרי (יתכן שלו היינו יודעים את פרטי הפולחן לא היתה כאן שאלה אם מדובר בתהליך אכזרי או לא).

ב. לא רואה את הקשר לחלב. כן רואה את הקשר לגדי.

ג. אם מדובר ב„גדי בשומן אמו” – נראה לך שמדובר על גדי שטרם נגמל? מה הקשר?
ובכל זאת נשאל את השאלה 292810
אם המצווה היתה לא לאכול גדי בחלב אימו, או לא לאכול גדי יונק, נשאלת השאלה איך היא המתפתחה ללא לאכול בשר וחלב ביחד.

ז"א, מי היה האיש שהחליט יום אחד שפיצה עם חלב תאו ונקניק עוף זה "גדי בחלב אימו". איך ומתי הוא הגיע למסקנה הזו?

אני מניח שאין לזה תשובה מתועדת, בכל זאת, יש למישהו רעיון שנשמע הגיוני וסביר?
ובכל זאת נשאל את השאלה 292814
אני הבנתי שהתרוץ להרחבת האיסור הוא עניין "מראית עין". בשעה שאתה סועד את ליבך בפיצה המופלאה שרקחת, אני עובר לידך ואומר בליבי: "אהה, אם סמיילי הצדיק אוכל גדי בחלב אמו, ודאי מותר גם לי". זה שאני לא מבדיל בין גדי לתאו, בין עוף לכבש ובין סמיילי לרב עובדיה לא אומר שמותר לך להכשיל אותי.

(על התרוץ הזה שאלתי, ולא נעניתי, למה מותר לטגן בשר במרגרינה)
ובכל זאת נשאל את השאלה 292819
זאת אמרת שהאיסור הוא עדיין רק על גדיים ועיזים?
ובכל זאת נשאל את השאלה 292823
מנין אתה מסיק את זה? כל מאכל שעלול להיראות כגדי בחלב אימו אסור. כאמור, אותי הנימוק הזה לא ממש משכנע (טופו בחלב סויה דוקא מותר, משום מה) אבל זה מה ששמעתי.

לגבי שאר הסוגיות, הנה לינק: http://kodesh.snunit.k12.il/i/5209.htm
ובכל זאת נשאל את השאלה 292825
כן, גם טונה בחלב עיזים מותר. זה לא נשמע לי כהסבר סביר במיוחד.
ובכל זאת נשאל את השאלה 293134
אני לא חושב שהנימוק הזה נועד להראות מדוע ההלכה כפי שהיא היום היא הגיונית (עבור היום) - אם כן אז זה באמת לא משכנע. הוא בא להסביר מדוע *בזמנו* ההלכה נקבעה כך - ואז הם לא ידעו סויה (לא כל שכן טופו ומרגרינה), וגם טונה לא היתה בתפריט הטיפוסי.

מזל שהדברים הסתבכו מאז: כך נמצאנו צריכין מנגנון השגחת כשרות.
ובכל זאת נשאל את השאלה 292869
יש הרבה אנשים שמאז מגפת השפעת של תום מלחמת העולם הראשונה משוכנעים שאסור לשתות מים אחרי פירות. יכול להיות שהיה כאן תהליך דומה.
אפשר לקבל הסבר? 292877
"מגפת השפעת של תום מלחמת העולם הראשונה"? "מים אחרי פירות"? יש כאן סיפור שאני לא מכיר.
אפשר לקבל הסבר? 292884
עדיף לא לשמוע. אתה עלול להשתכנע :-)
אפשר לקבל הסבר? 292888
בזמן מגפת השפעת שהשתוללה אחרי מלחמת העולם הראשונה המליצו לא לשתות מים ממקורות מפוקפקים ולא לאכול פירות לא שטופים. אישהו זה התגלגל ל''לא לשתות מים אחרי אכילת פירות''.
תודה 292890
אפשר לקבל הסבר? 292896
הסיפור הזה לא נשמע סביר. יש לך לינק שמסביר את זה קצת יותר בפירוט או מוכיח?
אפשר לקבל הסבר? 292909
לעניין זה ישנן גירסאות רבות, ואני שמעתי גירסה קצת שונה:

בפירות בלתי שטופים ישנם נגיפי שפעת, וכאשר מוזרמים אל מערכת העיכול נוזלים בלווית הפירות - הדבר אכן מועיל במידה מסויימת ליצירת מצע נוח להתפתחותם ולהתרבותם של הנגיפים. כלומר: יש אמת יחסית, מצומצמת, בתיאוריית "אסור לשתות מים אחרי פירות" - אבל היא יחסית ומצומצמת, ואילו האמת המלאה והמדוייקת יותר היא שיש לשטוף ולחטא (בעזרת חומרים מאושרים ובלתי מזיקים ככל האפשר) את הפירות, ואז לא יהיה צורך בסייגים על שתיית מים.

אבל את הגירסה המשובחת ביותר שמעתי פעם בילדותי, כשביקרתי עם אמא אצל רופא הילדים.

אמא שאלה אותו למה פעם היו אומרים שאסור לשתות מים אחרי שאוכלים פירות, והרופא העלה הבעה חצי מעונה חצי משועשעת ואמר, עכש"ז: "אויש, עוד פעם הסיפור הזה... בואי נגיד שזה בגלל שאם שותים מים אחרי פירות אז צומחים דגים בבטן, אוקיי?"
אפשר לקבל הסבר? 293558
אני גדלתי עם הידיעה שאסור לשתות מים אחרי פירות, ואסור לאכול לחם חם. לפחות לגבי הידיעה השניה, המקור שלה ברור: האמהות לא אהבו את הלחם פעור הפה שהיינו מביאים מהמכולת הביתה לאחר שזללנו את ה"נשיקה" ואת הבצק החם והטעים בסביבתה הקרובה. זאת היתה גם דרכן לתת לעוגות שאפו סיכוי מסויים לא להתחסל עוד לפני שהאורחים הגיעו.
היה בצק ב1852? 293562
אפשר לקבל הסבר? 293603
חשבתי שאת הבצק החם (לא את הקרום הקשה - רק את הבצק) ''אסור'' לאכול משום שזה ''כמו גומי בבטן'', כלומר - טריות היתר מקשה קצת על העיכול. יש בזה משהו, אגב, אם כי לדעתי העניין הזה מפריע הרבה יותר למבוגרים (עד כדי גרימת כאבי בטן) מאשר לילדים.
אפשר לקבל הסבר? 295019
ואבא שלי היה אומר שאסור לאכול את החור של הבייגלה, כי מי שאוכל חורים, יש לו חורים בבטן.
אפשר לקבל הסבר? 295899
ואבא שלי אומר שכשהוא היה קטן, הוא היה עוזר לסבתא שלי להכין בייגלה- הוא היה מביא את החורים, והיא היתה מניחה מסביב את הבצק.
אפשר לקבל הסבר? 293755
נו. אז יש לנו כמה חוויות משותפות....
אצלנו המכולת היתה בקצה אחד של המושב, והבית היה בקצה השני. עד שהגענו הביתה, הלחם היה שרוול ריק, מוכן למילוי של סנדביץ' תוניסאי.
  אפשר לקבל הסבר? • עדי
  אפשר לקבל הסבר? • ל.ב.פ., תל אביב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • שוטה הכפר הגלובלי
  הסיבה לחשוד • נועה ו
  הסיבה לחשוד • יובל רבינוביץ
  לא קשיא • האייל האלמוני
  לא קשיא • יובל רבינוביץ
  לא קשיא • האייל האלמוני
  לא קשיא • יובל רבינוביץ
  לא קשיא • כליל החורש נאורי
  לא קשיא • נועה ו
  לא קשיא • דורון הגלילי
  לא קשיא • אורי פז
  לא קשיא • כליל החורש נאורי
  לא דובים ולא יער • אורי פז
  לא דובים ולא יער • כליל החורש נאורי
  לא דובים ולא יער • אורי פז
  הסיבה לחשוד • האייל האלמוני
  הסיבה לחשוד • יובל רבינוביץ
  הסיבה לחשוד • גדי אלכסנדרוביץ'
  הסיבה לחשוד • יובל רבינוביץ
  הסיבה לחשוד • אורי פז
  הסיבה לחשוד • יובל רבינוביץ
  הסיבה לחשוד • אורי פז
  הסיבה לחשוד • יובל רבינוביץ
  האגדה כמטאפורה • אורי פז
  הסיבה לחשוד • האייל האלמוני
  הסיבה לחשוד • יובל רבינוביץ
  הסיבה לחשוד • ברקת
  הסיבה לחשוד • יובל רבינוביץ
  הסיבה לחשוד • ברקת
  הסיבה לחשוד • אורי פז
  הסיבה לחשוד • יובל רבינוביץ
  הסיבה לחשוד • אורי פז
  הסיבה לחשוד • יובל רבינוביץ
  הסיבה לחשוד • אורי פז
  הסיבה לחשוד • יובל רבינוביץ
  הסיבה לחשוד • שוטה הכפר הגלובלי
  הסיבה לחשוד • אורי פז
  הסיבה לחשוד • האייל האלמוני
  הסיבה לחשוד • אורי פז
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • לא חרדי ולא עורך-דין
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • שוטה הכפר הגלובלי
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • ברקת
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • אורי פז
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • אורי פז
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • המסביר לצרכן
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • איילה נבוכה
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • אלמנה ויתום
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • אלמנה ויתום
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יובל רבינוביץ
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יובל רבינוביץ
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יובל רבינוביץ
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יובל רבינוביץ
  זה הנושא שחברי הטוב והקנדי טוען שעדיין בוער אצלם • oded
  פופטיץ? • האייל האלמוני
  פופטיץ? • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • ירדן ניר-בוכבינדר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  הצהרה • האייל האלמוני
  הצהרה • יהונתן אורן
  הצהרה • האייל האלמוני
  הצהרה • יהונתן אורן
  הצהרה • האייל האלמוני
  הצהרה • יהונתן אורן
  הצהרה • האייל האלמוני
  הצהרה • דובי קננגיסר
  הצהרה • יהונתן אורן
  הצהרה • האייל האלמוני
  הצהרה • האייל האלמוני
  הצהרה • יהונתן אורן
  הצהרה • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • אורי פז
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרף השאיפה והניסיון המר להיות ''עם ככל העמים'' • אורי פז
  חרף השאיפה והניסיון המר להיות ''עם ככל העמים'' • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרף השאיפה והניסיון המר להיות ''עם ככל העמים'' • אורי פז
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דובי קננגיסר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • שוטה הכפר הגלובלי
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • ד.ק.
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • אלמונית
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • המסביר לצרכן
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל הירוק
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל הירוק
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל הירוק
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל הירוק
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • ד.ק.
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • ד.ק.
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • האייל הירוק
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • ד.ק.
  ביקורת • ד.ק.
  ביקורת • האייל הירוק
  ביקורת • האייל האלמוני
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • כליל החורש נאורי
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • האייל הירוק
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • האייל הירוק
  ביקורת • יעקב
  בחיי שאין טעם • האייל הירוק
  בחיי שאין טעם • יעקב
  בחיי שאין טעם • האייל הירוק
  בחיי שאין טעם • יעקב
  בחיי שאין טעם • האייל הירוק
  בחיי שאין טעם • יעקב
  בחיי שאין טעם • עוזי ו.
  בחיי שאין טעם • האייל הירוק
  בחיי שאין טעם • האייל האלמוני
  בחיי שאין טעם • האייל האלמוני
  בחיי שאין טעם • תובל
  בחיי שאין טעם • יעקב
  בחיי שאין טעם • תובל
  בחיי שאין טעם • יעקב
  בחיי שאין טעם • תובל
  בחיי שאין טעם • אורי פז
  בחיי שאין טעם • תובל
  בחיי שיש טעם • אורי פז
  בחיי שאין טעם • האייל האלמוני
  בחיי שאין טעם • אורי פז
  בחיי שאין טעם • האייל האלמוני
  בחיי שאין טעם • אורי פז
  בחיי שאין טעם • האייל האלמוני
  בחיי שאין טעם • האייל האלמוני
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • גדי אלכסנדרוביץ'
  המלצות יצרן • אורי פז
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  מכניקת הקוואנטים מחייבת ויתור על הדטרמיניזם • אורי פז
  מכניקת הקוואנטים מחייבת ויתור על הדטרמיניזם • גדי אלכסנדרוביץ'
  ללא כותרת • ירדן ניר-בוכבינדר
  ללא כותרת • אביב י.
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • זאת שהתערבה ופירשנה
  הו, א-לוהים! • אורי פז
  ללא כותרת • האייל הירוק
  ללא כותרת • אורי פז
  אכן, פתטי • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • האייל הירוק
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • ראובן
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • האייל הירוק
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • ראובן
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • האייל הירוק
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • ראובן
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • האייל הירוק
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • ראובן
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • האייל הירוק
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • ראובן
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • האייל הירוק
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • ראובן
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • אורי פז
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • האייל הירוק
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • אורי פז
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • שוטה הכפר הגלובלי
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • אורי פז
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • ערן בילינסקי
  תודה שגילית לי את אמריקה • אורי פז
  תודה • אביב י.
  תודה • אורי פז
  תודה • אביב י.
  תודה • אורי פז
  תודה • שוטה הכפר הגלובלי
  תודה רבה, אבל... • אורי פז
  ללא כותרת • אביב י.
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • שוטה הכפר הגלובלי
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • האייל האלמוני
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • אורי פז
  ''אי הדטרמיניזם אינו מובנה במכניקת הקוואנטים אלא רק אי הידיעה.'' • האייל האלמוני
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • האייל הירוק
  ללא כותרת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • ערן בילינסקי
  ללא כותרת • יעקב
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • אביב י.
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • אביב י.
  מוחו של איינשטיין • אורי פז
  מוחו של איינשטיין • דובי קננגיסר
  מוחו של איינשטיין • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • סמיילי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  ריכוז הכוחות כמפתח להצלחה • אורי פז
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • ירדן ניר-בוכבינדר
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • ראובן
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • שוטה הכפר הגלובלי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • ראובן
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • שוטה הכפר הגלובלי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • ראובן
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • שוטה הכפר הגלובלי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • יובל נוב
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • ירדן ניר-בוכבינדר
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • יעקב
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • ל.ב.פ., תל אביב
  מלחמה • שוטה הכפר הגלובלי
  מלחמה • ל.ב.פ., תל אביב
  המלבין פני חברו. ברבים: • דורון הגלילי
  המלבין פני חברו. ברבים: • אביב י.
  המלבין פני חברו. ברבים: • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • החתול הנודע בעיר ובכפר ובקרת
  קרבות ביניים • ראובן
  קרבות ביניים • יעקב
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  הדלתה שלי- • ראובן
  הדלתה שלי- • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • יובל נוב
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • עוזי ו.
  והוא מתגאה בכך? • ראובן
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  מבחן גוגל • אלון עמית
  מבחן גוגל • יעקב
  מבחן גוגל • אלון עמית
  מבחן גוגל • אלון עמית
  מבחן גוגל • דובי קננגיסר
  מבחן גוגל • אלון עמית
  מבחן גוגל • יעקב
  מבחן גוגל • אלון עמית
  מבחן גוגל • האייל האלמוני
  מבחן גוגל • אלון עמית
  מבחן גוגל • גדי אלכסנדרוביץ'
  מבחן גוגל • אלון עמית
  מבחן גוגל • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • עוזי ו.
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • מתרגם הכפר הגלובלי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • ראובן
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • עוזי ו.
  עם חלב, או עם לימון? • דורון הגלילי
  עם חלב, או עם לימון? • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • סמיילי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • סמיילי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • סמיילי
  פצע ומכה טריה • שוטה הכפר הגלובלי
  פצע ומכה טריה • סמיילי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אביב י.
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • סמיילי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • עוזי ו.
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • סמיילי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אביב י.
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • עוזי ו.
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • סמיילי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אביב י.
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • ראובן
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • כליל החורש נאורי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • עוזי ו.
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אביב י.
  אז מה אם מייקל ג'ורדון שיחק כדורסל? • יעקב
  אז מה אם מייקל ג'ורדון שיחק כדורסל? • האייל האלמוני
  אז מה אם מייקל ג'ורדון שיחק כדורסל? • יעקב
  אז מה אם מייקל ג'ורדון שיחק כדורסל? • האייל האלמוני
  Is there a mathmatician in the audience?! • האייל האלמוני
  Is there a mathmatician in the audience?! • גדי אלכסנדרוביץ'
  Is there a mathmatician in the audience?! • האייל האלמוני
  Is there a mathmatician in the audience?! • גדי אלכסנדרוביץ'
  Is there a mathmatician in the audience?! • אלמוני שואל
  Is there a mathmatician in the audience?! • גדי אלכסנדרוביץ'
  Is there a mathmatician in the audience?! • אלמוני שואל
  Is there a mathmatician in the audience?! • האייל האלמוני
  Is there a mathmatician in the audience?! • האייל האלמוני
  Is there a mathmatician in the audience?! • גדי אלכסנדרוביץ'
  Is there a mathmatician in the audience?! • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • ערן בילינסקי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • תובל
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • תובל
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • רון בן-יעקב
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • תובל
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • שוטה הכפר הגלובלי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • שוטה הכפר הגלובלי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • שוטה הכפר הגלובלי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אורי גוראל-גורביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אורי גוראל-גורביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • גדי אלכסנדרוביץ'
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אז מה? • אורי גוראל-גורביץ'
  המממ... • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • שוטה הכפר הגלובלי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • שוטה הכפר הגלובלי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • אלון עמית
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • סמיילי
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • יהונתן
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • יגאל התימני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • האייל האלמוני
  אומרים שמייקל ג'ורדון שיחק בייסבול די גרוע • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה לחלוטין לא קשורה • easy
  לא יודע • סמיילי
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  חצוף • האייל האלמוני
  ללא כותרת • רון בן-יעקב
  אנחנו קוראים לזה 'נשמה' ויש הקוראים 'נפש' • אורי פז
  אנחנו קוראים לזה 'נשמה' ויש הקוראים 'נפש' • האייל האלמוני
  אנחנו קוראים לזה 'נשמה' ויש הקוראים 'נפש' • אורי פז
  אנחנו קוראים לזה 'נשמה' ויש הקוראים 'נפש' • האייל האלמוני
  אנחנו קוראים לזה 'נשמה' ויש הקוראים 'נפש' • אורי פז
  אנחנו קוראים לזה 'נשמה' ויש הקוראים 'נפש' • האייל האלמוני
  אנחנו קוראים לזה 'נשמה' ויש הקוראים 'נפש' • אורי פז
  אתה יכול לקרא לזה ''אל'' • רון בן-יעקב
  אתה יכול לקרא לזה ''עריצות העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''עריצות העצמי'' • אורי פז
  אתה יכול לקרא לזה ''עריצות העצמי'' • שוטה הכפר הגלובלי
  אתה יכול לקרא לזה ''עריצות העצמי'' • שוטה הכפר הגלובלי
  אתה יכול לקרא לזה ''עריצות העצמי'' • אורי פז
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • אלון עמית
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • שוטה הכפר הגלובלי
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • לא חרדי ולא עורך-דין
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • טלי וישנה
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • יהונתן אורן
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • טלי וישנה
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • יהונתן אורן
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • טלי וישנה
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • רון בן-יעקב
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • יהונתן אורן
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • רון בן-יעקב
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • יהונתן אורן
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • יהונתן אורן
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • יהונתן אורן
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • יהונתן אורן
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • יהונתן אורן
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • רון בן-יעקב
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • יהונתן אורן
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • רון בן-יעקב
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • טלי וישנה
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • טלי וישנה
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • דובי קננגיסר
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • אורי פז
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל הירוק (לא הומניסט)
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • אורי פז
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל האלמוני
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • GVFool@gmail.com
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל הירוק (לא הומניסט)
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • לא חרדי ולא עורך-דין
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • אורי פז
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • שוטה הכפר הגלובלי
  אתה יכול לקרא לזה ''הערצת העצמי'' • האייל הירוק
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • אורי פז
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • שוטה הכפר הגלובלי
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • אורי פז
  מהי מציאות • האייל האלמוני
  מהי מציאות? המציאות הדואלית • אורי פז
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • שוטה הכפר הגלובלי
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • האייל האלמוני
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • שוטה הכפר הגלובלי
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • אביב י.
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • אורי פז
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • דובי קננגיסר
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • אביב י.
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • האייל האלמוני
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • ב/מורתי ללשון
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • אביב י.
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • שוטה הכפר הגלובלי
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • אסטרולוגית
  זיכוך דיוקן הגוף עם הנשמה הנצחית • אנטילופה
  ללא כותרת • ברקת
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • יעקב
  ללא כותרת • יובל רבינוביץ
  אני מבין את דבריך כהסכמה. • יעקב
  לא כל כך פשוט • יובל רבינוביץ
  לא כל כך פשוט • יעקב
  לא כל כך פשוט • יובל רבינוביץ
  השתלות איברים -- עמדת ההלכה היהודית • אורי פז
  השתלות איברים -- עמדת ההלכה היהודית • יעקב
  "כשמקבלים נותנים? לא תמיד" • ברקת
  "כשמקבלים נותנים? לא תמיד" • האייל האלמוני
  "כשמקבלים נותנים? לא תמיד" • ברקת
  "כשמקבלים נותנים? לא תמיד" • האייל האלמוני
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • יובל רבינוביץ
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • יובל רבינוביץ
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  אולי הגיע הזמן שנשים איזו כותרת? • יובל רבינוביץ
  אולי הגיע הזמן שנשים איזו כותרת? • האייל האלמוני
  נשים אינן כותרת • יובל רבינוביץ
  נשים אינן כותרת • האייל האלמוני
  נשים אינן כותרת • האייל האלמוני
  נשים אינן כותרת • האייל האלמוני
  נשים אינן כותרת • יובל רבינוביץ
  נשים אינן כותרת • האייל האלמוני
  נשים אינן כותרת • יובל רבינוביץ
  נשים אינן כותרת • האייל האלמוני
  נשים אינן כותרת • יובל רבינוביץ
  נשים אינן כותרת • האייל האלמוני
  נשים אינן כותרת • יובל רבינוביץ
  נשים אינן כותרת • האייל האלמוני
  נשים במקרא • יעקב
  נשים אינן כותרת • יובל רבינוביץ
  אולי הגיע הזמן שנשים איזו כותרת? • איילה אלמונית
  אולי הגיע הזמן שנשים איזו כותרת? • האייל האלמוני
  אולי הגיע הזמן שנשים איזו כותרת? • האייל האלמוני
  אולי הגיע הזמן שנשים איזו כותרת? • האייל האלמוני
  הגיע • טלי וישנה
  הגיע • האייל האלמוני
  ואורולוגיה? • העלמה עפרונית
  ואורולוגיה? • טלי וישנה
  וואלה? • העלמה עפרונית
  וואלה? • האייל האלמוני
  הגיע • כליל החורש נאורי
  הגיע • רון בן-יעקב
  הגיע • כליל החורש נאורי
  הגיע • רון בן-יעקב
  הגיע • האייל האלמוני
  הגיע • כליל החורש נאורי
  הגיע • האייל האלמוני
  דוגמא • עוזי ו.
  דוגמא • האייל האלמוני
  דוגמא • עוזי ו.
  דוגמא • האייל האלמוני
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  תרומת איברים • יעקב
  תרומת איברים • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • ירדן ניר-בוכבינדר
  ללא כותרת • הפונז
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • הפונז
  אומרים לי שאני חצי בן אדם • ידידיה
  אומרים לי שאני חצי בן אדם • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • ירדן ניר-בוכבינדר
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • אריק
  ללא כותרת • easy
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • ערן בילינסקי
  כיפת הסלע • אורי פז
  לפני שאתה משתלח כדרכך בחול • אורי פז
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • גדי אלכסנדרוביץ'
  אמונה או ידיעה? • אורי פז
  אמונה או ידיעה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  אמונה או ידיעה? • אורי פז
  אולי זה? • אורח נטה לצחוק
  אולי זה? • אורי פז
  אולי זה? • אורח נטה לצחוק
  אולי זה? • אורי פז
  אולי זה? • אורח נטה לצחוק
  אמונה או ידיעה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  למען ידעו ילדינו • רון בן-יעקב
  למען ידעו ילדינו • אורי פז
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • דובי קננגיסר
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • דובי קננגיסר
  רק לחשוב עד כמה מסוגל האדם המודרני לרדת מוסרית • אורי פז
  רק לחשוב עד כמה מסוגל האדם המודרני לרדת מוסרית • דובי קננגיסר
  רק לחשוב עד כמה מסוגל האדם המודרני לרדת מוסרית • אורי פז
  רק לחשוב עד כמה מסוגל האדם המודרני לרדת מוסרית • דובי קננגיסר
  פרשנות המציאות בהתאם לדעות הקדומות • אורי פז
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  המפץ, איינשטיין והמקרא • אורי פז
  המפץ, איינשטיין והמקרא • ערן בילינסקי
  המפץ, איינשטיין והמקרא • רון בן-יעקב
  המפץ, איינשטיין והמקרא • לא חרדי ולא עורך-דין
  המפץ, איינשטיין והמקרא • ערן בילינסקי
  המפץ, איינשטיין והמקרא • אורי פז
  המפץ, החרדי והכהניסטית • ערן בילינסקי
  החרדי, החילוני והכהניזם • אורי פז
  המפץ, איינשטיין והמקרא • האייל האלמוני
  המפץ, איינשטיין והמקרא • אורי פז
  ערלי לב • ירמיהו הנביא
  ערלי לב • יחזקאל בן בוזי הנביא
  ערלי לב • אורי פז
  זה טיעון דתי עתיק • האייל הירוק
  זה טיעון דתי עתיק • יעקב
  זה טיעון דתי עתיק • האייל הירוק
  בחיי שאין טעם • אביב י.
  בחיי שאין טעם • האייל האלמוני
  בחיי שאין טעם • האייל הירוק
  ללא כותרת • גל
  ביקורת • כליל החורש נאורי
  התפעמות • רון בן-יעקב
  התפעמות • האייל האלמוני
  ביקורת • האייל האלמוני
  ביקורת • יובל רבינוביץ
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • תובל
  ביקורת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • האייל הירוק
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • האייל הירוק
  אבולוציה • אביב י.
  ניאו דארוויניזם זה טוב? • האייל הירוק
  ניאו דארוויניזם זה טוב? • אביב י.
  ניאו דארוויניזם זה טוב? • האייל הירוק
  ניאו דארוויניזם זה טוב? • אביב י.
  ניאו דארוויניזם זה טוב? • יעקב
  ניאו דארוויניזם זה טוב? • אביב י.
  ניאו דארוויניזם זה טוב? • האייל הירוק
  ניאו דארוויניזם זה טוב? • אביב י.
  ניאו דארוויניזם זה טוב? • האייל הירוק
  ניאו דארוויניזם זה טוב? • אביב י.
  ביקורת • יעקב
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • יונתן נבו
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • יונתן נבו
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • דובי קננגיסר
  והנמשל? • אייל אלמוני אחר
  אין נמשל • יעקב
  כלומר, התכוונת לכך באופן מילולי? • אייל אלמוני אחר
  כלומר, התכוונת לכך באופן מילולי? • תובל
  כלומר, התכוונת לכך באופן מילולי? • לא חרדי ולא עורך-דין
  כלומר, התכוונת לכך באופן מילולי? • יעקב
  כלומר, התכוונת לכך באופן מילולי? • יובל רבינוביץ
  כלומר, התכוונת לכך באופן מילולי? • יעקב
  עם קשה עורף • יונתן נבו
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • דורון הגלילי
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • דורון הגלילי
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • דורון הגלילי
  בערך • האייל הירוק
  בערך • דורון הגלילי
  בערך • האייל הירוק
  בערך • דורון הגלילי
  בערך • האייל הירוק
  עם קשה עורף • אלמנה ויתום
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • דורון הגלילי
  עם קשה עורף • אלמנה ויתום
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • אלמנה ויתום
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • אביב י.
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • אביב י.
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • אלמנה ויתום
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • ירדן ניר-בוכבינדר
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  נ.ב • האייל הירוק
  ב נ • יעקב
  עם קשה עורף • שוטה הכפר הגלובלי
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • אלמנה ויתום
  עם קשה עורף • דובי קננגיסר
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • ערן בילינסקי
  עם קשה עורף • שוטה הכפר הגלובלי
  עם קשה עורף • ערן בילינסקי
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • שוטה הכפר הגלובלי
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • ירדן ניר-בוכבינדר
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • בלשן
  עם קשה עורף • ערן בילינסקי
  עם קשה עורף • בלשן
  עם קשה עורף • ירדן ניר-בוכבינדר
  עם קשה עורף • בלשן
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • בלשן
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • בלשן
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • בלשן
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • שוטה הכפר הגלובלי
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • יעקב
  זה הומור עצמי? • האייל הירוק
  זה הומור עצמי? • יעקב
  זה הומור עצמי? • האייל הירוק
  הגיון בסלע. • יעקב
  מותה של אנלוגיה • ראובן
  מותה של אנלוגיה • האייל הירוק
  מותה של אנלוגיה • האייל הירוק
  מותה של אנלוגיה • האייל הירוק
  מותה של אנלוגיה • יעקב
  מותה של אנלוגיה • שוטה הכפר הגלובלי
  מותה של אנלוגיה • האייל האלמוני
  גם היא? • שוטה הכפר הגלובלי
  גם היא? • ראובן
  חיים ומוות ביד הלשון • שוטה הכפר הגלובלי
  חיים ומוות ביד הלשון • יעקב
  חיים ומוות ביד הלשון • שוטה הכפר הגלובלי
  חיים ומוות ביד הלשון • האייל האלמוני
  חיים ומוות ביד הלשון • ערן בילינסקי
  חיים ומוות ביד הלשון • יעקב
  חיים ומשה בראש העין • ערן בילינסקי
  חיים ומשה בראש העין • ערן בילינסקי
  חיים ומשה בראש העין • שוטה הכפר הגלובלי
  חיים ומוות ביד הלשון • שוטה הכפר הגלובלי
  חיים ומוות ביד הלשון • ההיא שלא הצליחה להבין
  חיים ומוות ביד הלשון • לא חרדי ולא עורך-דין
  חיים ומוות ביד הלשון • ערן בילינסקי
  חיים ומוות ביד הלשון • ההיא שלא הצליחה להבין
  קצת דמגוגיה. • יעקב
  קצת דמגוגיה. • ערן בילינסקי
  קצת הרבה דמגוגיה. • האייל האלמוני
  קצת הרבה דמגוגיה. • ערן בילינסקי
  קצת הרבה דמגוגיה. • האייל האלמוני
  קצת הרבה דמגוגיה. • ערן בילינסקי
  קצת הרבה דמגוגיה. • יעקב
  קצת הרבה דמגוגיה. • האלמוני ממנג
  קצת הרבה דמגוגיה. • האייל הירוק שלא טוב בלוגיקה דתית
  קצת הרבה דמגוגיה. • יעקב
  קצת הרבה דמגוגיה. • האלמוני ממנג
  קצת הרבה דמגוגיה. • ערן בילינסקי
  קצת הרבה דמגוגיה. • האייל האלמוני
  אני מתחיל לקלוט • יעקב
  הוצא מהקשרו • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  הוצא מאוד מהקשרו • יעקב
  רד אלינו יעקב • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  רד אלינו יעקב • לא חרדי ולא עורך-דין
  רד אלינו יעקב • האייל הירוק
  רד אלינו יעקב • לא חרדי ולא עורך-דין
  קצת הרבה דמגוגיה. • שוטה הכפר הגלובלי
  קצת הרבה דמגוגיה. • האייל האלמוני
  דאוקינס? • שוטה הכפר הגלובלי
  עם קשה עורף • אלמנה ויתום
  עם קשה עורף • דובי קננגיסר
  עם קשה עורף • יעקב
  ועכשיו הסבר, בבקשה, • אייל אלמוני אחר
  ועכשיו הסבר, בבקשה, • יעקב
  עם קשה עורף • דובי קננגיסר
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • דובי קננגיסר
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • דורון הגלילי
  עם קשה עורף • יעקב
  עם קשה עורף • רון בן-יעקב
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • רון בן-יעקב
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  ההודעה הכי עילגת בתולדות האייל • האייל הירוק
  עם קשה עורף • רון בן-יעקב
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  ניקוי שליש על התנהגות טובה • יונתן נבו
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • ירדן ניר-בוכבינדר
  עם קשה עורף • ירדן ניר-בוכבינדר
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • אלמנה ויתום
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • אלמנה ויתום
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • גדי אלכסנדרוביץ'
  עם קשה עורף • אלמנה ויתום
  עם קשה עורף • רון בן-יעקב
  עם קשה עורף • האייל האלמוני
  עם קשה עורף • ירדן ניר-בוכבינדר
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • יונתן נבו
  עם קשה עורף • האייל הירוק
  עם קשה עורף • יונתן נבו
  ביקורת • שוטה הכפר הגלובלי
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • שוטה הכפר הגלובלי
  ביקורת • אביב י.
  ביקורת • שוטה הכפר הגלובלי
  ביקורת • האייל האלמוני
  מה, • שוטה הכפר הגלובלי
  מה, • האייל האלמוני
  מה, • שוטה הכפר הגלובלי
  מה, • האייל האלמוני
  מה, • שוטה הכפר הגלובלי
  מה, • האייל האלמוני
  מה, • שוטה הכפר הגלובלי
  מה, • האייל האלמוני
  ביקורת • אביב י.
  ביקורת • אביב י.
  ביקורת • האייל האלמוני
  ביקורת • האייל האלמוני
  ביקורת • אביב י.
  ביקורת • יובל רבינוביץ
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • יובל רבינוביץ
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • יובל רבינוביץ
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • יובל רבינוביץ
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • יובל רבינוביץ
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • יובל רבינוביץ
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • יובל רבינוביץ
  ביקורת • האייל האלמוני
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • האייל האלמוני
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • יובל רבינוביץ
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • יובל רבינוביץ
  ביקורת • האייל הירוק
  ביקורת • האייל האלמוני
  ביקורת • יעקב
  הוקינג • האייל האלמוני
  הודג'קינג • שוטה הכפר הגלובלי
  הודג'קינג • האייל האלמוני
  ביקורת • המסביר לצרכן
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • המסביר לצרכן
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • האייל הירוק
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • האייל הירוק
  ביקורת • יעקב
  ביקורת • האייל האלמוני
  ביקורת • האייל האלמוני
  אז הוא רס"ר בצנחנים? • המסביר לצרכן
  ביקורת • נועה ו
  ביקורת • האייל האלמוני
  והשאלה השלישית? • אייל אלמוני אחר
  והשאלה השלישית? • יובל רבינוביץ
  והשאלה השלישית? • האייל האלמוני
  והשאלה השלישית? • האייל האלמוני
  והשאלה השלישית? • המסביר לצרכן
  והשאלה השלישית? • האייל האלמוני
  ביקורת • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל הירוק
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • עוד אלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל הירוק
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל הירוק
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  על המלכודת הרלטיביסטית ודאואיזם • האייל הירוק
  על המלכודת הרלטיביסטית ודאואיזם • יעקב
  על המלכודת הרלטיביסטית ודאואיזם • האייל הירוק
  על המלכודת הרלטיביסטית ודאואיזם • יעקב
  על המלכודת הרלטיביסטית ודאואיזם • האייל האלמוני
  על המלכודת הרלטיביסטית ודאואיזם • האייל האלמוני
  על המלכודת הרלטיביסטית ודאואיזם • יעקב
  (ריימונד סמוליאן Smullyan) • ירדן ניר-בוכבינדר
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  רגע של עברית • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • אליפז התימני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • רן מ.
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • המסביר לצרכן
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • המסביר לצרכן
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • המסביר לצרכן
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • המסביר לצרכן
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • אלמנה ויתום
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל הירוק
  הגיון קשיח ביותר • רון בן-יעקב
  הגיון קשיח ביותר • יעקב
  הגיון קשיח ביותר • שוטה הכפר הגלובלי
  הגיון קשיח ביותר • המסביר לצרכן
  תודה על המחמאה • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • כליל החורש נאורי
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • כליל החורש נאורי
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  כל עוד הנר דולק אפשר לתקן • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • גדי ו.
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  לא ממש • האייל האלמוני
  לא ממש? • גדי ו.
  לא ממש • ברקת
  למען הסר ספק • גדי ו.
  למען הסר ספק • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • גדי ו.
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • גדי ו.
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • ברקת
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דורון הגלילי
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • ל.ב.פ., תל אביב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דורון הגלילי
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יובל רבינוביץ
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דורון הגלילי
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דורון הגלילי
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דורון הגלילי
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • דורון הגלילי
  העבודה המלוכלכת? • נועה ו
  העבודה המלוכלכת? • דורון הגלילי
  העבודה המלוכלכת? • ברקת
  העבודה המלוכלכת? • נועה ו
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • יעקב
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • שוטה הכפר הגלובלי
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • האייל האלמוני
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • גדי ו.
  ''אני מצטער אם פגעתי במישהו, בחיי שלא התכוונתי.'' • נועה ו
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • אביב י.
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • Xslf
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • אביב י.
  טעות, טועים, טעית (פעם ראשונה) • עדי
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • דובי קננגיסר
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • יעקב
  מה זה תובב"א? • האייל האלמוני
  מה זה תובב"א? • יעקב
  מה זה תובב"א? • האייל העזתי
  מה זה תובב"א? • יעקב
  מה זה תובב"א? • האייל האלמוני
  מה זה תובב"א? • יעקב
  מה זה תובב"א? • האייל האלמוני
  מה זה תובב"א? • יעקב
  מה זה תובב"א? • האייל האלמוני
  מה זה תובב"א? • יעקב
  מה זה תובב"א? • האייל האלמוני
  מה זה תובב"א? • יעקב
  מה זה? • האייל האלמוני
  מה זה? • יעקב
  מה זה תובב"א? • עוד אלמוני
  מה זה תובב"א? • יעקב
  מה זה תובב"א? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה זה תובב"א? • האייל האלמוני
  מה זה תובב"א? • יעקב
  מה זה תובב"א? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה זה תובב"א? • האייל העזתי
  מה זה תובב"א? • ערן בילינסקי
  מה זה תובב"א? • האייל העזתי
  מה זה תובב"א? • יעקב
  התשכ''ז • ראובן
  התשכ''ז • יעקב
  מה זה תובב"א? • נועה ו
  מה זה תובב"א? • נועה ו
  מה זה תובב"א? • יעקב
  מה העבודה הזאת לכם? • דובי קננגיסר
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • אביב י.
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • שוטה הכפר הגלובלי
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • יהונתן אורן
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • שוטה הכפר הגלובלי
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • האייל האלמוני
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן נגוזו חששותיי • האייל האלמוני
  שמחתי לעזור • שוטה הכפר הגלובלי
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • האייל האלמוני
  תזכו לבנות בית נאמן בישראל • דובי קננגיסר
  טעות, טועים, טעית (פעם שניה) • עדי
  טעות, טועים, טעית (פעם שניה) • דובי קננגיסר

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים