לפי בקשת הקהל 307353
קצת Off Topic 307307
האייל הירוק (יום חמישי, 09/06/2005 שעה 14:21)

בתשובה לאייל בדוי
למה אף פעם לא נערך דיון רציני על נושא רצח רבין באייל? שוטטתי מעט באתרים של "תומכי הקוסנפירציה" כפי שאוהבים לכנותם. ויש שם כמה ראיות מאוד חזקות לטיוח האמת. ‏1

לא ברור לי למה גורמים רשמיים לא מכחישים או עונים על הטענות באתרים האלה, במיוחד כשלא מדובר בסתם הערות קיקיוניות וקטנוניות. אלא בהערות מהותיות עם מסמכים רשמיים בצידם, חלק מהשאלות :

מדוע בחלק מהמסמכים מצויין שרבין נורה שלוש פעמים ובחלק רק פעמיים?

מדוע לא נמצאו שיירי אבקת שריפה על ידיו של עמיר?

ועוד המון בעיות אנקדוטליות :
למה רבין הוכנס ללימוזינה ולא לאמבולנס?
איך יגאל עמיר היה 40 דקות בשטח שהיה אמור להיחשב סטרילי?
לאחר שנורה רבין היה אמור ליפול ואילו הוא נראה מסתובב..

פירוט של בעיות נוספות יש כאן :

עכשיו, אני לא טוען שאני מאמין לכל מה שכתוב באתרים אלו (במיוחד באתר של ברי חמיש בו חלק מהטיעונים כבר על גבול ההזוי) - אבל יש כאן מספיק שאלות בכדי שגורמים מוסמכים יתייחסו לדברים. אני אישית הייתי מעדיף להאמין שדו"ח ועדת שמגר הוא נכון וכך רבין נרצח, אבל יש פשוט יותר מדי שאלות. למה אין תשובות?

1 - איני טוען שזה אומר שלא היה זה יגאל עמיר שרצח את רבין, אלא שהמסקנות שפורסמו ע"י ועדת שמגר אינם הדברים שהתקיימו במציאות.
לפי בקשת הקהל 307361
לעניין הלימוזינה כבר ענינו בעבר <דמיין קישור כאן :) >. רבין היה ברכו להיכנס ללימוזינה, ובמצב שכזה ככל הנראה תו"ל האבטחה אומר להכניס במהירות את האישיות המאובטחת לרכב הממוגן ולנסוע לבית החולים (אם נפגע) או למקום בטוח (אם לא). שכ"ג ציין שהתנהלות דומה היתה בעת נסיון ההתנקשות של הינקלי ברייגן בשנת 1981.

לעניין השעון התייחסתילאחר שעלה, לדעתי, בדיון זה <דמיין עוד קישור כאן :) >. הסתכלתי על תמונת השעון ולא השתכנעתי שהמחוג הגדול אכן מצביע לעבר השעה שש (כלומר, תשע וחצי) והעלתי, לאור מה שראיתי בתמונה, את הסברה שמדובר בצל של עצם כלשהו שהוטל על זגוגית השעון. ביקשתי לברר אם יש הקלטות רדיו או טלוויזיה מאותו זמן שיכולו להוכיח או להפריך את העובדה שחלפו לפחות 20 דקות מאז הירי ועד הכניסה לבית החולים, אבל טרם ראיתי או שמעתי כאלו.

אולי אחרים יענו לך לגבי שאר השאלות.
לפי בקשת הקהל 307363
תודה על ההתייחסות, לגבי סעיף 2 :
מה דעתך על זה?
לפי בקשת הקהל 307366
גם לזה התייחסנו. הטענה היא שהזמנים הנרשמים בדוחות מעין זה אינם בהכרח מדויקים אלא משוערים. הבאתי דוגמה של מיקום דווקא - פעם פרצו בתל אביב לרכב שלי ברחוב שלא הופיע במחשב המשטרה (אחד מהרחובות ששמם הוא מספר בן ארבע ספרות), אז השוטר פשוט רשם שהארוע קרה ברחוב סמוך שכן הופיע במחשב.

כמו כן, גם טלי ו. התייחסה לזה אי שם במעלה הדיון ואמרה שרישום שעת ההגעה לבית החולים גם היא לא בהכרח מדויקת, מאותן סיבות. כאשר מגיע פצוע אנוש רישום שעת ההגעה המדויקת לא עומד בראש סדר העדיפויות של הצוות.
לפי בקשת הקהל 307373
יש מעט הבדל בין חשיבות של רצח ראש ממשלה לפריצה לרכב.

בוא ונלך הפוך, אם הרצח קרה באמת בתשע וחצי - איזו עדות עוד אני יכול להביא בכדי לשכנע אותך?
לפי בקשת הקהל 307375
צילומי לנדסאט, מסונכרנים לפי זמן שמראים את כיכר מלכי ישראל ברזולוציה של כמה מטרים. אם גם תצליח לזהות את המכונית נכנסת לאיכילוב, בכלל טוב.
לפי בקשת הקהל 307378
היו בעצרת הרבה מאוד אנשים. אנחנו צריכים לדעת מתי סיימו לשיר את שיר השלום וכמה זמן מאז ועד הרצח. לא סיפור גדול אם רוצים לדעת ויש לך את האמצעים. לי אין הרבה חברים שהיו בכיכר כך שאין לי את מי לשאול.
לפי בקשת הקהל 307382
הירוק שאל מה ישכנע. עניתי איזה מידע זמין(בעיקרון) יכול לשכנע. אם אתה מציע משהו אחר, לך על זה. אגב, פתאום אני רואה דמיון מסויים בין מעמד סיני לבים רצח רבין- אלפי אנשים היו עדים לאירוע שלא כולם בטוחים שבכלל התרחש.
לפי בקשת הקהל 307379
הצעתי (אתה בטוח שאתה קורא מה שאני כותב? זה קצת מטריד) - שידורי רדיו או טלוויזיה רציפים מאותו זמן (ואני זוכר שהיו. בדיוק יצאתי ביום חמישי שלפני הרצח לחופשת השחרור). גם מספר עדויות של אנשים שהיו במקום יכולות להיות עדות לא רעה בכלל.
לפי בקשת הקהל 307384
אני חושב שזה מבוי סתום. הדיווח הראשון היה כמדומני טיפה לפני 22:00 כאשר הודיעו ששמעו יריות בכיכר מלכי ישראל ונעבור לחדשות. לאחר החדשות עברו לכתבינו בכיכר שאמר שירו ברבין.

אולי מישהו זוכר משהו יותר מוקדם?
לפי בקשת הקהל 307385
אני הייתי בחו''ל באותה תקופה ושמעתי את זה ברדיו, אבל אני ממש לא זוכר באיזה שעה.
לפי בקשת הקהל 307414
צר לי אבל אין לי גישה לארכיון הטלוויזיה, אתה באותה המידה יכול לבקש ממני צילום של לוויין של כיכר רבין מסונכרן עם שעון אטומי.

הראיות שישנן היא אותה תמונה עם שעון, שהחלטתי לבדוק בעצמי אם יש זיוף ועשיתי עליה קצת עבודת פוטושופ ונראה די בבירור שהמחוג הארוך מצביע על 7 (כלומר 35 דקות). אם אתם רוצים אני יכול להעלות תמונה. וגם את אותו דו"ח משטרתי, שהרבה יותר הגיוני אגב שאם הוא היה מעוגל - הוא היה מעוגל כלפי מעלה כלומר כלפי 10. לצערי אין לי שום דרך פיזיבילית אחרת לבדוק את זה. די סביר שאחת ממצלמות הוידאו או הסטילס החתימה גם חותמת של זמן על האירוע - אך כפי שאמרתי לצערי אין לי גישה אליהן.

בכל אופן, שתי ההוכחות הקיימות הן די סבירות לדעתי.
נברתי עוד קצת 307423
הנה עוד דו"ח - הפעם של שוטר אחר :

השני מצד שמאל.

ויש שם עוד דו"ח שמדבר על 21:20.
לפי בקשת הקהל 307372
אמרו לי שבועדת שמגר כתוב שהנהג הסביר שהוא לא יצא בדרך הקצרה לבית החולים בכך שהוא פחד שיגבו ממנו כסף. אולי יש לך גישה לדו''ח ותוכל להגיד לנו מה באמת כתוב שם, כי זה ממש לא יאומן.
לפי בקשת הקהל 307367
חוסר התגובה של המערכת היא אכן בלתי נסבלת. יש שם משהו להסתיר, אבל אני נוטה להאמין ששכ"ג צודק ולא מדובר על משהו מי יודע מה גדול.
יכול להיות שיש פרטים מאוד מביכים על הטיפול הרפואי, על השיטה שבה נהגו של ראש הממשלה היה מתערב במינויים בשב"כ, על התפקוד של ראש הממשלה או דברים מסוג זה.
סביר להניח שמדובר על שרשרת של דברים מביכים מאוד המתחלקת בין מספר גופים ואף אחד לא רואה את כל התמונה ולא רוצה לדעת את כל התמונה.

כשהייתי בסדיר היינו בתרגיל שת"פ עם חירניקים ובמהלך התרגיל אחד הטנקים נכנס בקו האש של אחד הנגמ"שים וכמעט נורה (יש שני אנשי צוות חשופים למעלה ובחושך לא אכפת לאף אחד על מה יורים). המ"פ בתחקיר היה מאוד עצבני על הקטע וניסה לברר מי היה הטנק הסורר (שאני אגב הייתי בתוכו). מפקד הנגמ"ש דלה מזכרונו את השילוט של הטנק הסורר והזעם הופנה אל מפקד הטנק. מפקד הטנק אליו הופנה הזעם הכחיש מכל וכל וטען שהוא היה בטנק מושבת הרחק מאחור. בנקודה זאת המ"פ אמר - טוב לא משנה - ועברנו הלאה למשהו אחר. הקורא בודאי מנחש למה - הטנק המושבת היה של המ"פ. הוא קרא למט"ק שיתחלף איתו ויצא להסתערות בטנק הסורר.
למי היה אינטרס לדוש בעניין? לאף אחד.

תחשוב שאתה מר שמגר, ואתה מגלה שרבין היה שתוי בארוע או שמפקד השב"כ האחראי על הארוע היה עסוק עם פילגשו בעת הירי.(אני מתחנן, מתחנן, בפני הציבור. אלו דוגמאות לא אמיתיות. אני משוכנע שהן לא נכונות אל תדונו בהן אלא ברעיון)
מה אתה עושה? משמיץ אדם מת? הורס את נישואיו המאושרים של מפקד הארוע? אז אתה מורח משהו ועובר הלאה.

אולי אם תציע פרס של 100,000 ש"ח לכל המוסר מידע, תוכל לגלות את האמת. השאלה היא אם מה שתגלה יהיה שווה מליון שקל.
לפי בקשת הקהל 307371
אתה מגעיל, דוחה ובזוי בזה שתמיד אבל תמיד אתה מצליח להביא דוגמאות הזויות כאלה ואח''ך עוד להעיר בתמימות שזה סתם. נבל בלי רשות, זה מה שאתה.
לפי בקשת הקהל 307374
טענה שאי אפשר להפריך, בכל אופן נראה שהתבצע טיוח, זה לא מספיק חמור בפני עצמו?
לפי בקשת הקהל 307377
אז מה אתה מציע לי לעשות? לשבות רעב עד ששמגר יספר את האמת?
אני לא הייתי בארוע, לא הכרתי את אף אחד מהמעורבים, אין לי חברים בשב"כ, לא מכיר אף אחד שעבד בבית החולים, במשטרה או במכון באותה תקופה. אני קורא מעל בימת האייל ומעל בימות אחרות שיגלו לנו את האמת וסובל על כך חרפות וגידופים. מה עוד אני יכול לעשות?
לפי בקשת הקהל 307416
אין כל כך מה לעשות, אני פשוט חשתי מהגישה שלך שהטיוח הוא לא כל כך נוראי ועדיף לעבור עליו בשקט.
לפי בקשת הקהל 307430
יש מה לעשות.

צריך להפריט את מערכת החינוך כדי שיצמח לנו דור של אנשים חושבים וחכמים. זה אפשרי ובהישג ידינו.

צריך להלחם על צמצום דראסטי של סמכויות השלטון כדי שלא יוכלו לשחד את כולם ולעבוד עלינו בעיניים. כדי שלא יהיה ציבור כזה גדול שיש לו אינטרס בהמשך השלטון המושחת.

אלו הם שני הדברים המהותיים הנדרשים, כדי שהילדים שלנו לא יחיו במדינת השקר והרמאות שאנו חיים בה. זה אפשרי, וזה בנפשינו, כי אחרת ייתכן מאוד והמדינה כלל לא תשרוד.
לפי בקשת הקהל 307388
תסלח לי, אבל חקירה ראויה לא יכולה להתבצע בצורה חפיפית כזאת. עד שלא נבין מה בדיוק קרה ברצח קנדי לא נוכל גם לפענח את מסתרי רצח רבין, בדיוק כפי שאי אפשר להבין משוואות דיפרנציאליות בלי שספגת מושגים כמו סדרה וגבול. אם אתה מתעקש לרדת לעומק העניין ממש ולצאת עם גירסה מושלמת שתבהיר את כל התמונה, אולי נכון יותר ללכת עוד יותר רחוק אחורה, ואני מציע לפתוח באייל דיון בשאלה מי, לכל הרוחות, רצח את הבל, ולמה. הסיפור על קין אינו עומד בשום אמות מידה של סבירות, אם רק עוצרים לקרוא את הטכסט ככתבו. מצפים מאיתנו להאמין שהרוצח היה טיפש מספיק לטעון "השומר אחי אנוכי" בפניו של בוחן הלב והכליות הידוע, ועוד מצפים מאיתנו לאכול את הלוקש שהיושב במרומים נתן לו - תחזיק את עצמך - חסינות מפני עונש, כאילו היה ח"כ גורלובסקי ולא הרוצח הראשון בהיסטוריה. "נע ונד" מתאים אולי לשופטי ביהמ"ש העליון הסמולנים, אבל לחשוב שזה עונש הולם לרוצח אחיו אינו יותר מאשר עלבון לאינטליגנציה.

יעקב מוזמן לספק לנו את תמונת שעון השמש שקין ענד בשעת הרצח, ובטח יהיה גם מי שיסביר מה בדיוק אמר קין להבל לפני הרצח, משפט שצונזר בידיים לא נקיות (של הרוצח האמיתי?), כפי שעולה בבירור מסיפור המעשה: וַיֹּאמֶר קַיִן, אֶל-הֶבֶל אָחִיו; וַיְהִי בִּהְיוֹתָם בַּשָּׂדֶה, וַיָּקָם קַיִן אֶל-הֶבֶל אָחִיו וַיַּהַרְגֵהוּ (בראשית ד' ח'). הרשכ"ג טוען שהנוסח המלא הוא: וַיֹּאמֶר קַיִן, אֶל-הֶבֶל אָחִיו: "תִּזָהֵר, אֲחִי, פֶּרֶס עוֹמֵד עִם נַבּוּט מֵאֲחָרֵיךָ";
אמנם מצחיק 307415
אבל הייתי מעדיף תגובה לעניין, למה אין חלקיקי ירי על ידיו של עמיר?
אמנם מצחיק 307680
אין לי מושג. מה דעתך?
אמנם מצחיק 307856
לו היה לי הסבר משכנע לא הייתי שואל.

עכשיו, גם אם זה לא כל כך מחשיד בפני עצמו, כשמצרפים את העובדה הזאת לעובדה שבקלטת הרצח, רבין נראה בבירור מסתובב לאחר שעמיר יורה בו שני כדורים שנשארים בגופו, ואני מתאר לעצמי שאתה יודע את חוק שימור התנע ומה קורה כששני חלקיקים (אמנם עם מסה נמוכה, אך עם מהירות מאוד גבוהה) פוגעים באדם ונשארים בגופו (בניגוד למקרה שהכדורים שמפלחים אותו כך לא כל התנע שלהם עובר לאדם). אין לו שום אפשרות להסתובב, ולפי עדים מסויימים גם להמשיך ללכת כמה צעדים עד שרובין הפיל אותו.

תוסיף על כך גם את העובדה שאנשי משטרה מנוסים שירו המון בחיים שלהם היו בטוחים שמדובר באקדח קפצונים (סרק, סרק?).

תפעיל על תער אוקהם על כל הנאמר לעיל, מה לדעתך התוצאה? האין ההנחה הכי פשוטה שפותרת את כל הקושיות הללו היא שיגאל עמיר ירה כדורי דמה?

תקן אותי אם אני טועה, אבל האין אלו טענות מספיק ממשיות בשביל התייחסות של גורם רשמי כשלהו?
אמנם מצחיק 307894
רק בקשר לתנע של קליע האקדח, אתה יותר מדי מושפע מסרטים. ה''מכה'' שמקבל מי שנפגע מירי של אקדח שווה לחלוטין לרתע של האקדח. כל מי שירה באקדח יודע שאין שום בעיה להסתובב אחרי או בזמן שיורים באקדח, ירי באקדח לא גורם ליורה לעוף לאחור ולכן אין שום סיבה שהנפגע יעוף קדימה ואין שום מניעה שיסתובב לאחור.
אמנם מצחיק 307954
1. כדורי סרק לא משאירים "חלקיק ירי" (שאריות חומר נפץ?) על ידי היורה?

2. מסתם של קליעים של כדורי אקדח היא לא משהו, כך שאני מסופק לגבי המומנטום שלהם (אתה מוזמן לערוך את החישוב אם זה ממש מעניין אותך). לעומת זאת, הרבה מומחים לעניין ראו את הסרטון המדובר ואני מניח שהיו קופצים עם מסקנות מסמרות שיער אם היו כאלו.

3. כמה אנשים, לדעתך, שותפים לקנוניה בסדר גודל כזה? הנחה "פשוטה" שכוללת שמירת סוד ע"י כל אלה אינה נראית לי "פשוטה" בכלל.

4. נדמה לי שהגורם הרשמי נקרא "ועדת שמגר". כשאני צריך לבחור בין שמגר לחמיש, אני נוטה להיות קונפורמיסט.

5. טרם ענית לי בעניין הבל.
אמנם מצחיק 307995
1. ניסיתי לברר את העניין בעצמי :

כך שזה יכול להיות בהחלט, שאנשי השב"כ שניסו לביים ניסיון רצח בלבד, הקפידו לשים מעט מאוד אב"ש כך שהיריות יעשו רק רעש בלבד.

מה שנתמך גם בכמה עדויות :
אגב באחת העדויות היה כתוב שמדובר בסביבות 21:30.

2. אתה הולך לכיוון הרכב, יורים בגבך שני כדורים לריאות. האם תסתובב כדי לראות במה מדובר, ולפי עדותו של המאבטח רובין - גם תתחיל לדבר איתו? ולפי עדויות אחרות גם תצליח להגיע בעצמך לרכב?

3. אין לי מושג, זה בכלל לא העניין. אני לא אומר שדווקא הייתה קונספירציה, אני פשוט רוצה הסברים סבירים של גורמים רשמיים על עשרות המוזרויות ברצח רבין (אתה מוזמן לעיין ברוטר, יש שם המון חומר על הנושא). כמה רעיונות על איך אפשר להסתיר את הנושא? למשל לתת לרובין שנכשל נוראות בהגנה על רבין תפקיד אבטחה בכיר בשגרירות בוושינגטון.

4. ועדת שמגר לא עונה על אף אחת מהטענות, לגבי חמיש - אד הומינום? מה דעתך על כמה דוקטורים ופרופסורים :

5. הקנטרנות לא הולמת אותך שכ"ג.

6. מה עם עדותו של רב פקד גולדשטיין, תוסיף אותה לשאר העובדות, ותסביר לי כיצד תער אוקהם פותר את הנושא :

אמנם מצחיק 308209
כל תיאוריית קונספירציה שמחייבת השתתפותם של המוני אנשים (בשב"כ, במשטרה, בפרקליטות ובבית המשפט) היא בלתי סבירה בעליל בעיני, וכל הויכוחים בשאלה אם היריה הראשונה היתה ממרחק 50 ס"מ או 25 ס"מ בלבד נראים לי לא רלוונטיים לשאלה מי רצח את רבין. אם כבר היתה קונספירציה בקנה מידה קולוסאלי כזה, אי אפשר להבין איך השאירו את העובדות הסותרות אותה (עדותו של רפ"ק גולדשטיין לדוגמא) במקומן ולא דאגו דווקא לעניינים פעוטים אלה.

אתה, כמובן, רשאי לחשוב אחרת, ואני מאחל לך הצלחה במסע לגילוי האמת. הייתי ממליץ לך להתרחק מאתרים ששמם www.yigalamir.com אם אתה מעוניין בעובדות, אבל לא נראה לי שאשכנע אותך. חג שמח.
אמנם מצחיק 308216
לטעמי רק השב"כ היה בעניין גם הפתולוג היס ועוד כמה אנשים ספורים, ולשב"כ כידוע אין בעיה להסתיר מידע.

כפי שאתה רואה רוב דוחות המשטרה דווקא "תומכות" בקונספירציה וזה סיפור רציני אפילו בשביל השב"כ להעלים אותם. ‏1

לגבי בית המשפט לא הייתה שום בעיה כי יגאל עמיר הודה במעשה כך שלא הייתה בעיה להרשיעו.

וגם רוב האנשים בדיוק כמוך נוטים שלא להאמין בדברי הימין ההזוי (וכך גם אני בד"כ) כך שקל מאוד להסב את תשומת לב הציבור מן הדברים, אני יכול לדבר בשם עצמי שנתקלתי בחומר רציני על הרצח רק לאחרונה. לו החומר היה מופץ בצורה רצינית יותר, אני בטוח שכבר מזמן הייתה מוקמת ועדת חקירה שניה.

אני לא יודע מה קרה שם, אבל אני בטוח שזה לא היה מה שהיה כתוב בביקורת ועדת שמגר, גם ברצח קנדי החקירה המחודשת הניבה תוצאות אחרות. כל מה שאני מבקש הוא פשוט חקירה חוזרת בה ינתנו תשובות לעשרות המוזרויות ברצח הזה. ברור שתמיד אפשר לשאול שאלות קנטרניות, אבל לא כאלה שמגובות במסמכים משטרתיים ודוחות רפואיים.

האתר www.yigalamir.com הוא אכן אתר מכוער במהותו, אבל חשוב להתייחס לתוכן הדברים ולא לצורה שלהם (אם זה כל כך צורם לך אתה יכול לקרוא את תביעת המרצים מבן גוריון, שם כתובות כל הבעיות בשפה נאה ובצורה מכובדת יותר).

זה קצת כמו בנושא האבולוציה, כשהמון הוכחות קטנות מנושאים שונים : גנטיקה, פליאונתולוגיה, אנטומיה מתחברות כדי ליצור את התמונה הגדולה השלמה. גם כאן, כל הבעיות הקטנות הללו - מתחברות ויוצרות תמונה שאינה מתחברת עם ההתיאוריה הנוכחית. הרי אפילו משפחתו של רבין ביקשה חקירה חוזרת, מה לדעתך צריך לקרות כדי שכזאת תקרה, שתתפס קלטת של פרס בה הוא מתרברב שהזמין את הרצח של רבין?

כשהיו פה דיונים עם אורי פז, ראיתי אנשים עונים עד שהטיעונים שלו הגיעו עד גבול ההזוי. אני חושב (מקווה?) שהטיעונים שלי עוד לא הגיעו לרמה כזו, ועם זאת - אף אחד פה לא מצליח למצוא תשובות סבירות לרוב טיעונים אלו‏2.

1 - וחוץ מזה, איזה מן טיעון זה : "אם הייתה קונספירציה, אז השב"כ היה דואג להעלים את כל הראיות, כך שעצם קיום הראיות מעיד שלא הייתה קונספירציה" - נראה לך הגיוני? :)
לפי ההיסק הלוגי הזה, זה אומר שגם אם תתרחש קונספירציה, לעולם לא יהיה אפשרי לגלות אותה.

נ.ב
שלא תהיינה לך ספקות, אני חילוני/אשכנזי/סטודנט להנדסה באת"א/תומך בתוכנית ההתנתקות (מחק את הלא רלוונטי). ממש לא הפרופיל הממוצע של איש הקונספירציות.
אמנם מצחיק 308230
איזה תוצאות חדשות הניבה חקירת רצח קנדי? עושה רושם שמסתובבים שם שנים סביב עובדות שהיו ידועות מן הרגע הראשון.
שתי הערות:
א. איך אתה מסביר שנשיא ארה"ב נרצח ע"י אדם שהיה קומוניסט רשום, גר זמן ארוך בבריה"מ ונשא אישה רוסית ובכל זאת נראה שבריה"מ לא היתה מעורבת ברצח (תיאוריות הקונספירציה שם הולכות בכיוון של ה-FBI, המאפיה או שניהם ביחד).
ב. בני אדם אינם יכולים לכלות את כל זמנם בהוכחה שהירח אינו עשוי מגבינה. אם אתה רואה מקור שהוא לפי שיפוטך "מכוער במהותו" מגמתי/הזוי/סוציופטי, זוהי הנחה סבירה שהדברים בו אינם שוים התיחסות.
אמנם מצחיק 308252
אני לא בקיא ברצח קנדי, ולכן לא אתייחס למה שהולך סביבו.

לגבי ב', זה כשל אד הומינום קלאסי - גם ניוטון לפי מה ששמעתי היה חתיכת פוץ שהתנדב בזמנו הפנוי באינקוויזיציה, זה אומר שאני הולך לזלזל במכניקה הניוטונית?
אמנם מצחיק 308265
אתה לא צריך להיות מומחה לפרשיית רצח קנדי. נדמה לי שהיית זה אתה ששאלת כיצד יתכנו כל אותן סתירות ותעלומות אנקדוטליות דוקא בפרשת רצח רבין? הראיתי שדברים בלתי סבירים ובלתי מוסברים אינם נדירים. הבאתי לך פרטים המהוים צרוף מקרים מדהים לגבי רוצחו של קנדי שנראה שאין להם שום משמעות מעבר לכך.
אני לא מנסה להוכיח כי כל מה שכתוב באתרים שלך הוא עורבא פרח. אני רק טוען שבמקום לבלות את זמנך בנסיון לברר מה האמת בביצה שיצרה כת דתית שולית המשתוללת במדינה קטנטנה, מדוע שלא תפנה מאמציך לאתרים של אלה שקיימו מגע עם חוצנים. כך תוכל אולי להציל את העולם כולו.
יש "כשלים לוגיים" נוספים מלכד אד-הומינם. למשל, ההנחה שכל אלה שתפקידם לברר את הטענות האלו (כלומר אלה המקבלים משכורת כדי לברר אותם) כולם חרשים שוטים וקטנים ורק אותו תמהוני מופרע יודע על מה הוא מדבר. ניוטון למרות כל מוזרויותיו (האלכימיות והמיסטיות. ניוטון היה אנטי-קתולי קנאי ופעילות באינקויזיציה היא הדבר האחרון שניתן להדביק לו) מצא לא מעט אנשים (למשל את כל האקדמיה הבריטית למדעים) שראו טעם להקשיב לו.
אמנם מצחיק 308277
אני לא מתכוון להגיב על נושא קנדי כי אני לא בקיא מספיק בעניין, מה אתה בדיוק רוצה שאני אעשה? אהנהן? מהמעט שאני יודע הוא שהועדה השניה הגיעה למסקנה שהיה צריך להיות עוד מתנקש...

"אני לא מנסה להוכיח כי כל מה שכתוב באתרים שלך הוא עורבא פרח. אני רק טוען שבמקום לבלות את זמנך בנסיון לברר מה האמת בביצה שיצרה כת דתית שולית המשתוללת במדינה קטנטנה, מדוע שלא תפנה מאמציך לאתרים של אלה שקיימו מגע עם חוצנים. כך תוכל אולי להציל את העולם כולו."

יש לי שאלה רצינית אליך, אבל באמת רצינית על אף שהיא נשמעת היתולית : אני נראה לך אידיוט?

יש "כשלים לוגיים" נוספים מלכד אד-הומינם. למשל, ההנחה שכל אלה שתפקידם לברר את הטענות האלו (כלומר אלה המקבלים משכורת כדי לברר אותם) כולם חרשים שוטים וקטנים ורק אותו תמהוני מופרע יודע על מה הוא מדבר. ניוטון למרות כל מוזרויותיו (האלכימיות והמיסטיות. ניוטון היה אנטי-קתולי קנאי ופעילות באינקויזיציה היא הדבר האחרון שניתן להדביק לו) מצא לא מעט אנשים (למשל את כל האקדמיה הבריטית למדעים) שראו טעם להקשיב לו.

אד פופולום?
הצלחת בערך לעשות כל דבר מלבד להתייחס לנושא.
עוד תוספת 308278
בכלל הנטייה שלך ושלך שכ"ג היא לקחת את העניין לחזית אחרת ולנצח בה.

המפלצת מלוך נס, חייזרים ואלביס זה מגוחך --> הן קונספירציות, גם רצח רבין זאת קונספירציה. מכאן גם כל עניין רצח רבין הוא מגוחך.

בחייאת, מה שאני רוצה הוא שתסבירו לי דבר פשוט - כיצד כל המזורויות הלא זניחות הללו (ולא, דוח של שוטר מז"פ אינו שקול בדיוק לאישה שטוענת שראתה את אלוויס בקניון), מסתדרות עם דו"ח ועדת שמגר. יש לי שאלה, אתם בכלל קראתם את החומר?, כי כפי שנראה לי, פשוט שללתם את כל העניין מראש בגלל שקוראים לזה קונספירציה. ואבוי מתנחלים ימניים עם כיפה על הראש מאמינים בה. מכאן זה ברור שהיא חייבת להיות לא נכונה.

עכשיו, אם אני לא אקרא לזה קונספירציה - אני אקרא לזה : טיוח. בבקשה תתנו לי התייחסות עניינית? זה לא רצח קנדי, וזה לא חטיפות חייזרים. זה אירוע מכונן בתולדות מדינת ישראל (המדינה שלי? שלכם?), ולטעמי זה לא בסדר שהוא יהיה מכונן על שקר.
אמנם מצחיק 308240
אה, נו, אחרי הנ.ב. שלך אני משנה את הגישה ומכריז: קונספירציה!

ובכל זאת נשארים לי ספקות אחדים: אם המשטרה לא היתה בעניין, ללא ספק העדויות של רפ"ק א', השעון של שוטר ב', העדות של נהג ג' ודו"ח הניתוח של רופא ד' לא היו מחכים שנים בלי ששוטר או שניים היו מרימים גבה ובלי שהפרקליטות היתה מנסה לברר את העניין כדי לא להיות מופתעת במשפט. גם לגבי השב"כ עצמו, ההנחה שכמה אנשים יודעים על רצח ראש ממשלה בישראל ושומרים את הסוד הזה לעצמם אינה מתקבלת על דעתי.

האמת היא שאני רוצה להתנצל ולפרוש מהדיון הזה. תאמין לי ששמעתי "נימוקים" סבירים לא פחות לחטיפות של אנשים בידי חוצנים, ואין לי יותר מדי עניין במלאכה הסיזיפית של חיפושים אחר איש השלג, המפלצת מלוך נס ורוחו של אלביס. אולי למישהו יש חשק לדון איתך בכל ההוכחות והסתירות, אבל לא אני הוא האיש.
אמנם מצחיק 308248
את הייטי הגוּנס כבר מצאו,
ומסתבר שהמפלצת מלוך נס היתה רק בול עץ,
ואלביס הופרש מהמשטרה וגר בשיכון.
אמנם מצחיק 308262
פרישתך לגיטימית. רק שני דברים שמאוד צרמו לי בהודעה שלך :

א.ישנו כלי רטורי די מרגיז של השוואה בכדי לנגח. הדוגמה הקלאסית לכך היא להשוות את מדיניות ישראל לאפרטהייד בדרא"פ. כלומר קושרים את המושא בהשוואה למשהו שנחשב שלילי בכדי ליצור אנטגוניזם מראש.
אם הקונספירציה סביב רצח רבין הייתה כל כך הזויה ונלעגת, מספיק היה שתפרט את הטיעונים שלה, לא היה צורך להשוות אותה לקונספירציות נלעגות (כפי שמשווים לעיתים את חיילי צה"ל לנאצים). אנא, אל תשתמש בכלי הדמגוגי הזה.

ב."ההנחה שכמה אנשים יודעים על רצח ראש ממשלה בישראל ושומרים את הסוד הזה לעצמם אינה מתקבלת על דעתי."

יש רוצחים, אנסים, סיפורי זוועה נוראיים. ולא מתקבל עליך על הדעת שישנם אנשים ששומרים על סוד שחשיפתו עלולה לפגוע בהם?
Your logic beats me.
אמנם מצחיק 308266
שתי שאלות לי אליך:
1. למה אתה מצפה מקוראי האייל? למצוע למענך את הרוצח *האמתי*? ללחוץ על המשטרה שתעשה זאת? לשכנע אותך באותות ובמופתים שכל סתירה קטנה בעדויות נוצרה רק בדמיונם הקודח של בעלי עניין? מה?
2. אם הרושם שלך הוא שעמיר לאהיה הרוצח האמתי, או לחילופין, מישהו הפעיל אותו בלא ידיעתו, אמור מה התיאורייה שלך. מה לדעתך באמת קרה שם?
אמנם מצחיק 308276
1. לא, אני מצפה שהם יסבירו לי מדוע הם אינם חושבים שראוי לפתוח ועדת חקירה נוספת. איך הראיות התמוהות ‏1 (בלשון המעטה) מסתדרות אצלם עם הרצח.

2. אגב חשבתי על תיאורייה די מעניינת היום, שמתיישבת היטב עם כמעט כל העדויות והמוזרויות. אני מודה מראש שזאת ספקולציה בלבד ויש סיכוי סביר (סביר מאוד מאוד) שהיא לא נכונה, אני לא מוכן לחתום עליה. אני מביא אותה סתם כרעיון יצירתי:

השב"כ ממניעים ברורים מנסה לביים ניסיון התנקשות ברה"מ רבין. לשם כך הוא משתמש באבישי רביב, כך שימצא מישהו שיהיה מוכן לבצע את ההתנקשות. התכנון של השב"כ הוא לתת לעמיר מחסנית עם שני כדורי סרק, והשאר כדורים חיים (כדי שימצאו כראיה לאחר מכן).

השב"כ תכננו שעמיר ירה 2 יריות של כדורי סרק, לאחר מכן יחלצו את רבין. בסוד העניינים היו רק כמה אנשי שב"כ וצמרת ההנהגה המדינית (אני לא יודע אם רבין היה בעניין).

הפאשלה הייתה של עמיר, הוא ירה שלושה כדורים, הכדור השלישי הרג את רבין (זה הכדור שלפי המז"פ נורה מטווח רחוק יותר). המאבטח רובין מכניס את רבין לאוטו ושם לב שהוא מדמם. הוא מתקשר בבהילות לאנשים מהשב"כ ואומר להם שרבין נפצע, מה עליו לעשות?

אנשי השב"כ יודעים שעמיר ירה שלושה כדורים, אסור שיתגלה כי ירה כדורי סרק - חייבים להיות שלושה כדורים בזירה. רבין גוסס ורובין יורה בו עוד יריה אחת מטווח אפס (מה שמסביר את העדות המוזרה של כתם הדם במושב הקדמי, וגם את דו"ח המז"פ). לאחר מכן הוא מזייף עוד יריה לעצמו בכתף (מה שמסביר את הפציעה הקלה משהו רק שפשוף, טיפלו בו רק ביוד -והתיאור הראשוני של הפציעה לא התאים לחוקי המציאות). כל התרחיש הזה מסביר את העיכוב של הלימוזינה.

כל השאר די ברור, מתבצע זיוף של הכדורים שנמצאו בגופו של רבין, מה שמסביר את חוסר ההתאמה שלהם לתרמילים שנמצאו בזירה.

אגב, אני די בטוח שהתיאוריה הזו לא נכונה. אבל באופן פרדוקסלי היא מתיישבת טוב יותר עם העובדות, היא גם מסבירה מדוע עמיר מעדיף לשתוק. הוא בעצם האשם בכל התקרית.

1 - תקשיב, לטעמי עדות של מומחה ממז"פ שטוען שיגאל עמיר לא היה יכול לבצע את הרצח, זאת לא "סתירה קטנה בעדויות". וזה שלא מוצאים שרידי ירי על אדם שירה שלושה קליעים מאקדח בעל קנה קצר, זאת לא "סתירה קטנה בעדויות".
אמנם מצחיק 308280
1. אני יכולה לומר לך בשמי, שלמיטב ידיעתי כמעט בכל מקרה רצח (או פשע בכלל) מתגלות לרוב לא מעט עדויות סותרות. נראה לי שבמקרה הזה הן נופחו ויצאו מכלל פרופורציה, פשוט בגלל חומרת העניין, ההדים הרבים שהיו לו, וכמונן - הריבוי הגדול של בעלי האינטרסים להטיל את האשמה במקום אחר, ולא ביגאל עמיר.
3. מה שאתה אומר, למעשה (ואני שמחה לראות שגם אתה מניח שתיאוריה זו איננה נכונה) הוא שהמאבטח ביצע ברבין מעין "וידוא הריגה". זה נשמע לי הזוי לחלוטין.
אמנם מצחיק 308283
שלא לדבר על כך שמדובר פה בקונספירציה ששותפים לה רבין, ראש השב''כ, אבישי רביב, יגאל אמיר, המאבטח רובין, הנהג ועכשיו גם לריסה. לו אני שגריר ישראל בדנמרק, לא הייתי ישן כל כך טוב. באור כזה נראה לי סביר שאלויס חי ומניח תפילין יום יום.
אמנם מצחיק 308285
אני לא בטוחה שאלוויס מניח תפילין בקביעות, אבל סביר בהחלט שהוא זה העומד מאחורי קנוניית הרצח. הרי לשם כך הוא בדה תחילה את מותו והסתתר כל השנים הללו.
אמנם מצחיק 308369
כל הזמן אותם טיעונים :

א. נכון שתמיד נשארות שאלות פתוחות, אבל השאלה היא כמות השאלות - ורצינות השאלות. וכמות השאלות הרציניות כאן היא לטעמי מספיק גבוהה כדי להתחיל לחשוד. העדויות כאן לא נופחו כלל, הן מובאות כפי שנכתבו בדוחות המשטרה ובתי המשפט. העיסוק בהם אכן רציני יותר מאשר במקרים אחרים בגלל חשיבות הרצח.

ב.
"שלא לדבר על כך שמדובר פה בקונספירציה ששותפים לה רבין, ראש השב"כ, אבישי רביב, יגאל אמיר, המאבטח רובין, הנהג ועכשיו גם לריסה. לו אני שגריר ישראל בדנמרק, לא הייתי ישן כל כך טוב. באור כזה נראה לי סביר שאלויס חי ומניח תפילין יום יום."

לשוקי : כן כן חייזרים מאלפא קנטאורי חטפו את רבין, |דמיין בדיחת קונספירציה כאן|, וכו'...

רוצה לשמוע עוד קונספירציות מוזרות ומגוחכות?

נשיא מכהן הרכיב צוות של אנשים שהמטרה שלהם היא לצוטט למתנגדי הממשל, ולהכפיש אותם במידת הצורך בדרך נכללו גם כמה מעשי שוחד ושחיתות. הם אפילו שמו ציטוט במלון מסויים נתפסו, כל הפרשה טוייחה והאמת נתגלתה אחרי כמה שנים בגלל הדלפה של סוכן בשירות החשאי (שהיו בסוד העניינים), לא רק הם כמובן אלא גם שר המשפטים שהיה אחד האנשים הראשיים בפרשה.

היגיוני? כנראה שחייזרים חטפו את ניקסון.

כפי שאמרתי : סביר מאוד שהשב"כ מעורב, וכך גם אישים בצמרת המדינית, כמה רופאים, הנהג, והמאבטח. אלו כולם - אני לא מבין מה כל כך אבסורדי בזה. זה אפילו פחות אנשים מפרשת ווטרגייט.

ג. מה הזוי בזה? זה לא עניין של וידוי הריגה, אלא פשוט ירה בו עוד כדור בשביל לזייף ראיות. זה באמת כל כך מוזר ואבסורדי? השב"כ ניהל מבצעים הרבה יותר סבוכים, וביצע פעולות מורכבות הרבה יותר.
אמנם מצחיק 308371
אם אתה חושב שיש לבדוק רק 25% מהחשדות שמקננות בך אני לא מבין מה אתה עדיין עושה בישראל. לא בגלל שאני רוצה להפטר ממך חס וחלילה. אלא שאם המצפון שלך מייסר אותך בגלל החשדות האלה, שהמשמעות שלהן היא שאתה חיי במדינה שהרקבון פשה בצורה עמוקה ביותר את מוסדות השלטון המרכזיים ביותר. אדם מצפוני לא יכול לחיות עם הידיעה הזו, שלא לדבר על החשש הראלי שאולי יאסרו אותך בחשאי או משהו גרוע יותר.
אמנם מצחיק 308372
אני לא מאמין שיהרגו אותי או מישהו אחר, כי אין בזה שום צורך. מספיק להגביל את הפצת המידע ולהוקיע את הדורשים לחקירה חוזרת כאנשים הזויים, ואת כל הטענות כתיאוריית קונספירציה מופרכת.

אני אישית, מעדיף לא להגר אלא לנסות לתקן את המצב הקיים - אני בכלל לא פוסל שיום אחד אתייאש ואהגר. אבל גם כך, בזמן זה מסיבות פרקטיות איני יכול (וגם איני מעוניין).
אמנם מצחיק 309199
הסיפור שלך מתיישב יותר טוב עם העדויות מכיוון שהוא "Just So Story" - לוקחים את כל העדויות הקיימות, משרטטים את המטרה (קונספירציה), ובונים סדרה מדוייקת של מהלכים שיסבירו את המעבר ממה שידוע למה שרוצים. סיפורים ממין זה אינם סבירים, בד"כ. הם נראים סבירים במבט ראשון, אבל הם מצריכים יותר מדי הנחות יסוד (כמו כל תאורית קונספירציה שמכבדת את עצמה) מכדי להיות הגיוניים. פה, למשל, הנחת היסוד הבעייתית ביותר היא הטמטום של השב"כ, ששם כדורים חיים באקדח של עמיר, כי הוא קיווה שהוא יירה רק שניים - אותו שב"כ שלכראורה הצליח לזייף את הכדור שפגע ברבין, התקשה לתכנן מראש שתילת כדורים חיים באקדח של עמיר *אחרי* שהוא ירה.
כל הסברי הקונספירציה מתקשים להסביר גם את אחד הבסיסים המרכזיים של התאוריות הללו: הקריאות שלכאורה נשמעו - "סרק סרק". למה שהשב"כ יצעק את קלונו בצורה כזאת? למי זה הואיל? אם כל המאבטחים היו בסוד העניין - והם היו חייבים להיות - למה הם היו צריכים לצעוק שאלו כדורי סרק?

לא שיש טעם לנסות להתמודד עם תאוריות קונספירציה. כשהכל יתכן, מאוד קל לתקן את הסיפור כדי שיתאים גם למידע החדש.
אמנם מצחיק 309202
אז זהו, שלא כל המאבטחים היו בסוד העניין.
רק כשמדגדגים אותי 308477
א. אם אתה חושב שהתיאוריות על חייזרים, פאראפסיכולוגיה ומשיחיותו הוודאית הרבי מלובביץ' הן הזויות ונלעגות, סימן שלא התעניינת בהן מספיק. מדובר על עדויות מפי המון אנשים מהימנים שמסתמכים על כל מיני עובדות או "עובדות" שאין לאדם מן השורה אפשרות לבטל, לפחות אם לא החליט להקדיש את חייו לעניין. אני לא החלטתי לעשות זאת, ואני משוכנע שלא רחוק היום‏1 ונקרא תחקיר עיתונאי מקיף על "תיאוריית הקשר" הזאת - נכון יותר על "תיאוריות" הקשר, כי יש יותר מאחת - ובו אולי תתבררנה חלק מהקושיות. רפ"ק גולדשטיין עוד חי, למיטב ידיעתי.

ב. לא, שומרים על סוד שחשיפתו תועיל להם מאד (הרבה כסף. יוקרה. פרסום. קידום מקצועי. חיזוק הדמוקרטיה בישראל. שאמשיך?)
__________________
1- תוך חמישים שנה.
לפי בקשת הקהל 307698
אני לא רואה למה קין, לדעתך, התבטא בטפשות כשאמר "השומר אחי אנוכי?". בוחני כליות ולב לא בהכרח מומחים גם בחקירות משטרתיות מאומצות, והוא לא היה יכול לדעת שכמה פפראצים צילמו אותו.
לפי בקשת הקהל 307943
חשוב שגם נקבל את הטקסט האמיתי של הדיבור הצפוף שהיה בין קין והקב''ה אחרי האירוע.
לדעתי הקב''ה הזמין, קין היה המבצע, והם לא השתוו על הדולרים שהובטחו לו (קין גילה שחלק מהם מזוייפים).
ברור שהיתה כאן תפירת תיק.
לפי בקשת הקהל 307965
נראה לי שהמפתח לסיפור מצוי בתיאור קודם, שבו נאמר כי "אל מנחתו של הבל *שעה*". למעשה, לא נאמר במפורש מה קרה אחרי שעה, והעניין פתוח להשערות. עולה, למשל, השאלה אם מדובר היה ב"שעה קלה" או "שעה ארוכה", ואם ה"שעה הארוכה" אכן העלתה ארוכה לסבלם של המעורבים בדבר. בהחלט הרבה מאוד דברים כאן דורשים בדיקה מחודשת.
לפי בקשת הקהל 308148
צריך לבדוק את השעון של השוטר שנכח באירוע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים