326738
המילה היא הסימן הבולט של השתייכות לעם (הדת) היהודי.
מי שבוחר לא למול את בנו בוחר להוציא לכאורה את עצמו ומשפחתו מהקהל. אבל מי שנולד יהודי לא יכול לבחור לא להיות יהודי.
מי שהוריו לא מלו אותו יהיה יהודי לא נימול.
היהודים החילונים עדיין לא מצאו הגדרה לזהותם שתהיה שקולה כנגד ההגדרה הדתית.
לכן, לדעתי, חובה על כל יהודי חילוני למול את בנו, גס וברברי ככל שנראה לו הטקס.
ההתלבטויות הרפואיות בענין הן פתפותי ביצים. ישנם מחקרים לא מעטים שמראים יתרונות בריאותיים דווקא לאבר מהול.
ובענין הסבל לילוד- מי ששומע תינוק רעב צורח עד שמוגש אליו הדד לא חושב על הנזק הנפשי שנגרם לו בגלל עשרים שניות או דקה של עיכוב בהזנה. צווחות הנימול אינן מתמשכות או חזקות מאלו.

נכבדי, נא לא להתיפיף. מולו את בניכם. החלופה - מציאת זהות יהודית לא דתית, אינה נראית לי אפשרית. הילד ילך לגן וילמד על חגי ישראל. על יציאת מצרים (יהודים נגד מצרים) על נס חנוכה (יהודים נגד יוונים) ועל בר כוכבא (יהודים נגד רומאים).
אם הילד יהודי, הוא ידע זאת די מהר. לך תסביר לו למה מכל הילדים היהודים דווקא הוא לא נימול.
326741
ומה רע בכך שמישהו מוציא את עצמו מהקהל היהודי? מה, זה נראה לך חמור יותר מחיתוך בבשר החי - פשוטו כמשמעו?
לאו מילתא זוטרא 326754
כן.
ודייק - אינו מוציא רק את עצמו מהקהל, אלא בעיקר את בנו.
בין החיתוך בבשר ובין החיתוך מהקהילה, אני מעדיף חד משמעית את הראשון.
לאו מילתא זוטרא 326790
אתה יכול לשמור על כל העדפותיך. אתה לא יכול לקבוע לאחרים את העדפותיהם.
לאו מילתא זוטרא 327233
לא הצעתי חוק מילה חובה. מאיפה תגובתך ?
אני חושב שזו חובה מוסרית ליהודים. יש כאלה שחושבים שלא ומתווכחים אתי.
לאו מילתא זוטרא 327271
תגובתי נוגעת לכך שמבחינתך, מי שאינו מל את בנו מוציא את עצמו מהעם היהודי.
הוא מוציא את עצמו מהדת היהודית. זה הכל.
לאו מילתא זוטרא 327274
וגם זה לא. בדת היהודית יהודי הוא יהודי בגלל שנולד לאמא יהודיה או שעבר גיור נקודה סוף סימן שאלה
לאו מילתא זוטרא 327281
אכן. הוא מוציא את עצמו מה*דתיות* היהודית.
לאו מילתא זוטרא 327285
ולמי זה אכפת?
לאו מילתא זוטרא 327294
לא יודעת. בטח לא לי.
זה יגמר בבכי 327306
צדק מי שאמר פה בהמשך שיהודי הבן שלך דווקא כן יהיה, רק לא נימול. וחוץ מזה, אני אישית גם מסכים עם זאת שאמרה - את מי זה מעניין בכלל אם מישהו מגדיר את בני/בנה/בנך כיהודי או לא. א ב ל : כשאתה לא מל את ילדך, מה שאתה כן עושה זה מוציא אותו מהקונצנזוס של כלל החברה בארץ (ושל כל שאר היהודים בחו"ל אגב אורחא). מה לעשות? כל הפלפולים בעולם לא יועילו, ולכשיגיע הילד לגיל 14 הוא כבר ישנא גם אותך וגם את אמא - אני חותם על הצ'ק עכשיו. קיים סיכוי סביר לדעתי שהנזקים הפסיכולוגים שייגרמו לו באופן ישיר ועקיף (ילדים יכולים להיות מאד אכזריים) יעלו פי כמה על הנזק הרפואי שנגרם מהטלת המום שנקראת גם ברית מילה. אנחנו, כל הזכרים היהודים שנולדו באלפי השנים האחרונות - ויש פה גם פן אישי, כי אני בתוכם - מתמודדים עם הנכות הכרוכה באובדן העורלה בהצלחה מעוררת כבוד (אני מרגיש שהשתקמתי לגמרי). בסופו של דבר, יש לך תהליך שגורם נזק כלשהו, שאתה יודע מה יהיו השלכותיו (כנראה כלום) ויש לך עוד דרך, שאין יודעים מה תגרום לילד. אז מי שבעד ניסויים פסיכולגיים בבנ"א - כל עוד זה על הילד שלו - שילך על זה בכיף, אולי כולנו נלמד משהו.
זה יגמר בבכי 327307
נער בן 14 יכול להחליט לבצע ברית מילה. ההורים שהחליטו לא למול אותו בגיל 8 ימים, יתנו לו את האופציה להחליט. אני חושב שהוא לא ישנא אותם. הוא יעריך אותם על שהשאירו לו את האופציה.
התהליך של המנעות מהמילה ילך ויגבר. בהתחלה רק האמיצים ביותר מוותרים על המילה. אחר כך גם אחרים, שרואים סביבם כמה לא נימולים-מוותרים על הטקס.התהליך שבהתחלה לוקח לו שנים לצבור תנופה יפרוץ לבסוף. יתכן ונראה נסיונות של הדתיים לכפות בכוח החוק את המילה. הרי על פי דין תורה, ליהודי לא נימול מגיע גורל אחד.
זה יגמר בבכי 330280
מה גם שיש עדויות רבות של אנשים שגדלו בישראל כלא נימולים ולא סבלו שום 'נידוי' ונזק פסיכולוגי.
זה יגמר בבכי 330576
איזה גורל?
זה יגמר בבכי 327327
אי-מילת בן איננה ניסוי בבני אדם, בדיוק כשם שאי-מילת בת איננה ניסוי בבני אדם. וחוששתני שהצ'ק שלך היה נפרע מרוב מוחלט של הילדים שלא נימולו בארץ: יש ילדים ששונאים את הוריהם, אבל שנאה כזאת שבאה על שום שלא מלו אותם? לא ממש סביר.
זה יגמר בבכי 327351
"ניסוי" עורכים כשהתוצאה איננה ידועה מראש. האם אינך יודע מה יהיו התוצאות אם תימול את בנך? כולם יודעים (לא יקרה לו כלום). לעומת זאת כיצד ירגיש ומה יהיו ההשלכות אם לא תימול אותו? כל הסיכויים שאתה בעצמך כן נימול, כך שאתה יכול רק לנחש. אם כבר, מהבחינה הזאת אי-מילת בן היא אלגורית למילת בת, לפחות מבחינת הגדרתה כ"ניסוי" עקב נדירות שני המצבים באוכלוסיה. מה שמביא אותי לצ'קים שאתה פורע לי: כמה ילדים (מאושרים או לאו) לא נימולים אתה מכיר בארץ? (ומה שיותר מדאיג - כמה אברי מין של ילדים יצא לך לראות לאחרונה שאתה מדבר על כך בכזה בטחון?)
זה יגמר בבכי 327361
אתה מתעלם מהתהליך. עניין המילה הוא דינמי במדינת ישראל. בתחילה רק מעטים ואמיצים (אולי לדעתך רשעים) העזו לא למול את בניהם. ככל שיותר ויותר מעיזים לא למול את הבנים- אי הנעימות יורדת. לאט לאט יגע המצב לכך שחצי מהבנים לא יעברו מילה ואז לכל מה שאתה אומר לא יהיה כל תוקף.
זה יגמר בבכי 327368
אני חושב שזה יפה שאתה מוכן להשכיב את הבן שלך על הגדר בשם חופש הבחירה העתידי של כולנו. האומץ שלך (על חשבונו) מעורר הערצה.
זה יגמר בבכי 327372
מלתי את הבן שלי לפני 19 שנים. מדוע אתה נגרר לעניינים אישיים? אני מדבר איתך על תהליך. אותו התהליך קורה גם עם נישואים על ידי רב. העליה מבריה"מ לשעבר הוסיפה המון לא נימולים ובעוד מספר שנים תראה הולך וגדל מספר הלא נימולים. אני מדבר על תהליך-ספירלה- שככל שיגדל מספר הלא נימולים כך יהיה יותר קל לאחרים לוותר על המילה.
זה יגמר בבכי 327378
על אופי החתונה מחליטים שני אנשים בוגרים. הם יכולים לעשות זאת ע"י רב, כומר, ראש עיריה בקפריסין או מתחת למים. זאת זכותם ומי אני שאתערב. עניין המילה שונה. ראשית, כפי ששמת לב, אני באמת חושב שהוא אישי; אנחנו מדברים פה על אנשים, לא על רעיונות פילוסופיים נשגבים או על מכוניות מירוץ. שנית, אני אינני נביא ולא יודע מה יהיה המצב בעוד 20, 30 או 40 שנה. כיום, ילד שאינו נימול נידון לסבל מיותר לגמרי על ידי הוריו המבולבלים (תרתי משמע) ללא כל אפשרות בחירה מצדו, ועל כך אני מצר.
זה יגמר ותפסיקו לעשות מזה כזה עניין 327380
לדעתי יש הגזמה פראית בדיון הזה הן בתיאור הסבל שעובר התינוק בעת המילה והשלכותיו, והן בתיאור הסבל לכאורה הצפוי למי שאינו נימול בחברה של נימולים. כולם איבדו כאן קצת את הפרופורציה.
זה יגמר בבכי 327364
א. אין לדעת בוודאות מה יקרה במילת בן. רוב הילדים יוצאים מזה בסדר, יש כאלה - לרוע המזל - שמשהו מתפשל בניתוח הזה.
ב. אם אתה מל את בנך וכשהוא בן שנתיים אתה מקבל הצעת עבודה חלומית בחו"ל, באזור נוצרי מובהק שאין בו כמעט נימולים. האם תיאלץ לוותר על העבודה הזאת? האם תיסע לשם בידיעה שבגיל 14 בנך ישנא אותך משום שמלת אותו?
ג. כמה ילדים לא נימולים אתה מכיר, שכבר הגיעו לגיל 14 ואתה יודע מה יחסם לעניין זה? אם אינך מכיר כאלה, מנין הביטחון שהם ישנאו על כך את הוריהם?
זה יגמר בבכי 327376
א. נכון, יש סיבוכים במילה, כמו שיש סיבוכים לחיסון נגד פוליו. הרבה פעמים בחיים אנחנו לוקחים סיכונים קטנים ומחושבים כדי להימנע מתוצאות פוטנציאליות חמורות הרבה יותר. ותמיד יש את החכמים שלא מחסנים.

ב. נגעת בקצה הסיבה התרבותית והחברתית לכך שאני לעולם רואה את עצמי חי בחו"ל ליותר משנים ספורות. בשנים אלו (נניח לשם הוויכוח מקום היפוטתי שבו הילדים אינם נימולים - למרות שרובם בארה"ב לפחות כן נימולים: http://www.cirp.org/library/statistics/USA/intact_ra... ) הייתי מסביר לבני שיהודים בכל העולם נימולים, ושבארץ כולם נימולים וששם מי שלא נימול הוא השונה.

ג. למרות שאני לא יכול לתת לך תשובה מדוייקת לגבי לא נימולים כי כנראה אין הרבה כאלה (ומכאן עניין הניסויים בבנ"א שצויין קודם) אני מכיר ילדים בגיל הזה. זה לא כיף בכלל, בלשון המעטה, להיות ילד שונה. אני רק מציין עובדה שאין מה לעשות כנגדה - ולכן אם אני יכול לבחור האם לעשות את הבן שלי שמן או לא, עם אף ארוך או לא - או ערל או לא - למה לי לדון אותו לחיים קשים יותר מתוך בחירה? אני לא מבין את זה, וכנראה שלא אבין אתכם. מי שמתוך צדקנות או שנאה לדת או לדתיים (שנתברכתי בלא מעט ממנה) גוזר על בנו סבל (ושלא יהיה בלבול - מילה היא סבל לחמש שניות; להיות "שלם" - זה סבל לכמה שנים טובות מינימום), הוא מוזר בעיני.

במחשבה שניה, יתכן שיש פה סוג של ברירה טבעית. מי שדן את ילדיו לחוסר פופולריות גם יתרבה פחות, או שצאצאיו יזדווגו עם חכלאיות ונדכאות כמוהו, וכך בסופו של דבר הטבע עושה את שלו.
זה יגמר בבכי 327477
אתה משווה את ברית המילה לחיסון נגד פוליו?

מה דעתך על הנושא הבא:
מצד אחד, החרש דן את ילדו "לחיים קשים מתוך בחירה". מצד שני, יש את הסיבה התרבותית והחברתית, לתקשר על ההורים ולהכיר את מורשת החרשים. גם באובדן הזה יש סבל.
זה יגמר בבכי 327527
הדיון בשתל הקוכלארי אינו דומה לדיון בברית המילה. קשה להשוות את היכולת לשמוע ליכולת להתגאות בנוכחותה (או בהעדרה) של העורלה. בניגוד לעניין המילה לא מדובר ב"נזק גופני" מול תועלת חברתית, אלא בנתוח שאין כל ספק שמבחינה רפואית ישפר את מצב הילד. הדיון, הוא בשאלה האם זה בסופו של דבר לטובתו מבחינה חברתית. הדיון שאני מכיר בנושא שאולי רלוונטי לעניין זה הוא בנוגע לחרשים גנטית המתחתנים ביניהם. כתלות באופי הפגם הגנטי בהורים, צאצאיהם המשותפים עלולים בסיכון גבוה מאד או אף בהכרח להיות חרשים. המצב מסובך יותר בזוגות שבהם יש סיכוי לילד שומע; במקרים אלו ניתן תאורטית לבצע אבחנה תוך רחמית ולהציע להורים הפלה במקרה של ילד חרש. ההורים יכולים לסרב לעשות זאת ואכן לדון את ילדיהם לחיים של חרשות (וסבל מסויים, ללא ספק). הם טוענים שהם, ההורים, הסתדרו ואין שום סיבה שהילדים לא יסתדרו גם הם. אבל זוהי רק דוגמה ספציפית למקרה הכללי שבו מוצאים פגם כלשהו באבחנה טרום לידתית - תסמונת דאון, נניח - וההורים מסרבים להפיל ("כי הרב אמר" או "כי ככה זה אצלנו"). שם מדובר בתסריט ידוע מראש שיעלה בהמון דמעות לכולם וגם הרבה כסף מתקציבי הבריאות המדולדלים בלאו הכי (ילדי תסמונת דאון נולדים בדרך כלל עם סל ענק של בעיות שמצריכות ניתוחים מורכבים ויכולות להעסיק את מערכות הבריאות והסעד שנים). ובכל זאת האוטונומיה המוחלטת כמעט של ההורים לגבי ילדיהם נשמרת - כך שהתסריט האפוקליפטי שהוצע אי-שם במעלה הדיון הזה שבו המדינה מכריחה הורים למול את ילדיהם כנראה עוד רחוק מאיתנו.
זה יגמר בבכי 327533
תגובה 327388
אתה שולח אותי לתגובה שנמצאת ס''מ למטה 327536
צודק. סליחה. 327566
התכוונתי לרמוז ב''לקונית מדוברת'' שהייתי שמח לקרוא את התיחסותך לאותה תגובה שנמצאת שם למטה, משום שגם אני חושב שתסריט -הילד ששונא את הוריו, סובל מטראומות, מנוכר חברתית ובעל בעיות פסיכולוגיות קשות- איננו תסריט סביר במיוחד (בלשון המעטה).
אז ככה 327578
יש לי בעיה להתייחס לתגובה שאינה מכילה נימוקים חדשים או דרך הסתכלות מקורית אלא רק "עובדות" שאין בידי שום דרך לבדוק אותן. הן באותה מידה יכולתי אני לסיים את הויכוח (או לפחות לסייע מאד לטיעוני) אם הייתי מתחבר תחת הכינוי "מילואמניק ותיק" ומשאיר את הפוסט הבא:

"אותי לא מלו. מאז שאני זוכר את עצמי ידעתי שאני שונה משאר הילדים. אחרי שיום אחד בבי"ס תפסו אותי כמה בריונים מכתה ו' והפשילו את מכנסי בחצר לקול תרועת הבנות, חזרתי הביתה ועשיתי לעצמי ברית מילה עם מספריים..."

מאחר שאני לא אוהב להטיל דופי באמינותם של אנשים, העדפתי להתעלם מהפוסט הזה. עם זאת, גם במצב שמדובר באמת לאמיתה, מקרה אחד כידוע אינו סטטיסטיקה ואינו צריך להשפיע על הדיון - לכאן או לכאן.
אז ככה 327591
א. אם היית כותב תיאור מן הסוג הזה, תחת "מילואימניק ותיק", הפארודיות שלו היתה בולטת מדי בהשואה לסיפור בתגובה 327388, שנראה אותנטי, ופארודיות זו היתה מדגישה את חוסר האמינות המגמתי שלך משאר התגובות.

ב. "מקרה אחד כידוע אינו סטטיסטיקה ואינו צריך להשפיע על הדיון - לכאן או לכאן."

- הממ?? ועל איזו "סטטיסטיקה" בדיוק אתה עצמך מדבר? ועל איזה "עובדות"? ה"סטטיסטיקה" וה"עובדות" שיש לך להציע מופיעות בתגובה 327376: "...אני לא יכול לתת לך תשובה מדוייקת לגבי לא נימולים ... אני מכיר ילדים בגיל הזה. זה לא כיף בכלל, בלשון המעטה, להיות ילד שונה."

- "זה לא כיף בכלל, להיות ילד שונה" - יופי! דוז פואה! - ועל יסוד ה"סטטיסטיקה" הזאת וה"עובדות" המוצקות האלה אתה מרשה לעצמך לתקוף באופן אישי אנשים שאתה לא מכיר ולא יודע עליהם דבר, בין השאר (דיגום חלקי:) בתגובה 327368 ובסוגריים בסוף תגובה 327351: "(ומה שיותר מדאיג - כמה אברי מין של ילדים יצא לך לראות לאחרונה שאתה מדבר על כך בכזה בטחון?)" - תקיפה שהיא בדיוק על הדבר שאתה עצמך מעיד שאינך יודע, וכל מה שיש לך לומר הוא כי - "אני מכיר ילדים בגיל הזה" (ומי לא?), וכל התיאורים הלחוצים בתגובה 327306 ובתגובה 327376 (בן שמן, אף ארוך...) - אינם מסתמכים אפילו על עדות אישית *אחת* - אלא הם רק השערות פרי השמועה ובעיקר פרי דמיון קודח.

ג. מאחר והעניין הועלה ע"י הבחור המשוחרר ומאחר וגם אני עצמי אם בישראל (אל דאגה, שלושת הבנים שלי נימולו. באותם זמנים הייתי צעירה מאוד ועדיין לא חשבתי על הנושאים האלה), אני סקרנית - האם אתה מוכן להתייחס למה שהוא העלה בסוף תגובתו: האם לדעתך, לפחות כפי שהיא משתקפת בתגובותיך - המתכון האולטימטיבי לאושר, שאותו עלינו ללמד לילדינו ע"י דוגמה אישית - הוא הקונפורמיות המוחלטת והחזרה הסדרתית על מנהגים מקובלים, בין אם יש בהם הגיון, בין אם לאו?
אז ככה 327593
כאמור, גם לך אין סטטיסטיקות וזה לא הפריע לך לזרוק בוץ בפניהם של הורים שבחרו (או יבחרו) בחירה שונה מזו שלך. נסכם את הדיון בכך שלך נשמע סביר ''תסריט הערל הטראומטי ושונא הוריו'' (ללא ביסוס סטטיסטי) ולי הוא נשמע מופרך לחלוטין עד הזוי (ללא ביסוס סטטיסטי).
זה יגמר בבכי 327534
"לא מדובר ב"נזק גופני" מול תועלת חברתית, אלא בנתוח שאין כל ספק שמבחינה רפואית ישפר את מצב הילד."

אני חושב שכאן עצם העניין. מה יעשה מישהו שלא רוצה להסתכן בניתוח שאין ספק שמבחינה רפואית *לא* ישפר את מצב הילד?
זה יגמר בבכי 327539
כבר אמרתי את דעתי. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית פחות או יותר, וכל אחד יכול למול או לא למול את בנו כאוות נפשו. אני חושב שמה שאני אעשה לבני והנימוקים לכך ברורים; אבל אם מישהו רוצה שלא למול את בנו בין אם זה כי הוא פוחד מהסיכונים, כי הוא אינו חושב שדחייה חברתית תהיה בעיה, כי הוא אינו דתי או כי הוא אנטי-דתי - זוהי זכותו המלאה. את המחיר, אם יהיה כזה, ישלם אח"כ בנו.
זה יגמר בכיף 327570
לא הבנתי מה הקשר בין מילה לדמוקרטיה. ממתי דמוקרטיה מקנה להורים זכות לפגום בגופם של ילדיהם בשם אמונה דתית וללא סכנה רפואית ברורה ומוחשית? האם מי שמצדד בזכות המילה היהודית יכול גם להתנגד לזכות מילת בנות?
זה יגמר בכיף 327574
האמת היא שזה קשור, במידת מה, לדמוקרטיה, במובן זה שפרקטיקות תרבותיות מעוררות לפעמים התנגשות עם מדיניות רשמית. בארה"ב יש ויכוחים רציניים על מה מותר או אסור להורים לעשות לילדיהם, גופנית, במסגרת החוק. למשל: האם צלקות שבטיות לילדים משבטים מערב אפריקאים מותרות בארה"ב? האם מותר לשים כוסות רוח ולשפשף עור במטבעות (טיפולים רפואיים סיניים ואסיאתיים)? האם מותר להורים שהם Christian Scientists למנוע טיפול רפואי מילדיהם? האם מותר להורים מתרבות ה-Hmong למנוע טיפולים רפואיים מסוגים מסויימים? בכל העניינים האלה המדינה עשויה לרצות סטנדרט שונה מזה שמתאים להורים או לתרבות שממנה באו, כך שעולות שאלות של רב תרבותיות. ישנם הרבה מקומות שבהם מתירים להורים לפגוע בגוף ילדיהם, ויש חוקרים שרוצים אף להרחיב זכות זו, כמו Alison Dundes Renteln, לכל המקרים שבהם אין המדובר ב"נזק פיסי בלתי הפיך". כאן, כמובן, המצב שונה, בשל אי ההפרדה בין דת ומדינה. המדינה לא תתיר או תאסור על מילה, אלא תיסוג מפני הדין הדתי.
זה יגמר בכיף 327604
נראה אם כך שמדינה דמוקרטית מנסה להתמודד עם שאלות חופש הפולחן מצד אחד ושאלות ''החירות הגופנית'' מצד שני. אין זה אומר שיש גזירה אוטומטית בין משטר דמוקרטי וזכותו של הורה להטיל מום בילדו או ילדתו, כמו שמשתמע מתגובתו של ''מישהו.'' ארה''ב למשל מעניקה מקלט פוליטי לנשים שנמלטות מארצן מחשש שיכפו עליהן, או על בנותן, מילה. באותה מידה, אפשר אולי לראות את האיסור האמריקאי להסגיר אסירים למדינות בהן הם צפוים לעבור עינויים (אם לקחת מקרים שנמצאים בכותרות לאחרונה), כחוק השייך לאותו תחום של הגנה על זכותו של הפרט על גופו, ואין חשיבות אם האדם הוא אזרח ארה''ב או לא.

אני לא יודע לומר אם אכן הפיכות הנזק אמורה להוות משקל מסוים לגבי הרשות הניתנת להורים לפגוע בגוף ילדיהם בשמה של אמונה כזו או אחרת, או אפילו לאור עקרון אסתטי-אופנתי כמו עגילים באזניים.
זה יגמר בכיף 327614
אני מסכימה, וגם בעיניי עניין ההפיכות לא מתאים בתור קריטריון.
זה יגמר בכיף 327652
מהי תרבות ה-Hmong?
ן¿½ן¿½ ן¿½ן¿½ן¿½ן¿½ ן¿½ן¿½ן¿½ן¿½ 327654
ן¿½ן¿½ ן¿½ן¿½ן¿½ן¿½ ן¿½ן¿½ן¿½ן¿½ 327656
תודה.:)
אני לא מאמין שאתה שואל את זה בתום לב 327588
להשוות מילת בנים למילת בנות זה בדיוק, אבל *בדיוק* כמו להשוות ברית מילה לקטיעת אבר המין כולו. ומאחר שאני לא חושד בך שאתה אדם שאינו מבין זאת, אני מאשים אותך שאתה מתמם ומתחסד. נשאלת השאלה רק מדוע הגיעו הדברים לידי כך; האם באמת נגמרו כל הטיעונים הלגיטימיים שיכולת להשתמש בהם?
Nervous Shuk Haggling 327590
"מילת נשים" זה צימוד מילים שמכיל בתוכו קטיעה של חלקים נכבדים מאבר המין הנשי, אבל לאו דווקא. הצימוד מכיל בתוכו אוסף נכבד של תופעות, כולל גרסאות מתונות יותר (עד כמה שאפשר לתאר תהליך מזעזע כזה כמשהו "מתון"‏1), שהן פגיעה "סימבולית" יותר באבר המין הנשי, מטעמים מסורתיים יותר מאשר מטעמים של פגיעה ממשית ביכולת של האישה להנות ממין.

עכשיו נשאלת השאלה (בהעדר כלי אובייקטיבי יותר למדידת ה"נזק" לו גורם המעשה, אלא אם מישהו יציע רעיון קונסטרוקטיבי), האם לא תתנגד בתוקף לביצוע מילת נשים חלקית, בתנאי שתותר רק הסרה של מערכת עצבית בסדר הגודל שמוסרת במילת גברים (ותותר מילה רק בגילים צעירים יותר)?

אני נגד גם אם מדובר בחימום מתכת וצריבה "סמלית" באיזור אבר המין או אפילו בדקירה קלה בסיכה (אבל זו לא חוכמה, אני מתנגד גם למילת גברים), ואתה?

_________
1 אוף, אני מקבל צמרמר כשאני כותב על הדברים האלה. הנושא הזה תמיד גורם לי לתחושה המיזנטרופית והבנאלית: צריך לאשפז את האנושות וישא"ק.
Nervous Shuk Haggling 327599
אם הנזק שהיה נגרם ממילת בנות היה זהה לנזק הנגרם בברית מילה (משמע, אין שום נזק) אז לא הייתי מתנגד לה.

אני אנצל גם את הבמה פה להצהיר שלאיתי מן הפתיל הזה. מי שרוצה, יכול מצידי גם לתפור לילד שלו עוד עורלה. אתם תמשיכו לחשוב שכולם בארץ אכזריים וחשוכים ואילו אנחנו נאמין שאתם נאו-ליברלים משוגעים, והכל ישוב על מקומו בשלום.
327601
"אין שום נזק" זו הכרזה נאה, אבל לא ממש ברור כיצד אתה מודד נזק באופן אובייקטיבי. בכל מקרה, משום שאתה לאה, נוכל לסיים בזאת.

לגבי הפיסקה השניה: אין לי מה להגיד מלבד Hear, Hear.
אני לא מאמין שאתה שואל את זה בתום לב 327597
נראה שמשמעות ה"בדיוק" אצלך איננה כה מדויקת. נשים נימולות עדיין יכולות להביא ילדים לעולם. גברים "כרותי איבר"? לא *בדיוק*.
לעומת זאת, נשים המתעקשות למול את בנותיהן טוענות שאינן יכולות שלא לעשות זאת, כי בכך את דנ ות את בנותיהן לנידוי מהקהילה ולחוסר אפשרות להינשא. מזכיר לך משהו?
אני לא מאמין שאתה שואל את זה בתום לב 327603
לצערי אני חושש שההתממות איננה מצויה רק בצד אחד.
זה יגמר בבכי 327630
כלומר, מה שמטריד אותך הוא לא הסיכונים הרפואיים ( ואני מוכן לקבל שהם מזעריים) אלא האפקט הפסיכולוגי-תרבותי-חברתי העתידי. זוהי בדיוק הטענה נגד השתלים לחרשים.
זה יגמר בבכי 328329
טיעון לא תקף. כל הילדים כולם נושאים בהשלכות של כל בחירת חיים שמבצעים ההורים שלהם: מגורים בקיבוץ או בעיר, שהות ממושכת בחו"ל, חשיפה למזון כזה או אחר, ועוד. וכן יש החלטות הנוגעות במישרין לילד עצמו: מתן שם יוצא דופן, תספורת פעם בשבועיים אם צריך או לא צריך, חיסונים או אי-חיסון, רשות לצפות בטלוויזיה או איסור על כך, הלבשת בגדים כאלה או אחרים... אין גבול לרשימה.

ומעבר לכל זה, ילד שגדל במשפחה נון-קונפורמיסטית אינו גדל בחלל ריק - הוא סופג את הערכים של הוריו (ואפילו אם הוא מורד בערכים הללו כשהוא מתבגר, הם נותרים חלק ממנו).
זה יגמר בבכי 328337
אמת ויציב.
ההורים שלי עשו כל מה שהם יכולים כדי לגדל אותי להיות נון-קונפורמיסטית, וכשגדלתי והייתי נון-קונפורמיסטית, אמא שלי התלוננה, "למה את חייבת להיות נון-קונפורמיסטית כל הזמן?"
זה יגמר בבכי 328335
רק לפני קצת למעלה מששים שנה שלמו הרבה מאוד בנים מחיר כבד ביותר על בחירת הוריהם למול אותם.
גודווין! 328363
בזזזזט. היטלר! 328365
זה יגמר בבכי 328410
אולי נתאבד כולנו ונגמור עניין?
זה יגמר בבכי 328450
אני בהחלט שוקלת את האופציה.
זה יגמר בבכי 328464
יאללה, תתחילי ואנחנו תיכף נבוא.
זה יגמר בבכי 328470
האופציה שאני שוקלת היא אישית. אינני מציעה לאיש לבוא אתי.
זה יגמר בבכי 328478
כולם מהרהרים באופציה בשלב זה או אחר של חייהם. עם זאת, השקילה הפומבית שלך לא משעשעת אותי בכלל.

הדיון הזה ישן מאוד. אין לי מה להוסיף לו.

...To die, to sleep;
To sleep: perchance to dream: ay, there's the rub;
For in that sleep of death what dreams may come
When we have shuffled off this mortal coil,
Must give us pause: there's the respect
That makes calamity of so long life;
...
Thus conscience does make cowards of us all;
זה יגמר בבכי 328484
היא באמת לא משעשעת. אני מתנצלת.
זה יגמר בבכי 328475
זוהי אולי הדגמה טובה (טובה?!) לדרך בה דת מבטלת כל מידה של אנושיות מהאדם. קודם מתפתח איזה ריטואל קמאי שיתכן ויש בו הגיון מנקודת ראותו של האדם הקדמון והפרימיטיבי. אח"כ הריטואל הזה עובר עידונים שונים ומתווספים לו שכבות של הסברים סיפוריים רציונאליים וכך הוא מתקבע בנפש המאמינים בחינת עדות דעתיקותא. ואז הוא מגיע לדרגה אולטימטיבית של יהרג ובל יעבור, והאדם מוצא עצמו בנקודה בה אין לו שום ברירה אלא לאבד את חייו. אלא שהוא שכח בדרך שהוא עצמו הוביל את עצמו לנקודת האל-חזור הזו.
זה יגמר בבכי 328515
אני מציע לך, ואפילו מבקש ממך, לפנות לער"ן: http://www.1201.org.il/main.asp
זה יגמר בבכי 328520
תודה. אל תדאג. סתם קשקשתי, אני שוב מתנצלת.:)
זה יגמר בבכי 327537
הערה צדדית: ואפילו שם יש חרשים וארגוני חרשים שמתנגדים לניתוח, בטענה שהוא מייצר זילות ותחושת נחיתות בקהילת החרשים, שפיתחה "תרבות חרשים" ייחודית:

זה יגמר בבכי 327546
לא מזמן היה קמפיין של איזו עמותה, שייחס ביישנות לחרשים שלא רוצים לעבור את הניתוח, וקרא לסייע להם. אני (שתמיד מריח את אבק השריפה) כבר ציפיתי לקמפיין נגדי של ארגון אחר, שיביא למלחמה על דעת הקהל. לצערי, אף אחד לא הרים את הכפפה.
זה יגמר בבכי 327844
אם הכוונה היא לקמפיין של בקול, הוא דיבר על מכשירי שמיעה ולא על ניתוח שתל. על מכשירי שמיעה אין יותר מדי ויכוח, למיטב ידיעתי.
למרות שמי שמחפש מלחמות בין ארגוניות יכול כנראה למצוא כאלו.
זה יגמר בבכי 327928
לא. מדובר על קמפיין שעסק בניתוח שתל. אני לא זוכר איזו עמותה זו הייתה.
מלחמות בין ארגוניות אמנם קל למצוא, אבל אני קיוויתי למלחמה שתעלה על סדר היום הציבורי. זה היה יכול להיות מרתק, אם התקשורת הייתה עוסקת בתופעה סוציולוגית מעניינת כל כך.
זה יגמר בבכי 327631
נו, הרי בשל כך הבאתי את הדוגמא.
זה יגמר בבכי 327388
הפרנויה שאתה מנסה לזרות כאן היא לא מובנת וחסרת כל פרופורציה למה שקורה במציאות.

אני לא נימול. הגעתי לארץ בגיל שנתיים, ובשנים הראשונות עניין המילה נדחה עד שבסוף הוא לא בוצע. ואני לא היחיד. השם שלי ישראלי והמבטא שלי ישראלי ובדרך כלל לא יודעים שאני לא צבר, ועד היום, בתשע עשרה השנים שאני בארץ, לא קרו לי שום אסונות מזה שאני לא נימול. לא עברתי חוויות טראומטיות במיוחד, לא נגרמו לי שום נזקים פסיכולוגיים, אני לא שונא את ההורים שלי ומעולם לא עלה בדעתי ש"עשו בי ניסויים פסיכולוגיים". אחד שהיה ביחידה שלי, נימול אבל עם איבר קטן - גילה לי פעם בשיחה אישית כמה שהוא סבל *באמת*, והתרגל לעשות כל מיני תחמונים כדי לא להיות עירום בחברת אנשים. בגלל זה גם לא היתה לו חברה עד היום. לי אין שום עכבות מהסוג הזה.

בסיטואציות מסויימות קורה שמישהו שואל, ואני עונה ומסביר לו יפה מדוע אני לא נימול וכל מי שהסברתי לו עד היום הבין בלי שום בעיות. האמת היא שזה לא קורה הרבה, מאחר ואני לא נוהג להסתובב סתם ככה להנאתי עם ה**ן בחוץ. את החרדה הנוראה שלך מפני זה שהילד יהיה "שונה", אפשר להבין רק אם מדובר בילד שמסתובב באופן קבוע ברחוב בלי מכנסיים.

ודרך אגב, שאלה שנוגעת לא רק למילה אלא גם לעניין המילה וגם לנושאים יותר עקרוניים בחינוך ובגידול ילדים: מי בכלל החליט שהדבר הכי טוב שהורים יכולים לעשות עבור ילדם זה להעביר לו את המסר ש"אתה חייב להיות בדיוק, אבל בדיוק, כמו כולם, ואתה חייב לעשות בדיוק, אבל בדיוק - את מה שכולם עושים. אם תהיה לך דעה אישית ותנהג בדרך עצמאית - תהיה "שונה" וזה יהיה אסון איום ונורא"?
זה יגמר בבכי 327608
אני מתחבר עם מה שכתבת. אני גדלתי במשפחה חילונית יחידה בשכונה דתית. כשהייתי ילד בבית ספר יסודי קצת התביישתי; כולם היו הולכים לבית הכנסת בחגים ורק הורי נשארו בבית. הייתי הולך לשם עם חברי, אבל מה נהגנו ללעוג למבוגרים שהיו קוראים מהסידור או המחזור בלי לנבין או להתיחס למה שקוראים.
כשגדלתי קצת, התחלפה הבושה בהערכה רבה על שהורי לא נכנעו ללחץ הסביבתי ונשארו ישרים עם עצמם.
326752
"היהודים החילונים עדיין לא מצאו הגדרה לזהותם שתהיה שקולה כנגד ההגדרה הדתית.
לכן, לדעתי, חובה על כל יהודי חילוני למול את בנו, גס וברברי ככל שנראה לו הטקס."

תסביר לי בבקשה את הקפיצה הלוגית הזאת.

אם היהודים החילונים עדיין וגו', אז שני דברים:
1) אתה מקבל את העובדה (הנחה סמויה) שקיים כזה דבר "יהודי חילוני", שהוא יהודי, אך אינו דתי. מכאן שהמילה מיותרת, כיון שאין איום על עצם השייכות של היהודי החילוני לעם היהודי.
2) אם היהודי החילוני מחפש הגדרה עצמית, זה רק הגיוני שהוא יערער על מוסכמות קיימות שלא מוצאות חן בעיניו בהגדרה הנוכחית תוך כדי התהליך של חיפוש ההגדרה העצמית שלו. המילה היא מועמד מושלם לכך לדעתי.

הטענה לגבי המחקרים והבריאות - על כך כבר דנו כאן. קרא והיווכח שאם המילה יוצרת הבדל בריאותי חיובי, הוא זניח.

לגבי ההערכה שלך שלא ניתן למצוא זהות יהודית לא דתית, אפשר לשאול מה גורם לך להיות כ"כ בטוח בכך ?
חילונים 326759
אני מקבל את העובדה שקיים יהודי חילוני שהוא יהודי שאינו שומר מצוות (=אינו דתי).
היהודי החילוני שייך בהגדרה לעם היהודי. הגדרת יהודי היא ההגדרה הדתית - מי שנולד לאם יהודיה או התגייר כהלכה.
היהודי החילוני, אף אם אינו מאמין באל (רובם דווקא כן), מזהה עצמו כחלק מהעם היהודי, מצד האתוס ההסטורי, כולל יציאת מצריים והשואה. גם הקיבוצים החילוניים ביותר לא ויתרו על ליל הסדר.

>>מכאן שהמילה מיותרת, כיון שאין איום על עצם השייכות של היהודי החילוני לעם היהודי.

אני חושב שיש איום לא על השייכות ההגדרתית אלא השייכות בזהות העצמית.

>> אם היהודי החילוני מחפש הגדרה עצמית, זה רק הגיוני שהוא יערער על מוסכמות קיימות שלא מוצאות חן בעיניו בהגדרה הנוכחית תוך כדי התהליך של חיפוש ההגדרה העצמית שלו. המילה היא מועמד מושלם לכך לדעתי.

מסכים. הענין הוא שכבר מאה שנים ויותר היהודים החילונים מחפשים הגדרה עצמית ולא מוצאים.

>>הטענה לגבי המחקרים והבריאות

נסיתי להגיד שכיוון שאין נזק בריאותי העולה על התועלת הבריאותית (כנראה שניהם לא מספיק משמעותיים) הטענות הבריאותיות הן לא מן הענין.

>>לגבי ההערכה שלך שלא ניתן למצוא זהות יהודית לא דתית, אפשר לשאול מה גורם לך להיות כ"כ בטוח בכך ?

זהו לב הענין.
לאורך ההסטוריה העם היהודי והדת היהודית היוו זהות.
הדת היהודית מגדירה מיהו יהודי.
ההסטוריה היהודית היא ההסטוריה של הדת היהודית והאתוס היהודי מתבסס על כתבי הקודש הדתיים - מסיפורי בראשית שאנו מנחילים לזאטוטים ועד לניואנסים תלמודיים המשתקפים כל כך יפה בשפתו של שכ"ג למשל.
חילונים 326771
בגדול הטענה שלך היא:
1) עד עכשיו X היה Y.
2) קבוצת אנשים מסויימת מאסה בכך, והיא מחפשת אלטרנטיבה.
3) עד עכשיו הם העלו חרס בידם.
מסקנה: X הוא בהכרח Y.

ברור לך שההגיון כאן לקוי אני מקווה. היהדות הדתית היא בת אלפי שנים. "היהדות החילונית" שהגדרנו כאן היא בת מאה שנה. לכן אין זה מפתיע שהאחרונה נמצאת בעמדת נחיתות, אך זה אינו שולל את האפשרות שיש כאן תהליך שנמצא בתחילתו, ודרוש לו עוד זמן.

גם ליהדות הדתית היו חבלי לידה קשים.

מכאן כי העובדה שעד עתה העם היהודי והדת היהודית היו זהים, לא אומרת לנו שכך חייבים להיות פני הדברים. אין בכך משום מניעה לאפשרות שהיהדות תתגלגל ותיוותר מסורת ולא דת בתוך חייהם של יהודים חילונים.
חילונים 326815
אתה יכול להגדיר לי יהדות חילונית לא דתית...?

שים לב שהיהדות היא דת.

כל זהות יהודית ללא קשר לדת מהווה שילוב לא טבעי ולכן חלשה ותלויה לאורך זמן בקיומה של יהדות דתית .
חילונים 326819
לא, אני לא עוסק באופן אישי בהגדרה של יהדות חילונית. אם אתה באמת מעוניין, אני ממליץ לך לקרוא כמה מהמאמרים של אסף ענברי:
שמתי לב שהיהדות היא בעיקר דת, נכון לעכשיו. האם שמת לב אתה שהיהדות עבור חילונים היום היא מסורת ולא דת ? האם שמת לב לכך שיש נוצרים חילונים ומוסלמים חילונים ?

לאור כל הדברים שכתבתי כאן בפתיל, אני לא מסכים בעליל עם הסיפא שלך. בדיוק כמו שיכולה להתקיים זהות לאומית לא-דתית, היהדות יכולה לעבור אבולוציה ויכולה להתפתח ממנה גרסה שלה שהיא זהות לאומית לא דתית, מבוססת על היהדות הדתית הקדומה.
חילונים 327348
אני מוצא את עצמי מצטט את אסף ענברי מתוך המאמר ''מאה שנים של בדידות'' -

''התנ''ך היה המכשיר המרכזי בעיצובה של הישראליות כתחליף ליהדות. הציונות הבן-גוריונית תפסה את עצמה, והנחילה את עצמה, כמשימה לאומית-תרבותית של שחזור העבריות המקראית תוך עקירת הגיבור הראשי - אלוהים - מן הטקסט...
מול הישראליות הזאת, נטולת היהדות, התבצר הציבור החרדי ביהדות נטולת ישראליות.''

אז בעניין המהות של היהדות החילונית הכותב הנ''ל ואנוכי מסכימים וגם קיבלת עוד תשובה מוחצת.
אתה העלת גם רעיון אחר שהחילוניות יכולה להיות השלב האבולוציוני הבא של היהדות, פה ''קצת'' הגזמת...
נראה לי מגוחך שמסורת תעמוד בפני עצמה כתחליף לדרך חיים ואמונה - לדת. אין למסורת החילונית בסיס, אין אלוהים, אין אמונה, אין עתיד...

דרך אגב יש לי הרגשה שאם הפתיל הזה יתפתח כמו שצריך בסוף עוד נגיע לדבר האמיתי - ובמדע - יש אלוהים...
חילונים 327355
מי שהגזים הוא לא אני.

קודם כל לקחת ציטוט אחד מתוך כל הדברים שענברי כותב ולהציג את זה בתור "תשובה מוחצת" שלך זה קצת, איך לומר, לא משהו. אסף ענברי מתאר תמונה גדולה יותר במאמרים שלו, ואתה לא יכול להתייחס רק לחלק קטן ממנה ולהתעלם מכל השאר. התמונה מתארת מדינה חילונית, שהתרבות והמסורת שלה מבוססות על היהדות. תמשיך לקרוא.

אתה עושה "איש קש" עם "הרעיון" שלי לגבי היהדות. כנראה שהמילה הארוכה אבולוציה בלבלה אותך קצת, ולא הבנת את מה שכתבתי. אז אני אסביר את עצמי בפשטות: אני לא רואה שום סיבה שבגללה לא ניתן ליצור זהות לאומית לא-דתית X, שגם שואבת ומתבססת על היהדות (ובעיקר עליה). תסביר לי אתה, בלי דמגוגיה ובלי התלהמות, למה זה פשוט לא ייתכן.

אתה קצת אופטימי ידידי. מספר התגובה שלך הוא 327,348. מתוך 327,347 שנכתבו כאן לפניה חלק נכבד מהן עוסק בדיון האינסופי בשאלה הזאת, ובהרבה אחרות. אני מאחל לך הצלחה בניסיון לסגור את הדיון הזה בפתיל אחד. למען האמת אם תצליח לסגור את הדיון הזה עם מסקנה סופית נחרצת בתוך מאה פתילים, אני אוריד את הכובע ואשבע קבל-עם ועדה כי קטונתי וכבודו החכם שבחכמים ועלינו למסור לו את המפתחות למדינה כי אין, פשוט אין עליו.

אם הפתיל הזה יתפתח כמו שסביר להניח שהוא יתפתח, הוא יגיע בדיוק לאן שכל הפתילים האחרים שעוסקים בענייני דתיים-חילוניים מגיעים: אני לא מאמין שיש אלוהים, אתה כן מאמין שיש אלוהים, אנחנו לעולם לא נשכנע אחד את השני, אבל אנחנו תקועים אחד עם השני.
חילונים 327475
זה ברור לי שיש לך כרגע דעות קדומות כלפי ואתה נוטה להבין דברים בצורה מעוותת בגלל הדעות הקדומות הללו,
ואני לא מתכוון לפגוע, אני פשוט מתייחס למה שכתבת בצורה עניינית כי ככה אני מבין את הדברים...

אני גם מוסיף שאתה לא מכיר אותי ואין לך שום מושג במה אני מאמין או לא מאמין.

בקשר למה שאני עושה עם הרעיונות שלך - אני מתייחס בכבוד ועונה בצורה עניינית אחד זה הציטוט מהמאמר ובקשר למסורת שתחליף דת מה לעשות שזה נראה לי מגוחך... אבל פרטתי בדיוק למה - ''נראה לי מגוחך שמסורת תעמוד בפני עצמה כתחליף לדרך חיים ואמונה - לדת. אין למסורת החילונית בסיס, אין אלוהים, אין אמונה, אין עתיד...''
ושוב, בלי שום כוונה לפגוע,ואין פה שום הבעת דעה לגבי הדת אם זה דבר טוב או לא.
דרך אגב, אני גם לא נגד החילוניות הזו שאני מדבר עליה, אני פשוט מתאר את הדברים כמו שאני מבין אותם.

רשמת לפחות דבר אחד נכון - אני באמת אופטימי.

ויש לי אתגר בשבילך - תביא ציטוט אחד מהמאמר המדובר שסותר את הציטוט שלי, או שמתאר תמונה שונה, נראה אותך...
חילונים 327483
ידידי, מי שהכניס את הזלזלול וההתנשאות ועיוות הטענות של הצד השני לפתיל הזה הוא, שוב, לא אני. עד עכשיו אני לא מוצא טענה עניינית פשוטה אחת שלך, מלבד הטענה שמה שאני מתאר לא ייתכן, ללא שום נימוקים או הסברים ענייניים מעבר לכך.

אין לי שום עניין ב"אתגר" שלך. בניגוד אליך אני לא מקדש את הטקסט שאני מקשר אליו, ואין משמעות לניהול של מלחמת ציטוטים מתוכו על מנת "להוכיח" את כוונת הדברים לכאן או לשם, מכיון ש"כוונת המשורר" בו ברורה. אם אתה מעוניין להבין את התמונה שהכותב מתאר - מה טוב. אם אתה מחפש לעוות את משמעותו, תיאלץ למצוא פרטנר אחר לעניין.

אתה לא מעוניין להתדיין, אתה מעוניין להתנגח. רק עכשיו אני גם שם לב שאתה אינך המגיב המקורי שאיתו התחלתי את הדיון. ברשותך אני אוותר על ההמשך הפתיל. אתה מוזמן לצעוק עכשיו "כן כן תברח, תברח עם הזנב בין הרגליים, למה לא !".
חילונים 327365
לא הבנתי מדוע אתה קורא למה שכתב אסף עינברי תשובה מוחצת.
נכון שבן גוריון השתעשע במוטיב העבריות וכך גם הכנענים. אתה קובע שהואת האלוהים מהיהדות איננה אפשרית. למעשה אתה קובע כאן שהרבה יהודים אינם יהודים. מכאן קל להמשיך לדמגוגיה של העגלה המלאה והעגלה הריקה ודרכים שונות אחרות של התנשאות.
הקשר שלי ליהדות, למשל, הוא קשר היסטורי ולא דתי. יתכן ותאמר שהדת שימרה אותנו במשך אלפי שנים וכד'. אז מה? הקשר ש ל י לעם היהודי הוא היסטורי. גם הקשר של הצרפתים הוא היסטורי וגם של הגרמנים-למרות שיש שם גם קתולים, גם פרוטסטנטים וגם יהודים,רחמנא ליצלן.
אני מציע לך להיות הרבה יותר אמפתי, קשוב וסקרן לגבי אחרים שאינם חושבים כמוך. אולי תגלה אי אלו דברים.
חילונים 327371
כתבת הרבה דברים שאני כביכול העברתי בתגובה שלי, אז אני אומר פה בצורה הכי ברורה שאין שום קשר בין מה שכתבת לבין התגובה שלי, כך שלא הבנת בכלל את מה שרשמתי.
עכשיו אני רושם פה את הבסיס לתגובה שלי - מסורת אינה תחליף לרעיון, מסורת היא חלק מהדת.
חילונים 327408
כאן אנחנו חלוקים, וזו יכולה להיות מחלוקת סמנטית. אני מבדיל בין מסורת ודת, ואני חושב שמסורת יכולה להתקיים בנפרד מדת.
חילונים 327434
אתה מקפיד לפספס את הרעיון בכל הזדמנות מחדש...
עזוב סמנטיקה תראה מה רשמתי - אם אתה חושב שמסורת יכולה להוות תחליף לדת אז התקדמנו...
חילונים 326864
שים לב שכבר אסתר המלכה השתמשה במילה עמי, לתיאור היהודים.
היא לא היתה הראשונה, אבל במגילת אסתר מדובר על היהודים כמפוזרים בין אומות העולם, ועדיין הם עם.

ג וַתַּעַן אֶסְתֵּר הַמַּלְכָּה, וַתֹּאמַר--אִם-מָצָאתִי חֵן בְּעֵינֶיךָ הַמֶּלֶךְ, וְאִם-עַל-הַמֶּלֶךְ טוֹב: תִּנָּתֶן-לִי נַפְשִׁי בִּשְׁאֵלָתִי, וְעַמִּי בְּבַקָּשָׁתִי.
ד כִּי נִמְכַּרְנוּ אֲנִי וְעַמִּי, לְהַשְׁמִיד לַהֲרוֹג וּלְאַבֵּד;
חילונים 326868
מתי היא עשתה את זה? כלומר, מתי כתבו את המגילה
חילונים 327342
לא מבין את הקשר.
חילונים 372347
וזו ההזדמנות לשאול: יש לך מושג מנין הכינוי המוזר "מלכת אסתר"? (שהרי שום מלכה אחרת לא נקראת "מלכת" לפני שמה...)
חילונים 372366
אני תמיד הנחתי שזהו שיבוש שנובע מסוגי המלכות שאפשר להיתחפש להן:מלכת אנגליה, מלכת הקלפים, מלכת הפרחים, מלכת הצבעים ומלכת אסתר.
חילונים 372377
נשמע הגיוני. תודה.
חילונים 372379
בשיר "משחק פורים" מציג עצמו כל אחד מגיבורי המגילה - "אני אחשורוש..", "אני הוא מרדכי..", וכו'. במקור, אצל לוין קיפניס, אסתר מציגה עצמה כך: "מלכה, אסתר, אני, וזר זהב יש לי..".

נראה כי הילדים בגנים (ואולי גם הגננות) התקשו להסתדר עם התחביר הזה - "מלכה אסתר אני", ובלשונם המושרת זה הפך ל"אני מלכת אסתר" - בדיוק מן הסיבה שציינה ל.ב.פ. - משום שזה נשמע כאיללללו מוכרחה להיות שם סמיכות. לצורך החרוז היה זר הזהב ל"ועל ראשי יש זר.." - וצורה זו וניסוח זה היכו שורש עמוק ומאוחר יותר כבר הופיעו גם בשירונים ובאסופות.
חילונים 372396
תודה, זה נשמע אפילו הסבר עוד יותר ספציפי. פשוט רק היום (מאילוצי הזמן...) שמתי לב לאנומליה המשונה הזאת והיא הפתיעה אותי.:)
חילונים 372413
זה מילא, השיר הזה גורם לדורות של אנשים לחשוב בטעות שאסתר היא האחיינית של מרדכי.
חילונים 372425
והיא לא?

מה, הוא דוד מהסוג הדודי של שיר השירים?
חילונים 372443
תגובה 288133
חילונים 326804
אגב, ל*יהודיות* חילוניות אין כלל זהות יהודית?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים