דוקומנטארי בנושא ברית מילה 332287
שמי גלי מאירי, ואני בימאית של סרטים דוקומנטאריים. לפני כשנה התחלתי לעבוד על תחקיר לסרט תיעודי בנושא ברית המילה, שהיא (אם לקצר במיוחד) מנהג מאד ברברי בעיני והגיעה העת שיתפוגג מן העולם, לפחות אצל אנשים שיש להם טיפה שכל ורגש הומאני כלשהו.

אני מצרפת בהמשך חלק מהתחקיר והצהרת הכוונות.

אני בת 31 וכל החברות שלי שיולדות או מתכננות ללדת לא חושבות פעמיים לפני שהן חותכות את הילדים שלהן. לי עצמי עוד אין ילדים. עבורי זו שליחות.

אנשים שיכולים לעזור לי מבחינת תוכן, כיוון או סיפורים, הורים שמתלבטים או מעוניינים לחשוף את סיפורם, ובעיקר זוגות שנמצאים בהריון ואינם יודעים מה להחליט- אשמח מאד אם תצרו עמי קשר במייל gali5474@yahoo.com

אני מצרפת חלק מההצעה לסרט -

תודה

גלי.

מטרת הסרט היא להביא אל פני השטח נושא שכבר מזמן היה צריך להיות שם.
נושא ברית המילה היה ונשאר טאבו בחברה הישראלית. הבורות שקיימת לגבי התהליך שכמעט כל ילוד זכר במדינה עובר ביום השמיני לחייו היא מפתיעה, במיוחד לאור העובדה שלגבי שאר התהליכים, הפרוצדורות, המחלות והתרופות הקשורות לתינוק החדש מעודכנים ההורים עד תום.
קיימים עשרות מיתוסים וחוסר דיוקים הקשורים בברית המילה:
1) רמת הסיכון לסיבוכים בברית (למעשה 2 – 10 לכל 100 תינוקות)
2) המיתוס הידוע שהתינוק אינו חש כאב (כאשר למעשה הוא סובל מכאב בל יתואר)
3) הביטחון ביתרונות הבריאותיים וההיגייניים (אין יתרון) ,
4) המחשבה שחיי המין אינם נפגעים (למעשה מקור הברית לפי הרמב"ם החלשת איבר המין והורדת החשק),
5) המיתוס שלעורלה אין תפקיד
ועוד רבים אחרים...
התחושה שלי, בתוך העולם החילוני שבו אני חיה, היא שכולם חושבים שמדובר בגזירה חברתית שבלתי ניתן לבטל אותה. לכן, גם זוגות משכילים, מתעניינים, שאינם מקיימים כל מצווה בוחרים שלא להתעמק בנושא הברית, שמא המידע החדש יאלץ אותם לשקול שוב את מה שכביכול אינו נתון לבחירתם. חלק מהעובדה שאדם הוא נאור, הוא הצורך לקחת החלטות המבוססות על טיעונים הגיוניים ומשכנעים. כאשר זוג שומר מסורת טוען כי הברית היא מצווה חשובה, זהו טיעון משכנע שיש לו ביסוס. גם במקרה של זוג כזה נראה היה שאם היו יודעים מה רמת הכאב שנסובה לתינוקם במהלך החיתוך היו שוקלים יותר ברצינות מתן זריקת הרדמה מקומית.
הידע שיקבל הצופה בעקבות הסרט יאפשר לו לשקול באופן נאור יותר את המהלך הבלתי הפיך שהוא עומד לבצע בתינוק, ובמידה שייקח החלטה יעשה אותה כבחירה חופשית ולא כמהלך של "אין ברירה". בנוסף, ייתן הסרט במה לחיבוטי הנפש של זוגות חילוניים צעירים שבוחרים לשקול, באופן מחושב, את מעשיהם ויציג הלכה למעשה את קשיי ההתמודדות עם הנושא.

סיכום תחקיר:

ברית המילה היא אחד הנושאים שהדיון בהם תמיד נשאר בחזקת טאבו. למרות העובדה שאנו נמצאים כבר במאה ה- 21 ממשיך טקס המילה ושומר על צורתו הקדומה והמסורתית.
גם משפחות ישראליות שאינן מקיימות ולו מצווה אחת, כולל נישואין בטקס אזרחי ואכילת חמץ בפסח, בוחרות למול את תינוקיהן. העובדה שאין לברית המילה יתרונות רפואיים משמעותיים, אל מול אחוז הסיבוכים הגבוה והסבל הנגרם לתינוק אינם מהווים גורמים ברי שיקול בהחלטת ההורים ביום השמיני לחייו של תינוקם.
הדיון בברית המילה הוא מעניין ועמוק מאין כמוהו, וחושף בפנינו מספר רבדים מעניינים:

1) הרובד החברתי
2) הרובד ההיסטורי
3) הרובד הבריאותי
4) הרובד החוקי

החברתי

הטיעון העיקרי הנשמע היום על ידי הורים חילוניים בעד ביצוע ברית מילה לבנם הוא הטיעון שלפיו אי ביצוע ברית המילה גורם מלכתחילה לילד לחריגות והופך אותו ליוצא דופן. הטיעון הדתי בדרך כלל אינו מושמע. בישראל קיימת קבוצה בשם "קה"ל - קהילת הורים לילדים לא נימולים" המהווה מעין מסגרת חברתית למשפחות שהחליטו לא למול את בניהן ונותנת להן את האופציה שלא להרגיש יחידים בהחלטתם. בקבוצה חברות כ- 700 משפחות ולפי הערכת גורמים בקבוצה יש עוד פי- 4 משפחות שלא מלו את בניהן ואינן חברות בקה"ל. בקבוצה חברים בעיקר ישראלים שורשיים ולא עולים חדשים. מידע נוסף על הקבוצה באתר-
www.kahal.org . לפי דיווח גורמים בקבוצה, הקושי העיקרי הוא בין ההורים המתלבטים לבין חבריהם, בני משפחתם ובעיקר הוריהם. הדברים מגיעים לעיתים לכדי נישול מירושה והפסקת הקשר עם הזוג הצעיר.

זוגות רבים טוענים כי לא היו מלים את בניהם לולא הלחץ החברתי המופעל כלפיהם.

ההורים הצעירים בישראל ניזונים מכמות משמעותית של מיתוסים, שבגלל היות הנושא טאבו כה גדול הם נמנעים מלבררם עד תום. ה"ידיעה" כי הברית "בריאה" לתינוק, ההנחה שהתינוק הקטן אינו סובל מכאבים כאשר חותכים בבשרו, הביטחון במיומנותו של המוהל (שכמו במקרה הידוע של ניסים זאב בו נכרתו שני שלישים מפין של תינוק בגלל רשלנותו) שלא תמיד עובר הכשרה מסודרת ומפוקחת, הם רק כמה מהמיתוסים שיופרכו בהמשך.

ההיסטורי

מקורה של ברית המילה בברית שכרת אברהם אבינו עם אלוהים.
למרות שהברית נחשבת לאחת המצוות העיקריות ביהדות, אין היא מהווה תנאי ליהדותו של אדם. הברית עברה שינוי מהותי באופן ביצועה מאז תקופת הקיסר אדריאנוס. עד התקופה ההלניסטית לא היו מבצעים את ה"פריעה". היו חותכים את קצה עור העורלה אך לא מקלפים אותו לחלוטין מעל גוף העטרה. מצב זה איפשר את מה שידוע בשם "משיכת עורלה". יהודים שרצו להיטמע בקרב היוונים, נדרשו לאמן את גופם בגימנסיון. האימונים בגימנסיון התקיימו בעירום, ועל מנת שלא להבדל מחבריהם היו מושכים את עור העורלה כדי לכסות את הפין. ההתייחסות במדרש היהודי למשיכת ערלה היא תמיד במובן השלילי. במאה השנייה לספירה הוספה לברית המילה מצוות הפריעה. דהיינו- חיתוך עור העורלה וקילופו המוחלט מן הפין. המילה המקורית שהייתה אמורה להבדיל את בן קהל ישראל משאר העמים לא עמדה במבחן ותקנת הפריעה הפסיקה אחת לתמיד את יכולת ההתבוללות וההתייוונות. כיום נחשבת הפריעה כמצווה שווה למילה עצמה.

הרמב"ם בספרו מורה נבוכים (חלק ג' מ"ט) דן בברית המילה. המשפט הראשון סוקר לדעתו את מטרת המילה והיא "מיעוט התשמיש והחלשת האיבר כדי שימעט בפעולה זו ויתאפק ככל האפשר". הוא טוען כי המילה באה "לתקן את המידות המוסריות" ולא לתקן ליקוי בבריאה. המילה, לדבריו, אמנם לא מורידה מאיכות ההזרעה אולם היא מחלישה את קישוי האיבר ומורידה מההנאה. מקור הגיל הצעיר בו נעשית המילה, לפי הרמב"ם, הוא האפשרות שכאשר הנער יגדל "אפשר שלא יעשה". זאת אומרת שלילה מודעת של זכות הילד לבחור בעד עצמו. בנוסף טוען הרמב"ם כי בגיל 8 ימים "הקטן מעמדו קל אצל הוריו" ואין הם מרחמים עליו כפי שירחמו עליו בגיל מבוגר יותר.

בארצות הברית מקורה של המילה ה"בריאותית" בשלהי המאה ה- 19, כאשר לדעת הרופאים הייתה האוננות המקור לכל המחלות. באמצעות ברית המילה שהומלצה לכל הזכרים הייתה אמורה האוננות להיפסק וכך לאפשר למעשה בריאות לגבר. כמו כן הייתה ברית המילה סמל לסטטוס, מעין הוכחה לעובדה שהלידה התבצעה בבית חולים רגיל (מאמר שלם ב- http://www.nocirc.org/articles/gollaher.php )

הבריאותי

בחודש מרץ 1999 פרסמה אגודת רופאי הילדים האמריקאית מאמר הנקרא
" CIRCUMCISION STATEMENT " ובו הם מפרטים, פרט לפרט, את כל הנושאים הבריאותיים והמחקרים האחרונים בתחום ברית המילה. את המאמר בשלמותו ניתן לראות ב- http://www.medem.com/medlb/article_detaillb.cfm?arti...

המשפט הפותח את המאמר נותן את המסקנה ממנו: "קיימות ראיות מדעיות המעידות על פוטנציאל של יתרון בריאותי בברית. עם זאת, מידע זה אינו מספיק כדי להמליץ על ברית מילה בכל הילודים. לפיכך, יש להראות להורים את המידע האובייקטיבי והמעודכן לגבי הנושא..... אם הוחלט על ביצוע ברית, חובה להשתמש באלחוש."
לפי מחקרים עדכניים, התינוק סובל מכאבים קשים מאד בשעת המילה. עצם חיתוך העורלה מכאיב לכשעצמו, אולם ה"פריעה" – קילוף העור, משול לקילוף הציפורן מן האצבע, ומסב כאבים קשים מנשוא. ניתן לראות את השפעת הכאב על התינוק הן בהתנהגותו (רועד, מכחיל, צורח ולעתים אף מפסיק לנשום) והן בעליית מדדים אובייקטיביים כגון קורטיזול, מדד מקובל לכאב, שרמתו עולה פי 3 – 4 בזמן הברית. כמו כן הוכח כי לטווח הארוך ילדים שנימולו רגישים יותר וחרדים יותר מפני כאב. נתונים אלה בלבד מצביעים על הצורך לחייב מתן הרדמה מקומית בזמן ברית המילה. המילה היא הניתוח היחידי המבוצע בבני אדם ללא הרדמה.
אחוז הסיבוכים בברית המילה עומד על 2% עד 10% ואינו כולל סיבוכים שאינם מסכני בריאות כגון שינוי בצורתו של הפין או ביכולתו להזדקף.
תפקיד העורלה:
לעורלה תפקידים שונים בחיי האדם, ואלו משתנים במשך חייו, בהתאם לבגרותו הגופנית.
בתחילת חייו, העורלה צמודה לעטרת הפין, ומאפשרת רק לשתן לעבור דרך קצה הפין החוצה. בשלב זה תפקידה העיקרי הוא לשמור על הפין, ובעיקר על העטרה, מלכלוך הנובע מהפרשות הצואה והשתן. לרוב אין העורלה נפרדת מהעטרה באופן ספונטני ומתקפלת מעל ראש הפין, אלא לקראת גיל שלוש, ובמקרים רבים גם יותר מאוחר, אפילו עד גיל ההתבגרות. במשך כל הזמן הזה, העורלה המכסה את העטרה של הפין, שומרת על העטרה כאיבר פנימי, ועור העטרה נשאר דק, רך ולח.
לקראת התבגרותו של הילד, מתחילים להתרחש שינויים באברי המין שלו, ואלו מתחילים לגדול. בשלב זה, ברוב המקרים, העורלה כבר מופרדת מהעטרה, והילד כבר חווה (יש להניח ששנים קודם לכן) בזקפות מדי פעם, במהלכם "יוצאת" העטרה מתוך העורלה, ולאחר מכן חוזרת חזרה למקומה. בגיל זה ממשיכה העורלה לתפקד כמגן על ראש הפין.
תפקידה העיקרי של העורלה אצל הגבר הבוגר הוא, כמובן, בזמן יחסי מין. כאמור, בעת הזקפה מכסה עור העורלה את כל הפין, אשר מתארך בערך פי שניים, וגם נעשה עבה יותר. גם לאחר שהוא מכסה את הפין נשארת העורלה כעור רפוי, אשר חלקו הקדמי מכוסה בשכבה רירית דקה, כמו החלק הפנימי של הלחיים, או החלק הפנימי של העפעפיים. בעת קיום יחסי מין, המגע בין הפין לבין דפנות הנרתיק של בת הזוג, הוא בעיקר בעורלה. גם השכבה הרירית הדקה, וגם העובדה שעור העורלה רפוי, גורם לכך שלא נוצר חיכוך בין הפין לדפנות הנרתיק, ובזמן התנועה פנימה והחוצה, העורלה היא זו ש"סופגת" את המגע, ועוזרת בסיכוך המקום.
העורלה עצמה עשירה מאד בסיבי עצב ובקצות עצבים, והתנועה הזו היא שגורמת לגבר את התענוג העיקרי בעת קיום יחסי מין. גם לאישה התענוג גדול יותר, משום שאין חשיבות כמעט לכמות חומרי הסיכה שהיא מפרישה, וכך התנועה של הגבר בתוכה אינה יוצרת חיכוך אלא הבדלי לחץ בדפנות הנרתיק, ולכן החוויה עדינה ומרגשת יותר.

כמה מלים בעולם?
ישראל: כמעט 100% מהזכרים
ארה"ב: 50%-60%
קנדה: 25%
אוסטרליה: 10%
ניו-זילנד: 12%
אנגליה: 0.5%
סקנדינביה ושאר ארצות אירופה: פחות מ 1%
בארץ לא קיים כל רישום או מחקר לגבי סיבוכים, קטיעות ומוות כתוצאה מברית מילה.

לפרטים- http://www.leida.co.il/page.asp?id=20019

החוקי-

בשנת 1998 עתרה "העמותה נגד חיתוכים באברי מין של תינוקות" באמצעות עורך הדין רפי בלושטיין לבג"צ נגד המשך קיום ברית המילה במתכונתה הנוכחית. הטיעונים שהועלו בפני בית המשפט היו שעצם קיום ברית המילה נוגד את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, המעניק לכל בן אנוש את הזכות לשלמות הגוף וההגנה מפני פגיעה גופנית. בנוסף, טענו העותרים, כי גם אם ברית המילה תותר באופן חוקי (חקיקת חוק הממסד את ברית המילה), האופן שבו היא מבוצעת הוא פוגעני ולא חוקי. ניתוחי המילה מבוצעים ברובם המכריע ללא הרדמה, מחוץ לחדר ניתוח באולמות שמחה לא סטריליים, ע"י אדם שברוב המקרים אינו מוסמך בהענקת עזרה ראשונה. העותרים מפרטים את הכאב הנגרם לתינוק בעת פריעת העורלה מהעטרה ואת הדימום הרב המקשה על החיתוך המדויק.
עובדה נוספת עליה מצביעים העותרים היא היות ברית המילה נוגדת את החוק הפלילי. חוק העונשין שם דגש מיוחד על ההגנה על קטינים וחסרי ישע. העותרים טוענים כי המילה היא למעשה התעללות בקטין חסר ישע. כמו כן, לפי פקודת הרופאים, רופא הוא היחיד המוסמך במדינת ישאל לבצע ניתוח- חיתוך בגופו של אדם אחר. לפיכך, ברית המילה במתכונתה נוגדת גם את חוק הרופאים ומהווה עבירה עליו.
העתירה עברה לטיפול הממשלה, ובסופו של דבר נדחתה.

האמנה לזכויות הילד, עליה חתומה גם מדינת ישראל, אינה מדברת באופן ספציפי על קיום ברית מילה (הן בזכרים והן בנקבות) כמו שהיא אינה מדברת באופן ישיר על ענישה גופנית של ילדים, על מנת שלא לפגוע בקונצנזוס הרחב של המדינות החתומות עליה. עם זאת, בסעיף 24 לאמנה נקבע כי "המדינות החברות יפעלו לביטול נוהגים מסורתיים הפוגעים בבריאותו של הילד". היות שאחוז הסיבוכים בברית המילה הוא, על פי מחקרים, בין 2% ל- 10%, ניתן לכלול את ברית המילה בתוך תחום זה.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 332361
יש סיכוי שתצליחי להשיג תמיכה לסרט. חשיפת הברבריות של ארצות הברית וישראל היא מטרה חשובה של המבקרים והממנים של סרטים דוקומנטרים. מבחינה זו, טוב עשית שבטבלת המדינות התעלמת לגמרי מהמדינות בהן גרים מרבית נימולי העולם.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 332958
היי גלי
אני בטוחה שתמצאי עזרה, סיפורים, קשרים להורים מתלבטים או שהתלבטו בעבר והחליטו (לכאן או לכאן) ועוד בפורום ''ברית מילה בעד ונגד'' בתפוז.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 332993
אני חייב להצטרף לאלמוני שלמעלה בתהיה על היעדרותן של מדינות ערב מן הרשימה שלך. גם שם יש אחוז מאד גבוה של מילת זכרים.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333008
לא ''מדינות ערב''. ''מדינות האיסלם''.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333010
לעניות דעתי, מילת בנים אינה נהוגה בכל מדינות האיסלם, אבל היא כן נהוגה אצל רוב ככל הערבים המוסלמים, המהווים את רוב ככל מדינות ערב.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333013
מילת בנים היא מצווה מוסלמית.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333018
באמת? אני הייתי בטוח שרק ערבים מוסלמים נוהגים לבצעה. נו, מילא.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333026
כנראה לא ראית את "מסע העסקים של אבא", שכרגע נשמט ממני שם במאיו (יש מלה כזאת?) היוגוסלבי-לשעבר. רוץ לראות!
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333029
אמיר קוסטוריצה.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333036
אכן אכן. קוסטריצה הנפלא.:)
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333034
בַּמַּאוֹ, אאל"‏ט
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333038
מתקבל על הדעת.:)
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333343
המ"ם לא קמוצה?
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 333376
זה תלוי מי הכותב. אנשיםן נדיבים ייכתבו ב-מ' פתוחה.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 540782
מה רע בלשמור על מצווה שמקעיימת אותנו, כעם יהודי אלפי שנים?
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 540804
רגע. אם המצווה תיפסק, נפסיק להתקיים כעם? עד כמה היא קריטית עבורנו כעם?
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 540996
מדובר בחלק חיוני של הזובור במקלחות הטירונים.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 541205
ואם נפסיק להתקיים כעם, האם נפסיק להתקיים כבני אדם?
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 541221
בוודאי שכן. לכן ההתבוללות גרועה מהשואה.

(לקראת סגירת האתר אני פורק כל עול).
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 541227
*כל* עול? תגובה 541053
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 541231
לא מאמין שאתה באמת מתכוון לכך.
דוקומנטארי בנושא ברית מילה 541233
למה אני? זה מספיק מזעזע שיש בכלל אנשים שמתכוונים לכך.
יגעתי ומצאתי את התגובה 541350
גדי מדבר באירוניה, כמובן, אבל התגובה שלו הזכירה לי שאורי פז, בשיח מדהים שהיה לי איתו באלמוניות לפני 3 שנים - התכוון באמת, ודבריו מאז מהווים ייצוג מצויין של זוית הראיה הדתית (דתית בכלל, לא רק היהודית), תגובה 445011.
יגעתי ומצאתי את התגובה 541352
נתקלתי בגישה הזאת עוד לפני הופעת המחץ של אורי פז-מחוץ לאייל כמובן. היתרון הגדול של אורי פז היה האפשרות להרגיז אותו קצת, אז היתה משתחררת הניצרה והוא היה יורה את האמת שלו.
יגעתי ומצאתי את התגובה 541353
סתם הערה, על פי הומניזים [ויקיפדיה] "עבירות כגון הריגת אדם, פגיעה בחירותו של אדם או בכבודו, פגיעה ביצירות אנושיות ובתרבויות אנושיות, ויש הגורסים גם פגיעה בטבע, הן הדוגמאות הבולטות לעבירות לפי התפיסה ההומניסטית".
לא חייבים להשוות כל דבר לשואה אבל גם לפי ההומניזם התבוללות המונית היא עבירה (אלא אם כן יהדות איננה תרבות).
יגעתי ומצאתי את התגובה 541356
התבוללות כפויה אולי מתאימה להגדרה. הומניזם עוסק למיטב הבנתי, ביחסים בין אדם לחברו ולחברה, הוא אינו עוסק במעשיו של האדם עם עצמו. התבוללות איננה החלטה של אדם לגבי אחרים (אם לא נתייחס לגבי ילדיו).
יגעתי ומצאתי את התגובה 541359
אני חושב שאתה מתבלבל בין ליברליזים להומניזים. בעולם האוטופי של הליברל אף אחד לא מפריע לשני ומעבר לכך לליברל אין דרישות.
הומניסט יעדיף אדם יוצר על פני אדם נח.
יגעתי ומצאתי את התגובה 541361
"אבל גם לפי ההומניזם התבוללות המונית היא עבירה".
האם ההומניזם טוען שמנדלסון האב והבן -האב של פליקס והבן של משה -עבר עברה, או שכוונתך שהיהודים שהתבוללו עברו עברה קבוצתית? האם ההומניזם עוסק בקבוצות?
יגעתי ומצאתי את התגובה 541363
הומניזים אכן עוסק (גם) בקבוצות, לגבי השאלה הראשונה לא התעמקתי עד כדי כך במבנה המוסר שלהם.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546468
בוא נקח את הסצנריו של גירוש הנשים הנכריות על ידי עזרא הסופר; האם זהו אקט הומניסטי כדי למנוע התבוללות?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546473
המניע של עזרא היה כמובן דתי אבל אם נניח לשם הפשטות שלולי אקט זה לא היתה תרבות יהודית יהודית אז כן, לדעתי זאת היתה ''מצווה''
הומניסטית.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546474
כל מילה נוספת כתגובה לדבריך מיותרת. הבאת את ההומניזם למקומות שמעולם לא היה בהם.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546475
יתכן כי אני מקורי (לא בכוונה, אבל לפעמים יוצא), אבל יש גם אחרים שמתמודדים עם הבעייתיות לדוגמה לפי היהדות רקונסטרוקטיבית [ויקיפדיה] "ברירת המחדל של האדם צריכה להיות של הנהגת מנהגים ומסורת יהודית בחייהם, אלא אם כן יש לו סיבה מסוימת לנהוג אחרת."
יגעתי ומצאתי את התגובה 546476
זו ההגדרה של תפיסת העולם ההומניסטית?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546477
לא, זוהי חלק מתפיסת העולם של קבוצה המגדירה את עצמה כהומניסטית.
יגעתי ומצאתי את התגובה 541362
''הומניסט יעדיף אדם יוצר על פני אדם נח.''
הסבר בבקשה את כוונתך והאם יש לדבריך אלה קשר עם הפרשנות שלך לגבי התבוללות והומניזם.
יגעתי ומצאתי את התגובה 541366
אם דה וינצ'י היה שואל הומניסט מה עדיף: לציר את המונה ליזה או לאכול בוטנים ההומניסט היה עונה לו שעדיף לציר את המונה ליזה. (הכוונה היא כמובן להומניסט אוטופי שכל תשובה נובעת מהאידיאולגיה). באותה מידה אם ישאלו אותו מה עדיף שתהיה תרבות אחת או רבות הוא יענה שעדיף שיהיו הרבה.
יגעתי ומצאתי את התגובה 541364
נדמה לי שכל אחד יעדיף אדם יוצר על פני אדם נח (כמובן אם הכוונה איננה לאדם שישן את שנת הלילה שלו). האם ההומניסט יעדיף אדם שאינו מתבולל על פני אדם שמתבולל? בודאי שלא כי הוא אינו מתייחס ללאלמנטים השבטיים-אמונתיים.
יגעתי ומצאתי את התגובה 541367
לליברל (כליברל) אין העדפה.
האו''ם משקיע הון בשימור תרבויות כך שקשה לומר כי יש אדישות כללית.
יגעתי ומצאתי את התגובה 541372
האו"ם (באמצעות זרוע "ארגון הבריאות העולמי") גם נלחם במילת הנשים, שהיא מן המאפיינים התרבותיים המובהקים והמושרשים עמוק ברחבי באפריקה, בכ-‏20 מדינות - עניין שעורר בזמנו את זעמו של המנהיג הקנייתי ג'ומו קניאטה כנגד הבריטים, וקומם ומקומם מנהיגים אפריקניים נוספים מאז ועד היום. האם עובר האו"ם עבירה, עפ"י ההומניזם כפי שאתה תופס אותו?

(אגב, מעיון ראשוני מרפרף - ניסוח הערך על ההומניזם בויקי האנגלית הוא טוב ומפורט יותר מזה שבעברית).
יגעתי ומצאתי את התגובה 541374
לא טענתי ששימור תרבויות הוא ערך עליון בהומניזים אלא שהוא ערך.
כשיש מספר ערכים מתנגשים צריך לברר איזה מהם יותר חשוב. השאלה היא: איזה ערך נפגע כשקיימת קהילה יהודית?

(זה לא נובע לוגית מהעובדה שלערך אין קשר ליהדות או לישראל?)
יגעתי ומצאתי את התגובה 547742
זו הגדרה שלך או הגדרה מקובלת ש"הומניסט יעדיף אדם יוצר על פני אדם נח"?

ולמה בכל מיקרה חשוב לך לטעון שאין סתירה בין להאמין במצוות הדת לבין להיות הומניסט?

הרי ברור שכמה מהמצוות כגון השמדת העמלק כולל תינוקות בני יומם, הריגת הומוסקסואלים, מחללי שבת ,נואפים וכיוצא בזה, סותרים באופן מובהק את הערכים ההומניסטים.
מן הסתם גם עונש מלקות לא ממש מתיישב עם הומניזם.

אותם חלקים ביהדות שנילחמו למשל ב אוריאל אקוסטה אולי לא היו הומניסטים אך הם לא התיימרו לכך, וערכיהם ערכי היהדות
היו יותר ממספיקים לגביהם.

נראה שחייבים לבחור או זה (יהדות) או זה (הומניזם), או ערכי יהדות ושמירת מצוות או ראיה האדם ואי פגיעה בו במרכז.

הרי מה שמחבר בין ניצה כהנה לאורי פז ולחסידי העדה החרדית במאה שערים זו ההתנערות המוחלטת ללא שום אפולגטיקה מה"ערכים המערביים" הזרים לערכי ישראל סבא, ערכים כמו הומניזם וליברליזם שהם טרנד חולף. ערכים שהם מסוכנים לעם היהודי, (ואורי פז יוסיף כאמור שהנהייה אחרהם תוך עזיבת דרך קבלת עול מצוות ויראת השם , היא שהביאה לשואה וחלילה תביא לחורבן מוחלט של ישראל)
יגעתי ומצאתי את התגובה 547745
נדמה לי שאתה דוחק את ההומניזם לפינה שבה כל עמדה שאינה פציפיזם מלא אינה יכולה להיקרא הומניסטית.

אני חושב שעקרונית דת אינה סותרת הומניזם (אם כי, מצוות ואיסורים מסוימים עשויים לסתור אותו, כפי שציינת). אם כבר, עמדות לא הומניסטיות אפשר למצוא בקרב שוחרי איכות הסביבה החדשים, אלו שמוכנים להקריב את רווחת האדם למען ''הכדור'' או ''גאיה''.
יגעתי ומצאתי את התגובה 547964
===>"זו הגדרה שלך או הגדרה מקובלת ש"הומניסט יעדיף אדם יוצר על פני אדם נח"?"
זו לא הגדרה אלא טענה שניסיתי להוכיח כמיטב יכולתי.

===>"ולמה בכל מיקרה חשוב לך לטעון שאין סתירה בין להאמין במצוות הדת לבין להיות הומניסט?"
זה לא חשוב לי וגם לא טענתי את זה, טענתי שבאופן כללי (גם על פי ההומניזים) לא טוב לעבור תרבויות אלא אם כן יש סיבה מספיק טובה . נראה לי שלרוב האנשים אין סיבה מספיק טובה לכן התבוללות המונית תהיה לא מקובלת גם על ההומניסטים.
יגעתי ומצאתי את התגובה 547970
אני מסכים לסיפא שלך.

כלומר, אני מסכים שאתה חושב שהתבוללות המונית לא תהיה מקובלת על הומניסטים.

אפילו אם ניקח רק את הטיעון שהצגת בפסקה הזו, יש כל מיני סיבות טובות למעבר תרבויות.
יגעתי ומצאתי את התגובה 547974
ברור‏1 שיש סיבות טובות למעבר בין תרבויות אבל ככלל אצבע מעברים המוניים הם טעות. תסתכל על אירופה, היא הייתה בטוחה שהיא מסוגלת להתמודד עם תרבויות שונות, עכשיו היא גם נסגרת וגם מנסה לכפות את התרבות שלה על המהגרים.
__________
1 למען הפשטות הודעה זאת נכתבה כהומניסט.
יגעתי ומצאתי את התגובה 547975
מעברים המוניים הם כורח המציאות. אני מניח שבעיניך היווצרות הג'אז היא טעות דומה.
יגעתי ומצאתי את התגובה 547976
לא תמיד מעברים המוניים הם כורח המציאות לפעמים הם סתם נוחות (כמו מה שמצופה שיקרה באירלנד). הנחתך שגויה ולו רק כי ג'ז הוא שינוי תרבותי קטן.
יגעתי ומצאתי את התגובה 547978
ג'ז הוא שינוי תרבותי קטן שהוא חלק ממיזוג תרבויות גדול, אך חד־כיווני ברובו.
יגעתי ומצאתי את התגובה 547982
ה''מיזוג תרבויות'' הזה כלל חטיפה, עבדות, אפליה קיצונית שהלכה ופחתה (אך עדיין קיימת) וזלזול עמוק בתרבות. להסתכל על כל זה דרך סגנון מוזיקלי מוצלח ככל שיהיה זה לא רציני.
יגעתי ומצאתי את התגובה 547979
תגובה 547619 אז אתה באמת חושב שכהומניסט זה מה שצריך לעשות?
יגעתי ומצאתי את התגובה 541358
תיקון קטן: צ"ל הומניזם [ויקיפדיה] (בגלל היו"ד המיותרת ב"הומניזים", מוביל הקישור שלך להודעה האומרת שאין בויקיפדיה ערך כזה).
יגעתי ומצאתי את התגובה 546705
היכן אתה רואה זאת בציטוט שהבאת?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546706
בציטוט נאמר שפגיעה בתרבות אנושית היא עבירה. אם מניחים שיהדות היא תרבות והתבוללות המונית פוגעת בה אז התבוללות המונית היא עבירה על פי ההומניזם.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546707
תבוללות איננה פוגעת בתרבות אנושית אלא אלא, לכל היותר, בשותפיה של תרבות זו.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546710
לא הבנתי, מה זה שותפיה של תרבות?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546719
האנשים המקיימים/אמורים לקיים אותה.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546723
אבל אם כל האנשים שאמורים לקיים את התרבות לא יקיימוה אז (בדרך כלל) היא לא תתקים.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546722
עוד פעולה שנועדה למנוע פגיעה הומנית דומה:
ולעצם העניין: כפיה על היהודים להתבולל היא יכולה להחשב כפגיעה בתרבות. אבל אם היהודים רוצים להתבולל, מי אתה שתמנע מהם?

להשוואה: האם באמת מפריע לנו שקורנית (שפה) [ויקיפדיה] נעלמה? אם אותו אחוז זניח מתושבי קורנוול שמדברים בשפה הזו יחליט שנמאס להם ממנה, האם תראה את זה כפגיעה בתרבות?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546724
פגיעה בתרבות אומר שאתה גורם לזה שהתרבות נפגעת, אין לזה קשר לכפיה. באותה מידה אם בעליהים החוקיים של עותקי המונה ליזה יחליטו להרוס את רכושם תהיה פה פגיעה באומנות ואגב כך בתרבות.

כן זה אכן מפריע, כמו שמפריע לי שהאידיש נעלמה.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546725
אם בעליה החוקיים של המונה־ליזה יחליטו להרוס אותה, זה לא יהיה בגלל פעולת כפיה *שלי*‏1. לא ידוע לי על מניעה חוקים מצידם לעשות את זה. אם בעליה של התמונה מחליטים שהחיים עם התמונה אינם חיים (ואין אפשרות מעשית למכור אותה), הריסתה יכולה להיות לגיטימית.

1 אלא אם כן אתה יודע משהו שאני לא יודע. יש סיכוי?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546726
===>"אם בעליה של התמונה מחליטים שהחיים עם התמונה אינם חיים (ואין אפשרות מעשית למכור אותה), הריסתה יכולה להיות לגיטימית."
ואם לא, אם סתם מתחשק לו להרוס אותה, אז זה לא לגיטימי?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546729
כנראה שלא. אבל אם נחזור לדימוי המקורי, יהיה יותר נוח למתבולל (במקרים רבים) להשתייך לתרבות הרחבה יותר. כמה קורנים כבר יש? כמה תוכניות טרחו לתרגם לשפה הזו? האם מישהו מהם יכול להסתדר עם השפה הזו בלבד ללא ידיעת אנגלית?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546730
===>"יהיה יותר נוח למתבולל (במקרים רבים) להשתייך לתרבות הרחבה יותר"
ברור, ואכן רבים מהמתבוללים נוטשים את התרבות שלהם.

"האם מישהו מהם יכול להסתדר עם השפה הזו בלבד ללא ידיעת אנגלית?"
כנראה שלא (במיוחד בבריטניה), אבל אני קצת לא מבין את הנקודה שלך, אסור לכפות? סבל פותר משימור תרבות? גם אם אני מקבל את שתי ההנחות האלה זה עדיין לא סותר את זה ששימור תרבות הוא "מצווה".
יגעתי ומצאתי את התגובה 546731
שימור תרבות הוא מצווה? כלומר: חובה על ממשלת אנגליה/בריטניה לשמר את השפה הקורנית? היא צריכה לכפות על תושבי קורנוול ללמוד קורנית?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546732
נתחיל מעדיף, עדיף שהממשלה תשמר את השפה הקורנית ועדיף שהם ילמדו אותה.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546733
התשובה תישאר זהה גם אם ל־3500 דוברי הקורנית ימאס לדבר בשפה הזו?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546735
אני מצטער, אני יודע ששנינו גברים ולהסכים עם מישהו זה פשע חמור כמעט כמו לדבר על רגשות. אבל אולי בכל זאת תגיד במה אתה מסכים איתי? זה לא חייב להיות השפה הקורנית זה יכול להיות גם הצרפתית וזה לא חייב להיות כפיה זה יכול להיות גם עידוד.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546741
תזכורת, הפתיל הזה החל מכך שמישהו שאל (ולא ברצינות) "אם נפסיק להתקיים כעם, האם נפסיק להתקיים כבני אדם"? (תגובה 541205). בתגובה 541353 שבעקבותיה טענת שלפי ההומניזם ההתבוללות היא עברה חמורה (במידה מסויימת בהמשך לניסוח המוקצן בהודעות שלפניה, שההתבוללות גרועה מהשואה).

ההומניזם מדבר בראש ובראשונה על אנשים, לפני שאפשר לדבר על דברים כמו עמים ודתות.

אם כל דוברי הקורנית החליטו לנטוש אותה מכיוון שזה לא מצדיק את המאמץ, זה חסר טעם להגיד להם שהם "מחריבים תרבות". הם מודעים לזה. זכותם לא לנשוא בעול. לא נראה לי מוצדק להתייחס להתבוללות כמשהו לא הומני אם כל הומן והומן מבין הקבוצה מוותר על התפקיד שהועדנו לו.

אם מישהו מונע בכח מהתרבות להתקיים (אם הממשלה הבריטית תחרים את ויקיפדיה אם זו תעז לתמוך בשפה הקורנית‏1, או אם הממשלה הגרמנית תמנע את קיומם של תרגומן של תוכנות לסורבית עילית‏2), זה כבר יראה לי כפגיעה בתרבות.

אם קבוצה מספיק גדולה מאזרחי קורנוול, אנגליה, בריטניה, אירופה (או אולי דווקא אנשי האו"ם) חושבים ששווה להשקיע כסף בטיפוח התרבות הקורנית - בסדר. שיהיה להם בכיף. אבל לא עליהם אני מדבר. אני מדבר בראש ובראשונה על בני אותה התרבות.

האם נראה לך חשוב לשמר את המסורות של ימי הביניים? האם עצוב לך שרק האיימיש ודומיהם משמרים אותם? האם נראה לך סביר לעודד אנשים לחיות כדרך האיימיש?

יגעתי ומצאתי את התגובה 546742
לא כתבתי "עבירה חמורה" וכתבתי "עבירה" רק בגלל שזה הניסוח בויקיפדיה.

===>"זה חסר טעם להגיד להם שהם "מחריבים תרבות". הם מודעים לזה כותם לא לנשוא בעול"
אז אתה (וגם הם) מודעים לעובדה שהם הורסים תרבות ומדובר בדבר שלילי?

===>"אם קבוצה מספיק גדולה מאזרחי קורנוול, אנגליה, בריטניה, אירופה (או אולי דווקא אנשי האו"ם) חושבים ששווה להשקיע כסף בטיפוח התרבות הקורנית - בסדר. שיהיה להם בכיף"
אתה שוב בורח לזכויות, השאלה היא האם זה חיובי לא אם זה מותר.

===>"האם נראה לך סביר לעודד אנשים לחיות כדרך האיימיש?"
ברור, האיימיש הם אחת הקבוצות הכי שפויות באמריקה, יש להם טביעת רגל אקולוגית מאוד נמוכה.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546743
לא, אני לא מתחמק. הנקודה היא שלאורח חיים יכול להיות גם מחיר. אתה מתעלם מהעובדה הפשוטה שזה לא הומני לצפות מאחרים שינשאו בו במקומך.

> ברור, האיימיש הם אחת הקבוצות הכי
> שפויות באמריקה, יש להם טביעת רגל
> אקולוגית מאוד נמוכה.

אז למה לעצור באיימיש? למה אנחנו מעודדים עליה ברמת החיים בכל העולם? למה שנרשה לסינים ולבורמזים להגדיל את דריסת רגלם?

למה אתה לא מצטרף לאיימיש?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546745
===>"הנקודה היא שלאורח חיים יכול להיות גם מחיר."
ברור, אני לא חולק.

===>"אתה מתעלם מהעובדה הפשוטה שזה לא הומני לצפות מאחרים שינשאו בו במקומך."
נראית לי תכונה מאוד אנושית, אבל זאת לא השאלה. קודם כל תענה: האם לדעתך שימור תרבות זה דבר חיובי שלילי או נייטרלי?

===>"למה אנחנו מעודדים עליה ברמת החיים בכל העולם?"
כנראה שפספת את הפתיל שאני תשע והוגג ניסינו לחשוב על דרכים לצמצם את הפד"ח. אני אגיד את זה שוב, אם ברמת חיים אתה מדבר על מוצרי צריכה אז רמת החיים באמריקה היא גבוהה מדי וצריך להוריד אותה.

===>"למה שנרשה לסינים ולבורמזים להגדיל את דריסת רגלם?"
אני באמת לא מרשה לסינים להתנהג בצורה שהם מתנהגים.

למה אתה לא מצטרף לאיימיש?
לפני שאני מצטרף לאיימיש יש אלף דברים שנראים לי חיוביים ואני לא עושה אותם, זה לא אומר שאני צריך להכריז עליהם כשליליים.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546748
לא יודעת לגבי כל הבורמזים, אבל בהרבה חלקים של מיאנמר הם באמת משאירים טביעת רגל אקולוגית קטנה מאד.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546752
א. שימור תרבות? למה הכוונה בדיוק? אתה יכול לתת דוגמאות? לדוגמה: אני בעד שלום, אבל לפעמים מלחמה קטנה או שניים היא זו שתבטיח שלום.

ב. האם אתה מוכן להוריד את רמת הצריכה שלך? באמצעים הדרסטיים שציינת?

אם כל החקלאים היו כמו האיימיש, לא היה מי שיספק מזון לתושבי ניו־יורק ושאר הערים בארה"ב. וזה לא יהיה הומני.

אבל זה לא מפריע לך לקוות שמישהו יעשה במקומך את העבודה.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546754
א. פעולות שגורמות לכך שהתרבות לא תעלם. לדוגמא חיוב תחנות רדיו להשמיע שירים עבריים, איסור על חנויות לשים שלטים לועזיים.
ב. אני משתדל להקטין את טביעת הרגל האקולוגית שלי ואני גם רחוק מאוד מהאידאל, הייתי כמובן מעדיף שאנשים יפעלו בלי מס פד"ח אבל אם הוא יוטל אני אשלם אותו.
ג. החברה האמריקאית היא חברה חולה. אובמה הגדיר את זה התמכרות לנפט אבל השורשים הרבה יותר עמוקים. אם לסיני ממוצע היתה אותה טביעת רגל אקולוגית כמו לאמריקאי ממוצע העולם היה קורס,כך שאם האמריקאים רוצים עולם וגם לא לאסור על אחרים מה שהם מתירים לעצמם הם חייבים שינוי מאוד דרסטי. כשהם יעשו את השינוי (וחלקם כבר עושים) לאיימיש יהיה תפקיד כי הוא מהוה אלטרנטיבה לאורח החיים האמריקאי.
ד. ברור שאני רוצה שאחרים יעשו עבורי את העבודה, אתה לא?
יגעתי ומצאתי את התגובה 547222
נראה לי סביר לגמרי, לעודד אנשים לחיות כדרך האיימיש.
האיימיש, מצד שני, לא משמרים מסורות של ימי הביניים. הזרם המנוניטי נוצר במאות ה-‏16-17, והאיימישים התפצלו מהם.

_________________
אורח חייהם נראה לי מסקרן, אם כי לא הייתי מנסה זאת בעצמי - אין בכוונתי להתנצר.
יגעתי ומצאתי את התגובה 547465
__________________
אוכלוסית האיימיש גדלה בקצב ומתרחבת מערבה (ואפשר לראות שהבנות מאמצות שיטות תחבורה מודרניות יותר מסוס ועגלה שחורה ומחופה).
יגעתי ומצאתי את התגובה 546736
קצת מזכיר את שאלת יצירות יונה וולך (אבל שם לא דובר על הרס).
יגעתי ומצאתי את התגובה 546746
ההחמצה שלך את מושג ההומניזם גובלת באבסורד.
או ששוב נפתח לי האתר הקופץ של מועדון הויכוחים במקום.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546747
אני קורא את הפתיל הזה והמום יותר מרגע לרגע. הגעתי לאחת משתיים: או שאני אידיוט מושלם או שלאינקוגניטו יש חוש הומור מיוחד במינו וכל זה, כל ה"טיעונים" האלה, זאת בדיחה פרטית שלו, ובסתר ליבו הוא נורא צוחק על כולנו. כיון שאנשים חכמים ומבינים הרגיעו אותי שאני לא כזה אידיוט - נשארת האפשרות השניה: הומור מיוחד.

ואם זה לא הומור מיוחד אז הבעיה היא לא שלי, לא שלך ולא של צפריר המסכן שבולע שוב ושוב את כל הצפרדעים ומתמודד ברצינות ובכבוד. הבעיה היא לא שלנו אלא של, אממ...
יגעתי ומצאתי את התגובה 546750
אני יכול להבטיח לך שאני רציני לגמרי.

יתכן שהבעיה היא שלי ואני לא מצליח להסביר את עצמי כמו שצריך
או שבאמת הטיעונים שלי טיפשיים (אני מניח שזאת תמיד אפשרות)
אבל יתכן גם שמה שנראה לך כהומור הוא ערעור על אקסיומה חזקה שמעולם לא ניסתם להפריך.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546751
אפשרות אחרת היא שיש לך מילון פרטי משלך. אתה נתלה בחלק צדדי של הגדרת (או ליתר דיוק: תאור) ההומניזם [ויקיפדיה] והופך אותו לעיקר.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546755
הבעיה איננה בהסבר אלא בטענה. נתת למושג "פגיעה בתרבות" משמעות רחבה מאד לפיה גם קניבלים אמורים להמשיך לאכול את אויביהם כדי להיות "הומנים" (אני חוסך בדוגמאות, כדי שלא אגלוש בטעות למלכודת גודווין). יותר מזה: מהפירוש שלך עולה ש*כל* רפורמטור אינו יכול להיות הומניסט עפ"י הגדרה, ואני מתקשה להאמין שזאת היתה כוונתם של אלה שדיברו על "פגיעה בתרבות"; מן הסתם הם כיוונו למעשים כמו שריפת ספרים או פיצוץ פסלי הבודהא באפגניסטן. אם התבוללות היתה כוללת שריפת בתי כנסיות והשמדת כתבי הקודש היהודיים היא באמת היתה אקט לא הומני, אבל כל עוד היא מניחה לתרבות היהודית להשאר במקום בו היא נמצאת אין בה שום דבר כזה.

אגב, אקסיומות אינן מועדות להפרכה.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546758
אני לא חושב שכל רפורמציה היא רעה, אני אפילו לא חושב שלכל התרבויות יש זכות קיום, אפשר לחשוב על תרבות כל כך מסואבת שעדיף לחולקים בה לנוטשה , אני כן חושב שעולם עם הרבה תרבויות הוא עולם עשיר יותר ומוצלח יותר.

ואקסיומות אכן לא מועדות להפרכה, זה לא תמיד עוזר להם (הכוונה למובן המקורי של אקסיומה, הנחה מובנת מאליה).
יגעתי ומצאתי את התגובה 546759
זוהי תגובה מן הזן המשובח המשגשג על קרקע האינטרנט יותר מאשר בעולם שקדם לה - זוהי תגובה מזן "אין לי מה להגיד אבל אני אומר את זה בכל זאת".

למרות העקיצה הקטנה והלא-מוצלחת ששילחת כלפי צפריר בתגובה 546735, עדיין לא מאוחר להיות אמיץ *באמת*: "סליחה, טעיתי, ייחסתי להומניזם דברים שהם אנטיתזה שלו" - יהיה הרבה יותר לעניין והרבה יותר מכובד מעקיצות ומאמירות סתמיות וחסרות תוכן.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546760
כרגע השאלה איננה מה אתה חושב על התרבויות השונות, אלא מה ההומניזם חושב עליהן לדעתך. אם יש איסור גורף על "פגיעה בתרבות" די קל לדעת את התשובה: הומניסט אמיתי יתמוך בהמשך קיומן של תרבויות מכל הסוגים כי "פגיעה בתרבות" לא מבחין בין תרבויות "מסואבות" לאחרות. האם ההומניזם תומך בסקילת נשים נואפות (ומקוששי עצים בשבת)? אם לא, סימן שהפרשנות שלך ל"פגיעה בתרבות" אינה נכונה, ואני יכול להתבולל וגם להיות הומניסט.

הצעד המתבקש הבא הוא לשנות את ההגדרה ל"פגיעה בתרבות אלא אם כן היא מסואבת במידה רבה", מה שיפתח פתח להרבה שאלות על מהו סיאוב, מי קובע מה מסואב, איך מכמתים את הסיאוב וכדומה. לאחר שלא נסכים על כל אלה, נוכל לעסוק גם במושג "פגיעה" ולדון בשאלה אם מדובר בפגיעה אקטיבית או שכדי להמנע מפגיעה כלשהי מוטלת עלינו חובה הומניסטית לעסוק בשימור, ואם כן האם השימור הזה מחייב אותנו לעסוק בשימור פעיל, כמו למשל שמירת שבת או שמירת האיסור על הוצאת זרע לבטלה, או אולי מותר לנו להסתפק בשמירת ההיסטוריה של אותה תרבות. שים לב שמה שנדרש כאן הוא לא מה דעתך שלך אלא מהי עמדת ההומניזם בשאלות אלו.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546761
זה לא רק עניין הסיאוב של התרבות, אלא גם עניין הבחירה מול הכפייה. הומניסט יתנגד לפגיעה לא מסואבת בתרבות בכפייה. לא נראה לי שיש להומניזם שום דבר נגד תרבות שנפגעת כתוצאה מבחירה חופשית של בניה.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546769
יש כמה דרכים לפתור את הבעיות שהצגת
1) למצוא אדם או קבוצה המגדירים עצמם כהומניסטים ולראות מה דעתם. זה מה שניסיתי לעשות בתגובה 546475
2) לראות מהם היסודות של ההומניזם ומשם לגזור. אפשר לדוגמה להסתכל פה: http://en.wikipedia.org/wiki/Secular_humanism
במיוחד מעניין:
Fulfillment, growth, creativity – A primary concern with fulfillment, growth and creativity for both the individual and humankind in general.

מה שמראה שהומניזים איננו ליברליזים.
3) מציאת מדינה הומנית ולראות כיצד היא מתנהגת.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546780
לא הבנתי לאן בדיוק אתה חותר, אבל זה הולך ונהיה רגיל אצלי בדיון הזה. הבנתי שהציטוט שאותו בחרת להביא מתוך ערך שלם (שאגב, איננו "יסודות ההומניזם" אלא זרם הומניסטי אחד) אכן עשוי להיות "במיוחד מעניין" עבור מורות לדרמה יוצרת ויועצות רוחניות, אבל לא לגמרי ברור לי מה הקשר בינו לבין האמירה "הומניזים איננו ליברליזים". ניחא, העניין הזה לפחות אינו מפתיע אותי - אני רגילה אליו עוד מימי ניצה, שראתה בליברליזם את שורש כל הרע שבעולם, פחות או יותר - נראה שזהו מין קטע חביב של פראנויה דתית...

סקר קטן ובלתי מחייב מראה שהאנשים שאני מכירה יודעים בד"כ על ה"שילוש הקדוש": רפורמים-קונרבטיבים-אורתודוקסים, בעוד שהעלאת "מרדכי קפלן" על דל שפתי, גורמת להם לאבדג את הכרתם ולהזדקק לשירותיו של אמבולנס טיפול נמרץ. לכן הייתי רוצה, ברשותך, להביא כאן ציטוטים של שני הומניסטים דגולים לא פחות, שגישתם היא אולי פחות "יצירתית" או "מגשימה", אבל היא פותרת, כך נדמה לי, לא מעט בעיות -

תומאס פיין:

The most formidable weapon against errors of every kind is reason. I have never used any other, and I trust I never shall.

ברטרנד ראסל (תוך התייחסות הגיונית ובריאה לענייני "תרבויות", המטרידים אותך):

A good world needs knowledge, kindliness, and courage; it does not need a regretful hankering after the past or a fettering of the free intelligence by the words uttered long ago by ignorant men.

יגעתי ומצאתי את התגובה 546798
עד כמה שלי ידוע ליברליזים איננו מביע דעה בענין מה אדם צריך לעשות מעבר לעובדה שאסור לו להפריע לאחרים,אם אני טועה אשמח לתיקון.

מהציטוטים שהבאת אני מבין שפיין חולק עליי וראסל מאוד חולק עלי רק לא הבנתי מה הטענה שלך נגד קפלן.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546814
סליחה שאני מתערב וכאילו "נוזף" בך (זאת לא כוונתי), אבל למה בכלל הכנסת לדיון על הומניזם את הליברליזם? אף אחד כאן לא טען שהומניזם זה ליברליזם, גם לא איציק ש. שאא"ט אתה האשמת אותו בזה. יוצא שאתה בעצם מתפרץ לדלת פתוחה. אבל אגב, אם אנחנו כבר שם - הומניזם זה לא ליברליזם, אבל השניים האלה הולכים טוב ביחד. אתה יכול לתת, למשל, דוגמאות של כמה מנהיגים גדולים מהשלושים שנים האחרונות, שכל אחד מהם ידוע גם כאנטי-ליברל תקיף וגם כהומניסט במלוא מובן המלה?
יגעתי ומצאתי את התגובה 546818
מה שאיציק כתב בתגובה 541356 הוא שהומניזים איננו מתעסק במעשיו של אדם עם עצמו. על פי הציטוט שהבאתי ההומניזים (או לפחות פלג שלו) כן מביעים דעה בענין, נראה לי שהבלבול הזה רווח אבל אין לי הוכחות.

אני מסכים איתך שההומניזם דוגל בדעות שמאוד מזכירות ליברליזים לכן זה מעניין לראות מהו ההבדל ביניהם.

לגבי המנהיגים ברשותך אני אחזור לאקולוגיה כי שם זה הרבה יותר פשוט. מה לדעתך אמור הומניסט אמיתי לעשות? לא להפחית פד"ח באמצעות שלטונו? כן להפחית לרמה שתאפשר 4 שנים של שקט? לרמה כזאת שתשווה את רמת החיים לאפריקה? לרמה כזאת שילדינו יזכו לאותה רמת חיים שלנו? שגם בעוד אלף שנה נזכה לאותה רמת חיים?

זה בעיה שאני בעצמי לא בטוח מה הפתרון שלה. (מצטער שלקחתי את השאלה שלך לכיוון שלא התכוונת אליו אבל נראה לי שעל השאלה העיקרית עניתי כבר קודם).
יגעתי ומצאתי את התגובה 546820
סך הכל קפצתי לרגע ושאלתי שאלה: תן שמות של מנהיגים וכו'. אני מניח שלו היו לך שמות כאלה, היית נותן. אם היית אומר שאתה זקוק לזמן כדי לחשוב הייתי אומר שמצידי קח את כל הזמן שבעולם, אני הרי לא עומד כאן עם סטופר. אבל אם בעקבות בדיחת "ההתבוללות היא עבירה על ההומניזם", עכשיו גם השאלה שלי תיהפך לבדיחה (משהו עם פחמן דו-חמצני, אם הבנתי נכון) ואצטרך לענות על כל מיני דברים מוזרים, אז אני פורש - אל תיעלב, זה לא אתה, זה אני, בדיחות הן פשוט סוג של בידור שלא עושה לי את זה.
יגעתי ומצאתי את התגובה 546891
"עם זאת, מכיוון ששתי תורות אלו, הליברליזם והדמוקרטיה, הינן הומאניסטיות, הן משויכות מבחינה היסטורית ותודעתית למגמה כללית המכונה "הומניזם"."

ליברליזם [ויקיפדיה]
יגעתי ומצאתי את התגובה 546901
זה מראה שהטענה שלי טריוויאלית או שגויה?

יתכן מאוד שפעם כל הליברלים היו הומניסטים אולם כיום גם בוש מגדיר עצמו כליברל בטח אובמה מצד שני יש תנועה שקוראת לעצמה הומניסטית שמתנגדת לשניהם אז או שנחליט שליברל חייב להיות הומניסט ואז נצטרך להגדיר מחדש את מה שבוש מגדיר כליברליזים או שנקבע שהומניזים הוא משהו צר.

בנימה אישית, לא נראה לי שהפתיל הזה מתפתח לאיזשהו מקום, קשה לי להבין למה אתה ממשיך.
יגעתי ומצאתי את התגובה 547611
לדעתי הכוונה המקורית היא לפגיעה הכוללת אלמנט של הרס פיזי או של כפייה. לפי ההגיון שלך, גיור הוא עבירה על פי ההומניזם לא פחות מהתבוללות. יותר מכך, כל רעיון או תפיסה חדשים הדוחקים את רגליהם של רעיונות קודמים עוברים עבירה זהה, כלומר כל תרבות אנושית המוכרת לך כיום - בחטא היוולדה.
אתה רציני? 547619
אומנם מדובר באנרכוניזם רציני.

אבל גירוש הנשים וילדהם בתקופת עזרא הביא מן הסתם להריסת חייהם, הבטחון הכלכלי והפיזי נעלם, האב האהוב, התומך והאוהב איננו, אין בית, אין מזונות, אין סטטוס של בן או בת חוקיים או סטטוס של אישה נשואה, החברה בזה מתעמרת ומתנכרת ואין עוזר.

אין זכויות משפטיות, אין תמיכה ריגשית, מה בדיוק אתה חושב שקרה איתם? לאן הם הלכו? מה עשו? מה הרגישו? מה אתה היית עושה עם היית בן שמגורש מביתך, שאביך מתכחש אליו? כל הזהות שלך, כל מה שאי פעם סמכת עליו, כל מה שלמדת על החיים והאהבה נילקח ממך... ועכשיו לך תבנה לך חיים, תמצא עבודה, תרכוש מעמד.

מאוד הומני לעשות דבר כזה.

אתה באמת רוצה לומר לי שמבחינתך לא רק שזה מותר אלא שזה מה שצריך לעשות וכהומניסט אתה מרגיש שאם היית בתפקיד עזרא זו היתה חובתך לעשות כמוהו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים