תגובה מהבטן 345388
כפי שכתבתי בכותרת, הדברים שלהן מבטאים תחושות בלבד, והססתי אם בכלל להעלותם.

כשהתעוררתי בבוקר אתמול משנתי זהיתי את את קולו המוכר לי של עמיר פרץ, בוקע מאיזה מקלט רדיו בקציה השני של הדירה, והבנתי שהוא ניצח (לא כל כך עקבתי אחרי הליך הבחירות במפלגת העבודה, והייתי די מופתע). הדלקתי את הטלויזיה שמול מיטתי, ובערוץ 2 התבייתתי על שידור נאום הניצחון. הדברים נישאו בטון רם ומתלהם, והיו מורכבים מבליל דמגוגי כמו זה שעליו דברתי ב תגובה 345263.
הבחנתי בשני אישים ותיקים שעומדים לשני צדי הנואם. האחד המשורר נתן זך, דמות שאני סולד ממנה, והשני לובה אליאב שאני דווקא אוהב ומעריך למרות דעותיו הפוליטיות ההפוכות לשלי.
התחושה הייתה לא נוחה. נזכרתי בעוד שלושה מנהיגים מפורסמים (האחרון שבהם עומד בימים אלה למשפט בעיראק), שכולם צמחו מאשפתות, והגיעו לפסגה לא בזכות לימוד וידע שצברו, או חכמה יתרה, אלא בעיקר באמצעות יכולת פוליטית ומרפקים חזקים.
ואת פניהם של כל השלושה האלה עיטר שפם. . .
אחר כך, נדמה לי שזה היה כבר בשעות הערב, צפיתי בראיון עם אשתו של פרץ ובתו, וזה קצת ריכך את התמונה.
תגובה מהבטן 345411
איך אתה מודד חוכמה, ומאיפה אתה יודע שלפרץ אין אותה?

האם כל הפוליטיקאים המכהנים כיום בכנסת הגיעו לשם באמצעות "לימוד וידע שצברו"? ושוב, מהיכן אתה יודע שפרץ לא צבר לימוד וידע?

סדאם חוסיין והאחרים השתמשו בשפמם וביכולת הפוליטית שלהם בכדי לזרוע רוע. מאיפה אתה יודע שגם פרץ יעשה זאת? האם כל מי שצמח מאשפתות והינו חסר השכלה נוהג לזרוע רוע בעולם בכל הזדמנות?
תגובה מהבטן 345473
לגבי השכלתו, ככל הידוע לי המוסד האחרון שלמד בו הוא תיכון שדרות. לגבי מדד החכמה, מדובר בהתרשמות מהופעותיו בעבר, למשל אותו נאום ניצחון שאותו הזכרתי.
נזכרתי בעוד תכונה לא נעימה - חוסר נימוס וטקט בויכוחים התקשורתיים עם בניימין נתניהו. עדיין מצלצל באזניי אותו ''ביבי ביבי ביבי''.
לגבי ''איך אני יודע מה יהיה'', איני יודע. בטאתי תחושות, ואולי הן תחושות שווא.
אגב, הקטע הצבאי - סרן בצנחנים, נקודה חיובית לזכותו. ככל הידוע לי, בשונה מהדמויות האחרות שהזכרתי. אף להם היו דרגות צבאיות גבוהות, אבל הם העניקו אותן לעצמם אחרי שתפסו את השלטון.
תגובה מהבטן 345475
ע"פ אתר הכנסת, אתה אכן צודק והשכלתו של פרץ מתמצה בהשכלה תיכונית; מגרעת רצינית, לפחות לדעתי.

תגובה מהבטן 345491
ונניח שהיה דוקטור במתמטיקה. נו, אז?
תגובה מהבטן 345532
אני, אישית, מצפה ממועמד לראשות ממשלה שיהיה בעל השכלה אקדמית-הומניסטית. אמנם אין בזה כדי להבטיח משהו, לאו דווקא ראש ממשלה בעל השכלה שכזו יהיה טוב יותר מראש ממשלה ללא השכלה כזו, אבל בעיניי זה יותר מכובד כלפי המועמד וכלפי העם.
תגובה מהבטן 345536
למה זה "מכובד"? ולמה דווקא הומניסטית?
תגובה מהבטן 345540
קשה לי להסביר במילים את מה שבשבילי הוא די ברור, כמעט טריוויאלי.

כשאני חושב על זה, אני מעוניין שראש הממשלה, או המועמד לראשות הממשלה, יהיה בעל אופקים רחבים, השכלה מרשימה וידע רב. אני מצפה ממנו שיבין את התרבות האנושית, מימי יוון ורומא ועד ימינו; שיידע למה קיקרו נחשב לגדול הנואמים בלטינית ולמה דמוסתנס נחשב לגדול הנואמים ביוונית; שיבין את מהות הכריזמה של יוליוס קיסר, אך גם את גדולתו וענוונתו של קאטו הצעיר; שיידע לקשור בין "אז" ל"היום", כי סה"כ לא רק רומא לא נוסדה ביום אחד, גם תרבות המערב לא.

אם הוא באמת אדם נבון ומשכיל, אז לא משנה לי אם יש לו BA או MA, או אם התואר שלו הוא במדעים המדוייקים או במדעי הרוח.

ולמה זה "מכובד"? בדיוק מאותה סיבה שראש ממשלה צריך להתנהג באופן מסויים, להתנהל באופן מסויים ולהתלבש בבגדים מסויימים. כי כשאדם מעמיד את עצמו לראשות ממשלה, הציבור וכלי התקשורת מפקיעים ממנו את הפרסונה הציבורית שלו ושופטים אותה, בנסיון לברר מי הוא אותו האיש.

סה"כ, ליופיטר מותרים דברים שאסורים לשור, אבל על יופיטר גם להישמע למערכת כללים שלא דווקא חלים על השור, הן זה בשדה והן זה החסום בדישו.
תגובה מהבטן 345542
אני מסכים לגמרי עם הרשימה שלך, כמובן שגם עם תוספות משל עצמי: אני למשל מצפה ממנו שיבין מה תורת הקוואנטים כן אומרת ומה היא לא אומרת, ושיבין למה ניתן לדבר על גדלים שונים של אינסוף, ולמה אין קשר בין תורת האבולוציה ו"דארווינזם חברתי" או אאוגניקה. גם לי ממש לא אכפת אם הידע שלו בא לידי ביטוי פורמלי בתואר אקדמי זה או אחר.

לדעתי מה ש"מכובד" הוא ההשכלה. לא התואר. בגלל שאני קיבלתי את הרושם שאתה מייחס את ה"מכובדות" לתואר ולא להשכלה (ועוד לתואר מסוג מסויים) הבעתי את התמיהה.
תגובה מהבטן 345544
אני מסכים לחלוטין עם התוספות שלך, ונראה לי ששנינו מסכימים בעניין, או שלפחות אני מסכים איתך.
תגובה מהבטן 345892
אתה רציני? גדלים שונים של אינסוף? לא חשוב יותר שהמועמד יבין בפוליטיקה, מדיניות, כלכלה ובני אדם?
תגובה מהבטן 345894
זה חשוב מאוד כשבאים לאזן את תקציב המדינה...
תגובה מהבטן 345923
רציני לגמרי. כמו שאפשר לצפות שידע למה קיקרו נחשב לגדול הנואמים בלטינית.

תזכור שלא אמרתי כלום על סדר העדיפויות, ושהדיון הוא על ההשכלה ה''הומניסטית'' לעומת ה''מדעית'' - כלומר דברים שלא קשורים בצורה ישירה לתפקוד כראש ממשלה (אלא אם אני טועה וחשוב מאוד לדעת על קיקרו כדי להיות ראש ממשלה).
תגובה מהבטן 345939
למקרה שאתה לא יודע (אני לא מניח שאתה לא יודע), על גדלים שונים של אינסוף הוא יכול לשמוע כבר בקורס הראשון שהוא יקח אוניברסיטה. זה עניין הרבה יותר בסיסי במתמטיקה מכל הדוגמאות שניתנו על הנושאים ה''הומניים'', וחשוב (גם) לי שלראש הממשלה יהיה קצת רקע גם במתמטיקה. העדר רקע זה מעיד בצורה רעה מאוד על האישיות שלו (העדר העניין להשיג רקע מינימלי כזה הוא שמפריע לי, כמובן).
תגובה מהבטן 345950
לא בדיוק עניין של רקע. יותר של יכולת בסיסית לחשיבה מופשטת, והבנה כמה האינטואיציה יכולה להטעות וכמה התוצאות שאתה מגיע אליהן תלויות בהגדרות ובהנחות הבסיסיות שלך.
תגובה מהבטן 345983
בניגוד לכיוון בדיון הזה, ההתרשמות שלי היא שמנהיגים מוצלחים הם לעיתים נדירות אינטלקטואלים טובים, ושאינטלקטואלים לא מוצלחים במיוחד כמנהיגים. כנ''ל לגבי מנהלים ואנשי עסקים גדולים. יש מי שעושה בעולם ויש מי שחושב על העולם. אפילו אם לעיתים נדירות שתי התכונות מתגשמות באדם אחד, זה כלל לא מעלה את הסיכוי למנהיגות טובה יותר.
תגובה מהבטן 346061
השאלה המעניינת היא האם זה מוריד אותה.

(אגב, כדאי כאן לתת דוגמאות ל''מנהיגים מוצלחים'').
תגובה מהבטן 346086
יכולת בסיסית לחשיבה מופשטת איננה תלויה דווקא בהכרת גדלים באינסוף. ועד כמה התוצאות שאתה מגיע אליהן תלויות בהגדרות ובהנחות הבסיסיות שלך אפשר לראות טוב מאוד גם בלימודי סוציולוגיה או היחסטוריה - אם אתה מסוגל לזה, ולא לראות כלל בלימודי מתמטיקה - אם לא.
תגובה מהבטן 346144
מה שאתה בעצם אומר הוא ''אפשר ללמוד דברים במתמטיקה, ואפשר גם לא''. וזה נכון, ותקף לכל תחום לימודים שרק תדבר עליו.
תגובה מהבטן 346148
נכון מאוד. ואמרתי עוד משהו: שאת הדברים שאתה מצפה מראש ממשלה לדעת אפשר ללמוד גם בתחומים אחרים.
תגובה מהבטן 346089
זה לא נראה שזה ממש עזר למתמטיקאי (תואר ראשון. תואר שני בניתוח מערכות מידע) היחיד שעמד בראשות הממשלה בישראל לנהל מדינה בצורה נורמלית.
תגובה מהבטן 346091
אכן. בדיוק מה שמחשיד בעיניי מתמטיקאים שרוצים לרוץ לכנסת.
תגובה מהבטן 346145
מישהו אמר שזה תנאי מספיק?
תגובה מהבטן 345565
אני דווקא מצפה ממנו שיהיה בעל הבנה (לאו דווקא תואר) במדעים אמיתיים ולא "מדעי" הדשא.
יותר חשוב לי שיידע ויבין בכלכלה/הנדסה/משפטים/עסקים וכיו"ב, מאשר בפוסט-משהו. ויותר חשוב לי שיהיה מחובר לתרבות היהודית מאשר לתרבות יוון ורומא.
דוגמה טובה לכך היא הסיפא של דבריך, מרוב דברי רהב על קאטו דמוסתנס ויופיטר, שכחת ששור *לא* חוסמים בדישו.
תגובה מהבטן 345599
א. אם אתה מתייחס למדעי הרוח כאל "מדעי הדשא", צר לי בשבילך. אולי עם תואר בלימודים קלאסיים לא קונים במכולת, אבל כן מבינים את יסודותיה של תרבות המערב. וזה לא דבר של מה בכך, לדעתי.

ב. אני אישית מעריך יותר את תרבות יוון ורומא על פני התרבות היהודית - מה שזאת לא תהיה - אבל אדם יכול להתמצא בשתי התרבויות ולהעריך את שתיהן במידה שווה, ואין כל פגם בכך.

ג. השור החסום בדישו הובא על דרך הניגוד לשור החופשי בשדה; זה הכל.

ד. לא הבנתי למה אתה חושב שמה שכתבתי הם "דברי רהב". למה עשיתי זאת כדי לרומם את שמי האלמוני? או כדי להשתחצן מעל במת הפורום?
תגובה מהבטן 345629
הביטוי ''מדעי הרוח'' צריך להעלם מהמפה (דמיין שאמרתי את זה בפרסית). הם לא ''מדע'', וגם אנשים שמאמינים ברוח, ברוך השד, מתמעטים עם השנים.
תגובה מהבטן 345767
לפני שאני אתעצבן, מה לגבי מדעי החברה?
אל תתעצבן 345810
שמעון כבד סיכם את זה פעם: ג'אמבטיסטה ויקו ו"המדע החדש" דיון 979 ודיון 988.
תגובה מהבטן 345938
שימוש בלתי שגרתי, אבל יותר נסבל, במילה "מדע", שלא להזכיר שאין את הקשקוש של "רוח" בביטוי הזה. אני יכול לחיות עם זה.

לפני שתתעצבן על מה?
תגובה מהבטן 345951
עליך, כמובן. אבל יצאת מזה בצורה סבירה, אז אני לא אטיל עליך את חרון אפי.
תגובה מהבטן 346088
אישית הייתי חושבת שמדעי החברה מכשירים אנשים למנהיגות פוליטית יותר מכל תחום אחר.
תגובה מהבטן 346092
לי זה נראה מובן מאליו. מדעי החברה. יותר מאשר מדעי הרוח, ובטח יותר מאשר מדעים מדוייקים.
מנהיג פוליטי צריך לקחת קורסים בסיסיים בסוציולוגיה, מדע המדינה וכלכלה.
תגובה מהבטן 345640
לימודים "קלאסיים" (מה יותר קלאסי באריסטו מאשר משה?!) טובים לידע כללי, להרחבת ההשכלה במסגרת קורסי העשרה או חוגי ערב, לא לבזבוז של מוחות טובים, שהיו יכולים לחקור את מחלת הסרטן, תיאוריית המיתרים או דילמת האסיר, במשך 3 שנים או אף יותר.
מי שרוצה להבין את יסודותיה של תרבות (?) המערב, עדיף שיראה MTV וילך לקולנוע מאשר יקרא את כתבי אפלטון. אם הוא רוצה להעמיק יותר, אפשר גם לקרוא איזה קלנסי טוב (ואם הוא ממש מחשיב את עצמו מעל האספסוף, גם אדאמס)
תגובה מהבטן 345642
אז בזה תרבות המערב מסתכמת: ספר עב כרס של קלנסי, MTV וסרט קולנוע. טוב, בסדר. אם כך, לא צריך להתפלא על הנהייה אחרי הניו אייג'.

ואריסטו קצת יותר קלאסי ממשה, ולו משום שהוא יווני. מה גם שיש לנו הוכחות שהוא באמת היה קיים במציאות.
תגובה מהבטן 345651
ושאלה קטנה: האם לתיאוריית המיתרים יש גם יישומים פיזיים בשטח, או שהיא רק באה כדי לנסות להסביר ולהבין את המציאות באופן טוב ושלם יותר?
תגובה מהבטן 345654
עזוב אותך מתורת המיתרים, השאלה הרבה יותר רלוונטית על דילמת האסיר (כמובן ש''קבלת פרס נובל'' הוא יישום פיזי לא רע בשטח של תורת המשחקים).
תגובה מהבטן 345659
היישום הפיזי שהזכרת שייך גם לספרות. הללויה.
תגובה מהבטן 345663
מעניין כמה מזוכי פרס נובל לספרות הם בעלי תואר כלשהו בספרות (לי אין מושג).
תגובה מהבטן 345667
סביר להניח שרבים מהם היו פרופסורים לספרות, אבל זה לא אומר שהיו להם בה תארים מוקדמים יותר.
תגובה מהבטן 345672
פרופסור אינו (ככל הידוע לי) תואר אקדמי אלא משרה אקדמית.
תגובה מהבטן 345680
אכן. סליחה.
תגובה מהבטן 345995
קרימינולוגיה?
תגובה מהבטן 345650
מילא תרבות יוון, אבל תרבות רומא? מה למען השם יש להעריך שם? (כן, אני חוזר על עצמי. תגובה 219087).

התרבות היהודית (אני תוהה אם הערת הביניים שלך, "מה שזה לא יהיה", מעידה על בורות או על יהירות) היא חלק מיסודות תרבות המערב לא פחות מתרבות יוון, ובוודאי יותר מ"תרבות" רומא. אבל בל נשכח שאנו מדברים על מי שעתיד לנהל את מדינת ישראל דווקא, ולא את המערב בכללותו, מה שעוזר עוד יותר להטות את הכף בדבר החשיבות היחסית של כל תרבות להשכלת המועמד.

בכל מקרה, כשמדובר בבחירת מי שעתיד לנהל מדינה, אני מסכים עם idan. גם לדעתי חשוב שיבין במדעים (כלכלה, חברה, וכו') יותר מבנאומים של מדינאים קדומים. הבנה בנושא האחרון היא יתרון מובהק, אבל הבנה בנושא הראשון היא הכרח.
תגובה מהבטן 345668
א. מה יש להעריך בתרבות רומא? ברור שהיו בתרבות רומא דברים נתעבים יותר ופחות - העבדות, המשחקים בקוליסאום, החלוקה הנוקשה למעמדות - אבל היו גם דברים נפלאים: הרפובליקה והנאמנות לה, תרבות החוק והמשפט, אהבת היצירה, האמנות והמוזיקה, הסובלנות הדתית ‏1, המשכה של תרבות יוון הקלאסית ועוד.

מספרים שכשהספרייה באלכסנדריה עלתה באש, יוליוס קיסר עצמו הציל מספר מגילות קלף מהמבנה הבוער וחצה איתן את הנהר.

סה"כ, אם רוצים למצוא תועבות גם התרבות היהודית מספקת לנו כמה וכמה תועבות: אידיאולוגיה של רצח עם, שנאת זרים, עבדות, חוסר כרוני בסובלנות דתית וכהנה וכהנה.

ב. הערת הביניים שלי בקשר לתרבות יהודית התייחסה לגבולות החלקלקים שלה. הרמב"ן, הרמב"ם, רבי עקיבא ושאר הרבנים ועוזריהם נמצאים שם מן הסתם, אבל מה לגבי שפינוזה? גם הוא נכלל בתוך התרבות היהודית? ‏2

ג. מן הסתם אני מצפה מראש ממשלה להבין - ברמה זו אחרת - בנושאים של כלכלה, גיאופוליטיקה, היסטוריה מודרנית ועוד, אבל אני גם חושב שהבנה בנושאים שציינתי יכולה רק לתרום לו ולראות את ההיסטוריה האנושית באור קצת יותר רחב, וזאת משום שאני טוען שתרבות המערב המודרנית היא המשכה של תרבות יוון ורומא.

1 טוב, חוץ מלנצרות, אבל באופן כללי העולם העתיק והפוליתאיסטי הצטיין בסובלנות דתית.

2 לדעתי, לא. ההגות שלו היא לא הגות יהודית, ואני גם לא שוכח את ההתעללות של קהילת יהודי אמסטרדם בו, כבקודמו לפניו אוריאל ד'אקסוטה.
תגובה מהבטן 345750
א. בהתחשב בעדויות המועטות כל-כך לגבי עצם שריפת הספריה, ובהתחשב בכך שהמוקדמות שבהן לא כוללות את הסיפור על קיסר, לא ניתן להתייחס אליו אלא כאל אגדה.

הבעיה בתרבות רומא לא היתה הפשעים שלה (אין תרבות חפה מאלה) אלא היחס שלה לידע, למדע, למחקר. זו תרבות שגרמה (חלקית לפחות) ל-‏1,500 שנים של קיפאון, מאז היוונים ועד לעת החדשה.

ב. כשתחשוב על תרומת העם האיטלקי, נניח, לתרבות העולם, האם תכלול בה גם את גלילאו? והרי הוא נרדף בידי הממסד? בקיצור, נראה כאילו אתה מחפש "להעניש" את היהדות בגלל שהקהילה המקומית רדפה את שפינוזה.

ג. או שהתרבות המערבית היא המשכה של תרבות יוון, או שהיא המשכה של תרבות רומא. למעט בנושאים כמו אמנות ומיתולוגיה, מדובר בשתי תרבויות השונות זו מזו כרחוק מזרח ממערב; רק הקרבה הגיאוגרפית והמרחק ההיסטורי גורם לאנשים לאגד אותם למכלול, "תרבות יוון ורומא". הביטוי הזה צורם כמו, נניח, "התרבות הסינית והיפנית" או "התרבות היהודית והמוסלמית".
תגובה מהבטן 345752
א. אני לא חושב שיש עוד מה להוסיף על תרבות רומא, הישגיה ותרומותיה לעולם שבו אנו חיים. אני רואה בה תרבות אדירה, ואתה בוחר אחרת.

מעבר לזאת, אני לא מבין במה רומא אשמה ב"קפאון" ששרר בימי הביניים (או ליתר דיוק: במי הביניים המוקדמים). אם כבר לחפש אשמים, אז עדיף להאשים את הנצרות, את השבטים הברבריים ותרבותם ‏1, ואת התפתחותה של הח'ליפות המוסלמית שלמעשה הטילה סגר על אירופה.

ב. את שפינוזה, אישית, אני לא מכליל ב"תרבות היהודית", על אף היותו יהודי, וזאת משום שהגותו לא הייתה יהודית. הדרך שבה הוא בחר להסתכל על העולם ועל האלוהים בו שונה משמעותית מדרכה של היהדות.

1 הם, למשל, החליפו את המשפט הרומאי במשפט העממי שרווח בימי הביניים: הטבעה במעיינות כדי לראות אם האדם דובר אמת, רחיצה במים רותחים וכו'.
תגובה מהבטן 345804
מה היה "היחס שלה לידע, למדע, למחקר"? (שאלה לא רטורית).
תגובה מהבטן 345819
צא וחשוב – מה התרומה של האימפריה הרומית הגדולה וארוכת השנים למדע, לפיזיקה, לכימיה, לפילוסופיה, למתמטיקה? השווה זאת לאימפריות אחרות שקדמו לה - הבבלים והיוונים, למשל.
תגובה מהבטן 345820
אין לי די ידע לצורך ההשוואה.
תגובה מהבטן 345835
התרומה הרומית לכל אלה היא, בקירוב טוב, אפס.
תגובה מהבטן 345838
אז מאיפה בא הביטוי "מעלה ת-רומית"?
אתה צוחק? 345941
איפה נתקלת בביטוי הזה?
אתה צוחק? 345942
אתה לא נתקלת?
אתה צוחק? 346045
לא.
אתה צוחק? 346068
<הכנס הבעת תמיהה כאן>
אתה צוחק? (כה"ב) 346127
לדעתך הביטוי "מידות תרומיות" קשור לרומא?
<הכנס הבעת תמיהה כאן>
אתה צוחק? (כה"ב) 346128
האם סברת שזו דעתי?
אתה צוחק? (כה"ב) 346146
אז התשובה לשאלה שבכותרת היא: "כן"?
אתה צוחק? (כה"ב) 346152
כנראה. מה זה "כה"ב"?
כותרת הושארה בכוונה 346207
אתה צוחק? 346155
אולי תפסיק לחוג סחור-סחור ותספר לנו סוף כל סוף מעלות תרומיות מה הן, ואיפה אפשר למצוא איזכור שלהן, כי גוגל לא מוצא אפילו אחד.
*? 346156
*? 346233
תרומי- מובחר, נעלה, מצויין, מעולה
בעל מידות תרומיות- אדם מורם מעם, מן המעלה הראשונה...
*? 346569
עכשיו אני דווקא מוצא את זה בגוגל. מוזר. כנראה שהייתה לי שגיאת הקלדה כשחיפשתי קודם. תודה וסליחה.
אתה צוחק? 346158
הביטוי היותר שכיח הוא "מידות תרומיות". אפשר למצוא אותו למשל באתר אחד, כאן: תגובה 228363 ואילך.
אתה צוחק? 346160
תגובה מהבטן 347744
רומא תרמה רבות למה שקרוי-תרבות שלטונית, בניה, ארכיטקטורה, בניית גשרים, כבישים, מערכת חוקים, הדיינות משפטית ועוד דברים שאינני זוכר כעת.
תגובה מהבטן 347837
All right, but apart from the sanitation, the medicine, education, wine, public order, irrigation, roads, a fresh water system, and public health, what have the Romans ever done for us?
תגובה מהבטן 347841
מהבטן שלך או של בריאן?
תגובה מהבטן 347919
יש לך בטן אנגלוסכסית?
תגובה מהבטן 347979
מערכת משפטית
תגובה מהבטן 345940
המוסיקה הרומאית? מה אתה יודע על המוסיקה של האימפריה הרומאית?
תגובה מהבטן 345952
הם סגדו לבאך(חוס) כמו לאל, לא?
תגובה מהבטן 345675
כן, חשוב שיבין בכלכלה ובחברה, אבל זו לא בדיוק הסכמה עם איידן - שמבחינתו מדעי החברה בטח גם הם מדעי הדשא. חשוב מאוד שהוא יבין באנשים, הרבה יותר מאשר בהנדסה וכיו''ב.
תגובה מהבטן 345722
לא בהכרח, בודאי אם כוללים את הכלכלה במדעי החברה.
תגובה מהבטן 345896
החוג לכלכלה הוא חלק בלתי נפרד ממדעי החברה. אמנם בלימודי הכלכלה משקיעים זמן רב במודלים עם הנחות יסוד שאין להם קשר עם המציאות, אך זה לא צריך לבלבל אותנו.
תגובה מהבטן 345698
דבריך הזכירו לי פראגמנט של שיר מאת הקיסר פ. אליוס אדריאנוס שהובא כמוטו בספר "זכרונות אדריאנוס":
animula vagula, blandula,
hospes comesque corporis
quae nunc abibis in loca
pallidula rigida nudula
nec, ut soles, dabis iocos.

נפש קטנה תועה, נעימה,
אורחת חברה של גופי,
לאן את עכשיו הולכת,
חוורורת, נוקשה, ערומה,
לא עוד כלפנים מגחכת.

זכור כי חורבנה של רומא נחשב לקיצו של העידן הקלאסי בתולדות העולם וראשיתה של תקופת חשיכה בת אלף שנים. הרומאים היו שונים מן היוונים, אבל לפחות בתחומי הטכנולוגיה, הנאות החיים, תורת המשפט ושלטון החוק הם עלו עליהם ללא שום ספק. והספריה של אלכסנדריה היתה כנראה כל כך גדולה שהיא פוזרה בין כמה אתרים ורק מאמץ היסטורי משותף של חיילי רומי, המון נוצרי מוסת וכובשים ערבים נבערים הצליח לחסל אותה.
תגובה מהבטן 345764
... בתרגומו היפה לעברית של יורם ברונובסקי.

(שבניגוד לאדריאנוס, לא חלפו 70 שנה ממותו, אבל נעזוב את זה.)
תגובה מהבטן 345765
דיון 480
תגובה מהבטן 345768
איך כלכלה, משפטים ועסקים נכנסו לשם? כלכלה הם מדע לא הרבה יותר מאשר ספרות יוונית. נכון, יש להם תאוריות ומספרים, אבל כל קשר בינם לבין המציאות הוא, בדרך כלל, מקרי בהחלט. משפטים אינם אלא מדעי הפלפול, מציאת החורים ועשיית השקר קרדום לחפור בו.

ו"עסקים", נו, עדיף שאני לא אכנס לתארים במנהל ועסקים...
תגובה מהבטן 345785
אני מסכים, אני זוכר שבאחד מן הנאומים בכנס הרצליה (הידוע לשמצה), אחד הנואמים טען כי ישראל בסופו של דבר הינה בגודל של תאגיד בינוני (מבחינת תל''ג). וכי ראוי שינהלו אותה בצורה של תאגיד, אם כי המטרות במקרה של ישראל שונות ואינן רווח גרידא.

הייתי שמח אם ראש הממשלה היה בעל תואר בכלכלה, בתעו''נ, או אפילו במנהל עסקים. במקום ניסיון ניהולי בגוף הכי לא יעיל במדינה.
תגובה מהבטן 345795
הגוף השני במידת אי-יעילותו (צה''ל הוא הראשון)
תגובה מהבטן 345801
דומני שהוא דיבר על צה''ל.
תגובה מהבטן 345868
לא על ההסתדרות?
תגובה מהבטן 345870
אופס.

(זה לא הפתיל על השירות הצבאי של פרץ?)
אכן התכוונתי לצה''ל. 346111
תגובה מהבטן 346290
יש גם תאגידים ללא מטרות רווח, וגם אותם צריך לדעת לנהל.
תגובה מהבטן 347180
דבריו הם בדיוק ההסבר, מדוע חשוב שמנהיג ידע משהו גם במדעי הרוח.
ידיעה שתיתן לו גם רספקט למושג 'רוח', ובניקוד הנכון.
תגובה מהבטן 347283
"יידע גם משהו"= ידע כללי, לחלוטין לא תואר ב"מדעי" הרוח.
תגובה מהבטן 347284
מה פירוש מה שכתבת? האם תואר הוא תנאי למנהיג פוליטי?
תגובה מהבטן 347298
בעולמנו הבלתי מושלם, צריך איכשהו להביא את הידע שלך לידיעת הזולת.
תגובה מהבטן 347299
כשאתה מקבל מישהו לעבודה זה נכון. לגבי פוליטיקאים- אין הרבה משמעות לתואר. ראשית, אתה יכול לסיים תואר ולהשאר צר אופקים ואפשר גם לקנות עבודות. אתה יכול להיות בלי תואר ואיש משכיל -אוטודידאקט. נדמה לי שלפרס אין תואר. אני, כבעל תואר, די ציני לגבי אקדמיה ותארים.
יש לי שלושה חברים כבר הרבה שנים; הם לא השלימו תארים אבל הם אנשים משכילים באופן מדהים. אינני יודע מהי מידת הסקרנות של פרץ אך אני רואה מי האנשים שמקורבים אליו ואני מקווה שהוא סקרן ובעל תאוות לימוד. ההשמצות המריחות מגזענות שיש לו אוצר מילים של 500 מילה אינן ראויות לתגובה.
תגובה מהבטן 347567
500? אל תגזים.

ההאשמה בגזענות אינה אלא גזענות מהסוג הנחות ביותר, שכן את הקישור למוצאו עשית אתה, ורק אתה. לפי רמת הטיעונים שלך, כנראה אתה פרענק.
תגובה מהבטן 347629
"לפי רמת הטיעונים שלך, כנראה אתה פרענק."

אתה יכול להסביר את המשפט? האם אדוני התכוון שאפשר לזהות מזרחים (אפשר מזרחים? או שאתה מעדיף פרענקים?) על פי רמת הטיעונים הנמוכה שלהם?
תגובה מהבטן 347659
כנראה שפרענק מביא טיעונים ברמה נמוכה. מישהו כתב כאן -באייל, האתר לאנשים חושבים, שאוצר המילים של עמיר פרץ נע בסביבות 500 מילים.
אי אפשר להשתחרר מהרושם שיש גם למוצאו של פרץ קשר לסגנון הירידות עליו. אף פוליטיקאי לא התייחס למוצאו; מי שהיה עושה את זה היה נאלץ להעלם לזמן מה כמו דודו טופז. ההתייחסות היתה עקיפה ובין השיטין.
תגובה מהבטן 347660
חמישים, לא חמש מאות, והמישהו הזה היה עבדך הנאמן.

"אי אפשר להשתחרר מהרושם" רק אם אתה נושא עימך את הנחת היסוד שאכן יש קשר בין המוצא לבין החוכמה או ההשכלה. בקיצור: אתה גזען (או מרוקאי).
________________
נראה לי שהאירוניה הדקה מתבזבזת משהו בדיאלוג איתך, כך שאניח לך להגיד את המילה האחרונה בנושא ואפרוש לעניינים אחרים.
תגובה מהבטן 347666
כנראה שפרענקים כמוני אינם מסוגלים לאתר את עדינות האירוניה הדקה שלך. היה שלום.
תגובה מהבטן 347683
לחלוטין לא.
הסבר למתקשים בהבנת הנקרא:
בתגובה 347180 טוען זה שחשוב לו שנדע שהוא עאלק-אינטלקטואל, ש"חשוב שמנהיג ידע משהו גם במדעי הרוח", ואילו בתגובה 347283 אני עונה לו שמספיק ידע כזה הנרכש מהשכלה כללית (כזו שיש לכל מי שמכבד את עצמו ויש לו סקרנות בריאה), ולא צריך תואר ב"מדעי הרוח" (שבעיניי הם כמובן בזבוז זמן מוחלט).
הבנת?
וכהערת אגב, אני אישית אעדיף לבחור כמנהיג מישהו שאין לו תואר אקדמאי רשמי, אך בעל נסיון חיים ורקורד מוכח, על פני מי שבזבז שנותיו (ואת כספי משלם המסים) בלימודי הבלים בפקולטה ל"מדעי" הרוח.
תגובה מהבטן 347693
מה בעצם רע בלימודי ספרות, למשל? אני מכיר מישהו בעל תואר בספרות, והוא בן שיחה מעניין מאוד ומאיר ספרים בצורות שלא חשבתי עליהן קודם. ברור שיש פלצנים שמקשקשים שטויות תוך נפנוף בתואר שלהם - אבל למרבה הצער, אפילו בפקולטה למתמטיקה אפשר למצוא כאלה.
תגובה מהראש 347703
אם אתה מתעניין בפוליטיקה => דרוש ידע בהיסטוריה
אם אתה לומד היסטוריה => דרוש ידע בשפות
אם אתה לומד שפות => דרוש ידע באטימולוגיה ופילולוגיה
אם אתה מתעניין בפוליטיקה + הסטוריה => דרוש ידע בדרכי מחשבה
אם אתה לומד דרכי מחשבה => דרוש ידע בספרות ושירה
אם אתה לומד ספרות ושירה => דרוש ידע בשפות
אם אתה לומד שפות => דרוש ידע בהיסטוריה של הלשון
אם אתה לומד היסטוריה של הלשון => דרוש ידע בהיסטוריה תרבותית
אם אתה לומד הסטוריה תרבותית => דרוש ידע בפוליטיקה
אם אתה לומד פוליטיקה => תסתום אותו יוסף
  תגובה מהבטן • תלמיד לתואר שני במדה''ר
  תגובה מהבטן • תלמיד לתואר שני במדה''ר
  תגובה מהבטן • דורפל
  תגובה מהבטן • .
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • הנמלה העמלה
  תגובה מהבטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובה מהבטן • אורי גוראל-גורביץ'
  תגובה מהבטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  המסקנה הבלתי נמנעת היא שפועלים ביניהם כוחות פסיכיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  המסקנה הבלתי נמנעת היא שפועלים ביניהם כוחות פסיכיים • האייל האלמוני
  ניחוש: • MRP
  ניחוש: • אורי גוראל-גורביץ'
  ניחוש: • MRP
  ניחוש: • .
  ניחוש: • אורי גוראל-גורביץ'
  ניחוש: • דובי קננגיסר
  ניחוש: • האייל האלמוני
  ניחוש: • ראובן
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובה מהבטן • גברת תרד
  תגובה מהבטן • השדמיולוג האלמוני
  תגובה מהבטן • טל כהן
  תגובה מהבטן • אסף שרעבי
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • דובי קננגיסר
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • שוטה הכפר הגלובלי
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  אני רק שאלה • גרגמל
  תגובה מהבטן • אסף שרעבי
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • טל כהן
  תגובה מהבטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תיקוני עריכה שיקריים בבית הלבן • רון בן-יעקב
  הדג דולף מראש הצבוע • רון בן-יעקב
  הדג דולף מראש הצבוע • איציק ש.
  הדג דולף מראש הצבוע • האייל האלמוני
  הדג דולף מראש הצבוע • רון בן-יעקב
  הדג דולף מראש הצבוע • האייל האלמוני
  הדג דולף מראש הצבוע • איציק ש.
  הדג דולף מראש הצבוע • שוטה הכפר הגלובלי
  הדג דולף מראש הצבוע • רון בן-יעקב
  הדג דולף מראש הצבוע • רון בן-יעקב
  ליבי הואשם ב4 מתוך 5 סעיפי האישום • רון בן-יעקב
  תגובה מהבטן • שוקי שמאל
  תגובה מהבטן • קהלת
  תגובה מהבטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובה מהבטן • קהלת
  תגובה מהבטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובה מהבטן • דב אנשלוביץ
  תגובה מהבטן • קהלת
  תגובה מהבטן • דב אנשלוביץ
  תגובה מהבטן • קהלת
  תגובה מהבטן • דב אנשלוביץ
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • דב אנשלוביץ
  התנצלות • idan
  התנצלות • דב אנשלוביץ
  התנצלות • idan
  כיצד מטפחים מיתוס • דב אנשלוביץ
  בחורף, בקיץ, בצהריים... • עובדים עלינו ישר בעיניים
  תחזית • אסל
  תגובה מהבטן • דב אנשלוביץ
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  זו הכלכלה, טמבל. • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • דב אנשלוביץ
  מה לגבי המאבק נגד הלנת שכר עובדי הרשויות? • דני מנדל
  אף פעם אי אפשר ליצור הפרדה מוחלטת • סמיילי
  אמן! • ידידיה
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • איציק ש.
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האנומלי
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • האייל האנומלי
  ציונות סינתטית • idan
  ציונות סינתטית • האייל האלמוני
  ציונות סינתטית • האייל האלמוני
  ציונות סינתטית • idan
  ציונות סינתטית • האייל האלמוני
  ציונות סינתטית • idan
  ציונות סינתטית • האייל האלמוני
  ציונות סינתטית • idan
  ציונות סינתטית • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • איציק ש.
  תגובה מהבטן • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • איציק ש.
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • idan
  אנגלית • אפופידס
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • idan
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  אינטיליגנציה ורהיטות • אפופידס
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • גילי
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • טל ניאנדר
  תגובה מהבטן • גילי
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • דרומי
  תגובה מהבטן • שוטה הכפר הגלובלי
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • שוטה הכפר הגלובלי
  תגובה מהבטן • גילי
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • גילי
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • גילי
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני
  תגובה מהבטן • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים