עלייה ברמת האלימות 348758
קראתי בתגובות כאן ש"לא בטוח שבאמת רמת האלימות עולה, אולי רק התקשורת עוסקת בזה יותר". אז הנה כמה נתונים שכדאי לקרוא:

רואים שם שרמת האלימות באמת עולה בצורה דרסטית, ורואים עוד כמה דברים:

א. העלייה מתחילה לפני האינתיפאדה, ולכן זו אינה הסיבה, או לפחות לא הסיבה היחידה.

ב. ישנה עלייה בביקוש לשירותי המשטרה, כך שהסיבה לעליית האלימות היא כנראה לא צמצום בתקציבי המשטרה, או משהו כזה (לפחות לא הסיבה היחידה, כי זה לא מסביר את העלייה בביקוש)

ג. שנת 98 הייתה גרועה מאד, מבחינת מגמת העלייה. מישהו יודע מה קרה בשנה הזאת?

אם למישהו יש עוד נתונים, אני אשמח לקרוא.
עלייה ברמת האלימות 348834
איפה אתה רואה את זה? עמוד עשר של המצגת אליה הפנית אותנו מראה באופן ברור ומובהק שלפחות החל משנת 1998 יש *ירידה תלולה* בכמות העבירות האלימות בישראל.
מה יש? יש עלייה חמורה בפשיעה המאורגנת (מחוללים, על פי המשטרה: בתי הימורים, מכוני ליווי, משרדי הלוואות), יש עלייה תלולה בתיקי סמים. כל שאר התחומים הם די מעורבים.

כן, יש עלייה בכמות תיקי הנוער, אבל עיקר העלייה, עושה רושם, נזקף דווקא לסמים ולא לאלימות. אבל אין מספרים מפורטים לגבי העשור האחרון בנושא, אז קשה לדעת.

רוצה עוד עובדות מפתיעות, שמראות עד כמה מה שאנחנו חושבים שקורה על בסיס הדיווחים בתקשורת הוא לא מה שבאמת קורה? החל משנת 95 אנו חווים ירידה עקבית למדי בכמות התאונות הקטלניות וההרוגים בתאונות הללו. החל מ-‏98 (בערך, אין שנתות על הגרפים הנוראיים הללו), אנו חווים ירידה תלולה בסך התאונות עם נפגעים בישראל. מי היה מאמין.

רוצה לראות עוד משהו מגניב? השווה את גרף "רצח" בעמוד 4 של המצגת עם הגרף "פיגועים" בעמוד 22. שם לב לדמיון מסויים? הייתי אומר, אפילו - קורלציה. אני לא יודע אם הסיבה היא שהאלימות דלפה אל תוך החברה הישראלית, או שהשוטרים פשוט היו עסוקים מדי בטיפול בנושאי בטחון במקום בטיפול בפשיעה, אבל קשה להתעלם מזה.

לבסוף, הדבר האחרון שאנחנו למדים מהמצגת הזאת היא שמשטרת ישראל לא יודעת לבנות מצגת שהעיניים שלי לא תצרחנה מכאבים אחרי עיון בה.
עלייה ברמת האלימות 348843
... או שכל הרוג בפיגוע נרשם גם כנרצח.
עלייה ברמת האלימות 348923
OK, אתה צודק. המצגת הזאת באמת לא ממש רצינית. הנה משהו יותר טוב, וגם יותר משכנע בצדקתי:
שים לב בעיקר לעבירות פליליות כלפי חיי אדם - רצח. אמנם ישנם סוגים נוספים של אלימות, אבל בטח תסכים איתי שעלייה כל כך דרסטית לא משאירה הרבה ספקות לגבי המגמה הכללית.
כאן דווקא 97 מסתמנת כשנה של עלייה גדולה, ולא 98. בכל אופן, גם אם ניקח בחשבון חוסר דיוק אפשרי, ברור שהאלימות עלתה מאד בשנים האחרונות, וברור שתחילת העלייה הרבה לפני האינתיפאדה.
עלייה ברמת האלימות 348935
חסר כאן איזה נתון קטן אך משמעותי: כמה מהרוצחים בכלל שיחקו במשחקי מחשב.
עלייה ברמת האלימות 348982
יצא לי להכיר כמה רוצחים שהמגע היחיד שלהם עם מחשב היה המסוף המשטרתי.

אבל לא בשביל זה אני כאן,
תגיד לי איך הצלחת לשרוף בזמן את שדה הגראס בסאן אנדרז', ביבזתי שעתיים שלמות על המשימה המתסכלת הזו.
עלייה ברמת האלימות 348985
אני? אני זה מורווינד, שבו (בניגוד לקודמו) אפילו עירום אין. GTA זה דובי.
עלייה ברמת האלימות 349006
לא יודע, הצלחתי בניסיון הראשון. נראית לי אחת המשימות הקלות יותר. פשוט פועלים בתנועות רחבות כדי לשרוף כמה שיותר במכה, ומתקרבים עד כמה שאפשר כדי לשרוף שתי שורות בבת אחת.
עלייה ברמת האלימות 349021
תודה, לוקח לי זמן להבין מה רוצים ממני. עכשיו אני כבר עומד על הגג ומנסה לפגוע בטיסנים המחורבנים :-)
עוד סופשבוע של GTA ואני יוצא למסע רציחות בשכונה...
עלייה ברמת האלימות 349028
אני במה שנראה כמו המשימה האחרונה, והיא נורא ארוכה ומעצבנת. האפשרות לעבור משהו כמו רבע שעה של משימה ולאבד את הכל בגלל שנתקעתי באיזה עמוד היא מאוד מתסכלת.
San Andreas- עזרה לדובי ללא חשש ספויילר 349069
לפעמים, כאשר נכשלים במשימה, כדאי לנסות אותה מחדש מבלי להעלות save. חוץ מזה עצה שטובה לרוב המשימות: מומלץ להשיג skill גבוה בנהיגה. משתלם וגם מגדיל מאד את כיף!
עלייה ברמת האלימות 349369
רבע שעה? מפונק! רואים שאתה בעיקר שחקן PC (אני אומר את זה כמחמאה) שרגיל לשמור כל פריים שלישי. למשחקים בקונסולות יש מנהג מגונה לאפשר שמירה רק בסוף Level ארוך במיוחד (חצי שעה משחק זה פיצ'פקס), אחרי 14 צוקים שצריך לקפוץ מעליהם בתזמון מופתי ואחרי הבוס הכמעט-כמעט-בלתי-אפשרי-אבל-בכל-זאת-פיזיבילי-אם-מפעילים-מידת-ריכוז-של-הדלי-למה.

דרך בדוקה להתקרחות מוקדמת באמצעות מריטת שערות עצמית.

הרי לכם סיבה הגיונית יותר לעלייה ברמת האלימות (שאיננה קשורה לאלימות במשחקים). שני משחקים ב-PS2 ללא SAVE בנק' סבירות ואתה רוצה להפיל על מישהו פסנתר. משחקים יכולים להיות עיסוק מתסכל למדי, על גבול המזוכיסטי (החוויה הטראומטית ביותר שלי היא עם Ninja Gaiden על ה-XBOX בדרגת קושי אחת מעל ה-Normal. "ד'ר, ד'ר, יש לי תחושה מטרידה של דז'ה וו...").
עלייה ברמת האלימות 349371
מה באמת ההסבר לתופעה המגונה הזו? פעם אי אפשר היה לשמור במשחקי קונסולות אז השתמשו בקודים שבאמצעותם היה אפשר לשחזר את המסך שבו היית (ולפעמים גם את הניקוד, הציוד וכד', מה שהיה מרשים למדי), אבל בימינו אין לזה שום סיבה מתקבלת על הדעת.
עלייה ברמת האלימות 349408
א. מסתבר שלאנשים יש נטיה למסורת, אפילו בתחומים כאלה.
ב. יש אנשים (מרושעים במיוחד) שטוענים שהגישה הזאת מגבירה את המשחקיות. אתה יותר חושש מהפסילה (יש לה מחיר אמיתי) ולכן המשחק דורש ממך באמת לשפר את המיומנות שלך על מנת שתצליח להתקדם. יש בזה מידה של אמת (משחקי מלחמה ריאליסטיים כמו H&D הרבה יותר מהנים ומקנים תחושה של "שם", משום שאתה יודע שאם יורים בך פעם אחת או שתיים אז אתה צריך להתחיל שעה של משחק מההתחלה). הגישה המועדפת עלי: יש משחקים שמוסיפים את הפיצ'ר של הגבלת מספר הפעמים שמותר לך לשמור במהלך כל LEVEL (אבל מותר לך לשמור היכן שמתחשק לך).
עלייה ברמת האלימות 349410
לדעתי זה בולשיט וצריך לתת לאדם את הזכות לבחור - אני זוכר איך שתמיד שמרתי כל הזמן בסטארקראפט והעליתי מחדש בכל פעם שהרגו לי איזה מארין מסכן. יום אחד בצבא ראיתי מישהו ששיחק בצורה שונה לגמרי - בקושי שמר, וגם כשביצעו עליו התקפת פתע והרסו לו כמעט את כל הבסיס הוא המשיך להילחם (וניצח). מאותו יום אני מתבייש בעצמי, ושומר פחות, אפילו שיש לי את האופציה.

שיחקת פעם ב-NetHack? שם לקחו את העניין לקיצוניות - אפשר לשמור, אבל בכל פעם שאתה מעלה את המשחק השמירה נמחקת. המשמעות? ברגע שאתה מת, אתה מת (וב-NetHack זה קורה *כל הזמן*).
עלייה ברמת האלימות 349784
טוב, כל שחקן סביר (ב-Angband לפחות) יגבה את קובץ השמירה, מה שמאפשר לשחזר גם אם אתה מת. מה שכן, לגמור את המשחק עם העלאת שמירה כזו, לא באמת נחשב. ליתר דיוק, זה נחשב רמאות.
עלייה ברמת האלימות 349803
כן, הטריק הזה ידוע, ושחקני NetHack מתייחסים בבוז לחצופים שעושים את זה. בימינו אין בזה צורך של ממש, כי NetHack תומך במה שנקרא Explore Mode, שבו אתה לא נכנס לרשימת "עשרת הגדולים" אבל יכול לבחור אם לא למחוק את השמירה שלך.
עלייה ברמת האלימות 349583
בעיקר? רק! אבל אחרי שגמרתי, כפי שסיפרתי בעבר, את KQ2 בלי לשמור אפילו פעם אחת, אני חושב שאני לא צריך להתנצל בפני אף אחד. אולי זו הסיבה לנשירת השיער המוקדמת שלי...
עלייה ברמת האלימות 349680
לפני שמגיעים למשימה האחרונה מומלץ (בחום) לבדוק אצל ספר אפשרויות לשמירה על השיער (ולבלוע כדורי B12).
עלייה ברמת האלימות 349570
לפני שמנסים את המשימה האחרונה מומלץ (בחום) להגיע לרמה 12 של מכבי האש ולהשיג חסינות. היא תהיה הרבה פחות מעצבנת.
עלייה ברמת האלימות 349584
רמה 12 של מכבי אש? מה זאת אומרת? לעשות משימה של מכבי אש ולהגיע לשלב ה-‏12? ומה זה חסינות, בכלל?

אני חייב להודות שאני מאוד עצלן בכל הנוגע למשימות כמו הויג'ילנטה, מכבי האש והאמבולנס. יש לזה בונוסים בסוף?
עלייה ברמת האלימות 349593
כן.

יש ויש.
בכולם צריך להגיע לשלב 12.
מכבי האש: חסינות מאש
אמבולנס: תוספת לבריאות
ויג'ילנטה: תוספת לשיריון
עלייה ברמת האלימות 349609
וסירסור?
עלייה ברמת האלימות 349612
לא זוכר, אבל שום דבר מיוחד.
בכל אופן, בניגוד לסרסור, מכבי האש והאמבולנס המשעממים ויג'ילנטה דווקא מאתגר.

חבל שאין למשחק הזה מולטיפליי.
עלייה ברמת האלימות 349614
כן, הא? אני מניח שהסיבה לכך היא שהמשחק לא זוכר את כל העולם בכל רגע, אלא רק את הסביבה המיידית של השחקן, כאשר התגובות של הסביבה הן רנדומליות. כדי שמשחק רב משתתפים יעבוד, המשחק יאלץ לתאם בין מה שכולם רואים בכל רגע נתון, וזה כבר יעשה די מסובך וכבד.
עלייה ברמת האלימות 349659
זה אולי לא טריוויאלי, אבל זה כבר נעשה בעבר (גם במשחקים עם סביבות בלגניסטיות יותר ועם מנוע פיזיקלי אמין ומורכב יותר מזה של GTA). ניתן פשוט להניח שהשחקנים כן נמצאים באותה סביבה (ואז אין צורך לתאם את כל העולם, אלא רק את הסביבה הקרובה) או להניח שהשחקנים מאוד רחוקים זה מזה (ואז העולמות שלהם נפרדים ומצריכים תאום רק ברמת המקרו - מה שאתה לא רואה לא קיים).
הבעיה היא לא טכנולוגית. המנוע של GTA כולל את השלד/מסגרת(נו FrameWork) ליצירת משחקי רשת. המפתחים פשוט העדיפו לא לשבור את הראש עם הצרה הזאת ולהתרכז ביצירת תוכן.
עלייה ברמת האלימות 349668
בהתחשב בהצלחה המחרידה של WoW ודומיו, אני לא בטוח עד כמה הצרה הזו היא אכן "צרה". מה גם שעולם רב משתתפים וירטואלי כמו של GTA נשמע לי להיט בטוח.
עלייה ברמת האלימות 349713
לא שיחקתי ב-WOW (שגעון) וגם לא קראתי הרבה על המשחק, אבל אני מנחש שאין במשחק מנוע פיזיקלי (אפילו לא מנוע פרימיטיבי כפי שיש ב-GTA). משחקים עם המוני משתתפים בד"כ מבוססים על סטטיסטיקות ואירועים (אתה לא מעדכן פעולה כמו "המכונית התהפכה, עף לה הפגוש שפגע בחבית דלק שהתפוצצה וגרמה לתאונת שרשרת במרכז הכביש" (המון מידע להעביר ברשת, שסביר להניח שיהפוך ללא רלבנטי לפני שהוא מגיע) אלא "האורק עם סיכוי פגיעה של 80% תקף את האביר וגרם לו לנזק של 16HP" (גם קצת מידע וגם לא נורא אם הוא מתעקב). במשחקים המוניים בד"כ יש פער בין מה שרואה כל משתתף ועיקר המאמץ הוא לשמור על עולם קונסיסטנטי באמצעות עדכון תוצאות של מעשים (פחות מעניין איך נראים המעשים במדויק לכל שחקן, ברמת המיקרו).
GTA נראה לי בלתי אפשרי (היום) כמשחק רב משתמשים, אבל כמשחק עבור 2-4 (או קצת יותר) זה נראה לי פיזיבילי (ל-VICE CITY היה איזה MOD שהוסיף אפשרות להוספת שחקן, אבל אאז"נ היו בו לא מעט באגים ובעיות).
עלייה ברמת האלימות 349727
שכנעת אותי. לא חשבתי על זה בצורה הזו בכלל.

מצד שני, חשבתי שמשחקים כמו קוויק וכאלו הם כבר מזמן מרובי משתתפים, וגם שם מתפארים במנועים פיזיקליים מתוחכמים (טוב, אני מודה, אף פעם לא התעניינתי ממש בז'אנר).
עלייה ברמת האלימות 349811
השאלה היא עד כמה העולם סטאטי. במשחקים מסויימים (half-life ו-GTA), העולם מאוד דינאמי - אפשר להרים כמעט כל דבר ולשים אותו בכל מקום. ב-GTA נוספת לעניין גם בעיית הדב"שים האינסופיים. אם תסתכל על משחקים מרובי משתתפים המבוססים על half-life2, תוכל להבחין שכמות הדברים שיכולים לזוז מהמקום שלהם, שאינם כלי נשק, היא מינימלית. תשווה את זה, למשל, למשחק המקורי, שבו המנוע הגרפי והמשחקיות אפשרו לדברים לעוף בצורה די רנדומלית, אם צריך.
זה קצת חורג מסתם הבדלים במה שאנשים רואים בעולם שהם משחקים בו. אם אני מתנגש עם מכונית בגדר ב-GTA, הגדר נפרצת, ואפשר לעבור דרכה רגלית. אבל אם השחקן השני הגיע לשם שתי דקות אחרי, והמידע לא עבר אל המחשב שלו, עבורו הגדר תהיה סגורה, ואני אוכל לעבור דרכה. זה יראה כמו באג, או צ'יט.
עלייה ברמת האלימות 350084
אכן.

חשובה גם ההבחנה בין משחקים מרובי משתתפים (Quake Unreal CS HL2 וכו') לבין משחקים עם המוני משתתפים (כמו WOW). מדובר בחיות שונות לחלוטין.
עלייה ברמת האלימות 348960
ב-‏97 התחילו להרגיש בעוצמה את המיתון.
עלייה ברמת האלימות 348983
דובי התייחס אל הנתונים של המצגת באופן ענייני (ולא הסתפק כמוך רק בהוספת קישורים), שדי מפריכים את הטענות שלך (והעיר הערה צדדית לגבי העיצוב המזעזע של המצגת) ופתאום המצגת הופכת להיות "לא רצינית"? זה מעניין.
עלייה ברמת האלימות 349004
זו הסתכלות מעניינת. כי המשטרה דווקא משייכת את מרבית הרציחות לפשע המאורגן. אני חושב שהנוער, אם בכלל, מעורב יותר בפשיעה אלימה רגילה. בו נסתכל, לפיכך, על עבירות פליליות כלפי חיי אדם - סך הכל. מה נראה? פרט לזינוק חד פעמי ב – כן, כן – שנת 2000, אנחנו חווים ירידה עקבית כבר עשור, ו-‏2002-2003 (שתי השנים האחרונות עם נתונים לגביהן) היו הנמוכות ביותר מאז 1992 (השנה הכי מוקדמת עם נתונים). אבל רגע, פשיעה לא מודדים במספרים מוחלטים, אלא בפשיעה לנפש. נראה איך נראה הגרף אחרי שנחלק את המספרים בגודל האוכלוסיה. באתר הלמ"ס יש נתונים רק משנת 1995 ואילך, אז זה מה שנציג (המספרים הם מקרי פשע לאלף נפש):

1995 0.480
1996 0.414
1997 0.506
1998 0.644
1999 0.426
2000 0.707
2001 0.487
2002 0.336
2003 0.281

מעולם לא היה מצבנו טוב כל כך בתחום הפשיעה הפלילית נגד חיי אדם! הידד!

ומה עם נושא הפשיעה האלימה נגד גופו של אדם, ולא כלפי חיי אדם? אם נסתכל במספרים אבסולוטיים, נראה שיש יציבות בחמש השנים האחרונות, לערך. אבל איך זה נראה כאשר משווים את כמות האלימות לגודל האוכלוסיה?

הנה המספרים משנת 95' ואילך (שוב, לאלף נפש):

1995 3.574
1996 3.846
1997 4.569
1998 4.876
1999 5.179
2000 5.056
2001 4.941
2002 4.528
2003 4.370

שנת השיא הייתה 99', ומאז אנחנו בירידה עקבית. כבר ירדנו מתחת לרמה של 97', ואנחנו ממשיכים יפה בדרך. כמה נפלא במדינת ישראל!

בקיצור, איך שלא נסתכל על זה, האלימות בישראל בירידה בשנים האחרונות. הפשיעה החמורה בעלייה, אבל סך כל האלימות דווקא בירידה, לעומת חציו השני של העשור הקודם.

וזה עוד לפני שעסקנו בשאלות כמו גיל הפושעים, שלא לדבר על החשיפה שלהם למשחקי מחשב אלימים... כמו שאמרתי, מה שנדמה לנו שקורה סביבנו, הרבה פעמים, הוא לא מה שבאמת קורה.
עלייה ברמת האלימות 349009
האם תוכל להצליב את הנתונים עם הגידול (יש גידול, נכון?) בשיעור האוכלוסיה המזהה עצמה כ"יהודים חרדים" בקרב האוכלוסיה הכללית?

(הניחוש שלי: בניכוי האוכלוסיה החרדית, רמת הפשיעה תישאר יציבה פחות או יותר - לא עליה ולא ירידה. המשך הבדיקה יהיה להתאים בין העליה עד שנת 1999 לעליה ממדינות בריה"מ לשעבר (או, לייתר דיוק, לפונקציה כלשהי על העליה שמתקזזת כמובן חלקית עם הגידול באוכלוסיה החרדית)
עלייה ברמת האלימות 349012
הכל באתר הלמ''ס, והרשות נתונה. אני הקדשתי לעסק מספיק זמן, לדעתי.
עלייה ברמת האלימות 349014
נו, בחייך. תשקיע עוד קצת?
עלייה ברמת האלימות 349015
(ואגב, כל ההשערות לא-פוליטקלי-קורקט-שלי שם זה עוד לפני שדיברנו על ערבים)
עלייה ברמת האלימות 349055
יש לך איזו השערה שלפיה הגיוני שהפשיעה במגזר החרדי עלתה ב-‏99 וירדה מא\?
עלייה ברמת האלימות 349090
אתה רומז שאורי פז אחראי לעלייה באלימות ?
עלייה ברמת האלימות 349399
אני כנראה לא יודע לקרוא טבלאות, כי אני רואה נתונים שונים מאד משלך. לא חישבתי את הפשיעה לנפש, כי לא ראיתי את כמות האוכלוסיה בכל שנה, אבל הנה טבלה שראיתי:

עבירות פליליות כלפי חיי אדם - רצח מ: 1992 עד: 2003
יחידת הזמן: שנה סוג הנתונים: מקוריים יחידת המידה : מספר הנושא :סדר ציבורי תת נושא :עבירות פליליות לפי סוג העבירה
שנה
1992 91
1993 96
1994 114
1995 112
1996 117
1997 156
1998 147
1999 137
2000 147
2001 223
2002 227
2003 206

תרשה לי להניח שהאוכלוסייה לא גדלה פי אחד ושליש משנת 2000, ובטח שלא גדלה פי 2 משנת 1992. האם הטבלה הזאת לא מראה שמספר הרציחות עולה בצורה דרסטית, לפחות עד 2002?
עלייה ברמת האלימות 349406
האם נתוני הרציחות כללו באופן חלקי גם מעשי איבה (למשל, טרור שבוצע על ידי ערבים ישראלים נגד יהודים ישראלים)? אם כן, זה יכול להסביר את קפיצה משנת 2001 ואילך.
עלייה ברמת האלימות 349776
אני חושב שזה כולל כל רצח של אזרח בידי אזרח, אז התשובה היא כן. אבל כמה רציחות ביצעו ערבים ישראלים על רקע לאומני משנת 2001? אין לי נתונים מדויקים, אבל אני מעריך שלא יותר מ-‏10.
עלייה ברמת האלימות 349427
קרא שוב את הפסקה הראשונה בתשובה שלי.
עלייה ברמת האלימות 350503
קראתי, וזה עדיין לא נתן לי תשובה. כאמור, הגידול באוכלוסיה לא מספיק כדי לאזן את הגידול במספר הרציחות. איך אתה מסביר את זה?
עלייה ברמת האלימות 350506
המשטרה, ואני בעקבותיה, מייחסת את הרציחות בעיקר לפשע המאורגן - והרי לא זה נושא הדיון שלנו. לפיכך, אני בחרתי בנושא לא פחות חשוב ורלוונטי, שהוא עבירות פליליות כלפי חיי אדם - תחום שכולל גם את הרציחות, אבל גם מספר עבירות אחרות, חמורות לא פחות. כאשר מסתכלים על זה, רואים ירידה משמעותית למדי בשנים האחרונות.

מספר הרציחות הוא קטן בכל מקרה - מאות בודדות. הבעיה העיקרית עם המדד של רצח, הוא שהוא תלוי במידה לא מועטה במזל ובמיומנות של הרוצחים - מה היית אומר אם הייתי מראה לך שעל כל תוספת של מקרה רצח, יש ירידה של ניסיון לרצח? האם לא היה ברור שהעליה במקרי הרצח אינה מעידה על עליה באלימות בחברה, אלא פשוט עליה במיומנות של הרוצחים? אז זה בדיוק מה שקרה - על כל רצח שנוסף לרשימה ירדו כמה עשרות ניסיות רצח, תקיפות חמורות ושאר עבירות כלפי חיי אדם (שים לב! כלפי חיי אדם, להבדיל מתקיפות כלפי גופו של אדם, שנמצאים בקטגוריה נפרדת). כלומר, בסך הכל, כמות האלימות ירדה, אבל מי שעדיין ממשיך לעסוק בפשיעה חמורה נעשה יותר מקצועי בתחום. עדות מצויינת לכך שאכן תחום הרציחות עבר בעיקרו לידי הפשע המאורגן, בעוד שהרציחות ה"ספונטניות" בירידה.
עלייה ברמת האלימות 349088
ג. התשובה די ברורה: "! Fucking Windows 98".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים