דמוקרטיה לא וולונטרית 35285
"העולם כמרקחה" כך הכריזה כותרת יומית של עיתון דבר ז"ל באחד משיאיה של המלחמה הקרה.

לי אין ספק שבמלחמה זאת (שכנראה תהיה ממושכת) יצטרכו לשלב גם כלי נשק לא קונונציונאליים כלומר מתחומי החברה, תרבות וכלכלה ולא רק במישור המדיני.

בימינו נוצר גוש של מדינות בעיתיות-טרוריסטיות, שנותנות מקלט לטרור ומיצאות אותו, לבנון-סוריה-עירק-איראן-אפגניסטן והנגיף מתפשט והרשימה הולכת וגדלה. גם פלשתין לעתיד צפויה לתפוס מקום מכובד ברשימה שלא לדבר על לוב ואלגיריה.

אני מזכיר שיפן וגרמניה, שתי דמוקרטיות מכובדות בימינו, לא זכו לשלטון הדמוקרטי הנוכחי שלהם מכח העמים שלהם אלא לאחר תבוסה צבאית ללא תנאי. הם חייבים את הדמוקרטיה שלהם לכוח האומה האמריקנית שכפתה עליהם משטר דמוקרטי, בנתה בשבילם מוסדות דמוקרטיים ואכפה את קיומם במשך שנים רבות (באמצעות מחנות צבאיים ושילוב כלכלי) עד שהם נהפכו למובנים מאליהם. דוגמה יותר קרובה אל זמננו היא עבודת ה 'nation building' שבזמן שלטון קלינטון ניסו לבצעה בהאיטי.

אם אכן תפרוץ מלחמה בהיקף נרחב אזי לאחר ההכנעה ללא תנאי של "כוחות השחור" כך צריך להעשות גם למדינות ערב, ואם לא לכולן (בגלל מספרם הרב והקושי שבמבצע) אז לפחות למספר מדינות גדולות וייצוגיות.

מדיניות ארה"ב והעולם המערבי כלפי מדינות שכאלה, מדיניות שנכבר נמשכת עשרות שנים, הוכיחה את עצמה פשוט כחסרת תועלת תוחלת.
דמוקרטיה לא וולונטרית 35296
שי שלום,

ברכותיי על תגובתך הראשונה באתר. אנא המשך בדרך זו.

שלך

אלכסנדר
תיקון טעות 35313
זוהי תגובתו השלישית של שי מור באתר.
נכון שמנועי חיפוש הם דבר נפלא?
תוכנית מרשל האפגניסטנית 35326
יש בעיה מינורית אחת,בוש נבחר על מנת לשמור על האינטרסים של תעשית הנשק האמריקאית , מעבר לזה נגמר לו המנדט.
תוכנית מרשל האפגניסטנית 35381
למה להגיד ככה?מה עם תעשיית הטבק?
אני ואתה נשנה את העולם? 35371
ניסיתי בעבר לטעון ברוח הדברים האלה אך, למעט כמה הסכמות חלקיות, נדחתי על הסף על ידי הבולטים שבמגיבים.
כך שזה רק אתה ואני בינתיים....אם רק ג'.וו.בוש יצטרף - נשנה את העולם.

דיון 530

דיון 527

דיון 530

דיון 530

דיון 549

אם תפעל ארה"ב במסגרת המערכה הקרובה הצפויה למען הפלת המשטר באירן (במלחמה חזיתי, או באמצעים אחרים), יהיה זה סימן חיובי שזהו הכיוון. ולא - כנראה מדובר במשהו מוגבל לכיבוי הלהבות והשארת המוקדים המלובנים וזאת רק לצורך הרגעת העם האמריקאי.
אני ואתה יכולים לשנות את העולם! 52229
כנראה שנהנתי מזכות התגובה הראשונה (כמו חברי פרלמנט שנואמים נאום ראשון ללא הפרעות), או שאולי אני לא חשוב מספיק בשביל שיקטלו אותי:).

עברו ארבעה חודשים, ונראה לי שלא פיספסתי בהרבה...
ארה"ב כבשה את אפגניסטן, כוננה שם דמוקרטיה לא וולונטרית ומקימה בסיסי צבא באפגניסטן ובאיזור.

כנראה שהדבר הגדול הבא של 2002 יהיה המתקפה האמריקאית על עירק והפלתו בשעה טובה של סדאם חוסיין (עוד דמוקרטיה לא וולונטרית לרשימה?:)). העניין הוא שזה עלול לכאוב לנו קצת יותר מפרשיית אפגניסטן.

איראן היא יעד שאפתני למדי (אגוז קשה לפיצוח). נראה שהעולם (גם ישראל) ואיראן למדו בעשרים השנים האחרונות לחיות זה עם זה. כמו ברה"מ (ממלכת הרשע) בשעתו כך גם איראן תצטרך לקרוס או לעבור מטמורפוזה בכוחותיה פנימיים (הדבר הכי טוב שיכול לקרות לאיראנים לדעתי). אלא אם כן היא תתחיל *לייצא* טרור ומהפכה איסלמית בקצב גובר ואז יקרא כוח חיצוני למשימה.

מישהו שם לב לאבסורד בתודעה האנושית (הקולקטיבית)? הודו ופקיסטן על סף מלחמה, והם כבר מדברים על כלי הנשק הגרעיניים שברשותם... זה הזכיר לי את השמחה האדירה בקרב הפקיסטנים כשהם התבשרו שארצם פיתחה יכולת גרעינית מבצעית (בעקבות פיצוץ גרעיני פקיסטני ראשון). ההמונים (העניים והנבערים מדעת) של פקיסטן יצאו במחולות ושמחתם היתה אדירה וללא גבול, ממש חג לאומי לכבוד הפצצה (זכורה לי תמונת ההמונים הצוהלים באתר CNN). ועכשיו לשאלות: באיזה מידה הם היו שמחים אם פקיסטני היה זוכה בפרס נובל? או אם רמת החיים במדינתם היתה עולה פי שניים?. חוששני שעוד יתגלה שהם צהלו לקראת שואתם. אכן אבסורדים הם ימי האנושות.
אבל למה שנשנה את העולם? 52235
מה הם מניעינו? ולמה לא לישון עוד שעה אחת?

לאחר שעיינתי בקישורים שבנדיבותך סיפקת ישנו הבדל מהותי אחד שלדעתי מזדקר לעין בין שיטתי לשיטתך בהקשר לדמוקרטיה הכפויה (לא וולונטרית) והוא המניעים של הכוח הכופה.

מדבריך קיבלתי את הרושם שהכופה נרתם למלאכתו ממניעים אלטרואיסטיים (טובתם של העמים הפרמיטיבים) או ממניעים של ראיה תבונית לטווח הארוך (כדי שהשכנים יהיה מתורבתים וניתן יהיה לעשות שלום בטוח ואמין איתם).

לשיטתי, כלל וכלל לא!. דמוקרטיה לעולם לא תפתח במלחמה מיוזמתה (ללא התגרות רבה מוקדמת או סכנה לשלומה) בפרט ניתן לשלול מניעים אלטרואיסטיים. להזכירך ארהב הגיעה לאפגניסטן לא מתוך דאגה לשלומם ורווחתם של האפגנייים אלא בגלל שמפגעים בארהב מצאו בסיס ומקלט בתחומה. *הדמוקרטיה הלא וולנטרית שהעם האפגני זכה לה היא תוצר לוואי של מיגור כוחות הטרור מאפגניסטן* ולא יעד כשלעצמו. כך גם התקפות עתידיות על מדינות נוספות, בתקווה שיגיעו. ללא צל של ספק ארהב דואגת בראש ובראשונה לשלומה ושלום אזרחיה (ולאינטרסיים הצרים שלה) ומתוך דאגה זאת בלבד היא פועלת.

ארגון טרור כמו אלקעידה, עם אותו רציונאל, לא יהסס לתקוף גם תקיפה גרעינית את ארהב ומטרות אחרות. להבנתי, במהלכיה ארהב שומטת את הקרקע מתחת לרגליהם של הטרוריסטים (מחסלת משטרים של מדינות שנותנות לארגוני טרור בסיסים בטריטוריה הריבונית שלהן) ובכך היא בעצם מנסה "לדחות את הקץ".
כל עוד הצדדים הניצים לא מגיעים לסטטוס קוו מסוים של סימביוזה זהו משחק סכום אפס של "או אנחנו או הם".
נראה שארהב חפצת חיים היא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים