טעות לעולם חוזרת 38018
ארה"ב כבר הפסידה את מלחמתה בטאליבן.
שגיאת ארה"ב לאופן תפיסת העולם שלאחר מלחמת העולם ה-‏2 והתנהגותה כמנהיגת על, מופיעה בספר "האמריקאי המכוער". (הספר הופיע בעברית בתחילת שנות החמישים).
קווים מקבילים רבים מדי שזורים לאופן חוסר הבנתה של ארה"ב לתרבויות זרות,החל מאופן שליטתה ביפן שלאחר מלה"ע 2 עבור דרך ראשית הסתבכותה בויטנאם ( הרבה לפני תקרית מפרץ טונקין) עבור דרך שגיאותיה בהבנת הנסיבות שהביאו לנפילת השאח באיראן מלחמת איראן-עיראק וכך הלאה עד היום.
ארה"ב תמיד הצליחה להתנהג באופן שהביטוי "ינקי לך הביתה" היה חלק בלתי נפרד ממערכת השינאה לארה"ב.
רמז מיקרוני לאופן שגיאותיה של ארה"ב ניתן לראות בסוג המזון שנשלח לאפגנסיטאן, לצד ההפצצות. ריבה. נו באמת. שולחים ריבה לאוכלוסיה המתקיימת על חלב עיזים ירקות ופיתות ורואה בכך בירכת האללה.
את הטירור האיסלמי המילטאנטי אין בידי המערב למגר.
הטירור נישען על אוכלוסיה שלנו אנשי המערב בלתי אפשרי להבינה. הדת היא הרבה מעבר לצורך רוחני, היא הקשר המיסטי של הפרט ומחוייבותו לחברה בעולם הנוכחי ובפרט לעולם הבא. וכל עוד היא כזו, מאמץ מלחמתי לא יוכל לה.
כך יכולים מהגרים למערב להתערות באוכלוסיה ולהמשיך בשיגרת חייהם כאשר את המילטאנטיות האיסלמית הם השאירו מאחריהם. הם לא גיס חמישי, הם שומרי חוק וסדר ומועילים לקהילה, אולם כאשר תתקבל בקשה לעזרה הם יעזרו באותו קטע קטנטן בו הם נדרשים מבלי לשאול שאלות. כך הצליחו מפגעי המגדלים במשימתם. התשתית קיימת. כך באנגליה,קנדה גרמניה ובלגיה (ראה התביעה נגד שרון) וכך גם בצרפת עם המהגרים של צפון אפריקה.
את הטירור ניתן להדביר רק מבפנים. הווה אומר כאשר במערכות הדת, במסגדים, במערכות החינוך ובבתים תתבצע מהפכה חשיבתית ותפיסה דתית סולידית. ובמקביל תתנהל במרוכז מערכת שטיפת מוח לעקירת המיליטאנטיות ובחירת האיסלם הדתי המתון כדגם לרצונו של האללה ומוחמד.
טעות לעולם חוזרת 38019
סליחה, מה הקשר בין כל זה ובין התביעה נגד שרון?
טעות לעולם חוזרת 38020
היסוד אותו יסוד.
טעות לעולם חוזרת 38021
אני פשוט לא מבין מה הקשר. מצד אחד אתה טוען שהמוסלמים שהתערו במערב הם לא גייס חמישי, ומצד שני אתה מאשים אותם בהיותם שלוחה פעילה של מולדתם שפועלת במדינות המערב לפי תכתיבים של האיסלם הקיצוני "מבלי לשאול שאלות". מה יפריע למישהו לטעון ברוח זו שגם הלובי היהודי בארה"ב (לדוגמא) הוא בעצם פצצה מתקתקת ששתלו זקני ציון כחלק מתוכניתם המפורסמת להשתלט על העולם?
טעות לעולם חוזרת 38031
לא טענתי שהם שלוחה פעילה. הם גם לא מהווים חלק ממשחק הטרור. אולם בהיותם מיעוט בארץ ההגירה, הם לא מרגישים חלק מוסרי ממנה ומתרבותה. צא וראה את כמות המסגדים שהוקמו ומוקמים באנגליה,ארה''ב גרמניה וכד'. ההתבדלות של המיעוטים.
העזרה אותה הם מתבקשים להגיש תמיד תהא עטופה בנימוקים דתיים. העזרה תהא תמיד עזרה מינימלית, כך שהמסייע גם לא ירגיש אשמה בסיוע כאילו הוא ''בוגד'' בארץ מגוריו. ברור שגם לא יעלה על הדעת לשתף את המהגר המסייע בסוד.
כך שהמהגרים אינם גייס חמישי שנשלח לארצות ההגירה בכוונה תחילה. אולם אלמנט הסיוע תמיד יהיה קיים.
לגבי הטענה ללובי היהודי. נו באמת. עדיין מרחק צפון דרום מפריד בין היסוד היהודי תרבותי ליסוד האיסלמי המילטאנטי. ואין טעם להיכנס לויכוח בנושא
טעות לעולם חוזרת 38337
לדעתי דווקא אי אפשר להאשים את רוב המהגרים באהבה יתרה לתרבות שהשאירו מאחור, ושנאה לתרבות המערבית; למעשה, ההיפך הוא הנכון. מדוע מישהו מהגר מאיראן לארה"ב, כי הוא בעצם מאוהב באיראן ובמשטרה אך מעוניין לרכוש מכשיר וידאו במחיר זול? לדעתי "אלמנט הסיוע" הוא משהו שהמצאת. אז מה אם יש המון מסגדים בארה"ב? תרבות האיסלאם לא חייבת לנגוד את התרבות המערבית; אל תשכח שבארה"ב יש מאות אלפי -אמריקנים- שהתאסלמו (מוחמד עלי נולד בערב הסעודית?) האם אתה מצפה מהמהגרים שיתנצרו?
טעות לעולם חוזרת 38340
אבל מהגרים רוסיים למשל, אכן מאוהבים בתרבות שהשאירו מאחור.
השפה העשירה, הספרות, הארכיטקטורה, האוכל, השירים הישנים, החינוך הנוקשה, עצי הלבנה, השלג על גגות הבתים.
הם היגרו בברור בגלל המצב הכלכלי הקשה.

אולי גם המוסלמים בארה"ב מתגעגעים לתרבות הישנה? לכבוד לראש המשפחה, למוזיקה, לשווקים, לתפילות?
טעות לעולם חוזרת 38343
אה כן, ויש גם את עניין היחס האוהד שזכו לו במגעיהם עם השלטונות, והאוכלוסיה המקומית בכלל. מה גם שחלק ניכר מאותם געגועים -- מקורם במין נוסטלגיה, שבבחינה רציונלית יותר של הדברים, תתברר כלא מבוססת עובדתית.
טעות לעולם חוזרת 38347
זו לא הנקודה. ברור שהיו דברים רעים, וגם ברור שהיו דברים טובים שאפשר להתגעגע אליהם.
וזה בכלל לא משנה אם הגעגועים מבוססים עובדתית או לא. הנקודה היא שהם קיימים.

חזי טען שהם לא קיימים.
טעות לעולם חוזרת 38354
התכוונתי יותר לתרבות השלטונית, למידת החופש, לתרבות הכלכלית, ליציבות הפוליטית; גם אני מתגעגע לשלג על גגות הבתים, ומעולם לא ראיתי שלג מחוץ לטלוויזיה. בכל מקרה, בין אם הם מתגעגעים בין אם לאו, רובם לא -שונאים- את המדינה החדשה שלהם; געגועים למוזיקה ולשווקים אינם מניע חזק דיו כדי לחטוף מטוס ולרסק אותו על מגדלי התאומים.
טעות לעולם חוזרת 38429
אף לא אחד דיבר על אהבה לנשאר מאחור או לחילופין שנאה לתרבות המערב. מרבית המהגרים לארצות הרווחה/מערב מחפשים באופן אישי את רווחתם הם. מגיע הרגע בו הם מתבקשים "למען המולדת" לסייע. סיוע קטן, בתרומה, משלוח דבר דואר סמוי וכד'. לא מאמין, בדוק את כמות הכספים שהמוסלמים מעבירים באמצעות קרנות צדקה לחמאס וכד'. וכי מדוע נתבקשו רשתות הטלויזיה שלא לשדר עוד את מסריו ונאומיו של בן-לאדן, האם משום הפרנויה או שיש טעם בבקשת השלוטונו.
לגבי המתאסלמים האפרו-אמרקאים. מספרם בטל בשישים.
ומאחר ואנחנו עוסקים בעידן הלא וודאי ולדמיון אין גבול, מעניין לקרוא את ספרו של טום קלנסי "צו נשיאותי". מעבר לעלילה, אין שום דבר דמיוני בארועים סביבי העלילה הראשית. כולם בלי יוצא מהכלל מציאותיים בהחלט. ועל רקע זה בהחלט גם אפשר להבין את הפרנויה סביב נושא האנטרקס.
עוד רחוקים מלהפסיד 38032
האמריקנים, כמו כל מי שעושה משהו גם טעו לעיתים. יחד עם זאת הם רחוקים מלטעות כל הזמן.

צ'ילה לדוגמא, ותמיכתם הבלתי מתפשרת בפינושה, גרמה לזה שדרום אמריקה לא נפלה לידי כוחות השחור הקומוניסטיים.

תמיכתה בעשרות משטרים שחלקם חיסלו מתנגדים וחתרנים שמאלנים מנעה בפירוש מלחמה בקומוניסטים בחצר האחורית של ארה"ב.

אולי זה לא היה יפה, אולי לא מצא חן בעיני שטופי "יפות הנפש" אבל בשורה התחתונה, זה עבד. זה עבד בגדול.

זו גם הדרך הממולצת לאפגניסטאן, כל דרך אחרת תוביל לאסון עולמי, לא פחות.

הערת שוליים: אני משוכנע שכל מה שעשה פינושה היה זול לעין ערוך ממה שהיו מעוללים הקומונסטים אילו חס וחלילה היו משטלטים על צ'ילה או ארגנטינה. כל שאפילו מוסרית דרך זו מוסרית יותר.
עוד רחוקים מלהפסיד 38035
נכון שארה"ב עושה ורק לעושה מותר לעשות שגיאות. אולם מבחר שגיאותיה של ארה"ב רב.
באם נבחן מוטיב עיקרי בשגיאתה הגדולה ביותר של ארה"ב :-מלחמת ויטנאם, נמצא אותו גם כיום.
1. בסוכניות הביון האמריקאיות כמעט ואין דוברי שפות זרות רבים,כך גם בכל משלחות הסיוע של ארה"ב.
2. הגורמים בארה"ב ביון, שלטון, סיוע חוץ, מעולם לא התעניינו בתרבותיות אחרות, ולפיכך גם לא למדו את שפת אותה הארץ.
3. ארה"ב מעולם לא התעכבה על הדקויות בסכסוכים בהם התערבה.

תומך אתה בתגובתה של ארה"ב על אפגניסטאן. לא למדת כלום מהסתבכותה של ברית המועצות באפגניסטאן ומה היה חלקה של ארה"ב. כמו גם שתיחכומו של ארסנל הנשק האמריקאי בטל בשישים בארץ כמו אפגניסטאן.
חכה לרגע בו יגיע הראשון בארנות הקבורה האמריקאים, ותראה מהפך בדעת הקהל ובתמיכה בנשיא.
אין דומה מבצע "סופה במדבר" למערכה הנוכחית. המערכה הנוכחית היא מלחמת תרבויות ומלחמת דת. למערב אין כיום יכולת להלחם בסוג זה של מלחמה משום תרבותו, אך גם משום אי יכולתו להבין את המסתתר מאחורי ההתעוררות האיסלמית. ואת ההתעוררות האיסלמית אפשר למצוא מאחורי כל מאבק אלים בעשור האחרון, החל מהקורה באינדונזיה עבור דרך מזרח אסיה ומזרח אירופה.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38052
אתה יוצא מנקודת הנחה שארה"ב תתחיל במתקפה קרקעית. מה הבעיה שלהם להמשיך לזרוק טילים עוד כמה ימים, וכשלעולם ימאס לראות את זה בCNN , לצאת משם בקול תרועה ולהכריז "הראנו להם" ?
המלחמה היא בעיקר מלחמת תקשורת, שנועדה לרצות את ההמונים. מטרתה מעורפלת משהו ("חיסול הטרור העולמי"?), ולכן גם אפשר להכריז על ניצחון באופן שרירותי.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38093
ההיפך הוא הנכון. הסתבכות קרקעית תעלה לארה"ב באותו מחיר של ברית המועצות. ארונות מתים. לארה"ב המחיר עשוי להיות בלתי נסבל.
הלוואי שזו אכן תהא מלחמה תקשורתית. המציאות אחרת לגמרי. כיום בארה"ב קיים חשש ופחד מפני הבלתי ידוע.ראה את מקרה מחלת האנטרקס ואופן הטיפול בנושא מהיבטים של טרור.
אחת השאלות החשובות עליהן לא ניתנה עדיין הדעת והיא עד כמה במהלך המלחמה נגד הטרור יהא הציבור מוכן לספוג העלות במחיר הדלק?
האם אותה "קואליציה" עליה טרח הנשיא בוש אכן תמשיך לתמוך בארה"ב או תיכנע ללחץ הרחוב ותעלה או תצמצם את מחיר הנפט?
בל נישכח. בוש הוא רפובליקני נסמך אל תמיכתם של אלי הנפט והקונצרנים שלהם. אותה הבעיה שעמדה בפני אביו בעת היותו נשיא.
אם כן הפתרון אינו בהבל פה בחינת זבנג וגמרנו.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38099
אם זו תהיה מלחמה תקשורתית, אנחנו עשויים לדבר על קץ העולם המערבי המוכר לנו. מי שזה נראה מוגזם, לוקה בצמו באי הבנת ''הניבים'' המיוחדים של הפונדמנטליזם האיסלמי. אין אפשרות להידבר איתו, יש להכותו מכה ניצחת, כמו זו שספגו הערבים מהמונגולים, מכה שקיפלה אותם למאות שנים.

תרצה, על הבסיס הזה תחנך אחר כך את ההמונים, אם בכלל זה יכול להצליח.

את האיסלם הזה יש להרוג, לא במילים אלה ממש כפי שזה נשמע.

אגב בוש והקונצרנים, לאביו זה לא הפריע להילחם, גם לא לבן, בוודאי היום שלהכרה חדרה העובדה שמדובר כאן על הבית זו לא קולוניה נידחת שאפשר לתת לה להירקב בגיהנום של עצמה.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38125
אני רחוק מלהיות שמאלן אבל הקישקושים שלך יכולים להתפרש רק בדרך אחת. אתה פשוט יהודו-נאצי וזה הכל. אני מודע לכך שתשובתי לא אינטליגנטית במיוחד אך קריאותיך לג'נוסייד (לא פחות ולא יותר) לא ראויות לתגובה עמוקה מכך.
במילים אחרות : היטלר לא היה מתבייש בטמטום שלך !

אני לא מוצא הבדלים בין טענותיך לבין אלו של בין-לאדן, דרישותיך לרצח עם חמורות לא פחות (עד כמה שזה נשמע FAR-FETCHED).

הצלת המערב ע"י התנהגות נאצית/לא מערבית היא רעיון פשיסטי ומטופש.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38136
מצער לראות שאינך מסוגל לראות את ההגיון שעומד מאחורי הדרישות הדראסטיות הללו ונסחף לגינויים זולים.

יש מאחריהן הגיון ולגיטימציה מאד מסוימים, אם כי אני חושב שחסרה המחשבה הנוספת. היינו, לפני שנוקטים בהם מוטב להקדיש מחשבה או שניים לבירור המחיר. מהן דרישות המינימום שיאפשרו ביצוע ומה יהיה ביום שאחרי, ומה גורם לדרוש נקיטת צעדים כאלה.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38133
> את האיסלם הזה יש להרוג, לא במילים אלה ממש כפי שזה נשמע.
האיסלם הזה הוא בערך 1,215,000,000 או בערך חמישית מאוכלוסית העולם.
תחשוב על זה.

המלחמה התקשורתית 38135
מר המזוקן,
(האם לא הגיע העת להתגלח מהכינוי הזה לעבור לשמות מפורשים?)

מלחמת התעמולה בתקשורת, בעיקר על ליבם של המוסלמים השונים וגם לחיזוק רוח המערב היא חלק מסוים מהמערכה הכללית.

ראה מאמרו המעניין של בן מקנטייר המנתח את נאומם של בין לאדן ובוש. בין לאדן אמנם משתמש בטכנולוגיה פשוטה להתקפות הטרור הרצחניות וחי במדינה האוסרת צפיה בטלויזיה, אבל הוא יודע לנצל את כל האספקטים המודרניים שמאפשרת הטכנולוגיה המשוכללת למלחמת פרופגנדה ופיננסים. מקנטייר כותב שבין השאר המלחמה היא על make-believe מה שהתעמולה בטלויזיה מנסה למכור למרבית המוסלמים, ומי יצליח בזה יותר.

כדאי להזדרז 38148
גם אם נצא מהנחה שהמספר שנקבת הוא נכון, הרי לא כולם פונדמנטטליסטים תומכי בן לאדן וסאדם.
אבל דווקא אם המספר הנ''ל נכון, אזי יפה שעה אחת קודם לטפל באותם גורמים המסכנים את העולם החופשי לפני שהאוכלוסיה במספר הזה תגרום מתוך קנאות דתית את מה שהעולם הנאור והחופשי מהסס לבצע היום.

אולי אם יתאמת החשש שהאנטרקס נולד מטרור ביולוגי ,
יהיה לאמריקאים תמריץ חדש לבצע את מה שהם כל כך מהססים ממנו היום.

בכלל , כדאי שהאמריקאים יזדרזו כיון שמתחילים לראות סימנים
של אי שביעות רצון פנימית מהמתקפה ואם יגיעו פצועים או חס וחלילה הרוגים עלול להתעורר גל של מחאות נגד המלחמה ולכן יפה שעה אחת קודם.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38152
נראה לי שעקב זריזותך להגיב לא העמקת בקריאה.

על מנת לשבור את רוח האיסלם ***הזה*** (הזה- משמע הקיצוני פונדמנטליסטי רצחני) אין צורך להרוג את כל מי שהנו מוסלמי ולא כך נכתב.

נכתב שיש להרוג את האיסלם הזה, הזה הקיצוני, לפני שיגרור את כל העולם המוסלמי לשילטונו. שילטון זה יביא אבדון מוחלט לא רק על כל המוסלמים אלה אולי על כל האנושות כפי שהינך מכיר אותה.

אין אפשרות להידבר עימם, יש להכותם מכה ניצחת, כה ניצחת עד שהלקח יישאר למאות שנים.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38179
בפרק מיוחד של WEST WING ששודר שבוע שעבר בארה"ב, טרחו ויצרו את האנלוגיה הבאה:
"האיסלם הפונדמנטליסטי הוא לאיסלם מה שה KKK הוא לנצרות".
אסקפיזם 38195
מה, גם אצל בארטלט יש מלחמה?

מי מנצח?
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38274
מתנצל על חוסר הבנתי, אם כי יש בניסוח מן המטעה.
עוד רחוקים מלהפסיד 38053
סוכנויות הביון האמריקאיות, במהלך המלחמה הקרה, הפעילו בתי-ספר רבים ללימוד מזורז של שפות (בעיקר רוסית, מסיבות מובנות.) אשר למעשיהן היום:
http://www.nsa.gov/programs/employ/language.html – בוא להיות בלשן בשירות סוכנות הבטחון הלאומי האמריקנית, למשל.

בקיצור, נורא קל להפריח האשמות באויר.
עוד רחוקים מלהפסיד 38090
לא מפריחים האשמות.
בעייתו העיקרית של ה-CIA בעיקר, אולם גם של זרועות ביון נוספות היתה מאז המתמיד בעיית שפה הקשורה לתרבות ולעגה.
דוגמא. עד היום ומאז מבצע "סופה במדבר" טרם הספיק הביון של ארה"ב לתרגם את שלל המסמכים שתפס.
ביון אלקטרוני קל כיום לביצוע. אבל מישהוא צריך להבין את השפה וגם ניבי שפה.
כמה שיגייסו בלשנים, עדיין הצורך יעלה על הקיים.
עוד רחוקים מלהפסיד 38130
למה הם צריכים ללמוד שפות? הרי הרעים תמיד מדברים אנגלית במבטא רוסי, גרמני, ערבי ואפילו בריטי כשצריך. לפחות ככה זה נראה בסרטים ההוליבודים.
עוד רחוקים מלהפסיד 38155
זה לא שהרעים מדברים ככה. ככה זה השפה. ערבית זה פשוט אנגלית עם מבטא ערבי, גרמנית זה אנגלית במבטא גרמני. האמריקאי הממוצע מאמין בכל ליבו שאם הוא ידבר אנגלית לאט ובקול רם - כולם יבינו אותו. אפילו אם הם אפגנים.
עוד רחוקים מלהפסיד 38158
ואני חשבתי שזה זוגפרח (twinflower) שחושב כך...
twoflower 38164
צודק. זרח מפרחוני. 38165
זכרונות מדיסקוורלד 38222
כן. Twoflower (זוגפרח?!) הוא התייר האולטימטיבי. שילוב של אמריקאי ויפני. רק הרבה יותר משעשע.
לא, לא, לא 38304
אתה מבלבל עם הצרפתים.
לא, לא, לא 38426
לא תמצא אדם יותר נכון ממני ללכלך על הצרפתים. אפילו על הקנדים הצרפתים (קוויבקים) אני מוכן ללכלך. אבל מה - הצרפתים לא מאמינים שכולם מדברים צרפתית. הם פשוט מניחים שאם אתה לא מדבר צרפתית, אתה פשוט קוף מגודל ומגולח. או יותר גרוע - אמריקאי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים