געגועים לקולינה 393227
זה רק אני או שהשיפוט בטורניר הוא מתחת לכל ביקורת?
געגועים לקולינה 393277
סססאמק
באייל של היום, אתה חייב להכניס בתגובה התייחסות לשורש ריבועי של מספר ראשוני או משהו לגבי פושעי אוסלו על מנת לקבל קצת תשומת לב...
געגועים לקולינה 393279
מה, אתה חושב שלצופי המונדיאל יש זמן עכשיו להיכנס לאייל יותר מכמה דקות ביום?
והאמת, נראה לי שבעזה בכל זאת יותר חם כרגע.
געגועים לקולינה 393397
שלג דמונדיאלקד.
על שיפוט שערורייתי התלוננתי כבר ב-‏2002:

תגובה 73965

ואם בדברים ברומו של דשא עסקינן , וכיוון שברזיל כבר ברבע הגמר. אפשר להתפנות לכמה הערות:

1. ראשית חן חן לשוטה על מאמר יפה. למרות שאסייג ואומר מיד שקראתיו באוזני בני, והנ"ל קצת לפני האמצע עצר אותי: "אבל אבא, זה די משעמם".
קחו בחשבון רק בן 15, אומנם כבר מבקש לטעום מהבירה, אך גם חושב שגאנה תקפה יותר מברזיל.

2. ברזיל תפגוש את צרפת ברבע גמר. עבור קאפו ורונאלדו מדובר בשחזור גמר 98 הטראומטי.
פנינו למחשב הצה"לי כדי שינפק שם למשחק, ובאופן אקראי לחלוטין, הנ"ל הציע את השם: "צרורות בקצב הסמבה".

3. לקשה המקשה: גדוחה צלצל מוכר, לא יותר, אבל אזכורו גרם לי להרהר בעובדה שבשעה שפולין נסעה הביתה, גרמניה מאותו בית כבר ברבע גמר. ומי כבש לנבחרת שמנסה להיות "גרמניה האחרת"? ובכן, שבעה שערים עד עתה תרמו שני הפולנים: קלוזה (מתאזרח) ופודולסקי.
ואם לפולין ברכבת הגענו, קבל נא חידת גודווין:
מי אימן את "הפועל בירקנאו"?
געגועים לקולינה 393415
1. אני מקווה ששתי סטירות לחי השיבו לזאטוט החוצפן את חוש השיפוט התקין.

2. אני לא רואה איך ברזיל של הטורניר הזה מפצחת את ההגנה המופלאה של צרפת. פריירה ואני מנהלים דיונים תכופים בנושא, ואמת היא שההתעקשות שלו מתחילה לעלות לי על העצבים. בסוף אני אפרסם את תוכן השיחות שלנו, שכל העולם יראה עם מי יש לנו עסק (זאגאלו מסכים איתי בשיחות פרטיות, אבל פוחד לצייץ ליד הבוס).
געגועים לקולינה 393453
עוד הערות מונדיאליות:

1. בניגוד לשני האחרונים, המונדיאל הנוכחי כל-כך חסר הפתעות שזה מפתיע. אחרי שלשמינית הגמר הגיעו 10 נבחרות אירופיות, 3 דרום אמריקניות ו-‏3 משאר העולם, כולל שתיים וחצי הפתעות (גאנה, אוסטרליה, חילוף המקום של שוייץ וצרפת), עבר השלב ללא הפתעה אחת, וברבע הגמר יש לנו שש אירופיות, שתי דרום אמריקניות, ולא פחות משש (!) אלופות עולם לשעבר (שהן כל אלופות העולם לשעבר שהגיעו לטורניר). בעוד שבמונדיאל הקודם היו לנו בשלב זה סנגל, טורקיה, ארה"ב ודרום קוריאה, הרי שהפעם אנו מסתפקים באוקראינה, וגם היא הגיעה לכאן בחסדי ההגרלה והשוער ואינה צפויה להיות יותר מבשר תותחים לאיטליה.
2. לי, אישית, כבר נשארה רק נבחרת אחת לאהוד, וזו פורטוגל, לאחר שכל שאר החביבות עלי (ספרד, צ'כיה, גאנה) הודחו.
געגועים לקולינה 393501
סלקטר?

(הוא גם היה מרכיב "כוחות")
געגועים לקולינה 393884
אם זה היה כך אז קאפו הברזילאי עליו כתבתי באותה תגובה מתאים לא פחות.
מדובר בסיפור די סטאלגי ברוחו, בשם "הפועל בירקנאו" מאת רן שריג.

הסיפור מופיע ב"ההולנדי של עכו" קובץ סיפורים קצרים על כדורגל (מאת סופרים ישראלים ובהם: חיים גורי שמואל הספרי, אייל מגד רוני סומק ואחרים).

המאמן הוא יאן ההולנדי.
געגועים לקולינה 393296
במאמר ההמשך שהתחלתי לכתוב פעם, הוקדש פרק שלם לבעיות השיפוט. לדוגמא, בלתי אפשרי לאכוף את חוק הנבדל כהלכתו בלי שיש לקוון עיני זיקית ומהירות מעבד 3GHz לפחות. לדעתי העניה (הסתבכה בהשקעות כושלות, אל תשאל) ניתן לתקן חלק מהפגמים בקלות יחסית, אם רק יהיה למישהו העוז הנפשי לשחק קצת עם המכונה שמגלגלת מיליארדי דולרים בשנה.

אני לא מוצא את השיפוט במונדיאל הזה חריג יחסית למקובל, לטוב או לרע.
געגועים לקולינה 393306
ובמשפט המסיים אתה אכן מסכים עם היפני שהשיפוט מתחת לכל ביקורת (או בשפה המקובלת במגרשי הכדורגל: השופט בן זונה).
געגועים לקולינה 393322
איך ניתן לתקן את הפגמים?
געגועים לקולינה 393413
חלק* מהפגמים. ההצעות מתייחסות למשחקים בזירה העולמית, אני לא מתכוון לליגה למקומות עבודה של אזור הגליל המערבי (כסף, כסף).

* שופט זה לא אמא: למה להסתפק באחד? שופט נוסף אחד בכל רחבת עונשין שתפקידו להשגיח על קרבות האיקידו שמתרחשים בה, בעיקר, אבל לא רק, בעת ביצוע בעיטות חופשיות. אני חושב שהמקום האידיאלי עבור שופט הרחבה הוא במתקן קטן שיהיה תלוי מעל אמצע השער. השופט הזה הוא הפוסק האחרון בקשר לכל מה שמתנהל ברחבה.

רעיון אחר הוא שיהיו על המגרש שני שופטים, כל אחד אחראי לחצי אחד. כך שטח השיפוט קטן פי שניים, ובנוסף השופט יכול לנוח לפרקים (כשהכדור בחצי המגרש השני), ויהיה לו כוח לרוץ ולהיות קרוב להתרחשויות כשהכדור בחלק שלו.

הבעיה עם הרעיון הזה היא שיפוט לא אחיד בשני חלקי המגרש, וזאת באמת בעיה. אמנם היא מתקזזת עם חילופי הקבוצות במחצית, אבל היא לא נעלמת לגמרי. בכל זאת לדעתי שכרה גדול מהפסדה.

* כדור חמישה-עשר: כמו פנדל, אבל ממרחק קצת יותר גדול. זה שייך לפרק אחר של שינויים בחוקת המשחק, אבל לענייננו זה קשור כי כך יקל על השופטים לשרוק לעבירות שהיום הם מעדיפים להעלים מהן עין.

* נבדל: באמצעים טכנולוגיים לא מסובכים מדי ניתן לעקוב בזמן אמת אחר מיקום השחקנים והכדור וגם לדעת בדיוק את "רגע" הבעיטה. זמזם קטן יצפצף לשופט על היווצרות עמדת נבדל, והוא יחליט אם זאת גם עבירת נבדל. אני לא פוסל גם את הרעיון של היוועצות בהילוך חוזר של מה שצולם לפני הבקעת השער.

* נגיעת יד לא מכוונת: אני מציע להשאיר את הכוונות לבוחן כליות ולב. זה יתרום לאחידות בשיפוט.

נדמה לי שהיו לי עוד כמה רעיונות, אבל חוששני שהם אבדו בתהום הנשיה. לא נראה לי שיש מקום לשני מאמרים על כדורגל באתר של דגים קרים חסרי אונה רגשית.
געגועים לקולינה 393418
אני חושב שיש איזה עיקרון מאחורי ''חוקת הכדורגל'' שחושב שצריך שאותם כללים (משפר שופטים והאמצעים טכנולוגים) יכולו על כל המשחקים הרישמיים.
געגועים לקולינה 393421
החיים הם אמנות הפשרות. נראה לי שיותר טוב לכופף את העקרון הזה מאשר לאשר לאיטליה גול מפנדל שארע רק במוחו העייף של שופט שהתרוצץ על המגרש הגדול במשך תשעים ושלוש דקות. המשחק המודרני מהיר הרבה יותר ממה שהיה פעם, והשופט המסכן פשוט לא יכול לעמוד בעומס.
געגועים לקולינה 393425
ומה כל כך גרוע בזה שנתנו לאיטליה פנדל שלא היה? זה חלק מהמשחק, לא?
געגועים לקולינה 393427
זה חלק *מחורבן* מהמשחק. כן.
געגועים לקולינה 393430
אתה מתכון להגיד ש"זה חלק מחורבן כשהפנדל הוא לטובת איטליה", או "זה חלק מחורבן גם כשפנדל לטובת איטליה"? (במילים אחרות, היית חושב ככה אם היה נשרק פנדל כזה לטובת ישראל במשחק מכריע?)
געגועים לקולינה 393432
אני חושב שטעויות שיפוט הן דבר גרוע. גם מחלות הם חלק מהמשחק שנקרא חיים, אבל זה לא אומר שצריך לקבל אותן בהכנעה.
געגועים לקולינה 393434
טוב, אני לא לגמרי מסכים איתך. יש, לדעתי, משהו יפה בטעויות שיפוט בכדורגל (כל עוד שהן במידה, ובעיקר שהן לטובת הקבוצה שאני בעדה, כמובן). זה אחד הגורמים שהופכים את הכדורגל ליותר מסתם תחרות ריצה משוכללת.
געגועים לקולינה 393448
נישאר בחוסר הסכמה. חוש הצדק הטבעי‏1 שלי ממש לא חי עם זה בשלום (גם כשהטעות היא לטובת הקבוצה הנכונה).
_____________
1- אם יותר לי להזכיר שוב את אבי (התרוץ שלי הוא שיום השנה שלו חל בימים אלה ממש), הוא לימד אותי מגיל צעיר ששמחת הנצחון מועבת אם הוא הושג בדרכים לא כשרות. "אתה הרי יודע בליבך שלא *באמת* ניצחת" הוא הסביר לי, וגם חי הלכה למעשה עפ"י התורה הזאת. כשהייתי בן 7 הוא זכה במקום שני באליפות העיירה שלנו בטניס-שולחן - ושאף אחד לא יעיז לקרוא לזה פינג-פונג, כן? - בגלל שהוא תיקן את השופט שפסק לטובתו בטעות.

לא פלא שיצאתי לוזר.
געגועים לקולינה 393459
אם הטעויות של השופט הן אקראיות, ואף אחד לא שילם לא, או לא הטעה אותו בכוונה, מה לא כשר בניצחון? השופט הוא עוד גורם במשחק, וכמו שכל שחקן יכול לטעות, כמו שהדשא יכול להיות קצר או ארוך, כמו שהרוח יכולה להיות בכיוון מסויים גם השופט יכול לטעות.
אין לי שום דבר נגד שש-בש 393464
אפשר לעשות את זה יותר פשוט: מחשב קטן ישרוק באופן אקראי ויפסוק עברה אקראית פעם בשתי דקות. זה לפחות יקטין את הסיכוי להטיה (*מודעת או לא*) של השופט.

אני חושב, למשל, שהשיפוט של ברזיל נגד גאנה היה מוטה, ובהחלט ייתכן שלא במודע. הנצחון ההוא הותיר אצלי טעם רע (גם) מהסיבה הזאת. מה שכן, ההיפופוטם שם גול יפה, ועכשיו נהיה תקועים איתו עד הסוף המר. מרוב עצבים ניתקתי לפריירה את הטלפון בפנים ושמתי אותו על ignore. מה הטעם לדבר איתו כשהוא לא באמת מקשיב?
אין לי שום דבר נגד שש-בש 393467
פעם בשתי דקות זה מוגזם, פעם בשני משחקים זה סביר. לא צריך מחשב קטן שיעשה את זה, יש כבר שופט.

במונדיאל הזה עוד לא יצא לי לראות אף משחק, ככה שאני לא באמת יודע מה קרה במשחק של ברזיל מול גאנה (או בכל משחק אחר).
אין לי שום דבר נגד שש-בש 393473
טפו, כופר. אז מה אני מדבר איתך בכלל?
אין לי שום דבר נגד שש-בש 393474
לא כופר, אנוס.
געגועים לקולינה 393767
וגם למחלות יש , כמובן, את החן שלהן.
געגועים לקולינה 393785
אתה, אולי, כתבת את זה בציניות (לפחות כך הייתי כותבת זאת אני), אבל מאז שמעתי כמה רופאים וחוקרים מתחום הרפואה מדברים על מחלות בהתלהבות יתרה, ואין לי ספק שבעניהם אותן מחלות מוצאות חן עד מאוד...
געגועים לקולינה 394743
אני חושב שאין עקרון-על כזה. אם אופן הכרעת המשחק יכול להיות שונה (שער זהב לעומת פנדלים), ואם (כפי שלמדתי מטור שאלות הקוראים ב"הארץ") גבולות הסובלנות לממדי המגרש יכולים להיות שונים - במקרה האחרון, בבירור בגלל שיקולים כלכליים - מדוע לא מספר שופטים ואמצעים טכנולוגיים?
געגועים לקולינה 394747
זה חוק לא כתוב, שלמיטב הבנתי הסובלנות לממדי המגרש נגררת ממנו.
געגועים לקולינה 394763
לא הבנתי איך היא נגררת ממנו. אולי לא הבהרתי מספיק את עניין הסובלנות: חוקת הכדורגל הרשמית, אאז"נ, מגדירה טווח מאוד רחב לממדים המותרים למגרש. טורנירים וליגות עשירים וחשובים יותר מגדירים טווחים צרים בהרבה.

ברור שהשוטה לא מציע לשנות את חוקת הכדורגל ל"בגביע העולמי יהיו שני שופטים, בשאר הטורנירים רק אחד", אלא ל"במשחק יהיה שופט אחד או שניים" - ובכל מסגרת יבחרו המארגנים כמה אצלם.
געגועים לקולינה 394764
נכון. אפילו במשחק מכריע בליגת התחת שלנו (ההיא שמטעמים לא ברורים מתקראת דווקא ליגת העל) יהיה נכון להוסיף שופט.

אגב, בפוטבול אמריקאי מסתובבים שבעה שופטים על המגרש.
געגועים לקולינה 394766
היא נגררת ממנו בגלל שככה יכולים לשחק גם מי שלא יכולים לבנות מגרש גדול.

המשחק עם שני שופטים לא יהיה אותו משחק כמו משחק עם שופט אחד. זה שינוי קצת יותר גדול מהשינוי בגודל המגרש, דומה יותר להבדלים בין טניס בחימר ובדשא, או להבדלים שהיו פעם בין כדרסל אירופי לאמריקאי.
געגועים לקולינה 394772
למה? החוקה היא אותה חוקה, ורק האכיפה נעשית באופן קצת שונה.
געגועים לקולינה 393433
אני בעד הרעיון שנוגע לשופט במתקן מעל השער, במיוחד כאשר מדובר במשחק בית של בית"ר והכלוב מעל השער המקומי.
אני רק מקווה שהקונסטרוקציה מגיעה עם כסא מפלט.
או שחפ"צ קרמי...
ולמי קראת סושי?
געגועים לקולינה 393451
אה, כמה אנשים תקפו את האייל במקום אחר. לא ממש חשוב.
געגועים לקולינה 393498
אני לא בטוח שיש משהו טוב בנטיה הזו לטכנולוגיזציה למען איזו יעילות והתנהלות חלקה יותר כביכול של המשחק. אבל כמובן הדברים נראים אחרת אם צופים במשחק מהטריבונה או בסלון הממוזג (במקרה שלי, חדר השינה בד''כ).
געגועים לקולינה 393504
כבר שנים לא ראיתי משחק מהטריבונה.
געגועים לקולינה 393672
פעם, כשהייתי קטן, הלכתי לאצטדיון ביבנה עם חבר מקומי.
כשרפעת טורק וסיני עלו למגרש נפלטה לי קריאת עידוד לאדומים.
למזלי, השכן שלנו היה מפקד 669 וחילצו אותנו בזמן.
געגועים לקולינה 393524
מה אתה אומר על שעון זמן גלוי לכל ומתופעל על-ידי מזכירות, כמו בכדורסל?
געגועים לקולינה 393525
תגובה 94265
געגועים לקולינה 393562
לא לגמרי ברורים לי היתרונות והחסרונות של ההצעה. 30 דקות נטו לכל מחצית?

יתרון: אפשר יהיה לאפשר הרבה חילופים, ואולי זה יאפשר להקטין את מס' השחקנים לעשרה, שהוא צעד מבורך לדעתי. חסרון: מחייב ענישה קבוצתית על כרטיסים צהובים (אתה לא רוצה שחקנים שתפקידם לשבור למישהו רגל ולהתחלף מיד אחרי הצהוב שיקבלו). ענישה קבוצתית בנוסח הרחקת שחקן לזמן קצוב כמו בכדוריד אינה ישימה בכדורגל, כי הקבוצה שנמצאת בנחיתות מספרית תרד לבונקר והמשחק יהיה עלוב ועצוב. על אילו סוגים אחרים של ענישה קבוצתית אתה חושב? שלושה צהובים = פנדל? תוצאת תיקו מעניקה לקבוצה עם פחות צהובים שתי נקודות (מעין נצחון בנקודות ולא בנוק-אאוט)? אילו עוד יתרונות וחסרונות אתה רואה?

(כאמור, לא נכנסתי לשינויי חוקה שנראים לי ראויים לדיון)
געגועים לקולינה 393569
אוף, לא הייתי ברור.

למיטב ידיעתי, במשחקי כדורגל השופט הוא זה שמחליט כמה זמן פציעות וכו' יש להוסיף, ורק הוא יודע כמה זמן בדיוק נותר עד סוף המשחק/המחצית. לא עדיף שיהיה במגרש שעון גדול, שכל השחקנים והצופים רואים, ושיתופעל על-ידי מישהו אחר (בדיוק כמו בכדורסל)? המדידה תהיה יותר מדוייקת והוגנת, השחקנים ייהנו מיותר ודאות, והשופט יוכל להתמקד בעבודה האמיתית שלו - שמירה על החוקים.

דיסקליימר: אני לא מבין כלום בכדורגל. הפעם האחרונה שראיתי משחק (ואפילו אותו לא מההתחלה) היתה לפני בדיוק 8 שנים, וגם זה רק בגלל שבמקרה עברתי ליד רחבת האודיטוריום בחיפה, שם הקרינו את גמר המונדיאל, ולא היה לי משהו טוב יותר לעשות.
געגועים לקולינה 393572
לדעתי זה עניין שולי למדי. חשבתי שאתה מציע למדוד זמן נטו, הצעה ששמעתי כבר פעם או פעמיים ממישהו (חובב כדורסל כמובן).

אבל מה אני מדבר בכלל עם אנלפביתים?
_______________
מערכת יקרה: למרות הסגנון האד-הומני והפוגעני אינני מתכוון לכך שמר נוב הוא באמת אנלפבית, ואודה לכם אם לא תעשו את מה שאסור להזכיר כאן.
געגועים לקולינה 393610
לא כל כך הבנתי את הקשר בין מדידת זמן נטו לכרטיסים הצהובים. כמה שחקנים מותר להחליף במהלך משחק? עד כמה יעיל לסחוט עבירות כדי לסחוט זמן? ועד כמה סחיטת זמן שכזו עוזרת? בכדורסל זה מכריח את היריב ללכת לקליעות עונשין שאחריהן הכדור עובר לקבוצה היריבה. אין משהו דומה בכדורגל.
געגועים לקולינה 393621
1. הקשר אינו ישיר. חשבתי שמטרת המדידה נטו היא לאפשר חילופים רבים יותר, והבעיה עם חילופים רבים היא שיהיה פחות טראומטי לקבוצה אם שחקן סופג כרטיס צהוב, במיוחד אם זה שחקן שמיועד בדיוק לצורך הזה: לשחק נוקשה. כשהוא מקבל כרטיס צהוב, המאמן מחליף אותו בגורילה הבאה.

2. 3.

3. זאת שאלה שלא קשורה לנושא, אבל אף שופט אינו מוסיף את *כל* הזמן שהתבזבז בפציעות. אגב, גם חילופי שחקן גוזלים זמן.

4. עד כמה? איך ניתן לחשב את זה? אם שחקן שלך נופל פצוע כל דקה, ולוקח חצי דקה לחדש את המשחק, אתה יכול לחסוך שליש מזמן המשחק. נניח שהשופט מחזיר חצי מזה, עדיין הגעת לאחוזים נאים. ברור שבתנאי אמת תדירות הפציעות נמוכה יותר.
געגועים לקולינה 393623
4. ההפך, ההפך. התכוונתי "עד כמה יעיל לבצע עבירה על שחקן של היריב".
געגועים לקולינה 393685
לא יודע איך לענות על זה. תלוי בסיטואציה, בשחקן, בשופט, בזמן, במקום ובעוד שמונה מאות שלושים ושניים גורמים.
געגועים לקולינה 393719
מה, ואתה חושב שמה שפיזיקאי גרעין מתעסקים בו לא תלוי בשמונה מאות שלושים ושניים גורמים? תזניח.
געגועים לקולינה 393729
הזנחתי. יצא 42.
געגועים לקולינה 393745
אוקיי, בניסוח מחודש, השאלה היא "האם לדעתך אם נעבור למדידת זמן מדוייקת נתחיל לראות תופעות של ביצוע עבירות רבות כדי "למשוך זמן" כמו שרואים בכדורסל?"

אגב, הבדל אחד כבר נראה לי ברור: בכדורסל זו תמיד הקבוצה שמפסידה שמבצעת את העבירות. בכדורגל, אני חושב שזה ההפך.
געגועים לקולינה 393749
סוף סוף הבנתי.

לא, יקרה בדיוק ההיפך: לא יהיה שום טעם בעבירות כאלה כי השעון ייעצר אוטומטית.
געגועים לקולינה 393756
אז חוזרים אל מה שאני לא הבנתי - איך מדידת הזמן בצורה מדוייקת תגרום לתופעות לוואי שיצריכו ענישה צהובה קבוצתית, מהסוג שעליו אתה מדבר בתגובה 393562?
געגועים לקולינה 393832
היא לא. אני חשבתי שמדידה מדויקת נועדה לאפשר חילופים רבים, ואלה אכן עלולים לגרום לריבוי עבירות.

מדידת זמן מדויקת בפני עצמה אינה נראית לי עניין חשוב במיוחד. בכדורגל ניתן לבזבז זמן גם כשהכדור במגרש.
געגועים לקולינה 393755
בכדורסל ביצוע העבירות לא נועד 'למשוך זמן' אלא להעלות את מספר החזקות הכדור (possessions) בפרק הזמן שנותר עד סיום המשחק. כך מקבלת הקבוצה הנמצאת בפיגור סיכוי גדול יותר לשנות את התוצאה.
בכדורגל זה אחרת...
געגועים לקולינה 393779
נו, כן, לזה התכוונתי (במובן של ''להגדיל את פרק הזמן עד לסוף המשחק שבו אנחנו מחזיקים בכדור'').

בוודאי שבכדורגל זה אחרת, זה מה שמבלבל אותי. קיבלתי את הרושם שהשוטה אומר ''אם תכניסו את המדידות המדוייקות של הכדורסל, תקבלו גם את האלמנטים הלא נחמדים האחרים של הכדורסל''.
געגועים לקולינה 393789
'האלמנטים הלא נחמדים האחרים של הכדורסל'?
אני מציע לשוטה שיתרכז בתחומים בהם יש לו הבנה, כדורגל, חתולים והליכונים.
געגועים לקולינה 393790
הליכונים?
געגועים לקולינה 393793
טוב אז לא, תרופות נגד שיגרון.
געגועים לקולינה 393796
לא יודע מה איתך, אבל בעיני לא מוצאים חן פרשנים שמדברים על ''כדאי לעשות עבירה עכשיו''. בהקשרים אחרים, המשפט הזה היה נשמע גרוע למדי.
געגועים לקולינה 393803
בעיני זה דווקא מוצא חן מאוד.
הכדורסל הוא משחק טקטי בכמה רמות מעל כדורגל והעבירות בו אינן משתוות לאלימות והסכנה הגופנית של העבירות במשחק הכדורגל. העבירה בכדורסל היא נשק טקטי בדיוק כמו המצ' אפ והתרגילים.
געגועים לקולינה 393893
טוב, אני לא יכול לענות בלי קצת סטטיסטיקות על כמה שחקנים נפצעים מעבירות "טקטיות" שכאלו. מה שכן, בכדורסל גם תפיסה בחולצה נחשבת לעבירה, לא?
געגועים לקולינה 394742
(לא יודע למה המבינים בכדורסל שדנו כאן איתך הפסיקו, אז אנסה להמשיך כאילו שאני מבין) - נדמה לי שאחוז הפציעות מעבירות טקטיות הוא זניח לחלוטין. לפעמים נפצעים בכדורסל, אבל זה לאו דווקא מעבירות בכלל.
געגועים לקולינה 394751
כן, זה מה שאמרתי.
בכדורסל גם נחסך ממך המראה של השחקן שוכב על הדשא ומתפתל בכאבי תופת למשך כחצי דקה עד שלפתע כבמטה קסם הוא נעמד ורץ כאילה שלוחה.
עוד תופעה מדהימה ומוזרה בכדורגל היא הנטייה של שחקנים מהקבוצה המובילה להפצע בנסיבות מסתוריות לקראת סוף המשחק.

אתמול בערב אמרתי ליפנית שבמידה ואני מתעורר בארבע בבוקר לראות את המשחק הרי שיהיה זה עוד משחק משעמם ומאכזב ובמידה ולא אתעורר במיוחד הרי שבטוח אני כי בבוקר יבשרו לי החדשות כי היה זה משחק משובח.
החלטתי שאם כבר אכזבה אז לפחות בלי שקיות שחורות מתחת לעינים.
געגועים לקולינה 393900
טוב, הכדורסל הוא משחק יותר כבוה - מכל הבחינות...
געגועים לקולינה 393830
מקבל.
געגועים לקולינה 700352
בפעם הראשונה בטורניר גדול העולה מהשלב המוקדם נקבעה ע"י כרטיסים צהובים (לטובת ההיסטוריון העתידי: יפן על חשבון סנגל, גביע העולם). אני בהחלט תומך בהחלטה לכלול את מניין הצהובים בקריטריון לעליה. בהזדמנות זאת אני רוצה לציין גם את השימוש בהילוכים חוזרים שמנע כבר כמה טעויות חמורות - וגם הפעם סנגל יצאה מופסדת כי נפסל לה פנדל.

מובן שקצת מוקדם לסכם את הטורניר, אבל בינתיים מה שהכי מרגיז אותי הוא שהשופטים לא מצליחים למדוד 9 מטר למרות שיש להם רצועות רוחב ברורות במגרש, כך שכמעט כל הבעיטות החופשיות נבעטות כשהחומה במרחק 7 מטר בקירוב. השכנים שלי חושבים שאני מלמד מישהו חשבון אלמנטרי כשהם שומעים אותי צועק פעמיים ביום "חמש ועוד שתיים זה שבע, יה דביל".
געגועים לקולינה 700355
אתה מאוד צעיר ברוחך אם אתה צועק "יה דביל".

(לפי הרושם הגס שלי, ילידי שנות הארבעים עד השישים: "יא דביל". ילידי שנות השבעים עד תחילת השמונים: "יה דביל". ילידי אחר כך: "ידביל".)
געגועים לקולינה 700364
פשוט ניצלתי את ההזדמנות לאמירה תיאולוגית.
געגועים לקולינה 700375
בעקבות דוטרטה?
געגועים לקולינה 700366
ואתה מצליח להבחין בין ההגיות של שני הראשונים?
געגועים לקולינה 700374
לא, וגם לא בינם לבין השלישי (אתה מצליח?). אבל אני רואה אותם כתובים (בימים עברו על קירות שירותים פיזיים, היום על קירות שירותים אינטרנטיים), ויש לי סיגנלים אחרים לטווח הגילים של מי שכתב שמאפשרים לי קצת לכייל.
געגועים לקולינה 700370
הבן שלי, יליד שנות האלפיים: יא דביל, אבל אולי ימפגר (בהנחת המ').
געגועים לקולינה 700371
זה בגלל „יד אלוהים״ של אמצע שנות השמונים?

ובנושא אחר: משום מה היה לי זכור שבדיון הזה או אחד ממקביליו דובר על כמות ואיכות המשתתפים שלא מאירופה ודרום אמריקה. זה לא השתנה גם הפעם. לאחר שלב הבתים שרדו רק יפן ומקסיקו (נציגת צפון אמריקה, אבל אמריקה הלטינית ברוחה).

אירופה: בהתחלה 14 נבחרות (13 + המארחת, רוסיה). לאחר שלב הבתים: 10
דרום אמריקה: בהתחלה 5, לאחר שלב הבתים: 4
מרכז/צפון אמריקה: בהתחלה 3, לאחר שלב הבתים: 1
אסיה: בהתחלה: 4, לאחר שלב הבתים: 1
אפריקה: בהתחלה: 5, לאחר שלב הבתים: 0
אוקיניה: בהתחלה: 1, לאחר שלב הבתים: 0

בקיצור: האם הסיכוי של נבחרת ישראל לעלות למונדיאל ישתפר אם נעבור להיות חלק מההתאחדות האפריקאית?
געגועים לקולינה 700376
כדי שנבחרת ישראל תעפיל למונדיאל דברים אחרים צריכים להשתנות.
כל מה שצריך הוא לבחון את ההישגים של נבחרת הנערים (עד גיל 17) מול נבחרת הנוער (עד גיל 19) מול הנבחרת הבוגרת
נבחרת הנערים עלתה 9 פעמים לטורניר הגמר של אליפות אירופה ב 30 השנה האחרונות (עד 2002 עלו לטורניר הגמר 16 הטובות, מ 2003 - 8 הטובות). ב 1996 היא השיגה את הישג השיא שלה- מקום שלישי, כשברבע הגמר היא מנצחת את נבחרת גרמניה ובמשחק על המקום השלישי את יוון.
נבחרת הנוער עלתה לטורניר הגמר (מ 2002- 8 הטובות) פעם אחת - ב 2014
הנבחרת הבוגרת לא הצליחה להעפיל ליורו (14 הטובות) אפילו פעם אחת. הישג השיא שלה היה בשנת 2000- מקום שני בבית המוקדמות והפסד כפול בפלייאוף לדנמרק אחרי פרשת נערות הליווי (רמז)
געגועים לקולינה 700377
נדמה לי שברוב ענפי הספורט נדמה כי הנוער מצליח יותר מהבוגרים. אני משער שפשוט בנוער, בגלל התחלופה הגבוהה, יש קפיצות איכות ניכרות בין שנתון לשנתון בכל הנבחרות, ולכן יותר איזון הסתברותי בין מדינות. אם למישהו יש מרץ יותר מלי, זה צריך להיות לא קשה מדי לבדיקה. אולי תרגיל לסטודנטים בסטטיסטיקה בקורס מבוא כלשהו.
געגועים לקולינה 700383
בוא נשווה לענף ספורט שישראל מגיעה בו להישגים נאים בהרבה: כדורסל.

בכדורסל יש לי נתונים על הנבחרת הבוגרת ונבחרת העתודה באליפויות אירופה (עד גיל 22 מ 1992 עד 1999, עד גיל 21 משנת 2000 עד 2003, עד גיל 20 משנת 2004) אבל אין לי נתונים מסודרים על נבחרת הקדטים (עד גיל 16)

נבחרת העתודה השתתפה באליפויות אירופה מ 1992 עד 2009 ברציפות, אז ירדה לדרג ב' למשך 3 שנים. המקום השלישי בדרג ב' ב 2012 החזיר אותה לדרג א' עליו היא שומרת עד היום.
הישגי השיא: שלוש פעמים סגנית אלופת אירופה (לאחרונה ב 2017)
אליפות אירופה לבוגרים נערכת פעם בשנתיים לעומת כל שנה בעתודה. ב 25 האליפויות האחרונות הנבחרת לא העפילה לאליפות רק פעמיים בהן האליפות הוגבלה ל 8 הטובות בלבד.
הישג השיא: סגנית אלופת אירופה ב 1979 (ברקוביץ' נבחר לשחקן המצטיין באליפות)

נראה שהירידה בהשגים מנבחרת העתודה לנבחרת הבוגרת בכדורסל קטנה מאוד. המיקום הממוצע של נבחרת העתודה באליפויות להן העפילה (N=17) הוא 8 ושל נבחרת הבוגרים (N=25) הוא 10.

למרות שאין לי נתונים מסודרים על נבחרת הקדטים (עד גיל 16) התוצאות שלה לבטח לא טובות מאלו של הנבחרות הבוגרות ממנה: הישג השיא שלה באליפות אירופה הוא מקום שלישי (1997)
בשנת 2006, כאשר סיימו במקום השביעי, נחשב הדבר להישג מרשים.
הקדטים שיחקו בדרג ב' ב 5 מ 12 השנים האחרונות, הישג נמוך מאלו של הנבחרות הבוגרות יותר.

לסיכום: בכדורסל התוצאות הפוכות מאלו של הכדורגל. אין ירידה בהישגים עם העליה בגיל, אפילו להיפך- ישנו שיפור בהישגים מגיל 16 לגיל 20. הפוך מהירידה בהישגים בכדורגל מגיל 17 לגיל 19.

____________
הערת אגב: נראה שישנה ירידה ביכולת של נבחרת הבוגרים בעשור האחרון-
המיקום הממוצע של הנבחרת באליפויות בהן השתתפה עד 2005 היה 8 אבל ב 6 האליפויות האחרונות מ 2007 עד 2017 המיקום הממוצע התדרדר ל 15
בנבחרת העתודה לא חל שינוי גדול בהישגים הממוצעים לאורך השנים.
געגועים לקולינה 700710
נבחרת העתודה של ישראל זכתה באליפות אירופה בכדורסל
געגועים לקולינה 708213
ואתמול זכתה שוב בפעם השניה ברציפות.
אני חושב שהנקודה שלי בדיון (שהכדורגל בארץ מנוהל על הפנים) הוכחה.
געגועים לקולינה 708214
השערה חלופית: שניהם באותה רמה, אבל הרמה של הכדורגל בעולם גבוהה מהרמה של הכדורסל בעולם, בפרט ברמת נבחרת הבוגרים.
געגועים לקולינה 708217
אולי. בכל מקרה ההשוואה היא בין הארץ לעולם.
זה לא שבארץ לכדורסל יש יותר אוהדים, תקציבים, קבוצות נוער וכו' מאשר לכדורגל. ההיפך הוא הנכון.
פשוט המקצועיות של הספורט בארץ נמוכה בכלל ובכדורגל כפל כפליים.
ההערה שלך על הבוגרים נכונה.
נבחרת ישראל בכדורסל מדורגת 35 בעולם (ונבחרת הכדורגל שלנו 82, מתחת לקורסאו, אוגנדה וזמביה). נבחרת הקדטים (עד גיל 20) זכתה בשתי אליפויות אירופה ברציפות (והגיעו לפני כן שלוש פעמים לגמר). הבוגרים הגיעו רק פעם אחת לגמר ב 1979.
כמו שהראיתי בפתיל- הירידה בכדורגל מתחילה בגיל יותר מוקדם. אולי זה משום שהמקצועיות בכדורגל בעולם מתחילה בגיל צעיר יותר.
געגועים לקולינה 700369
בעקבות ההקפצה שלך של הפתיל, קראתי מאמר על שימוש בחומרים אסורים בכדורגל. בקשר להצעה שלך לקצר את זמן המחצית ולהקטין את מספר השחקנים שתפס לי את העין הנתון שהובא במאמר. בגביע העולם 2006 שחקן גרמני החזיק בכדור בממוצע 2.9 שניות. ב-‏2014 זה ירד ל- 0.9 שניות. לא ברור אם זה מייצג את כל הקבוצות בגביע העולם, אך על פניו נראה שהמשחק נהייה יותר קצבי והדוק.

בקשר לשימוש בוידי או להילוכים חוזרים, הוא מעיר במאמר שזה מאריך את המשחק.

אישית אני הלא בטוח אם אני אוהב את הכיוון. אולי במקום הילוך חוזר שיקבע אם היה נבדל בגלל רגל שנדחפה קדימה, אולי פשוט לשנות את החוק שיאמר שנבדל זה רק אם כל הגוף של השחקן נמצא מטר או שניים לפנים. זה יקל על שופט הצד ובעיקר ישמר את רוח המשחק שאומרת, עבורי לפחות, שחלק מהותי מהמשחק זה טעויות של כל 25 האנשים על המגרש.
שופטי רחבה 497365
בחוצפה מסמרת שיער מייחסים לפלאטיני את הרעיון הזה:

סקופ: 497398
התגלתה זהותו האמיתית של השכ''ג.
שופטי רחבה 497414
צוות השיפוט מדבר במערכת קשר.

מי עוד יכול להקשיב לה? האם יעשה נסיון למנוע ממי שמסקר את המשחקים להאזין לרשת הזו? כמה קשה להתחזות לאחד השופטים ממכשיר קשר בצד כדי לעצור זמנית את המשחק בנקודה מכריעה?

ונקודה נוספת: לא ידעתי שכרטיסים צהובים ואדומים נכנסו למשחק הכדורגל רק בשנת 1970. זהו אחד המושגים (כמו גם, לדוגמה "הדקה ה־90") שנכנסו לעולם הדימויים הכללי. חשבתי שהוא יותר וותיק.
שופטי רחבה 497749
אני מניח שפיפ''א תדאג ללמד את כל השופטים נאבחו (לפחות את המילים הרלוונטיות לשיפוט), או את שפת הב', ובכך תקשה על גורמי חוץ לחדור לרשת הקשר ולהשפיע עליה.
שופטי רחבה 497751
נאבחו זאת לא שפת האם של האינדיאנים מטדי (או מיציע ג')?
שופטי רחבה 497762
אם כך, לא נותר אלא לצייד את השופטים והקוונים בספר מלא במספרים ראשוניים רבי ספרות.
געגועים לקולינה 754392
אני שמח לדווח שהמלצותי בעניין הנבדל יושמו (בקירוב), ופחות שמח לדווח שפיפא טרם העבירה אלי את התגמול הראוי. שערוריות השוחד למיניהן הן כאין וכאפס לעומת הסקנדל הזה.

השאלה הבאה מופנית לעומר: מה לדעתך הסיכוי שבמונדיאל הבא לא יהיה בכלל צורך בשופט בשר ודם? מישהו לבוש שחורים ימשיך, אולי, להתרוצץ במגרש, אבל תפקידו העיקרי יהיה בעניינים פרוצדרליים כמו סימון המקום להצבת חומה, התערבות במקרי קטטה בין שחקנים וכד'.
געגועים לקולינה 754393
שכחתי לצרף את הקישור.
געגועים לקולינה 754496
מילא השופטים, אבל צריך את השחקנים?
געגועים לקולינה 393772
להערכתי, שאלת השיפוט בכדורגל כוללת בתוכה מספר סתירות פנימיות בלתי ניתנות ליישוב, אשר ייאלצו את פיפ"א לחדול מקיום המשחק האצילי תוך מספר שנים (לא יותר מ- 6) ולקיים במקומו את האופרטה "לה מרמור", מאת פרלש. התמודדות אם האספקטים המשניים של התופעה (בין השאר דוגמניות פנויות ומצוקת תוכן בעיתוני הספורט) אינה מדירה שינה מקברניטי העולם (וישראל בפרט), וחבל.
געגועים לקולינה 394744
בא לך לפרט?
געגועים לקולינה 403282
מתגלים יותר ויותר חיזוקים לטענה כי חלק מן הסוגיות העומדות בפני שופט הכדורגל אינן ניתנות להכרעה עקב משפט אי-השלמות של גדל.
געגועים לקולינה 764791
באיחור אופנתי של שבע עשרה שנים וחצי UEFA מסכימה איתי. על זה בדיוק מדבר הדיאלוג המוכר לכל‏1.

הצעד הבא: להעביר את כל השיפוט לידיה האמונות של בינה מ. ולפטור אותנו סופית מחוסר העיקביות של שופטים פחמניים בעיקר בכל מה שנוגע לעברות. עכשיו, כשג'פטו כבר יודע לטפל בקלט ויזואלי, אני חושב שהטכנולוגיה מסוגלת לטפל בזה, ותודו שזה הרבה יותר חשוב מהשטויות עליהן מבזבזים את המאמצים בתחום (תרופות מצילות חיים וכאלה). אם עדיין ירצו אדם שיתרוצץ על המגרש לעניינים פרוצדורליים (הנחת הכדור במקום, סימון איפה מותר לחומה לעמוד וכד') או מהותיים (זה דבילי לצעוק על בינה מ. שהיא בת זונה) - שיתרוצץ.
____________
1-
א: מוטב מאוחר. מאשר?
ב: אף פעם!
געגועים לקולינה 765077
מה עם להחליף את השחקנים ולאחר מכן גם את הקהל?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים