האמנם טרור דתי? 40789
משפחת שמעון,

בשיחה עם עמית מוסלמי מפקיסטן התבררו לי כמה דברים על האופי המוסלמי של השבטים באזור. את מה שהוא סיפר לי שמעתי בראיונות וקראתי בכתבות של אנשים שמכירים ומתמחים באזור הקצוניות הדתית של הטאליבן איננה משהו זר שנכפה על תושבי האזור.

אופי החיים שלהם, כולל היחס המשפיל לאישה, השבטיות ההדוקה ושאר סממנים שאחנו מייחסים לאיסלמיות הקצונית שלהם - כל זה הוא למעשה אורח החיים שלהם מימים ימימה, ללא כל קשר מיוחד לאיסלם. האיסלם התאים לצורת החיים ולמנהגים של שבטי אפגניסטאן ופקיסטן.

בין לאדן עצמו חסר כמעט כל השכלה דתית "פלייבוי עשיר" קרא לו עמנואל סיוון, ואני לו חושב שהטרוריסטים עצמם הם אנשים כל כך דתיים לא כל שכן פונדמנטליסטים. למשל, אחד מאלה שהטיסו את המטוסים נהג לבקר במועדוני לילה בהאמבורג והיתה לו חברה נוצריה. לא נראה לי ששאהיד אדוק יעיז לעלות לגן עדן כשנשימתו מסריחה מוודקה.

הטרוריסטים המתאבדים הם יותר ניהיליסטים מאשר אדוקים. חוקרת הדתות והאיסלם קארן ארמסטרונג כינתה אותם - אנטינומיסטיים - ללא שום יחס וערך לחוק, מתוך להט יוקד שהאמונה בלבד מספיקה והיא הדרך היחידה לגאולה ובזה מבטלת כל צורך בחסד ורחמים. אולי אפשר לראות בהם פוסט-פונדמנטליסטיים, אנשים מיואשים ומסוכנים שקרועים בין מזרח למערב. מין מלחמה פנימית המושלכת על האחר.

כי מעשה אלימות מסדר גודל כזה דורשת מידה מסוימת של הדחקת הלהט והגודמא הדתית. יותר מזה, מי שהולך להרוג תינוק אחד או ששת אלפים איש צריך לנטרל במידה מסוימת את יצר השימור העצמי, אם אני יכול לחטוא בפסיכולוגיה בגרוש. זהו מן מאבק פנימי של המאמין על זהות עצמית והדחקתה, כי המעשה נוגד את הבסיס העמוק של הדת שבדרך כלל, לפחות בדתות ששמעתי עליהן, הוא בסיס הענווה, החמלה והחסד.

גם ביהדות ישנם חלקים רצחניים שמשמשים עילה מספקת לכל מיני אלמנטים חשוכים לקדם את שאיפתם השתלטנית אבל, אם נסתכל על היהדות העולמית, אלה חלקים קטנים אם כי בעלי השפעה גדולה מאד. גם בברית החדשה ישנם פסוקים רצחניים, כמו שישו אומר לא באתי להביא שלום אלא לשסות אחד בשני. אבל זה לה היווה הסבר לרצחנות הנוצרית ביגוסלביה.

נדמה לי שזה מה שחסר פה, היציאה הברורה, ובקול גדול, של רבנים יהודיים כנגד מעשה החטיפה של מידת החסד וההגינות בידי קנאים, כמו קולם החלש של קאדים, אמירים ומורי כהונה מוסלמיים כנגד הקיצוניות הניהיליסטית. ארמסטרונג הראתה שאמנם הקוראן מכיל פסוקי מלחמה ושמד אבל מספרם קטן יחסית וזה לא מהווה את תמצית האסלם. לא קראתי את הקוראן ואני סומך עליה שהיא אומרת שמייד אחרי הפסוקים על מלחמת קודש מופיע דרישה שאם המוסלמי לא מותקף אסור לו להתקיף והוא חייב לכרות ברית מייד כשהאויב רוצה בכך.

הסיבות שבין לאדן ושאר אבירי הטרור יכלו להשתלט על סדר היום הדתי מרובות מן הסתם ונראה לי שסדרת המאמרים האחרונים בנושא עסקו בהן, כלכלית תרבותית, אידאולוגית ומעל לכל העיוות המובנה בדת.

אני לא אומר שצריך "להבין" אותם ומכך לסלוח בהכנעה. זה גם לא אומר שצריך לפתוח במסע הלקאה עצמית, אבל ברור שצריך טיפול שורש ארוך טווח, או קצר ביותר כמו שחסידי ה-פצצה מיד יאמרו.

(אגב, נאווה בבית? לא יכלתי להתאפק)
ארמסטרונג- חוקרת? 40797
אסתי - מגיבה? 40821
התגובה הנוכחית שלי לא מביעה עמדה בזכות או גנות כישוריה של ארמסטרונג.

אני רק רוצה להביע את חוסר השתוממותי מהתגובה האוטו-פאבלובית שלך. אם איזו אחת גברת לוין כותבת באתר קיקיו-אינטרנטי ומצאה שרחמנא ארמסטרונג מקדמת את האיסלם ואינה מאוזנת לטובת ישרא-יהודה הרי שאין שום ערך לדבריה. נקודה.

אני מניח שאם היא הייתה חותמת בשתי ידיה על איזו אידאולוגיה הקרובה לליבך אזי לא רק שסימן השאלה בראש תגובתך היה הופך לסימן קריאה אלא שהתגובה כלל לא היתה מופיעה.

אשר לטיעוני לוין vs ארמסטרונג ולרלוונטיות שלהם אל מה שכתבתי, אניח לכל אחד להחליט לבד.

מה שכן, הצלחת שלא להתיחס לגופם של דברי ועל זה אני מצר.
אי-התייחסות 40823
הנקודה שממנה בחרת משום מה להתעלם היא הודאתך כי אינך בקי בקוראן ועל כן מסתמך אתה על מחקרה של ארמסטרונג בנושא. אולם אותה כתבה באתר "קיקיו-אינטרנטי" שומטת את הקרקע מתחת לרגליה של ארמסטרונג כפרשנית נטולת-פניות בסוגיות הנוגעות לאיסלם (או יחסי איסלם-מערב/ישראל).
אי-התייחסות 40826
ומהם בדיוק הכישורים של אותה לוין בשמיטת קרקעות?

אני תוהה אם קראת את הביקורת (הלא מגמתית וחסרת הפניות, כמובן) של לוין, שלמרות הכל מודה בידע הרב של ארמסטרונג בהיסטוריה של הדתות. מדוע שתקבל את ביקורתה (מבלי להתייחס קצת לאכסניה האינטרנטית שלה) אבל באותה נשימה ותשלול את הגושפנקא שהניו יורק טיימס נותן?

מדוע אתה חושב שההשוואה שלוין עורכת בין הציטטה מארמסטרונג והחזון האורווליאני, תקף יותר ממה שאמר למשל עמוס עוז מיד לאחר מלחמת ששת הימים, עוד בהיותו במדים, כפי שעמוס אילון הביא בספרו על ירושלים:

"אבל אנשים חיים כאן. הם בבית ואני הפולש. ראיתי סלידה, התנגדות, פחד, עליבות, צביעות ורוע חדש זומם הרגשתי כמי שפרץ למקום אסור. זר בעיר זרה"

אבל, אנחנו סוטים. העיקר הוא ההסתכלות החצי-אוטומטית בכל דבר דרך "לנו או לצרנו" כאילו שחוקרי היהדות כולם היו נטולי פניות ותמיד איזנו את מחקרם בהצגת הצד השני.

ועדיין עוימדת העובדה שנקודות המבט אותם הצעתי לא זכו לתגובה אלא הקוסמטיקה הרגשנית שמסביב.
ארמסטרונג, לוין, איסלם. 40850
1. אנדריאה לוין כותבת גם בג'רוזלם פוסט.
לפי מה נמדדת קיקיוניות של אתר זה או אחר באינטרנט? [אני שואלת די ברצינות, כי אני דווקא לא גולשת הרבה (וגם לא משתתפת בשום פורום חוץ מהאייל)].

2. אנשים יכולים להיות בעלי ידע נרחב ואפילו אקדמאים בעלי שם, זה לא אומר שהם נטולי דעות קדומות- עד כדי הטייה חמורה בעמדות שהם מציגים, ולעתים גם עד כדי שקרים גסים.

דוגמה: ההיסטוריון מכחיש השואה דייויד אירוינג. אם הוא יצוטט, הייתי מצפה שהרקע שלו יוזכר, לפחות בקצרה.

את קארן ארמסטרונג ראיתי במו עיניי מסבירה למצלמת ה-CNN במאור פנים ובקול נעים שהמלה
"איסלם" נגזרת מהמלה הערבית לשלום, מה שמוכיח שזו דת רודפת שלום.
כידוע לכל, משמעות המלה "איסלם" היא כניעה ל-, או השלמה עם, רצון האל. (שאותו כמובן ניתן לפרש לכל כיוון שנוח לך, וזה בדיוק מה שבן לאדן עושה עכשיו).

לאור הרקורד של ארמסטרונג בהבאה חד צדדית של עובדות הנוחות לה, והסתרת עובדות אחרות, אני תוהה- גם אם הפסוקים צמאי הדם בקוראן מועטים, האם זה המצב גם ב"חדית", ובכתבים האחרים של האיסלם.
כמו שאצל היהודים הדת היא הרבה יותר מהתנך,
כך גם אצל המוסלמים יש לקחת בחשבון את כל הכתבים שצמחו סביב הקוראן, ואת המסורת שבע"פ.

3. אני חושבת שאפשר להניח שיש באיסלם פנים לכאן ולכאן, כמו בדתות האחרות. ושאנשים מצטטים מה שנוח להם, ומפרשים איך שנוח להם, שוב כמו בדתות האחרות.

כתבת ש"האיסלם התאים לצורת החיים ולמנהגים של השבטים האפגנים והפקיסטנים".
מעניין למה דווקא האיסלם התאים להם?

לעניין השבטיות- היא הדבר שעומד לדעתי גם בבסיס הבעייה הישראלית פלסטינית.
בנקמת דם שבטית הורגים את הרוצח, או מישהו מבני משפחתו, או חמולתו, או שבטו. המעגלים מתרחבים לפי הצורך- עם, מדינה שתומכת באויבך, בן אותה דת כמו אויבך...

כאן גם ההסבר לטבח שקרה שלשום בפקיסטן, שבו
מוסלמים חמושים פרצו לכנסיה בעת תפילת יום א
וטבחו 18 מתפללים. הם הדבר הכי קרוב שהיה להם לאויב האמריקני.

נדמה לי שיש איסור באיסלם על פגיעה בילדים ובנשים, מותר רק לנכס אותם. אך כאמור-
The devil is in the interpretation.

עניין השבטיות כמפתח להבנת העולם הערבי מוסבר בהרחבה בספרו של דייויד פרייס-ג'ונס
"המעגל הסגור".
ארמסטרונג, לוין, פרידמן ואיסלם. 40929
אסתי ורון,

בעניין השאלה האם האיסלאם בכלל, והקוראן בפרט, מטיפים לאלימות, הרי לפניכם דוגמה: בראיון ב"הארץ" בסוף השבוע שעבר נשאל שייח ראאד סלאח, מנהיג התנועה האיסלאמית בישראל, מה הוא חושב על בן לאדן והוא ענה: "אין בקוראן פסוק, ואין בכל הדת האיסלאמית דבר כלשהוא, נגד ארה"ב, או נגד מנהטן, או נגד ג'ורג' בוש."
תשובה נפלאה, האין זאת? לפי ההגיון הזה אין בקוראן שום דבר נגד מה שלא קרה אחרי המאה השביעית לספירה.

(אגב, בטלוויזיה נראה אותו ראאד סלאח ניצב על יד חה"כ מוחמד כנען שעה שהלה שלהב את ההמונים בכנס של התנועה האיסלמית בתמרה להביע תמיכה בבן לאדן. סלאח לא ניסה לעכב בעדו ונראה כשהוא מגלגל את עיניו לשמים. שתיקה, כידוע, פירושה הודאה).

כמעט מיותר לציין שכאשר מסיתים הפנדמנטליסטים מוסלמים ומדינות ערביות מסוימות את המוני המאמינים נגד המערב אין הם מדקדקים להסתמך על כתבי הקודש האיסלמיים ואין הם מציגים את משנתם רק אחרי שהדברים עברו ביקורת מדעית של הטקסט. דוגמא ממאמר של תומס פרידמן בטורו מהיום בניו יורק טיימס:
the 10th-grade textbook for one of the five required religion classes taught in all Saudi public schools states: "It is compulsory for the Muslims to be loyal to each other and to consider the infidels their enemy." This hostile view of non-Muslims, which is particularly pronounced in the strict Saudi Wahhabi brand of Islam, is reinforced through Saudi sermons, TV shows and the Internet.
[תקציר בעברית: בבתי הספר בערב הסעודית מלמדים בשיעורי הדת כי: "חובה מוטלת על המוסלמים להיות נאמנים זה לזה ולראות בכופרים את אוייביהם". המסר הזה שעל פיו מתחנכת האוכלוסיה מועצם ע"י שידורו בתקשורת והטפתו במסגדים]
המאמר המלא:
ארמסטרונג, לוין, פרידמן ואיסלם. 40939
שלא ישמע כאילו אני מגן על משהו אבל מה שפרידמן
כתב ומה שראית בטלויזיה לא סותר את ההסתכלות שהבאתי
למעלה. אין אם כן חשיבות לכמות הקטנה של פסוקי שטנה ורעל,
ואם אין משהו מפורש תמיד אפשר לתת פרוש לפסוק פחות מורעל.
מה שמעניין זה הנכונות של אנשים מסוימים לקחת ולנכס לעצמם את
כל הקוראן/תורה/ברית חדשה לאור פרשנותם ולעוות את מסר החמלה
והשלווה שבדרל כלל נוטים ליחס לדת. מסתבר שסה לא רק אנשים אלא
גופים ממלכתיים, אבל זה לא דבר חדש לנסיון הישראלי מהדורים אוכלי
הנחשים עד למסגדים בעזה. גם הניכוס של אלמנט הרוע אצל היהודים קיים,
אבל בממדים לוקליים( עדיין?)

כמו שארמסטרונג ציינה, ההבדל בין בין לאדן לנוצרים ביגוסלביה הוא
שהטבח שערכו בסברניצה לא תורץ בפסוק מתאים. הניהיליזם צריך נקודת
משען להזיז את העולם וככל שהמנוף שלו יהיה גדול וארוך יותר הוא יוכל
להזיז עולם גדול יותר.

את מה שפרידמן לא כתב, קראתי לא מזמן במאמר אחר. בעשורים האחרונים השקיעו הסעודים מאמץ שקט להחדיר למוסלמי אמריקה את זן המוסלמיות הווהאבית שלהם. זוהי כת אורתודוקסית-פוריטנית שנדמה לי קיים כמעט רק בסעודיה. הוואהאביות מאפשרת למשפחות המלוכה להמשיך ולשלוט בערב הסעודית. הם השקיעו כמה וכמה מליוני דולרים בסיבובי הרצאות של חכמי דת וואהאבים מסעודיה, מימון מדרסות (בתי ספר )ועוד. ההצלחה מסתבר לא היתה כל כך גדולה. בנוסף, מיד לאחר ההתקפה על התאומים והפנטגון, השגרירות הסעודית הטיסה במטוס פרטי את בני משפחת לאדן אל מחוץ לארה"ב.
חמלה למאמינים, ואבוי לכופרים 40960
רון,

מה שיש לי להגיד בעניין מסר החמלה שמייחסים לדת - לאור ההיסטוריה הארוכה של מלחמות דת -זו הכללה (שאין לי כרגע זמן לבסס אותה בעבודת דוקטורט): מסר החמלה בדתות מופנה עפ"ר כלפי פנים, כלפי האחים המאמינים, אולם כלפי הלא מאמינים, הכופרים, הדת היא עוינת.

זה נכון לגבי כל הדתות, אולם למיטב ידיעתי המוגבלת האיסלאם עוין כלפי חוץ הרבה יותר מהיהדות והנצרות. היהדות משאירה בד"כ את הטיפול בגויים לאלוהים (שפוך חמתך על הגויים אשר לא ידעוך), האיסלאם לעומת זאת מפקיד את מלאכת הקודש הזו בידי המאמינים עצמם.

"מוחמד", קובע חוקר האיסלם גולדזיהר, "הוא נביא הלוחמה והמלחמה... את מה שהשיג הוא עצמו לראשונה בעולם הערבי שלו, הריהו מנחיל כציווי ומיצווה לעתיד קהילתו: המאבק בבכופרים, חסרי האמונה... בראש מעייניהם של הלוחמים למען האיסלאם ניצבת לאו דווקא המרתם של הכופרים, נטיעת אמונה בהם, אלא הדברתם".

הקוראן אינו מותיר ספקות לגבי נקודה זו:
"ומשיחלפו ארבעת חודשי הקודש, שחטו את עובדי-האלילים בכל אשר תמצאום. שבו אותם, צורו עליהם, אירבו להם." (האיסלאם מקל קצת עם נוצרים ויהודים, אין חובה לשחוט אותם ואפשר להסתפק בהמרת דתם או דיכוים).
חמלה למאמינים, ואבוי לכופרים 40962
מה לגבי המיסיונריות בנצרות? אפריקה, גינאה החדשה וכו'. אחת מהמשימות שלהן היא הטבת תנאי המקומיים (ואם אפשר גם המרת דתם לנצרות כמובן).
חמלה למאמינים, ואבוי לכופרים 40985
חשבתי שאחת המשימות שלהן היא המרת דתם של המקומיים לנצרות (ואם אפשר גם הטבת תנאיהם וכו').
בלי מכות! 40988
נכון, כתבתי את זה, אבל הנקודה העיקרית היא שהחמלה לא תלויה אפריורית בכך שתהיה נוצרי, כלומר היא אינה ''עויינת לכופרים'' או מיועדת למאמינים בלבד, כפי ששמעון כתב.
גרוש ספרד ביטוי לסובלנות נוצרית? 41020
ערן,

מרגע שהמלכים הקתולים פרדיננד ואיזבלה השלימו את הרקונקוויסטה הוציאו צו המרה/גירוש נגד יהודי ספרד שהתקיימו שם מאות בשנים. ליהודי היה ברירה להמיר את דתו, לנדוד משם או להתחסל. כמה מלא חמלה זה נראה לך?

זו דוגמא אחת מפורסמת לאי סובלנות נוצרית כלפי דתות אחרות. יש עוד מאות וחלקן אכזריות ביותר. אתה חושב שהנצרות היתה כל כך נפוצה ברחבי העולם לו היתה סובלנית כלפי דתות אחרות ו"נותנת למאה פרחים לפרוח"?

אולם, כפי שהדגשתי בתגובתי הראשונה, באיסלאם המלחמה בכופרים היא מצווה ראשונה במעלה, בנצרות כל העסק הרבה יותר מתון.

בנצרות את מלחמת החורמה האמיתית מנהלים ב"הרטים", כופרים שמשנים את הדוגמות הכנסיתיות ומקימים זן חדש של נצרות. גם דתות האיסלאם והיהדות אינן מגלות סלחנות יתרה בעניין זה; ראה שנאת החרדים לרפורמים.
ומיסיונריות ביטוי לחוסר-סובלנות? 41030
נכון, פרדיננד ואיזבלה זו דוגמה והמיסיונריות היא דוגמה נגדית. מה שהן מראות שבנצרות, כמו בכל ארגון, יש מגמות ופרשנויות לכאן ולכאן ולכן מהמונח ''נצרות'' לא נגזר ''חמלה ללא-נוצרים'' וגם לא ''חוסר חמלה ללא-נוצרים''. ליתר דיוק, כל אחד מפרש את האידאלים כרצונו ולצרכיו (וזו האבחנה שאני עושה בין פוליטיקה לאידאולוגיה, בוא לא ניכנס לזה).

אפשר, כמובן, לחזור על הדיון שערכת עם גילית בשאלת ההכללה אך נראה לי שגם שם אין לי תובנות חדשות.

אגב, בל נשכח שהמלחמה האמיתית (והאינקוויזיציה) הייתה כנגד מומרים (אנוסים) שהמשיכו לקיים את מצוות היהדות בסתר, ולא כנגד יהודים (שאין משמעות להעמדתם לדין על ידי האינקוויזיציה כיוון שאינם נוצרים).
גרוש ספרד ביטוי לסובלנות נוצרית? 41215
מוזר, לאור השקפתך הלא-מלומדת בנוגע לאיסלאם, שאתה מתעלם מהעובדה שמאז מלחמת הנביא מוחמד בשבט הבני חבר ועד לתקופה האחרונה, לא היתה רדיפה משמעותית של יהודים בשם האיסלאם. זאת, להבדיל מאינספור התעללויות שונות של הנוצרים ביהודים.

ואגב, גירוש ספרד כוון בראש ובראשונה נגד המוסלמים.
יתרה מזאת 41217
למיטב זכרוני בעת מסע הצלב הראשון אפילו נלחמו מוסלמים ויהודים שכם-אל-שכם בהגנה על ירושלים מפני הצלבנים.
גרוש ספרד ביטוי לסובלנות נוצרית? 41238
ניתאי,

* כשאתה כותב "אתה מתעלם מ.." למה כוונתך? אתה מצפה שאני אסקור את כל תולדות האיסלם והנצרות באייל? הנושא שדנתי בו בתגובתי לעיל עם רון בן יעקב לא התייחד ליחס המוסלמים ליהודים וגם לא דן ביחסה של הנצרות ליהודים דווקא (לא כל העולם סובב סביב יהודים); ולכן ממש חסר טעם לטעון שהתעלמתי מכך שיהודים סבלו פחות מידי המוסלמים. למה הדבר דומה? למי שמדבר באופן כללי על דגים ובאים אליו פתאום בטענות מדוע אינו מתייחס ספציפית לדג משה רבינו ומתעלם ממנו.

הערה שכן נוגעת לתגובתי לבן יעקב: דוגמאות וניתוח קצר אך מעמיק של "האיסלם כדת מלחמה" ראה, למשל, ספרו של קנטי "ההמון והכוח" ע' 106-108.

* זה ידוע שהמוסלמים לא ליקקו דבש ב-‏1492 עם נפילת גרנדה והשלמת הרקונקוויסטה, שהרי המלכים הקתולים כבשו את שטחי ספרד מידי השליטים המוסלמיים.
אולם כשהדברים אמורים בצו ההמרה/גירוש המפורסם שאותו הזכרתי, למה כוונתך ב"בראש ובראשונה נגד המוסלמים"? היה כתוב שם שקודם ימירו המוסלמים את דתם ורק אחר כך היהודים? ליהודים עשו הנחות ביחס למוסלמים? למה אתה מתכוון בכלל?
גרוש ספרד ביטוי לסובלנות נוצרית? 41277
אתה טענת, להבנתי, שהאיסלאם היא ביסודה דת פחות סובלנית מהנצרות. אני סתרתי את הטיעון הזה באמצעות הדוגמה של היהודים, למרות שאני בהחלט לא חושב שהם מרכז ההיסטוריה (למעשה, הם אפילו לא עשו שום דבר מעניין מאז נפילת בית שני ועד המאה ה- 20). גם ללא קשר אליהם, לאיסלאם יש רקורד של סובלנות הרבה יותר מאשר לנצרות.

אם אתה לא מבין ביטוי שאני משתמש בו, אתה יכול פשוט לפנות למילון. הכוונה ב"בראש ובראשונה" היא שהמוסלמים היו בראש סדר העדיפות לגירוש והסיבה שהנוצרים בכלל יזמו את הגירוש הזה. הם גורשו, כמובן, במספרים גבוהים בהרבה מהיהודים. משום מה תמיד שוכחים להזכיר את העובדה הזו בישראל.
גרוש ספרד ביטוי לסובלנות נוצרית? 41285
אם אפשר להציע קריטריון, הרי שאם למשל מספר המוסלמים שגורשו ב-‏1492 גדול בכסדר גודל אחד ממספר היהודים הרי שניתן לומר בוודאות מסויימת כי הגירוש היה בראש ובראשונה כנגד המוסלמים ולא כנגד היהודים.
גרוש ספרד ביטוי לסובלנות נוצרית? 41290
ניתאי,

הדיון שלי עם בן יעקוב לא נסב על היסטוריה-פוליטית מדינית אלא על דוקטרינה תיאולוגית. תוקפנות האיסלאם נבלמה בשלב מסוים בהיסטוריה, למיטב ידיעתי, בגלל חוסר יכולת להתארגנות פוליטית-מדינית יותר מאשר בגלל עיקרי אמונה מתונה. היות שאיני מומחה לתולדות האיסלאם, ציטטתי בעניין "האיסלאם כדת לוחמנית" את חוקר האיסלאם Goldziher.
אם יש לך אילן גבוה יותר להיתלות בו בנושא, אדרבה, הבא סימוכין. אתה עצמך, כמדומני, אינך בר סמכא לענייני איסלאם.

את עניין גירוש יהודי ספרד הבאתי אני עצמי כדוגמה לחוסר סובלנות נוצרית. מה שניסיתי להסביר לך (בקוצר רוח מסוים) הוא שאין מחובתי להעיר באותה הזדמנות בהערה מרכזית או בהערת שוליים שגם מוסלמים גורשו (בוודאי שגורשו, הקתולים נלחמו בהם לשם כך במשך 700 שנה). אני דיברתי על דבר מאוד ספציפי שהדגשתי במדויק: צו ההמרה/גירוש, שכוון נגד היהודים.

אם אתה רוצה לציין שהנוצרים לא גילו חמלה גם כלפי המוסלמים פשוט אמור זאת, מיותר לייחס לבן שיחך התעלמות או שכחה וכו'.
חמלה למאמינים, ואבוי לכופרים 41045
נראה שאנחנו מסכימים.

הדת נתפסת, בהכללה לא גסה, על ידי מי שלא מאמין וגם על ידי הדתיים את עצמם, כמהלך אידאולוגי שמהותו הוא הטוב (ו' שרוקה) בדרך כלל נוטים ליחס לאדם דתי, במיוחד אדוק, תכונות או התנהגות של ענווה , של חסד, של אמפתיה לאדם, של עזרה לזולת ועוד. זאת כנראה אחת הסיבות שחדשות על אנס דתי או רמאי דתי מהווים אטרקציה.

זאת היא אחת מהמהויות האידאיות של הדת - להיטיב. סט. אוגוסטין קבע שמרכז ההוויה איננו הרציו אלא האהבה שהיא הטוב, החסד, האמפתיה לבני האדם, כמשהו שבא מהאל. תשוקת האדם לאל היא הטוב והיא המניע הבסיסי למציאת הטוב.

אולם מסתבר שלא כך, אפילו אולי להפך. אמונה יוקדת יכולה להפוך לאנטינומיסטית ולפעול בדיוק בדרך הפוכה למהות שבה אנו תופסים התנהגות דתית. יתרה מכך, לאדם המאמין יש מניע דיאלקטי המאפשר לו להפוך חמלה לרצח.

זאת כמדוני היתה הנקודה, שסובבת סביב התפיסות ההופכיות לדת - מצד אחד אדך חיים טובה, אמיתית שמתצתת את הרצון האמיתי של האדם. מצד שני עצם השאיפה הזו היא פריזמה מעוותת שכוללת בתוכה את האפשרות הרצחנית שלמעשה היא כמעט ברירת מחדל.

מבחינה זו הטרוריסטים הם לא דתיים אבל באותה נשימה הם התגלמות תמצית הדת.
מוסלמי כל העולם -התאחדו? 40940
1. אמש ב-BBC דובר על כמה צעירים מוסלמים אזרחי בריטניה שנסעו להתנדב לשורות הטליבן ונהרגו בהפצצה. רואיינו צעירים רעולי פנים
שהסבירו שחובתם להתגייס למען אחיהם המוסלמים באשר הם.
אנשי הקשר של אנשים אלה בפקיסטן טענו שכבר גייסו כמה אלפי צעירים כאלה. כתב ה-TV הבריטי הטיל ספק בטענה זו והעריך שמדובר בכמה מאות.
ממשלת בריטניה שוקלת אפשרות להאשים אנשים כאלה בבגידה.

2. ההסבר המופרך של ארמסטרונג על משמעות המלה "איסלם" הוא חלק ממאמץ כללי במדיה המערבית ליפות את פני האיסלם, גם במחיר האמת. דוגמה נוספת: מוסלמים שחיים במערב ומסבירים לכתב השואל שמשמעות המלה "ג'יהאד" אינה מאבק אלים באויב אלא מאבק רוחני פנימי
לשמור על מצוות אללה.

3. נדמה לי שיש הרבה יותר רבנים שמבקרים את האלמנטים הקיצוניים בדת היהודית מאשר אנשי דת מוסלמים שמבקרים (בפומבי) את האיסלם. יוצא מהכלל כאן הוא שייך פאלאצי האיטלקי.

4. מעבר לכך, הבעיה אינה רק מה אומרים או לא אומרים כהני הדת, אלא מה אומרים אנשים מהשורה.
במה מועיל העמית הפקיסטני שממתיק סוד עם מר בן יעקב, ומסביר לו שהאיסלם היא דת שלווה שנחטפה ע"י קיצוניים? איפה מיליארד המוסלמים שאינם לוחמים בשורות הטליבן? למה לא שומעים אותם אומרים בקול רם, ובכל פורום אפשרי שהם מתנגדים נחרצות לדרכי הקיצוניים?

בכל מקום שומעים רק מוסלמים שתומכים בטליבן ובבן לאדן! האם הכתבים מראיינים רק את המיעוט? או שזה הרוב?
התאחדו 41008
A man hears what he wants to hear שרו סיימון וגרפונקל. האם הם התכוונו אליך?

לא באתי להגן על מאין דהו, אלא להביא לידיעת עמיתי באייל זויות ראיה שונות, למען יפרח הדיון. אם אינך מסוגלת להתייחס לזה ללא המטען הרגשי העודף, מה התועלת?
מוסלמי כל העולם -התאחדו? 41053
כן, אני כבר רואה את הכותרות מוכרות-העיתונים ופותחות-מהדורת-החדשות הבאות:

"נמצאו עשרות מוסלמים שהתאבלו על אובדן חיי אדם לשווא בפיגוע הנורא ב-‏11/9; כתבינו הביאו תמונות בלעדיות, תוך סיכון חייהם, מבתיהם של האנשים"
ממתיקים לעומת יומרנות 58130
4. לפני כחודש פרסם דן שפירא, במוסף הספרות של הארץ, שיר אפגאני מהמאה ה-‏19 אותו הוא תרגם מפשטו (פ' פתוחה, ו' חלומה). בדברי ההסבר המקדימים הוא כתב בין השאר:
"...השבטים הפשטונים, החיים לפי החוק הרגיל הנוקשה, המכונה 'כבוד הפושטונים' - אותו חוק רגיל שניסו לכפות הטאליבן על אפגאנסתאן במעטה דק של ההלכה הסונית התקנית..."

האם גם שפירא המתיק סוד עם איזה פקיסטני שכנראה אמר לו מה שאני שמעתי:
"אופי החיים שלהם, כולל היחס המשפיל לאישה, השבטיות ההדוקה ושאר סממנים שאחנו מייחסים לאיסלמיות הקצונית שלהם - כל זה הוא למעשה אורח החיים שלהם מימים ימימה, ללא כל קשר מיוחד לאיסלם. האיסלם התאים לצורת החיים ולמנהגים של שבטי אפגניסטאן ופקיסטן."

האם הגברת וולש באה על סיפוקה?
תגובה 40789
ממתיקים לעומת יומרנות 58140
נטפלת לטפל במקום להסתכל על העיקר, מר בן יעקב.
אני לא חולקת על מה שאמר לך הידיד הפקיסטני, כך שלא היה צורך להביא סימוכין לכך.
הנקודה שהיתה חשובה בדבריי היא שלא מספיק שאנשים ילחשו אמיתות במעמדים פרטיים. אלא יש צורך עז ודחוף לשמוע את מליוני המוסלמים המתונים יוצאים בקול רם נגד הקיצוניים אשר חטפו את דתם למטרות איומות כל כך.

ועדיין- אולי יש משהו באיסלם שעושה דווקא אותו מכל הדתות לדת שנקלטה במקומות בהם החברה היא שבטית, בעלת יחס משפיל לנשים, וכו'?

כלומר, יש כאן לדעתי שני אלמנטים-
1) החברה האפגנית אכן היתה כך גם קודם.
2) ולכן לא מקרה הוא שדווקא האיסלם תקע שם שורשים עמוקים כ"כ. (הבודהיזם היה גם הוא פעיל באזור, למה /הוא/ לא נקלט?)

וחוץ מזה, מה אתה עושה פה? אתה לא אמור לצאת לחופשה?
אני מקווה שזה לא המקרה שבו כבר נעלת את הדלת, ירדת למטה, ואז חזרת לבדוק אם הגז באמת סגור, ואז- הי! יש עוד משהו ששכחתי לעשות! לענות לאסתי על הטיעון שלה מלפני חצי שנה! :)

שתהיה לך חופשה מתוקה.
אך אם ממילא איחרת את הטיסה... 58142
רק תיקון קל-
''ועדיין- אולי יש משהו באיסלם... וכו.''
(נקודה בסוף במקום סימן שאלה. כי לדעתי התשובה די ברורה).
בין טפל לתפל 58199
הצירוף "ממתיק סוד", בו השתמשת [בטון מזלזל, אם יורשה לי] בתגובה הראשונה שלך, נשאר מן הסתם חקוק בזכרוני, וכשעלעלתי בטיסה בקיטעי העיתונים הישנים שנשמרו אצלי קפץ לו תרגומו של שפירא והשתדך אליו.

מה בכלל קשור כמה זמן עבר כדי לתקן טעויות?

החופשה הקצרה-מתוקה, אם את זוכרת את התאריך בו הזכרתי אותה, עברה חלפה לה.
בין טפל לתפל 58204
הטון המזלזל היה באוזניך, לא בפי.

(או בעיניך, לא באצבע האחת שבה אני מקלידה).

לא זוכרת את התאריך, אבל וולקאם בק.
הערת ביניים כללית 41080
אבקש להעמיד דברים על דיוקם:

-- מוחמד עטה לא אחז מעודו בחברה נוצריה, ואף לא נהג לבקר בדיסקוטקים.

-- קארן ארמסטרונג הינה חוקרת דתות ואיסלם אמריקנית, אשר דיעותיה נחשבות כתמהוניות - לפחות באירופה. אף המכון הפרו-מוסלמי לאוריינטליסטיקה בהאמבורג מבקר לעיתים חוקרת זו, אשר השמועה אומרת כי אינה שולטת כלל בשפה הערבית.

בברכה

א. מאן
הערת ביניים כללית 41087
אלכס,

א. לא לי להגן או לתקוף את ארמסטרונג.

ב. עד כמה שידוע לי, וככל שאני מבין במבטאים ואופן הכתיבה בשפה האנגלית, ארמסטרונג היא אנגלייה.

ג. הדבר הראשון שהבאתי בשמה - ראיית הטרוריסטים הפונדמנטליסטיים כאנטינומיסטיים - ראיה כזו לא דורשת ידע בערבית והציטוט נועד כדי לאייר נקודת מבט נוספת במסגרת המסע הנואש שלנו להבנת מה שקורה היום בעולם.

ד. אם לא האמבורג אז פלורידה, בה בילו כמה חוטפים במועדוני לילה ונופפו בשטרות של $500 לפני הבארמן.

ה. תמהונית או לא, ספרים היא מוכרת, רשתות טלויזיה ועיתונים מכובדים בעולם נותנים לה במה, אבל מה אני יודע? ראה סעיף ג.

ו. בכל מקרה, אשמח לקרוא מה אתה חושב על הניהיליזם/אנטינומיזם שאפשר לשייך לטרוריסטים מזן הפונדמנטליזם הבין-לאדני.

בברכה וברוך שובך

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים