בוש ומובארכ 423428
מובארק: "המו"מ על שליט בשלב הסופי"

דוגמה ללחץ בדלני לסיום המו"מ, שאינו (לצערי) האינטרס של המשתלבים כרגע (זו תהיה התחלה של התקרבות פורמלית בין ישראל לחמאס, וסיבה למו"מ רשמי, ששני הצדדים אינם מעוניינים בו). לכן, למרות הצהרתו של מובראכ, הצפי לשחרור שליט הוא עדייו רחוק מאוד.

לגבי בוש:
ההערכה היא שבוש יאמץ את הדו"ח המוזמן הזה של שני הבדלנים, כדי ללחוץ על ישראל וסוריה, ואף להכין את ארה"ב לנסיגה מעירק, ויזרוק את האזור לתוהו ובוהו אף יותר גדול (מה רע? הנפט רק יעלה).
בוש ומובארכ 423582
זה לחץ? איך בדיוק?
בוש ומובארכ 423585
זוהי הצהרה שמייצרת ציפיות, ושומרת את הנושא "חם" בכותרות. היא נותנת תחמושת בידי כאלה שרוצים לשאול "מה קורה עם השחרור, אולמרט? מובראכ לא אמר שזה נראה קרוב? האם אתה ממסמס את זה שוב? למה לא תפנה באמת למובראכ כדי שיתווך ונגמור עם זה?" (ועוד ועוד).
בוש ומובארכ 423587
נו, ואיפה עמיר פרץ שיקפוץ על ההזדמנות?
בוש ומובארכ 423613
עמיר פרץ כבר התבטא בנושא זה, כדי להמשיך להציף אותו לסדר היום:

והנה טור אישי שצץ יום אחרי הצהרת מובארכ:
(חוץ מזה יש את הקישור שהבאתי לאיציק ש. מדבריו של בוש בנוגע לשליט, המבצעים סופית את הקישור עליו דיברתי - שחרור שליט הוא אחד התנאים הראשונים להידברות ישראל-חמאס, שאולמרט מצהיר בפירוש שאינו מעוניין בה).
בוש ומובארכ 423617
אתה חושב שצריך "להציף" את נושא גלעד שליט? אתה חושב שאם כל הבדלנים בעולם היו מאבדים את קולם לפתע, גלעד שליט היה נשכח מלב?
בוש ומובארכ 423619
באופן מצער, כחלק מהטבע האנושי וטבעה של המדיה, בסופו של דבר, ככל שהזמן מהחטיפה מתארך, גלעד שליט הופך פחות "בכותרות" אם לא שומרים עליו שם. בפרט בארצנו מרובת ההתרחשויות. כמובן שבמשפחתו ובחוג מכריו הקרובים חסרונו ושביו של גלעד תמיד יורגשו בעצמה, אך זו אינה "קבוצת לחץ" גדולה או חזקה מדי מבחינה פוליטית.
יש גם הבדל מהותי בין המשפחה והקרובים לבין פוליטיקאים שמשאירים את הנושא בכותרות, מאחר ובעיני הציבור, המשפחה היא בעלת אינטרסים ברורים וללא מידע פנימי, בעוד שאצל הפוליטיקאים המצב הפוך, ולכן כל הצהרה של פוליטיקאי עם "מידע פנימי" מקבלת הד חזק יותר, ובעלת יכולת להציף את הנושא באופן בולט יותר.

הנחה נוספת שלך היא אולי שכל הפוליטיקאים מעוניינים בשחרור גלעד שליט *בהקדם האפשרי*, והראיתי לך בתגובות שלי שלא כך הדבר.
בוש ומובארכ 423622
צר לי, לא השתלטתי על כל הפתיל, ואי לכך לא ברור לי מדוע (לשיטתך) דווקא הבדלנים רוצים בשחרורו של גלעד שליט יותר מהמשתלבים.
בוש ומובארכ 423629
פסקה מתגובה 423612 שלי:
בכתבה אפילו יש התייחסות לנושא השני שהעליתי - "בוש התייחס בדבריו גם למצב המו"מ בין ישראל והרשות. לדבריו, ארה"ב לא תכפה על הצדדים הסכם ומה שמפריע להתקדמות זה שחרור החייל החטוף גלעד שליט והקמת ממשלת אחדות שמכירה בעקרונות הקוורטט."
-----------------

אם לסכם, אז אולמרט (כמשתלב) בעצם מעוניין להמשיך בגישה החד צדדית ללא מו"מ, שעלול בלחץ הקהילה הבינלאומית (שנשלטת בדלנים בעיקרה כרגע) להביא להסדר קבע לא רצוי. כל מו"מ עם החמאס (דרך נציג נייטרלי של "ממשלת אחדות" או חילופי שבויים) הוא גישור מעל החד צדדיות וגישת ה"אין עם מי לדבר" אותה מאמצת הממשלה בראשותו, ולכן לא קביל.
בוש ומובארכ 423631
תודה. הבנתי.
האם רק לי מפריע הניסוח האבסורדי "ארה"ב לא תכפה על הצדדים הסכם ומה שמפריע להתקדמות זה שחרור החייל החטוף גלעד שליט והקמת ממשלת אחדות שמכירה בעקרונות הקוורטט.""?
בוש ומובארכ 423634
אכן, זה DOUBLE TALK פוליטי רגיל למדי, בו אומר הפוליטיקאי דבר והיפוכו במשפט אחד. אני עוד זוכר את אחת הדוגמאות היותר מפורסמות של בלבן לגבי משפט של שמיר לפני ועידת מדריד: "ישראל לעולם לא תוותר על השטחים! זה עניין למשא ומתן".

בחלק הראשון של המשפט יש מין "צפירת הרגעה", מעין הרדמה של אלו שעלולים להתנגד לחלק השני, ואז מגיע החלק השני, שהוא האג'נדה האמיתית. מובן שארה"ב רוצה לכפות על הצדדים הסכם, ובוש סימן את הגורמים המפריעים העיקריים שיש להסיר בדרך לשם: החזרת שליט וממשלת אחדות.

לצערו, הוא באמת נתקל כאן בהתנגדות משני הצדדים: הן אולמרט, הן אבו מאזן והן משעל-הנייה הם נגד המו"מ וההסכם הכפוי מבית היוצר של בוש, ולכן עושים הכל להערים קשיים בלתי אפשריים ועמדות נוקשות במיוחד בשתי החזיתות: ממשלת אחדות (שכל הזמן אוטוטו מוקמת ושוב מתמוססת), וחילופי השבויים.
בוש ומובארכ 423635
אני דווקא התכוונתי לכך שהכוונה, כמדומתני, הייתה לומר שה"הפרעה" חלה כל עוד שליט *לא* שוחרר ו*לא* קמה ממשלת אחדות המכירה בעקרונות הקוורטט.
בוש ומובארכ 423636
אה, טוב... לא הגעתי לשם. לי זה נראה ברור שגם כשכותבים ''שחרור החייל'' מתכוונים בקונטקסט הזה לאי שחרורו, כמובן.
בוש ומובארכ 423637
וזה משום שאתה רגיל לפרש את דברי הפוליטיקאים על סמך ההנחה שהם מנוגדים לכוונותיהם האמתיות?
בוש ומובארכ 423653
לא. זה קשור להבנת הנקרא הבסיסית (מה שכנראה חסר קצת לאובזרבציה שלך).
בוש ומובארכ 423656
לא הייתי אומרת. הכוונה בקטע הזה היא ברורה, אבל הניסוח אידיוטי. זה הכל.
בוש ומובארכ 435888
התגובה הצפויה לממשלת האחדות הפלסטינית של אולמרט-לבני היא לחץ על המשך אי ההכרה הבינלאומית בה ואי הידברות, כדי למנוע מו"מ שיביא להסדר קבע לא רצוי, והם נתלים בהודעתו המחושבת של הניה, שאינה מכירה בישראל:
לעומתם, פרץ ושטרית חיכו לרגע ההכרזה על ממשלת האחדות כדי לקפוץ להסדר הקבע - "פרץ: לדבר עם אבו מאזן על הסדר קבע;
שטרית הציע לרה"מ לצאת לוועידת ריאד"
וכן, כפי שזה נראה עדיין יש לצערי גם לא מעט זמן עד לשחרור שליט, מאותן סיבות של אי רצון לפתוח במו"מ כלשהו.
הקווארטט 435981
הקוורטט, שמובל ע"י בדלנים (ארה"ב, האו"ם, ורוב האיחוד האירופאי), לא קונה את תרגיל ממשלת האחדות הפלסטינית, שנועד בעיקר להוציא את הרשות מההסגר הכספי, אבל מבלי "לשלם את המחיר" של מו"מ עם ישראל, וממתין למעשים ולא למילים, כך שהסיוע הכספי לרשות עדיין לא מופשר (למרות לחצים של קונדי), ומן הצד השני מנסים לעודד פתיחה במו"מ ע"י הכרה בממשלה החדשה והדברות עם נציגי פתח:

EU Foreign Policy Chief Javier Solana said that he was eagerly waiting to see what the actions of the new government would be. "Their actions are much more important than their words at the moment." said Solana.

http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=117387912...

וכן:
בוש ומובארכ 423607
אינני יודע עד כמה אמינים דבריו של בן חורין, אם כן- הערכתך אינה מתגשמת.
בוש ומובארכ 423612
מובן שלא כל המלצות הדו"ח ימולאו, מאחר ואי אפשר פוליטית לכפות את כל המאוויים הבדלניים בחצי קדנציה על שותפים שלא מעוניינים בכך, אבל רבות מההמלצות, ביניהן העיקריות שציינתי, לפחות יתחילו במימוש.

מתוך http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?... , עולה כי "בוש הגדיר אתמול את הדו"ח כמסמך חשוב, אך הבהיר כי "זהו רק אחד ממספר דו"חות שאשקול, לפני שאתווה מדיניות חדשה. אינני חושב שבייקר והמילטון מצפים שנקבל את כל המלצותיהם". בוש אמר כי הוא מתכנן לשאת נאום חשוב, שבו יתווה את החלטתו על הדרך החדשה." - כלומר הוא עתיד להשתמש בדו"ח כבסיס לשינוי מדיניות. זהו הטריגר לו חיכה.

בכתבה אפילו יש התייחסות לנושא השני שהעליתי - "בוש התייחס בדבריו גם למצב המו"מ בין ישראל והרשות. לדבריו, ארה"ב לא תכפה על הצדדים הסכם ומה שמפריע להתקדמות זה שחרור החייל החטוף גלעד שליט והקמת ממשלת אחדות שמכירה בעקרונות הקוורטט."
בוש ומובארכ 423641
תשובתך אינה לעניין. הדו''ח של צוות הבדיקה לא הכין רשימה של עשרות המלצות שאין קשר בין אחת לשניה. הדו''ח-בשפה המכובסת הנהוגה בארה''ב- הציע מדיניות כוללת אלטרנטיבית- לשנות את כל המדיניות כלפי המזרח התיכון. אין שם כמה עשרות פתקים שהנשיא צריך לשלוף ואת הנותרים לזרוק.
בוש ומובארכ 423654
אני מניח שאפשר לראות את הכל בצורה שתיארת, אבל זה פשוט לא יהיה נכון.

הדו''ח אכן מדבר על שינוי מדיניות כללי, אבל בסופו של דבר שינוי מדיניות מורכב מצעדים רבים בחזיתות רבות, ולכן אפשרי לבחור רק חלק מהם. למעשה, די בלתי אפשרי לבחור את כולם, בשל המציאות הפוליטית והעניין הפעוט של ניהול משאבים מול יותר מדי חזיתות.
בוש ומובארכ 423657
בתפיסתו של ג'ימס בייקר, תהליך מדיני בין מדינת ישראל לבין הפלסטינאים וסוריה אכן שייך לסוגיה של ניהול משאבים מול יותר מדי חזיתות. על פי תפיסתו בקומפלקס של המיזרח התיכון, צריך לפתור את בעיית ישראל מול סוריה ומול הפלסטינאים. בלי להביא את הבעיות האלו למצב פחות או יותר נורמלי שניתן לטיפול בלי מלחמות- יהיה קשה להתיר את הבעיות האיראנית והעיראקית. הלוקסוס של בחירה איננו קיים במצב הנוכחי.
בוש ומובארכ 423658
אתה נופל ישר למלכודת (הבדלנית) שמציב בייקר בדו''ח שלו, והיא הצימוד בין מקרה עירק לגזרה הישראלית. צימוד זה נועד בבירור לצורך יצירת לחץ פוליטי, אך אינו מחוייב משום בחינה אחרת. לא בכדי נזעקו אולמרט ולבני נגד צימוד זה באופן מיידי, וטענו שצריך (ואפשר) להפריד משתנים אלה.
בוש ומובארכ 423659
זה שאתה אומר שאין צימוד ומדביק לזה את הקללה הנוראית-''בדלני''- איננו אומר שאתה צודק. הוצאת סוריה ממה שקרוי מעגל הטרור, שינוי המגמה בסכסוך הישראלי פלסטינאי, יצרו תנאים נוחים יותר להתמודדות עם בעיות עיראק ואיראן. יאפשרו למזער את הנזקים של ההרפתקאה העיראקית. אם אתה כבר עוסק בתפיסות הבלבניסטיות-וגנריסטיות, אז טיפול נכון ולא מורח של הבעיות בין ישראל לפלסטינאים ובין ישראל לסוריה, יקלו להחליש באיראן את אחמדינג'אד. בסופו של דבר פתרון הבעיה של הגרעין האיראני קשור קשר הדוק עם הגרעין הישראלי. חוג אורנים עסק הרבה בבעיית הגרעין הישראלי.
בוש ומובארכ 423671
לאור תגובתך האחרונה אני לא חושב שיש לנו מחלוקת - אתה סבור שאם רוצים לממש את מסמך בייקר כדי להגיע למטרה אליה הוא שואף, כדאי שיממשו את הכל, כי כל נדבך תורם עוד יותר להגעה למטרה, ואני פשוט אומר אותו דבר, למעט זאת שאין כוח פוליטי (בוודאי לא לבוש) לממש הכל, ולכן הוא יוכל לממש רק חלק מההמלצות, כדי להתקדם לכיוון המטרה של הדו''ח.
דרך אגב, ''בדלני'' אינו קללה אלא שיוך.
בוש ומובארכ 423687
מה שאמרתי הוא שיש המלצות שאי אפשר להפריד אותן. אנחנו חלק מההמלצות האלו.
בוש ומובארכ 423688
אני חושב שאתה מדבר ממשאלת לב כאן.
בוש ומובארכ 423910
עוד קצת על הדינמיקה בנושא שחרור שליט, כאשר המצרים ממשיכים ללחוץ, והחמאס מגדיל ומסבך את הדרישות:

לשים לב, שבניגוד לעמדה הבדלנית של מובראכ, המצהירה ש"סיום המו"מ קרוב", אבו מאזן דווקא מנסה לתאר תמונה הפוכה:
"גורם פלשתינאי בכיר שמקורב ליו"ר הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר אתמול (ראשון) כי עדיין יש פערים משמעותיים בין ישראל לחמאס במגעים על עסקת שבויים, שבמסגרתה ישוחרר החייל גלעד שליט."

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים