כפיה דתית? 43872
במקרא יצא לי לקרוא עכשיו את הכתבה יש לצין שהכתבה מעניינת ביותר אבל הצטערתי לקרוא את הקטע שעוסק בשידורים ביוה"כ בסך הכל זאת לא הקרבה גדולה מידי לא לשמוע חדשות יןם אחד בשנה ולהתחשב בחלק מהציבור בארץ ולפי דעתי אין פה כלל נושא של כפיה דתית-כאשר אדם חילוני נוסע בשבת ושם את הרדיו בשיא הווליום הוא לא חושב על האדם הדתי שיכול לעבור שם באותו רגע,זאת לא כפיה?
בעם שלנו יש כל-כך הרבה מחלוקות אין שום סיבה לגרום לעוד מחלוקת בשביל יום אחד בשנה-לא מחייבים להפסיק את השידורים כל שבת!
דרך אגב אני משערת שאתה יודע קצת היסטוריה ואתה מכיר את ההכרזה על הקמת המדינה"בתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית...מדינה יהודית בא"י"
הזכות ההיסטורית הזאת היא לא כפיה דתית. ומדינה יהודית ישלך יום יותר יהודי מיוה"כ?
מבינים מהקטע שאני דתיה וברור לי שזה יוצר לנו השקפה שונה אבל בכל זאת תנסה עכשיו ממרחק של יותר משנה לחשוב על זה!
יעל
43903
בקשתם דואר אלקטרוני...
כפיה דתית? 44264
הבעיה היא של כיבוש זוחל. בקרב על יום כיפור הם כבר ניצחו. את השירות הצבאי שבו אני מסכן את ראשי והם לא הם כבר הרויחו. את התחבורה הציבורית בשבת הם כבר מנעו ממני. הסטת נתיבי טיסה כדי שכהנים לא יטוסו מעל בתי קברות כבר לא נראית מוזרה לאיש.

אז במלחמה כמו במלחמה. אני דורש שידורי טלויזיה ביום כיפור, תחבורה ציבורית בימי שבת, כפיית שירות צבאי על כולם (או שיחרור של כולם), הימנעות ממתן תקציבים למישהו רק משום שהוא לומד תורה (או לחילופין - הענקת תקציבים לכלל הלומדים במדינת ישראל).

זו נקודת הפתיחה שלי במלחמה. רוצים משא ומתן? בבקשה. עד אז אני רוצה לכפות את דעתי על כולם. אם אין תחבורה ציבורית בשבת - אני רוצה להשמיע רדיו בקולי קולות דווקא בשבת.
Y.R. Is Back With Vengeance 44265
Y.R. Is Back With Vengeance 44525
עדיין לא. סופשבוע. שירות המילואים נמשך.
כפיה דתית? 44710
א.אני לא מדברת רק על הציבור החרדי אלא גם על הציבור הדתי לאומי שרובו כן עושה שרות צבאי (אני גם חושבת שחייבים לעשות שרות צבאי או לאומי)
ב.אני כבר צינתי שלא מחייבים להפסיק לשדר כל שבת רק יום אחד בשנה (ממילא לא קרה כלום ביוה''כ חוץ מזה שמצאו את הגופה של הלל ליברמן-אבל לך זה לא צריך להיות חשוב כי הוא היה סתם דתי מתנחל) אני בטוחה שגם הוא לא היה רוצה שיחללו בגללו את יוה''כ.
ג.כמה פעמים אתה טס שכל-כך חשוב לך על כמה דקות של טיסה שמוסיפים בשביל לא לטוס מעל בתי קברות.
חוץ מזה משפט הסיום שלך הוא (תסלח לי) ממש ילדותי גם אני יכולה להגיד שאני רוצה פטור לכל תלמידי הישיבות ועד אז אני מפסיקה לשדר ביוה''כ (ואני לא מסכימה עם החלק הראשון של המשפט שלי)
אני ישמח לקבל תגובה (ורצוי שתשקיע קצת מחשבה ואל תכתוב רק מתוך כעס)
יעל
כפיה דתית! 44734
א. אז מה? הציבור החרדי כופה עלי דברים ואינו תורם דבר. נכון שיש כאלה שתורמים וגם תומכים בכפיה. מה הקשר?
ב. דווקא נדמה לי שקרה משהו ביום כיפור, פעם לפני 28 שנים בערך, אבל הזכרון שלי קצת חלש.
ב.ב. "אבל לך זה לא צריך להיות חשוב כי הוא היה סתם דתי מתנחל". ואחר כך את מבקשת שלא אכתוב מתוך כעס? לאחר שאת משמיצה אותי בצורה כה גסה? אז אחזיר לך: האם את בעד קיום מצוות התורה? האם התורה אינה מצווה על סקילתם למוות של מחללי השבת? האם תשמחי במותי משום שאני "סתם מחלל שבת"?
ג. לא טסתי כבר 12 שנה, ואין זה משנה דבר. הדתיים הפנאטיים יכולים לחכור מטוסים משלהם או לוותר על הטיסה. הם לא מוותרים לי, ואינני מוכן לוותר להם.

לסיכום - במלחמה כמו במלחמה. יש מספיק דוגמאות המראות כי: א. הדת היהודית היא פרימיטיבית וחשוכה. ב. הפרשנות הכאילו דתית מבוססת על מיסטיקה ועל חוסר הבנת הנקרא.

ואחרי שאמרתי את זה, אני מבקש שלא תכתבי רק מתוך כעס. איך אני?
גס רוח וחוצפן, דוקטור 44737
כפיה דתית? 48680
א. גם חלק מהחרדים תורמים למדינה
ב.תאמין לי במקרים כמו מלחמת יוה"כ אני גם חושבת שהיה צריך לעלות לשידור זה היה ענין של פיקוח נפש
ב.ב. מצטערת שהרגזתי אותך ואני ממש לא חושבת שאתה צריך למות אם אתה מחלל שבת ואם עשית שרות צבאי סדיר אפילו מגיע לך צל"ש כתבתי מה שכתבתי כי הרגיזה אותי הצינייות שבה אתה כותב על הדתיים בכל אופן אני ממש משתדלת לא לרום אתם ואנחנו כי גם אם לא תרצה אתה אני החרדים וכו' אנחנו עם אחד
ג.מתי פעם אחרונה (אם בכלל...) למדת משהו שקשור ליהדות דת שהיא פרימיטיבית לא יכולה להחזיק כבר בערך 4000 שנים
כל שכן אם זאת לא דת אמיתית
אני ישמח לקבל תגובה... ושוב פעם סליחה על הצינייות במכתב הקודם
יעל
כפיה דתית! 48884
א. >"גם חלק מהחרדים תורמים למדינה".
נניח שכן, אז מה? יש איזו שהיא סיבה להעניק פטור גורף לחרדים משירות צבאי?

ב. מזל בכלל שאנשים ידעו שקרה משהו וצריך לפתוח רדיו. אם כולם היו חרדים, איש לא היה מנסה לפתוח את הרדיו עד מוצאי החג.

ב.ב. "ואני ממש לא חושבת שאתה צריך למות אם אתה מחלל שבת". למה לא, בעצם? זה בעשרת הדיברות, ויש על כך חוקים מפורשים בתורה. עונש זה גם יושם (ספר שמות, כמדומני).

ג. דברים הקשורים ליהדות אני לומד כל הזמן. אפילו כתבתי משהו שודאי ירגיז אותך (הסיפור הראשון שלי באייל הקורא: דיון 178). דת יכוה להחזיק 4000 שנה ללא שום בעיה, משום שאיש אינו בוחן ברצינות את אבני הבניין שלה.
כפיה דתית? 49352
א.כבר כתבתי לך הרבה פעמים שאני לא בעד פטור גורף מהצבא
ב.יש היום הזעקות רמקולים ועוד כל מיני דרכים להודיע לאנשים מה קרה או להודיע להם שצריך לפתוח רדיו!
ב.ב. *גם אם משהו היום היה רוצה להרוג אותך על חילול שבת הוא לא היה יכול לעשות את זה בלי סנהדרין גדולה (70 איש) שהרוב יגידו שזה אכן מגיע לך.
*לא מוצאים פסק דין מוות על חילול שבת רק למי שעבר על כך במזיד והתריעו בו שהמלאכה אסור ושהעונש הוא מוות בסקילה
*בית דין שהוציא פסק דין מוות אחת ל-‏70 שנה נקרא בית דין קטלני!
*בדור הזה לא שופטים יהודים כי זה דור של התחלת הגאולה ובדור הזה הנקודה שקושרת את כל היהודים ליהדות לפעמים מכוסה ולא מרגישים אותה (אצלך בטח יהודי זה רק מילה שכותבים בתעודת זהות) אבל היא קיימת!(ומה שאמרתי עכשיו זה לא דברים שאני המצאתי)
*עוד סיבה למה אני לא רוצה שתמות? האמת היא שאני פשוט נהנית מהשיחות האלה אף פעם לא יצא לי לחשוב כ"כ הרבה על הדת למעשה קורא שאני יושב כמה שעות וחושבת מה אתה תענה לי ואפילו חושבת על תשובות לשאלות שעוד לא שאלת.(ושלפעמים אתה בכלל לא שואל.)
ג.*כ"כ הרבה אנשים בחנו את אבני הבניין של היהדות שהמשפט שאמרת פשוט טיפשי(יצא לך פעם לקרוא את ספר הכוזרי?)
*הדת הפרימיטיבית (מלפני שני מכתבים)זה המשפט הכי לא נכון שאפשר להגיד על היהדות היום בחלק גדול של הבתים בציבור הדתי יש טלוויזיה וידאו מחשב שלא לדבר על מוצרי חשמל בסיסים (מקרר תנור תאורה וכו') תראה לי מקום אחד בכל התנ"ך שמוזכר בו חשמל (יש פעם אחת לפחות אבל זה לא קשור לשבת ואני אפילו לא יודעת אם זה במשמעות של חשמל היום.) ובכל זאת כל איש דתי יודע מה מותר לעשות בשבת אם חשמל ומה לא ויש עוד דוגמאות. אין דת כמו היהדות שנבחנה במשך 2000 שנה יהודים התפזרו בכל העולם (אירופה אסיה אמריקה וכו') ואחרי 2000 שנים חזרו לא"י עם אותה תורה.
*אתה מתייחס לתנ"ך כאל ספר סיפורים אני מסתכלת על התנ"ך כספר מוסר שלכל סיפור יש מסר לכן הפרוש שלך על מגילת אסתר לא מתקבל אצלי.
*אם אתה לא מאמין בתורה אז אתה בטח חושב שהעולם נוצר מפיצוץ אם אתה מאמין לדבר הזה ויתרת על כמה זכויות
א.לא לעבוד בשבת.
ב.לקרוא לשבת שבת אתה אמור לקרוא לה שביעי שבת זה כי ה' שבת ביום השביעי ממלאכה אבל אם הוא לא ברא את העולם אז הוא גם לא שבת! ואם כבר מדברים על ימים גם עם זה יש בעיה!
ג.להשתמש בימות השבוע (יום ולילה נקבעים לפי סיבוב כדור הארץ סביב עצמו חודש נקבע לפי סיבוב הירח ושנה לפי סיבוב כדור הארץ סביב השמש והשבוע? לפי היהדות השבוע נקבע לפי ימי בריאת העולם אבל אם העולם נוצר מפיצוץ גרעיני ואח"כ במשך מיליוני שנים אז כדאי שתעבור ליספור לפי הימים של השבוע (זה יותר קל מלספור שבוע שנמשך כמה מיליוני שנים)).
ועוד כמה דברים שלא קשורים לבריאת העולם
ד.הזכות על הארץ.
ה.הזכות להשתמש בשפה העיברית.
ו.למעשה גם את הכתבה על מגילת אסתר אין לך זכות לכתוב (מי אמר שמגילת אסתר אמיתית יותר מהתנך?)
כפיה דתית! 49380
אני יודע שחילול שבת הוא אסור ושהעונש על פי ההלכה הוא מוות בסקילה. אני מחלל שבת במזיד. מה שאני מבין מדברייך, ותקני אותי אם אני טועה, הוא שאכן מגיע לי עונש מוות בסקילה, אך יש בעיות טכניות מסויימות, כמו היעדר בית הדין בעל הסמכות המתאימה.

אבני הבניין של היהדות, הן קודם כל האקסיומות. יש שני עיקרי אמונה שאיננו שותפים להם. האחד - יש אלוהים. השני - הוא העניק לעם ישראל את התורה במעמד הר סיני. ככל הידוע לי - אין ביהדות בחינה ביקורתית של שני העיקרים האלה. שאר ענייני היהדות יכולים להיות נתונים לביקורת, אך הביקורת הזו אינה נוגעת באקסיומות, ולכן אינה מסכנת את היהדות.

העובדה שאנשים דתיים נהנים ממנעמי המודרנה אינ סותרת את העובדה שמדובר בדת פרימיטיבית. לא רק החשמל במשמעותו הנוכחית אינו מוזכר בתנ"ך. לא מוזכר גם שכדור הארץ הוא עגול ושהוא מקיף את השמש. עניינים אלה אינם מוזכרים, משום שכותבי התנ"ך לא ידעו אותם (משום שהם היו רק בני אדם. לא היתה שם שום השראה אלוהית).

את ממשיכה לנסות להסיק עלי מסקנות מעליבות מבלי להכיר אותי:

"אצלך בטח יהודי זה רק מילה שכותבים בתעודת זהות"
"אתה מתייחס לתנ"ך כאל ספר סיפורים"
"אתה בטח חושב שהעולם נוצר מפיצוץ"

מכאן את מפליגה לכמה מסקנות אבסורדיות. אם יהדות היא רק מלה בתעודת הזהות, הרי שלשיטתך אין משמעות ליהדות לא דתית. היות שאינני דתי, הרי שאני ואת איננו שייכים לאותו עם. יש מספר דרכים לעקוף זאת. הרב קוק, למשל, אמר, שאין בנמצא יהודי "לא דתי". זאב ז'בוטינסקי טען שהדת היהודית היתה הדבק שחיבר בין היהודים בגולה, אך עם התקומה המדינית לא יהיה יותר צורך בדבק זה. אני, כמובן, מקבל את דעתו בעניין זה.

יש מעט מאד "פירוש" במה שכתבתי על מגילת אסתר. הרוב הוא פשוט סיפור המגילה. סיפור של תככים ואכזריות.

הזכויות שויתרת עליהן עבורי אינן תלויות באמונה. יום מנוחה שבועי הוא זכות סוציאלית, שאינה נגזרת מכך שאלוהים שבת ממלאכתו ביום השביעי. היא היתה הגיונית גם אם הוא לא היה שובת (הרי איננו אלים, והיכולת שלנו לעבודה רצופה ודאי נמוכה משלו).
הזכות על הארץ נובעת מההיסטוריה שלנו בארץ, ולא מההבטחה שניתנה לאברהם אבינו. גם אם לא יישאר כאן אף יהודי והאדמה תישאר אצל צאצאי ישמעאל תתקיים ההבטחה "כי לך ולזרעך נתתי את הארץ הזו".
בעניין ספירת הימים בקבוצות של שבע - היא קיימת לא רק אצל היהודים, וכבר נדרשנו לה בעבר. דעתי היא שהספירה בקבוצות של שבעה ימים היא סיבוך מיותר, והיה עדיף להשתמש בשיטה אחרת (האמת היא שחשבתי על שיטה אחרת, אך לא זה המקום לדון בה).
מה קפצת פתאום עם הזכות להשתמש בשפה העברית? מה לאמונתי ולזכות השימוש בשפה?
ובעניין ה"זכות" שלי לכתוב את המאמר על מגילת אסתר, הוסיפי זאת לרשימת החטאים שלי. אני מבין שבגהינום מכינים לי כבר טיפול מיוחד ומחדדים את הקילשונים.
מגלה העולם! 49553
כל הכבוד שחשבת על שיטה אחרת באמת גאון מהלך.מר רבינוביץ' חשב על שיטה אחרת רק הוא לא רוצה לגלות אותה.
עכשיו הרשמת אותי!
מגלה העולם! 49560
אני מבין מהתגובה שלך שאת מסכימה עם כל שאר הדברים שהוא אמר.
מגלה העולם! 49603
הסיבה שאינני מפרט את השיטה היא שהיא אינה רלוונטית לדיון הנוכחי. יתכן שתמצאי אותה טפשית. לא בכדי היא נרשמה בסוגריים. זוהי הערת אגב ותו לא. אין לי שום כוונה להסתירה אם אראה שיש מישהו שמעוניין לדעת עליה.

האם יש רעיון כלשהו שאת רוצה לכתוב בתגובה להודעה עצמה?
כפיה דתית! 49557
כל הכבוד! שיטה באמת מצוינת לסתור דברים.
היה פיצוץ. איך? לא יודע
התא הבודד התפתח לגוף האדם המורכב והמסובך איך זה הגיוני?
לא יודע
תביא לי דברים מסודרים עם הוכחות ולא מגדל פורח באויר.
כפיה דתית! 49565
לא "היה פיצוץ". אם את מעוניינת להחכים בנושא, מומלץ סיפרו המצויין של סטיבן הוקינג "קיצור תולדות הזמן". אמנם מאז השתנו כמה דברים, אבל זה בהחלט מספק בתור התחלה.

לגבי האבולוציה - יש כמויות אדירות של ספרות בנושא. אמליץ על ספריו הנוחים לקריאה של סטיבן ג'יי גולד, ואם לא מפריע לך לקרוא באנגלית, קיים ספרו של סטיב ג'ונס (מה הקטע עם מדענים שקוראים להם סטיבן?) "Darwin's Ghost" שמנסה לסכם את התפתחות תיאורית האבולוציה מאז דארווין.
כפיה דתית? 49922
הלכתי וחיפשתי במשך כמה ימים תשובות לדברים שלך (לכן לקח לי כ"כ הרבה זמן להגיב)
א. רק שתדע שיש לך כישרון לראות רק מה שאתה רוצה ולא את כל מה שכותבים- תקרא גם את הסעיף הרביעי ב-ב.ב.
ב. מצאתי לך שני מאמרים אחד שעוסק בשאלה אם יש א-לוקים והשני שעוסק בשאלה על התורה.
המאמר הראשון נמצא בספר אמונות 1 של הרב ישראל הס עמוד 56 שם המאמר הוא: לחוש את הא-לוקים.
המאמר השני נמצא בספר אמונות 2 של הרב ישראל הס עמוד 12 שם המאמר הוא: אמת בפרסום.
ג.העניין הוא לא אם דתיים נהנים מהמודרניזציה אלא מה שרציתי להראות שהתורה היא תורת נצח שמשתנה עם הזמן חוץ מזה בקשר למה שאמרת שהעובדות על העולם לא מוזכרות בתנ"ך אז אני רוצה להפנות אותך לעוד ספר (2 כרכים) שנקרא יוסיף נחלה של הרב בא-גד בספר מופיעים כל מיני "תגליות" מהתקופה הזאת והוא מראה שהם מופיעים גם במקורות (תנ"ך משנה גמרא וכד').
ד.אני מצטערת שאתה נפגע אבל אני לא מבינה אם אתה לא מאמין בה' (זה לא עניין של דתי חילוני אלא מעבר לזה-אני יודעת על הרבה חילונים מאמינים) ואתה גם לא מאמין שהוא נתן את התורה אז איזה משמעות יש בשבילך לזה שאתה יהודי?. ומה שאמרתי לך ב-ב.ב4/ זה בדיוק מה שהרב קוק אמר!
אם לא איכפת לך תכתוב לי איך לדעתך נברא העולם (המפץ הגדול זה הדרך המדעית היחידה ששמעתי עליה (למרות שמדענים אומרים שהסיכוי להיווצרות ד.נ.א באופן אקראי הוא מיליארד בחזקת 100 (אם אני לא טועה))
מה בדיוק אתה חושב על התנ"ך? הכל נכון ,כלום לא נכון או שאתה משתמש בסכין בצד אחד הסטוריה מעניינת ובצד השני מצוות שמשהוא המציא?
ה.מה שאתה אומר לפי דברי ז'בוטינסקי זה שאתה ישראלי וזהו? ליהדות כיום אין בעינך שום משמעות? למעשה אם לא הבנת מה שאמרת במילים אחרות זה שאין שום הבדל בינך ובין איזה שהוא ערבי נוצרי או דרוזי שחי בארץ- אתה ישראלי הם ישראלים אז מה ההבדל בעצם?
ו. את הקטע שלך על מגילת אסתר העברתי למורה שלי לתנ"ך והנה התגובות(ומסתבר שיש בפירוש שלך הרבה יותר פירוש ודעות ממה שעובדות.):
*תוכיח שהמגילה נכתבה ע"י המנצחים ושהושמטו ממנה עובדות (ואל תוכיח רק חצי הערה)
*מה שנכתב בפסקה השלישית בוודאי הוסתר מהעולם לעומת זאת בתנ"ך לא מהססים לספר על חטא דוד ובת-שבע למשל…
*פסקאות 3-8 אינם מעידות על דבר חוץ מאשר על חולשתו של המלך וחולשתה של הממלכה הפרסית
*למילה דוד יש להתייחס כפשוטו.
*מרדכי-ע"ש האל מרודך ואסתר ע"ש האלילה עשתורת – יהודים לא נמנעו מלקרוא לבניהם בשמות המורכבים משמות אלילים בבליים משום שהמשמעות המקורית של השם (לא ה') טושטשה חוץ מזה יש דעה נוספת שאסתר הוא שם פרסי שמשמעותו כוכב (star )
*שמה המקורי של אסתר היה הדסה ומשמונתה למלכה הוא שונה לאסתר.
*הגעתה למסקנה שהוא אימן את אסתר מהפסוק "והוא אומן את הדסה היא אסתר"? כי אם כן יש לי חידוש בשבילך אומן פירושו :מגדל, מחנך, מטפל (ולא מאמן) ההוכחה ספר במדבר פרק י"א פסוק י"ב.
ואם זה לא מהפסוק הזה תוכיח שהוא אימן אותה
*מניין לך שלא היה לה כל קושי לנצח את יריבותיה.
*לא כתוב שמרדכי דאג לכך ששמו יוזכר כמביא המידע על בגתן ותרש להפך משום שמרדכי לא רצה לפרסם ברבים כי הוא גילה את הקשר אמר לאסתר שתעביר את המידע.
*מרדכי לא כרע ולא השתחווה מחמת יהדותו(כריעה והשתחוייה יחד בתנ"ך מופיעים יחד אך ורק בקשר לקב"ה)
*מרדכי דאג להודיע לפמליא שהוא יהודי כדי שיבינו שהוא לא משתחווה להמן מסיבות דתיות .
*תוכיח שהוא צפה את מה שעומד להתרחש.
*את עשרת אלפים ככרות הכסף שהוא סכום אגדי קווה המן להשיג מביזת היהודים!
*המועד שהוכרז הוא י"ג באדר כמעט שנה אחרי י"ג בניסן-יום הפור
*מרדכי לבש שק ואפר כאות אבל ומכיוון שאסור לבוא אל שער המלך בלבוש אבל (אין לבוא אל שער המלך בלבוש שק")לכן מרדכי הגיע רק עד השער.
*אסתר נבהלה מכל ההצגה- רק חבל שזאת לא הייתה הצגה אלה מצוקה גדולה.
*כאשר אסתר אומרת שהמלך לא קרא לה זה שלושים יום היא התכוונה לומר ש: או שאהבתו של המלך אלי התרופפה או שתורי מגיע בעוד כמה ימים ולכן אין כעת צורך בסיכונים מיותרים.
*פסקה 17 מורכבת משני משפטים שפותחים- שניהם במילה יתכן- שני משפטי דעה וזאת דעה שלך בלבד אם אתה רוצה להוכיח שיא נכונה תביא ראיות.
*ואיפה אתה יודע ששמה של אסתר שונה ע"י מרדכי?
*זה שמרדכי איים על אסתר בפרסום יהדותה כדי לשמור על שליטתו בה היא דעה שלך בלבד ואין לה הוכחות!
*אסתר לא נצלה את זה שאחשורוש קרה לה כדי לגמור עם הפרשיה כי היא התכוונה להטעות אותו שיחשוב שהיא מרת נפש משום שלא קרא לה 30 יום , לכן עליו לפייס אותה ולחלוק לה כבוד ע"י שיבוא למשתה.
*נראה שאסתר עצמה קלטה את אומנות המניפולציה… -זה נראה לך בלבד!
*תוכיח שמורדכי היה כנופיית תככנים
*שכחת לציין שהמן חשב שמפגן הכבוד מיועד לו!
*ההאשמה שמופרכת לחלוטין מבחינתך לא הייתה מופרכת כלל מצד אחשורוש.
*אין שום סיבה שאחשורוש ירצה להרוג את המן הוא הרי גידל אותו!
*זה שתלו את המן על העץ זה הגיעה לו.
*איפה כתוב שאסתר הצילה את מרדכי מהתנקשות?
*זה פשע לחשוב שהשימוש שעשה מרדכי בטבעת המלך הוא שימוש נפשע! הגנה עצמית זה פשע?
*שכחת לציין שהצו של המן לא בוטל.
*בצו המלכותי של מרדכי לא אמר שהיהודים ירצחו את אויביהם אלא ינקמו באויבהם
*מניין לך שהיהודים "שחטו"?
*75000 איש לא בפרס אלא בכל 127 מדינות המלך 600 איש בכל מדינה.
*אלא תאוות הנקם בלבד- שנה שלימה התארגנו שונאי ישראל לטבוח ביהודים, אסור להם להתגונן?
*בשושן הבירה עוד 300 איש-כתוב במפורש "נקהלו לעבוד על נפשם" אז לפי מה שאתה אומר מי שנלחם על נפשו הוא רוצח?
ז.* גם אם יש לך זכות ליום מנוחה שבועי זה לא זכות על השבת.
*וההיסטוריה שלנו בארץ- ממה היא נובעת?
ישמעאל לא נחשב צאצא של אברהם לעניין ירושת הנחלה כי הוא היה בן של שפחה ולכן גם הוא נחשב עבד.
*הספירה בקבוצות של שבע מקורה אצל היהודים משתמשים בה גם גויים מהסיבה הפשוטה – הדתות השלטות בעולם הם נצרות יהדות ואיסלאם שלושת הדתות מאמינות בתורה ובזה שהעולם נברא תוך 7 ימים.
*העברית היא שפת התנ"ך!
*התנ"ך הוא דבר אחד ואו שהכל אמת או שהכל שקר אם אתה טוען שהתורה היא המצאה והנביאים גם כן (אם אין א-לוקים אז אין נביאי אמת) אז למה מגילת אסתר יותר אמיתית מספרים אחרים של התנ"ך? ובשביל מה להשקיע בלכתוב כתבה על סיפור שלא היה ולא נברא?
אשמח לקבל תגובה
יעל
כפיה דתית? 49929
Wow. ספרתי 47 נקודות שעליהן את רוצה תשובה. לאט-לאט.
ברשותך, הייתי הרבה יותר מאושר אם הדיון על מגילת אסתר היה מתבצע בתוך המאמר ההוא, ולא כאן. לאנשים יהיה קשה לקפוץ מהדיון כאן לדיון ההוא כדי לאמת ולעמת נקודות כאלה ואחרות. לכן, למה שכתבת על מגילת אסתר לא אתייחס בשלב זה (אתייחס, כמובן, אם תציגי את הסתייגויותייך במאמר המקורי).

>"א. רק שתדע שיש לך כישרון לראות רק מה שאתה רוצה ולא את כל מה שכותבים".
נו, טוב. מאד הייתי רוצה שתקראי את ההודעה שלך מול ההודעה שעליה היא אמורה לענות. תיווכחי לדעת שהתייחסת למעט מאד דברים שכתבתי שם. לשון אחר - הפוסל במומו פוסל.

אני מעריך את זה שחיפשת ומצאת מקורות העונים על שאלתי. בכל אופן - נראה לי שאתקשה להשיגם (ולא שאתאמץ במיוחד. האם כבר קראת את ספריו של גולד שעליהם הומלץ כאן? לא משנה.) לדיוני אייל עדיף לצטט מקורות הנמצאים ברשת האינטרנט, דבר שיאפשר לכל הקוראים להשתתף בדיון. אולי תוכלי לסכם, בקצרה, את הטיעונים העיקריים המופיעים במקורות האלה.

כנ"ל לגבי ספרי הרב בא-גד, הזכור לנו דווקא בהקשרים קומיים. מהתבטאויותיו באמצעי התקשורת לא התרשמתי שמדובר באיש אשכולות, אך זוהי התרשמות שטחית. גם כאן הייתי רוצה לראות דוגמאות פרטניות, ובשלב ראשון - התייחסות במקורותינו שהעולם הוא כדורי.

>"אם אתה לא מאמין בה' ... ואתה גם לא מאמין שהוא נתן את התורה אז איזה משמעות יש בשבילך לזה שאתה יהודי?"
לאחר שנים של אינדוקטרינציה, נותרת תחת הרושם שהעם ודתו חד הם. את תינוקת שנשבתה. אין שום הכרח להאמין באלוהים כדי להשתייך לעם היהודי. מבחינה היסטורית, לעם היהודי היתה דת שלה לא היו שותפים בני עמים אחרים. לכן נוצרה זהות דה-פאקטו בין השניים. תחושת השתייכותי לעם היהודי היא חזקה מאד, כמו אמונתי שאין אלוהים. אולי קל יותר להבין זאת אם ניקח דוגמא מרוחקת מעט. אין עם מוסלמי. דת האיסלאם מקיפה את מדינות ערב, חלק באירופה (אלבניה),חלקים בדרום מזרח אסיה (אינדונזיה), חלקים בברית המועצות לשעבר (אזרביג'אן) וכדומה. האלבנים והאינדונזים אינם רואים את עצמם כשייכים לאותו עם. הם רק שותפים לאותה דת. באופן תאורטי היה יכול להיות עם נוסף שיאמץ את היהדות כדרך חיים (אם כי ההבטחה ניתנה רק לאברהם אבינו ולזרעו). על יצירה יהודית חילונית הנשענת על מקורות דתיים כתבתי פעם: תגובה 11127 .

>"אם לא איכפת לך תכתוב לי איך לדעתך נברא העולם"
אפילו בשאלה זו את מתקשה להתנתק מהנחות היסוד שלך. מה פירוש 'נברא'? קודם כל, למרות שיש לי הסבר חלקי לשאלתך, אני מודה בכך שיש תופעות רבות שאין לי הסבר אליהן. הדבר נובע מכך שהידע האנושי הוא מוגבל. לא שיש לך הסברים טובים על מהות האלוהים (איך הוא 'נברא', למשל). הפתרון שלך הוא שהעולם נברא על ידי אלוהים, שנאמר: בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ. באמת? ומה לפני הראשית? ואיך הוא יצר (מובן, על ידי זה שהוא אלוהים. תשובה פנטסטית). התשובה המקובלת כיום במדע, על פי הבנתי המוגבלת (בין השאר, משום שזה אינו מקצועי): חוקי הטבע לא משתנים עם הזמן. לכן ניתן לבצע אקסטראפולציה לאחור. היות שכל גרמי השמיים מתרחקים זה מזה, ניתן לחשב נקודת זמן בעבר, בה היה כל החומר ביקום מרוכז בנקודה אחת, משם התחיל להתפשט בפרץ של אנרגיה. אני משוכנע שהפיסיקאים שבין הקוראים תולשים כעת את שערות ראשיהם מחמת הרדוקציה שאני עושה לאחת התאוריות המדעיות החשובות ביותר. מה שחשוב בתאוריה המדעית הוא שיש לה התחלה, אמצע וסוף. ניתן לבחון את האקסיומות שלה ולדון על כל נקודה. האקסיומה "יש אלוהים והוא יצר את היקום" אינה מסבירה דבר מעבר לכך, כמו האם יש קשר בין היווצרות היקום לבין העובדה שגרמי השמיים מתרחקים זה מזה. לפחות התאוריה הפיזיקלית מסבירה את הקשר.

>"התנ"ך הוא דבר אחד ואו שהכל אמת או שהכל שקר".
אולי אצל דתיים זה כך. אני יכול להעלות בדעתי עוד כמה אפשרויות ביניים. לדעתי, התנ"ך הוא אוסף של סיפורים, אגדות, מיתוסים, אירועים שהתרחשו במציאות וחוקים. כמסמך, הוא הדבר המקיף ביותר שיש לנו על התקופה שלפני 2000-4000 שנה, וערכו לא יסולא בפז. להתנהג לפי החוקים הכתובים בו? להאמין בכל מה שנכתב בו? זה עניין שונה לחלוטין. העובדה, הנכונה, שהעברית היא שפת התנ"ך אינה מפקיעה ממני את הזכות לשימוש בה. אם אנגלי לא מאמין במה ששקספיר כתב (והוא לא.) - האם הוא צריך להפסיק להשתמש בשפה האנגלית?

כל מוסלמי מאמין יאמר לך שאלוהים כתב את הקוראן בשפה הערבית. עם זאת - יש ערבים נוצרים. האם אסור להם לדבר בערבית?
כפיה דתית? 49940
Judaism is linked to the Jewish people like Christianity to its church and Islam to its great Arab nation. There's no church without christianity, there's no Jewish people without Judaism. We simply have no other content to relate to as a people. So there are those who suggest to create an Israeli people independant in its religious origins, or further - a Canaanite people over the ruins of its religious origins, but currently it's the Israeli people whose existence is in doubt, and not the Jewish people.

One may say that the new Israeli people is as artificial as its Palestenian counterpart. Both were made up as a result of recent local political shifts.
כפיה דתית? 49990
>"יהדות מתייחסת לעם היהודי כמו הנצרות לכנסיה"
לאו דווקא. יהדות מתייחסת לבית הכנסת כמו הנצרות לכנסיה. אם כוונתך ל"כנסיה" במובן הרחב שלה, הרי שהיחס בין הנצרות לכנסיה הוא כמו היחס בין היהדות למוסדות הדת (הרבנות). "העם היהודי" הוא העם שבקרבו צמחה היהדות (ואגב - גם הנצרות). הדת היהודית עבורו היא חלק מהזיכרון הקולקטיבי. היא לא המהות שלו. עם אינו מוגדר על פי דתו. כמו שאין עם שדתו מוסלמית ואין עם שדתו נוצרית, אין עם שדתו יהודית. רוב בני העם היהודי מאמינים גם בדת היהודית, אך לא כולם.

אינני מבין מדוע עם הוא פחות עם רק משום שהוא חדש, יחסית, כפי שאתה אומר על העם הישראלי, הפלשתינאי וכו'.
כפיה דתית? 49995
בסה''כ הצגתי טענה מוכרת שהיטיב לתאר ממני פרופ' יגאל עילם. הזכרתי אותה במאמרי הראשון, 'קץ היהדות', אם אתה מתעניין. הזיקה בין הדת היהודית ללאום היהודי יחודית למקרה שלנו, ואינה ברת השוואה (לדעתי) לזיקה בין דת ללאום במקרים אחרים. הכנסייה היא 'בית ישראל' עבור הנצרות ואינה מצטמטמת לממסד בירוקרטי או משכני-מקומי כמו בית-כנסת או חצר רבנית. זיקתם של מיליוני בני הכנסיה הקתולית אינה למבנה כנסיית סן-פטרוס אלא לנצרות הקתולית. את תפקידם ממלא עבור היהדות העם היהודי. אין לעם היהודי מהות אחרת, מכאן שהוא, ורק הוא, מוגדר ע''פ דתו. הרפורמים ניסו לשבור תלות הדדית זו ולהפוך לגרמנים בני דת-משה תוך השמטת הסממנים הלאומיים מסידור התפילה, הכנענים ניסו להתכחש לחלוטין למוצאם היהודי ולחזור ל'שורשיהם' הפניקיים, זה לא עבד.

עם הוא פחות עם אם יש לו פחות מורשת. העם הפלשתיני הוא נכון לעכשיו המצאה מדינית נטולת תוכן היסטורי. עם השנים יתעצב תוכנו ותרבותו, כפי שכבר היום ניתן למצוא סממנים תרבותיים נבדלים בערי הגדה השונות, בדומה לסממנים השונים בי-ם, ת''א, חיפה וחולון.
כפיה דתית? 50007
>"אין לעם היהודי מהות אחרת"
כלומר - אחרי היסטוריה של 4000 שנה, שבהן הושקעו משאבים אדירים בחינוך מדור לדור, התוכן היחיד שמצאת הוא הדת היהודית?

כבר הצגתי זאת בעבר, ואציג שוב: האייל הקורא הוא אתר יהודי קלאסי, עם כל הפילפולים הנחוצים. מצא אתר דומה באנגלית (הסיבה שהחיפוש מוגבל דווקא לאנגלית היא שאני לא אהיה מסוגל לשפוט אתרים בשפות אחרות). שמא תאמר שמה שמאחד את באי האייל הוא דתם?
כפיה דתית? 50041
לא אמרתי תוכן, כי אם מהות. כך למשל, ארכיאולוג יכול לזהות ישוב פלשתי לפי סוגי החרסים היחודיים להם, וישוב ישראלי לפי היעדר עצמות חזיר בשכבת הישוב הזו בתל החפירות. אין זאת אומרת שהתוכן היחיד שניתן למצוא בתרבות הפלשתית הוא קדרות יחודית, או שכל מה שהישראלים עשו היה לחוס על חזיריהם. אך אם עלי לומר במה נבדל העם היהודי מעמים אחרים, מהות השוני תיגזר מדתו השונה. לצורך העניין, גם ההתפלפלות היהודית נגזרת מן התרבות המשנאית היהודית, גם אם ניתן להפעיל את אותם כלים פולמוסיים לצורך התדיינות בענייני חולין. מכאן שמה שמאחד את באי האייל הוא תרבות הפולמוס היהודית, אשר כרוכה במקורותיה הדתיים. זאת באופן בלתי תלוי ביכולתם של כלים פולמוסיים אלה להתקיים בעתיד בנפרד מן היהדות או אף בהיעדרה.

אם דיונים במיילינג-ליסט נופלים לקטיגוריה שהגדרת, הרי שהזדמן לי זה מכבר לנהל דיונים מרנינים ברמה של האייל במיילינג-ליסט שוקק החיים של כנסיית הוירוס. תכתובותיי הנושנות (96'~) זמינות דרך אתרי הפרטי. הרוב המכריע של חברי הכנסייה לא היו יהודים אלא אתיאיסטים ממוצא נוצרי.
כפיה דתית? 50049
שכחת לציין את כתובת אתרך הפרטי.
נה, סתם נמאס לי להשוויץ 50063
(מצוין גם בדף היוצר שלי באייל, אבל מי בכלל מסתכל שם (: )
נה, סתם נמאס לי להשוויץ 70520
אתה באמת מוכר את החולצות האלה?
כפיה דתית? 50046
א.אני לא מדברת עם הקוראים אלא איתך! ולכן הצרכים של הקוראים האחרים לא מפריעים לי יותר מידי! אתה מנסה להתחמק!
ב.תכתוב לי פה את התשובות על מגילת אסתר לא יהיה לי נח לנדוד בין שני הכתבות. אם אתה רוצה שיראו את זה גם שם אתה יכול לעשות העתק והדבק.
ג.נניח שהעולם נברא לפי התאוריה שלך איך נוצר החי? (צומח חי ומדבר)
ד.מצאתי לך מקור שבו כתוב שכדו"א עגול!
בזוהר (שנכתב ע"י רבי שמעון בר יוחאי לפני כ-‏2000 שנה) כתוב:כל ישובא מתגלגלא בעיגולא ככדור (כל הישוב-כלומר,העולם והאנושות שעליו-מתגלגל בעיגול ככדור.) אלין לתתא ואלין לעילא (אלה-כלומר חלקם-מתגוררים למטה, בתחתית הכדור, ואלה למעלה) וכל אינון בריין משניין בחזווייהו משנויא דאוירא, כפום כל אתר ואתר,וקיימין בקיומייהו כשאר בני נשא.(וכל אלה הבריות-המתגוררים בחלקים השונים של הכדור-שונים בחזותם-בצבעם,בקלסטר פניהם וכד',-מחמת שינוי מזג האוויר,כפי מזג האוויר של כל מקום ומקום.אולם עומדים הם כשאר בני האדם.) ועל דא אית אתר בישובא (ועל כן יש מקום בעולם)כד נהירין לאלין,חשיך לאלין. לאלין יממא ולאלין לליא.(כאשר אור לאלה חושך לאלה.לאלה יום,ולאלה לילה).ואית אתר דכוליה יממא,ולא אישתכח ביה ליליא בר בשעתא חדא זעירה.(ויש מקום בעולם שמואר תמיד ולא ימצא בו לילה,אלא זמן מועט .) וכו'.דהכי כתיב (שכך כתוב)אודך על כי נוראות נפלאתי נפלאים מעשיך!(תהילים קל"ט) ורזא דא איתמסר למאריהון דחוכמה (וסוד זה נמסר לבעלי החוכמה-חוכמת התורה) וכו' (הזוהר ויקרא דף י',א')
חז"ל מצהירים שמקור מידע זה אינו ממחקר אלא נמסר להם לבעלי-חוכמת התורה. האם אין די בכך להוכיח שהתורה מן השמים היא?
ה.אני לא מתייחסת כרגע למאמר שלך על הדת כי אין לי זמן עכשיו לקרוא אותו
ו.כאשר אני מתעלמת מנושא אני מתעלמת מכולו לא מחלקו (ואני בד"כ משתדלת לחזור לנושא הזה)
ז.שכחת לשנות בכותרת את הסימן שאלה לסימן קריאה!
מחכה לתגובה.
ח.בוא נעזוב כרגע את העיברית יש הגיון במה שאמרת.
ט.אם התעלמת מישמעל אני אמורה להבין מזה שאתה מסכים?
יעל.
כפיה דתית!! 50053
א+ב. באייל הקורא את מדברת עם הקוראים ולא איתי. אם את רוצה לדבר איתי, לחצי על השם שלי ושלחי לי הודעת דואר אלקטרוני. אין שום היגיון לפזר את הדיון על מגילת אסתר על פני סיפור שעניינו תקשורת המונים.

ג. זו לא התאוריה שלי. זו דוגמא לתאוריה הבנויה על פי המתודה המדעית. יש גם תאוריות המסבירות כיצד נוצרו החיים, הבנויות גם הן על פי אותה מתודה. אין אינן קשורות לתאוריה על יצירת העולם. אחד מהמרכיבים החשובים של כל תאוריה מדעית הוא אפשרות ההפרכה, כלומר: אם ימצאו משהו שאינו מתיישב עם התאוריה, יש לשנותה או לבטלה. מובן שבדת היהודית אין שום מגבלה מעין זו. איך נוצר החי? השאלה הגדולה היא איך נוצרו לראשונה פרודות בעלות יכולת שיכפול עצמי. הן נוצרו באקראי. עד כמה שידוע לי הצליחו ליצור בתנאי מעבדה שרשראות מולקולריות בעלות שלד פחמתי, שגם השתכפלו. אני חייב לומר שאין לי פרטים נוספים, ואשמח אם מישהו מהקוראים יביא סימוכין נוספים.

ד. יפה. אני מבין שכבר לפני 200 שנה היה מישהו משכיל דיו כדי ללמוד את חוכמת המצרים הקדמונים. יש חילוקי דעות באם עניין הארץ הכדורית התגלה למצרים הקדמונים 600 שנה לפני ספר הזוהר (http://www.sover.net/~rc/deep_secrets/measuring/inde...) או לארטוסתנס, יווני שחי במצרים, 200 שנה לפני ספר הזוהר (http://galileoandeinstein.physics.virginia.edu/lectu...). אבל אני ביקשתי מקור תנ"כי, ולא ספר חיצוני מאוחר. היות שבתנ"ך מסופר על בריאת העולם, ועוד ניסים וקשקושים (שמש בגבעון דום), הגיוני לחפש דווקא שם את דעת קדמונינו על העולם.

ז. אני מתנצל. הוספתי סימן קריאה אחד כדי לכפר על העוון.

ט. לאו דווקא. כאמור - היו הרבה נקודות, והיה קשה להתייחס לכולן. זכותו של בן לרשת את אביו אינה תלויה ביחסים המשפטיים שבין אמו ואביו. ההבטחה הפשוטה היא "כי לך ולזרעך נתתי את הארץ הזאת". ההבטחה תתקיים גם אם בני ישמעאל ירשו את הארץ, גם אם לטעמך מוצאם מצד האם אינו מכובד דיו.

מכל הסיפורים הכרוכים באברהם אבינו, סיפור ישמעאל הוא אחד מהשניים שהייתי רוצה שלא יהיו. מאד לא נוח לי עם הסיפור שבו אברהם מגרש למדבר את בנו ואת אם בנו מחמת הצקותיה של אשתו. זהו חטא שקשה לכפר עליו. בהתחשב בכך שבסיפור עקידת יצחק הוא ניסה לרצוח את בנו השני, יתכן שהדברים מתאזנים (דבר שאינני יכול לומר על מצבו הנפשי של מישהו ששומע קולות המצווים עליו להקריב את בנו).
כפיה דתית? 50915
מצטערת על האיחור יש בעיה עם המחשבים שאני כותבת מהם בד"כ.
א+ב.אני מדברת איתך! במקום שפתוח לקריאה וביקורת של אנשים אחרים. ואם בכתבה הזאת היתה סיבה להכניס את הדיון על שידורים ביוה"כ (ברור שחייבים להכניס את הנושא אם לא זה היה פוגע בשלמות הכתבה) אין שום סיבה לא להכניס פה דיון על מגילת אסתר (בד"כ אין לי מספיק זמן לגלוש בין 2 הכתבות). אתה שוב מנסה להתחמק!!!!!!!!!!!!! (המשפט האחרון זה החלק העיקרי של התשובה שלי).
ג.א. אם לא אכפת לך השפה שאתה משתמש בה קצת גבוה (אם את מנסה להראות גאון-זה בסדר אבל אם לא)בבקשה תוריד את הרמה הלשונית(אפשר לכתוב בצורה מכובדת ובכל זאת קריאה-זה לא דברים מנוגדים)
ג.ב והשרשראות האלה גם הפכו לגוף (בטוח) ויצרו לעצמם אמצעי הגנה והם גם היו מצליחים לעשות את זה מחוץ לתנאי מעבדה...(זה רק אם לא הבנת שיש הבדל בין תהליך טבעי שנעשה בטבע לתהליך טבעי שנעשה במעבדה) ולא נראה לי שזה יכול לקראת לבד מחוץ לתנאי מעבדה.
ג.ג. עדיין לא הצליחו ליצור תא או אטום.
ג.ד. בקשר למה שאמרת פעם קודמת שנינו מסכימים שחייב להיות משהוא ראשוני אני אומרת שזה א-לוקים אתה אומר שזה הענן גז שלך (או מה שזה לא היה)בכול אופן זה היה משהו דומם,ומדומם לא יכול לצאת משהו חי (חוץ מאשר אם אתה חושב כמו פעם שמעוף מקולקל נולדים זבובים וכד').
ד.אל תתחיל לחפש תרוצים-במציאות לפני כמה זמן אנשים התחילו להכיר בעובדה שכדור הארץ עגול.
ה.שכחת לרשום ה' ו-ו'
ו.במכתב האחרון כתבת שהזוהר טעה אז אם לא הבחנת דווקא הקטע שבו מצאת את ה"טעות" זה קטע שהוא מסקנה של חז"ל.
ז.מה הייתי עושה בלי הסימן קריאה שלך?
ט.א.למה אתה כותב שזאת דעתי? חוץ מזה אם אני לא טועה הגר היתה שיכת למשפחת מלכי מצרים וזה לא סותר את זה שהיא היתה שפחה ולכן בנה היה עבד ועבד לא מקבל ירושה.ומכיוון שיצחק היה היורש של אברהם בתפקידו בעולם ההבטחה יכולה להתקיים רק בו.
ט.ב.שרה אמרה לאברהם לגרש את ישמעאל בגלל שהוא היה הורס את החינוך של יצחק ושכחת לציין שגם במקרה של ישמעאל אברהם עשה זאת בעקבות ציווי של ד' שאמר לו לעשות את דבר שרה.
ט.ג. אני משערת שבחיים לא ראיתה נבואה ולכן אתה לא יכול לשפוט את אברהם על ה"קולות" שציוו עליו לעקוד את יצחק.
י.אתה יכול להפנות אותי לפחות אתרים ממילא אני לא הולכת לרוב האתרים שאתה כותב אבל אתה יכול להמשיך לכתוב שמות של אתרים אם אתה עושה את זה לרווחת הקוראים האחרים (זה יכול לספק לך תרוץ טוב כדי להמשיך להתחמק).
י"א.כדי שהמכתבים שלנו ימשיכו להיות קשורים לכתבה אז יש לי בשבילך כאן הצעה (שאתה לא חייב לקבל ובבקשה אל תפתח אותה לדיון): תשמע קצת פחות תקשורת אנטי דתית.
י"ב. גם לא קשור אבל מעניין אותי אם אתה מגדיר את עצמך ימני או שמאלני.
מחכה לתשובה ומצטערת אם לפעמים אני יותר מידי צינית (יכול להיות שזה לא קורא אף פעם!)
יעל
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 51017
ג. ב. דווקא לפי מה שאני שמעתי ניסו לשחזר במעבדה את התנאים המשוערים של כדה"א בזמן המשוער של הווצרות החיים הראשונים, כדי לראות האם אפשרית הווצרות אבני הבניין של החיים.

ג. ג. ליצור ממה? להזכירך, יצרנו זה לא מכבר כבשה. יותר מרשים מתא אחד. ואטומים אפשר ליצור כל הזמן, כשאלקטרון ופוזיטרון נפגשים הם יוצרים לפעמים פוזיטרוניוּם, ואנחנו יכולים לדאוג להפגיש אותם. זה נקרא אצלך ליצור?
אם כוונתך שאנו לא מסוגלים ליצור חלקיקים יסודיים, ובכן, זה נכון. למעשה, זה נכון לפי הגדרה. הרי כל עוד החלקיק נקרא יסודי, זה בגלל שאנו לא יכולים ליצור אותו מחלקיקים בסיסיים יותר...

ג. ד. כאן יש לי שני דברים לומר. ראשית, אין זה נכון שמדבר דומם לא יכול לצאת משהו חי. דעי - את, כמו כל שאר האנושות, בנוייה ביסודך מפחמן - יסוד שבצורתו הטהורה וודאי שהוא דומם (הוא בא בצורת גרפיט, יהלום, ועוד כל מיני מבנים גבישיים), שנית, והרבה יותר חשוב: אלוהים אצלך הוא דומם?? כתבת: "חייב להיות משהוא ראשוני אני אומרת שזה א-לוקים ... בכול אופן זה היה משהו דומם". הגישה הרגילה של הדת אל אלוהים היא כאל כל דבר חוץ מדומם, אשמח לאבהרה.

גלעד

(רק הערה צורנית, אם תוכלי לרווח את הודעותיך עם אנטר מידי פעם, יקל עלי לקרוא אותן)
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 97791
ג.ב. ומה קרה?

ג.ג. אנחנו אולי יכולים ליצור אטום אבל זה רק בתנאי מעבדה ותסכים איתי שהטבע זה לא מעבדה. ובקשר לכבשה דולי אני יוצאת מנקודת הנחה שלפני שהעולם נוצר לא היו תאים חיים כי לא היתה אטמוספרה ואותי לימדו בשיעורי ביולוגיה שכל דבר חי גם בצורתו הבסיסית ביותר לא יכול לשרוד בלי אויר. למרות שעכשיו בדקים אם יש חיים על אחד מתוך 16 הירחים של צדק שנקרא אירופה.

ג.ד אנחנו בנויים מחומרים דוממים אבל אנחנו לא נוצרים מהם לשום דומם אין גנים ולכן הוא גם לא נושא את האפשרות ליצור חיים.
ג.ד.א כשאמרתי שזה היה משהו דומם התכוונתי לענן גז או מה שזה לא היה. בכל אופן לאור העובדה שמעולם לא ראיתי את האלוקים אני לא יכולה להגיד לך מהו למרות שאני משערת שהוא משהו שמעבר לטבע.

יעל
(יש רווח בין השורות... בשבילך ולרווחת הקוראים האחרים (אם יש כאלה)).
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 98412
ב. הצליחו. אאל"ט, נוצרו חלבונים דומים לחומצות אמינו, אבני הבניין של החיים.

ג+ד. במעבדה אנו מנסים לדמות את הטבע בניסויים כגון אלה. כשאת אומרת "לפני שהעולם נוצר" את מתכוונת ע"י השכינה או בגישה הפיזיקלית? אם הראשון, אז אין לי מה להוסיף (חוץ מזה שאין שכינה, אבל לאמשנה), אם השני, אז נכון, לפני שכדה"א נוצר, לא היו על פניו חיים.

אחרי שהוא נוצר, ונוצרה האטמוספירה שלו (האוויר), כבר כן. תא חי עם גנים זה פיתוח מאוחר יחסית (בן שתי מיליארד שנה, כמדומני), ויש מספר תאוריות המסבירות כיצד היה יכול להווצר מחומר דומם. אני שוב אפנה אותך ל"שען העיוור" או "הגן האנוכי" של דוקינס. התרגומים מצויינים, וראיתי שהם עולים 30 ש"ח בצומת ספרים, או בחינם בספרייה הקרובה לביתך.

ה. אילו דברים יש מעבר לטבע? בעצם, יותר בסיסי: מהו טבע, לשיטתך?
תיקונים קלים 98415
ב. "חלבונים דומים לחומצות אמינו"? חומצות אמינו הן אבני הבניין של החלבונים.

יש עדויות לתאים מלפני כ 3.5 מיליארד שנה.

(אז מה? אז כלום. תודה, סליחה ושליחה)
תיקונים קלים 98416
ואללה, הפכתי את הביולוגיה שלי.
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 99145
ג=ד. אני מתכוונת לשני המקרים.
וממה בכלל לפי דעתך נוצר החומר הדומם הראשון?
ה.כל מיני דברים.
כשאני עומרת טבע אני מתכוונת לדברים חומריים שניתן למדוד/לבדוק וכו' באמצעים מדעיים.
לא כל מה שלא ניתן למדוד לא קיים למשל אתה לא יכול להגיד שאין לאנשים דמיון כי אי אפשר למדוד זאת.
(כבר סיפרו את הבדיחה על המורה הקומוניסט שאמר לתלמיד שלו שאין אלוקים כי לא רואים אותו והתלמיד ענה שלמורה אין שכל כי לא רואים אותו...(והמבין יבין...))
לא כל דבר שאנחנו לא מבינים לא קיים!
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 99147
ד. לא יודע.
ממה לדעתך?

ה. את אומרת שהדמיון האנושי אינו חלק מהטבע? למה, בעצם? הרי האדם הוא חלק מהטבע, השכל שלו גם, והדמיון שלו הוא חלק מהשכל שלו. אמת, לא חלק מהמוח שאני יכול להצביע עליו במדויק, אבל אז מה.

לא ניתן לכמת בכלים מדעיים (זאת אומרת, לתת חיזוי) את מזג האוויר. האם זה אומר שמזג האוויר אינו חלק מהטבע?
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 100179
ד. אם אתה מאמין באלוקים ואתה מאמין שהוא כל יכול (אבל אתה לא) אז אתה יכול להאמין שהוא יכול לברוא משהו מכלום.

ה.1. האמת היא שנראה לי שכן אפשר למצוא חלק מסויים במוח שמצביע על הדימיון אבל העקרון הוא שיש דברים שאי אפשר להסביר/להוכיח/להדגים וכו' באמצעים מדעיים.
(לדוג' אסטרולוגיה תנסה להסביר איך הכוכבים משפעים על אנשים (ואני כן מאמינה שאסטרולוגיה נכונה באותה מידה שאני מאמינה שאסור להשתמש בה)) קח לדוגמא מה שאנשים רואים(!!!) אחרי שהם מתים (במוות קליני).

ה.2. אני לא דברתי על לחזות אלה על למדוד ואתה בהחלט יכול למדוד ולהסביר מזג אוויר באמצעים מדעיים.(עצמת רוח כמות גשם סיבות להוצרות הגשם וכו')
את עובדת כוכבים ומזלות! 100180
אסטרולוג - מדען עשתורת!
אמונה באסטרולוגיה - אמונה בפולחן העשתורת!
את עכו"ם! את עובדת עבודה זרה!
תתביישי!
את עובדת כוכבים ומזלות! 103340
אני לא עובדת לכוכבים ולא מאמינה בכח עצמי שלהם (אם את חוזה את מזג האוויר את עובדת את אמצעי החיזוי?) וחוץ מזה שאני אמרתי שאני לא מתיעצת באסטרולוגים!
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 100232
סליחה, אני לא אמור לכתוב דברים כאלה מתוקף תפקידי וטל בטח נורא יכעס עלי, אבל זו ללא ספק אחת ההודעות המשעשעות יותר שקראתי לאחרונה...
למה להסביר "איך הכוכבים משפיעים על אנשים" כאשר ברור לחלוטין שהכוכבים לא משפיעים על אנשים אלא, לכל היותר, שרלטנים ש"קוראים בכוכבים" משפיעים עליהם?
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 100248
ברור לחלוטין?
אולי לך
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 103336
לא אמרתי שכל אסטרולוג בימינו הוא דובר אמת בעיקר לא מדורי האסטרולוגיה ( לא מסתבר שלמיליוני אנשים בעולם שנולדו באותו חודש הולכים לקרות אותם דברים) אבל באופן עקרוני ניתן לחזות דברים לפי הכוכבים. כנ''ל לגבי קריאה בכף היד וכד'.
דווקא באופן עקרוני 103338
לא ניתן לחזות דברים (אישיים) לפי הכוכבים.
לא 103339
כן? הכיצד? האם יש הוכחות אמפיריות שנבחנו במבחני "עיוורון כפול" שאישררו את זה?
לא 103346
לא אבל יש אלפי דוגמאות אנקדוטליות.
אני לדוגמה היה כתוב לי בהורוסקופ שזה זמן להכרויות חדשות, ושמכתב שיגיע ישנה את דרך הסתכלותי על העולם. ובאמת קיבלתי מכתב מערוצי זהב שהם גילו שאני מחובר פיראטי ומורה לי להתנתק לאלתר וכשהתקשרתי להודיע להם שאין לי מושג על מה הם מדברים ואני לא מחובר לכבלים בכלל הם שלחו טכנאי מאוד נחמד (ירון אזולאי שמו, הוא איחר בעשר דקות והתנצל רבע שעה, מי אמר שאין תודעת שירות בישראל?). עכשיו אני רואה את העולם דרך אנטנה.
באופן עקרוני 103342
אולי תסבירי את העקרון הזה.
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 103343
תראי לי אחד שבאופן עקבי צודק באמירותיו. בסוף כל שנה מפרסמים העיתונים הגדולים ''פאנלים'' של אסטרולוגים, שמספרים מה יקרה בשנה הבאה. משום מה, אף פעם לא מפרסמים פאנלים שמשווים בין מה שנאמר שנה שעברה למה שקרה...
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 103350
אתה סתם משמיץ. עובדה שכל האסטרולוגים המובילים חזו את נפילת ברית המועצות ואת ההתקפה ב 11.9, והאסטרולוגים בארץ חזו את רצח רבין. הם רק לא רצו לפרסם את זה ברבים שלא תהיה פניקה
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 103356
הראה לי כלכלן אחד שבאופן עיקבי צודק בתחזיותיו.
האם זה אומר שכל חקר הכלכלה מופרך מיסודו?
מה לגבי תחזיות מזג אויר? תחזיות פוליטיות?
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 103358
הראה לי כלכלן או חזאי אחד שטוען שמדובר במדע מדויק. אנשים שנותנים תחזיות פוליטיות הם באמת לא יותר טובים מאסטרולוגים. (:

מאחורי כלכלה ומטאורולוגיה יש תיאוריה ברורה ובת-הפרכה (ואכן מפריכים אותן, לפעמים, ומציעים תיקונים). אין דבר כזה מאחורי האסטרולוגיה. סתם, מישהו אמר פעם, ומאז כולם עובדים לפי אותם כללים.
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 103357
אכן, כדאי יהיה לגזור ולשמור תחזיות בשביל הקטע...
ידועה האנדקוטה על האסטרולוג שהציע את שירותיו למערכת "הארץ", והם ענו לו משהו בסגנון, שהוא יכל לחזות מראש את סירובם להצעתו...

מי שבאמת משועמם יכול אולי לעשות שירות לציבור בעניין - או שבאחד מביקוריי הבאים בבית אריאלה (אחרי השביתה) אסתכל על התחזיות השנתיות (מעניינת במיוחד זו של שנת תש"ס, זו שהחלה במלחמת הימים הנוראים והסתיימה בארועי ה-‏11 בספטמבר), ואנציחן באייל לדראון עולם...
תחזית אחת שמשום מה אני כן זוכר (אך לא זוכר איזה אסטרולוג), משנת ה-‏40 למדינה (1988), אמרה שבשנת ה-‏80 יהיה שלום בין ישראל וסוריה, והגבול ביניהן יעבור בנהר הליטאני (לבנון תיעלם). כולה נשארו 26 שנים לבדוק...
בכל ויכוח כזה משחקים עם הכותרת? 103366
בשביל מה בכלל הם ענו לו? הוא הרי ידע את זה
כפיה דתית! 51053
נראה שאת מנסה לכפות את דרך השיח שלך על הקוראים. גזרותייך להפעם:

1. אל תפנה אותי לכתבה אחרת באייל. זה קשה לי, ואני מעדיפה לרכז את כל הדיון כאן. זה שזה נראה לך לא סביר לא מעניין אותי ומעיד על התחמקות.
2. אל תישמע או תיראה אינטליגנטי. ברור שאתה רק עושה את עצמך.
3. אל תיתן קישורים ברשת. אני ממילא לא אקרא אותם, ואתה סתם מתחמק (איך אני מתחמק כשאני נותן לך קישור המבסס עמדה שאני מצהיר עליה?)

אין לי מה להעיר לעניינים אלה. הם מעידים עלייך טוב יותר משאצליח לנסח בעצמי.

ולטענותייך:
א.+ב. עם 13 סימני קריאה, שהם, לדברייך, החלק העיקרי של תשובתך. הבנתי. שום דיון באייל לא מקובל עלייך פרט לנוכחי. שיבושם לך. מעניין אם יש עוד מישהו מבאי האתר המאמין שבכך שאני מפנה אותך לדיון אחר, רלוונטי יותר, אני מנסה להתחמק. אני מוכן להתחייב שאענה על השגותייך בעניין מגילת אסתר אם יתקיים אחד משני המקרים הבאים:
* תעלי את השגותייך במקום המתאים (לנוחותך, לחצי בעזרת כפתור העכבר על הקישור: דיון 178).
* מישהו מעורכי האתר יכתוב כאן שזה רעיון טוב להגיב כאן ולא שם.

ג. הפרודות נוצרו באקראי, ובמעבדה הצליחו לגרום מחדש לאותו תהליך על ידי שיחזור התנאים הראשוניים. בינתיים זו נראית הוכחה הרבה יותר חזקה מאשר קיומו של אלוהים, הנסמך רק על דעות שגובשו הרבה לפני שהוצגה לעולם המתודה המדעית שאיפשרה הטלת ספק. זה מה שכתבתי, ואת מתעקשת לכתוב שאמרתי משהו אחר. היצירה הנוכחית שלך היא ענן הגז. עמוד הענן היה, כמדומני בצד שלך, לפני שגז.

ד. אהבתי את "תירוצים במציאות". המציאות היא המקום הטוב ביותר לחפש. אני מבין שמראי המקומות שנתתי לא רלוונטיים. בעצם, הזכרתי את התנ"ך כמראה מקום. אני מבין שגם הוא לא רלוונטי. האמת היא שהעולם היה שטוח עד שנכתב ספר הזוהר, ומאז הוא עגול.

ה.+ו. לא התייחסתי אליהם משום שאמרת שאין לך זמן עבורם, או משהו בדומה לזאת. את מתעקשת לחזור אליהם? בבקשה, רק כתבי איזה שהוא תוכן בר התייחסות. גם את ח' לא ציינתי, משום שהדיון שם הסתיים.

ו. היכן כתבתי ש"הזוהר" טעה? אינני מכיר את ספר הזוהר. דובי כתב שהזוהר טעה, לכי תתעמתי איתו.

ז. לא יודע.

ט. כתבתי "לטעמך" ולא "לדעתך". טענת שבשל היות ישמעאל בנה של שפחה, הוא עבד באופן אוטומטי. סיבה טובה לזנוח את כל העולם המוסרי של אנשים שהחזיקו בדעות כאלה. הגר היתה שייכת למשפחת מלכי מצריים? אולי בדמיונם הרטוב של פרשני המקרא. כיצד מישהי ממשפחת המלוכה המצרית תתגלגל להיות שפחתה של אשת מהגר? בתנ"ך כתוב רק: "...ולה שפחה מצרית ושמה הגר." (בראשית, טז, א).

י. כבר עניתי לעיל.

יא. לבקשתך - אינני פותח את הצעתך לדיון.

יב. קשה לענות על רגל אחת. כנראה שלפי הגדרתך אני ימני. לעומקו של עניין אני משוכנע שכיבוש נאור הוא אפשרי, אינו תרתי דסתרי ואינו מלה גסה. הבעיה היא שלא ניסינו אותו מעולם. אנחנו הפעלנו כיבוש רע, שרק הרשות הפלשתינאית רעה ממנו, הן לישראלים והן לפלשתינאים. בסופו של דבר לא תהיה ברירה, אלא לכבוש מחדש את שטחי הרשות הפלשתינאית, ולכפות שם ממשל תקין, כולל הקצאת משאבים גדולים מאד כדי להעלות שם את רמת החיים. אני לא מכיר שותפים רבים לדעתי. אני מניח שלכשנכבוש את הרשות הפלשתינאית, איחשב לשמאלן, משום שאני מאמין שיש לאפשר שם משטר דמוקרטי תקין והתארגנות פוליטית, שיתכן שתהפוך פעם למדינה. כנופיית הרוצחים השולטת ברשות הפלשתינאית כיום לא תצמיח מתוכה את המנהיגים הדמוקרטיים העתידיים.
כפיה דתית! 57942
אם אתם לא שמים לב אתם בכלל לא מדברים לעיניין איבדתם כל טעם לנושא
תפרשו !!!!
כפיה דתית? 50058
רק אציין שהשכינה הטעתה את כותבי ספר הזוהר. אין בעולם מקום ש''מואר תמיד ולא ימצא בו לילה אלא לזמן מועט''. יש שני מקומות בעולם בהם יש יום חצי שנה ולילה חצי שנה...
לעניין כדור הארץ העגול 59104
סקירה של מקורות יהודיים שעסקו בצורת כדור הארץ ומרכזיותו בעולם: http://www.daatemet.org.il/daathalacha/he_earth.html
לעניין כדור הארץ העגול 60425
עזוב רגע את כדור הארץ.
אני רוצה שתגיד לי אם אתה מסכים איתי שאסור לאכול טרפות (מבחינת היהדות.) ושיש לכך הגבלות ברורות (מה מותר לאכול ומה אסור) ושחרקים אינם כשרים (פרט למין מסוים של חגבים) ושהאיסור הוא לאכל את בשר בע''ח או דברים שהוא מיצר (חלב ביצים וכו')
לעניין כדור הארץ העגול 60587
נראה לי שכל מה שכתבת בהודעתך הוא נכון.
לא הבנתי לאן את חותרת. היהדות מצאה לנכון לאסור על אכילת מאכלים מסויימים, השד יודע למה.
האיסור על עירוב חלב ובשר נובע מאי הבנת הנקרא.
לעניין כדור הארץ העגול 60698
אפילו האיסור לאכול טרפות מוכיח ידע שלא ידעו במשך שנים למשל: מותר לאכול דבש דבורים למרות שדבורים אסורים באכילה למרות שהיה סביר להניח שבתהליך הפיכת הצוף לדבש מתערב בצוף כל מיני חומרים מגוף הדבורה שהופכים אותו לדבש (אתה בעצמך אמרת שאתה מסכים שבעיקרון אסור מבחינת ההלכה לאכול מהטרפות או ממוצריהם) היום מתברר שלדבורה יש שני קיבות אחת לאוכל ואחת לדבש והאינזים שמיצרת הדבורה ושהופך את הצוף לדבש מתפרק אחרי התהליך.

האיסור לאכול טרפות הוא מטעמי צער בע"ח השחיטה ביהדות הכי פחות מכאיבה לבע"ח למרות שהיו שניסו לשכנע את היהודים שהמתת בע"ח במכות חשמל מכאיבה פחות לחיה מתברר שלכל בע"ח הכשרים אין עצב (יחיד של עצבים(לא קשור לעצוב)) בצוואר ולכן לא כואב להם כשוחטים אותם (לעומת בע"ח שאינם כשרים)

כאשר כתוב בתורה שמותר לאכול בע"ח מפריסי פרסה שוסעת שסע ומעלי גרה מוזכרים שני בע"ח יוצאי דופן (חזיר ושפן) ואלו הם שני בע"ח היחידים שיוצאי דופן כל בע"ח אחר אם הוא מפריס פרסה שוסעת שסע הוא גם מעלה גרה ולהפך.

דוגמא אחרת: ברית מילה היא דווקא בגיל שמונה ימים מתברר שעד גיל שמונה ימים רמת חומרי הקרישה בדם נמוכה בגיל שמונה ימים רמת הקרישה בדם היא 110% ואח"כ היא יורדת ל100%

אז גם הדברים האלה זה ניחוש פראי או יד המקרה?
כמה מילים על דבש 60733
מתוך האתר חופש (http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/claims/c...)
"בטבלאות מקצועיות של תכולת דבש תוכלו לראות כמה אנזימים (Invertase למשל), שמיוצרים בבלוטה מיוחדת בגוף הדבורה (Hypopharyngeal gland). הם אלו שהופכים את הצוף לדבש, אבל הם לא הולכים לשום מקום לאחר מכן."
ובקשר לטיעון השפן והחזיר, כדאי לקרוא את http://www.hofesh.org.il/articles/god/claims2.html#C... .
70513
לפחות בקשר לשפן אתה יכול לפנות לאנציקלופדיה לחי והצומח בא"י בחלק של היונקים תחפש את השפן!!!
תחסכי לי חיפוש? 70516
אין לי את האנציקלופדיה עכשיו, איזה מהעובדות לכאורה שכתובות כקישור של חופש לא נכונה?
תחסכי לי חיפוש? 70521
תחסכי לי חיפוש? 70524
מצטער, לא מצאתי בקישור תמיכה לטענה ש"ואלו (חזיר ושפן, ס.) הם שני בע"ח היחידים שיוצאי דופן כל בע"ח אחר אם הוא מפריס פרסה שוסעת שסע הוא גם מעלה גרה ולהפך." (תגובה 60698), ולא מצאתי איזה מהעובדות לכאורה שצוטטו בחופש אינן נכונות.
תחסכי לי חיפוש? 70526
למען האמת, המאמר שקישרתי אליו קשה לקריאה ולא עיינתי בו. הפניתי אליו כי אני יודע שהוא מתיימר לענות לקושיות "דעת אמת"; אם מישהו מצליח לקרוא אותו, להבין את תשובותיו ולהחכים את כולנו, יבורך.
תחסכי לי חיפוש? 70529
הוא טוען (לא בסדר הזה, אבל זה יותר לוגי):
א. הארנב מעלה גירה בצורה דו-שלבית, ובניגוד לבע"ח אחרים, הוא חייב לעשות זאת כדי לשרוד. חזירים יכולים לשרוד בלי לאכול את הצואה שלהם.
ב. אף אחד לא יודע מה זה שפן, ואין שום סיבה לחשוב שמה שאנחנו קוראים לו שפן הוא אכן השפן התנ"כי.
תחסכי לי חיפוש? 70727
וכמובן, אם אף אחד לא יודע מה זה שפן, אז מי יודע מה זה חגב? או עז? או גמל?
תחסכי לי חיפוש? 70997
לא את כל בעלי החיים והצמחים הנזכרים במקורותינו אנו מכנים היום באותם השמות. הידעת כי לדעת חוקרים רבים הירק המכונה במקרא "קישוא" הוא זה אותו אנו מכנים "מלפפון", ו"מלפפון" הוא בעצם מלון?
זהו ענין למחקר זואולוגי ובוטני. הזיהוי של "שפן" עם "שפן הסלע" לא עבר ברציפות בקרב דוברי העברית (בניגוד לזיהוי "עז", שהיא חיה נפוצה בהרבה בין היהודים), אלא נעשה בעזרת תיאורים שונים של השפן הנזכר במקרא והשוואתם לחיות הבר שאנו מכירים היום.
תחסכי לי חיפוש? 71000
יש כאן מבחר של חיות, לטיפולך:

בכל מקרה, הסברה שאני מכיר דווקא כן מדברת על רציפות שפן -> אי-שפן -> איספניה -> Spain (לאו דווקא עברית אבל שפות שמיות קרובות)

זה הזמן להזכיר שיש במזרח הרחוק סוג של חזיר שמעלה גירה?
תחסכי לי חיפוש? 71002
את פרשת שמיני אני מכיר היטב. לא הבנתי מה רצונך שאעשה - שאסלסל בקולי בטעמי המקרא?
האם אתה טוען שהשם "Spain" הגיע מהמילה "שפן"? זה נשמע כמו וורט לסעודה שלישית. יש לך הפניה?
על החזיר מעלה הגרה תוכל לקרוא בעשרות ספריו המרתקים של הרב בא-גד שליט"א (כל הספרים אותו דבר, רק הכריכה ושם הספר הוחלפו). כמו כן תוכל לקרוא בספרים אלו על משולש ברמודה והתינוק עם שני הראשים.
תחסכי לי חיפוש? 71004
רציתי שתפרט עבור אילו מבעלי-החיים יש לנו קשר ישיר ועבור אילו אין (עוזניה למשל?). וכן, למיטב ידיעתי מקורו של השם Spain הוא בשפה שמית כלשהי, פיניקית אם אני זוכר נכון, ומקורו בשפני-הסלע שהספנים (הפיניקים?) ראו על מצוקי ספרד. אין לי לינק ביד, אבל אולי עמית מנדלסון יוכל להרחיב (עמית, אתה שם?). לא הבנתי את ההערה לגבי החזיר מעלה-הגרה.
תחסכי לי חיפוש? 71005
מגניב - הלינק הבא אכן טוען את טענתך
תחסכי לי חיפוש? 71893
זה מה שמפריע לך?! כתוב שם גם ש"קוני איילנד"‏1 זה גם "אי-שפן"...

1 מקום מושבו של לונה-פארק ענק.
תחסכי לי חיפוש? 72586
רק היום קראתי את כל שלל התגובות...
אף פעם לא שמעתי על האפשרות הזו, וקשה לי להאמין בה.
ספדר נזכרת פעם אחת בתנ"ך בספר עובדיה "וגלות ישראל אשר בספרד".
לא בטוח שמדובר על ספרד של היום. אם כן, יש להניח שהשם הפיניקי היה דומה (ואז מן הסתם אין רגליים ל"אי שפן").
שנית, לחז"ל מיוחס הביטוי 'חלומות באספמיא'. אספמיא היא ספרד של ימינו, יש להניח שאם השם היה נגזר משפן הוא היה יותר דומה (אישפניא?)

שלישית, בספרד אין שפנים. זהו מין אפריקאי שמגיע לארץ-ישראל וסוריה.
בספרד יש ארנבונים, סוג קרוב לארנבת השדה הישראלית, ומה שמוכרים בחנויות חיות על תקן ארנבת.
כיוון שיש ארנבות ושפנים גם בלבנון, והם בכלל לא דומים, אני לא מאמין שהספנים הפיניקים יכלו להתבלבל בין השניים, וממילא היו קוראים למקום 'אי ארנבת'...
מישהו מכיר אולי שמות פניקיים של בעלי החיים האלו?
הסתייגות אפשרית - אם היו בעבר שפני סלע בספרד. לי לא ידוע דבר בעניין.
מיהו שפן 72620
הממ... אני קצת בוש ונכלם., למרות שאני לא מסכים איתך לגבמרי לגבי גזירת שמה של ספרד מ"אספמיא" ושמעתי את הטענה לגבי מקור השם יותר מפעם אחת. בכל מקרה, האם יש לך מידע אחר בסוגיית "מיהו שפן?"
מיהו שפן 72621
דומה שאין לנו ספק בזיהוי השפן התנ''כי
למשל ''הרים הגבוהים ליעלים, סלעים מחסה לשפנים'' - עדות חותכת לבית גידולו הטבעי של שפן הסלעים בארץ.
לעומת זאת יש יסוד סביר להנחה שהחלפנו בטעות בין שועל ותן של התנ''ך
''שועלים קטנים מחבלים בכרמים'' ושלוש מאות שועלי שמשון אלו סיפורים שמתאימים הרבה יותר לחיה שאנו קוראים לה כיום תן מאשר לשועל.
אבל זה סיפור אחר לגמרי.
מהי אספמיא 72690
רש''י זיהה במפורש את ספרד עם אספמיא, בעקבות תרגום יונתן. פרשנים אחרים כתבו על קורדובה שבאספמיא.
מהי אספמיא 72695
כן. התכוונתי שאני לא מסכים שספרד בהכרח הייתה הופכת ל''אישפניה''.
תחסכי לי חיפוש? 73063
ספרד המוזכרת בתנ''ך, כמו גם צרפת, כמעט בוודאות אינן המדינות המכונות כיום בשמות אלה.
תחסכי לי חיפוש? 73115
לגבי צרפת - ציינתי איפשהו באייל שצרפת התנ''כית היא העיר צרפנד בלבנון, דרומית לצידון.
ספרד, סביר שאינה זהה לארץ ספרד של ימינו. אבל גם לא נראה לי שיש זיהוי ברור לספרד התנ''כית.
כמה מילים על דבש 70982
ועוד מאמר משעשע על השפן והארנבת, http://www.daatemet.org.il/pamphlets/he_pamphlet3.ht...
כמה מילים על דבש 70984
לא רק שהלינק לא עובד, כשחיפשתי את המילים שפן וארנבת, יצאו אפס תוצאות.
צודק, סליחה 70985
לעניין המילה 60739
אולי בגלל שרמת הקרישה בדם הכי גבוהה ביום השמיני בחרו דווקא את פרק הזמן הזה?

נראה לי הגיוני להניח שהיהודים לא היו הראשונים. יכול להיות שעמים אחרים מסיבותיהם הם ביצעו את המילה, והבינו שהיום השמיני הוא המתאים ביותר - אם זה באמת נכון.

אלוהים לא צריך סיבות פרקטיות למצוות שלו - הקשר בין העיתוי המוצלח ביותר למילה לבין העיתוי למילה עצמה רק מגביר את התחושה של נוהגים אנושיים לגמרי.
לעניין כדור הארץ העגול 62833
האם פרסת שפן היא סגולה למזל טוב?
כפיה דתית? 59526
א.עוד נקודה שאנחנו מסכימים עליה: לא צריך להאמין כדי להשתייך לעם היהודי, מספיק שיש לך אמא יהודיה...

ב.הבטחתי שאני אחזור לקטע ההוא (יצירה "ברוח היהדות")
אני מבינה למה קראת לזה יצירה... צריך להיות ממש יצירתי כדי להבין מה הקשר בין הקטע לדף גמרא.(בכל אופן דווקא נהנתי מהקטע (נטיה של יהודים-לצחוק על עצמם בדיוק כמו הנטיה לבדיחות שחורות.

ג.זה בדיוק ההבדל בין יהודים לאלבנים ואינדונזים היהודים הם גם בני אותו עם וגם בני אותה דת למרות שהם בעלי אזרחות שונה.

ד.בקשת לרווח את התשובות...
כפיה דתית? 59605
בעניין ב.
אין כל קשר בין הקטע לבין דף גמרא. התכוונתי לצורת העימוד של הדף, אך לצורך זה יש לראות את הספר עצמו (מומלץ ביותר).
כפיה דתית? 60424
איזה ספר זה?
דרך אגב מי שכתב את הספר הוא קצת חסר ידע ביהדות-על שתיה מברכים תמיד "שהכל ניהיה בדברו" (חוץ מיין) ולכן זה בכלל לא חשוב ממה הקוקה-קולה עשויה.
כפיה דתית? 60581
הספר הוא ספר סאטירי, אם כי את, ככל הנראה, צודקת בכך שהמחבר לא ידע כיצד יש לברך על משקאות.

עם זאת, לא תמיד מעיד דבר כזה על בורות. השווי למשל את הגשש החיוור, שבירכו "שהכל נהיה בגללו".

הספר האמור נקרא 'ספר וטהר ליבנו', מאת יורם טהר-לב בהוצאת זמורה ביתן. לא מצאתי שום דרך לקנייתו דרך רשת האינטרנט. חבל ומוזר. זהו ספר הבנוי מסביב לספר אחר. הספר המקורי הוא 'שבט מוסר' שנכתב בשנת 1712 על ידי ר' אליהו הכהן. מסביב לאותו ספר מביא יורם טהר-לב דברי פרשנות משעשעים עד מאד, שקמצוץ מהם הבאתי בדוגמא שנתתי. הוא מקפיד לשמור על סגנון העברית העתיקה (אגב, העותק שלי חתום על ידי המחבר. שתקנאו).
להלן חלק מעמוד הפתיחה:
-----------------------------------------------------
וטהר לבנו
פירוש דרבנו יורם טהרלב
לספר
שבט מוסר
ספרו של הצדיק הגדול החכם
השלם הדיין המצויין הגאון
כמוהר"ר אליהו הכהן זצ"ל
הנודע בכינויו "האיתמר"
מתושבי ק"ק איזמיר יע"א שבארץ טורקיא
שראה אור בשנת ה'תע"ב 1712 למניינם
מבואר ומפורש על ידי הסופר החרוץ
ר' יורם טהרלב שליט"א
מעיר הרצליא ישראל
שנת תשנ"א לפ"ק 1991 למניין אומות העולם
-----------------------------------------------------
עכ"ל. אני מוצא חובה נעימה להיות נודניק ולהמליץ על הספר בחום. לא הפסקתי להתגלגל מצחוק.
כפיה דתית? 60617
מצטרף להמלצה, ספר מהנה מאוד, בעיקר החלקים הנוגעים לכלבים ואוננות.

שאלת תם, על מיץ תפוזים (סחוטרי) לא מברכים "בורא פרי העץ"? (אוף, עוד ברכה לבטלה)
כפיה דתית? 60701
מברכים העץ או האדמה רק על הפרי כשהצורה שלו ניכרת (או במיקרים ממש מסוימים למשל רסק תפו''ע ופירה או צ'יפס וכד')
60718
חוץ מזה ברכת ''האדמה'' פוטרת את ברכת ''העץ'' (אם לא יודעים מה הברכה) כי גם העץ הוא מאדמה וברכת ''שהכל'' פוטרת את כל הברכות (מהסיבה כנ''ל)
תודה.......... 202243
אני לא יודעת אם אתה עדיין מגיע לאתר הזה בכל אופן רק רציתי להגיד תודה על הדיונים אני עדיין דתיה ואתה, כנראה, עדיין מחזיק בדעותיך בכל מקרה אני פתחתי את הדיון לא במטרה לשנות מישהו, הדיון פשוט היה חשוב לי כדי לדון באורח חיים שלי (לא כי היו לי ספקות!) אז תודה על הדיון שמאוד עזר לי בבניית האשיות שלי וסליחה על ההקנטות

ושוב תודה רבה רבה רבה
יעל.
תודה.......... 202391
מגיע גם מגיע, אבל, ברשותך - לעניינים אישיים נולד הדואר האלקטרוני.
תודה.......... 202635
כבר אמרתי לך פעם דיון אישי שפתוח לעיניי הציבור ולדעותיו...
כפיה דתית? 60788
"על שתיה מברכים תמיד "שהכל ניהיה בדברו" (חוץ מיין)" - ואולי מכילה הקולה יין?
כפיה דתית? 70511
אף פעם לא אמרו לי שקולה זה משקה אלכוהולי
כפיה דתית? 70656
אולי זה זניח, ואולי זה תירוש?
כפיה דתית! 70519
אשר לענין ההבטחה האלוהית לאברהם - בהלווית המת אומרים ''ולבני הפילגשים אשר לאברהם נתן אברהם מתנות, וישלחם מעל פני יצחק בנו בעודנו חי, קדמה אל ארץ קדם''.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים