מישהו מרגיש שהוא צריך את זה? 443682
(כלומר - צריך יום חופש ביום ראשון)
או מכיר מישהו שמרגיש שזה נחוץ?
מה הבעיה במצב הנוכחי?
מישהו מרגיש שהוא צריך את זה? 443683
משפטי המפתח מהכתבה הם (לדעתי):

[...]בנוסף, מציע יו"ר המפד"ל כי בשבת ייאסרו לחלוטין פעילויות תעשייה ומסחר, שירותים ופעילות של מוסדות ממלכתיים.

[...]ובתנאי שהדבר לא יהווה הפרעה באזורי מגורים עם ריכוז גבוה של אוכלוסייה דתית

[...]להקים ועדה לענייני שבת שתקבע את פרטי ההסדרים שהציע, ותכריע בסכסוכים שיתגלעו כתוצאה
מישהו מרגיש שהוא צריך את זה? 443688
בצד הוועדה המוצעת, יש צורך בוועדה נוספת שתחקור את מחדלי הוועדה דנן ואת תפקודה.
צודק, אין קשר ליום ראשון כיום מנוחה. 443690
הכתבה היא צירוף של כמה רעיונות מבולבלים, הנה הצעת החוק המקורית:
ובה לא נכתב על קיצור שבוע העבודה או על הפיכת יום ראשון ליום מנוחה. כנראה דובר על יום ראשון במקומות אחרים (אולי בהצעות קודמות לתיקון חוק השבת).

אני עדיין לא מבין למה החוק נחוץ, אילו בעיות הוא אמור לפתור?
אאז"נ עיריות שרוצות לארגן תחבורה ציבורית בשבת כבר עושות את זה. מקומות בילוי ותרבות רבים כבר פתוחים בשבת, בעיקר במקומות שרוב התושבים לא דתיים. מוסדות ממלכתיים כבר סגורים בשבת. יש מקומות מסחר ותעשיה הפתוחים בשבת למרות חוק שעות עבודה ומנוחה, ואני תוהה אם החוק החדש ייאכף יותר מהקודם, אפילו אם תהיה ועדה מיוחדת.
אז מה נוסף? הכרעת סכסוכים? אילו סכסוכים תפתור הועדה? קביעה אילו מקומות נחשבים 'שרוב משמעותי של תושביהם שומרי שבת'? הסיבה היחידה לפריצת סכסוך כזה היא החוק המוצע.
תחבורה ציבורית בשבת 443692
מישהו מרגיש שהוא צריך את זה? 443698
אורלב הוא ממתי-המעט שעדיין מעוניינים בפרהסיה אחת, משותפת, ליהודים חילונים ודתיים. עד כמה שאני מבין, הוא מעוניין להוציא את העוקץ מן הוויכוח החילוני/דתי על השבת. על פי הצעתו, לחילונים יהיה יום קניות, והם יוכלו להמשיך לנפוש ולבלות בשבת. הדתיים יקבלו סגירת-אמת של מרכזי הקניות בשבת, והפסקה של חלחול החנויות הפתוחות בשבת גם אל מרכזי הערים. כבונוס, יום ראשון יהיה יום שבו דתיים וחילונים מבלים יחדיו, צופים ביחד במשחקי כדורגל, מפקנקים באותם פארקים, ומתנהגים כאילו היו בני עם אחד.

נראה לי שחלק ניכר מן ההתנגדול להצעה שלו נובע ממגזרים שלא מעוניינים באחדות הדביקה הזו, רוצים לשמר את הדתיים בגטו או לפחות לשמור מהם מרחק.
פרהסיה אחת משותפת 443699
באמת, אם רק לא היתה הבעיה הזאת של שמירת השבת, הדתיים היו יכולים להמלט מהגטו.
פרהסיה אחת משותפת 443700
והכשרות.
פרהסיה אחת משותפת 443701
ותמונות התועבה
פרהסיה אחת משותפת 443702
ונישואי התערובת
פרהסיה אחת משותפת 443704
אבל החילוניים, הבני עוולה, לא רוצים לתת להם לצאת מהגטו, ומכריחים אותם לשמור על השבת...
פרהסיה אחת משותפת 443705
ועל כך נאמר: יש להכניס את החילוניים לגטו, ויפה שעה אחת קודם.
פרהסיה אחת משותפת 443718
רצף ההודעות הלעומתיות הזה ממקם אותך במגזרים שהזכרתי. אני יכול רק לנחש, שאתה לא מוצא עניין רב באיחוי הנתק בין דתיים לחילוניים.

היוזמה הזו (היא כבר לא חדשה) מקבלת כעובדה: הדתיים שומרים שבת והחילונים מבלים בשבת. היא מנסה לבנות איזשהו מרחב משותף ששני הצדדים יכולים לחלוק, למרות הפער הזה.
פרהסיה אחת משותפת 443730
הייתי מצפה שדווקא מי "שמוצא עניין רב באיחוי הנתק בין דתיים לחילוניים", יביע נכונות להקריב משהו למען "איחוי הנתק בין דתיים לחילוניים", מעניין לציין שמי "שמוצא עניין רב באיחוי הנתק בין דתיים לחילוניים" תובע שדווקא אני אקריב משהו בשביל "איחוי הנתק בין דתיים לחילוניים".

רוצה למצוא "איזשהו מרחב משותף ששני הצדדים יכולים לחלוק"? יש לי רעיון, הדתיים ישמרו שבת, החילוניים לא ישמרו שבת, וביחד נקרא למרחב הזה "מרחב חופש הבחירה", ושנינו נוכל לחלוק בו, בלי שאני אכפה עליך לבלות בשבת, ובלי שאתה תכפה עלי לשמור שבת. נשמע לך מוזר? למה המרחב היחיד שאתה מסוגל לשקול שאפשר לחלוק בו הוא המרחב בו אני מציית לך, ואתה מחלק לי פקודות?
פרהסיה אחת משותפת 443735
שטויות במיץ עגבניות, איפה הבושה?!

ורבי פז בן טרפון, מה הוא היה אומר? –

אני יושב לי בנתניה ושומר לי שבת בשקט כפי שראוי שיעשה כל בן תרבות אשר קדמת האנושות האוניברסלית וסכנת המשך קיומו של עם ישראל לעיניו מנגד, והחילונים האלה הסוטים הפוסט מודרנים אשר כמו שאמר וניתח בצורה מבריקה הרב-הפילוסוף הידוע בכל ארצות המערב, הד"ר שטיגליץ בן יוסף שרב-המכר החדש שלו "שבת קודש בראי האומות" נחת לאחרונה במקרה על שולחני - רוממות ההומניזם-ליברליזם-פלורליזם השקרי והמתחזה בגרונם שלהם רק כדי לשרת את התאוות הפרועות וחסרות הרסן שלהם כפי שיודע כל אדם שפוי שעיניו בראשו העומד מנגד --

בעודי יושב לי ושומר לי בשקט את שבת קודשנו למען נצח ישראל, החילונים האלה הם כופים עלי בלי בושה ובלי מורא שמיים להתייסר לי ביסורי תופת של פינטוזי הקנאה שהדעת אינה סובלתם באיך שהם מבלים ומכייפים להם ודופ**ם כל מה שזז ממוכרת חרמנית ועד זבנית מזובנת ומזורבנת, שם בקניון החטאים, קילומטר ממני.

זהו שקר וכזב שיש בארץ כפיה דתית! רק כפיה חילונית יש במדינה הציונית הזאת המתיימרת להיות דמוקרטית אך מתנכרת ומתנכלת לציבור שומרי אמוני ישראל!
פרהסיה אחת משותפת 443742
ואו!
פרהסיה אחת משותפת 443753
זה נכתב בהומור, לראיה לא תמצא את הספר בשום מקום.
דווקא קניתי את הספר. לא רע. 443768
דווקא קניתי את הספר. לא רע. 443780
דווקא קניתי את הספר. לא רע. 443836
קצת מפתיע. עד כה הכרתי את גוגל כמנוע חיפוש אמין ביותר.
דווקא קניתי את הספר. לא רע. 443850
מחברת ההודעה כבר כתבה הודאה בנושא, בו היא מודה שלא היה ולא נברא. סביר להניח שיש בנמצא ספר בשם דומה, אולי אפילו אצלך על המדף, אבל אנא בדוק את האיות ושם המחבר.

(וגם אם היה ספק בליבי לגבי רצינות ההודעה, השורה השניה מסגירה את כוונת המשורר, לא צריך להרחיק עד חיפוש הספר)
דווקא קניתי את הספר. לא רע. 443869
איילי צוחק.
דווקא קניתי את הספר. לא רע. 443870
למה גילית?
דווקא קניתי את הספר. לא רע. 443873
סליחה.
פרהסיה אחת משותפת 443779
תהיתי באמת האם איציק הביע התלהבות מהסאטירה המשובחת או לא הבין אותה כהלכה, ואני עדיין תוהה.
פרהסיה אחת משותפת 443783
א. תודה, את/ה אדם בעל טעם מפותח ומשובח ואני אוהבת אותך.

ב. אמנם איציק גילה פה ושם נטיות לרצינות-יתר, אך במקרה זה אני נותנת לו קצת יותר קרדיט ממה שנתן לו קהלת, ומקווה שהבין שהתגובה נכתבה בהומור.

ג. זאת ואף זאת - אני קצת חושדת בקהלת, שמא הוא עצמו התבלבל לרגע וחשב שאולי באמת יש ספר כזה, וליתר בטחון סרק בגוגל - כלומר - סרק לפני תגובתו לאיציק ולא רק לפני תגובה 443780.

:-]
פרהסיה אחת משותפת 443946
תודה רבה על ההומור הילדותי שלך, עליו למדנו להתגבר כבר בנסיעות הביתה מהגן ילדים במונית הליצנית...

אגב, ספרו של הרב ד"ר יוסף יצחק ליפשיץ, "רזא דשבת – השתיקה והדיבור", הופיע לאור בהוצאת סדנת אנוש (ירושלים תשנ"ט / 1999). הדיון הנושן ההוא שלי עם ליצני החצר בהאייל (תגובה 229536)
נסוב על בסיס המקורות שאליהם נחשפתי במאמרו של ליפשיץ, "מלאכת מחשבת – רעיון השבת וסוד היצירה האנושית", שהופיע בכתב העת "תכלת", גיליון מס' 10, (חורף התשס"א / 2001, הוצ' מרכז שלם בירושלים).
פרהסיה אחת משותפת 443970
מי שמתעלם מן העובדה שבעולם העתיק היו ימי מנוחה עוד לפני הופעת השבטים העבריים על בימת ההיסטוריה - הוא הוא ליצן החצר, ולא אלה שמזכירים לו את העובדה הזאת.

ולאיילים שלא היו כאן לפני שלוש שנים ומעוניינים לדעת במה דברים אמורים, כדאי, כמובן, לקרוא את כל הדיון ההוא, ולא להסתפק בתגובה שאליה אורי מלנקק. מומלצות במיוחד תגובותיהם מרבות הדעת של כרמית ושל רון בן יעקב - האיש שרוחב אופקיו והיקף ידיעותיו מרגיזים את אורי ומוציאים אותו מדעתו שוב ושוב, גם בעוד דיונים.
פרהסיה אחת משותפת 443971
הי, רון! לפחות אל תחמיא לעצמך באלמוניות.
פרהסיה אחת משותפת 443974
אני לא רון, ומי שנולד בארץ, דובר עברית מלידה ומכיר את הסגנון של רב''י - לא היה טועה.
פרהסיה אחת משותפת 451511
למה כוונתך? הוא לא יליד הארץ?
פרהסיה אחת משותפת 451534
אורי פז אינו יליד הארץ (הוא עלה מחבר המדינות - מרוסיה, אא"ט), והכוונה היתה לומר שלו היה דובר עברית מלידה היה יכול להבחין בין הסגנון של רב"י ובין הסגנון של תגובה 443970. האמת היא שבחודשיים-שלושה שמאז כתיבת התגובה ההיא ועד היום הבנתי שלרבים קשה להבחין בין סגנונות אישיים שונים, גם אם הם דוברי עברית מלידה.
פרהסיה אחת משותפת 451544
איזה יתרון אדיר יש לך. שלא כמו רבים, אתה יודע להבחין בין סיגנונות אישיים שונים.
פרהסיה אחת משותפת 443980
אמרת רון בן-יעקב, אמרת רוחב אופקים והיקף ידיעות? אתה כנראה באמת חולם בהקיץ חמש דקות לפני אחת בלילה.
פרהסיה אחת משותפת 443984
ורק "חברה שיתופית תומס קאהיל, ההיסטוריון האמריקאי רב-המוניטין, ואורי פז, ההיסטוריון רב-המוניטין-הכי-הכי-שבעולם, בע"מ, מופת לאמינות ולדייקנות", עדיין לא אמרתי, המממ, מה שהחלומות בהקיץ עושים לאנשים... תגובה 229031, תגובה 229057, תגובה 229257.
פרהסיה אחת משותפת 443987
נוסף לכך הוא נתלה בפול ג'ונסוןhttp://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Johnson_(writer).
פרהסיה אחת משותפת 444001
פרהסיה אחת משותפת 444107
תודה, נמחק לי בדרך.
פרהסיה אחת משותפת 443988
ה''ואו'' מביע התפעלות מההומור.
פרהסיה אחת משותפת 443881
מזמן לא זורבנה פה תגובה כזו!
פרהסיה אחת משותפת 443756
לכבוד האייל האלמוני,

כנראה אתה כבר לא תתמוך בפשרה, אבל לטובת שאר הקוראים אני אנסה להצביע על טעותך.

כידוע, בפשרה כל אחד מהצדדים מקריב משהו. ההצעה היא לבטל את האיסור על הפעלת עסקים של בילוי ותחבורה ציבורית בשבת. זאת הקרבה לא קטנה (וגם לא אופיינית) מצד הציבור הדתי.

למה? כי הציבור הדתי מסכים לעבור מההגדרה הדתית של השבת (אסור לחלל שבת) להגדרה אזרחית: יום בילוי ונסיעות, לא יום תעשייה ומסחר.

הגדרה כזאת די מתאימה למדינה סוציאל-דמוקרטית שחיים בה דתיים וחילונים ביחד.
פרהסיה אחת משותפת 443757
לפי המובא בתגובה 443711, ההצעה עוסקת לא בביטול גורף של האיסור אלא בשינויים תוך הגבלות.

ובכל מקרה, הרי לא מדובר (ומעולם לא היה מדובר) במצב בו מישהו יכפה על הדתיים להפעיל את עסקיהם או להשתמש בתחבורה - ציבורית או לא ציבורית - בשבת. מדובר רק על מצב בו החילונים - אלה ש*אינם* דתיים - יזכו להקלת-מה בנשיאת המשא הדתי.

זה לא שהציבור הדתי מסכים לעבור מההגדרה הדתית להגדרה האזרחית, אלא הוא מסכים להפחית באופן מוגבל את כפיית ההגדרה שלו על אחרים - כפיה שבחטא הולדתה ומוטב שלא היתה משהיתה - מעולם.

למה הדבר דומה? - למוישל'ה מכיתה א' המודיע לחברתו הטובה מירל'ה: טעמי האמנותי משובח פי כמה משלך ובענייני אופנה הרי את כתינוקת שנשבתה, ולכן אני מרשה לך מהיום והלאה לענוד לראשך אך ורק סרטים בצבע לבן, צהוב וירוק!

ומירל'ה בוכה ובוכה זמן רב, ומבקשת: אנא, מוישל'ה, הרי זה לא שאני אומרת לך אילו צבעים אני מרשה *לך* לכלול בכיפות ש*אתה* נוהג לחבוש לראשך-שלך, אני רק מבקשת שתניח *לי* לצרף אל צבעי הסרטים שאתה מתיר *לי* לענוד - גם את הכחול, הוורוד והאדום.

ויום אחד, אחרי בכיות ותחנונים רבים, נעתר מוישל'ה: טוב, מתוך הכחול, הוורוד והאדום שאת רוצה - אני מתיר את הכחול - את הכחול וזהו זה! ראי נא איזה מין סוציאל-דמוקרט נדיב לב ואציל נפש הנני! אין כמוני!
פרהסיה אחת משותפת 443766
תגובה:
לצורך הדיון אני מניח שמדובר בביטול האיסור על תחבורה ובילויים והשארת האיסור על תעשייה ומסחר. אני טוען שבמצב כזה מדובר בחוק אזרחי, ולא בחוק דתי.
למה לא חוק דתי? כי הדת מטבעה אינה מתפשרת ואינה מתירה חילול שבת (הרי זה לא פיקוח נפש).
למה כן חוק אזרחי? כי לחוק יום מנוחה שבועי יש כמה יתרונות סוציאליים שאינם קשורים לדת. בוודאי יצא לך להיתקל בזה בנסיעות לאירופה ביום ראשון.

עכשיו, החוק הזה אינו יותר כפייה מאשר כל חוק אחר, הבא לפשר בין אינטרסים שונים של הציבור. בפרט לסכם על זמן מנוחה משותף.
למה הדבר דומה?
למוישלה מכתה א שמחצרץ בחצוצרה בשעה שלוש בלילה, אומרת לו שכנתו מירלה: אנא ממך הנח לי לישון, אומר לה מוישלה: כפייה! כפייה! את לא תגידי לי מתי שעות המנוחה שלי!

(ומכאן תגובה לכל הזועקים "כפייה כפייה!". יש כאן דיון בנושא יחסית מורכב, וחלק גדול מהתשובות כאן לא מתעלות מעבר לרמה הזאת. חבל.)
פרהסיה אחת משותפת 443769
ההפרעה של מוישלה למירלה היא הפרעה פיזיולוגית אובייקטיבית, שהוכחה במחקרים מדעיים (למשל, עלייה ברמה של הורמוני עקה כתגובה לרעש, או הצבעה על שעות הלילה כשעות טבעיות לשינה).
חילול השבת שונה לחלוטין במקרה זה. אתה מצפה שאמת המידה לקביעת ההפרעה האובייקטיבית תיקבע על ידי אחד הצדדים (''חילול שבת הוא הפרעה, כי לי הוא מפריע''), וכנגזר מכך לאלץ התנהגות מסויימת של הצד השני (למשל, למנוע ממנו מסחר). זה דווקא דומה יותר לדוגמא הקודמת (''כחול וורוד זה לא טוב כי אני אמרתי'').

אגב, לא צריך ל'תעווז. אנחנו יודעים שאנחנו מטומטמים גם בלי שתגיד לנו. וע''ע א''פ.
פרהסיה אחת משותפת 443771
גם ההפרעה ''אתה תעבוד בשבת אחרת לא תעבוד בכלל'' הוכחה במחקרים מדעיים כפוגעת ברמת החיים או לחלופין ברמת ההכנסה. בחלק מהמדינות המערביות המחוקק רואה לנכון לפעול נגד זה, וטוב שכך. זה מה שניסיתי להגיד גם קודם (כנראה ללא הצלחה).
את השורה האחרונה לא הבנתי.
פרהסיה אחת משותפת 443776
איפה יש "אתה תעבוד בשבת אחרת לא תעבוד בכלל"? יש לינקים?

אם קיימת תופעה כזאת - החוק באמת צריך לטפל בה (אם כי ישנם מקומות שבהם העבודה בשבת היא כמעט בלתי נמנעת, והמתקבלים לעבודה מיודעים על כך, עושים את השיקולים שלהם - ומחליטים לא לעבוד באותו מקום, אם הדבר אינו עולה בקנה אחד עם עקרונותיהם הדתיים).
פרהסיה אחת משותפת 443782
מוזר אבל דומה כאילו במקומות בהם מקפידים במיוחד על חוקים מעין אלו ישנם הרבה יותר שאינם עובדים בכלל.
פרהסיה אחת משותפת 443921
השורה האחרונה שלי היתה תגובה לשורה האחרונה שלך. אם לא הבנת, עזוב קצת את המצוות שבין אדם למקום ותרגל קצת את דרך הארץ שבין אדם לבר-פלוגתו.

1. זה ב-כ-ל-ל לא מה שהבנתי מהדוגמא שלך, אם כי אני נוטה לפשט. האם מדובר בדרש, רמז או סוד?

2. לשמירת המצוות, כמו לצמחונות, מוסריות או נימוס, יש מחיר. הפסד על אי עבודה בשבת או הפסד משרות בשל אי נכונות לעבודה בשבת הוא אחת מהן.
פרהסיה אחת משותפת 443945
אני מדבר על האפשרות לקבוע את השבת כיום מנוחה, מטעמים *סוציאליים*, מסיבות שבין אדם *לחברו*, לא בין אדם למקום. אני מתנגד לכפייה של שמירת מצוות. נראה לי שאתה מסרב להבין זאת.

1. רק פשט.

2. "לחוסר הנכונות לעבוד שבעה ימים בשבוע יש מחיר" - לצערי זו דעה מקובלת, הולכת טוב עם "לחוסר הנכונות לעבוד בשכר נמוך משכר המינימום יש מחיר", שגם החוק בעניין זה לא נאכף.
פרהסיה אחת משותפת 443947
מטעמים סוציאלים הגיוני לקבוע שאדם יקבל יום (או יומיים) חופש בשבוע, אין שום טעם סוציאלי שיכול להיות לך שימנע ממני לבחור את ימי שלישי וחמישי כימי המנוחה שלי! הבחירה *שלך* בשבת כיום ה"מנוחה"‏1 *שלי* היא בחירה שאינה קשורה לטעמים סוציאלים או לטעמים שבין אדם לחברו, אלא רק לטעמים דתיים.

1 אגב, באמת תודה שאתה בוחר לי את יום המנוחה בדיוק באותו יום שאתה בוחר לכל נהגי האוטובוס והרכבת (ככה שאני לא יכול לסוע לשום מקום) לכל המוכרים (ככה שאת הקניות שלי אני צריך לעשות בשעות המעטות אתה משאיר לי בימי העבודה שקבעת לי) לכל נותני השירותים (ככה שגם את הסידורים שלי אני נאלץ לעשות על חשבון עבודה), ולכל שאר העולם. באמת מתחשב מצדך. ובאמת מראה כמה את שם על הטעמים הסוציאלים...
פרהסיה אחת משותפת 443956
(אני ''אתה'' ולא ''את'')

ההצעה מדברת על שני ימי מנוחה בשבוע.
באחד מהם (שבת) פועלים מקומות הבילוי והתחבורה ושובתים עסקי מסחר ותעשייה.
בשני מהם (ראשון, או אולי שישי) פועלים כל העסקים.
פרהסיה אחת משותפת 443959
שכחתי לענות לשאלתך (איילי?)

סיבות ליום מנוחה מרוכז:
1. יותר יעיל למשק.
2. הרבה אנשים אוהבים בילוי חברותי ביום המנוחה.
פרהסיה אחת משותפת 443998
1. שטויות.

2. אז שאותם אנשים יבחרו באותו יום.
עיוותי הדברים מספיקים, אין צורך גם להמציא ציטוטים. 443958
פרהסיה אחת משותפת 443960
קביעת יום מנוחה מטעמים סוציאליים אמיתיים אינה מחייבת יום אחד מסויים לכולם וגם לא סופ''ש לכולם, אלא ימים שונים לפי בחירתם של העובדים, כך שהמנוחה תתחלק במשק ותאפשר דינמיקה של פעילויות, סידורים, קניות, ביקורים משפחתיים, טיפולים רפואיים וכו'. הסוואת הדיבורים על הכרחיות השבת ב''טעמים סוציאליים'' היא שקופה יותר מדי וכבר מזמן אינה משכנעת.
פרהסיה אחת משותפת 443908
מה זה ל'תעווז?
להתנשא (ויש הגורסים, ללגלג בהתנשאות) 443917
פרהסיה אחת משותפת 443777
משום מה מקובל להתייחס אל "הדת" כאל יישות חיה ונושמת בפני עצמה, בעלת רצונות, או, ליתר דיוק - בעלת קפריזות - משלה - שבהן יש להתחשב, להלך על קצות הבהונות ולנהוג בדחילו, פן תתעצבן "הדת", ותביא עלינו רעידת אדמה או מבול או איזה מרעין בישין אחר, נורא יותר או נורא פחות.

עם כל הפיוט, הרומנטיקה והשגיבות שברעיון זה, האמת העצובה והעירומה היא שאין דת - יש דתיים! העלמה דת הנכבדה היא אוסף של אותיות מתות. אין דת - יש *ממסד דתי* בעל כוח, בעל השפעה, בעל יכולות פוליטיות, בעל דרישות תקציביות - זה מה יש, לא "הדת". והממסד הדתי, שלא כמו היישות האוורירית, הערטילאית ההיא - "הדת" - צריך, או מכל מקום - יצטרך, בסופו של דבר - להנמיך את רוממות הקפריזות שלו מפני התרבות והדמוקרטיה ומפני העובדה שסבלנותו של הציבור לשגעונות הולכת ומתקצרת.

משהו על השגעונות הדתיים הוספתי בתגובה 443735, שנכתבה בהומור (שכנראה לא הובן ע"י כל הקוראים), בהשראת תגובות רבות של אחד המגיבים שהיה פעיל כאן מאוד בתקופות מסויימות וכיום פעיל פחות. נכתבה בהומור - אך הנושא הוא נושא רציני.

אינני יודעת על מה אתה מדבר בדברים המעורפלים - "... לחוק יום מנוחה שבועי יש כמה יתרונות סוציאליים שאינם קשורים לדת. בוודאי יצא לך להיתקל בזה בנסיעות לאירופה ביום ראשון." לא ידוע לי ולא זכור לי חוק אירופאי כלשהו מסוג זה, במדינה אירופאית מתקדמת, חוק שבו חלק מן הציבור כופה את רצונו על חלק אחר. שמא תתן דוגמה לכוונתך?

גם אינני יודעת איך הצליחו בתגובתך הקודמת ובאו יחדיו בכפיפה אחת ובמשפט אחד סוציאל דמוקרטיה עם כפייה דתית (שאתה כמובן לא קראת לה כפייה דתית אלא "חיים ביחד" - מונח המשמש באתר זה, באופן כמעט בלעדי, את הנציגים הדתיים - לצורך הצגת דרישות דתיות שאין להן טעם והגיון). מוזר, מוזר ביותר.

האנלוגיה שלי בעניין מוישל'ה הכופה את רצונו בעניינים לא-לו היתה נכונה ומדוייקת ותיארה היטב את המצב ואת הבעיה. סיפורך שלך על מוישל'ה המחצרץ אינו מתאר שום דבר הקשור במציאות. "הצועקים כפייה כפייה... נושא מורכב... לא מתעלים מעבר לרמה..." - אלה כולם חיצרוצים שמחצרץ אדם שאין לו שום ארגומנט קונקרטי לטענותיו ולדרישותיו.

ואם כבר בחיצרוץ עסקינן - יש כאן, בסביבת מגוריי, מישהו התוקע בשופר, תקיעות שהן בלתי מוסיקליות ומאוד לא נעימות לאוזן - והוא תוקע הר-בה, לא סתם. ?Guess what - הוא לא חילוני, הוא דווקא דתי! לא רחוק מכאן יש בית כנסת, ויש רעשנים בפורים והרעשת שמחת תורה ותהלוכות סובבות-שכונה הלוך-וסוב והלוך-וסוב של קניית ספרי תורה, קבורת ספרי תורה, גילוי ספרי תורה - כולם דברים שעושים המון רעש - ושוב - ?Guess what - גם אלו כולם עניינים דתיים ולא חילוניים! כן כן - מדובר לא באיזו אנלוגיה שיצאה לא כל כך מוצלחת - מדובר בדברים ממשיים הקורים כאן ועכשיו, בחיים האמיתיים.

כל טוב.
פרהסיה אחת משותפת 443785
בכל חוק, בכל מקום בעולם, חלק מהציבור כופה את רצונו על חלק אחר.
זה פירוש המילה חוק.
בחלק ממדינות העולם יום המנוחה מעוגן בחוק ברמה כזאת או אחרת.
בחלקן, הציבור אפילו מקפיד לשמור על החוק.
פרהסיה אחת משותפת 443786
מתנצל שהתעלמתי מרוב דברייך.
רובם ראויים לתגובה נוספת אבל כעת זמני קצר.
פרהסיה אחת משותפת 443948
חשמנית, מאחר ו"השגעונות" הדתיים היו קודם השגעונות החילוניים (בשבת: שופינג, תרבות הצריכה סביב סיר הבשר וגרורותיו, תחבורה ציבורית, פנאי מגוון ושאר ירקות), קצת צניעות לא תזיק למשוגע החילוני.
פרהסיה אחת משותפת 443973
כמה דתות כנעניות היו כאן לפני היהדות, אז באמת שלא תזיק קצת צניעות יהודית, בדיוק לפי אותו ההיגיון.
פרהסיה אחת משותפת 443977
היהדות מתחילה מאברהם אבינו ולא ממשה רבנו. קצת צניעות היסטורית לא תזיק גם לך.
פרהסיה אחת משותפת 443979
העמים הכנעניים התקיימו 3000 שנה לפנה"ס, למעלה מ-‏1000 שנים לפני הופעת אברהם אבינו עפ"י התיארוך העברי המסורתי.
פרהסיה אחת משותפת 443990
למען האמת היהדות מתחילה מעזרא ונחמיה והמהדרין טוענים מימי יאשיהו. אבל מה לא עושים כדי להקדים את העניין לשנת 2000 לפני הספירה.
פרהסיה אחת משותפת 444010
פרופ' ישעיהו ליבוביץ המנוח כתב את הערך "חיים" באנציקלופדיה העברית (כרך י"ז), ולמען האמת ה"חיים" התחילו מליבוביץ ולא משחר האנושות והאדם הראשון; ליבוביץ כתב גם את הערך "אורגניזם" (כרך ב'), וכידוע לכל האורגניזם החל לתקתק מאז כפי שמעולם לא פעל בכזאת דינמיות בלתי פוסקת; ליבוביץ כתב גם את הערך "ביולוגיה" (כרך ח'), ולהווה ידוע לכל החכמים בעיני עצמם שבכך הטרים ליבוביץ את לאמארק ואת דרווין, את טרוירנוס ואפילו את ספנסר.
פרהסיה אחת משותפת 443976
אם תתעניין קצת, תלמד כי הצריכה החרדית מתחרה בזו החילונית ואף עולה עליה בתחומים מסויימים ובתקופות מסויימות בשנה, גם אם היא סובבת סביב סיר העוף יותר מאשר סביב סיר הבשר, וגם אם בשבת רק אוכלים אותה ולא קונים אותה (הקניה מתבצעת באמצע השבוע).

אשר לתרבות - זהו באמת שגעון חילוני שלציבור שלומי אמוני אין בו עניין רב ענין רב.

תרבות הפחד מפני המזל הרע שמביאים החתולים השחורים, שהם בעלי כוחות מאגיים, רווחה במצרים העתיקה עוד הרבה לפני ספר בראשית - אז קצת צניעות, דרך ארץ, הודיה ותפילה בפני החתול, בבקשה.
פרהסיה אחת משותפת 443978
אמונות תפלות של "חתול שחור" לפני ספר בראשית? החלקת על השכל, אחי.

אין דבר כזה "תרבות צריכה חרדית" ואילו יש ויש חיה כזאת "תרבות צריכה" בקרב החילונים-מערביים.

על התרבות החילונית כבר נאמר בתורה: "תרבות אנשים חטאים" שסופם כסופו של הטיטאניק. אה, תיבת נוח נועדה לחרדים לדבר האל.
פרהסיה אחת משותפת 443982
אני לא אחיך, ולא ארד נמוך עד כדי לענות ל"החלקת על השכל", יקראו נא הקוראים וישפטו, ואלה שכבר קראו - כבר יודעים.

אין "תרבות צריכה חרדית", יש *קניות* חרדיות, ה-מ-ו-ן, ומי שלא נתקל בזה בחייו וגם לא קרא נתונים לא יוכל לדמיין לו את קצה קצהו של הסיפור.
פרהסיה אחת משותפת 444014
1. חתול שחור: כפי שמצוין בקישור שהבאת מדובר באמונה נוצרית עיוורת, שאין לה וליהדות מאומה. כדאי מדי פעם, למען ההגינות, להבדיל בין הדתות השונות, בין האמת להתחזותה.

2. מתי ביקרת בפעם האחרונה בקניון חרדי? לא ביקרת מימיך כי אין דבר כזה "קניון חרדי". החרדים צורכים מזון, ביגוד ושאר צרכי קיום אנושיים-בסיסיים ככל האדם. החרדים מעולם לא קידשו את צריכתם החומרית לכדי רמת קדושתה בקרב החילונים, פוקדי הקניונים להמוניהם, הלא הם המקדשים החילוניים של זמננו.
פרהסיה אחת משותפת 444022
את הקישורים מומלץ לקרוא עד הסוף.

לא אמרתי שהאמונה התפלה בדבר החתול השחור קשורה ביהדות (אם כי במו עיני ראיתי יהודים עושים "טפו טפו טפו", כשעובר חתול שחור)‏1.

בתגובה 443948 ציווית "קצת צניעות", והנימוק שלך לא היה שיש משהו טוב יותר או ראוי יותר בשגעון הדתי, אלא אך זאת שהשגעון הדתי קדם לשגעון החילוני. אשר על כן, התבדחתי לי בתגובה 443976, ואמרתי, על פי אותו עקרון, שיש לכבד את החתול השחור, משום שהאמונה בו, במצרים העתיקה‏2, קדמה לספר בראשית.

אין "קניון חרדי". יש קניונים, ובהם החילונים גם קונים וגם נפגשים עם ידידיהם, יושבים עמם ומשוחחים בבתי הקפה, נכנסים לחנויות הספרים ומעיינים ממושכות בספרים, מבקרים בצוותא בבתי הקולנוע, וכו'.

לעומת זאת יש בעיר בני ברק (וגם בפתח תקוה) כמה סופרמרקטים או מרכזי קניות (קרא להם כרצונך) חרדיים למזון וחמרי ניקוי, ובולמוס קניות המזון ואגירת המזון שהולך שם הוא לא ייאמן (בולמוס אגירת המזון ניכר לפעמים גם במקומות שהם מקומות חלוקה בחינם לנצרכים). גם השיחות, לא רק במרכזים האלה אלא בכלל, הן פחות על תורת ישראל ועל והגית בו יומם ולילה - והרבה יותר, פי עשר יותר - על אוכל.

1 בויקי האנגלית דווקא מייחסים את האמונה התפלה הזאת גם לפולקלור היהודי, אבל הגויים המרושעים האלה הרי בכל דור ודור הם עומדים עלינו לכלותנו, ואין שמץ-שמצו של ספק שהם הקימו את ויקי האנגלית במטרה אחת בלבד - להרבות שנאת יהודים ולהפיץ את האנטישמיות בכל העולם.

2 האמונה בחתול כחיה קדושה, ומאוחר יותר בכוחותיו הכישופיים הרעים של החתול השחור, היתה במצרים העתיקה לא איזו אמונה תפלה רגעית של "טפו טפו טפו", אלא אמונה דתית של ממש, כולל פולחנות מתאימים. מוזר לי מאוד שאתה, כאדם המתעניין בדתות מתוך כוונה להכפיש אותן ולהתנשא עליהן בשם היהדות, לא יודע את זה.
פרהסיה אחת משותפת 444025
ממתי סופרמרקט הפך לקניון?

גם אתה ואני יכולים לכתוב ככל העולה על רוחנו בוויקיפדיה ואף אחד לא ישים לב לשקרים. לפני שבוע ערך עיתון מעריב בדיקה מקצועית בעניין: הם שלחו מספר ערכים בולטים לבדיקת המומחים ולתדהמת הוויקיפיסטים, הללו הצביעו על שקרים ובדיות מצוצות מהאצבע. זה לא בהכרח קשור לאנטישמיות, ואל תהלך עלינו אימים. מעולם לא טענתי או חשבתי שכל הגויים רעים ומרושעים. כמו בקרב היהודים, יש גויים טובים ויש מרושעים שמרוב בושה על רשעותם מתחבאים מאחורי אלמוניות באייל ומשתינים בקשת על כל סביבתם. מפגע סביבתי חמור...

תמשיך להאמין בחתולים שחורים ותהיה לי בריא.
פרהסיה אחת משותפת 444027
קצת פרופורציות וסדר בראש לא יזיק לרמת הדיון.

זה ש''השגעון'' הדתי קדם לשגעון החילוני, אינו אומר שהשיגעון המצרי האלילי או הכנעני אלילי שקדמו להם, ראויים להוקרה כלשהי מצידם של החילונים והדתיים של ימינו. שכן, איש לא יכול לקום ולומר כיום בוודאות שהוא צאצא של מצרי קדמון או כנעני קדמון. זאת בשונה מצאצאי היהודים, הדתיים ולאחר מכן החילונים המקולקלים, שמתגוששים להם סביב נו, השטויות האלה באייל.
פרהסיה אחת משותפת 444031
להאמין במשהו לא משום שיש בו טעם והגיון אלא אך ורק משום שהוא עתיק ומשום שאבותיך האמינו בו - זה טפשי במקרה הטוב (ויש לנו כאן דוגמאות) ומסוכן במקרה הרע.
פרהסיה אחת משותפת 444037
במורשת ישראל היהודית יש הרבה טעם והיגיון לעומת היעדרם של אלה מכל דת אחרת שאתם מכירים. האמונה היהודית היא דרגה יותר גבוהה מן הידיעה האנושית הסטנדרטית. אבל לך תסביר למי שלא למד תורה, מהי תורה. זה כמו להסביר לעיוור את המעלות של זריחת השמש. ועם זאת, ברוך הפוקח עיוורים בכל יום ויום ומחזירם את ישראל בתשובה לאביהם שבשמיים.
באמת? 444116
ומה עם הנצרות, שהחלה ככת של היהדות?או האיסלם שמקימו הושפע מהיהדות בצורה כ"כ עמוקה שבתחילה המוסלמים התפללו לכיוון ירושלים(אחרי שהשבטים היהודיים צחקו לו בפנים כשהוא רצה שהם יתאסלמו הוא שינה את זה למכה), ושבשלו עד היום שמה של ירושלים בערבית הוא "הקדושה"?כל הדתות הגיוניות בערך במידה שווה(בכלל לא).
באמת? 444121
היהדות הגיונית
הנצרות, קצת פחות.

לגבי האיסלם, לא ברור לי איך מישהו הלך בכלל אחרי מוחמד.
באמת? 444133
מה הגיוני כל כך ביהדות ואיך את יודעת איך למדוד הגיוניות?
באמת? 444301
למשל, כשיש לך נבואות שנחזו מלפני אלפי שנים והן מתקיימות אחת לאחת לנגד עינינו ועיני אבותינו -- זה כבר באמת לא היגיוני.
בל (המשך יבוא) 444305
אתה מתייחס לנבואה הסינית העתיקה על האימפריה הגדולה שמעבר לים שתטיל צל על האימפריה המרכזית/האמצעית (סין), אך, במרוץ הזמן, תהפוך למשועבדת לה כלכלית? לא יודע, אני מתרשם מזה באותה המידה כמוך.
בל (המשך יבוא) 444307
לא, אני מתייחס לנבואות התנ''ך האוניברסליות והפרטיקולריות לגבי עתיד עם ישראל.
בל (המשך יבוא) 444311
למשל?
בל (המשך יבוא) 444321
אזהרות התורה מותחות קו ישיר בין התבוללות עם ישראל בעמים לבין אסונות כבדים מנשוא העלולים לנחות, חלילה, על ראש העם.

כך למשל, מזהירה התורה בספר דברים (לא, טז-כט): "וַיּאמֶר ה' אֶל משֶׁה הִנְּךָ שׁכֵב עִם אֲבתֶיךָ וְקָם הָעָם הַזֶּה וְזָנָה אַחֲרֵי אֱלהֵי נֵכַר הָאָרֶץ אֲשֶׁר הוּא בָא שָׁמָּה בְּקִרְבּוֹ, וַעֲזָבַנִי וְהֵפֵר אֶת בְּרִיתִי אֲשֶׁר כָּרַתִּי אִתּוֹ. וְחָרָה אַפִּי בוֹ בַיּוֹם הַהוּא, וַעֲזַבְתִּים וְהִסְתַּרְתִּי פָנַי מֵהֶם וְהָיָה לֶאֱכל, וּמְצָאֻהוּ רָעוֹת רַבּוֹת וְצָרוֹת, וְאָמַר בַּיּוֹם הַהוּא הֲלא עַל כִּי אֵין אֱלהַי בְּקִרְבִּי מְצָאוּנִי הָרָעוֹת הָאֵלֶּה. וְאָנכִי הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי בַּיּוֹם הַהוּא עַל כָּל הָרָעָה אֲשֶׁר עָשָׂה כִּי פָנָה אֶל אֱלהִים אֲחֵרִים. וְעַתָּה כִּתְבוּ לָכֶם אֶת הַשִּׁירָה הַזּאת (=התורה) וְלַמְּדָהּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, שִׂימָהּ בְּפִיהֶם לְמַעַן תִּהְיֶה לִּי הַשִּׁירָה הַזֹּאת לְעֵד בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל. ...וְאָכַל וְשָׂבַע וְדָשֵׁן, וּפָנָה אֶל אֱלֹהִים אֲחֵרִים וַעֲבָדוּם וְנִאֲצוּנִי וְהֵפֵר אֶת בְּרִיתִי. וְהָיָה כִּי תִמְצֶאןָ אותוֹ רָעוֹת רַבּוֹת וְצָרוֹת וְעָנְתָה הַשִּׁירָה הַזּאת לְפָנָיו לְעֵד, כִּי לא תִשָּׁכַח מִפִּי זַרְעוֹ... כִּי יָדַעְתִּי אַחֲרֵי מוֹתִי (משה) כִּי הַשְׁחֵת תַּשְׁחִתוּן וְסַרְתֶּם מִן הַדֶּרֶךְ אֲשֶׁר צִוִּיתִי אֶתְכֶם וְקָרָאת אֶתְכֶם הָרָעָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים...".

גם בשירת האזינו, היא שירת העדות, מופיע קשר בל ינתק זה בבהירות: "וַיַּרְא ה' וַיִּנְאָץ מִכַּעַס בָּנָיו וּבְנותָיו. וַיּאמֶר אַסְתִּירָה פָנַי מֵהֶם, אֶרְאֶה מָה אַחֲרִיתָם, כִּי דוֹר תַּהְפֻּכות הֵמָּה, בָּנִים לֹא אֵמֻן בָּם. הֵם קִנְאוּנִי בְלֹא אֵל, כִּעֲסוּנִי בְּהַבְלֵיהֶם, וַאֲנִי אַקְנִיאֵם בְּלֹא עָם, בְּגוֹי נָבָל אַכְעִיסֵם. כִּי אֵשׁ קָדְחָה בְאַפִּי וַתִּיקַד עַד שְׁאוֹל תַּחְתִּיוַתּ, אכַל אֶרֶץ וִיבֻלָהּ וַתְּלַהֵט מוֹסְדֵי הָרִים. אַסְפֶּה עָלֵימוֹ רָעוֹת חִצַּי אֲכַלֶּה בָּם. מְזֵי רָעָב וּלְחֻמֵי רֶשֶׁף, וְקֶטֶב מְרִירִי וְשֶׁן בְּהֵמוֹת אֲשַׁלַּח בָּם עִם חֲמַת זֹחֲלֵי עָפָר. מִחוּץ תְּשַׁכֶּל חֶרֶב וּמֵחֲדָרִים אֵימָה, גַּם בָּחוּר גַּם בְּתוּלָה יוֹנֵק עִם אִישׁ שֵׂיבָה. אָמַרְתִּי אַפְאֵיהֶם אַשְׁבִּיתָה מֵאֱנוֹשׁ זִכְרָם" (דברים לב, יט-כו).

הנביא יחזקאל מזהיר אותנו כי "וְהָעֹלָה עַל רוּחֲכֶם הָיוֹ לא תִהְיֶה, אֲשֶׁר אַתֶּם אומְרִים נִהְיֶה כַגּוֹיִם, כְּמִשְׁפְּחוֹת הָאֲרָצוֹת לְשָׁרֵת עֵץ וָאָבֶן. חַי אָנִי נְאֻם אֲ-דנָי ה', אִם לֹא בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרוֹעַ נְטוּיָה וּבְחֵמָה שְׁפוּכָה אֶמְלוֹךְ עֲלֵיכֶם. וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִן הָעַמִּים וְקִבַּצְתִּי אֶתְכֶם מִן הָאֲרָצוֹת אֲשֶׁר נְפוֹצֹתֶם בָּם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרוֹעַ נְטוּיָה וּבְחֵמָה שְׁפוּכָה. וְהֵבֵאתִי אֶתְכֶם אֶל מִדְבַּר הָעַמִּים וְנִשְׁפַּטְתִי אִתְּכֶם שָׁם, פָּנִים אֶל פָּנִים" (כ, לב-לה).

וכך כתב הרב אלחנן וסרמן מקובנה הי"ד, מהדמויות הבולטות ביותר בעולם הישיבות שבמזרח אירופה שליווה בנאמנות קדושה את צאן מרעיתו עד המוות על קידוש השם בידי הנאצים, על נבואת יחזקאל זו:

"השם יתברך יתחיל ב'יד חזקה', אם העם יעמוד במריו – תבוא 'הזרוע הנטויה'. אם יוסיף העם ללכת בקרי – תבוא 'החימה השפוכה'. אין לדעת לאיזה מן שלושת התהליכים הגענו היום, העתיד הקרוב יוכיח לנו את זאת. בכל אופן ברור לנו, כי נבואת 'היה לא תהיה' – תתגשם. הגויים מגרשים אותנו מגבולם. מרגלא בפי העולם, כי קשה להיות יהודי. הנה נשתנו העתים ובזמן האחרון קשה פי שבע ליהודי להיות גוי. הגויים שולחים אותנו מעל פניהם" ("קובץ מאמרים ואגרות", כרך א', הוצ' ישיבת אור אלחנן, ירושלים, עמ' רצז-רצח). מאוחר יותר כתב ש"כעת אנו רואים כיצד נבואה זו מתגשמת במלואה: אנו טועמים כעת את טעמה של ה'חמה השפוכה' ההולכת ומחמירה מיום ליום" (שם, עמ' רפב).
בל (המשך יבוא) 444327
נבואה לא משכנעת בכלל. אומרת - בני ישראל יתבוללו במידה מסויימת. את זה גם אני יכולתי להגיד לך. זה לא היה דבר חדש או מפתיע בתקופת הנבואה.
בל (המשך יבוא) 444330
אני מוכן להתערב איתך שלא קראת את כל התגובה במלואה.

נכון, הלא יהודי אירופה ידעו טוב מאוד מה עומד לקרות להם עם עליית היטלר לשלטון. חבל רק שאין היסטוריון אחד שפוי שיסכים לחתום על כך בשמו המלא.
בל (המשך יבוא) 444337
לעיתים רחוקות אני לא קורא את הכל ועונה בכל זאת, וזו אכן הייתה אחת מהפעמים האלו. אני אגיד לך מה - אני מבטיח לקרוא את כל ההודעה ההיא מיד אחרי שתספק לי תשובה לא מתחמקת להודעה שסימנתי עם ''אורי פז, אל תשכחני.''
בל (המשך יבוא) 444342
ואני לא רואה שום דמיון בין נבואות כלליות (תהיה התבוללות) שניתנו ללא הגבלת פרק הזמן (ופעמים רבות אפשר לקרוא אותן בכלל כאיום אם-אז), לבין תחזית מדוייקת של העתיד המיידי.
בל (המשך יבוא) 444348
סימני "אחרית הימים" זה לא "זמן קצוב" בעיניך הסופר רציונליות?
בל (המשך יבוא) 444353
זה ההפך המושלם לזמן קצוב. זה בעצם אומר, ''יגיע כשיגיע.'' או ''כשיגיע, תדעו שזה הזמן.'' קציבת הזמן היא קביעת התאריך מראש, לא בדיעבד.
בל (המשך יבוא) 444357
תתפלא אבל לתקופת ''אחרית הימים'' ישנם סימנים ברורים בתנ''ך ובדברי חז''ל מלפני אלפי שנים.
בל (המשך יבוא) 444358
הוא שאמרתי - סימנים ברורים במובן של ''אם תראו את א', ב' ו-ג', סימן שהגיע הזמן'', ולא ''בעוד איקס שנים, תראו את א', ב' ו-ג'.'' תתפלא, אבל הראשון לא מרשים, והשני לא קיים (אלמוני הזכיר מקרה אחד שבו זה כן קיים, יחזקאל - ושם זה לא התקיים).
בל (המשך יבוא) 444363
הנבואות לא נועדו להרשים איש מאיתנו, הם רק נועדו להזהיר ולתקן מעשינו הרעים. וככאלה הן הוכחו כנכונות ברמה העובדתית המציאותית וההיסטורית.
בל (המשך יבוא) 448699
התחמקות.
בל (המשך יבוא) 449433
השתמטות.
בל (המשך יבוא) 449439
טענת שהנבואות מצביעות חד-משמעית על קץ הימים. זה היה בולשיט, כמו שהסברתי לך - אין תאריך, אין כלום. מה יש לך להגיד עכשיו, חוץ מ"דבריו של אללה הגדול והרחום הם אמת"?
בל (המשך יבוא) 449489
מעולם לא טענתי בהקשר זה כי דברי אללה אמת וגו' כפי ששמת בפי בכוונה להשמיץ ולהוזיל את רמת המתדיין איתך.

כל אשר טענתי הוא טענה אקדמית ולוגית פשוטה: לכל טקסט קדום יש את מפתחות הפיענוח שלו, שהועברו במסורת הדורות מאב לבנו. לקרוא את הטקסט בהתעלם מהמפתחות ובהתאם להשקפות העולם המערביות הנפסדות שלנו – פירושו לחטוא בהוצאת דברים מהקשרם האמיתי והעובדתי.
בל (המשך יבוא) 449504
מעניין. אתה מתכוון שבמסורת הדורות נאמר שנבואות מסוימות מתייחסות לשנת תשס"ז דווקא?
בל (המשך יבוא) 449634
בין השאר, לשנת ה'תשס''ז, לפני ואחרי.
בל (המשך יבוא) 449642
מה פירוש "לפני ואחרי"? איך יודעים שהכוונה לא הייתה לתקופת האינקוויזיציה (אגב, מה ההסבר לעניין זה? הרי אז היהודים
ממש לא התבוללו, מדוע הם חטפו אותה?)? ולא לשנת תרצ"ט? ולא לפוגרומים ברוסיה?
(גם אני יכולה להגיש לך שצרות יהיו תמיד...)
בל (המשך יבוא) 449648
יודעים על פני סימני המסורת.

לפני האינקוויזיציה, יהדות ספרד ופורטוגל נודעה אמנם בשל הישגיה בהלכה, במיסטיקה ובפילוסופיה, אבל יהודי ספרד היו מעורים ומתבוללים גם בתרבות הנוכרית הרחבה יותר.

מה גם שלפי דברי הרמב''ם ב''איגרת תימן'', מדובר בתקופה של ניסיון האמונה הגדול ביהדות ואלה שערקו לאמונה אחרת (''בהוציאם מילה קלה מהפה'', כהגדרת רבי יהודה הלוי), הוכיחו בעליל כי לא היו יהודים של ממש. הם לא היו צאצאיהם האמיתיים של אלה ששורשי נשמתם נכחו במעמד הר סיני.
  בל (המשך יבוא) • איציק ש.
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • דורפל
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • דורפל
  :-) :-) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • אורי פז
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • Xslf
  ללא כותרת • דורון הגלילי
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • דורון הגלילי
  ללא כותרת • גייטס. ביל גייטס.
  בל (המשך יבוא) (מי המציא את הכותרת המוזרה הזאת?) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) (מי המציא את הכותרת המוזרה הזאת?) • דורפל
  בל (המשך יבוא) (מי המציא את הכותרת המוזרה הזאת?) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • סמיילי
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • סמיילי
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • סמיילי
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • סמיילי
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • סמיילי
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • דורפל
  בל (המשך יבוא) • סמיילי
  עקרון שובך היונים • גדי אלכסנדרוביץ'
  עקרון שובך היונים • אורי פז
  עקרון שובך היונים • גדי אלכסנדרוביץ'
  עקרון שובך היונים • האייל האלמוני
  עקרון שובך היונים • גדי אלכסנדרוביץ'
  עקרון שובך היונים • האייל האלמוני
  עקרון שובך היונים • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • דורפל
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • דורפל
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • דורפל
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • דורפל
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • דורפל
  בל (המשך יבוא) • איציק ש.
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • איציק ש.
  בל (המשך יבוא) • ברקת
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  נבואות השואה • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • ברקת
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אביב י.
  בל (המשך יבוא) • לא חרדי ולא עורך-דין
  סמיכה לרבנות, שמיכה לאלוהים. • אביב י.
  אזהרה חמורה: • שוטה הכפר הגלובלי
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • שוטה הכפר הגלובלי
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • אביב י.
  אזהרה חמורה: • אביב י.
  אזהרה חמורה: • שוטה הכפר הגלובלי
  אזהרה חמורה: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אזהרה חמורה: • אביב י.
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אזהרה חמורה: • נועה ו
  אזהרה חמורה: • אביב י.
  אזהרה חמורה: • ראובן
  אתאולו-קומפלקסתאיזם. • אביב י.
  אתאולו-קומפלקסתאיזם. • האייל האלמוני
  אתאולו-קומפלקסתאיזם. • אביב י.
  אתאולו-קומפלקסתאיזם. • האייל האלמוני
  אתאולו-קומפלקסתאיזם. • אביב י.
  אתאולו-קומפלקסתאיזם. • האייל האלמוני
  אתאולו-קומפלקסתאיזם. • ראובן
  אתאולו-קומפלקסתאיזם. • גדי אלכסנדרוביץ'
  אתאיסט שנשבה • ראובן
  אתאיסט שנשבה • האייל האלמוני
  אתאולו-קומפלקסתאיזם. • האייל האלמוני
  אתאולו-קומפלקסתאיזם. • אביב י.
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • דורון הגלילי
  אזהרה חמורה: • האייל האלמוני
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • האייל האלמוני
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • לא חרדי ולא עורך-דין
  אזהרה חמורה: • האייל האלמוני
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • האייל האלמוני
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • כבשה
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • גונזו
  אזהרה חמורה: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אזהרה חמורה: • גונזו
  אזהרה חמורה: • אביב י.
  אזהרה חמורה: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אזהרה חמורה: • גונזו
  אזהרה חמורה: • אביב י.
  אזהרה חמורה: • גונזו
  אזהרה חמורה: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אזהרה חמורה: • אביב י.
  אזהרה חמורה: • עומר
  אזהרה חמורה: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אזהרה חמורה: • עומר
  אזהרה חמורה: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • ראובן
  אזהרה חמורה: • ברקת
  אזהרה חמורה: • עומר
  אזהרה חמורה: • ראובן
  אזהרה חמורה: • האייל האלמוני
  אזהרה חמורה: • גונזו
  סמיכה לרבנות, שמיכה לאלוהים. • לא חרדי ולא עורך-דין
  סמיכה לרבנות, שמיכה לאלוהים. • אביב י.
  סמיכה לרבנות, שמיכה לאלוהים. • לא חרדי ולא עורך-דין
  סמיכה לרבנות, שמיכה לאלוהים. • אביב י.
  סמיכה לרבנות, שמיכה לאלוהים. • לא חרדי ולא עורך-דין
  סמיכה לרבנות, שמיכה לאלוהים. • אביב י.
  סמיכה לרבנות, שמיכה לאלוהים. • ברקת
  סמיכה לרבנות, שמיכה לאלוהים. • easy
  סמיכה לרבנות, שמיכה לאלוהים. • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • שירה
  בל (המשך יבוא) • אנטילופה
  בל (המשך יבוא) • ערן בילינסקי
  בל (המשך יבוא) • שירה
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • דורון הגלילי
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • שירה
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • דורון הגלילי
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • שירה
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • דורון הגלילי
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • שירה
  אז אמרה היא: לאט, כח יש לי. • דורון הגלילי
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • יהונתן אורן
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • דורון הגלילי
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • יהונתן אורן
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • דורון הגלילי
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • יהונתן אורן
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • דורון הגלילי
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • יהונתן אורן
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • רון בן-יעקב
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • יהונתן אורן
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • רון בן-יעקב
  וה' ביקש לנסות את אברהם. • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אנטילופה
  בל (המשך יבוא) • שירה
  בל (המשך יבוא) • אנטילופה
  בל (המשך יבוא) • שירה
  בל (המשך יבוא) • ברקת
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • דורון הגלילי
  בל (המשך יבוא) • העמותה למען הנקודה
  בל (המשך יבוא) • דורון הגלילי
  בל (המשך יבוא) • מישהי עם משהו
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • איילה חדשה (יחסית)
  בל (המשך יבוא) • יוסי
  בל (המשך יבוא) • צפריר כהן
  בל (המשך יבוא) • מישהי עם משהו
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • שירה
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • ברקת
  בל (המשך יבוא) • דורון הגלילי
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • ברקת
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • איציק ש.
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האלמוני/חשמנית על מונית
  בל (המשך יבוא) • ל.ב.פ., תל אביב
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • אורי פז
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • גדי אלכסנדרוביץ'
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • אורי פז
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • האייל האלמוני
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • האייל האלמוני
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • אורי פז
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • גדי אלכסנדרוביץ'
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • אורי פז
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • האייל האלמוני
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • ראובן
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • האייל האלמוני
  איפה אלוהים היה בגהינום? • ראובן
  איפה אלוהים היה בגהינום? • האייל האלמוני
  איפה אלוהים היה בגהינום? • ראובן
  איפה אלוהים היה בגהינום? • האייל האלמוני
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • האייל האלמוני
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • ראובן
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • אורי פז
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • האייל האלמוני
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • גדי אלכסנדרוביץ'
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • סמיילי
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • האייל האלמוני
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • איציק ש.
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • אורי פז
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • האייל האלמוני
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • איציק ש.
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • אורי פז
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • איציק ש.
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • אורי פז
  ואיפה היה האדם הנאור וה-מתורבת באושוויץ? • האייל האלמוני
  Cut the bullshit • חשמנית על מונית
  Cut the bullshit • האייל האלמוני
  Cut the bullshit • איציק ש.
  Cut the bullshit • אורי פז
  Cut the bullshit • האייל האלמוני
  ראו: • אורי פז
  ראו: • המערכת
  ראו: • אורי פז
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • אורי פז
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • אורי פז
  יהודים, געוואלד! • האייל האלמוני
  יהודים, געוואלד! • האייל האלמוני
  ראו: • גדי אלכסנדרוביץ'
  ראו: • אורי פז
  ראו: • גדי אלכסנדרוביץ'
  ראו: • אורי פז
  ראו: • גדי אלכסנדרוביץ'
  ראו: • אורי פז
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • גדי אלכסנדרוביץ'
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • אורי פז
  ראו: • האייל האלמוני
  תגובת ''נו באמת' • האייל האלמוני
  ראו: • אורי פז
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • איציק ש.
  ראו: • אורי פז
  ראו: • אורי פז
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • אורי פז
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • אורי פז
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • אורי פז
  סוף דבר, מקרה הרב ו. כשלעצמו ומקרה הרב ו. כדוגמה ומשל לכל השאר • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • אורי פז
  מקרה הרב וסרמן ועוד • איילת
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  צריך לשים סוף לקשקשת • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • אורי פז
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • אורי פז
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • אורי פז
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • אורי פז
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מקרה הרב וסרמן ועוד • אביב י.
  מקרה הרב וסרמן ועוד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מקרה הרב וסרמן ועוד • אביב י.
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מקרה הרב וסרמן ועוד • תשע נשמות
  מקרה הרב וסרמן ועוד • ראובן
  מקרה הרב וסרמן ועוד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • ראובן
  מקרה הרב וסרמן ועוד • נועה ו
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • גדי אלכסנדרוביץ'
  על השאלה הבאה נגבה כסף. • ראובן
  מקרה הרב וסרמן ועוד • נועה ו
  מקרה הרב וסרמן ועוד • דורון הגלילי
  מקרה הרב וסרמן ועוד • איגוד האופים
  מקרה הרב וסרמן ועוד • דורון הגלילי
  מקרה הרב וסרמן ועוד • נועה ו
  מקרה הרב וסרמן ועוד • דורון הגלילי
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • אורי פז
  מקרה הרב וסרמן ועוד • גדי אלכסנדרוביץ'
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • ל.ב.פ., תל אביב
  מקרה הרב וסרמן ועוד • אורי פז
  מקרה הרב וסרמן ועוד • ניצה
  נדמה לי שדווקא לא התכוונו אלייך. • העלמה עפרונית
  נדמה לי שדווקא לא התכוונו אלייך. • גדי אלכסנדרוביץ'
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • ניצה
  מקרה הרב וסרמן ועוד • איציק ש.
  מקרה הרב וסרמן ועוד • דורון הגלילי
  מקרה הרב וסרמן ועוד • חשמנית על מונית
  מקרה הרב וסרמן ועוד • איציק ש.
  מקרה הרב וסרמן ועוד • Collegium Cardinalium על מונית
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • Collegium Cardinalium על מונית
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האפיפיורית יוהנה הקדושה
  מקרה הרב וסרמן ועוד • נועה ו
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • אורי פז
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • איציק ש.
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  מקרה הרב וסרמן ועוד • האייל האלמוני
  ראו: • כבשה
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • כבשה
  ראו: • איציק ש.
  ראו: • אורי פז
  ראו: • איציק ש.
  ראו: • גדי אלכסנדרוביץ'
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • גדי אלכסנדרוביץ'
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • גדי אלכסנדרוביץ'
  תזכורת • אייל מולד(ר)
  תזכורת • האייל האלמוני
  תזכורת • אייל מולד(ר)
  תזכורת • האייל האלמוני
  תזכורת • אייל מולד(ר)
  תזכורת • אביב י.
  תזכורת • אייל מולד(ר)
  תזכורת • האייל האלמוני
  תזכורת • אייל מולד(ר)
  תזכורת • האייל האלמוני
  תזכורת • אייל מולד(ר)
  תזכורת • האייל האלמוני
  תזכורת • אייל מולד(ר)
  תזכורת • האייל האלמוני
  תזכורת • עומר
  תזכורת • אביב י.
  תזכורת • חשמנית על מונית
  תזכורת • אייל מולד(ר)
  תזכורת • חשמנית על מונית
  תזכורת • אייל מולד(ר)
  תזכורת • אייל, מנסה לעזור
  תזכורת • אביב י.
  תזכורת • אורי פז
  תזכורת • אביב י.
  תזכורת • האייל האלמוני
  זוכרים, זוכרים • חשמנית על מונית
  זוכרים, זוכרים • אייל מולד(ר)
  זוכרים, זוכרים • חשמנית על מונית
  זוכרים, זוכרים • אייל מולד(ר)
  זוכרים, זוכרים • חשמנית על מונית
  זוכרים, זוכרים • איציק ש.
  זוכרים, זוכרים • חשמנית על מונית
  זוכרים, זוכרים • ברקת
  זוכרים, זוכרים • האייל האלמוני
  זוכרים, זוכרים • האייל האלמוני
  זוכרים, זוכרים • האייל האלמוני
  זוכרים, זוכרים • האייל האלמוני
  זוכרים, זוכרים • האייל האלמוני
  זוכרים, זוכרים • אייל מולד(ר)
  זוכרים, זוכרים • ברקת
  זוכרים, זוכרים • האייל האלמוני
  זוכרים, זוכרים • איציק ש.
  זוכרים, זוכרים • האייל האלמוני
  תזכורת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ראו: • אורי פז
  ראו: • גדי אלכסנדרוביץ'
  ראו: • תשע נשמות
  ראו: • אורי פז
  ראו: • תשע נשמות
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • ראובן
  ראו: • האייל האלמוני
  ראו: • ראובן
  ראו: • תשע נשמות
  ראו: • ברקת
  ראו: • האייל האלמוני
  Cut the bullshit • האייל האלמוני
  Cut the bullshit • האייל האלמוני
  Cut the bullshit • האייל האלמוני
  Cut the bullshit • האייל האלמוני
  איזה בולשיט וקשקשת בגרוש • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • איציק ש.
  לא תרצח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • עוד אלמוני
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • הבלשית הצעירה
  לא תרצח • הבלש האיילי הותיק
  לא תרצח • חשמנית על מונית
  לא תרצח • הבלשית הצעירה
  לא תרצח • חשמנית על מונית
  לא תרצח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא תרצח • האייל האלמוני
  או שיש אלוהים, או שהשופט בן זונה‏1 • דורון הגלילי
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • אביב י.
  לא תרצח • ראובן
  לא תרצח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא תרצח • ראובן
  לא תרצח • ראובן
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • אביב י.
  לא תרצח • האייל הטלמוני
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • האייל החלמוני
  לא תרצח • אורי גוראל-גורביץ'
  לא תרצח • אורי פז
  לא תרצח • אורי גוראל-גורביץ'
  לא תרצח • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא תרצח • ראובן
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • אורי פז
  לא תלמד • האייל האלמוני
  לא תלמד • אורי פז
  לא תלמד • האייל האלמוני
  לא תלמד כבר? • אורי פז
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • אורי פז
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • איציק ש.
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • אביב י.
  לא תרצח • אורי פז
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • אורי פז
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • אורי פז
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • איציק ש.
  לא תרצח • האייל האלמוני
  לא תרצח • איציק ש.
  לא תרצח • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • ברקת
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • ברקת
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • עוד אלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • איילי
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • איציק ש.
  בל (המשך יבוא) • ברקת
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  סקופ! • האייל האלמוני
  סקופ! • גדי אלכסנדרוביץ'
  סקופ! • האייל האלמוני
  סקופ! • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • דורון הגלילי
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אביב י.
  בל (המשך יבוא) • דורון הגלילי
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  הוא לא כבד • ראובן
  הוא לא כבד • האייל האלמוני
  הוא לא כבד • האייל היפאני
  הוא לא כבד • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  תיקונים • האייל האלמוני
  תיקונים • ברקת
  תיקונים • האייל האלמוני
  תיקונים • האייל האלמוני
  תיקונים • האייל האלמוני
  תיקונים • האייל האלמוני
  תיקונים • גדי אלכסנדרוביץ'
  תיקונים • האייל האלמוני
  תיקונים • האייל האלמוני
  תיקונים • ברקת
  כדאי לכם לצפות • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • גדי אלכסנדרוביץ'
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אביב י.
  רגע של גימטריה • האייל האלמוני
  רגע של גימטריה • האייל האלמוני
  חיים שדה • האייל האלמוני
  חיים שדה • האייל האלמוני
  חיים שדה • האייל האלמוני
  חיים שדה • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • איציק ש.
  במשך האלף הקרוב המון אנשים יירצחו. היי, ניצחתי! הם באמת נרצחו! • האייל האלמוני
  במשך האלף הקרוב המון אנשים יירצחו. היי, ניצחתי! הם באמת נרצחו! • איציק ש.
  במשך האלף הקרוב המון אנשים יירצחו. היי, ניצחתי! הם באמת נרצחו! • אורי פז
  במשך האלף הקרוב המון אנשים יירצחו. היי, ניצחתי! הם באמת נרצחו! • גדי אלכסנדרוביץ'
  הירח ביהדות • אורי פז
  ליהדות אין מושג באסטרונומיה וגם לא בעברית • האייל האלמוני
  הירח ביהדות • גדי אלכסנדרוביץ'
  הירח ביהדות • אורי פז
  הירח ביהדות • גדי אלכסנדרוביץ'
  הירח ביהדות • האייל האלמוני
  הירח ביהדות • ירדן ניר-בוכבינדר
  הירח ביהדות • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • סמיילי
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • סמיילי
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • אורי פז
  אתה באמת חייב לבוא אלי פעם • רון בן-יעקב
  Is that a rocket in his pocket • חשמנית על מונית
  ושם, אני חיכיתי לו • רון בן-יעקב
  הרטמן נגד הרפורמים • אורי פז
  זונג • רון בן-יעקב
  זונג • האייל האלמוני
  זונג • האייל האלמוני
  זונג • האייל האלמוני
  בל (המשך יבוא) • איציק ש.
  פירוש רש''י • חשמנית על מונית
  פירוש רש''י • איציק ש.
  פירוש רש''י • אורי פז
  וף (המשיח הגיע) • דורפל
  וף (המשיח הגיע) • אורי פז
  וף (המשיח הגיע) • דורפל
  וף (המשיח הגיע) • אורי פז
  וף (המשיח הגיע) [טאגליין] • דורפל
  וף (המשיח הגיע) [טאגליין] • אורי פז
  באמת? • קהלת
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  גודווין • האייל האלמוני
  גם הסינים והיפנים • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • תשע נשמות
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • איציק ש.
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • איציק ש.
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  לאורי פז • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • העלמה עפרונית
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האלמוני/חשמנית על מונית
  פרהסיה אחת משותפת • העלמה עפרונית
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • העלמה עפרונית
  פרהסיה אחת משותפת • חשמנית על מונית
  פרהסיה אחת משותפת • אורי פז
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • אורי פז
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • אורי פז
  פרהסיה אחת משותפת • גדי אלכסנדרוביץ'
  פרהסיה אחת משותפת • דורפל
  פרהסיה אחת משותפת • אורי פז
  פרהסיה אחת משותפת • דורפל
  פרהסיה אחת משותפת • העלמה עפרונית
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • דורפל
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • איציק ש.
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • רן
  פרהסיה אחת משותפת • האלמון האיילי
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • האלמון האיילי
  פרהסיה אחת משותפת • ברקת
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • ל.ב.פ., תל אביב
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • גונזו
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • גונזו
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • גונזו
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  פרהסיה אחת משותפת • אורי פז
  פרהסיה אחת משותפת • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • אורי פז
  הבערות של הנינים • איציק ש.
  הבערות של הנינים • אורי פז
  הבערות של הנינים • דורפל
  הבערות של הנינים • אורי פז
  הבערות של הנינים • דורפל
  הבערות של הנינים • אורי פז
  הבערות של הנינים • גדי אלכסנדרוביץ'
  הבערות של הנינים • אורי פז
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • אורי פז
  הבערות של הנינים • גדי אלכסנדרוביץ'
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • אורי פז
  הבערות של הנינים • גדי אלכסנדרוביץ'
  הבערות של הנינים • אורי פז
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • אורי פז
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • דורפל
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • דורפל
  אורי פז, אל תשכחני. • דורפל
  יחי ההבדל ענק • דורפל
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • דורפל
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • דורפל
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • דורפל
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • דורפל
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • דורפל
  בגדי המלך החדשים • דורון הגלילי
  :-) • דורפל
  בגדי המלך החדשים • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • לא חרדי ולא עורך-דין
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • גדי אלכסנדרוביץ'
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • גדי אלכסנדרוביץ'
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • גדי אלכסנדרוביץ'
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • גדי אלכסנדרוביץ'
  יחי ההבדל ענק • דורפל
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • תלמיד בישיבה דמיקולו
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • האייל היפאני
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • איציק ש.
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • איציק ש.
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  בא לברך ונמצא מקלל • האייל האלמוני
  ללא כותרת • אורי פז
  בא לברך ונמצא מקלל • דורון הגלילי
  בא לברך ונמצא מקלל • תשע נשמות
  מאיפה זה מוכר לי? • סמיילי
  מאיפה זה מוכר לי? • דורון הגלילי
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  יחי ההבדל ענק • דורפל
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • דורפל
  יחי ההבדל ענק • אורי פז
  יחי ההבדל ענק • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • אורי פז
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • האייל האלמוני
  הבערות של הנינים • ירדן ניר-בוכבינדר

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים