סיקסק לציפורות 466820
סיקסק היא העוף הישראלי האולטימטיבי.
אמנה כאן רק 4 סיבות מיני רבות:

הסיקסק הוא עוף של ביצות - ומי מתאים יותר ממנו לייצג את הביצה העכורה שלנו?
הסיקסק הוא תחמן קלאסי (מתחזה לבעל כנף פצועה לשם הרחקת אויבים מקינו) והרי תחמנות היא ללא עוררין הספורט הלאומי שלנו
הסיקסק קולני צעקני וצורם. וזה גם סימן ההיכר שלנו הישראלים בקרב העמים.
הסיקסק הרחיב את תחומי חיותו בארץ הקודש החל משנות הששים. (ומי יעז לערער על אות ומופת שכזה)

וחוץ מזה הוא חמוד ויפה ויציב וגאה ובעל שם כל-כך סקסי.....
אז... הסיקסק לציפורות
סיקסק לציפורות 466836
''(מתחזה לבעל כנף פצועה לשם הרחקת אויבים מקינו)'' - לא ברור לי איך זה אמור לעבוד.
סיקסק לציפורות 466837
הם מתעלפים ממראה הדם.
סיקסק לציפורות 466869
לקח לי זמן להבין מה הבעיה שאתה (כנראה) רואה, וזו שאלה טובה לדעתי הלא-מומחית - אחרי שהטורף מבין שעבדו עליו, ושאין טעם לרדוף אחרי ההורה, למה הוא לא פשוט חוזר לקן? ניסיון קלוש לתשובה - אולי לפחות חלק מהטורפים מחפשים טרף די באקראי, ואם תרחיק אותם מספיק מהקן, ועוד תגרום להם להתרכז בטרף הקל והשמן ולא בדרך, אז הם לא ידעו למצוא את הדרך חזרה לקן? אפשרות קלושה אחרת: אולי לפני שהם יגיעו שוב לקן הם ימצאו מטרה אחרת? אפשרות שלישית: אולי לא הרחקה מ*קן*, אלא מאפרוחים שיש להם כושר ניידות מסוים, ועד שההורה יגמור עם המתיחה שלו האפרוחים כבר יברחו למקום אחר?
סיקסק לציפורות 466871
נדמה לי שהכל הרבה יותר פשוט; סביר להניח שההצגה מתחילה לפני שהטורף מאתר את הקן ממש. כל מה שהסיקסק צריך לעשות הוא לגרום לטורף לשנות קצת את כיוון התקדמותו, כך שהוא פשוט יחמיץ את הקן.
סיקסק לציפורות 466911
אבל מספיק שהטורף יזכור היכן החלה ההצגה, והוא ידע שכדאי לרחרח בסביבה, יש כנראה קן קרוב - ואז הזקנו יותר משהועלנו. כמובן, יכול להיות שמירוץ התחכום של הצדדים נעצר בדיוק בין שלב ההתחזות לפצוע לבין שלב ההסקה שיש סיבה להתחזות, אבל לי זה נראה כמו צעד די פעוט לאבולוציה.
סיקסק לציפורות 466916
זה היה נכון אילו היה טורף שהטרף הבלעדי שלו [בקירוב טוב] הוא הסיקסק וביציו. או לחליפין, הייתה זו אסטרטגיה נפוצה מאוד בין בעלי הכנף. כל עוד אף אחת מהאפשרויות לא מתקיימת [ואין לי הידע הביולוגי לשפוט אם כן או לאו], הצעד האבולוציוני לא נראה לי טריוויאלי כ"כ.
סיקסק לציפורות 466920
קבל חצי חרמפפפ.
סיקסק לציפורות 466918
התרגיל המדובר משותף להרבה מיני עופות (ונדמה לי שגם למשפחות אחרות), כך שכנראה הוא מנצל נקודת תורפה משותפת להרבה טורפים. מן הסתם הצעד הנדרש אינו פעוט כל-כך, או שההתנהגות הזאת מתרחשת לעתים רחוקות יותר ממה שנדמה לנו, שכן היא מצטלמת יפה מאד. אפשרות שלישית היא שהמתחזה יודע כמה רחוק עליו להמשיך בהצגה יחסית למרחק מהקן בה הוא התחיל אותה, כך שלטורף כבר לא משתלם לחזור את כל הדרך רק כדי להמצא שוב בנקודה ממנה סיכויי ההצלחה שלו אינם גדולים.

ורעיון מקיאווליסטי שעולה במוחי: הסיקסק לא צולע כך סתם לכיוון אקראי, אלא מכוון את צעדיו לעבר הקן של השכן המעצבן שלא משלם את מסי הועד בזמן (או סתם לאזור שיש בו הרבה ריחות מפתים. סביר שהטורף מתוכנת להיענות לגירויים האחרונים שהוא קולט כי זאת בד"כ איסטרטגיה טובה בסביבה בה הטרף משנה את מקומו תדיר). הוא מפסיק את ההתחזות במקום בו מרחק הטורף מהקן החדש קטן יותר מהמרחק המקורי לקן של המתחזה, והטורפים יודעים את זה.
סיקסק לציפורות 466955
בעיה קטנה - הוא לא יכול להמשיך להתחזות לבעל כנף פצועה למשך יותר מדי זמן, כי יטרפו אותו. איזה מן מרחק הוא יכול כבר לכסות בדידוי על פני הקרקע בזמן שעוף טורף עט עליו משמים?
סיקסק לציפורות 466963
אני לא יודע מה הסיכוי שדוקא בזמן שהשועל המקומי מתקרב לקן נמצא הבז המקומי בסביבה. אולי הוא לא גדול מדי. בכלל, אחת לכמה זמן נתקל טרף מצוי בטורף מצוי?
סיקסק לציפורות 466965
ומהשועל המקומי יותר קל לסיקסק להתרחק בדידוי על פני הקרקע? או שהכוונה הייתה שהוא עף ונוחת אחרי מרחק קצר, בצורה שרומזת לטורף שהוא פצוע, ושאולי יקרוס מעייפות עוד רגע, אבל בינתיים המהירות מספיקה בכדי להרחיק אותו ממלתעותיו?
סיקסק לציפורות 466966
אני לא יודע על סיקסק אבל ראיתי כמה סרטי טבע על עופות שמקפצים ומדדים וגם זוקפים כנף אחת כך שהיא נראית שבורה. את זה הם עושים במרחק בטוח מהטורף, כשבכל פעם שהוא מתקרב הם עפים קצת ונוחתים שוב כאילו בגלל הפציעה.

לא פלא שאומרים שלכדורגלנים יש מוח של ציפור.
סיקסק לציפורות 470094
אני נפלתי בפח הזה כמה פעמים!
אני יוצא מהנחה שבמקום שהתחילה ההצגה שם נמצא הקן או האפרוחים ולהפתעתי התחמן הקטן הרבה יותר ערמומי ממני - פשוט קשה למצוא את הקן.
ואני עוד מניח שאני ערמומי יותר מאיזה תן חולף...
סיקסק לציפורות 466889
הבעיה שלי הייתה שלא הבנתי שהסיקסק מתעופף לו עם הכנף ה''שבורה''. חשבתי שהוא יושב לו בקן וסובל בשקט, בחושך, להוציא אנחה מלאת יגון פה ושם.
סיקסק לציפורות 466874
הסיקסקים "בונים" את קינם על הקרקע (הקן הוא גומה בקרקע ובתטולה כ 4 ביצים חומות מנומרות כך שהן מוסוות להפליא) כאשר מתקרב אויב לקן הסיקסק מרחיק אותו מטווח הקן כשהוא מדדה כאילו נפצע. בהגיעו למרחק מה מן הקן הוא פורש כנפיים ועף....תוך קריאות רמות "סדרתי אותך".
סיקסק לציפורות 466890
באמת? זה נשמע יפה מאוד - מאוד מסוכן ודורש דיוק, מהירות ומיומנות מפליאים. צריך להבחין בטורף, להתחיל לדדות ולפרוש כנפיים בתעופה לפני שעטים עליו. נשמע קשה.
סיקסק לציפורות 466892
נשמע קצת לא כמו ציפור ישראלית, דווקא, אם נזכרים בציפורים ישראליות אופייניות ובשיטת ה''סמוך'' שלהן. חבל שהציפורים האוחזות בהגה אצלנו לא למדו ממנו תורה, הרבה לפני מלחמת לבנון השניה...
סיקסק לציפורות 466895
נשמע מאוד ישראלי - ככה עובדים על חברות הביטוח אחרי תאונה.
סיקסק לציפורות 466896
בתכל"ס, כל ציפור מצויה יודעת לעשות מה שכל ישראלי מצוי יודע לעשות +לעוף.
אני מציע להחליף את מרבית הישראלים בציפורי ארצנו ולבחור מבחר ישראלים לאומיים.
סיקסק לציפורות 475440
את בטוחה שככה סיקסק מרחיק טורפים?
בגלילות קינן זוג סיקסקים ליד מגרש הכדורגל, וכדי להרחיק אותנו מהברזיה (שהיתה, אני משער, קרובה לקן) הם לא תחמנו ולא התחזו, אלא התנפלו עלינו ב'צלילות' וצריחות.

_______
טוב, הם קצת תחמנו, כי הם לא ניסו באמת לפגוע ותמיד נסקו לפני הפגיעה. כשהבנו את זה הפסקנו להתכופף ולברוח. אבל כשחשבנו שהם רציניים הם די הפחידו

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים