מלחמת לבנון השניה בעזה 499394
המודיעין עמל ואסף שורה של ייעדים להפצצה. חיל האוויר יצא לפגוע ביעדים האלה. הפעולה הייתה מרשימה (לא בציניות). אבל עכשיו ''בנק המטרות'' נגמר, ומסתבר שאין באמת תכנית. מה שהיה הוא רק תכנית לפתיחת מערכה ולא תכנית להמשכה, בודאי לא לסיומה.
עכשיו הגענו לחלק השני של המערכה. והחלק השני הוא שאנחנו כמעט לא עושים דבר, ומחכים למכה שלהם.
ואחר כך יתחילו האילתורים.
הלואי ואתבדה, אך זה בדיוק ''הראש'' של מלחמת לבנון השנייה.
אני סתם שאלה: 499399
איך אתה יודע שבנק המטרות נגמר?
מלחמת לבנון השניה בעזה 499400
אכן. והעובדה שקוראים למצעד האיוולת הרפטטיבי הזה "מבצע מתגלגל" מבטאת זאת במפורש.

כיוון שאין לישראל רצון/יכולת לכבוש את עזה, על הממשלה להציע הפסקת אש מסודרת לפלסטינים, ומיד. זה יקטין את מימדי הבושה.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499510
אתם יודעים איך אינשטין הגדיר אי שפיות: "לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות." ובאותו הקשר נאמר:רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון.

כולנו יודעים שהסיפור יגמר בהפסקת אש כלשהיא, הניחוש שלי הוא שהחמס יקבל את מבוקשו במעבר דרך מצרים וישראל תקבל שקט עד הסבוב הבא.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499439
אחת הבעיות של שימוש בחמ''מ (חימוש מונחה מדוייק) בסדר גודל של צבא היא שביום ניתן להשמיד סט מטרות גדול מאוד, מהסוג שלמודיעין לוקח שנים לייצר. זה נובע מחוסר האיזון בין היכולת לייצר מודיעין ליכולת להשמיד מטרות. אבל אין פירוש הדבר סוף פסוק, אחד הלקחים ממלחמת לבנון זה הצורך להמשיך לייצר מרמת השטח מודיעין זמן אמת, להמשיך לייצר מטרות, במובן של בני אדם וציוד נייד (כי כל מה שנייח כבר הושמד) ואפשרות נוספת שלא יושמה, לפגוע בתשתיות חיוניות (מה שכמעט ולא נעשה גם בלבנון). כניסה קרקעית מאפשרת השגת מודיעין נוסף (למשל ע''י תפיסת מבוקשים וחקירתם) ומכאן עוד יעדים לחיל האוויר.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499445
בקשר לפגיעה בתשתיות, אל תצחיק אותי. אנו חיים בעולם לגמרי אחר.
שלשום פגעו באיזה מיכלית דלק של "משטרת חמס". היה מאד חשוב לציין למי שייכת המיכלית, כי אם זאת הייתה מיכלית אחרת זה היה אסור, ואנחנו עצמנו שמנו על עצמנו את הכללים המגוחכים האלה.
אנחנו הרי מספקים להם את רוב החשמל. אז להפציץ את תחנת הכוח בחדרה ?
מלחמת לבנון השניה בעזה 499453
"ואפשרות נוספת *שלא יושמה*". אפשר להפסיק לספק להם חשמל, אפשר גם למחוק את תחנת הכוח שיש להם (האמריקאים בנו להם אחת), ואני לא מתכוון לשנאי בשקל תשעים ליד התחנה. אני מסכים שהסבירות שהממשלה שלנו תעשה את זה היא קטנה.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499478
ועוד אפשרות (שלא תיושם) היא לא להפסיק להם את אספקת החשמל, אלא להרוס לחלוטין (אפשר בהפצצה מהאוויר, אבל D9 או מטען נפץ קטן שיונח קרקעית יעשה את העבודה באותה הצלחה) את כל קווי המתח שנכנסים מישראל לרצועה.
אין יותר לחץ בין לאומי להרים את השלטר - אין שלטר!
מלחמת לבנון השניה בעזה 499480
איזה פתרון מקסים! כל כך שווה לב! פשוט אין שלטר, איך לא חשבו על זה קודם? ומה עם המים והמזון והדלק? בואו נפסיק לספק להם גם אותם. ואם הם לא ימותו מספיק מהר אפשר גם לפזר גז רעיל בעזה ובסביבותיה. מה עוד? למה לא להכנס עם זרנוקים של מכבי אש ולהבריח אותם לכיוון מצרים? למה להתאמץ כל כך בעצם, הרי לישראל ישנו ציוד צבאי משוכלל והיי טקי ואפשר בקלות למחוק את מחנה הפליטים. רעיון העוועים הזה, להרוס את קווי המתח שנכנסים מישראל לרצועה, מצביע, בין השאר, על כשלים בהבנת מורכבות הסכסוך. ישראל נלחמת נגד עזה, מחנה פליטים צפוף ועלוב שנשלט על ידה במשך 38 שנים. הרעיון של עונש קולקטיבי לתושבי הרצועה כתגובה לירי הקאסמים הינו בלתי פרופורציונלי ונואל. במשך עשרות שנים ישראל טיפחה את ההתנחלויות ברצועת עזה והזניחה את תושביה הפלסטינים. הפלסטינים בעזה ובכל מקום אחר בשטחים הכבושים הינם חסרי אזרחות, ישראלית או אחרת, ונתונים למרותה של ישראל.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499488
נראה לי שאתה מתעלם מכל מה שקרה ברצועה מאז הנסיגה.
ובנוגע לחוסר הפרופורציה: היית מעדיף שישראל תירה נשק תלול מסלול ללב הערים הפלסטיניות במטרה להרוג כמה שיותר ערבים?
מלחמת לבנון השניה בעזה 499501
מזון ודלק היה צריך מזמן להפסיק לספק להם. את מעברי הגבול מזמן היה צריך להרוס וליצור גדר רצופה מהים ועד הגבול עם מצרים עם מוקשים ואולי גם תעלת מים נגד מנהרות. שיקנו מזון ודלק (וחשמל) ממצרים.

לגבי מי שתיה, זה הצעד האחרון, אבל אם שום דבר אחר לא עוזר אז שיקימו לעצמם מתקני התפלה או שיביאו מיכליות מטורקיה. כמובן שאין מקום לסגור את השיבר, צריך לפוצץ את כל הצינור.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499530
למעשה, לפלשתינאים בגדה *היתה* אזרחות ירדנית. לפלשתינאים בעזה לא היתה אזרחות מצרית, משום שהמצרים סרבו לתת להם אחת כזו, כך שהם אכן חסרי אזרחות (מה בעצם מונע מהם להכריז על עצמאות?).

ולחצי השני של מה שכתבת:
יצאנו מעזה.
יצאנו מעזה.
יצאנו מעזה.
אנחנו לא בעזה.

עזה היא לא שטח גדול, והיא אכן צפופה, אבל עדיין יש שם שדות, עדיין שטח החממות הכי גדול של ישראל היה בעזה, והתשתיות הושארו שם, ועדיין היה ניתן להקים בעזה מחלבות. אין שום סיבה למה ישראל צריכה לספק מים, מזון, חשמל ודלק לעזתים. יש להם גבול עם מצרים, והם יכולים לרכוש את כל הנ"ל דרך מצרים. ממש כפי שאין לסוריה, לירדן וללבנון שום מחוייבות לספק שום דבר לישראל.
אני לא רואה שבשום מקום אחר בעולם, לאחר שמדינה מסויימת יצאה משטח כבוש, הנכבשים המשיכו לירות על הכובשים בשם עוולות הכיבוש שהיה קודם. אני גם לא זוכרת שהלח"י והאצ"ל המשיכו להתנקש בחיילים ובקצינים בריטים אחרי שהבריטים יצאו מהארץ.
ואם תגיד שאנחנו עדיין בגדה - אני לא זוכרת שטרוריסטים איריים יצאו מאירלנד החופשית, לאחר הקמתה, לפגע בבריטים משום שצפון אירלנד נשארה בידי בריטניה.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499485
מה התועלת (פרט לתחושת הנקמה) שתצמח לנו מפעולה כזו?
מלחמת לבנון השניה בעזה 499490
בשביל להפעיל את המחרטה ולייצר רקטות יש צורך בחשמל. כדי להתקשר לאחמד ולהגיד לו לשגר את הרקטה, צריך חשמל. כדי להפעיל באמצעות פלאפון את הרקטה שאחמד החביא אצל דודה מסלולה לפני חודש, צריך חשמל (לאנטנה). הורדת השלטר (והפצצה של גנרטורים במקומות חשודים) תגרור ירידה (גם אם לא הפסקה) בכוח הירי שלהם.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499500
זאת לא השאלה הנכונה. השאלה הנכונה היא מה התועלת שצומחת לנו מאספקת חשמל לרצועת עזה.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499531
זה מונע מהעזתים להקים תחנת כוח משלהם.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499587
שיקימו. למה אנחנו צריכים לספק להם חשמל? יש לנו עודפים?
מלחמת לבנון השניה בעזה 499644
אז לא תוכל להוריד את השאלטר בשעת הצורך.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499645
בפעם האחרונה שבדקתי, היה קשה לייצר חשמל באמצעות מתקן שאי אפשר להשמיד מהאוויר.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499533
זה מונע ממיליון פלסטנים לחצות את הגבול לישראל ולהיירות.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499588
לא ברור לי הקשר בין הסיבה והתוצאה.
גם אם היה קשר כזה אני חושב שהיה ניתן ל''שכנע'' אותם שעדיף להם לחצות את הגבול למצרים.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499600
אנשים ללא חשמל, ללא דלק וללא מים (דלק וחשמל נחוצים למשאבות) נוטים לעשות מעשים מופרעים כדי להשיג את חומרי הגלם האלה.
מלחמת לבנון השניה בעזה 499614
אני לא חושב שפריצת הגבול למצרים היא מעשה מופרע ולראיה, הם כבר עשו את זה.
גם אנשים ללא חשמל מים ודלק מעדיפים צעדים לא מופרעים על פני מעשים מופרעים.
וכאמור, אני מאמין ביכולת של צה''ל ל''שכנע'' אותם לא לעשות מעשים מופרעים כאלה.
מלחמת לבנון השניה בעזה 567111
עובד בתחנת הכוח בעזה על אבו-סיסי והחמאס: "הוא דרש מהם להפעיל טורבינות ואילו הם התעקשו להחשיך את עזה, כדי להציג אותה כמקום ללא חשמל ובכך לזכות באהדת העולם. הוא לא אהב את זה ומתח על כך ביקורת".
מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני 500593
לצערי איני מתבדה.

בתגובה 413834 מימי מלחמת לבנון השנייה כתבתי בין השאר:

"גם לו היה הכוח הקרקעי מצוייד עד שיניו, ומצליח בפעולה הקרקעית הראשנוה שנשלח אליה . . . לכבוש את מרון א רס, והורג שם את כל המחבלים מבלי לסבול אפילו מאבידה אחת, ותולה דגל כחול לבן על כל בית לא היה בכך כדי לשנות אפילו במשהו את תוצאת ההפסד. חיפה הייתה ממשיכה לחטוף . . ."

אכן יש איזה שהוא הבדל בין מלחמת לבנון השניה ובין מלחמת עזה. מספר הנפגעים בקרב החילים ובקרב האזרחים קטן לאין ערוך. אבל ההבדל לא נובע ממעשים או מחדלים שלנו אלא מתנאים אובייקטיביים. כאן אנו פועלים כנגד אויב חלש יותר הן מבחינת יכולתו להציק לעורף והן מבחינת יכולתו להתנגד לכוחות הקרקע (ולכן בחכמה הוא מעדיף לנתק מגע ולהתחבא בתוך העיר עזה אליה לא נראה שיש תכניות להיכנס), וגם תואי השטח נוח יותר לכוח תוקף מאשר לכוח המגן.
לדעתי, זו הסיבה שמספר החיילים שנפגעו אינו כה רב, וגם מספר האזרחים שנפגעו קטן ייחסית למה שזכור ממלחמת לבנון השניה.
אולי אני טועה, ולקחי מלחמת לבנון שיושמו בצה"ל, האמונים שעבר, והציוד שקבלו החיילים, הם סיבה נוספת למיעוט הנפגעים. אבל מבחינת השגי המלחמה מסתבר שאין זו כלל הנקודה החשובה. נכון שהיתרון הזה שומר אצלנו בינתיים על מורל יותר גבוה, אבל מבחינת ה"תכלס" מדובר בדיוק באותו מחדל כמו אז.
ההיגיון ה"כחול" ממשיך לעבוד: הכינו אותם מכה קשה באמצעות חייל האוויר. אבל הם ממשיכים לירות טילים. אז נעמיק את המכה ע"י כוחות יבשה. אנו מעמיקים והם ממשיכים בשלהם . . .
כי מה שהיה נכון שם נכון גם כאן. אפשר להפסיק את ירי הטילים אם כובשים את המקומות שמהם נורים הטילים. אם נרתעים מעשות זאת, לא משיגים שום הישג בעזרת כוחות יבשה, ועדיף היה שלא יחצו כלל את הגבול, ויתנו לחייל האוויר להמשיך להכות את המכות שלו, שהן יותר כואבות ופחות מסוכנות לנו.
הדרג המדיני היה צריך להחליט טרם כניסת ראשון החיילים לעזה: או להכריע את המערכה אבל, ככל הנראה לשלם מחיר בחיי חיילים (לדעתי היה מתברר שהמחיר הזה קטן יותר ממה שכולם סבורים) או לא להיכנס כלל. זו החלטה לא קלה, אך זו העבודה שהם בחרו לעצמם (לא במקרה אני לא שם).
דרך הביניים היא הרעה מכל הדרכים. אם לא נתעשת ונבצע פעולת כיבוש של העיר עזה ויתר חלקי הרצועה, במקודם או במאוחר יכירו הכול שמדובר בעוד כישלון.
מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני 500594
אתה בטח תאהב לקרוא את http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1053745.html

(האייל האלמוני ברגע של סדיזם טהור)
מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני 500595
אני חוזר על טענה נושנה שלי לפיה לענייני הפעלת כוחות קרקע כדאי לנו ללמוד מהאמריקאים על שתי מלחמות המפרץ שלהם. אולי לפעמים טוב ללכת לפי ה"ספר", כפי שהם עושים, ולא לנסות להיות חכמים ולהמציא פטנטים.
ראו הערכה שלי בשורות האחרונות בתגובה 139160 שנכתבה טרם הכניסה לבגדד שהתאמתה בצורה יותר מרשימה אפילו ממה שאני צפיתי. הפרשנים ואנשי הצבא שלנו בוגרי סיירת מטכ"ל נבאו שם קרב בשטח בנוי עקוב מדם . בסופו של דבר נכנסו לשם הטנקים האמריקאיים ללא נפגע אחד . . .
עצוב ומייאש 500886
אתמול חגג ראש אמ"ן את ה"נצחון" באותו חמשיר מטומטם, אחר כך סיפרו לנו את הסיפור החשוב ש"כוחות מילואים משתלבים בלחימה", כדי להשלים אצלנו את המידע החסר לגבי מה שקורה.
הכותרות הראשיות היום מספרות לנו שמצרים של היום זה כבר לא מצרים של אז, וש"חל אצלה שינוי תודעתי". ומי מספר ? עמוס גלעד. זה שדווח לנו על מאגרי הנשק הבלתי קונבנציונאלי הבלתי נדלים שעומדים להתגלות בעיראק, ובהיותו דובר רשמי של הצבא הצליח לשכנע בכך גם אותי בכך, ולגרום לי לכתוב שרשרת של תגובות שגויות. אולי הדיווח השגוי הזה מאז היה עוד סימן לסדקים שנבעו בנו מאז תחילת ה"שלום".
אבדנו את הרצון להילחם על חיינו, והגוף היחיד בתוכנו שנשארו בו עוד סימני חיים, היחיד שעוד מוכן להילחם עבורנו - הכתומים, אנו מדכאים ומבזים אותו. אנו שמים את יהבנו במשענת הקנה הרצוץ, מצרים, שמנהיגה נמצא בשלהי דרכו, והחברה שעוטפת אותו שונאת אותנו לא פחות מהפלשתינים.
אני מקווה שנצליח איך שהוא להתעשת ולתפוש את עצמנו ברגע האחרון, וסיבוב הלחימה הבא שבודאי יגיע תוך תקופת זמן לא ארוכה במיוחד, יביא לאיזה שהוא מפנה.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500888
כשהסיבוב הנוכחי ייגמר, בודאי נשמע.
כמו ששמענו את דעתו על ההתנתקות רק כשהייתה עובדה מוגמרת, ולפני כן לא פעל כלל לטרפודה ואף הצביע בעדה בכנסת ובממשלה.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500910
לא הבנתי מה אנחנו צריכים לעשות ולא עושים ?(לא שאני נהנה מאד ממה שעושים).
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500927
ראה את הכתוב ב תגובה 500593
בעיקר בסופה.
הרי אתה עצמך כתבת באיזה שהוא שאינך חושב שנכבוש את העיר עזה, ולכן איני מבין מה אתה לא מבין.
כיוון שהטילים נורים מגגות בתי עזה, אני חושב שאם עושים פעולה יבשתית, כיבוש עזה חייב להיות המטרה הראשית, ואם הם יתחילו לירות ממקומות אחרים, יהיה צורך לתפוש גם את המקומות האחרים.
והמטרה המשנית צריכה להיות כיבוש ציר פילדלפי. מאוחר יותר כדאי יהיה להקים מחדש את גוש קטיף. אני זוכר היטב את הסבריהם של רבין ושל שרון, כל אחד בזמנו, בדבר ערכו הבטחוני של הגוש. את ההסברים ההם הבנתי, ובהוכחה לנכונתם אנו חוזים היום. את הדיבורים של היום איני מבין כלל, ושוב כמו במלחמת לבנון השניה לא ברורים היעדים.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500929
תוכל להסביר מדוע אין די בנוכחות צבאית בלב (או פאתי) התופת וכיצד שיכון אזרחים ישראלים שם מקדם אותנו?
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500930
לא כל כך הבנתי. בודאי צריך שתהיה נוכחות צבאית בלב העיר עזה כי משם נורים טילים. אנחנו בפאתים, ואתה רואה שהם ממשיכים לירות. גם מעבר לגדר זה "פאתים", ופעם חשבנו שזה פאתים מספיקים (סיסמת השמאל: "נתגונן מתוך גבולות בטוחים ומוכרים". זוכר ?).
גוש קטיף קשור בציר פילדלפי. זה משהו אחר.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500933
אתה מתכוון לאייש את המאחז שבלב ג'יבליה?
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500956
לא. כי אין שם מקום. אבל ארצה ליצור מצב כמו בערים ביו''ש . להיכנס ולפרוק את כל האמל''ח והמחבלים, ואחר כך הצבא והשב''כ צריכים להמצא בסמוך ולהוציא לילה לילה אנשים שמסכנים את בטחוננו. זה לא נשמע כל כך סימפטי אך זו הטובה בין הדרכים.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500938
אוקיי, אז ציר פילדלפי - כיצד אם כן תסייע אוכלוסיה יהודית סמוכה לאיזשהו דבר שהצבא צריך לעשות שם? אני לא שואל כדי לתקוף. פשוט מסקרן אותי מהו הטיעון הפרקטי לטובת בחירה כזו שעל פניה נראית לי אידאולוגית בלבד.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500954
לפני שאענה אתייחס לביטוי "לב התופת", שמופיע בשאלתך, כי כששילבת אותו חשבת מן הסתם שהוא רלוונטי לשאלה.
חשבתי שכאשר כתבת "לב התופת" התכוות לעיר עזה. אם אתה מדבר על גוש קטיף ז"ל הכינוי הזה בפרוש לא מתאים. אני בקרתי שם גם בעיצומה של האינתיפאדה, ולא חשתי שאני בלב תופת, אלא בלב של אזור פסטורלי יפהפה. אני מניח שמי שיטייל היום בשדרות, ואפילו באשקלון, יחוש אי נחת גדולים יותר. אני יודע זאת כי כתושב מוצקין, עברתי גם זאת על בשרי בעת מלחמת לבנון השנייה.
גוש קטיף נמצא בתוך רצועת עזה שבגלל תוצאות מלחמות קודמות הייתה מוחזקת בידי הערבים עד 67 עם הפסקה קטנה. כפר דרום, למשל, היה ישוב שלנו שנכבש ע"י המצרים והשטח עליו שכן עבר לשליטתם. לכן מדברים על "לב", אבל אין לכך הצדקה מבחינת הגיאוגרפיה. רצועת עזה אינה מאוכלסת באופן שווה בכל שטחה. הגוש היה ממוקם סמוך לערים רפיח וחאן יונס, אבל שדרות והקיבוצים שסמוכים לחלקה הצפוני של הרצועה סמוכים לעיר עזה ולמחנות הפליטים שלידה שהם רבי אוכלוסין יותר. אני הייתי מכנה את יישובי גוש קטיף יישובי ספר בדיוק כשם שאנו מכנים את שדרות.
אז עזוב אותך מה"תופת". בנסיבות מסויימות, תופת יכולה להיות (וגם תהייה כנראה) בתל אביב.
ואשר לשאלתך גופה. מה שאתה אומר, כך אני מבין, הוא שכיוון שאנו רואים שכאשר עזה נמצאת בידי הפלשתינים, תושבי מדינת ישראל בחלקם הגדול חיים תחת הרעשה מתמדת, ולכן טוב שיהיה צבא שלנו על הגבול בין הרצועה ובין מצרים שימנע יבוא נשק כבד, וכן צבא בעזה כדי למנוע מהפלשתינים לייצר קסאמים, כי אנו רוצים שגם בשדרות יחיו התושבים חיים סדירים, אבל מה פתאום צריך שם יישובים ?
זה נשמע הגיוני משמיעה ראשונה, אבל מדובר במנגנון שלעולם לא יוכל להחזיק מעמד לאורך זמן. כולם יתחילו לשאול אותנו מה אנחנו עושים שם, וגם אנחנו (במיוחד אתם) נתחיל לשאול את עצמנו מה אנחנו עושים שם, והעסק הזה פשוט לא יחזיק מעמד. כשיש ישובים (ובמיוחד כשיש להם בעינינו, הצדקה אידיאולוגית), הרבה יותר פשוט להישאר שם.
זה הסבר שלי, אבל ישנם גם ההסברים של רבין ושרון שעליהם דברתי. הם דברו על חיץ בין ציר פילדלפי לצפון הרצועה שימנע העברת נשק מוברח לצפון. אתה אומר שלא צריך ישובים והצבא יוכל לעשות זאת בלעדיהם טוב יותר, אבל שוב, אם תחשוב על כך קצת יותר, תיווכח שדווקא השילוב בין צבא ובין עורף אזרחי הוא הדרך הטבעית והכלכלית הטובה ביותר להחזיק מנגנון שמירה כזה.
צריך גם להבין שלא מדברים על מצבים זמניים כמו האינתיפאדה השנייה או המלחמה של היום, שבסופו של דבר יגיעו לאיזה שהוא שיווי משקל, אלא למצבי שיווי משקל כמו זה ששרר טרם אוסלו, כאשר הישובים הן בעוטף עזה והן בתוך עזה ישבו לבטח. גם לולא עשינו את שטות אוסלו היה צריך לשמור בשבע עינים שהמצב יישאר כזה. השילוב של הישובים והצבא יחד, הם הדרך הטובה ביותר.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500983
תודה על התגובה המפורטת.
אני אכן מעריך שעשוי להיות צורך בנוכחות צבאית קבועה שם, אבל דעתי (ודעת רבים) היא שישוב אזרחים שם רק יגביר את העומס על הצבא, ידרוש משאבים כלכליים ניכרים, יפלג את העם ויפגע קשות בלגיטימציה הבינ''ל של הנוכחות הצבאית שם, שתוצג כתומכת בקולוניאליזם, במקום האמת הפשוטה שהיא שמדובר בהגנה על כלל האוכלוסיה הישראלית.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500984
איזו חמימות של הסכמה ביניכם!
ימותו הקנאים 500992
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500991
לא צפיתי שתסכים עמי בעניין ההתיישבות.
אבל מי יודע. אולי גם הרגע הזה יגיע . . .
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 502451
אני רק רוצה להיות בטוח שאני מבין - צריך להקים יישובים ברצועת עזה, כי אם יהיה שם רק צבא, כולם (מי זה כולם?) יתחילו לשאול אותנו מה אנחנו עושים שם?

נשמע שונה מהותית מהסיטואציה שבה היו יישובים ברצועת עזה וכולם (חוץ מהימין) שאלו אותנו מה אנחנו עושים שם.

כלומר, אם אני מבין אותך נכון, הסיבה היחידה להקמת יישובים שם היא לשכנע את הימניים שצריך שם נוכחות צבאית (?)
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 502468
ודאי שאי אפשר להציב שם חיילים בלי שיהיו שם ישובים יהודיים. אחרת מי יזמין אותם לסעודות שבת? הפלסטינים?
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 502502
אם כולם שואלים אותנו, כולם זה בודאי לא אנחנו, אלא העולם. לא התכוונתי שאנו מדברים אל עצמנו.
אחרי מבצע סיני עפנו משם בגלל לחץ, למרות שבן גוריון רצה מאד להישאר שם בשל סיבות ביטחוניות. לו היו שם יישובים, ובודאי לו כולנו היינו משוכנעים שהם נמצאים שם בזכות, היה יותר קשה להוציאנו משם. את ההתנתקות כמו את הנסיגה מימית ופתחת רפיח, עשינו יותר בגלל יצר התנדבות מוזר, מאשר בגלל לחץ.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 515129
ישנו פה אחד, אריאל שרון. שאל אותו אולי יענה לך.

"אם כוחות צה"ל יצטרכו, בכל פעם שייאלצו להיכנס לחבל עזה, לפתוח את הגדר, לפנות את הצירים ממחסומים ואולי בעתיד ממוקשים, להיתקל בכוחות מזוינים – במקום שהדבר יהיה חלק משיגרה יומיומית, כל פעולה קטנה תהפוך לאקט מלחמתי מיותר. יישוב אזרחי במקום כזה מחייב נוכחות צבאית כל יום. צריך ללוות ילדים לבית הספר, אישה כורעת ללדת לבית חולים, צריך להוציא לשוקים ירקות מהחממות, ללוות רופא ליישוב וממנו ליישובים אחרים. כך נוצרת שגרה של פעילות, של תנועה. אצל עם נורמאלי, נוצרת גם מוטיבציה לשמור על אזרחיו, להגן על ילדיו – כך בנצרים וכך בעיר העתיקה בירושלים ובעיר דוד. כך נהגנו בימי הטרור שלפני מלחמת שלום הגליל ביישובי הצפון.
...
לכן היישובים חשובים, בנצרים כמו בחבל קטיף ובצפון הרצועה, או בהרי יהודה ובגבעות השומרון. כל יישוב משרת עניין ביטחוני חיוני ... תכנון היישובים הוא בראש ובראשונה למען ביטחון המדינה. לכן הם שם, ויישארו שם"
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 515130
לא הבנתי את הטיעון הביטחוני (את האחרים אני מבין); השאלה היא מדוע אזרחים ולא חיילים. סיבת הישארותם האמיתית של החיילים צריכה להיות האלימות הפלשתינית היוצאת מכל שטח בו הם מקבלים שליטה. האמת הפשוטה היתה יכולה להיות הרבה יותר משכנעת במקרה של גוש קטיף אלמלא יישוב האזרחים שם.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 515162
מה יש לא להבין, זה בדיוק הטיעון שערן הזכיר פה כמה פעמים. היישובים מכריחים את המדינה לשמור על נוכחות צבאית רצופה, בלי היישובים היתה ישראל בוחרת בפתרון הקל וקצר הראות של הוצאת החיילים כשיש קצת שקט, ואחר כך חוטפת.
אני לא בטוח שהטיעון הזה נכון (בלבנון היינו לא מעט בלי יישובים, אבל אולי היישובים של הצד''לניקים עשו את זה בשבילנו). חוץ מזה, זו הקטנת ראש עצומה של הממשלה.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 515163
(סליחה, תתעלם מארבע המילים הראשונות)
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 515186
עדיין איני בטוח שאני מבין את הטענה.
אז אולי ננסה את דרך השלילה.
מה לדעתך עשוי היה להתרחש מעשית והסברתית אם היו שם רק חיילים (ללא אזרחים)?
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 515275
היו נפגעים חיילים, היה רעש תקשורתי של ''מה החיילים שלנו מחפשים שם'', הפגנות של אמהות, ראש הממשלה מבריח את החיילים באישון לילה. לבנון.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 517739
עברו לא מעט שנים מאז החל המאבק הציבורי ליציאה מלבנון ועד פינוי אחרון החיילים משם, גם ללא התיישבות יהודים שם. אני מנחש שעם התיישבות כזו, המאבק הציבורי והלחץ החיצוני, ביחד עם המחיר בדם ובמשאבים, היו צוברים עוצמה במהירות כזו שהפינוי היה מוקדם בשנים רבות.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 517777
האם אתה רומז שבלי ההתנחלויות היה סיכוי עוד יותר קטן שישראל תצא מהשטחים?
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 517831
רעיון יפה, אבל לא.
ישראל ניסתה לצאת מן השטחים ונאלצה לחזור לחלקם ולהטיל מצור על חלק אחר. התברר שפינוי חיילים, עם או ללא ההתנחלויות רק מגבירים את האלימות הפלשתינית עשרות מונים.

אם היה מתברר אחרת, אנשים כמוני היו מבלים חלק משמעותי מזמנם בפעילות כנגד ההתנחלויות.

אלמלא ההתנחלויות, היינו כנראה נמצאים במקום בו אנו נמצאים עתה, אולי עם יותר תמיכה בינ"ל, עם גדר הפרדה בשלב מוקדם יותר ועם יותר אמצעים כלכליים להתמודד עם המצב.

מצד שני, אלמלא ההתנחלויות אומנם היו לנו קצת יותר ידידים, אבל האלימות הערבית היתה מביאה ללחץ בינ"ל על ישראל לוותר בעניינים אחרים (זכות השיבה, גבולות 47'). כך שאולי עדיף שלחץ יהיה בנושא זה.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 517793
אני מסכים עם המשפט הראשון שלך ולכן הוספתי הסתייגות בתגובה 515162

המצב בלבנון שונה לגמרי מזה שהיה ביהודה בשומרון ובעזה (או אפילו בסיני). אין ליהודים זיקה היסטורית למקום, וההתנגדות הצבאית שם היתה חזקה מלכתחילה. לכן לא עלתה כלל הקמת יישובים יהודיים על הדעת. כמו שרמזתי למעלה, אני מנחש שהדאגה ליישובי הצד"לניקים היתה בין הגורמים שעיכבו את הנסיגה.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 515183
ואני בטוח שהטיעון הזה איננו נכון. הוא כמעט אבסורדי.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 515187
זה כמו במקרה שיש לך סכסוך אלים עם מישהו- תבחר לקשור את עצמך אליו באזיק.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 515192
נשמע פתרון סביר, אם אתה חושש שהוא ילך להביא RPG. כשהוא קשור אליך, הוא יכול רק לתת לך אגרופים.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 515194
זו כנראה הלוגיקה של אנשים במערכת הבטחון -אנשים ללא כיפה גדולה על ראשם.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 500995
"מאוחר יותר כדאי יהיה להקים מחדש את גוש קטיף"
_________________
- סתום את הפה, שכ"ג.
- בחייך, רק משפט או שניים...
- אף מילה.
- אבל איך אפשר לא להגיב על האמירה הזאת?
- אפשר. עובדה: מאות אנשים מצליחים.
- והלחץ דם שלי?
- הוא לא יירד אם תיכנס לפתיל, ובסוף התהליך הוא יעלה עוד קצת. אתה כבר צריך לדעת.
- אוף.
- אוף שמוף, לך תקרא את החזברת ברוטר ותירגע.
- חזברת?
- נו, טוקבק.
- אה. חשבתי שזה נקרא "תגוביות".
- עכשיו אתה רוצה לדבר על עברות מושגים, בפתיל שנפתח בהצעה להקים מחדש את גוש קטיף?
- לא.
- מזל. גם אני לא.
- טוב, אז ביי.
- ביי.
מה דעתו של נתניהו, "ראש האופוזיציה", בסוגיות האלה ? 501002
כדאי שתפסיק לגבש דעות לפי שינויי לחצי הדם בגופך, ותתחיל לעשות זאת באמצעות אותה התבוננות בתוצאות מעשי ידינו שעליה דברתי בתגובה 500518

אל תענה לי !
ואיך אפשר לתקן את הטעות ? 504991
אגב, פרס מדבר על "היציאה מעזה" ומתכוון ככל הנראה להתנתקות.
צריך לזכור שהיציאה העיקרית מעזה נעשתה קודם לכן, ועשו אותה רבין ו. . . פרס.
הייתה זו טעות לא פחות גדולה מההתנתקות.
ואיך אפשר לתקן את הטעות ? 505014
שים לב שעל פי הניסוח המובא שם ייתכן שפרס מצטער שלא מסר את שדרות יחד עם הרצועה.
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 500993
כאמור, לדעתי המבצע הנוכחי נשען על קונצפציה שגוייה שהתגבשה מאז ''ענבי זעם'' והמבצע השני הדומה בלבנון ששכחתי את שמו ועד מלחמת לבנון השנייה. מדובר ביצירת לחץ על האויב והגעה לבסוף לאיזה שהן הבנות, במקום להכריעו. ''חומת מגן'' הייתה חריג, אבל התבצעה בלית ברירה כשכלו כל הקצים.
הבאתי באיזו תגובה לאיציק את משל הברז על הסכר, שצריך ללמד גם לגבי עניין זה. מזמן היה צריך לזרוק את הקונצפציה הזאת לאשפה.

אבל, בכל זאת, יש איזו נקודת אור, שאפשר שתביא לתוצאה טובה. אני מתכוון להתעקשות החמס שלא להגיע להפסקת אש. אם גם בהמשך, הגאווה שלו תגבר על החכמה, והוא לא ימצא את הנקודה המתאימה מבחינתו ''לצאת מהמשחק'', אולי בכל זאת תיעשה העבודה הנכונה, נגיע למרכז עזה, ונגמור אותו. אבל הסיכוי לכך קטן קטן קטן. ברק ''מורעל'' על הקונצפציה שתיארתי בתחילת דבריי, שהוא אחד מיוצריה הראשיים.
''דין וחשבון'' 501047
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 501136
בחדשות השעה 1600 שמעתי ידיעה לפיה מאיים השר רפי איתן להתפטר מהקבינט, משום שברק מנסה להגיע להפסקת אש בטרם הושגו היעדים.
מעניין שקול נדיר כזה שבוקע מתוך אותה אופוריה מוזרה, שעדיין לא התעוררנו ממנה, מגיע דווקא ממישהו שמתקדם כבר לעבר ה 90 .
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 501141
אולי שיקול הדעת שלו כבר לא משהו. זה אינו אומר ששיקול הדעת של אולמרט בזמן אופוריה הוא משהו.
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 501144
אני מבין עכשיו שהויכוח ביניהם (ובין כולם כולל לבני) הוא על עניינים שוליים שקשורים בתנאים להפסקת אש.
היה איזה שבריר שניה שבו חשבתי שאולי רפי איתן חושב קצת יותר גבוה, אבל בעצם הוא חלק מכל העסק המטופש הזה. גם החמס מאכזב אותי, ומחפש כבר הפסקת אש, כך שגם ממנו לא תבוא הישועה.
את מה שצריך לעשות כבר לא נעשה בסיבוב הזה, אלא רק כשיפגעו הטילים במגדלים הגבוהים בתל אביב. אז כל המחירים יהיו ''משודרגים'' (אני משתמש במילה של לבני, שדברה על ה''שדרוג'' של השמירה על ציר פילדלפי באמצעות המצרים) , הן הבפגיעה בעורף והן מחיר הפתרון.
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 501190
מסקרן אותי לדעת מהם אותם מחירים משודרגים שאתה רוצה לגבות.
נכון לכרגע יש 1070 הרוגים פלסטינים ועזה מופצצת והרוסה.

האם לדעתך היינו "עדינים" מידי עד עכשיו במבצע הנוכחי?
מה המחיר ה"נכון" לגביה ובאיזה שיטה אתה ממליץ להשתמש?
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 501194
אני חושב שלא הבנת שום דבר מדבריי. קרא שנית את תגובתי, ואולי גם את התגובות שקדמו לה. אם אחרי זה תחשוב, עדיין, שדבריך רלוונטיים למשהו ממה שאמרתי, אמור לי ואנסה להסביר שוב את דבריי.
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 501396
המחיר שאני הייתי רוצה לגבות הוא שבירה מנטלית שלהם, שתתבטא בהחזרת גלעד שליט, מסירה של הנשק המוברח (גם אם לא כולו, לפחות כמויות שהם יוכלו לשקר לגביהן ולטעון שזה כל מה שנשאר) וכמובן הפסקת הירי. גם מקרי לינץ ספורדיים בחמאסניקים מצד עזתיים זועמים יתקבלו בברכה. בכלל, פעם היה מקובל להניף דגל לבן, זה נראה לי כמו מנהג שראוי להחזיר.
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 501404
אינני רואה בדבריך קשר רב למציאות.למה אתה מתכוון במילים "שבירה מנטלית"? לכל אלה שיבינו את דברי כתומכים בפלסטינאים: הם לא. דברי תומכים בקשר למציאות.
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 509767
היום שמעתי ידיעה לפיה אמר רפי איתן שהחמס מתחזק וצפוייה לנו מלחמה נוספת עקובה מדם. לדעתו, היה זה משגה לסיים את עופרת יצוקה כפי שסויימה, ומה שהיה צריך לעשות זה למגר את שלטון החמס ו. . . למסור את הרצועה לאבו מאזן.
יש לציין שהקשבתי די בהתלהבות לדברים עד לאכזבה העמוקה עם סיומם.
זה הזכיר לי הלצה:
בחור אחד היה לו שיגעון אחד בלבד: רוגטקות, וחוץ מאשר עליהן לא חשב על דבר.
יום אחד עברה בסביבה שבה נמצא בחברת החברה בחורה יפה. הוא הביט לעברה ואמר: אינכם מעלים על דעתם מה הייתי עושה לה.
החברה שחשבו שהבעייה של הבחור מתחילה להסתדר והנה הוא מתחיל לחשוב על עוד משהו חוץ מרוגטקות, שאלו: נו, מה היית עושה לה ?
והוא ענה: הייתי תופס אותה מפשיט אותה, מוריד לה את התחתונים, ו. . . מוציא מהם את הגומי ועושה בעזרתו מה זה רוגטקה . . .
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 501290
מה שמסתמן עכשיו הוא סיום הרבה יותר גרוע אפילו ממה שאני חשבתי עליו: הפסקת אש חד צדדית. זה קצת מזכיר את ההתנתקות: רצוי לברוח עם הסכם אבל כיוון שהאויב לא רוצה להסכים אתך אז בורחים בלי הסכם.
ידעתי שלפעמים הערבים ברוב התלהבותם לא מצליחים לכלכל את ענייניהם בצורה מבוקרת, והדבר מכריח אותנו לעשות מה שצריך, כמו שקרה לפני מבצע חומת מגן, כשלא יכלו לבלום את תאוות הרצח שלהם, ופשוט אלצונו להיכנס ולהשתלט על כל השטח.
קיויתי שזה מה שיקרה עכשיו, שהחמס לא יסכים להפסקת אש וייאלץ אותנו להגיע עד אחרון החורים שלו ולשלוף משם את אנשיו. והחמס דווקא עשה את חלקו ולא הסכים להפסקת אש. אבל אנחנו לנוכח סרובו עושים הפסקת אש חד צדדית. . .
הדבר הזה משולב באיזה הסכם משונה עם ארצות הברית לגבי האחריות על הברחות בציר פילדלפי (והמילה "איראן" מוזכרת, אומרת צפי. הידד !). ועוד אומרת צפי, שזה מאד משודרג. בראיון בטלויזיה היא אמרה את המילה הקשה הזאת בכל משפט, עד שאני חש את ה שדרגגגג... הזה בעצמותי עד עכשיו, אבל לְמה האמריקאים התחייבו בהסכם הזה ? האם הם יביאו לכאן את חייליהם כדי שישמרו על הציר מפני הברחות ?
ועוד היא אומרת שאם החמס ימשיך לירות אז נצא לעוד מבצע. אבל הוא כבר ירה היום ופצע קשה שני אנשים באשדוד, אז למה לא יוצאים לעוד מבצע היום ?
אין ספק. צפי שדרגה (שדרגגג. . .) כאן את הקונצפט של ברק. במקום הבנות שמעולם לא הביאו לנו איזה שהוא יתרון, אפילו הבנות כאלה אין לנו. סתם מפסיקים ללא כל הישג.

והדבר הכי מוזר הוא שאני לא פוגש מישהו שמרגיש כמוני. אנשים מעדיפים לקרוא את הכותרות שמתחת לתמונה שמספקים להם, ולא להביט ולנסות להבחין בפרטים שבתמונה עצמה. יש איזו אווירה של שביעות רצון, שהמנגנונים שיוצרים אותה הם מעבר להשגתי.
למשל, מישהו כאן נזכר ב "סליחה שנצחנו" של קישון. לא החמס משדר הזיה. אנו משדרים הזיה. כשקישון כתב את הפיליטון הזה באמת נצחנו. אבל הנצחונות שלנו הם זכרונות רחוקים. עכשיו אנו הולכים מדכי לדכי, מנסיגה למען שלום כוזב, למבצע כושל חסר מטרות. כנראה שלא ספגנו די כדי שנתעורר.
"וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" 501294
דחי (מלשון דחוי, מורחק).
אגב, אינך היחיד שרואה את האיוולת בספאזמת האלימות ללא תוחלת שמובילה ממשלתנו.
אני מנחש שהסיבה להפסקת המבצע מבלי כל הישג (בלבנון לפחות היתה הפסקת אש דו צדדית) היא תביעה של הממשל החדש בוושינגטון, שלא מעוניין בקלקול המסיבה שלו.
דבר עשוי כהלכה 501295
אני לא בטוח. לי זה נראה כמו ''מימוש רווחים'' מהיר, וזה כנראה המירב שניתן להשיג בסיבוב הנוכחי. איש מאיתנו לא יודע מה נאמר מאחורי הקלעים, אך ברור הוא שיש גבול לאפשרות שניתנה לישראל להמשיך במבצע. בנקודה מסויימת התועלת מתחילה להתקזז עם ההפסד. פוליטיקה כידוע, היא אמנות האפשרי.

בשונה ממלחמת לבנון יש לקוות שכאן, כפי שמסתמן, הפסקת הלחימה תלווה ביצירת מנגנון שימנע את ההתחמשות מחדש של החמאס. אני כן חושב שהחמאס נוצח כאן, ולא תהיה לו סיבה אמיתית לשמוח כשהוא יצא מהבונקר, כאילו באמת רק הישרדותו תעניק לו את הניצחון. המבצע יצא עם מטרות ריאליות כאשר באופק ניתן היה לפתח אפשרויות שונות. בעיניי זה ניהול נכון של המערכה בצמוד לפוליטיקה. היצמדות למטרות צבאיות היא טעות, כפי שלמדנו מקלאוזוביץ, כיוון שאם המלחמה אינה משרתת הישגים מדיניים, היא אינה משרתת דבר.

האפשרות של מיטוט החמאס היא אפשרות שניתן היה לראות באופק, ניתן היה לפתח אותה, אך כנראה שהיא לא הייתה בהישג יד. לו למשל היה תהליך אנאפוליס מבשיל בעת הזו ומגיע להשלמה, והיה כוח פלסטיני אפקטיבי שזנח מחד את אסטרטגיית המאבק, ומסוגל מאידך לכפות את הדבר על החמאס, היה אולי מקום למנף את המלחמה לתועלת זו. החמאס שרד אך הוא לא ניצח כיוון שמטרת הלחימה לא הייתה להכחיד אותו. כריתת ההסכם מעל לראש של החמאס אינה מזכה אותו ב''לגיטימציה בינ''ל מתגברת'' כפי שנטען. החמאס כמו ערפאת- איננו פרטנר.

התוצאה שמתקבלת היא תוצאה של חמאס מוחלש, בעל יכולות צבאיות מוחלשות, בעל אפקטיביות שליטה מוחלשת, ואני חושב שאלה נפגעו בצורה משמעותית. העובדה שיש לו עוד רקטות אינה מלמדת על עוצמה אמיתית, ובמציאות גיאו פוליטית של רצועה חלשה ומסוגרת מכל הכיוונים, אין סיבה להתפתות למינוח של ''בניין הכוח'' מחדש, כאילו מדובר בבניית גורדי שחקים על מקומם של חורבות המבנים שנהרסו.

במהלך חד צדדי יש יתרון והוא בכך שאין אתה מתחייב כלפי הצד השני בתמורה. החמאס לא ימצא את עצמו ב''תהדיה'' שנחליף אותה במילה העברית- ''רגיעה'' משודרגת טובה יותר מבחינתו. ההסכם החד צדדי מעל לראשו הזים את כוונות המהלך התוקפני שהוא יזם. אני בספק רב איזו מדינה למעט איראן תרצה לקומם את הרצועה הנחשלת שנשלטת ביד חמאס. המדינות הערביות העשירות כנראה לא ירצו בזה.

ירי הטילים מצד חמאס היה במידה רבה העילה למלחמה, והפסקת הירי לא הייתה מטרה עליונה כשלעצמה. החמאס ימשיך לירות על הדרום כשם שהוא ירה שמונה שנים קודם לכן, וחיל האוויר שהציג יחד עם השריון וחיל הרגלים הופעה משכנעת של לוחמה משולבת מתקדמת, ימשיך ליירט לפי מיטב יכולותיו את המשגרים.

העלות הכלכלית של המבצע נחתכה לפני שהיא תתחיל להשתולל. יש לצפות שאחת מתוצאות הלוואי של המבצע תהיה הפניית משאבים נוספים לדרום הפגוע משמונה שנות קסאמים, וגם בכך יש ברכה לחברה ולמדינה. בשלב זה אני, ולעניות דעתי, מרוצה מן המהלך הישראלי מראשיתו ועד אחריתו. נהניתי לצפות בו מן הצד, כשם שנהנים כשמביטים בדבר שלם ועשוי כהלכה.
דבר עשוי כהלכה 501299
אינך יכול להיות מרוצה מאחרית המהלך הישראלי, כיוון שהיא טרם הגיעה. אני מציע לך להתייחס בביקורתיות למספר נפגעי האויב המדווח בידי צה''ל. אין אפשרות אמיתית לדעת בכמה אנשים פגעת בלהט קרב, וכמה מהם היו חיילי אויב.
בתום הקרבות, ובהעדר כיבוש ישראלי, חמאס ישתקם במהרה, וימשיך להפגיז את ישראל. נפלא ממני למה אתה מרוצה מכזו אחרית.
ועל כך נאמר 501300
ברוך הפותח בהסבר על חוסר יכולתו של האחר לחזות את העתיד, ומסיים בתחזית של העתיד.
ועל כך נאמר 501301
אליבא דdd, לא על פי תחזיתי דווקא, באחרית המבצע חמאס ימשיך להפגיז את ישראל, כאילו לא היה כלל מבצע. מדוע לעזאזל הוא חושב שמבצע צבאי יקר ואכזרי, שבסופו אין שיפור בבטחוננו הוא סיבה לשביעות רצון?
ועל כך נאמר 501303
אין לי כוונה לדברר את dd, אם העמדה שלו לא מובנית לך, תשאל אותו.

אתה לא רואה בעיה בתגובה שמתחילה ב"אינך יכול להיות מרוצה מאחרית המהלך הישראלי, כיוון שהיא טרם הגיעה" ומסתיימת ב:"בתום הקרבות, ובהעדר כיבוש ישראלי, חמאס ישתקם במהרה"?
ועל כך נאמר 501387
לא, כי כוונתי היתה שאפילו אם נניח שdd צודק לגבי אחרית הפעולה הצבאית, אין לא סיבה להיות מרוצה.
דבר עשוי כהלכה 501309
אני חשה, לא ממש שולטת בחומר, שישראל השיגה נצחון הרתעתי ואזורי בעצם היכולת לפרק לגמרי את מערכי החמאס בדרגיו. מאוד אשמח אם חיילי צה"ל והיחידות יתפסו את הנייה ויאירו בפנס את שיני הכלב אל-זאהר כדוגמת סדאם. לא ממש חשוב. בתודעה הערבית תחקק המערכה הזאת כנצחון נוסף של הציונות.

[ואם אפשר לי להתפעם: אני מכירה אישית כמה מדרגי הפיקוד של חטיבת השיריון 401. מרכבה סימן 4. החבר'ה שנלחמו סביב הגדר בעזה וחיסלו עשרות מחבלים שנים בטרם המבצע ברצועה. נשיקות וחיבוקים. קראתי והשבתי לאימיילים שלכם. תהיו חזקים ובעיקר זהירים. העיקר להתקדם בשופי ובנחת, ללא גפרורים שרופים או פגומים, תוך כדי שיטוח השטח למישרין]

להתראות בחתונה של סרן ביטון בחדרה.
דבר עשוי כהלכה 501312
כשתגיעי לחדרה אולי תבואי לבקר, אני גר ממש כאן בסביבה. נדבר על שירה ועל ספרות. מי יודע אולי בסוף בכל זאת תמצאי כאן חתן. תמיד רציתי להתחתן עם ברמנית שלא דופקת חשבון..
דבר עשוי כהלכה 501435
(-:
אולי
דבר עשוי כהלכה 501443
נחמד לראות רגעים כאלה ותמיד תהיתי האם היו כבר שידוכים - שידוכים אמיתיים, כאלה שנמשכים מעבר לרגעי ההתלוצצות הראשוניים-פומביים - שהתחילו בהיכרות כאן, באייל. אבל מה יהיה עם יהונתן? כל כך מהר קופצים (קופצות, בעצם) מפרח לפרח? :-)
דבר עשוי כהלכה 501545
מילים זה בזול. אפילו צ'ייסר על חשבון הבית לא קיבלתי.
דבר עשוי כהלכה 501560
איך תזכור? נהג המונית סיפר שאיבדת את ההכרה שניה לאחר מסירת כתובתך.
דבר עשוי כהלכה 501561
הקטע המצחיק זה שהוא חשב שזה בגלל האלכוהול. כנראה שהוא אף פעם לא פגש אישה אמיתית.
דבר עשוי כהלכה 501562
טוב, נהגי מוניות אף פעם לא הצטיינו בדקויות אבחנה.
דבר עשוי כהלכה 501564
אאאה...
דבר עשוי כהלכה 501593
היא עוד לא פגשה נהג מונית אמיתי.
דבר עשוי כהלכה 501600
או חשמנית על מונית.
דבר עשוי כהלכה 501316
זה בדיוק העניין. בתודעה הערבית תיחקק המערכה כתבוסה רק אם יאירו בפנס את שיניו של הכלב אל-זאהר. לכן, בניגוד לדעתך, היה חשוב מאד להשיג זאת.
דבר עשוי כהלכה 501319
איננו לומדים כלום מההיסטוריה. תאוות השפלת האויב אינה עוזבת אותנו. על השפלת האויב משלמים בסופו של דבר. נא לא להביא דוגמאות ממלחמת גוג ומגוג של שנות ה-‏40. איננו לא גוג ולא מגוג; אנחנו בסה"כ מדינה קטנה.
דבר עשוי כהלכה 501331
הודעתך אופיינית לדרכו חסרת היושרה של השמאל הישראלי: במקום להתמודד עם השאלה, מה תהיה *התוצאה* של פעולה, המוצעת ע"י בן שיחך (ולהראות שהיא תגיש תוצאות בלתי רצויות, אם אתה סבור כך), אתה מייחס לו (ללא שום יסוד) מניע מטופש, המציג אותו גם באור שלילי ומגוחך, ואח"כ אתה תוקף אותו בשל אותו מניע מטופש ומגוחך, שאתה עצמך מדביק לו.

אז לתשומת לבך, אדון איציק:

א. הגישה שאני ואחרים מציעים אינה נובעת כלל מתאווה להשפיל את האויב, אלא רק מתוך הכרת האויב והשאיפה להשיג את מטרותינו.

ב. לגישה שיש לנהוג באוייבנו, כפי שאני ואחרים מציעים, תהיה תוצאה חיובית, לדעתי.
דבר עשוי כהלכה 501444
אנחנו לא מדינה קטנה כל כך, אבל אין ספק שהשפלת האויב גורמת כאן לאורגזמה קולקטיבית כבדה. היידה ביבי!
דבר עשוי כהלכה 502660
נדמה לי שזו דוגמא:
שתיהנה לך.
דבר עשוי כהלכה 502665
מה אתה רוצה שאענה לך? מה זה קשור לדברי?
דבר עשוי כהלכה 501436
ייתכן שאתה צודק. רק חשבתי שניתן להשיג תוצאה דומה גם בעתיד...
דבר עשוי כהלכה 501315
אי-הצבת מיטוט החמאס כיעד, כאשר החמאס מכריז בקול רם ובגלוי על שאיפתו להשמיד את מדינת ישראל ביעדו המרכזי, הינה תבוסתנות קשה, שיהיו לה בודאי תוצאות בהמשך, בודאי בטווח הרחוק יותר.
והוא הדין עם אי-הצבת שחרור גלעד שליט כיעד ועם האמירה המקובלת (של אמנון ליפקין-שחק, למשל), כי כולם יודעים מהו המחיר הנדרש לשם שחרורו.
זוהי התנהגות תבוסתנית במיטבה ולדעתי היא זו שהולידה את החמאס, את הגי'האד האיסלאמי ודומיהם ומאפשרת להם לפרוח.
דבר עשוי כהלכה 501320
איננו מסוגלים למוטט את החמאס כי החמאס הוא חלק אוטנטי מהאוכלוסיה. לאחר מעשי ההרג שעשינו ברצועה-רובם אזרחים- החמאס יהיה עוד יותר אוטנטי. אבל מה שנחמד שאנחנו מביאים את המצב ביהודה ושומרון כדוגמה להצלחה שלנו לשבור את הטרור; לזמן אין שום משמעות בשבילנו.
  דבר עשוי כהלכה • סתם יהודי
  דבר עשוי כהלכה • האייל האלמוני
  דבר עשוי כהלכה • סתם יהודי
  דבר עשוי כהלכה • איציק ש.
  דבר עשוי כהלכה • סתם יהודי
  דבר עשוי כהלכה • האייל האלמוני
  דבר עשוי כהלכה • סתם יהודי
  דבר עשוי כהלכה • האייל האלמוני
  דבר עשוי כהלכה • איציק ש.
  דבר עשוי כהלכה • האייל האלמוני
  דבר עשוי כהלכה • איציק ש.
  דבר עשוי כהלכה • דורון הגלילי
  דבר עשוי כהלכה • האייל האלמוני
  דבר עשוי כהלכה • אפופידס
  דבר עשוי כהלכה • אביב י.
  דבר עשוי כהלכה • אפופידס
  דבר עשוי כהלכה • נועה ו
  דבר עשוי כהלכה • אביב י.
  דבר עשוי כהלכה • טווידלדי
  דבר עשוי כהלכה • אביב י.
  דבר עשוי כהלכה • שוטה הכפר הגלובלי
  דבר עשוי כהלכה • עומר
  דבר עשוי כהלכה • איילה מאחרת
  דבר עשוי כהלכה • אביב י.
  דבר עשוי כהלכה • dd
  ''חמס מוחלש'' • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • ירון
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  החוליה החלשה ויצירת ההלכה • האייל האלמוני
  החוליה החלשה ויצירת ההלכה • סתם יהודי
  החוליה החלשה ויצירת ההלכה • דב אנשלוביץ
  החוליה החלשה ויצירת ההלכה • אותו אלמוני
  החוליה החלשה ויצירת ההלכה • סתם יהודי
  החוליה החלשה ויצירת ההלכה • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  שתי הערות • דב אנשלוביץ
  שתי הערות • דב אנשלוביץ
  שתי הערות • המסביר לצרכן
  שתי הערות • סתם יהודי
  שתי הערות • המסביר לצרכן
  שתי הערות • סתם יהודי
  שתי הערות • המסביר לצרכן
  שתי הערות • דב אנשלוביץ
  האין מדינה שבדרך • אפופידס
  שתי הערות • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • טווידלדי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • טווידלדי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • טווידלדי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • שוטה הכפר הגלובלי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • ירדן ניר-בוכבינדר
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • ברמנית מהורהרת
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האיילית
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • שוטה הכפר הגלובלי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האיילית
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האיילית
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האיילית
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • שוטה הכפר הגלובלי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • אסף ארצי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • שוטה הכפר הגלובלי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • אסף ארצי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • צפריר כהן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • ברמנית מהורהרת
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • יהודי, כמובן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • ברמנית מהורהרת
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • ברמנית מהורהרת
  אני רק שאלה • יוסי
  אני רק שאלה • ברמנית מהורהרת
  אני רק שאלה • יוג'ין
  "בדבק בניין מיוחד וזול"? • ראובן
  השקעה משתלמת • שוטה הכפר הגלובלי
  השקעה משתלמת • ראובן
  השקעה משתלמת • נועה ו
  השקעה משתלמת • שוטה הכפר הגלובלי
  השקעה משתלמת • יוג'ין
  השקעה משתלמת • אלון עמית
  צעקה צרודה באפלת הצהריים • שוטה הכפר הגלובלי
  צעקה צרודה באפלת הצהריים • חשמנית על מונית
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • ברמנית מהורהרת
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דב אנשלוביץ
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • יהונתן אורן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • יהונתן אורן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • אביב י.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • אביב י.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • היהודיה מהתגובה הקודמת
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • היהודיה מהתגובה הקודמת
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  חזון תעתועים • אביב י.
  חזון תעתועים • סתם יהודי
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • סתם יהודי
  חזון תעתועים • יהודיה גרועה
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • סתם יהודי
  חזון תעתועים • ידידיה
  חזון תעתועים • סמיילי
  חזון תעתועים • סתם יהודי
  חזון תעתועים • סמיילי
  חזון תעתועים • סתם יהודי
  חזון תעתועים • סמיילי
  חזון תעתועים • שוטה הכפר הגלובלי
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזן תעתועים • אנטילופה
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • סתם יהודי
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • ידידיה
  חזון תעתועים • סמיילי
  חזון תעתועים • סתם יהודי
  חזון תעתועים • סמיילי
  חזון תעתועים • ידידיה
  חזון תעתועים • סמיילי
  חזון תעתועים • ידידיה
  חזון תעתועים • סמיילי
  חזון תעתועים • אנטילופה
  חזון תעתועים • יהונתן אורן
  חזן תעתועים • אנטילופה
  חזן תעתועים • יהונתן אורן
  חזן תעתועים • אנטילופה
  חזן תעתועים • יהונתן אורן
  חזן תעתועים • אנטילופה
  חזן תעתועים • יהונתן אורן
  חזן תעתועים • יהונתן אורן
  חזן תעתועים • אנטילופה
  חזן תעתועים • איציק ש.
  חזון תעתועים • ידידיה
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • ידידיה
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • יהונתן אורן
  חזון תעתועים • סתם יהודי
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • האלמוני/חשמנית על מונית
  חזון תעתועים • נועה ו
  חזון תעתועים • ירדן ניר-בוכבינדר
  חזון תעתועים • איציק ש.
  חזון תעתועים • אסף ארצי
  חזון תעתועים • איציק ש.
  חזון תעתועים • טווידלדי
  חזון תעתועים • איציק ש.
  חזון תעתועים • טווידלדי
  חזון תעתועים • אסף ארצי
  חזון תעתועים • איציק ש.
  חזון תעתועים • ירדן ניר-בוכבינדר
  חזון תעתועים • איציק ש.
  חזון תעתועים • ירדן ניר-בוכבינדר
  חזון תעתועים • האייל האלמוני
  חזון תעתועים • איציק ש.
  חזון תעתועים • סמיילי
  חזון תעתועים • אנטילופה
  חזון תעתועים • ידידיה
  חזון תעתועים • ידידיה
  חזון תעתועים • סמיילי
  חזון תעתועים • ידידיה
  חזון תעתועים • אביב י.
  חזון תעתועים • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • שוטה הכפר הגלובלי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • שוטה הכפר הגלובלי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • דורון הגלילי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • המסביר לצרכן
  בהיסטוריה • האייל האלמוני
  ועוד • האייל האלמוני
  איש היה בישראל • דורון הגלילי
  איש היה בישראל • איציק ש.
  איש היה בישראל • טווידלדי
  איש היה בישראל • נועה ו
  איש היה בישראל • האייל האלמוני
  איש היה בישראל • נועה ו
  איש היה בישראל • טווידלדי
  איש היה בישראל • צפריר כהן
  בהיסטוריה • סתם יהודי
  בהיסטוריה • האייל האלמוני
  בהיסטוריה • סתם יהודי
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • האייל האלמוני
  בהיסטוריה • סתם יהודי
  בהיסטוריה • האייל האלמוני
  בהיסטריה • אנטילופה
  בהיסטוריה • טווידלדי
  בהיסטוריה • סתם יהודי
  בהיסטוריה • המסביר לצרכן
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • האייל האלמוני
  בהיסטוריה • טווידלדי
  בהיסטוריה • דורון הגלילי
  בהיסטוריה • טווידלדי
  בהיסטוריה • המסביר לצרכן
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • המסביר לצרכן
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • המסביר לצרכן
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • אייל מולד(ר)
  בהיסטוריה • ארז לנדוור
  בהיסטוריה • המסביר לצרכן
  בהיסטוריה • ארז לנדוור
  בהיסטוריה • אייל מולד(ר)
  בהיסטוריה • אנטילופה
  בהיסטוריה • טווידלדי
  בהיסטוריה • אנטילופה
  בהיסטוריה • האלמוני המזוהה
  בהיסטוריה • נועה ו
  בהיסטוריה • ארז לנדוור
  בהיסטוריה • אייל מולד(ר)
  בהיסטוריה • אייל מולד(ר)
  בהיסטוריה • האייל האלמוני
  מעגלי • האייל האלמוני
  מעגלי • אייל מולד(ר)
  בהיסטוריה • ארז לנדוור
  בהיסטוריה • צפריר כהן
  בהיסטוריה • ארז לנדוור
  בהיסטוריה • אייל מולד(ר)
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • אייל מולד(ר)
  בהיסטוריה • ארז לנדוור
  בהיסטוריה • האייל האלמוני
  בהיסטוריה • ארז לנדוור
  בהיסטוריה • האייל האלמוני
  בהיסטוריה • צפריר כהן
  בהיסטוריה • ידידיה
  בהיסטוריה • טווידלדי
  בהיסטוריה • ארז לנדוור
  בהיסטוריה • טווידלדי
  בהיסטוריה של המזה''ת. • טווידלדי
  בהיסטוריה של המזה''ת. • איציק ש.
  בהיסטוריה של המזה''ת. • איציק ש.
  בהיסטוריה של המזה''ת. • המסביר לצרכן
  בהיסטוריה של המזה''ת. • איציק ש.
  בהיסטוריה של המזה''ת. • טווידלדי
  בהיסטוריה של המזה''ת. • איציק ש.
  בהיסטוריה של המזה''ת. • טווידלדי
  בהיסטוריה • ארז לנדוור
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • אייל מולד(ר)
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • אייל מולד(ר)
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • אייל מולד(ר)
  בהיסטוריה • איציק ש.
  היסטוריה מפלסטלינה • המסביר לצרכן
  היסטוריה מפלסטלינה • איציק ש.
  היסטוריה מפלסטלינה • טווידלדי
  היסטוריה מפלסטלינה • צפריר כהן
  היסטוריה מפלסטלינה • איציק ש.
  היסטוריה מפלסטלינה • טווידלדי
  בהיסטוריה • המסביר לצרכן
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • טווידלדי
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • טווידלדי
  בהיסטוריה • המסביר לצרכן
  בהיסטוריה • איציק ש.
  בהיסטוריה • טווידלדי
  בהיסטוריה • המסביר לצרכן
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • שוטה הכפר הגלובלי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • שוטה הכפר הגלובלי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • שוטה הכפר הגלובלי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • האייל האלמוני
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • סתם יהודי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • שוטה הכפר הגלובלי
  "וַיְחַזֵּק יְהוָה אֶת-לֵב פַּרְעֹה" • איציק ש.
  עצוב ומייאש • דב אנשלוביץ
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • האיילית
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • דב אנשלוביץ
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • האיילית
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • דב אנשלוביץ
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • האייל האלמוני
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • האיילית
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • דב אנשלוביץ
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • האייל האלמוני
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • אפופידס
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • האייל האלמוני
  מלחמת לבנון השניה בעזה. חלק שני • dd
  מלחמת לבנון השניה בעזה • דב אנשלוביץ
  מלחמת לבנון השניה בעזה • רון בן-יעקב
  מלחמת לבנון השניה בעזה • האייל האלמוני
  מלחמת לבנון השניה בעזה • דב אנשלוביץ
  מלחמת לבנון השניה בעזה • רון בן-יעקב
  מלחמת לבנון השניה בעזה • דב אנשלוביץ
  מלחמת לבנון השניה בעזה • דורון הגלילי
  מלחמת לבנון השניה בעזה • דב אנשלוביץ
  מלחמת לבנון השניה בעזה • דורון הגלילי
  מלחמת לבנון השניה בעזה • צפריר כהן
  מלחמת לבנון השניה בעזה • רון בן-יעקב
  מלחמת לבנון השניה בעזה • איציק ש.
  מלחמת לבנון השניה בעזה • אפופידס
  מלחמת לבנון השניה בעזה • דב אנשלוביץ
  מלחמת לבנון השניה בעזה • איציק ש.
  מלחמת לבנון השניה בעזה • האייל האלמוני
  מלחמת לבנון השניה בעזה • דב אנשלוביץ
  מלחמת לבנון השניה בעזה • איציק ש.
  מלחמת לבנון השניה בעזה • רון בן-יעקב
  מלחמת לבנון השניה בעזה • דב אנשלוביץ

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים