האם מיקי מאוס יכול לתבוע תביעת דיבה? 503120
חשבתי על שתי סיבות שבגללן חברת וולט דיסני רוצה למנוע שימוש בדמויות שלה:
1. כסף - למה להרשות למישהו להשתמש בחינם בדמות דיסני, אם אפשר לגבות תשלום?
2. תדמית - החברה עדיין משתמשת בדמויות האלו ומרוויחה מכך שיש להן 'אופי' מסויים. אם יוצרים אחרים ישתמשו באותן דמויות הם עלולים לשבש את האופי שדיסני רוצה לשווק (תארו לכם מיקי מאוס ערמומי, או דונלד דאק רהוט ושליו).

נניח שמתישהו יפסיקו להאריך את הבלעדיות של חברת וולט דיסני על הדמויות, והיא לא תוכל להמשיך לגבות תשלום על השימוש בהן, האם החברה תוכל לתבוע על הוצאת דיבה את מי שיציג את אחת הדמויות שלה עם אופי 'לא הולם'?
האם מיקי מאוס יכול לתבוע תביעת דיבה? 503123
1. אפשר לשאול את זה גם הפוך: למה שרק הם יוכלו להרוויח מזה כסף?

2. ננסה להסתכל על משהו שלא נגזר מ־(1). השם (המוניטין וכו') של אדם, גוף או מוצר הוא דבר שהוחק מכיר כבר־הגנה מסיבות שונות. בניגוד לזכויות־יוצרים, התוקף של סימן מסחרי לא פג. האם אפשר להתייחס אליהם בתור מותגים של חברת דיסני?
האם מיקי מאוס יכול לתבוע תביעת דיבה? 503130
1. כתבתי שזה מה שרוצים מנהלי חברת וולט דיסני, לא כתבתי שהם צודקים או שהחוק מצדד בהם.
אז למה באמת? כי הם (מייסד החברה, או עובדי החברה) המציאו את הדמויות. ולא רק הם יכולים להרוויח מזה, אלא הם וכל מי שמקבל את רשותם להשתמש בדמויות.
מי שיוצר סרטון הכולל את מיקי מאוס כדמות, לא מצייר עכבר אקראי עם פרצוף עגול, אלא משתמש בדמות מוכרת, עם הסטוריה ואופי והקשרים. כלומר - הוא משתמש בדמות שהכינו עבורו יוצרי וולט-דיסני, ועל השימוש הזה הוא אמור לשלם.
כמו שכתב דרור צ. דביר, הזכות הזו, בדומה לבלעדיות של בעל הפטנט, מוגבלת בזמן. אחרת איש לא יוכל ליצור כי כמעט תמיד היצירה כוללת התייחסויות או חיקוי של יצירות קודמות.

(בעצם, למה להגביל את הבלעדיות בזמן? למה שלא כל יוצר ישלם למי שהוא מחקה או מתייחס אליו? אולי כי יצירה ששורדת זמן רב מתחילה 'לחלחל' ליצירות אחרות, של יוצרים שהכירו אותה בצעירותם, לפעמים בלי שישימו לב להתייחסות. ועדיין, יש הבדל בין רמז או דמיון להעתקה מובהקת.
אני נכנע, למה שלא יגבו לנצח כסף מכל מי שמעתיק את דונלד דאק?)

2. כאן אתה חוזר ל1. - סימן מסחרי הוא עוד סוג של זכות בלעדיות, בדומה לזכות יוצרים. חלק מהדמויות הן אכן מותגים של דיסני, ואם הזכות לסימן מסחרי לא פגה אז הם יוכלו לנצח לגבות תשלום ממי שמעתיק את דונלד דאק. אבל זה עדיין לא מגיע לתביעת דיבה בשמו.
האם מיקי מאוס יכול לתבוע תביעת דיבה? 503126
אין נושא שלא דנו בו באייל: הפתיל המתחיל בתגובה 77320.
האם מיקי מאוס יכול לתבוע תביעת דיבה? 503128
תודה
האם מיקי מאוס יכול לתבוע תביעת דיבה? 503178
למעט נושא אחד, שהס מלהזכיר את שמו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים