לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503857
בסופו של דבר מרצ תמכה במלחמה בעזה, ורואה את עצמה כמפלגה ציונית. רק חד''ש תומכת בזכות השיבה ובסוציאליזם אמתי, בניגוד לקפיטליזם אמריקאי שהביא אותנו למשבר הנוכחי.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503863
למה אתה מייחס למצביעי מרצ עמדות לא להם? למה אתה חושב שהם תומכים בזכות השיבה או מתנגדים לכל תגובה צבאית (להבדיל מהביקורת על עצמתה או מינונה)?
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503865
לי, אישית, אין כאן בכלל התלבטות.

1. אני מתנגד לסוציאליזם. האמת היא שמרצ היא אדומה מידי לטעמי האישי ולכן חד"ש ממש איננה אופציה. אני גם כך מתפשר, על הסוגיה הכלכלית, כשאני מצביע מרצ (בשל העדר אלטרנטיבות).
2. אני מתנגד (בגדול) לזכות השיבה, גם במחיר המשך הסכסוך. לא אתנגד למחוות סמליות ופשרה מסוימת, אבל בגדול הרעיון הזה פסול. שתי מדינות לשני עמים תוך כדי מימוש שאיפות לאומיות של עם אחד בשתי המדינות הוא רעיון הבל (ויש אפילו לאמר - רעיון מרושע) לא פחות מרעיון ארץ ישראל השלמה.
3. הבעיה במלחמת עזה היא לא בעצם קיומה (מן המוצדקות) אלא באיך (טפשות, הפכפכות מוסרית, צביעות, אטימות, אכזריות, רשעות ושלומיאליות). מרצ דווקא היתה די עקבית בעמדתה בעניין זה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503880
באמת, בשקט בשקט, ללא רעש וצלצולים, מר''צ התנערה משרידי המורשת של תנועת ר''צ (שולמית אלוני) ושינוי (אמנון רובינשטיין) והפכה בעצם לממשיכה האמיתית והמלאה של מורשת מפ''ם. המחוייבות לאג'נדה הסוציאליסטית היא מלאה וגלוייה.
ואני לא אומר זאת באופן חיובי כהמלצה. לדעתי רוב האנשים בימינו יאמרו שמשק מודרני ומתפקד חייב להיבנות במידה כזאת או אחרת על היסודות של שוק חופשי ותחרות. חזרה למשק סוציאליסטי דוגמטי ומיושן נוסח מפ''ם אינה נושאת בחובה שום טוב עתידי במישור הכלכלי.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503885
אפשר לשאול היכן אתה רואה את המחויבות לאג'נדה הסוציאליסטית של מר"צ?

ולמיטב הבנתי, המורשת הכלכלית של אמנון רובינשטיין ושות' נפלה ברעש גדול בחודשים האחרונים.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503896
אני רואה זאת יותר בתחום האישי. חיים אורון הוא איש מפ"ם מובהק וגם הכוכב החדש ניצן הורוביץ מדגיש את מחוייבותו לסוציאליזם. בכלל, כל הגאלריה הנוכחית של מר"צ היא סוציאליסטית ברקע שלה.
איני שותף לדעתך על "נפלה ברעש גדול בחודשים האחרונים". אני חושב שרק מי שראה בשו"ח פתרון פלא והאמין ביד הנעלמה של השוק כבמשיח חדש, צריך להתאכזב במיוחד מן המפולת האחרונה.
בתפיסה יותר מתונה, האמונה על כשלי שוק והחיוניות של בקרה ופיקוח של שלטון מרכזי יעיל ואפקטיבי אם גם מוגבל בתחומי שליטתו, ההשלכה המצטברת של הכשלון הטוטאלי של המשק המארקסיסטי והבעיות הכרוניות והמתמשכות של משטרים סוציאליסטים שלא אפשרו פעולה של שו"ח תקין, צריכה להכריע. בראייתי, הפעולה במסגרת של שו"ח היא יותר בבחינת הכרח ונחיצות מאשר בחירה אופציונלית. לשם דוגמה, ההתנגדות לקצבאות הילדים של ש"ס לא צריכה לנבוע ממניעים פוליטיים ו/או דתיים אלא מן האמונה שקצבאות כאלו בטווח הארוך יפגעו ביכולתו של המשק הישראלי לממן קצבאות בכלל.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503902
במקרה ראיתי אתמול ראיון עם ניצן הורביץ שבו הוא אמר שהוא מאמין בתחרות ובשוק, אבל במסגרת סוציאל-דמוקרטית.

אני חושב שהחודשים האחרונים מראים שלא מדובר על כמה "כשלי שוק" שמפריעים לפעולתו התקינה של השוק, אלא מדובר בקריסה של אידיאולוגיה. רעיונות כמו הסרת מגבלות כאמצעי בלעדי לקידמה, אינדיבידואליזם קיצוני ודרוויניזם כלכלי כדרך לצמיחה כלכלית מתמדת עפים לפח האשפה של הרעיונות (יחד עם הצמיחה שמתבררת היום כהלוואה פשוטה ללא כיסוי). אבל נראה.

גם אני בעד קיצבאות, כמו מר"ץ. ההשקפה שאומרת שהדרך להעביר אזרחים לעולם המודרני היא באמצעות שלילת חיים סבירים מילדיהם נראית לי מעוותת. ויותר מזה: לא מדעית. המחקרים ‏1 מראים שככל שרמת החיים עולה מספר הילדים הולך וקטן, ולא ההפך.

1 אין לי סימוכין ולא בא לי לחפש.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503909
למיטב זכרוני המתאם ההפוך בין רמת החיים למספר הילדים אינו עובד במקרה של החרדים בעשרים השנים האחרונות. אבל אולי אני טועה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503912
אני לא יודע. גם אם זה לא נכון, אני חושב שדרך סבירה בהרבה להעברת אוכלוסיות למבנה מודרני הוא כפיית תוכנית ליבה בחינוך והשקעה מסיבית באפשרויות לימודים (בעיקר לנשים). נראה לי מועיל יותר מאשר דרדורן של משפחות ליותר עוני, דבר שרק ימנע את האפשרות של אינדיבידואלים מתוכן להתקדם.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503950
גם וגם, מה עוד שכפיית תוכנית הליבה אינה קלה וספק אם תצליח ללא לחץ כלכלי כבד.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503952
א. זה לא עובד עם הפלשתינאים וזה יותר גרוע כשאתה מנסה לעשות את זה לאזרחיך. שינוי חברתי צריך להיעשות, עד כמה שרק אפשר, תוך דיאלוג ולא בהפעלת לחץ כלכלי. היום הם, מחר אנחנו.

ב. אנשים בלחץ כלכלי לא נוטים ללמוד ולהתפתח. אני לא רואה עניים בכל העולם רצים לקורסי העשרה. הם נוטים להיות טרודים בהשגת האמצעים לחיי היום יום.

ג. תלות כלכלית בחברה מסורתית גוררת תלות חברתית (כי החברה אחראית על השנור והתמיכה), ובעקבותיה חסימה נוספת של האפשרות לפרוץ את גבולות החברה הזאת.

ד. לא מוסרי. גם אם הילדים (והוריהם) נולדו בחברה מסורתית שמעודדת אי-תעסוקה, עדיין חשוב שילדים יוכלו לגדול בתנאים טובים.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503963
ד. חברה כמו זאת החרדית הפונה בדעה צלולה לעוני, מעדיפה להשתמש בכסף שנועד לגידול x ילדים ברווחה סבירה, לשם הולדת x+k ילדים בעוני. ויש גם את נימוק לגבי כלל החברה שיגיע למצב כזה אם אוכלוסיה זו תמשיך בגידול לא טבעי זה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503967
אני לא חושב שזה תיאור נאמן של המצב. הם לא ממש בוחרים בעוני. לחרדים צעירים יש מעט מאוד אפשרויות לתעסוקה ראויה או ליציאה מהחברה הנוקשה שהם גדלים בתוכה, ושבין השאר מחייבת משפחה גדולה מאוד. יצירת אפשרויות ביניים (כלכליות ותרבותיות) תפחית את השליטה של מנהיגי הקהילה בחבריה, ותאפשר חלחול של ערכים אחרים לתוכם.

חוץ מזה, אני רוצה לתת להם את הגזר כי המחיר של המקל נראה לי גדול מדי. הרעיון של ילדים שהולכים לישון רעבים - או אפילו שאוכלים בבתי תמחוי במקום במסגרת משפחתית - הוא בלתי נסבל בעיניי, ויהיו אשר יהיו חטאיהם של הוריהם.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503972
כאמור, דעתי היא שבאופן בו נעשה הדבר כיום מביאות קצבאות ילדים רק להגדלת מספר הילדים הרעבים בקהילות החרדיות, ולהגברת השליטה של ההנהגה החרדית בצאן מרעיתה ויותר מזה, מסכנות בטווח הארוך את המדינה (עקב גידול חלקה של אוכלוסיה נבערת ואנטי-דמוקרטית וכן רישוש קופת המדינה ובריחת המממנים מישראל, כפי שקורה בי-ם).
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503979
האמת היא שאני כל הזמן תוהה אם הקטנת הקצבאות לא תגרום להם לצמצם את מספר הילדים.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504156
הקצבאות *כבר* הוקטנו. השפעת המהלך, למיטב זכרוני, ניכרה כמעט מיידית בחברה הערבית, אבל פחות בחברה החרדית.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504160
בחברה החרדית פחות, או כלל לא?
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504167
אם אני זוכר נכון כנראה יש ירידה אבל הרבה פחות מובהקת מאשר במגזר הערבי.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504175
ה' יפרנס, הכל יהיה בסדר.
מזונותיו של אדם קצובים לו לשנה שלמה, ואם מישהו (שכן עובד) עובד שעות נוספות, הוא רק מכלה את מה שהוקצב לו מהר יותר.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503914
היא גם לא עובדת, לכל הפחות לעת עתה בהודו. בעשור האחרון, רמת החיים עלתה, גודל המשפחות נשאר קבוע.
אני חושב שהגישה של יהונתן נכונה. בטווח הארוך אכן רמת חיים עולה מקטינה את הילודה. יש לכך שני כשלים: הראשון הוא כאשר האוכלוסיה כבר עברה את סף האל-חזור ואין לה זמן לטווח ארוך. השני הוא כאשר מתערבים בתהליך גורמים דתיים/אתניים/אידיאולוגיים (ע"ע הודו, חרדים ופלשתינאים).
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503910
"ההשקפה שאומרת שהדרך להעביר אזרחים לעולם המודרני היא באמצעות שלילת חיים סבירים מילדיהם" היא בדיוק מה שרציתי להציג כלא נכון. אתה, כמו רבים וטובים, מתמקדים בשאלה האם ראוי להזרים את כספי הקצבאות ולמי. הבעיה היא שיש שאלה נוספת שהיא בהכרח חשובה יותר, מנין מביאים את כספי הקצבאות. אם כספי הקצבאות שיוזרמו לנצרכים אמיתיים יחסלו את המקורות מהם מגיעים כספי הקצבאות, אנה אנו באים?
זוהי התנהגות אובדנית להניח את השליטה על זרימת כספי ההעברה בידי הנצרכים. לתת בידי משפחה אחת את המפתחות לכספת של משפחה אחרת, נראה בעיני מעשה לא אתי ולא מועיל כאחד.
לסיכום אומר, שאיני מתנגד לקצבאות ילדים, אני מתנגד לכך שנציגי ש"ס יקבעו את גודלם, כפי שאני מתנגד לכך שנציגי הנכים יקבעו את גודל קצבאות הנכות.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503913
אה. מסכים.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503932
אני חושב שגם החודשים האחרונים לא מפריכים את העמדה ששוק חופשי ככל האפשר הוא הרע במיעוטו.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503933
לא בדיוק. אלא אם כן "ככל האפשר" מסוייג בהרבה (לדוגמה: בנושא פיקוח על שוק ההון)
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503936
תוכל לנמק? חשבתי לכתוב תגובה, אבל אז חשבתי שלנוכח העובדה שהמערכת הפיננסית בארה"ב (ואיתה החסכונות והפנסיות של מיליוני בני אדם) למעשה לא קיימת והממשלה היא זאת שמחזיקה אותה, ולנוכח העובדה שהתברר שהצמיחה ששימשה כנימוק לטובת השוק החופשי התבררה כהלוואה ללא כיסוי, יותר מעניין לשמוע את הטיעונים לטובת העמדה שלך.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503947
אה, לא טענתי טענה פוזיטיבית (שוק חופשי... הוא הרע במיעוטו). בעצם אני מזמין את מי שטוען שהמשבר מפריך את הטענה להראות איך בדיוק.

(טענה אפשרית: אילו היה יותר פיקוח ורגולציה אז השוק היה פחות משתולל, ולא מתרסק. טענת נגד שנראית לי אפשרית: השוק מלכתחילה לא היה צומח כפי שהוא צמח, והיינו במצב לא יותר טוב ממה שאנחנו היום. טענת נגד אפשרית 2: לא ברור, ולא הוכח מעולם, שהמוסדות יודעים לרגלץ טוב יותר מהשוק החופשי.)
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503948
כי הוא קורס. כי הוא לא בר קיימא. אפשר להראות איך טענות מסוימות של השוקחופשיסטים מופרכות ‏1, אבל אין לי חשק לחזור לוויכוחים הישנים ולדלות מהם את הטענות של השוקחופשיסטים. סליחה.

(לטענת נגד 1: איזו צמיחה?. וגם, אם בסופו של דבר יתברר שהייתה איזו צמיחה, האזרחים הם אלו שישלמו את מחירה בחסכונותיהם ובפנסיות שלהם. לטענת נגד 2: הטענה של השוקחופשיסטים היא חיובית - השוק החופשי יודע לרגלץ. אלטרנטיבות אפשר לשקול בהזדמנויות אחרות).

1 אני נזכר, בחיוך עצוב, בדרישה של מר רדלר שכל אחד יבדוק את יציבות הבנק שלו בעצמו או שיהיו חברות דירוג שיעשו זאת עבורו.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503974
הקריסה האחרונה היא בשוק-הפיננסי, לא בשוק הסחורות או העבודה. כמובן שגם הם הושפעו, מאד. אבל הם פעלו בסדר גמור, ואפילו עכשיו תחת השפעות המשבר קשה לדבר על ''קריסה'' שלהם.

לשוק הזה יש מאפיינים ייחודיים, והמשבר האחרון אכן הדגים שהם לא נלקחו בחשבון כראוי. איני חושב שאפשר לגזור מכך מסקנה אידיאולוגית, והמסקנה הפרקטית שכדאי לגזור היא במישור הרגולטיבי (פיקוח) ולא המיבני (ניהול).
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504016
השוק הפיננסי הוא ליבתו של הקפיטליזם.

אני לא חושב שהמסקנה היא במישור הרגולטיבי. זאת טמינת הראש בחול. ההנחות האידיאולוגיות שאומרות שאנשים שעובדים למען האינטרס העצמי שלהם יוצרים טוב כללי קרסו להן ברעש גדול. לא מדובר על איזו הונאה או שתיים בשולי הפעילות הכלכלית, אלא על הפרכה אידיאולוגית.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להתבגר? 504036
1. יש הטוענים שהמשבר נגרם דווקא כתוצאה של מדיניות הבנק המרכזי האמריקאי, והאווירה הפוליטית של "בית לכל פועל" ו"נבזבז היום ונמחזר חובות מחר". אני לא יודע מה משקלן האמיתי של ההתערבויות הפוליטיות בכלכלה האמריקאית, אבל בכל אופן הן קיימות במידה רבה מאוד, ולכן קשה לומר שהכלכלה שם מתנהלת על פי המודל הקפיטליסטי הטהור או ה"אידאולוגי". לכן לא ברור לי כיצד אפשר לפסול אידאולוגיה על סמך ניסוי שלא נערך.

2. האם ידועה לך אלטרנטיבה כלשהי למודל הקפיטליסטי?
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להתבגר? 504046
1. המשבר לא נגרם רק ממדיניות פוליטית. אבל בוודאי שהמשבר קשור לאווירה ומדיניות פוליטית (שכללה הסרת רגולציות ועידוד הצריכה). אם השוק לא מסוגל להתגבר על מדיניות פוליטית מזיקה -לא כפייה, מדיניות - מה הוא שווה? תמיד יהיו אינטרסים פוליטיים. לא צריך לערוך ניסוי כדי לפסול אידיאולוגיה לא מציאותית בעליל.

2. ידועות לי אלטרנטיבות שונות (מרקסיזם, סוציאל-דמוקרטיה וכולי). אני מקווה שהמשבר הנוכחי יביא לפיתוח תפיסות נוספות ועדכניות של החברה האזרחית.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להתבגר? 504049
2. קיימת תפיסה כזו כבר כמאה שנה.

לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להתבגר? 504052
איך תפיסה שקיימת כבר יכולה להיות "נוספת"?
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להתבגר? 504055
היא נוספת ביחס לניאו-קונסרבטיזם ההגמוני של שלושת העשורים האחרונים וביחס למרקסיזם ולסוציאל-דמוקרטיה כתפיסה פחות קיצונית ועדכנית ביחס לשלוש התפיסות הנ''ל.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להתבגר? 504059
אבל כבר היה ''וכולי'' בתגובה המקורית שלי.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להתבגר? 504051
לפי הטיעון שלך צריך להעלות את מרזל לשלטון. לא ברור לך כיצד אפשר לפסול אידאולוגיה על סמך ניסוי שלא נערך.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להתבגר? 504197
יהונתן הוא זה שטען שהיה ''ניסוי'' שהפריך את האידיאולוגיה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504053
זה נכון במובן העקרוני של מסחר בהון ו-''כסף לשם כסף''. אבל לצורך העניין, הכלים הפיננסים שאחראיים למשבר הם לא יותר מאמצעים טכניים כדי ללוות מהעתיד או לחסוך לקראתו (במקרה של צפייה לצמיחה או חיובית או שלילית, בהתאמה) - פונקציה חשובה שאינה לגמרי תלוייה בשיטה כלכלית זו או אחרת, ואין לה נגיעה לשאלות של צדק חלוקתי, נואנסים של שוויון, יחסי פרט-חברה ושאר הקווים שבד''כ חוצים אידיאולוגיות כלכליות.

גם אחרי המשבר נראה לי ברור ששוק פיננסי הוא דרך מוצלחת מאד למלא את הפונקציה הזו, כלומר לשקלל לפעילות הכלכלית בהווה ציפיות עתידיות.

אתה צודק שרעיון השוק החופשי כשל. אבל הקונספט של ''כשלי שוק'' הוא לא איזשהו מושג מחתרתי אנטי-קפיטליסטי, אלא מושג ששייך לזרם המרכזי - וזה כל מה שהיה כאן. המסקנה שלי היא שצריך לתקן אותו, לתכנן וליישם איזושהי רגולציה שתתמודד איתו מבלי להפריע להתנהלות השוק, ולהמשיך הלאה בחיים.

אז אלא אם האידיאולוגיה אליה אתה מתייחס היא גרסה בלתי-מתפשרת של ''שוק חופשי'' (שזה לא כמו לומר ''קפיטליזם''), אני לא רואה מה בדיוק הופרך.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504058
אני לא נגד שווקים פיננסים, כמובן.

מה זה רגולציה בלי להפריע להתנהלות השוק? למשל, הרעיון של בונוסים במקרה של הצלחה ושום-דבר-לא-קורה במקרה של כישלון התברר -הפתעה- כטיפשי למדי. הוא עודד מנהלים וסוחרים לקחת סיכונים לא הגיוניים. והסתבר שמי שישלם על זה בסוף הם המשקיעים הקטנים. עכשיו המדינה, שמצילה את המערכת הפיננסית, מחפשת מודלים אלטרנטיביים לתגמול מנהלים. אם המדינה תתערב בשכר מנהלים, בדרכי תגמול וניהול וכולי, האם זה רגולציה בלי להפריע להתנהלות? בעיניי, זה לא רציני לשמור על האידיאולוגיה ולהגדיר כל שינוי כ"סטיות ממנה". האידיאולוגיה עצמה השתנתה. וזאת רק דוגמא אחת מני רבות שנתקלתי בהן.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504084
אני כנראה לא מבין לאיזו אידיאולוגיה אתה מתייחס.

חשבתי של-''עסקת חבילה'' שבד''כ מכנים ''קפיטליזם'', אשר מבלי לנסות לדייק בפרטים, תופסת עבודה בצורה אינסטרומנטלית, רואה ברכוש פרטי ערך חשוב, מקבלת את מושג הכסף וההון, מאמינה בשוק (תוך הכרה במגבלותיו) כאמצעי המרכזי לעשייה כלכלית, ורואה בו ככלי העיקרי לחלוקת רווחה בחברה (על האי-שוויונית הכרוכה בה).

אני באמת לא רואה כאן יותר מכשל שוק נקודתי.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504131
אני מתייחס יותר לאידיאולוגיה הרפובליקנית, ניאו-שמרנית שיש לה נטייה שוקחופשיסטית. אני לא מתמצא בווריאנטים שלה. בנוגע ל''קפיטליזם'', לפחות אני מכיר את המושג יותר כאידיאולוגיה רחבה שמציינת תקופה היסטורית ומתאפיינת בצבירת רכוש פרטי (אצל מארקס ואצל מקס וובר) ולא כשיטה כלכלית ספציפית. גם הסוציאל-דמוקרטיה נכנסת תחת כנפיו.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504639
אי אפשר ללוות מהעתיד, לפחות לא המערכת הכלכלית כמערכת סגורה. אלו כלים טכניים שמאפשרים לגורמים מסויימים מהמערכת ללוות מגורמים אחרים תוך שיערוך של סיכונים ורווח.
אפשר לחסוך חלק מהתשומות של המערכת - למשל משאבים פיזיים, בעוד שאחרים לא ניתן לנצל אלא מייד (עבודה למשל).

ובוודאי שלאור זאת לכלים הטכניים יש נגיעה חזקה מאוד לצדק חלוקתי, יחסי פרט-חברה, ולמעשה לכל דבר כמעט. הכלים הטכניים הללו שיערכו עד לפני זמן מה את התפוקה שלך מעבודתך לעומת התפוקה של מי שהחזיק אג''ח קונצרני בבורסה. גם היום הם עושים זאת, גם אם בצורה שונה מאוד. זו המשמעות של ''חלוקה''.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504279
"השוק החופשי יודע לרגלץ" - אני חושב שגם אורי רדלר היה מוכן לסייג: השוק החופשי יודע לרגלץ יותר טוב מהממסד, לאו דווקא באופן מושלם. וגם זה לא הופרך במשבר. הרי היתה רגולציית-ממסד ברקע המשבר הזה. אתה תאמר, ובהגיון רב, שהיא כשלה כי הרגולטורים סמכו יותר מדי על השוק החופשי. רדלר ושות' ישיבו שעצם קיומה עיוור את עיני המשקיעים הקטנים. תיק"ו?
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504280
ראדלר טוען שריגלוץ יזום מבטל את היכולת הרגולטיבית של השוק. בצקרה הנוכחי הוא מאשים את המחיר הנמוך של הכסף- החלטות הבנקים המרכזיים.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504282
לא. לא תיק"ו. אני מופתע שאתה מוכן לשקול ברצינות את הטענה הזאת.

קודם כל, הבעיה לא הייתה של המשקיעים הקטנים. להם בכל מקרה אין אפשרות לנתח ולהבין את שוק ההון. גם חברות הדירוג נפלו בגדול.

אבל יותר חשוב. המדע, ואפילו הרציונאליות שלנו, מבוססים על היכולת לבודד משתנים ולבדוק את הקשר ביניהם. לעומת זאת, מיסטיקה מבוססת על הוליזם רעיוני: הכל קשור ולכן זה הכל או כלום. נניח, רפואה אלטרנטיבית מעלה את אותה טענה רדלרית. הגוף עובד בצורה הוליסטית, הכל קשור, ולכן תמיד אפשר להאשים איזה אלמנט מודרני בחיים שלנו בזה שטיפולים לא עבדו.
אז כן, הייתה איזו רגולוציה ברקע, לא היה טוהר ותום. אבל המצב השתנה בצורה משמעותית לכיוון הרדלרי. אפשר לטעון את הטענה ההוליסטית, אבל היא רק כיסוי פסבדו-רציונאלית למיסטיקה פשוטה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504291
אבל מה קורה כשיש במציאות תופעות שבאמת יש להן את האופי ההוליסטי הזה?
לא נראה לי בלתי סביר שיש תופעות הוליסטיות. אם כבר, כל הרעיון של תופעות שניתנות לאנליזה לחלקים, נשמע כמו קונסטרוקציה לצרכי הסבר.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504293
אני לא חושב שמעניין לדבר על "המציאות". אין לנו גישה לאמת המוחלטת. מה שכן יש לנו אלו ניסיונות להגביר את הרציונאליות שלנו באמצעות כלים מסוגים שונים, בתוכם רדוקציה ואנליזה, קונסטרוקטיביים או ריאליסטיים ‏1. זה עובד לא רע בשלוש מאות השנים האחרונות, ראה רק את ההתקדמות ברפואה המערבית. אז נכון ש"הכול קשור להכול", אבל אם מישהו לוקח את התזה הזאת ברצינות הוא מיסטיקן. זה בסדר מצידי שאנשים יהיו מיסטיקנים. אני לא אומר לאף אחד מה לעשות או לחשוב. אבל אז אין מקום לדיון רציונאלי ואנשים אלה לא יכולים להתיימר להיות שותפים בדיון כזה. אם אי אפשר לבקר עמדה על בסיס העובדות הרלוונטיות *הידועות* (בניגוד לתזת ההכל-או-לא-כלום), היא לא מעניינת.

1 אנחנו לא חייבים להיות פשטניים ברדוקציה שלנו. יש אלטרנטיבות להוליזם ואטומיזם. בלי להיכנס לפרטים, אפשר לחשוב על תורת המערכות או קונטקסטואליזם ככאלה. אבל הם עדיין מבוססים על דחיית התזה ההוליסטית.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504295
אני מסכים שקשה, או בלתי אפשרי, להעמיד תיאוריות הוליסטיות להפרכה, וודאי שלא אמפירית.
אני לא רוצה להגן על יישום של התפיסה ההוליסטית על כל מיני תחומים "גבוהים" של תופעות, כמו כלכלה או רפואה. ברור שתפועות כאלו צריכות להישאר בתחום השיפוט של הרציונליות-מבודדת-המשתנים.

חשבתי יותר על תיאוריות מטאפיזיות שונות, שיש להן כל מיני נימוקים אפריוריים, או לפחות פסדואו אפריוריים, לתאר את המציאות *האולטימטיבית* כהוליסטית. זה לא נראה לי כמו מיסטיקה בהכרח, או כמו חוסר רציונליות. אם כי זה כן נראה לי שגוי.

[לדעתי מעניין לדבר על המציאות, עד כמה שניתן, ולזכור שחלק מההבנה של הרציונליות, הוא הבנה של הזיקה שלה לטבע האמיתי של הדברים].
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504297
אני נוטה להסכים. אם כי גם כאן סדר-היום שקובעות תיאוריות מטאפיסיות משתנה בעקבות ממצאים אמפיריים, כך שתיאוריות מטאפיסיות מאבדות את מעמדן בעקבות חקירה רציונאלית. אז נכון לחלוטין שלא מדובר על משהו שמתקרב ל"הפרכה" של תיאוריות מטאפיסיות, ויש אלמנטים חברתיים חזקים בבחירת תיאוריות כאלה, אבל לא הייתי מקצין ואומר שהמטאפיסיקה יכולה להיות בו-זמנית א-פריורית לחלוטין וגם רלוונטית. אבל לא נראה לי שיש לך מחלוקת איתי כאן.

[ברור, כל זמן שאנחנו זוכרים שהאמת המלאה היא מחוץ לתחום עבורנו ואנחנו צריכים להסתדר עם מה שיש].
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504309
כן. גם לי לא נראה שיש מחלוקת.
אם כי כדאי לציין שבמאה העשרים, עד לימינו אנו, פילוסופים אנליטיים שונים טוענים טענות מטאפיזיות מעניינות, תוך שימוש בטיעונים משכנעים, עם הנחות סבירות (וכללי היסק מקובלים, כמובן).
אין לי ספק שזה רלוונטי, ונראה לי שלפחות חלק מהטיעונים הללו הם פחות או יותר אפריוריים.
זאת בניגוד לספקולציות המטורפות של ימים עברו. כמו אלו של שפינוזה (דוגמא לסוג של תפיסת מציאות הוליסטית) ולייבניץ. בכל מה שנוגע למבנים מטאפיזיים שכאלו, אני מסכים עם מה שאתה אומר.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504329
לא התחום שלי, אבל אני חושב שפילוסופים אנליטיים מנסים להתרחק מטענות אפריוריות. הם בד''כ יוצאים מטענות על מוסכמות, מה שאנשים מאמינים בו, מסקנות מדעיות, מבנה השפה וכולי. לעיתים הם עושים זאת בטענה שמוסכמות (או מה שאפשר להסיק מהן) מבטא סוג מסוים של אמת, ולעיתים הם מכירים במפורש בקונטינגנטיות של המסקנות שלהם לתקופה ולחברה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504341
ישנם הרבה מקרים של טיעונים אפריוריים בפילוסופיה אנליטית.
הטיעון של קריפקי נגד תורת הזהות למשל, שמסתמך על ההבחנה בין מסמנים קשיחים למסמנים לא קשיחים - הבחנה לוגית.
הטיעונים של דיוויד לואיס נגד הרכבה מוגבלת, שמסתמכת על העמימות של הגבלות על הרכבה, ועל הטבע הלא עמום של מספר הדברים בעולם מאידך.
כל הטיעונים שנשענים על צורה של התער של אוקאם - ויש הרבה כאלו בפילוסופיה אנליטית. (התער של אוקאם הוא שיקול שקודם להערכה של עובדות ומעצב אותה, ובמובן הזה הוא אפריורי).
הפרדוקס של נלסון גודמן הוא גם סוג של טיעון אפריורי, משום שהוא מתבסס על אפשרות לוגית, ולא על עובדות ממומשות.
כל טיעוני הניתן-להעלות-על-הדעת (conceivability arguments), ויש מסורת מפוארת של כאלו מאז דיקארט - מסורת שחלחלה לעומק הפילוסופיה האנליטית. אלו הם גם טיעונים אפריוריים.
כל הטיעונים שמתבססים על חוקי לייבניץ - מובחנות הבלתי זהים וזהות הבלתי מובחנים, טיעונים שלרוב תוקפים מטריאליזם.
אי ההיקבעות של התרגום, של קווין, שמבוססת על חוסר האפשרות שלנו לדעת למה דובר השפה מתכוון אליו, גם בהינתן גישה לכל העובדות הנצפות. טיעון הספקן של קריפקנשטיין, שמתבסס על האפשרות הלוגית לעוות את כוונות המשמעות שלנו, כך שעצם היכולת שלנו לדבר באופן משמעותי מוטלת בספק. ועוד ועוד. הרשימה היא ארוכה.
אין שום מובן סביר שבו אפשר לחשוב על אף אחד מהטיעונים הללו כעל טיעונים אמפיריים, או טיעונים שמבוססים על מצב עובדתי קונטינגנטי. כל הטיעונים האלו כוחם יפה בכל עולם אפשרי, ניתן לומר. למזלנו, בניגוד למשתמע מהתגובה שלך, הפילוסופיה עדיין לא פשטה לגמרי את הרגל (:

בכלל, חשוב להבחין בין טיעונים שלמסקנה שלהם יש השלכות על מצב העובדות בעולם, אבל ההנחות שלהם מבטאות שיקולים לוגיים, או שיקולים שנוגעים למבנה השפה (וזה אפריורי לכל דבר בעיני), לבין טיעונים שההנחות שלהן מתבססות על מצבים עובדתיים קונטינגנטיים. האמת שעל טיעונים מהסוג השני קשה לי לחשוב כרגע.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504343
אתה צודק. החמצתי כאן הרבה הבחנות.

(כמובן שלא התכוונתי שהפילוסופיה פשטה את הרגל. פילוספיה אנליטית היא זרם אחד במכלול).
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504316
אין שום פגם ברציונליות של הטענה שהכלכלה היא מערכת הוליסטית, זה בהחלט יכול להיות, גם אם זה מפריע או מונע מאיתנו ליצור מודלים פשטניים שלה. מעבר לכך, גם אם אפשר ליצור מודלים טובים תוך הזנחת גורמים מסויימים, ברור שעדיין קיימים גורמים שאי אפשר להתעלם מהם.
מי שטוען שהמשבר הנוכחי הוא הוכחה לכשלון השוק חופשי צריך לבסס את הטענה שמה שפעל כאן עד המשבר היה אכן שוק חופשי ושאותם גורמים שאינם מתאימים לתיאור של שוק חופשי הם בני הזנחה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504330
מעניין שלאנשי השוק החופשי אין בעיה לראות בכלכלה מוצלחת שמתרחשת כשיש התקרבות למודל של שוק חופשי הוכחה לנכונותו. רק כשהכלכלה הופכת לכישלון אז זה לא מלמד אותנו כלום.

אני לא צריך לבסס שום דבר. אני בודק מודלים חברתיים ע''י התקרבות והתרחקות מהם ולא מבצע הנדסה חברתית בלתי אפשרית. אם יש לאנשי השוק החופשי טיעונים טובים שנוגעים למציאות, מה טוב. אם הם טוענים שהמודל שלהם עובד רק כשהוא מיושם כמקשה אחת, זאת טענה לא מעניינת ולא רציונאלית בעיניי. אני מכיר גם אנשים שמאמינים שהגאולה קרובה ובזמן מלכות שמיים כולם יווכחו בצדקתם. וגם איתם אני לא מתווכח.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504342
למעשה אני חושב שאנשי השוק החופשי יטענו שרמת החיים במדינות בהן יש שוק חופשי מכל סוג שהוא היא בדרך-כלל, למרות המשבר האחרון, גבוהה יותר מארצות בהן אין שוק שכזה.
אני מניח שגם העובדה שמצב הכלכלה בארצות הסוציאל-דמוקרטיות של אירופה לא מזהיר במיוחד עשויה ללמד על כך שגם הסוציאל-דמוקרטיה איננה פתרון קסמים.*

*יהיה גם מעניין לראות אם הצעדים המאוד-לא-סוציאל דמוקרטיים שנוקטת כרגע דנמרק למען צמצום האבטלה - למשל, הסבה מקצועית בכפיה (אין הסבה, אין כסף), כולל אילוץ לקבל עבודה ואפילו אילוץ לעבור דירה ואזור במדינה כדי לקבל את העבודה - ישפיעו על רמת הסוציאל-דמוקרטיה מול השוק החופשי שם. כנ"ל החקיקה השוודית החדשה שמורידה את דמי האבטלה לשישים-וחמישה אחוזים מהממוצע בשלוש-מאות הימים לפניה, מחייבת 'ביטוח אבטלה' ומעלה את התעריפים של האחרון עד פי שלוש. לא בדיוק שוק חופשי, כמובן, אבל גם לא ממש סוציאל-דמוקרטיה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504344
עכשיו אתה מציג את הטענה ההפוכה: יש מדינות שיש בהן שוק חופשי מכל סוג שהוא.

אני לא נגד שוק. אף אדם סביר בימינו לא נגד שוק. המחלוקת נוגעת למידת החופש ולתפקידי המדינה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504345
להבנתי הצגתי פה את הטענה של 'שוק שהוא בעיקרו חופשי עובד יותר טוב משוק שהוא בעיקרו לא-חופשי', אחרי שאתה טענת (לדעתי בצדק) שאם השוק החופשי עובד רק בצורה מלאה או כלל לא, הרי שזו אוטופיה ואין טעם לדון בה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504346
אוקיי. אני מסכים לטענתך. שוק שהוא בעיקרו חופשי עובד יותר טוב משוק שהוא בעיקרו לא-חופשי.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504363
הנקודה היא לא שמישהו טוען שהשיטה שלו עובדת רק אם היא מיושמת באופן מלא וללא חריגות מהעיקרון אלא שכאשר הכוס חצי ריקה היא גם חצי מלאה ואתה משום מה בוחר לראות רק את החצי הריק (או המלא). את המשבר הכלכלי בארה''ב אפשר לייחס באותה מידה של הצלחה לשוק החופשי כמו גם לרגולציה או מדיניות הפד. שניהם קיימים.

עוד עניין הוא הטענה בדבר התנועה לכיוון של שוק חופשי שהתקיימה כביכול בארה''ב בתקופת בוש, טענה שאין לה ביסוס עובדתי. תקופת בוש אופיינה בהגדלת הרגולציה, הגדלת תקציב הממשלה (והגרעון) ומדיניות מכוונת של עידוד ענף הבניה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504369
אני לא מדבר על חצי הכוס הריקה או המלאה אלא על התקרבות והתרחקות מהמודל. מה שמעניין אותי לצורך למידה זאת התנועה.

לא אישי, אבל אני רגיל לתשובה הזאת מתומכי השוק החופשי. אף פעם אי אפשר ללמוד שום דבר שיכול לפגוע בייתכנות המודל כי תמיד המודל לא באמת מיושם. גריספן ועוד כמה כלכלנים בכירים לא חושבים כמוך, אבל אולי אתה צודק. אבל אז הדיון לא מעניין (אותי).
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504682
אני מקבל, עקרונית. נשאר לך להראות שאכן היתה תנועה לכיוון השו"ח, ושהמשבר נובע מהתנועה הזו (הוכחת סיבתיות כזו היא מן הסתם מאוד קשה; בהתאם לכך, לי לפחות לא תהיינה דרישות מחמירות של תוקף מההסבר הסיבתי. אבל לפחות איזה נפנוף ידיים הייתי רוצה לראות).
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504697
הסיבתיות במקרה זה נראית לי דווקא קלה יחסית. המשבר מתרחש בשווקים הפיננסים, התוך-משקיים, ולא נגרם מנסיבות חיצוניות כמו מחירי הנפט, מלחמות ויחסים בינלאומיים ושינויים פוליטיים.

בנוגע ללהראות שאכן הייתה תנועה לכיוון השו''ח, אולי אנחנו צריכים לעשות תיאום ציפיות בינינו. אני לא עוסק במקרו-כלכלה ואין לי את הכלים לכך - לא את הכלים המוסדיים ולא את אלו האינטלקטואלים. אני יכול להפנות אותך לדה-מרקר מהשנים האחרונות (טיפוסים רציניים ממני בטח היו מפנים אותך לפורצ'ן. אבל אני לא), לעדותו של הנגיד לשעבר גריספאן בפני בית הנבחרים וכדומה. אבל אני מניח שאת הכותרות אתה קורא כמוני.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504778
אני קורא את הכותרות, אבל לא מפנים (-: ברצינות: לא הצטיירה לי תמונה של תנועה השו"חה, בפרט לא בהקשר למשבר, אבל מאוד סביר שאני מוטה אידיאולוגית בקריאה, לכן אני באמת אשמח אם מישהו ישרבט לי את התהליך.

ברור שהיתה בשוק תנועה, ושהיא היתה לא טובה. השאלה היא אם היא היתה תגובה לשינויים ברגולציה, או שהיא היתה התפתחות ספונטנית על רקע מצב רגולטורי קבוע-בערך. אם האפשרות האחרונה נכונה, אני לא רואה את הקייס.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504804
להטיה האידיאולוגית שלך יש פתרון ברור. פשוט תשנה את השקפותיך, ואז תוכל לראות את המציאות נכוחה.

בעיניי יש קייס גם במקרה האחרון שתיארת ("הממשלה לא התערבה בשוק כדי לעצור את ההשתוללות ותראו מה קרה"). אני לא יודע לשרבט את התהליך, זה לא התחום שלי וכנראה שאני אכתוב יותר מדי שטויות. אולי מישהו אחר ירים את הכדור.
בכל אופן, בנוגע לגריספן, הכתבה הראשונה שיצאה בחיפוש: http://www.globes.co.il/news/docView.aspx?did=100039...
טוב, יש קייס. 504835
טוב, יש קייס. 504874
לא בטוח. תשובות לוועדת חקירה נוטות להיות פעמים רבות, נו, איך אומרים את זה בעברית, כסת''ח.
כדי לא לשפד מישהו שלא עשה עבודתו, אז משתמשים בביטויים גדולים כמו קריסת השיטה, ליקוי מאורות ומה לא.
כדי באמת להבין מה קרה כאן נצטרך להעזר בפרספקטיבה, לאחר שהאבק ישקע. ובינתיים, לא להתפתות לאלה שממשיכים לזעוק את אותה מנטרה של ''הידד לרגולציה'' בגרון ניחר, למרות שכאן אין מחסור באמפיריקה השוללת את הכיוון הזה ברוב תחומי החברה והכלכלה.
טוב, יש קייס. 504876
השיטה ללא ספק קרסה, השאלה היא איזה שיטה קרסה.

רבים נתלים למשל בעובדה שגרינספאן היה קורא אדוק של ''מרד הנפילים'' בצעירותו (וגם ''מבין בכלכלה'') כדי להעיד על כך ש''השוק החופשי נכשל'' תוך כדי התעלמות מוחלטת ממה שגרינספאן עשה בפועל.

גרינספאן אולי דיבר אי שם, לפני הרבה שנים, באיזה מועדון דיונים בקולג' בזכות סטנדרט הזהב ושווקים חופשיים אבל בפועל הוא עמד בראש אחד הכלים המרכזיים והחשובים ביותר של התערבות המדינה בשווקים והמקור העיקרי ליכולת של המדינה להתרחב כמעט ללא הגבלה באמצעות גרעונות ואינפלציה.

השיטה הזאת היא ללא ספק שיטה כושלת והיא הגורם המרכזי למשבר (הרגולציה, לטוב ולרע, לא ממש רלוונטית לעניין המשבר) אבל אין בינה לבין הרעיונות של שוק חופשי דבר.
טוב, יש קייס. 504877
לפי הטענה הזו השוק החופשי גם לא הוכיח את עצמו בשום מקום.
טוב, יש קייס. 504883
השוק החופשי באמת לא ממש עמד למבחן מעולם. הדבר הקרוב ביותר לשוק חופשי שהתקיים במציאות הוא השוק האמריקני בשנים שלאחר הקמת ארה"ב. האם בזכותו הפכה ארה"ב למעצמה העשירה והחזקה בעולם? אחד יאמר שכן, אחר יאמר שלא, איש-איש בהתאם לדעותיו הפוליטיות.

כך או אחרת, כיום בשום מדינה אין שוק חופשי ואף לא משהו שמתקרב לכך. מספיק להיזכר במוסד הבנק המרכזי ובהשפעה העצומה שיש לו על ערך הכסף ועל גובה הריבית במשק כדי להבין שגם במדינות הכי פחות מתערבות בימינו המצב שונה מהותית מהמודל של השוק החופשי.
טוב, יש קייס. 504886
ֱקומוניזם האמיתי לא ממש עמד למבחן מעולם. הדבר הקרוב ביותר לשוק חופשי שהתקיים במציאות הוא ברה"מ בראשית ימיה. האם בזכותו הפכה ברה"מ לאחת המעצמות החזקות בעולם? אחד יאמר שכן, אחר יאמר שלא, איש־איש בהתאם לדעותיו הפוליטיות.

כך או אחרת, כיום בשום מדינה אין קומוניזם ואף לא משהו שמתקרב לכך. מספיק להיזכר במוסד הבנק העולמי ובהשפעה העצומה שיש לו על ערך הכסף ועל גובה הריבית במשק כדי להבין שגם במדינות הכי קומוניסטיות בימינו המצב שונה מהותית מהמודל של הקומוניזם.

(לא טרחתי לחפש עובדות כדי לבסס את הטיעונים מספיק טוב, אבל נראה לי שהרעיון ברור)
טוב, יש קייס. 504888
"...הדבר הקרוב ביותר לשוק חופשי..." צ"ל "...הדבר הקרוב ביותר לשוק *סוציאליסטי*..." (אבל חוץ מזה, כל הכבוד)
שכחת להחליף ''שוק חופשי'' אחד ב''קומוניזם'' 504889
בפסקה הראשונה, במשפט השני.
טוב, יש קייס. 504953
הרעיון ברור, ומה המסקנה?

אם מוסכם עלינו שאין אפשרות לגבש הוכחה אמפירית לטיב השיטה הקפיטליסטית או הסוציאליסטית או כל שיטה אחרת. האם המסקנה היא:

א. שתי השיטות יכולות לעבוד - אפשר לבחור במה שמתחשק לפי הרגש
ב. צריך לשלב בין השיטות
ג. צריך למצוא דרך לא אמפירית לבחינת טיבן של השיטות השונות
ד. צריך לדחות את הטענה שאין דרך אמפירית להוכיח את טיב השיטה ולעטוף את הראש היטב בנייר אלומיניום
ה. צריך להתייחס רק לחצי שנוח לנו: הסוציאליזם עובד כפי שמוכיח המקרה השוודי אבל לא לא עובד כפי שלא מוכיח המקרה הרוסי וכן שהמשבר נגרם על ידי עודף בקפיטליזם בארה"ב בו בשעה שאין לקשר בין רמת החיים הגבוהה בארה"ב לשיטה הקפיטליסטית...

דומה שבאייל ישנם רבים שבוחרים באופציה האחרונה ללא שמץ של הומור.
טוב, יש רב. 504954
כולנו מצהירים שאנו תומכים ב־ב', אך למעשה משתמשים בה' כשצריך (באותה מידה אתה מייחס את חוזקו של המשק האמריקאי לקפיטליזם אך את משבריו לגורמים אחרים)

אפשר לנסות לתבל את הדיון בקצת עובדות מעניינות.
טוב, יש רב. 504965
אני אמנם בהחלט מייחס את העוצמה הכלכלית של ארה"ב לקפיטליזם בעוד שאת המשברים להתערבות הממשלתית אבל זאת מסקנה שאני מגיע אליה באמצעים אחרים ולא באמצעות ניתוח אמפירי שהוא למעשה בלתי אפשרי.

אפשר כמובן לנסות ולתבל את הדיון בקצת עובדות מעניינות אבל מה הטעם בכך אם אנחנו לא יכולים להסיק מהן מסקנות?
טוב, יש רב. 504973
אני מבין שה"אמצעים האחרים" הם האמונה. אם אתה תופס את הכלכלה
כמשהו העומד בפני עצמו והפוליטיקה- הממשלה במקרה הזה- כמשהו חיצוני שמתערב בכלכלה ומקלקל אותה - אז מה שנשאר לי לומר לך שאדם באמונתו יחיה. נראה לי שהמצב האמיתי הוא שאין דבר כזה שנקרא קאפיטליזם ודבר אחר שנקרא התערבות ממשלתית או נכנה את זה " הפוליטיקה". שניהם משולבים באופן מבני ובלתי ניתנים להפרדה. אם במילה "קאפיטליזם" אתה מתכוון רק לתחרות חופשית ומשוכללת או גם לאוליגרכיה שקיימת במידה רבה גם בארה"ב?
טוב, יש קייס. 504885
אל תיתן להם רעיונות!
טוב, יש קייס. 504887
מה רע בקומוניזם?
טוב, יש קייס. 504906
אני מקווה שאתה צוחק. בכל אופן כאן התייחסתי דווקא לשוק חופשי.
טוב, יש קייס. 504963
לא יודע, בראיון הזה הוא לא אמר ''קריסת השיטה'' ולא ''ליקוי מאורות'', אלא דווקא חושף את ישבנו, ואומר פחות-או-יותר ''אני טעיתי'' - בתגובה לטענה שהיו רבים שאמרו לו שצריך להתערב.
אני מסכים שפרספקטיבה ושקיעת האבק תעזורנה.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504688
הגישה המדעית שפועלת בתוך מסגרת לא נכונה לא תביא אותך לשום מקום. התפיסה הרדלרית שהיא החלק הקיצוני של התפיסה הניאו ליבראלית, מניחה שיש "חוקי טבע" של ההתנהלות הכלכלית. כל זמן שהפוליטיקה לא תתערב, השוק החופשי יווסת את עצמו. התפיסה הזאת איננה נכונה מראשיתה כי הקשר בין הכלכלה לפוליטיקה הוא מובנה ולא התערבות של הפוליטיקה בכלכלה. אפילו אדם סמית מתייחס לקשר הזה ובגלל זה המבנה והתאוריה שלו מדברים על יצרנים אנונימיים זה לזה ולא כאלה - הגדולים שבהם- שהתחרות מבחינתם היא בחלקה סאבוטז' לגבי המתחרים. דוגמא שבמקרה נתקלתי בה לאחרונה: בחברה שלנו יושבים מהנדסים ומתכננים שיפור במוצר מסויים שיש בו בעיה. לאחר שהם מסיימים, הם צריכים לחרוש את רישומי הפטנטים כדי לראות שלא רשמו פטנט באיזה מקום על מה שהם עשו. הם צריכים לעבוד עם עורכי דין שמתמחים בעניין, וחוות הדעת שתנתן תהיה שיש אפשרות להכניס לשימוש את המוצר המשופר, אבל לא כדאי כי החברה בעלת הפטנט היא תאגיד ענק עם עורכי דין מהמעלה הראשונה וכו'. זו רק דוגמא ספציפית בתחום ספציפי.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503960
איך היה המשבר הזה ממשיך אילו ממשלות העולם לא היו מתערבות? אולי עדיף לצמוח קצת פחות ולא להתרסק?

גם ככה המוני חוסכים איבדו את כספם. לא מועיל במיוחד לבניית אמון בשוק.

וחוץ מזה, שוק חופשי אמיתי הוא הרי דבר שלא קיים במציאות. לכן אולי חלה עליך חובת ההוכחה שהוא עובד. השאלה האמיתית היא כמות הפיקוח.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503976
במידה מסויימת זה אמנם נכון שהמוני חוסכים איבדו את כספם, אך במידה לא פחותה, זה גם ניסוח מטעה. יותר נכון לומר שהמוני חוסכים גילו שיש להם פחות כסף משהם חשבו.

אחרי הכל, הערכת השווי התבססה על ציפיות עתידיות שהתגלו כשגויות. אם חשבתי שתיתן לי 100 שקל, ובסוף לא נתת לי 100 שקל - אז חבל, במיוחד אם ממש בניתי על 100 השקלים האלה - אבל לא ממש "איבדתי 100 שקל".
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503996
אם שמתי את ה־100 הללו בבנק והבנק משאיר לי מהם 50, מצבי לא טוב במיוחד. אולי עדיף היה לי לשים את הכסף מתחת לבלאטות.

http://en.wikipedia.org/wiki/2008–2009_Icelandic_financial_crisis
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504151
מהבחינה הזו, אף אחד לא איבד כלום ממילא במשבר הזה. הרי שום שדה לא נשרף, אף מכונה לא נשברה, סחורות לא התבלו בן-לילה... שום דבר שאפשר למשש בידיים לא הלך לאיבוד. אבל כל הכלכלה המודרנית מתבססת על הערכות שווי, מתבססת בדיוק על העניין הזה - שאנשים נותנים אמון בהערכות השווי הללו. אם לקחת את זה החוצה, ככסף שלכאורה איננו אמיתי, מה כבר נשאר?
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504174
אם הפקדת כסף בבנק והוא התמוטט, הפסדת כסף.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 504176
גם נכון.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503869
אתה מוכן לפרט קצת יותר על הסוציאליזם שחד"ש מטיפה לו?

הסעיף הראשון מתוך פרק ב' (ב. הגנה על ענייני העובדים וזכויותיהם) במצע חד"ש.
. קביעת סדר עדיפויות חדש, החותר למציאות של צדק חברתי, על יסוד חלוקה צודקת של ההכנסה הלאומית; הפחתה של 50% בהוצאות הצבאיות וביטול כל ההוצאות להתנחלויות בשטחים הכבושים; הפחתת שיעור הריבית שגובים הבנקים המסחריים עד ל-‏3% ריבית ריאלית; הפחתת שיעורי המיסים המוטלים על העובדים והגדלת שיעורי המיסים המוטלים על המעבידים, הבנקים, חברות ההון והעסקים הגדולים; הטלת מס אמת על רווחים בבורסה; ביטול של כל ההפרטות שנעשו עד כה של חברות ממשלתיות, בנקים ושירותים ציבוריים ועירוניים ושל כל התכניות להפרטה של חברות ממשלתיות ושירותים ציבוריים; הגנה על המשק הישראלי מפני תכתיבים של חברות רב-לאומיות והגנה על הייצור המקומי מפני יבוא בתנאי היצף.

ככלל המצע לא מפרט יותר מדי את המדיניות הכלכלית שלהם. ממה שאני רואה שם לא מדובר על מפלגה סוציאליסטית אלא על עוד מפלגה סוציאל־דמוקרטית. מצד שני, לא חסרים שם סעיפים הזויים.

איזה סעיף במצע מיועד בדיוק למנוע את "[ה]קפיטליזם אמריקאי שהביא אותנו למשבר הנוכחי"?
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503872
כל פעם מפתיע אותי עד כמה שאנשים יהודים לא-ציונים מצביעים מרצ כברירת-מחדל, בין אם הם מגדירים את עצמם כלא-ציונים ובין אם לאו. אני מדבר על אנשים שבאמת מאמינים בביטול הזהות היהודית של המדינה והחלפתה במדינת כל-אזרחיה, בעקרונות אזרחות לא-לאומית ואוניברסליות, וכל הג'אז הזה, אבל איכשהו הם לא שוקלים אף-פעם את חד''ש כאופציה רצינית. בסופו של דבר החלטתי שהם כנראה פשוט בכל-זאת מרגישים מאוד לא-נוח להצביע למפלגה עם כל-כך הרבה ערבים.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503875
איך אתה מדבר! גזען!
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503911
אני בעד ביטול הזהות היהודית של המדינה (בצורה כזו או אחרת), אבל בבחירה בין לאומיות יהודית ללאומיות פלסטינית, אני כבר מעדיף את הראשונה. חד''ש לא מציעה פתרון א-לאומי. היא מציעה מדינה פלסטינית (לאומית), ולצידה מדינת ישראל (א-לאומית). לא נשמע לי הוגן.
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503916
"בצורה כזו או אחרת" יכול להגיד דברים די שונים. תקן אותי אם אני טועה, אבל קשה לראות אותך תומך בפועל בהקמת מדינה דמוקרטית אחת על כל השטח בממערב לירדן, על אוכלוסיתו. מצד שני, אם אתה רוצה שממדינה שלך תהיה א-לאומית, מה אכפת לך איך מוגדרת המדינה מהצד השני של הגבול?

בקיצור, לא הבנתי :)
לכל מצביעי מרצ, לא הגיע הזמן להצביע חד"ש? 503876
אני מבין שעד המשבר הנוכחי היית תומך נלהב של הקפיטליזם האמריקאי שהביא לשגשוג כלכלי חסר תקדים במדינות המערביות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים