האם מישהו יודע ? 533745
יש במערכת החינוך משהו תמוה שאינו מובן לי.
ישנו איזה שהוא כלל שאסור למורה לנגוע בתלמיד בשום מקרה. לא ידוע לי גם על מישהו אחר מהמורה, בבית הספר שבסמכותו לנגוע בתלמיד (בשונה ממה ששמעתי על הכללים בארצות הברית, שבהם ישנו נושא תפקיד שיכול להוציא תלמיד מהכתה גם בכוח).
הדבר הזה הוא מאד מוזר ואינו מתיישב עם ההגיון. בבית המשפט, למשל, אם השופט שולח מישהו לכלא והנשלח מסרב ללכת לשם, יבוא שוטר ויקחנו לשם בכוח. או למשל בכנסת, אם חבר כנסת מפריע ישנם הסדרנים שיוציאוהו מהאולם בכח במקרה שהוא מסרב לצאת.
לעומת זה, בבית הספר, יכול התלמיד (והתלמידים יודעים שאסור לנגוע בהם) לרוץ על השולחנות, ולעשות כל מה שמתחשק לו תוך ניצול הכלל שאין שום אחד שבסמכותו להפסיק בכוח את מעשיו.
הדבר הזה לא מתקבל על הדעת. האם מישהו מכיר את הכללים ? האם יש משהו בחוק שאיני מכיר, שמאפשר טיפול במקרים כאלה ?
האם מישהו יודע ? 533746
על פי http://www.kav-lahinuch.co.il/?CategoryID=160&Ar...
(לא יודע כמה האתר הזה רישמי) מותר לנגוע רק במצב של פיקוח נפש:

"על פי החוק אסור לאיש חינוך לנקוט אמצעי משמעת גופניים כלשהם כלפי תלמיד. היועצת המשפטית מדגישה, כי אסורה אפילו משיכת תלמיד מפריע מהכיתה בידו, גם במקרה שהתלמיד מסרב בכל תוקף לצאת מהכיתה, מקלל או מונע את התנהלות השיעור. "גם אם יבוטל השיעור וכל הכיתה לא תלמד, אין לגעת בתלמיד. כל נגיעה בתלמיד יכול להיות עילה לתביעה משפטית על תקיפה". רק במקרים של הגנה עצמית או כדי מניעת פגיעה, מותר להפעיל אמצעים גופניים כנגד התלמיד. למשל, להחזיק בכוח בתלמיד שעומד לפגוע בתלמיד או במורה אחר. גם במקרים אלה קיימת מגבלה של שימוש בכוח סביר ושל "עקרון המידתיות". על פי עקרון זה מותר להפעיל כוח פיזי כדי למנוע פגיעה גדולה יותר. אסור גם להעניש תלמיד, להשהותו או להעבירו מביה"ס בגלל שהוריו השתוללו בביה"ס."
האם מישהו יודע ? 533751
זו ''הוראה מתגוננת'' בצורה החמורה ביותר שלה.
האם מישהו יודע ? 533752
מה זה הוראה מתגוננת? את מתכוונת שיוצרים הוראות שברור שאף אחד לא יקיים אותם, כדי שיוכלו להסיר אחריות מהממסד?
האם מישהו יודע ? 533753
הוראה כמשלח יד, על משקל ''רפואה מתגוננת''.
האם מישהו יודע ? 533754
זה נראה יותר הגיוני. מקבל.
האם מישהו יודע ? 533767
אכן.
האם מישהו יודע ? 533758
זה די מדהים. פשוט נוגד את ההגיון הישר והפשוט.
יש מישהו שחושב שזה בסדר ?
האם מישהו יודע ? 533762
א. לא.
ב. אנטילופה משיט סירת מוטור בסבכי הירקון: ילד, שב במקומך.
ילד: לא רוצה.
מורה: ילד שב במקומך.
ילד: לא רוצה.
אנטילופה: אני אפרק אותך אם לא תשב בשקט.
ילד: אסור לך לנגוע בי.
אנטילופה: אני לא מורה, אני סתם בן אדם, אני אשבור לך את העצמות.
ילד:(חוזר למקומו בשקט).
האם מישהו יודע ? 533769
ילד אידיוט במיוחד, אם הוא לא קלט שהסכנה האמיתית היא לא ממך אלא מנפילה למים.
האם מישהו יודע ? 533774
האירוע לא היה נדיר, צניעותו של הירקון מטעה, סירה עמוסה בארבעים ילדים יכולה להתהפך בקלות כשכולם רצים תקופי אמוק לדופן אחת, סירות משוטים רבות שטות ליד, מסה של ארבע טון סירה מועכת כל יד שמשתרבבת מדופן הסירה.
לעולם לא אשכח את אותו ילד שטיפס לחרטום כאריק האדום בדרכו לאמריקה, ובעוד עיני סורקות אחורה כראוי בהפעלת רוורס, כמעט ונערף ע''י חבל שנמתח בין שתי הגדות בלילה הקודם בידי חניכי הצופים.
לשמחתנו הפגיעה היתה בעיקר ריגשית והצלקת לרוחב צווארו סיפקה לו חומר רב לשעשע את רעיו בערבי חורף ארוכים.
האם מישהו יודע ? 533824
הילד לא מיוחד. רובנו מפחדים מן השוטר מאשר מן הסכנות שבכביש.
האם מישהו יודע ? 533826
אפשר לשלוח אליך את הילדים שלי לכמה ימים?
עקרון המידתיות 533781
תגובה 533570
סעיף 1.
עקרון המידתיות 533833
מה שאני ציטטתי זה בניגוד למה שעומר כותב- דווקא מותר להתערב כדי למנוע פגיעה באחר. אגב, מעניין אם הבחור שכרכו חוט טלפון סביב צווארו גם משעשע את חבריו בסיפור הצלקת.
עקרון המידתיות 533842
על פניו אכן יש סתירה, אם כי ניתן לתרצה בקלות, יתכן כי המנהל טעה, או שחוזר המנכ"ל שונה (מה שהגיוני מדובר במשהו שמשתנה בתדירות לא נמוכה). אבל הסיבה שהבאתי את הציטוט היא כדי להראות עד לאן ההוראה המתגוננת יכולה להגיע.
האם מישהו יודע ? 533844
ההשוואה לא נראית לי. לדוגמא, ח''כ נמצא בכנסת מרצונו, כך גם נאשם שהורשע או נעצר. תלמיד נמצא בבי''ס לא מרצונו (מבחירתו ''החופשית''). בנוסף, מטרת מוסד הכנסת היא לקיים דיון פוליטי, לחוקק חוקים, להנהיג. מטרת ביה''ש היא להעניש (או לזכות) עבריינים. מטרת ביה''ס היא לחנך מבלי להתעלל בילד. יכול להיות שההגבלות הספציפיות שהובאו למטה גובלות בכסת''ח אבל אני לא רואה סיבה שאדם זר ירים את ידו על בני ולו משום הסכנה שלפעמים זה יהיה שלא בתום לב או כאופציה ראשונה לתגובה ולא אחרונה.
האם מישהו יודע ? 533846
"להרים יד" ו"לנגוע" אינם היינו אך. כאשר הסדרן בכנסת מוציא את חבר הכנסת המפריע, ישנה לחבר הכנסת יכולת בחירה מאד רחבה. קודם כל הוא יכול לצאת מרצונו החופשי (וזה כמעט תמיד מה שקורה. הם מגיעים אליו, ונעמדים לידו, והוא יוצא מרצונו), ואז הסדרנים אפילו לא נוגעים בו. אני מניח שאם הוא ייתעקש, יוציאוהו הסדרנים בכח, כלומר יאחזו בו אבל בודאי לא יכו אותו, כי אין בכך שום צורך.
"הרמת יד" על תלמיד פסולה בכל מקרה, ואותו הגיון שאומר לי שמקרים מסויימים מותר וצריך לנגוע בו, גם מנחה אותי לאסור בכל מקרה הכאה.
אבל המציאות הקיימת היא ממש אבסורד, ואם אכן חוקקו חוקים כאלה הם חוקקו ע"י אנשים מטומטמים בעליל (אולי מישהו ריחם על השופטים שיצטרכו, מסכנים, לשפוט אם מדובר בנגיעה או בהכאה ואז חייהם יהיו ממש נורא קשים, ושכח שזה בדיוק תפקידו של השופט: לשפוט). לא ייתכן שלא יהיה שום כלי שמאפשר להוציא תלמיד מהכיתה. ואם התלמיד לא רק מטייל על הכסאות והשולחנות אלא גם מחרבן ומשתין בכיתה, צריך רק להתבונן במעשיו, ולאפשר לו להמשיך בהם ?
האם מישהו יודע ? 533848
אני לא מוכן שמורה יגע בילדי. זאת נקודת המוצא, כפי שכתבתי, משום הסכנה לשימוש לרעה. ממקרים קיצוניים אי אפשר ללמוד שום דבר. ילד שעושה צרכיו בכוונה בכיתה צריך להיות מטופל על ידי שרותי הרווחה. אני מקווה שלמורה מותר להשתמש בכוח סביר למנוע אלימות, וגם זה תוך ידיעה שהיא עומדת לביקורת לאחר מעשה. אני חושב שיש סכנה במתן למורים היתר מלכתחילה. ההשוואה לכנסת לא מלמדת אותנו הרבה כפי שכבר הסברתי למעלה.

-----
לי היה מורה שנהג להעיף עלינו חומר שנכרה מאוזניו ומאפו, זאת היתה אחת הסיבות שהורי העבירו אותי בי"ס.
האם מישהו יודע ? 533850
זה משהוא שתמיד סקרן אותי: הקלות שהחברה מוכנה לקבל התעללות נפשית של מורים בתלמידים לעומת החומרה (המוצדקת, כנראה) בה היא רואה מגע פיזי. לי נראה שבמקרה הראשון, הנזקים פחות הפיכים.
האם מישהו יודע ? 533854
איזה חברה "מוכנה לקבל התעללות נפשית של מורים בתלמידים"?
האם מישהו יודע ? 533851
בתגובתך הראשונה כתבת: "להרים יד" ועכשיו עשית הרחבה עצומה כשהשתמשת במילה "לנגוע", וכך שמת עצמך בעמדה מנוגדת, לדעתי, מכל הגיון, כפי שהסברתי קודם.
איך יטפלו שרותי הרווחה בילד הנ"ל שמפצף על כל הבקשות וההפצרות מבלי לנגוע בו ? יעמדו סביבו וימחאו כפיים ?
האם מישהו יודע ? 533852
ולהבדיל, מורה ש''מצפצף על כל הבקשות'' נראה לי תופעה יותר נדירה, מכיוון שמורה יותר לחיץ ויש לו יותר מה להפסיד.
האם מישהו יודע ? 533853
כפי שאמרתי, ממקרה קיצוני ונדיר אי אפשר ללמוד דבר ולהסיק ממנו כלום (לשאלתך, הנה אופציה: המורים יפנו את כולם מהכיתה ויזמינו את היועצות השונות לטפל בילד).

למרות שנראה לי שאתה סתם ניטפל למילים, אני מוכן להגדיר כל נגיעה כאסורה ממהותה, אם כי בזה פתחתי כנראה פתח בו תוכל לשאול על לחיצות ידים או נגיעת עידוד קלה בכתף.

בכל מקרה, וכאן אני חוזר על עצמי, במקרים של הטלת משמעת וכו', למורה אין סמכות לגעת כל סוג נגיעה בילד למעט הגנה מפני אלימות וגם אז המורה תיקח בחשבון שהיא תעמוד לביקורת (שאלה: האם אין זה דומה לשוטר המבצע מעצר?)
האם מישהו יודע ? 533856
הילדים מפונים מהכיתה והיועצות ה"שונות" או (ה"יועצים השונים") נכנסים. עכשיו הילד מורח את מעשי חלציו על השולחנות, ומתחיל לשבור את הכסאות. מה על ה"שונות" (או ה"שונים") לעשות, כשאסור להם לנגוע(1) בו ?
לעניין המעצר ע"י שוטר פשוט לא הבנתי. הרי מעצר בפרוש כולל נגיעה (אתה לא רואה סרטים ?). ללא נגיעה פשוט הפעולה הזאת אינה אפשרית. ואם מותר לנגוע הכל בסדר. אין ויכוח.

(1) "אסור לנגוע", אומר שאסור להן אפילו להחזיק את ידיו שוברות הכסאות.
האם מישהו יודע ? 533858
למה אתה חושב שזה תורם לדיון להמשיך ולדוש במיקרה כזה קיצוני?

(בקשר לשוטר: זו היתה שאלה אינפורמטיבית גרידא).
האם מישהו יודע ? 533859
ילד שובר כסאות אינו מקרה קיצוני. אני עצמי הייתי עד להמון מקרים כאלה בילדותי, אבל הם נעשו רק כשלא הייתה בשטח עיין של אדם מבוגר. הבעייה היא שהיום הילד יכול לעשות זאת לעיני המורה כי אין בידי המורה שום אפשרות למנוע זאת, ועבור שובר הכסאות, לעיני המורה כבול הידיים לעשות מעשה כזה זה הרבה יותר כיף.
אשר לשוטר והמעצר, עדיין לא הבנתי את הקשר או אם זאת שאלה, מה השאלה.
האם מישהו יודע ? 533860
אקדח טייזר או חיבוק קבוצתי?
לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה 533862
לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה 533895
הנה דוגמאות http://www.youtube.com/watch?v=JbpNVcgct6Q ו- http://www.colorado.edu/chancellorslrap/images/group...

וגם, אני קורא ספר של בני שמסופר בו על עולם עתידי. בין השאר, תלמידים סוררים נשלחים הביתה לשבוע, הם צריכים למיין 10,000 גולות זעירות צבעוניות, ועל צווארם מולבש קולר מתכת כבד ואם הם ינסו לעזוב את הבית קולר המתכת יתן להם מכת חשמל בעצמה שתגרום להם "להשתין במכנסיים".
לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה 533899
היו כבר בתי"ס שבו השתמשו במכות חשמל להשלטת משמעת:
זה קרה בארה"ב, שבו יש תעשייה פרטית שלמה (ולא מפוקחת) של טיפול בנוער בעייתי- the troubled teen industry.

מקרי מוות של ילדים ונוער בתעשייה הזו אינם דבר נדיר מאוד.
זו כמובן הקיצוניות השניה...
לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה 533912
לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה 533954
אה, טוב שהזכרת לי שהדיון עדיין פתוח בתגובה 533154
לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה 533956
לא לכך התכוונתי.
פשוט הבנתי שהגענו לקטע שבו כל אחד מביא את הקישורים שהכי מוצאים חן בעיניו, ואני הבאתי שוב את החביב עליי.
לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה 533957
הבנתי למה התכוונת ואני רק מצטער שכך הבנת. בכל מקרה, השאלה שם, בעניין בישארה ופלסתינאים, ממתינה לתגובה שלך.
לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה 533977
לא עניתי על השאלה בעניין בישארה, כי החמצתי אותה איך שהוא בזמנו, וממש אין לי שום בעיה לענות עליה.
אבל במצב הנוכחי אסכים לענות על השאלה ההיא רק אם תענה במפורש על השאלה ששאלתי בתגובתי לניר. כלומר, זה שאני מביא דוגמאות קיצוניות (לשיפוטך) אינה תשובה לשאלה, ואני מתכוון שתעז להוציא את המילים ממקלדתך באופן מפורש וישיר. אחזור על השאלה: "האם כאשר מורה או מבוגר מזדמן אחר עומד ליד תלמיד שחורץ חריצים על שולחנות וכסאות של בית הספר, והתלמיד אינו נענה לשום הפצרות ותחנונים להפסיק, האם במקרה כמתואר, מותר למבוגר לאחוז בידיו של התלמיד דנן, כדי להפסיק את הונדאליזם ?"
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 533978
ממעט שידוע לי על נוהלי משרד החינוך, אסור למורה לעשות מאומה, עליו לפנות ליועצת ורק אחרי שלוש פניות אפשר להרחיק את התלמיד מהכיתה.
מי רשאי להפעיל כוח כלשהו כדי להרחיק את התלמיד, לא ברור לי.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 533979
השאלה שלי לרון, נגעה לדעתו האישית בלבד.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 533980
זאת אומרת שאם תלמיד מפריע בכיתה אסור להוציא אותו?
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 533981
כנראה שכן.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 533982
אז מה אמורים לעשות?
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 533987
ללמד אותם ימאות (:
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534008
מותר להגיד לו לצאת, אסור למשוך אותו עד שייצא.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534011
לפי דעתי הוויכוח שלך הוא עם אנטילופה אבל אני רק אגיד שכל הדיון הזה רק גרם לי להבין כמה חשוב שיהיו בתי ספר פרטיים (במקביל לציבוריים ופרטי זה לא חופשי ).
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534012
איזה ויכוח? נראה לך שבבית ספר פרטי לא יחולו חוקי המדינה?
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534013
הויכוח (או הדיון) הוא על השאלה האם מותר להוציא ילד מהכיתה בלי כח.
ובאמת אני חושב שאם מקימים בית ספר פרטי ההנחיות לגביו צריכות להיות יותר רופפות (נניח סילוק ילדים יכול להיעשות בלי אישור של משרד החינוך).
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534014
אני חשבתי שבית ספר פרטי ממשיך לפעול על פי הנחיות משרד החינוך, רק שהוא לא מתוקצב על ידו. גם בבית חולים פרטי עדיין עובדים על פי נוהלי משרד הבריאות, לא?
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534015
בלי להיכנס לדקדוקי עניות ההנחיות לגבי בית חולים פרטי הרבה יותר רופפות מההנחיות לגבי בית חולים ממשלתי. לדוגמה בית חולים פרטי יכול לספק רק שירותים מסוג מסוים (נניח ניתוחים פלסטיים) מה שלבית חולים ממשלתי אסור לעשות.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534025
אסור לעשות ניתוחים פלסטיים בבית חולים ממשלתי?
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534026
מותר. אסור לבית החולים הממשלתי לעשות רק ניתוחים פלסטיים.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534027
והנמשל עבור בתי ספר פרטיים?
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534029
לבתי ספר פרטיים מותר לקבל תלמידים רק למגמת אמנות.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534030
הנמשל הוא שהתקנות לגבי בית ספר פרטי צריכות להיות יותר רופפות.
אבל אם אתה רוצה משהו שהוא יותר אחד לאחד אזי זה אכן בסדר אם תכנית הלימודים תהיה שונה מאשר בבית ספר רגיל ואולי אפילו יוותרו על מקצוע. בארצות הברית (אם אני לא טועה) הרבה בתי ספר פרטיים מלמדים מדע בצורה שונה מאשר בבתי הספר הממלכתיים (ויתור על אבולוציה או הצגתה כתיאוריה לא מוכחת).
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534033
כלומר, לדעתך בבית ספר פרטי למשרד החינוך לא תהיה מילה בקשר לתוכנית הלימודים‏1?

1 אגב, מה שסיקרן אותי אם אתה חושב שנוהלי הטיפול הפיזיים בתלמידים יהיו שונים. להזכירך, באחד הלינקים נכתב שהוראות "אי הפתיחה באש" שם נועדו להגן על המורים מפני *תביעות*. חוקי המדינה על הפעלת אלימות נגד קטינים עדיין מתקיימים במוסד פרטי.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534037
היתה פעם הצעה שבשביל שבית ספר עצמאי יקבל תקצוב הוא יצטרך ללמד ליבה. אז אפשר שבבתי ספר פרטיים יהיה חומר לימוד שאותו התלמידים יצטרכו לדעת. גם ניתן שלכל רמת תקצוב תהיה "ליבה" משלה.

1 כן, הבנתי את זה. בגלל זה אני מעדיף לדון על דברים אחרים.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534057
חוקי המדינה לא נוגעים לתקנות של משרד החינוך. אף שופט לא ירשיע בתקיפה בחור שמנע מילד לחרוץ את שמו על ספסל ציבורי.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534060
התקנות של משרד החינוך כפופות לחוקי המדינה.
אם אף שופט לא ירשיע בתקיפה בחור שמנע מילד לחרוץ את שמו על ספסל ציבורי, אז גם אף שופט לא ירשיע בתקיפה מורה שמנע מתלמיד לחרוץ את שמו על ספסל בית הספר.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534075
אם מניעת החריצה הייתה כרוכה בנגיעה, הרי לכאורה יש כאן סתירה עם ההוראה הגורפת שאסור למורה לנגוע בתלמיד.
ואני הולך ומשתכנע (למרות שזה מביא אותי להתחיל להאמין שאני חי בעולם שמתואר בעליסה בארץ הפלאות, או דומה), שאכן קיימת הוראה גורפת כזאת. אותו נוהל מוזר שהביאו כאן
שהכין בית ספר מסויים, לפיו כשתלמיד מפריע ומסרב לצאת מהכתה, הכיתה יוצאת והוא נשאר, שכנע אותי בכך סופית.
אני לא רואה את ההבדל העקרוני בין מניעת החריצה תוך הפעלת כוח סביר רק לשם המטרה הזאת ורק כל עוד התלמיד מאיים להמשיך במעשיו, ובין הוצאת תלמיד מפריע מהכיתה תוך הפעלת כוח סביר רק כל עוד הוא עומד בסרובו.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534092
מורה כפוף למשרד החינוך על מפקחיו, שמתייחסים לתקנונים ולחוזרים ולא לחוקי המדינה. האיסור שצוטט קודם מהחוזר (אותה פרשנות מתגוננת) הוא שיכול להשפיע על הקריירה‏1 של המורה.

1 נגיד.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534093
ויותר נמוך ממורה, אתה יודע, יאסוף פחיות?
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534094
נדמה לי שרבים יותר מאמינים בתועלת שבאיסוף פחיות מבתועלת לתלמיד של המורה הממוצע. מצד שני, נדמה לי ששניהם בממוצע רק מבזבזים זמן ואנרגיה, אז אולי אני לא האדם הנכון לשאול.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534017
אני מקווה שגם בבית הספר הפרטי שלך לא יותר למורה לגרור את התלמיד אל מחוץ לכיתה בתנוך אוזנו.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534019
1) אני נגד אלימות וענישה פיזית.
2) אם מדברים על בתי ספר פרטיים ככלל המצב היום הוא כזה שאלימות ממילא תיאסר גם בבתי ספר פרטיים ולכן אין ממש טעם להיכנס לשדה המוקשים הזה.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534020
איפה היה ויכוח על השאלה הזאת? מי טען כנגד הרשות להוציא ילד מהכיתה בלי (להפעיל) כח?
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534021
אמר אינקוגניטו אמר אנטילופה
תגובה 533978
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534022
בתגובה 533978 עונה אנטילופה לדב אנשלוביץ לגבי מקרה היפותטי של "תלמיד שחורץ חריצים על שולחנות וכסאות של בית הספר, והתלמיד אינו נענה לשום הפצרות ותחנונים להפסיק."

*להורות* לתלמיד לצאת מהכתה מותר גם למורה במערכת החינוך הממלכתית.
לא מכיר את לודמילה ולא מבין את השאלה 534023
1) בסוף התגובה אנטילופה אומר שהוא לא יודע למי מותר להפעיל כוח משמע שתחילת התגובה לא דיברה על כוח.
2) נראה לי מוזר לנהל דיון בדבריו של מישהו שלא רק שהוא חי אלא אפילו מגיב פה מדי פעם.
נקרא לנערה ונשאל את פיה 534028
רק על מנת שנדע מה לשאול: לטענתך אנטילופה אומר שאסור למורה להרחיק תלמיד מהכיתה גם ללא הפעלת כח?
יתכן שאתה צודק, ואני לוקה בהבנת הנקרא, תיכף נשאל את אנטילופה.
נקרא לנערה ונשאל את פיה 534031
אכן.
''להרחיק'' או ''להרחיק'' 534032
אם יורשה לי:
נראה שחלק מאי הבהירות נובע מהשימוש במילה "להרחיק".
אפשר להרחיק מהכיתה ("תצא בחוץ!") ואפשר להרחיק מבית הספר.
יש רגליים לסברה שבית ספר פרטי יוכל להרחיק תלמידים (במשמעות השנייה) שבית הספר הציבורי יהיה מנוע מהרחקתם.

אין סיבה טובה לחשוב שהמגבלות שנוגעות להפעלת כח פיזי יהיו שונות באופן משמעותי, אלא אם כן מדובר באוכלוסיות תלמידים מאד מסוימות, ואז כנראה ידרשו ההורים (או שופט נוער) לחתום על כל מיני היתרים וויתורים, ולא נראה לי שזה נושא הדיון כאן.
''להרחיק'' או ''להרחיק'' 534034
לגבי אי הבהירות, יתכן שאתה צודק.
בוודאות למורה יש סמכות להרחיק תלמיד מהכתה (לזמן קצוב).

לגבי הרחקת תלמידים מבית ספר, נראה לי שאתה טועה בסוברך שבית ספר פרטי יוכל להרחיק תלמידים שבית הספר הציבורי יהיה מנוע מהרחקתם. למה ללכת למקרה קיצוני כמו להרחיק תלמיד? בוא נתחיל מהשלב המוקדם של אי קבלת תלמידים. בית המשפט כפה על בתי ספר של רשת החינוך העצמאית לקבל תלמידים (או תלמידות) שהם לא חפצו לקבל ואסר על בתי ספר אלו להפריד אותן תלמידות מתלמידות "מועדפות". נראה לך שדווקא בנושא של הרחקת תלמיד מבית הספר (שהוא ללא ספק קיצוני יותר מאי קבלתו של התלמיד לבית הספר) פתאום יסוג בית המשפט מפני פרטיותו של בית הספר?
''להרחיק'' או ''להרחיק'' 534036
לא מוכר לי המקרה המתואר.
אני מניח שיש כאן קשר למימון ציבורי. קשה לי לראות בית ספר פרטי המתנהל ללא מימון ציבורי ובכל זאת אנוס לקבל תלמידים שאינו חפץ בהם.
אפשר לקחת זאת "אד אבסורדום" ולהסתכל על חינוך בבית כדוגמה קיצונית של בית ספר פרטי. קשה להעלות על הדעת שבית משפט יאלץ "בית ספר פרטי" זה לקלוט תלמיד, אפילו אם מדובר בבן משפחה. לדוגמה, משפחה בה שלושה ילדים יכולה להחליט לחנך בבית אחד או שניים מהם (שלא לדבר על על כך שאין סיכוי שהמשפחה תאולץ לקלוט ילד מחוץ למשפחה).
כמובן, אם "בית הספר הפרטי" מתנהל במימון ציבורי חלקי או מלא, או אם הוא מתנהל על ידי רשויות הישוב בו הוא נמצא בלי אלטרנטיבה ציבורית בַּמָקום (נניח כדוגמת בתי הספר הקיבוציים של פעם) אז קל יותר לראות התערבות כזאת.

האם תוכל להפנות למקרה אליו התייחסת?

תודה.
''להרחיק'' או ''להרחיק'' 534095
אני חושב שמצד החוקים ומערכת המשפט, קבלה ודחייה של תלמידים, כמו גם הרחקתם לאחר שהתקבלו, אינן מותרות לחלוטין ואינן אסורות לחלוטין - השאלה היא מה הנימוקים. בערך כמו קבלה לישוב-עם-ועדת-קבלה או לעבודה. אני מניח, אפילו מקווה, שבית המשפט ירשה לקיים בי"ס פרטי למחוננים שידרוש עמידה בסף אינטליגנציה‏1, ומאידך יש להניח שיאסור להפלות מטעמי מוצא. באותו אופן, אני מניח שבית-המשפט יתיר לבית-ספר להרחיק תלמיד מסיבות ענייניות (התלמיד מפריע), ולא יתיר להרחיק תלמיד כגחמה (אין לי דוגמה סבירה מהשרוול).

1 מצד שני, לגיטימי בעיניי מצד המחוקק לא להרשות זאת, בשם השוויון בחינוך.
נקרא לנערה ונשאל את פיה 534041
אסור למורה להוציא תלמיד מהכיתה, אלא לאחר הליך ביורוקרטי אחרי שלוש אזהרות ודרך היועצת או ההנהלה.
נקרא לנערה ונשאל את פיה 534042
אתה כנראה מבלבל בין להשעות תלמיד מבית הספר (ליום, יומיים או יותר) לבין הוצאתו מהכתה לזמן קצוב (ולכל היותר על לתום השעור אאל''ט).
הראשון הוא אכן הליך ביורוקרטי ודורש דיון בפורום כזה או אחר, השני הוא בתחום סמכותו המלאה והמידית של המורה.
נקרא לנערה ונשאל את פיה 534043
אני לא בטוח.
דוגמא:
מורה: ילד תצא בחוץ.
ילד: לא רוצה.
מה הלאה?
נקרא לנערה ונשאל את פיה 534044
הבנתי.
אכן, למורה אין סמכות להוציא את התלמיד *פיזית* מחלל הכתה. סמכותו מתמצית בסמכות להורות לתלמיד לצאת.
אם התלמיד אינו רוצה, לא יצא.
מה הלאה? הלאה זה כבר הליך, לא פעולה מיידית.
נקרא לנערה ונשאל את פיה 534045
>>> אסור למורה להוציא תלמיד מהכיתה, אלא לאחר הליך ביורוקרטי אחרי שלוש אזהרות ודרך היועצת או ההנהלה.

לא בטוח שהבנתי אם הערה זו נאמרה ברצינות או כהלצה. אניח שברצינות:
כנראה "נוהל הרחקת תלמיד" במקרה זה הוא מדיניות של בית הספר, לא של משרד החינוך.
אני יכול לתאר לעצמי שמנהל\ת בית ספר יקבע מדיניות כזו או אחרת, ביחוד אם הרחקת תלמידים הפכה לדעתה תגובה שננקטת על ידי המורים בשימוש יתר.
מנהל\ת אחר שסומך יותר על שיקול הדעת של המורים יכול לקבוע נוהל שונה (נניח "יש לכל מורה תקציב של עד שלוש הרחקות תחמידים בשבוע בשיקול דעתה\ו, ומעל לזה באישור יועץ").

אם ההערה נאמרה בלצון סמן אותי כקשה תפיסה.
אני לא בת אני בן! 534046
אתה לא קשה תפיסה.
אני לא בטוח, אבל כנראה שמדובר בנוהל מחייב של משרד החינוך, לא מדיניות בית הספר.
אני לא בת אני בן! 534047
מתוך אתר משרד החינוך:

להלן כללים להרחקת תלמיד מהכיתה:
הרחקה משיעור אחד עד תומו על-ידי המורה תתועד על-פי נוהלי בית הספר. הרחקה ליותר משיעור אחד תועבר לידיעת המחנך.
בבית הספר היסודי בלבד אפשר להעביר תלמיד לכיתה אחרת במוסד, ליום לימודים או לתקופה קצובה, באישור המנהל (אפשר להעביר תלמיד רק לכיתה השייכת לשכבת גיל גבוהה יותר).
תלמיד בבית הספר היסודי לא יורחק ליותר מעשרה ימים מצטברים במשך השנה, ובבית הספר העל-יסודי לא יורחק ליותר מ- 14 ימים מצטברים.
הרחקת תלמיד משני ימי לימוד ומעלה תיעשה באישור המנהל או מי שהוסמך על-ידו - לאחר התייעצות עם מחנך הכיתה, עם מוריה ועם היועץ. יש ליידע על ההרחקה גם את המפקח.
הרחקה ל- 10 ימים תיעשה באישור המפקח.
העברה קבועה מכיתה לכיתה תיעשה בהחלטת המועצה הפדגוגית ותקבל את אישור המפקח.

ניתן להרחיק תלמיד כאמצעי להענשה או למניעת אלימות, וכן כאמצעי למניעת סכנה בריאותית (באישור רופא).

הרחקת תלמיד למספר ימים תעשה רק לאחר שננקטו הצעדים האלה:

המורה ישוחח עם התלמיד ועם הוריו.
היועץ החינוכי ישוחח עם התלמיד, עם הוריו, עם המחנך ועם המורה הרלוונטי.
תינתן אזהרה בעל-פה.
תינתן אזהרה בכתב.
תינתן אזהרה בכתב שתועבר להורה.

כלומר, לא כמו שסברתי, מותר להרחיק אפילו מעבר לעד תום השיעור ("הרחקה משיעור אחד עד תומו על-ידי המורה תתועד על-פי נוהלי בית הספר. הרחקה ליותר משיעור אחד תועבר לידיעת המחנך"). צריך רק לדווח (בדיעבד).
לגבי "אסור למורה להוציא תלמיד מהכיתה, אלא לאחר הליך ביורוקרטי אחרי שלוש אזהרות ודרך היועצת או ההנהלה" כאמור, זה תקף רק לגבי השעיה של מספר ימים.
אני לא בת אני בן! 534048
הרחקה לשיעור אחד לא תדווח למחנך.מעניין למה.
עדיין נשארה התעלומה למי הסמכות להוציא פיזית (תוך שימוש בכוח המינימלי הנדרש) את אותו תלמיד במצב הקיצוני (הלא נדיר) של התפרעות בכיתה.
אני לא בת אני בן! 534050
האמנם לא נדיר? אני לא שמעתי על מקרה בו תלמיד מסרב לצאת מהכיתה וצריך להכריח אותו באמצעים פיזים. העובדה שבמהלך כל הדיון ההזוי הזה מצאתם עשרות חוזרים של משרד החינוך בלי אף אחד שמתייחס לאפשרות הזאת מלמדת אותי שזה מקרה שלא התרחש מספיק פעמים (אני מהמר על מספר שנע בין אפס לשלוש) במערכת החינוך הישראלית.
קשה לרצות אלמונים 534051
בתגובה 533746 ראובן מצטט אתר שבו כתוב "כי אסורה אפילו משיכת תלמיד מפריע מהכיתה בידו, גם במקרה שהתלמיד מסרב בכל תוקף לצאת מהכיתה".
וחוץ מזה http://news.walla.co.il/?w=/90/615824 אז הנה, עכשיו שמעת.
קשה לרצות אלמונים 534053
הוא שאמרתי.
1. אם היתה בעיה *לא נדירה* של תמידים שלא יוצאים מהכיתה בשום אופן ומפריעים לנהל שיעורים, משרד החינוך היה יוצר נוהל לסלק תלמידים כאלה מהכיתה. מהקישור שראובן הביא אני לומד שאין בעיה כזאת (או, שאם היא קיימת, היא כל כך נדירה שאף אחד לא חשב מה לעשות במקרה שהיא קוראת).

2. הכתבה בוואלה בפירוש מדברת על *אלימות כלפי מורים ותלמידים* וברור (תקרא את הקישור של ראובן) שבמקרה כזה מותר למורה לגעת בתלמיד (קוראים לזה הגנה עצמית). היתה כאן טענה שיש הרבה מקרים בהם תלמיד *לא אלים* מסרב לצאת מהכיתה, והדרך היחידה להוציא אותו היא בעזרת כח. אני חוזר ומהמר על מספר שקטן מ-‏4.
קשה לרצות אלמונים 534054
"לא נדיר" אין פירושו "נפוץ", 3-4 מקרים בחודש ה לא בגדר מגפה אבל המקרים כבר בגדר "לא נדיר".
הגנה עצמית היא מינוח גמיש מאוד, החל מבלימת מכה ע"י כסוי פניך בידיך וכלה בירי באקדח על תלמיד תוקף בסכין, זה בעצם עניין הדיון, לא ברור מה מותר ומה אסור, בכתבה כתוב שנדרשה התערבות המשטרה כך שעדיין לא ברור מהו תחום סמכותו הפיסית של מורה.
קשה לרצות אלמונים 534056
לטעמי, מורה לא צריך להכנס לעימות פיזי עם תלמיד המסרב לצאת מהכתה. אם דבורים אינם משכנעים את התלמיד לעזוב, רמת המגע הפיזי שהייתי מצפה לה היא הנחת יד על כתפו של התלמיד וליוויו החוצה. אם התלמיד מתנגד, הדבר האחרון שהמורה צריך לעשות זה להתחרות עם התלמיד ב"משיכת חבל" ללא חבל.

אז מה כן? שהמורה יפגין יצירתיות. אפשרות אחת היא שהמורה יאסוף את שאר התלמידים - והם יצאו מהכתה (כמו שאבא שלי היה נוהג לומר "אתם יודעים מה? אתם תשארו כאן. *אני* כבר אלך לעזאזל").

בכלל, מערכת היחסים בין תלמיד ובין מורה (וביה"ס בכלל) אינה מערכת מזדמנת של סיבוב חד פעמי. טיפול משמעתי, כמו נקמה, הוא מאכל שמומלץ לאכול קר.

___
כל זה מסויג בכך שהתלמיד אינו משתולל, אינו מפעיל אלימות כלפי הסובבים אותו ואין חשש שיפגע בהם או בעצמו.
קשה לרצות אלמונים 534072
אני חסיד גדול של יאנוש קורצ'אק, אבל כשכל הכיתה יוצאת הלך על השיעור, ילד אלים, עיקש ופיקח יפוצץ ככה כל שיעור שישעמם אותו.
קשה לרצות אלמונים 534102
יתכן. פעם אחת.
כמו שאמרתי האינטרקציה בין התלמיד לבין בית הספר אינה חד פעמית. כל כתה (וזה לא קורה בכל כתה) יכולה להקריב שיעור אחד במהלך שנת לימודים. אם במקום ללמוד היסטוריה (או מתמטיקה או תולדות האמנות) הם יקבלו שיעור על משמעותה של משמעת ונשיאה באחריות למעשים - זה יהיה אחד השיעורים המועילים של אותה כתה במהלך לימודיה.
קשה לרצות אלמונים 534059
ההימור שלי (כזכור, בין אפס לשלוש) לא היה בחודש! אלא בכל זמן קיומה של מערכת החינוך הישראלית.

אתה באמת חושב שיש מקרה אחד בחודש של תלמיד שמפזר צואה על הכיסאות?
קשה לרצות אלמונים 534070
היה לי ברור למה התכוונת, אבל ראה את הקישור מוואלה, ראה את כלל החדשות.
מעולם לא שמעתי על אירוע צואתי בבית ספר, משמועות אני יודע שזה אירוע שמאפיין אסירים בבידוד, אבל אלימות פיזית בכיתות בין תלמידים לעצמם או תלמידים ומורים היא ''לא נדירה''.
קשה לרצות אלמונים 534077
אבל אלימות היא במפורש סיפור אחר. ברגע שיש אלימות, יש הגנה, וברור שהמורה מחוייב להגן על עצמו ועל תלמידיו.
קשה לרצות אלמונים 534055
1.הנה בית ספר שהמציא נהלים לבעיה הנדירה.http://www.orianit.org/fmorim/forum/uploads/files/%D...
2. אחד המקרים שמובאים שם הוא על מקרה שמורה ביקש מתלמיד לצאת מהכיתה והא סירב. והנה עוד מקרה כזה http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3713519,00.h...
קשה לרצות אלמונים 534062
בעיתון כותבים כשאדם נשך כלב. מצאת מקרה אחד שרק מראה:
1. כמה זה נדיר (עובדה שכתבו על זה בעיתון), ועובדה שאתה לא מוצא כתבות כאלה בכל יום.
2. כמה הפתרון הפשוט של לאפשר למורה "לגעת" בתלמיד יכול לסבך את המצב של המורה (שיגמור עם יד שבורה) ושל שאר התלמידים (שיגמרו עם מורה עם יד שבורה).
קשה לרצות אלמונים 534064
1. אני לא מכיר את ביה"ס האמור, אבל נראה שמדובר במוסד ששייך לחינוך המיוחד.
קשה לרצות אלמונים 534065
בתעודה 60% התנהגות 40% ידע,צ'ופרים ותעודות הוקרה על התנהגות נורמטיבית.
לא סביר כל העניין.
איזה מקרה מובא בקישור הראשון? לא ראיתי שום דבר בנושא.
קשה לרצות אלמונים 534073
בקישור הראשון מובא המקרה הבא:
"המקרה אירע בשעה שהתלמיד נכנס לכיתה כדי לקחת את תיקו. ואולם, הוא התבקש על ידי המורה לצאת ולחכות לשעת ההפסקה בין השיעורים. התלמיד סירב לצאת מהכיתה ובינו לבין המורה התפתח ויכוח. המורה התקרבה לכיוון הנער, ואז זה חבט בפניה."
קשה לרצות אלמונים 534074
התבלבלנו, זה הקישור השני מוואינט, הראשון הוא חוזר של בי''ס שחר.
קשה לרצות אלמונים 534078
אהה הקישור הראשון הזה. (הציטוט שהבאתי לך בכלל מוואלה, עזוב).
תסתכל בסעיף 7 "נוהל הוצאת תלמידים מהכיתה בזמן התפרצות".
קשה לרצות אלמונים 534079
כן, בסדר, עכשיו הכל מובן, וכפי שטוען דב אנשלוביץ יש בעיה עקרונית חמורה בסייגים המוטלים כיום על המורים/צוות בית הספר.
אני רואה בעתיד הקרוב אנשי ביטחון מזויינים מסתובבים בין התלמידים, כמו באמריקה.
קשה לרצות אלמונים 534080
חפש קצת ותראה שמדובר בבית ספר מיוחד לתלמידים עם הפרעות למידה.
אין טעם להתבסס על הנהלים של בית ספר כזה כשדנים בחינוך באופן כללי.
אם נושא הדיון הוא חינוך מיוחד, אז כנראה רובנו משייטים במיים עמוקים בהרבה ממה שסביר עבורנו.
  קשה לרצות אלמונים • אנטילופה
  קשה לרצות אלמונים • אינקוגניטו
  אני לא בת אני בן! • האייל האלמוני
  פרט • האייל האלמוני
  פרט • האייל האלמוני
  אני לא בת אני בן! • דורון הגלילי
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • רון בן-יעקב
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • ראובן
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • דב אנשלוביץ
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • רון בן-יעקב
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • צפריר כהן
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • רון בן-יעקב
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • צפריר כהן
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • רון בן-יעקב
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • צפריר כהן
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • רון בן-יעקב
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • אנטילופה
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • דב אנשלוביץ
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • רון בן-יעקב
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • דב אנשלוביץ
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • ידידיה
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • צפריר כהן
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • דורון הגלילי
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • דב אנשלוביץ
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • ידידיה
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • דב אנשלוביץ
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • ידידיה
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • דב אנשלוביץ
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • דב אנשלוביץ
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • רון בן-יעקב
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • ידידיה
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • רון בן-יעקב
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • ידידיה
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • רון בן-יעקב
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • טווידלדי
  הצ'ופצ'יק של הקומקום • דב אנשלוביץ
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • האייל האלמוני
  לא מכיר את מילה ולא מבין את השאלה • רון בן-יעקב
  האם מישהו יודע ? • דב אנשלוביץ
  איש הרס • אינקוגניטו
  האם מישהו יודע ? • המסביר לצרכן
  האם מישהו יודע ? • רון בן-יעקב
  האם מישהו יודע ? • המסביר לצרכן
  האם מישהו יודע ? • דורון הגלילי
  האם מישהו יודע ? • רון בן-יעקב
  האם מישהו יודע ? • דורון הגלילי
  האם מישהו יודע ? • רון בן-יעקב
  האם מישהו יודע ? • דורון הגלילי
  האם מישהו יודע ? • רון בן-יעקב
  האם מישהו יודע ? • דורון הגלילי
  האם מישהו יודע ? • ירדן ניר-בוכבינדר
  האם מישהו יודע ? • דורון הגלילי
  האם מישהו יודע ? • דב אנשלוביץ
  האם מישהו יודע ? • רון בן-יעקב
  האם מישהו יודע ? • דב אנשלוביץ
  האם מישהו יודע ? • דב אנשלוביץ
  האם מישהו יודע ? • רון בן-יעקב
  האם מישהו יודע ? • דב אנשלוביץ
  האם מישהו יודע ? • המסביר לצרכן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים