x 50 543748
אז מה, בעצם, רע בהצעה של יחימוביץ וכץ?

יש טיעונים "משעממים" שאפשר להעלות נגדה. למשל, שהיא לא נוסתה בשום מקום, וקשה בדברים האלה לנחש מה יקרה (אבל האם אפשר להצביע על סכנה ספציפית? ואם תתגלה כזו פתאום, האם אי אפשר יהיה לבטל את החוק? אולי אפילו להכניס בו מראש מנגנון של ביטול מהיר, כמין שסתום בטחון - אולי רעיון טוב בכל חוק שמהווה שינוי רדיקלי?)

או למשל, שאפשר יהיה לעקוף את המגבלה בטריקים שונים. אני אשמח אם ייפתח כאן פתיל על הטריקים האפשריים ועל צעדי הנגד. אבל בלי שאני יודע צעד אחד בפתיל, אני מעיז לסכם אותו, ולטעון שיש אכן טריקים, אבל הם לא ישימים תמיד ולא בחינם. כך שגם אם החוק יקוים כרוחו רק חלקית, זה עדיין יהיה משהו. חוץ מזה, זה נכון לרוב אם לא כל צורות הרגולציה.

אז מה שאני מחפש הוא טיעונים כלכליים קונקרטיים נגדו, או טיעוני מוסר וצדק נגדו.

בעיקרון אני די תומך שוק חופשי, וכשאני קורא "מרקר" אני נתקל על ימין ועל שמאל ברגולציות שנראות לי מיותרות ומזיקות. אבל מה שמוצע כאן נראה לי מוצלח יחסית: שקוף, נחוץ, ו-איך לומר? תופס את הצדק בביצים. וגם מגניב, שלפחות לצורך האייל זה משהו.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543753
תחת ההנחה (לטעמי הלא מציאותית) שהחוק לא יעקף‏1.

הקביעה הערכית מאחורי החוק, היות וחברות גדולות לא ישלמו יותר לעובדים‏2, היא שאדם לא יכול להתעשר‏3 מעבודה. בארה"ב היה מנכ"ל קרן גידור שהרוויח מיליארד דולר בשנה, משכורת. מנהלים של תאגידים גדולים מרוויחים עשרות מיליונים בשגרה וזה לא חריג בשביל אדם מוכשר לקבל מיליון דולר בשנה בתחומים מסויימים (פיננסים, רפואה). בשביל אנשים שלא רוצים להקים עסק משלהם (ובהרבה תחומים זה כלל לא אפשרי לאדם מן השורה), זו קביעה מעמדית חזקה מאוד. ההשפעה הפסיכולוגית של הקביעה, שאדם בארץ לעולם לא אהיה עשיר, כי הוא רוצה לעבוד בשביל חברה גדולה, יכולה להבריח אנשים לחו"ל.

חוץ מהשפעות פסיכולוגיות, מגיע השלב בו אנשים, לא רבים מאוד, מקבלים הצעות בסכומים נכבדים הרבה יותר בחו"ל. זה קורה כבר היום בתחומים מסויימים. אני מכיר אנשים שסירבו למשכורת גבוהה פי ארבע בחו"ל, תמיד ישנם עוד שיקולים, אבל לא צריך להעמיס על היצר הפטריוטי יותר מדי. כשאדם יוכל להרוויח בשנה בחו"ל את מה שהוא עושה בקריירה בארץ, אנחנו נאבד הרבה מנהלים טובים.

השפעה של חוק כזה היא לא מיידית וקשה למדידה וודאית, לכן קשה לדבר על שסתום ביטחון. האם הירידה בפרמטרים X ו Y באמת נובעת מהחוק או מאלף תירוצים אחרים שתומכיו מזכירים עכשיו ?

להבדיל, הצעות שמחזקות את בעלי המניות (דרישה לאישור שכר חריג בהצבעה) או לא מכירות בשכר כזה כהוצאה מוכרת (בכפוף לגרף שמראה חוסר קורלציה בין שכר לביצועים, נדמה לי שראיתי אחד כזה), הן הצעות מידתיות ושקולות.

1 אפשרות עקיפה ראשונה: כל המנהלים הבכירים הופכים ליועצים בתשלום, או מטעם חברה משלהם (של אדם אחד), או של חברת יעוץ, בה כולם מרוויחים הרבה ולכן אין פער 50X.

2 זה האינטרס האמיתי של בעלי המניות, בעלי החברה. בשביל מנכ"ל מוכנים לוותר על פרומילים מהרווח, לא על אחוזים מהמכירות.

3 נגיד מעל 5M$ בבנק. פטור מלא מדאגות פיננסיות.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543755
מ-‏100,000 ש"ח בחודש אי אפשר להתעשר? האם זה רחוק בסדר גודל, או שתספיק הכפלה ב-‏2?

הצעות מחו"ל - האם אתה לא מדבר במקרה על הייטק, ושאר "מיומניות קשות"? נראה לי שרוב מה שהופך את המנהל לאטרקטיבי (אם לפרגן: תקשורת טובה עם אחרים, הכרת הסביבה יותר טוב מאחרים; אם לא לפרגן: קשרים) הולך לאיבוד בחו"ל.

העקיפה הראשונה שלך לא טובה גם נגד הדרישה לאישור בעלי המניות?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543758
מאה אלף ש"ח בחודש זה מליון נקודה שתים בשנה. כ600K נטו בשקלים. נניח שאדם חוסך מחצית מזה, במהלך עשור הוא יחסוך פחות ממליון דולר. עשיר ? ממש לא.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543762
ממש עני. בין 1.8 מיליון לבין 100000 יש עדין מרחק רב. אלי יונס שישתכר 250.000 ש"ח בחודש יוכל לחסוך כמיליון וחצי בשנה. אדם אמיד לכל הדעות. על פי החוק של שלי יחימוביץ וחיים כץ השגר הנמוך ביותר בארגון יהיה 5000 ש"ח. מה כל כך רע? הדבר החשוב ביותר הוא שאולי יתחיל תהליך של דה לגיטימציה של שכר כמו של אלי יונס. לא יהיה אסון אם כל הארגון של יונס ירוויח קצת פחות על חשבון עמלות נמוכות יותר, שכר גבוה יותר למשרות הנמוכות ואולי מרווחים קטנים יותר. אולי הציבור ילמד שהשכר, הבונוסים ובמקרים מסויימים הדיווידנדים המופרזים- אילן בן דב.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544071
ואת החצי השני, גם כמיליון דולר, הוא יוציא במהלך עשור על שמחות קטנות של עניים.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543756
למה לשלם יותר לקבוצה קטנה של מנהלים ולא לשלם יותר לשאר ההנהלה והעובדים?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543761
1. לא מדובר על שכירים שלא יכולים להתעשר. מדובר על שכירים *בחברות ציבוריות*. מנהל מקצועי יכול לבחור לעבוד כשכיר בחברה פרטית.

2. ההצעה נועדה - בין השאר - לשמור על האינטרסים הכלכליים של מחזיקי המניות של החברה. האינטרס הכלכלי שלהם עולה על הדאגה שלנו לאינטרס של מנהל אחד להתעשר.

3. זאת העסקה המסורתית: לשכיר מובטחת משכורת בסוף החודש, חממה ארגונית, אבל לא הזדמנויות להתעשרות מהעבודה.

4. כלכלית, אני חושב שיש לנו אינטרס שאנשים מוצלחים יהיו דווקא עצמאים. המדינה משקיעה לא מעט בעידוד יזמות. אלף פרחים יפרחו ולא מספר מועט של ארגונים גדולים. כלכלת שוק חופשי, כזה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543764
1. לא מצאתי את הצעת החוק באתרה של הנ"ל, אבל לפחות לפי חלק מהפירסומים, כלל ה50X נגע לכל החברות.

2. מצויין, אז למה לא לדרוש אישור של בעלי המניות ? אם בעלי המניות מעוניינים לשלם ? בסופו של דבר גם כיום בעלי המניות בוחרים את הדירקטוריון שממנה את המנכ"ל ומאשר את שכרו. כאן נלקחת מהם הזכות הזו.

3. העסקה מסורתית שומרת על המבנה המסורתי, אלו שנולדו עם זה ויש להם, ואלו שיעבדו בשביל לחם או למבורגיני, אבל תמיד יעבדו. שכר עתק מאפשר לעובד להפוך בעלים, או להקים עסק משלו עם הון התחלתי רציני. כמובן שקודם הוא צריך לגרום לבעל הבית לחשוב שהוא שווה את זה.

4. יזמות זה מצויין בתחומים מסויימים, אבל לא בכולם. להתחיל לבנות בארץ בנק מאפס, למי שאין הון התחלתי נכבד, זה בלתי אפשרי. מנכ"ל טוב שהופך חברה מקומית לתחרותית בעולם כולו, ומראה צמיחה דו ספרתית במשך תקופה, לא פחות טוב למדינת ישראל ממי שמקים מאפס חברה ומוכר אותה בסכום יפה. אלף פרחים, זה יעשה הונו כך וזה כך.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543767
1. הנה: http://www.shelly.org.il/node/3515

2. אנחנו יודעים שמנגנוני הפיקוח והמינויים בדירקטוריונים לא עובדים טוב. ולא רק בישראל. גרעין מצומצם של בעלי שליטה מנהל למעשה את העסקים. אני בעד חיפוש דרכים לתקן את המצב, אבל כל זמן שהמצב לא תוקן, כדאי שנגביל את הנזק שבעלי השליטה גורמים.

3. לא הבנתי. שכר עתק משאיר את השכיר כעובד בחברה. זה הרי הטיעון של המתנגדים לחוק, לא? עכשיו אנחנו פתאום רוצים שהעובד יהפוך לבעלים או ליזם?

4. אין בעיה מיוחדת להקים בנק מאפס. כל מה שהיזם צריך זה לשכנע בעלי הון או בנקים זרים להיכנס איתו להרפתקה הזאת. אני משער שאתה יודע כמוני שיזמים לא צריכים שיהיה להם הון ראשוני שהם צברו בעבודה. הרעיון בשוק הוא חיבור של יזמים עם בעלי הון.
ואני לא יודע כיצד מאתרים מנכ"ל כמו שאתה מתאר. עבודה בארגון היא עבודה של אנשים רבים, בדרגות שונות, כדי להשיג את מטרות החברה. בלתי אפשרי למדוד את התרומה של כל אחד מהם בנפרד. אדם שמעוניין "לדעת מה הוא באמת שווה" ולהיות מתוגמל בהתאם לערכו הוא בדיוק זה שהופך ליזם, שזה שדה שבו התוצאות תלויות ביכולות שלו.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543771
2. אני לא מבין איזה אינטרס יש לבעל השליטה לשלם משכורות יותר ממחיר השוק. הטענה שבאופן מובנה בעל השליטה מעוניין להגדיל את הוצאות השכר של החברה שחלק ניכר ממנה בבעלותו, נשמעת לי אבסורדית. דווקא במקרה שהבעלות מפוזרת בין מספר גדול של בעלי מניות קטנים ופסיביים יש סכנה שהמנהלים "ישתלטו" על החברה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543772
למען האמת גם אני לא מבין.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543819
אולי שטסלר יעזור לכם קצת: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1165576.html
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543821
שיטת מעטפות ההצבעה אינה מובילה לשינוי בפרקטיקה של השכר המופרז. גם יתר ההצעות של שטרסלר אינן עובדות בארה"ב. הדמ"צים אינם משנים את המצב. באופן תיאורטי, הדמ"צים היו צריכים להיות רוב הדירקטוריון בחברה בה יש לבעלים 5%. זה איננו כך.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543823
אני התכוונתי בעיקר להתייחס לשאלה בדבר סיבת השכר המנופח (בהנחה שהוא אכן מנופח) לבכירים, בקטע הזה מהמאמר:

"ובכל זאת יש מה לעשות. יש להבין, שמשכורות העתק הן פטנט של בעלי השליטה בחברות הציבוריות, שרצו לשדוד את בעלי המניות. הם מינו את עצמם ליושבי ראש, וכדי שיוכלו לקחת מיליונים כשכר נאלצו לשלם סכומים דומים גם למנכ"לים השכירים שלהם. כך נוצרה הנורמה של שכר מטורף בצמרת. לכן על הרשות לניירות ערך לאסור על בעלי השליטה בחברות ציבוריות לקחת לעצמם שכר; אלא רק סכום סמלי. הנימוק: לקיחת שכר מנופח באה על חשבון חלוקת דיווידנד לציבור בעלי המניות."

הצבעה דרך הדואר היא רק צעד קטן, שנועד להקל על בעלי המניות להשפיע בלי שיצרכו לכתת את רגליהם לאסיפה. לדעתי גם הצעותיו של שטסלר אינן נקיות מפגמים, למשל "ימונו לתפקיד דירקטורים עצמאיים, אמיצים, בעלי מקצוע, המסוגלים לעמוד מול בעל השליטה." נשמע כמו תיאור במודעות השידוכים, ו"כי אם לא יעשו את עבודתם כראוי, ויחלקו מיליונים סתם כך, החוק יאפשר לתבוע אותם על רשלנות - והם ייאלצו לשלם את המיליונים מכיסם." מתעלם מהקושי הגדול בהוכחת ה"סתם כך" - גם היום חברי הדירקטוריון עלולים להתבע על רשלנות, אבל זה קורה רק במקרים קיצוניים ממש. מכל מקום, לדעתי צעדים כאלה עדיפים בהרבה על התערבות המחוקק. אם לא נזהר הצעד הבא יהיה חובת חבישת קסדה בישיבות הדירקטוריון.

להערתך האחרונה, אינני פוסל הגדלת מספר הדמ"צים בהתאם לכמות המניות שבידי הציבור. הבעיה הגדולה, שאינני רואה עבורה פתרון מיידי, היא אופן בחירתם.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543824
"[בעלי השליטה] מינו את עצמם ליושבי ראש, וכדי שיוכלו לקחת מיליונים כשכר נאלצו לשלם סכומים דומים גם למנכ"לים השכירים שלהם."

לא הבנתי מדוע שכר גבוה למנכ"ל הוא תנאי הכרחי לשכר גבוה ליו"ר. האם שכר היו"ר צמוד לשכר המנכ"ל?

אני לא מתנגד לשיכלול מודל הממשל התאגידי באופן שיתמוך במסחר הוגן יותר. תחושת הבטן שלי היא שמנכ"לים של חברות ענק מקבלים שכר גבוה מאוד פשוט מפני שזה השכר שמגיע להם. (למעשה זאת ההגדרה היחידה של "מגיע" בשוק חופשי.) אם לבעל השליטה יש עסק ששוויו מיליארדים, הוא רוצה מנהל שאפשר לסמוך עליו בסכומים גדולים כל כך, ומוכן לתגמל אותו פרומילים משווי העסק. זה סיפור פשוט של דמי ניהול. אם יש לך קרן נאמנות, אתה משלם דמי ניהול יותר גבוהים בהרבה מפרומילים.

לא מצאתי באף מקום טיעון ענייני שמוכיח ששכר מנהלי הבנקים מוגזם. ההגזמה הזאת היא טענה סובייקטיבית לחלוטין שנובעת מהסתה פופוליסטית בתקשורת.
אני חייב להוסיף הסתייגות שיתכן שיש אלמנט של יוקרה תאגידית בגובה שכר המנכ"ל. בדומה, אולי,למשרדי הנהלה מפוארים.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543828
אתה לא צריך למצוא טיעון שמוכיח ששכר מנהלי הבנקים מוגזם; אתה צריך למצוא טיעון שיוכיח שהוא מוצדק. הוצאות צריך להצדיק.

הבה נעשה ניסוי מחשבתי. נניח לרגע ששכרם של כל מנהלי הבנקים בישראל היה נחתך בחמישים אחוז. מה היה קורה? האם הם היו יוצאים לפנסיה, או אולי מוצאים עבודה נוספת במלצרות כדי לסגור את החודש? לא נראה לי. האם אפשר היה לסמוך עליהם פחות? והאם בנק הפועלים יכול היה לסמוך יותר על דני דנקנר בזכות העובדה שהנ"ל הצליח לסדר לעצמו "מקדמת שכר" גדולה וקו אשראי עצום?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543833
אני לא חושב שהיה קורה הרבה. מה היה קורה, לעמת זאת, אם היו מגבילים את גובה השכר במדינה ל 30,000 ש"ח? מה היה קורה אם היו מגבילים את שכר הטירחה של עורכי דין ל150 ש"ח בשעה? מה היה קורה אם היו אוסרים על רופאים לגבות עבור יעוץ פרטי יותר מ 100 ש"ח לפגישה?

ההצעה של יחימוביץ גורמת בדיוק לאותם נזקים, אבל במידה מעטה מאוד מפני שהיא אינה נוגעת כמעט לאף אחד.

ניהול עסק כרוך בסיכונים גדולים וסיכויים גדולים. אין אפשרות להעריך באופן אובייקטיבי את סיכוי ההצלחה של מנכ"לים בכירים. הבחירה מבוססת על כללי אצבע הכרות אישית ואינטואיציה. דווקא מפני שיש סיכון וחוסר ודאות בסכומים עצומים, בעלי השליטה מוכנים לתגמל ביד רחבה אנשים שיש להם תחושה שיוכלו לנווט את הספינה שלהם בים הגועש.

האם רק לי יש תחושה ששרי אריסון מגלה עניין בגברים גדולים וקרחים?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543844
אם היו מגבילים שכ"ט של עו"דים במדינה ל-‏150 ש"ח בשעה היינו נהנים ממדינה עם הרבה פחות עו"דים. כשחושבים על זה, זה רעיון לא רע בכלל.

הטקטיקה שאתה מנסה לנקוט כאן היא הבאה לאבסורד: אם מישהו מציע, נניח, מס של 65% על שכר מעל מיליון ש"ח לחודש אתה יכול לשאול מה היה קורה אילו היינו מטילים מס של 99% על שכר מעל 4200 ש"ח לחודש, אבל זו לא תהיה שאלה רלבנטית כי אלה שני דברים שונים וההשלכות של ההצעה הקיצונית אינן אקסטרפולציה של השלכות ההצעה המתונה אלא משהו אחר לגמרי. ההצעה של יחימוביץ תגרום לנזקים, אם בכלל, רק לאלה שישלמו יותר מס או יקבלו פחות כסף. אם אתה טוען לנזקים אחרים אתה צריך להראות כיצד הם נגרמים.

"בעלי השליטה" הוא מושג בעייתי מאד, כיוון שבישראל לא צריך אפילו רוב כדי לשלוט; לשרי אריסון יש בסה"כ 26% ממניות בנק הפועלים, ולי ולך יש פרורים מהיתר באמצעות קרנות הפנסיה וקופות הגמל שלנו - רק שאותנו אף אחד לא שואל. לאורך השנים האחרונות הגב' אריסון תגמלה ביד רחבה שורה של אנשים שהובילו את הבנק בהצלחה במורד, גירשה ממנו אנשים שהעזו לשאול שאלות קשות והצליחה להביא אותו למקום השני אחרי שנים רבות של הובלה. אף על פי שאנחנו מחזיקים בכמעט שלושה רבעים מהמניות, אנחנו לא נשאלנו לדעתנו. גם "בעלי שליטה" אחרים מתגמלים את המנהלים בלי קשר לתוצאות. קח למשל את מנכ"ל בנק אגוד בני אושמן. בשנת 2001 הוא זכה לשכר של שמונה מיליון ש"ח; הבנק הרוויח באותה שנה מיליון אחד בלבד. למעשה, לולא הפריש הבנק סך של ארבעה מיליון וחצי ש"ח לטובת פיצויים עתידיים למר אושמן היו רווחיו גבוהים כמעט פי חמישה. בדרך כלל "בעלי השליטה" מוכנים לתת למנכ"לים הרבה כסף משתי סיבות: האחת היא שהם זקוקים לשיתוף פעולה של המנכ"לים כדי לקחת כסף לעצמם, והשניה היא שהמנכ"לים מודדים עצמם יחסית לנורמה שיצרו מנכ"לים מקבילים להם ולא יחסית לאיזושהי תועלת משוערת שהם מביאים לחברה. לכן נוצרה בבנקים (וגם בחברות אחרות) ספירלה של עליית שכר ההנהלה.

אגב, אתה סבור (כך זה נראה) ששכר המנכ"ל הוא דבר מבודד, אבל זה לא נכון. כשהמנכ"ל מקבל עשרה מיליון ש"ח יש שני משנים למנכ"ל שדורשים לפחות שבעים אחוז מהשכר שלו, ושמונה סמנכ"לים בכירים ועוד חמישה עשר סמנכ"לים זוטרים שדורשים את שלהם, וכך עולות ותופחות ההוצאות.

לי יש תחושה ששרי אריסון מגלה ענין דווקא בעבריינים.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543901
מה שאני חושב על ההצעה של ח"כ יחימוביץ להגבלת שכר בכירים כתבתי בתגובה 543754 ההצעה לא מזיקה במיוחד מפני שהיא מתונה מאוד. ההגבלה היא "חלשה" עד כדי כך שהיא כמעט לא רלוונטית. אם ח"כ יחימוביץ הייתה מציעה להגביל השכר במשק לעשרה מליון שקל בחודש, לא היה נגרם נזק כלל (כנראה).

בעל הבית יכול להשתגע לפעמים. בעל השליטה יכול לטעות, ובעל השליטה יכול להיות מושחת ולשלם למנכ"ל שכר גבוה במיוחד כדי שהמנכ"ל ישתף איתו פעולה על חשבון האינטרסים של כלל בעלי המניות.

השאלה היא האם התופעות האלה הן גנריות. השאלה היא האם רובם או כולם משוגעים, מושחתים, חברים במועדון חברים של עשירים שעושים טובות אחד לשני. התשובה החיובית היא קונספירטיבית מדי בשבילי.

ציינת נכון שמסביב למנכ"ל המיליונר יש מעגלים של מנהלים שמרוויחים גם הם יפה מאוד. האם גם הם חלק מהקונספירציה? זה פשוט לא מסתדר לי שאנשים "דורשים ומקבלים". דורשים, אני מבין, אבל מדוע הם מקבלים? מתוך איזה אחווה קפיטליסטית? האם אין תחרות של כמה מועמדים על מישרה טובה? האוניבסיטאות חדלו להפיק דורות חדשים של בוגרי MBA?

מדוע לא לקבל את ההסבר הפשוט שכאשר מחפשים את האדם המתאים ביותר למשרה ניהולית קריטית, האדם הזה, מעצם הגדרת התאמתו, הוא איש עסקים ממולח שיודע את ערכו, מנהל משא ומתן קשוח, יש לו אלטרנטיבות, הוא לא בדיוק זקוק למשרה כדי לא למות מרעב, ובסופו של דבר השכר נקבע בהתאם?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543912
לשאלתך בפסקה האחרונה יש לי שאלת נגד:
בוא ניקח לדוגמה את הבנקים. בהתחשב בכך שבכולם יש אנשי עסקים ממולחים בראש הפירמידה, הכיצד ייתכנו הפרשי השכר ביניהם? והכיצד ייתכן שגליה מאור מקבלת הרבה פחות מאשר אלי יונס? האם זה לא אומר לחברה שהיא צריכה להיפטר ממאור, כי אם היא לא ממולחת מספיק כדי לקבל שכר כמו יונס, סימן שהיא לא מנהלת טובה כמוהו?

לחילופין, אם יש מנהלי בנקים שמרוויחים יותר ממנהלי בנקים אחרים למרות שהתוצאות שלהם פחות טובות, האם זה לא אומר שאולי הם לא 'האדם המתאים ביותר', למרות שכרם העצום? והאם באמת אין לבנק המזרחי אפשרות למצוא מנהל טוב שיקבל 'רק' את השכר של מנהלת בנק לאומי?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543918
אני מכירה באופן אישי חברה אחת שנהרסה ככה. כל ההון נשפך על שכר עתק למנכ''ל, ואז ההון נגמר.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543926
מעניין. אולי את מוכנה לפרט מעט? מי הסכים לשפוך את ההון לכיסו של המנכ"ל? מה גרם לכשלון?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543932
---המידע הזה מופיע במקום אחר כאן, אבל אכתוב זאת שוב ולא אלנקק לתגובה ההיא, שפחות עונה על שאלותיך. עם מי שכבר קרא את הסיפור, בניסוח אחר - הסליחה.---

מי שהסכים לשפוך את ההון הם בעלי החברה. החברה הוקמה בהון עצמי של המייסדים, אז זו זכותם, כמובן.
ובכן. בעלי החברה עשו כמה טעויות:
1. חלק ניכר מההון העצמי שלהם היה מושקע אצל מיידוף. עובדה זו היא דרסטית לקריסה, ובלתי נמנעת, ולא קשורה לליקויים האחרים שלהם. היא מפיעה כאן לשם ההגינות.
2.הם שכרו מנכ"ל שהרוויח בחודש כמו כל העובדים האחרים בשנה, אבל לא הביא תועלת מרובה.
3.הם לא הקשיבו לעובדים (הזוטרים), כשהללו הצביעו על ליקויים. משום שהעובדים הזוטרים, הם, אפעס, זוטרים.

כשהבעלים ראו שהמנכ"ל לא מביא תוצאות, הם פיטרו אותו. אבל אז היה מאוחר מדי. הואיל ומיידוף אכל להם את ההון שהיה מושקע אצלו, והמשכורות למנכ"ל בלעו חלק ניכר מן ההון הנותר, לא נותר להם כסף להמשיך.
הם פיטרו 60% מהעובדים‏1, גם את אלה שהיו מצטיינים ומוצלחים, ובניגוד למנכ"ל, *כן* עשו את העבודה שלהם. (והצביעו בפניהם על ליקויים, ובזמן).

אז אמת שלולא מיידוף, יתכן שהיה בידם כסף להמשיך לעוד זמן מה, אבל באמת שהם לא יכלו לדעת שמיידוף ימיידף.
מצד שני, לולא היו שוכרים מנכ"ל שמרוויח שכר עתק, גם עם מיידוף היו יכולים להמשיך.
יוצא מזה, שזה לא נכון ששכר עתק למנכ"לים לא בא על חשבון אחרים. הוא בא על חשבון העובדים האחרים בחברה, שאם מי מהם היה מבקש העלאה, היו אומרים לו שאין כסף. והוא בא על חשבון העובדים האחרים בחברה, כי אותה החברה שהיה לה כסף לשלם משכורת עתק למנכ"ל, התקמצנה על הפרשות לפנסיה לעובדים שאינם המנכ"ל. הם התחילו להפריש לפנסיה רק לאחר שעבר החוק, ורק מהיום שהחוק התחיל להיות תקף, ורק לפי האחוזון שהחוק חייב.
הוא בא על חשבון העובדים האחרים בחברה, ששילמו במשרתם.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543942
''זכותם''
לא אם יעבור החוק של יחימוביץ' וכץ.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543950
גם לפי החוק של יחימוביץ' וכץ הם עדיין יוכלו לשלם לו משכורת עתק, כמדומני אף יותר ממה שקיבל.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543960
אני מסיק מדבריך שבחברה היו פחות מחמישה עובדים אחרים.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543991
למה אתה מסיק את זה? המשכורת הנמוכה ביותר בחברת הזנק לא גדולה, כזאת שאינה מעסיקה עובדי נקיון ודומיהם, מאפשרת שכר גבוה מאד למנכ"ל גם לפי החוק המוצע.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544040
אולי הבנתי לא נכון את סעיף 2 בתגובה 543932 - חשבתי שהרוויח בחודש כמו שהרוויחו ביחד כל האחרים במשך שנה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544044
כנראה צדקת.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544041
דרך אגב, להבנתי, על פי החוק של יחימוביץ' די שיש מנקה קבועה מטעם חברת הניקיון כדי שהמנכ''ל יהיה תלוי במשכורתה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544042
אז מה, פתאום תהיה תמיכה בהעלאת שכר המינימום?

(או שפשוט לא יעסיקו אותה).
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544045
אני מכיר מעט מאד אנשים שקשורים למנקה שלהם עד כדי כך שיסכימו להקטין את משכורתם בגללה. אי לכך, לא תהיה ''מנקה קבועה''.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544049
היא לא צריכה להיות אפילו קבועה ממש:

"עובד של קבלן שירותים הנותן שירות עתיר כוח אדם, המוצב במקום העבודה באופן שאינו חד פעמי ולביצוע משימה שאינה חולפת מטבעה, לפי הסכם שבין המעביד במקום העבודה לבין קבלן השירותים".

הנה סטארט אפ בשבילך: תוכנה לאופטימיזציה של תחלופת מנקות בין חברות הייטק.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544055
הוא אינו חייב להקטין את שכרו. הוא יכול להגדיל את שכרה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543871
אילו סיכונים אישים יש בניהול עסק ענק?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543873
תחושה שיוכלו לנווט את הספינה

אנו בוחרים מנהלים לפי תחושות?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543911
יש לך הצעה אחרת?
האיש השווה מיליונים 543984
בהיעדר הצעה אחרת, אני מניח שהתשובה היא "כן", ושזה גם סביר לבחור מנהל לפי תחושות. מצד שני, זה בעיניי מטיל עוד צל על שיקול הדעת בהענקת שכר עתק למנהלים: האם יש הוצאה עסקית אחרת של מיליוני שקלים בחודש שהמחליטים עליה מנמקים אותה בתחושת-בטן?

לי אישית יש ספקות בכך שיש בנמצא "גאונות ניהול", שמבטיחה באופן אמין ולאורך זמן ביצועים טובים במיליונים יותר מ"המנהל הממוצע"‏1. זו בעיקר תחושת בטן שלי, והיא לא טובה יותר - במבט מבחוץ, כנראה קצת פחות - משל חברי הדירקטוריון. השאלה היא על מי חובת ההוכחה. אם בכלל יש על חברי הדירקטוריון חובת הוכחה (או נימוק) לאיזושהי החלטה, אני חושב שחובת ההוכחה עליהם.

1יותר קל לי לקבל שיש, במשק כמו הישראלי, סוג אחד של כישורים שיש כאלה שמצטיינים בו הרבה יותר מאחרים, לאורך זמן ובאופן אמין, ושווה מיליונים: קישורים. אבל בין אם מדובר על קשרים עם אנשי מפתח אחרים בחברות עסקיות, ובין אם על קשרים עם פוליטיקאים, הדרכים שבהן זה יכול להביא מיליונים לחברה הם מפוקפקות, אם לא מהזווית הפלילית אז בוודאי מזווית השוק החופשי. בעוד שבדיון פנימי בדירקטוריון קשריו של המועמד למנכ"לות אולי מהוות שיקול תקף לבחירתו ולמשכורתו, בדיון על ההסדרים המוסדיים הראויים זו לא הצדקה תקפה.
האיש השווה מיליונים 543993
זה כמובן מראה על שחיתות ''לייט'' בסיסית של השיטה הקפיטליסטית ולא רק אצלנו- ההשקעה בבלימת התחרות . אני מניח שהדברים הללו אופיניים יותר לתאגידים גדולים. ביכלר וניצן הגדירו את העניין הזה בכך שחלק לא מבוטל ממאמצי השיווק וכשרונות הניהול של התאגידים הוא ביכולת הסבוטאז' במתחרים הקיימים והפוטנציאליים.
האיש השווה מיליונים 543997
קשה לי עם משהו שבנסיבות מסויימות הוא הוא "שיקול תקף" ובאחרות הוא "לא הצדקה תקפה". אם המציאות מאפשרת לתרגם קשרים לרווחים, ואם אנחנו מקבלים את ההצמדה בין רווחים שלכר המנכ"ל כהוגנת, אני לא רואה איך ההצדקה מאבדת את תקפותה. למה כשרון לנבא את מגמות השוק עדיף על פני הכשרון לנצל מצב חברתי? למה כשרים עדיפים על קשרים? תשובה האפשרית: הקשרים מועילים בעיקר לצרכי קבלת המינוי ופחות כדי למלא אותו כהלכה. מטבע העניין, הקשר קושר גם את המנכ"ל עצמו, כלומר במקביל לטובות הנאה שהוא עשוי לרכוש עבור החברה שלו, הוא יצטרך לספק טובות אחרות לאותו חוג חברתי מקושר גם על חשבון החברה שלו (מי שיצעק כאן שזה לא zero sum game יקבל שתי נקודות ויורחק מהדיון).
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543880
מה שהיה קורה הוא מה שקורה לכל שיווי משקל לא יציב. מה היה קורה אילו כל העצים היו גדלים רק למחצית גובהם?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543875
תשובתו של תשע נשמות קרובה מאד לדעתי שלי, כך שאני נוטל פטור משאלת בעלי העניין ושאלת הקשר בין תגמול המנכ"ל לתגמול היו"ר (ושאר חברי ההנהלה הבכירה).

שאלת ה"מגיע" היא שאלת מליון הדולר (הפעם כפשוטו). כפי שאתה מציין, חסידי שו"ח מגדירים "מגיע" כמקום בו נחתכים הגרפים של הביקוש וההיצע. הם גם טוענים, לדעתי בצדק, שהיד הנעלמה תעניש את משלמי השכר הגבוה מדי (עפ"י ההגדרה הזאת) ובשלב זה או אחר תגרום להם להעלם. הבעיה הגדולה היא סדר הגודל של הזמן הנדרש למנגנון הזה לפעול, במיוחד בסביבה בה פחות או יותר כל המעורבים סובלים מאותו נגע, ויש להם מעט מוטיבציה לטפל בו, כי אלה שאמורים לטפל בו הם בדיוק אלה שנהנים ממנו. עד שיקומו בנקים חדשים עם מדיניות תגמול שונה לבכיריהם, ועד שאותם בנקים ינצלו את היתרון הזה שלהם כדי לדחוק את הותיקים מהשוק יעברו, במקרה הטוב, עשרות שנים. באותן שנים עלינו לממן את העיוות אם דרך העמלות ואם דרך הדיבידנדים שאיננו מקבלים כמחזיקי מניות הבנקים (ישירות או דרך קרנות הפנסיה שלנו). אפשר לראות בזה סוג מסוים של כשל שוק‏1.

בזאת אינני טוען שהבנקים באמת מתגמלים את בכיריהם באופן מוגזם, כי אין לי כלים להערכה - מלבד תחושת בטן שאכן זה המצב.
_______________
1- כשל השוק הכי מעצבן אותי אישית בימים אלה הוא שמחיריהם של הקמח המלא, הסוכר החום והאורז המלא גבוהים מהמחירים של מקביליהם המזוקקים יותר, למרות שייצורם של האחרונים יקר יותר.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543882
מדוע אתה קורא לזה כשל שוק?זה איננו כשל שוק אלא השוק בכבודו ובעצמו. מחירים בשוק אינם נקבעים על פי העלויות וכשזה אינו כך- אז זה כשל שוק. המחירים נקבעים על פי המחיר הגבוה ביותר שקונים מוכנים לשלם. בתיאוריות הכלכליות נקבע הרווח כאיזה נתון ראציונלי וקבוע . כשהנתון אינו מתנהג כך אז זה נקרא כשל שוק כדי שהתיאוריה לא תיפגע. כך למשל נכתבו הרבה מחקרים בשנות ה-‏80 על האינפלציה בישראל. סעיף הרווח לא קיבל שום דגש אלא האשימו בעיקר את השכר, את הפסיכולוגיה של הקונים וכד'. אבל המחיר מורכב גם מרווח ששעורו בשום אופן איננו מספר קבוע ואובייקטיבי.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543884
בהגדרות המקובלות עלי המחיר אינו אמור להקבע ע''י עלויות אלא ע''י נקודת המפגש של ההיצע והביקוש. ההרגשה שלי היא ששכר הבכירים (הבנקים הם רק דוגמא שנוח לדבר עליה בהקשר זה) אינו נמצא שם, אבל כבר הסתייגתי ואמרתי שאיני יכול לאשש אותה.

אני לא מכיר את התיאוריות לפיהן הרווח הוא ''נתון ראציונלי וקבוע'' - אבל זה לא אומר הרבה, אני לא כלכלן. התיאוריות שאני מכיר רואות את הרווח כמשהו דינמי שבהחלט נתון לשינויים, אבל נכון שהן מניחות שהשחקנים בשוק פועלים באופן רציונלי.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543889
אתה צודק בכל דבריך . התייחסתי רק למונח ''כשל שוק'' -שינוי נקודת המפגש של הביקוש וההיצע שלא באמצעות תחרות חופשית- כאל חלק בלתי נפרד ונורמלי מכלכלת השוק, ולא איזו אנומליה .
פעילות ראציונלית ונפוצה בשוק היא נסיון להקטין את התחרות בתחום הפעילות שלך אם זה פועל לטובתך ולהיפך.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543902
האם יש לך תחושת בטן ששחקני קולנוע מסוימים מרוויחים יותר מדי?
ואלי כדי לעזור לך בתחום תחושות הבטן כדי לבדוק את המצב אצל דוגמניות הצמרת:
אולי כדאי להנהיג רגולציה בתחומים אלה. בוודאי לא מוצדק שיהיו פערים גדולים כל כך בין הכוכבים ובין הניצבים ופועלי הבמה. יש כאן בוודאי כשל שוק.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543903
מוסדות ציבוריים שמשלמים שכר מופרז עושים את זה על חשבונך. הבנקים עושים את זה על חשבונך, קרנות נאמנות על חשבונך וכך גם קרנות פנסיה. אתה מוכן לתרום? תהנה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543904
כיצד אתה יודע שהשכר מופרז?
כאשר עובדי חברת חשמל או מקורות או נמלי ישראל מקבלים שכר גבוה יותר מאשר מקובל לשלם לעובדים במקצועות דומים בשוק החופשי, אני יודע שהשכר מופרז. השכר מופרז מפני שהוא נסחט מהמעסיק המונופוליסטי באיומי אלימות של ועד העובדים, ואינו מיצג את הערך האמיתי של העבודה שמעסיקים מוכנים לשלם עבורה מרצון חופשי. אני לא שמעתי על אף מנהל בכיר שכופה את עצמו על חברה, ומאיים בהשבתה או בגרימת נזקים אחרים אם לא ישלמו לו שכר מופרז.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543909
כיצד אני יודע ש-‏1.8 מיליון ש"ח לחודש הוא שכר מופרז? אינני חושב שאלי יונס הוא גאון הדור שאין בלתו.הוא כנראה מנהל טוב אבל לא יחיד בדורו. שכר ששוה לשכרם של 300 עובדים פשוטים שמשתכרים 6000 ש"ח לחודש הוא שכר מופרז. אני מדבר על ההיבט המוסרי. אני גם טוען שהמרווחים של הבנק והעמלות מופרזים ושיש קרטל של הבנקים שמאפשר את זה. אני חושב שההשוואה שאתה עושה אינה במקומה. אם השכר הגבוה היה רק למנהלים שהחברות שהם מנהלים מרוויחות באופן חריג- ניחא. כשבנק הפועלים רשם מחיקה של מיליארד ש"ח כמדומני בגלל מעורבות בסאב פריים, הורידו את השכר לזיו או לדנקנר? הם החזירו את הבונוסים? האם בגלל זה זיו פרש ודנקנר הופרש?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543929
יכול להיות שאתה צודק. אני לא יודע. אם אתה הייתה מנהל משא ומתן מול יונס הוא היה מקבל שכר נמוך יותר. בקשר לתאום מחירים ועמלות בין הבנקים - יתכן שגם כאן אתה צודק.

מה אתה מציע?

תומכי שוק חופשי היו מציעים לבטל את הפיקוח על הבנקים, לבטל את בנק ישראל ולחזור לבסיס הזהב של הכסף. (אולי גם להפריד בין בנקים שתפקידם רק לקבל הפקדות ולשמור עליהן, ומוסדות הלוואה וחיסכון) במקרה כזה יהיו המון בנקים, תחרות גדולה ושום קרטל.
מה המשמעות של מהלך דרמתי כזה על כלכלת ישראל כאשר העולם ממשיך להתנהל בשיטות המקובלות? לא יודע, אבל כנראה קטסטרופליות, לפחות לטווח קצר.

איזה הצעה יש לך שתתקן את המצב ללא גרימת קלקולים גדולים יותר?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543914
שוק הבנקים בארץ נראה לך שוק חופשי?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543973
בוודאי. הם חופשיים לזיין אותנו כמה שבא להם.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543913
טיעון ישן ושחוק. יש בדרך-כלל מתאם ישר בין השכר של שחקן קולנוע או דוגמנית לרווחים שהוא מביא, ואין מקרה כמעט של שחקן שיקבל 20 מליון דולר לסרט אחרי שהסרט-שניים האחרון שלו נכשלו.

אבל אפשר בהחלט למצוא מנהלים שקיבלו שכר עצום גם אחרי תוצאות עסקיות גרועות.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543925
יש קושי בתגמול מונחה הישגים כאשר קשה למדוד במדוייק את ההשגים או את הפריון. אפשר לתגמל מנהל על עמידה בלוחות זמנים, או השגת יעד תפוקה שנקבע מראש.

כיצד אפשר למדוד מנהיגות או חזון של מנכ"ל חברה גדולה?

אפשר להצמיד את התיגמול שלו לערך המניה של החברה. בצורה כזאת שכרו צמוד לעושרם של בעלי המניות. אבל כיצד יודעים אם ערך המניה עלה תודות למאמציו של המנהל, או כתוצאה משינויים בשוק שאינם תלויים בו? בארה"ב התעורר זעם גדול על מנהלים שזכו בבונוסים גבוהים כתוצאה מעלית ערך המניות של חברתם. עליה שנגרמה כידוע כתוצאה מהחילוץ הממשלתי ולא כתוצאה של ניהול מבריק.

האם לתגמל על תוצאות עיסקיות? אם מתגמלים על רווח, יש סכנה שהמנהלים ימנעו מהשקעות. האם לתגמל על תוצאות לטווח קצר, או לטווח ארוך? האם מדיניות התיגמול עלולה לעוות את החלטות ההנהלה באופן שקשה לצפות מראש?

שאלות אלה הן שאלות מקצועיות, וצריכות להתברר במסגרת מחקרים בתחום הכלכלה והניהול.

אני חושב שפוליטיזציה של מדיניות התגמול יכולה רק להזיק. המחוקק צריך לקבוע רק את חוקי המשחק ולא להכתיב מגבלות שרירותיות.

צריך לדאוג בחקיקה שיהיה דירקטוריון חזק שחבריו נושאים באחריות, שבידי המשקיעים המוסדיים בחברה יהיו כלים יעילים לפקוח על הנעשה בה, שתהיה שקיפות רבה יותר לתהליכים ולהחלטות העיסקיות כדי שהתקשורת החופשית וחברות הדירוג יוכלו להעריך טוב יותר את איכות הניהול בחברה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544056
"שאלות אלה הן שאלות מקצועיות, וצריכות להתברר במסגרת מחקרים בתחום הכלכלה והניהול".
אני חושב שכאן נעוצה הטעות שלך. השאלות האלו אינן שאלות מיקצועיות אלא שאלות פוליטיות ומוסריות. הפיכת השאלות למיקצועיות באה לתת לגיטימציה לתופעה בה הנרי פולסון היה יכול לשעביר לחשבונו בונוסים במאות מיליוני דולרים ולהפיל את המערכת הפיננסית והכלכלית של ארה"ב.
הרעיון שאם נצמיד מדדים כאילו ראציונליים, אז המערכת תשמור על עצמה -אין לא על מה לסמוך. הוא מנסה לשווק את התפיסה שכל עובדי החברה מחזיקים את טובתה ארוכת הטווח ונוסף לכך כולם חושבים על טובת החברה הכללית. מה שהציף המשבר הנוכחי, אך היה ידוע כבר 200 שנה לפחות, שמה שמניע את האנשים בעמדות הכוח בעיקר, הוא כוח וכסף. מה שיותר כסף ומה שיותר מהר. החברה הפיננסיירים ידעו מה הם עושים ומהן הסכנות רק שזה לא עניין אותם כי הם מתוכנתים על השורה התחתונה של מקסימום רווח במינימום זמן -TIME IS MONEY . בכוונה אני מזכיר את אלמנט הזמן, כי התמקדות בו מחייבת להתנתק משיקולים לטווח ארוך ולהעצים את גורמי הסיכון ולהקטין את מרווחי הבטחון של החברות. רוצה דוגמא? החברה בה אני עובד היא בעלת תפיסת ניהול כלכלית מאד שמרנית וזהירה ויש לה הר מזומנית לא קטן. היא יכולה לעבור גם שנים של הפסדים. חברות בעלות מדיניות נועזת, יכולות ליפול במשבר הראשון.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544062
נתתי לך קישורית לסרט. צפית בו? מה תגובתך?

השאלה היא בהחלט שאלה מקצועית, יש ספרות מקצועית בנושא. חפש בגוגל Agency Problem. אם אתה סוציאל דמוקרט אתה מאמין שצריכות להיות חברות ציבוריות, לחברות האלה יש מנהלים, וצריך לתגמל אותם. לא צריכה להיות מחלוקת פוליטית בעניין.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544086
ראיתי. אני מכיר את הדעות הללו. דילגתי על קטעים מסויימים מדבריו, אבל תקן אותי אם אני טועה, הוא דיבר בצורה נכונה על כלכלת האשראי ושהייצור אינו מהווה בסיס לכלכלה. הוא טען שג'ורג' בוש פתר את המשבר של שנת 2000 על ידי הגדלת החוב ודחיית המשבר. מה שמאד איפיין את דבריו (אלא אם זה הופיע בקטעים שדילגתי עליהם) הוא לא מה שהוא אמר אלא מה שהוא לא אמר. עלות מלחמת עיראק עד 2006 היה על פי שטיגליץ 3 טריליון דולר. ארה"ב החזיקה אז 650 בסיסים ברחבי העולם (היום כבר 800). מה שמעניין אותו זה רק ה-CONSUMING. זה רציני? אני מבין שהוא מכוון להקטנת ההוצאה הציבורית- מדינת הרווחה. היכן ההתייחסות שלו למערכת הבריאות האמריקאית? היכן להוצאות הבטחון שמאז נפילת בריה"מ רק עולות? האם רק לצורך לצמצם את המדיקר ומדיקאייד? הוא הזכיר את שנות ה-‏60 ואת ג'ונסון שניהל את תכנית החברה הגדולה יחד עם ניהול מלחמה. לי - אולי בטעות -היתה התחושה שהוא התכוון לכך שאסור היה לג'ונסון לנהל את תכנית החברה הגדולה. האם שמעת ממנו איזה ספק שג'ונסון לא היה צריך לנהל מלחמה בויאטנם? חס ושלום; מלחמה היא אקסיומה ומחוץ לכל ויכוח.
בכונה נתתי לך את השם של הנק פולסון כי הוא אסף בתשלומי שכר ודמויי שכר מאות מיליוני דולר. הפערים בחברה הם נושא פוליטי ולא שאלה מיקצועית.
שיף איננו היחיד שחזה את המשבר חוץ מרוביני:
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544098
פיטר שיף טוען ששתי הסיבות למשבר הסאבפריים הן:

1. רבית נמוכה שקבע הבנק מרכזי בראשות אלן גרינספאן. הריבית הנמוכה נועדה לחלץ את הכלכלה ממשבר הדוט-קום, אבל סיפקה כסף זול למימון משכנתאות.

2. חברות המימון למשכנתאות "פאני מיי" ו"פרדי מק" מימנו משכנתאות ללווים בלתי ראויים מסיבות פוליטיות במסגרת הטרנד של "דיור בר השגה".

המשבר פרץ כאשר גרינספאן החל להעלות ריבית וכך פוצץ את הבועה.
רוביני שותף לדעתו של שיף בעניין אחריות הבנק המרכזי למשבר.

לארה"ב יש באמת הוצאות בטחון גבוהות שתורמות לגידול החוב שלה. בתקופת הנשיאים ריגן ובוש הבן היה באמת גידול בהוצאות הביטחון. אבל המשבר לא ניגרם בשל החוב הממשלתי של ארה"ב. גידול החוב יכול לגרום למשבר אם נפגע אמון הציבור ביכולת של ארה"ב לשרת את החוב. במקרה כזה הריבית על אג"ח של ממשלת ארה"ב תגדל, וארה"ב באמת לא תוכל לעמוד בתשלומי הריבית ולא תוכל למחזר את החוב. למזלנו אסון זה לא קרה.

אגב, הוצאות הבטחון של ארה"ב נמצאות במגמת ירידה.
כאשר שיף מתיחס ל consuming הוא מתיחס לגרעון המסחרי של ארה"ב, שהוא רואה בו את הבעיה הכלכלית העיקרית שלה.

אני מרשה לעצמי להציע לך הרצאה נוספת של פיטר שיף שניתנה לאחר פרוץ המשבר. שיף מובן, משלב אנקדוטות אישיות וההתלהבות שלו מדבקת. בלי להזדקק לנוסחאות וגרפים הוא מסביר חשיבה כלכלית נכונה.
אם יש לך בעיה לצפות בהסרט ישירות מהאתר בלי הפסקות, אתה יודע ודאי שאפשר להוריד סרטים למחשב שלך. אני משתמש ב http://keepvid.com/

שים לב לכפתור בראש המסך מצד ימין. גרור אותו לtoolbar שלך. כאשר אתה נמצא בדף המכיל את הקליפ, לחץ על הכפתור. אשר את הורדת ה applet (זה בסדר), ובחר את גירסת ה mp4. תהנה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544114
אם תשים לב, תקציב משרד ההגנה הוא 721 מיליארד דולר וכל ההוצאות הקשורות לבטחון יחד עם אלו שנמצאות מחוץ למשרד הוא 1.2 טריליון דולר.
אם המספר הראשון הוא 19% מהתקציב הכולל, המספר השני הוא 31.6%. אם אינני טועה, תקציב הבטחון בישראל הוא 16.6% בסך התקציב.
תקציב הבטחון איננו במגמת ירידה אלא האחוז מה-GDP. אם תשים בגרף שהבאת הוצאה לגולגולת- PER CAP, תראה תמונה קצת שונה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544117
בסדר, אבל תקציב הבטחון לא גרם למשבר.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544126
תקציב הבטחון הוא אחד הגורמים למשבר מבני מתמשך בחברה האמריקאית. הוא לא גרם למשבר הפיננסי אבל בחברה האמריקאית כבר הרבה שנים גדלים והולכים הפערים, הוצאות הבטחון באות על חשבון מדינת הרווחה .בארה"ב יש קפאון רב שנים של שכר חוץ מהמשרות הבכירות.http://www.peri.umass.edu/236/hash/652a15c26f/public...
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543921
טווידלדי ענה לך על זה, אבל אני רוצה להוסיף.

החלק שזכה להכי פחות עניין ציבורי במחקריו של כהנמן עוסק ב"הוגנות". מסתבר שיש לנו תחושה טבעית של אותו מושג חמקמק, תחושה שאינה נובעת מתיאוריות כלכליות אלא חייבת להיות מוזנת להם מבחוץ אם רוצים שהמודלים יהיו קשורים למציאות. כך, למשל, פעילות בלתי כלכלית בעליל כמו תרומה לצדקה או למפעלי תרבות, פעילות שנעשית ע"י חברות שמטרתן למקסם את רוחיהן, לא יכולה להיות מוסברת בלי להכניס את הגורם הזה (איך להכניס אותו לשם זאת שאלה בפני עצמה. הציניקנים יגידו שבכך החברה קונה לעצמה שם טוב ורצון טוב של הצרכנים ובכך מגדילה את הרוחיות שלה בעקיפין, והרומנטיקנים יגידו שמקבלי ההחלטות בחברות פשוט מרשים לחלק ה"הומו" לגבור על ה"אקונומיקוס" מדי פעם).

מחקרים שונים העלו שתחושת ההוגנות הזאת חזקה מספיק לגרום לאנשים *לפגוע באינטרסים שלהם עצמם* כדי לשמור עליה, כלומר בתנאים מסויימים הם מסרבים לעיסקה רוחית מבחינתם אם הצד השני מרויח ממנה באופן שהוא "לא הוגן" לטעמם. לכאורה מדובר בתגובה בלתי רציונלית לחלוטין: מה איכפת לי אם אתה מרויח אלף שקל אם באותו זמן אני מרויח מאה? למעשה, לא קשה למצוא רציונליות ארוכת טווח בהחלטה כזאת, אבל זה לא הנושא כרגע לכן לא ארחיב, ורק אציין שכשהאדון דנקנר משלשל לכיסו מליונים רבים של שקלים, מעט השקלים שאני מרויח כתוצאה מאותה עיסקה (נניח שהוא מנהל עבורי את הבנק בצורה יעילה) מאבדים את כוחם היחסי יותר מאשר אם אותם מליונים, או קצת פחות מהם, היו מחולקים לאלפי אנשים. מליון אנשים שכל אחד היה זוכה במאה שקלים לא היו יכולים לגזול את חוף הים שלי בפרויקט מסוג sea and sun, או לכער את ירושלים במפלצות חולילנד‏1 למיניהן.

אבל החלק החשוב הוא שגם אם העמדה הזאת אינה רציונלית, היא חלק מהמארג הנפשי של רובנו, ולכן ראויה להתייחסות. מה שנותר הוא לשאול איך נקבעת אותה נקודה הוגנת, ולמה אנחנו, או לפחות אני, חי בשלום עם משכורתו של ליונל מסי ולא עם זאת של אלי יונס, מעבר למה שטווידלדי אמר לך. ובכן, תחושת ההוגנות נקבעת במידה רבה עפ"י השוואת העיסקה לעיסקאות דומות (מה שקרוי reference transaction) מבחינת התנאים והרווח, ואותה עיסקת ייחוס שונה לחלוטין בשני המקרים. כשרונו של האדון מסי עומד לביקורת של מליוני מבקרים קפדניים פעמיים בשבוע, ורובם מסכימים שיש לו עדיפות על פני מתחריו שמרויחים פחות ממנו, ושגם הם מרויחים הרבה יחסית לכדורגלן הישראלי בגלל כשרונם העדיף, והכי חשוב: שגם הכדורגלן הישראלי עולה על הצופה המשלם מבחינת כשרונו בצורה שאי אפשר לטעות בה. עיסקת הייחוס למשכורתו של ברק יצחקי אינה משכורתו של האוהד ג'ו עראק כי סוגי העבודה שונים באופן מהותי, ויצחקי מתוגמל על כשרון שאינו בר השואה בכלל לזה של האוהד. אצל האדון יונס קשה מאד לראות אם באמת יש לו כשרון ייחודי ונדיר, מלבד הכשרון המוכח שלו לטפס בהיררכיה האירגונית ואולי קצת מזל, ועיסקת הייחוס היא, באופן טבעי, משכורותיהם של עובדי הבנק האחרים (או עובדי צוארון לבן בכלל), חלקם לא פחות מוכשרים ממנו, לא פחות יעילים ממנו ולא פחות מסורים ממנו - לפחות בהרגשה שלנו. אולי זאת טעות להרגיש כך, אולי האדון צבי זיו באמת הרבה יותר מוכשר מהאלטרנטיבה, אבל זה לא נראה לעין ומנסיוני האנקדוטלי זה לא נכון בהרבה מקרים: במשך חיי המקצועיים הכרתי מנכ"לים מוכשרים מאד, מוכשרים למדי, בינוניים ואחד ממש גרוע.

בקיצור, אף אחד לא קונה חולצה עם התמונה של גליה מאור, אבל המון קונים חולצה עם התמונה של הפרחח הערס ההוא, ליאונרדו. עש היום יש ביקוש לפוסטרים עם התמונה של איינשטיין‏2, ואני בטוח שאם הוא היה משתכר מליונים בשעתו אף אחד לא היה מתלונן על חוסר הוגנות.
___________
1- לא טעות הקלדה.
2- אלברט, אריק - בחר את זה שקרוב לליבך
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543924
רונאלדו ?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543992
כן. כריסטיאנו. http://web.uni-plovdiv.bg/stu0705661039/Mitaka/image...
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543928
התגובה שלך גורמת לי להתחזק בדעתי שיש סתירה כלשהי בין המשטר הדמוקרטי וניהול תקין של ענייני המדינה. הדמוקרטיה מכניסה לדיון הדיוטות שמערבים כלכלה עסקים כדורגל ופוליטיקה לבלבול מוח משעשע אבל לא מועיל בהחלט.

אני ממש רציני בעניין זה. אין לי שום דבר נגד דיון של הדיוטות שאני אחד מהם כמובן. הבעיה מתחילה כאשר להדיוטות יש כח פוליטי ממשי, והפוליטיקאים מתחשבים בדעתם.

צריך לשמור אולי על המסגרת הדמוקרטית הפורמלית, אבל להקטין את ההשפעה של הציבור על מהלכי הממשלה, ושל התקשורת על הציבור.

שתי הצעות מתונות יש לי:
1. להאריך את הקדנציה של הכנסת מארבע לשמונה שנים, ולהפוך את האפשרות להפיל ממשלה לפני סוף הקדנציה לתאורטי לחלוטין.
2. להחזיר את הטלויזיה לשידורים נטולי צבע, לפחות בזמן שידורי החדשות ותוכניות התעמולה החברתיות.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543930
את (2) נממש, כמובן, ע"י מחיקון. מכיוון שיהיו כל מיני דבילים שירצו לראות במקום זה שידורי צבע באינטרנט, נסגור את האינטרנט.

אני מחכה לשמוע את ההצעות הקיצוניות שלך.

מה יתרונה של הפלוטוקרטיה על הדמוקרטיה?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543931
רציונליות.
השוק החופשי, לפחות בתאוריה, הוא מערכת מתארגנת עצמית שקובעת מחירים, מקצה משאבים, קובעת סידרי עדיפויות באופן אוטומטי ומושלם. אני מוצא בכך אסטטיקה רבה.
דמוקרטיה היא מערכת בעיתית ביותר שמובילה, כפי שנראה כרגע, את המערב לפשיטת רגל.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543935
מי קובע מהם החוקים?

אני מניח שאתה לא הולך לטעון שטעון שהשוק החופשי יכול להסדיר את עצמו ללא אכיפה. אם כן, יזמים יצירתיים יקימו מאפיות.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543937
טוב שסייגת את עצמך שלפחות בתיאוריה. כל, אבל ממש כל, הכשלונות שהובילו למשבר, הם באחריות "מיקצוענים" מתואר שני בכלכלה ובמנהל עסקים ומעלה. הן אלו שבמשרות פוליטיות והן הניהוליות. החל מגרינספן דרך רובין, סמרס, פולסון ורבים אחרים. אפילו יעקב פרנקל שלנו -סגן נשיא AIG - שכידוע לא היה לה כל חלק חלק במשבר.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543945
צפה בבקשה בסרט שבו מסביר פיטר שיף בשנת 2006, לפני המשבר, מה הסיבות למשבר. אני מדגיש - לפני המשבר. מאחר שהתאוריה צפתה מראש את הארועים יש לדעתי משקל גבוה לנכונותה.

הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543965
תמצית מזוקקת של האייל הקורא בשתי שורות ומלה אחת. כל הכבוד.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543971
אני לא מבין מה הבעיה. פשוט צריך להכריז שהדמוקרטיה, לפחות בתיאוריה, היא שיטת ממשל מצויינת (למרות שלמרבה הצער, שיטות לא דמוקרטיות כאלה ואחרות כבר תפסו מונופול על האסטטיקה, אז נאלץ לוותר על זה) ושכל הבעיות נובעות מכך שלא מיישמים אותה במלואה, על כל תג ותג.
היי, כמה תש''חיסטים פה משתמשים כל שני וחמישי בטיעון זהה עקרונית.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543933
עיקר שכחת - איסור גורף על דיבור בתדר החורג מ-‏120 הרץ במעל 20%.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543934
לדבר מותר, אבל לעצב את דעת הקהל השבוי של שידורי הטלויזיה - רצוי שלא. בכל תהליך קבלת החלטות רצוי להצמיד סמכות ואחריות, סמכות וכישורים רלוונטיים. איזה אחריות ואיזה כישורים יש לשדרני הטלויזיה ולציבור הרחב? הרי הטלויזיה היא קרקס במהותה. אתה רוצה שלקרקס תהיה השפעה גדולה על החלטות הממשלה?

אני לא חושב שצריך לבטל את הדמוקרטיה לחלוטין. אם היינו בוחרים ראש ממשלה או נשיא לתקופת כהונה אחת של שמונה שנים ללא אפשרות לכהונה נוספת, היינו מאפשרים לו להתנהל בדרך רציונלית יותר. לטיפוסים כמו שלי יחימוביץ הייתה השפעה קטנה יותר.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543938
שלי יחימוביץ' היא אולי פופוליסטית, אולם היא גם פרלמנטרית מוכשרת.

הצעת החוק שהיא העלתה הצליחה להציף את הבעיה לדיון ציבורי. דרך אגב, ההצעה נמצאת כרגע בשלבי חקיקה ראשוניים. היא צריכה לעבור עוד שני שלבי ועדות וניסוחה יכול להשתנות. יכול להיות שלא כל מי שתמכו בהצעה מסכימים לנוסחה הנוכחי. יכול להיות שיש מי שמעריכים שיוכלו לשנות את הנוסח עד להצבעה הסופית.

או סתם להפעיל לחץ על המערכת הכלכלית לפעול.

וכמובן: יש ראשי מדינות שלא יכולים להבחר שוב ופועלים בצורה רציונלית: ולדימיר פוטין [ויקיפדיה] והוגו צ'אווס [ויקיפדיה].
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543943
השילוב של פופוליסטית ומוכשרת הוא השילוב המסוכן. אני הייתי מעדיף פופוליסטית חסרת כישרון, ואולי אפילו לא פופוליסטית לחלוטין.

הבחירות צריכות למנוע מהמדינה להפוך לאוליגרכיה. יש לבחירות תופעת לוואי לא רצויה שהן מעניקה לציבור השפעה על קביעת המדיניות עצמה. צריך להקטין השפעה זו ככל האפשר. הצורך של פוליטיקאים להיות פופולריים, כאשר רוב הציבור אינו מבחין בין ימינו ובין שמאלו ונתון למניפולציות של דמגוגים, היא פשוט הרסנית.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543946
שלי יחימוביץ' בינתיים הוכיחה את עצמה כאופוזיציונרית מוצלחת. לא כל חברי הכנסת צריכים להיות שרים.

אני מנסה להבין מה רע מבחינתך באוליגרכיה. מה בדיוק ההבדל בין מה שאתה שואף אליו לאוליגרכיה?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543954
שמעתי פעם הרצאה שבה המרצה, שהוא עצמו אנרכיסט, טען שאם הבחירה היא בין דמוקטיה ובין משטר מלוכני הוא מעדיף מלוכה. המלך דומה לאדם שגר בביתו שלו ומתכוון להוריש את הבית לבנו אחריו לכן הוא דואג לתחזוקה טובה של הבנין. לעמת המלך, ראש הממשלה הנבחר הוא דייר זמני. ככל דייר זמני יעדיף לא להתמודד עם בעיות שלטיפול בהן יש מחיר (פוליטי) גבוה. בכל מקום שבו גרים שוכרים זמניים מצב התחזוקה גרוע.

אני לא מציע להתייחס להעדפה הזאת ברצינות רבה מדי, אבל צריך להודות שהיא מעוררת מחשבה.

אני שואף להקטין את מעורבות הממשלה בכלכלה.
אני רוצה שהממשלה תתנהל בצורה רציונלית ללא גרעונות, ללא מיסים מיותרים, ללא רגולציות מיותרות, ללא הדפסת כספים ע''י הבנק המרכזי.

בדמוקרטיה יש תמיד פופוליזם. הפוליטיקאים תלויים בדעת הקהל, ורוב האנשים רוצים שהממשלה תדאג להם. אנשים רוצים לקבל בחינם מה שעולה כסף. ויש כמובן דמגוגים תיקשורתיים ופוליטיים שמעודדים את הנטיה הזאת ונבנים ממנה.

אחת הבעיות הגדולות בדמוקרטיה היא כיצד לקבל החלטות נכונות בניגוד לדעת הקהל. קשה מאוד לעשות זאת. זאת הסיבה שמדינות המערב נתונות במלכודת של חובות עצומים שהן אינן יכולות ואינן מתכוונות להחזיר לעולם.

הפופוליזם וחוסר האחריות הכלכלית היא בעיה מובנית בשיטה הדמוקרטית. אני לא יודע בדיוק איך אפשר לפתור אותה במסגרת השיטה הדמוקרטית. חשבתי שאפשר להכהות את חודה ע''י הארכת הקדנציה של ממשלות וחיזוקן. יתכן שזאת הצעה לא טובה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543955
תיכף יתחילו כאן המחאות על שאתה מעלה לדיון נושאים שהתווכחו עליהם כאן ללא סוף: שוק חופשי כן או לא. הרשה לי רק להעיר מספר הערות:
א. כשאתה כותב "אנארכיסט", אתה צריך לפרט יותר- לפחות לתת את שמו שנוכל לקרוא עליו באינטרנט.

ב. אתה רוצה להפריד את הפוליטיקה נכון יותר, את העוצמה הפוליטית מהכלכלה ולא קיים דבר כזה. הכלכלה תמיד משולבת בפוליטיקה והשאלה היא איך היא משולבת ומה מידת ההשפעה שלך על הפוליטיקה. הרעיון שמשטר שהוא יותר אוליגרכי -זה מה שבסופו של דבר אתה רוצה- הוא יותר יעיל ממשטר דמוקרטי יותר- טעונה הוכחה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543956
האם אתה מבין מה פירוש כלכלה ללא גרעונות וללא הדפסת כספים ? או שזה פשוט נשמע יפה ?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543972
אני מקווה שאני מבין. אם יש לך תובנות משלך, אשמח אם תשתף אותי ואת שאר הקוראים.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543978
בוא נבהיר קודם את המושג "ללא גירעון" - האם הבנק המרכזי יחוייב להמצא תמיד ביתרת זכות במטבע מקומי ?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543957
כתבת מה אתה לא רוצה. לא כתבת מה אתה כן רוצה. הטענה המקובלת היא שהדמוקרטיה היא שיטה גרועה, אבל אנחנו פשוט לא מכירים שיטה יותר טובה. טענות דומות על כך שדמוקרטיה גוררת פופוליזם, ימיהן כימי הדמוקרטיה. נדמה לי שאיציק ש. ציטט כאן לא מזמן אמריקאי מהמאה ה־18.

החסרון הברור בהצעה שלך: לא יהיה למנהיגים תמריץ להתנהג בסדר. הם רק צריכים איכשהו לשרוד, להמשיך לקבל את המשכורת, ואחריהם המבול.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543976
אני לא סתם מקטר על הדמוקרטיה. אני חושש שלאורך זמן השיטה לא עובדת מסיבות המובנות בשיטה עצמה.

אני לא מתכוון לבעיות אסטטיקה כמו מפקדי ארגזים. הבעיה היא לא שלציבור אין אמון ביושר של הפוליטיקאים, ולפוליטיקאים אין אמון באינטיליגנציה ובבגרות של הציבור. מדינה יכולה להמשיך להתקיים גם אם ערוצי התקשורת שלה שיטחיים וולגריים, והויכוח הציבורי הוא אוסף של התלהמויות, הכפשות, ועיסוק בזוטות.

הבעיה היא שהמדינה הדמוקרטית כנראה אינה יכולה להתנהל לאורך זמן מבחינה כלכלית בדיוק כמו המדינה הסוציאליסטית.

התקלה נובעת מליבה של השיטה הדמוקרטית - בכוחו הפוליטי של הציבור. לציבור יש עניין לגרום למדינה לדאוג לצרכיו. לציבור יש כח פוליטי לאלץ את המדינה לתת לו בחינם משאבים שאינם מצויים ללא הגבלה. התוצאה הפוליטית היא פופוליזם, האידאולוגיה של מדינת הרווחה, הנטיה להבטיח לאזרחים בטחון במציאות שאין בה בטחון.

המדינה מעלה מיסים כדי לממן את הוצאותיה הגדלות, אבל מיסים לא פופולריים וגם מדכאים צמיחה. לכן הממשלה מנפיקה אג''ח, ומגדילה את החוב שלה. הכוחות האחראיים מנסים לגרום למדינה להתנהל בתקציב גרעוני, אבל לא להגדיל את שיעור החוב ביחס לתל''ג. הנסיון הזה מצליח לתקופות מוגבלות, גם עלית הפריון מסיעת להגדלת התל''ג, אבל בסופו של דבר אם כתוצאה מצורך לממן מלחמה, או ''להמריץ'' את הכלכלה בזמן משבר כלכלי - הגבולות נפרצים.

גרעונות, חובות הולכים וגדלים, הדפסת כסף כדי לממן חובות או להוריד את הריבית על חובות, ואינפלציה. לבסוף היפר-אינפלציה או פשיטת רגל. זה כנראה המשבר שהמערב עומד בפניו בימנו.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543977
זכות בחירה כללית קיימת במדינות רבות מאז תחילת המאה העשרים.

הבעיה הבסיסית שתארת: "לכרובי יש עניין לגרום למדינה לדאוג לצרכיו. לכרובי יש כח פוליטי לאלץ את המדינה לתת לו בחינם משאבים שאינם מצויים ללא הגבלה." קיימת גם בשיטות אחרות (עבור ערכים מתאימים לכרובי). באירן הכוח נמצא אצל משמרות המהפכה. ברוסיה הקומוניסטית זו היתה המפלגה הקומוניסטית. ברפובליקת בננות זו חברת הפירות האמריקאית.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543979
זה סוג של אד הומינם? זה לא רלוונטי שבשיטות אחרות יש בעיות. בדמוקרטיה יש בעיה, וזו הבעיה שלנו מפני שדמוקרטיה היא השיטה שלנו.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543988
ארה"ב היא דמוקרטיה זה 234 שנים והיא לא פשטה את הרגל. איך אתה מסביר זאת?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544002
דמוקרטיה הפכה עסק מלחיץ ואינטנסיבי רק עם התפתחות התקשורת האלקטרונית. במאה ה-‏19נשיאים אמריקאים לא חיו באווירה של דמוקרטיה בזמן אמת, לא היו צריכים להתמודד עם דעת הקהל בכל רגע ורגע. מאזן הכוחות בין השלטון לציבור נטה במידה רבה לצד השילטון. ראה את המלחמות שארה"ב ניהלה במאה העשרים. מה עוצמת השילטון לנהל מלחמה מעבר לים כיום, לעומת הקורבנות העצומים שהשילטון היה יכול לתבוע מהציבור האמריקאי במלחמות העולם.

לעצם העניין, ארה"ב הופכת למדינת רווחה ארופאית, הבנק המרכזי לא מוכן להרשות האטה כלכלית, ולכן שומר על ריבית נמוכה, בקיצור המודל הידוע של המדיניות הפופוליסטית.

ארה"ב מממנת את החוב שלה באמצעות העולם כולו, וכשחוטבים עץ עבה כל כך לוקח זמן. מי שמתבונן בגרף של חוב האמריקאי מבין שארה"ב לא מתכוונת להחזיר חובות. אני לא חושב שהיא תפשוט רגל - היא תבחר באינפלציה. אני לא חושב שממשלת ארה"ב תפנה לממשלות סין או יפן (או ישראל) ותודיע להם שהיא מצטערת מאוד אבל הם לא יוכלו לפדות את אגרות החוב שלהם מפני שלארה"ב נגמר הכסף. ארה"ב תדפיס דולרים, ותשלם כל התחייבות שלה בדולרים מודפסים עד הפרוטה האחרונה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544017
לשלטון יש עוצמה גם היום. העובדה שהשלטון האמריקאי הצליח לשכנע את הצבור לנהל במקביל שתי מלחמות שדי קשה לראות איך הן מגינות על ארה"ב ושעלו באלפים רבים של חיילים אמריקאים ובסכומים שהיו יכולים לצמצם את הגרעון האמריקאי במדה רבה היא עדות לכך, לא ראיה לכיוון ההפוך. אילו היתה מתרחשת מלחמה כמו מלה"ע היום היית רואה שגם מלחמה כזו ניתנת לניהול היום. בשנות התשעים גם מנהיגים כמו רבין וברק סברו שהצבור בארץ לא יהיה מוכן יותר לנהל מלחמות; בעשור הנוכחי ראינו שכשהוא חושב שזה מוצדק הוא מוכן לעשות זאת. למרות חששותיהם של ראשי צה"ל, הצבור היה מוכן לספוג נפגעים בחומת מגן, לבנון 2 ועופרת יצוקה - הוא רק לא היה מוכן שזה יקרה בלי להשיג מטרות.

ארה"ב לא הופכת לשום מדינת רווחה אירופית. היא מוכנה לממן טיפ-טיפה יותר מתוך החשבון העצום והמנופח של הרפואה שלה. זה שינוי די זניח, במאזן הכללי של הדברים. ארה"ב לא נמצאת בחובות כי היא מוציאה יותר מדי על רווחת האזרח אלא כי היא גובה פחות מדי מהאזרח המרוויח.

אם היא תבחר באינפלציה זה שווה ערך להטלת מס. אני מאמין שבמצב משברי גם העלאת מסים תתקבל שם בהבנה, כשם שכאן הצבור קיבל את הפגיעה בזכויות הפנסיה שלו והעלאת גיל הפרישה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544023
אין לי ספק שהציבור האמריקאי יקבל את ההתרוששות שלו בהבנה. אתה יכול לספר איך הציבור בישראל קיבל בהבנה את רפורמת הפנסיות למר נתניהו. הוא היה צוחק צחוק מהול בדמעות. זה נגמר בשבילו ב12 מנדטים כזכור. מבחינת דימויו הציבורי זה לא יגמר עד יום מותו.

ביחס לארה"ב אני לא רוצה להכנס לויכוח הסטוריוסופי על השינוי בכושרה של לנהל מלחמות. צריך אולי להתבונן ביחס ביו התעוררות שיח "אסטרטגית היציאה" ומספרי האבדות.

ההתנהלות הכלכלית בארה"ב ידועה היטב. מתחילת המאה העשרים ועד עכשיו תקציבי הממשלה, המיסים, החוב ביחס לתל"ג, והזכויות הסוציאליות גדלו. אתה יכול לקרוא לכך איך שאתה רוצה, ולהתיחס ערכית איך שאתה רוצה, אבל אלה הנתונים.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544028
"מבחינת דימויו הציבורי זה לא יגמר עד יום מותו"? אתה מדבר על האדם שהציבור בחר בו לפני שנה לנהל את המדינה?

אגב, שנים עשר המנדטים לא היו קשורים כלל להשגים הכלכליים שלו (או העדרם) אלא ליציאה שלו נגד ראש ממשלה לא מוצלח במיוחד אבל פופולרי להפליא.

כשאתה נכנס למלחמה שלא היית צריך להכנס אליה, העובדה שמתעורר בכלל שיח "אסטרטגית יציאה" במקום השיח שנעדר על (אי) אסטרטגיית הכניסה היא ראיה לכוחו של השלטון. ג'ורג' בוש הצליח להכניס את ארה"ב למלחמה מיותרת לחלוטין בעיראק פשוט כי הוא החליט; העובדה שלקח להם כל כך הרבה זמן לקלוט את זה (ורבים לא קולטים עד היום) מראה כמה כוח יש לשלטון לעצב את התודעה.

לגבי הנתונים שאתה מתאר, הם רחוקים מלהיות מדויקים. קח למשל את החוב ביחס לתמ"ג; החוב הזה היה בשיא היסטורי לאחר מלחה"ע ואחר כך ירד באופן מתמיד עד 1980 (אז הגיע לכ-‏30%). עם כניסתו לתפקיד של הכהן הגדול של "ממשלה קטנה שלא מתערבת ולא נותנת שרותי רווחה", מר רייגן, הוא התחיל לטפס עד שהגיע לכ-‏70% בסוף תקופת בוש האב. בתקופת הדמוקרט קלינטון הוא נעצר והחל לרדת; עם כניסתו של בוש הבן לתפקיד הוא ירד ל-‏58%, אבל בוש המשיך את המסורת והעלה אותו חזרה לכ-‏70%, ובנוסף תרם לנו משבר כלכלי שגורם להמשך העליה גם היום. בקיצור, הטענה כאילו יש איזו עליה רציפה בנתון הזה פשוט אינה נכונה. גם היום הוא נמוך בהרבה ממה שהיה פעם, והעליה בו לא היתה בתקופות של דמוקרטים מחלקי-שרותים אלא של רפובליקאים מקצצי-מסים. אגב, השעור הכולל של מסוי יחסית לתוצר נשאר די יציב מאז אמצע שנות הארבעים, ולא כפי שאתה מתאר - ראה כאן למשל:
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544060
נכון, משנות החמישים שיעור גבית המס ביחס לתוצר קבוע פחות או יותר. אבל אם תתבונן בגרף הוצאות הממשלה ביחס לתוצר לכל אורך ההיסטוריה של ארה"ב, תראה מגמה ברורה של עליה. המגמה הזאת מתחזקת בדיוק במהלך המאה העשרים שבה הדמוקרטיה נכנסת להילוך גבוה יותר.

נתון רלוונטי נוסף הוא הגידול בהוצאות החברתיות ביחס לתוצר:
התקשורת האלקטרונית, ובמיוחד הטלויזיה, חושפים את הציבור בזמן אמת למצוקות ולפוליטיקה פופוליסטית שמאשימה את הממשלה בכל דבר ודורשת סיוע וחילוץ מיידיים. אפילו במקרים של שיטפון או דליפת נפט, הנשיא נמדד מיד באופן שהוא "מטפל" בבעיה. אם הציבור מתרשם שהנשיא מתעצל קצת בהתערבות והקצאת תקציבי סיוע - אבוי למעמדו הציבורי.

אני חייב להעיר שהליכוד, מפלגתו של מר נתניהו זכתה רק ב 26 מושבים, ובלי שום קשר לשאלת היחס בין 27 ו 26 (שהיא חלק מההתלהמות המקובלת), רוב הציבור בהחלט לא בחר במר נתניהו. מספיק לקרוא קצת בטוקבקים המלווים כמעט כל מאמר שמזכיר את מר נתניהו כדי להתרשם שהציבור לא שכח ולא סלח. מה שקרה לנתניהו הוא תמרור אזהרה לכל פוליטיקאי שינסה לעצור גלישה של המדינה לפשיטת רגל לפני שמגיעים לסך התהום עצמה והציבור יכול לראות את התנינים ממתינים למטה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544110
אני מסכים שיש עליה, אבל מגמת העליה לא מתחילה (כפי שתארת קודם) מהפופוליזם של התקשורת האלקטרונית אלא מאמצע שנות השלושים, כלומר הניו-דיל. המערכת האמריקאית הגיעה למצב שהצבור האמריקאי לא היה מוכן לסבול, והיא שינתה כיוון. זה לא הפך אותה למדינת רווחה בנוסח האירופי, רק למדינה קפיטליסטית קצת פחות קיצונית.

הנשיא בהחלט צריך להמדד (גם) על האופן בו הוא מטפל באסונות - בין אם הם מעשה ידי אל-קאעדה, הוריקן או BP. אם עיר מרכזית בארה"ב מוצפת, הנשיא צריך לטפל בזה. אם מפרץ מקסיקו מוצף בנפט ו-BP לא מצליחה להשתלט על הדליפה הנשיא צריך להפעיל את חיל ההנדסה או כל כוח אחר שברשותו כדי לעצור את זה. נשיא לא נבחר כדי לשבת בחדר הסגלגל, להתבונן באסונות על מרקע ה-CNN ולצקצק בלשונו אלא כדי לפעול.

על אף העובדה שאין לנו היום, לשמחתי, בחירות ישירות לראשות הממשלה, הצבור בהחלט בחר בנתניהו. אם טוקבקים הם הקריטריון שלך, אז "הצבור" (כלומר אלה ששנאו אותו כל הזמן) לא שכחו ולא סלחו לו גם על רצח רבין - אישום קצת יותר חמור. למרות זאת, בכל סקר דעת קהל שנערך כאן בשנים האחרונות הוא חוזר ומופיע כמי ש-"הצבור" רואה כמועמד המועדף לראשות הממשלה. אגב, את הצעדים ההם הוא ביצע כשהמדינה היתה קרובה למדי לפשיטת רגל והצבור בהחלט היה יכול לראות את התנינים.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544032
מה שיפה באינפלציה זה שהיא מס שמוטל לא רק על אזרחי ארה''ב אלא על כל מחזיקי האג''ח הממשלתיות, כך שאזרחי ארה''ב אמורים להעדיף אותה על פני העלאת מסים.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544102
בלי ספק, אם כי כדאי לזכור שיש לאינפלציה גם עוד השלכות פחות נוחות. האמת היא שיש משהו אפילו יותר טוב: פיחות. זה דופק את כל הזרים ופוגע רק מעט בתושבי ארה"ב (סחר חוץ מהווה רק כעשרה אחוזים מהקף התמ"ג האמריקאי). הבעיה היא שקשה יותר לבצע את זה, בפרט לנוכח ההתנגדות הסינית העיקשת.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544134
איך מבצעים פיחות כאשר המסחר במט"ח חופשי, אם לא ע"י תהליכים אינפלציוניים?
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 544209
אפשרות אחת היא להצליח סוף סוף לשכנע את הסינים שיהפכו את הסחר ביואן (או איך שקוראים לו היום) לחופשי. זה יחולל פיחות מרשים מאד מול היואן. בכל מקרה לא התכוונתי לזה במלוא הרצינות.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543989
זה לא אד־הומינם. סתם בחרתי שם. רק עכשיו הבנתי שהוא היה יכול להתפרש בטעות גם כ:
הנקודה הבסיסית: הטענה "בדמוקרטיה יש בעיה" היא טענה עם ותק. משום מה הדמוקרטיות הצליחו להסתדר יותר טוב משיטות ממשל אחרות. לכן אני נוטה לפקפק בקביעתך הנחרצת.

טענה אחרת: אם השלטון לא יהיה בידיה של המדינה, מישהו אחר יחזיק בכח. מכאן שהמדינה חייבת לפחות לממן את הצבא והמשטרה.
הדרך להגנום רצופה כוונות טובות 543974
הבעייה היא שזה מדרון חלקלק שמוביל מהר מאוד לדברים הרבה יותר גרועים מאלו שתה מתאר.

פתרון עדיף בעיני הוא העלאה של רמת ''החוכמה הממוצעת'' של הציבור באמצעות חינוך, וטיפוח תרבות של דיון ציבורי ענייני ובוגר. בהינתן בסיס כזה השיטה הדמוקרטית תפרח.
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • תשע נשמות
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • תשע נשמות
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • תשע נשמות
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • תשע נשמות
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האייל האלמוני
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • תשע נשמות
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יוסי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יוסי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האייל האלמוני
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יוסי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יוסי
  אני מתחיל להבין למה אסור להסביר בדיחות • אינקוגניטו
  אני מתחיל להבין למה אסור להסביר בדיחות • יוסי
  במקרה או שלא במקרה • אינקוגניטו
  במקרה או שלא במקרה • יוסי
  במקרה או שלא במקרה • איציק ש.
  במקרה או שלא במקרה • יוסי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • תשע נשמות
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שיימוס
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • לא חרדי ולא עורך דין
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • לא חרדי ולא עורך דין
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אסף רומנו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ידידיה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • טווידלדי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • easy
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יוסי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • טווידלדי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האייל האלמוני
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • העלמה עפרונית
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • העלמה עפרונית
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • העלמה עפרונית
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  מושגי יסוד כמו מה? • העלמה עפרונית
  מושגי יסוד כמו מה? • האייל האלמוני
  מושגי יסוד כמו מה? • העלמה עפרונית
  מושגי יסוד כמו מה? • צפריר כהן
  מושגי יסוד כמו מה? • ירון
  מושגי יסוד כמו מה? • העלמה עפרונית
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יוסי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • לא חרדי ולא עורך דין
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך לסלרה רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שיימוס
  הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם • לא חרדי ולא עורך דין
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • איציק ש.
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • uri_david86@hotmail.com
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אורי דויד
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אורי דויד
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אורי דויד
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אורי דויד
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • איציק ש.
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירדן ניר-בוכבינדר
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירדן ניר-בוכבינדר
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • העלמה עפרונית
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • ראובן
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • ראובן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • ראובן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • האייל האלמוני
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • עדי סתיו
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • איציק ש.
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • עדי סתיו
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • איציק ש.
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • איציק ש.
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • איציק ש.
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • אפופידס
  על הילדות בעמנואל • אנטילופה
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • אפופידס
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • אפופידס
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • אפופידס
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • אפופידס
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • עדי סתיו
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  על הילדות בעמנואל • ידידיה
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • אסף רומנו
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • תשע נשמות
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • עדי סתיו
  על הילדות בעמנואל • תשע נשמות
  על הילדות בעמנואל • איציק
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • האייל האלמוני
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • האייל האלמוני
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • האייל האלמוני
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • האייל האלמוני
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • האייל האלמוני
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • עדי סתיו
  על הילדות בעמנואל • האייל האלמוני
  על הילדות בעמנואל • אסף רומנו
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • אסף רומנו
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • אסף רומנו
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  עופר עיני הוא מזכיר... • אסף רומנו
  עופר עיני הוא מזכיר... • צפריר כהן
  עופר עיני הוא מזכיר... • צפריר כהן
  עופר עיני הוא מזכיר... • ידידיה
  עופר עיני הוא מזכיר... • אסף רומנו
  עופר עיני הוא מזכיר... • יהונתן אורן
  עופר עיני הוא מזכיר... • אסף רומנו
  עופר עיני הוא מזכיר... • יהונתן אורן
  עופר עיני הוא מזכיר... • אסף רומנו
  עופר עיני הוא מזכיר... • יהונתן אורן
  עופר עיני הוא מזכיר... • אסף רומנו
  עופר עיני הוא מזכיר... • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  על הילדות בעמנואל • יהונתן אורן
  אף אחד לא זורק אותך. • דורון הגלילי
  אף אחד לא זורק אותך. • יהונתן אורן
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • ידידיה
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • ידידיה
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • ידידיה
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • איציק ש.
  על הילדות בעמנואל • עדי סתיו
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • ירדן ניר-בוכבינדר
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • חשמנית על מונית
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • צפריר כהן
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  לגבי החרדים האשכנזים • אינקוגניטו
  לגבי החרדים האשכנזים • ידידיה
  לגבי החרדים האשכנזים • אינקוגניטו
  לגבי החרדים האשכנזים • ידידיה
  לגבי החרדים האשכנזים • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • אפופידס
  על הילדות בעמנואל • חשמנית על מונית
  על הילדות בעמנואל • אפופידס
  על הילדות בעמנואל • נועה ו
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • חשמנית על מונית
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • חשמנית על מונית
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • המסביר לצרכן
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • רון בן-יעקב
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • רון בן-יעקב
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • תשע נשמות
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  על הילדות בעמנואל • תשע נשמות
  על הילדות בעמנואל • שוקי שמאל
  והנה הוכחה ''מדעית'' • אינקוגניטו
  על הילדות בעמנואל • טווידלדי
  על הילדות בעמנואל – מה השתנה? • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוקי שמאל
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האייל האלמוני
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אפופידס
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • אפופידס
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • דורון הגלילי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • העלמה עפרונית
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • העלמה עפרונית
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האייל האלמוני
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • המסביר לצרכן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • איציק ש.
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • איציק ש.
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוטה הכפר הגלובלי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ירון
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוטה הכפר הגלובלי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • איציק ש.
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שוטה הכפר הגלובלי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • איציק ש.
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ידידיה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • ידידיה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • האלמוני המזוהה
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • איציק ש.
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • שיימוס
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  אני רק שאלה: • יוסי
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • צפריר כהן
  הדרך להגנום רצופה כוונות טובות • יהונתן אורן
  x 50 • ירון
  x 50 • ירדן ניר-בוכבינדר
  x 50 • האלמוני המזוהה
  x 50 • שיימוס
  x 50 • ירון
  x 50 • צפריר כהן
  x 50 • נועה ו
  x 50 • ירון
  x 50 • צפריר כהן
  x 50 • ירון
  x 50 • ירון
  x 50 • צפריר כהן
  x 50 • נועה ו
  x 50 • ירון
  x 50 • טווידלדי
  x 50 • אינקוגניטו

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים