הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 545310
נגד בחיל המודעין האמריקאי שמשרת בעירק נעצר אחרי שהודה שהוריד 260,000 מסמכים של משרד החוץ בכוונה לפרסם אותם. הוא גם מואשם שהדליף לוויקיליקס וידאו מרשיע של התקפת הליקופטרים בבגדד שהביאה למותם של 12, כולל שני עובדים של רויטרס.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 545314
מאתיים ושישים אלף? וואו, לבחור הזה יש הספק.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 545545
בעידן הדיגיטלי זה יכול להיות בלחיצת כפתור אחת, לא? וכך גם הפרסום, אם מוותרים על עריכה.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 545569
תאר לך שהיו יכולים לתבוע אותו על הפרת זכויות יוצרים. שם יש משמעות למספר המסמכים.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 545579
חוקרים של הפנטגון מנסים לאתר את הבעלים של ויקיליקס מחשש שפרסום המסמכים יגרום נזק רציני לבטחון הלאומי. אבל לא ברור איך הם יכולים למנוע פירסום מאתר החשיפות שלמעשה ממוקם בשבדיה.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 545608
לא קראתי את הכתבה, אבל הנה רעיון: שלמו לו הרבה כסף.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554293
ויקיליקס עלולים לפרסם מחר 500,000 מסמכים, ובנאט"ו חוששים לאבדן חיי אדם. אני שב ותוהה אם לא ניתן לקנות את המסמכים בכמה עשרות מליוני דולרים.

הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554404
זה יעמיד את הקונה בעמדת נסחט תמידי.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554407
אתה מתכוון לסחיטה עתידית מצד המוכר לגבי אותם המסמכים, או סחיטה ממקור אחר?
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554414
ראשית, הטענה שהמסמכים יסכנו חיי חיילים טעונה הוכחה. גם לגבי מסמכי הפנטגון בזמנו נטענו טענות דומות. יתכן ויצטרכו לבצע מספר שינויים כדי למנוע את הסכנות הללו. מה שמרגיז את האמריקאים ושאר המשתתפים בעיראק ובאפגניסטן, שהמאמצים שעשו להוצאת התקשורת מהמלמות - קרסו. אני מעריך שהאינפורמציה שהטליבן, איראן ואחרים שם יוכלו להפיק מהמסמכים, מטרידה פחות את המימשל מאשר האינפורמציה על המלחמות הללו שנחשפה לציבור האמריקאי והעולמי והמבוכה שנגרמה להם.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554418
הטענה שלממשל האמריקאי יותר אכפת מיחסי ציבור מאשר מחיי החיילים היא חמורה מאוד. יש איזשהו בסיס להערכה שלך, או שזו סתם תחושת בטן המתאימה להשקפת עולמך‏1?

___
1. המשפט הזה הוא יופומיזם.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554421
אני פשוט אינני חושב שהדלפת המיסמכים היא סכנה גדולה לחיילים, על כל פנים, אם המימשל חושב שהדברים מסכנים את החיילים, שישנו את הדרוש שינוי וינטרלו את הסכנות. מה שסיכן ומסכן את החיילים הן המילחמות המיותרות האלו עצמן. עכשיו מתחילה להתנהל המלחמה על פרשנות והמיקוד לגבי המסמכים. ינסו למקד את תשומת הלב בבחישתה של איראן בעיראק- כל זה כדי להסיח את הדעת מהאמת, והאמת מאד פשוטה: מי שעשה את כל הבלגן הזה היתה ארה"ב כשפלשה לעיראק והרסה את המדינה הזאת.
הבסיס לדברי היא הכרות ארוכת ימים עם המיתוס של הסכנה האיומה שבגילוי סודות המדינה. נכון שיש אי אלו עניינים שגילויים יכול לפגוע במדינה: הדלפת שמות של סוכנים, תכניות מלחמה בזמן מלחמה ועוד דברים מסוג זה. סיפורים על זוועות אינם סודות כאלה; גילוי הסיפורים הללו רק תורם. אם היתה מתגלה הקונספירציה לקידום הפלישה לעיראק, אולי לא היתה מתבצעת הפלישה.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554425
השאלה היא כמובן, *למה* אינך חושב שאין סכנה בפרסום כל מאות אלפי המסמכים האלה, ואין בהם אפילו מסמך אחד שיכול לסכן אפילו חייל אחד, שלא לדבר על חיי עיראקים (ששגשגו תחת סדאם חוסיין ומשטרו הנאור עד שבאה ארה"ב והרסה, כמובן).
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554433
אינך חורג מדרך התגובות הלא ענייניות שלך- הסרקסטיות כביכול, עם הרמז העבה שמותר לארה"ב לפלוש למדינה ולפרק אותה בגלל שהיה בה רודן שהפסיק להיות ממושמע. כמובן שאתה מקבל בלב שלם את הסיבות של קיום נשק להשמדה המונית וכשזה לא נמצא, אתה גם מקבל את הטענה שמותר לארה"ב לפלוש למדינה כדי להביא לשם את בשורת הדמוקרטיה. כמובן שאתה נסחף לדמגוגיה ומעוות את דברי כדרכך בקודש. "ואין בהם אפילו מסמך אחד שיכול לסכן אפילו חייל אחד". איך לא הבחנתי שכתבתי את המשפט הזה? וואלה אתה מדייק בהבנת דברי!
התועלת שבגילוי הפרטים שהמסמכים מגלים רבה לאין ערוך מסיכון מספר חיילים אמריקאים שאינם צריכים להיות שם בכלל.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554434
אינך חורג משיטתך: להמציא דיונים ולנהל אותם עם עצמך, ואז לכעוס נורא על הצד השני שלא מתווכח בהתאם לשיטתך. הנקודה שהעליתי, שכמובן שהתעלמת ממנה לחלוטין, הייתה שלומר שהפלישה לעיראק "הרסה" את המדינה, זה להתעלם ממצבה *לפני* הפלישה לעיראק (אגב, הדבר המשעשע הוא שלשיטת מקורות חביבים עליך, כמו ה-Counterpounch, הסנקציות על עיראק הובילו למליון ילדים מתים. נעזוב את זה שזה נתון שקרי, אבל כיוון שמספר העיראקים שנהרגו אחרי הפלישה קטן הרבה יותר ממליון , אז לשיטת קאונטרפאנצ' כנראה עדיף היה להם שיפלשו - פחות הרוגים מסנקציות...).

בכל מקרה, אתה כתבת "אני פשוט אינני חושב שהדלפת המיסמכים היא סכנה גדולה לחיילים". עכשיו אתה אומר, "התועלת שבגילוי הפרטים שהמסמכים מגלים רבה לאין ערוך מסיכון מספר חיילים אמריקאים שאינם צריכים להיות שם בכלל". שזה טיעון אחר לגמרי, לאמור: זה כן מסכן חיים, אבל זה של אמריקאים שלא צריכים להיות שם, והמסמכים מקדמים את זה, אז מ'כפת לי.

אכן, פלא שהאמריקאים לא מקבלים את הגישה הזו.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554435
האמריקאים לא הראו שחיילים שלהם נהרגו באפגניסטן ואפילו הודו שחשיפת המיסמכים הקודמת לא ממש סיכנה אותם.
אתה נגררת לסיכון של חיי חייל אמריקאי אחד. הסיכון של חייל אמריקאי אחד הוא בעצם נוכחותו שם. שום אתה ממשיך לעוות את דברי: אפילו אם חשיפת המסמכים מסכנת חיי חיילים אמריקאים - התועלת בחשיפתם רבה יותר. יתכן שחשיפתם תקצר את נוכחות הצבא האמריקאי באפגניסטן ועיראק ואפילו תחסוך קורבנות.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554436
ייתכן גם שחשיפתם תגרור להקמת מדינה יהודית על הירח. אין שום אפשרות להוכיח שלא.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554438
כידוע הירח עשוי מגבינה והוא חלבי , רק אם היהודים כולם יעברו לצמחונות אפשר יהיה להתחיל לדון ברעיון.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554508
וואלה יופי. אין גם שום אפשרות להוכיח שכן. מה בעצם רצית להגיד בפתיל הזה?
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554507
שאלה טובה יותר היא *למה* מקבלים כמובן מאליו את הטענה שיש סכנה בפרסום כל מאות אלפי המסמכים האלה, מבלי שחובת ההוכחה תהיה על הטוענים את הטענה. אילו ראיות סיפק הצבא האמריקני לכך שהמסמכים מסכנים את חיי החיילים? מהם המקרים הידועים לנו שמחזקים את הטענה שפרסום המסמכים סיכן ואף פגע בחיי חיילים אמריקנים? האם אתה מסוגל בקלות למצוא אפילו דוגמא קונקרטית אחת, מהעולם האמיתי, שתומכת בטענה הזו?
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554509
דובר על שמות של משת''פים עיראקיים שמוזכרים במסמכים.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554511
דוגמאות לכך שחשיפה של מסמכים מסווגים פוגעת בבטחון?

דוגמאות לכך שפגיעה בבטחון מסכנת חיים?

דוגמאות לכך שלא פשוט לדעת מהי בדיוק הפגיעה האפשרית ממסמך ושהחושף נוטה במקרים רבים להיות אופטימי מדי?

אתה מסכים איתי על כל אחד מהשלושה בנפרד באופן כללי?
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554514
כשישבתי בארכיון של הצבא הרודזי, צבא שלא קיים מאז 1980, היו תיקים שהותר לי לעיין בהם בתנאי המפורש שלא מצטטים שמות. לא היה בתיקים שעיינתי ולו פשע מלחמה אחד; אבל הייתה האפשרות הסבירה מאוד (למרות שעברו שלושים שנה) שקרוביו של איש גרילה שנהרג בקרב ינסו לנקום באלה שהרגו אותו (ודברים כאלה כבר קרו). כנ"ל מן הסתם אצל העיראקים. בדומה לכך, חשיפת שמו של משת"פ עיראקי, בלי שום קשר לפשע מלחמה, בוודאי מסכנת את חייו.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554515
ובוודאי מסכנת חיילי חיילים אמריקאים, משום שאם יוודע שארה''ב חושפת שמות משת''פים, לא יהיו משת''פים. ואם לא יהיו משת''פים, יחסר מידע. ואם יחסר מידע, מבצעים יהיו יותר קשים לביצוע ויגזלו חיי חייל-אמריקאי רבים יותר.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554545
משום מה את מקבלת את נוכחות הצבא האמריקאי ברחבי העולם כדבר מובן מאליו. ארה"ב לא היתה צריכה להיות לא בעיראק ולא באפגניסטן. הדבר נעשה כביכול במלחמה נגד הטרור העולמי, אך למעשה שתי הפלישות הללו הן מגביר הטרור מספר 1. שוב, לגבי המשת"פים: אם לא היו שם חיילים אמריקאיים ממילא לא היתה בעיה למשת"פים.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554557
אז בקיצור, נחזור שוב: הטענה שלך שלדעתך זה לא מסכן חיים איננה נכונה, אלא שחיי מי שמשתף פעולה עם ארה"ב או פועל בשירות הממשלה העיראקית לא חשובים בעיניך ואם הם מתים - מגיע להם.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554572
אני יוצאת מנקודת הנחה, שהאמריקאים עושים מה שהם חושבים שטוב לאמריקאים. ומן הסתם, במקרה כזה, אין לאמריקאים שום סיבה לסכן את חיי חייליהם, נמצאים שם בצדק או לא, בשם הצדק הפואטי העליון.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554589
אני מתייחס ל''הבנה'' שמייחסים כאן לחששות של האמריקאים. יש לי הרושם שאם נעשה רשימה של מדינות תוקפניות שהשתלטו על מדינות אחרות במאה השנים האחרונות - לא נמצא הרבה ''הבנה'' לבעיות של הכובש. בעיקר לצורך לשמור על חיי המשת''פים.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554592
האם למשטרה יש זכות מוסרית להפעיל עבריינים בתור משת"פים?
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554594
מה שאתה טוען הוא שהאמריקאים בעיראק (גם אנחנו ביו"ש) כמו המשטרה בתל אביב ובניו יורק? אינני חושב כך.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554596
לוחמי החרות האמריקאים בסה''כ באו לסלק מאפגניסטן את הכובשים הפשטונים שדכאו את בני המיעוטים האזרי והטג'יקי. בעירק הם באו להציל את הכורדים והשיעים מידי הדיכוי הסוני. כמובן שלצורך כך מותר להם להרוג קצת (רק לפי ההגיון שהפעלת כרגע. בד''כ זו אינה דעתי).
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554599
פרשנות מאד מעניינת של ההגיון שלי. למה לא פלשו לרוסיה להציל את הצ'צ'נים מידי הרוסים? ארה"ב יכולה לשפר את העולם רק באופן מוגבל וגם את זה היא איננה מעוניינת לעשות. המושל האמריקאי הראשון של עיראק-ברמר- כינס מיד לאחר הכיבוש גורמים שונים להתייעצות; נדמה לי שאת השיעים-סיסטני-הוא לא הזמין . מאוחר יותר הוא נאלץ להדבר עימו. היות שאתה כמובן לא כתבת את מה שכתבת ברצינות, לכן אינני מבין למה התכונת.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554512
אם פורסמה זהותו של חייל שהיה אחראי לחיסול משפחה, שידאגו להרחיק אותו מהאיזור . אם העיראקים או הטאליבן ינסו לפגוע בו אישית - זהו מחיר הפשע. עד עכשיו הצבא הוא מטריה טובה שתחתיה אפשר לבצע פשעים אינקוגניטו (סלח לי אינקוגניטו-לא אליך התכוונתי). בכלל לא יזיק-גם אצלנו- שחיילים ומפקדים ידעו שהאחריות היא אישית ויש סכנה בביצוע פשעים.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554516
אני דווקא יותר בכיוון של עונש מאסר. לא ידעתי שאתה נמנה על תומכיו של עונש המוות.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554542
וללא משפט.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554422
אני לא יודע אם איציק התכוון לדוגמאות הללו, אבל שווה לבחון את המיקרה הטראגי של פאט טילמן, וגם את סיפורה של ג'סיקה לינץ'. בנוסף, חשיפתה הלא חוקית של סוכנת הסיאיאיי ואלרי פליים. אלא שלא ברור אם הסיפורים האלה מחזקים את טענת ה"איכפתיות", דווקא בגלל שמדובר במקרים מיוחדים ולא במדיניות גורפת. מנגד, המאמץ הגדול של ממשל בוש לייחצן את המלחמה, כמו תשלומים סודיים לעיתונאי בכיר ששתל במשך חודשים הודעות ופרשניות לטובת המלחמה, הקמת מחלקה סודית בפנטגון שמטרתה "שיווק" המלחמה (אם תרצה, גם סיפורים כמו אי-מיגון ההאמרים הצבאיים), ואולי אפילו עצם הסטת המאמץ הצבאי מאפגניסטן לעירק ב-‏2003, יכולים כן לחזק את "האיכפתיות".
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 554423
ואתה באמת מאמין לפלסטינאית הזו?

אבל ברצינות: אף אחד משלושת המקרים אינו דוגמה לטענה שלממשל האמריקאי יותר אכפת מיחסי ציבור מאשר מחיי החיילים.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 557628
עשויים? עלולים?

בכל מקרה, הם פרסמו:
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 545609
כשהולכים על כמות, מוותרים על איכות. הוא פשוט העביר את כל מה שנראה כמו מסמך. רוב הסיכויים שאף אחד (עדיין ואולי בכלל) לא עבר על כל המסמכים הללו ורובם מסתכמים בבקשה לעוד קפה לקראת בוא הגנרל לביקור.

מצד שני, הוידאו הבודד שידוע שהוא כן העביר, אכן משדר מסר רע (אם כי לא כמו שנרמז).

ניחוש שלי, לפחות חמש שנים בפנים, כנראה עשר.
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 545658
מה שכן, עכשיו כמעט בוודאות אפשר לומר שענת קם תקבל עונש כבד יחסית אליו, לפי המפתח הפשוט: הוא הדליף פי 130 מסמכים ממנה, אז אם נניח היא תקבל שנה מאסר והוא 99 שנה - היא נענשה בחומרה יחסית אליו ולנפח המסמכים...
הדלפה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי 545686
היה כתוב שאולי יאשימו אותו בריגול, מה שיכול להסתיים בעונש מוות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים