545458
הצעה אפשרית מה קרה, בהסתמך רק על מה שפורסם בעיתונות (כלומר, אין לי מידע פנים), ועם כמה חורים:
1. שלושה לוחמי שייטת יורדים, נתפסים, חוטפים מכות. מי שתופס מעביר אותם לטיפול רפואי. אלה שלושת אלה שרואים בתצלומים הטורקיים. האם זה לפני 2 לעיל, שרואים בסרט של דו"צ, או אחריו?
2. לוחם שייטת אחר מושלך מהסיפון. נפצע קשה (בנתיים כבר בינוני). לוחמי שייטת אחרים נחבטים באלות וכל השאר.
3. במהלך הנ"ל, מישהו חוטף נשק מאיש שייטת, ודורך אותו. לוחם שייטת שמשתלשל בחבל יורה בו והורג אותו. זה אותו לוחם שייטת שציינו שהרג שישה, ומדובר כנראה בזמן קצר מאוד - ז.א., הוא 'מחלץ באש' את הלוחמים שנמצאים בתוך ההמון.
4. עוד שני אנשים עושים שימוש בנשק. על העניין הזה יש מחלוקת - גרסה אחת טוענת שירו, גרסה אחרת טוענת שכשהורידו אותו מהלוחמים שנלכדו פרקו את הנשק. בכל מקרה, לשייטת יש פצועי ירי, אז מישהו בהחלט ירה. קיימת גם טענה שלפיה נמצאו תרמילים של נשק שלא הגיע מהשייטת, לא הוצגו בנתיים לציבור.
5. מבחינת השייטת, יש חטופים שגורלם לא ידוע. ההשתלטות הופכת למבצע חילוץ. מהירות באה על חשבון זהירות, פריצה אלימה פנימה, כולל בירי, עשרות פצועים. שלושה הרוגים נוספים, אבל אני לא יודע אם בקטע הזה.
6. סוף השתלטות.
חורים שאני שם לב אליהם:
1. הסירות שהתקרבו לאוניה, ונגדן הפעילו זרנוקי מים וכל מיני דברים אחרים. נטען שהסד"גים ירו גז מדמיע, זרקו רימוני הלם וכו', ובסרט שצולם מהספינה רואים אנשים משליכים רימוני הלם או חזיזים פנימה, מפעילים זרנוקים מול הסירה וזורקים כל מיני דברים אחרים. מה חלקן בכל הסיפור? החיילים עליהן ירו? עלו בכלל?
2. כמה זמן עבר בדיוק מרגע הנחיתה הראשונה עד הפתיחה באש?
3. כמה קבוצות השתתפו בבלגן? האם יש קשר או תיאום בין מי שהוריד את החיילים למטה, למי שזרק את החייל מהסיפון? האם אלה שדקרו והפעילו אלות, קשורים, מתואמים, מתנגדים או לא בסביבה של מי שפינה?
4. כמו שאפשר לשים לב, לוח הזמנים לא ברור. מה קרה מתי, וכמה זמן *באמת* לקחה ההשתלטות?
545464
על סמך מה שאני ראיתי, אני חושב שהסצנריו הזה הגיוני. יש גם סרטון שבו לא רואים הרבה אבל שומעים, בצורה שנשמעת לאזני משכנעת, חייל שצועק שיורים עליהם אש חיה ודורש חילוץ. שומעים גם את הצד השני לשיחה מופתע מכך שמדובר באש אמיתית, מה שמלמד משהו על ההכנה המוקדמת.

כל זה מעלה שוב את השאלות הברורות: מה, לכל הרוחות, מרויחים מזה שעושים כל מה שאפשר כדי לא לתת למשקיפים חיצוניים ללוות את החקירה? איזה מין טיעון מטופש זה שחיילים יצטרכו עו"ד? הצבא הניו-זינלנדי יחטוף אותם ויעמידם למשפט? דו"ח גולדסטון אחד לא הספיק? נניח שכל הטענות על איפָה ואיפה מוצדקות, מה בקשר ללהיות חכמים ולא רק צודקים? ואיך זה שהציבור לא מקים קול זעקה גדולה ודורש להפסיק עם התירוצים?

אם הייתי אזרח חוץ נייטרלי, אני חושב שהייתי מעריך שישראל מסתירה איזה טבח קטן שנעשה שם אחרי שהחיילים שנחטפו כבר שוחררו, אחרת לא הייתי מבין את סירובה לנהל חקירה פומבית. בתור אזרח ישראלי לא נייטרלי אני חושב שמישהו בדרגים הגבוהים חושש ש*הוא* יצטרך עו"ד להסביר את רשלנותו.
545477
אפשר לדעת על מה מתבסס המשפט "במהלך הנ"ל, מישהו חוטף נשק מאיש שייטת, ודורך אותו."?
545479
עדות של החייל המשתלשל שירה בחוטף-דורך.
545525
תודה
545483
אם רוצים לתת לשייטים להנות מספק, ייתכן שהחוטף לא דרך את הנשק אלא לאחר פריקת המחסנית, כדי לוודא שאין כדור בקנה.
545499
העדות המדוברת גם טענה שהנשק הדרוך כוון לראש של אחד החיילים.
545528
אם מאוד רוצים לתת לשייטים להינות מהספק, ייתכן גם שעדותו של החייל לא נכונה, לא?
545532
ומה עושים אם רוצים לתת לחיילי השייטת להנות מהספק?
545534
מאמינים לגירסת דובר צה''ל.

בלי קשר, עכשיו נזכרתי שגם לפי גרסת אנשי המשט הייתה חטיפת נשק (לגירסתם, כמובן, אחרי שהחיילים החלו לירות בפעילי שלום וכו').
545556
במקרה של גרסאות שונות, או ש(לפחות)אחד הצדדים משקר או שישנה אי הבנה. האפשרות שמדובר בשקר היא המובילה בכל הדיונים, ובמקרה הזה חשבתי שאולי ישנו הסבר אחר. זה הכל.
מצא את ההבדלים: 545572
לגורביץ' יש הצעה אחרת http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=1591
מצא את ההבדלים: 545575
מטריד, אבל הגרסה שלו נשמעת סבירה בהחלט. אכן, ראוי שצה"ל יעשה מאמץ לפרסם את כל הסרטונים שיש לו + פירוט מדוייק של מה שקרה שם + התייחסות לטענות סטייל "ירו שם לכולם בעורף".
מצא את ההבדלים: 545577
וחשוב להזכיר שלא רק שראוי שהוא יעשה את זה, אלא שכדאי שאף אחד לא יצפה שזה ישנה משהו.

(אגב, בהצעה של גורביץ אין שום התייחסות למה שנראה בסרטים - הוא מקצר הכל לארבעה סעיפים, שחלקם חופפים את ההצעה שלי, אבל אצלו אין התייחסות למוטות\זריקת החייל מהסיפון, וגם לא לפציעות הירי שדווח עליהן אצל לוחמי שייטת).
מצא את ההבדלים: 545580
המוטות/זריקת החייל זה לא סעיף א' שלו?
מצא את ההבדלים: 545582
בערך כמו שסעיף ג' הוא ''לוחמי השייטת מנטרלים את האיום''.
מצא את ההבדלים: 545584
מקובל, אבל אני לא מצפה שגורביץ יהיה מסוגל לכתוב משהו שקול על הצבא. לפחות הוא לא אמר הפעם שמטרתם של חיילי צה''ל היא להסתכן ולמות.
מצא את ההבדלים: 545631
אינני מבין מה זה "משהו שקול על הצבא". מניפולציה של אינפורמציה היא טבע שני של מערכת הבטחון. לי הדבר ברור כבר לא מהיום. חוץ ממספר פריטים שהצליחו להבריח מהספינה, כל האינפורמציה הוחרמה על ידי הצבא . אם כבר לא הובא כאן הקישור הזה, כדאי לראות ולהאזין לראיון. שומעים ברקע שמישהו מרוקן בשניות מחסנית שלמה של אקדח- כנראה חייל.
לצערי הרב, אולי חוץ מההשערה שעינו את הקפטן, כשמצרפים את כל הנתונים שבידינו, התיאור המשוער של גורביץ לא פחות הגיוני ממה שפורסם על ידי צה"ל.
מצא את ההבדלים: 545632
זה בסדר, נראה לי שגם גורביץ לא מבין.
מצא את ההבדלים: 545756
להסתכן ולמות אינה מטרתם של חיילי צה"ל (או של צבא כלשהו), אבל היא בהחלט אחד האמצעים שלהם‏1. הפחד הגדול של צמרת צה"ל והדרג הבטחוני מפני שימוש באמצעי זה‏2 מהווה איום בטחוני אמיתי על הישרדותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית המקובלת בחברת העמים.

____
1 ולמי שאינו מאמין (קשה לחיות השנה): שיזכר בנוסח שבועת האמונים שלו כאשר התגייס לצה"ל.
2 להערכתי: תהליך שהתחיל לאחר מלחמת לבנון הראשונה.
מצא את ההבדלים: 545759
גורביץ רוצה (אם הבנתי אותו נכון) שהחיילים יסתכנו וימותו כדי שהאוכלוסיייה האזרחית בצד השני תיפגע פחות. אני לא חושב שלזו הכוונה שלך ב''אמצעי''.
מצא את ההבדלים: 545760
אני מצפה שיגדירו לחיילים משימה. כן, אני גם מצפה ממי שמגדיר את המשימה שיגדיר, כחלק מהמשימה, אמות מידה מסוימות של פגיעה נסבלת באוכלוסיה האזרחית שבצד השני. אם לא מנימוקים מוסריים (וכן, אני חושב שלנימוקים מוסריים יש, או לפחות צריך להיות, מקום במערכת השיקולים) אזי מנימוקי תועלת.
בהינתן המשימה, אני מצפה שהחיילים יעשו את המירב כדי למלא אותה, גם אם הדבר ידרוש מהם להסתכן ולהיפגע. אם המשימה אינה מצדיקה את הקרבן הנדרש, מוטב לוותר עליה מראש.
מצא את ההבדלים: 545775
אני דווקא לא מצפה מהחיילים לכלום, במיוחד אם הם שם בלית ברירה. למעשה, הדבר העיקרי שאני מצפה מחפ''ש לעשות הוא להגן על עצמו מפני מי שמנסה להרוג אותו. יוסאריאן-סטייל.

זו אחת הסיבות שבגללה אני מצפה מהמפקדים לא לזרוק את החיילים שלהם לסיטואציות בלתי אפשריות.
מצא את ההבדלים: 545778
טוב, זה כנראה ההבדל ביננו‏1: אני מצפה מחייל למלא את המשימה שלו.

זו אחת הסיבות שבגללה אני מצפה מהמפקדים (ומהמנהיגים) לא לזרוק את החיילים שלהם לסיטואציות לא הכרחיות.

___
1 יכול להיות שההבדל הוא בערכים בסיסיים ובהשקפת עולם, לא נורא. אבל יכול להיות שההבדל נובע מפער הגילים או מאנכרוניזם שלי, והתפיסה שלך היא המקובלת היום. אם כך זה אומר שכשבאמת נצטרך את הצבא - הוא לא יהיה שם.
מצא את ההבדלים: 545779
אולי יותר נכון לומר שאני *מקווה* שהחייל ימלא את המשימה שלו. לצורך כך הוא צריך להיות משוכנע שמה שהוא עושה הוא נכון וצודק, ולא להרגיש שיורקים לו בפרצוף/מתייחסים אליו כאל חסר חשיבות/שולחים אותו למות ללא שום צורך/מייחסים חשיבות רבה יותר לאזרחי האויב מאשר לחייו שלו.

אם אנחנו עושים את הדברים הללו, אני לא מצפה לכלום מהחייל ולא ברור לי איך אני אמור לבוא אליו בטענות בכלל אם הוא יפעל כדי לשמור על חייו.
מצא את ההבדלים: 545766
להסתכן ולמות הוא אחד מסיכוני העיסוק ולא אמצעי. הרתיעה של צמרת צה''ל והדרג הבטחוני מלסכן חיילים, איננו מהווה איום בטחוני על מדינת ישראל. הצורך בשימוש יתר בכוח צבאי במשך עשרות שנים שיש בו סכנת מוות (כתוצאה ממדיניות שגויה ארוכת שנים), הוא האיום הבטחוני האמיתי. המלחמה המתמדת שאנחנו נתונים בה היא מלחמת שלום ההתנחלויות. הדרך היחידה להתמיד בה היא להמעיט בנפגעים.
מצא את ההבדלים: 545768
עם כל כמה שזה ישמע ציני, הקרבת חיילים היא אחד הכלים העומד בפני המצביא, או המנהיג, בצאתו לקרב.
המלחמות היחידות שמותר לצאת אליהן, הן אלו המתנהלות על נושאים עליהם אנחנו מוכנים לההרג. כל עוד קיימות מטרות עליהן אנחנו מוכנים (ונאלצים) לההרג, קיומו של צבא הערוך, מוכן ומסוגל להגן על אותן מטרות הוא צורך קיומי.
כל מלחמה מיותרת על מטרות עבורן איננו מוכנים לההרג פוגעת בהערכותו, נכונותו ויכולתו של הצבא להגן על המטרות החיוניות באמת, ולכן מהווה איום בטחוני.
מצא את ההבדלים: 545769
הכרזנו מלחמה על טורקיה? למה תמיד אני האחרון שמספרים לו דברים?
מצא את ההבדלים: 545770
''המלחמות היחידות שמותר לצאת אליהן, הן אלו המתנהלות על נושאים עליהם אנחנו מוכנים לההרג''.
מדבריך להם הגבתי, יכול היה להשתמע כאילו היחידים שמחליטים על שימוש ב''אמצעי'' הקרבת חיילים הוא הפקוד של צה''ל. הפיקוד של צה''ל יודע שצריך להיות מאד קמצן ושקול בשימוש באמצעי הזה. אם הוא יהיה בזבזן, הוא ימצא את עצמו רק עם הדתיים הלאומיים.
מצא את ההבדלים: 545771
אל תדאג, במקרה כזה ייהרגו מספיק דתיים לאומיים כדי שתהיה מרוצה.
מצא את ההבדלים: 545773
תגובה 544653
מצא את ההבדלים: 545787
אם לא היתה מגיעה התגובה הזאת, הייתי שואל : איפה טווידלדי?
מעניין שאתה טורח להדביק לי את השקפת עולמך-גם אם זה בצחוק או באירוניה. מי שלא מסתיר את הנאתו מכך שאוייבי ישראל -כמעט כולם- נהרגים הוא אתה. בחיים לא ראית אצלי הבעות הנאה מהרג של אנשים.
מצא את ההבדלים: 545790
ראשית, אני לא חושב שיש לך מספיק מודעות עצמית כדי לזהות השקפת עולם ממרחק שני מטר עם משקפת.
ושנית, אחרי הרמיזה הגסה שלך לגבי הדתיים-הלאומיים ונכונותם למות, ואחרי שאתה ממשיך להמציא דברים ('שקר' הוא מילה בוטה מדי?) גם בתגובה הזו, אזי ראה 1.
קנה לך חבר 545800
אולי הוא התכוון דווקא להחמיא לדת"לים?
את זה כבר שמו פה? 545581
מצא את ההבדלים: 545583
מתוך המאמר:
"ד. האם הקפטן הטורקי עונה קודם לחקירתו? "
הבלוג של גורביץ נעשה הזוי יותר מיום ליום.
מצא את ההבדלים: 545622
בוא נגיד ככה, אם הוא עונה, אז יכולת ההתאוששות שלו טובה משל ג'ק באואר.

מצא את ההבדלים: 545633
אני לא חושב שהקפטן הטורקי עונה. אני חושב שצריך להזכיר שעינויים הם כלי שיטתי של צה''ל, ושרוב האנשים שצה''ל מציג לתקשורת אכן עונו. יש להתייחס למידע של צה''ל בהתאם.
מצא את ההבדלים: 545635
כלומר, אתה שואל שאלה שאתה יודע עליה את התשובה ואינה רלוונטית לדיון, כדי להכניס לצה"ל מעוד כיוון?
מצא את ההבדלים: 545643
נראה לי שאינך מצליח להרחיק את עצמך אינטלקטואלית מ"צה"ל שלנו" לדיון אובייקטיבי יותר. אני חי כאן כבר הרבה שנים מתוכן שרות סדיר, 24 שנים של שרות מילואים, ומגע די אינטימי עם עובדות שנמסרות על ידי אנשים-חברים -שגם הם שרתו/ משרתים בצבא.
אני יכול לציין מספר נקודות:
1. למערכת הבטחון -כמו לכל צבא בעולם שאיננו ארגון במדינה שאיננה נתונה במלחמות-יש עבר מוכח של מניפולציה של אינפורמציה -שפה דיפלומטית למילה שקרים.
2. במקרה המשט, צה"ל עשה כל מאמץ לשלוט באינפורמציה, הן על ידי ניתוק אלקטרוני של סביבת האוניות ונסיון להחרים כל קטע מצולם ומוקלט. לכן מן הראוי להתייחס בחשדנות יתרה לכל מה שהצבא מפרסם .
3. בצילום שצה"ל פירסם של תערוכת הסכינים כהוכחה לכך שאנשים על האניה התכוננו לקרב, רואים מסורי נגרים, סכיני מטבח וסכינים יפניים- מיותר להוסיף טענה שהתערוכה אינה מראה שקבוצת אנשים עלתה לאניה כדי להלחם ולבצע לינץ' בחיילי צה"ל. נכון, יש שם גם סכינים שאפשר לכנות סכיני קומנדו ורואים בסרט ירי ברוגטקות על מסוקים; מזל שדובר צה"ל לא הסיק מכך שהם הצטיידו בנשק נ.מ.
4. הירי שנשמע בסרט -מחסנית אקדח שלמה בירי מהיר, מעלה חשד -לא ודאות- של איבוד שליטה של מישהו מהחיילים.
5. יש טענות בתורכיה -כמובן לא ברור התוקף שלהן - שנעלמו אנשים מאלו שהיו במשט ושהיו הרוגים עם הרבה פגיעות כדורים.
האם הצבא העלים ראיות?
הנקודות הללו אינן נקודות הזויות אלא שאלות לגיטימיות שצריכות להחקר. החקירה היחידה שיכולה להיעשות ולהיות אמינה פחות או יותר היא ועדת חקירה ממלכתית. שים לב לכל המניפולציות של מינוי צוות שיבדוק. נסיון להגיע להסכם עם ארה"ב ולהסתפק בכך. הציבור בארץ כל כך שבוי, שהשאלות הללו אינן מציקות לו כלל; מה שמציק לו הוא ששוב שונאי ישראל קמו עלינו לכלותנו.
מצא את ההבדלים: 545644
אני דווקא לא ידוע כחובב גדול של צה"ל. אבל אני חובב עוד פחות מזה טיעונים לא ענייניים (מה שלא אומר שאני לא משתמש בהם בעצמי כל הזמן, לצערי).

אגב, 4-5 נשמעים לי סבירים לגמרי אם היה שם קרב. בפרט, אם מישהו מותקף בידי כמה אנשים בבת אחת, נראה לי הגיוני שהוא יירה כמה וכמה פעמים באחד מהם כדי לחסל אותו - אין את הפריבילגיה של לירות בזהירות פעם אחת ואז ללכת להגיש עזרה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים