הפוך, גוטה, הפוך 551137
המכתב הנ"ל נראה לי כמו שירות דוב.

ממתי "זה היה מקובל לעבור על החוק - כולם עשו את זה" הוא טיעון משפטי שמשתמשים בו לצורך הקלה בעונשו של הנאשם? אם ההנחה היא שמה שהיה מקובל בחברה הישראלית היה נורמה פסולה, אז הטיעון "הוא פעל כנראה בשגגה בהתאם למקובל בחברה הישראלית" נשמע (לי) כמו טיעון מחזק לכך שיש להחמיר בקביעת העונש ולא להיפך.
הפוך, גוטה, הפוך 551169
אם הוא הראשון שמורשע על כך, נראה לי הוגן לא להחמיר (והרי בכל זאת הוא ייענש).
הפוך, גוטה, הפוך 551171
לא להחמיר צריך להתבטא בחומרת העונש, שאלת הקלון היא חברתית מוסרית, אין מי שייפגע מכך שהבחור ירצה את עונשו בעבודות שירות לחודשיים שלושה במקום "עד שבע שנות מאסר" כמצויין בחוק, אבל להמשיך לכהן בכנסת או בממשלה? תמהתני.
הפוך, גוטה, הפוך 551174
כמו שכתב אינקוגניטו, הנגבי הוא ודאי לא הראשון שהורשע במתן עדות שקר. ובכל זאת אני לא אוהב את הדפוס הנפוץ במקומותינו - מעמידים לדין על עבירה חמורה, ובסוף מרשיעים או מצמצמים את האישום לעברות נילוות, כמו עדות שקר או שיבוש עשיית משפט.

בידיעה נאמר ''אם יחליט בית המשפט להטיל על הנגבי קלון, הדבר ימנע ממנו מלכהן כחבר כנסת או כשר למשך שבע שנים''. זה לא מדויק - על פי החוק הוא ייפסל רק אם ידון אותו בית המשפט ליותר משלושה חודשי מאסר, בנוסף לקלון.
אני חושב שהחוק הזה אינו מוצלח. חבר כנסת הוא מייצג ציבור. אם ציבור גדול רוצה שהייצוג שלו ייעשה דווקא בידי עבריין לשעבר, צריך לאפשר זאת.
הפוך, גוטה, הפוך 551187
עדות שקר של פוליטיקאי או עובד ציבור איננה עברה נלוות. לדעתי זו עברה חמורה הרבה יותר מהאשמת הנגבי במינויים הפוליטיים. הדפוס הנפוץ הוא דווקא הזלזול בבית המשפט והנורמה הפסולה של פוליטיקאים ש''הכל כשר'' בתהליך ההגנה.

(אני מסכים עם הפיסקה השניה)
הפוך, גוטה, הפוך 551192
תלוי איזו עדות שקר. אני חושב שמקרה הזה, הוא לא בחלק העליון של עברות עדות השקר. לגבי "הנורמה הפסולה שהכל כשר בתהליך הגנה", כאן התצהיר השיקרי המקורי לא ניתן בהגנה בהליך הפלילי. לי זה דווקא נראה חמור יותר - אני חושב שיש להקל בעונשו של נאשם שמשקר בהליך משפטי כדי להקשות על הרשעתו. זה אולי לא חלק לגיטימי לגמרי מההגנה, אבל זה נראה לי סביר ואנושי יותר משקר למטרות אחרות.
הפוך, גוטה, הפוך 551188
תוקן, תודה.
הפוך, גוטה, הפוך 551366
מה שכתבתי נכון לגבי כהונה כחבר בכנסת עתידית. החברות בכנסת הנוכחית נפסקת גם אם לא יידון למאסר. כשר הוא לא יוכל לכהן במשך שבע שנים אם יידון למאסר (כלשהו) בנוסף לקלון. אני מציע לקצר למשהו כמו ''אם יחליט בית המשפט להטיל על הנגבי קלון, הוא ייאלץ להתפטר מכנסת. אם ייגזר עליו גם עונש מאסר, ייתכן שלא יוכל לכהן כחבר כנסת או כשר למשך שבע שנים''.
הפוך, גוטה, הפוך 551464
תוקן. עוד משהו? (:
הפוך, גוטה, הפוך 551224
אני חושב כמו אביב, שעבירה של עדות שקר או שיבוש הליכי משפט חמורה יותר מעבירות על חוקי מימון בחירות או מינויים פוליטים.
ממקרים קודמים, ובפרט, המקרים של עמרי שרון ונעמי בלומנטל, אני מתרשם שהעבירות המקוריות שלהם היו זניחות ולו הודו בהן היו זוכים לקנס ונזיפה. ברגע שבחרו להדיח עדים (בלומנטל) או לתת עדות שקר (שרון) לא היה מנוס מלהטיל עליהם מאסר בפועל וקלון. אותו הדבר נכון גם במקרה הזה - על מינויים פוליטים צריך להטיל קנס ובמקרים קשים כמו של הנגבי אולי אפילו מאסר על תנאי, אבל על עדות שקר צריך לפסוק מאסר בפועל וכמובן שזאת עבירה המטילה קלון על העבריין.

אם זה לא היה כך, כדאי לכל מי שעבר עבירה כלשהי (קלה כחמורה) לשקר בעדותו ולנסות לשבש את חקירת המשטרה כמיטב יכולתו. במקרה הטוב זה יצליח והוא כלל לא יעמוד לדין ובמקרה הרע העונש על השיבוש לא יעלה על העונש בגין העבירה המקורית.
הפוך, גוטה, הפוך 551369
מה שניסיתי לטעון הוא שלא כל השקרים שווים. לצורך הדוגמה, מה דעתך על המקרים הבאים?

1. יצחק הועמד למשפט באשמת גניבה. הוא משקר וטוען שהיה בבית הכנסת. השקר נחשף במהרה, ומתברר שהוא באמת הגנב.
2. יצחק הועמד למשפט באשמת גניבה. הוא משקר וטוען שהיה בבית הכנסת. מסתבר שדווקא לא גנב, אבל הוא שיקר בעדותו - הוא היה במועדון חשפנות.
3. יצחק הועמד למשפט באשמת גניבה. הוא טווה מסכת שקרים עניפה ומדיח עדים לשקר למענו, אבל היא נחשפת ומתברר שהוא הגנב.
4. יצחק הועמד למשפט באשמת העלמת מס. הוא משקר כדי להתחמק מעונש. השקר נחשף, אבל דווקא בהעלמת המס לא מרשיעים אותו - מסתבר שתכנון המס שלו היה לגיטימי.

לדעתי, 1 ו-‏2 קרובים מאוד. למרות שאני רואה את דבריך בפסקה האחרונה, אני חושב שהנטיה להגיד "זה לא אני" היא אנושית מכדי שנוסיף ליצחק עוד עונש כבד. לא כך במקרה 3, שבו היתה מחשבה פלילית עמוקה מאחורי הדברים. בפרט, אילו היה טופל את האשמה על אדם אחר.
מקרה 4 דומה לעניין הנגבי (אמנם לא לגמרי - הנגבי שיקר שלא במסגרת ההליך הפלילי). (גם) אני לא חושב שהעובדה שבעצם לא היה מורשע יכולה לעמוד לזכותו.
הפוך, גוטה, הפוך 551402
התביעה מבקשת קלון + מאסר על תנאי. אם כך ייגזר, האם התוצאה מבחינת עתידו של הנגבי היא כמו בקלון+מאסר בפועל?
הפוך, גוטה, הפוך 551407
אאל''ט, לא. במקרה של קלון ללא מאסר בפועל (של יותר משלושה חודשים) הוא יכול להבחר לכנסת הבאה.
הפוך, גוטה, הפוך 551450
אבל להנגבי הסטוריה של שקרים (סליחה, אי אמירת אמת) כמו בתיקי איסת"א ובר-און חברון.
הפוך, גוטה, הפוך 551532
נו, אז וודאי שמגיעה לו הגנה מן הצדק. אם בפעמים הקודמות לא היה בכך קלון, אז מה נשתנה?
הפוך, גוטה, הפוך 551536
הפעם הוא הורשע והגנה מפני הצדק ניתנת לנאשם לא לעבריין מורשע.
הפוך, גוטה, הפוך 604656
בהליך הפלילי בישראל זכותו של הנאשם לכפור באשמה, תוך כדי סיפור עלילה חלופית לכתב האישום כרצונו (בכלל לא הייתי שם). גם אם ימצא בסופו של דבר אשם אין בית המשפט אמור להחמיר בעונשו משום שכפר באשמה אף אם שיקר במצח נחושה. ככה זה.
עדות שקר היא סיפור אחר לגמרי.
הפוך, גוטה, הפוך 604782
"חבר כנסת הוא מייצג ציבור. אם ציבור גדול רוצה שהייצוג שלו ייעשה דווקא בידי עבריין לשעבר, צריך לאפשר זאת."

אני חושב שחוסר האמון של הציבור במחוקקים הוא בעיה חריפה מאוד. חשוב בעיני לא רק שח"כ יהיה מקובל על המצביעים שבחרו בו, אלא שיעבור איזשהו רף של ראוּיוּת-לכבוד מצד כלל הציבור. ח"כ "בעייתי" לא רק מעודד לאנטגוניזם וזלזול של הציבור בכנסת, אלא גם מעודד אנטגוניזם וזלזול מצד שאר תתי-הציבורים באותו תת-ציבור שבחר בששון באותו ח"כ, וגם זה רע.

אני מקווה שאין ח"כים שאין להם תחליף מבחינת הציבור שבחר בהם, שיש לו מאגר גדול מספיק של נבחרים פוטנציאליים נורמטיביים שהוא ירגיש נוח איתם.
הפוך, גוטה, הפוך 604815
מקרה היפותטי קיצוני: "המפלגה לזכויות האסיר".
הפוך, גוטה, הפוך 604828
למה לתמוך במפלגה לזכויות האסיר? עדיף (מבחינה ציבורית, לדעתי) שיקימו להם עמותה או מלכ"ר אחר כלשהו, ושיפעילו יח"צ, לוביזם ואקטביזם כרצונם במקום לנסות ולהבחר לכנסת עם אג'נדה כזו.
הפוך, גוטה, הפוך 604831
לחברי כנסת יש חסינות.
הפוך, גוטה, הפוך 678207
בועז סנג'רו בעניין קרוב
הפוך, גוטה, הפוך 678220
אבל לא היה מדובר על הפרקליטים שלה. מדובר היה על פרקליטים של נאשמים אחרים שניסו לגרום לה לפעול בניגוד לחוק ובניגוד לאינטרס הפרטי שלה (לקבל על עצמה אשמה) לטובת הלקוח שלהם.

מה שכן, הוא דואג לא להתבלבל בין "טפלה" ל־"תפלה" (אתגר: נסו לקרוא את המשפט האמור: כש"היא" מכוון לפרקליטות).
הפוך, גוטה, הפוך 551190
כשמדובר בראש ממשלה, ח''כ, שר או סתם עובד ציבור, ראוי שיהיו שיקולים אחרים מהוגנות אופטימלית כלפי הנאשם.
הפוך, גוטה, הפוך 551193
אבל כל עצמן של העברות המרכזיות בהן הואשם אינן אלא מאפיינות עבודת ציבור. החמרה במקרה הראשון שבו מרשיעים (לא המקרה הזה, פה לא הרשיעו) פוגעת בשיוויון בין עובדי ציבור שונים.
הפוך, גוטה, הפוך 551177
זאת לא הטענה. הטענה היא שבזמן שהנגבי ביצע את המינויים הפוליטיים, הדבר לא היווה עברה פלילית (ההנחייה של מזוז בנושא זה היא מ-‏2004). שני שופטים מתוך שלושה קיבלו את הטענה. ראה למשל http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3919246,00.h...
הפוך, גוטה, הפוך 551184
זאת טענה מוזרה אף יותר.

בזמן שהנגבי ביצע את המינויים הפוליטיים, הדבר לא היווה עברה פלילית ולכן לא צריך להיות קלון בעקבות ההרשעה בעדות שקר.
הפוך, גוטה, הפוך 551205
אתה צודק ואני חוזר בי. עשיתי סלט.

עירבבתי בין טענות העבר (לגבי המינויים הפוליטיים) לבין הטענות החדשות לגבי הקלון (בעקבות עדות השקר).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים