לכפות על הפלשתינים מדינה 559451
הרעיון של לכפות על הפלשתינים מדינה הוא לא חדש. שמעתי אותו מגידי גרינשטיין (מכון "ראות") עוד ב-‏2006. כל הרעיון כאילו ישראל מפחדת שהפלשתינים יכריזו חד-צדדית על מדינה נשמע לי כמו בלוף אחד גדול. מצבה של ישראל יהיה טוב יותר אם הפלשתינים יעשו זאת, ונראה לי שזה ההימור שביבי לוקח.

הצד השני של ההימור זו החלטה של אבו-מאזן לפרק את הרשות הפלשתינית ולהעביר את השליטה בחזרה לישראל. זה האיום האמיתי.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559453
מה שבאמת מפחיד, זו האפשרות שסוריה תחליט להתפרק להעביר את השליטה בסוריה לישראל. אומרים שסוריה מדינה די מחורבנת עם הרבה בעיות כלכליות.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559490
לפחות נוכל לאכול חומוס בדמשק.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559537
חוששתני שהשלום עם מצריים הוכיח עד כמה אפשר לשכוח מפנטזיות הסקי בלבנון והחומוס בדמשק.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559758
היום ישראלים כבר לא מגיעים לשם, אבל היו תקופות שאנשים נסעו לעשות קניות בעזה ולשחק בקזינו ביריחו.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559761
וזה אפילו יותר נכון לראשית תקופת הכיבוש (למעשה - עד האינתיפדה הראשונה), מאשר לימינו אנו.
מביאין הוכחה ממדינות שיש לנו שלום איתן, ולא מיחסינו עם האנשים שכבשנו.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559765
אבל דיברנו על כיבוש סוריה! (או יותר נכון האפשרות שסוריה תתפרק ו"תיפול" לידינו.)
לכפות על הפלשתינים מדינה 559454
איזו שליטה יש לאבו מאזן שאותה הוא יכול להעביר לישראל?
לכפות על הפלשתינים מדינה 559458
אבן מאזן הוא הכתובת שיש לפלשתינאים בגדה בנוגע לכל בעיותיהם, מפינוי האשפה ועד השקיית הגינות. הוא נציגם. ברגע שהוא יגיד ''אני לא הכתובת'' ישראל תהיה הכתובת.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559495
ברצינות?

כי אם אני הבנתי נכון את מה שיערי אומר אז הטענה שלו היא שיש החלטה "חרישית" של הציבור הערבי ומנהיגיו שישראל היא הכתובת בכל מקרה ושהם לא מוכנים בכלל להתעסק בכל מה שכרוך במדינה עצמאית (כולל פינוי אשפה)

על זה הוא מדבר כשהוא אומר שהם החליטו "ליפול אל זרועותינו"
לכפות על הפלשתינים מדינה 559509
מה זה "לא מוכנים"? כל זמן שהרשות הפלשתינאית קיימת, היא הכתובת לכל העניינים הפנים-פלשתינאים. אני לא יודע (וגם הוא לא) אם התקבלה החלטה או לא, אבל ברגע שתתקבל החלטה כזו היישום המעשי שלה הוא פירוק הרשות הפלשתינית והעברת האחריות האדמיניסטרטיבית לישראל.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559511
הרשות היא מדינה בפועל. יש בה ממסדים בעלי כח, המון אנשים מתפרנסים ממנה, שירותי בטחון. איך אתה מתאר לעצמך את הפירוק? יבואו עם דגל לבן לישראל יזמינו בחזרה את הממשל הצבאי? יתפרקו מנשקם וכוחם ויפקירו את עצמם לחסדי החמס? יודיעו למדינות התורמות שמעכשיו צריך להעביר את התרומות רק לישראל מפני שישראל אחראית? יפרקו את השגרירויות שלהם, הממשלה, הפרלמנט, יפרדו ממכוניות השרד וכל סמלי המלכות? בשביל מה בעצם?
לכפות על הפלשתינים מדינה 559513
הרשות היא מה שקוראים מדינה כושלת

אם למשל אתה תרצה לשפר את מערכת הביוב של קלקיליה אז אנשי הרשות, מאבו מאזן ועד אחרון החמושים, יהיו מוכנים בשמחה לקחת כסף מהמדינות התורמות בשביל הפרויקט הזה אבל אף אחד מהם לא יהיה מוכן לנקוף אצבע כדי להוציא אותו לפועל - ככה לפחות אני הבנתי את ההקבלה של יערי בין הפרויקטים הכלכליים של פיאד ו"סלאח שבתי"

ברמה המקומית זה אומר שהאחמד המצוי לא מקבל שרותים של השלטון המקומי מהרשות הפלשתינית - שירותים כמו פינוי אשפה ,ביוב ומיים , בתי ספר ,בתי חולים וכן הלאה הם או יוזמות פרטיות פירטיות או מגיעים מאירגוני סיוע

אז מה בדיוק האיום שבפרוק הרשות? כלכלי? בטחוני? מדיני?

וחוץ מזה ,בהתחשב בתקדים של עזה, לא ברור שפירוק של הרשות פרושו העברת אחריות לישראל
לכפות על הפלשתינים מדינה 559832
ירון אומר שיש מדינה 90% מתפקדת. קונשטוק אומר שהיא 0% מתפקדת. בפועל יש מדינה מתפקדת ב-‏40% נגיד. [אני נוטה להאמין לדיווחים על המוסדות והשירותים שנבנו לאחרונה בפיקודו של סלאם פיאד].

איך אבומאזן מפרק את הרשות הפלשתינית? הוא מכריז שהיא מפורקת. האסיפה הלאומית מאשרת זאת. הנציגים הפלשתינאים בפורומים הבינלאומיים מוחזרים לארצם. משכורות לעובדי העירייה לא משולמות יותר. שביתה כללית. הפלשתינאים אומרים לישראלים שיתחילו לאסוף את האשפה, והאו"ם מצהיר שישראל אחראית לדאוג למצבם של הפלשתינאים בשטחים. מתחיל מאבק אזרחי שבו הם מבקשים תעודות זהות כחולות.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559833
כל דבר פחות מנגיד 60-70% זה מדינה כושלת ואם אתה מאמין לדיווחים (של מי?) על אדון פיאד אז יש לי גשר למכור לך

אם לרדת לפרטים אז הערבים לא אוספים את הזבל כבר עכשיו ,הבעיה עם עובדי העיריות ברשות היא שהם מקבלים את הכסף ולא עובדים כך ששביתה שלהם לא ממש תשנה כלום ,האו"ם תמיד מצהיר הצהרות (ראה עזה) אז מה הבעיה עם זה? ומאבק להשגת תעודות כחולות מתרחש כל הזמן

והכי חשוב מי דיבר על הכרזות ? יערי קרא לזה "החלטה חרישית"
לכפות על הפלשתינים מדינה 559945
המאבק לתעודות כחולות מתרחש כל הזמן? איפה בדיוק? אפילו הפלשתינים במזרח ירושלים שעבורם יש הליך מסודר לקבלת תעודות זהות כחולות עד כה נמנעו מלעשות זאת. על סמך מה אתה אומר ש"הערבים לא אוספים את הזבל"? מאיפה האינפורמציה שלך?
לכפות על הפלשתינים מדינה 559953
אתה יכול לקרוא לזה איחוד משפחות או שאתה יכול לקרוא לזה טיפול במשת"פים או מה שאתה רוצה אבל כל ערבי שיכול להשיג תעודה כחולה בלי להסתכן ברצח עושה את זה

לגבי הזבל, נוסף על הידע האישי שיש לכל מי שאי פעם שהה יותר מכמה שעות בישוב ערבי אני מביא כתנא דמסייע את המשרד לאיכות הסביבה והתנגדותו לבנייה של רוואבי

אם הטענות של המשרד נכונות אז זו דוגמא נהדרת לחוסר התפקוד של הרשות ושל ההחלטה החרישית ליפול לזרועותינו

הערבים בונים "עיר" אבל משאירים ליהודים לדאוג לדברים הקטנים כמו דרכי גישה,אספקת מיים,חשמל,פינוי פסולת וטיפול בביוב
לכפות על הפלשתינים מדינה 559972
מכן שיש (אולי הרבה) ערבים שרוצים את זה לא משתמע שכל (או רוב, או חלק משמעותי מהאוכלוסיה)הערבים מעוניינים בכך.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559985
וחיסול ו/או חזרה של הנהגת אש"ף לפריז ישנו את כמות הערבים שמעוניינים בתעודה כחולה?

אם הקמת הרשות בזמנו לא הביאה לירידה במספר הערבים שביקשו להתאזרח אז חיסול הרשות כנראה לא יביא לעלייה במספר

הטענה שלי היא שאפילו פרוק "רשמי" של הרשות לא יהיה שינוי דרסטי למצב הנוכחי של רשות לא מתפקדת כך שפרוק של הרשות הוא לא איום,ביחוד אם אתה חושב שהנהגת הרשות מעוניינת בהנצחת המצב הקיים("להמשיך להתמוטט לזרועותינו")
לכפות על הפלשתינים מדינה 560000
יש לך מקור לנתונים לנתון בדבר ירידת או עליית מספר הערבים שרוצים להתאזרח?

ככלל הדבר לא היה אפשרי, אלא בעזרת איחוד משפחות. יכול להיות שלקח זמן עד שהתגלה איך לנצל את זה בצורה שיטתית?

כמוכן, השלטונות הישראליים הערימו מכשולים שונים גם עוד לפני המניעה הכוללת של "איחוד המשפחות". לכן מספר המקבלים לא מעיד רק על הביקוש.
לכפות על הפלשתינים מדינה 560004
אין לי כרגע שום נתונים להציג אבל אני מניח שאם הקמת הרשות הייתה מלווה בירידה דרמטית במספר מבקשי האזרחות/תושבות "מישהו" כבר היה טורח לפמפם את זה בתקשורת

זה חלש אבל זה מה שיש כרגע - אלא אם כן אתה מוכן לחפור ברשת ולמצוא משהו יותר מבוסס מחוסר פמפום

וניקדון קטן : מה הקשר של מספר מקבלי התעודות לדיון? השאלה הייתה איזו השפעה תהייה לפרוק הרשות על הערבים בלי קשר לתגובת משרד הפנים
לכפות על הפלשתינים מדינה 560023
>>> וניקדון קטן : מה הקשר של מספר מקבלי התעודות לדיון? השאלה הייתה איזו השפעה תהייה לפרוק הרשות על הערבים בלי קשר לתגובת משרד הפנים

כמובן שיש קשר. אם ידוע שבקשה כזו היא חסרת סיכוי (או בעלת סיכוי נמוך מאד) להיענות בחיוב, מספר המבקשים לא מהווה אינדיקציה למספר הרוצים: לעצם הגשת הבקשה יש מחיר‏1 ואם סיכויי הבקשה להיענות בחיוב קלושים, בהחלט סביר שקיימים רבים שהיו רוצים להתאזרח, ובכל זאת נמנעים מלהגיש בקשה.
לעומת זאת אם ידוע שכל או רוב הבקשות נענות בחיוב, אפשר בהחלט לראות את מספר הבקשות כאינדיקציה ברורה למספרם של הרוצים להתאזרח.

_________
1 עצם הגשת הבקשה כרוך בעינויים כמו שיודע כל מי שבשירותו הצבאי הזדמן לו לחזות בתהליך המלבב של טיפול בבקשות "מקומיים" מהממשל, וכמובן נוסף על כך הסיכון שפטריוט פלסטיני כזה או אחר ימצא בהגשת בקשה כזו טעם לפגם, ויגבה "תג מחיר" מהמבקש.
לכפות על הפלשתינים מדינה 560030
השאלה הייתה האם פרוק הרשות הפלשתינית יביא לנסיון ערבי גדול להתאזרח

כל הקשיים שעומדים בפני מי שרוצה תעודה כחולה רק מחזקים את הטענה שלי שפרוק הרשות לא יביא לשינוי רציני במספר המבקשים להתאזרח
לכפות על הפלשתינים מדינה 560059
אין לי ויכוח עם הטענה שלך (אני גם לא אומר שאני מסכים - אין לי דעה בנידון) אלא רק עם שיטתך להביא ראיות.
אמרתי שדבריך (בניסוח שלי): "לא חשוב כמה קיבלו - מה שמעניין הוא רק כמה ביקשו" חסרי שחר.
מעבר לכך שבעצם גם לא הבאת שום נתונים, הרי ש_חשוב מאד_ כמה קיבלו, משום שיש לכך השפעה ממדרגה ראשונה על מספר המבקשים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559538
בינתיים במזרח ירושלים הם דווקא לוקחים על עצמם מה שישראל היתה צריכה לעשות, כגון שיפוץ כבישים‏1.

1 הם כנראה לא שמעו על כך שבמדינה מודרנית, הרשויות צריכות לעשות מה שפחות, ולכן גם את המים מפריטים לתאגידים פרטיים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559540
תאגידי המים אינם פרטיים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559542
הממ. אתה צודק. עדיין לא פרטי.
אל תדאג, זה יתוקן בהמשך.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559545
לא חושב, להפך, כרגע יש תנועה די רצינית להחזרתם לעיריות. ובכל מקרה, אין הגיון בכך שבמבנה הנוכחי הם יהיו פרטיים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559558
תנועה רצינית? בינתיים אני רואה שמדברים על כמה שזה בעייתי.
באותה המידה, מדברים גם על כמה שזה בעייתי שמדינה מפריטה עוד ועוד שירותים, ומוכרת נכסים בגרושים לגופים פרטיים‏1. ועדיין זה ממשיך לקרות.

1 אבל חלילה לא פותחת אותם לתחרות אמיתית.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559570
יש "נכסים" שישנם\היו בידי המדינה שטוב עשתה שנפטרה מהם, יש נכסים שחבל שנפטרה מהם, יש כאלה שחבל שנפטרה מהם בצורה מסויימת ולא אחרת, ויש בוודאי עוד מקרים, הנושא של ההפרטה הוא מקרה שצריך לדון בו כל מקרה לגופו, אין דומה הפרטת מוסד לחולי נפש להפרטת צים. דיבורים כללים בנושא הזה הם כמעט חסרי משמעות, לכולם (אני משער) ברור שהמדינה צריכה למקסם את הרווח מהנכסים שבידה, ולכולם ברור שתחרות היא דבר טוב.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559571
'
צים זו דוגמא נהדרת להפרטה בתזמון נדיר לטובת אזרחי המדינה. שנים מספר לאחר המכירה לאחים עופר החברה נקלעה למשבר עולמי בתחום הימי והפסדי עתק. עד עצם היום הזה צים חורכת נקבים עמוקים בכיסי האח(ים).
לכפות על הפלשתינים מדינה 559597
הפסדי העתק באו לאחר שנים של רווחי עתק, ונזכור שרוב החובות של החברה הם בעקבות התרחבות שעיקרה קניית אוניות מבעלי החברה (האחים עופר).

אבל זה לא הנושא, אין סיבה שהמדינה תחזיק חברת ספנות, הוויכוח הוא בשאלה איך היה צריך למכור את החברה, ובכמה, צים נמכרה ב2004 בחצי מיליארד *שקל* קרי כ-‏120 מיליון דולר, כאשר רווחיה ב2003 עמדו על 45 מיליון דולר (ב2004 כבר 170 מילין דולר) לא צריך להיות כלכלן גדול כדי להבין שמדובר במחיר נמוך.

לכפות על הפלשתינים מדינה 559661
'
ענף הספנות הפסיק להיות להיט כלכלי מזה עשורים עקב תחרות אגו בין יוונים למי יש (נפח הובלה) יותר גדול. אונאסיס וכאלה. העןפרים אולי קנו בזול אבל שילמו ביוקר. בשנתיים הקודמות צים הפסידה 760 מיליון דולר תוצאות כספיות. לא נעים. נאחל לאחים בריאות טובה ואריכות חיים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559582
זהו שלמדינה יש אינטרסים נוספים על מיקסום הרווחים. באופן תיאורטי בעלות המדינה על מקצת מהנכסים יכולה להוות תרומה גדולה לתחרות. אם המדינה כבעלת השליטה בבנק לאומי, לא היתה משתתפת בחגיגה של הבנקים אלא דואגת להפחית את העמלות- לא שחס ושלום היתה מביאה את הבנק להפסדים-היתה מכניסה תחרות לענף לטובת הציבור.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559628
למה השממשלה לא תחזיק גם חנות מכולת, חברת ביטוח, בית מרקחת וחברת כבלים?
לכפות על הפלשתינים מדינה 559634
באמת דין חנות מכולת כדין בנק גדול? האם ענף הקמעונאות מתפקד כמו ענף הבנקאות? האם אינך רואה שום בעיה בהתנהלות הבנקים הגדולים? הדרך הטובה ביותר להרוג כל אפשרות לתיקון מצבים הנקראים בשפת הכלכלנים "כשל שוק", היא להשוות כל דבר לכל דבר. חנות מכולת לבנק, מדינה למשק בית.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559646
נניח שענף הבנקאות היה מתנהל בצורה דומה, אך ללא שליטה של הממשלה באחד הבנקים (בדומה נניח לשוק הכבלים\לווין או בזק\הוט באינטרנט), האם היית ממליץ לממשלה להקים או להלאים בנק כדי לפטור את הבעייה? התשובה לטעמי היא לא, אלא רצוי להוסיף תחרות, או לשפר את הרגולציה. אם יש שוק לא תחרותי ומאוד רווחי, דבר ראשון שיש לשאול הוא מה מונע מאנשים נוספים להקים עסקים נוספים באותו התחום (במקרה שלנו בנקים), והתשובה היא כנראה, שיש חסמים ביורוקרטים ורגולוטרים משמעותיים המונעים הקמת בנקים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559659
או שהבנקים הם שחוסמים את השוק וכדי שעוד מישהו יוכל להכנס, תדרש רגולציה רצינית. תמיד נהוג להאשים את החסמים הביורוקרטיים והרגולטוריים. ולטשטש את חלקם של התאגידים; לא אפריז אם אומר שהבנקים מאד לא רוצים שתהיה תחרות וודאי שמישהו נוסף יכנס. הם דואגים לחסמים משלהם; בהתחשב בכוח הרב שבידיהם -חסמים לא פחותים משל הרגולטורים. נא חשוב לאן הולכים הרגולטורים לאחר סיום עבודתם הרגולטורית: חשבים לשעבר-איתן רף, אלי יונס, ניר גלעד. הממונה על ההגבלים-היה אחד בשם יורם טורבוביץ. יו"ר ועדת הכספים-אלי גולדשמידט . ויש עוד רבים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559664
יש לך פה שתי טענות סותרות:

1) הרגולציה לא אשמה, אשמים הבנקים שהם קרטל שחוסם מתחרים.
2) אשמים הממונים על ההגבלים ושאר האחראים על הרגולציה, שיודעים היכן מרוחה החמאה.

אני לא יודע מה בדיוק החסמים להקמת בנק, אבל נניח שמען דהוא רוצה לפתוח פה בנק, נדמה לי שהדרך היחידה של גוף עסקי לחסום אותו בצורה הוגנת היא להוריד מחירים ועמלות. אבל, אני לא זוכר מתי בעשרים השנים האחרונות הוקם פה בנק, למרות חוסר התחרותיות של השוק, למרות המשכורות הגבוהות בבנקים שלכאורה מעידים שיש מקום לשחקנים חדשים. נדמה לי שזה אומר הכל, אם אף אחד לא נכנס לשוק, כנראה שאי אפשר.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559712
לפני כשלושים שנה-אולי אני טועה במועד המדוייק- הוקם בתל אביב סנים של צ'ייס מנהטן. לא יצא מזה כלום. נא לא לשכוח שבנקאות טלפונית ואינטרנטית אינה דבר עתיק; עקר הרווחים של הבנקים באים ממשקי הבית. כדי להכנס לתחום, צריך היה לבנות תשתית של סניפים וכנראה שהמתחרים הפוטנציאלים הגיעו למסקנה שזה אינו שווה את הסיכון.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559726
אם תמצא לי תחום נוסף בו התחרותיות נמוכה, אין מגבלה על הקמת עסק‏1, אך עדיין אין מתחרים חדשים, אני מאוד אתפלא. לגביי צ'ייס מנהטן שנכשל, אני לא מבין מה אפשר ללמוד מכשלון אחד בן 30 (לפני הלאמת הבנקים?). אז נכשל, גם דאנקן דונטס נכשלו, זה לא מנע מרשתות מזון אחרות להגיע לארץ.

אם ליד הבית שלי, היה מוקם בנק שהיה מציע תנאים טובים בהרבה מהמתחרים לא היה מעניין אותי שיש לו רק סניף אחד או שניים.

1 למשל, בתחום הסלולר לא ניתן להקים חברת תשתית נוספת, בשל מדיניות הקצאת התדרים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559728
לא היה מעניין אותך שיש לו רק סניף אחד או שניים, כי הוא ליד הבית שלך.
אבל כל אלה שאין להם סניף של הבנק הזה ליד הבית, לא יחשבו לפתוח בו חשבון, כי הוא רחוק להם מהבית.
לכן, הוא לא יצליח.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559742
אני לא מבין את ההגיון, עסקים מתחילים בדר''כ מקטן. אם יש לבנק סניף אחד מוצלח, והוצאות של סניף אחד, והכנסות של סניף אחד, הוא יוכל להקים סניף שני ושלישי, וכו'.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559745
אני לא בטוחה שדין בנק כדין בית קפה או חנות בגדים.
ולו בגלל ההון ההתחלתי הנדרש.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559746
כמוכן: אני מניח שנדרש משהו כדי שבנק אחד יסמוך על בנק אחר ויסכים להעביר אליו כספים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559749
ככה זה עובד?
כשאתה לוקח את המשכנתא מבנק הפועלים, בנק הפועלים לוקח הלוואה מבנק לאומי על מנת לתת לך את הכסף?
לכפות על הפלשתינים מדינה 559764
לא. אבל אם יש לי חשבון בבנק רמי לוי, אני רוצה אפשרות להעביר ממנו כספים לחשבונות בבנק הפועלים ולחשבונות בבנק אוצר השכונה.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559777
א. לא נדרש הון התחלתי גדול מאוד. למה שתצטרכי יותר מ(נניח) 15 מיליון שקל כדי לפתוח בנק מקומי קטן?

ב. יש מספיק גורמים בארץ ובחו"ל עם כיסים מספיק עמוקים. כולל בנקים רב לאומיים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559783
לו היו לי 15 מליון, מה גורם לך לחשוב שהייתי משחיתה את זמני ופותחת איתם בנק?
לכפות על הפלשתינים מדינה 559859
ישנה רשות אחת בארץ, שהקימה מעין בנק קטן. מדובר בגוף שיש לו תשתית פריסה פנטסטית ברחבי הארץ, בדגש על הפריפריה.
למרות תנאי הפתיחה הנוחים, הבנק וויתר על הזכות למתן אשראי, מתוך הבנה שלא יוכל לעמוד כלכלית ביחס הלימות ההון שנקבע ע''י בנק ישראל.
אני לא קורא את המאזנים של רשות הדואר, אבל נדמה לי שההערכה שלך נמוכה מדי לפחות בסדר גודל.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559869
יש מספיק גורמים שיכולים לגייס את כמות ההון הדרושה כדי להשקיע, להקים סניפים וכו. חברות מסחריות הרי עוסקות בהשקעות של מיליונים ומאות מיליונים כל הזמן. אם הדבר לא נעשה יכולים להיות שני הסברים אפשריים:
א. ההשקעה לא כדאית (או לפחות נראית כך לרוב המשקיעים).
ב. יש איסור בחוק על כניסה לשוק.

אפשרות א' נראית מעט לא סבירה. כידוע הבנקים הקיימים בישראל מתנהלים בצורה בלתי יעילה ועושים הרבה כסף על עמלות מנופחות. מכאן נובע שכל שחקן חדש, גם אם יהיה רק קצת יותר יעיל מהם (מה שלא מסובך) יוכל לגרוף רווחים גדולים.
חוץ מזה, ידוע שיש איסור בחוק על כניסה לשוק. הכניסה לשוק מותנית באישור בנק ישראל וזה לא נתן כזה אישור, אם אינני טועה, מאז הקמת הבנק הבינלאומי הראשון.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559887
מנה בבקשה שלושה גופים רציניים שביקשו אישור ולא קיבלו. ואחד?
לכפות על הפלשתינים מדינה 559897
נניח שאיש לא ביקש אישור מבנק ישראל כדי להקים פה בנק בX (מהו X, אגב?) שנים האחרונות, מה המסקנה לדעתך?
לכפות על הפלשתינים מדינה 559899
נדמה לי שגאידמק ניסה יחסית לא מזמן להקים בנק בארץ, וסורב.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559900
שלא ניתן להאשים את בנק ישראל בהרמת חסמי הכניסה לשוק על סמך העדר אישורים כאלו. מי שרוצה להאשים את הרגולטור, ימצא נא סימוכין לכך.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559926
לא בהכרח, יכול להיות, שמישהו (או רבים) חשב על כך, בדק מה הדרישות, אם יש כאלה והן מפורסמות איפשהוא, וגילה שהוא לא עומד בהן. לחילופין‏1, ייתכן שגילה שאין קריטריונים ברורים, ווויתר מראש, משום שהעריך כי ההוצאה הכספית הכרוכה בנסיון לקבל אישור כזה עומדת על סכום משמעותי שאינו ידוע מראש, בלוח זמנים לא ברור, כשבסופו של יום ההצלחה לוטה בערפל.

1 וזה הרבה יותר גרוע.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559901
הנה קבוצה אחת, שניסתה לפחות פעמיים (2007), בנק ישראל הכשיל.
מספר 2, שנות ה90.

אז אין הרבה נסיונות שגוגל מעלה אבל יש.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559917
בייחוד מרתיעות את המשקיעים הפוטנציאליים הדרישות הנודניקיות, שבעלים של בנק יחשוף את כל שאר עסקיו, שיזרים הון עצמי לבנק, ושיהיה חף מקשרים עם עבריינים. הרגולטור הזה. הורס כל חלקה טובה.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559925
אז גרגורי לרנר זאת דוגמה רעה. אני מסכים, אבל אמדוקס? חברה בורסאית עם עשרות אלפי עובדים שמגלגלת מיליארדים?

לגביי הדרישות שאתה מעלה פה:

קשרים עם עבריינים? מה זה? אדם שלא הורשע לא אמורה להיות בעיה שיהיה בעלים של בנק, וגם אם הורשע, אז צריכים להיות קריטריונים ברורים לגביי אילו עבירות מונעות החזקת בנק.

יזרים הון עצמי? אי אפשר לפתוח חברה בלי כסף, מכאן שיש דרישה לסכום מסויים של הון עצמי, נניח שיש הגיון בדרישה הזאת, על כמה מדובר? ואיך יודעים כמה צריך להזרים מראש, עוד לפני שיודעים מה היקף העסקים של הבנק? (בנק לא חייב שיהיו לו מאות אלפי לקוחות ).

יחשוף את כל שאר עסקיו? למה?

אם כבר יש דרישה שרצוי שבנק ישראל ידרוש (וזה כולל גם את הנוכחיים) זה ביטוח על הפיקדונות.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559962
בנק מהווה כר נוח מאוד להונאות, לכן העדר הרשעה בפלילים לא מספיקה כדי לפתוח בנק בארץ. גם למוסד אתה לא יכול להתקבל על סמך זה שלא הורשעת עדיין.

יחשוף את כל עסקיו, כדי למנוע מצב של ניגוד עניינים. בנק הפועלים למשל, שווה כ24 מיליארד ש"ח, אבל חילק הלוואות לציבור בלמעלה ממאתיים מיליארד ש"ח (והפקדות בשיעור דומה). כדי למנוע מצב בו תיק האשראי של בנק (וכאן קל מאוד להעלים מיליארד כחובות אבודים) יממן עסק פרטי של הבעלים, צריך לא רק הצהרה מלאה של הבעלים על כל עסקיו, אלא גם הפרדה מבנית מלאה.

יש דרישות פורמליות להון עצמי, אבל הן צנועות מדי. בנק זו לא תוכנת מחשב, צריך לדרוש הון, כדי למנוע מצב בו משלם המיסים נאלץ לכסות על טעויות של משקיעים. בנק יכול להפסיד כסף, בטח בהתחלה, לכן נדרש גב כלכלי משמעותי. בדוגמא שהבאת החברה לא היתה מוכנה לספק אותו.

לאור הצלחת חברות הביטוח במשבר האחרון, אני לא בטוח שזה רעיון טוב לבקש מהבנקים לבטח את הכסף שם. אם הממשלה כופה רגולציה, תואיל בטובה לבטח (כמו בארה"ב).
לכפות על הפלשתינים מדינה 559971
אני לא רוצה שלממונה על הבנקים תהיה סמכות לקבוע מי רשאי להיות בעלים של בנק ומי לא בצורה פרטנית, זה פתח לשחיתות, ניגוד עניינים, שרירותיות, ולסתם טפשות. אני מעוניין שהוא יקבע קריטריונים ברורים בהם צריך לעמוד כדי להיות בעליו של בנק, לאחר שיקבעו כאלה (ואולי כבר נקבעו?), אפשר יהיה לערער עליהם בפני המערכת הפוליטית ובתי המשפט, או פשוט לעמוד בהם.

אם אדם יכול להיות שר ואף ראש ממשלה למרות שמתנהלת נגדו חקירה משטרתית , אז הוא יכול להיות גם הבעלים של בנק (במיוחד במדינת ישראל כשחקירה כזאת יכולה לקחת שנים ואף עשורים).

אני לא מבין למה המדינה (אני) צריכה לבטח בנקים, בשביל זה קיימות חברות ביטוח, במקרה קיצוני בו קורסים גם הבנקים וגם חברות הביטוח, אז אולי זה הגיוני שהמדינה תתערב, במקרה אחר, רצוי שהמדינה לא תערוב לכל בנק קיקיוני, אלא תאלץ אותו לקנות ביטוח.

לגביי ניגוד העניינים שתיארת, האם זה לא מכוסה תחת סעיפים אחרים בחוק הפלילי?
לכפות על הפלשתינים מדינה 560019
ראש ממשלה נבחר ע"י העם‏1, לכן לשיטתי לא צריך למנוע מאיש להתמודד. אתה צודק שבשוק גדול ומשוכלל, מתן אפשרות כזו זה פתח לכל הרעות החולות שתארת. אבל כאן זה לא ארה"ב, אין לנו כמות כזו של מתדפקים על הדלת. להתחיל לגבש רשימה (ארוכה) של קריטריונים, שכמובן תלויים בזמן, בשביל מועמד שעוד לא הופיע, נראה לי קצת ביזבוז זמן. לא פקיד קטן ועלום שם חורץ מדיניות ולא גוף אלמוני וחסר יכולת להרים צעקה מקים בנק. דרך אגב, אותם אנשים בדיוק גם רמזו לגב' אריסון להחליף את יו"ר הפועלים, בגלל מה שהתפתח לחקירה פלילית, מה שאכן קרה.

ההבדל בין בנק לקרן גידור, המרווח מתחת לבלטות, הכספת של השכן שלך (שמבטיח שיש לו כלב ואקדח) והחלטורה של הדוד שרוצה כסף להשקעה, היא ש(באופן לא רשמי) מדינת ישראל ערבה לכספי החוסכים. זה טוב לחוסכים כי יש להם ביטחון (דרך אגב, זו גם הסיבה למה חוסכים בארה"ב מוכנים לשים כספם בבנק עם סניף באמצע המדבר), מעולה לבנקים, כי אין חשש של "ריצה לכסף", מה שיכול להפיל כל בנק, וטוב למדינה, כי המדינה לא יכולה להרשות לעצמה שיותר מדי אנשים יפשטו רגל בגלל השקעה מטומטמת (ראה הונאת פירמידה באלבניה). במצב כזה, אין סיבה לבטח את הכסף, אבל יש סיבה למדינה לדאוג לניהול נאות שלו (וכשאני אומר נאות, אני גם מתכוון לשמרני). רוצה להקים חברה שמנהלת כסף של אנשים ? מצויין, רק אל תקרא לזה בנק. ישנם עוד גופים המחזיקים בחסכונות של אנשים, עם רגולציה מחמירה פחות.

הרעיון של ניהול מוצלח של מערכת בנקאות במדינה לא מסתכם ביכולת שלך להרשיע את האשמים אחרי שהכל קרס, אלא במניעת הקריסה. בשביל זה מגבילים, בין היתר, את הכניסה של אנשים מפוקפקים לתחום, גם אם לא הוכחה אשמתם בבית המשפט. האם זו פגיעה בחופש העיסוק ? אולי. מצד אחד, נמנע ממישהו שאולי זכאי העיסוק בבנקאות, מצד שני כל מה שנמנע ממנו הוא למעשה תעודת ההכשר של המדינה. הרי חברה פרטית יכולה לתת תעודות ע"פ קריטריונים שונים, כך כאן גם המדינה. מכל מקום, בעניינים חשובים כגון אלו, מרשה לעצמה המדינה ספק לפגוע בחופש העיסוק של מעטים כדי לשמור על האינטרס הכללי, באותה מידה עולה חדש או ערבי לא יתקבלו לתפקיד מסווג במערכת הביטחון, למרות שכנראה שהם ספציפית אינם מהווים סכנה.

1 נו טוב, מפלגה נבחרת וידה ידה.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559927
זה נניח מסביר את בנק בלאט-אברשה ממולדובה תחתית, אבל לא למה, למשל, אף בנק אירופאי ואמריקאי לא נכנס לפה, למרות שרבים מאותם הבנקים פתחו שלוחות גם במדינות קטנות יותר מישראל.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559936
(לא באתי להפריך את הטענות על קרטל בניהול ממשלתי, הכישלונות של סיטיבנק ו-hsbc מקשים מאוד על כך מאוד. באתי להגן על התפקידים הפורמליים של הרגולור, ולבקש שלא לשפוך את התינוק עם מי האמבט העכורים.)
לכפות על הפלשתינים מדינה 559767
באסטוניה, מדינה קטנה יותר מישראל ופחות עשירה ממנה, יש הרבה יותר בנקים מערביים מאשר בישראל. הסיבה העיקרית היא שבנק ישראל מגביל מאוד רשיונות לפתיחת בנקים חדשים בישראל. כתוצאה מכך, יש כמה בנקי השקעות שיש להם סניפים פה, אבל לא בנקים 'כלליים' רבים.

ואגב, החשבון שלי מנוהל באינטרנט. למרות שייתכן שהשרת לא ליד הבית שלי. זו לא בעיה: יש די הרבה פעולות שלא צריך לנהל בסניף בנק, ואפילו לנושא הפקדת\משיכת מזומנים אפשר למצוא פתרון לא רע.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559771
ובכן, גם החשבון שלי מנוהל בעיקר באינטרנט, בין השאר משום שהבנק שלי עושה כל מה שהוא יכול כדי לגרום לי לעשות זאת - שעות הפתיחה שלו מותאמות לשעות הפתיחה של משרדי הביטוח הלאומי, בעת שביתה‏1. ועדיין, כשאני צריכה להגיע, אני שמחה שהוא במרחק הליכה ולא בטימבוקטו.

1 טוב, טוב, אני מגזימה, אבל הן בשום פנים ואופן לא מותאמות לשעות הפנויות של האנשים העובדים בישראל.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559730
למה זאת המדיניות? בגלל שממשלות מטבען מונעות תחרות, יוצרות חסמים וחונקות בעודף רגולציה? הממשלות הן חלק מהנוף הפוליטי וחברות הסלולר הן שחקן נוסף ורב עוצמה שאינו מדיר רגליו מהמרחב הפוליטי. ההפרדה שאתה עושה בין העולם הכלכלי והעולם הפוליטי פשוט מופרכת- אין דבר כזה. רגולציה חונקת וחסמים, מבוצעים אולי על ידי הממשלה, אך יש מי שנהנה מהם. המישהו הזה הוא בעל השפעה פוליטית למרות שלכאורה הוא שייך למה שקרוי "המגזר העסקי".
לכפות על הפלשתינים מדינה 559744
בסדר, אבל אם הבעיה היא הרגולציה, אז הבעיה היא הרגולציה. אפשר להסביר עד מחר ממה נובעת הרגולציה השגויה, אבל עדיין היא הבעיה. יכולים להיות עסקים שמתנהגים כמו קרטל וחונקים תחרות בדרך זאת או אחרת, וזאת בעיה אחת, ויכולים להיות עסקים שמשתמשים בממשלה לצרכיהם וזאת בעיה אחרת, אבל מי שאשם בה היא הממשלה, שיכולה לסרב, ולא לשמש ככלי בידיהם של העסקים, ולא עושה זאת (במקרים מסויימים).
לכפות על הפלשתינים מדינה 559754
הבעיה היא לא הרגולציה, הבעיה היא ברגולציה.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559755
צודק.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559756
טאגליין!
לכפות על הפלשתינים מדינה 559776
מאחורי התגובה שלך חבויה ההנחה שהממשלה מחליטה האם לשמש כלי בידי העסקים או לא ושלמעשה הפוליטיקה והעסקים הן שתי יישויות נפרדות עם עולם מושגים שונה . אני טוען שיש קשר סימביוטי בין הממשלה לעסקים- לפחות לגבי חלק מהעסקים.
זהירות, בדיחה אינטליגנטית. 559809
למה אתה פסימי?
זהירות, בדיחה אינטליגנטית. 559815
לא פסימי. ריאליסט.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559737
1 סיבה לא מדוייקת: יש מספיק מקום פנוי בתדרים הקיימים.

אבל עלות הכניסה בהחלט גבוהה. צריך לזכור שמפעיל סלולרי צריך להקים רשת שלמה של תאים סלולריים, ולחבר אותם בתשתית תקשורת. לא ברור לי בדיוק למה כל המפעילים הסלולריים בארץ בחרו(?) לא להשתמש בתשתית של בזק אלא להקים תשתיות תקשורת עצמאיות.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559852
למיטב ידיעתי חלק כן משתמשים בתשתית של בזק.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559867
הסיבה המדוייקת היא שתחום הסלולר איננו פתוח לכניסה, על פי חוק.
כנ''ל לגבי הבנקים.
לכפות על הפלשתינים מדינה 559544
וזה אומר מה ?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים