שליט ופיסטוריוס 584521
בתגובה 580298 שאלתי על עמדת המגיבים בעניין פיסטוריוס. ההנחה (הסמויה) היתה שמי שבעד השתתפות פיסטוריוס יהיה גם בעד עסקת שליט. לא הצלחתי לקבל אישוש טוב להנחה הזו. לדוגמה, ג'וד היתה בעד שניהם, אבל אינקוגניטו שבעד פיסטוריוס שינה את טעמו בענין שליט ועבר מתמיכה להתנגדות.
בכל זאת אני מעונין לקבל עוד תשובות - אם יש לכם דעה בשני העניינים אשמח לשמוע. אני פעמיים נגד.
שליט ופיסטוריוס 584523
לא ברור לי הקשר, אבל אני נגד פיסטוריוס (כמו שכתבתי שם) ובעד שליט (כרגע לפחות, מכיוון שכבר עומדת עסקה על השולחן. מזל שאני לא מי שצריך להחליט בנושא הזה).
שליט ופיסטוריוס 584797
הקשר הוא שבשניהם יש על השולחן מקרה קונקרטי של מישהו טוב שאפשר לעזור לו, אבל המחיר לטווח הארוך, ביצירה (או תחזוק) של תקדים הוא מסוכן.

אני נגד פיסטוריוס ובעד שליט (נדמה לי, כרגע) - מה שצוטט כאן מנעמה כרמי די קולע לדעתי.
שליט ופיסטוריוס 584997
האמת, אני מופתע לשמוע שאתה תומך בעסקת שליט. כבר כתבתי כמה פעמים שהסיבה העיקרית להתנגדותי לעסקה היא התגמול שהיא נותנת לחטיפות, מה שבהכרח יעודד חטיפות נוספות. אשמח לשמוע את דעתך לגבי הנימוק הזה.
לא התרשמתי שכרמי (בלוגרית מעולה, לטעמי) תומכת בעסקה. תוכל להפנות אותי?

אז מה עושים עכשיו? אני מוצא טעם בהצעתו של יוסי ביילין: שחרור משמעותי של אנשי פתח. יודע מה, אולי בעוד זמן מה אפילו של אנשי חמאס, מעבר לכלול בעסקה. המטרה היא להוציא את העוקץ מחטיפות ככלי היחיד לשחרור אסירים.
שליט ופיסטוריוס 585012
ההיה או חלמתי חלום, הפגנת ה-‏400, גלעד הרזה חופשי, אני הולכת להצביע ביבי החדש, ואתה מסכים עם ביילין, האיש שאפילו אפצ'י שלו נשמע לך סמולני.

לא ייאמן, כמו המאמר של קשוע, הפוך על הפוך על הפוך על הפוך על הפוך, וטוב.

יש לציין ביושר – השמאל צדק, וכל הממעיטים והמבקרים את "הפסטיבל" טועים ואינם מבינים את גודל האירוע.

(או שאתה שוב לועג?)
אנחנו ושליט, בעיקר אנחנו, ו(מה עושה כאן??) פיסטוריוס 585024
השמאל צדק (אם כי מוקדם לומר, מוקדם לדעת ומוקדם לצהול), ויש שאינם מבינים את גודל האירוע, אבל יש קו דק (ולפעמים לא כל כך דק) המבדיל בין "גודל-אירוע" לבין ה"פסטיבל" - שהוא מצב שבו התקשורת-את-תמי-שינקמן (שעושה את זה מטוב-לב ובחינם, אבל כנראה גוזרת קופונים שלא בצורת כסף ישיר) מלבים את השגעון כדי שיעבור את גבול הטירוף ואת הטירוף ע"מ שיחצה את גבול השגעון, וזה בדרך כלל עלול להביא למצבים לא בריאים של חוסר שיקול דעת וכו', שלא לדבר על המצב הנוכחי+ שבו הבנאדם פשוט לא יכול לצאת מהבית.

כשאריק שרון נכנס לקומה, היו התלבטויות באשר למה שראוי לפרסום, גבולות הפרטיות וכו', ובמסגרת איזושהי פשרה שגובשה, הוציאו כמה בולטינים שבהם נאמר בערך כך: "נצפות פעילויות פיזיולוגיות כגון פעימות לב, מתן שתן...", ועל זה כתב מישהו, אולי דנקנר, שהוא לא רוצה לדעת אם ראש-הממשלה-לשעבר-שלו כבר עשה היום פיפי.

בהשראת הדברים האלה ובדומה לכך, אני לא רוצה שיהיה מבזק חדשות תוך הכרזת "לשירת התקווה המשמר יעבור לדום", בכל רגע שגלעד עושה פיפי. לדעתי צריך לתת לו מנוחה - מה גם שנשמעים קולות ברורים מאוד הן מצידו-עצמו, עוד בראיון לנודניקית המצריה, והן, יותר מפעם אחת, מצד אבא ואמא שלו - שהם רוצים שקט ושאולי אפשר, אם מותר לבקש ואם לא קשה, שכל מליוני אוהביהם יתפסו קצת מרחק וישאירו להם כמה סנטימטרים פנויים של חמצן. כרגע נדמה לי שהנהנית היחידה מהסלבריטאיות המשונה הזאת היא החברה יערה, אבל מטעמי כי"ח אתאפק מלפתוח עליה כאן את הפה.
רומפלסטילסקין 585027
לדעתי משפחת שליט, מחוסר ברירה, חתמה חוזה עם "השטן" כלומר עם התקשורת וההמונים- בזכות ההזדהות הטוטלית עם הסבל של משפחת שליט הבן שוחרר (לפחות לדעת הפעילים), אבל עכשיו אי אפשר לכבות ביום אחד את ההזדהות שלובתה במשך שנים. הוא הבן של כולנו, נכון? גם התקשורת, במודע או שלא במודע, מצפה לדיווחי ריאלטי מבית הבן האובד, בזכות ההשקעה רבת השנים שלהם בהפקה.
אנחנו ושליט, בעיקר אנחנו, ו(מה עושה כאן??) פיסטוריוס 585028
עד המשפט האחרון עוד אפשר היה לחשוב שבאמת איכפת לך מאחרים...
שליט ופיסטוריוס 585129
הנה משהו שלא השתנה: כהרגלך, את מניחה הנחות מופרכות לגבי בני שיחך.
אינני לועג, אני רציני לגמרי. אני חושב שהעסקה הזו היא מעשה רע, וכמו שכבר אמרתי ואולי גם כתבתי כאן, ייתכן שהנזק גדול מזה שהיה נגרם לו שיחררו את האסירים ללא התחייבות של החמאס לשיחרור שליט. את עשויה לראות בזה אכזריות כלפי שליט, אני רואה בזה רחמנות כלפי כולנו.
שליט ופיסטוריוס 585184
יש להניח שאילו היית אומרת את זה הייתי זוכרת.
זכור ריב מר איתך בגלל אנלוגיה שלך, בה השווית שחרור מחבלים לשחרור רוצחים מארגון פשע. זה לא מתיישב עם הלוגיקה של שחרור תמורת התנהגות טובה, כי רוצחים בארגון טרור לא רוצחים כדי לשחרר את חבריהם.

אבל כרגע אין בינינו מחלוקת. זו הדרך הנכונה גם לדעתי וזה הרגע הנכון, ואני מאמינה שביבי יתחיל ליישם אותה בקרוב מאד, וישחרר כמה מאות – ולא מעט - אסירי פאתח כמחווה לאבו מאזן על השקט בגדה.
ואחר כך הוא יתווה את תוכנית השחרור תמורת שקט.

עמדתך זו מנוגדת לפרדיגמה הימנית שלפיה התן וקח היחיד שלנו עם הפלסטינאים הוא דרך קנה הרובה וכבר הותקפת על זה כאן, מנוגדת לפרדיגמת הפחד שמשוחררים יביאו למות רבים, ומנוגדת לפרדיגמת נקמת משפחות השכול.

זו אינה עמדה רגשית אלא רציונאלית שמטרתה השכנת בטחון.
שליט ופיסטוריוס 585186
סליחה, לא כתבתי ברור: כי לא תוכל להשיג שקט מצד ארגון פשע על ידי שחרור אסירים.
שליט ופיסטוריוס 585334
העניין הוא שאם ארגוני פשע היו חושדים שחטיפות יסייעו להם לשחרר את חבריהם מהכלא, היינו רואים חגיגה של חטיפות. גם ככה היו בארה''ב חטיפות פליליות, עד שכולם נגמרו בהריגתו של החוטף ונמנעו מכניעה לתכתיביו.
שליט ופיסטוריוס 585306
אמרתי את זה במפורש, ודווקא בתגובה שכוונה אלייך, ואפילו אמרת שהדבר היה ''ידוע'' לך.
אבל תמשיכי להילחם בדחלילים, אם זה מה שעושה לך טוב.
ביבי החדש 585406
אתמול שמעתי בערוץ הראשון את קבלת הפנים לבלומברג ראש העיר ניו יורק.
בלומברג הרעיף שבחים על הסולידריות הישראלית ועל האומץ של ביבי‏1, ונתן לו דגל ארה"ב בעל איזה חשיבות סמלית כדי שייתן לגלעד שליט.
ביבי השיב לו באותה רוח, וגם הזכיר את האסון הקורה עכשיו בתורכיה.
הוא אמר שישראל מציעה לתורכיה את עזרתה, הוא אמר שעשינו את זה כבר בעבר, ובהמשך אותו משפט אמר דבר מדהים:
"כמו שתורכיה הושיטה לנו יד בזמן אסון השריפה בכרמל ושלחה לנו שני מטוסים וצוותים שעזרו בכיבוי".

זה נשמע לי כמוסיקה עריבה.

זה ביבי החדש, ביבי שלא נבנה רק ממתן צדקה ליריבו בעת שפל, אלא שומר באותה עת על כבוד היריב, זו מדרגה גבוהה יותר של צדקה.
(בינתיים פורסמה ידיעה צדדית שתורכיה מסרבת, אני בטוחה שהם יסכימו).

והיום, כמו שהיה צפוי, יש דיווח שצה"ל מייעץ לשחרר אסירי פאתח כמחווה לאבו מאזן. אנו יודעים מה מקורן של ידיעות בהן "צה"ל מייעץ", מקורן בלשכתו של ביבי. אותו מקום שאך לפני זמן קצר הגיעו ממנו ידיעות ההסתה השקריות, שבמשט יש חומרי לחימה כימיים והם באים כדי להרוג.

השרים כרגיל מתנגדים.

________

1 מישהו פעם שאל בתגובה להודעתי מה אמיץ בהחלטה של ביבי, ולא עניתי לו. ההחלטה הקלה היא לא לעשות כלום או להמשיך באותו דבר, האומץ הוא לעשות משהו אחר.
וזאת אמר גם בלומברג אתמול לביבי.

והקשות והאמיצות ביותר הן החלטות של פיוס, מגיעים אליהן רק כשכלו כל הקיצים.
ביבי החדש 585473
שאלה כללית: אני אף פעם לא מבינה את הקטעים האלה שבהם נשיא ארה"ב מבקר במלזיה ואומר שצריך שלום במזרח התיכון או קנצלר גרמניה נפגש עם נשיא ארגנטינה ומביע את צערו על הרוסים שנהרגו בפיגוע צ'צ'ני. אז עכשיו זו פגישה בין נתניהו לבלומברג ונתניהו מציע עזרה לתורכים בשעתם הקשה. למה זה קשור?
ביבי החדש 585475
צריך לארגן לו ראיון נפרד רק בשביל זה? הוא כבר שם, העיתונאים כבר שם, אז למה לא לדבר גם על זה?

תרגיל לכותב נאומים מתחיל: הכנס לנאום של קנצלר גרמניה בארגנטינה פסקה של הבעת צער על טבח הרוסים בצ'צ'נים ולאחר מכן על טבח הצ'צ'נים ברוסים.
ביבי החדש 585690
לדוגמה: פוליטיקאי בנאום לאיילים
ביבי החדש 585477
אני לא יודעת, כל מקרה הוא אחר. כשקורה אסון טבע גדול מן הסתם מדברים עליו ועוד לא היו ידועים ממדיו - היחסית לתורכיה - קטנים. אבל מנימת הדברים ברור שזה לא רק זה, ביבי חלק כבוד לתורכיה במעמד שלא חייב את זה, והסיבה היא שהוא במצב רוח נימוח, בא לו אפילו להתנצל בפני התורכים, אבל הוא לא יכול אז הוא פותח נתיב קטן, כמו שכולנו עושים.
ביבי החדש 585510
אני רואה שבאמת התאהבת בביבי מרוב גלעד! אבל להזכירך, הוא לא התנצל בפני התורכים, כשם שלא עשה הרבה דברים חשובים אחרים ודווקא עשה דברים שחשוב היה שלא יעשה. פעולה אחת, מוצלחת ככל שתהיה, לא מוחלת לו על כל השאר.
ביבי החדש 585512
ברור, ברור, אל תכעס.

עדיין מצווה גדולה לשנוא את ביבי, וכל מי שנודף ממנו ריח ימין. אבל אפשר לשבח את הפעולות שלו בלבד, בשביל להסביר לעם המטומטם מה הוא צריך לבחור בבחירות הבאות.
ביבי החדש 585542
אני בהחלט משבחת אותו על שחרור גלעד. לא זכורה לי פעולה אחרת שלו שהייתה ראויה לשבח. ואינני שונאת אותו: אולי אפתיע אותך, אבל כבר פעמיים שקלתי להצביע לו - אמנם לא כל כך מאהבת הביב כמו משנאת אחרים.
ואם אני כותבת את דבריי באייל, מן הסתם אינני מתימרת להסביר כלום לעם המטומטם.
ביבי החדש 585515
זאת ועוד - הפופולריות של ביבי עלתה באופן חסר תקדים: 51% (לפי הטלויזיה, שלשום, שכחתי באיזה ערוץ כי כל הזמן מברברים בכל מקום...). הרושם שלי הוא שאין כאן כל כך עניין של "אומץ". גם אין כאן מישהו שהיה סתם בנאדם רודף שלטון כמו כל הפוליטיקאים (וקצת יותר), והפך פתאום למלאך, ואין כאן שום דבר מהמחלקות האלה. פשוט, היתה לו, לביבי, מטרה, הוא עשה בעזרת אנשים מיומנים מחקר שווקים חכם - והוא השיג את המטרה שלו: פופולריות גואה. זה הסיפור.

גם על סימון מטרה והשגתה ראוי ביבי לכבוד, אבל זהו כבוד מקצועי, כבוד קרייריסטי, כבוד מסוג שונה לגמרי מאיבוד העשתונות הילדותי שג'וד מפגינה כאן, ושהוא, כך נראה, נחלת חלק גדול מהציבור.
ביבי החדש 585516
כן, ברור. כאובמה יצא מעירק זה כי הוא חמוד. כשביבי - זה סתם לצבור פופולריות.
ביבי החדש 585519
לצבור פופולריות זה מאוד מאוד לא "סתם", קרא קצת על פוליטיקה בכלל, על הפוליטיקה הישראלית בפרט ועל ביבי בפרט-בפרט. אובמה יצא מעירק לא כי הוא חמוד. ככלל, לטעמי האישי - כל יצור שעבר את גיל 6 הוא לא "חמוד".
ביבי החדש 585572
אני רואה את הדברים אחרת. באופן אישי שבוי בקסמו של נתניהו לא בגלל הכריזמה הנהדרת שלו, וגם לא בשל חולשתו האנושית לשאוף לזכות באהדה או בהערכה מצד ציבור כפוי טובה, אלא מאותה הסיבה שבגינה אני מכבד את רבין, בשל תעוזתו להיות לא פופולארי ולהנהיג מהלכים לא פופולארים, הן כשר אוצר, הן כראש ממשלה ולומר לציבור אמת שונה ממה שהציבור רוצה לשמוע. אני תוהה האם תוכל למנות אילו החלטות פופוליסטיות קיבל נתניהו אי פעם שאתה אומר עליו- בפרט בפרט?
ביבי החדש 585578
גם אני מעריך את התכונה הזו אצל נתניהו. לגבי, זה מעצים את האכזבה ממנו בעניין שליט.
ביבי החדש 585581
איזו תכונה אתה מעריץ אצלו? יכולת הכרעה ואי התחשבות בפופולריות ששמים אותו במעלה אחת עם רבין? אני נמצא בסרט סוריאליסטי או שנדמה לי?
ביבי החדש 585586
לא מעריץ, מעריך.
אתה שואל אם אתה חי בסרט? אתה אמרת.
ביבי החדש 585634
לא אני זה שחי בסרט כאן. הבעייה היא שאלה שכן, הופכים את המציאות לסרט הזוי במיוחד.
ביבי החדש 585636
ולא רק זה, כולם נוהגים נגד כיוון התנועה.
ביבי החדש 585637
כמו שאמור להיות ידוע לך, הרוב לא תמיד צודק.
ביבי החדש 585650
למעט אם הוא חושב כמוך, כמובן.
ביבי החדש 585544
אובמה לא חמוד, הוא חתיך וחכם ועושה הרבה שטויות במקביל לפעולות טובות. וביבי טרם טרח לקחת ברצינות את עבודתו כשר הבריאות, למשל, ולהיכנס למו''מ עם הרופאים.
משתנה ונשאר דומה 585545
אם כך, מהן הסיבות לדעתך שאובמה יצא מעירק?
משתנה ונשאר דומה 585553
כמו כל פוליטיקאי, שילוב בין הרצון לשמור על הכסא, האמונות שלו, והרצון לעשות את הדבר הנכון לעם.
משתנה ונשאר דומה 585558
ולשמור על המילה שלו וגם, וזה אולי הסיבה העיקרית, שלא היתה לו ברירה אלא להכריז דווקא עכשיו על היציאה מעירק כי הנשיא בוש "כפה" זאת על ארה"ב. ב-‏2008 בוש חתם על הסכם עם ממשלת עירק לפיו ארה"ב מחוייבת לפנות את כוחותיה מהטריטוריה העירקית ביבשה, באוויר ובים עד סוף שנת 2011. "ארה"ב מכירה בזכותה הריבונית של ממשלת עירק לדרוש את עזיבת הכוחות האמריקאים בכל זמן נתון. הממשלה העירקית מכירה בזכותה הריבונית של ארה"ב לפנות את כוחותיה מעירק בכל זמן נתון". ראה הסכם SOFA, למשל כאן
ביבי החדש 585517
המטרה פופולריות, האמצעי מחקרי שווקים - העלאת גירה של הקלישאות הרגילות ברשת, ג'וד לפחות אומרת דבר שונה וביבי לפחות עשה דבר שונה.
הערה לסדר: כשאתה מרגיש צורך להעביר ביקורת על מישהו מהאיילים, תזדהה. סתם נימוס אייל בסיסי.
ביבי החדש 585529
"נימוס אייל בסיסי"? אולי, תיאורטית, אבל בפועל אתה טועה מאוד. מי שמרגיש צורך להעביר ביקורת עושה את זה באלמוניות, ולפעמים בתוספת איזשהו ניקצ'יק-לשניה כמו "אלמוני לרגע זה", "אלמוני לצורך העניין", וכיו"ב. אגב, "... איבדה את העשתונות" זה כלום לעומת ביקורות שכבר היו פה, שכללו חוץ מההתייחסות הנקודתית גם תיאור נוזלי/מוצקי גוף, ייעוץ פסיכיאטרי יצירתי ואיחולים מכל הלב.
ביבי החדש 585541
אני לא בטוח.
הפופולריות של ביבי עלתה בעיני בעקבות החזרתו של גלעד שליט. עדיין לא עד כדי כך שאצביע עבורו או עבור מפלגתו בבחירות הבאות.
מהצד השני, אני לא בטוח שהצעד הזה הגדיל את הפופולריות שלו בקרב האלקטורט שלו.
ביבי החדש 585543
יתכן שבעסקת שליט עשו ביבי וציפי חילופי אלקטורט.
ביבי החדש 585548
כמה זמן עד הבחירות הקרובות? הזכרון שלנו מאד קצר (בדברים האלה, לפחות).
ביבי החדש 585549
לא הבנתי: 51% לעומת כמה לפני שנודעה העיסקה? או שהתמיכה בו גדלה ב-‏51%?
ביבי החדש 585557
ביבי החדש 585559
:-) לא שוכחת ולא מוחלת על פסיק, פניי אל העתיד.
אבל זה מוזר, עברה לי האברסיה. לא יכולתי לראות את ביבי בטלוויזיה, היה לו עלי אפקט של כעס וגועל פיזי ממש, לפעמים כשלא מצאתי את השלט הייתי חייבת לצאת מהחדר למשמע קולו. זה עבר לי... בינתיים.

לפני שבוע ומשהו כתבתי כאן שהעיסקה היא אירוע בעל ממדים אדירים ומי שממעיטים בו טועים ולא מבינים את חשיבותו. לצערי, הרוב שאני נתקלת בו ברשת וגם כאן באייל לא מבין. מימין מי שהתנגד לעיסקה במשך חמש וחצי שנים נותן עכשיו מוצא לתסכוליו בקיצוץ דק של נשמתו של גלעד ובסוף ישיג את מטרתו זו, ומשמאל הבלוגרים ה'תוחכמים מעבירים דאחקות על ביבי גאמפ שנדחף לכל פריים, כאילו זו משמעות העיסקה.

האירוע הולך ומתמסמס לשלולית מלוכלכת.

אבל הפוליטיקאים השמאלנים לא שותפים לטרנד הזה, וכל מי שראיתי שיבח את ביבי בלי הסתייגויות. גם התקשורת השמאלנית כדוגמת מערכת הארץ,ביטאה (כמו תמיד) את דעתי, שיבחה את ביבי וראתה בזה התחלה של שינוי.

אולי זה שוב עניין של גיל, זווית רחבה יותר על החיים (תסלחו לי :-), פרגמטיזם - כי רק ביבי יכול, ורצון לנשוב את הרוח במפרשיו כדי שימשיך לשוט באותו כיוון.
וגם שמחה על שחרור גלעד, אין להכחיש.

כתבתי שהצעד הבא יהיה שחרור אסירים כמחווה לאבו מאזן, ומסתמן שזה עומד לקרות. כתבתי שביבי יקפיא את ההתנחלויות, ומשהו מעין זה עשוי לקרות.
היום פרס אמר, כמשוב לדברי ליברמן, שאבו מאזן מנהיג רציני שרוצה שלום.
בכל שנות כהונתו כנשיא פרס תמיד שיקף את המדיניות של ביבי, הוא מעולם לא אמר את דעתו האישית ולא חלק על ביבי, והכעיס אותי נורא - בשלהי ימיך יש לך הזדמנות להשפיע השפעה אמיתית על ישראל ואתה נהיה לי ממלכתי!
היום הוא חלק שבחים לאבו מאזן - ואמר שהוא רוצה שלום.
לפני חודש זה לא היה קורה בשום אופן, משהו כאן עבר הילוך.

ואולי אחרי החשכה הארוכה כל גחלילית נראית כמו זרקור, ועוד נכונו לנו ייאושים גדולים.
ביבי החדש 585573
למעבר אברסיה התוודעתי בדיוק לפני יום-יומיים, כשצפיתי בראיון עם ברק, ראיתי ושמעתי אותו ולא חטפתי קבס.:)
ה"מימדים האדירים" של החזרת גלעד לא חדרו גם אליי, צר לי לומר. פעולה מצוינת, נכון, אבל באיחור גדול. כרגע מדאיגה אותי העובדה שבפגישה עם פרס גלעד נראה במצב ממש לא טוב. חוששתני שהפסטיבל התקשורתי והציבורי המתמשך סביבו אכן גובה ממנו מחיר אדיר.
כמובן, בן כספית סתם מגעיל.
שחרור אסירים כמחווה לאבו מאזן, להזכירך, הוא מהלך שביבי כבר עשה פעם-פעמיים בעבר. פרס חלק שבחים לאבו מאזן ואמר שהוא רוצה שלום גם בעבר. גם נתניהו עצמו עשה זאת. לעומת זאת, מה רומז לך שזה האחרון עומד להקפיא את ההתנחלויות?
ביבי החדש 585582
חיסול אברסיה מהיום למחר הוא אירוע של מה בכך? נראה לי שאת והתת מודע שלך חלוקים לגבי משמעות העיסקה.

מה שמדהים הוא ששתינו חווינו אותו דבר, וזה אומר שעוד מאות אלפים הרגישו כמונו (אני סטטיסטיקאית בייסיאנית או מהסוג השני? שכחתי מי הוא מי). טריליון יחידות אברסיה נמחקו מהטבלה ביום אחד.

אענה על היתר מאוחר יותר או מחר ואנסה גם לומר לך מילת עידוד על ההתמהמהות.
ביבי החדש 585611
לא לא, האברסיה שלי כלפי ברק לא נעלמה בהקשר של עסקת שליט כלל ועיקר. אני ממש לא מקשרת בין ברק לבין העסקה, ובאמת גם אין לי מושג אמתי עד כמה הוא קשור אליה. וזה גם לא משהו שקרה "מהיום למחר": פשוט, כבר די הרבה זמן לא ראיתי ולא שמעתי אותו לשמחתי, וזה נתן לי הרגשה יותר בטוחה שהוא לא יחזור יותר להיות ראש ממשלה. אי רק מקווה לא אתבדה.
ביבי החדש 585593
לא זכרתי שהרמטכ"ל אמר לגלעד שליט שהוא גיבור, אם מישהו היה אומר זאת הייתי זוכר, אבל חשבתי שלא שמעתי טוב ובדקתי את הוידאו:
בני גנץ מצדיע לגלעד שליט ואומר לו שלושה דברים:
"גלעד, כל הכבוד. תהיה חזק. יהיה בסדר גמור."
הוא לוחץ את ידו ומחבק אותו ואומר שוב "כל כבוד".
בן כספית מתאר את זה ככה:
המילים שבחר ראש המטה הכללי של צה"ל, רב אלוף בני גנץ, להגיד לגלעד שליט שהתייצב מולו, היו "אתה אמיץ וגיבור".

ציטט מדמיונו ובנה הרים של הכפשות, עם שקרים נוספים בהמשך, וזה כתב בכיר, מופיע יום יום בערוצים השונים וכותב מדור דעות קבוע במעריב. (אבל ניזון מ"אם תרצו")
ביבי החדש 585595
את הציטוט הזה לא המציא כספית, הוא פורסם בידי דובר צה"ל.

סתם מגעיל 585600
אני לא בהכרח מסכימה עם בן כספית, גם לא ממש מעריכה את פועלו בד"כ, אבל התגובות לטור שלו מלמדות איזו מידה עצומה של שיח/בדיקה/תהייה ערכית נמצאת מחוץ לקונצנזוס הרגשי הישראלי כרגע.

ובאותו עניין, המראיינת המצרית (שזכתה גם היא לשפע קללות ונאצות) מוסרת את הצד שלה:
סתם מגעיל 585608
אני לא כל כך בטוחה שאת צודקת. ראשית, הכתבה עצמה, לדעתי, לא מייצגת "שיח/בדיקה/תהייה ערכית"; שנית, התגובות ודאי לא מבטאות את הדברים האלה, כשם שהן בד"כ לא מייצגים אותם.
או שלא הבנתי אותך.
סתם מגעיל 585640
(זו לא כתבה אלא טור דעה).
הטור מייצג, אמנם בצורה רדודה וצעקנית מעט, ניסיון לשאול מהו בעצם "גיבור" ומי זכאי לתואר זה. השאלה הטרידה אותי בזמנו‏1, יש מן הסתם גישות שונות להגדרת המושג הזה, ובכל אופן לא מאליו ברור שהתשובה היא "גיבור הוא מי ששרד 5.5 שנים בתנאי שבי X". אם כי זה כמובן לא פיקניק ויש להעריך את חוזק אופיו של מי שעבר תקופה קשה כזו ויצא יחסית שלם בנפשו וברוחו.

השאלה הזו לא מעניין בהקשר של גלעד שליט אישית (האם צריך להיות סופר נחמדים אליו או רק נחמדים?), אלא בהצבה של מראה מול החברה ובניסיון לבדוק אילו ערכים היא מהללת ואיזה סוג אנשים (הפועלים על פי ערכים אלה) יזכו לתואר "גיבור" בתוכה. בחברות שונות זוכה לתהילה אנשים שונים: מי שמקרקף אדם אחר, או מי שמצליח למדוט תקופות ארוכות, או מי שיוצא לפוצץ אוכלוסייה אזרחית, או מי שיושבת באוטובוס במקום שהוחלט שאינו מיועד לה בגלל צבע עורה, וכולי. הערכים המהוללים יכולים להיות צמאון דם, יכולת התאפקות ונחישות, אומץ ללכת נגד קביעת הכלל ובהנחיית צו המצפון, וכולי.

עכשיו, רוב התגובות, רדודות וצעקניות גם הן כפי שאפשר לצפות מטוקבקים, לא מציגות עמדה נגדית לזו של כספית - אלא חולקות על עצם השאלה ועל הלגיטימיות של הצגתה. לכן כתבתי את תגובתי הקודמת.

1 תגובה 538320
סתם מגעיל 585642
...וכיוון שנראה שגם באייל משום מה יש זליגה טוקבקית ו"אסור" לדבר על הנושא הזה, החלטתי אני לפתוח בשיחה :-P
סתם מגעיל 585662
יש להודות שמעולם לא חשבתי ברצינות על השאלה המוצגת; אינני יודעת איך נקראים היום "גיבורי" סרטים, הצגות, או ספרים, למשל. אני יודעת שלאורך תקופה ארוכה כונו רובם "אנטי-גיבורים", ומניחה שכינוי זה אכן הלם אותם יותר - את אנשי ה"רוב הדומם" עם חייהם הרגילים וחלומותיהם המגוונים. בישראל יש משמעות עצומה בעיקר ל"קדושים" - תואר המוענק אוטומטית כמעט לכל מי שמת "על שום היותו יהודי".
עיטורי צה"ל למיניהם מוענקים, מדרך הטבע, על מעשי גבורה במלחמה, מעשים של חירוף נפש. היחידה שזכורה לי כרגע כגיבורה מחוץ לצה"ל בהתאם לקריטריונים המחמירים היא בלה פרוינד. אבל הענקת התואר "גיבור" לשליט הייתה "בשפת העם" - כדרך שאמא קוראת לבנה גיבור כשהוא עובר טיפול שניים, נניח, בלי לבכות יותר מדי. הטעות של בן כספית היא שהוא ייחס לו משמעות אחרת.
סתם מגעיל 585664
אבל למה זו טעות? העם מתייחס כאן לגלעד, חייל בתפקיד, כאל נער שתעה ביער. האם זו ההתייחסות הנכונה? אני באמת שואלת. ראיתי במקום אחר טור תשובה לבן כספית שמדבר על "אצילותו" של גלעד שליט. נראה שהיחס הציבורי נע בין דאגה אמהית (מובנת ‏1 ) לבין הערצה ממש למי שאמור לגלם בדמותו הרזה את הכמיהה הכללית לשלום (ואולי גם לפצות במשהו על ההתרכזות בו עצמו, בכך שהוא מפגין התייחסות בלתי אנוכית‏2). מזל שהוא בחור עדין ונעים הליכות שקיבל חינוך מעולה, ולא איזה שק"מיסט ערס מדימונה, שאז הרצון הציבורי להערצה היה נתקל בתסכול גדול.

1 גם לי ברור, ודאי כאמא, שבחור צעיר שגויס לשירות צבאי הוא עדיין "נער" ברוב המובנים.

2 תרגום ל-selfless. אולי למישהו יש הצעה קולעת יותר.
סתם מגעיל 585665
הקישור לטור התשובה:
סתם 585666
אני באמת מתייחס אליו כאל נער שתעה ביער. גיבור קפקאי של המוזרות, אשר זכה לטקס ממלכתי ולהצדעת הרמטכ''ל על שום שנפל בשבי. בהחלט לא גיבור של שלום, לא גיבור של שום רעיון, כלומר בדיוק זה- גיבור של שום דבר. אדם שכל כמיהתו אם קיימת כזו, לשלום, נולדה משום המצב הפרטי המחורבן שאליו הוא נקלע בלי שום נגיעה אישית בינו לבין הסכסוך הלאומי, וכל זה על רקע הניגודיות שגם היא מוזרות כשלעצמה, בין העדינות והרזון והשבריריות שלו עצמו למול מציאות ששלחה אותו להיות ההפך ממה שהוא, לוחם בחזית.
סתם 585667
השאלה העקרונית פה היא (מעבר לכל המהומה הפוליטית) האם גיבור הוא תלוי-בחירה או מצב.
סתם 585671
אם הכוונה היא לשאול האם גבורה קשורה באדם או בסיטואציה, לדעתי גבורה קשורה באדם. אין מצבים גיבורים.
סתם 585688
ברור שגיבור תלוי בשניהם. אם מעולם לא היית במצב שמאלץ אותך לסוג של חירוף נפש, מן הסתם לא יכולת להוכיח גבורה - והרי גבורה היא משהו שאין לו משמעות רבה בלי שייצא לפועל. לעומת זאת, במצבים מתאימים, אתה יכול בד''כ לבחור בין הפעולה הכרוכה בגבורה לבין כניעה למצב (לתוקפים אותך, למצוקתו של אחר שבחרת לא להצילו, לתחוש חוסר האונים וכיו''ב).
סתם 585678
ואם לא די בכל המוזרות, הוא גם קרוי בשם שליט.
סתם 585689
לא שמת לב שאת המלה "שליט" אפשר לפרש גם כ"מי שניתן לשלוט בו"? כמו אכיל, קריא, שמיש וכו'...
סתם מגעיל 585670
ודאי שזו טעות. את קוראת "מטורף" רק למי שנקרא כך "רשמית"? כלומר, שהפסיכיאטרים מגדירים אותו כנפגע נפש ברמה קלינית? אני לא. רוב האנשים לא. בעיניי מי שרוצח אדם בשל סכסוך על חניה או על בקבוק וודקה הוא מטורף. אז מה? הוא איננו כשיר לעמוד בדין? כשיר בהחלט. אז טוב, גלעד היה חייל ונתן לעצמו ליפול בשבי. זו לא גבורה גדולה, אבל אני לא בטוחה שזו גבורה גדולה בהרבה, באותו מצב, להביא לכך שייהרג. הוא לא היה יכול לדעת לאיזה מין שבי הוא נופל. הוא ודאי ידע על סוגי שבי שנפלו בהם אי אלה מחיילינו, שייתכן שהמוות היה עדיף עליהם.
יש כאן בלבול של כמה דברים.
את תואר האצילות נתנו לנועם ואביבה שליט זמן קצר מאוד לאחר השבי: הם מתבטאים היטב, שפתם יפה, הם לא מתלהמים, לא צועקים ולא ממש דופקים על שולחנות - ודאי שלא הופכים אותם. במדינה שרגילה להתנהגויות אלימות, אגרסיביות ובוטות במצבים כאלה וקלים מהם, זה בהחלט מספיק כדי להיקרא אציל. גלעד, כמי שירש תכונות אלה, גם הוא נוהג באצילות דומה.
ענייני הגבורה והכמיהה לשלום שייכים לתחום האינטרסים. אנשים זקוקים לסמלים; מנהיגים יודעים זאת ומספקים להם אותם כמעין מתלים להניח עליהם את אותם אידיאלים/שאיפות שברצונם לקדם. או אולי לקרדם, להופכם קרדום לחפור בו. גלעד מתאים מאוד באישיותו לסמל את הכמיהה לשלום, מכאן שהוא יסמל אותה היטב. ברגע זה בהיסטוריה זו רוח הזמן. אם, חלילה, תשתנה רוח זו - סביר שגם התארים ישתנו איתה. ראי הוויכוח על מיתוס מצדה, הרי גם מיתוסים באים לשרת את אותם צרכים.
סתם מגעיל 585672
אם להיות גיבור פירושו להיות דמות, גלעד הוא בוודאי דמות כמו כל אחד אחר, ומכאן שהוא יכול להית סמל של כל דבר. אם להיות גיבור פירושו להיות בעל תכונות של כוח, אומץ לב ותוקף, תואר המבוסס על תכונות שם הגבר, כפי שהשפה תופשת אותן, ומתאר את פעולת ההתגברות- להיעשות חזק יותר, אני לא רואה בו את התכונות האלה.
סתם מגעיל 585673
מעניין. אם לבסס את הגבורה על המקורות שאתה מייחס לה, אז גלעד ממלא אותן במדויק. ראשית, הוא גבר. שנית, הוא התגבר על השבי...
סתם מגעיל 585675
לא, הוא לא.
אם הוא היה נמלט, הוא היה "מתגבר על השבי".
הוא שוחרר בעסקת שחרור אסירים. פעלו לשחרורו. הוא היה פסיבי. מה גבורה כאן?
החזיקו אותו בתנאים לא-סימפטיים, שאין בהם בכדי להרוג. זה עוד לא הופך אדם לגיבור.
סתם מגעיל 585682
לא אמרתי שהוא אכן גיבור, אלא רק שלפי פירוש DD הוא כזה - גבר מתגבר. והוא התגבר על השבי במובן זה שיצא מהשנים הקשות - לא גיהנום, אבל עדיין קשות - במצב סביר יחסית.
סתם מגעיל 585685
זו זילות של המונח גיבור, בעיני, וכמדומני DD לא התכוון בדיוק לזה.
סתם מגעיל 585694
ודאי ש-DD לא התכוון לזה. אני דיברתי על מקורותיו.
סתם מגעיל 585676
זה נכון. הוא גבר, והוא גם התגבר על השבי. אבל אני לא בטוח שזה הופך אותו ל"גיבור". מצב של שבי, מצב שבו אדם הוא מוכנע ופאסיבי, הוא בדיוק ההיפוך לתכונות הגיבור לפי אותו קו. שמשון אינו גיבור בכוח שביו או בכוח שמוטט את עמודי הבית, אלא בכוח שהרג 300 פלישתים בלחי חמור. ישנו ממד של גבורה במה שקשור לכוחות הנפש. משל איזהו הגיבור הכובש את יצרו. אני באמת לא יודע איך אדם יושב חמש שנים עם קירות ועם עצמו ולא מאבד את שפיותו. מן הבחינה הזו כנראה שגלעד הוא גיבור לעצמו (כשם שבאותה מידה יכול היה להיחשב לכזה לו התגבר על הפחד ושם קץ לחייו ולא לשאת בהשפלה של היות שבוי) אבל לא גיבור לקרב בבחינת גבר שמשתתף בפעולת מלחמה שמטרתה לגבור על האויב.
סתם מגעיל 585684
בשום מקום לא אמרתי שהוא גיבור קרב, אלא בדיוקק בזה שהוא התגבר על הקירות והבידוד מספיק כדי לא לאבד את שפיותו.
סתם מגעיל 585692
יש בעברית את המילה ''ניצול'', לתאר את מי ששהה בתנאים קשים ושרד.
סתם מגעיל 585695
ניצול הוא מי שניצל מסכנת מוות. גלעד לא היה נתון בה, השבח לאל.
סתם מגעיל 585696
מה היה קורה לו לו ישראל היתה מודיעה שאין בכוונתה לנקוף אצבע לשחרורו, או לו היתה מתעקשת על חילופי אדם תמורת אדם?
סתם מגעיל 585697
לא יודעת. מה היה קורה לו העץ שנפל על מרפסתי דקה אחרי שיצאתי ממנה היה נופל דקה קודם? האם אני ניצולה?
סתם מגעיל 585698
אם העץ נפל על מרפסתך ויצאת ממנה רק דקה לפני כן, ניצלת.
אם את "ניצולה"? לא נראה לי.
להערכתי, צריך בשביל זה אסון טיפה יותר גדול, עם קצת יותר אנשים מעורבים, ורצוי שכמה מהם ימותו.
סתם מגעיל 585708
העץ היה גדול וכבד, המרפסת קטנה וצרה, לו הייתי שם באותו רגע הייתי מתה בוודאות. ועם גלעד לא היו שבויים נוספים, כך שלא נשקפה סכנה לאיש חוץ ממנו - למעט, כמובן, לפלסטינים מהסביבה שהיו אולי נהרגים בפעולת תגמול ישראלית.
מאסר בבידוד 586792
שרה שורד, הטיילת האמריקאית שהוחזקה באירן 14.5 חודשים רובם בבידוד, מספרת על החוויה הקשה וקוראת לאו"ם ולממשלת ארה"ב להוסיף כליאה בבידוד לאמנה הבינלאומית נגד עינויים. שורד, שאובחנה כסובלת מתסמונת פוסט טראומטית, שבנוסף לאסירים רבים המוחזקים ברחבי העולם בבידוד, ארה"ב מחזיקה 20,000-25,000 אסירים בבידוד, אם כאמצעי משמעתי ואם כעונש, והנציג הרשמי של האו"ם טוען שישנה עליה בשימוש ובחומרה של המנהג "החולני" (כהגדרתה) של מאסר בבידוד מתמשך.
סתם מגעיל 585674
או! תודה על התשובה העניינית. סוף סוף מתחיל דיון.

נכון שנועם ואביבה שליט ראויים להערכה באיפוק ובנחישות שלהם. מן הסתם התחנך לאור דרכם זו. אבל הבלבול אינו נחלתי אלא נחלת הציבור וכותבי הטורים - הם רואים אותם כמקשה אחת, ולא משנה שרק אחד מהם ישב בשבי.

לגבי "סמל לשלום" - אולי אישיותו נעימה מאוד, אבל לא ברור לי מה בסיטואציה שלו קשור בכלל לשלום. הוא נפל בשבי, שוחרר תמורת מחבלים, אמנם בעסקה עם גורם שנחשב לאויב, אבל בסך הכל מדובר בגורם טרור שהכתיב תנאים וקיבל אותם, בתיווכה של מדינה שאינה ידידת ישראל גדולה.
מבחינה ציבורית אני רואה זאת כך: בעת שבתו בשבי, לגלעד, להבדיל מאסירי ציון או מוויקטור פרנקל נניח, היתה לכאורה חסרה "משמעות" או "סיבת קיום" הגדולה ממנו. נכון שגעגועים לבית ולמשפחה שיחקו כאן תפקיד מכריע אבל בכל זאת היתה דרושה גם סיבת קיום קולקטיבית יותר, כדי להעצים את הסיפור הדרמטי עוד יותר, ובאין יעד מדיני או פרקטי מיידי ‏1 שגלעד יכול להתגייס אליו בשבתו כחטוף‏2 משוחרר, אומרים "שלום". מי כבר יתנגד לזה, חוץ מליברמן?

1 איחוד משפחות משני עברי הגבול? (סתם, אני צוחקת).

2 מביני דבר, אנא מכם - מה כל הטענות בטוקבקים על כך שהחיילים קיבלו אישור ממפקדם לישון בטנק ולכן החטיפה התאפשרה? האם אלה טענות "סרק סרק", או שהן נשקלות ברצינות?
סתם מגעיל 585681
לא לבלבול הזה התכוונתי.
ראי, את קוראת מאמר בתחום שאת מתמצאת בו אבל אינך "מושקעת" בו בהתאם לאינטרסים מקצועיים, רגשיים או אחרים. מחברו אינו מוכר לך. המאמר נראה לך טפשי ותפל. את מציינת לעצמך שהמחבר איננו מאור גדול. לעומת זאת, נאמר שדווקא יש לך אינטרסים מסוימים בתחום ו/או לגבי המחבר, ועל אף שדעתך הבסיסית על המאמר נשארת בעינה, את יכולה למצוא לו נקודות זכות אם תישאלי עליו. ברור שאינני מחדשת לך דבר, אבל זה הרקע:)
אז הבלבול שאליו התכוונתי הוא בין אמירות המתארות "אמת", כמו "משפחת שליט היא משפחה אצילית", לבין תיאורים אינטרסנטיים, כמו "גלעד גיבור" או "גלעד מסמל את הכמיהה לשלום".
חוצמזה, אמרתי שהוא מתאים לעניין השלום *באישיותו*: רזה, חוור ונעים הליכות. מצבו קצת פחות מתקשר, אבל הוא יכול להספיק: בסופו של דבר, לו היה שלום, מן הסתם הוא לא היה נופל בשבי.
סתם מגעיל 585717
או.קיי, מקבלת.
סתם מגעיל 585683
>לא מאליו ברור שהתשובה היא "גיבור הוא מי ששרד 5.5 שנים בתנאי שבי

בעיני זאת גבורה, במיוחד אם ימצאו לו אח"כ תעצומות הנפש להשתקם ולשמש בצורה כזו או אחרת כמופת ודוגמה לחיי חברה קונסטרוקטיביים. הדוגמה הכי בהירה שעולה לי בראש היא הסנטור מקיין שעבר למעלה מחמש שנות שבי קשות במיוחד בויאטנאם, סרב לשיחרור מיוחד, וחזר לאחר מכן להיות אישיות עם השפעה חברתית רחבה.
סתם מגעיל 585686
הגבורה, בעיני, היא סירובו של מק'קיין להשתחרר. לא עצם השהות בשבי קשה.
סתם מגעיל 585700
סתם מגעיל 585702
תוכל להרחיב?
הכובש את יצרו 585710
בילינסקי מכה את לבשן שוק על ירך: תגובה 60179
סתם מגעיל 585712
כתבת שהתגובות ''חולקות על עצם השאלה ועל הלגיטימיות של הצגתה''.
השאלה אכן אינה לגיטימית מהסיבה המהותית שאת ואחרים מתעלמים ממנה, והיא שהאדם עומד לפניך. לפני כמה ימים יצא מהשבי הארוך ואפילו עוד לא התאושש פיזית.
עומד בחור שלא חטא ואיתרע גורלו וקרה לו מה שקרה, ומסביבו הקהל מתווכח אם חייו היו שווים אלף מחבלים, לא שווים אלף מחבלים, שווים מחבל אחד בדיוק, לא שווים חיי ישראלי שבסיכוי כזה וכזה ייפגע, שווים חיי שלושה חיילים בפעולת חילוץ, לא שווים חיי חיילים, לא שווים ויתור על נחלת אבות (אומר פייגלין), לא שווים כניעה לסחטנות, לא שווים זכר נרצחים, לא שווים כי הוא לא גיבור, אם היה גיבור היה מתאבד, לא שווים כי הוא לא התאבד, היו שווים אם היה מתאבד.
צריך להיות עשוי מברזל או מאיזה חומר מגלומני יוצא דופן כדי לא לשקוע בדכאון אובדני, זו הפשטה של כל ערך עצמי. לא כי אתה מכוער, לא כי אתה טיפש, לא כי אתה משעמם אלא כולך, כל כולך לא שווה הרבה ועוד שילמנו עליך.
אני מסופק אם גלעד שליט קרוץ מהחומר הזה.
שאלות מסוג מיהו גיבור נטחנו בפעולות בתנועה והן בנאליות, מדיבורים על פני החברה הישראלית לאן טוב לא ייצא, אבל דבר ברור והוא שנעשינו חברה מקברית.
סתם מגעיל 585713
לא כי חייו אינם שווים, אלא האם העסקה שווה. ואם הדיון מתנהל כשהבחור עומד שחיף ואומלל לפנינו- אולי זה משום שהעסקה נעשתה מעט בחטף, ואני באמת לא יודע איך מנהלים דיון שאיננו מקאברי כאשר שלוב בתוכו עניינם של דמים רבים, ובכל מקרה שמורה לבחור אהדה של מיליוני אנשים בעולם ושל רוב בחברה הישראלית. ועם מלוא החמלה והאהדה כלפי הסיפור האישי הרגיש והטראגי- גיבור חיל אין הוא.
סתם מגעיל 585720
את צודקת שהסיטואציה קשה וכמעט בלתי אפשרית. אבל זו בדיוק הנקודה: אין דרך לעמוד מולה בלי לדבר עליה. כי עצם הבחירה שלך באי-דיבור גם הוא הבעת עמדה ברורה. ויש הרבה יותר מעמדה אחת בסוגייה הזו. אין דרך לברר את הסוגייה אלא להביע אותן (כן, גם אחרי שהעסקה נסגרה).

צר לי מאוד על שליט ומשפחתו, על ההינמקות הארוכה שלו בכלא ועל תהליך ההתאוששות הארוך שיצטרך מן הסתם לעבור. אבל למרבית הצער, הוא כבר מזמן לא אדם פרטי, וגורלו קשור במדינה ובציבור בהרבה דרכים שכולנו היינו מעדיפים לא לחוות. גם סוגיות שנראות לך סרות טעם, סחטנות-לא-סחטנות, ההתאבדות-לא-התאבדות, אולי צריך לסתום את האף כדי לדבר עליהן, אבל הן ממשיכות להיות רלוונטיות כי מן הסתם יהיו ניסיונות חטיפה/שבי נוספים בעתיד.

(ומה שנטחן בתנועת הנוער שלי זו דילמת הקרונית. זה והתרגיל הנורבגי).
סתם 585723
מה זה התרגיל הנורבגי?
סתם 585725
כל חידה מסוג זה:
סתם 585750
בזמני הז'אנר הזה נקרא "מי בעל הזברה?".
סתם 585751
ובזמני "מי גר בבית הלבן?"

______
התשובה במהופך: רוחשה שיאה
סתם מגעיל 585722
אם נקיים את הדיון בעוד חודש אז השאלה תהיה יותר לגיטימית?

האם לגיטימי לקיים דיון אם עסקת טננבאום היתה שווה או לא? אם עסקת ג'יבריל היתה שווה או לא? גם משוחררי העסקאות האלה חיים בתוכנו. ואילו אלה שנרצחו על ידי המשוחררים מהצד השני בעסקאות האלו כבר לא חיים בתוכנו, והם לא יכולים להביע את דעתם אם העסקאות היו טובות או לא.
ביבי החדש 585606
אוקי, המשך קצר ככל יכולתי:

לא זכורות לי אמירות כאלה של ביבי או פרס, אולי היה "אם" לפני זה? משהו כמו: אם אבו מאזן רציני ורוצה שלום הוא לא היה עושה הסכם פיוס עם החמאס, אם אבו מאזן רציני ורוצה שלום הוא לא היה הולך להכרזה חד צדדית באו"ם.

אני מאמינה לך שהיו אבל די בטוח שהטון היה אחר. פרס אמר את דבריו כאנטידוט דחוף לדברי שר החוץ בממשלת ביבי, וזה כשלעצמו חריג ועוד יותר לפרס. הוא הרחיב והדגיש אותם:
" יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן וראש הממשלה, סלאם פיאד, הם מנהיגים רציניים הרוצים בשלום ופועלים למניעת אלימות וקיצוניות באזורנו. יש להמשיך לקיים מולם מו"מ לשלום, כדי להגיע להסכם שלום מלא שיסיים את הסכסוך ארוך השנים".

שחרור אסירים – אם שוב ישוחררו 200 קשישים כמו לפני הרמדאן זה חסר תועלת.
הימרתי שישוחררו 800 וישוחרר ברגותי.
בנוסף צה"ל מציע העברת שטחים לא מיושבים וכולי.

הקפאת בניה – היתה לפני כשבוע ידיעה על הקפאת בנייה ממשלתית, שזה כנראה די סמלי. אתמול היתה ידיעה נוספת לגבי הקפאות.

טפטופים מציירי אווירה.

העיסקה כשלעצמה היתה צעד חדשני ומנוגד לכל מה שביבי האמין בו עד אותו רגע. והצעד העביר אותו לפאזה אחרת שהוא לא התכוון אליה מראש, בשני מובנים. (ממליצה על הספר הוותיק "שינוי")

א. החוויה היא נהדרת, שחרור אנדורפינים מענג שעשה לו חשק לעוד. המעגל התרחב, אופקי פעולה חדשים נכנסו לתחום האפשרויות, זה השוונג.

ב. הוא צריך להגן על העיסקה בפני האלקטורט שלו, ולשם כך עליו למנוע מעשי איבה. השיטה הישנה של הדבקת פלסטרים על החורים לא די בטוחה, הוא מרגיש צורך להשתריין בפתרון עמוק.

ובעוד מובנים.

מודעת לכך שנוטה לאופטימיות ברגע זה ומקווה שלא ימשיך להתמסמס ולהתאייד.

לגבי מראה פניו של פדוי השבי והתהנגותו והמשקע שחמש וחצי השנים השאירו עליו לעומת מה שהשאירו עלינו, תכננתי פסקה ארוכה והחלטתי לוותר עליה בינתיים. אספר רק מה אמר האחיין שלי, תותחן בשריון לשעבר כמו גלעד שליט. לפי חשבונו גלעד שליט לא הפסיד חמש שנים מחייו אלא רק שלוש, כי ממילא היה צריך לשרת עוד שנתיים. וזו מחשבה מעודדת.
ביבי החדש 585617
לאחיין שלך חשיבה מקורית, אולי תזכירי לו שבשנתיים האחרונות שליט היה בשירות קבע, אז לעומת עתודאי סטנדרטי הוא בכלל מורווח בשנה אחת.
ביבי החדש 585638
(בבקשה אל תגיב לדברי אחייני שאינך מסוגל לרדת לעומק כוונתם)
ביבי החדש 585643
תשמע חביבי, אם אין לך את הדעות הנכונות אל תתווכח. אתה פשוט מהימנים האספסופיים, ולא יכול לרדת לעומר הכוונה של השמאלני האינטלגנט.

הדבר היחיד שתעשה - תשמע מה שהשמאלני אומר לך. במיוחד לפני הבחירות.
ביבי החדש 585660
עכשיו אנחנו יודעים שאתה לא ותיק בתחפושת.
חסר פסיק? 585663
הכוונה של השמאלני האינטליגנט היא לרדת לעומר? תמהני.
  חסר פסיק? • עיתון
  ביבי החדש • דורון הגלילי
  ביבי החדש • ג'וד
  ביבי החדש • האייל האלמוני
  ביבי החדש • צפריר כהן
  המשך דרדור הדיון • האייל האלמוני
  ביבי החדש • ידידיה
  אברסיה ניקולייבנה • ציפורה נפש
  אברסיה ניקולייבנה • אמ
  אברסיה ניקולייבנה • תוכי ביין
  אברסיה ניקולייבנה • האייל האלמוני
  אברסיה ניקולייבנה • צ. הנפש
  אברסיה ניקולייבנה • רון בן-יעקב
  אברסיה ניקולייבנה • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • שכל ישר
  שליט ופיסטוריוס • ראובן
  שליט ופיסטוריוס • ידידיה
  שליט ופיסטוריוס • ירדן ניר-בוכבינדר
  שליט ופיסטוריוס • Delver
  שליט ופיסטוריוס • אפופידס
  שליט ופיסטוריוס • אפופידס
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • ידידיה
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • ידידיה
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • יוסי
  השקר המוצלח ביותר הוא אמת למחצה. • האייל האלמוני
  השקר המוצלח ביותר הוא אמת למחצה. • יוסי
  השקר המוצלח ביותר הוא אמת למחצה. • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • טווידלדי
  שליט ופיסטוריוס • אפופידס
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • אפופידס
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • אפופידס
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  עוד דוגמא: • האייל האלמוני
  עוד דוגמא: • אא
  עוד דוגמא: • טווידלדי
  עוד דוגמא: • אא
  שליט ופיסטוריוס • ידידיה
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • ידידיה
  שליט ופיסטוריוס • ידידיה
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • ידידיה
  שליט ופיסטוריוס • אפופידס
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • ירדן ניר-בוכבינדר
  שליט ופיסטוריוס • Delver
  שליט ופיסטוריוס • ידידיה
  שליט ופיסטוריוס • ירדן ניר-בוכבינדר
  שליט ופיסטוריוס • ידידיה
  שליט ופיסטוריוס • ידידיה
  שליט ופיסטוריוס • אא
  שליט ופיסטוריוס • ירדן ניר-בוכבינדר
  שליט ופיסטוריוס • האייל האלמוני
  שליט ופיסטוריוס • אא
  שליט ופיסטוריוס • ירדן ניר-בוכבינדר
  שליט ופיסטוריוס • easy

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים