שופכים כסף ממסוקים. 606306
מהי יוזמה? יוזמה היא שאדם יוזם ועושה - הוא עצמו עושה. התנדבות היא שאדם מתנדב - הוא התורם, ההתנדבות היא על חשבון המתנדב. כאן אנחנו נתקלים ביזמות שונה: אנשים מתארגנים כדי לדרוש שהציבור יתן להם כסף, יבנה להם מעונות, ישלם עבור הסעות... למעשה מארגנים לעצמם עיסקה עם הציבור שלא ברור למי היא משתלמת יותר - אם בכלל. התנדבות יפה‏1.

אני מתבונן במבט אירוני על הפער ביו האופן המדוייק, המדיד, שבו מוצעת העיסקה ל"מתנדבים", ובין העירפול ואי המדידות של התועלת לציבור. ה"מתנדב" יודע במדוייק מה ההטבות שיקבל וכמה שעות הוא צריך לעבוד. ברור שלמרות הקטע האידאליסטי, ההחלטה הפרטית מבוססת במידה רבה על חשבון תועלתני. ההחלטה הציבורית, לעומת זאת, מבוססת על המוסכמות שצריך לקדם את הפריפריה, החינוך, על תקינות פוליטית, ועל כך שקיימות כבר בירוקרטיות ציבוריות העוסקות בכך. פרוייקטי ההתנדבות מספקים לבירוקרטיות האלה מה שניתן להציג כ"תפוקה".

אני לא טוען כלל שהתנדבות אינה יכולה לסייע בחינוך. קיימים מחקרים המעידים שמתנדבים בהחלט יכולים להועיל ככח עזר. אבל מי אמר סטודנטים מהמרכז? אולי פנסיונרים? אולי כל אדם שמתאים, ומוכן לעבור הכשרה?

אם הסטודנטים היו נדרשים לסיים בהצלחה קורס להוראת מקצוע מסויים, נניח קריאה או חשבון, כתנאי לקבלה לפרוייקט. אם היו עוסקים אך ורק בסיוע לילדים במקצוע שאותו למדו. אם היה מתבצע מעקב אחר הביצועים שלהם והייתה אפשרות לפטר מהפרוייקט. אם העבודה הייתה בתאום ובהדרכת המורים בבית הספר. אם הפרוייקט היה משלב מאמץ לגייס את המשפחות לסייע ותמוך בילד. אם ואם ואם. אם הפרוייקט היה ממוקד בתפוקה ולא בפוזה אידאליסטית, אז היה סיכוי שהפרוייקט היה עשוי להועיל. אני לא יודע, אבל באמת קשה לי להאמין שזו המציאות. (אני חשבתי שבפריפריה זקוקים ליותר מתמטיקה ואנגלית, ליותר תעודות בגרות. לתאטרון הם זקוקים כמו לקוץ בתחת. מפעל הפייס זקוק למבנה עם סמל מפעל הפייס. כנראה לא מצאו רעיון טוב יותר לבזבז כסף ציבורי).

1 האמת היא שנחמד מצידם שהם מציעים תמורה כלשהי. אני זוכר ששמעתי על מקרה שבו תושבים התארגנו כדי לפתור את בעיית תחזוקת המקלטים בבתים המשותפים שלהם. יפה, חשבתי לעצמי. אבל מייד אחר כך התברר שההתארגנות נועדה לדרוש שהעירייה היא זו שתפנה האשפה שלהם. זכור לי מקרה שאירגון כלשהו (אולי התנועה הקיבוצית?) אסף בגדים ישנים לשם סיוע לאיזור מוכה אסון בחו"ל. הם ביקשו בסה"כ שהציבור יממן על חשבונו את עלות ההטסה של התרומה, וכעסו בחוצפתם כשהממשלה סירבה. למי שלא מבין: ערכם של הבגדים (סמרטוטים) נמוך ועלות ההטסה גבוהה.
שופכים כסף ממסוקים. 606310
פעם הצטרפתי לסיור לכפר האיילים. הצטרפה חבורה נכבדה של פנסיונרים שעוד הספיקו לעלות ולהתיישב בקיבוצי הדרום בסביבות הקמת המדינה. המדריך היה נרגש להציג דור המשך ליוזמה של צעירים שקמים ועושים מעשה. לקראת עשר בערך, מצאנו את החבר'ה כטוב לבם שקועים בשנת בוקר עמוקה. לא הערנו אותם. המשכנו הלאה בסיור.
שופכים כסף ממסוקים. 606633
היתה לי את אותה החוויה בביקור כיתתי בכנסת, לפני עידן ועידנים. בא- גד היה בין הבודדים שהיו בדיון כלשהו שצפינו בו, והיחיד שלא התעפץ בסיור באחת עשרה בבוקר.
שופכים כסף ממסוקים. 606320
א. בעניין הכותרת: זוכר שהזכרתי את המחשבים שזורקים מהשמיים (תגובה 586321)? הם טוענים שיש תוצאות חיוביות.

ב. אנשים בפריפריה לא צריכים תרבות? עכשיו קח פרופורציה ושים לב מהו הגודל היחסי של קבוצת התאטרון לעומת כל השאר, ותראה שמדובר על קצת.

ג. התקווה היא שאותם סטודנטים יתיישבו בהמשך באותו אזור. זה גם מה ש"פוסל" אנשים בגילאים מבוגרים יותר: הסיכוי שהם ישנו את מקום מגוריהם נמוך בהרבה (יידרש תמריץ גדול יותר). אני מניח שלוד ואופקים לא צריכות אוכלוסיית פנסיונרים נוספת אלא משפחות צעירות. מהמרכז? אני מניח שמדובר על דגימה אקראית של סטודנטים, שבמקרה רובם מהמרכז.

ד. לפי מה שאני מבין מדובר על תשלום מסדר גודל של מלגת פר"ח או קצת יותר: תשלום עלוב למדי לשעת עבודה. מי שרוצה להרוויח כסף בתור סטודנט יכול למצוא מקומות משתלמים יותר.

ה. בהמשך לב': אנשים מקושרים יודעים להוציא תקציבים ולמשוך משאבים.

ו. אם יש מחסור באנשים מוצלחים, משתלם במקרים רבים אפילו לשפוך עליהם כסף והכי חשוב: לא לדקדק בקטנות: אל תחסום שור בדישו.
שופכים כסף ממסוקים. 606415
אני רוצה לנצל את התגובה שלך כדי להעיר הערה עקרונית. אתה מניח הנחה סמויה שאנחנו, אתה ואני, יכולים לשבת מאחורי המקלדות שלנו ולדעת כיצד לנהל את החברה, והכל לפי עקרונות פשוטים וגנריים.

אתה יודע למשל שכדאי לעודד אנשים לגור בפריפריה. כדאי – מפני שאתה מוכן להשקיע בכך משאבים שבאים בהכרח על חשבון צרכים אחרים. האמת היא שאתה לא לבד - זו מוסכמה מקובלת בישראל. אני לא יודע. אני לא יודע כיצד אפשר בכלל לדעת שכדאי לעודד אנשים לגור בפריפריה וכמה כסף כדאי להשקיע בכך.

במרכז יש שירותים והזדמנויות טובים יותר, אבל החיים יקרים יותר. בפריפריה העלויות נמוכות, אבל השירותים וההזדמנויות פחותים ומעטים יותר. זה היחס הטבעי בין מרכז ופריפריה, אני לא מבין מדוע צריך להשקיע משאבים בנסיון לעוות אותו.

האם כדאי לחברה לפתות אדם שיכול לממש את כישוריו במרכז, לחיות בפריפריה תוך מימוש חלקי של כישוריו? אנשים שונים זה מזה וצריכים לגור כל אחד במקום שכדאי לו לגור בו. לחברה כדאי שאנשים יעשו מה שכדאי להם לעשות, מפני שכך הם ממצים את כישוריהם וממקסמים את תרומתם לחברה.

אני מנחש שאין צורך בהשקעה ממשלתית בפריפריה. העלויות הגבוהות במרכז הן התימרוץ הטבעי לפריפריה. זה הקירוב הטוב ביותר לשיעור התימרוץ המדוייק שהפריפריה ראוייה לו. אנשים קרובים אצל עצמם. פערי המחירים הם תוצאה החלטות אישיות של אנשים שרובם לפחות מבינים את יכולותיהם וסדרי העדיפות שלהם טוב יותר ממך או ממני. לכן בקירוב טוב, פערי המחירים מבטאים אובייקטיבית את נקודת האיזון בין מרכז לפריפריה.

חלק מהסטודנטים עצמם, בעצם היותם סטודנטים, נפלו כבר קורבן לפיתוי מסוג זה. מוסכמה מקובלת היא ש"השכלה גבוהה" היא דבר טוב בעיקרון ובאופן כללי ולכולם. אבל חלק גדול מהסטודנטים למדעי החברה והרוח אינם מוצאים עבודה במקצועם לאחר סיום הלימודים. מדוע כדאי לסבסד לימודים אלה? אני כבר לא מתייחס לשאלה המוסרית כיצד מפילים אנשים בפח ומפתים אותם ללמוד לימודים שאין להם תכלית. אני מנחש שמוטב היה לחלק מהסטודנטים, שבדיעבד מסתבר שאינם יכולים להשתלב בשוק העבודה במיקצועם, אילו בחרו בלימוד מקצוע מועיל לעצמם ולחברה, ולא בהשכלה גבוהה. השכלה גבוהה לפעמים מועילה ולפעמים מזיקה, וחשוב מאוד מי לומד ומה לומד.

אתה נתקל בהלך מחשבה זה כל הזמן: קראתי לאחרונה באייל שעסקים קטנים טובים לחברה, ולכן צריך לעודד אותם. סליחה? כל העסקים הקטנים טובים לחברה? תמיד? אני לא רוצה להפליג בהסברים, אבל ברור שלעסקים קטנים יש יתרונות וחסרונות ביחס לעסקים גדולים; יתרונות וחסרונות שרלוונטיים יותר או פחות בתחומי עיסוק שונים ובנישות שונות של השוק. חזקה על מנהלים ויזמים שהם מכירים יותר טוב את תחום עיסוקם ואת האינטרסים שלהם מאיזה מגיב באייל.

ההנחה היא שאנשים שעוסקים בתחום מסויים לא יודעים כביכול מה הם עושים, וזקוקים למערכת של אפליות כפויות כדי לכוון אותם לעשות מה מה שצריך כביכול לעשות. ומי יקבע להם מה צריך לעשות? מישהו, שאין לו מושג במה הם עוסקים, או שיתכן שלא יודע שקיים בכלל תחום עיסוק כזה. וכיצד אותו מישהו יודע מה צריך? מנחש על סמך "השקפת עולם", כללי אצבע והכללות שקרא בבלוג, או צירוף של פסיכולוגיה וסיסמאות פוליטיות שטחיות.
____

הסיפור ב-א' מגניב. לפני שלוש שנים נטבוקים היו שיא האופנה ובינתיים הספיקו כבר לצאת מהאופנה. מעניין מתי דבר חדש יוציא את מחשבי הלוח מהאופנה. אתה מסוגל לדמיין שבעוד שנים ספורות אנשים יתחילו להסתובב עם HUDs, ויפעילו אותם עם ממשקי דיבור ותנועות האישון (תנודות ראש יראו קצת מוזרות לדעתי)? זו תהיה ממש טכנולוגיה של המאה ה-‏21, ותחייב שינוי תרבותי.
שופכים כסף ממסוקים. 606444
אני די מסכים איתך אבל יש לי שתי הערות.
1) יש אפליה לטובת המרכז הן בעובדה שהרבה מקומות עבודה ומרכזים המסובסדים ע"י המדינה נמצאים שם והן בתחבורה. לדוגמה מדימונה לבאר שבע יש מסילה בודדת (להבדיל מכפולה).
2) הכסף שמושקע בפריפריה הוא לא השקעה טובה. לדוגמה במקרה הנידון הסטודנטים מקבלים מימון תמורת שהות קצרה ואז הם יכולים לעזוב, קשה להגיד שהשקעה באופן כללי איננה דבר מוצלח בהסתמך על השקעות גרועות במכוון. בעצם למדינה יש אינטרס כללי ליצור מקרי סעד.
שופכים כסף ממסוקים. 606447
אני רק הערה: המסילה בין באר שבע לדימונה אינה חדשה, פשוט בנו תחנה על קו שקיים מזה עשורים (מוביל למפעלים במישור רותם). רק בנו תחנה חדשה. לא תמצא דימונאים שמתלוננים על כך, פשוט בגלל שמתי-מעט משתמשים בה - התחנה היא פיל לבן - נמצאת על התוואי הישן, מחוץ לעיר (מרחק הליכה של עשרים דקות) ויותר יקרה מאוטובוס או מונית שירות שאוספות אותם מליד הבית. אבל כן, אפשר גם במסילה הזו לראות אפליה אם ממש מתאמצים.
שופכים כסף ממסוקים. 606448
אם ממש מתאמצים?! זה נשמע כאילו שחוץ מלתלות שלט "זהירות נמר" עשו כל מה שאפשר שהמסילה לא תהיה שמישה.
שופכים כסף מרכבות. 606454
אתה צודק, לא השקיעו בזה מחשבה וזה מריח כמו פיל לבן שנועד להון פוליטי. אבל אני לא רואה בזה אפליה, סתם חוסר חשיבה ( כי מסילה חסרת תועלת שכזו יש גם בירושלים, אז מה, גם שם זה מטעמי אפליה? לפחות בדימונה זרקו פחות כסף לפח תוך כדי אי המחשבה).
שופכים כסף מרכבות. 606458
אפליה זה לא תיעוב, היא לא חייבת להיות מודעת. העובדה שבמרכז יש רכבות מתפקדות ובדימונה יש (כהגדרתך) פילים לבנים שנועדו להון פוליטי מעידה על אפליה.

ולגבי ירושלים התשובה היא כן.
שופכים כסף ממסוקים. 606449
תחנות רכבת מחוץ לעיר - זה המצב לגבי חלק ניכר מהתחנות. לא רק בדימונה. והאוטובוסים לא מסונכרנים עם זמני הרכבות.
למה האוטובוסים לא מסונכרנים זה ברור, אבל למה זה תוכנן ככה, אין לי מושג.
שופכים כסף ממסוקים. 606645
לא מדוייק. התחנה נבנתה כבר ב-‏1967 והייתה פעילה עד שנת 1979. ב-‏2005 היא רק שופצה ונפתחה מחדש.
שופכים כסף ממסוקים. 606452
למה למדינה יש אינטרס כללי ליצור מקרי סעד?
למפלגות מסוימות בודאי יש. אבל למדינה לא מוטב שאנשים ישלמו מחירים הגיוניים על דיור, יפזרו את הכנסותיהם על דברים אחרים ויאיצו את המשק, יגורו בכל הארץ ויזכו בכל הארץ לרפואה נאותה, לחינוך טוב ולתעסוקה מפרנסת, מה שיוביל לגידול במיסים הנגבים?
שופכים כסף ממסוקים. 606453
למה? כי לפוליטיקאים יש תסביך הצלה. הם רוצים שאנשים ירצו בעזרתם ואז הם יושיעו אותם.
שופכים כסף ממסוקים. 606461
בגלל זה? כבר ישו אמר "כי העניים יהיו עמכם תמיד!".
בעיות היו ויהיו. חסרות בעיות שצריך לייצר עוד?
the more the merrier 606463
1) לא יצרנו בעיה, פשוט לא פתרנו בעיה קיימת.
2) עדיף להתעסק עם בעיות שאנחנו מכירים (לכי תדעי איך יראו העניים החדשים) יש כבר משרד לפיתוח הנגב והגליל, תארי לך שהם יהיו מפותחים, מה אנשי המשרד יעשו?
3)לפתור בעיות אמתיות זה יותר קשה מבעיות תחת שליטה.
שופכים כסף ממסוקים. 606625
אני אנסח את 1 בצורה יותר חיובית: המצב של הרבה מקומות בארץ לא נגזר רק מהגאוגרפיה הבסיסית שלהם אלא גם מהתחבורה שקיימת בארץ. לו מסילת החוף(עד אשדוד), מסילת עיירות הפיתוח והמסילה מבאר שבע לדימונה היו קיימות וכפולות כל הערים שהמסילות האלה משרתות היו משתנות. לדוגמה המרחק בין אשדוד לראשון היה מאוד קצר והיה ניתן לראות אותם כערים סמוכות וכך כל הערים. בעצם המושג "פריפריה" היה משתנה.
שופכים כסף ממסוקים. 606650
כמי שנוסע באופן יחסית תכוף ברכבת חיפה - תל אביב, אני חייב לומר שאם אתה רוצה להגיע לכל נקודה בדרך שאינה חיפה / תל אביב, זה לא מאוד נוח, בעיקר עקב מיקום התחנות.
(אלא אם אתה צריך להגיע לאיזור התעשייה של נתניה).

גם הרכבת חיפה - תל אביב היא לא שוס כזה גדול, כי הרכבת נוסעת יחסית לאט ויוצאת מעט מדי.
שופכים כסף ממסוקים. 606655
הייתי שמחה לדעת מי הדביל, סליחה, שאחראי על המיקום השערורייתי של תחנות הרכבת בארץ.
במקור חשבו על רכבות רק כאמצעי להובלת סחורות, שזה יכול להסביר למה הרבה תחנות ממוקמות מחוץ לעיר או מחוץ למרכז העיר?
שופכים כסף ממסוקים. 606665
צייני איזו תחנה ואומר לך מי האחראי.
למשל, תחנות חדרה מערב, נתניה, הרצליה ותל-אביב מרכז תוכננו ונבנו כאשר שר התחבורה היה דוד צבי פנקס.
לשאלתך התשובה היא תלוי אילו מסילות. מסילת החוף מחדרה לתל אביב נבנתה בעיקר להסעת נוסעים. כך גם המסילה מחדרה עד לחיפה, המסילה מתל אביב לירושלים והמסילה מתל אביב ליבנה (ובקרוב עד לאשדוד).
המסילה לבאר שבע, דימונה והלאה נבנתה עבור שינוע מחצבים מהנגב. וגם מסילת אשקלון-קרית גת מיועדת למטענים בלבד.
המסילות מראש העין ללוד ומלוד לאשקלון נבנו למטרות הסעת חיילים ואספקה לצבאות הלוחמים במלחמת העולם הראשונה ומסילת חיפה נהריה נבנתה לאותה מטרה במלחמת העולם השניה.
שופכים כסף ממסוקים. 606714
מסילות הרכבת בארץ ממוקמות קרוב מדי למרכזי הערים. ליתר דיוק מסילת החוף קרובה מדי לחוף (ואני אפילו לא מדבר על חיפה). מסילת רכבת ''כבדה'' יוצרת גבול מלאכותי, לו היא הייתה עוברת במרכז העיר העיר הייתה מתחלקת לשתיים.
שופכים כסף ממסוקים. 606717
בתל אביב זה עובד טוב.
שופכים כסף ממסוקים. 606734
השאלה תמיד היא מה המטרה. אני מניח שהמטרה בתל אביב היא לגרום לאנשים להישאר במקום ואז אכן מערכת השינוע עובדת מצוין.
תשובה מפורטת 607545
בתל אביב פסי הרכבת לא נמצאים במרכז הגיאוגרפי אלא (אולי) במרכז המטפורי. למען האמת הם סמוכים מאוד לגבול המזרחי ולא בכדי.

בשביל להסביר מה הבעיה במצב של תל אביב (ודרך זה ניתן גם להבין את הבעיה בכל האיזור שקרוב לים) אני אתן דוגמה היפוטטית לעיר שבנויה בסגנון שונה. זוהי לא בהכרח הדוגמה הטובה ביותר אולם לדעתי היא עדיפה בהרבה על המצב הקיים נניח לשם הפשטות שחוף הים ישר ונסתכל על הרצועה באורך 5 קילומטר מהחוף. ניקח סריג עם קוי רוחב במרחק חצי קילומטר אחד מהשני וקוי אורך במרחק דומה, נמספר את קוי האורך ממערב למזרח. נסתכל על רצועה ברוחב 14 קילומטר אזי יש בה 29 קוי רוחב,11 קוי אורך וגודלה 70 קמ"ר. נקרא לשטח זה "עיר" כל ריבוע שנוצר ע"י קוים אי זוגיים סמוכים יקרא "שכונה" וכל ריבוע שנוצר ע"י קוים סמוכים יקרא "רחוב" אזי שכונה היא בגודל קילומטר על קילומטר ורחוב הוא בגודל חצי קילומטר על חצי. בכל שכונה יש 4 רחובות.

בקו אורך מספר אחד נקים את הדרך העיקרית שם בין השאר יעברו כל מי שרוצה לעקוף את העיר כך שבעיר עצמה נמצאים רק אנשים שרוצים להיות בה. בקו אורך 5 נקים דרך משנית וכל קו רוחב אי זוגי יהיה דרך רוחב כמו כן נקבע כלל שאסור לחצות רחובות ברכב כלומר אם אתה נוסע מרחוב אחד למשנהו אסור לך להיכנס לאף רחוב אחר חוץ משניים אלה. עתה גם הקוים הזוגיים הם דרכים אבל עם מעין מגבלת נסיעה של חצי קילומטר.

את השימוש של השכונות קובעים ככה שככל שהשימוש של שכונה (שכונה לא חייבת להיות שכונת מגורים זה סתם שם לשם הפשטות)
יותר חיצוני (כלומר הוא נדרש לתושבים מבחוץ) כך הוא יהיה קרוב לדרך 1 וככל שהוא נדרש לכלל תושבי העיר הוא יהיה קרוב לדרך 5. כל נקודת מפגש בין שתי קוים תקרא צומת וניתן יהיה (בצורה מסוימת) לפנות בה. במרכז של כל שכונה יהיה (באופן מפתיע) המרכז של השכונה ובמרכז כל רחוב המרכז של הרחוב.

היתרונות של עיר כזאת ברורים: כפי שאמרתי כל מי שעוקף את העיר לא נכנס אליה. מי שנכנס לעיר משתמש רק בדרכי רוחב (חוץ מקו אורך מספר 1 והדרך ברחוב הספציפי שהוא רוצה להגיע אליו) ורק בדרך אחת ובד"כ מגיע רק לחלק יחסית מזרחי. כדי להגיע ממקום למקום צריך רק 4 פניות בדרכים ומשתמשים במעט קטעי רוחב. מכיוון שיש מעט משתמשים בדרך ממילא הגבול שכל דרך יוצרת הוא חלש. עקב המבנה במעבר ממקום למקום יש לחצות מעט דרכים. מי שהשכונה איננה נקודת המוצא או היעד שלו לא נכנס אליה וכנ"ל ברחוב.

עתה יש שאלות משניות, מהם השימושים שחשובים לתושבים מבחוץ, לתושבי העיר השכונה והרחוב וכמו כן איזה כלי תחבורה ישמשו אותנו ואיך יראו הדרכים.
תשובה מפורטת 607561
אבל תל אביב ערים סביב לה. כך שגם אם זה בצד המזרחי, זה עדיין במרכז... מכל מקום, התחנות נמצאות במקומות מרכזיים מספיק שחלק מהנוסעים יצטרכו ללכת מהתחנה ולא לנסוע, וכדי שיהיו שפע של אוטובוסים שעוברים בתחנה, כל הזמן, בדרך לשלל מקומות. זה לא המצב בבנימינה, או פרדס חנה, או בית יהושע, או כמעט כל מקום אחר.
תשובה מפורטת 607610
את הופכת סיבה ומסובב. תקראי בנתיבי איילון [ויקיפדיה] את תת הנושא "השפעה".
תשובה מפורטת 607567
אפשר היה לדאוג שאת תל אביב יבנו כמו את מנהטן המרכזית והצפונית. היה מפשט את כל בעיות התחבורה.
תשובה מפורטת 607631
יש לי כל כך הרבה תשובות מתחכמות להערה הזאת שנראה לי שהפעם אחסוך אותן מהפורום.
תשובה מפורטת 607828
זה תלוי בחיבור. אחד היתרונות של תל אביב שמאוד קל ללכת בה ולנסוע באופניים - במידה ניכרת בגלל שאין בה דרכים ראשיות מהירות.
תשובה מפורטת 607871
איזה חיבור ולמה מצב החסה בשטחים תלוי בו?

אני לא יודע למה אתה קורה "דרכים ראשיות מהירות" אבל מאוד לא כיף לחצות או ללכת לצד דרך נמיר.
תשובה מפורטת 607983
נכון. ובאמת מפרידים את תל אביב למערבית לנמיר ודרומי לירקון וכל השאר.
תשובה מפורטת 608016
טוב. אז לא הבנתי מה ניסית להגיד.
תשובה מפורטת 608140
שההתייחסות לרחובות מערבית לנמיר וצפונית לירקון היא אחרת. האיזורים האילו מחוברים פחות טוב, ופחות נוח להגיע אליהם ברגל/ אופניים, ואמנם ההתייחסות אליהם היא אחרת בעיני תל אביבים.
תשובה מפורטת 608142
את זה הבנתי (וגם חידשת לי). את תגובה 607828 אני לא מבין.
תשובה מפורטת 608206
ההצעה שלך הייתה לבנות עיר משכונות שמחוברות ביניהן באמצעות צירי תנועה, במבנה ריבועי.
אני אמרתי שההצעה שלך יכולה לביות טובה - כתלות בכך שצירי התנועה לא ינתקו את השכונות אחת מהשנייה לצורכי תנועת הולכי רגל / אופניים.
מאוד קל לנתק שכונות, כאשר מספיק כביש שנוסעים בו מהר מדי עם פחות מדי מעברים בשביל להביא לתחושת "ניתוק" ולהפחית במידה משמעותית את תנועת הולכי הרגל.
לרוע המזל, כבישים רחבים ומהירים עם מעט צמתים הם האידיאליים לתנועת מכוניות.

לכן, עדיף לשמור כבישים אילו לחוץ הערים, כאשר בתוך הערים הכבישים צרים יותר, ועם יותר צמתים.
תשובה מפורטת 608215
אם אני מבין נכון אנחנו די מסכימים.

לגבי נקודות המחלוקת: כתבתי כמה צמתים יהיו, אחד לכל חצי קילומטר. אבל מה שחשוב הוא מה המרחק שנוסף להולך הרגל יחסית למרחק האוירי כשהוא משתמש בצמתים המרחק הזה תלוי במבנה של השכונות עצמם אבל הוא יכול להיות פחות מחצי קילומטר תמיד בתנאי שהשכונות מתוכננת לצורך זה. שזה ככל הנראה יותר טוב מהמצב כיום.

עצירות והאצות מזהמות את האוויר לכן עדיף פחות צמתים וכבישים רחבים. לגבי המהירות מעבר להיבט הבטיחותי של אנשים שמתפרצים לכביש המהירות צריכה להיות כזאת שהמכוניות ישארו בכביש כמה שפחות זמן ואז הכבישים יהיו יותר פנויים.
תשובה מפורטת 608529
אבל אנשים יכולים לעבור את הכבישים רק בצמתים. אתה לא מציע צומת כל 500 מטר?
תשובה מפורטת 608532
ברור שלא! אני מציע צומת כל חצי קילומטר :)

גם זה מצב יותר טוב מהיום. המרחק (בקו אווירי) בין התחלת שדרות רוטשילד לסופם הוא (בערך) 1.3 ק"מ ויש שם 10 צמתים מרומזרים.
תשובה מפורטת 608695
בהסתכלות שנייה אתה צודק.
צומת כל 500 מטר זה פחות מדי. זה מקשה מאוד על הליכה. צריך צומת כל 100 מטר לערך.
תשובה מפורטת 608712
מספר הערות לפני שאני עונה לך:

1)כשאמרתי "דרכים" זה לא בהכרח כבישים. "דרך" זה גם נת"צים מסילות למיניהם ושבילי אופניים.
2) ה"עיר" שתיארת היא לא גדולה במיוחד. אם מורידים מתל אביב את אזורים 1,2 ו9 מקבלים אזור ששטחו (בערך) 22.5 קמ"ר
ויש בו (בערך) 220 אלף איש או בערך עשרת אלפים איש לקילומטר. אם עוברים לצפיפות קצת יותר גבוהה של 25 אלף איש לקילומטר אפשר להכניס את כולם לעיגול שרדיוסו 1.6 קילומטר ואז המרחק המקסימלי בין שתי נקודות הוא 3.7 ק"מ.
3) הקטע שאמרתי שמה שחשוב הוא שהמרחק הממשי יהיה כמה שיותר קרוב למרחק האווירי היה שטות. אנשים לא בוחרים שתי נקודות רנדומליות והולכים מאחת לשנייה. מה שחשוב הוא שמקומות שאתה רוצה ללכת איליהם יהיו קרובים לכן הדבר הכי חשוב הוא שבשכונה שלך יהיו הרבה אנשים והרבה מקומות שאתה הולך אליהם בקביעות וכמו כן שהמקומות המרכזיים של העיר יהיו קרובים אליך

ועתה לשאלתך:
אתה צריך לקחת בחשבון שהרבה אנשים (אולי גם אתה) כן רוצים להתנייד לאו דווקא ברגל כשאתה עושה צמתים כל כך קרובים אתה מאט מאוד את התנועה גורם לזיהום רב יותר בכלי הרכב הממונעים ומקשה מאוד על רוכבי האופניים.
תשובה מפורטת 608758
אם אנשים יוכלו ללכת ברגל ולנסוע באופניים אז אולי הם לא ייסעו באוטו כל כך הרבה.
תשובה מפורטת 608761
אל תבנה על זה. דרך אגב, כרגע למשל התמרוץ הכי גדול עבור תל אביבים ללכת ברגל הוא הפחד בלהזיז את האוטו שלהם מהחנייה.
תשובה מפורטת 608772
נדמה לי שכבר אמרתי את זה באייל פעם או פעמיים, אבל מבחינתי אחת הפריבילגיות הכי גדולות שנובעות מזה שאני גרה בתל אביב זו העובדה שאני לא צריכה להחזיק רכב ובקושי נוסעת באוטובסים כי כמעט הכל נמצא במרחק הליכה סביר‏1 ממני.

1 עד 40 דקות, ככה.
תשובה מפורטת 608774
ייתכן שאמרת, בכל מקרה זה מעורר קנאה גם בפעם השלישית :)
תשובה מפורטת 608767
כפי שאמרתי צמתים מרובים מקשים (גם) על רוכבי האופניים כיוון שלהאיץ מעמידה זה דבר קשה.
תשובה מפורטת 608927
לא ממש.
אני מסכים שצמתים מאטים רוכבי אופניים. אבל הם גם לא רוצים לנסוע הלוך חזור בשביל להגיע לנקודה, אלא לנסוע בקווים ישרים.

דרך אגב, מה שמגביל רוכבי אופניים הכי הרבה כרגע זה שאין להם איפה לנסוע - המדרכות הרבה פעמים לא מותאמות לאופניים, עם חפצים מפריעים ושולי מדרכות בצמתים, ועל הכביש מסוכן, כי יש שם מכוניות שנוסעות הרבה יותר מהר.
תשובה מפורטת 609001
צמתים מאטים ומקשים על רוכבי אופניים הרבה יותר מתוספת מרחק קטנה. נסה לסוע 10 קילומטר כשכל 100 מטר אתה עוצר ל10 שניות לעומת 10 וחצי קילומטר כשאתה עוצר רק כל 500 מטר. האפשרות הראשונה הרבה יותר קשה,איטית ומסוכנת. בעיקר בעליות.
תשובה מפורטת 609009
נסה לנסוע 10 קילומטר כשכל 50 מטר אתה נעצר בגלל תחנות אוטובוס, אנשים ופחים.
תשובה מפורטת 609018
רק שניה, אז לצייר קצת קווים על המדרכה לא הופך את תל אביב למקבילה הישראלית של אמסטרדם? מי היה מאמין?!

(את זאת ששיבחה את מערך התחבורה של תל אביב.)
תשובה מפורטת 608696
בהסתכלות שנייה אתה צודק.
צומת כל 500 מטר זה מעט מדי. זה מקשה מאוד על הליכה. צריך צומת כל 100 מטר לערך.
תשובה מפורטת 608697
תגובה 608106
תשובה מפורטת 608699
המסקנה: צריך צומת כל 1/20 ק"מ.
שופכים כסף ממסוקים. 606722
לכן צריך לקבור את הרכבות במרכזי הערים. בורשא למשל עשו את זה עוד לפני מלחמת העולם.
שופכים כסף ממסוקים. 606733
אני מניח שאתה מתכוון לרכבת תחתית. אם כן זהו סוג של רכבת קלה.
שופכים כסף ממסוקים. 606738
לא, ממש לא. מערכת הרכבות המדינתיות עברה דרך ורשא. במרכז העיר היא עברה מתחת לעיר. אם תהיה בורשא תוכל לראות את זה. תחנת Warszawa centralna נמצאת מתחת לאדמה.
שופכים כסף ממסוקים. 606775
גם במדריד מסילת הרכבת הכבדה עוברת מתחת מרכז העיר, ויש בטח עוד ערים כאלה. עוד אפשרות, הכי נפוצה באירופה מהמדגם שאני מכיר, היא שהמסילה לא חוצה את העיר, אלא שולחת "זרוע" לתוכה שמגיעה עד המרכז, כך שהרכבות נכנסת ויוצאת באותה דרך; המסילה אכן יוצרת הפרדה, אבל רק מצד אחד של המרכז.
שופכים כסף ממסוקים. 606723
בשוויץ בהרבה מאוד ערים הרחוב הראשי הוא ה Bahnhofstrasse, "רחוב תחנת הרכבת", בדיוק בגלל שהתחנה היא מרכז העיר.
שופכים כסף ממסוקים. 606728
מה הדבילי בתחנות הרכבת בחיפה?
שופכים כסף ממסוקים. 606735
רק זה שגובים מחיר גבוה יותר עבור ירידה בתחנת הרכבת של לב המפרץ, כי במשרד התחבורה החליטו שהיא מחוץ לחיפה.

תל אביב וחיפה מצויינות בעניין הזה.
בנימינה, למשל, פחות. שים לב איפה ממוקמת התחנה.
https://maps.google.co.il/maps?oe=&ie=UTF-8&q...'at+Ada&cid=0,0,4219738135741214148&ei=msGkUKb-Bcm0tAaz6oCoBg&ved=0CKgBEPwSMAM

או פרדס חנה
https://maps.google.co.il/maps?oe=&ie=UTF-8&q...'at+Ada&cid=0,0,4219738135741214148&ei=msGkUKb-Bcm0tAaz6oCoBg&ved=0CKgBEPwSMAM

ובבית יהושע זה בכלל "בלב הפרדסים (טוב, שדות) תחנה ניצבת"...
https://maps.google.co.il/maps?oe=&ie=UTF-8&q...'at+Ada&cid=0,0,4219738135741214148&ei=msGkUKb-Bcm0tAaz6oCoBg&ved=0CKgBEPwSMAM

וכשממקמים את התחנה בחור, לא זו בלבד שתמיד תאלץ לקחת אוטובוס מהתחנה למחוז חפצך בעיר (אני משוכנעת שחלק לא קטן מהיורדים בתחנות ארלוזרוב ועזריאלי וההגנה הולכים ברגל לאן שהם צריכים), אלא שגם האוטובוס שיאסוף אותך (שאינו מסונכרן עם הרכבת, חלילה), הוא אוטובוס שמגיע במיוחד לרכבת. לא עובר ברכבת, כמו האוטובוסים שעוברים ברחוב ארלוזרוב או השלום או בגין או לה גארדיה‏1.
ולכן, גם התחבורה מ- ו-אל הרכבת גרועה.

1 איפה, איפה הפריפריאלי שיגיד שבהתנשאות טיפוסית אני מביאה דוגמאות רק מתל אביב.
שופכים כסף ממסוקים. 606739
לגבי בנימינה אני מסכים. סיפרו לי שהיה ויכוח בין זיכרון לבנימינה ביכן תהיה התחנה המרכזית לאיזור. בגלל הכוח הפוליטי העודף של בנימינה נקבע שזה בבנימינה. על פי הגיון תחבורתי, בחרתי, אנושי וכו' התחנה היתה צריכה להיות לא בזכרון ולא בבנימינה אלא בחדרה. בדיוק בחצי הדרך בין תל אביב לחיפה, בעיר הגדולה, בצומת הדרכים -כביש 2, כביש 4 וכביש 65.
שופכים כסף ממסוקים. 606740
יש תחנת רכבת בחדרה.
שופכים כסף ממסוקים. 606744
היא איננה מרכזית. הרבה רכבות אינן עוצרות שם, אין מספיק חניה ותחבורה ציבורית. לדעתי כל הרכבות צריכות לעצור בה-כולל אלו שנוסעות היום ישיר מחיפה לתל אביב.
שופכים כסף ממסוקים. 606759
המצב בחיפה הוא בעייתי, אבל יותר טוב מבערים רבות אחרות בארץ, וכנראה הטוב ביותר האפשרי.

זה בגלל איך שהעיר בנויה - הפעם זה לא באשמת הרכבת.
המרכז ההיסטורי של העיר הוא העיר (הכינוי החיפאי לעיר התחתית ואיזור הנמל)והדר. בעיר יש תחנת רכבת, אמנם לא הרכבת המרכזית, אבל יש. רק שכיום האיזור יחסית מוזנח ולא מהווה שכונת מגורים מרכזית, ולא את תחנת האוטובוסים המרכזית שהיווה בעבר.

בכניסה לחיפה יש את תחנת חוף הכרמל ותחנת אוטובוסים מרכזית, והיא נמצאת ליד מרכז תעסוקה וקניות גדול (מת''מ וקניון חיפה), אך לא ליד מרכזי אוכלוסיה. כך גם המצב בתחנת לב המפרץ (תחנת אוטובוסים מרכזית ומרכז תעסוקה וקניות גדול).

אך אין לרכבת גישה לכל איזור ההר, איזור המגורים המרכזי בחיפה.
זה כמעט מתחייב מהפריסה הגיאוגריפת של העיר, ואכן לא הגיוני להעלות את הרכבת עד להר.

מחוץ לזה - הרכבת מחיפה מובילה לקריות ועד נהריה בצורה טובה (אם כי לא בתכיפות) ולתל אביב באופן סביר אך איטי. (באופן גרוע מאוד למקומות באמצע)
שופכים כסף ממסוקים. 606814
בדיוק בשביל זה המציאו את הרכבת התחתית. ברוב הערים בעולם הרשתות של המטרו, הרכבת והאוטובוס תמיד מתחברות זו לזו בתחנות ונותנות פתרון כולל.
הטמטום האמיתי בחיפה הוא שהרכבת התחתית לא מתחברת לתחנת הרכבת, אלא מרוחקת ממנה כחצי ק''מ.
שופכים כסף ממסוקים. 606816
צודק.
שופכים כסף ממסוקים. 607687
אני לא רואה כזה טמטום בחיפה. למי שלא מכיר, הרכבת התחתית היא לא באמת רכבת, אלא רכבל תת-קרקעי, והתוואי שלו כמו גם התחנות כפופים לאילוצים טופוגרפיים. אני מאמין שכשתכננו את התוואי, לא היו מחמיצים אפשרות להגיע איתו עד הנמל (ותחנת הרכבת שלידו) אילו זה היה אפשרי טופוגרפית; למעשה אני מנחש שמתחו כמה שאפשר כדי לקרב אותו לנמל. מה שאני מניח שאפשר לשקול (היום, כשהקישור בין הנמל לבין רכבות נוסעים הוא כבר לא רלוונטי) הוא להזיז את תחנת הרכבת קרוב ככל האפשר, על תוואי המסילה, לתחנת התחתית, ואז המרחק יהיה רק 200 מטר. עבור הולכי הרגל בטח אפשר גם לגשר על המרחק הזה, או ליתר דיוק למנהר מתחתיו.

אבל האם זה שווה מאמץ? ממילא הרכבת התחתית הזו מגיעה למעט מאוד מקומות בעיר (לא טמטום, אילוצים טופוגרפיים). באופן מערכתי וכולל האוטובוסים הרבה יותר רלוונטיים. והמצב כאן טוב: שתי תחנות הרכבת המרכזיות של חיפה - בפאתיה הצפוניים והדרומיים - מרושתות היטב באוטובוסים לכל העיר, ועושה רושם שדווקא היה כאן תכנון ושיתוף פעולה בין מי שצריך.
שופכים כסף ממסוקים. 607694
כשבנו את הכרמלית, היא קישרה בין תחנות חשובות ומרכזי פעילות בחיפה:העיר התחתית, הדר הכרמל-תחנות הנביאים וסולל בונה ומרכז הכרמל. מאז השתנתה העיר.
שופכים כסף ממסוקים. 607769
אדרבא. אבל אני חושב שגם היום התוואי סביר. הנה הצעה לדיון: האם אתם יכולים להציע תוואי יותר טוב לכרמלית עבור חיפה הנוכחית? או אפילו תוואי נוסף שווה? אני יכול לחשוב על שני מועמדים, אם מוסיפים לתחרות רכבל עילי. אחד כבר מתוכנן, מלב המפרץ לטכניון ולאוניברסיטה. השני, שבדיתי ממוחי הקודח ואין לי מושג מה הוא שווה, מבי"ח כרמל למת"ם/חוף הכרמל. חסרונות: (1) יהיה צריך הרבה תכנון מחדש וסלילה מחדש כדי להפוך את התחנה העליונה לנגישה לבאים בהמוניהם ממרכז חורב וציר הכרמל. (2) אין תחנת ביניים. יתרון המפתח: התחנה התחתונה פופולריות באופן היסטרי‏1, והעליונה יכולה להיות כזו בהינתן תכנון כאמור. אם טכנולוגית אפשר לבנות רכבל עם שינוי כיוון מסמר שיער באמצע, אז אפשר ממרכז חורב למת"ם, ואז לא צריך המון עבודה כדי להנגיש את התחנה העליונה.

לזכות התוואי הקיים, היום: מרכז הכרמל הוא עדיין מרכז בילוי ופנאי. כיכר פריז אמנם היתה כלום במשך שנים, אבל עכשיו היא נגישה לקריית הממשלה. גולומב היא ליד בית חולים גדול. שאר התחנות הן "סתם" הדר, אבל זו שכונת מגורים עם אוכלוסיה עצומה ממעמד בינוני-נמוך, כלומר יש לה מה לחפש מחוץ לבית, ומאידך אולי היא מתבססת על תחב"צ.

אני חושד שבאמת הכרמלית של היום גבולית מבחינת ההצדקה הכלכלית - לפחות לפני כמה שנים זו היתה עובדה בעיתונות, ובנסיעותי הלא-תכופות התפוסה לעולם אינה מרשימה - אבל האם יש תוואי אחר שכן יהיה מוצדק?

אחרית הימים היא כמובן להקים כמה קווים אנכיים עם טכנולוגיית רכבל, ולחבר אותם אופקית עם רכבת תחתית מונעת קטר, כך שכבר תהיה רשת. אני מאוד בספק אם הגודל של חיפה מצדיק את זה. מה גם שהאוטובוסים סבירים.

1 אמנם על-פני קילומטרז' שלא נוח לכולם להליכה יומיומית. פתיר באמצעות שאטל.
שופכים כסף ממסוקים. 607771
אני מסכים לכל מה שכתבת וגם אני חשבתי על רכבל משני צידי הכרמל ולא ידעתי שמתוכנן מלב המפרץ לטכניון והאוניברסיטה.
שופכים כסף ממסוקים. 607812
רכבת תחתית זה בזבוז כסף היא עולה בין 50 ל100 מיליון דולר לקילומטר לעומת 3 מיליון לאוטובוס מערכתי ו8-12 מיליון לרכבת קלה ומה שהיא חוסכת זה בסך הכל בערך 10 מטר רוחב. כלומר אנחנו משלמים לפחות 3.8 מיליון דולר לכל דונם שחסכנו. מחיר מבצע, לי זה עולה יותר.
שופכים כסף ממסוקים. 607823
לא תמיד ניתן להשתמש בתחבורה ציבורית בצורה יעילה על פני הקרקע. גם רכבת קלה וגם מערכת אוטובוסים בנתיבים בלעדיים חוצות נתיבי תנועה אחרים ואם תדירות השירות עולה על סף מסויים נוצר מצב של חסימה מוחלטת של התנועה החוצה או פקקי תנועה בנתיבים היעודיים (תלוי למי נותנים עדיפות במפגשים). במקרה כזה רק רכבת עילית או תחתית מאפשרות את הגדלת הקיבולת של המערכת. ככלל, הבחירה בין רכבת קלה במפלס הרחוב ובין רכבת תחתית (רכבות עיליות די יצאו מהאופנה מטעמים של אסתטיקה ושל רעש) אמורה להעשות על פי הקיבולת הדרושה (שנגזרת מהביקוש הצפוי לשירות) כאשר לרכבת תחתית יש קיבולת כפולה לעומת רכבת קלה.
שופכים כסף ממסוקים. 607872
כפי שירדן אמר המצב בחיפה עדיין לא מצדיק רכבת תחתית, אזי עדיף לווסת את כמות האנשים הנכנסת לעיר כך שקלה תספיק .
שופכים כסף ממסוקים. 607875
לא הבנתי שאתה מתייחס לחיפה, חשבתי שאתה פוסל עקרונית את הפתרון התת קרקעי. אין לי מושג אם הביקושים בחיפה מצדיקים רכבת תחתית.
שופכים כסף ממסוקים. 607877
אני לא פוסל עקרונית. אין מקום בארץ שזה משתלם. בפרט לא חיפה.
שופכים כסף ממסוקים. 607878
כאמור, אין לי מושג על רמת הביקושים בחיפה, אבל מהשוואה עם ערים בעולם שבהן יש מערכות של ררכבת תחתית אני די משוכנע שבמרכז גוש דן יש צורך במערכת כזאת.
שופכים כסף ממסוקים. 607882
הביקושים במרכז גוש דן הם לא גזירת גורל, לו המדינה הייתה מזיזה את מרכזיה משם הביקוש היה יורד.
כבר עושים את זה אבל מאוד לאט.
שופכים כסף ממסוקים. 607883
נכון, אבל הביקושים הנוכחיים מצדיקים רכבת תחתית. לגבי מה עדיף, להענות לביקוש או ליצור תנאים שיקטינו את הביקוש, זאת כבר שאלה אחרת.
שופכים כסף ממסוקים. 607886
אז אותי מעניינת השאלה האחרת ואליה כיוונתי.
שופכים כסף ממסוקים. 607888
אני חושב שהביקושים נובעים מהתנהגות טבעית של הציבור ושלממשלה יש יכולת מוגבלת לשלוט בהם (בלי לחזור לימי הקמת עיירות הפיתוח). לדעתי עדיף לשפר את התחבורה הציבורית (כולל רכבת תחתית) בגוש דן וגם ליצור מרכזים מטרופולינים נוספים.
שופכים כסף ממסוקים. 607890
לא. מכיוון שהמרחק בין המרכז של גוש דן והפריפריה שלו כל כך קרובים אנשים יעדיפו ליסוע קצת ולשלם פחות על המוצרים דבר שיגרום לבעלי עסקים לצאת מתל אביב שתי דוגמאות בולטות הן האיקאות וקומפלקסי הקולנוע. לעומת זאת דברים מסובסדים (נניח תיאטרון הבימה) לא יוצאים כי הם לא עושים את החישוב הנכון.

באופן פרדוקסלי הרכבת התחתית (וכל המערך של נת''ע) תאיץ את היציאה מתל אביב כי היא תקרב את תל אביב לערים אחרות.
אני מסכים שצריך לפתח את התחבורה הציבורית ולפתח מרכזים נוספים.
שופכים כסף ממסוקים. 607876
אפשר גם לוסת את כמות האנשים הנכנסת כך שעגלות רתומות לסוסים יספיקו.
שופכים כסף ממסוקים. 607879
ערים למיטיבי לכת?
שופכים כסף ממסוקים. 607880
יותר משתלם לווסת את כמות האנשים לכמות שרכבת קלה תוכל להתמודד עמה מאשר לבנות תחתית, לזה התכוונתי.
שופכים כסף ממסוקים. 607894
איך תווסת?
שופכים כסף ממסוקים. 607948
1) א) שיפור התחבורה הציבורית, תכנית החומש של הרכבת וחישמולה הם התחלה טובה. גם שיפור מערך האוטובוסים הוא חשוב ואף לא עולה כסף, רק צריך שמקבלי משכורות יתחילו לעבוד ברצינות.
ב) הזזת מרכזים ומקומות עבודה של המדינה מלב גוש דן.
ג) צמצום הסבסוד למקומות הפועלים בלב גוש דן.
2) לשתות מיים, זה תמיד חשוב. יש פה תהליך טבעי של יציאה מלב גוש דן שחלק ממנו מלווה במשברים. לדוגמא אם בית קולנוע בלב גוש דן פושט רגל כי השכירות לא מאפשרת לו להתחרות עם בתי קולנוע בפריפריה לא צריך להרגש יותר מדי. לא צריך לשקם אותו וגם לא צריך כתבות בעיתונים הארציים. זה שהעיתונים שוכנים בתל אביב לא אומר שמעניין את כולם מה קורה בשכונה שלהם.
3) מס רכוש ומס גודש. מס רכוש לא קיים כי עלותו גבוהה אבל הוא יאיץ את התהליך.
שופכים כסף ממסוקים. 607950
איך יש מדינה אחת חכמה והרבה מדינות טיפשות בOECD ? הטפשים גובים מסי ירושה יקרים ומסרבים ללמוד מאיתנו. עד הרפורמות של נתניהו, הטיפשים מהOECD סרבו ללמוד מאיתנו שמס רווחי הון מזיק. בסוף-אוי לבושה- אנחנו למדנו מהם.וזה שהטיל את המס הזה היה המתנגד החריף ביותר בזמן ממשלת רבין השניה.
שופכים כסף ממסוקים. 607952
רבין נתן, רבין לקח. מי ששכנע את רבין לבטל את מס רווחי ההון היו חבריו, בעלי ההון. ודאי לא נתניהו.
שופכים כסף ממסוקים. 608009
אם היית יכול להסביר מה הנקודה שבה אתה חולק עליי או מחזק את טענתי זה היה נחמד.
שופכים כסף ממסוקים. 607953
כעקרון, אני מאוד בעד.
אבל: תן דעתך שהתחבורה הציבורית מפגרת בכמה עשורים אחרי שינויים. למשל, אזור התעשיה בעתידים קיים כמתחם חברות הייטק עתירות עובדים כבר כמה עשורים, ונותר מוזנח תחבצ"ית עד הרפורמה האחרונה.
אאל"ט גם מתחם איירפורט-סיטי מוזנח תחב"צית מאוד.
אם אתה מוציא מרכזים ומקומות עבודה מלב גוש דן, זה חייב להיות מלווה בתחב"צ הולם למקומות האלה. אני מבטיחה לך שזה לא יקרה.
רוצה דוגמא? בית המשפט הועבר ללוד. האם התחבורה הציבורית ללוד שופרה עקב כך? האם קל להגיע לבית המשפט בלוד?
לא.
שופכים כסף ממסוקים. 607954
וזה בלי להזכיר, שהואיל ותחבורה ציבורית אין מכל מקום בפריפריה או במרכז-הקצת-מרוחק לכל מקום בפריפריה או במרכז-הקצת-מרוחק, יוצא מזה שצריך להגיע למרכז.
היינו, במקום לנסוע לתל אביב, לעבודה או בית משפט או כל דבר, אנשים יקחו אוטובוס לתל אביב, על מנת לקחת מתל אביב אוטובוס לפריפריה לעבודה או בית המשפט. והביקוש לא יצומצם כלל...
שופכים כסף ממסוקים. 608011
למה שאת מתארת יש פתרון פשוט שכבר הוחלט עליו בתכנית המתאר. התכנון הוא לבטל את התחנה המרכזית ולהקים מסופים ליד תחנות הרכבת כך שגם אם יקרה מה שאת מתארת האוטובוסים לא ישפיעו רבות על תל אביב.
חצי צל''ש לאגד 608671
דוגמה אקטואלית: אגד מפעיל כרגע את קו 100 שמתחיל בחניון שפירים. אמנם הוא מסתיים בתוככי ירושלים, לכן מגיע לאגד רק חצי צל"ש.
שופכים כסף ממסוקים. 608010
כן, התחב"צ הציבורית בארץ מאוד גרועה. לא רק בגלל הסיבות שמנית.

מה שאת אומרת שבגלל שאנחנו מטומטמים אנחנו הולכים לשלם? הגיוני אך חבל.
שופכים כסף ממסוקים. 608179
כמי שיצא לה להגיע לבית המשפט המחוזי מרכז כשעוד ישב בפתח תקווה, אני יכולה להבטיח לך שהתחבורה הציבורית לשם (לפחות מתל אביב, ואין לי יסוד סביר להניח שממקומות אחרים המצב שונה) לא נוחה. כך שאת התחב''צ ללוד צריך להשוות לתחב''צ לפ''ת. המחוזי בתל אביב נשאר בתל אביב.
מה גם שלפחות מב''ש, ת''א וק''ג יש רכבת ללוד.
שופכים כסף ממסוקים. 607962
1ב) המדינה מכרה את קרקעותיה בדרום מתחם הקריה, והתוצאה: עוד בנייני משרדים בלב גוש דן.
שופכים כסף ממסוקים. 608015
טוב מאוד, אני רואה בזה רק דברים חיוביים. יש במקום אחר עוד עבודה, העירייה מקבלת יותר ארנונה והכלכלה לא מוטה למטה בצורה מלאכותית. כלומר אין אנשים עם משכורות חייל שיקנו בעזריאלי.

לגבי הביקושים: קודם כל לבנות מגדל לוקח שלוש שנים כך שקיבלנו ארכה ואם בסופו של דבר זאת תהיה עיר שמסוגלת לממן בעצמה רכבת תחתית אז גם טוב.
שופכים כסף ממסוקים. 608018
יש לזה יתרון נוסף:
המשרדים ממוקמים בסמוך לתחנת רכבת השלום, וכך אוכלוסיה גדולה של עובדים יכולה להתנייד ברכבת, כשהם יודעים שהם לא זקוקים לאוטובוס נוסף בתוך תל אביב.
שופכים כסף ממסוקים. 607829
הרכבל בין לב המפרץ לטכניון והאוניברסטיה זו אחת ההצעות התחבורתיות היותר הזויות שנשמעו בארצנו.
כולי תקווה, כתושב חיפה, שהפיל הלבן הזה לא ייצא לפעול. לא חסרים פילים לבנים בחיפה (המלונות על החוף, הביצים של גוראל)
הביצים של גוראל? 607847
הביצים של גוראל? 607849
תמונה אחת, וגו': http://mscwne.walla.co.il/w/w-700/382822-5.jpg
  הביצים של גוראל? • שוטה הכפר הגלובלי
  שופכים כסף ממסוקים. • ירדן ניר-בוכבינדר
  שופכים כסף ממסוקים. • יואב
  שופכים כסף ממסוקים. • ירדן ניר-בוכבינדר
  שופכים כסף ממסוקים. • אינקוגניטו
  שופכים כסף ממסוקים. • ברקת
  שופכים כסף ממסוקים. • אינקוגניטו
  שופכים כסף ממסוקים. • ברקת
  שופכים כסף ממסוקים. • אינקוגניטו
  שופכים כסף ממסוקים. • ברקת
  שופכים כסף ממסוקים. • אינקוגניטו
  שופכים כסף ממסוקים. • ברקת
  שופכים כסף ממסוקים. • ברקת
  שופכים כסף ממסוקים. • טווידלדי
  שופכים כסף ממסוקים. • יואב
  שופכים כסף ממסוקים. • אינקוגניטו
  שופכים כסף ממסוקים. • יואב
  שופכים כסף ממסוקים. • איציק ש.
  שופכים כסף ממסוקים. • אינקוגניטו
  שופכים כסף ממסוקים. • צפריר כהן
  שופכים כסף ממסוקים. • אינקוגניטו
  שופכים כסף ממסוקים. • easy
  שופכים כסף ממסוקים. • גנחובה
  שופכים כסף ממסוקים. • easy
  שופכים כסף ממסוקים. • גנחובה
  שופכים כסף ממסוקים. • easy
  שופכים כסף ממסוקים. • גנחובה
  שופכים כסף ממסוקים. • easy
  שופכים כסף ממסוקים. • נועה ו
  שופכים כסף ממסוקים. • easy
  שופכים כסף ממסוקים. • גנחובה
  שופכים כסף ממסוקים. • easy
  שופכים כסף ממסוקים. • הפונז
  שופכים כסף ממסוקים. • נועה ו
  שופכים כסף ממסוקים. • הפונז
  שופכים כסף ממסוקים. • נועה ו
  שופכים כסף ממסוקים. • הפונז
  שופכים כסף ממסוקים. • ירדן ניר-בוכבינדר
  שופכים כסף ממסוקים. • צפריר כהן
  שופכים כסף ממסוקים. • אינקוגניטו
  שופכים כסף ממסוקים. • אינקוגניטו
  שופכים כסף ממסוקים. • יואב
  שופכים כסף ממסוקים. • אינקוגניטו

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים