איריס יער אדלבאום ז''ל 617560
היום נודע על פטירתה:

איריס יער אדלבאום ז''ל 617563
אוי. לא הייתי מהקבועים שלה, אבל קראתי אותה ותמיד אמרתי לעצמי קצת בציניות וואלה איזה דמיון עשיר, יותר כמו סופרת מאשר כמו בלוגרית. אחרי פרשת בן זיגייר ועכשיו אסיר x החדש, חשבתי שצריך להתנצל בפניה ולומר לה: צדקת, המציאות עולה על כל דמיון. עכשיו כבר אין בפני מי להתנצל.
מישהו יודע מה קרה? סיבת המוות? גיל וכל זה? (בטח צעירה, לכל היותר אמצע שנות הארבעים)
איריס יער אדלבאום ז''ל 617569
אני לא יודעת מה קרה. אם תיכנסי לעמוד הראשי של ''רשימות'' עכשיו תראי פוסטים של שני בלוגרים שהוקדשו לה.
איריס יער אדלבאום ז''ל 617570
אכן נשמע עצוב.

וברמה הפחות אישית - מה בדיוק עולה על כל דמיון בפרשת האסיר x החדש‏1, מלבד הרצון הבלתי פוסק של התקשורת לכותרות מנופחות וצהובות?

1 האמת, גם עבור x-1 אני עדיין בספק רב אם המהומה היתה מוצדקת.
איריס יער אדלבאום ז''ל 617572
אמממ... האמת שאין לי סבלנות ואולי גם לא יכולת אינטלקטואלית לנסח תשובה מרשימה, למרות שהעניין בוער בעצמותי, וחשבתי, משום מה, שלא רק בעצמותי. הייתי יכולה לצאת מזה באמירת "תקרא עיתונים", אבל אתה הקדמת כאפה למכה עם ה"רצון הבלתי פוסק של התקשורת לכותרות מנופחות וצהובות", אוף!
איריס יער אדלבאום ז''ל 617573
אני אנסה לעזור ולומר לך בקצרה מה מטריד אותי בדיווחים האחרונים, ואולי אני מדבר מחוסר ידיעה (כי גם אני לא טרחתי לקרוא מעבר לרפרוף על הכתבות):
יש איזה אסיר, נקרא לו x. (התיאור כנראה נכון גם ל-x-1).
הכותרות טוענות:
- הוא 'הועלם'
- התנאים בהם הוא שוהה לא אנושיים
- במקרה אחד - הוא התאבד. זה מזעזע ולא יכול לקרות במשטרים דמוקרטיים.
והספין: איפה אנחנו חיים, במדינה שמעלימה אנשים כאילו בלעה אותם האדמה, מחר אלה יהיו אני ואת.

לעומתם המציאות לפי הבנתי (ושוב, אשמח אם אתוקן):
- המשפחה, עורכי הדין והחברים של אותו עציר יודעים היטב היכן הוא. לא הועלם ולא נעליים. זה שאני אישית לא יודע עליו, לא נראה לי רלבנטי כהוא זה. לשמחתי אני לא יודע את שמות רוב האסירים במדינת ישראל.
- התנאים בהם הוא שוהה דומים לכאלה של אסירים 'חמורים' אחרים (נדמה לי שגם יגאל עמיר לא משחק שש-בש עם חבריו לכלא למשל). יכול להיות שאכן יש פה החמרה, כי עקב סוג העבירה, הוא אכן מנוע מלתקשר עם אסירים אחרים. אכן עונש קשה. מכאן ועד לא-אנושי יש מרחק גדול.
- השומרים כנראה היו אמורים למנוע התאבדות, בדיוק כמו של כל אסיר אחר. אז אולי הם התרשלו בתפקידם, אבל במה זה שונה מההתרשלות שלהם אצל דודו טופז והנאלח ההוא שהרג את ילדיו? במקרה של x-1 אפילו נאמר שכנראה שאיזה ידיעה על משבר משפחתי היתה בין הגורמים. זה כנראה לא בגלל שהסוהרים טלטלו אותו עד שנמאס לו לחיות‏1

והספין: אז זהו, לא מעלימה, המקורבים ומערכת המשפט כולם מודעים למקרה. אנשים עברו עבירה כנראה חמורה, הם לא שכחו לשלם ארנונה או עברו באור צהוב. אז אני ואת, לפחות עד שלא נעבור על החוק באופן מחמיר כנראה, יכולים בינתיים לישון בשקט, או בשקט יחסי לפחות.

1 זאת היתה קצת ציניות, עצם הכליאה הממושכת והמבודדת יכולה לאיים כמובן על שפיותו ורצון החיים של כל אדם מהיישוב, זה נכון גם להרבה אסירים אחרים, ששמם לא תופס כותרות ראשיות ומאמרי 'הכארגנטינה היינו, לרוסיה דמינו'.
איריס יער אדלבאום ז''ל 617586
אתה צודק בכך, שהמון עובדות שהתגלו לא עלו בקנה אחד עם הסיפור של "איפה אנחנו חיים". מצד שני היו בעיות אחרות עם הסיפור. למשל:

- במקרה של זיגייר הועלו סימני שאלה, האם ההשתקה של המקרה היתה פלסטר על מחדל של המערכת בעצם גיוסו ובאופן שבו התמודדה עם כשלונו (כנראה) בתפקיד.
- והמשך ההשתקה גם אחרי שהעציר התאבד, סייע לטשטש את ההתרשלות בשמירה מצד השב"ס (להבדיל ממקרה טופז).
- כמו כן, היתה שופטת אחת בלבד שהובאה בסוד הנושא, ובאחד השלבים היא גם חקרה את הממצאים שלה עצמה, ביושבה בערכאה גבוהה יותר... כלומר בעיה בפיקוח המשפטי על השב"כ.

ואמירה שלא קשורה למקרים אלה: לאור ההתנהגות של אנשי המשטרה בשנים האחרונות (והכסת"ח העצמי שלה לאחר מעשה, מה שניכר בתוצאות של חקירות שוטרים), לא הייתי ישנה *כל כך* בשקט.
איריס יער אדלבאום ז''ל 617588
טוב, ברקת, לא חשבתי לרגע שאי אפשר למצוא סיבות רבות באזורנו לא לישון כל כך בשקט.
רק שהאסירים x, y, או z אינם אמורים להוות סיבות לכך.
או בניסוח אחר, דווקא מאחר שיש סיבות טובות לדאגה, כותרות מפוצצות של 'זאב זאב' שאינן במקומן יכולות רק להזיק.
איריס יער אדלבאום ז''ל 617602
הכותרות הללו מזכירות לי את עסקאות הטיעון של הפרקליטות. בלי כותרות מפוצצות על ההר לא יגלו בכלל את העכבר שכן מסתתר.
איריס יער אדלבאום ז''ל 617613
אני לא חושב שחוסר פרופורציות מביאות לתוצאות חיוביות בדרך כלל. הן בעיקר מעקרות מתוכן את הדיון התקשורתי והציבורי, וגורמות לאזרח הקטן לחוסר אמון מוחלט במערכת וביכולתה לשקול שיקולים רציונליים על פי השכל הישר.
איריס יער אדלבאום ז''ל 617615
ונפל גם אי דיוק לשוני בתגובתי הקודמת, עם הקוראים הסליחה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים