מה הנימוקים? 625036
מישהו יכול להסביר לי מה רע בהסכם?

נתניהו ושות' חוזרים על הביטוי "מדינת סף גרעינית", בהנחה שהאיראנים יכבדו את ההסכם‏1, איך ההסכם מסייע להם להתקדם לעבר פצצה גרעינית? בעיני ההדיוט שלי, נראה שהוא מסיג אותם כמה שלבים לאחור באספקטים מסויימים, ועוצר התקדמות במקומות אחרים.

1 אם הם לא יכבדו אותו, הרי שגם הסכם על הפסקה מוחלטת של הפעילות הגרעינית היה רע באותה מידה.
מה הנימוקים? 625041
יש מרחב גדול בין קיום ברור והפרה ברורה של הסכם. עמי המזרח התיכון מתמחים בעבודה במרחב הזה, כלומר בכרסום הסכמים, ובלקחת מה שנוח לך ולהתעלם מהשאר. והאיראנים יכולים להעביר בית ספר לכולם בתחום הזה.
הכרסום הראשון כבר קרה: ממצב שאף אחד לא מעשיר אורנים בכלל, הם השיגו הכרה בזכותם להעשיר אורנים לדרגה של 5%. זה נמוך ממה שהם רוצים, אבל זה יותר ממה שהיה להם קודם, כיזה משהו שלא כלול באמנה לאי הפצת נשק גרעיני, שאיראן חתומה עליה. והאירנים כבר שמו בכיסם הבטחה שהזכות הזאת תישמר גם בהסכם המקיף שיבוא בהמשך, כמו שאתה יכול לראות בהקדמה להסכם (בקישור של "הארץ"):
This comprehensive solution would involve a mutually defined enrichment program with practical limits and transparency measures to ensure the peaceful nature of the program.
הבנת?
נכון שיש פה אלף סייגים, אבל זה בדיוק המסמר התקוע בקיר, שנשאר רכושו של מוכר הבית, במשל הערבי הידוע. חכה ותראה איך האירנים ייכנסו באמצע הלילה לבדוק אם המסמר עוד שם, יישארו לשמור על המסמר, יכינו לעצמם ארוחה בזמן שהם שומרים, וכו' וכו'. בסוף המשל בעל הבית החדש מוותר ועוזב...
מכרסמים קצת, ועוד קצת, חותכים פינה קטנה, ומיישרים וכו'..
מצד שני אולי אני סתם חשדן שגר במזה"ת יותר מדי זמן.
מה הנימוקים? 625045
איזה העשרה כן כלולה באמנה לאי הפצת נשק גרעיני?
מה הנימוקים? 625048
העשרה לא מוזכרת. בפרק ארבע של האמנה מדובר על זכות כל מדינה למחקר, יצור ושימוש באנרגיה גרעינית לצרכי שלום. ואירן מפרשת זאת כזכות להעשרה.
מה הנימוקים? 625054
אפשר לחקור לייצר ולהשתמש מבלי להעשיר?
מה הנימוקים? 625056
לא. אפשר לבנות כור לייצור חשמל אם מישהו אחר מעשיר אורניום.
מה הנימוקים? 625065
אני לא יודע איזה העשרה, אם בכלל, כן כלולה באמנה לאי הפצת נשק גרעיני, אבל שמעתי הבוקר‏1 כי כל מי שניסה לבנות פצצה מאורניום (מועשר או מדולל) - נכשל. כל ארסנל הנשק הגרעיני בעולם הוא מבוסס פלוטוניום.

___
1 מפי הפרופסור עוזי אבן, שמבין דבר או שניים בביקוע הגרעין.
מה הנימוקים? 625066
זו הכללה גסה מדי. נדמה לי שרוב (לא גדול במיוחד) הקורבנות מנשק גרעיני עד היום הם מפצצת אורניום 235: ילד קטן [ויקיפדיה].
מה הנימוקים? 625067
אל תתווכח אתי, אלא עם הפרופסור אבן.
מה הנימוקים? 625072
הפצצה ההיא שקלה 4 טון, ולכן אינה רלוונטית כל כך ליכולות האיראניות לשגר אותה לעבר ישראל, אבל, בקישור למטה מדובר על פצצה אטום ארטילרית(!) על בסיס אורניום, במשקל 365 ק"ג.

חוץ מזה, פה יש דיון מעניין על נכונות הטענות של אבן:

מה הנימוקים? 625073
כאן, הוא טוען לכאורה את ההפך.
מה הנימוקים? 625071
מכיוון שאין בטבע פלוטוניום, צריך להפיק אותו מכור גרעיני ובשביל כור גרעיני אתה צריך אורניום מועשר (אם כי מספיק להעשיר אותו לרמה של אחוזים בודדים לעומת רמה של כ-‏80% עבור פצצה גרעינית).
מה הנימוקים? 625074
(אחרי מחיקת "או מדולל" הבלתי רלוונטי מתגובתך):

זה כולל גם את ארצות הברית ורוסיה ?
אפשר לראות קישור ? על פניו זה סקופ.
מה הנימוקים? 625181
קישור
מה הנימוקים? 625185
אם כך דורון טעה או שאמר ביודעין דבר לא נכון. אין זה נכון שכל מי שניסה לפתח נשק גרעיני על בסיס אורניום נכשל. נהפוך הוא. פרופסור אבן מספר, (דבר שלא ידעתי), שהפצצות שהוטלו על יפאן היו פצצות אורניום.
אבל אפשר ללמוד הרבה מהדברים. אני מקווה (אם כי יש לי תחושה שזה לא נכון) שעד כה לא נבנו ראשי נפץ לטילים שמבוססים על פצצות אורניום, כי אם זה נכון זה באמת מגדיל את הרגשת הביטחון.
לעניין שהארסנל הגרעיני היום מבוסס על פצצות פלוטוניום, את זה אפשר להבין. כי המדינות המפתחות לא היו תחת איום שהכורים שלהם יופצצו ויושמדו. סאדם חוסיין התחיל אף הוא בפיתוח פצצות פלוטוניום, אבל אחרי שהכור שלו הושמד, הוא עבר לשיטה השנייה שלא מחייבת כור גרעיני ושאפשר לטמון את מרכיבי ייצורה בבטן האדמה.
מעניין, שראיתי (כשחפשתי את הקישור הזה) מאמר ישן של אבן‏1 שבו הוא מספר שהפצצת הכור גרמה לעיראקים להתחיל בפיתוח על סמך אורניום מועשר, וכמעט הצליחו, ולכן אנחנו עזרנו להם. פתאום זה כן מסוכן.
איני מפקפק במיקצועיות של אבן, אבל נראה לי שלפעמים אבן הפוליטיקאי מוכן לכופף קצת את העובדות הטכנולוגיות כדי להציג קייז פוליטי.

1 אשתדל אחר כך למצוא את הקישור
מה הנימוקים? 625186
מצאתי את הקישור
זה לא בדיוק כמו שזכרתי בקריאה החטופה הראשונה, כי הפואנטה במאמר היא שהעיראקים כמעט הצליחו ליצר פצצת פלוטוניום אחת מתקדמת מהדלק שהיה בכור שהושמד (עד כמה שזכור לי הכור עדיין לא היה "חם" וזה לא כל כך ברור).
אבל בכל זאת בגוף המאמר מספר אבן על נסיונות העשרת אורניום שמסכנים את ישראל שעשו העיראקים ונכשלו, כך שבכל זאת הנקודה שהעליתי לגנותו תקפה.
מה הנימוקים? 625188
על יפאן הוטלה פצצת אורניום ופצצת פלוטוניום.
מה הנימוקים? 625192
הארסנל של המעצמות?
מה הנימוקים? 625195
כן. לפי אבן.
מה הנימוקים? 625050
אני חושב שזה די ברור. אם הסכם מאפשר לאיראנים להגיע, מבלי להפר את ההסכם, למצב שבו יוכלו להגיע לפצצה תוך מספר קטן של שבועות, או שהסכם מביא אותם למצב שבו אם יפרו אותו יהיו רחוקים מספר שנים מפצצה, מדובר בהסכמים שונים לגמרי.
אבל אם ההיגיון הזה לא עובד, ראה מקרה צפון קוריאה. הסכם דומה מאד שלווה בקריאות שמחה ע''י אותם שחקנים שקוראים היום קריאות שמחה, ואחר כך הפרה חד פעמית והגעה לפצצה תוך זמן קצר מבלי שאפשר להגיב.
מה הנימוקים? 625055
לא הבנתי. לדעתך, גם אם האיראנים יעמדו בהסכם, הם יהיו במצב בו יוכלו תוך שבועות ספורים להגיע לפצצה?

אם התשובה היא כן, האם האיראנים נמצאים כבר היום במרחק כמה שבועות מפצצה אטומית (כמשפצ"א)?

אם כן, מה זה משנה...

אם לא, אז מה הלאקונה בהסכם שתאפשר לאיראנים להגיע לכשמפצ"א?
מה הנימוקים? 625069
לפי מה שקלטתי בתקשורת, האיראנים אכן נמצאים כבר זמן רב במרחק של כמה שבועות מהפצצה, והם עצרו מרצונם.
הסכם טוב הוא הסכם שירחיק אותם מהמצב הזה, וההתר להעשיר אורניום בתוך איראן משאיר אותם באותו מצב, תוך הקלה בסנקציות.
אני רוצה להעיר הערה כללית שבאמת אין לי מידע מדוייק על מה שהולך שם, ואני אומר את אשר אני אומר רק על סמך דברים שאני שומע בתקשורת, שאולי אינם ממש מדוייקים.
מה הנימוקים? 625081
בוא נדייק, יש ההערכות שהאירנים יכולים להעשיר מספיק אורניום בשביל פצצה בתוך כמה שבועות. הם עדיין לא פיתחו יכולת לבנות פצצה גרעינית וכנראה גם לא את היכולת להתאים אותה לראש נפץ של טיל. בשלב הזה, רק אידיוט ינסה להעשיר עוד אורניום, שאין לו מה לעשות איתו, אבל הופך אותו למטרה. מבחינת האירנים, שימור המצב הקיים, תוך כדי זה שהם מפתחים יכולות ''מעטפת'' לפצצה, זה תסריט אידאלי.
מה הנימוקים? 625087
שימור היכולת להעשיר בתחומי המדינה, כדי להגיע לרמות הנדרשות לפצצה הוא חוליה הכרחית. ההעשרה עצמה תיעשה כשהתנאים האחרים יבשילו.
מה הנימוקים? 625059
יש בהארץ בלוג של מישהו בשם שמואל מאיר שכותב על ענייני איראן והפצצה.

הוא טוען שהמצב באיראן לא דומה למצב בצפון קוראה מכיוון שהפיקוח על איראן מוצלח בהרבה וכן מכיוון שקוריאה נכנסה לתהליך הפיקוח כאשר ברשותה כבר היה מלאי חומר בקיע גדול הרבה יותר (תפסו אותה במצב מתקדם בהרבה).
מה הנימוקים? 625070
בקישור שהבאת, אותו שמואל מאיר מתווכח עם עמוס ידלין, וכל טיעוניו באים כנגד טיעונים הפוכים של עמוס ידלין. כלומר, ישנו מישהו אחר מפורסם בהרבה, שכיהן גם כראש אמ''ן שחושב ההפך.
מה הנימוקים? 625063
לפי פרשן שהתראיין בגל''צ הבוקר (אלוף מיל. ששכחתי את שמו) ההסכם ירחיק את איראן ממרחק שלשה חדשים לפצצה (בו היא עומדת מרצונה כבר כמה חדשים) למרחק כמעט שנה לפצצה.
לפי אותו פרשן הידע שנצבר באיראן לא מאפשר להרחיק אותה, אפילו אם יהרסו כל התשתיות כולן ולא תשאר אבן על אבן, מעבר למרחק שלוש שנים מפצצה.
מה הנימוקים? 625068
האינפורמציה הזאת נוגדת דברים שאני שומע כל הזמן. אם ההסכם מרחיק את איראן למרחק שנה מהפצצה אז אני מאד בעדו. אבל כפי שאמרתי לא זה מה שאני שומע כל הזמן בתקשורת.
מה הנימוקים? 625075
בסופו של דבר מישהו-אולי האיראנים -יתחילו להריץ תכנית לפירוז המזה''ת מנשק גרעיני. ברור מי במזה''ת יצטרך להתפרז.
מה הנימוקים? 625076
הישראלים והפקיסטנים.
מה הנימוקים? 625078
אני מניח שאיציק יתן לפקיסטנים פטור. כי אם לא, הוא יצטרך לנסוע גם להודו ואין לדבר סוף . . .
מה הנימוקים? 625091
צירפת את פקיסטן למזרח התיכון? צרף גם את הודו.
מה הנימוקים? 625096
לפי ויקיפדיה, פורמלית, פקיסטן יחד עם תורכיה , שייכות ל''מזרח התיכון הגדול''.
מעשית, בראיון עם גולה פקיסטני ששודר לפני מספר שבועות ב''רואים עולם'' טען האיש שפקיסטן מסוכנת לישראל הרבה יותר מאיראן.
ברור שאם מדברים על פרוז הרי פקיסטן האיסלמית וגם תורכיה האיסלמית של ארדואן, מבחינתה של ישראל חייבות להיכלל.
מה הנימוקים? 625152
אולי המסגרת הגדולה קיימת בגלל האופי האסלאמי של פקיסטן. הרשה לי להזכירך שעד 1949 פקיסטן הייתה חלק מהודו. אינני בטוח שהודו הייתה שייכת למזה"ת . נדמה לי שאז האזור שלנו נקרא המזרח הקרוב. היו מזרח תיכון ומזרח רחוק. צירופה או אי צירופה של פקיסטן למזרח התיכון תלוי בנוחות הפוליטית פולמוסית של המצרף. מי שמעלה את ההצעה לפרז את המזרח התיכון מנשק גרעיני, אינו מצרף את פקיסטן. כדי שגם פקיסטן תשתתף במשחק, צריך גם לצרף את הודו למזרח התיכון. אבל הודו פיתחה נשק גרעיני נגד סין. ברור שיש בעיה קשה עם מדינה כמו פקיסטן על המלחמות הפנימיות שלה.
מה הנימוקים? 625180
אני בכלל לא מבין את הרלוונטיות של ההגדרה של קבוצת המדינות שאותן אתה רוצה לפרז. את איראן לא הייתי רוצה לראות כמדינה בעלת נשק גרעיני‏1 גם אם כל ההגדרות היו ממקמות אותה מחוץ למזרח התיכון. ההגדרה הזאת לא חשובה בשביל שום דבר.
אבל, בעצם, על מה יש לנו לדבר ? אתה רוצה שמדינה אחת תתפרק מנשקה הגרעיני וזאת מדינת ישראל, ואם היה צורך, היית מגדיר אותה כמדינה היחידה במזרח התיכון, כדי לסלק איזה שהוא אלמנט של הרתעה מול רבים שרוצים לראות אותה מחוסלת ואת יושביה בים.

1 למרות שאני יודע שרוב הסיכויים הם שמדובר בעניין אבוד.
מה הנימוקים? 625077
ואחרי שנתפרז, מה הם יעשו ? יתעסקו רק בפיצוץ מרכזים יהודיים בדרום אמריקה ? זה לאי ישעמם אותם ?
וגם מחכות לתשובותיך השאלות מתגובה 625035
מה הנימוקים? 625080
פרשנים אחרים לא הביעו עמדה נגדית אלא טענו שהדינמיקה של הסרת הסנקציות מסוכנת כי תאפשר לאיראנים לכרסם בהסכם ובעתיד יהיה קשה מאוד להתניע מחדש תהליך של סנקציות.
לכן אני נוטה לקבל את הפרשנות שההסכם עצמו טוב, אבל השאלה העיקרית מה הסייגים ואמצעי הענישה המובנים בו, ועד כמה הם מעשיים.

אני חושב שעל זה בעצם יזכר אובמה בהיסטוריה- האם יצא פראיר של האיראנים או גבר גבר שכפה עליהם לעמוד בהסכם.
מה הנימוקים? 625083
לא שאני רוצה לחלוק על פרשנים ברדיו, ועוד אלופים במיל', אבל אם אין חשמל להפעיל צנטרפוגות, ואין כבישים להעביר בהם משאיות כדי לבנות כורים, איך יבנו פצצה בשלוש שנים ?
מה הנימוקים? 625085
אבל ישראל לא תהיה הראשונה וגו'
מה הנימוקים? 625086
לא דיברתי דווקא על האופציה הזאת. תשתיות הגרעין אולי קבורות באדמה, אבל החשמל זורם לשם ממתקן פגיע ביותר.
מה הנימוקים? 625088
מה הבעיה לשים את הגנרטור גם כן מתחת לאדמה ?
מה הנימוקים? 625089
כמה צנטרפוגות אתה חושב שהם יוכלו לסובב עם הגנרטור התת-קרקעי הזה ? ודלק לגנרטור ? צריך מתקני זיקוק בשביל דלק, ותשתית להוביל אותו.
מה הנימוקים? 625095
הגנרטור ''הזה'' יהיה בגודל מתאים לנדרש. אתה נטפל לזוטות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים