השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639615
גיא בכור הולך בעקבות הכסף: http://gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=266...
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639669
אכן נקודת מבט מעניינת. ורק מוסיפה להרגשת התסכול הכללית על כך שהסיבה העיקרית שהמבצע הזה מתמשך ומתמשך היא כנראה ששני הצדדים מדברים במטבעות ומחירים שונים ולכן אין שום יכולת ליצור הכרעה. מה שבעיני צד אחד נראה נצחון בקרב, לא גורם לצד השני לראות את זה כהפסד, ולכן לאף אחד אין אינטרס חזק לעצור.
חוץ מכמובן לאזרחים המסכנים משני הצדדים שחוטפים על הראש.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639848
זה באמת מאמר מעניין המכיל הרבה אינפורמציה שהיתה לפחות לי חדשה.
יחד עם זאת, נדמה לי שגיא בכור כדרכו נוטה לפרשנות פשטנית המוטית באופן טבעי לראייה האופטימית שהוא מחפש. במילים אחרות הוא מתעלם לחלוטין מעובדות מהותיות שאינן תומכות בתיזות ה"חיוביות" שלו.
א. עובדה אחת כזאת היא שהכנסות הרשות הפלשתינית (ולכן בעקיפין גם של החמאס) מסתמכות על ממשלת ישראל לא פחות מאשר על תרומות האו"ם (באשר לשליש הנותר, הוא מגיע ממדינות ערב ולא ברור בדיוק באיזה צד של החשבון עומד הכסף הזה).
ב. אם לנסות לנחש את המסקנה האופרטיבית מן המאמר של בכור, מדובר כנראה בתזה שהציג רביב דרוקר אתמול האומרת כי המשך ההתשה עדיף לישראל על פני הסדרה. כאן מתעלם בכור מן הצד השני של המשוואה הזו. הצד הזה הוא "יכולת העמידה" של העורף הישראלי שבלשון האיגרוף הייתי מתאר אותה כיכולת העמידה של לסת מזכוכית. יתכן שבראייה ממוקדת מטרה כדאי לישראל לחשוק שיניים ולהמשיך במלחמת ההתשה, אבל בראייה מציאותית הציבור הישראלי פשוט לא מסוגל לכך.
ג. נקודה אחרת שנוח לגיא בכור להתעלם ממנה היא שגם אם ישראל תכשיל את השיחות בקהיר, מועד סיום הסיבוב הנכחי אינו בהכרח בידיה. החלטה של מועה"ב עשוייה לכפות סיום כזה, שמטבע המוסד הזה לא יהיה בהכרח לפי האינטרס הישראלי יותר מאשר הסדרה מצרית. להכשיל החלטה של מועה"ב בתמיכה אירופית-אמריקנית הרבה יותר קשה מאשר את ההסדרה בקהיר.
ד. נדמה לי שההעדר המוחלט של יכולת עמידה ישראלית הוא הנקודה המעניינת בסיבוב הנוכחי, הרבה מעבר לביקורת הצבועה והמתחסדת על השחיתות של הממסד הפלשתיני. אני בספק רב אם השחיתות של הרשות הפלשתינית ובודאי של החמאס עולה בהרבה על השחיתות של הממסד הישראלי.
ה. דומה שבראייה אובייקטיבית ה"פריכות" של ה"לסת" הישראלית חסרת הצדקה לחלוטין. נדמה לי שהציבור הישראלי נראה בתקשורת כציבור של נשים ואינפאנטילים חסרי ישע הסבורים שהדבר הנכון לעשותו הוא לאיים (על מי בעצם?) בנטישת ישוביהם. המצעד האינסופי של "נשים" היסטריות הסבורות שמדינת ישראל היא הרחבה תאורטית של המוסד לביטוח לאומי, נראה בלתי ניתן לעצירה (כתבתי נשים בסוגריים משום ש-‏50% מן הנשים הללו הם בכלל גברים). למראה ה"איומים" הצעקניים האלו, מתחשק לשאול את ה"מקוננות" הללו אם הן/הם מבקשים מדליה. הרי אף אחד לא סבור ולא אומר שיש הגיון בשהייה של אזרחים שאינם חיוניים בעוטף עזה ואף אחד לא מצפה מהם להישאר שם, על מה אם כן הזעקות והאיומים?
ו. דומה שכמו בימים הרעים של מלחמת לבנון השנייה (זוכרים את עיר האוהלים של גאידמק בחוף ניצנים?) אפשר לקשר את המהומה הזו למשנה החברתית של נתניהו והימין-החברתי. במקום לפנות בצורה יזומה את תושבי יישובי קו העימות שאינם חייבים להיות שם, משאירים להם גם את ההחלטה וגם את האירגון והמימון שלה. דומה שככל שהאוכלוסיה מאבדת לחלוטין את אמונה במוסדות שלה היא נוטה לבוא בבקשות ובטרוניות מפליגות וחסרות הגיון יותר (בבחינת אם בלאו הכי לא נקבל כלום, הרי שלכל הפחות נבקש הכל).
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639863
ה+ו. במקומם, גם אני ואתה היינו זועקים - לא על הפינוי אלא על תחושת האין-מוצא. וכבר כתבת ש-ו' מסביר את ה'. הממשלה לא נושאת בהוצאות האירוח שלהם במקומות אחרים כפי שהיה ראוי, הם צריכים לחזר על הפתחים כדי לזכות בפיצויים כנגד ימי עבודה מבוזבזים או עסקים קטנים שאינם מתפקדים, לילדים כנראה לא יהיו מסגרות חינוך בתחילת שנת הלימודים (אלא, במקרה הטוב, תוך הצטופפות עם כיתות עמוסות באזורים אחרים בארץ), ועוד ועוד. מסכימה מאוד עם הראייה שלך את מדיניות הימין הליברלי שמגיעה לכדי הפקרות.

אבל "אף אחד לא מצפה מהם להישאר שם" זו השלמה איומה עם המצב. הודאה בכך שהממשלה/המדינה לא מסוגלת, לא בטווח הארוך ולא בטווח הקצר, לערוב לביטחונם ולרווחתם, וששליש מהמדינה הפך לאזור ספר שמסוכן לעבור בו.

(מעבר לזה, הרמטכ"ל כן עודד אותם לחזור, עד שנפלו רסיסים בבית של משפחת טרגרמן והתוצאות המרות ידועות).
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639868
"שליש מהמדינה הפך לאזור ספר" ? למיטב הבנתי כל המדינה כולה היא איזור ספר ומדינת ישראל (שזה בעצם אנחנו) לא מסוגלת, לא בטווח הארוך ולא בטווח הקצר, לערוב לביטחונו ולרווחתו של אף אחד.
אני קצת טשטשתי את המטרה שלי, (מפני שזה מאד בעייתי לבוא בטענות לאנשים שאף אחד לא רוצה להתחלף אתם), אבל למעשה המדובר בתושבי היישובים של עוטף עזה. החיים של התושבים בקו הגבול עם עזה הם באמת בלתי נסבלים ואף אדם סביר לא יראה שום בעייה בכך שכל מי שלא חייב להיות שם עכשיו יתפנה ויתארח בקיבוצים או מושבים מארחים עד עבור זעם. למעשה הבעתי את הסברה שאילו הדבר היה נעשה בצורה מאורגנת ומסודרת, אולי רמת הנהי והבכי היתה יורדת בכמה דרגות. בכל מקרה אין שום דמיון בין מצבם של תושבי המרכז והדרום בכלל למצבם של תושבי עוטף עזה ואין שום גזירה שווה ביניהם.
לצערי העובדה שהרמטכ"ל שלנו התגלה כ"לא גאון הדור" אינה הבעייה הגדולה ביותר ש"התגלתה" כעת בצה"ל. נראה שתפיסת המציאות של קציני צה"ל אינה עולה באופן משמעותי על זו של הציבור הישראלי בכללו. ההערכה הצה"לית לפיה הריגת כמה עשרות לוחמים של ארגון גרילה המונה אלפי לוחמים ואורגיה של הריסת בתים בשיטת פיל המשתולל בחנות חרסינה היא בבחינת מכה ניצחת וחיסול המוטיבציה של החמאס להמשך הלחימה, מעידה על ליקוי מאורות לא קטן, בפרט כאשר אותם גורמים או גורמים אחרים בצה"ל מודים בפועל שצה"ל לא מסוגל להמשיך ולהשתלט על רצועת עזה. אבל כל זה לא חדש והוא בבחינת המשך של תהליך שראשיתו עוד ב-‏1973. אני מניח שאף ישראלי שאינו חי בחלל הזיותיו, אינו מסתמך על ההבטחות ודברי הכיבושין של דוברי הממשלה והצבא, יותר מאשר אזרחי עזה מאמינים לדוברי החמאס. עצם העובדה שמישהו משתמש בדברי איוולת שאמר הרמטכ"ל או מישהו אחר, מעלה צליל זיוף בדבריו.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639899
קשה לצפות שמדינה שלא הצליחה לטפל כראוי במפוני גוש קטיף במשך שנים רבות לאחר פנויים, למרות שדובר ביוזמה שלה שתוכננה מראש, שתצליח למצוא מענה לצורך למצוא פתרון לפינוי אוכלוסיה שנפל עליה כרעם ביום בהיר. ישוב מחדש של פליטים הוא בעיה לא פשוטה שמצריכה זמן רב. אבל כפי שכתבתי בתגובה אחרת שורש הבעיה הוא היציאה מעזה עם מימוש הסכמי אוסלו והצעדה אל האופק המדיני שמאחוריו מזרח תיכון חדש לצלילי תזמורות. אבן שטיפש אחד הפיל לבאר - גם שבעה חכמים לא יוציאו.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639901
כפי שאתה מתקשה להבין, שורש הבעיה הוא היציאה מעזה בלי מימוש הסכמי אוסלו וחתירה אל אופק מדיני. על הטיפשות של מדיניות הכיבוש אנחנו משלמים ביום יום.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639907
אתה פשוט מטעה, איני יודע אם בכוונה או פשוט מחוסר ידיעה. היציאה הגדולה מעזה שביצע רבין הייתה, לשיטתכם דווקא כן עם אופק מדיני, והיציאה הזאת היא זאת שהובילה לפצמרים וקסאמים על עוטף עזה עוד טרם ההתנתקות, למרות שרבין העריך שדבר כזה לא יקרה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639908
רבין לא יצא מעזה. שרון הוא זה שיצא.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639911
אתה לא מסוגל ללמוד למרות שבדברים המפורסמים של רבין שאני משמיע שוב ושוב בנושא הקטיושות שלא יהיו, הוא מעיד בפרוש ש"זה כשנה רובה של רצועת עזה נתון בשליטת הפלשתינאים". איך זה שרובה של רצועת עזה נתון בשליטת הפלשתינאים והוא לא יצא משם ? מה הוא משקר ? חס וחלילה. רבין ביצע את הנסיגה הגדולה מבחינת השטח מרצועת עזה, תוך דאגה לכך בהסכם שחתם עם ערפאת ששום רגל של חייל ישראלי לא תוכל יכולה לדרוך שם, וזה מה שהיה.
לפני ההתנתקות שלטנו רק בחלק מצומצם מאד של רצועת עזה, וממנו באמת נסוג שרון תוך הפקרת עזה ליבוא אמל"ח.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639934
העברת עזה לשלטון פלסטיני בימי רבין היתה חלק מהאוטונומיה שניתן לרשות, כמו המצב היום בגדה. הקטיושות החלו לאחר פרוץ אינתיפאדת אל אקצא ושייכות לאותה אינתיפאדה. כמובן שיש ביננו ויכוח האם האינתיפאדה פרצה בגלל אוסלו או בגלל אי ישום אוסלו. בכל אופן, הן לא תוצאה ישירה של מעשי רבין. לעומת זאת, הנסיגה החד צדדית של שרון החמירה את המצב בהבאתה להשתלטות חמאס על הרצועה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639941
לא נכון. המצב היום בעזה הוא תוצאה של תהליך שהחל במבצע חומת מגן. אחרי המבצע הזה נסוגנו מהערים בעקבות לחץ כבד של ''הידיד'' בוש השני, אבל חזרנו לשם שוב בעקבות עליית הטרור מחדש, עד שלאחר כמה כניסות ויציאות השליטה הביטחונית נשארה בידינו. אבו מאזן אכן מסייע לנו אך הוא נשען על הכידונים שלנו. ברגע שייווצר מצב שבו לא נוכל להיכנס ולשים יד על טרוריסטים שם בכל רגע כמו שקיים למרבה הצער בגזרת עזה, אבו מאזן ייעלם מהזירה חי במקרה הטוב מבחינתו ומת במקרה הרע, והחמס יתפוש את מקומו.
אבל מיד אחרי מימוש הסכמי אוסלו בתקופת רבין המצב בפרוש לא היה כך. ההסכמים אסרו עלינו להיכנס לשם, והדבר הזה איפשר את האינתיפאדה השנייה שהתבטאה בפיגועי התאבדות בעיקר מיו''ש ופתוח אמצעי ירי תלול מסלול בעזה.
אנחנו מדברים כאן על בעיית עוטף עזה, והיא קשורה מעט מאד בהתנתקות, כי היכולת לייצר אמצעי נשק תלול מסלול לטווחים קצרים, שבעזרתם משבשים את החיים בעוטף עזה נוצרה לפני ההתנתקות ואינה קשורה בה, אלא בנסיגה הגדולה, הנסיגה של רבין. גם בעיית המנהרות החמורה קשורה בנסיגה הזאת. כדי שלא תהייה קיימת בעיה כזאת אנו צריכים להיות שם, ורבין הוציא אותנו משם.
הנסיגה של שרון אכן החמירה את המצב, אבל חלקה בהחמרת המצב אינו קשור בעוטף עזה אלא בירי על ערינו הראשיות וסגירת נתב''ג. לולא ''כיפת ברזל'' אי אפשר היה לשאת את המצב הזה, והיינו נאלצים לחזור לעזה, כפי שחזרנו ליו''ש בחומת מגן אחרי שספיקת הקרבנות אצלנו הגיעה לעשרות ביום.
תיקון טעות 639942
התגובה צריכה להתחיל ב: המצב היום ביו"ש, ולא המצב היום בעזה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639955
המחשה למצב ששרר בגזרת יו"ש מיד אחרי מימוש הסכמי אוסלו, בטרם נרצח רבין, מצב שרחוק כרחוק מזרח ממערב מהמצב היום. זו כעין תשובה לקלישאה המקושקשת שאני מרבה לשמוע: "לו רבין היה חי זה לא היה קורה . . ."
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640655
אני תובע זכויות יוצרים משר הביטחון.
בראיון הערב בערוץ אחד אמר בדיוק את מה שאמרתי במשפט האחרון בעניין ההכרח לחזור לעזה לולא כיפת ברזל.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639949
הנה ההוכחה שגם שעון מקולקל מראה את השעה הנכונה פעמיים ביום - אכן ההתנקנקות החמירה את המצב.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639966
בהתחשב באמור בתגובה 635080 ובכך שלאחר מכן שלטה הרש"פ ברצועת עזה באופן מלא (כולל גבולות ונמלים), נדרש תובע חריף ונמרץ כדי להטיל את השתלטות החמאס שנתיים לאחר מכן דווקא לפתחה של ישראל.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640400
אני מרשה לעצמי לעשות כאן משהו שבד"כ לא חכם לעשותו: להסביר את טענות היריב במקומו. בהאי עידנא הימין הישראלי נסחף בעקבות השמאל הישראלי אל תהומות הפיקציה והאיוולת הפוליטית, קריא הצגת כל המצוקות הנוכחיות כנובעות מאיזושהי נקודת זמן רחוקה, אי שם בסביבות הסכמי אוסלו, כאשר השמאל היה עדיין בשלטון. לכן נדמה לי שנפיק רווח כלשהו מהצגת טענות מסויימות שלו במקומו.
הטענה היא כך: היות ואנשי החמאס וראשיו לא נמנו על השבים מתוניס, אי אפשר ליצור לינק ישיר מאוסלו לחמאס ונדרש קשר עקיף. הסכמי אוסלו יצרו את הרשות והאוטונומיה הפלשתינית שהיא היתה המרחב הפוליטי שבו צמחה והתהוותה הדומיננטיות של הפונדמנטליזם האיסלמי ברחוב הפלשתיני. אילולא רבין ואוסלו לא היה נוצר המרחב הפוליטי שאיפשר את עלייתם של האיסלמיסטים לשלטון. ככל טענה ספקולטיבית אחרת, קשה להתוכח עם הטענה הזו.
הדבר היחיד שאני יכול לומר כנגד טיעון זה, גם הוא ספקולטיבי בהתאמה: מן הסתם הרשות הפלשתינית אוהבת את עליית תנועת האחים המוסלמים על פלגיה ותואמיה עוד פחות מן הרשות הישראלית. מכאן שמה שחסר היה, לא היה בתחום הרצון אלא בתחום היכולת. האם היכולת של הרשות הישראלית בעניין זה עדיפה על היכולת של אש"ף? כנראה לא. ראשית צמיחת התנועה האיסלמית פלשתין היא טרום אוסלו ובכלל נראה שישראל הצליחה להצמיח את החזבאללה הרבה יותר טוב ממה שהצליחו הלבנונים בעצמם.
evil 639917
"כבר שנה, רצועת עזה נתונה בעיקרה לרשות הפלשתינאית, לא היתה עוד אף קטיושה ולא תהיה קטיושה" (יצחק רבין, 24/7/1995) - רבין יצא מעזה, שרון יצא מהישובים הישראלים (והאיוולת של כל אחת מהנסיגות לא שוללת את זו של חברתה)
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639928
כוונתך לאריק שרון ? מה שייך רבין להתנתקות ? או שבאתי לתוך פתיל שנאמר בו משהו על רבין ?
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639931
שעתיים לפני שששלת את השאלות האלה נכתבה תגובה 639911 .
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639913
אני מדבר על פינוי של נשים וילדים מעוטף עזה למשך זמן קצר עד להפסקת האש הבאה ואתה מדבר על פינוי הישובים מעוטף עזה לצמיתות. מלבד היות ה"רעיון" נטול כל הקשר במציאות, אני לא רואה סיבה מיוחדת שממשלת ישראל תעזור למישהו להתפנות מניר עוז לגדרה יותר מאשר תעזור למישהו להתפנות מת"א לאוסטרליה או לקנדה.
אני לא רואה שום בעיה מיוחדת בפינוי זמני של מתיישבי עוטף עזה וממילא מי שישא בחלק גדול מן ההוצאות תהינה התנועה הקיבוצית או תנועת המושבים.
יש לך איזו אידאה פיקס ביחס לבלון הנפוח של ההתישבות ברצועת עזה ואני לא רואה אפשרות להתיחס לדברי ההבל שלך הרואים בהתנתקות חלק אינטגרלי של הסכמי אוסלו וסיפורי המזה"ת החדש של פרס. בנאראטיב שלך הפכו ה"ה שרון ונתניהו שהשתתפו בפועל ובעיקר במחדל, בחיסולו של רבין לתלמידיו ולממשיכי דרכו.
באשר ל"מחדל" הטיפול במפוני גוש קטיף, ממשלת ישראל יכלה להעניק לכל מפונה שהיה מוכן לקבל, סכום כספי שיספיק לקניית דירת 3 חדרים בלוד או ברח' פין בת"א ולשלוח אותו לגורלו, כפי שהיא עושה להרבה אזרחים אחרים שאתרע מזלם להזקק לקופתה. גם מפני שמפוני הגוש התישבו שם בברכת ובשליחות ממשלות ישראל ובעיקר משום שמפוני הגוש הם מצביעים של מפלגות שלטון הימין, השלטון בחר לא לנהוג כך. הוא בחר בדרך של ליווי, טיפול ומו"מ אישי שכל חמור יכל לומר לך שלעולם לא יסתיים ובודאי לא לשביעות רצונם של טעוני הטיפוח.
הטענה היחידה למעשה שיש לך היא שמהלך ההתנתקות היה מהלך בלתי הפיך ששינה את מהלך ההיסטוריה ואלמלא הוא ההיסטוריה היתה מתפתחת בכיוון שונה לחלוטין. זוהי טענה שקשה להתוכח אתה כפי שקשה להתוכח עם כל טענה ספקולטיבית. באותה מידה אפשר לטעון כי העובדה שממשלה אחר ממשלה, (למיטב זכרוני אף אחת מהן לא ממשלת שמאל) מסרבות לשלם את המחיר הנדרש לכיבוש מחדש של עזה, למרות המחיר הכבד שהן משלמות בשל כך, מרמזת לכך שהמהלך ההוא אולי היה בבחינת "הכרח בל יגונה".
תיקון שגיאת הקלדה 639923
''טעוני טיפוח'' צ''ל ''טועני קיפוח''.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639983
בפתיל זה לא טענתי שההתנתקות היא חלק מהסכמי אוסלו‏1, ואיני מבין מדוע אתה חוזר וסותר טענה שלא טענתי למרות שאני כל הזמן מתקן אותך ואומר מה כן טענתי.
ומה שטענתי הוא שבעיית עוטף עזה שמתגלה בכל עצמתה בימים אלה לנגד עינינו אינה בעיה שבאה בגלל ההתנתקות. הקסאמים והפצמרים החלו לפני ההתנתקות, ואין שום סיבה לחשוב שלא היינו מגיעים בעוטף עזה לאותה מציאות כולל מנהרות התקיפה גם לו לא הייתה התנתקות. סיבת בעיית עוטף עזה היא ישירות הסכמי אוסלו ולא ההתנתקות.
ההתנתקות יצרה בעיה אחרת, וגם על כך דיברתי כולל הנס הידוע בשם "כיפת ברזל" שהקטין את עצמתה. אבל זה לא קשור בכלל בבעיית עוטף עזה.

אשר להבדל בין הפינוי הזמני של אנשי עוטף עזה והפינוי הסופי של אנשי גוש קטיף, בודאי יש הבדל ואיני מתעלם מכך. אבל גם בעייה של פליטים זמניים כשהזמן לא מוגדר, כי קשה להעריך את פרקי הזמן שבין פריחות הכלניות של רמטכ"לנו, היא בעיה לא פשוטה כלל.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639987
ושוב שכחתי להוסיף את ההערה שסימנתי ואוסיפה עכשיו.

1 בין אם זה נכון או לא נכון.
כידוע בבחירות בין העבודה בראשות מצנע והליכוד בראשות שרון, ואתה יכול לקרוא זאת בויקיפדיה, מצנע הציע ממש את אותה תכנית נסיגה שמימש אחר כך שרון בשם "התנתקות". לכן כיוון שהרעיון הגיע מאותו מחנה אפשר לראות בו (מי שרוצה) חלק מהליך אוסלו.
החרפה הגדולה של מדינתנו הייתה שמימוש תכנית האופוזיציה ע"י הקואליציה שהלכה לבחירות תחת דגל הפוך, לא זכתה לביקורת הראויה ולא להתערבות בית המשפט העליון השמאלני שלנו.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 639991
עם כל הכבוד, בית המשפט לא יכול לבטל מהלך של הקואליציה בגלל שלפני הבחירות האופוזיציה הציעה אותו והיא התנגדה לו. זו עילה מופרכת.
(בית השמפט כן יכול - והיה אמור - לפסול את ההתנקנקות בגלל הפגיעה הקשה, הבלתי סבירה והבלתי מידתית בחירויות הפרט ובזכויות הקניין של האזרחים שגורשו מבתיהם)
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640001
בג"ץ יכול לעשות מה שבא לו, כפי שאמר מעצב דמותו בת ימינו אהרן ברק: הכל שפיט.
וברגע שהוא מחליט לעשות מה שבא לו, אין מי שיכול לבטל את החלטתו.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640031
ואתה באמת חושב שבא לו לבטל מהלך שאפילו ביילין בסוף תמך בו?
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640002
שאלה צדדית מסקרנות בלבד: מה עניין הכלניות שקושרים אותו לרמטכ"ל ?
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640004
מתוך 'נאום הכלניות' שנשא בני גנץ בתחילת אוגוסט, בהפסקת האש הקודמת, כשחשבו שבזאת נגרמה המלחמה.

"אני רוצה לחזור על מה שאמרתי ללוחמים במקומות השונים שבהם הסתובבתי לפני כן, ואני חושב שהאמירה הזאת מאוד מאוד נכונה", סיכם גנץ. "אכן יש פה קיץ חם, אבל סתיו יבוא אחריו, הגשם ישטוף את אבק הטנקים, השדות יוריקו, ודרום אדום במובן החיובי של המילה - כלניות, פרחים ויציבות - יהיו פה להרבה מאוד שנים קדימה. אז אני מבקש להודות לציבור בכלל, לכל מי שתמך בצה"ל, ובעיקר למפקדים, ללוחמים, לטייסים, לשייטים ולמפעילים מאחור שעשו עבודה כל כך טובה".
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640024
זה "בתי את בוכה או צוחקת" אבל בהפוכה.

השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640034
הגיע זמן לנאום הפסקת אש מחודש.

היום הוכרזה הפסקת אש חדשה , לחודש לפחות. בינתיים שימור הסטטוס קוו בערך.

סיכוי שהפעם הפסקת האש לא תופר מייד (כי החמאס למד שהפרות עולות לו ביוקר).
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640037
בוא נקווה שגנץ ימתין הפעם מספר שבועות קודם לנאום החצבים, או חלילה לזה של הרקפות.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640221
נו, משפט יפה מאד שאף מילה בו לא היתה נכונה. אאז"ן הגשם הופך את אבק הטנקים לבוץ ולא שוטף אותו.
מן הסתם זה לא מפתיע שצבא העם ומפקדו לא מצליחים להתעלות מעל אוירת ההכחשה והרמייה העצמית בה שרוי העם כולו. זה עתה התבשרנו מפי רוה"מ כי במבצע נהרגו 1000 אנשי חמאס ואני הקטן ונטול דו"חות המודיעין אומר לכם שאם נהרגו 200 לוחמים מדובר בהישג גדול.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640269
אני מניח שמספר ההרוגים מקרב אנשי החמאס תלוי בהגדרה, אבל משיקולים סטטיסטיים אני חושב שהמספר עולה על 1,000.
נדמה לי שנהרגו כ-‏400 ילדים שנניח שכולם אינם מעורבים (למרות שלא ברור האם יש חפיפה בין טווח הגילאים שבו אדם נקרא ״ילד״ ובין טווח הגילאים של פעילי החמאס).
נשארו כ-‏1,800 הרוגים, מהם כ-‏300 נשים שנניח שכולן אינן מעורבות. מכיוון שלמיטב ידיעתי אין לצה״ל סיבה מיוחדת להעדיף להרוג גברים שאינם מעורבים על פני נשים שאינן מעורבות, אני מניח שמספר ההרוגים הבלתי מעורבים דומה למספר ההרוגות שאינן מעורבות, אם כי סביר שגברים לא מעורבים לקחו על עצמם סיכונים שנשים נמנעו מהם (למשל לצאת לקנות אוכל ותרופות במקום להשאר בבית).
נראה לי סביר אם כן, שמספר הגברים הלא מעורבים שנהרגו נע בין 300 (כמספר הנשים) ל-‏600 ולכן מספר אנשי החמאס שנהרגו נע בין 900 ל-‏1,200.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640408
אני לא רוצה להשקיע יותר מדי במחלוקת בדיוק בנקודה שעמדת עליה (הגדרות, מה זה מעורב/לוחם/ילד וכיוב') ולכן לא אתקרב לעניינים בנוסח השתייכותם הארגונית של 250 השוטרים שנהרגו בעופרת יצוקה וכו'.
אני מקבל את ההערכות שלך למעט אחת. אני מסתמך על המקור שהבאתי למעלה. זהו מקור של האו"ם, אבל היות ו-‏90% מעובדי האו"ם בעזה הם מקומיים, מן הסתם לא מדובר במקור אמין יותר מדוברי צה"ל והחמאס, אבל לדעתי הוא בכ"ז אינפורמטיבי.
הדו"ח מדבר על 265 הרוגים שזוהו כחברי ארגונים חמושים ולכן אני מניח שזה המספר שצריך להתחיל ממנו. ע"פ הדו"ח המחלוקת היא לגבי 1000 הרוגים שכולם זכרים שאינם ילדים.
אני לא מקבל את ההערכה שלך לגבי היחס בין נשים לגברים. תפעיל את השערת היסוד שלך לגבי ההרוגים האזרחיים בישראל ותגלה שהיא חסרת בסיס. בעזה המצב דומה. ע"פ הדו"ח מדובר בהרוגים אזרחיים שהם עובדים של מוסדות הרפואה המשטרה והחילוץ, חברות החשמל והמים וברור שיחס הגברים לנשים גדול בהרבה מאחת.
עוד אינפורמציה מעניינת היא הפילוג הגאוגרפי של מספרי ההרוגים. ראשית הפילוג די אחיד ולכן צריך להניח כי אין קורלציה עם המקומות בהם התרחשו קרבות קרקעיים וכי רובם נפגעי הפצצות אויריות. כמחצית ההרוגים הם תושבי חאן יונס ורפיח, שם היו הפצצות ארטילריות כבדות ללא אבחנה. ההערכה שלי כי רוב מוחלט של 1000 ההרוגים הם נפגעי הפצצות ולא נפגעי קרב ולכן אני משער שמדובר ביחס גבוה של לא לוחמים.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640305
בסכסוך קודם (עופרת יצוקה כמדומני), צה"ל טען ל-‏760 הרוגים וחמאס ל-‏50, ושנה אחרי ששקע האבק חמאס הודה שנהרגו כ-‏700 לוחמים. אני לא רואה סיבה שכאן רווח הטעות של צה"ל יהיה שונה משמעותית.

בהנחה שצה"ל מכוון ללוחמים ולא לאזרחים, הוא היה צריך להתאמץ מאד כדי להרוג מתחת ל-‏200 לוחמים.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640308
על מה אתה מבסס את ההערכה שלך?
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640327
מיד אענה על שאלתך, אבל לפני כן הערה אחת: אני לא מעריך שבעניין זה נתניהו משקר מן המותן. ההערכה שלו בודאי נסמכת על הערכות של צה"ל. יחד עם זאת, לדעתי, נתניהו חש או אפילו יודע שבעניין זה צה"ל משקר. העובדה שרוה"מ מחייב את עצמו למספרים שהוא מודע לאי האמינות שלהם, מרמזת על כך שיש כאן עניין מרכזי במיוחד באיסטרטגיה שלו. הערכתו של רוה"מ לפני צוק איתן שצה"ל מסוגל לגרום נזק ממוקד ומכריע לכוחות הלוחמים של חמאס ובכך להביא להחלשה משמעותית בכוחו היא שהיתה יסוד מוסד באיסטרטגיה הכללית שלו.
אני חושב שהבהרתי מראש שהמספר שלי הוא הערכה/ניחוש ולא מסתמך על איזשהו מידע מבפנים או תבונה יוצאת מגדר הרגיל. על מה אם כן ביססתי את ההשערה שלי?
א. על התכונה האוניברסלית של כוחות מזויינים להפריז בבהישגיהם ובאבידות של האוייב. המקרה המפורסם ביותר המדגים את הדינמיקה הזו בעידן המודרני הוא יום הקרב על בריטניה (15 ספט' 1940):
Royal Air Force: On the day termed as "the Battle of Britain Day", the RAF claimed 185 German aircraft shot down. German recorded losses were 60.‏8
ב. יש פילוגים סבירים של אבידות. ל-‏1000 הרוגים מתלווים בד"כ 1000-2000 פצועים וכמה מאות שבויים. היכן התמונות של בתי החולים בעזה המוצפים במאות חיילים פצועים?
ג. לוחמה כנגד כוחות גרילה היא לוחמה ידועה לשמצה בקושי לפגוע בלוחמי הגרילה. לעניין זה נהג החמאס בטקטיקה הקלאסית של לוחמי גרילה (מה שגאוני הפיקוד של צה"ל כינו "פחדנות"). לוחם הגרילה מחפש את נקודת ההפתעה, הוא מגיח אל כוחות האוייב הבלתי מוכנים, משתדל לגרום את הנזק המירבי בזמן הקצר העומד לרשותו ולהסתלק לפני שהאוייב מתארגן ומסוגל להגיב. ראינו זאת בגיחות מן המנהרות, בהן לאחר שנהרגו מחבל או שניים כל האחרים מיהרו חזרה לתוך המנהרה וחלצו עצמם לאחור לטובת הקרב של יום המחר. בנסיבות האלו מובן מדוע קשה כל כך לפגוע בלוחמי גרילה.
ד. הכוח הלוחם של החמאס מונה כ-‏5000 איש מתוך צבא של 15000. מתוך ה-‏5000 האלו באים מפעילי המרגמות בקו החזית. אני משער שאלף הרוגים בצירוף מספר מתאים של פצועים ואובדן ציוד היה גורם להפחתה משמעותית באש של החמאס לאורך הגבול. דבר שאת ההיפך ממנו ראינו.
ה. לא צריך להיות מומחה גדול כדי להבחין בכך שצה"ל בסס את הגנת כוחותיו על הפעלת כוח אש גדול מאד ולא מדוייק. במילים שוות לכל נפש, צה"ל הפגיז והרס מבנים ללא הבחנה מימין ומשמאל לכל מקום ממנו נורתה או דווח שנורתה אש לעברו. בתנאים אלו רוב רובן של אבידות החמאס קבורות מתחת להריסות המבנים בשדה הקרב. בנסיבות אלו הדיווחים של צה"ל ושל רוה"מ אמינים בדיוק כמו הניחוש שלי.

לסיכום, לא ידע נסתר הבאתי כאן לפניכם. הבאתי את הניחוש שלי והצבתי אותו מול ההערכות המוסמכות של צה"ל ורוה"מ. יעמדו המספרים זה מול לזה לקץ הימים שיגידו מי צדק.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640329
ב. אני מבין שאתה מתלוצץ, נכון? אין תמונות של בתי חולים בעזה עם מאות חיילים פצועים כי:

1. חיילי חמאס לא לובשים מדים כשהם בתוך אוכלוסיה אזרחית.
2. במקרים שבהם בכל זאת מגיעים חיילי חמאס פצועים עם מדים, יש איסור חמור לצלם אותם.
3. במקרים של צלמים זרים שעלולים לצלם אותם, מובהר היטב לאותם צלמים שאם הם יצלמו אותם ויפיצו את זה, הם כנראה יצטרפו לרשימת הבלתי-מעורבים שצה"ל 'הרג'.

לו היית מתבונן רציונלי, במקום להביא את העובדה הזאת כטענה תומכת, היית אמור לשאול את עצמך קודם, איך זה באמת שעם כל הסיקור המסיבי של הלחימה ברצועה, אין שום תמונות של לוחמי חמאס, נלחמים, יורים, רצים, נפגעים, פצועים, מתים? ואז אולי היה סיכוי טוב שהיית מוצא את התשובה די בקלות משיטוט קל באינטרנט.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640393
אני מודה לך על הערכת הרציונליות שלי ולא מתכוון ליפול למלכודת שאתה טומן לי פה.
אני לא עו"ד של החמאס ולא מתכוון לטעון שרצועת עזה היא גן עדן דמוקרטי פתוח לתקשורת בנוסח לונדון.
אני טוען שהפיקוד של צה"ל שקוע עמוק בתוך ביצה של יהירות והונאה עצמית ומפיץ באופן שגרתי מידע אופטימי שהוא חסר כל ביסוס במציאות. נתניהו והצוות שלו מקבלים ממשרד הבריאות הפלשתיני את המספר של 2000 הרוגים וע"פ סקר פשטני של "זיהוי" הלוחמים ע"פ שמותיהם מחליט שמחצית מהם היו מעורבים. ועל הבסיס הזה, הפונז, טוען לאי-רציונליות של מי שמסרב להאמין ל"אמת" הזאת.
אם בתי החולים בעזה היו מפוצצים באלפי פצועים קשה, מעורבים או בלתי מעורבים, היית יודע זאת, בין אם החמאס רוצה בכך או לא. אף אחד גם לא היה מפריע לחמאס לטעון שכולם בלתי מעורבים.
אני חוזר וטוען, שבמערכת כתישה אוירית, מן הסוג שהיה עיקרו של צוק איתן, מספר הנפגעים האזרחיים עולה תמיד (ללא יוצא מן הכלל) בהרבה על מספר הלוחמים. הטוען האירציונלי הרגיל יסביר לך שככל שאתה "מעורב" יותר אתה גם מוכן ומוגן יותר ובאופן בלתי רציונלי גם שורד יותר.
העזתי ונקבתי במספר של מאתיים לוחמים ונא המתן מעט יחד עם שאר העולם ונדע אם טעיתי בגדול או לא.
באשר לטענותיך האחרות, אני בטוח שאם תקרא אותן שנית בעצמך תוכח עד כמה הן בלתי רלאבנטיות. אסתפק בכך שאעיר שיש תמונות של "לוחמי חמאס, נלחמים, יורים, רצים, נפגעים, פצועים, מתים" ומספרן לא שונה ממספרן של תמונות לוחמי צה"ל וגו'. אני אולי אירציונלי, אבל לפחות לא חי בהוליווד.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640395
אם יש תמונות, אנא הבא לינקים לידיעתנו. מי יודע, אולי תצליח לשכנע.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640402
מיד אחרי שאמצא לך את תמונת גופתה של סארה דף.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640403
כן, אני כבר הבנתי שאתה לא כאן בשביל לספק אינפורמציה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640405
כנראה שאני היחיד שנמצא כאן כדי להביע את דעתו ולא כדי להענות לאתגרים של מי שחוסך מעצמו אפילו את הצורך לקרוא עד סופן תגובות שהוא מגיב עליהן.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640407
העקיצה הלא נכונה לאדם הלא נכון, עליך לא הייתי מאמינה. אני לא תמיד מסכימה עם שוקי, אבל למדתי ממנו לא מעט בשנים שאני כאן.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640411
כל אחד שטוען טענה במחלוקת חייב להוכיח אותה אפילו אם הוא "אציל" או "קדוש".

וכן, נימוסים מופרזים הם סתם מכשול להבנה. עקץ אותו, אז מה ?
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640413
אחרי שהוא טרח לקרוא לתגובה שלי הבלים בלי להביא שום טיעוני נגד, האמת כבר בכלל לא בא לי לענות לו. אני הייתי שמח ללמוד ממנו ולהשכיל לו היה מביא מובאות לדבריו כאן במקום לבטל ולזלזל בטיעונים של אחרים. אם את טוענת שההתנהגות בפתיל הספציפי הזה איננה מאפיינת אותו, זה מעודד.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640429
אני שמח שנפגעת, כך שלא נותרתי לבדי פגוע בחושך.
אתה לא חדש כאן ולכן אני יודע שגישתך ה"קלילה" וה"חפיפית" לא מכוונת אישית נגדי, אבל אתה לא צריך להיות מופתע כאשר אחד מאותם ש"הקלת" בהתיחסותך אליהם מתרגז. אני מודה שהתרגזתי מעבר לסביר ,אבל אני לא מתכוון להפוך לעוזר ולתחקירן שלך לענייני זוטות.
כאשר שאלת על 2 ילדיו המתים של דף, לו קראת את תשובתי, יכלת לראות שאני בכלל לא מבין מה אתה רוצה. העובדה שבתו של דף נהרגה כלל אינה שנוייה במחלוקת. גופתה פשוט הוצאה מן ההריסות יום אחרי שנקברו אמה ואחיה. יכלת לקרוא זאת בעצמך בויקיפדיה במקום לשלוח אותי לחפש לך לינקים כאילו אני ידוע ומוכר כאן כממציא סיפורי בדיון כרוני.
אליבא דכולי עלמא (כולל רוה"מ והמקור שלו) נהרגו בצוק איתן למעלה מאלף "בלתי מעורבים" כולל 465+1 ילדים. אני ממש לא רואה צורך באיזושהי עדיפות או ייחוד מיוחד לבתו של דף ולדעתי גם כך הקדשנו לה מספיק מקום.
באשר לפצועים הנעלמים של החמאס למרות שאני מודה שהתרגזתי יתר על המידה, אני על עומד על כך שתגובתך היתה יהירה מזלזלת ולא מחזיקה מים. בכל זאת טרחתי לענות לך כמיטב יכולתי. אני לא מתכוון לאפשר לך להפוך אותי לסניגור של השטן החמאסי. אתה יודע אם החמאס מציג לעולם את פצועיו בדיוק כפי שאני ספרתי אישית את גויות לוחמיו. לו אלף או אלפיים לוחמי חמאס היו מאושפזים בבתי החולים בעזה, אתה היית יודע זאת בדיוק כפי שאתה יודע שחמאס ירה רקטות מבתי חולים וממוסדות של אונר"א וכפי שאתה יודע שחמאס הוציא להורג אנשים שניסו למחות נגדו.
בקיצור, עצתי לך , נקוט "מידה כנגד מידה". אם אתה דורש שיתיחסו אליך בכבוד וברצינות, עשה זאת קודם כל בעצמך. וסליחה מראש על ההטפה המעט מוגזמת.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640439
בקשר לבתו של דף, דוקא מאחרים כאן שפירטו יותר הובהרה לי לבסוף טעותי, וזאת אגב לאחר שדווקא עשיתי חיפוש גוגל בנושא וכעשר התוצאות הראשונות לא נתנו את המידע שמסתבר כנכון. בזכרוני המיידי היו הידיעות הראשוניות, כולל איזה תצלום תעודת פטירה שלא כללה אותה.

בקשר לתמונות לוחמים, הסתובבתי ברשת, כולל באתרים זרים, עשרות ומאות פעמים בשבועות האחרונים, ראיתי המון תמונות של אזרחים פצועים, וכן ראיתי המון תמונות וקטעי וידאו של לוחמים ישראלים, אבל לא ראיתי תמונות של לוחמים פלסטינאים. לכן הייתי שמח לו היית מביא כאלה, כמו שביקשתי מאד בפשטות בתגובה הקודמת, לפני שהטחת בי שוב, בציניות מן הסתם ואופ טופיק, את תמונתה של בתו של דף.

ומסתבר שזה לא רק אני, גם אחרים ברשת תוהים לגבי התמונות הללו, למשל הניו יורק טיימס. אז כשטענת בניגוד לכל הנתונים שאני פגשתי שניתן למצוא תמונות לוחמי חמאס בדיוק כמו תמונות לוחמי צה"ל, תגובתי המאד סבירה היתה לבקש נתונים.

וכמובן, אי אפשר בלי להודות לך שוב על הציונים שאתה מעניק ברוב טובך למידותי הטרומיות.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640456
אני מאבחן כאן מקרה קשה של חוסר תקשורת.
אין לי שום השגה על מידותיך הטרומיות ובכנות אין לי מושג על איזה ציונים אתה מדבר.
אתה לא מכיר את התחושה הזאת שככל שאתה מתאמץ להוכיח את טענותיך, אתה רק מחזק את חוסר האמינות שלך במידה כזאת שאתה בעצמך מתחיל לפקפק בה? אם ארוץ לספק לינקים לכל דבר שאני כותב כאן, עד מהרה אתחיל לתהות מנין אני ממציא את כל סיפורי המעשיות שאני טווה כאן ומנין אני ממציא לאדון דף ילדים שהוא עצמו לא שמע עליהם.
גם עכשיו אני לא מבין מה רצית ב-תגובה 640162 טענתי שהרג של אישה ושני ילדיה זה לא ניצחון וזה לא סיבה לתחושת סיפוק או נחמה. אני לא מבין מה עניין "אמינות" לכאן ואיך זה קשור למספר הילדים שנהרגו.
אני אקח את הסיכון לאי-הבנה נוספת ואכתוב שהנחתי שמדובר בהערת אגב שלא הקדשת לה יותר מדי משמעות וכתבתי בתגובה למישהו אחר שמקור המידע הוא אישור רשמי של דובר החמאס. שם עדיין לא ממש הבנתי מדוע חשוב כל כך שאוכיח לך את מה שממילא כתוב בויקיפדיה העברית.
באשר לטענותיך על מספרי ההרוגים בעופרת יצוקה. כמה תגובות:
א. גם אני מרבה לצפות בערוץ החדשות של ה-BBC וכנראה מיחס לו יותר אמינות מאשר אתה. אני מבחין שם מדי פעם בחוסר התמצאות בפרטים אך כמעט תמיד ברצון להביא את האמת העיתונאית. יחד עם זאת ה-BBC כאן פשוט מטעה.
ב. אפשר להבחין (ואל תשלח אותי לחפש לינקים) שהחמאס לא מיחס חשיבות למספר הנפגעים הפלשתינים. המספרים היחידים שמעניינים אותו הם מספרי הנפגעים הישראליים. את מספרי הנפגעים האזרחיים הוא טורח לנפח לצריכת העיתונות המערבית אבל הוא מעולם לא גלה מחוייבות לפרסום מסודר של מספרי האבידות והנפגעים בשורותיו.
ג. הטענה כאילו החמאס טען ל-‏50 הרוגים בעופרת יצוקה היא טענה כל כך מלאת חורים שאי אפשר אפילו להתוכח איתה. בשעות הראשונות של עופרת יצוקה נהרגו למעלה מ-‏200 שוטרים של החמאס. למה התכוון אם כן החמאס ב-‏50? לאנשי הגדודים הסדירים שלו לא כולל אפסנאים וטבחים? כפי שאמרתי החמאס אף פעם לא מפרסם רשימות נפגעים מסודרות מטעמו, אבל כבר במרץ 2009 מקורות פלשתינים דברו על 255 שוטרים ו-‏236 לוחמים (https://web.archive.org/web/20091013031743/http://www...) כך שקשה להבין מנין לקח ה-BBC את המספר 50.
ד. ואני חוזר שוב על טענתי בניגוד למה שקרה בעופרת יצוקה, רוב מוחלט של ההרוגים הפלשתינים בחוד מגן נהרגו בהפצצות ארטילריות ומן האויר והים. בנסיבות אלו לטעון ליחס מעורבים/בלתי מעורבים של 50:50 זה חלום באספמיא. זה מזכיר את טענות החמאס כאילו הנפגעים האזרחיים שלנו הם חיילי צה"ל או מתנחלים.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640497
ג. מן הסתם החמאס פירש את השתייכותם של אותם שוטרים באופן שנרמז בפסוקית "לא אתקרב לעניינים בנוסח השתייכותם הארגונית של 250 השוטרים שנהרגו בעופרת יצוקה"...
ד. "חוד מגן"? השאלה היא עד כמה המדיניות של "הקש בגג" והאזהרות שנשלחו מבעוד מועד היו אפקטיביות. אם רוב האוכלוסיה הבלתי מעורבת עזבה את אזורי הקרבות החישובים שלך לא מחזיקים מים, שכן מי שנהרג באותן "הפצצות ארטילריות ומן האויר והים" היו, בעיקר, מחבלים (אינני יודע אם זה המצב, אני רק סקפטי בקשר לקביעות הנחרצות שלך). עם כל ההסתייגויות הנדרשות, אני חושב שדיווחי צה"ל הרבה יותר אמינים מדיווחי החמאס‏1.
________________
1- אגב, אחת התגובות הראשונות שלי באייל עסקה בעניין דומה: תגובה 40286
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640802
ראשית ברצוני לתקן רושם שכנראה התקבל מדבריי. אני בשום אופן לא מסכים לתאור "קביעות נחרצות". הבהרתי חזור והבהר שדבריי אינם מתבססים על ידע ודאי אלא על הערכות וניחוש ואינם אלא בבחינת הערכה אישית. אין לי שום אספירציות לקביעת אמת מוחלטת ובלעדית. בבחירה בין סקפטי לנחרץ, מן הסתם אבחר בסקפטי.
בתגובתך נגעת בדיוק בליבו של העניין: "דיווחי צה"ל הרבה יותר אמינים מדיווחי החמאס‏"
דעתי היא שרצף דברי הרהב והלוקשים שדוברי הממשלה וצה"ל האכילו אותנו במהלך הסבב הזה צריך לכל הפחות להעמיד בספק את הצהרתך זו. מצד החמאס התרשמתי שבהודעותיו הרשמיות הוא משתדל להמנע מהצהרות שוא המתבדות עד מהרה. את דברי הרהב, ההתגרות וההפחדה הוא מפיץ באמצעות דוברים בלתי רשמיים ושלוחים של כלי שני (בטורקיה, בקאטאר). התרשמותי שלי היא כי דיווחי החמאס אמינים פחות או יותר כמו דיווחי צה"ל. (קריא לא אמינים).
באשר לדבריך:
א. "רוב האוכלוסיה הבלתי מעורבת עזבה את אזורי הקרבות החישובים שלך לא מחזיקים מים" - אני מבקש לציין שלא תארתי בדברי שום חישוב. חלק מן המספרים המספרים שהבאתי היו ציטוט מדוייק ממקור פתוח לכל באינטרנט (דו"ח של האו"ם שמן הסתם נכתב ע"י פלשתינאים כך שהתיחסתי אליו פחות או יותר כדובר רשמי מן הצד הפלשתיני הגם שהוא לא בהכרח מייצג את החמאס - http://www.ochaopt.org/documents/ocha_opt_sitrep_28_...).
ב. מאחר ובינתיים ראיתי עוד דיווח שאפשר להתיחס אליו כאל העמדה הפלשתינית (ארגון זכויות אדם פלשתיני) שבו נאמד מספר חברי הארגונים שנהרגו בכ-‏500, איני רואה אפשרות לדבוק בהערכתי הקודמת ואני מודה שהערכתי (כ-‏200) היתה נמוכה מדי. הפער כרגע הוא בין 500 הפלשתינאי ל-‏1000 הישראלי. המקור למספר הישראלי הוא כאן - http://www.terrorism-info.org.il/Data/articles/Art_2... אתה מוזמן לעיין ולהחליט בעצמך למי אתה בוחר להאמין.
ג. ""רוב האוכלוסיה הבלתי מעורבת עזבה את אזורי הקרבות החישובים שלך לא מחזיקים מים" - אני קורא לך לחזור ולשקול עמדתך לא ע"פ מה שאני אומר אלא ע"פ דברים שנאמרו ע"י הדובר הישראלי. איני זוכר בדיוק את המספרים, אך בשני נסיונות החיסול כנגד בכירים התפרסם כי היו למעלה מ-‏10 הרוגים נלוים שאיש אינו טוען שהיו מעורבים. צה"ל הודיע מתוך גאווה בלתי מוסתרת כי השתמש בפצצות גדולות ורבות מן הנדרש על מנת לודא שאיש לא יצא חי מן הבניינים. אף אדם רציני לא מכחיש את הקשר בין זה לבין מספר ההרוגים הבלתי מעורבים.
אני מציע להסיר את מסיכת התמימות ולהפסיק להתיחס לדברי הצד הישראלי כאמת מסיני. העובדה שמישהו יורה רקטות מבניין רב קומות בעזה לא הופכת אותו ל"מגדל טרור" והעובדה שצה"ל משדר אזהרות "הקש בגג" וכו' (לפעמים דקה שתיים לפני הפגיעה) מבטיחה דוקא שרוב ה"מעורבים" הספיקו לעזוב. דבר זה בודאי אי אפשר לומר על מיני חולים, נכים, זקנים ותשושי גוף ונפש, ילדים נטושים ומתנדבי חילוץ והצלה, שזאת לדעת יש גם בעזה.
ד. טענתי היא כך: רוב גדול מאד של ההרוגים הערביים בעזה הם הרוגי הפצצות ארטילריה אויר וים. ישראל טוענת ש% הבלתי מעורבים הוא 54% והפלשתינים טוענים 75-80%. הערכתי היא שבעניין זה הפלשתינאים קרובים יותר לאמת.
ה. העמדה שלי כלפי חוד מגן היא כי בסופו של דבר החמאס הוא שבחר בעיתוי ובאופי של הסבב האחרון. הטענות הישראליות כאילו יצאנו למבצע זה כדי להשיג מטרה כזו או אחרת הן תוצאה של פוליטיקה של רמייה עצמית והולכת שולל של הציבור בישראל. ממשלת ישראל שקעה בביצת רמייה זו שדרשה ממנה בהמשך לטעון לכל מיני השגים ותמונות ניצחון שהיו או לא היו הן משום שזהו האתוס של הימין הישראלי מאז הסכמי אוסלו והן משום שזהו רצונו ודרישתו של רוב הציבור להיות מרומה (ע"ע הדרישה להבטחת ביטחון התלמידים בשנה"ל הנפתחת או לא). אילמלא היו נתניהו ויעלון מול ליברמן ובנט השתקפויות קליידוסקופ זה של זה, כאשר התמונה המשתקפת מהם נקבעת ע"י המצב והמיקום הפוליטי של משקפת המראות, לא היה להם צורך במערכה פרסומאית כדי להפליג בהשגי המערכה שהיו או לא היו. אילו יכל נתניהו להודות, כי נגררנו לעוד סבב של הרס וחורבן הדדי, בגלל מעשיו של אוייב פסיכופאטי, לא היה צורך בויכוח ילדתי ומתועב כאחד על תמונות נצחון וכמו אצל הצד השני, די היה בכך שאנו עומדים על רגלינו ומוכנים לקרב ביום אחר כדי לספק ניצחון אמיתי ולא שנוי במחלוקת. באשר ל-% הקרבנות הבלתי מעורבים, גם אם הפלשתינאים מדייקים לחלוטין במספרים שלהם, היות והם בחרו בשדה ובאופן הקרב, הם אחראים לתוצאות יותר מכל אחד אחר.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640523
לחזק את דבריך: רוב הנשים והילדים עברו למקומות מחסה של האו"ם, כפי שמוכיח שיעורם הגבוה בין ההרוגים בהפצצות של בתי הספר של אונר"א.
הנשארים, גם הבלתי מעורבים, נהרגו בהפצצות מהאויר ובפרט במופע הפרטי של מח"ט גבעתי ברפיח. (אפשר כבר לקרוא לו מרצח? או מרצח פונדמליסטי קיצוני? בהתנהגותו, הוא ודאי כזה).
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640533
"מופע פרטי"?! הוא הפעיל נוהל כלל צה"לי (נוהל חניבעל) תחת נסיבות לא קלות. אפשר וכדאי (וזה אפילו קל, תחת אורות הניאון ובדיעבד) להתווכח אם היה מקום להפעיל את הנוהל הזה באותן נסיבות, ואני מניח שגם ייעשה כן - בצורה מקצועית בתחקירים למיניהם בצה"ל, ובצורה חובבנית בפורומים למיניהם במרשתת. אבל מכאן ועד להגדיר את זה כ"מופע פרטי" רחוקה הדרך.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640557
"הם התעסקו עם היחידה הלא נכונה", אם וינטר עצמו, בשביעות רצון ובזחיחות, מתייחס לפירוש הפרוע שלו שעלה בחיי עשרות אנשים חפים מפשע (120 הרוגים) לנוהל חניבעל כפירוש פרטי, מי אנחנו שנתווכח?
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640559
אשמח אם תיתן לינק לכך.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640573
בבקשה. בגיגול של "הם התעסקו עם היחידה הלא נכונה" (לא הצלחתי לקשר), התוצאה הראשונה היא "העין השביעית" בה מצוטט וינטר מראיון שערך עימו יוסי יהושע ב"7 ימים" והוא אומר זאת.
אפשר כבר לקרוא לו מרצח פונדמנטליסטי?
שביעות הרצון העצמית שלו, כפי שנפרשת בראיון וחוסר טיפת המחשבה על הנשים, הילדים והחפים מפשע שנהרגו בפקודתו, דוחה. (זה מה שקורה כשמשלבים קנאות ותחושת עליונות דתית עם מפקד צבאי זחוח. האיש מסוכן).
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640576
"כל מה שעשינו היה מתוך הבנה שאנחנו מסוגלים להחזיר את הדר גולדין חי. לעצור את אירוע החטיפה. להגיע מלמעלה למקומות שמהם הוא יכול לצאת. בשביל זה הפעלנו את כל הכוח. מי שחוטף צריך לדעת שהוא ישלם מחיר. זו לא היתה נקמה. הם פשוט התעסקו עם החטיבה הלא נכונה"
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640580
תודה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640599
עכשיו עולה טענה שניתן היה למנוע את החטיפה והארוע כולו, אם היו יורים פגז לבית שבו התחיל כל העניין, אלא שזה היה בניגוד למה שהוסכם בהפסקת האש. מאד סביר שלו זה היה קורה, היינו מזדעקים מרות על חוסר המוסריות של צה"ל. אבל אולי זה היה עדיף על שלושה חיילים ומאה פלסטינים הרוגים?
לצערי אני נוכח שהמערכת האחרונה מעלה דילמות מוסריות סבוכות ואכזריות שכאלה, שדי מערערות, לפחות אצלי, את הביטחון ביכולת שלנו לשפוט במהירות ובקלות מה הפעולה המוסרית בכל סיטואציה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 640608
כמו שהמרצה שלי פעם אמרה-אין תשובה מוסרית לסיטואציה לא מוסרית
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641067
יש תיאור מסודר ומפורט אפילו יותר בהארץ - http://www.haaretz.co.il/.premium-1.2399706
כרגיל בדיווחים של צה"ל יש דברים די מוזרים ובלתי מסתדרים, אבל הדבר המעניין הוא תיאור דרכי הפעולה בקרב שהדוברים משחררים מבלי משים. מי שקורא את הדברים, יאלץ להבין שההערכות הישראליות על שיעור נפגעים בלתי מעורבים של 50% הוא לא יותר ממשאלת לב (שהרי ידוע שחבחרבת חזאעה וברפיח היו אזרחים רבים שנלכדו באזור הקרב ולא כולם היו "מלוכלכים" כפי שטען כלשון הזהב שלו המח"ט). כאשר שר החוץ קארי הביע את דעתו על הטיפול הכירורגי הוא ידע על מה הוא מדבר. ישראל שבטחונה כל כולו מונח על כתפיו של צה"ל חייבת להיות מודעת לכך שהכלי הזה קהה למדי. מאחר ואני לא רואה אלטרנטיבה לשימוש בו, מנהיגות ישראלית שאינה נאמנה לתפקידה כמי שאמורה לבדוק ולמצות כל אפשרות להמנע מן השימוש בכוח הצבאי וכמי שאחראית על שמירת המגבלות המוסריות והחוקיות של צבאה, לא תוכל להתלונן כאשר אמנסטי, בצלם וביה"ד של האג יעוטו עליה לטורפה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641068
"מלוכלכים"- הכוונה בנדב"ר (שמות קוד קשר צה"לים) למחבלים,כמו חצאית (חיילת) מברג (קמב"ץ) משני (טלפון) וכו'*
זאת לא לשון המח"ט,זאת השפה הצבאית.
*לידע כללי למי שלא היה בקטע של לעשות צבא והחליט שהוא תורם לעמישראל יותר כאמן או מנפח בלונים.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641075
זוהי טעות נפוצה (שהשתדלתי לשרש אצל החיילים שלי בזמן שירותי הצבאי): נדב"ר (נוהל דיבור ברדיו) אינו שמות קוד. נהפוך הוא: שמות קוד מטרתם להסתיר את כוונת הדובר (מפני האוייב) ואילו נדב"ר מטרתו להבהיר את כוונת הדובר (מעל לרעשי שדה הקרב). כך (סתם לדוגמה) סמב"צ וקמב"צ עלולים להשמע אותו דבר,
עם זאת, אכן "מלוכלכים" זהו הכינוי הרווח למחבלים, דרך אגב, בזמני היתה "זליגה" של הכינוי גם לערבים בכלל, והמפקדים נלחמו בכך בצורה תקיפה (ודי בהצלחה, עד סוף השירות שלי הכינוי חזר לציין מחבלים בלבד).
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641088
אוקי,תודה על התיקון
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641076
א. אתה דורש ממני להציג את פנקס החוגר שלי?
ב. משום מה לא שמעתי אותו קורא לחיילים שלו בנדב"ר "גפרורים".
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641089
א.לא,זה בסדר
ב.זאת עדיין השפה הצבאית המקובלת
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641077
להציג את מה שקרה ברפיח כמייצג של פעילות צה"ל במבצע האחרון נראה לי לא סביר ולא הוגן. זה כנראה מקרה קיצון קשה, שנובע‏1 מפסיכוזת החטופים והבועה הבלתי פרופורציונלית של מחירם שהתפתחה לאורך השנים האחרונות. יש תקווה שהפסיכוזה הזאת תטופל כחלק ממסקנות המבצע הזה, אבל זה למרבה הצער לא בטוח.

קארי, אגב, כשאמר את מה שאמר, זה היה הרבה לפני רפיח, ולקשור בין השניים נראה לי בעייתי למדי (אלא אם הקטע של סיבה לפני מסובב לא מקובל עליך).

1 כמו שכבר נאמר כאן מספר פעמים ועל ידי מספר מגיבים
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641080
מכיוון שבנוהל חניבעל המטרה היא למנוע חטיפת חייל אפילו במחיר חייו, לא כל שכן במחיר חיי בלתי מעורבים.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641081
נכון (כנראה). על מה בתגובה שלי זה עונה?
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641091
לא עונה, מוסיף.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641086
א. אם לא אמרתי שא' הוא הסיבה ולא אמרתי שב' הוא המסובב, מה זה משנה מי לפני מי?
ב. ארועי רפיח הם אכן סמן קיצוני. מן הסתם בהפצצות מטווחים רחוקים יותר אחוז הנפגעים הבלתי מעורבים גבוה הרבה יותר.
ג. אני חש שאתה עדיין כועס עלי ולכן אני מציע התנתקות ופיוס בעתיד הלא רחוק מדי לכשישככו הרוחות.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641117
א. זה די השתמע מהקונטקסט בתגובה שלך, אבל אולי לא לכך התכוונת.
ב. נראה לי שדווקא להיפך - באירועי רפיח היה שימוש אינטנסיבי בהפגזה של שטח שאין לגביו פרטים מודיעיניים קודמים ומדויקים, על ידי ארטילריה כבדה שאיננה מדויקת. ברוב המבצע לפני כן, ההפצצות נעשו על ידי פצצות מונחות של חיל אוויר, וליעדים נקודתיים שסומנו על ידי המודיעין. בנוסף, נוהל 'הקש בגג' שהופעל בצורה נרחבת לאורך המבצע עד סופו, לא הופעל ברפיח משיקולי זמן ודחיפות וכדומה.
ג. לאו דווקא, חשבתי שהתגובה שלי היתה עניינית והתייחסה לטיעונים שכתבת ולא מעבר לזה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641124
הנה משפט מאותה כתבה עצמה: "אלא שברוב האזורים ברצועה צה"ל לחם לאחר שקרא לתושבים הפלסטינים לעזוב את השכונות. רובם נענו - והקרבות התנהלו מול חוליות חמאס שארבו במקומות מסתור, כמעט בלא נוכחות אזרחים.".
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641959
לפני כמה שנים אמצתי לעצמי את נקודת המוצא הבאה: יש להתיחס לכל דבר הנאמר ע"י דוברים צבאיים, בפרט דוברי צה"ל, כלא אמת עד שיוכח ההיפך. לאורך השנים, דרך ההתיחסות הזו לא תמיד הוכיחה את עצמה, אבל כשיטה היא הוכיחה את עצמה כפורה במיוחד. לדעתי, על מה שקרה ב"צוק איתן" ("קצה מגן"), יסערו חילוקי הדעות עוד זמן רב.
הצורה שבה אני מבין את מהלך הארועים שונה לגמרי מזו המונחת בבסיס דבריך. הטענה שהבאת בתגובתך, לעניות דעתי, מרביתה אמת כבכל שקר טוב. כדי להסביר את דברי, אני צריך לפרוש לפניך את משנתי, מה שאינו אפשרי כרגע משני הצדדים.
אסתפק בציון 2 נקודות עיקריות הבאות כדי להסביר מדוע איני יכול להתיחס בפשטות לטענה שהבאת.
א. החמאס המונה כ-‏25000 אנשיו, שליש מהם לוחמים קרביים. מלבד היחס סטנדרטי לוחמים\\חיילים, לא גילה החמאס שום תכונה המאפשרת לתארו כצבא סדיר. החמאס נלחם ככוח גרילה פאר אקסלנס (ריקוט באמצעות רקטות קלות הוא חידוש של השנים האחרונות ללוחמת הגרילה) ולא הצליח (אולי גם לא ניסה) ליצב קו לחימה ולהחזיק בו. אפשר להצדיק דבר זה באמצעות פערי היכולות או כתוצאה מהכניסה המוגבלת מאד של צה"ל לרצועה, אבל אי אפשר להתכחש לו ע"י תאורים המתארים אותו כצבא של ממש.
ב. אחת מן התוצאות של א, היא ההשערה כי ב"צוק איתן" כלל לא התרחשו קרבות גדולים. את מה שצה"ל מתאר כקרבות כבדים, צריך לתאר כקרבות גישוש בקו המגע בין צבא סדיר ללוחמי גרילה. מה שבעצם התרחש הוא כפי שתאר זאת רוה"מ, כתישה של החמאס באמצעות הפגזות מן האויר, היבשה והים, כאשר לוחמי הגרילה מנגד מגיבים באמצעות פיגועים מסוגים שונים ומשונים. אחת הראיות לתפיסה זו הוא פילוג האבידות בצד העזתי. פילוג זה הוא די אחיד על פני הרצועה בהתאם לגודל הערים השונות ואינו מגלה הטיה לשיאים בקרבת האתרים בהם כביכול התרחשו קרבות כבדים. (הנתונים נאספו ממשרד הבריאות הפלשתיני המתאר את הנפגעים לפי מקום הטיפול ולא לפי מקום המגורים של הנפגעים).
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641960
אתה יכול בבקשה לפרט למה אתה מייחס אמינות לרשימת ההרוגים של משרד הבריאות הפלסטיני (בהתחשב בפתיחה שלך)?
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641993
למען האמת התרשמתי שהדיווח שם די מסודר (בעיקר משום שכמעט כולם מצטטים אותו), אבל לענייננו אין לכך חשיבות.
כאו הזכרתי רק את פילוג הנפגעים בין הערים והיישובים השונים ולא את המספרים עצמם או את זיהוי הנפגעים כחברי הארגונים החמושים וכיוב'.
אם מישהו ירצה לטעון שהמדווחים זייפו/עוותו ביודעין את הפילוג, זה נראה לי מה שבאינגליזית היינו אומרים farfetched.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641994
סליחה, הסארקזם שלך חמק לרגע ממני. הכלל שהצעתי חל על דוברים צבאיים ולא על מוסדות אדמיניסטרטיביים.
לצבאות יש מאפיין כפול המחריג אותם מכלל המוסדות המדינתיים. ראשית מלכתחילה מצפים מהצבא לפתור בעיות קשות מאד שכל האמצעים האחרים נכשלו בפתרונן.
שנית, צבאות הם יקרים מאד. מדינות וחברות משקיעות הרבה מאד כסף ומשאבים בצבאותיהן. נסיבות אלו יוצרות מצב עם מוטיבציה גדולה מאד לפמפם הצלחות (נצחונות), למזער כשלונות וגם להאדיר את האוייב.
כל הרעות החולות שאנו מקשרים למושג יח''צ מקבל פרופורציות חדשות כשהמדובר בצבאות (ע''ע ברברה טוכמן, מצעד האיוולת, הפרק הויטנאמי).
אפשר למשל לטעון שלמשרדי הבריאות יש עניין לנפח את מספרי המטופלים, אבל זה לא עומד בהשוואה עם אנשי צבא המעוניינים להצדיק את ההשקעה האדירה בהם בפני משלמי המסים.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641163
לא רק ברפיח, גם בכפר חוזאעה, כפי שמפורט (מאד) בפוסט השני של עידן לנדו. (משום מה, להעביר עם הסמן השמאלי בעכבר על כתובת הפוסט, מזיז אותה במקום ליצור קישור, לכן צר לי שאין קישור ישיר).
יש שם פירוט של נורמות צה''ליות שקשה לעכל.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641164
אתה מתכוון לזה?
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641251
כן, תודה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641252
המשפט הכי חשוב בקישור "מתחבא" לו באמצע הטקסט, והוא חושף את האג'נדה האמיתית של הכותב (ושל ארגוני השטנה באופן כללי)
"את מכונת המלחמה הישראלית צריך לרסן; לרסן במידה כזאת, שהפעלתה תתחיל להשתלם פחות מאשר נקיטת יוזמות חלופיות, לא-אלימות, להשבת השקט בגבול הדרום"
מסקנה: לא זכויות אדם מניעות את הכותב, אלא הרצון ללכבול את ידי צה"ל, כדי לאלץ את מדינת ישראל ללכת בדרך הפוליטית (ה"קורידה") אותה מייעד לה הכותב, שבסופה 2 מדינות בארץ ישראל המערבית: מדינת לאום ערבית-מוסלמית, נקייה מיהודים, ןולצידה מדינת כל אזרחיה, שבה יורשה ליהודים (בתחילה כאזרחים שווי זכויות ובהמשך כבני חסות) לחיות.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641348
-המשפט שאתה מצטט הוא נכון וממש לא משנים המניעים שאתה מדביק לכותבי המשפט. אני למשל, בעד מדינת כל אזרחיה. ההצגה של מדינת כל אזרחיה כמדינה בה יורשה ליהודים לחיות, היא הצגה מטעה באנדרסטייטמנט. היהודים והלא ערבים מהווים קרוב ל-‏80% . אז איך אתה מגמד אותם כך? גם בלי שום חוקים לטובתם, הם יהיו דומיננטיים במדינה הזאת ולדמוקרטיות של המדינה לא תהיה שום משמעות מחלישה אמיתית על הדומיננטיות היהודית.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641355
במקרה (או שלא במקרה) אותן מחנה פוליטי, אותם ארגונים ואותם אנשים שתומכים ב''פתרון שתי המדינות'' גם תומכים בשאר מרעין בישין שמטרתם איונה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, כמו פתיחת גבולותיה למליוני ''פליטים'' - כושים כערבים (מצד אחד) תוך ביטול חוק השבות מצד שני, נישואי תערובת, שינוי ההמנון, מתן מעמד לשפה הערבית, ניתוץ השבת וכו'.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641361
רק הערה קטנה, לשפה הערבית כרגע כבר יש מעמד חוקי, ככל שידוע לי. שמן הסתם נקבע על ידי מייסדי המדינה עצמם.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641171
בתחילת המערכה הזאת כבר ביזבזתי מספיק זמן ומילים על הבלוג (המאד מגמתי) של לנדו, נראה לי שאסתפק בזה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641183
בתוך המלל הארוך במאמר של לנדו מוסתרת שורה וחצי שמסבירה מדוע נהרגו אזרחים לא מעורבים:
התושבים הלא מעורבים של הכפר הוזהרו על ידי צה"ל לפנות את הכפר כי זה שטח לחימה, אלא שלא כולם פינו את עצמם, אילו שלא התפנו ניפגעו.

מה בדיוק מצופה מצה"ל ? שימתין עד בוש שכל התושבים הלא לוחמים יואילו להתפנות ?

מי שזילזל בהוראת הפינוי של צה"ל דמו בראשו. מלחמה זה לא משחק-נדמה-לי. צה"ל חשב שכל הכפר הוא איזור לחימה, כולל צורך בריכוך ארטילרי/אווירי לפני שנכנסים כוחות קרקעיים. צה"ל ריכך, מי שלא התפנה ניפגע בריכוך או ניקלע לשטח אש ואז ניפגע.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641186
מי שלא התפנה - התרכך.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641195
גם תושבי הדרום ואף המרכז הוזהרו ע"י חמאס שהבטיח שיירה טילים לדרום, לתל אביב ולנתב"ג. האם דם הנפגעים הישראלים בראשם?
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641204
צה''ל יורה (לצערי מעט מידי וחלש מכפי הראוי והרצוי) על מייצרי האלימות,אם צה''ל לא ירה על האלילים חולי הנפש שלכם האלימות תמשך לנצח והרבה יותר יהרגו גם ערבים וגם יהודים.
החמאס יורה ע''מ להרוג אזרחים,אם החמאס לא ירה יהיה פה שקט מופלא.
לכן,צה''ל (שכמובן פעל בעדינות פושעת ומסורסת) צריך להשמיד את המרצחים הברברים תוך גרימת כמה שיותר נזק- עד הנצחון (במצב נורמלי ורצוי) או עד שהברברים יפסיקו לירות (המצב הקיים)-ותראה איזה שקט מופתי יש עכשיו גם לתושבי עזה הענוגים והתמימים וגם לציונים הרשעים.אבל אתה כמובן תעדיף שצה''ל לא יגרום לברברים להפסיק והמשך המוות לנצח-דרכו של שמאלן.

אז אני מציע שתתגבר על הפנטזיות ההומו-ארוטיות שלך על לוחמי ערב המסוקסים והשחומים,ותבין שיותר חשוב זה שלום ושקט ושאנשים יחיו ללא פחד.תודה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641253
''אז אני מציע שתתגבר על הפנטזיות ההומו-ארוטיות שלך'' - זה, ללא ספק, עוזר מאד לטיעונים שלך.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641262
אין דרך לכתוב בצורה קשה מידי על עבדיהם של מרצחי האסלאם
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641263
כנסו לסרטון הבא על מיניות המוסלמים המעוותת ותבינו מדוע השמאלנים ההומואים מחבבים כל כך את האיסלם "המתון" ו"השלום" עם הערבים. משכב זכר, במיוחד עם נערים וילדים, הוא חלק מהתרבות המוסלמית, תוצאה של ההפרדה הנוקשה בין המינים ומורשת מימי הביניים. המוסלמים לא יודו בזה, אבל כמעט כל נער מוסלמי נאנס או הוטרד מינית בילדותו ובנערותו, בבתי הספר לזכרים בלבד. באפגניסטן הצבא האמריקאי נתקל בתופעה משונה של תלונות רבות מאוד מצד גברים על כך שנשותיהם אינן נכנסות להריון. בבדיקה מקיפה שנערכה, התברר שהם מקיימים עם נשותיהם רק מין אנאלי, כי הם נאנסו בילדותם וזה הסקס היחיד שהם מכירים, ונחרדו מהמחשבה המטורפת על חדירה לוגינה !!!
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641303
למרות שהתיזה שלה נכונה, הגברת עושה שירות דב למאבק בסגנונה.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641327
גם אני חושב שדת האיסלאם היא סכנה ממשית לעולם הנאור, אבל ״סגנונה״ זה לשון המעטה. קשה לטעות בפירוש המבט שלה. האישה הזאת נראת מטורללת על כל הראש.
השאיפה להסדרה (של צ'קים) 641329
(והיא ממש לא היחידה)
עובדות... עובדות... למה לתת להם להפריע למישהו 641328
"באפגניסטן הצבא האמריקאי נתקל בתופעה משונה של תלונות רבות מאוד מצד גברים על כך שנשותיהם אינן נכנסות להריון..." כמה זה באמת "תופעה"? שיעור הפריון באפגניסטאן הוא מהגבוהים בעולם, 5.43 לפי האמריקאים, לשם השוואה, מדובר במקום התשיעי בעולם, בישראל מדובר על 2.62, בארה"ב על 2.01, בזימבוובווה על 3.56 וב-מאלי 6.19. לא נראה לי שיש להם בעיה לדעת באיזה חור להשתמש, ואם יש להם כזאת בעיה, לא נראה לי שהאמריקאים הם המורים בהם הייתי בוחר.

-----------
(מעניין לציין שב-‏2000, לפני הכיבוש, שיאור הפריון עמד על 5.87, מה שאומר שמאז שהאמריקאים התחילו ללמד אותם איך לקיים יחסי מין, הם רק מצליחים בזה פחות)
עובדות... עובדות... למה לתת להם להפריע למישהו 641332
מעניין שבאמריקה שמאלנים משתמשים באותו סוג של עלבון מהתחת כלפי נוצריות אדוקות

(לא מומלץ במקום העבודה, לילדים, ולדוסים)
למה שמאלניות (ושמאלנים) מבקרים ערבים? 641273
אחרי פרסומים ועוד פרסומים על תופעה בציבור "פעילי זכויות אדם" שם משתיקים מקרים של אונס והטרדה מינית של פעילות שבאות לסייע לאורקים, אפילו הארץ נאלץ להודות בפרשה. אללי.
מתוך הכתבה בעיתון הארץ ניתן לראות את זווית הראיה של הערבים לאשה שמסיבות לא ברורות נלחמת לצידם נגד בני עמה - שרמוטה. ככה הם קראו לה.

אורקים. כמה רעש התעורר כשהשתמשתי בביטוי הזה. מה לעשות, באים לעזור להם וככה הם מתנהגים. וזה לא רק בהטרדות מיניות, זה גם בתקיפת צוות רפואי שבא לטפל בהם.
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • קוף הביגועים הסקפטי
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • אישקש
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • אישקש
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • שוקי שמאל
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • האייל האלמוני
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • הפונז
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • אישקש
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • הפונז
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • איילה
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • שוקי שמאל
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • הפונז
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • אישקש
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • איילה
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • האייל האלמוני
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • הפונז
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • שוטה הכפר הגלובלי
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • שוקי שמאל
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • שוטה הכפר הגלובלי
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • שם
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • קוף הביגועים הסקפטי
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • קוף הביגועים הבגדדי
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • צפריר כהן
  השאיפה להסדרה (של צ'קים) • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים