" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 641915
הופיעו אמש בתכנית "מבט שני" אנשי קיבוץ השומר הצעיר "נירים" שסבל לא מעט בשנים האחרונות ובמיוחד בזמן "צוק איתן". הופיעו מבוגרים וצעירים.
כולם פחות או יותר הציגו את אותה עמדה: הממשלה לא בסדר משום היא לא מוצאת פתרון לסבלם. והפתרון טמון כמובן ב"אופק מדיני".
מעזה נסוגונו וחמס שולט בה. איך נעשה שלום עם ארגון שחרט על דגלו את השמדת ישראל ומצהיר על כך בגלוי ?
איך הסדר עם אבו מאזן יעזור בגזרת עזה ?
וכיוון שכל "שלום" עם אבו מאזן פירושו נסיגה גם משם, האם אין חשש שלאחר שנבצע נסיגה משם, החמס שמוביל בתמיכה הציבורית יעלה גם שם ויעיף את אבו מאזן לכל הרוחות ? והאם אפשר להבטיח שכל מיני אירגונים איסלאמיים שצצו לאחרונה לא יהיו אלה שיתפסו את המקום כפי שקורה היום בגולן, ולא יהיו אחראים לשום הסדר שחתם אבו מאזן ?
הם מאמינים באיזה שהוא פתרון הזוי בדומה לאמונתם הבלתי מתפשרת ב"שמש העמים" בעבר, שנשברה רק כאשר ה"שמש" החדשה שהחליפה את ה"שמש" הישנה נתנה להם את הפקודה המתאימה..
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 641939
טוב. אופק מדיני מתחיל בהתנתקות מקיבוץ נירים. רבותי, לארוז את הפעקאלאך!
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642535
עוד דוגמה לאותו חלום הזוי של שמאלני עוטף עזה.
על מהותו של הארגון האנטישמי שקורא באמנתו לחיסול היהודים שאשמים בכל צרות העולם ניתן ללמוד מדבריו של ירון לונדון בראיון הזה. ואחד טיבי לא מנסה אפילו להתמודד עם הדברים האלה כי הוא יודע שבנושא הזה אין לו מה לומר, והוא יכול רק לומר בגמגום: "על תקראו להם טרוריסטים", למרות שירון לונדון דיבר בכלל על הכתוב באמנת החמס ולא על טרור.
ומה לעשות. זה הארגון ששולט כרגע בעזה והמפגינים לא מתכוונים בוודאי לכיבוש צבאי של עזה וסילוק החמס משם.
אז על איזה הסדר הם מדברים ? האם אפשר באמצעות הסדר לשכנע את החמס שהיהודים הם לא מה שכתוב באמנת החמס ? האם אפשר באמצעות הסדר לגרום לארגון הזה להפסיק להיות אנטישמי ?
מה הקשקוש הזה ?
אדרבה שיציגו שיטת הסדר שתבצע את המשימות האלה באופן קצת יותר מפורט כדי שנדע על מה הם מדברים.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642537
אל
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642573
אללה
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642566
והמסקנה המתבקשת היא שהסדר קבע, יציב, מפיק שלום - הוא חלום שלא יקום.
יש כאלה שמתעקשים לחלום כי זה מתאים לתפישת עולמם. על כן הם מקיפים את עצמם בחלומות מכל הכיוונים עד שהם לא רואים כלום - ''בשתיים יכסה פניו ובשתיים יכסה רגליו ובשתיים יעופף''.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642580
אם כוונתך: "לא יקום לעולם", אני לא הייתי מקצין עד כדי כך. דברים משתנים בעולם ואולי בעוד עשר או עשרים או יותר שנים נהיה באמצע מציאות של שלום. אבל איך עושים "שלום עכשיו", איני יודע. לצורך כך הוקמה תנועה מיוחדת, וכמובן גם הם לא יכולים לעשות "שלום עכשיו" ולהבטיח שיחזיק מעמד. ואפילו ימצאו מישהו בצד השני שבאמת רוצה שלום, איך יוכלו להבטיח שלא יופיע לפתע איזה חמס או דעאש או שם דומה, ויחרב הכול.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642586
צודק. אסייג ואומר - איתם, כפי שהם עכשיו, אי אפשר. הם פשוט לא רוצים.
במידה ובאמת ירצו... בצד שלנו יש יותר מדי נכונות.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642594
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642599
אני חושב שלולא קם דעאש ולולא הסיר את ראשיהם של שלושה אמריקאים, היה צריך להמציא אותו. התופעה הזאת ממקדת את תמונת המציאות במזרח התיכון ומקלה על אלה שמנסים לתאר אותה נכוחה. מה שלא הצליח אסד באמצעות הריגת מאות אלפי סורים ושימוש בנשק כימי כנגד אוכלוסיה אזרחית הצליח לעשות דעאש באמצעות המתת שלושה אמריקאים בשיטותיו הציוריות.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642602
תנוח דעתך בין 2 ל-‏4. עדיין יש רבים שיחשבו שאין טעם להלחם בהם ושאפשר לפתור את זה בהסדרים ואסור להרוג דעא"שים והם בכלל טיפוסים חביבים שעושים להם עוול ולא מבינים אותם.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642622
אולי יש כאלה, אבל יש אחרים החושבים שדע''ש הרבה פחות חזק מההיסטריה שהוא יוצר ואפשר לפגוע בו מאד קשה מהאוויר. בתנאי כמובן שמחליטים לרכז מספיק כוח אווירי ומסביב לשעון.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642633
כל זה בהנחה שאנשים מצדיקים את הלחימה בו ואת הפגיעה הנלווית ב''חפים מפשע''.
אולי דעא''ש פחות חזק מההיסטריה שהוא יוצר, אבל הוא מתפשט במהירות וקונה לו תמיכה בקרב האורקים חובבי הטרור. ההצלחה שלו היא הסכנה שלנו ושל כל אדם שרוצה לחיות בשלום. כי כשהוא מצליח, הוא מקבץ תומכים. בולטת במיוחד ההשפעה על ה''קולות-צפים''. אנשים שמפחדים לנקוט בפעולות שכאלה מפחד שיענישו אותם בחומרה. אבל כשהטרור מתפשט ונוחל הצלחה, הפחד נמוג והאפשרויות גדלות.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642648
דע''ש פועל בואקום שלטוני. הבעיה העיקרית שקיימת היום היא השתלטותו על מאגרי נפט בגלל אותו הואקום. בתכנון נכון ונחישות אפשר לסלק אותו בלי קושי רב.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642651
אותו דבר אפשר לכתוב על החמאס.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642663
או על כל מאפיה/ארגון טרור/קרטל סמים שמתחזקים כשהשלטון המרכזי ויכולת האכיפה נחלשים.
אבל אני יכול להסכים עם הדברים שציינו - כל עוד המערב לא נפגע בעצמו, לא אכפת לו. הרגו אזרחים מערביים, יושבים לו על הנפט - עכשיו הוא מתחיל לזוז.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642760
שהוא פועל בוואקום שלטוני ולכן יכול היה להשתלט על מאגרי נפט?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642819
תחליף נפט בגז.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642612
דבר לא ישכנע אדם שרוצה להיות עבד שעדיף להיות חופשי ומשוחרר
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642966
ובאמת, כפי הנראה, לדעאש צריך לייחס את דברי הנשיא אובאמה האלה, לאחרונה באו"מ:

"המצב בעיראק, סוריה, לוב חייב לרפא כל אחד מהאשליה שהעימות הזה(ישראל פלשתין. ד.א.) הוא המקור העיקרי לבעיות באזור. יותר מדי זמן השתמשו בזה חלקית כדי להסיח את דעת האנשים מהבעיות שלהם בבית."

זה שבאמנת החמס מסופר על מלחמת יום הדין של המוסלמים ביהודים (לא בישראלים) וכתוב שם שבמלחמה זו: "יאמרו האבנים והעצים: 'הו מוסלמי, הו עבד אללה, יש יהודי מתחבא [מאחורי], בוא והרגהו' ", וזו רק דוגמה קטנה לשפע האנטישמי שם, זה בכלל לא היווה בעיה מזרח תיכונית לדידו של אובאמה. כזכור האמריקאים לחצו על ממשלת ישראל שתשתף בבחירות הפלשתיניות את הארגון הזה, למען השלמות הדמוקרטית, והסתבר שאותו, את הארגון הזה, רצה "העם" הפלשתיני, והיום לפי הסקרים התמיכה בו רק עלתה. עד שלא רואים אמריקאים מלוקי ראש האסימון לא יורד, ולכן לדעאש מבחינה מסוימת יש תפקיד חיובי.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642967
רק להזכיר שמי שלחץ לשתף את החמאס בבחירות היה דווקא ג׳ורג׳ בוש חביב הקהל.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642969
אמרתי לא אחת שאת הנזקים הגדולים גרמו לנו דווקא נשיאי ארצות הברית שנחשבו ידידים. אוסלו בימי קלינטון, ו''שתי מדינות לשני עמים'' הנזק העיקרי בימי בוש הבן, והיו עוד כמה.
הנשיאים ה''רעים'' לא הצליחו לגרום לנו לנזק בלתי הפיך.
ייתכן והדבר נובע מכך שקשה יותר לסרב לידידים.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642971
קלינטון ״גרם״ להסכם אוסלו? ואיך אתה מקטלג את ועידת מדריד בתקופת בוש האב?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642975
הסכם אוסלו כמו ההתנתקות היו מוצרים "כחול לבן" מובהקים, ולכן אתה צודק בכך שאי אפשר לומר שנשיאי ארצות הברית בזמנם ממש "גרמו" להם, אבל ללא ספק היה בהם גם אלמנט של "מציאת חן בעיני הפריץ", וכאן אולי חלקם העקיף של הנשיאים הידידים.
אשר לוועידת מדריד, הייתי מסווג אותה כמו את שיחות השלום האחרונות עם אבו מאזן: מוצרים אמריקאים שכללו לחץ ברוטלי, שלא צלחו.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642986
ועידת מדריד, אם כל חטאת, היתה בתקופת הממשל העוין ביותר לישראל ותוך איום ישיר של ארה״ב שלא לתת ערבויות להלוואות לקליטת העליה.

מעתה אמור: ״את הנזקים הגדולים גרמו לנו דווקא נשיאי ארצות הברית שנחשבו ידידים. לעומת זאת, נשיאי ארצות הברית שלא נחשבו ידידים, דווקא גרמו לנו את הנזקים הגדולים.״
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 642997
האקסיומות זורמות מכל הכיוונים: ועידת מדריד אם כל חטאת; אוסלו גרמה לנזק נוראי ולאינתיפאדה השנייה; הלחץ עלינו לאפשר בחירות ברשות הפלסטינאית וכד'. ועידת מדריד לא גרמה כל נזק. למרבה הצער התועלת בה הייתה מועטה בגלל ראש הממשלה שוחר השלום- יצחק שמיר. הסכמי אוסלו גרמו לאינתיפאדה השנייה - ממש לא. האינתיפאדה השנייה וגם הפיגועים פרצו בגלל סיבות אחרות. לגבי הלחץ עלינו לאפשר את הבחירות? באיזו זכות יכולנו למנוע את הבחירות?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643001
הכל לשיטתו.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643020
יכולנו למנוע את הבחירות בהשתתפות החמאס כיוון שעל פי הסכמי אוסלו, כל מפלגה שאינה מקבלת את ההסכמים עצמם ואת קיומה של מדינת ישראל אינה רשאית להשתתף בבחירות לרשות. בוש ורייס לחצו עלינו לוותר על הדרישה לעמוד בתנאי הזה מתוך אמונה תמימה שהחמאס יזכה במספר קטן של מושבים ובתמורה הרשות תקבל לגיטימציה פנימית רחבה יותר והחמאס עצמו יתמתן - כמו רוב אמונותיהם התמימות של הצמד-חמד הזה, גם זו התרסקה אל סלעי המציאות במחיר כבד לכל הנוגעים בדבר (כלומר, לאלו שבמזרח התיכון; בוש ורייס עצמם לא ניזוקו).
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643039
הרעיון שאנחנו יכולים למנוע ממפלגה שהתנגדה להסכמי אוסלו מלהשתתף בבחירות, בעוד אצלנו מותר למפלגה כזאת להשתתף, מהווה יחד עם דברים אחרים-ההתנחלויות-פצצת זמן בדינמיקה של ההסכמים.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643041
אולי (אם כי אצלנו גם מפלגות שהתנגדו להסכמים קיבלו אותם כמחייבים מרגע שישראל חתמה עליהם). אבל אלה ההסכמים והפלסטינים חתמו עליהם.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643046
ההבדל הוא בין התנגודת להסכמים לאי הכרה בקיומם. גם מי שמכיר בקיומם יכול לטעון שהם רעיון גרוע ואף לחתור תחת קיומם בטיעונים מטיעונים שונים (כל עוד הם לגיטימיים). אולם ההסכמים נחתמו על ידי ממשלת ישראל ואושררו על ידי הכנסת.

מי שלא מכיר בהם בצד הפלסטיני גם לא מכיר בלגיטימיות של מי שחתמו מאותו צד על ההסכמים. השווה לשנים הראשונות לקיומה של הרפובליקה האירית.

דוגמה אחרת: אם תקום מדינה פלסטינית בהסכמת מדינת ישראל, גופים בישראל שלא יכירו במדינה הפלסטינית יערערו בעקיפין גם על סמכות מוסדות מדינת ישראל להכיר בקיום המדינה הפלסטינית.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643093
ההבדל הוא, שמדינת ישראל לא קמה ''בזכות'' הסכמי אוסלו. הרשות הפולשנית - כן.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643181
ולמה זה משנה?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643281
אתה דורש שויון בין שני צדדים שאינם שוים. צד אחד הוא מדינה קיימת, שקמה מתוקף זכותו הטבעית וההיסטורית של עם ילידי שחזר לארצו, ולפי החלטת האו''ם. צד שני הוא חבורת פולשים שדורשים מדינה בארץ לא להם, מתוקף היותה (פעם) חלק מהאימפריה שאבותיהם השתלטו עליה באלימות, וזאת באמצעים אלימים בעצמם. במסגרת ההסכם, חובת ההוכחה (של אפשרות הקמת מדינה דמוקרטית ושחורת שלום) עליהם.
אני רק ניטפוק 643293
(ושהם בעלי תרבות נאצית)
אני רק ניטפוק 643297
קיבלתי את התיקון
אני רק ניטפוק 643308
אותך ליואל חסון
אני רק ניטפוק 643368
לא הבנתי
אני רק ניטפוק 643378
אני רק ניטפוק 643379
(עם כל חוסר חיבתי לחסון, צריך להודות שגלגולים שונים של ההצעה הזו נתמכו על ידי חברי כנסת כמעט מכל מפלגה, ממרצ ועד ש''ס וישראל ביתנו)
אני רק ניטפוק 643382
בגלל אנשים עם פה גדול וחוש פרופורציה ממש קטן, שאצלם כל דבר הופך ל''נאצי''.
אני רק ניטפוק 643393
לנאצים מותר לקרוא נאצים לפי החוק המטפש הזה?
אני רק ניטפוק 643394
תנוח דעתך. את החוק המטופש הזה מנסים להעביר כבר משנת 1986. אם הקונצנזוס יוצא הדופן לא הצליח עד עכשיו, ספק אם יצליח בעתיד.
(עדנה סולודר, אבנר חי שאקי, קולט אביטל, נעמי חזן, שלי יחימוביץ' ועוד)
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643412
די לקשקש. הפלסטינאים, לפחות חלק מהם הם צאצאי אותו עם ילידי שאחר כך חזר לארצו. אבל הוא התנצר ואחר כך התאסלם. אבותיהם השתלטו באלימות? ראשית לא אבותיהם. כנראה אבותיהם ואבות חלק מאתנו היו אותם אבות. שנית, אבותנו, יהושע בן נון נכנס לארץ ממש לא באלימות.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643415
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643451
הסתכלתי במה שמה ששלחת. אין בדברים שום דבר זולת תעמולה.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643476
תעמולה=שקר,או עובדות מסולפות או תעמולה=זה לא משרת את האג'נדה הפולטית שלי אז אני מכנה את זה במילה שלילית וכך יוצא ידי חובה?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643479
אין לך פה מה לבלבל הרבה את המוח. אם אתה חושב שיחס''צ אישי ארוך של רונן שובל הוא משהו אחר מלבד תעמולה, שיבושם לך.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643493
אפרופו לבלבל את המח,לשניים מהלינקים אין קשר כלל לרונן שובל,לאחד קשר קלוש (כמובן שהשם שלו לא מופיע בתוכן העלון)
1.אז אני לא מבין למה דווקא אותו בחרת ולא 5 אחרים שהיו שותפים לכתיבה.
2.התגובה שלך היא לשים 2 ידים על האוזניים ולצעוק "ננננ" "לא שומע כלום" "נננ",לא שהיה סיכוי לקצת בגרות,אבל היית יכול לנסות.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643512
לא אשמתך, אתה לא מבין ביחס''צ ואולי אתה גם עדיין תמים עקב הגיל.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643513
אתם אנשים מאוד מוזרים.

לשני לינקים אין קשר כלל לרונן שובל,איך זה יח"צ?!
בלינק שיש קשר הוא לא כתב דבר אינפורמטיבי,רק הקדמה,מה זה משנה לדיון?!
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643526
איך בדיוק וידאו שמתעד ראיונות של דובר החמאס בעזה באל ג'זירה, בהם הוא מודה (או בעצם מתפאר) ש"כל פלסטיני יכול להוכיח את שורשיו הערביים, מסעודיה או מתימן או מכל מדינה אחרת" וש"חצי מהפלסטינים הם מצרים וחצי סעודים" הוא "שום דבר זולת תעמולה"?!
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643527
התעמולה איננה הדברים שבהם מתפאר דובר החמאס, אלא שאישקש מביא את זה כעובדות.
בכל מקום תעמולה תעמולה 643533
יאללה,תגיד עוד פעם תעמולה,ואני ממשיך
בכל מקום תעמולה תעמולה 643547
אני מרבה להביא כאן את דבריו של עזמי בישארה מ 1996 לפיהם לא קיים עם פלשתיני, ושמחתי לראות בקישור הראשון בתגובתך שגם אחד ממניגי אש"פ, זאהיר מוחסיין, אומר בדיוק את אותו דבר.

“העם הפלסטיני אינו קיים; יצירתה של מדינה פלסטינית אינו אלא אמצעי להמשך מאבקנו נגד מדינת ישראל”.

אגב אותו רעיון - השימוש בשקר העם הפלשתיני כאמצעי למאבק במדינת ישראל קיים בדבריו של בישארה בהמשך דבריו באותו ראיון עם ירון לונדון שאינם מופיעים בקטע באינטרנט אך אני זוכר אותם מהראיון המקורי.

מעניין שבראיון עם ירון לונדון, כשירון לונדון אומר לטיבי שאמנת החמס היא אמנה אנטישמית היטלריסטית ומוכיח לו זאת, טיבי מגיב ע"י זה שהוא אומר: "למה אינך תוקף את המתנחלים? הם אומרים שאין עם פלשתיני." כלומר, לדידו של טיבי הכחשת קיומו של העם הפלשתיני הינה פשע שקול לקריאה לכל מוסלמי להרוג כל יהודי שבו הוא נתקל.
חבל שירון לונדון לא זכר שכמה שנים קודם, פשע ידידו של טיבי עזמי בישארה ממש באותו "פשע", ולא הזכיר את הראיון הזה שנערך ממש עמו. הסיבה היא ככל הנראה שהכחשת קיום העם הפלשתיני היא באמת פשע בעיניו של ירון לונדון (אם כי אולי לא שקול לקריאה להרוג כל יהודי), ולכן כפי הנראה הדחיק את אותו ראיון מביך עד שממש שכחו.
אבל עכשיו אני רואה שבישארה לא היחיד. אלה מערביי ארץ ישראל שלא עושים שקר עם נפשם מעיזים אפילו לומר את האמת הזאת.
בכל מקום תעמולה תעמולה 643556
השקר הזה (ועוד) ממומן במליונים,שנים, ע''י רוצי רעתינו ועוזריהם,הוא מושרש כלכך עמוק שאנשים מרגישים שאתה אומר זאת כאילו אמרת שהשמש לא תזרח בבוקר
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643548
הבאת דברים בשם אומרם אינה תעמולה.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643525
ג'ואן פיטרס כבר הפריכה את הכזב הזה בספרה המצויין והמומלץ "מאז ומקדם".
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643604
אם נכון מה שאישקש מביא - שהפלסטינים אינם רואים בעצמם צאצאי יהודים - אז זה טיעון חזק מולך, ולא משנה בכלל אם באמת הם צאצאי יהודים או לא. אם אתה חושב שלצאצאי היהודים "המקוריים" יש חזקה חזקה יותר על האדמה הזו (ואם אתה לא חושב כך, מה הטעם בתגובה שכתבת?), ואם הם בעצמם לא טוענים שהם צאצאי היהודים המקוריים, אז הם מפסידים בקו הזה.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643610
בין השאר הם גם טענו שהם צאצאי הכנענים והפלישתים. הם מנסים להתלות בכל אילן שהוא.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643612
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643613
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643660
נדמה לי שסיבכת את החוטים.
כדי להתיר את הפקעת, צריך קודם כל להתנער מן הפרשנויות המוטות לבערות מן הסוג שציטטו כאן תעמלני הימין. לנסות לפרש את העמדה הפלשתינית ע"פ משנתו של עזמי בשארה זה בערך כמו ללמוד על הציונות או האנטישמיות ע"פ משנתו של אוטו ויינינגר.
קודם כל יש להפריד הפרדה ברורה בין עמדות החמאס, האחים המוסלמים ודרומה לבין עמדות התנועה הלאומית-חילונית הפלשתינית (אש"ף, הרשות, פתח', אבו-מאזן וכן הלאה).
א. לתנועת האחים המוסלמים הפלשתינית (שהחמאס הוא מייצגה הראשי) יש בעיה עקרונית ומהותית בשאלת הלאומיות הערבית והפלשתינית בפרט. כדרכן של תנועות דתיות היא מנסה לפתור אותה (או יש מי שיאמר להתנער ממנה) כאותו דיונון המתחמק מאוייביו ע"י הפצת ענן דיו העשוי תערובת של מיסטיקה, חברה ודת. מצד אחד אמנת החמאס מכירה בתנועת ההתנגדות האיסלמית כתנועה פלסטינית ייחודית, אבל מצד שני היא רואה באדמת א"י אדמת קודש (ואקף) השייכת באופן בלעדי לכלל המוסלמים ואת המלחמה בציונים כג'יהאד כלל איסלמי כנגד הכפירה ואויבי הדת.
ב. אצטט כאן את הביטוי הבהיר ביותר שהצלחתי למצוא באמנת החמאס לפיתרון הקונפליקט הזה:
"סעיף ארבעה-עשר: בעיית שחרור פלסטין קשורה בשלושה מעגלים: המעגל הפלסטיני, המעגל הערבי והמעגל האסלאמי. לכל אחד מן המעגלים האלה יש תפקיד במאבק
[צראע] נגד הציונות ו[מוטלים עליו] חובות. הזנחת אחד המעגלים האלה הינה טעות חמורה ובורות מבישה, שהרי פלסטין היא אדמה אסלאמית אשר בה כיוון התפילה הראשון מבין השניים [ירושלים ומכה. "אולא אלקבלתין" היא ירושלים], והמקום השלישי [בקדושתו] ...
הואיל וכך הדבר, הרי ששחרורה [של פלסטין] הוא חובה אישית על כל מוסלמי בכל מקום שבו הוא נמצא. [אך ורק] על יסוד זה יש להתייחס ל[אופן פיתרון] הבעיה [הפלסטינית], ועל כל מוסלמי להיות מודע לכך. ביום שהבעיה [הפלסטינית] תטופל על יסוד זה, [כלומר ביום] שבו יגוייסו היכולות של שלושת המעגלים, המצב הנוכחי ישתנה ויום השחרור יהיה קרוב יותר, ... ".
ג. אוסף האירגונים המהווה את התנועה הלאומית-חילונית הפלשתינית הוא סיפור אחר לגמרי. זוהי תנועה חילונית המקבלת את האיסלם כדת העיקרית של הלאום הפלשתיני, אך היא עצמה אינה דתית. לא לחינם ראשוני (ויש שיאמרו ממציאי) הלאום הפלשתיני היו נוצרים, עד אשר השתלט האימאם אמין אל חוסייני על המרד הערבי פלשתיני (אל חוסייני עצמו היה אמנם לאומן פלשתיני, אבל כבר בזמנו היה מקורב לאחים המוסלמים ואילו חי היום היה ללא ספק תומך של החמאס). אפילו היום, כאשר הקהילה הפלשתינית נוצרית למעשה נכחדה, עדיין רבים מפעילי אש"ף הם נוצרים (חנאן עשראוי למשל).
ד. התנועה הלאומית הפלשתינית רואה עצמה כתנועה ילידית המייצגת את יושבי הארץ האוטוכטוניים (מקומיים). מובן שהתנועה הזו אינה רואה את בניה כצאצאי היהודים שישבו בארץ. היא רואה אותם כצאצאיהם של יושבי הארץ מאז ומתמיד, אשר התאסלמו במאה ה-‏7, ה-‏9 או ה-‏13. זוהי הסיבה שנפוצה בקרבם "הכחשת העבריות". זו תנועה אידיאולוגית פלשתינית המכחישה את מציאותם של עברים או יהודים בהיסטוריה של ישראל, בדיוק כפי שהמוסלמים הדתיים רואים בישמעאל את השה לעולה האמיתי בעקדת יצחק. אני לא חושב שאפשר למצוא דמות פלשתינית רצינית המוכנה להתכחש לאידיאולוגיה מגוחכת זו (אולי אדוארד סעיד. אני לא יודע).
ה. בספרו המומלץ של טוביה טננבאום "תפוס את היהודי", שואל המחבר את חנאן עשראוי אם היה מקדש יהודי על הר הבית והיא עונה שהיא לא ארכיאולוגית והיא תקבל את דעתם של הארכיאולוגים. היות ואי אפשר למצוא ממצא פיזי מכריע בעניין זה, מותר לה להתבצר בעמדה האגנוסטית שלה. דוברים פחות מתונים ממנה פשוט מכחישים באופן גורף כל נוכחות היסטורית יהודית בא"י.
ו. רוב מוחלט של הפלשתינים רואה ביהודים צאצאיהם של מומרים כוזריים או אירופאים שאין להם כל קשר לא"י (מעין תמונת ראי של דעות הימין בישראל). רוב זה גם מכיל בתוכו וגם מחריג מתוכו כל מיני שוליים הדוגלים בעמדות "ספקולטיביות" לפיהן לחלק מן היהודים יש קשר תורשתי כלשהו עם יושבים קדומים של א"י או שחלק מיושבי הארץ היהודים התאסלמו ונטמעו בקרב העם הפלשתיני.
ז. בכל מקרה מבחינת התנועה הלאומית-חילונית הפלשתינית שאלת הקשר בין היהודים לפלשתין היא שאלה אזוטרית ומשנית. הם רואים בישראלים היושבים בישראל מהגרים זה מקרוב באו אשר דחקו ממנה את התושבים הקודמים והחוקיים. מאחר ודברים אלו הם פחות או יותר עובדה, התשובה לשאלה האינטלקטואלית והאזוטרית אם לכובשים זה מקרוב באו, יש או אין קשר היסטורי לפלשתין, לא מעלה ולא מורידה הרבה. היחס שלהם לשאלה זו מקביל ליחסם של רוב הישראלים לשאלה מתי, אם בכלל, התיישבו הפלשתינים בארץ נחלת האבות שלנו.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643665
נראה לי שאתה ממש גזרת את החוטים.
איציק ש כתב:
"הפלסטינאים, לפחות חלק מהם הם צאצאי אותו עם ילידי שאחר כך חזר לארצו. אבל הוא התנצר ואחר כך התאסלם."
לעניות דעתי לטענה הזאת התייחס ירדן, וטען שדי בכך שהפלשתינים עצמם מכחישים אותה כדי לבטל לחלוטין את ערכה אפילו היא נכונה.

ההרצאה המלומדת הארוכה שהבאת אינה מתייחסת כלל לא לקביעה של איציק ולא לטענה הנגדית.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643931
מה שכתבתי אינו שייך לדעתי לוויכוח המטופש מיהם בעלי הארץ.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643667
התיאוריה שלך נופלת כבר בסעיף 1 באמנה ה"פלסטינית": "פלסטין היא מולדת העם הפלסטיני והיא חלק אינטגראלי (בלתי נפרד) מהמולדת הערבית הגדולה, והעם הפלסטיני הוא חלק מן האומה הערבית", הווה אומר בעיני אש"ף ופלגיו אין לאומיות פלסטינית נפרדת, אלא היא חלק מהאימפריה (ה"אומה") הערבית.
מלבד זאת, גם הדיוק ההיסטורי אינו נר לרגליך, שהרי "מבשרי הלאומיות הפלסטינית" לא היו נוצרים אלא מוסלמים (משפחת חוסייני, שחאג' אמין היה אחד מבניה, ומשפחת נשאשיבי - המוסלמיות דתיות, ומפלגת אל איסתיקלאל, המוסלמית חילונית)
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643676
רק סעיף אחד?
כל שאר הסעיפים אח"כ הם הסבר אפולוגטי של הזרמים האיסלמים הבורים,המושחתים,האנאלפבתים והנאצים.מה גם שלא ברור איך מה שהוא כתב תומך בשקר הנבזי שהכובשים הערבים הם ילידי הארץ
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643677
*כבר* בסעיף הראשון
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643679
ולגבי "ילידי הארץ", לא נותר אלא לקרוא את ההגדרה ל"פליט פלסטיני" באתר UNRWA
persons whose normal place of residence was Palestine during the period 1 June 1946 to 15 May 1948, and who lost both home and means of livelihood as a result of the 1948 conflict
ודוק: "מי שחי בא"י בין 1946 ל1948" (ואיבד את ביתו ואת פרנסתו במלחמת העצמאות - ד"א האם תושבי גוש עציון ותל אור כלולים בהגדרה זו?), ולא "מי שמוצאו בארץ", או אפילו "יליד הארץ". מספיק שהוא חי בה שנה, 11 חודש ושבועיים (ואם זה אוטוכטוני אני אוטוסקורצני)
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643723
הרוע נמצא בהרבה מקומות...
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643681
טוב, ההגיון שלנו כנראה לא עובד על אותה מסילה. אותה הצהרה שהבאת ""פלסטין היא מולדת העם הפלסטיני והיא חלק אינטגראלי (בלתי נפרד) מהמולדת הערבית הגדולה," תופסת גם לגבי כל העמים הערביים אחרים. במה הם שונים מכל העמים הערביים האחרים, לא ברור לי. לפי ההגיון שלך אין דבר כזה כמו העדה התימנית משום שיהודי תימן הם חלק אינטגרלי מהעם היהודי הגדול.
לגבי הנוצרים כמבשרי הלאומיות הפלסטינית אולי משכתי את האמת באף קצת יותר מדי מפני שהמקורות הקדומים של הלאומיות הפלסטינית הם מסועפים ומשתרגים עם הלאומיות הכלל-ערבית ועם המאבקים בין הפלסטינים לטורקים ולחדיבים המצרים באופן בלתי ניתן להפרדה, אבל די ברשימה הבאה שאביא כעת כדי להציג את המעורבות המשמעותית שהיתה לנוצרים בהיסטוריה של התנועה הלאומית הערבית: אמיל חורי, הנרי קטן, איסא נחל'ה, איסא, יוסף ודאוד אל איסא, חליל אל סקאקיני, כארים חאלף, אמיל ג'רגואי, ג'ורג' חבש, נאיף חואתמה וכן הלאה וכן הלאה.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643684
אני מבין שעל המסילה שאתה נמצא בה זה הגיוני שג'רג' חבש יהיה לאומן שהוא קומוניסט?!
או חוואתמה שהוא מרקסיסט בכלל?!

מה השלב הבא דב חנין תומך בהפרטת קופות החולים?!

מה שאני מבין שהכל מסתדר שרוצים,לבן זה שחור,שקר זה אמת... נוסעים מהר על המסילה הזאת...

*כן,שכחתי,הם לא עם. זאת רק טענה שקרית שעוזרת להם להחליש את ישראל .
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643688
ענית יפה לעצמך. האם העדה התימנית זכאית להגדרה עצמית כלאום, או שהיא חלק מהעם היהודי?
ולגבי הנוצרים - אתה באמת יכול להשוות את מנהיגותם של הנ"ל ‏1 למנהיגות של החוסיינים או הנשאשיביים? (וכמובן שחבש וחואתמה מאוחרים הרבה יותר)
---
1 דרך אגב, הנרי כתן, יוסוף עיסא, אמיל ג'רג'אוי - אי מתן כבוד ראוי לאוייב עלול להוביל להפסד המערכה
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643692
ואני גם מניח שהכוונה ב"אמיל חורי" היא לאמיל אל ע'ורי - לקח לי זמן לפענח את הטעויות השמאלניות הטיפוסיות ‏1 ולהבין שלא מדובר בשווארמיסט ז"ל
---
1 זה מוביל לשאלה נפרדת: מדוע שמאלנים לא מסוגלים לכבד את האויב שלהם בביטוי נכון של שמו?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643814
אני מקבל את רוב התיקונים. קל לראות שאני מתרגם שמות מאנגלית וקל לטעות (בפרט בגלל האותיות הקרובות בערבית). בכל אופן יוסף אל עיסא, אחד הדודנים מעורכי העיתון פילאסטין היפואי הוא Yousef El-Issa. התלבטתי בין יוסוף ליוסף והעדפתי את השני. אמיל ח'ורי הוא מזכיר הועד הערבי העליון של חאג' אמין אל חוסייני ומי שהחליף את עבד אל קאדר אל חוסייני לאחר נפילתו בראש צבא הקודש הפלשתיני.
נ.ב. אני מתקשה להבין מדוע כל כך קשה להימנע מכינויים מזלזלים (איזה חמוד אתה, בלעם) כאילו היה בן שיחכם בנם המנוזל של השכנים. אם אתה חש סוג כזה של זלזול לבן שיחך, כדאי תמיד לשקול את האפשרות לא לענות לו, אחרת אתה נשמע כמישהו המתלבט באופן קבוע בין מענה לשון לבין סטירת יד.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643841
נשמט מן התגובה הקודמת: אמיל ח'ורי הוא Emil Ghuri. אני חושב שאפשר לכתוב זאת כח'ורי, אבל אולי אתה צודק, ע'ורי (זה דומה לעניין הסדאם\צדאם).
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643870
זה פשוט לא נכון. ע'ורי (ע' גרונית קרובה לר' כמו במלה ע'זה, בערבית מצרית נהגית כאות ג, בתעתיק לאנגלית gaza) ולא ח'ורי (אין אפשרות לכתוב באותיות ערביות באתר). אמיל חורי המפורסם ביותר ז"ל היה הבעלים של השוארמה באלנבי (ואני מניח שהיו עוד כמה, זה שם נפוץ)
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643855
אני רוצה להתנצל אם "בלעם" התקבל ככינוי גנאי, כי לא התכוונתי לכך.
כוונתי: "הלך לקלל ויצא מברך", כי השוואת הפלשתינים לעדה התימנית מבחינת הטיעון שלי נראתה לי כהרמה להנחתה.
אבל ככל הנראה הייתי צריך לנסח אחרת את הכותרת, ושוב אני מתנצל.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643895
קבלתי.
אני רוצה לחזור בי מעט לגבי תאורו של עזמי בישארה כחסר כל תמיכה ציבורית. לומר כך על אדם שמפלגתו זכתה ב-‏2 מושבים בכנסת, זה קצת התעלמות מן המציאות מצידי. קראתי גם שמצביעי המפלגה הם בעיקר ערבים-נוצרים. זה קצת מוזר לי, מפני שנראה לי שיש מעט מדי ערבים נוצרים לכך, אבל שוב אין בידי לסתור זאת.
לגבי זהותו הנוצרית, ראשית, בישארה כמי שציג עצמו כאתאיסט מושבע, בודאי מעולם לא הציג עצמו כנציג הקהילה הנוצרית. מעבר לכך אאז"ן, בראיון המפורסם לירון לונדון (זה מה-TV, לא מהמשטרה) לאחר שלונדון גמר להתמוגג מן המומחה הפלשתינאי לתאוריה הפוליטית של מקס הורקהיימר ותאודור אדורנו מאסכולת פראנקפורט, הוא שאל את בישארה על מוצאו הדתי וזה ענה משהו מעין "ואם אני מוסלמי?". יתכן שזכרוני מטעה אותי, אני מניח שדי קל לבדוק זאת.
אני עדיין עומד על דעתי לגבי החריגות וחוסר העקביות האידיאולוגית של בישארה: פאן-ערבי חילוני ואתאיסט אידיאולוגי אשר קודם ריגל עבור ה"חזבאללה" ועכשיו הוא יועץ של החמאס הפאן-איסלמי, תוך שהוא מצליח להתעלם מן העובדה הבסיסית ששני ארגונים אלו מזהים באופן אקסקלוסיבי בין הערביות לאיסלם.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643914
רק שלא תחשוב שאני אוהד גדול של בשארה. בשארה הוא אויב אכזר ולא טיפש שממש לא אוהב אותנו. גם באותו ראיון שבו אמר שאין עם פלשתיני הוא הוסיף שהוא אומר זאת ''למרות מאבקי הנחרץ בכיבוש''. הוא בעד הערבים ונגד היהודים. אבל את קיומו של ''העם הפלשתיני'' הוא מכחיש, כי אויב אכזר לא תמיד משתמש באמצעים של שקר.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643916
ברור. אבל בישארה לא באמת "הכחיש את קיומו של העם הפלשתיני". זה יותר עבודתו של מי שבחר את הכותרת. בישארה כמו רבים אחרים ב-‏1948, מאמין בהקמתה של מדינה ערבית גדולה שתכלול לפחות את סוריה הגדולה ולכן לא אכפת לו להכחיש את הלאומיות הפלשתינית. העניין הוא שהיום רוב מוחלט של הפלשתינאים (כולל החמאס והגי'האד האיסלמי) אינם חושבים בפועל על אחדות לאומית עם הסורים הירדנים והלבנונים למשל. קל לראות כמה מעט מזדהים ערביי 48 עם אבו מאזן (ואם להביע את דעתי גם ההזדהות עם החמאס היא לעומתית ולא אמיתית). קל לכן לנחש כי הזדהותם של של הפלשתינים-הירדנים עם הרשות הפלשתינית אינה עולה על זו של ערביי לבנון או סוריה.
ואין כאן שום אמירה "בלעמית", משום שבעיניי אין קשר בין הלכידות הפלשתינאית הפנימית לבין זכותם לבית לאומי. גם אם היו אחידים בלאומייותם ולאומיים באחדותם, הדבר לא היה מצדיק הענקת מטבע לאומי לאוטונומיה הפלשתינית, אם הדבר היה הופך גם אותם וגם אותנו לעניים יותר.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643941
ממש אין לי שום מושג מי בחר את הכותרת ומה היא בכלל הכותרת. גם אין לי מושג מה המקור שלפיו אתה קובע שבשארה "לא באמת הכחיש את קיומו של העם הפלשתיני". אבל תמלול דברי בשארה באותו ראיון בעברית, שאותו אפשר לראות באינטרנט הוא כדלהלן:

בשארה: לא לא. אני לא חושב שיש עם פלשתיני. אני לא חושב שיש עם פלשתיני בכלל.
ירון לונדון: אתה לא חושב שיש אומה פלשתינית ?
בשארה: לא. אני חושב שיש אומה ערבית. אני תמיד חשבתי ככה ואני גם לא שיניתי את דעתי. אני לא חושב שיש "פלסטיניאן ניישן". אני חושב שזה המצאה קולוניאלית "פלסטיניאן ניישן". מתי היו פלשתינים ? מתי ? . . .
דברי בשארה נקטעים כאן בצחוק של מבוכה של ירון ושני השמאלנים שמימינו ומשמאלו של בשארה, שגם אומרים משהו לא ברור שאינו ניתן לתמלול.
בשארה: אני חושב שיש אומה ערבית. אני עוד לא הפכתי למרות מאבקי הנחרץ בכיבוש לא הפכתי ללאומן פלשתיני. אף פעם. אני חושב שפלסטינה עד סוף המאה ה 19 הייתה דרום סוריה הגדולה. . ."

כאן ניתק הקטע שמובא באינרנט, אך אני שמעתי את השידור הזה במקורו, ובהמשכו אומר בשארה בתשובה לשאלה שהשימוש במושג השקרי "עם פלשתיני" נעשה כדי להשיג את זכויות הערבים בעולם של ימנו.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 643967
אתה כותב ''בשארה הכחיש'' כאילו ה''עם הפלשתינאי'' באמת קיים.
הוא לא הכחיש את הקיום אלא אישר את הפיקציה.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644083
יש עוד המון פיקציות כאלה שבהתחלה היו פיקציה אבל במהלך השנים הפכו לעם. בתוך העם הזה יכולות להיות כמובן שונויות -אך עם. אם היו עושים בקרב התושבים של א"י המערבית שאינם יהודים, והתושבים של עבר הירדן שאינם בדואים, משאל בדבר זהותם הלאומית, האם הרוב היו עונים - ערבים?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644101
או שהעם הוא אותנטי, או שהוא פיקציה. "עם" שמוגדר בתור "ערבים שחיו שנה, 11 חודש ושבועיים בתוך שטחי המנדט הבריטי" ושהמניע ל"הקמתו" הוא לשמש ראש חץ במאבק הערבי נגד הקמת הבית הלאומי היהודי, הוא פיקציה, גם אם יש רבים (בשני עברי הירדן, כמו גם "נשמות טובות" באירופה) שמוחם נשטף בפיקציה הזו. מה שנולד בחטא לא יוכל להתמרק.
ודרך אגב, לגבי תושבי עבר הירדן שאינם בדואים (ושהם הרוב המוחלט - כ80%) - להם לא מגיעה הגדרה עצמית? האם הם לא עלולים לקום באמצע הלילה ולמצוא את סוכני המוחאבארת בביתם?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644106
מה הטיעון שלך בא להוכיח? יפה שאתה טוב במחשבים וחושב מחשבה בינארית: "או שהעם הוא אותנטי, או שהוא פיקציה". בנוסח כן או לא. הרי אפשר להתווכח לגבי האם יש עם יהודי או דת יהודית. במסגרת השאלות הבינאריות: תאסוף קבוצת ישראלים יהודים, תצייר ריבועים על הרצפה עם כתובות "יהודי", "ישראלי".
שכל אחד ימקם את עצמו במקום בו הוא חושב. ללא שתהיה לי הוכחה כלשהי, אני מעריך שהיום הרוב היו מתמקמים במשבצת "יהודי". לפני 30 שנה-פחות. ואם היית עושה את אותו ניסיון בארה"ב עם ריבועים "יהודי", "אמריקאי" ואומר להםצ שיש להם אפשרות לבחור אופציה אחת: או אמריקאי או יהודי. היכן היו ממקמים עצמם אזרחי ארה"ב ממוצא יהודי? מה היה קודם אצלם?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644109
בתגובה 643929 בעצם אמרת שגם אם עם פלשתיני קיים אין זה אומר שבגלל זה מגיעה לו מדינה.
האמירה הזאת מייתרת את הוויכוח על קיומו. אני, למשל, חושב שהדוגמה שהביא לאחרונה שוקי שמאל: עדת יהודי תימן, מבהירה היטב את הסוגיה. ברור שיש להם ייחוד אבל יחוד זה לא מקנה להם זכות לקבל מדינה.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644155
ממש לא אמרתי את זה.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644179
אם כך לא הבנתי מה כן אמרת. מה זאת אומרת שלא ניסית לתת למישהו קושאן על הארץ? האם למרות דבריך אלה, בכל זאת יש לפלשתינים קושאן על הארץ (או חלקה) בתוקף היותם עם ?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644194
קושאן היא כמובן מילה לא מתאימה כי היא שייכת לחוקי הקניין. באותה מידה היא גם איננה מתאימה לטענות היהודים שיש להם קושאן מאלוהים על הארץ. נדבר על הזכות, טוב? לערבים יש זכות כי הם תושבי הארץ. כבר כתבתי לא פעם שאני שם את נקודת האל חזור במלחמת העצמאות. אנחנו נמצאים כאן וצריכים להגיע להסכם עם אחרים שנמצאים כאן כדי לחיות בשלום.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644196
בכך אנו חוזרים להתחלה, ולאישור הקביעה שלי שגם לדעתך אין קשר בין הוויכוח על קיומו או אי קיומו של עם פלשתיני לזכויות היושבים כאן.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644198
זכות שמקורה בגזל בטלה מעיקרה. הערבים המוסלמים היושבים בארץ ישראל הגיעו לכאן במסגרת התפשטות אימפריאליסטית, ולכן אין להם שום זכות לאומית לריבונות. זה כמובן לא שולל את זכויותיהם הקנייניות והאזרחיות כאינדיבידואלים (כל עוד הם מכבדים את הריבונות של האוכלוסיה הילידית).
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644200
ובאיזו זכות הגיע הנה אברהם? (ההוא מ"לך לך מארצך וממולדתך..."). אבל בבקשה לענות לי בפוליטית, לא בחרדית.
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644209
אברהם קנה חלקת שדה והיה נכבד על יושבי הארץ שלדבריהם רצו לתת לו אותה בחינם - "נשיא אלוהים אתה בתוכנו".
יעקב גם הוא קנה חלקה בארץ.
דוד קנה את העיר ירושלים מידי היבוסי.

אבל אם אנחנו מקבלים את ההשתלשלות המסורתית - היה אברהם, הוא עזב את בית אביו בחרן ובא לארץ ישראל וכו', אני רוצה להזכיר שלפי המסורת (ספר היובלים) בני כנען פלשו לארץ הזו שהיתה נחלת בני שם, כשם שהערבים פלשו לארץ.
אברהם היה היורש לבית שם שעוד היה חי בירושלים, ועדיין נאלץ לקנות את נחלת אבותיו מיד הפולשים. כשם שהעולים בעליות הגדולות קנו את נחלת אבותם מידי הפולשים, והיום אנו ניצבים שוב בפני אותה בעיה.
כמה פעמים נצטרך לקנות את אדמתנו מידי פולשים?
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644281
תקווה שלא תימצא משפחה דוברת ערבית שמחקר גנטי יוכיח שהיא חיתה כאן לפני הזמן המשוער של יהושע (אמורים!), ותחסל את זכותנו.
(כמובן שאפשר במקרה כזה שתקרה תאונה מצערת בביתם, ואז נחזור למצב שאתם טוענים לו עכשיו, שאמנם כבשנו את הארץ בכוח אבל הקורבנות ממילא לא כאן כדי לתבוע את זכותם.)
" סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ 644285
לא משנה, אני רואה שיש פתיל למטה שנכנס לפינות האלה. חרמפפ.
בלעם 643691
בעצם, אני חוזר כאן על דברים שנאמרו לך בתגובה 643688 , אבל הם כל כך מבהירים ומדגימים את סוגיית "העם הפלשתיני" שראוי לחזור עליהם ולהדגישם.
הרי מה היא הטענה הערבית שמפומפמת לנו שוב ושוב בנושא הסכסוך כאן, כל כך מפומפמת עד שלמרבה הצער אפילו ראש ממשלתנו קיבל אותה בהסכמתו הטרגית ל"שתי מדינות לשני עמים" ? הטענה היא שקיים עם פלשתיני שבתוקף היותו עם זכותו לקבל מדינה בנוסף על כל מדינות ערב שכבר קיימות.
אומר בישארה: אין עם פלשתיני, וההמצאה של עם כזה היא המצאה קולוניאלית שהערבים משתמשים בה כדי להשיג את זכויותיהם. ואחד ממנהיגי אשף הידועים אומר שאין עם פלשתיני ורעיון המדינה הפלשתינית בא כדי להלחם בישראל.
עכשיו באת אתה. אתה אומר בפרוש שהעם הפלשתיני כמוהו כעדת תימן בעם היהודי. והמסקנה הברורה היא שכשם שאיש לא טוען שלעדה התמנית היהודית זכות למדינה נפרדת, כמו שאין זכות כזאת לכל יתר עדות ישראל, והמעט שמבקשת הציונות היא מדינה אחת לכל עדות העם היהודי, כך גם אין זכות לעם הפלשתיני לקבל עוד מדינה ערבית. גם שפע מדינות ערב האחרות‏1 הן הרבה מדי.

1 שהגבולות ביניהן שאף הם איזו "המצאה קולוניאלית" מתבררים היום כבלתי ברורים ובלתי מוגדרים.
בלעם 643696
אני חושב שאתה מפספס את הנקודה. אני חושב ששוקי, ורוב הכותבים משמאל, לא תומכים במדינה פלסטינית משום שהם בחנו את העם הפלסטיני על פי קריטריונים של מדעי המדינה והגיעו למסקנה שהוא עם ככל העמים ולכן זכאי לעמוד ברשות עצמו ולהיות שליט במשקו ובתרבותו במדינה משלו. מבחינת השמאל, הזכות שיש לאנשים האלה היא הזכות לחיות תחת שלטון שהם בוחרים בו ויש להם השפעה על חוקיו, ולא תחת שלטון זר; בקיצור, אזרחות במדינה שהם חיים בה. אם זה יהיה במסגרת מדינה פלסטינית או במסגרת מדינה פאן-ערבית או כל מסגרת אחרת, זה ענינם. ישראל אינה יכולה לאזרח אותם ולהשאר מדינה יהודית; היא אינה יכולה לשלוט בהם ולמנוע מהם אזרחות כמצב קבע ולהשאר מדינה דמוקרטית. זוהי הנקודה, והשאלה אם הם עונים להגדרה של עם או לא כלל אינה רלבנטית לה. במצב הנוכחי, הם מבקשים מדינה עצמאית ואף מדינה אחרת אינה תובעת או אפילו מציעה לשלוט בהם ובשטח שהם חיים עליו ולייצג אותם. לכן זהו, מבחינת השמאל, כרגע הפתרון הרלבנטי - והימין עוד לא הצליח למצוא כל דרך לבלוע את העוגה הזו ולהשאיר אותה שלמה.
בלעם 643697
אם כך, על מה מתנהל הויכוח בפתיל זה ?
לטענה שאתה מעלה בשמם יש גם כן תשובה, אבל לא ראיתי אותה נטענת מפיהם, ולכן גם לא מצאתי לנכון להשיב.
בלעם 643701
אבל הויכוח אינו על שלטון עצמי (את זה כבר יש להם, גם אם לא באופן דמוקרטי, גם ברצועת עזה תחת החמאס, גם בעבר הירדן תחת המשפחה ההאשמית, וגם ביו"ש תחת בית עבאס) אלא על גבולות, וליתר דיוק הגבולות בין שלטון בית עבאס לבין מדינת ישראל (בהנחה שהגבולות עם הממלכה ההאשמית ועם חמאסטן נקבעו). השמאל הקיצוני טוען ש"קוי 67' ואין בלתם" (למה בעצם?), השמאל המתון טוען ל"תכנית אלון", ואילו הימין טוען שהקוים צריכים להיות לפי המצב הדמוגרפי בשטח שנשען גם על ההסכמים הקיימים (כלומר שטחי A לערבים, שטחי C ליהודים ושטחי B נתונים למשא ומתן). יתרה מכך, חלקים בימין (ליברמן) טוענים שגם ש"דין 48 כדין 67" ושגם המשולש צריך להיות "על השולחן" במסגרת המו"מ. חלקים אחרים בימין (שכרגע לא מיוצגים בכנסת) טוענים כי גם חילופי אוכלוסין צריכים להיות על השולחן.
הויכוח לגבי קיומו ומוצאו של ה"עם הפלסטיני" רלבנטי לגבי נקודת המוצא ("הבעיה"), לא לגבי נקודת הסיום ("הפתרון").
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • ארז לנדוור
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • אביר הקרנפים
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • איציק ש.
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • מלאכי
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • מלאכי
  בלעם • האייל האלמוני
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • האייל האלמוני
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • איציק ש.
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • אריק
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • איציק ש.
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • הפונז
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • אביר הקרנפים
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • דב אנשלוביץ
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • דב אנשלוביץ
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • דב אנשלוביץ
  בלעם • איציק ש.
  בלעם • שוקי שמאל
  בלעם • אריק
  בלעם • שוקי שמאל
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • אריק
  בלעם • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלעם • אריק
  שאינו תם ואינו רשע • שוקי שמאל
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • אריק
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • אריק
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • אריק
  בלעם • דב אנשלוביץ
  בלעם • אריק
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • אריק
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • אא
  הבטחתם יונה • דב אנשלוביץ
  הבטחתם יונה • אריק
  הבטחתם יונה • דב אנשלוביץ
  הבטחתם יונה • אריק
  הבטחתם יונה • דב אנשלוביץ
  הבטחתם יונה • אריק
  הבטחתם יונה • דב אנשלוביץ
  הבטחתם יונה • ס' נופלים
  הבטחתם יונה • אריק
  הבטחתם יונה • ס' נופלים
  הבטחתם יונה • צפריר כהן
  בלעם • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלעם • אריק
  בלעם • אביר הקרנפים
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • שוקי שמאל
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • שוקי שמאל
  בלעם • אישקש
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • שוקי שמאל
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • דב אנשלוביץ
  בלעם • שוקי שמאל
  בלעם • אישקש
  בלעם • דב אנשלוביץ
  בלעם • הפונז
  בלעם • דב אנשלוביץ
  בלעם • שוקי שמאל
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • שוקי שמאל
  בלעם • אישקש
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • הפונז
  בלעם • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • תשע נשמות
  בלעם • מלאכי
  בלעם • ידידיה
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • אא
  בלעם • ידידיה
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • ס' נופלים
  בלעם • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלעם • אביר הקרנפים
  בלעם • צפריר כהן
  בלעם • אביר הקרנפים
  " סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ • שוקי שמאל
  " סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ • איציק ש.
  " סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ • ירדן ניר-בוכבינדר
  " סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ • דב אנשלוביץ
  " סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ • דב אנשלוביץ
  פרץ בוני הנגב, רשף בוני השטחים • ד. אחר
  פרץ בוני הנגב, רשף בוני השטחים • אישקש
  פרץ בוני הנגב, רשף בוני השטחים • ס' נופלים

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים