650976
מוסד נאה שהכרתי באמריקה בנידון ומאד חסר בארץ, הוא מכירת-חצר (Yard sale בלעז). בבוקר שבת (או ראשון שם) נאה, פורס האזרח הפשוט בחצר את כל הפריטים שכבר אין לו שימוש בהם, ותושבי השכונה באים וקונים, במחירים שנעים בין דולרים בודדים לעשרות בודדות של דולרים, מכל הבא ליד.
אני עצמי קניתי בשכאלה כלי מטבח ושאר דברים מוצלחים מאד, חלקם משרת אותנו עד היום.

אולי הבעייה היא שלרוב הישראלים אין חצר מספיק רחבת ידיים?
650979
בטבעון אנשים דווקא עורכים מדי פעם יארד-סיילז כאלה, וזה נחמד. זה קורה גם בשוטף, לאורך כל השנה, אבל במיוחד במסגרת ארוע שנקרא ''שבת אמנים'', שנערך כל פסח.
650981
נחמד. האם אתה טבעוני‏1? לי יש שורשים עמוקים ממש ממש קרוב לשם.

1 גיאוגרפית, לא גסטרנומית.
650984
פונז יקר - בדוק את האימייל שלך.
לא צריך חצר 650983
בבריטניה יש מוסד דומה שנקרא Car-Boot Sale. אותו עקרון, רק בלי החצר.
לא צריך חצר 650986
.. ועם גג מובנה נגד גשם.
651131
זה קיים, אבל בדרך כלל קוראים לזה ''מכירת חיסול לרגל ירידה מהארץ''.
651136
וזה ההבדל בין חברה שמטפחת ומעודדת תרבות צריכה של מוצרי יד שנייה בזול לטובת הכלל, לחברה שבה עד שלא תעבור מדינה ותהיה עם הגב לקיר אף אחד לא ימכור שום דבר בחמישים שקל כדי לא לצאת פראייר.
651137
אני מניח שבחור חכם כמוך יודע שמחיר נקבע לפי ביקוש והיצע. איך לדעתך אמורה החברה ״לטפח ולעודד תרבות צריכה של מוצרי יד שנייה בזול״?

__

ודרך אגב, ההתרשמות שלי היא שבישראל, יותר מבארה״ב, נהוג לתת בנדיבות ובלי תשלום טובין משומשים למשפחה, לחברים, למכרים מזדמנים, ואף לחברים של חברים. אז למה סתם להשמיץ?
651138
אתה תופס אותי במילה, איך מתגבשות נורמות חברתיות ותרבותיות כאלה או אחרות זה מן הסם תהליך מורכב מאד שלא 'מוכתב מלמעלה' ולא לכך כיוונתי, אלא יותר לתוצאה הסופית.

__

לתת למשפחה וחברים זו לא חוכמה, זה עדיין בקרבה מספיק גדולה שאתה מגדיר אותה כחלק מ'עצמך' בהרחבה מסוימת. זה שונה מאד ממה שאתה מוכן לתת (או למכור בזול) לאנשים זרים לחלוטין - שזה כל הענין במכירת-חצר.
ואני לא מנסה להשמיץ, אלא רק להצביע על פערים בין החברות. אני האחרון שתוכל להאשים אותו בהפצת התפיסה ש'באמריקה הכל נפלא ופה הכל גרוע'. אם הייתי חושב ככה הייתי נשאר שם.

אולי יש לך הסבר טוב יותר לכך שבארץ המוסד הזה לא מקובל, אתה מוזמן להעלות אותו.
651139
*מן הסתם*. כן, טעות הקלדה משעשעת למדי.
651169
"אולי יש לך הסבר טוב יותר לכך שבארץ המוסד הזה לא מקובל"
קודם כל צריך לברר אם האנומליה היא בארץ או בארה"ב. מה קורה בארצות מערביות אחרות?
651171
מה באמת?
651180
אני משער שזה קיים הרבה פחות בארצות מערביות אחרות. ראשית, ברוב המדינות המערביות רוב האנשים (גם מהמעמד הבינוני-גבוה) לא מתגוררים בבתים עם חצר נרחבת כפי שמקובל בפרברים האמריקאיים; אם אתה נאלץ להסתפק במכירה מהבגאז' של האוטו שלך באמצע הרחוב אתה יכול למכור הרבה פחות מאשר אם אתה יכול לפרוש תערוכה שלמה על דשא רחב ולעשות מזה הפנינג. שנית, ארה"ב היא ארץ השפע - מצרים במחירים זולים, בתים גדולים, מרתפים וגראז'ים שבהם נצבים הרבה דברים חסרי שימוש. האירופים או היפנים קונים יותר ביוקר ויכולים לצבור הרבה פחות עד לנקודה שבה אין איפה לשים כלום, ולכן לא מגיעים למצב של Yard Sale.
651372
לפי הטבלה שכאן, ברוב מדינות אירופה לא מקובל לערוך יארד-סייל / גראז'-סייל (כלומר מכירה בגבולות הבית של המוכר), אבל כמעט בכולן מקובלים שווקי פשפשים או ה-Car-Boot Sales שאיזי הזכיר.
651373
מספיק להציץ באתרי מכירות יד שניה, כדי להבין למה השוק כאן לא פורח. ישראלים מנסים למכור זה לזה מוצרי יד שניה במחירים גבוהים (בשיטת הבזאר התורכי). לפעמים במחירים התחלתיים שמתקרבים לקניית מוצר חדש בחנות (מינוס אחוזים בודדים).
651381
זה מה שניסיתי לטעון קודם.
651179
בישראל, לעומת ארה"ב, המשפחות גדולות יותר, יש בהן בד"כ יותר ילדים (שהם המשתמשים העקריים של דברים שמועברים בין חלקי המשפחה) והן גרות בקרבה גאוגרפית גדולה לאין שעור. לפני שבועיים נזקקתי מחדש לסל-קל לתינוקת. קפצתי לאחותי (עשר דקות נסיעה) ולקחתי את הסל-קל הישן שלהם. אם היא היתה גרה במרחק שעתיים טיסה (או אפילו נסיעה) מן הסתם הייתי קופץ לחנות במקום זה. בכל זאת, באופן כללי אני מסכים שבתרבות הישראלית הקשרים בין אנשים הם פחות פורמליים מאשר בארה"ב, והישראלים נוטים הרבה יותר לשתף ולצַפות לשיתוף - בין אם במידע ובין אם בטובין.
מזל טוב! 651182
(אם הייתי יודע קודם, הייתי מציע שם בשבילה: בת שבע נשמות.)
מזל טוב! 651236
תודה לך ולכל המברכים! ולענין השם, אולי לו הצעת אותו בפעם הקודמת (תגובה 554349) היינו שוקלים אותו עכשיו.
מזל טוב! 651259
אני מצטרף לירדן: מזל טוב! 651216
מזל טוב! 651217
(איפה היה הסל קל שלכם? אנחנו הורדנו אותו מהבוידם מסיבות דומות לפני כחודש).
הולי מקרל: עוד מזל טוב! 651219
זה כמו מגיפה.
הולי מקרל: עוד מזל טוב! 651220
תתבייש, שדוקא אתה תסיק מסקנות אפידמיולוגיות מדעיות על סמך שני מקרים אנקדוטליים ובלי הפניה לקישורים מתאימים?
:)
ותודה.
הולי מקרל: עוד מזל טוב! 651223
אין דבר שלא נאמר כבר באייל: תגובה 282127
הולי מקרל: עוד מזל טוב! 651248
מילא שזה כמו מגיפה, אבל מה שמרגיז באמת הוא שכשנדבקים בה זה כמעט תמיד תוצאה של העדר מאמץ מינימלי למניעת הידבקות‏1 ולעתים קרובות הידבקות מכוונת ואף חוזרת ונשנית. אני חושב שגורמי הבריאות צריכים להטיל על המעורבים עונש ראוי שירתיע אותם; מאסר של 18 שנה עם עבודת פרך בלי ספק ימנע את התפשטות התופעה‏2.

--------------------
1. יתכן שהדבר קשור לכך שגברים מדביקים במגפה אף על פי שאינם מפתחים את התסמינים שלה, ואילו נשים מפתחות את התסמינים אך אינן מדביקות.
2. חיוני למנוע את התפשטות התופעה כיוון שהתופעה נגרמת על ידי התפשטות.
הולי מקרל: עוד מזל טוב! 651255
דומני שהעונש הנ''ל כבר בתוקף מזה שנים שנימה.
הולי מקרל: עוד מזל טוב! 651261
דומני שלכך התכוון המשורר.
הולי מקרל: עוד מזל טוב! 651358
והסיבה שההרתעה נכשלת היא, כמו שכתבתי כאן מתישהו (טל''ח), שחוסר שינה פוגע בזיכרון.
מזל טוב! 651237
מזל טוב גם לכם!

אנחנו העברנו אותו לגיסי (אחיה של אשתי)... והוא לא יודע איפה הוא. אגב, בסופו של דבר נאלצנו לרכוש סל-קל חדש בכל זאת, לאחר שהסתבר לנו שזה הישן של אחותי הוא כבר לא בתוקף. מתברר שיש לדברים האלה זמן חיים קצוב - שבע או עשר שנים, יש מדבקה עם תאריך אחרון לשימוש ואתה אמור לציית לה. כעת אני מחכה שתקום מפלגה שתתחייב להוריד את מחירי מוצרי התינוקות.
מזל טוב! 651238
מהרגע שתידרש לשירותיה של מטפלת במשרה מלאה, מחירי המוצרים ייראו כקליפת השום בעיניך.
מזל טוב! 651247
מה שקרה אצלנו בפעמיים הקודמות (ומתוכנן גם הפעם) הוא שאשתי מאריכה את חופשת הלידה שלה, וכשהיא חוזרת לעבודה הילד מתחיל לבקר במשפחתון. לא נזקקנו עד היום למטפלת במשרה מלאה.
מזל טוב! 651254
עד כמה שזכור לי, גם מחירי המשפחתונים/גנים פרטיים מגמדים כל הוצאה אחרת. שלא להזכיר ש'הארכת חופשת הלידה' נושאת בדרך כלל משמעות כלכלית כשלעצמה.
מזל טוב! 651270
אכן. הייתי עשוי לתמוך במע"מ 0 על משפחתונים לולא העובדה שממילא זה בד"כ המצב כי המפעילות לא טורחות לדווח על הפעילות לרשויות.
מזל טוב! 651271
איזו חברה עקומה. מביאים ילדים לעולם כדי למסור את גידולם, כבר בגיל אפס ופופציק חודשים לצד שלישי, כי צריך ללכת לעבוד.
אפילו אי אפשר לתרץ זאת בצורך ל״חוק חינוך״ קולקטיבי בפיקוח המדינה, גם בגלל הגילאים עליהם מדובר וגם משום שהמקומות הללו אפילו לא מוסדרים בחוק.

השיטה הקפיטליסטית היא קיבוץ בקנה מידה יותר גדול. פועלים שמוסרים את גידול הילדים שלהם לזרים, כשהילד עדיין בחיתוליו (או טיפה אחרי).

אם אתם רוצים שיהיה לכם מישהו בבית, כשאתם חוזרים מהעבודה, יש פתרונות יותר סבירים. קנו חתול או משהו.

הורים צריכים לגדל את הילדים שלהם.
מזל טוב! 651274
ממה שאני מכיר, יש הרבה שעוברים למשפחתון גם בגיל שנה ויותר.

ורק להבהרה - אני מניח שבשורה האחרונה התכוונת שהאב והאם יחלקו את השהייה בבית ויוותרו שניהם על חמישים אחוז מהמשרה שלהם בשנות הינקות של ילדיהם.
מזל טוב! 651278
"הורים צריכים לגדל את הילדים שלהם" - במילים אחרות, האמא צריכה להשאר בבית, לבשל לכבס ולנקות עד שהילד בן 3 וכבר לא בחיתוליו. או אולי, הכוונה עד שהילד בן 18‏1. אין לדעת. אגב, לרוב האמהות בארץ יש יותר מילד אחד.

ברוב המשפחות שאני מכיר שני ההורים עובדים (כך גם אצלי ואצל אשתי). ייתכן מאד שכל מה שהתכוונת הוא שהאם לא צריכה להרגיש לחץ לחזור לעבודה - שתחזור כשהיא חשה מוכנה. בכל זאת, אני מעוניין לנצל את התגובה שלך כדי להגיד כמה דברים:
- אני לא חש שאני "מוסר את גידול הילדים שלי לזרים", ולמיטב הבנתי כך גם הורים אחרים במצבי. מצד שני, המשפט הזה הוא תיאור רגשי ולא קונקרטי, אז אני יכול להבין שאפשר לראות את זה כך. אני פשוט רואה את זה אחרת.
- להבנתי גם אותו צד שלישי (משפחתונים וגנים פרטיים) לא מתיימר לגדל את הילדים במקום ההורים.
- מבחינה מעשית - אם אני משווה ילדים ששני הוריהם עובדים, לילדים שהאמא נשארת בבית (לצערי זה כל מה שאני מכיר באופן אישי), אני לא רואה יתרון מובהק לילדים מהסוג השני (יש יתרונות וחסרונות). האם אתה מכיר מחקרים שמראים יתרון כזה? אם כן, אנא שתף.

-------

1 זה בעיקר תלוי בן כמה מי שאומר את המשפט "הורים צריכים לגדל את הילדים שלהם"
מזל טוב! 651279
אתה תוקף איש קש. אני לא נוסטלגי, שמרן או חושב שמקומה של האישה בבית. אני לא אביר ההיפופוטמים (או איך שלא קוראים לו).

לא צריך לשאוף שהאישה תהיה בבית. אבל מתי הפסקנו לשאוף כחברה ש*כולנו* נהיה יותר בבית? ימי העבודה מתארכים, מעסיקים לא מקיימים את חוקי שעות העבודה-ושעות נוספות (שכר גלובאאאאלי!) ולכולם נראה סביר שהבית רוב הזמן נקי מאבא, אמא והילדים. זה מטורף.

במקום לשנות את החברה לטובה ולשחרר אותנו יותר מההחלטה השרירותית, המטופשת והמיותרת להעסיק עובדים חמישה (או אפילו שישה ואם אתה בסטארטאפ לפעמים אפילו שבעה) ימים בשבוע, אנחנו בחרנו להכניס גם את הנשים לשוק העבדות הזה, ועוד בחרנו לכנות את זה ״שחרור״. זה אולי נכון בקונטקסט של שיעור היסטוריה על פמיניזם (זה אכן התקדמות ממצב רע למצב ששואף ליותר שיוויון), אבל אולי הגיע הזמן לבחון את התוצאות מחדש? לא לבחון את התוצאות כדי לחזור אחורה בזמן, אלא לנסות למצוא דרכים לשפר את חיי המשפחה בחברה שלנו. אני חושב שאפשר לעשות זאת בלי לפגוע בתפוקה של שוק העבודה. רוב השוק מבזבז גם כך יותר מידי שעות ב״לדפוק שעון״. אפשר לשמור על תפוקה גבוהה גם עם פחות שעות עבודה ואף עם פחות ימי עבודה בשבוע.

המצב שבו הגברים יוצאים לעבודה והנשים תקועות בבית הוא רע. אין ספק.
המצב שבו הגברים תקועים בעבודה, הנשים תקועות בעבודה והילדים תקועים בצהרון או בגן, גם הוא איום ונורא.

האם אלה שני המצבים היחידים שאנחנו כחברה מסוגלים לדמיין כחיים נאותים לנו ולילדים שלנו?

אם כן, זה ממש עצוב.
מזל טוב! 651280
עם הכיוון הזה, של הפסקה השנייה והשלישית שלך אני מאד מסכים. נורמות ההעסקה מזמן עברו את גבול הטעם הטוב, ואני כבר כתבתי גם כאן על כך שהשכר הגלובלי הוא אבי אבות הטומאה.
אני כן מסתייג מניסוח ה'ילדים תקועים בגן'. הנסיון האישי שלי מראה שהגן היה מקום של התפתחות, גדילה והנאה עבור בתי הראשונה, מבחינה חברתית, רגשית וגם אינטלקטואלית.
מזל טוב! 651283
אני לא מציע מצב של אין גן. אני מציע מצב של יותר זמן פנאי של הילדים עם הוריהם. עם שניהם ולא רק בשבת. גם גן, אבל גם יותר אבא ואמא.

עד כמה הגן הוא מקום של התפתחות, גדילה והנאה, זה עניין יחסי, תלוי גן, תלוי שכבה סוציו אקונומית ותלוי באישיות הילד. ילדים רבים בישראל תקועים בגנים מגעילים, רעשניים, צפופים, רעים, מנוונים ואפילו אלימים. בתי כליאה לילדים. להכנס למקום כזה ולחטוף גועל. איכס.

המצב נחשב *להיות תקוע* כאשר ההורים וילדיהם חייבים להמשיך את המצב הקיים, גם כאשר כולם שמים לב לכך שהגן הוא לא מקום של התפתחות, גדילה והנאה. המצב הזה קורה בהמון בתים, בגלל הסיבות שפירטתי למעלה (כולל אבי אבות הטומאה).
מזל טוב! 651281
בבית יש מעט ילדים. בגן יש הרבה.

אולי מה שמפריע לך הוא שהילד לא יוצא מהבית לשחק עם שאר הילדים? אבל איך זה יתאפשר ללא השגחה צמודה?
מזל טוב! 651282
אם כך אין לנו מחלוקת על העקרון, אלא על הפרטים.

שעות העבודה כיום הן באמת מוגזמות. מצד שני עבודה זה דבר טוב ומועיל לאדם מבוגר, וגן זה דבר טוב ומועיל לילד - זו רק שאלה של מינון.

בעיני, המצב שבו ילד נמצא בגן ובצהרון (ומאוחר יותר בבית ספר) 8 שעות ביום - נגיד בין 8 ל 4 אחה"צ - נשמע לי מצב טוב.
הייתי מעדיף ששני הורים (ולא רק אחד, כמו שקורה הרבה פעמים) יעבדו 8 שעות ביום, ויחזרו בערך ב 4 הביתה ויפגשו את הילדים.
מזל טוב! 651284
למען הסר ספק, במשפט "ולא רק אחד כמו שקורה הרבה פעמים" התכוונתי שהרבה פעמים לאמא יש "משרת אמא" כלומר חצי משרה, או עבודה שמסתיימת ב 3 - והיא מגיעה לאסוף את הילדים.
ולאבא יש "משרת אבא" של 10 עד 12 שעות.
מזל טוב! 651294
אוי, רק עכשיו שמתי לב איפה כל הדיון הזה התפתח.

״מה אתם עושים עם חפצים ביתיים שכבר אינכם צריכים?״

שאלה טובה.
מזל טוב! 651295
רק עכשיו שמת לב? מזל טוב! (וגם לעוד כמה)
מזל טוב! 651285
בדיוק. זו רק שאלה של מינון והמצב הקיים לא מקיים את המינון הנכון (בלשון המעטה). אף אחד לא הציע לבטל את שוק העבודה ולכן לא הבנתי בדיוק על מה אנחנו לא מסכימים.

אם רק היינו יכולים לחזור הביתה ב-‏16 ולפגוש את הילדים...
מזל טוב! 651286
ממוצע שעות העבודה לעובד בשנה פר מדינה (בשנת 2013):
Mexico - 2237
Greece - 2037
Chile - 2015
Russia - 1980
Poland - 1918
Hungary - 1883
Estonia - 1868
>>>Israel - 1867<<<
Turkey - 1832
Ireland - 1815
United States - 1788
.
.
.
Austria - 1623
Sweden - 1607
Switzerland - 1585
Belgium - 1570
Slovenia - 1547
France - 1489
Denmark - 1411
Norway - 1408
.
.
.
מזל טוב! 651296
ממוצע זה מדד בעייתי. לפי הנתון שהבאת הממוצע עובד 85 אחוז ממשרה מלאה רשמית.
מזל טוב! 651299
ברור שזה מדד בעייתי והיה מאוד מעניין לראות את ההתפלגות, אבל הנתון הישראלי נראה מאוד גבוה, בעיקר כאשר מתחשבים בכך שבחלק גדול של המשפחות בישראל, הנשים או לא עובדות או עובדות במשרת ״אמא״ (כפי שקראו לזה למעלה) וזה מה שמושך אותו למטה.

שלא לדבר על הנורמה הפסולה (והלא חוקית!) בישראל של אי דיווח ואי תשלום על שעות נוספות (מה שכנראה מושך את הנתון עוד יותר למטה).

אנחנו נמצאים בעבודה יותר מידי וסומכים יותר מידי על כך שאנשים אחרים יגדלו את הילדים שלנו. לי, אישית, ממש נמאס להגיד ביי לבן שלי בבוקר, מיד כשהוא מתעורר ולחזור הביתה אחרי שהוא כבר נרדם. מי המציא את השגרה המטופשת הזאת ולמה כולם כל כך אדישים לקיומה?
מזל טוב! 651302
מסכים לגמרי.
מזל טוב! 651240
מצטרף לאיחולים, גם לך וגם לפונז!

אחרי הלידה האחרונה אצלנו (אין צורך לברך, הקטן כבר בן שלוש) תהיתי האם תאריך התפוגה הזה באמת משקף עייפות חומר בסל-קל, או שמדובר במזימה זדונית של היצרנים, שנועדה לפמפם מכירות אצל אחת האוכלוסיות הנוחות ביותר למניפולציה - הורים לתינוקות.
מזל טוב! 651243
יש גם אפשרות שלישית: כסת"ח. האוכלוסייה הרלוונטית איננה רק נוחה למניפולציה, אלא גם לתביעות קנטרניות במקרי שריטה או אסון. קביעת טווח זמן היא גידור פשוט ויעיל של הסיכון הכלכלי.
מזל טוב! 651245
מזל טוב, כן ירבו המסיבות הדומות!
מזל טוב גם לכם! 651260
מזל טוב גם לכם! 651277
תודה לך ולכל המגיבים על הברכות הטובות.
651140
להפך, בארה"ב, אתה תמכור את הטלוויזיה 17 אינצ' שלך ביארד סייל, בארץ, מנהג מקובל זה להניח ריהוט מוצרי חשמל וכו' כך שעוברי אורח יוכלו לקחת אותם, אז מי פראייר?
651141
בתור לקוח, הרבה יותר סביר שאני אלך ליארד סייל כדי לקנות משהו, מאשר שאני אסתובב ברחובות כשאני צריך משהו. יש לי עוד כמה דברים לעשות בזמני הלא פנוי.
651144
זה נכון.

אבל בתור מדד הנדיבות של בעל החפץ, לחלק חינם באגורה זה נדיב יותר מלתת לעמותה, שנדיב יותר מלהשאיר ברחוב, שנדיב יותר מלמכור ביארד סייל, שנדיב יותר מלזרוק לפח.

אולי הכי נדיב זה מכירה פומבית בחצר, עם מחיר התחלתי שהוא אפס, כדי שהקונה שמרוויח מזה הכי הרבה יקבל. וזה מקסימום בלבול מח למוכר...
651145
אתה מסתכל על הרווח לאינדיבידואל, אני מסתכל על הרווח לחברה ככלל. זאת בדיוק הנקודה כאן.
ותודה שניסחת את זה כה נאה במשפט האחרון שלך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים