שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671769
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671772
אפרופו זה. השתתפתי בטכס קטן שבו נציגות "יד שרה" נתנו ספר שהם ערכו מזכרונותיה של מי ששרדה את מלחה"ע-‏2. מסתבר שהממפעל החשוב הזה עמד בפני סגירה אך עזרה פיננסית מגרמניה מאפשרת את המשך הפעילות.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671776
רוב הישראלים הם בעד מימון של עמותות שפועלות עבור זכויות אדם, וחיים בכבוד לבני אדם, אך מתנגדים למימון של עמותות שפועלות בנושאים פוליטיים מובהקים, במיוחד כשזה נגד סקציה שלמה של בני אדם, וגם לא ברור שזה מטיב עם הצד האחר.
עמותת יד שרה היא דוגמה לעמותות מהסוג הראשון, שוברים שתיקה היא דוגמה לסוג השני. יש גם עמותות בתחום האפור, שעליהן אפשר להתווכח אבל ש''ש איננה אחת מהן.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671780
שוברים שתיקה איננה פועלת "עבור זכויות אדם, וחיים בכבוד לבני אדם"? במה פעילותה היא [רק] "בנושא פוליטי מובהק"? במה היא "נגד סקציה שלמה של בני אדם"? מה הקשר למידת האפקטיביות של הפעולות, "לא ברור שזה מטיב עם הצד האחר"?
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671785
מטרתה המוצהרת של ש"ש שייכת על פניה לתחום זכויות אדם- מניעת פגיעות לא מוצדקות של חיילים באזרחים, והענשת העבריינים. אבל המטרה האמיתית של ש"ש היא סיום הכיבוש. זו מטרה פוליטית מובהקת, שהדרך הלגיטימית להשגתה היא שכנוע הישראלים. ארגון BDS נגד ישראל הוא הפעלת לחץ, ולא שכנוע. ולא ברור שזה יביא את ישראל לסגת מהגדה, להפך- יש סיכוי גבוה יותר שזה יביא להתחפרות בעמדות נוקשות. אגב, גם לא ברור שנסיגה מהגדה תיטיב עם הפלסטינים. ע"ע רצועת עזה. אבל זה כבר עניינם.

כיפוף יד לישראל באמצעות לחץ בינ"ל כך שהיא תנסה להגיע להסדר עם הפלסטינים בכל מחיר, יביא לסרבנות פלסטינית עוד יותר עמוקה מזו הנוכחית.
וכיפוף יד לישראל שהוא כ"כ קיצוני שיביא לנסיגה בלי הסדרים, ימיט אסון על המדינה ועל כל מי שחי בה, בלי הבדל דעה פוליטית.
אולי הסחבקים של השמאל החו"לי יוכלו להציל את עורם במעבר לארץ אחרת, אבל מי שיישאר כאן, ויישאר בחיים, יקלל את יום היוולדו.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671786
שוברים שתיקה זה שוברים שתיקה. סיום כיבוש הוא איננה מטרת "חיים בכבוד לבני אדם"?

איך קפצת מ"סיום הכיבוש" ל"נסיגה בלי הסדרים", ומה שקשור לשוברים שתיקה? אם יש ממשלה שתיכנע כך (כפי שבממשלת נתניהו טמון הגרעין לזה) לשם אתה צריך להפנות את הפעילות שלך. ראה תגובתו של שוקי בנושא מחויבות לשלום שלא שוללת מחויבות להסדר שמגן על ישראל (ולדייק, ישראל הרצליאנית, לא קוקיסטית).
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671789
סיום הכיבוש כשלעצמו, במנותק ממחירים מידיים ועתידיים, הוא ראייה צרה מובלת ע"י משאלת לב ופנטזיה כלשהיא, והסיכוי שהוא יקטין מאד את החיים בכבוד וזכויות האדם בשני הצדדים הוא לא קטן בכלל.
בעזה דה פקטו אין כיבוש. מאז הרבה יותר פלסטינים קיפדו את חייהם ובתיהם.
ב-‏1999 נוכחות הכיבוש ביו"ש היתה הרבה פחות מורגשת מהיום. כתוצאה מכך הרבה פלסטינים וישראלים איבדו את חייהם, חלק מאיבריהם ורכושם, במספרים עולים בהתאמה.

לכן לומר שמטרותיה של תנועה שמטרתה הפוליטית המוצהרת היא סיום הכיבוש ואין בלתו, מקבילות במדויק למטרותיה של תנועה שמטרתה מיקסום זכויות האדם והחיים בכבוד לבני אדם באזור, זאת אמירה פשטנית מדי שאין לה תימוכין בהיסטוריה הקרובה.

אגב, קצת כמו המטרה של "הוצאת הכוחות האמריקנים מעיראק‏1". נשמעת כמו מטרה לא רעה ומכבדת את זכויות האדם באיזור, לא? אז כמה חבל שהתוצאה שלה היא חצי מיליון הרוגים, מיליוני פליטים, אלפי נשים נאנסות וילדים נערפים, ועוד היד נטויה. לא משהו מבחינת זכויות האדם באזור, הלא כן?

1 ולא אכפת לנו מה יקרה אחר כך.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671797
מישהו כבר קישר פה למאמר שטוען שבקרב חוגים מסויימים בשמאל העולמי, הדבר היחיד שרע בעולם זה קולוניאליזם. לכן קולוניאליזם יש לסיים גם אם התוצאה של זה תהיה הרס זכויות האדם
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671820
<wikipedia Casualties of the Iraqi insurgency (2011–present)>
יש לך כנראה טעות עובדתית שלדעתי מרמזת על גישה שגויה מלכתחילה.
בלי להכנס לפרוט מבלבל מדובר ככל הנראה בפחות מ-‏100 אלף הרוגים מ-‏2011, משמע רוב ההרוגים היו לפני כן (2003-2011).
אם לא בלבלתי את העובדות המשעות היא ברורה: נוכחות האמריקאים בעיראק לא הועילה דבר למאזן חיי האדם בעיראק ורק עלתה לארה"ב בחיי החיילים שלה.
גם אם חישובי שגויים, עדיין מקננת בי ההרגשה שההשקפה שלך מושפעת יותר מדי מן התפיסות הנפוצות בקרב חיות הטרף של המזה"ת שלקוחות מאיזה גרסה מטורפת של שר הטבעות בכיפה/כאפיה.
אני רוצה להאמין שבארה"ב יש רבים שחישוביהם יוצאים מנקודה אחרת לגמרי.
א. ראשית, אובמה הבטיח מלכתחילה לצמצם את מעורבותה של ארה"ב במוקדי חיכוך מזויינים בכל העולם וכן לצמצם את חלקה בנשיאת העול של השוטר של העולם (למשל ע"י להניח למדינות אחרות לקחת חלק בולט יותר בתחום זה). איך שלא מסתכלים על הדברים, נראה שהוא עושה ככל יכולתו לעמוד בהבטחתו זו ואף מצליח בה באופן חלקי על אף הקשיים הגדולים מאד.
ב. שנית, נראה שהמעורבות היותר אינטנסבית של ארה"ב במוקדי הבעירה העולמיים בתקופת בוש-קלינטון-בוש לא הניבה שום דיוידנדים המאפילים על תקופת אובמה, כך שלא ממש ברור לי מה צריך להיות המניע של ארה"ב לפזר את מגפיה בין האוהלים, המערות ושטחי הציד של כל שודדי הדרכים, משספי הגרונות והמטורפים הדתיים מכל המינים.

לפני הרבה שנים קראתי ספר מעניין מאד של אדוארד ליטואק שעסק באיסטרטגיה של האימפריה הרומית. אחד הדברים שלמדתי שם ונשארו טבועים בזכרוני הוא התובנה הבאה: אימפריות ומעצמות-על אינן מחפשות בני-ברית ובני חסות כדי להלחם בשבילם. הן צריכות שותפים, בני ברית ומדינות חסות כדי שהללו ילחמו בשבילן. זהו לקח שכדאי לזכור תמיד.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671825
אני כללתי בהרוגים את קורבנותיו של דאעש בכל רחבי המזרח התיכון, אבל ייתכן ובאופן לא זהיר זרקתי פנימה חלק נכבד מדי מהקורבנות בסוריה, שלסבלם יש עוד אחראים מלבד דאעש.
א. אין לנו ויכוח על זה, אלא על הקורלציה בין זה לבין זכויות אדם במזרח התיכון.
ב. קטונתי קצת מלשפוט, מחוסר בידע הנרחב מאד שצריך כדי לענות על ההשוואה הזאת. זכורני שבבוסניה הרצגובינה בסוף היתה תועלת כלשהיא למעורבות האמריקאית. אבל בכלל לא בטוח שזו ההשוואה הנכונה. אנחנו לא ב-‏1997 ולא ב-‏2001. עכשיו יש מצב נתון, והשאלה היא האם פעולותיה של ארה"ב נכונות במצב הנתון, לא במצב של לפני חמש עשרה שנה.
ובמבט כללי נראה שהמצב במזה"ת לפחות של זכויות האדם וסבלותיו גרוע משמעותית משהיה לפני עשר ועשרים שנה. אולי זאת ראייה שטחית מדי, מחוסר נתונים. זה יכול להיות, למרות שהמחשבה שהיה יותר גרוע מהיום ממש מדכאת.
בית"ר ירושלים אימפריה! (קשקוש גרפיטי כלשהו) 671831
לעניין זה חשוב לציין שהאימפריה הרומאית כאימפריה ומעצמת על נועדה לכבוש ולשעבד, בשונה מארה''ב שכמעצמת על מצהירה על כוונתה לשחרר ולהפיץ חירות.

אתה עושה דברים עבור זה שמשעבד אותך. זה שמשחרר אותך עושה דברים עבורך.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671875
לעניין א', הנשיא בוש הוא זה שהתחייב להוציא את הצבא האמריקאי מעירק עפ"י הסכם שהוא חתם ב-‏2008 שחייב יציאה עד 2011.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 672129
לפעמים ירידה לפרטי הפרטים של העובדות יכולה להסתיר את היער של השקפת העולם.
עובדתית אתה בודאי צודק. אפשר לחדד ולומר שבוש הוציא את צבא ארה''ב מעירק ואילו אובמה העמיק את מעורבותו באפגניסטן. על אף זאת אני חושב, שבראייה יותר רחבה אובמה מתאמץ מאד לפעול ע''פ השקפת עולמו והבטחתו לצמצם את תפקידיה של ארה''ב כשוטר של העולם.
כפי שכבר כתבתי זו נראית השקפה נכונה גם בראייה יותר בסיסית. מעצמות על אינן צריכות לחפש להלחם במקום בעלות הברית ובנות החסות שלהן. הן צריכות לחפש בעלות הברית ובנות החסות שילחמו בשבילן. ההצלחה של פוטין במעורבותו באוקראינה היא לדעתי פונקציה ישירה של המידה בה הוא מצליח למנוע מעורבות ישירה של הצבא הרוסי שם והמעורבות הרוסית בסוריה היא אות לחולשה ולא לחוזק.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 672167
בוש היה זה שקבע את המסלול וחתם אותו בהתחיבות הסכמית של הממשלה האמריקאית, כל ממשלה, להוציא את הכוחות האמריקאים מעירק. אם רומני היה נבחר ב 2012,גם הוא היה מחויב להסכם. אבל הרפובליקנים לא היו נשבעים לעשות הכל, להיתנגד לכל מה שהוא עושה, כמו שנשבעו להיתנגד בצורה גורפת לאובמה. בנוסף, אובמה נבחר על התחייבות כללית לשינוי ועל ההתחייבות ספציפית להוציא כהוחות מעירק.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 672184
וביבי נבחר על סמך התחייבותו למסמס כל משא ומתן לשלום. ממתי זה הפך לתירוץ קביל לפעולותיו, הישגיו וכשלונותיו של מנהיג ומדינאי כלשהו? לא עדיף לשפוט הצלחות וכשלונות על פי התוצאות בשטח?
מימון גרמני של עמותה ישראלית 672220
מהבחינה הזו, מדיניות אובמה הצליחה. הוא הפסיק את הדימום האמיקאי בעירק - שהיום גם פוליטיקאים רפובליקנים מודים בטעותה, הפסיק את ההוצאה האדירה (2-3 טריליון), מימש את התחייבות של מימשל אמריקאי, ומישמש את ההיתחייבות שלו שעל פיה קיבל את רוב קולות הבוחרים ב-‏2008 (וב-‏2012).
מימון גרמני של עמותה ישראלית 672223
ולמי אכפת האדמה החרוכה שהשאיר אחריו. לו רק היה בהיר ונהיר שהכאוס הברוטלי והמדמם שנותר על מיליוני נפגעיו לא ישלח את פגיעתו הרעה בבוא היום גם לאזרחי ארה''ב - ניחא, נשים את המוסריות האוניברסלית בצד ונחגוג ולו בציניות מה את הצלחתו על פי האינטרסים של אזרחיו ותו לא.

אבל בסבירות גבוהה, דעאש ושאר מזיקין ירצו ויוכלו בבוא היום לפגע ולהרוג גם בארה''ב, אם על אדמתה היא ואם על ידי פגיעה באזרחיה ברחבי העולם. העולם של היום הוא מקום קטן מדי מכדי שהשפעות של מה שמתחולל במזה''ת לא תהיה להן נגיעה באזרחים ואף באינטרסים של המעצמה הגדולה שמעבר לים.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 672224
נדמה שאת האדמה שרף קודמו בוש. ובעניני מוסר, והערכות מעמידות את מספר ההרוגים העירקים בין כ- 250,000 לכ- 500,000 איש, ובין 3.5 ל- 5 מליון פליטים.

דעת הקהל האמריקאית מתנגדת להמשך הצבת צבא בעירק והאינטרס האמריקאי להמשך נוכחות כוחות גדולים שם לא קיים, וגם מידת האפקטיביות שלהם נתונה לוויכוח (לא רק במימשל אלא גם בתוך המפלגות).
מימון גרמני של עמותה ישראלית 672228
טוב, לפחות על המספרים אנחנו מסכימים.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 672370
כבר ניסיתי לשכנע את הפונז ללא הצלחה כנראה, שהצגת המספרים כפי שהוא הציג מוטית מלכתחילה במטרה להציג את אובמה כ"שחור חלש" וכיוב'.
עובדתית, רוב גדול של ההרוגים בעירק (ביחס של לפחות 4:1) נהרגו בזמן שהאמריקנים היו שם ולא אחרי שעזבו (2011). אין שום ראיה במספרים להנחה שנוכחות האמריקנים בעירק הצילה נפשות עירקיות או עזרה להם באופן כלשהו.
בהנתן העובדות הקשות הללו, קשה יותר להיטפל לאובמה ןלהאשים אותו בשיוויון נפש לחיי העירקים (שיעים, סונים, כורדים וכל מה שיש שם עוד).
באותה מידה ניתן היה לטעון שאי נוכחות של לוחמי מרינס בחצרות ההתנחלויות נובעת מן הפילו-איסלמיות של אובמה ומאדישותו לחיי יהודים.
הפוסל במומו פוסל. 672375
מאחר ולא זכור לי שהזכרתי ולו במילה את צבע עורו של אובמה לאורך כל הדיון הזה, ההאשמה הגזענית שאתה מייחס לי לא ראויה ולא במקום.
הפוסל במומו פוסל. 672398
OK אני מתנצל, זה יצא לא טוב. מה שרציתי להגיד הוא שיש טרנד כזה שמקורו בקשת המקיפה החל מן הרפובליקאים האמריקאים ועד הקונצנסוס הישראלי הימני שעניינו הוא הדגשת כשלון הממשל של אובמה במדיניות החוץ והצגתו כחלש, פייסן, פרו-איסלמי, אנטישמי (הכל לפי הבן-גוון של הטוען).
הטענה והגישה שלך משתלבת יפה עם המגמה הזאת (כמובן מבלי ל"אחד" אותך עם כל אחד ואחד בקשת הרחבה הזו).
אם נזנח לעת עתה את הויכוח על הטענה בכללותה, נראה לי כי במקרה הספציפי של עירק קשה מאד לראות למי הועילה המעורבות האמריקאית בעירק (מלבד איראן). אני לא חושב שיש בסיס או ראיה לטענה, שאם עוד כמה אלפי אמריקאים היו נהרגים בעירק, חיי עירקים רבים היו ניצלים. להיפך, ההיסטוריה האחרונה מראה את ההפך.
אם הבנתי אותך נכון, הגישה שלך היא (כמו הגישה של נתניהו) צ'רצ'יליאנית, אנטי פייסנית וטוענת שאסור להתפשר עם תוקפנים שפוגעים בבני עמם וכו', מפני שבטווח הרחוק זה תמיד חוזר אליך עם רבית. יתכן שאתה (והוא) צודקים. ימים יגידו. טענתי היחידה היא, שדיוקם של המספרים שאתה חוזר ומציג, אינה תומכת בגישה זו אלא להיפך.
ההאשמה בגזענות היתה בלתי מכוונת ולרגע לא חשבתי כך. איכשהו זה באמת נשמע כך, ועל זה אני מתנצל.
הפוסל במומו פוסל. 672406
התקבל.

אני לא טוען שהמעורבות האמריקאית הועילה לעיראק, וקטונתי מלייחס לעצמי גישה צ'רצ'יליאנית או אחרת.
ה"עובדה" העקרונית שמטרידה אותי - ואני מודה שקשה לי לתמוך בה במספרים מדויקים בג'ונגל הים-תיכוני של השנים האחרונות - זה שהמצב במזרח התיכון עכשיו, ובאומרי המזרח התיכון אני כולל את עיראק, איראן, סוריה, לבנון, טורקיה ו(עם פוטנציאל סיכון בינתיים) ירדן וסעודיה, הוא יותר גרוע משמעותית מהמצב לפני שמונה שנים - עת התחילה כהונתו של אובמה.
יותר גרוע גם מהבחינה הפרוזאית של הרוגים, פצועים, פליטים ואובדן רכוש ‏1, ובעיקר יותר גרוע מבחינת פוטנציאל ההתדרדרות הפוליטית-מדינית וההתמוטטות לתוך סמי-אנרכיה שבה כולם הורגים את כולם. או שדעאש יקימו אימפריה ויהרגו את כולם לבד.
המזרח התיכון היום, בעיקר האזור שמרכזו עיראק לשעבר, נראה הרבה יותר מפחיד מאשר הוא נראה לפני שמונה שנים. יתירה מזו, העתיד שלו נראה הרבה (הרבה) יותר מפחיד מאשר הוא נראה לפני שמונה שנים.

עכשיו, יכול להיות ש:
א. ההרגשה שלי לא מוצדקת על פי הנתונים.
ב. ההרגשה שלי מוצדקת, אבל הפחד לא.
ג. ההרגשה שלי מוצדקת, אבל אובמה לא אשם בכלום, ושום פעולה שלו, כולל הישארות בעיראק, לא היתה משנה את המצב הזה.
ד. עכשיו גרוע? אם בוש היה בשלטון היינו מתגעגעים לדעאש ושולחים לו פרחים.

נראה לי שאתה בעיקר מצדד באפשרות א. האמת - אני אשן יותר טוב בלילה אם אצליח להשתכנע שזה המצב.

1 וייתכן שאני טועה במספרים האלה, כמו שאמרתי.
הפוסל במומו פוסל. 672409
אפשר תשובת גם וגם ואבל?
הפוסל במומו פוסל. 672412
בטח, אנחנו פה (גם) בשביל ללמוד, לא בשביל מבחנים אמריקאיים.
הפוסל במומו פוסל. 672450
ברשותך אחזור על טיעוני, מפני שיתכן שלא הטבתי להבהירו: התיחסתי למספר הנפגעים בעירק שציטטת (כ-‏500,000). הראיתי כי ע"פ הויקיפדיה, בשום ספירה שהיא מספר האבידות (לוחמים ואזרחים כאחד) לאחר יציאת האמריקנים (2011), אינו עולה על 100,000. היינו, הרבה יותר עירקים נהרגו בזמן שהאמריקנים היו שם "Boots on Ground". אני מסכים אתך שהמספרים הללו אינם בהכרל מלמדים משהו מוחלט בעניין ההכרח ל"שטר" את העולם. אבל, לכל הפחות בעניין עירק, הם מראים, כי הטענות של המבקרים של מדיניות החוץ הפאסיבית של ממשל אובמה, אין להן ביסוס חד-משמעי במספרים. נהפוך הוא.
בנוגע להשקפה כי "שהמצב במזרח התיכון עכשיו, ..., הוא יותר גרוע משמעותית מהמצב לפני שמונה שנים - עת התחילה כהונתו של אובמה.", אני סבור שהיא נגזרת של נקודת מבט ישראלית אגוצנטרית מדי. ההרגשה שלי למשל היא שמצבה של ארה"ב במזה"ת טוב היום הרבה יותר מאשר תחת בוש-קלינטון-בוש. לא עוד "השטן הגדול" אלא "השחקן" החשוב ביותר לצד שחקנים אחרים גדולים וקטנים. ארה"ב לא נתפסת עוד כאוייב האוטומטי של כל הערבים (מוסלמים ונוצרים) וכגרורה של השטן הציוני. (סלח לי על הקביעות המוחלטות. זה לא ברצינות אלא רק לצורך הסבר). העובדה שהאמריקנים התיישבו באזור הנוסעים של המשאית שדרסה את קאדאפי, העובדה שלא מהרו לבחור צד במצריים בין האיסלמיסטים לשלטון הצבאי והעובדה שארה"ב הצליחה להמנע מלשקוע יתר על המידה בביצה הסורית (להבדיל מפוטין הנערץ על הימין הליברמני), לא הזיקה לארה"ב. הענייין ברור יותר כאשר מזהים את המרכז החשוב והחיוני של ענייני ארה"ב במזה"ת - היחסים עם המעצמות האזוריות איראן וטורקיה. המדינות הללו אינן מחפשות את חסותה הצבאית של ארה"ב, אלא את כובד משקלה הכלכלי-מדיני ואת ההתחשבות בצרכים/אינטרסים שלהן.
אני חש שבניגוד לך, איני מייחס משקל גדול לסיפורי דאעש. מה כבר ההבדל בין דאעש לאל-קאעידה (שאת מקומה תפסה)? השימוש בפייסבוק וקרוביו?
כישראלים, מן הסתם אין הבדל גדול בין חאמאס, חיזבאללה ודעאש. אני מניח שסעודיה וטורקיה מגלגלות עיניים, אבל בינתיים עושות שימוש בלוחמי דאעש כדי להלחם באיראן וזה פשר המציאות ולא הכתבות האמוציונליות-מזוייפות מבית מדרשה של אילנה דיין. ברגע שה-ISIS יפסיק לשרת את האינטרסים של הגורמים הכבדים הם ינפנפו אותו והוא יחזור למימדים הרגילים של הפונדמנטליסטים הערביים.
באשר לפרחים לאובמה (אם בוש היה בשלטון). לא צריך להסחף. ההיטפלות לאובמה מבית מדרשו של הימין הישראלי, מגזימה בצורה חסרת שחר ב"מקוריות" וב"מהפכנות" של מדיניות החוץ של אובמה. גם קלינטון ביוגוסלביה ניסה לפעול כ"אחד מהח'ברה" של נאט"ו וצבא האיחוד האירופי ולא כמנהיגו ואפילו בוש האב ניסה לבנות את "סופה במדבר" כיוזמה של קואליציה בינלאומית. אובמה פשוט יותר בהיר ומוצלח מהם.
עד כאן, אני חייב להודות שמדובר בהרגשות והתרשמויות. שלך לא פחות טובה משלי. יש עובדה אחת שקשה להתווכח עליה: אובמה הבטיח לבוחריו שהוא יעסוק פחות במדיניות החוץ ויפעל יותר בענייני הפנים (הכלכלה, ביטוח הבריאות). אף אחד לא יכחיש שהוא עושה מאמצים גדולים מאד ואף מצליח לקיים הבטחתו זו.
כמו כן, אולי תמצא עניין גם בתגובתי תגובה 672441 .
הפוסל במומו פוסל. 672466
מצאתי ענין גם בתגובה הזאת וגם במקושרת, ותודה על הפירוט. אני חושב שהוא מסביר היטב את עמדתך.
רק בקשר לביטול שלך את חשיבותו וייחודו של דעאש, בדיוק קראתי היום כתבה במוסף הארץ שטוענת בדיוק ההיפך. קטונתי מלומר מי צודק, אבל עדיין לא השתכנעתי שאין כאן גורם סיכון משמעותי.
הפוסל במומו פוסל. 672470
יש גורם סיכון ואני חושב ששוקי לא כפר בו. גם אני חושב שדע״ש נבנה מואקום ומהעזרות, או לפחות ממדיניות דואלית של תורכיה ועוד גורמים. את הנזק שעשה ג׳ורג׳ דבליו קשה לתקן ולוקח זמן. גם אני חושב שאובמה הוא אחד הנשיאים הטובים והחכמים שהיו לארצות הברית.
הפוסל במומו פוסל. 672471
אז אולי הגיע הזמן לשאלה/ניסוי שעלו בדעתי:
מאחר וחלק מאיתנו מחזיקים בעמדה שאובמה הוא נשיא נהדר ומצליח, וחלק בעמדה שרבים כשלונותיו, אפשר לבדוק בשיטה המדעית האם העמדות האלה הן אמונה או תיאוריה מדידה.
מאחר והרבה פעמים ראי ההיסטוריה והשנים משנים את ההסתכלות על הישגים או כשלונות (גם עקב התפתחות אירועים שקשה היה לדעת מראש), אזי אבחנה אפשרית ל"האם עמדתך כלפי אובמה היא אמונה או תיאוריה" תהיה תשובה לשאלה:
א. אם הינך חושב שאובמה הוא נשיא נהדר - אילו התפתחויות היסטוריות של אירועים/תוצאות בעשור הקרוב יצליחו לדעתך *להפריך* את טענתך שאובמה היה נשיא מוצלח?
א. אם הינך חושב שאובמה הוא נשיא כושל - אילו התפתחויות היסטוריות של אירועים/תוצאות בעשור הקרוב יצליחו לדעתך *להפריך* את טענתך שאובמה היה נשיא כושל?

להבהרה, אביא דוגמה כפולה - אולי קיצונית - באשר להסכמי הגרעין מול איראן:

א. בתור תומך הסכמי הגרעין, אם בתוך 5 שנים תתפוצץ פצצה איראנית גרעינית בעיר אמריקאית מרכזית, אסכים שההסכמים האלה היו כשלון היסט(ו)רי.
ב. בתור מתנגד הסכמי הגרעין, אם בעקבות ההסכם איראן תתקרב אל המערב ותהפוך לתומכת שלום אזורית, ללא שמץ רדיואקטיביות נילווית, אסכים שההסכמים האלה היו הצלחה היסט(ו)רית.

כמו שלימד אותנו פופר, אי הצלחה בתשובה לשאלה הזאת, רומזת בחוזקה שאתה מאמין עיוור.
הפוסל במומו פוסל. 672472
לא כל כך ברור לי איך המבחן הזה עובד. בעשור הקרוב יהיו לארה"ב עוד (לפחות) שני נשיאים, לכל אחד מהם תהיה השפעה רבה על המציאות בארה"ב (בנוסף להשפעה של אובאמה, ההשפעה של בוש הבן, ההשפעה של קלינטון, ההשפעה של בוש האב..., וכמובן שנשיא ארה"ב לא פועל בואקום, הוא תלוי בקונגרס, בסנאט, בבית המשפט, בתעשיה, באקדמיה.. וכמובן שנשיא ארה"ב תלוי גם בשאר העולם, בקנדה, במקסיקו, באירופה, בדרום אמריקה, באסיה...). למשל, ב-‏1929 נפלה הבורסה בארה"ב, האם אתה באמת יכול לזקוף את זה ל"זכותו" של ווילסון ורק של ווליסון, לא לטאפט, לא להרדינג, לא לקולידג' ולא להובר? האם פילמור הוא מי שנושא באחריות בלעדית למלחמת האזרחים? האם אפשר לזכוף לזכותו של אייזנהאואר את ההגעה לירח? אם בעוד שנה יבחר טראמפ ויוביל את ארה"ב לבידוד עולמי תגיד שזה באשמתו של אובאמה, ואם הוא יוביל לזגזוג תגיד שזה בזכותו של אובאמה?

תיאוריה מדעית מחייבת ניסוי שאפשר לחזור עליו תוך כדי בידוד משתנים, את זה אין לך, ולא יהיה לך בהיסטוריה. למעשה מי שכתב על זה ספר שלם היה אחד בשם... פופר‏1.

1 החברה הפתוחה ואויביה [ויקיפדיה].
הפוסל במומו פוסל. 672473
בקיצור, אתה טוען שאין שום יכולת תקפה להעריך את פועלו של שום נשיא בהיסטוריה, ועצם ההכרזה על נשיא "מצליח" או "כושל" היא מופרכת מראש וסובייקטיבית לחלוטין?
טענה מעניינת, שמאיינת את תוקפו של בערך כל דיון על פוליטיקה בכלל, או פוליטיקאים בפרט.
אני מניח שלאחרים כאן, שמכלים חלק ניכר מזמנם בדיונים כאלה, לפחות באתר, יהיו דעות שונות.

במדעי החברה למיניהם הרבה פעמים קשה לחזור על ניסוי, ובכל זאת הסוציולוגים וההיסטוריונים מביאים סימוכין ועדויות לטענות שלהם ולא מתייחסים אליהם כחסרי כיוון לחלוטין.
הפוסל במומו פוסל. 672474
לא, הקיצור שלך לא נכון. אני טוען שאין דרך מדעית להעריך את פועלו של שום נשיא בהיסטוריה. זה לא אומר שההכרזה על נשיא כמצליח או כושל היא מופרכת. אין גם דרך מדעית להעריך את אלוויס מול קליף, ועדיין ההכרזה על אלוויס כמלך לא מופרכת.. היא דעה, אפשר לנמק אותה, אפשר לנמק את ההנגדות לה, אפשר לדון עליה, אבל היא לא מדעית (ולא אובייקטיבית). זה לא מאיין כל דיון על פוליטיקה, רק שם אותו בפרספקטיבה הנכונה (לדעתי). דיון בין דעות שונות, חלקן מנומקות היטב חלקן לא, חלקן דביליות, חלקן גאוניות, חלקן נכונות חלקן לא, אבל דיון שאינו מדעי ואינו אובייקטיבי בשום צורה שהיא.

פופר הרי עשה את הקריירה שלו מהטענה שמדעי החברה אינם מדעים מדוייקים, ושכל הדטרמיניזם ההיסטורי של הגל וחבריו היא מופרכת מיסודה. בזמנו של פופר זה היה (אולי) מהפכני, היום זה נשמע כמעט טריויאלי, בטח לא משהו מרעיש או חדשני במיוחד‏1. זה לא מבטל את קיומם של הסוציולוגים, ההיסטוריונים, האנטרופולוגים, הכלכלנים, מדעני החברה וכו', רק שם את הטענות שלהם בפרספקטיבה שנראה לי שכל מי שעוסק בתחומים האלה קיבל כבר מזמן‏2.

1 אם כי ברגרסיה שעוברת על האייל... לך תדע...
2 מלבד כמה חריגים מוזרים.
הפוסל במומו פוסל. 672475
אני אולי שאלתי מפופר את העקרון, ואין לי ענין במטא-דיון עד כמה תיאוריה או טיעון חברתי הוא "מדעי" או לא, אבל גם בדיון חברתי נראה לי שאם מיהו מעלה טיעון ששום התרחשות/ניסוי/תוצאה חדשים שיתגלו לא יכולים להפריך, הטיעון שלו שקול לאמונה עיוורת.

המשפט האחרון שלך הוא איש קש, כי הוא בדיוק מה שאני טוען.
הפוסל במומו פוסל. 672476
זהו, זה מה שיש, או טענה מדעית או אמונה עיוורת? שום דבר באמצע?
הפוסל במומו פוסל. 672491
זה מוזר, אתה קורא את התגובות שלי ומסיק מהן בדיוק להיפך ממה שאני טוען.
הפוסל במומו פוסל. 672501
(אגב, אם המסקנה שלי היא "בדיוק להפך" ממה שאתה טוען, והמסקנה שלי היא שאתה טוען ש"זה מה שיש, או טענה מדעית או אמונה עיוורת! שום דבר באמצע!" אז בדיוק ההפך זה "זה מה שאין, גם טענה מדעית וגם אמונה עיוורת? הכל באמצע?" - ואני מניח שלא לזה התכוונת)

יכול להיות שלא הבנתי נכון את מה שאמרת. אני אנסה להסביר עוד שניה למה הסקתי את מה שהסקתי. אבל לפני זה, נראה לי שאם התכוונת להגיד משהו והקוראים שלך לא הבינו אותך, או חמור מזה, הבינו את ההפך ממה שרצית להגיד, כדאי פשוט לנסח את הטענה שלך מחדש בצורה ישירה וברורה. אם קודם חשבתי שהבנתי מה רצית להגיד (לא הסכמתי, אבל הבנתי והצלחתי לנמק למה לא הסכמתי), עכשיו זה לגמרי עמום. נראה לי שאתה מתעלם לחלוטין מהטענות (הדי מוצלחות, לדעתי) שהעלתי בתגובה 672472 למה הניסוי שלך לא באמת יצליח, ומעדיף להתחפר בחוסר סבלנות למה שאתה קורא מטא-דיון‏1.

וההסבר (אולי קצת ארוך, אבל גם בקריאה שלישית אני די משוכנע שההסק שלי הוא נכון לגמרי, אם אתה לא מחבב לוגיקה, אתה יכול לדלג עליו ולהתייחס רק לפסקה למעלה).
טענת ש:"בדיון חברתי נראה לי שאם מיהו מעלה טיעון ששום התרחשות/ניסוי/תוצאה חדשים שיתגלו לא יכולים להפריך, הטיעון שלו שקול לאמונה עיוורת." - תיאוריה מדעית מוגדרת (על ידי לא אחר מפופר, מי שטענת בשמו) ככזאת אם יש התרחשות/ניסוי/תוצאה שיכולים להפריך אותה. ז"א, את ה-{טיעון ששום התרחשות/ניסוי/תוצאה חדשים שיתגלו לא יכולים להפריך} אפשר להחליף ב{לא תיאוריה מדעית}, או במילים אחרות: הטענה שלך שקולה ל"בדיון חברתי נראה לי שאם מיהו מעלה משהו ש{אינו תיאוריה מדעית} הטיעון שלו שקול לאמונה עיוורת." בו נחליף, לרגע, את ה{תיאוריה מדעית} ב<אדום> ו{אמונה עיוורת} ב<כחול>, הטיעון שלך הופך ל"בדיון חברתי נראה לי שאם מיהו מעלה משהו שאינו <אדום> הטיעון שלו שקול ל<כחול>" - המסקנה הלוגית המתבקשת היא שאתה לא משאיר מקום בין <אדום> ל<כחול> לצבעים נוספים כמו <צהוב>, <סגול> או <ורוד>, אם המשהו שהמישהו מעלה הוא לא <אדום> הוא יכול להיות רק <כחול>, ואם נחזור ל{מדע} מול {אמונה עיוורת}, המסקנה שלי נראית לי בדיוק מה שאמרת - כל טיעון שעולה בדיון ושאינו מדעי הוא אמונה עיוורת. נראה לי שבכל זאת אפשר להעלות טיעונים שאינם מדעיים (=לא עומדים במבחן ההפרכה) ואינם אמונה עיוורת (=מבוססים על המציאות), ושאנשים משתמשים בטיעונים כאלה כל יום בחייהם.

1 ואם היית מהמר כפייתי הייתי מהמר שפתאום יצוץ לו איזה חוסר סבלנות ללוגיקה.
הפוסל במומו פוסל. 672500
אם מותר להמשיך את הקו - אם נשים עצמינו בנעליים שנעלנו לפני כעשר שנים - איזה תרחיש יכול להוכיח או להפריך את צדקת ההתנתקות החד צדדית מעזה?
הפוסל במומו פוסל. 672508
דוגמא מצוינת, ואני אענה בתור מי שצידד בהתנתקות מעזה לפני עשר שנים:
לו היו אומרים לי אז, שתוך עשר שנים ההתנתקות תביא לירי אינטנסיבי של טילים על כל ערי ישראל‏1, כולל המרכזיות שבהן ושדה התעופה שלה, במשך יותר מחודש, תוך איון כל הרתעה ישראלית לגבי ירי טילים על אזרחיה באשר הם, הייתי מגדיר אותה ככשלון חרוץ.
אם בנוסף, היו מוסיפים ואומרים לי אז, שעקב ההתנתקות לא רק שייפגעו, ייהרגו ויאבדו את רכושם עשרות אלפי פלסטינים ומאות ישראלים‏2, וחמור מזה - תוצאות ההתנתקות יהיו אחד הגורמים העיקריים המרחיקים את הסיכוי להסדר שלום במקום לקרב אותו - הייתי אומר שהיא תהיה כשלון כפול ומכופל, ועדיף היה לא לעשות אותה.

1 קשה לזכור היום, אבל באלפיים וחמש הנשק שהטריד אותנו היו קסאמים של חמישה קילומטר טווח.
2 חלק ניכר תודות לכיפת ברזל ולא ליכולת ההתקפית של צה"ל או ההרתעה של ישראל.
הפוסל במומו פוסל. 672478
אם בעוד שנה, גם בעוד חמש שנים, תתפוצץ פצצה גרעינית בעיר אמריקאית,אודה שטעיתי. לגבי ב׳- המדד אינו מקובל עלי. האלטרנטיבה להסכם לא כל כך ברורה. אם האלטרנטיבה היא שישראל הייתה תוקפת בעוד חצי שנה, כישלון אי הגעה להסכם ברור. גם תהליכים קטנים יותר מהתקרבות איראן למערב והפיכתה לתומכת שלום איזורית., יכולים להיחשב כהצלחה. איראן יכולה לטעון שהיא תומכת שלום איזורית-לפחות יותר משישראל היא תומכת שלום אזורית.
הפוסל במומו פוסל. 672490
אני מסכים להערה, אבל מה ששאלתי זה מה אתה מגדיר כהפרכת התיאוריה שלך, הדוגמה שלי היתה קיצונית במתכוון. יש איזה תרחיש יותר חלש מפיצוץ גרעיני בניו יורק, שישכנע אותך שאובמה לא היה כל כך מוצלח (גם בתחומים שונים מהגרעין האיראני)?

אני מוכן לקבל גם תרחיש יותר חלש מזה שאיראן תהפוך לשוודיה. אבל זה יצריך שיפור משמעותי בכאוס האזורי שמתרחש כרגע, בעיקר בעיראק וסוריה. ומבחינתי גם הפיכתה של איראן למעצמה פונדמנטליסטית איזורית ללא גרעין לא יוסיף נקודות לאובמה.
הפוסל במומו פוסל. 672493
בלי לחוות דעה כרגע על איכויותיו של אובמה כנשיא, אתה צריך לזכור שאובמה הוא נשיא של ארה"ב ולא של המזרח התיכון, ולנסות לנתח מה היו האינטרסים של ארה"ב שאובמה שאף לקדם או להגן עליהם, ומה היו החלופות שעמדו בפניו. יתכן בהחלט שבניתוח כזה הפיכתה של איראן למעצמה פונד' אזורית בהסתברות מסוימת תהיה מחיר נסבל מבחינתו בהשוואה לחלופות.
הפוסל במומו פוסל. 672574
אני מסכים אתך.
לדעתי עצם הצורך להגדיר עצמי כמתנגד או תומך של ההסכם עם איראן, כבר מכשיל אותי במבחן של הפונז. אני חושב שאי היכולת לראות אפשרות שלישית היא חלק מן הסימפטומים של החיים בעולם התעמולה והרמייה העצמית מבית מדרשו של מר נתניהו.
אני חושב שאובמה פעל בעניין ההסכם האיראני, תחת אילוצים כבדים מאד. אילוץ אחד היה שהסנקציות מיצו את עצמן וממילא היה ספק בעניין היכולת להמשיך בהן. אך האילוץ החשוב יותר היה, שאף אחד, ממש אף אחד בארה"ב (כולל הרפובליקאנים וטראמפ) לא היה מוכן להלחם באיראן בשביל שום דבר. במדינה דמוקראטית, זהו אילוץ המאיין כמעט כל דבר אחר. בנסיבות האלו, בלתי אפשרי להוציא מאיראן הסדר טוב. בנסיבות האלו, נראה לי שאובמה פעל כמיטב יכולתו במיצוי מה שיכול להועיל לארה"ב ונראה שהצליח יפה למדי.
מובן שאם ב-‏50 שנה הקרובות האיראנים ישגרו טיל גרעיני לעבר קנסס סיטי או שיקגו, אודה שהמדיניות שלו היתה הרת אסון. אבל מה זה אומר? לדעתי לא כלום. אני פשוט לא רואה הסכם טוב יותר שאובמה יכל להוציא או יתרון כלשהו שהיה צומח לארה"ב אם היתה נמנעת מכל הסכם שהוא ובלבד שתשאר צמודה לשכיב מרע מירושליים.
מבחינה זו אני יכול להציע לפונז מבחן הרבה יותר טוב:
להבדיל מן הלוחם המהולל ועטור ההצלחה בטרור מירושליים, אובמה כנראה זיהה שהשלטון באיראן אינו מונוליטי. יש שם שני זרמים שאינם רואים את עתידה של איראן באותה צורה. לממשל של רוחאני אין מחוייבות אמיתית להמשך הפיתוח של הנשק הגרעיני והוא רואה בכך נקודה בה קל לו לתקוף את שלטון האייאתולות הפונדמנטליסטי, בעיקר משום שהאייתולות ממשיכות גם היום לטעון בפומבי שהם נגד פיתוח נשק גרעיני. כך שקשה להם לענות לחסידי רוחאני בעניין זה. אובמה זיהה כאן תחום של שותפות אינטרסים בינו לבין רוחאני-זריף וסיכם אתם עיסקה, בה כל צד הוציא את מה שיכל להוציא מעסקה זו.
אם ב-‏10 השנים הקרובות יתברר שהכל היה העמדת פנים והתחזות להטעיה, כאשר רוחאני וחמנאי הם שני צדדים של אותה מטבע, מיד אודה שמדיניות אובמה בעניין זה היתה הרסנית וטעות מוחלטת.
נדמה לי שלנו כישראלים יש עיוות חשיבה מובנה מחוסר הרצון שלנו להכיר בישראל כפיון של המזה"ת. שוב בניגוד לקישקושים של נתניהו ותומכיו, ישראל אינה ולא היתה מעולם חלק מהעולם המערבי. ישראל היא פיון על לוח השחמט שבין העולם המערבי לעולם האיסלאמי-מזרחי. תפקידה של ישראל כמדינת חיץ הוא לסמן בנפילתה מתי הציביליזציה האיסלמית הופכת להיות מסוכנת לציביליזציה המערבית. נשיא אמריקני שיקשור את האינטרסים של ארה"ב לעגלת הצרות והסתירות-העצמיות הישראלית הוא אויל. הדבר משול לקבלת אוקראינה לברית נאט"ו. כאשר הפיון על לוח השחמט מתחמש בנשק גרעיני הוא הופך סכנה לעצמו וגם לאחרים.
בנקודה זו, אני יכול לענות גם לשאלה על מידת הסכנה של דאעש. אני לא טענתי שהם לא מסוכנים. אני רק טענתי שהם לא מסוכנים יותר מהחזבאללה, החמאס או האחים המוסלמים. יש במזה"ת קן נחשים שממנו צומחים הצפעים של הג'יהאד האיסלאמי. אם הם קוראים לעצמם אל קאעידה, הג'יהאד האיסלמי או דאע'ש זה כבר פחות חשוב. הולדתה של תנועה חדשה אינה מגדילה את מאגר המתנדבים של הטרור הג'יהאדי. הדבר היחיד שיכול לעשות זאת, הוא הצלחות בשטח של התנועה החדשה הזו. זהו המפתח לבעייתיות שיש למדיניות ארה"ב כלפי ארגון זה. לכאורה ארה"ב היתה צריכה לתמוך בו ולו בעקיפין באמצעות סעודיה, המפרציות וטורקיה, כדי שזה ישליך לעזאזל את שלוחה ובן חסותה של מוסקבה היושב בדמשק. מצד שני ארה"ב (למודת נסיונם המר של הכסילים הרפובליקאים) יודעת שהצלחות בשטח של דאע'ש ינפחו אותו ויהפכו אותו לתרופה הגרועה מן המחלה. לכן ארה"ב נאלצת לנקוט מדיניות של ללכת עם בזמן שהיא לכאורה בלי (איראן). מי שירצה יכול לראות בכך את חולשתה של מדיניות החוץ של אובמה. אחרים יראו בה פשוט התנהגות נבונה תחת אילוץ של אוי לי מייצרי ואוי לי מיוצרי.
הפוסל במומו פוסל. 672592
לגמרי לא מסכים שהסנקציות מיצו את עצמן. הסנקציות היו הצלחה אדירה שהורידה את איראן על הברכיים פשוטו כמשמעו והביאו אותה לסף פשיטת רגל. למעשה, הן היו כל כך מוצלחות שארה"ב הפעילה את הנשק הזה בהצלחה נגד יריב גדול וחזק בהרבה, קרי רוסיה. הסנקציות הכלכליות האמריקאיות, בפרט חוסר היכולת לסלוק עסקאות דרך גופים פיננסיים אמריקאים פשוט ריסקו את הכלכלה הרוסית. תוסיף לזה הפקת נפט מוגברת בצפון אמריקה שהביאה בתגובת שרשרת מעניינת להגברת תפוקה במזרח התיכון שהעצימה את אפקט נפילת מחירי האנרגיה, שהם כרגע כל מה שיש לרוסיה להציע לעולם ותקבל שהם הגיעו לעברי פי פחת. פוטין יכול לעשות שרירים עד מחר אבל הוא יצטרך להקים את מסך הברזל מחדש כדי למנוע מכל מי שיש לו שמץ של יכולת לעקור למערב.

בחזרה לאיראן, לאיראן לא היתה ברירה אלא להכנע לסנקציות, לפחות מן השפה ולחוץ, וזה מה שאכן קרה. באותה נקודה לאמריקאים היתה ברירה, האם לקבל את ה"כניעה" הזו כאותנטית במידה זו או אחרת או להמשיך בסנקציות. כאן לדעתי באה לידי ביטוי הגישה הפרוגרסיבית של הממשל שראה בהמשך הסנקציות בתנאים שנוצרו סוג של "עונש לא הוגן", ומכיוון שכביכול ארה"ב לא מטילה סנקציות על מנת להחליף משטר במדינות זרות, אלא רק במקרים של "הפרה של החוק הבינלאומי", הם הלכו לעסקה.

_____

וואו, חתיכת מגילה ספקולטיבית.
הפוסל במומו פוסל. 672596
אני לא סבור שהסנקציות הורידו את איראן על הברכיים, גם לא שארה"ב השתמשה בהן בהצלחה נגד רוסיה. לגבי איראן, עובדה היא שלאורך כל המו"מ האמריקאים שידרו בהילות להגיע להסכם בכל מחיר ואילו האיראנים שידרו רוגע של מי שזמנו בידו ולא מתכוון להפסיק לפני שיגיע למטרות שהגדיר לעצמו. כך לא מתנהג מי שנמצא על הברכיים מול מי שהכוח בידו. דומה הדבר במקצת לישראל ולחמאס בצוק איתן - ישראל יכולה להתרברב שההפצצות שלה הורידו את החמאס על הברכיים, אבל עובדה היא שהיא היתה מוכנה להפסקת אש ללא תנאי כמה וכמה פעמים במהלך הלחימה ואילו החמאס לא מיהר לשום מקום. לגבי רוסיה, ההצלחה לא נמדדת בשאלה אם הסנקציות פגעו בכלכלה הרוסית אלא אם הן הצליחו לגרום לרוסיה לשנות את מדיניותה. האם רוסיה סילקה את ידיה מאוקראינה? האם תחת הסנקציות היא נמנעה מהרחבת פעילותה לזירות שבהן לא היתה לה נוכחות פעילה, כמו סוריה? התשובה ידועה.

אני חושב שהמיצוי ששוקי מתכוון אליו אין פירושו שהסנקציות מיצו את כושר ההשפעה התאורטי שלהן, אלא שלא ניתן היה להמשיך בהן: סנקציות שמופעלות דרך מועצת הבטחון מחייבות הסכמה של הרבה גורמים, וכשהזמן מתמשך הם מפסיקים לשתף פעולה - בוודאי הרוסים והסינים, שמעונינים מאד בסחר עם איראן (גם באירופה החזית הלכה ונחלשה). יותר מזה, כדי שסנקציות תהיינה אפקטיביות הן צריכות להיות מוחרפות מדי פעם כיוון שסנקציות קבועות יוצרות הסתגלות - האיראנים הם אמנים במציאת פרצות וביצירת מנגנוני עקיפה. שימוש בסחר חליפין, מכירה וקניה דרך חברות קש בבחריין ועוד ועוד שיטות - הסנקציות הופכות בסה"כ למס על היצוא והיבוא. אם לשימור הסנקציות קשה מאד להשיג תמיכה אז להחרפתן אין כל סכוי - ומכאן הן מגיעות למיצוי.
הפוסל במומו פוסל. 672603
האירנים שידרו רוגע בין השאר כי לא שמעת את כל מה שהם שידרו. לדוגמה: למה רוחאני "נבחר" לנשיאות?
הפוסל במומו פוסל. 672702
הם רצו כמובן להגיע להסכם, אבל לאו דווקא (או לפחות לא רק) בגלל הסנקציות. לדעתי הם רצו להגיע להסכם כיוון שהם הבינו שאובמה מוכן לתת להם את הדברים שהם רוצים, במחיר צנוע מאד מצדם.

מה התפקיד של פצצה גרעינית איראנית? לדעתי, התפקיד מעולם לא היה לתקוף את ישראל, סעודיה או ארה"ב. התפקיד היה למנוע אפשרות של נסיון מצד גורם זר להחליף את המשטר. לצפון קוריאה יש פצצה, ומאותו רגע איש לא מעלה בדעתו אופציה צבאית נגדה. עיראק, לוב ואפגניסטן נכבשו בגלל סיוע לטרור - סיוע שהיה הרבה יותר קטן בהקפו ובמשך הזמן שלו מהסיוע האיראני. איראן רצתה ביטוח כנגד אפשרות כזו. ההסכם הזה נתן לה ביטוח כזה: בכך שהוא התמקד בתכנית הגרעין בלבד (ואפילו לא בכל ההבטים הצבאיים שלה) הוא קיבל במשתמע את הלגיטימיות של משטר ששולח את ידיו לתוך כל סכסוך באיזור ומנסה לערער כל יציבות. לכן יש להם חסינות לתקופת ההסכם - ובסוף התקופה הזו עדיין תשאר להם האפשרות להגיע לפצצה בתוך זמן קצר להפליא, ובנוסף הוסרו הסנקציות. אם ההסכם מילא את התפקיד של תכנית הגרעין למשך התקופה הזו הוא למעשה ייתר אותה - המטרה הושגה במחיר זול בהרבה, והאיראנים כסוחרים טובים יודעים לזהות עסקה כשהם רואים אותה. זה לא אומר שהם רצים לחתום על העסקה כשהם רואים שהצד השני לחוץ. סוחר טוב יודע לנצל את הלחץ של הצד השני כדי לסחוט לא סתם מחיר טוב אלא את המחיר הטוב ביותר.
הפוסל במומו פוסל. 672627
אני מסכים איתך שהסנקציות איבדו את התמיכה הבינלאומית שלהן מכיוון שסין בעיקר וגם אירופה במידה מסוימת רצתה לחזור לסחור עם איראן. ארצות הברית החליטה שהיא לא תפעל באופן חד צדדי אלא רק כחלק מ"הקהילה הבינלאומית" וזה עניין של מדיניות ולא של יכולת. יכול להיות שהאיראנים זיהו ושיחקו על הנקודה הזו, זה לא אומר שהסנקציות לא היו אפקטיביות אלא שארה"ב לא רצתה להמשיך לאכוף אותן לבדה. "בסך הכל מס על היבוא והיצוא"? בסך הכל? אם התל"ג יורד בעשרות אחוזים בגלל כל הקופונים שהמתווכים גוזרים בדרך זה אסון כלכלי למדינה. כן, אפשר לחיות כך, ע"ע קובה, אבל המחיר הוא אדיר.

לגבי רוסיה, תגובה צבאית תוקפנית על הסנקציות היא מהלך נכון מבחינתם, כמעט המנוף האחרון שנשאר להם. בינתיים בעורף המדינה מתפרקת ובשלב כלשהו הם יצטרכו להחליט האם להיות צפון קוריאה או ליישר קו (וכנראה שהאמריקאים לא רוצים להגיע לשם).
הפוסל במומו פוסל. 672704
סנקציות אמריקאיות בלבד על איראן קיימות כבר עשרות שנים. הן לא אפקטיביות ולא יכולות להיות. אם רוסיה, הודו וסין (שלא לדבר על אירופה) סוחרות עם איראן אז יש לה לאן לייצא את כל הנפט שלה ויש לה מאין לייבא פחות או יותר כל מה שהיא רוצה. גם סנקציות שמקובלות על כל הקהילה הבינ"ל מאבדות את השיניים שלהן ככל שעובר הזמן. תל"ג אולי יורד בעשרות אחוזים בתקופה הראשונה להחלתן, אבל אחר כך הוא יטפס בהדרגה בחזרה - יהיו אולי ענפים שלא יוכלו כלל לתפקד תחת הסנקציות, אבל האחרים ימצאו בהדרגה את הדרך לפעול. לגבי קובה, יש כמובן מחיר לאמברגו האמריקאי המטופש, אבל הוא הרבה יותר נמוך משנדמה לך. בתמונות אתה רואה תמיד את המכוניות האמריקאיות משנות החמישים, אבל כמעט לעולם לא תראה בהן את המיצובישי לאנסר ששכרתי כשביקרתי שם ב-‏2003. יש שם מכוניות יפניות ואירופיות (וגם לאדות ישנות, כמובן), יש שם אפשרות להשיג כל דבר שתרצה. העוני הוא בעיקרו לא תוצאה של האמברגו אלא של המשטר הכלכלי הסוציאליסטי וגורמים פנימיים אחרים. אתה יכול להשוות את מצבה של קובה לשכנותיה האיטי והרפובליקה הדומיניקנית, שלא מוטל עליהן שום אמברגו, ותראה שבעצם קובה אולי לא הפסידה מכך שהאמריקאים לא היו מעורבים בנעשה שם בחמישים וחמש השנים האחרונות.

רוסיה לא תהיה צפון קוריאה ולא יכולה להיות. רוסיה היא עדיין המקור העיקרי לגז שמחמם מליוני בתים במערב אירופה בלילה הזה של ינואר. העולם זקוק יותר מדי למה שיש לרוסיה מכדי שהיא תוכל להפוך לצפון קוריאה (וזה בלי לדבר, כמובן, על הצבא והגרעין והמושב במועה"ב והמדינות הגרורות וכו' וכו'). התוצר של רוסיה הצטמק בסך הכל ב-‏3.7% ב-‏2015; זה לא מעט, אבל גם ממש לא הרבה. התוצר של ארה"ב ירד ב-‏4.3% בין דצמבר 2007 ליוני 2009 והיא לא התפרקה ולא התמוטטה. יתרה מזו, את עיקרה של הירידה הזו יש ליחס לצניחה במחירי הנפט ולא לסנקציות (שהן כשלעצמן די צנועות ולא עומדות בשום יחס עם אלה שהוטלו על איראן).

ואם נחזור לאיראן, גם לו היינו מניחים שהסנקציות על איראן היו אפקטיביות הרי שהמקרה הצפ"קי מראה שגם מדינה תחת סנקציות כבדות ביותר יכולה להגיע לנשק גרעיני אם היא נחושה. אמנם, לא פעם שמענו שאיראן היא לא כמו צפ"ק, מדובר על אוכלוסיה משכילה יותר ועל רפורמיסטים שיש להם תמיכה בצבור וגם בפרלמנט ועל צעירים שהמשטר מפחד שהם יעשו לו איזו מהפכה ירוקה. הייתי רוצה להזכיר שאנחנו מדברים על המדינה ששלחה את ילדיה-שלה לרוץ לתוך שדות מוקשים כשהם מחזיקים בידיהם מפתחות פלסטיק כדי לפנות את המוקשים בדרך הקשה. נחישות יש להם.
הפוסל במומו פוסל. 672794
למה שרוסיה וסין יקנו נפט מאיראן במחיר השוק אם יש סנקציות? הרי האפשרויות שלה לייצא מוגבלות. בכל מקרה, אני חושב שחלק משמעותי מהסנקציות שהופעל על איראן הוא ניתוק ממערכת סליקת התשלומים הבינלאומית, כך שכל עסקה דורשת העברת מזוודות עם מט"ח או עסקאות חליפין. את האפשרות הזו ארה"ב יכולה להפעיל בעצמה (בנוסף להקפאת נכסים איראניים המוחזקים בידי גופים פיננסיים אמריקאים, כמובן שברגע שהסנקציות יוסרו ולו לרגע הכסף הזה יצא מארה"ב ולעולם לא ישוב). כמובן שאי אפשר להשתמש בנשק הזה ללא הגבלה כיוון שהמתחרים שלך עלולים להקים רשת מתחרה, אבל בסופו של דבר מדובר בכלי די אפקטיבי. אגב, ארה"ב השתמשה בנשק הזה כדי לכופף יריב שהוא אולי רב כוח יותר מאיראן ורוסיה - המערכת הבנקאית העולמית. ארה"ב הצליחה לכפות על כל הבנקים בעולם (כמעט בלי יוצא מן הכלל) להפר את הסודיות הבנקאית של לקוחותיהם ולדווח לארה"ב אם מתעורר אפילו חשד קל שמדובר באדם שחייב בדיווח מס לארה"ב, מדובר בהפסד של מאות מיליארדים לבנקים, אם לא יותר. כל זה פשוט תחת האיום של ניתוק מהמערכת הבנקאית האמריקאית (ומכאן העולמית). אז אולי מדינה יכולה למצוא פרצות בסנקציות ולשרוד איכשהו אבל אני בספק אם אפשר להגיע למצב של "מדינה משגשגת" תחת סנקציות כאלה.

לגבי קובה, אני לא יודע מספיק כדי לענות לך.

לגבי רוסיה, הלינק שלך דורש תשלום אז לא יכולתי לקרוא, מוזר לי שקריסה של הרובל (נחתך בחצי אם אני לא טועה) וקריסה של שוק האנרגיה שהוא סחורת הייצוא העיקרית (אולי היחידה?) של רוסיה משתקפת בירידה כל כך מינורית בתוצר (אבל אני לא כלכלן אז לך תדע). כזכור הם ניסו לאיים על מערב אירופה עם "תקלות באספקת הגז" אבל התקפלו מהר מאוד.
הפוסל במומו פוסל. 672810
לא נראה לי שקשה במיוחד לבנות רשת סליקה חלופית, אם אתה מדינה גדולה כמו סין; למעשה, אם האמריקאים ינתקו שותפות סחר של סין מהרשת אז הם יתמרצו את סין לעשות בדיוק את זה - וזה דבר שהאמריקאים מאד לא רוצים שיקרה. גם חליפין הם אופציה אפשרית ברמה המדינתית ("עשרים מיליון חביות בשנה תמורת סחורה בשווי מיליארד דולר, לפי רשימה שתועבר פעם בחודש ממשרד התעשיה האיראני"). אגב, SWIFT אינה גוף אמריקאי - היא ממוקמת בבלגיה וכפופה לחוק האירופי, ולארה"ב יש יכולת ללחוץ עליה אבל לא להכריח אותה.
הפוסל במומו פוסל. 672813
כל השיטה של ה SWIFT (או IBAN או BIC) היא שיטה אירופאית על פי תקן ISO. מנסיוני, האמריקאים בקושי יודעים לעבוד איתה, הם עוד משתמשים ב Western Union
הפוסל במומו פוסל. 672628
אני מסכים עם כל מילה ואף מוסיף:
כאשר סנקציות על חברה מסויימת נמשכות לאורך זמן מבלי שהן ממוטטות אותה, בנקודה מסויימת הן הופכות ליתרון עבור הקרבן. הפיתוח הכלכלי והקפיצה הטכנולוגית של ישראל ארעו על רקע החרם הערבי הממושך עליה. המוחרם, שניטלה ממנו הדילמה של שוק חופשי (יבוא זול לעומת תמיכה וסבסוד של הייצור המקומי), עשוי להפוך את האילוץ למקפצה המאפשרת לו לפתח את המשק שלו ולטפח את היצרנות והחדשנות שלו, חופשי מן התחרות של ייבוא זול מתחרה.
למי שדואג מהסתירה המשתקפת כאן לעקרונות השו"ח, אזכיר שלפי עקרונות אלו, פרוייקטים כמו נאס"א ופרוייקט הלביא הם לכל הפחות בזבוז כספי הציבור אם לא גרוע מזה (ייצור ללא ביקושים למוצר). אני לא יודע בדיוק כמה כבר נכתב ולבטח עוד יכתב על היתרונות הגדולים שצמחו למדינות שממנו את הפרוייקטים הלא כלכליים האלו.
הפוסל במומו פוסל. 672631
איך קובה מתיישבת עם התזה שלך?
הפוסל במומו פוסל. 672634
זה פשוט לא נכון, סנקציות כלכליות תמיד גורמות להאטה כלכלית. ככל שהחרם הערבי על ישראל (שגם בשיאו די מצומצם) התפורר הכלכלה של ישראל פרחה. בלי מסחר אין שום טעם בפיתוח, וללא התחרות של יבוא אף אחד לא ינסה לחדש. לפרטים נא לפנות לרוסיה, צפון קוריאה, ודרום אפריקה.

איזה יתרונות גדולים היו לפרוייקט הלביא?
הפוסל במומו פוסל. 672635
שלוש החלטות חשובות קיבלה ממשלת פרס בשנתיים עד הרוטציה עם שמיר:
תכנית היצוב הכלכלית, הנסיגה מלבנון וביטול פרויקט הלביא.
שלשתן היו החלטות של חזרה לשפיות אחרי הסחרור של ממשלת בגין השניה. הסחרור הכלכלי, הסחרור המדיני והסחרור הצבאי.

הנמר ודאי מתכוון לפרויקט ארובות השרב
הפוסל במומו פוסל. 672497
בהתחשב בתפקידה המערער של איראן בתימן, אני לא רואה בה מדינה תומכת בשלום אזורי.
הפוסל במומו פוסל. 672513
ותמיכתה המאסיבית בארגון שוחר השלום חיזבאללה, למשל.
הפוסל במומו פוסל. 672515
את זה לא הזכרתי, מכיוון שקשה לי להגיד עד כמה החיזבאללה מייצב או מסכסך בסכסוך הסורי (את זה נוכל בוודאי להגיד רק רק כשיסתיים שם הסכסוך). אפשר לטעון שהם מגנים שם על העלאווים. מעבר לכך, לא ידוע לי שהחיזבאללה מעורב במעשי הרג המוני בקנה המידה של הצבא הסורי או אפילו של הצבא הרוסי (מהסיבה הפרוזאית: הם לא מפעילים חיל אוויר). בלבנון הם מאוד לא נחמדים, אבל הם כרגע שומרים על גבול שקט (ואני לא רוצה להיכנס לסיבות לכך. ברור שלא מאהבת ישראל).

לעומת זאת, להערכתי בסכסוך התימני החות'ים (שבהם תמכו האירנים) יצרו חלק לא מבוטל מחוסר היציבות.
הפוסל במומו פוסל. 672516
לא התכוונתי לסוריה דווקא, אלא ללבנון. ובין מייצב לשוחר שלום יש הבדל, כידוע.
הפוסל במומו פוסל. 672518
גם אירן וגם ישראל טוענות שהן שוחרות שלום ומשקיעות חלק לא מבוטל מתקציבן בצבא[ות]. בגלל זה חיפשתי את הדוגמה המובהקת.
הפוסל במומו פוסל. 672524
ישראל שוחרת מלחמות כי חתמה על הסכמי שלום עם אוייביה ונחלקת פוליטית כבר 4 עשורים סביב הסדר שלום.
הפוסל במומו פוסל. 672530
אני מציע שתגביל עצמך לתגובה כל שעתיים.
הפוסל במומו פוסל. 672539
הצעתך משקפת אותך ואת מוגבלותך.
הפוסל במומו פוסל. 672531
עכשיו כשמוטיב הפאסיב אגרסיב אצלך זוהה, אפשר לקרוא את התגובה כך:
"ישראל שוחרת *שלום* כי חתמה על הסכמי שלום עם אוייביה ונחלקת פוליטית כבר 4 עשורים סביב הסדר שלום."

מה שמוביל אותי לשאלה:
אם עצם החלוקה הפוליטית הזאת הוא נקודת זכות בעיניך, אני תמה על רמת הזלזול והשנאה שיש בדבריך ביחס למה שאתה קורא לו "המחנה". האם את שפע הברכות שהמטרת על "המחנה" אתה מוכן לסייג, ולו בשל היתרון המוסרי שאתה חושב ש"המחנה" מאציל גם עליך?
הפוסל במומו פוסל. 672540
בתור פרשן בכיר אתה אמור לדעת שכדאי לבסס צעד אחר צעד. החלוקה הפוליטית היא לא נקודת זכות ולא חטא, היא מה שהיא.
זה השיח שלנו, ימני או שמאלני כשהכוונה מתמקדת בעמדה -האם למסור את יהודה ושומרון או לא.
המחנה שהחליט שהרוב הדמוקרטי לא מקובל עליו ויש לפעול בכל האמצעים כולל הפעלת סוכנים ובוגדים מפחיד אותי כי אינו חלק מהמשחק הדמוקרטי. מתחת לכל הדיבורים הנאורים זה סוציאל נאציונל. על הקרע החברתי הזה שילמו מעל מיליארד ש''ח אותם אלה שמקימים גדרות ומחסומים מפני מהגרי עבודה ואתה חושב שיש לי סיבה לסייג.
הפוסל במומו פוסל. 672544
מאתגר. אם אני צריך לנסות לתרגם אז אני מבין שהתשובה שלך לשאלה שלי היא שתגובה 672524 היא כדלקמן:

"החלוקה הפוליטית היא לא נקודת זכות ולא חטא, היא מה שהיא."
כלומר, פספסתי בתרגום הקודם. מה שאתה אומר זה:
"התגובה הקודמת שלי לא אומרת שום דבר".

"זה השיח שלנו, ימני או שמאלני כשהכוונה מתמקדת בעמדה -האם למסור את יהודה ושומרון או לא."
ציון עובדה מוסכמת בעברית פשוטה, נקודת משקל יציבה וקוהרנטית במוחו של קורא העברית לקראת המשפט הבא.

"המחנה שהחליט שהרוב הדמוקרטי לא מקובל עליו ויש לפעול בכל האמצעים כולל הפעלת סוכנים ובוגדים מפחיד אותי כי אינו חלק מהמשחק הדמוקרטי. מתחת לכל הדיבורים הנאורים זה סוציאל נאציונל. על הקרע החברתי הזה שילמו מעל מיליארד ש"ח אותם אלה שמקימים גדרות ומחסומים מפני מהגרי עבודה"
לוז התגובה. מהנקודה הקודמת אתה מזנק להפרחת כל המוץ, כולל "המחנה", "סוכנים", "בוגדים", "סוציאל נאציונל". בתרגום לעברית אפשר לקרוא את זה כך:
"אין לי טיעון נורמלי ואני לא מעוניין להמשיך לעסוק בנושא. כל שאלה תענה במידת הטרחנות הגדולה ביותר."

ולסיום:
"ואתה חושב שיש לי סיבה לסייג."
זה מאוד מעניין, נראה שהמומנטום של משפט הקודם נסך עליך עוז, כי אתה מסיים אותו בקרשנדו לוחמני, שאומר:
"בוא נראה אם אתה גבר".

אם לסכם, בזבוז זמן. :(
הפוסל במומו פוסל. 672550
בזבוז זמן כי לאחר שמיהרת לקבוע שהחלוקה הפוליטית היא נקודת זכות בעיני ותהית על הזלזול אתה חותר למסקנה המוכנה מראש במקום להתנצל על היכולת העלובה שאתה מגלה כפרשן הבית. לא יודע מה גברי בעיניך אבל הדחקת בעיות והתעלמות מעובדות ‏1 ברגשנות דביקה לא עושים רושם על נשים טמיליות.
אסכם עבורך את המסר הפשוט שהפכת לקרשנדו.
רוצים למסור את יהודה ושומרון?
עזבו את החתרנות והמימון הזר ונסו דרך הקלפי.

1 כמו העובדה שראשי מרצ (עלק שמאל מתון ציוני) מעורבים בפעילות ארגוני הקרן לישראל חדשה (שמאל קיצוני) ולא רק בתמיכה הצהרתית.
הפוסל במומו פוסל. 672554
עכשיו אתה הרבה יותר ברור.
הפוסל במומו פוסל. 672580
סיבה כפולה לדאגה.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671883
ב1999 נוכחות הכיבוש בהחלט היתה מורגשת - בנייה בהתנחלויות בהיקפים שלא היו קיימים לפני כן ודישדוש התהליך המדיני. זה מה שהביא לפרוץ גל האלימות - הנסיגה מתהליך אוסלו ולא השאיפה להמשכו וקידומו.

התוצאה העגומה בעיראק לאחר יציאת האמריקאים רק מוכיחה עד כמה הכניסה לשם הייתה מיותרת וחסרת מטרות ממשיות. ההצעה של ג'ו ביידן לחלק את המדינה ל3 מדינות: שיעית, סונית וכורדית נראית כיום כהצעה המפוכחת והראוייה למצב שנוצר. הכיבוש ומלחמת עיראק רק מוכיחים את הנזק הנגרם כתוצאה מחוסר מדיניות.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671885
אולי ב-‏1999 היה דשדוש, אבל ב-‏2001 היתה התקדמות משמעותית, תהליך קמפ דייויד והצעות מרחיקות לכת של ברק יותר מכל הצעה קודמת.
ואז רק פרצה האלימות.
עד כאן לקורלציה בין אי-תהליך מדיני לבין פרוץ גל האלימות. המקטרגים אף יטענו לקורלציה הפוכה.

אין לי ויכוח לגבי הכניסה לעיראק, אני חוזר ואומר שהכניסה לעיראק ב-‏2001 לא מלבינה כשלג את כל חטאיהם (או הצלחותיהם) של מנהיגי ארה"ב עשר וחמש עשרה שנים לאחר מכן. היא רלבנטית כמו לקטר על מי שבנה את ההתנחלויות בשנות השבעים כשדנים במה צריך לעשות איתן היום.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671886
על קמפ דיוויד נאמר לא מעט: ברק לא הכין את השטח לקראת הועידה שנעשתה בחיפזון, לא היה פתוח לדיון אמיתי עם הפלסטינים על הצעותיו ולא היה מוכן למצב של כישלון בשיחות. כתוצאה מכך פרצה האלימות, לא בגלל עצם הנסיון עצמו שאם היה מוכתר בהצלחה היינו חיים היום במצב הרבה יותר טוב למרות דעא"ש, החמאס וחיזבאללה.

כשרוצים להבין את הבעייתיות במצבים צריך לחזור לשורש הדברים - הכיבוש והכניסה המיותרת של האמריקאים לעיראק. תליית הבעיות בנסיונות הפתרון (שאכן היו לקויים וראויים לביקורת) היא ראייה שאינה חורגת מעבר לקצה האף.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671888
1. רבים מאלה שאומרים על ברק "לא מעט" בהקשר זה משתייכים לחבורה ששערפאת פיצץ לה את הצלמים והרס את רחבת הטקסים.
2. האלימות הערבית כלפי היהודים לא פסקה מעולם ולכן לא מדובר ב"פרץ" אלא בתהליך תמידי שבו לצד סחיטה באיומים התקיים רצח של אזרחים.
3. מי שהצדיק ומצדיק את ההתמדה הרצחנית והשפלה מצד הערבים במעשי היהודים צריך יותר מילון במקום ספרי היסטוריה.
4. אם אתה רוצה לחזור לשורש הדברים כדי באמת להבין אתה יכול לקרוא את הקוראן והחדית'ים הרלוונטיים במקום את האנטישמים מהארץ.
תוכנית הנקיון התמידי. 671900
משל שסיפר לי מישהו (לא בטוח שיש קשר בינו לבין עיראק או השטחים):
שמעון, חוקר במתמטיקה במכון ויצמן, ויהודה, חוקר בביולוגיה באותו מכון, היו שותפים בדירה ברחובות. כל אחד שילם חצי משכר הדירה וכל יום רביעי היה אחד מהם שותף את הדירה, פעם יהודה ופעם שמעון.

ביום רביעי אחד, כשיהודה היה צריך לשטוף, עלה לו רעיון מבריק. וככה התנהלה השיחה ביניהם. -
יהודה: "כל יום רביעי אנחנו מנקים את הדירה בסבון על מנת להרחיק את הלכלוך והחידקים מביתנו"
שמעון: "כן, אני יודע"
יהודה: "וזאת עבודה סיזיפית ולא מתגמלת, הלכלוך חוזר כל פעם מחדש"
שמעון: "נו, אז, יש לנו ברירה?"
יהודה: "זה משום שמים וסבון לא באמת מרחיקים חידקים. זה מטופש כמו לנסות לכבות אש בעזרת מים. ברור שבאש נלחמים בעזרת אש. באותו אופן, בחידקים ובלכלוך נלחמים בעזרת חידקים טובים."
שמעון: "מה?"
יהודה: "זה פשוט, כשהחידקים הרעים יראו שיש לנו חידקים טובים בבית הם ילכו לבתים אחרים"
שמעון: "אתה בסדר?"
יהודה: "ברור. תסמוך עלי, אני ביולוג. אני מכיר את החידקים האלה"
שמעון: "לא הבנתי, מה אתה מציע לעשות?"
יהודה: "נו, זה פשוט, הגוף שלנו מייצר הרבה חיידקים חזקים, אפשר פשוט להשתמש בהם במקום הסבון המגוחך שלך"
שמעון: "אתה עד כדי כך לא רוצה לשתוף היום, אני מוכן להתחלף"
אבל יהודה לא חיכה יותר מידי זמן, הוריד את מכנסיו, ועשה את צרכיו באמצע הדירה. "עכשיו, אף חידק לא יבוא, והבית שלנו יהיה נקי" הוא אמר באושר. עבר יום, הבית הסריח כמו שלא הסריח מעולם, אבל יהודה לא הסכים לנקות את החרא מהרצפה, עבר לו עוד יום, והסרחון לא עבר, ויהודה עדיין לא הסכים לנקות את החרא מהרצפה, אחרי שלושה ימים הציע שמעון שהוא ינקה את החרא, אבל יהודה לא הסכים, "אתה לא רואה", הוא אמר, "עוד מעט החידקים הרעים יבינו את הנקודה, כבר כמעט אפשר להגיד שהמשימה הושלמה", אחרי עוד יומיים אמר יהודה לשמעון: "בסדר, יש פה בעיה. כמובן שסבון לא יפתור אותה, צריך להוסיף עוד חיידקים טובים", אמר, ועשה, והקפיד לשפשף את החרא לא רק על הרצפה אלא גם על הקירות.

ביום רביעי שאחריו, שהגיע תורו של יהודה לשתוף, יהודה הפשיל את שרווליו, הוציא דלי עם סבון ותחת מחאה חריפה של שמעון, התחיל לנקות את החרא מהרצפה והקירות. תוך כדי שיהודה ניקה, התחיל שמעון להסביר: "לא רק שהרסת את כל הנקיון התמידי שלי, לא רק שהראת לחיידקים הרעים האלה שאתה רכרוכי ומנסה להלחם בהם בעזרת סבון, לא רק שהפקרת את החיידקים הטובים לחסדי הרעים, שים לב שהבית מסריח. גם אם טעיתי בתוכנית הנקיון התמידי שלי, זה לא יכול להלבין את הסרחון הנוכחי שכולו באשמתך"
תוכנית הנקיון התמידי 671917
יפה. הזכרת לי את הבדיחה על החתול שעצבן את ואדים משום שהרעיש עולמות בפסיעותיו השחצניות על השלג.
מימון גרמני של עמותה ישראלית 671791
מי שעושה קפיצה זה ש''ש, שחושבים ששיפור מוסר הצבא כרוך בהכרח בנסיגה מהגדה.
אצלי אין שום 'קפיצה'', אולי החמצת את ההסבר שלי, שלחץ חיצוני יביא להתקשחות עמדות פלסטין, כך שניאלץ לסגת בתנאים גרועים, או לסגת חד-צדדית, וזה יהיה אסון. לכן, סיום הכיבוש דרך לחץ בינ''ל על ישראל הוא נגד חייהם, בכבוד או אפילו בלי כבוד, של הישראלים.
חוץ מזה, להכריח את ישראל לסגור עניין עם הפלסטינים בדיוק כשהעולם הערבי מתמוטט סביבנו, אותו עולם ערבי שחייבים את השתתפותו והסכמתו לכל הסדר בר קיימא, זה טמטום מוחלט.
תסביר לי אתה למה לחץ חיצוני הוא רעיון טוב. למה עכשיו. ומה הקשר בין עבריינות חיילית לנסיגה.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671879
חייבים להזכיר שגם מבחינה חוקית, פגיעה במתכוון ביחסי החוץ של מדינת ישראל היא בגידה ועונשה מוות.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671882
על ה"תחקיר" הזה ענו יפה כאן.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671894
גם בוואלה כבר ענו בצורה נאורה -מכאן
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671897
קראתי הכול למרות תועפות המלל המיותר, ובניגוד אליך לא התרשמתי שזה מענה "יפה".
הכותבת מבזבזת את 3 הפסקאות הראשונות על לגלוג "מתוחכם" כמו גרזן בראש, בנושא הדרמה המוגזמת של שני הדיווחים.
בעיקרון זה נכון אבל ככה הם העתונאים, שתגיד זאת במשפט אחד ותעבור לגופו של עניין.
אח"כ היא כמעט עושה זאת, כשהיא אומרת שלא נחשף דבר שלא היה ידוע קודם. אך מיד היא שוב חוזרת ללגלוג על הסטייל המוגזם.
"תשובתה" שהכול ידוע נכונה רק חלקית, אחרת לא היינו נתקלים באלון ליאל מדבר על "התשובה שאסור לענות אותה". הוא גם לא היה מבקש לסגור את מכשירי ההקלטה בנקודה אחרת בשיחה. אבל בוא נמשיך הלאה-

הכותבת מגיבה לשתיים מההאשמות שמוטחות בש"ש ואלון ליאל - הידד!
אך לא. על הטענה שליאל שינה את תמונתו בפייסבוק ללוגו של ש"ש, תשובתה היא: המנהג הזה קלישאי ושחוק והלוואי שייעלם מהעולם.
כלומר- שוב הסטייל לא נאה לה- נורא 2012 כזה. חוץ מזה הכול בסדר.

הלאה: "סעיף שני: חברי שוברים שתיקה שואלים לעצתו של ליאל כיצד להשיב על הטענה שהם בוחרים לדבר בחו"ל. כזכור, זאת היתה אחת הטענות המרכזיות שליוו את הקמפיין האגרסיבי נגד הארגון. ליאל משיב: "תשובה שלדעתי אסור לענות אותה, למרות שהיא תשובה נכונה, שהקרב בתוך ישראל הוכרע".
מענה המחץ של הכותבת: היא מצטטת שיחים שפלי צמרת כדי לחזק את ליאל. וטוענת שש"ש נתקלים בארץ בסתימת פיות. ובכל מקרה הם פונים לקהל גם בארץ וגם בחו"ל.
אם כך, למה ש"ש הצריכים עצות מליאל מה להגיד למתלוננים?
כי הם לא רוצים להודות בתשובה האמיתית, זו שליאל אומר שאסור להשמיעה?
ולמה אסור להשמיעה?
הרי על כך בדיוק הטענה נגדם- שהם חשים לעמדה שלהם אין סיכוי בארץ כי הקרב הוכרע, ולכן הם פונים לחו"ל, כדי לנצח את ההכרעה הדמוקרטית של הציבור בארץ.
זה מנוגד לכללי המשחק הדמוקרטי, ולכן "אסור להשמיעה'.
יש פה חיזוק להאשמות נגד ש"ש ולא מענה נגד.

הלאה: ההשוואות לאפרטהייד-
התשובה: אז מה? כולם משווים לאפרטהייד.
ומי זה כולם? כמה פוליטיקאים ישראלים, איש וסיבותיו עימו.
נו, אז אם 3 ישראלים אחרים אמרו את זה- סימן שזה נכון, ומוצדק, וישראל היא באמת מדינת אפרטהייד?
אין פה תשובה ממשית לנקודה המאוד בעייתית הזאת.
1. ישראל איננה מדינת אפרטהייד.
2. יש הבדל כשישראלי אומר זאת בשיח פנימי שבו כולם מכירים את המציאות, לעומת האשמות בחו"ל, באוזני אנשים שאין להם מושג ירוק מה הולך פה באמת.
3. בנוסף לכך שההשוואה לדרום אפריקה לא נכונה, יש לזכור שהנלחמים בשיטת האפרטהייד בד"א לא עשו זאת בשעה שמדינה זו נלחמה על חייה נגד סביבה עויינת.
כלומר, גם אילו היינו מדינת אפרטהייד, שואנחנו לא, לא נלחמים נגד המדינה שלך כשהיא מתגוננת על נפשה.
יש עוד הרבה מה לומר בעניין זה, אך זה מספיק לעכשיו.

ואז באה פסקת סיכום מהירה, ולא נכונה -הבעייה אינה שליאל אמר להם לא לפחד מאף אחד- הבעייה, וההאשמה העיקרית היא שליאל מעודד את ש"ש לארגן חרמות בעולם נגד מדינת ישראל. לכך היא כלל לא מתייחסת.

וזהו סוף המענה ה"יפה"- לגלוג, תשובות חפוזות לשתי נקודות, והתעלמות מהעיקר. לטעמי זה לא משהו שראוי במיוחד ללינקוק. אבל אולי לא היה לך משהו אחר.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671909
"הרי על כך בדיוק הטענה נגדם- שהם חשים לעמדה שלהם אין סיכוי בארץ כי הקרב הוכרע, ולכן הם פונים לחו"ל, כדי לנצח את ההכרעה הדמוקרטית של הציבור בארץ.
זה מנוגד לכללי המשחק הדמוקרטי, ולכן "אסור להשמיעה'.
יש פה חיזוק להאשמות נגד ש"ש ולא מענה נגד."

קשה מאוד לקרוא למצב של שליטה על מליוני נתינים "דמוקרטי". המצב הזה הוא בעייה של כל העולם ולא רק של ישראל והפלסטינים ואם תרצה או לא תרצה, העולם יתעסק בה וינקוט בצעדים מחמירים יותר ויותר כלפי ישראל. הפעילות של שוברים שתיקה, גם בחו"ל ובזירות פוליטיות כמו האו"ם היא לגיטימית לא פחות ממי שפועל באותן זירות למען חיזוק מדיניות הכיבוש הישראלי ובוודאי שגם מוצדקת יותר.

"1. ישראל איננה מדינת אפרטהייד.
2. יש הבדל כשישראלי אומר זאת בשיח פנימי שבו כולם מכירים את המציאות, לעומת האשמות בחו"ל, באוזני אנשים שאין להם מושג ירוק מה הולך פה באמת.
3. בנוסף לכך שההשוואה לדרום אפריקה לא נכונה, יש לזכור שהנלחמים בשיטת האפרטהייד בד"א לא עשו זאת בשעה שמדינה זו נלחמה על חייה נגד סביבה עויינת.
כלומר, גם אילו היינו מדינת אפרטהייד, שואנחנו לא, לא נלחמים נגד המדינה שלך כשהיא מתגוננת על נפשה."

1. שליטה על מליוני נתינים חסרי זכויות, גזילת אדמותיהם ומתן זכות לבנ העם הנבחר על אותן אדמות הן בהחלט אפרטהייד.
2. תתפלא אבל דווקא אנשים מחו"ל המתענינים במצב בישראל מכירים טוב יותר את המציאות מהישראלים המעדיפים להתייחס רק לטרור הערבי להטמין את ראשם בחול בכל מה שקשור למדיניות הישראלית.
3. ישראל כיום לא נלחנת על חייה וחלק ניכר מבעיותיה הבטחוניות נובע מאותו כיבוש שרבים מדי מכחישים את עצם קיומו ("מכחישי כיבוש"). ד"א, גם בדר"אפ בתקופת האפרטהייד היה טרור ששימש טיעון למצדיקי המשך השיטה.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671910
מצחיק שמכחיש הכיבוש הגדול ביותר טוען נגד אחרים שהם ''מכחישי כיבוש''.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671914
הכיבוש הגדול ביותר? מעולם לא הכחשתי את כיבושיהם של אלכסנדר מוקדון וג'ינג'יס חאן.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671918
קיבלתי את ההמלצה שלך,ואני ממליץ לך ממליץ לך אותו דבר.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671936
אז לסיכום דעתך: ישראל מדינת אפרטהייד, וצריך לעודד חרמות נגד ישראל כמו שעשו לדרום אפריקה. ולכן מה ששוברים שתיקה עושים הוא אחלה בחלה.
בסדר. אז אם כך, למה שוברים שתיקה מעמידים פנים שמה שמדאיג אותם זה התנהגות חיילי צה"ל?
שיגידו: אנחנו נגד הכיבוש, ואנחנו פועלים בעולם להחרים את ישראל בגלל הכיבוש. למה להסתיר את זה? למה להתייעץ עם ליאל מה להגיד בפומבי, תוך כדי הסתרת האמת?
ודרך אגב: מעניין ששוברים שתיקה לא רצו להסביר למה הם שלמו לעזרא "קודם זובור אחר-כך גזנגה" נאווי 1400 ש"ח, ולמה זה היה במזומן.
כי "אנחנו לא עונים לשטאזי"‏1 זה לא הסבר.
1 איזה מדינה גאונית ישראל, אנחנו גם אפרטהייד, גם נאצים, וגם שטאזי! וואלה.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 672018
1 אל תשכח את איראן ומקארתי.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 672790
ומעוללות השבוע: ויימאר!
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671911
זה בדיוק המשותף לשוברים שתיקה ולמי שחשוד בשריפת משפחת דוובשה.
שניהם אנטי ציונים שיודעים שהם מיעוט זעיר ושאין להם סיכוי לשכנע את הרוב בצדקת דרכם, אז הם משתמשים בשיטות אנטי דמוקרטיות כדי לאלץ את הממשלה לקבל את דרכם, בין אם מדובר בחידוש המלוכה כבימי התנ''ך או בחידוש הכיבוש הערבי כבימי הביניים.
ההבדל היחיד הוא שהמציתים מקבלים גינוי נרחב מכל מחנה הימין, בעוד שוברים שתיקה מקבלים גיבוי ממחנה השמאל.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671912
תגובה מרושעת וחולנית מזו לא קשה יהיה למצוא.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671913
כמדומני שהשתרבב לך ''לא'' מיותר.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671916
סבלנות
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671931
שים לב שרב"י דיבר על העתיד: לא קשה יהיה למצוא, כי המצב כאן רק מסלים.

הצעתי קודם שמה שקורה כאן הוא ניסוי חברתי, אבל יש לי גם תאוריה חלופית: הכל באשמת ההתחממות הגלובלית. האתר הזה קם כנישה אקולוגית קרירה, המתאימה לאייל הקורא שכידוע הוא תושב האזורים הצפוניים של כדה"א. לכן יכלו לשגשג כאן מינים חובבי קור כמו הדב הקננגי, סליחה, הקנדי שתחום תפוצתו הטבעי הוא בסביבות מונטריאול. חלפו עברו 16 שנה, העולם התחמם ואתו גם הנישה הזו, וכך הגיעו הנה מינים שתחום תפוצתם הטבעי הוא באזורים משווניים כמו ליבריה או סרי-לנקה. כמובן, ההתחממות שמביאה את המינים החדשים גם הופכת את האתר לפחות נוח עבור היצורים חובבי הקור כמו האיילים הקוראים המקוריים. הדב הקנדי הבין זאת כבר מזמן והחליט להקים לעצמו נישה אקולוגית מבוקרת-אקלים שבה הוא יוכל לכוון את התרמוסטט לפי טעמו (ואף קרא לה בשם "לא שומעים" - ללמדך כמה גדול כושרו הנבואי). הבעיה היא שסביבה כזו היא כבר הסתגרות בכלוב בגן-חיות.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671932
המצב רק ילך ויסלים כל עוד לא יקרה אחד מהשניים: (א) מגיבים קבועים יפסיקו להתייחס באופן גורף לכל הודעה של הטוקבקיסטים‏1 (ב) המערכת תתחיל למחוק הודעות של טוקבקיסטים. מנסיוני הדל ברשת א' לעולם לא קורה, וב' הוא לא דבר רצוי באייל, כך שהמצב לא ישתפר.

יש כמובן סיכוי מסויים שהטוקבקיסטים ישתעממו וילכו, אבל ביננו, הם מחזיקים כאן את רוב הדיונים בכל מקרה. אחרי שהם ילכו כמעט ולא יהיו כאן דיונים.

1 אחרי הפתיל שלי עם אישקש, אני לא באמת בעמדה להטיף מוסר לא לטוקבקיסטים ולא למי שמתעקש לדבר איתם, אבל חשבתי שכדאי לציין את המובן מאליו.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671963
שים לב שרק הדיונים הפוליטיים מתדרדים בצורה כזאת. לכן יש את אפשרות (ג) המערכת תפסיק לפרסם דיונים על נושאים פוליטיים ''חמים''.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671966
יש בזה משהו. אולי שווה לנסות.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671987
אני לא רוצה להדגים את זה, אבל ההשערה שלי היא שכל דיון יכול להפוך די בקלות לדיון על עניני עיר המדינה.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 672021
גם דיון על הגיית שמו של דיוויד בואי והאם זה דיפתונג או טריפתונג? לא בטוח.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 672022
התחלה של הדגמה: אצל הגרמנים, לדוגמה, אין טטרפטונגים (או שיש).
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 672023
ברור שאפשר לגרור לשם אם מתאמצים מאד. כשהייתי בצמ''פ שכחתי משמנת במסלול צידוד של הטנק, קיבלתי עונש לכתוב חיבור על הקשר בין משמנת במסלול צידוד לבין גידול תפוזים בארצות הסהר הפורה, וכתבתי אותו. אבל השאלה היא האם הדיון עלול להתגלגל לכיוון כזה מעצמו או לא.
שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית 671953
נראה לי שמי שהתחמם ומאיים שייך למחנה הקריר והנאור.
לגבי עתיד המחנה, ZOO אפשרות לא סבירה כי המחנה תלוי בג'ונגל הימני שמסביבו ויגווע ללא שלילה.
מה שאני מציע לקרירים שמעוניינים בהמשך קיום השמורה הוא להסיר את הקרניים הפלסטיות, להפסיק לנפוח כמו כבשים ניו-זילנדיות ולהתרכז בטיעונים ולא בדוברים.

תצטרכו ללמוד לספוג את הריקושטים שחוזרים מהשלילה בעוונה ואצילות כיאה לאיילים שטרפו אבותינו. זה לא נוח אבל אין תיבה אחרת.
  שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית • מאיה
  שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית • נמר טמילי
  שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית • אישקש
  שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית • נמר טמילי
  שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית • אישקש
  שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית • אישקש
  שוברים שתיקה ואלון ליאל- תמליל של הקלטה חשאית • שוקי שמאל
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • שמחובה
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • ארז לנדוור
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • שמחובה
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • העוזר האלמוני
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • שמחובה
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • אריק
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • שמחובה
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • ארז לנדוור
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • הפונז
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • ארז לנדוור
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • מאור ציון
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • האייל האלמוני
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • נמר טמילי
  באמת? • האייל האלמוני
  באמת? • מאור ציון
  באמת? • האייל האלמוני
  באמת? • נמר טמילי
  באמת? • האייל האלמוני
  באמת? • נמר טמילי
  באמת? • מלאכי
  באמת? • נמר טמילי
  באמת? • האייל האלמוני
  באמת? • מאור ציון
  באמת? • האייל האלמוני
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • אביר הקרנפים
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • האייל האלמוני
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • אביר הקרנפים
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • האייל האלמוני
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • אביר הקרנפים
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • האייל האלמוני
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • אביר הקרנפים
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • האייל האלמוני
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • אביר הקרנפים
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • נמר טמילי
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • העוזר האלמוני
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • מאור ציון
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • צפריר כהן
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • נמר טמילי
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • מאור ציון
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • האייל האלמוני
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • שמחובה
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • ארז לנדוור
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • שמחובה
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • ארז לנדוור
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • שמחובה
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • שמחובה
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • שמחובה
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • שמחובה
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • שמחובה
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • יוסי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • יוסי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • יוסי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • ירון
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • ארז לנדוור
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • ירון
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • ארז לנדוור
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר נמר שעל הקיר
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • ארז לנדוור
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר נמר שעל הקיר
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • ארז לנדוור
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר נמר שעל הקיר
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • ארז לנדוור
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אב טיפוס בנפילה חתולית
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אב טיפוס בנפילה חתולית
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אב טיפוס בנפילה חתולית
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אב טיפוס בנפילה חתולית
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • תשע נשמות
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • תשע נשמות
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • תשע נשמות
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר מהאגדות
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר מהאגדות
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • הפונז
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • דורון הגלילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • אביר הקרנפים
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • מאיה
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • אביר הקרנפים
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • מאיה
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • מאיה
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • מאיה
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • מאיה
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • ארז לנדוור
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • מאיה
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • מאיה
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • יוסי
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • מאיה
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • ירון
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • ירון
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • ירון
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • ירון
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • איציק ש.
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • מאיה
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • איציק ש.
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • דורון הגלילי
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • הפונז
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • צפריר כהן
  ואחר כך מתפלאים למה ''שוב האנטישמים האלה'' וגו' • דורון הגלילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • האייל האלמוני
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • יוסי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אריק
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • נמר מהאגדות
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • נמר טמילי
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • איציק ש.
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • נמר טמילי
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • ארז לנדוור
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • נמר טמילי
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • איציק ש.
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • איציק ש.
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • נמר טמילי
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • אביר הקרנפים
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • נמר טמילי
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • אביר הקרנפים
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • נמר טמילי
  דני חוזר אל הסיפור האמיתי • אביר הקרנפים
  יומן מלחמת התודעה. אפריל 19, 2016 • נמר טמילי
  יומן מלחמת התודעה. אפריל 19, 2016 • צפריר כהן
  יומן מלחמת התודעה. אפריל 19, 2016 • נמר טמילי
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • איציק ש.
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • אב טיפוס בנפילה חתולית
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • האייל האלמוני
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • אב טיפוס בנפילה חתולית
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • צפריר כהן
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • אב טיפוס בנפילה חתולית
  טול קיסם • שוקי שמאל
  טול קיסם • אב טיפוס בנפילה חתולית
  בטרם פורענות • מאיה
  בטרם פורענות • הפונז
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • צפריר כהן
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • דורון הגלילי
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • האייל האלמוני
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • נמר סגלגל
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • משופם על ארבע ופנסי ערפל
  בטרם פורענות • איציק ש.
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • האייל הפלמוני
  בטרם פורענות • נמר פיננסי
  בטרם פורענות • האייל הפלמוני
  בטרם פורענות • נמר פיננסי
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • האייל הפלמוני
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • דורון הגלילי
  בטרם פורענות • שוקי שמאל
  בטרם פורענות • איציק ש.
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • נמר טמילי
  בטרם פורענות • ירון
  בטרם פורענות • האייל האלמוני
  בטרם פורענות • ירדן ניר-בוכבינדר
  בטרם פורענות • האייל האלמוני
  בטרם פורענות • צפריר כהן
  בטרם פורענות • האייל האלמוני
  בטרם פורענות • האייל האלמוני
  בטרם פורענות • איציק ש.
  בטרם פורענות • ירון
  בטרם פורענות • יוסי
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • צפריר כהן
  בטרם פורענות • האייל האלמוני
  צעירים חסרי בושה • אב טיפוס בנפילה חתולית
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • אב טיפוס בנפילה חתולית
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • אב טיפוס בנפילה חתולית
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • אב טיפוס בנפילה חתולית
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אב טיפוס בנפילה חתולית
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אב טיפוס בנפילה חתולית
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אב טיפוס בנפילה חתולית
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • יוסי
  טול קורה • האייל שזוכר
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • יובל נוב
  אופס • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • האייל שזוכר
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • יוסי
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • יוסי
  ??? ??? • ???? ???? ???????
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • דב אנשלוביץ
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • אב טיפוס בנפילה חתולית
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • אב טיפוס בנפילה חתולית
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • יוסי
  טול קורה • עומר
  טול קורה • יוסי
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • תשע נשמות
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • תשע נשמות
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • אנטילופה
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • תשע נשמות
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • תשע נשמות
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • תשע נשמות
  טול קורה • דורון הגלילי
  טול קורה • תשע נשמות
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • תשע נשמות
  טול קורה • עומר
  טול קורה • שוטה הכפר הגלובלי
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • תשע נשמות
  טול קורה • עומר
  טול קורה • תשע נשמות
  טול קורה • עומר
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • עומר
  טול קורה • האייל האלמוני
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • _
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • _
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • _
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • גנב קטן ופחדן
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • גנב קטן ופחדן
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • x,o
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • x,o
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • x,o
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • x,o
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • x,o
  טול קורה • אריק
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אריק
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אריק
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אריק
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אריק
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אריק
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • ירון
  טול קורה • אריק
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • אריק
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • איציק ש.
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אריק
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • נמר שחור
  טול קורה • אריק
  טול קורה • נמר שחור
  טול קורה • אריק
  טול קורה • נמר שחור
  טול קורה • אריק
  טול קורה • נמר שחור
  טול קורה • אריק
  טול קורה • אריק
  טול קורה • נמר של שבת
  טול קורה • אריק
  טול קורה • נמר של שבת
  טול קורה • אריק
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • אריק
  טול קורה • נמר של שבת
  טול קורה • נמר של שבת
  טול קורה • אריק
  טול קורה • נמר של שבת
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • אריק
  טול קורה • ירון
  טול קורה • אריק
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר סגלגל
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר סגלגל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר סגלגל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר סגלגל
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר נמר שעל הקיר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר נמר שעל הקיר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר שבטוח אולי לא מבינים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר שבטוח אולי לא מבינים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר שבטוח אולי לא מבינים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר בעסקית כולל כוס יין
  טול קורה • אמ
  טול קורה • נמר משקיע
  טול קורה • אמ
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • איציק ש.
  טול קורה • הנמר האורגינלי האסלי
  טול קורה • איציק ש.
  טול קורה • נמר מכייל מצפונים
  טול קורה • איציק ש.
  טול קורה • נמר בגרבי משי
  טול קורה • קוזמו
  טול קורה • נמר בגרבי משי
  טול קורה • איציק ש.
  טול קורה • _
  מטול קורה • צללית נמר שעל הקיר
  מטול קורה • _
  מטול קורה • צללית נמר שעל הקיר
  טול קורה • צללית נמר שעל הקיר
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • נמר שבטוח אולי לא מבינים
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • אביר הקרנפים
  רקע • האייל האלמוני
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • הפונז
  טול קורה • נמר נמר שעל הקיר
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • הנמר פיטוסי
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ידידיה
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • נמר סגלגל
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • אח של אייל
  הכנסת לעצמך וישנה עצמי • נטול חובות
  טול קורה • נמר סגלגל
  טול קורה • נטול חובות
  טול קורה • נמר סגלגל
  טול קורה • נטול חובות
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • נמר סגלגל
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • נמר של נייר זכוכית
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • דב אנשלוביץ
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • נמר פיננסי
  טול קורה • דב אנשלוביץ
  טול קורה • דב אנשלוביץ
  טול קורה • דב אנשלוביץ
  טול קורה • נמר פיננסי
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • נמר פיננסי
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • שוקי שמאל
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אריק
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • צפריר כהן
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • צפריר כהן
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אריק
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אריק
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אריק
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אריק
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אריק
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אריק
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • שוקי שמאל
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אריק
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • שוקי שמאל
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אביר הקרנפים
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • צפריר כהן
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אביר הקרנפים
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • שוקי שמאל
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אביר הקרנפים
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • צפריר כהן
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • צפריר כהן
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אביר הקרנפים
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • צפריר כהן
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אביר הקרנפים
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • צפריר כהן
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אביר הקרנפים
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • נמר פיננסי
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אביר הקרנפים
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • שוקי שמאל
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אביר הקרנפים
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • x,o
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • שוקי שמאל
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אביר הקרנפים
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • שוקי שמאל
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אנטילופה
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • שוקי שמאל
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • דב אנשלוביץ
  ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש • אמ
  הפז״ם דופק • צפריר כהן
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • האייל הפלמוני
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • צפריר כהן
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • אביר הקרנפים
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • האייל המקשר
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • אח של אייל
  טול קורה • האייל המקשר (שהפסיק לקשר מזמן)
  טול קורה • שוקי שמאל
  טול קורה • איציק ש.
  בטרם פורענות • אב טיפוס בנפילה חתולית
  בטרם פורענות • האייל האלמוני
  בטרם פורענות • אב טיפוס בנפילה חתולית
  בטרם פורענות • האייל האלמוני
  בטרם פורענות • אב טיפוס בנפילה חתולית
  בטרם פורענות • האייל האלמוני
  בטרם פורענות • אב טיפוס בנפילה חתולית
  בטרם פורענות • האייל האלמוני
  בטרם פורענות • אב טיפוס בנפילה חתולית
  בטרם פורענות • ארז לנדוור
  בטרם פורענות • נמר טמילי
  בטרם פורענות • ארז לנדוור
  ערכומני • נמר טמילי
  ערכומני • ארז לנדוור
  בטרם פורענות • דב אנשלוביץ
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • דב אנשלוביץ
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בטרם פורענות • דב אנשלוביץ
  בטרם פורענות • דב אנשלוביץ
  בטרם פורענות • הפונז
  בטרם פורענות • דב אנשלוביץ
  בטרם פורענות - תיקון • דב אנשלוביץ
  בטרם פורענות • נמר סגלגל
  בטרם פורענות • הפונז
  בטרם פורענות • נמר סגלגל
  בטרם פורענות • הפונז
  בטרם פורענות • נמר סגלגל
  בטרם פורענות • הפונז
  בטרם פורענות • נמר סגלגל
  בטרם פורענות • הפונז
  בטרם פורענות • נמר של נייר זכוכית
  בטרם פורענות • הפונז
  ההיטב חרה לך • שוקי שמאל
  ההיטב חרה לך • אביר הקרנפים
  שה האלוהים • שוקי שמאל
  שה האלוהים • אביר הקרנפים
  שה האלוהים • שולה מהפריפריה
  בטרם פורענות • נמר של שבת
  בטרם פורענות • ירדן ניר-בוכבינדר
  בטרם פורענות • נמר רטוב
  בטרם פורענות • ירדן ניר-בוכבינדר
  בטרם פורענות • אביר הקרנפים
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • אב טיפוס בנפילה חתולית
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • אביר הקרנפים
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • איציק ש.
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • אביר הקרנפים
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • ארז לנדוור
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • ארז לנדוור
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • ארז לנדוור
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • ארז לנדוור
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • צפריר כהן
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • אביר הקרנפים
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • איציק ש.
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • צפריר כהן
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • אב טיפוס בנפילה חתולית
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • צפריר כהן
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • אריק
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • צפריר כהן
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • צפריר כהן
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • ארז לנדוור
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • ארז לנדוור
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • דב אנשלוביץ
  בצלם בעוד מופע אנטישמי • ארז לנדוור
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • אב טיפוס בנפילה חתולית
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • ארז לנדוור
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • ארנב מצוי
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • ארנב מצוי
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • שוטה הכפר הגלובלי
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • ארז לנדוור
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • שוטה הכפר הגלובלי
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • קישקשתא
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • ארז לנדוור
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • האייל האלמוני
  הבנת הנקרא • הפונז
  הבנת הנקרא • האייל האלמוני
  הבנת הנקרא • הפונז
  הבנת הנקרא • האייל האלמוני
  הבנת הנקרא • הפונז
  הבנת הנקרא • האייל האלמוני
  הבנת הנקרא • הפונז
  הבנת הנקרא • האייל האלמוני
  הבנת הנקרא • הפונז
  הבנת הנקרא • האייל האלמוני
  הבנת הנקרא • ארנב מצוי
  הבנת הנקרא • האייל האלמוני
  הבנת הנקרא • ארנב מצוי
  הבנת האנטישמיות • נמר מהאגדות
  הבנת האנטישמיות • ארנב מצוי
  הבנת האנטישמיות • נמר טמילי
  הבנת האנטישמיות • צפריר כהן
  הבנת האנטישמיות • ארנב מצוי
  הבנת האנטישמיות • צפריר כהן
  הארץ בעוד מופע אנטישמי • אב טיפוס בנפילה חתולית
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • ארז לנדוור
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אב טיפוס בנפילה חתולית
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • צפריר כהן
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • אביר הקרנפים
  שוב האנטישמים הלאה מוכרים לנו לוקשים? • יקה פוץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • איציק ש.
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • צפריר כהן
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • שמחובה
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • יוסי
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • יוסי
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • צפריר כהן
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • צפריר כהן
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • תשע נשמות
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • תשע נשמות
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • הפונז
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • איציק ש.
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • הפונז
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • צפריר כהן
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • נמר נמר שעל הקיר
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • נמר נמר שעל הקיר
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • תשע נשמות
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • צפריר כהן
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • צפריר כהן
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • צפריר כהן
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • הפונז
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • תשע נשמות
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • צפריר כהן
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • צפריר כהן
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • האייל האלמוני
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • תשע נשמות
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • האייל האלמוני
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • אביר הקרנפים
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • האייל האלמוני
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • אביר הקרנפים
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • האייל האלמוני
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • אביר הקרנפים
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • האייל האלמוני
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • אביר הקרנפים
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • האייל האלמוני
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • אביר הקרנפים
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • האייל האלמוני
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • אביר הקרנפים
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • תשע נשמות
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • האייל האלמוני
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • תשע נשמות
  האמנם יש צורך לומר את המובן מאליו? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אב טיפוס בנפילה חתולית
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • איציק ש.
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • איציק ש.
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • איציק ש.
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • איציק ש.
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • צפריר כהן
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אריק
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אריק
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • האייל האלמוני
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • דב אנשלוביץ
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • נמר נמר שעל הקיר
  היה הייתה אסלת חרסינה, אבל גם היא איננה עוד. • אביר הקרנפים
  היה הייתה אסלת חרסינה, אבל גם היא איננה עוד. • נמר נמר שעל הקיר
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אב טיפוס בנפילה חתולית
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • אב טיפוס בנפילה חתולית
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  שוברים שתיקה - סוכני אוייב? • ארז לנדוור
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • אביר הקרנפים
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • ארז לנדוור
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • נמר טמילי
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • ארז לנדוור
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • נמר טמילי
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • ארז לנדוור
  חבריו לשרות של אבנר גבריהו מספרים את האמת שלהם • נמר טמילי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים