ובנושא אחר 673577
פשוט לא יתואר כמה מושחת וחולני השמאל הישראלי.
ובנושא אחר 673579
בסדר, אז גילה מתפעלת מהתנאים שלהם זכו האמנים בממלכת העריצות הסובייטית. חוסר רגישות מוחלט מצידה.
אבל בנקודה הזאת, של אמנות, תזכור שבברית המועצות כרטיסים לתיאטרון בלט ואופרה היו ממש זולים, ובהישג יד של כל אדם. מה שלא קורה במערב הנאור.
ובנושא אחר 673580
אפשר לצמצם את העניין בחוסר רגישות או לזהות את האסטרטגיה שבה רוסיה גייסה והפעילה סוכני רעיונות גם ללא ידיעתם.
במשך עשרות שנים רוסיה סיפקה לימודים, ''משלחות'' ותארי כבוד בתחומים שבהם קל להעניק אותו ובתמורה קיבלה אידיוטים שימושיים שמהללים את שמה ברחבי העולם. זה פשוט שוחד בצורה של השכלה, כבוד ופרסום.

ברוסיה ובמדינות הגוש מי שהתקדם עשה זאת הודות לשחיתות ותכונות מועילות אחרות. כך טיפוסים ''נאמנים'' חסרי השכלה וידע חיו ברמת חיים גבוהה וניהלו מפעלים וכורים, פיקדו על תזמורות, תחנות רכבת ומוסדות חינוך. האנשים דורגו לפי רמת קשריהם ומעמדם במפלגה. אותם ''מוצלחים'' זכו לכבוד והטבות נוספות גם מהשכבה הנמוכה בפרולוטריון בהיותם אלה שקימבנו למשפחה והחברים ג'ובים, זכויות והטבות. מי שחי שם ידע והכיר את השיטה והצביעות. כלפי חוץ שלוש שכבות קצפת ובפנים פטיש דיקטטורי שריסק את כל מי שהיווה סיכון לשיטה. האבסורד הוא שמי שסבל הכי הרבה היו אמנים, אנשי רוח, סקרנים, אוהבי חופש וכל מי שהעז להתבטא אחרת. האסטרטגיה במבחן התוצאה, גאונית. את הנזקים המנטליים של אותה נאורות מזהים ביוצאי רוסיה ההיא בקלות.
ובנושא אחר 673582
גם אתה חושב שגילה אלמגור מושחתת וחולנית?
ובנושא אחר 673592
התייחסתי לשיטה. גילה לא היחידה שהתרשמה מהנאורות המזוייפת של אמא רוסיה.
ובנושא אחר 673601
ואתה כמובן צודק.
אבל אני מתכוון לזה שבהעדר גינוי שלך (גם בתשובה לשאלה ישירה) נוצר הרושם שאתה מסכים עם אישקש.
ובנושא אחר 673604
עם מה יש לא להסכים פה?
ובנושא אחר 673609
תגובה 673582
ובנושא אחר 673615
אומר זאת כך תגובה 673587
עזוב את השם גילה אלמגור.האם זה לא חולני?
ג'יי סטריט קיבלה חצי מליון $ כדי לשווק את העסקה עם איראן 677530
גם התקשורת קיבלה דרך עמותת קש שמפעיל הממשל- מקור: AP.
הצהרת החזון של The Ploughshares Fund's:
ליצור עולם בטוח יותר ע"י תמיכה ביוזמות שנועדו לצמצם את מאגרי הנשק האטומי.
_________________
ממליץ לעיין בהצהרות החזון של ארגוני הקרן לישראל החדשה ולנסות לזהות את הקופירייטר והפער בין המעשים להצהרה.
כל בר דעת יזהה את התבנית. הנמרים רואים בפרקטיקה של עמותות השמאל וקולות שכיחים בתקשורת בישראל כביטוי למימון וקידום אינטרסים זרים.
מדובר במעשי בגידה, שוחד, שטיפת מוח ופעילות אנטי-דמוקרטית מסוכנת לעתיד המדינה. דבר החוק פחות רלוונטי כשהסכומים מארה"ב זורמים תקופה ארוכה גם לבתי המשפט.
בהריסת השמאל ננוחם.
ובנושא אחר 673586
במקרה שלפנינו, לא מדובר בסוכנת חשאית מטעם ברית המועצות או בצאצאיה הרוחניים במערב. מדובר בסה''כ באישה לא חכמה, שטועה כמו רבים אחרים לחשוב שכישרון אמנותי קשור אוטומטית לאינטלקט גבוה. לא כל דבר קשור למזימות, תן קרדיט לטיפשות המצויה.
ובנושא אחר 673591
הקרדיט המדוייק הוא אידיוטים שימושיים.
לא רק אלמגור, גם מילגות ל(עשרות?) אלפי סטודנטים כולל אנשים יקרים לליבי ממשפחתי שזכו לביקור נאור ומרחיב אופקים ברוסיה עם נציגי המפלגה. צריך לזכור שהמלגות ונופת צופים התרבותית התרחשה בשנים שטיסות לחו"ל היו שמורות לאנשי עסקים והמעמד העליון ומלגה לתואר כולל שווה הון קטן. שוב, שיטה לגיוס תומכים ולחמוק מהאשמות שוחד. מדוע הפרטיזנים היו הראשונים לקבל אותות ג'ובים ומעמד כבוד מהנאורות ברוסיה?
האופי המרדני היוזמה והאומץ שהפגינו היו עלולים לסכן את השלטון ולכן הבריגו אותם עמוק בשמנת.
ובנושא אחר 673584
מתפעלת מזה שבמקום בו יש שיוויון כביכול, דווקא האמנים שווים יותר?
ובנושא אחר 673585
נו כן, אי אפשר להאשים את הגברת באינטילגנציה יתרה (ולא רק על סמך הוידאו האומלל הזה). אבל להגיד שהיא ''שתולה'' של כוח זר עויין, זה מוגזם.
ובנושא אחר 673588
היא לא שתולה. לנין קרא לכמוה ''אידיוטים שימושיים''.
ובנושא אחר 673587
לא לא,זאת רק חצי מהבעיה,היא מתלהבת מתנאים לה "זוכים" האומנים ע"ח האיש העובד (כי כדברי ההומנית הגדולה "כולם שווים ויש שווים יותר")
החוצפה הבלתי ניתנת לתיאור של אדם לקחת כסף מהחברה כי "מגיע לו" זה אחד,לחשוב שמגיע "לך" יותר ע"ח אנשים עובדים ויצרניים זה שתיים.
להתלהב מאחד המשטרים הרצחנים (אם לא ה-) בהסטוריה כי האומנים הם מיוחסים ויש להם דירות נופש זאת גסות וברבריות פרימיטיבית ממדרגה ראשונה זה שלוש.
למען האמת הייתי עדין,מה שכתבתי נכון ל"אומנים"-סופרים,ציירים,פסלים,כותבים,אנשים יוצרים,במה שחקן תורם לחברה?
למרות שכתבה איזה ספר או שניים ,היא עדיין בעיקר קוף מרקד שבלי בושה מנסה לסחוט כספים מהקהילה שלו בחסות המדינה.
ובנושא אחר 673593
הכל מתחיל ונגמר בערפל הססמאות. כשבוועדות המתקצבות ישבו אנשים ישרים, הפרוטוקולים יוצגו בשקיפות ציבורית ויפעלו לפי קריטריונים אפשר יהיה לחלק כסף ציבורי לאומנות בלב שלם. כל עוד מדובר בציבור שניתק את עצמו מוסרית מהעם שמממן את קיומו ויצירתו ולא מחוייב לכללי אתיקה בסיסיים מדובר בגניבה בחסות החוק.
ובנושא אחר 673596
אז היום המטרות של תקציבי התרבות לא מקובלים עליך ומחר (אולי בעזרת מירי רגב) הם לא ימצאו בעיני מישהו אחר. צריך פשוט להפסיק את האבסורד הזה של סבסוד התרבות‏1, ויפה שעה אחת קודם.
אם אמן לא מצליח להתפרנס מאמנותו אז כנראה שהחיים רומזים לו שצריך לחפש אלטרנטיבות, בדיוק כמו כל בעל מקצוע אחר.

הצד השני של המטבע הוא שהקטנת המיסוי תאפשר לנישומים להקדיש יותר כסף לתרבות. אבל ההחלטה על ה"כמה ואיך" צריכה להיות שלהם ושלהם בלבד.

____

1. "סבסוד התרבות" זה בעצם שם מכובס ל"אנחנו ניקח ממך את כספי עמלך באיומי כלא (או בניקוי במקור, לשכירים) ונחליט עבורך מי מהיוצרים ראוי לכסף שלך על סמך תפיסת העולם האישית שלנו. מה? לשאול אותך לדעתך? פחחח".
ובנושא אחר 673600
איימן טו דאט!
ובנושא אחר 673617
גם אני הקטן‏1 מצטרף בזאת.

________________

1 פחחח!
ובנושא אחר 673628
לאור הלחץ החברתי אני חייב להבהיר שעמדתי הבסיסית כלפי אומנותו תורתו דומה לשלכם בהסתייגות קלה. זכותו העקרונית של הציבור להחליט אם יממן ולפי איזה קריטריונים את התרבות שלו ואפשר להגביה את הרף (כפי שהצעתי בעבר) ולקבוע את זהות המגישים והפרשנים. אם הציבור מממן -זכותו לקבל החלטות בנושאים שאינם חשובים כמו ביטחון, חינוך, כלכלה ובריאות.
נניח שנאסוף מהחברים לכבוד מסיבת רווקים של שטיינצהאוזר 150 אירו.
האין לנו זכות לבחור את החשפנית, המרצה האורח, הבירה והנקניקיות במסיבה שנפיק במיטב כספינו בספריית האוניברזיטה?
ובנושא אחר 673635
ובנושא אחר 673636
קצת מורבידי מצדך לארגן מסיבת רווקים לשטיינהאוזר
ובנושא אחר 673638
קצת אכזרי,בדיוק שניה לפני שהוא עולה לבתולות..
ובנושא אחר 673637
אני חושב שהמדינה לא צריכה להתעסק בזה,אבל אם כבר היא כן שתחלק וואצ'רים לתושבים והם ילכו להצגות ע''פ רצונם.
בשום תסריט (אה,אה) לא לממן ישירות.
ובנושא אחר 673641
היר היר
ובנושא אחר 673653
אני אמכור את הוואוצ'ר שלי למרבה במחיר.
ובנושא אחר 673660
אני חושב שתקבל את הוואוצ'ר הדו-שנתי שלך להצגה אתה תנצל את ההזדמנות להצגה חינם עם הגברת.
לא בגלל שעלות ההצגה גבוהה כרגע שאתה לא יכול לעמוד בה,פשוט כי כבר יש כרטיס-לא תלך?
ובנושא אחר 673662
לא יודע. תלוי כמה אפשר לקבל על וואוצ'ר בשוק החופשי. אגב, אני צריך להגיד מראש לחברה הממשלתית לוואוצ'רים‏1 לאיזו הצגה אני רוצה ללכת?

1 שהמנכ"ל שלה הוא במקרה קבלן קולות של שר התרבות, וחברת השליחויות שזכתה במכרז למסירת הוואוצ'רים היא במקרה בבעלות של בן אחותו של אותו קבלן.
ובנושא אחר 673672
לא,קבל סטרט אפ-זה לא חייב להיות וואוצ'ר פיזי,מעביר את רשיון הנהיגה או הת''ז בבנקוחור ונכנס אחר כבוד להצגה.
ובנושא אחר 673643
""סבסוד התרבות" זה בעצם שם מכובס ל"אנחנו ניקח ממך את כספי עמלך באיומי כלא (או בניקוי במקור, לשכירים) ונחליט עבורך מי מהיוצרים ראוי לכסף שלך על סמך תפיסת העולם האישית שלנו. מה? לשאול אותך לדעתך? פחחח""

זה נכון באותה מידה‏1 לכל תקציב ממשלתי אחר, רק תחליף את "סבסוד התרבות" בצבא, משטרה, משרד חוץ, בתי חולים, בתי כלא, כבישים, חינוך ו"יוצרים" בגנרלים, שוטרים, דיפלומטים, רופאים, סדיסטים, קבלנים או מורים בהתאמה.

מלבד לזה כן שואלים אותך, כל ארבע שנים (או פחות) יש תהליך שנקרא "בחירות" בו אתה יכול להשפיע על איך תחלק המדינה את הכסף אותו היא לוקחת ממך באיומי כלא (וכמה כסף היא תיקח ממך). אם ההחלטת נבחרי האזרחים על חלוקת התקציב או על גודלו לא מוצאת חן בעינך אתה מוזמן לא לבחור בהם בבחירות הבאות, אם הכרעת רוב העם לא מוצאת חן בעינך, אתה מוזמן לנסות להגר לסומליה, לבחריין או למינרווה. להבדיל מברה"מ, אף אחד לא ינסה למנוע ממך לא את זה ולא את זה.

1 שהיא, אגב, די קרובה לאפס.
ובנושא אחר 673646
אז הנה, העם בחר בממשלה, והממשלה מינתה שרת תרבות, ושרת התרבות רוצה להשפיע על איך תחלק המדינה את הכסף אותו היא ממך לוקחת באיומי כלא, אבל אז מתייצבות האליטות וצורחות במלוא גרון ''סתימת פיות, סתימת פיות''.
ובנושא אחר 673648
לא שאני מתלהב מהגרבוזים והאלמגוריות, אבל שחסרת התרבות במוצהר תחליט איך לחלק את כספי התמיכה באמנויות אני מתלהב עוד פחות.
ובנושא אחר 673652
אבל זה מה שכתב האלמוני - כל ארבע שנים (או פחות) יש תהליך שנקרא ''בחירות'' בו אתה יכול להשפיע על איך תחלק המדינה את הכסף אותו היא לוקחת ממך באיומי כלא.
''חברת התרבות במוצהר'' כפי שהגדרת אותה (אני לא מסכים להגדרה) היא זו שמונתה ע''י הממשלה שנבחרה בתהליך הזה. אם אתה פוסל אותה מלהחליט בנדון, אתה פוסל את הדמוקרטיה.
ובנושא אחר 673654
אני מסכים כעקרון, אבל האם היא יכולה להחליט לקחת את תקציב המשרד לכיסה הפרטי או לחלק למקורבים?‏1

1 התשובה היא כמובן שכן, ואם אוסרים עליה לעשות זאת במוצהר, זה יקרה מתחת לשולחן עם כל מיני מכרזים ומינויים ותוך גזירת קופון (על חשבוננו כמובן) של כל מיני מתווכים. לכן הפתרון הוא כמו שכתבתם, לקצץ את תקציב המדינה למינימום שבמינימום ובצורה הזו להטין את שיקול הדעת של מנהיגינו הדגולים. נראה שנתניהו האמין בשיטה הזו כשהיה שר אוצר בתחילת שנות האלפיים, אבל בשלב כלשהו הבין היכן מרוחה החמאה הקואליציונית והיום הוא מרחיב לעילא ולעילא.
ובנושא אחר 673658
אתה מבין שזה מה שקורה כרגע ומאז קום -בזיזת ההון הציבורי ע"י השבט הלבן ויורשיהם.
ובנושא אחר 673664
כן, זה בדיוק מה שכתבתי. חוץ מזה שאני מסתייג מההאשמה שלך את ''השבט הלבן''.
הפרוטוקולים של... 673667
יש מקומות בהם הדיוק ההיסטורי דורש לא לקצר, כך ששיכתבתי עבורך את המשפט בשלמותו:"בזיזת ההון הציבורי" שנאסף בזיעת אפיו של השבט הכהה ויובא ארצה ע"י המיליארדרים שעלו מארצות המגרב "ע"י השבט הלבן ויורשיהם"[כך].

אגב, מי הם יורשיו של השבט הלבן, אנשי השבט הוורוד?
הפרוטוקולים של... 673671
אין להם יורשים,הם מתמעטים מיום ליום,הם לא עושים ילדים,הם אגואיסטים קיצוניים ולכן השבט שלהם גוסס,חיים מקומבינה ופרוטקציות ע''ח הציבור ,מתנוונים כתוצאה של חתונה בין קרובים-הם יתאדו לאט לאט . בסוף הם יצאו מחיינו ונוכל לנצח את הערבים לשלוט בא.ישראל ולפתח כלכלה בלי טפילים.
הפרוטוקולים של... 673674
בהצלחה.
הפרוטוקולים של... 673675
תודה,אבל זאת משימה לכולנו.
ובנושא אחר 673696
אני חושב שיש בידך טעות עקרונית.
"אם אתה פוסל אותה מלהחליט בנדון, אתה פוסל את הדמוקרטיה."
לא, אני לא.
יש למדינה מנגנון ציבורי שממשיך לפעול תחת שרים שונים ממפלגות שונות. שרת התרבות היא גם שרת הספורט.
אני חושב שאל לה לשרת הספורט להחליט על דעת עצמה להפסיק לתקצב את הכדורגל או הג'ודו, ולהגביר את תקצוב השייט והכדורסל, למשל משום שהילדים שלה אוהבים דווקא את האחרונים ולא את הראשונים.
אבל תאמר- היא נבחרה וזכותה!
אני אומר- לא. היא נבחרה ואחריותה!
המדינה היא לא גן ילדים והשרים הם לא גננת. נבחרי העם אחראים לייצג את מי שבחרו בהם וגם את מי שלא בחרו בהם.
וודאי שיש לכל מפלגה אג'נדה והשר הממונה מושך לכוון האג'נדה שלו. כאשר שר החינוך חובש כיפה ובספרי הלימוד מופיעים יותר תכנים יהודיים זו לא הפתעה. אבל תכנית הליבה [ויקיפדיה] מחייבת את כל שרי החינוך, ואם נבחר שר חינוך חרדי היא מחייבת גם אותו. אבל אתה לא ממנה שר חינוך חרדי שיחנוק את תכנית הליבה ואתה גם לא ממנה לשר הספורט מישהו שמצהיר שהספורט מיותר, ולא נותן לו לייבש את תקציבי אגודות הספורט כי לדעתו האליטות של הספורטאים מצביעות למפלגה השניה.
אם אתה עושה זאת זו לא דמוקרטיה, זו סתם ברבריות.
מה שונה בזה שמינית לשרת התרבות מי שמתגאה בכך שלא קראה את צ'כוב ומחליטה לתקצב אמנים על פי השתייכותם הפוליטית?
ובנושא אחר 673703
אז למי כן יש זכות לעשות זאת?
או שמה שהחליטו הועדות של מפאי זה מה שיהיה לנצח?
ובנושא אחר 673704
כששרת הספורט רוצה לשנות את מערכת התקצוב של אגודות הספורט היא מקימה ועדה ציבורית‏1, ואז מתקינה תקנות. לא שולפת מהשרוול. למה בתרבות זה צריך להיות אחרת?

____________
1 ואז לא מממשת את ההמלצות שלה ומקימה עוד ועדה וחוזר חלילה. אבל היא היתה יכולה גם לקבל את המלצות הוועדה הראשונה.
ובנושא אחר 673733
הסוגיה מורכבת.
מצד אחד כל שר שנכנס למשרד מביא איתו את סולם הערכים שלו והאג'נדה שהוא רוצה לקדם.
מצד שני ישנו המערך הקיים של תקנות והסדרים שמבטא את סולם הערכים והאג'נדה של קודמיו בתפקיד, ושל הדרג המקצועי במשרד, שאמור להיות חסר פניות אך לא חסר ערכים.
וזו שאלה קשה עד כמה רשאי כל שר לשבור כדי לבנות מחדש לפי רצונו, ועד כמה עליו לכבד את הסדר הקיים.

היום בדה מרקר : שר הבריאות ליצמן קובר את עבודתה של ועדה מקצועית שמינתה קודמתו גרמן באוקטובר 2014, משום שהרכבה נקבע על פי אמות מידה שאינן תואמות את מדיניותו, או במלים פחות מכובסות- משום שמסקנותיה, הליברליות באופיין, אינן עולות בקנה אחד עם ערכיו. גרמן הגישה שאילתה בעניין וטוענת שועדות מקצועיות אינן צריכות תלויות בעמדות השר, ויש לפרסם את מסקנות הועדה ולדון בהן בכנסת.

אני חושב שהאיזון בין שני השיקולים- כיבוד הסדר הקיים מול השלטת הערכים של השר הממונה - הוא באחריות השר, ואילו הפקידות המקצועית שלו אמורה לשמש עוגן ומשקל נגד לשינויים מרחיקי לכת. אבל כאשר השר מגזים מי שצריך לקרוא לו לסדר זו הביקורת הציבורית. דא עקא שהליכוד וש"ס יצרו במשך עשרים וחמש שנה אווירה ציבורית שעוינת את מוסדות המדינה (זה התחיל מ"הוא זכאי" של תומכי דרעי) והאליטה. ואז כאשר מחליט שר חדש לקעקע מוסדות ציבוריים הביקורת הציבורית המתבקשת נבלעת בתמיכה ציבורית, שתומכת בקעקוע מסיבות פוליטיות. אני חושב שזו טעות לחשוב שהחלשת בתי המשפט (השר פרידמן) או התאטראות (השרה רגב) מבטאת מציאות פוליטית כלשהי. הן מבטאות לדעתי חוסר בגרות ושיקול דעת. סוג של "עולם ישן עדי היסוד נחרימה".
ובנושא אחר 673744
חמת הזעם הפונדמנטליסטית הלוהטת שבה יהדות התורה מקעקעת ומוחקת כל דבר שנעשה על ידי יש עתיד, כאילו אלה עברו וניגבו את קירות משכן הכנסת בשומן חזיר טמא, מעוררת חלחלה.
בעיקר זה מזכיר לי הרס שיטתי של מקדשים על ידי קיצוניים איסלמיים.
ובנושא אחר 673748
אולי. במקרה הזה יש לו סיבה טובה. ביהדות אסור לקצר חיים בשום תנאי, וועדות מקצועיות שמחליטות החלטות ליברליות בענינים כאלה עלולות לעמוד בסתירה רצינית להוראות הדת.
ובנושא אחר 673756
עד כמה שזכור לי זה לא היה הנושא העיקרי של וועדת גרמן, אם בכלל הוזכר שם.
ובנושא אחר 673759
לא מדובר על ועדת גרמן המפורסמת אלא על "הוועדה לבחינת סוגיית החולה הנוטה למות" שגרמן הקימה באוקטובר 2014
ובנושא אחר 673789
בכל מקרה כדאי לציין דבר שמן הסתם ידוע ואף מובן מאליו לרובכם, אבל אולי יש כאן קוראים צעירים שעדיין אינם מודעים לו: כאשר שר ממנה ועדה צבורית הוא ממנה יושב-ראש שרואה עין בעין אתו את מה שהוועדה אמורה להשיג, ודואג שליו"ר יהיה רוב בוועדה. במלים אחרות, מסקנות הוועדה ידועות פחות או יותר מראש והיא משמשת בעיקר כדרך "נקיה" לקבל את ההחלטה העקרונית הרצויה לשר ולקבוע את אופן היישום שלה.
ובנושא אחר 673790
נכון רק בחלק מהמקרים. במקרים אחרים השר ממנה ועדה מקצועית כי יש בעיה ואין לו מושג איך פותרים אותה, והוא רק דואג שהוועדה תגיש את המלצותיה אחרי תום הקדנציה שלו.
ובנושא אחר 673798
במקרה כזה אתה אומר שבעצם אין לו ענין לשנות משהו אלא רק לגלגל אחריות, אז בשביל מה צריך ועדה? אפשר לומר פשוט "היטלתי על מנכ"ל משרדי להקים צוות מקצועי שידון בנושא" וזהו.
ובנושא אחר 673799
לא יודע. אף פעם לא הייתי שר.
ובנושא אחר 673802
כן, גם חנן יובל אחרת לא היה שר. אבל אולי זה קשור יותר לשאלה של יובל נוב בדיון השני.
ובנושא אחר 673931
צריך להזהר כאן במיוחד.
תפקידה של הממשלה, של כל ממשלה, הוא להחליט איך לחלק את הכסף.
שאלת הבנתה של שר התרבות בענייני תרבות אינה דרישה מוקדמת יותר מהבנתו של שר הבריאות בענייני בריאות או של שר האוצר בענייני כלכלה.
נדמה לי שאומני ישראל מתמכרים יותר מדי לשיקולים גילדאיים ופחות מדי מוכנים לחשוב ולהתאמץ בתחום המאוד קשה של יצירת אמנות משובחת (עילית) הזוכה לאהבת/הערכת הקהל. הדבר אינו קל אבל אפשרי בהחלט. שקספיר ומולייר נאלצו בהחלט לעבור את מבחן הקהל לפני שהפכו לקאנון. יותר קל להסתמך על נדבת ידו הקלה של הממסד ואח"כ להתמרמר על בחירותיו התרבותיות. כבר המשורר היינה ידע ש"אם בכסף וכבוד חפצת, מוטב שתלמד להתכופף כנדרש".
ובנושא אחר 673935
תגובה 673696 והלאה.
ובנושא אחר 673657
ויש לך בעיה עם זה שה"אליטות" "צורחות"? אתה מעדיף לחיות במדינה בה חופש הדיבור לא קיים?
ובנושא אחר 673659
מה הם צורחות?!
הם צורחות שזה לא לגיטימי לשנות סדרי עדיפויות.שזה פשיסטי ונאצי ותקופות אפלות.
ובנושא אחר 673663
ואתה טוען שחופש הדיבור לא כולל את האפשרות להשתמש במושגים כמו "פשיסטי", "נאצי" או "תקופות אפלות"?
ובנושא אחר 673673
השרה מבצעת פעולה אולטרה דמוק',הבסיס של השלטון היצוגי->הכנופיה פותחת במסע נגד הלגיטימיות של ההחלטה הסופר דמוק' ומציגים אותה כהחלטה לא דמוק'- כלומר ,זה לא משנה מה האספסוף(=אנשים שלא חיים ע"ח אחרים) בחר,משנה מה קוף מרקד על במה חושב.

האלמוני טוען שהדרך הנכונה היא לשנות זאת ע"י בחירות,אבל המתנגדים ממילא מתנגדים לרעיון הזה של שינוי דרך בחירות.

נסכם,מי שדמוק'-דמוק',מי שבולשביק-בולשיביק ומי שחבר כנופיה מושחת וסחטן-הוא מהשבט הלבן.
ובנושא אחר 673689
נו, באמת, זאת המהות של חופש הדיבור, לאפשר גם למי שאתה לא מסכים איתו לדבר. השרה רוצה לשנות את סדרי העדיפויות (ולא לבטל את תקציב משרד התרבות), הם חושבים שהרצון שלה מוטעה, ולכן הם משתמשים בחופש הדיבור שלהם על מנת לנסות לשכנע את השרה לשנות את דעתה, ואת הציבור לבחור בממשלה אחרת. זה צריך להיות תהליך לגיטימי ומקובל על ידי כל מי שמקבל את מהות הדמוקרטיה.

כמו שראינו בתת דיון הזה, אתה לא מקבל את מהות הדמוקרטיה. אתה לא מקבל את הזכות של הממשלה הנבחרת לדבות מיסים בהתאם לתפיסת עולמה (אלא אם כן דעתה של הממשלה מקובלת עליך), אתה לא מקבל את הזכות של מי שלא מסכים עם תפיסת עולמה של הממשלה להביע את דעתו (אלא אם כן דעתו מקובלת עליך), ואתה לא מקבל את זכותם של אנשים להביע דעות בקיצוניות (אלא אם כן הדעות שהם מביעים מקובלות עליך).

נסכם: אתה פשוט צבוע.
ובנושא אחר 673690
איך הבנת הפוך הכל?
איפה כתבתי שזאת לא הזכות של הממשלה? להפך כתבתי שזאת החובה של הממשלה לקבוע.(רק שאני טוען שצריך לצמצם זאת למינימום).
היכן כתבתי שאני נגד הבעת דעה? להפך,חובתו של כל אדם להביע את דעתו.(אפרופו צביעות- לטעון על אקט דמוק' בעליל שהוא פשיסטי זה פשוט טמטום שמאלני אופיני,ואני כן נגד טמטום).
אני בעד שאנשים יביעו כל דעה קיצונית שהם רוצים (חוץ מתמיכה ברצח ורוצחים),בשום מקום לא כתבתי שזאת לא זכותם-זה פשוט כ"כ אינפנטילי וצבוע שאני מציין זאת.

נסכם:פחות צבוע,יותר חתיך
ובנושא אחר 673691
"איפה כתבתי שזאת לא הזכות של הממשלה?" כאן.
"היכן כתבתי שאני נגד הבעת דעה?" כאן.

נסכם: או שאתה צבוע או שאתה לא מבין את מה שאתה כותב (ולא מדובר באו אקסלוסיבי).
ובנושא אחר 673694
אדוני עולה חדש? אדוני לא קורא את השפה? אדוני מצביע מר"צ?

מה שכתוב במשפט (שלא אני כתבתי אבל הסכמתי איתו.מאוד) זה שזאת חובה הממשלה לקבוע.רק שלדעתנו ,(וזה נושא אחר מזכותה לקבוע) המימון צריך להיות יותר נמוך (בקביעת הממשלה,בקביעת הממשלה).יותר נמוך ב100% גיב אנד טייק.

בקישור השני זה לא למשהו שאני כתבתי,מה שמעורר את החשד שזה לא שאתה לא מבין כלום,אלה שאתה פשוט מטריל.

נסכם:קריאה וכתיבה+יכולת הבנה בסיסית של הכתוב זה דבר חיוני להתפתחות החברה.
ובנושא אחר 673695
הבנתי, אז זה שניהם.
ובנושא אחר 673706
לא, אני רק מצביע על הצביעות - אלו שרוממות הדמוקרטיה בגרונם, צורחים במלוא גרון כשהדמוקרטיה מתממשת.
שיצרחו כאוות נפשם. אני טוען שפשוט צריך להפסיק להקשיב להם.
ובנושא אחר 673721
נראה לי שאתה צריך להבין את משמעות המילה: "צביעות" על מנת להצביע על כזאת. אין שום דבר צבוע בלהביע את דעתך השלילית על החלטות ממשלה אם וכשאתה חושב שהן מוטעות.

הייתי מאמין ל"צריך להפסיק להקשיב להם" שלך קצת יותר אם היית לפחות מנסה להעמיד פנים שאי פעם הקשבת למישהו שלא הסכמת איתו מראש.
ובנושא אחר 673735
אני לא מקשיב למי שצורח.
מי שרוצה שאקשיב לו צריך לנסות לשכנע בהגיון.
פשוט מאוד.
(גם התגובה שלך לא נכנסת בקטגוריה השניה, לצערי)
ובנושא אחר 673751
הייתי מאמין ל''מי שרוצה שאקשיב לו צריך לנסות לשכנע בהגיון'' אילו היית לפחות מעמיד פנים שאתה מנסה לכתוב תגובה אחת שמשתמשת בהגיון על מנת לשכנע...
ובנושא אחר 673984
לפי שיטתך, אין הצדקה לקיומה של תחנה מוזיקלית איכותית כ88 fm וכל תחנות הרדיו צריכות לשדר רק זבל מסחרי שמצדיק את עצמו כלכלית.

לפי שיטתך, אין הצדקה לקיומה של קרן לתמיכה בקולנוע הישראלי כמו שהיה בימי מפא"י שלא האמינה ולא הבינה את חשיבות קיומה של תעשיית קולנוע בכל תרבות (זאת להבדיל מז'בוטינסקי שהבין היטב את חשיבותו של הקולנוע וקרא לתמיכה מימסדית בו עוד בימי הישוב).

"האבסורד הזה של סבסוד התרבות‏" חיוני כאבסורדים האחרים של השקעה בחינוך, בריאות, תשתיות ורווחה (שגם בהם מקצצים לטובת תקציב הביטחון) וזעום מהם בהרבה. אבל לעזאזל העובדות, יחי שלטון האספסוף.
ובנושא אחר 673988
להבנתי 88 דווקא מחזיקה את עצמה, היא משדרת פרסומות (אולי יותר מהרשתות האחרות כי היא משדרת גם במקום החדשות) ועלויות ההפקה שלה נמוכות מאד יחסית.
ובנושא אחר 673992
1. נכון. (למרות שתשע נשמות הראה לך את הסתירה בין התדמית הרומנטית שיש לך בראש למציאות)
2. נכון גדול.
3. לא נכון. יש מצבים של כשל שוק שבהם יש הצדקה להתערבות ממשלתית. אחד מהם הוא Free rider problem [Wikipedia] שמצדיק את מימון החינוך, הבריאות, התשתיות והרווחה על ידי גבית מס מנדטורית. זה לא מתקיים כשמדובר בסרט או בתיאטרון, ואין שום מניעה שהצרכנים בפועל יתגמלו את האומנים על ידי קניה של המוצר כמו כל מוצר אחר.

במילים אחרות - אתה רוצה תחנות רדיו איכותיות? פשוט שלם על זה. אם תחנת רדיו אחרת היא לא לטעמך אז פשוט אל תאזין לה ובעקיפין לא תממן אותה. זוהי הדמוקרטיה האולטימטיבית.
ובנושא אחר 673995
וכדאי לזכור שישנם מצבים שציבור מחליט שהוא רוצה שירות שאינו קיים בסל הממשלתי מקים ומממן אותו יש מאין או לפחות מממן אותו. אחד הכלים המועילים והיפים שהביא איתו האינטרנט הדמוקרטי הוא מימון ההמון ‏1. רוצים גילה אלמגור, אחינועם ניני וסרטי נאכבה? תפדלו. נראה עד כמה אתם באמת רוצים.

1 לא הכי דמוקרטי כי גוגל ו- NSA אבל נניח.
ובנושא אחר 673999
המימון אינה נעשה עבור היצירה ספציפית אלא לתשתית התרבותית המאפשרת את הפצתו. בכך הוא זהה למימון כל הדברים האחרים הנתמכים בידי המדינה וגם נותן מקום ליצירה לעמוד על רגליה או ליפול בהתאם לדעת הקהל. ללא תשתית כזאת, יווצר רק הזבל השגרתי והחד-גוני ביותר ולא תהיה תרבות אמיתית.
ובנושא אחר 674002
כנראה שההגדרות שלך של "זבל שגרתי" לעומת "תרבות אמיתית" הפוכות מאשר הגדרות רוב הציבור בישראל. תתעורר ותריח את הקפה: אתם מיעוט קטן, והולך וקטן.
די במימון שהמדינה מעניקה לתשתית התרבותית (אולמות תיאטרון, חינוך לתרבות בבתי"ס, פקולטות לאמנות באוניברסיטאות וכו'), לא צריך לממן גם את האמנים עצמם (ודאי לא אלה שיוצאים נגדה) וצריך לתת לכוחות השוק לעשות את שלהם.
ובנושא אחר 674004
אתה טוען אותו הדבר גם אם נחליף "תרבות" ב "ספורט"?
ובנושא אחר 674006
הספורט הוא חלק מהתרבות והיצירות התרבותיות (אומנויות הבמה) ברוב המכריע של המקרים הם אינטרטיינמנט או שטות פוליטית שנלעסה עשרות פעמים שלא באמת תורמות לציבור ''תרבותיות''. התשובה היא כן. ספורט צריך להיות ממומן באותה מידה כמו תרבות ומועדוני ספורט אמורים להתקיים מאהבת ההמון ולא מהנחתה פוליטית.
ובנושא אחר 674010
אז כל הקטע של לממן ספורטאים שמתאמנים לאולימפיאדה מיותר? לסגור את היחידה לספורט הישגי ושיחפשו לעצמם ספונסורים?
ובנושא אחר 674041
זה לא מובן מאליו?
ובנושא אחר 674044
לא, גם ארה"ב מממנת ספורטאים אולימפיים. ומה עם ספורט עממי?
ובנושא אחר 674045
לא צריך להיות טהרן,מדברים על עיקרון,אם יממנו 30 אתלטים זה זניח ולא רלוונטי.
ובנושא אחר 674046
ארה''ב עושה הרבה שטויות.
אם כבר, באמת נראה לי סביר יותר לתמוך בספורט עממי מאשר בספורט תחרותי.
ובנושא אחר 674059
ואם להיות עקבי, אז לדעתך טוב שהמדינה תממן חוגי תאטרון במתנ"סים אבל לא את "הבימה".

ומה עם ספריות ציבוריות? אם אתה מצפה שהסופרים יפרנסו את עצמם בלי תמיכה מהמדינה אין לך זכות מוסרית להשאיל את הספרים שלהם ולחמוס את עמלם.
ובנושא אחר 674078
עדיפות למתנ"סים מכל מיני "הבימה".
בגלל ההלימה בין ביטוי רצון הציבור לתיקצוב, בזכות שיעור החשיפה לאומנות פר שקל, הפעילויות הנלוות לנוער וילדים והמעורבות הקהילתית ביצירה.
הבוס של מנהל את המתנ"ס עומד לבחירות. במתנ"ס של בני ברק לא יעלו מופעי עירום כפי שבקיבוצים לא יקיימו ערב חזרה בתשובה. ביטוי הרצון הקהילתי בתקציב הוא חלק ממהות הדמוקרטיה כפי שאני מבין אותה.

הדוגמא של ספריות פחות רלוונטית לדעתי. נשווה למימון של ז'אנרים וזרמים מסויימים בספרות ושירה. נניח שיממנו רק שירה מודרנית או רק ספרות מסעות. אם רוב היצירה הספרותית שנמכרת היא בגדר אינטרנטיינמנט ‏1 מדוע להעדיף ז'אנר מסויים על פני האחר?

לגבי אותה זכות מוסרית, זה הפוך. סופרים שכותבים בשפה שולית, בדמוקרטיה מאויימת וקטנה שרוצים להתפרנס מיצירתם חייבים להתייחס בהלימה לעמדות הבסיסיות והמשותפות לציבור. מכאן שהצורך המסחרי באופן טבעי עומד בבסיס הקשר שבין האומן לציבור. אם הציבור מטומטם, חושב אחרת או לא מבין את החשיבות שבביקורת\ השמצה כנגדו- זבש"ו של האומן. אם כבודו רוצה שיכתוב ביקורת על ציבורים אחרים או נושאים שלא יזכו לכתף קרה.

כשיוצר פוזל לשווקים בחו"ל דרך מימון ציבורי ומציג "את הציבור המממן" באומנות שלא היתה מתקיימת כלכלית לולא אותו ציבור הוא זה שמצפצף על חובתו המוסרית. זכות הציבור להראות לאותו אמן שעבורו אין מימון מוסרית בהחלט. אין שום הגבלת חופש ביטוי או יצירה ואם המסר בוער בעצמותיו שיפעל בזירה המסחרית. לא מכספי הציבור.

1 אין תחליף בעברית שמתאר בידור כתחליף תעסוקה בשעות הפנאי להמונים. אני לא נכנס לדיון מהי אומנות אלא מתייחס לפן הצרכני של האומנות הפופולרית והתרבות.
ובנושא אחר 674084
>> הצורך המסחרי באופן טבעי עומד בבסיס הקשר שבין האומן לציבור.

??
אתה מתכוון לזה שיוצר אמנות?
אני חושב שזה הפוך. לדחף היצירה של האמן אין שום שאיפות מסחריות, ומי שבבסיס הקשר שלו עם הציבור עומד מסחר אינו יכול להקרא אמן. שאל את ון גוך.

היה כאן פתיל פעם שהזכיר את האמנים שהחזיקו במשרה רגילה על מנת לא לערבב את האמנות שלהם עם כסף. אני זוכר משם את סשה ארגוב [ויקיפדיה] שעבד כקופאי בבנק ואמר:"המוזיקה היא הקצפת, משהו טהור שלא למען כסף"
ובנושא אחר 674099
התייחסתי לאומנים שמתפרנסים מהציבור ולא לאומן האידיאלי. הלוואי וכל האומנים (ולומדי התורה) היו נאמנים לאומנותם\תורתם באדיקות ומתפרנסים למחייתם מבלי לחייב את הציבור הרחב בעל כורחו. שיעסקו באומנות \לימוד בשעות הפנאי, אפשרי בהחלט. מכיר מקרוב מספר אמנים מעוטרי פרסים ותארים שעובדים בתחומים אחרים.
ובנושא אחר 674202
האם כל סופר שספריו מושאלים בספריה הציבורית מקבל תמיכה מהמדינה? האם זה פרופורציונאלי לכמות ההשאלות?

או במילים אחרות, מה הקשר? אם אתה חושב שהספריות הציבוריות הם חמיסת עמל הסופרים אתה מוזמן להצטרף למאבק של דן בן אמוץ (או לפחות לפתוח על זה דיון נפרד). אבל תעזוב את כספי המיסים שלי בשקט ואל תכריח אותי לקנות אמנות שאני לא חפץ בה.
ובנושא אחר 674206
עקרונית התשובה לשאלותיך היא כן וכן.
ובנושא אחר 674212
מקור?
ובנושא אחר 674223
אדם שאני מכיר היטב מקבל מדי שנה המחאות כאלה. אם אתה רוצה מקור מעבר לזה אתה יכול להסתכל כאן למשל: "סופרים שספריהם הגיעו לרף מסוים של השאלות בשנה שנסקרה מקבלים ממשרד התרבות מענק שגודלו נקבע לפי מספר השאלות ספריהם. סכום המינימום הוא 400 שקל, הסכום המרבי הוא 26 אלף שקל. התשלומים נלקחים מתקציב שנתי המיועד למטרה זו – בשנת 2013 הוא מנה 2.7 מיליון שקל."
ובנושא אחר 674224
אני מוריד את הכובע. מכיוון שהמדינה החליטה לתקצב ספריות זה נראה לי הוגן שהיא תשלם לסופרים שאת ספריהם היא משאילה*. שמחתי תהיה שלמה אם יסתבר שזהו התקציב היחיד ואין הזרמת כספים נוספת דרך ועדות מסדרות למינהן.

___

* או, לחילופין, הספריות יכלו לגבות כסף עבור ההשאלה ולהעניק את חלקו לסופר (בהסכמה עם בעלי הזכויות).
ובנושא אחר 674247
__________
* כזכור עד לפני שנת 2007 ספריות ציבוריות היו גובות דמי מנוי (די סמליים) אבל זה השתנה עם תיקון החוק שהגדיל את התקציב הממשלתי המיועד לצורך זה. אני מסכים איתך שגביית תשלום סמלי (נניח שקל לספר, עם הנחה לקוראים כרוניים ופטור לילדים) שחלקו יועבר לסופר וחלקו ינוצל לקניית יותר ספרים חדשים הוא רעיון נכון וטוב.
ובנושא אחר 674219
הסופר מקבל מהמדינה הגנה על ''זכויות היוצרים'' שלו. זה לא דבר מובן מאליו, ונראה לי לא לגמרי מופרך שהיא תחריג מההגנה הזו את הספריות.
ובנושא אחר 674069
היחידה לספורט הישגי היא יחידה בוועד האולימפי, שהוא עמותה לא ממשלתית http://www.olympic.one.co.il/General/Page.aspx?id=22 ו85% מהמימון שלה מגיע מהטוטו. יש להם כמובן גם ספונסרים פרטיים (למשל אתר ONE) וסיבסוד ממשלתי שמהווה חלק קטן מתקציבם.
הבדל אחד גדול בין השניים הוא שהספורטאים מייצגים את המדינה בניכר, ואילו האמנים לא בוחלים בלהשמיץ אותה.
ובנושא אחר 674074
לא אמרת מה דעתך בעניין מימון הספורט.
המועצה להסדר ההימורים בספורט (טוטו) היא גוף ציבורי סטטוטורי. יותר מ-‏80% מכלל ההקצבות לספורט הן הקצבות לאיגודים, התאחדויות וקבוצות ספורט. אלה ניתנות על בסיס אמות-מידה הנקבעות על ידי ועדה ציבורית שהרכבה נקבע על ידי השר הממונה על הספורט.
ובנושא אחר 674077
התקציב של המועצה להסדר הימורים בספורט מגיע מהימורים, לא ממסים. אף אחד לא מכריח אותך למלא טופס טוטו - בניגוד לטופס 106.
אתה יותר ממוזמן ליזום הקמת "מועצה להסדר הימורים בתרבות" או "מועצה להסדר הימורים באמנות" שיממנו את המוסדות הנ"ל.
ובנושא אחר 674079
הציבור צריך עוד הימורים כדי להבין את העיקרון. התארגנויות ויוזמות של חברים, קהילה או ציבור מתרחשת בפועל ללא סבסוד ממשלתי (ציבור רחב). אוספים כסף משכירים מגרש קונים חולצות והופה יש כדורגל לציבור או חוג רכיבה. אם לא יהיה מימון ספורט ממשלתי הקבוצות העממיות יהפכו למועדונים שיקימו מגרשים וימכרו כרטיסים או שיבואו משקיעים פרטיים. במודל הספרדי האוהדים במועדון רכשו מניות והמועדון פחות או יותר עובד כעסק או כמלכ''ר. אוהד של אתלטיקו לא משלם מיסים עבור ריאל וההיפך. לעניות דעתי הציבור בפועל משלם יותר על יוזמות מסחריות מתרבות או ספורט שמסובסדים ממיסי מדינה. הורים שמשלמים אלפי ש''ח בשנה עבור חוגי ספורט פרטיים, אירועי ספורט לצד ''מופעי תרבות'' בלתי נתמכים בעליל מהווים את רוב ההוצאה.
העיקרון מובן ומיושם.
ובנושא אחר 674081
הציבור לא צריך עוד הימורים כדי להבין את העיקרון.
ובנושא אחר 674005
תשתית תרבותית, להבדיל מתשתית כבישים, נוצרת מעצמה.

---

וארז ידידי, ניסיתי לרמוז לך כבר קודם שכשאתה מכנה את הדברים החביבים עליך ''תרבות אמיתית'' ומתייג כל דבר אחר ''זבל שגרתי וחד-גוני'' אתה מקשה עלי להתדיין איתך בצורה שכלתנית. לטוב ולרע.
ובנושא אחר 674287
אני מבין איך תשתיות סובלות מבעיית הטרמפיסט. לא ברור לי איך חינוך, בריאות ורווחה קשורים.

(אני דווקא איתך בתמיכתך במימון חינוך, בריאות ורווחה מכספי המיסים, ואי מימון תרבות מהם, אבל לא בגלל בעיית הטרמפיסט.)
  ובנושא אחר • יוסי
  ובנושא אחר • ירדן ניר-בוכבינדר
  ובנושא אחר • יוסי
  ובנושא אחר • ירדן ניר-בוכבינדר
  ובנושא אחר • יוסי
  ובנושא אחר • ירדן ניר-בוכבינדר
  ובנושא אחר • יוסי
  ובנושא אחר • ירדן ניר-בוכבינדר
  ובנושא אחר • יוסי
  ובנושא אחר • איציק ש.
  ובנושא אחר • יוסי
  ובנושא אחר • ירדן ניר-בוכבינדר
  ובנושא אחר • יוסי
  ובנושא אחר • ירדן ניר-בוכבינדר
  ובנושא אחר • יוסי
  ובנושא אחר • ירדן ניר-בוכבינדר
  ובנושא אחר • אישקש
  ובנושא אחר • אריק
  ובנושא אחר • קול הרעם מקהיר
  ובנושא אחר • אביר הקרנפים
  ובנושא אחר • איציק ש.
  ובנושא אחר • מאור ציון

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים