לצפריר ובכלל... 678269
לשאלתך- פייסל זה פלסטין או סוריה?.
הסיפור הוא כזה.

לפני מאה שנה באוגוסט 1915 השריף חוסיין - השריף של מכה התחיל לשחק את הגרסה המוקדמת של משחקי הכס.

אבל לפני כן -

ב11 בנובמבר 1914 , מכריז הסולטאן מחמט החמישי רשאד מלחמה על בריטניה,צרפת ורוסיה.

ב18.11.1914 ג'אמל פאשה אחד משלושת הפאשות (הטריומווירט הטורקי - אנוור,ג'אמל וטלעת) נכנס לירושלים כמושל סוריה-רבתי וכמפקד הארמיה העות'מנית הרביעית. את מטהו קבע באוגוסטה ויקטוריה על הזיתים.
הרודן התורן היה ידוע בכינוי ' ג'אמל השוחט ' . ג'אמל היה גוץ מזוקן וכונף על,אשר שילב אכזריות פראית-פראנואידית.חובב פוקר,מירוצי סוסים,שמפניה,סיגרים ונשים יהודיות יפות וזורמות. פילגשו הייתה לאה טננבאום שאומרים שהייתה האישה הכי יפה בפלסטינה.( וילה לאה ברחביה ברחוב מיימון 6 בירושלים על שמה - יש בויקיפדיה ערך) אחד מהקצינים הגרמנים ששהו בירושלים פרנץ פון פאפן כינה אותו " עריץ מזרחי אינטלגנטי".הגזענות הגרמנית הייתה אז בשיאה.

בנתיים המלחמה מתחילה וג'מאל מכין את כוחותיו למתקפה שתכנן נגד מצרים הבריטית.ולפני צאתם לחזית במצעד בירושלים אמר ל20,000 חייליו " נפגש בצד השני של התעלה או בגן עדן!" דהיינו-הגשרים נשרפים.

2 הפאשות מסתבכים במתקפות שלהם על רוסיה ומאשימים את הארמנים בכל צרותיהם ובתגובה מבצעים את הג'נוסייד הראשוני על הארמנים ורוצחים מעל מליון ארמנים. פשע זה מלמד את היטלר משהו על רצח עם והוא חושב שאם הטורקים חיסלו מליון והעולם גמגם ,למה שאני לא אחסל 11 מליון יהודים. הטורקים עד היום שותקים בעניין וכועסים שמזכירים להם זאת ומחזירים את השגריר הגרמני למרות שהגרמנים למדו מהטורקים איך להשמיד עמים.אבל הם ישלימו בסוף.

נחזור למשחקי הכס של השריף ממכה. חוסין צריך להחליט על מי מהמרים-
למרוד בטורקים ? בגרמנים? להלחם בסעודים שמתחזקים? לתת גיבוי לבריטים? החלטה לא קלה כלל בהתחשב בכך שכל טעות תעלה לו בחייו.

מצד אחד הסולטן הח'ליף העות'מני- מציע לחוסין לנהל ג'יהאד נגד בעלות הברית וזאת בתמורה שימנה אותו לח'ליף על חבל חיג'אז.

מהצד השני הבריטים מפחדים שג'אמל פאשה יכבוש את מצרים , ונתנו פקודה לנציב הבריטי במצרים מקמהון הנרי לפזר המחאות בלי כיסוי ל-ערבים,דהיינו לחוסיין.

חוסיין זה שכונה על ידי לורנס איש ערב בתואר הלא מחמיא " יהיר חמדן וטיפש שאינו כשיר עוד לשלוט ומעורר חמלה" דורש מהבריטים לא פחות מאשר את ה"אימפרייה האשמית " שתכלול את חצי האי ערב,סוריה רבתי ואת עיראק. ובתמורה הוא ינהל מרד נגד העות'מנים.תכלס- חוסין היה כלום.היו לו בסך הכל כמה אלפים של לוחמים שהיו בטלים בשישים מול הטורקים.

בעוד הבריטי לא יודע מה עונים לשריף, חוסין משחק עם הפאשות במקביל ומציע להם הזדמנות לרכוש את אמונו ושולח את בנו השלישי 'פייסל' לנהל משא ומתן עם ג'מאל. ג'מאל בין ארוחה לארוחה תולה מול עיניו של פייסל עשרות ערבים בשער יפו רק בשביל הסבבה.

הנציב הבריטי במצרים שלח את לורנס איש ערב לנהל משא ומתן עם השריף. לורנס שהיה בן לא חוקי,היה בחור " נמוך למדי,בעל גוף מוצק ועור צהבהב,פנים אנגליות טיפוסיות שנשזפו בשמש ועיניים כחולות כים" הוא כונה כ- שדון,מהיר ושקט כחתול בר. ידע את השפה הערבית ואהב ארכיאולגיה. עוזרו למחקריו היה ערבי צעיר בשם דאהום וככל הנראה היה גם המאהב שלו. לורנס לא היה שורד בגרמניה של היטלר.

ב24.10.1915 עונה הנציב הבריטי לשריף שבעקרון יש על מה לדבר וסיכמו על כמה אזורים ממזרח לסוריה ,אבל ארץ ישראל וירושלים לא הוזכרו. ההצעות הבריטיות היו בטרם הם והצרפתים ישבו לחלק את השלל.

כשפיקו וסייקס מסכמים שסוריה ולבנון יעברו לצרפת ועיראק וחלק מא"י לבריטים וירושלים תהיה אזור בינלאומי בחסות צרפת בריטניה ורוסיה, השריף לא ידע בכלל על ההסכם הסודי והתחיל להכריז על עצמו כ" מלך כל הערבים". סטייל קאדפי.והכריז מרד ערבי וחילק את המרד בין שלושת ילדיו. עלאק מרד.בסוריה לא מרד ולא נעלים. להבטיח לא עולה כלום.

בנתיים לורנס נשלח לחצי האי ערב לבחון את ילדיו של השריף כדי להחליט מיהו השליט האידאלי. עבדאאלה ופייסל הגיעו לגמר. עבדאאלה נפסל כי הוא פיקח מידי ופייסל...ברגע שלורנס חובב הערבים רואה את פייסל הוא כמעט מתעלף " גבוה,מלא חן,נמרץ,מלכותי כמעט.בן שלושים ואחת.זריז וקצר רוח .יש לו עור צח כשל צ'רקסי טהור.שיער כהה ועיניים שחורות עזות מבע.הוא נראה כמו אירופי ודומה מאוד לפסלו של ריצ'רד הראשון."..."ממש בחור כארז" . בקיצור לורנס נדלק.
פייסל מספר אחר כך שלורנס " הלביש אותי בבגדי כלולות מרהיבים ממשי לבן רקומים בזהב". שמואל ממליך את שאול בגירסה הבריטית.

לורנס ידע על הסכם סייסק-פיקו הסודי וכאב לו עד מאוד על שהערבים אהוביו נדפקים והחליט לגלות זאת לפייסל. לימים כתב " אנו קוראים להם להלחם למעננו על סמך שקר,ואני לא יכול לשאת זאת!" .." אני מקווה להיהרג בדרך" אכן ,זוהי התשוקה הבריטית לפייסל במלוא הדרה.
לימים הטורקי חאג'ים ביי - מושל דארה ועוד כמה מחבריו יאנסו באכזריות את לורנס " הנערי עד כדי גיחוך" .לאחר המלחמה הוא יכתוב" אני מרגיש נכה,פגום,אני עצמי רק למחצה".

ג'מאל השוחט מפשל במתקפות על מצרים.הבריטים פולשים לחצי האי סיני ובארץ ישראל חברי רשת ני"לי נתלים על ידי השוחט. חייל צעיר בשם רודולף הס ( לימים מפקד מחנה אושוויץ) כותב על ירושלים ביומנו כמה בירבורים.חכם גדול הוא לא היה.

באביב 1917 ארה"ב נכנסת למלחמה,לנין מפיל את הצאר.בלפור מצהיר את מה שמצהיר.הערבים מרגישים שעבדו עליהם שהבטיחו את א"י לכל העולם ואישתו- ערבים,יהודים,נוצרים. סייקס מתעקש ש"אנחנו מחוייבים לציונות,לשחרור הארמנים ולעצמאות ערבית" תרתי דסתרי במלוא מובן המשפט.

ביוני 1918 פייסל וויצמן נפגשים ליד עקבה בפגישה עם לורנס. פגישה שוויצמן כינה " ידידות לכל החיים" שויין. לורנס מפריד בין היהודים הוותיקים- יהודי פלסטינה : דוברי הערבית לבין היהודים המתיישבים דוברי האידיש והגרמנית. -והוא ממשיך לורנס " אני רואה ביהודים יבואנים טבעיים של ההשפעה המערבית שכה נחוצה לארצות במזרח הקרוב" וייצמן כתב לימים שלורנס האמין ש"הערבים ירוויחו מהיהודים".מקסים.

ב8 למרס 1920 מכריז " הקונגרס הסורי הלאומי" על עצמאות סוריה שכללה את לבנון ואת פלסטינה ו....על הכתרת פייסל למלך סוריה. היו שם פלסטינים מסוגים שונים. סעיד אל חוסייני הירושלמי מונה לתפקיד שר החוץ של האמפרייה הדמיונית. ואמין אל חוסייני ישמש בתפקיד לא מזוהה. ההתרגשות הזאת גרמה לערביי ארץ ישראל לפנטז על 72 בתולות יהודיות והתחילו כהרגלם לצעוק " אלללא הוא אכבר" ושאר קללות.
*

ולשאלתך צפריר - זהו פייסל שאחיו של המופתי הארור אמר " זהו מלכנו" בתאריך. 20.04.1920 . עם מלכים כאלו מי צריך ארמונות. פלסטין בדמיונות שלהם...

*מעובד מ" ירושלים- ביוגרפיה"
לצפריר ובכלל... 678272
יפה.
חבל שלא תרגמת את מכתבי מקמהון.
נראה לי שאפילו קישון לא היה יכול להמחיז את גודל הפרטאצ'.
לצפריר ובכלל... 678273
קישון לא היה שורד את האליטות השמאלניות כיום.בעוד כמה שנים עוד ''יגלו'' שהוא הטריד מינית איזו תרנגולת באיזה לול.לך תדע.
לצפריר ובכלל... 678276
כלומר: באותו הזמן פלסטין הייתה מחוז של סוריה, מבחינת החוסיינים. לכן לא ברורה קריאתם בשם פלסטין. אתה בטוח שזוהי הקריאה?

ליתר דיוק: המהומות החלו כשהתברר שפייצל לא הולך לקבל את המלוכה בדמשק בקלות. דרך אגב, בין מקבלי פניו בדמשק היו גם בני הקהילה היהודית שם, שאורגנו על ידי הפעיל הלאומי הסורי (דאז) אליהו ששון [ויקיפדיה].

בסופו של דבר הבריטים היו צריכים לארגון לאחיו של פייצל, עבדאללה, את המלוכה על כבר הירדן המזרחי ולפייצל את המלוכה בעיראק כדי לפצות את ההאשמים.

ואם הזכרת את החיילים הגרמנים שהיו בארץ: בזכותם ניצל היישוב היהודי מגורל דומה לזה של הארמנים.
לצפריר ובכלל... 678285
שלושת הפאשות חשדו בנאמנות הערבים ובצדק,הערבים בתחילת המאה התחילו לפתח שאיפות לאומיות,שנאו את השופוני של הטורקים והכי מפחיד מבחינת הפאשות,הערבים היו כ40% מהאוכלוסיה העות'מנית. ג'מאל ניסה לדכא כל סימן של מרד-ערבי וציוני כאחד. אבל הערבים סבלו ממנו ביותר.

ב30.3.1915 הוא תלה את המופתי של עזה ואת בנו בשער יפו.באוגוסט 15 הוא תלה 15 מנכבדי ירושלים הערבים בניהם אחד מבני משפחת נאשישיבי. במאי 16 תלה 21 ערבים בדמשק ובבירות. ככלל התליות היו בימי שישי בשער יפו ושכם והגופות היו נשארות למשך שבוע עד התליות הבאות למען יראו ויראו.

בתחילת המלחמה היישוב היהודי היה נאמן לטורקים. בן גוריון עם התרבוש גייס חיילים לצבא העות'מני.אבל אז ג'מאל התחיל לבקש מהיהודים שהיה להם נתינות זרה לקבל אזרחות עות'מנית- הם סירבו והוא התעצבן והתחיל לגרש אותם. הגירושים עוררו סערה בעיתוני גרמניה ואוסטריה וג'מאל קיבל עצבים וזימן את הציונים לפגישה בארמונו ." אתם יכולים לבחור .אני מוכן לגרש אתכם כפי שנעשה לארמנים.כל מי שיניח אצבע על תפוז אני תולה אותו! יש להשתיק את כל עיתוני וינה וברלין!" ..." אין לי כל אמון בנאמנותכם.לולא היו לכם מזימות,לא הייתם באים לחיות כאן בארץ שוממה בקרב הערבים ששונאים אתכם. להערכתי היהודים דינם לתלייה,אבל שבעתי מתליות ולכן אפזר אתכם ברחבי המדינה הטורקית". ודוד גרין גורש.

אגב,אלו היו ימים קשים בירושלים.רעב וזוהמה ומחלות.שליש מהיהודים נספו.יהודי מאה שערים היו " נפוחים מרעב ועל פניהם וגופם רפש זוהמה נגעים ופצעים" נשים מכרו את תינוקיהם. שני אגורות למשגל.

ב1917 הבריטים שמעו שהגרמנים שוקלים לפרסם הצהרת 'בלפור' משלהם,אחרי הכל הציונות זהו רעיון גרמני-אוסטרי ועד 1914 בסיס הציונות היה בברלין.

באוגוסט 17 ,השוחט ג'מאל נפגש בברלין עם ציונים גרמנים.טלעת פאשה מסכים בעל כורחו לקדם בית לאומי ליהודים בארץ ישראל.

לגבי קריאתם " פלסטין" זוהי הקריאה.
איך נוצרה ירדן. 678348
בעניין עבר הירדן הייתי מוסיף -

ב - 23.03.1920 צ'רצ'יל ואשתו קלמנטיין יצאו מקהיר לכיוון ירושלים על מנת לפגוש את עבדאאלה ( בתיווכו של לורנס ) . בדרכם לירושלים עברו בעזה וההמונים העזתיים שרו לו " הידד לשר ! הלאה היהודים ! שספו את גרונם ! " צ'רצ'יל שלא הבין ערבית נפנף להם לשלום. בירושלים הוא מתארח באוגוסטה ויקטוריה ונפגש עם עבדאללה לפחות ארבע פעמים, ושם הציע לו את עבר הירדן בתמורה לכך שיכיר בסוריה כצרפתית ופלשתינה כבריטית. עבדאאלה הסכים.וכך יצר הבריטי השמנמן עם הסיגר את ירדן. לימים הוא כתב " האמיר עבדאאאללה נמצא בעבר הירדן,שם הצבתי אותו ביום ראשון אחר הצהרים בירושלים"

לגבי צ'רצ'יל יש לציין כי הוא העריץ את היהודים. אביו לורד רנדלוף צ'רצ'יל ראה בציונות "תוצאה צודקת לאחר אלפיים שנות סבל" . כשמשלחת ערביי פלשתינה בראשות מוסא כאזם אל חוסייני ( ראש העיר בדימוס ) פגשו את ויינסטון ולכלכו כהרגלם על היהודים ש"היהודי הוא יהודי בכל מקום" - " יהודים היו בין התומכים הפעילים ביותר בהרס העולם"- " שהציונים רוצים לשלוט בעולם", אמר להם בתוקף "גלוי וידוע שהיהודים זכאים לבית לאומי-אירוע כביר בגורל העולם"
לצפריר ובכלל... 678281
ניטפוק: הגזענות הגרמנית הגיעה לשיאה רק 30 שנים מאוחר יותר...
לצפריר ובכלל... 678287
אם אתה מתכוון לתוצאות הגזענות שבאה לידי ביטוי במשרפות.אז נכון.
הגזענות בגרמניה שורשיה עוד במאה ה18.
לצפריר ובכלל... 678289
דיברתי על השיא, לא על השורשים.
לצפריר ובכלל... 678290
כמה הגזענות כיום שונה מאז לדעתך?
לצפריר ובכלל... 678292
אני רוצה להבין, אתה לא מסכים איתי שתכנית ואנזה היא שיא הגזענות הגרמנית?
לצפריר ובכלל... 678342
אני רוצה להתחיל ממקום אחר בכלל. האם היטלר שנא ערבים ? לדעתי לא. הוא שנא את כל מי שהפריע לו.

ב28.11.1941 בשעה 16:30 התייצב המופתי אצל היטלר אשר היה מתוח,הסובייטים בלמו את הגרמנים בשערי מוסקבה. המתורגמן של המופתי רומז לפיהרר שלפי המסורת הערבית מן הראוי להגיש קפה. היטלר משיב לו בקוצר רוח שהוא לא שותה קפה ( ולא אלכוהול ולא משחק סנוקר ). המופתי לא מבין את הבעיה ושואל מה קורה? המתורגמן מרגיע את המופתי ומסביר שוב להיטלר שהאורח הג'ינג'י עדיין מצפה לקפה. הפיהרר מקבל קריזה ואומר שאפילו הפיקוד העליון לא רשאי לשתות בנוכחותו קפה. הפיהרר יוצא מהחדר וחוזר עם איש SS שנושא מגש עם לימונדה.

תוך כדי לגימת לימונדה גרמנית היטלר מגלה לשמחתו שהוא והמופתי חלקים אויב משותף - היהודים "גרמניה שרויה במאבק לחיים ומוות בין שתי מצודות של כח יהודי - בריטניה וברית המועצות- וברור של תקום מדינה יהודית בפלסטינה"...הפיהרר אף רומז למופתי על "פתרונו , לבעיה היהודית " גרמניה החליטה לפנות אל מדינות אירופה בזו אחר זו ולבקש מכל אחת מהן לפתור צעד-צעד את הבעיה היהודית שלה " וזאת מייד כ"שחילות גרמניה יגיעו אל דרום הקווקז"- " מטרתה היחידה של גרמניה תהיה אז הרס הגורם היהודי המתגורר במרחב הערבי" אבל כל עוד בריטניה וברה"מ לא הובסו הוא מבקש יפה מהג'ינג'י לחכות ולהיזהר שלא לפגוע בבעלת בריתו צרפת של וישי , אחרי הכל המזרח התיכון שייך גם לצרפת.

ואחר כך- היטלר מתחיל לפרגן למופתי. " הדאגת אותנו " אומר לו הפיהרר " אני מכיר את סיפור חייך , עקבתי בעניין אחר מסעך הארוך ואני שמח שאתה כאן איתנו " היטלר מתכוון לבריחתו של המופתי מארץ ישראל מהבריטים ומסעו לאיטליה ולגרמניה לאחר מכן. היטלר מתפעם מעיניו הכחולות ומשערו של האדום של המופתי המכוער ואומר שבוודאי זורם בו דם ארי.

האם היהודים שהוא השמיד לא היו להם עיניים כחולות ושיער בלונדיני ? האם את הסאלבים שהוא השמיד לא היה להם מראה ארי?

בראשית יוני 1942 כשהיטלר חזר ל"מאורת הזאב" לאחר ביקור שערך במטה קבוצת הארמיות דרום, הוא מספר לבני לוויתו בארוחת הצהרים כי מספר הנשים הבלונדיניות וכחולות העיניים שראה בפלוטובה ערערו מעט את השקפותיו הגזעיות. - ראה: איאן קרשו " היטלר - נמסיס" עמ' 454

בהתייחס למתקפה היפנית על ארה"ב והברית שגרמניה כרתה עם היפנים- הגזע הצהוב ,הוא לוקח בחשבון שהדבר עלול לעורר התנגדות שכן " היא מנוגדת לאינטרס של האדם הלבן במזרח אסיה" ואז אומר היטלר דברים הנשמעים כנים ישירים ומעשיים : " האינטרסים של העם הגרמני קודמים עכשיו לאינטרסים של הגזע הלבן. אנחנו נלחמים על חיינו, מה תועיל לנו תאוריה יפה אם לוקחים מאיתנו את בסיס הקיום ? ..במאבק לחיים ולמוות כל האמצעים כשרים, אנחנו נכרות ברית עם כל אומה אם יחליש הדבר את האנגלו-סכסים"

ממשפט אחרון זה אני למד שהיטלר היה מוכן לכרות ברית עם ערבים,יפנים,סינים,וכל אומה שיש ואם הייתה אומה אחרת שנואה יותר מהיהודים -אז גם עם היהודים, העיקר לנצח. משחקי המוות ששיחק עם היהודים היו בתכליתם כדי לקדם מטרות שהוא בחר. שנאת יהודים- קרי : אנטישמיות היא קלף מנצח בכל עת בכל דור בכל זמן ודמגוג כמוהו ניצל את זה עד הדקה ה-‏91 דבר שבא לידי ביטוי בצוואתו הפוליטית ההזויה שהכתיב בשעה 16:00 ב29.04.45 עת התאבד הנרקומן " מעל הכל אני מחייב את הנהגת האומה וההולכים אחריה בשמירה מדוקדקת על חוקי הגזע, ובהתנגדות חסרת רחמים למרעילי כל העמים – היהדות הבינלאומית"

לעניין ועידת ואנזה- מדובר באירוע של שעה וחצי בסך הכל שהותיר אחריו מסמך בן 15 עמודים אשר הייתה נקודת ציון מהותית ורבת-חשיבות,אך לא אירוע בודד. מן הראוי לציין כי ועידת ואנה לא היתה המקום שבו הוחלט על השמדת העם היהודי,ההחלטה על כך התקבלה בשלבים בין מאי לנובמבר 1941. ההזמנות לוועידה יצאו בסוף נובמבר 1941 ומטרתה הייתה לתאם ציפיות ולארגן את המבצע ולקבוע את שרשרת הפיקוד : היטלר-הימלר-היידריך. ספר מסכם בנושא הינו " הנדון : השמדה - ועידת ואנזה והפתרון הסופי " מאת איתמר לוין ושלומית לן.
לצפריר ובכלל... 678379
פספסת לגמרי את הנקודה. ''ועידת ואנזה'' אשר בתגובתי אינה אלא סינקדוכה לשואה. באותה מידה אפשר היה לכתוב ''המשרפות'', ''תאי הגזים'' או ''אושויץ''.
(וחות מזה, התגובה שלך יפה ספרותית אבל שגויה היסטורית. היטלר לא ''גילה בפגישתם'' שהוא חולק עם המופתי שנאה ליהודים, אלא מטרת הפגישה היתה היענות לדרישתו של המופתי להשמדת היהודים ולא לגירושם למזרח.
לצפריר ובכלל... 678383
לתגובתך "היטלר לא "גילה בפגישתם" שהוא חולק עם המופתי שנאה ליהודים, אלא מטרת הפגישה היתה היענות לדרישתו של המופתי להשמדת היהודים ולא לגירושם למזרח"

אני מניח שאתה תומך בגישתו של ביבי נתניהו מנאומו ב 20.10.2015 בנושא נאום נתניהו על המופתי שבו הוא אומר אודות פגישתו של המופתי עם היטלר בתאריך 28 בנובמבר 1941 -"היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו זמן, הוא רצה לגרש אותם. חאג' אמין אל-חוסייני אמר "אם תגרש אותם, הם יגיעו לכאן". "אז מה עליי לעשות איתם?" שאל היטלר. "שרוף אותם", ענה חוסייני."‏

לא נעלמה ממך מן הסתם דברי ההבהרה שניתנה על ידו בתאריך 30.10.2015 כפי מצוטט מדף הפייסבוק שלו "ההחלטה לעבור ממדיניות של גירוש יהודים ל"פתרון הסופי" נתקבלה על ידם והיא לא הייתה תלויה בהשפעתם של גורמים אחרים. הנאצים ראו במופתי משתף פעולה, אך הם לא נזקקו לו כדי להחליט על הרצח השיטתי של יהדות אירופה, שהחל כבר ביוני 1941"

אישית אני סבור שנתניהו פזיז בנאומיו והגיגיו ואין גורמים שמסננים את נאומיו.אלא אם כן ישנם דברים שהוא עושה בכוונה תחילה ועל כך אין לי מושג.אבל עובדתית והיסטורית הוא טעה.ולא לחינם הוא תיקן את דבריו.

לאור זאת-האם אתה עדיין סבור שהמופתי הארור "שכנע" את הפיהרר לחסל את היהודים במקום "רק" לגרש אותם ?
לצפריר ובכלל... 678645
הפיהרר למיטב ידיעתי ידע על פועלו של אל-חוסייני, נאומיו וכתביו עוד לפני הפגישה.
לכן צריך לזכור שהפגישה המדוברת היא לא נקודת ההתחלה של הקשר או ההשפעה ההדדית היחידה בין שליחי החושך הגדול.
היטלר התעניין מאוד בתעמולה והצלחתו של המופתי שנחשב לכוכב הנאומים האנטישמים הגדול מכולם להלהיט את הקהל הקדוש בוודאי שלא נעלמה מעיניו.
גם מספר המקורות האמינים לגבי הדברים והרעיונות שהועלו בפגישה מצומצם ובעייתי.
בוויכוח על חשיבות מקומו של האנטישמי הערבי על הנאצי הגרמני בהחלטה כזו או אחרת כדאי להסתפק בספק.

ועוד נקודה אולי יותר עקרונית ופחות צודקת ''היסטורית''.
בראיה מוסרית כנה כלל לא משנה אם המופתי רק גרם או תמך מאוד בהשמדת יהודים. הרי השואה בפועל לא בוצעה ע''י נאמניו של חוסייני והיתה מתרחשת באקט אכזרי כזה או אחר.
השאלה שרלוונטית מבחינה מוסרית בנוגע לאשמתו של האנטישמי הערבי היא היקף ההשמדה וגם כאן אין לדעת.
מה שחשוב לדעת שמורשתו לא רק השתרשה למרות שהעולם התקדם אלא התחזקה ובעיקר בקרב הערבים הפלסטינים (לפי מדדי אנטישמיות). אותה מורשת שהיטלר אימץ חיה לצידנו ובקרבנו בזכות הנהגה ערבית-פלסטינית, אז והיום.
לצפריר ובכלל... 678662
למיטב הבנתי החיבור בין הנאציזם והפאשיזם לבין הערבים שגוי במהותו.בעניין זה יש לציין את ספרו של ישראל גרשוני [ויקיפדיה] אור בצל: מצרים והפשיזם, 1922-1937. הספר מראה שלמעט קולות וזרמים שוליים,רוב רובו של הציבור המצרי דחה את הפאשיזם והנאציזם, הן כפילוסופיות, הן כדוקטרינות, הן כמוסדות והן כפרקטיקות.רוב המצרים לא ראו באיטליה הפשיסטית או בגרמניה הנאצית בעל ברית אפשרי, במאבק שלהן כנגד בריטניה וצרפת. הם העריכו נכון שגרמניה ואיטליה הם כוחות אימפריאליסטיים, מסוכנים ודורסניים מהאימפריאליזם המסורתי של אנגליה וצרפת.

האנטישמיות הערבית הינה בעיקר במישור הספרותי-מדיני ולא במישור העממי.אני יכול לצטט לך אלפי משפטים מבחילים של מנהיגי הערבים עד שהיית חושב שכתב אותם היטלר.ומאידך לצטט לך משפטים יפים על גבול הציוניות של אירופאים עד שהיית סבור שכתב אותם הרצל.אני אישית מאמין שבכל הנוגע לשאלה-מי יותר אנטישמי :הערבים במזרח התיכון או האירופאים הנוצרים,הרי שהאחרונים מנצחים ובגדול וזאת למרות התחושה שזה הפוך.

לגבי תגובתך מה שחשוב לדעת שמורשתו לא רק השתרשה למרות שהעולם התקדם אלא התחזקה ובעיקר בקרב הערבים הפלסטינים (לפי מדדי אנטישמיות). אותה מורשת שהיטלר אימץ חיה לצידנו ובקרבנו בזכות הנהגה ערבית-פלסטינית, אז והיום. אמת הוא כי מדד האנטישמיות בעולם [ויקיפדיה] מזעזעת ביותר והנתון כי בקרב תושבי יהודה ושומרון ורצועת עזה שוררת האנטישמיות הנרחבת ביותר (93%) היא מצמרמרת עד כדי מחשבה שאולי באמת העולם השתנה והשכנים איתם אנו רוצים לעשות שלום הם לא פחות מאשר נאצים עם כאפיה וכל מה שלמדנו בטלים לעומת מדדים אלו.זאת שאלה מטרידה ביותר.
לצפריר ובכלל... 678665
מדד האנטישמיות בעולם [ויקיפדיה]
לצפריר ובכלל... 678668
תודה על הקישור.
לפי ניסוח השאלות התוצאה ביו"ש ועזה לא מפתיעה כל כך.
על השאלה הראשונה, הרביעית והשביעית אני חושב שגם לא מעט מהמתנחלים יענו בחיוב.
שאלות נוספות הן מסוג שמי שמרגיש מדוכא על ידי היהודים יענה עליהן בחיוב. אם למשל נחליף יהודים בגרמנים וניתן את השאלון לתושבי גטו וורשה אני חושב שרובם ככולם היו עונים בחיוב לשאלות 1. 4. 5. 6. 7. ו 11.

היה מעניין לראות פילוח של שאלות בודדות מהסקר כי בזמן שיש שאלות שאני עצמי הייתי עונה עליהן בחיוב (היהודים חושבים שהם טובים יותר מאנשים אחרים), ויש שאלות שמזמינות תשובה חיובית מתוך הטיה לא גדולה (ליהודים יש יותר מדי כוח בעולם העסקים/בשוקי ההון הבינלאומיים/השפעה על ארה"ב)‏1, מולן יש שאלות שתשובה חיובית עליהן מצמררת אותי. הייתי רוצה לראות למשל כמה ביוון ובטורקיה ענו בחיוב על שאלה 11.

____________
1 שקשה לי לראות מי יענה בחיוב על אחת מהן אבל לא על האחרות, כי שלשתן מבטאות את אותה הטיה. הרי שלשת נגידי הבנק המרכזי האמריקאי האחרונים (מ 1987 ועד היום) אלן גרינשפן, בן ברננקי וג'נט יילן (וסגנה סטנלי פישר), ראשי חברת הפיננסים המשפיעה ביותר גולדמן סאקס, וכל מיני מיליארדרים סתם מבטאים יחס לא פרופורציוני של יהודים במוקדי הפיננסים והעסקים בארה"ב.
לצפריר ובכלל... 678709
1)להלן הסטריאוטיפים הנחשבים אנטישמיים שהוצגו בפני הנשאלים היו:

היהודים נאמנים לישראל יותר מאשר ל-(שם המדינה הספציפית בה גר אותו נשאל).
ליהודים יש יותר מדי כוח בעולם העסקים.
ליהודים יש יותר מדי כוח בשוקי ההון הבינלאומיים.
ליהודים לא אכפת מה קורה למי שאיננו משלהם.
ליהודים יש יותר מדי שליטה על ענייני העולם.
אנשים שונאים יהודים בגלל האופן שבו היהודים עצמם מתנהגים.
היהודים חושבים שהם טובים יותר מאנשים אחרים.
ליהודים יש יותר מדי שליטה על ממשלת ארצות הברית.
ליהודים יש יותר מדי שליטה על התקשורת העולמית.
היהודים מדברים יותר מדי על מה שקרה להם בשואה.
היהודים אחראים למרבית המלחמות בעולם.

2) שים לב להבדלים בין :איראן-שהיא המדינה שאיתה יש לנו איומים קיומיים אוחזת ב56% אנטישמיות בעוד מדינות שיש לנו איתן שלום כגון : מצרים עם 75% וירדן (שאנחנו נותנים להם מים לשתות) עם לא פחות מ81%,וכמובן "שותפנו לשלום בני דודנו הפלסתינאים עם 93%.ותורכיה כ70% - מה שעושה רושם שככל שאתה נותן יותר לאויב כך הוא שונא אותך יותר.

3) הערכה שנתית 2015- תמונת מצב ומגמות

4) אני לא מסכים איתך לגבי 'גטו ורשה' ואני סבור שכולן היו שליליות.
לצפריר ובכלל... 678719
1) כן, תודה, ראיתי בערך

2) שמתי לב. איך אתה מסביר את ההבדל בין איראן לבין מצרים וירדן? אני נוטה להסביר אותו ברמה שבה הנשאלים מרגישים מאוימים על ידי ישראל. זה מסביר מדוע הפלסטינים במקום הראשון ואחריהם מדינות הגובלות בנו. זה לא מסביר את טורקיה ויוון. שם, כך נראה לי, האנטישמיות יותר מושרשת ופחות אינסטרומנטלית.

4) מדוע לא? הנאצים באמת חשבו שהם טובים יותר מבני גזעים אחרים, ולא קשה להכליל עליהם שלא היה אכפת להם מה קורה למי שאיננו משלהם.
האם אתה מסכים איתי שהמתנחלים (לפחות הדתיים שביניהם) יענו בעצמם בחיוב לשאלות 1 4 ו 7?
לצפריר ובכלל... 678720
אני כל פעם נדהם מחדש לגלות תגובות גזעניות על גבול האנטישמיות הבוטה כמו זו שמעלי.
לצפריר ובכלל... 678722
תגובה 610040
תגובה 614746
תגובה 627592
תגובה 633699
תגובה 637509 שורה לפני אחרונה
תגובה 671691

והשמים לא נפלו
לצפריר ובכלל... 678724
הבנתי. אתה לא רק גזען ואוטו אנטישם, אלא מתגאה בעובדה זו.
לצפריר ובכלל... 678726
לא הבנת. קרא שוב, לאט יותר, אולי תבין.
לצפריר ובכלל... 678729
אני הבנתי מצויין. נראה לי שאתה לא הבנת.
לצפריר ובכלל... 678731
אתה תמיד חושב שאתה מבין מצוין, ולכן לא צריך שיסבירו לך כלום.

מי שמושלם לא יכול לטעות, ולכן לא יכול לתקן ולהשתפר.
הוא נידון להיות אטום לביקורת כי לא יכול להיות שטעה, ולהתייחס לכל מי שחושב אחרת כלוקה בשכלו (או "הזוי").

נשאלת השאלה מה מטרתו בהשתתפות בדיונים אם בא מראש במטרה לא לשנות את דעתו?
לצפריר ובכלל... 678733
אני מציין שהתגובה שלך מזעזעת בגזענותה, ובתגובה אתה מקשר בגאווה לעוד מס' תגובות שלך, עוד יותר גזעניות ועוד יותר מזעזעות, ואתה עוד טוען שאני לא מוכן לתקן ולהשתפר?
סע לשלום ותהיה בריא.
לצפריר ובכלל... 678734
אתה טועה בכמה רמות, ואתה אפילו לא יכול לדעת במה.
לצפריר ובכלל... 678737
טוב. אז אל תיסע לשלום ואל תהיה בריא.
לצפריר ובכלל... 678727
2) איראן-אני סבור שיש הבדלים בין האיראנים לבין ערביי המזרח התיכון.האיראנים יותר אינטלגנטים מהם ופחות "המוניים" מהעדר הצווחני של ארצות ערב.האיראנים שונים מהם בכך שהם לא ערבים אלא מוסלמים שיעים (הדת הזורואסטרית הייתה בעבר הגדולה ביותר באיראן והמיתולוגיה הפרסית אוחזת בעם יותר מהמיתולוגיה המוסלמית-ראה בעניין זה דת באיראן [ויקיפדיה] ומיתולוגיה פרסית [ויקיפדיה]).האיראנים לא באמת מאמינים שהיהודים מהווים מולם איום,ו"השטן-הקטן"הוא יותר סלוגן מאשר אמת-יהדות איראן [ויקיפדיה].

מצרים וירדן -הם הקיזו דם מול הישראלים במלחמות המטופשות שלהם כנגדנו והפסידו כמובן ליהודי "הנחות",תוסיף על זה את האנטישמיות שהם יונקים מגיל אפס.כמו כן המנהיגים שלהם מסיתים אותם כנגד ישראל באופן יומיומי-על מנת שהעם ישכח את שהם עצמם מעוללים להם.

ראה את תגובה 678426 מעיתוני מצרים והוגים מצריים בתקופה שלפני מלחמת ששת הימים ( תתאר לך מה אמרו אחרי) -

לשואת פלסטין אין דוגמה בהיסטוריה האנושית 23.12.53

"ישראל פשעה את הפשע הגדול ביותר בהיסטוריה החדשה בחסלה את עם פלסטין" 9.7.55

"בן גוריון הוא פושע המלחמה הגדול ביותר במאה הזו. אומרים שהיטלר ,אבל האם חיסל היטלר עם של מדינה כמו שחיסל בן גוריון ? 4.3.60 עיתון אלג'מהוריה

"התורה מתארת בדיוק את טבע העם היהודי ומבליטה בברירות את הווית האמונה היהודית הבנויה על בוגדנות[עד'ר],נקלות[חס'ה] שנאה[הקד] השחתה[פסאד],קנאות[תעצב],חמדנות[ג'שע],יהירות[ע'רור],התפרקות המידות[אנחלאל]" 'סכנת היהדות העולמית לאסלאם והנצרות'-1964 אבדעללה תל. עבדאללה א-תל [ויקיפדיה]

" היהודים הם חבורת פרחחים של העולם והזבל שלו...כלבים,שודדים, הסתלקו לארצותיכם" ..." ישראל היא מזבלה בין לאומית בה נאספו השפכים של העולם כולו" (בהשאלה לקיבוץ גלויות) נצר אלדין אלנשאשיבי 'כרטיס חזרה-‏1962

טורקיה ויון -אני לא מבין את האנטישמיות שלהם ואולי לא למדתי על כך לעומק. ובכלל מה עשינו לכל הרוחות ליוונים שהם שונאים אותנו כל-כך?

4)לא התכוונת ליהודי גטו וורשה?(מה קשורים הנאצים?).

לעניין מתנחלי יו"ש:

תושב יצהר -יהודי דתי,נשאל שאלות :
1היהודים נאמנים לישראל יותר מאשר ל-(שם המדינה הספציפית בה גר אותו נשאל)?
ת:במקרה הזה למה שלא יהיה נאמן? ישנה תשובה אחרת לדעתך?
4ליהודים לא אכפת מה קורה למי שאיננו משלהם
ת:אותו תושב אם יראה ילד ערבי שותת דם על הכביש-האם לא יגיש לו סיוע? אני חושב שכן.אותו תושב אם יראה אישה כורעת ללדת,האם לא יגיש לה סיוע?אני חושב שכן.אותו תושב אם יראה פלסטינאי על סף התייבשות ומבקש מים או כל סיוע שמציל חיים-האם לא יסייע?אני חושב שכן.אשמח אם תראה לי מקרים שסותרים את מחשבתי.
7היהודים חושבים שהם טובים יותר מאנשים אחרים?
ת: התשובה תהיה חיובית ולפחות מההיבט הדתי לאור הכלל "עם סגולה/עם נבחר" וכו'.אם כי יש להבין את המושג "טוב" מבחינתו.כל ישראלי יהודי ,גם יהודי שלא שומר מצוות-חי בתחושה שהיהודים יותר חכמים,יותר אינטלגנטים וכו,משהו בסגנון"המוח היהודי ממציא לנו פטנטים,פרסי נובל וכו' וכו'.זאת מחשבה שעוברת בראש תמיד.אישית אני סבור שחטא הגאווה הינו שורש הרע גם במקרה הלאומי והפחד מההיבריס שיוביל לנמסיס הינו טבעי,אבל עדיין -העליונות הדמיונית הזאת אוחזת בנו גם לאור העובדה שאנו מיעוט שמנסה להאחז בכך על מנת לשרוד.
לצפריר ובכלל... 678728
בטורקים בגדנו (ע''ע ניל''י) וביוונים מרדנו (ע''ע יהודה המכבי)
לצפריר ובכלל... 678730
הא,אז השנאה שלהם אם כך ''מוצדקת''.
לצפריר ובכלל... 678732
בדיוק כמו השנאה של הערבים אלינו. הרי אנחנו מפרים את תנאי עומאר ולא פועלים כד'ימים כנועים כפי שמתחייב.
לצפריר ובכלל... 678735
שאלה:
לדעתך כמובן,מהו יחס השנאה בין היהודים לערבים אחד כלפי השני?ובחידוד : אם הערבים שונאים את היהודים כ80% - כמה היהודים שונאים את הערבים ?
לצפריר ובכלל... 678738
אין לי מושג. לא עשו סקר מקביל ל"איסלאמופוביה" בישראל, כך שאני לא יודע לומר מה היחס מבחינה כמותית.
מה שאני כן יכול לומר הוא שיש הבדל גדול מהבחינה האיכותית בין השנאה הערבית ליהודים שנובעת מאדנות (מלכתחילה היהודים לא קיבלו את האיסלאם של מוחמד, ובמאה הקודמת סירבו להתנהג כד'ימים כנועים, כפי שהאיסלאם דורש, ואפילו הקימו להם מדינה ריבונית על אדמת האימפריום), לבין השנאה היהודית לערבים, שנובעת משאיפת שחרור מעול האימפריאליזם הערבי. ברגע שהערבים ירפו משאיפותיהם האימפריאליסטיות, שנאתנו אליהם תשכך מאליה (ע"ע היעדר השנאה של היהודים לגרמנים, 3 דורות לאחר השואה), לעומת זאת שנאת הערבים אלינו אינה תלויה במעשינו - ולראיה האנטישמיות במצרים וירדן אינה פחותה משאר העולם הערבי, למרות הסכמי השלום שנחתמו עימן.
לצפריר ובכלל... 678670
אין כיום חיבור מהותי בין העם הערבי בכללותו לבין הנאציזם, אבל יש מיעוט קטן של ערבים (כמה מליונים בודדים) שמזדהים בכל ליבם עם האידיאולוגיה הנאצית - הם קוראים לעצמם פלסטינים. האידיאולוגיה הפלסטינית היא - פשוטו כמשמעו -תרגום של האידיאולוגיה הנאצית לערבית. זו תנועה ששורשיה האידיאולוגיים, המעשיים והאישיים בנאציזם, שמממשיכה את הנאציזם היום - במעשה ובדיבורים, ושאפילו מנהיגה הנוכחי הוא מכחיש שואה נאלח (מכחיש שואה? ד"ר בהכחשת שואה!)
לצפריר ובכלל... 678710
זה נכון,הפלסטינאים הם האנטישמים הכי גדולים בעולם שיש כיום.ואני שואל את עצמי -איך?למה?
אתה יודע מהן התשובות?יש לך כך מקבילה אחרת בעולם?האם הצרפתים-בלגים ואפילו הרוסים -שונאים את הגרמנים כל כך כמו שהם שונאים את היהודים?
א
לצפריר ובכלל... 678676
האנטישמיות הערבית הינה בעיקר במישור הספרותי-מדיני ולא במישור העממי.
____________
כשבשפה עצמה מתקיימים פתגמים שהוקדשו לשנאת יהודים ורוב היהודים מארצות ערב מספר על התעללות, חשש וקיפוח אני מתקשה להסכים שהאנטישמיות נשארה במישור המדיני-ספרותי.
מה גם שמפלגה הנאצית היו בעיות קליטה בדיוק כמו לאימפריאליזם הבריטי והנאורות הצרפתית. האנטישמיות והלאומנות (נאציונל) הערבית קיוו ועדיין מצפים לראותנו שחוטים, מתבססים בדמנו.
הנאצים העדיפו תאי גזים, הערבים שבריה ועבודה ידנית. יחי ההבדל הקטן.
לצפריר ובכלל... 679279
אכן שבריה ועבודה ידנית
לצפריר ובכלל... 678646
אני לא ''תומך בגישתו של ביבי''. העובדה שלגרוסמופתי הערבי הפולש חלק מרכזי בשואת יהודי אירופה ידועה להיסטורינים זמן רב, הרבה לפני שביבי ''גילה אותה''. ביבי - כפוליטיקאי - הבין שזו עובדה נכונה היסטורית אך לא ''פוליטיקלי קורקט'' ולכן נסוג ממנה. לא הנאום של ביבי מוכיח אותה ולא ההתקפלות הפחדנית שלו שוללת אותה.
לצפריר ובכלל... 678664
"העובדה שלגרוסמופתי הערבי הפולש חלק מרכזי בשואת יהודי אירופה ידועה להיסטורינים זמן רב"

חלק מרכזי?אתה מייחס לעכברוש יותר מידי קרדיט למרות שהוא לא זכאי לו.אתה יכול להסב את תשומת ליבי איזה חלק?כמה יהודים הוא הרג?באיזו סיטואציה היטלר הושפע ממנו?
לצפריר ובכלל... 678672
אני מפנה אותך לספרים רבים שנכתבו בנושא ע"י היסטוריונים ואנשי מדעי המדינה:
"חאג' אמין וברלין", ג'ני לבל
"ג'יהאד ושנאת יהודים", מתיאס קונצל
"האסלאם ומלחמת גרמניה הנאצית", דיויד מוטאדל
"הנאצים, האסלאמיסטים והמבנה של המזרח התיכון המודרני", וולפגנג שווניץ ובארי רובין

אבל לא רק מבחינה אקדמית, גם מבחינה משפטית, יש לנו עדויות לכך, אציין רק שעוזרו הבכיר של אייכמן, דיטר ויסליצני, העיד בשבועה בנירנברג ב–26 ביולי 1946 בזו הלשון: "לדעתי, מילא המופתי את התפקיד המכריע בהחלטות הממשלה הגרמנית להשמיד את יהודי אירופה. בכל פגישותיו עם היטלר, ריבנטרופ והימלר, חזר והציע את השמדת היהודים. הוא ראה בכך פתרון נוח לבעיית ארץ ישראל. והיה אחד מחבריו הטובים ביותר של אייכמן ובאופן עקבי האיץ בו להסלים את אמצעי ההשמדה", ושהמופתי עצמו הורשע ע"י בית המשפט ביוגוסלביה בפשעי מלחמה (גם על השמדת יהודי קרואטיה) אך נמלט מהכלא וחי חיי נוחות במצרים.
רשומות משפט אייכמן בעניין המופתי 678711
מן הראוי ציין כי אתמול בלילה חשבתי שבעצם משפט אייכמן נותן תמונה יותר בהירה על קשריו של המופתי עם הנאצים,ולכן ישבתי במשך שעות ארוכות בחיפוש הנושא בפרוטוקולים של משפט אייכמן בעניין- ולהלן הנושאים הרלוונטים. לנוחיותך ולנוחיות מי שיחפש בעתיד את הנושא הזה . ההדגשות בוצעו על-ידי ואינן במקור.

נאום הפתיחה של היועץ המשפטי - ישיבות: מס׳ ,8,7,6 : 18-17 באפריל 1961

הכשלת העלייה לארץ זכתה אצל אייכמן לתשומת לב מיוחדת. בעניין זה, כך טען, יש לו התחייבויות כלפי חג׳ אמין אלֿחוסייני,מופתי ירושלים לשעבר, עמו נפגש וקשר קשרים. ההתרשמות ההדדית היתה כה חזקה, עד שחג׳ אמין ביקש מהימלר כי אחרי המלחמה, כאשר ייכנס בראש צבאות הציר לירושלים, יינתן לו יועץ מיוחד ממחלקת אייכמן אשר יעזור לו לפתור גם כאן את בעיית היהודים בדרך בה נפתרה בארצות הציר. אייכמן הציע לעוזרו
ויסליצני לקבל עליו את התפקיד הזה.

ישיבה מס׳ 16 י׳ באייר תשכ״א (1961 באפריל 26)

היועץ המשפטי : אני רוצה להגיש עכשיו את רשימתו של ויסליצני מֿ1946.7.26 ,שנכתבה אף היא בבית הסוהר, והאימות נעשה על ידי מר חגג, ומצוי אצלכם כבר מעדותו של ברֿ-שלום על ה״גרוס-מופתי״ (המופתי הגדול) של ירושלים ועל קשריו עם אדולף אייכמן. אצלי מצוי האוריגינל. זה כבר הוגש לבית המשפט, יחד עם ההודעה, ובית המשפט יראה שהמסמך שימש נושא לחקירה בעמ׳ 558‐‐570.בהסתמכי על החלטת בית המשפט מהבוקר, אני מבקש לקבל את המסמך הזה עקב החשיבות הנודעת לו, גם בגלל קשריו של אייכמן עם אותו האיש, גם לגבי התכניות והמזימות שנעשו להשמיד
את היישוב היהודי לאחר ניצחון מעצמות הציר, וגם עקב העובדה שהנאשם עצמו נתבקש להגיב על מסמך זה.
אב בית הדין : האם הוא נזכר שם במסמך הזה?
היועץ המשפטי : כן. הקשרים, לפי דבריו של ויסליצני, בין שני האישים הללו, חאג׳ אמין אל חוסייני ואדולף אייכמן, התחילו עוד בסתיו 1937.
ד״ר סרבציוס : אני משמיע השגה נגד הגשת המסמך, אבל נכנע להחלטת בית הדין.
אב בית הדין : החלטה מס׳ 9 אנו מקבלים כראיה את דברי ויסליצני בעניין המופתי מן הטעמים הנזכרים בהחלטה מס׳ 7.
היועץ המשפטי : ברשות בית המשפט אקרא ת/89׃
כידוע לי מפעילותי בשירות המשרד הראשי של הס״ד בברלין היה קיים כבר בשנת 1937 קשר מודיעין בין הס״ד לבין המופתי הגדול בירושלים. יחסים אלה עברו באמצעות DNB, שירות העיתונות הגרמני הרשמי בארץ ישראל, ד״ר רייכרט (Reichert) אל אוטו פון בולשווינג (Bolschwing von)
וליאופולד פון מילדנשטיין (Mildenstein von ) שניהם בס״ד בברלין. מילדנשטיין היה בֿ1936‐1937 ראש המחלקה לענייני היהודים במשרד הראשי של הס״ד. מאוחר יותר עבר קשר זה לידי המשרד VI של שירות מודיעין חשאי חוץ לארץ, של המשרד הראשי לביטחון הרייך, הרזה״א -Reichssicherheit .RSHA -shauptamt נוצר בֿ1939 .ד״ר רייכרט היה איש אמונו הראשי של הס״ד. הוא קיפח את חייו בֿ 1941 בתאונת רכבת בהנובר. בסתיו 1937 ערכו מי שהיו אז עובדי מחלקת היהודים של הסד, אדולף אייכמן והרברט האגן (Hagen) לאחרונה שטורמבנפירר בפריס, מסע לארץ ישראל ולמצרים.נסיעה זו נועדה לכלול, אגב השגת ידיעות כלליות על שאלות ציוניות, גם ביקור אצל המופתי הגדול, אשר בדבר עריכתו
צריך היה ד״ר רייכרט לתווך. אך הביקור לא יצא אל הפועל,הואיל והשלטונות האנגליים הגבילו את שהותם של אייכמן והגן, למרות אשרות התיירים שלהם לֿ48 שעות. בקהיר היו אז לשניהם דיונים עם לאומנים ערביים, ביניהם עיתונאי מירושלים, שנמנה על חוגו של המופתי הגדול. אחרי בואו
של המופתי אל חוסייני לגרמניה, הוא ערך ביקור אצל הימלר. זמן קצר לאחר מכן ביקר המופתי הגדול אצל מנהל מחלקת היהודים במשרד IV של הגסטאפו, אוברשטורמבנפירר אדולף אייכמן, בלשכתו בברלין, בקורפירסטנשטרסה (-Kurfürsten strasse (116 .איני זוכר עוד את התאריך המדויק של הביקור.ייתכן כי זה היה בסוף 1941 או בתחילת 1942 .במקרה הייתי כעבור ימים מעטים בברלין אצל אייכמן, כאשר סיפר לי עלביקור זה בפרוטרוט. אייכמן ערך הרצאה בפני המופתי הגדול בחדר המפות שלו, בו אסף תיאורים סטטיסטיים על האוכלוסייה היהודית של ארצות אירופיות שונות, הרצאה מפורטת על פתרונה של שאלת היהודים באירופה.המופתי הגדול התרשם, לדבריו, מאוד ואמר לאייכמן כי כבר ביקש מאת הימלר ואף השיג את הסכמתו בנידון זה, כי מיופה כוח של אייכמן יבוא לירושלים כיועצו האישי, כאשר ישוב הוא,המופתי הגדול, אחרי ניצחון מעצמות הציר. בשיחה דאז שאלני אייכמן, האם אין לי רצון לקבל תפקיד זה. אך אני דחיתי עקרונית הרפתקאות מזרחיות כאלה. אייכמן התרשם מאוד מאישיותו של המופתי הגדול. הוא חזר ואמר לי גם אז,וגם מאוחר יותר, <מודגש שהמופתי עשה עליו רושם עז, וגם על הימלר, וכי בעניינים הערביים‐‐יהודיים אף נודעת לו השפעה.> אייכמן ראה את המופתי, לפי ידיעתי, ודיבר עמו לעתים. על כל פנים הזכיר זאת אגב שיחה בקיץ 1944 בבודפשט. בסוף 1942 השתדלתי על פי יוזמתה של קבוצת הג׳וינט של ברטיסלבה להשפיע על אייכמן והימלר למנוע את השמדתה של יהדות אירופה. תכנית אחת היתה הצלת ילדים יהודים,שהגירתם לארץ ישראל נועדה להתבצע דרך רומניה. אייכמן נתן, בהסכמת הימלר, פקודה להביא כעשרת אלפים ילדים יהודים מפולין לטרזיינשטט. תוכננו חילופי ילדים אלה בעצורים אזרחיים גרמניים, תוך היזקקות לשירותי הצלב האדום הבינלאומי. כבר דנתי בברטיסלבה עם נציגי הג׳וינט באפשרות ההגירה של מבוגרים בתורת מלווים למשלוח ובדבר מספרם הבא בחשבון לשם כך. הילדים אף הגיעו אז בחלקם לטרזיינשטט, כפי שהודיע לי מי שהיה אז מפקד המחנה, ד״ר זיידל (Seidl),בתשובה לשאלה בנידון. אז נקראתי על ידי אייכמן לברלין, והוא גילה לי, כי למופתי הגדול נודע דבר המבצע המתוכנן באמצעות שירות המודיעין שלו בארץ ישראל. הוא מחה,בעקבות זאת, נמרצות אצל הימלר, תוך הנימוק שילדים יהודים אלה, הרי יהיו בעוד כמה שנים מבוגרים וייתנו חיזוק ליסודות היהודיים בארץ ישראל. בעקבות זאת אסר הימלר, לפי דבריו, את כל הפעולה ואף הוציא איסור לגבי מקרים עתידיים, לבל יורשה עוד שום יהודי להגר לארץ ישראל מן השטחים בהם שולטת גרמניה.על האיסור הזה, שהושג על ידי המופתי הגדול אצל הימלר, הודעתי לקבוצת הג׳וינט, על אף איסורו של אייכמן. עמדתו זאת של הימלר השפיעה לאחר מכן השפעה גורלית על כל הדברים, במיוחד בֿ1944 בבודפשט. על ידי כך סוכלה כל אפשרות להגיע לידי פשרה בשאלת היהודים בהונגריה, כי ארץ ישראל היתה הארץ היחידה שבאה בחשבון לקליטת נשים וילדים יהודים במספר גדול יותר. עוד עלי להוסיף, כי ליד המופתי הגדול בכל עת שהותו בגרמניה, היה קצין קישור של משטרת הביטחון. היה זה איזה האופטשטורמפירר, אשר בשמו איני נזכר עוד. על כך היה צריך לדעת גנרלמיור ולטר שלנברג (Schellenberg)ראש משרד VI שירות מודיעין חו״ל). שלנברג היה בסוף יוני בבית הכלא בנירנברג.

ישיבה מס׳ 48- ח׳ בסיון תשכ״א (1961 במאי 23)

אב בית הדין : אני פותח את הישיבה הארבעים ושמונה של המשפט.
מר בך: כבוד בית המשפט, אנו עוברים לפרשת יהדות רומניה....
מר בך: יש לי עוד כמה מסמכים להשלמת הפרשה הרומנית.המסמך הראשון הוא מס׳ 401 .כאן קילינגר מודיע שאנטונסקו נתן הוראה לאפשר הגירת 70,000-80,000 יהודים לארץ ישראל תמורת תשלום לרומנים. וקילינגר חושב שיש להתנגד לכך תוך התחשבות בין השאר בהסכם עם מופתי ירושלים.אב בית הדין מסמך זה סומן ת/1....
מר בך : ד״ר שטיינר, אתה זוכר שהיית פעם נוכח כעד כאשר האינג׳ינר אנדרה שטיינר מסר הצהרה מסוימת אשר בה נזכר המופתי מירושלים?
העד שטיינר: כן.
ש. לשם מה הוא נתן את התצהיר הזה?
ת. זה היה בשנת 1942 או 1943 .אז ביקר אנדרה שטיינר אצל ויסליצני, וּויסליצני סיפר לו על ילדים שהיה צריך לשלוח אותם מטרזיינשטט לחוץ לארץ. ויסליצני אמר בשם אייכמן שזה לא הולך טוב כיוון שהמופתי מתנגד לדבר....
מר בך: זה מסמכנו מס׳ 281 .מר שטיינר סיפר קודם כי ויסליצני תיאר את השיחות שלו עם אייכמן, מדוע אין ארץ ישראל באה בחשבון לקביעת היעד במקרה של הגירה׃ ״בשאלתי לסיבה, הוא שאל אותי בהיותו צוחק, באם לא שמעתי את שם המופתי הגדול חוסייני (Husseini )הוא הסביר שהמופתי עומד בקשר הדוק ביותר ובשיתוף פעולה עם אייכמן ואין לרשות גרמנית היכולת לכן להסכים שארץ ישראל תהיה היעד הסופי, לבל תסבול הפרסטיז׳ה שלה בעיני המופתי״. אחר כך הוא אומר׃ ״בהזדמנות של שיחה נוספת זאת, מסר לי ויסליצני פרטים נוספים על שיתוף הפעולה בין אייכמן והמופתי. המופתי הוא אויב מושבע של היהודים והוא הלוחם למען רעיון של השמדת היהודים מאז ומתמיד. לרעיון זה הוא צמוד גם תמיד בשיחותיו עם אייכמן״ – והנה אחד הפרטים שוויסליצני מסתייג מהם – ״אשר הוא,כידוע,גרמני יליד פלשתינה.המופתי הוא גם אחד היוזמים של ההשמדה השיטתית של יהדות אירופה על ידי הגרמנים, ובביצוע תכנית זו נהיה לעובד שותף קבוע וליועצם של אייכמן ושל הימלר״. כאן אומר ויסליצני׃ ״קראתי את התאורים האלה, הם נכונים בתוכנם פרט לזה, שאייכמן נולד בפלשתינה ושהמופתי היה עובד שותף קבוע להימלר. בניסוח זה לא השתמשתי״.

ישיבה מס׳ 74 כ״ח בסיון תשכ״א (1961 ביוני 12)

אב בית הדין: אני פותח את הישיבה השבעים וארבע של המשפט. החלטה מס׳ 79-אנו מחליטים ברוב דעות לקבל כראיה מתוך המסמך המכונה בפי
היועץ המשפטי ״מסמך זאסן (Sassen) רק מה שנקרא בחוות דעתו של פקד חגג ״תיק מס׳ 17״, דהיינו תצלומים של דברים אשר נרשמו על ידי הנאשם בכתב ידו....
היועץ המשפטי: מר חגג, עכשיו, כדי שנבין כולנו, מהן המילים בערבית מעל המילה הכתובה באותיות לטיניות ״אייכמן״?
העד חגג :כבוד בית המשפט, לפי הפיענוח, בהסתמך על התכונות הרגילות בכתב ידו של חג׳ אמין אל חוסייני, אני פיענחתי את הכתב הזה כ״פרוזה נדירה זי׳דן וכיירה מור׳יס ללֿערב״ – יהלום נדיר מאוד והמציל הטוב ביותר לערבים
ש. יהלום נדיר מאוד והמציל הטוב ביותר לערבים, ומתחת לזה באותיות לועזיות׃ אייכמן?
ת. כן.
אב בית הדין : האם זוהי הערבית שמשתמשים בה, ״כיירה מור׳יס״? זה קצת משונה.
העד חגג: זוהי ערבית צחה, ערבית טובה

ישיבה מס׳ 80 י״ג בתמוז תשכ״א (1961 ביוני 27)

ש. המסמכים הבאים ...אלה מכתבים שכותב המופתי אל ריבנטרופ, אל מיניסטר החוץ הבולגרי ושוב אל ריבנטרופ בבקשה לתמוך במטרותיו המדיניות.
האם עמדת בקשר עם המופתי? האם עבדת ִאתו? האם שיתפת עמו פעולה? התרצה למסור על כך?
ת. כן. עד כמה שידוע לי, ראיתי את המופתי פעם אחת ותו לא.היה זה בקבלת הפנים אשר נערכה על ידי הס״ד במעונו ואשר בה הוצגו רוב רובם של ראשי המחלקות במשרד הראשי לביטחון הרייך בפני המופתי, וגם אני בתוכם. באותה תקופה היה קיים הסכם בין המופתי ובין הימלר, שעל פיו ועד כמה שידוע לי, היו שלושה אנשים או כמה מכל מקום, אשר עמדו לערוך סיור לימודים כסוכני מודיעין במשרד הראשי לביטחון הרייך. היו אלה, עד כמה שזכור לי, שלושה מאיורים עיראקיים אשר עברו גם במחלקתי בסיור לימודים זה ושהו בה כיוםֿ יומיים. לאחר מכן לא היה לנו עניין עם שלושת המאיורים העיראקיים האלה ולא עם המופתי – לא לי ואף לא למישהו אחר במחלקתי IVB4.
ש. האם הציע לך אי פעם מישהו מטעם המופתי כי תצטרף אליו כיועץ לענייני יהודים?
ת. לא, לא היו דברים ביני ובין המופתי, פרט לאותו ערב שבו רק אמרתי לו את שמי בשעה שהוצגתי בפניו. מבחינה עניינית לא היו בינינו דברים מעולם.
השופט הלוי :אבל הציגו אותך פני המופתי בתור רפרנט לענייני יהודים בוודאי?
הנאשם :על כך לא אוכל להשיב לא בהן אף לא בלאו, כי איני זוכר את היום. אולם ייתכן בהחלט – עלי להוסיף זאת כסייג – שעשה זאת המשרד המזמין, משרד V

ישיבה מס׳ 104 -ז׳ באב תשכ״א (1961 ביולי 20)

ש. סיפרת לנו על פגישתך עם המופתי ושהוא היה בחברת כמה אנשים אחרים, אתה זוכר שאחד מהם כונה בשם ״היידריך של המזרח הקרוב״, נכון?
ת. כן, אני נזכר בכך.
ש. קבוצה זו עברה קורס מזורז במשרדי הגסטאפו, נכון?
ת. קורס, לא הייתי אומר זאת, אלא היה עליהם לעבור על פני המחלקות של משרד IV ואולי אף של משרדים אחרים, לשם קבלת ידיעות, כן.
ש. התוכל לאשר את המשפט הזה׃ ״החליפו מקצוע בתהליך מהיר, כעין מומחים של הגסטאפו במזרח התיכון, אשר אולי תוקם״. תואיל לקרוא מה שאני מראה לך בעמ׳ 653 של כתב יד זאסן שהוגש על ידי.רק שתי השורות האלה. נכון מה שכתוב כאן?
ת. כן, שתי השורות האלה?
ש. כן.
ת. שתי שורות אלה נכונות. מה שכתוב לפניהן אינו נכון.
ד״ר סרבציוס המותר לי לדעת אילו שורות הן?
היועץ המשפטי עמוד 653...
השופט הלוי אולי אפשר לשמוע זאת שוב בגרמנית?
“Sie wurden gewissermassen im Schnell
verfahren zu Experten einer allfälligen im Nahen Osten zu
.errichtenden Gestapo, umgeschustert”
(לנאשם) אתה זוכר שפעם הגיעה הצעה שמישהו ממשרדך יהיה יועץ למופתי הגדול לאחר הניצחון?
הנאשם: איני זוכר, אולם מן ההכרח היה בוודאי כי הדברים יתפתחו בכיוון זה, אולם איני זוכר, לא אוכל לומר דבר על כך.
ש. בכל אופן לא תוכל להכחיש את דבריו של ויסליצני בעניין זה,שההצעה הזאת הועברה אליו, שהוא יהיה היועץ של המופתי.
ת. אני סבור שאלה הם דימויים של ויסליצני. כבר מבחינת כוח האדם לא היה אז מקום להמלצות כאלה. אולם אני סבור כי ויסליצני היה האחרון שלא היה שש לקראת שיגור כזה כבר בגלל עצם החידוש אשר בסביבה, בנסיעה וכו׳.
ש. זאת גם ויסליצני עצמו אומר, שהוא שש לאפשרות הזאת. אבל תסכים אתי שהוא יכול היה לשמוע זאת רק מפיך, שבכלל קיימת
הצעה כזאת.
ת. הוא לא יכול היה לשמוע רק מפי, אלא אף מפי מילר, כי ויסליצני הרי...
ש. או ממך או ממילר, אתה רוצה לומר?
ת. כן, הוא יכול היה לשמוע זאת.

ישיבה מס׳ 106 ח׳ באב תשכ״א (1961 ביולי 21)

ש. בן איזה גזע היה למשל המופתי שהוזכר בעדותך?
ת. המופתי ִנמנה, אם לראות זאת מבחינה גזענית, עם הגזע השמי. משום כך לא היה המושג ״אנטישמי״ שהופץ או נטבע על ידי ֶשנֶרר (Schönerer )הוא אינו נכון.
ש. הוא אינו נכון? צריך לומר שנאת יהודים?
ת. צריך לומר אנטיֿ-יהדות.
ש. צריך לומר שנאת ישראל (Judenfeindschaft.)
ת. אם הקשר היה מוגבל רק ליהדות ולא הופעל כלפי הערבים, או שצריך היה להפעיל זאת, אם רוצים להיות עקביים, גם כלפי הערבים – איני יודע אם כלפי כל העמים הערביים. או אם לוקחים בחשבון את כל הגזע, זה צריך להצטמצם לא רק על היהדות אלא גם על העמים הערביים. איני יודע אם על כולם, אולם החלק הגדול.
ש. אם כן, זה לא הופעל כלפי הערבים אולי מסיבות מדיניות? אולם למעשה מסיבות מדיניות אומנם לא הוחלה התורה לגבי העמים הערביים, או אומנם כן?
ת. לא הוחלה עליהם, זאת לא קראתי בשום מקום. אני סבור שאת כל העניין קיבל היטלר משנרר.

ישיבה מס׳ 113 -כ״ח באב תשכ״א (1961 באוגוסט 10)- נאום הסיכום

חאג׳ אמין אלֿחוסייני היה האדם שמצא בו, באייכמן, יהלום יקר. כמובן, מי שהחל בשפיכת הדמים של יהודים בארץ, זה לבו פתוח לרווחה לשותפות הטמאה עם שופך דם יהודים בעולם,ואייכמן מאמן בתוך מחלקתו את בני פמלייתו של המופתי, וביניהם את מי שכונה ״היידריך של המזרח הקרוב״. ולמה הדברים מכוונים,שופטי ורבותי? הם, לאחר הניצחון שיבוא, כמקווה להם, ִתכננו אותה מלאכת דמים בעולם כולו שייפול תחת רגליהם. והמופתי ביקש לעצמו איש כמוהו ֵהָנה, שיעזור לו, לשפוך את דמי היהודים כמו שעשה בחברון, ביפו, בירושלים, בפרעות של השנים 1921,1929 ,1936 ,לעזור לו לכלות את המלאכה. הוא ראה ששם עושים זאת יותר טוב. אייכמן לא הכחיש כלל שהיה איזה דבר כזה. אבל הוא אינו זוכר אם ויסליצני היה האדם שנתכבד בהצעה זו. בכך הוא מפקפק. אומנם ויסליצני אומר, שהצעה נפלאה זו להיות יועצו של המופתי לפתרון בעיית היהודים בפלשתינה הכבושה הופנתה אליו....

הנאשם השתדל ללמוד עברית בשיטת הלימוד העצמי. בקשתו לממונים עליו לאפשר לו להמשיך בלימוד השפה אצל רב נדחתה על ידם (ת/55)11 (יידיש למד לקרוא עד כדי הבנת העיתון היינט (ת/44 ,עמ׳ 49 .(במקום זה נזכיר גם את האגדה, שהנאשם עצמו טיפח אותה, כאילו הוא יליד מושבת הטמפלרים שרונה בארץֿ ישראל (ישיבה 16 ,עמ׳ 217 ,כרך א׳; ישיבה 41 ,עמ׳ 603 ,כרך ב׳).הנאשם כתב חוברת הדרכה לאנשי ס״ס על ענייני ציונות (ת/44, עמ׳ 41 ,(והיה מרצה בפני מפקדי ס״ס ומפקדי צבא על ״ההסתדרות-הציונית העולמית, מבנה ומטרותיה״, וכן על ״ההסתדרות הציונית-החדשה״ (ת/44 ,עמ׳ 48 .(בֿ1937 נשלח לכינוס המפלגה הנאציונלסוציאליסטית בנירנברג, לקשירת קשרים עם אנשי חוץֿ לארץ, לשם עידוד תעמולה אנטיֿ-יהודית (ת/121 .(בנובמבר 1937 נסע לארץֿ-ישראל ולמצרים, ביחד עם הממונה עליו, האגן,בשליחות ריגול, בעיקר בין היהודים. בין היתר הוטל עליו גם לקשור קשרים עם המופתי הירושלמי, חג׳ אמין אלֿחוסייני. אנייתם עגנה בחיפה, והנאשם עלה על החוף. משם נמשכה הנסיעה
למצרים. בהיותם שם ביקשו אשרת כניסה לארץ, אך נתקלו בקשיים מצד השלטונות הבריטיים, ולפיכך היה עליהם להסתפק בידיעות שנמסרו להם בקהיר על ידי מודיעיהם. הוגש לנו הדו״ח המפורט עלנסיעתם (ת/124 .נצטט מתוכו שני קטעים המדגימים את רוח הדברים׃

על הצעה להגדיל את אפשרויות ההגירה של יהודים גרמניים על ידי העברת הון בצורת סחורות נאמר שם׃ היות וההגירה הנזכרת של 50,000 יהודים לשנה היתה מחזקת בעיקר את היהדות בארץֿ-ישראל, תכנית זו אינה באה בחשבון בהתחשב עם כך שמטעם הרייך יש למנוע יצירת מדינה עצמאית של היהודים בארץֿ ישראל...

כן הזכרנו שבנסיעה זו הוא עמד להיפגש בארץ עם המופתי חג׳-אמין אלֿחוסייני אך אותה שעה לא יצאה הפגישה לפועל.בתקופת הפתרון הסופי פועלים במדיניות הגרמנית שני גורמים למניעת עלייה לארץֿ-ישראל׃ ראשית, הברית שנכרתה בין הנאצים ובין מנהיגים ערביים מסוימים, ובראשם המופתי, ושנית, עצם השאיפה להשלים ללא שיור את השמדת כל היהודים שבתחום ההשפעה הגרמני. אשר להגירה לארצות אחרות, היה קיים הגורם השני, שהספיק לבדו להפסקת ההגירה לא רק מן הרייך עצמו, לפי פקודת הימלר שכבר הוזכרה, אלא מתחום ההשפעה הגרמני כולו. סטיות מן הקו הכללי הזה הורשו רק בגלל שיקולים מכריעים של מדיניות גבוהה...

כאן המקום להוסיף כמה מילים על המגע האישי בין הנאשם ובין המופתי, חג׳ אמין אלֿחוסייני.הוכח לפנינו שגם המופתי חתר להגשמת הפתרון הסופי של
השמדת היהדות האירופית, ואף אין ספק שאילו הצליח היטלר לכבוש את ארץֿ-ישראל, היה גם היישוב היהודים בארץ צפוי להשמדה טוטלית, בתמיכתו של המופתי.הוגשו לנו תזכירים, ששוגרו על ידי המופתי למיניסטר החוץ הגרמני ריבנטרופ (ת/1260 ;ת/1261 (ולממשלות הגרורות של רומניה ובולגריה (ת/1263 ;ת/1264 ,(ובהן דרישה תקיפה למנוע כלעלייה של יהודים לארץֿ-ישראל. בתזכיר למיניסטר החוץ הבולגרי מיום 1943.5.6 נאמר (ת/1263 ,עמ׳ 3׃) הנני מרשה לעצמי להפנות את תשומת לבך לכך שהיה זה מתאים מאוד ויותר מועיל, למנוע את היהודים מלהגר מארצך, ולשלחם למקום ששם הם עומדים תחת ביקורת חזקה, למשל לפולין. למותר להוסיף מה פירוש הדברים ״ביקורת חזקה״, כשמדובר ביהדות פולין בשנת 1943. ברישומיו, מוצג ת/89 ,מיום 1946.7.26 ,מוסר ויסליצני מפי הנאשם, שהמופתי ביקר בסוף 1941 או תחילת 1942 במשרד הנאשם בברלין. הנאשם הרצה בפניו על פתרון שאלת היהודים באירופה, והמופתי התרשם מזה מאוד. המופתי אמר לנאשם,שהימלר הסכים לבקשתו, שאחד מאנשי הנאשם יבוא לירושלים כיועצו האישי של המופתי, כשזה יחזור ירושלימה אחרי ניצחון מעצמות הציר. הנאשם שאל את ויסליצני, אם ברצונו לקבל על עצמו תפקיד זה, והוא,ויסליצני, דחה הצעה זו. הנאשם הודה בהודעתו שנפגש עם המופתי, אומנם לא במשרדו, אלא לרגלי מסיבה בחוג יותר גדול, והוא ממשיך (בעמ׳ 564(׃ אולם נכון שמלוויו של המופתי הגדול היו אצלי, ובוודאי גם היו אז דיבורים, אם כי לא אוכל להיזכר שניהלתי מעולם עם המיורים העירקיים הללו שיחה ממושכת יותר מזו של ברכה כללית, הכנסתם ומסירתם לחבר עובדי. וקצת אחרי כן (עמ׳ 9/568 (הוא מדבר על ביקורו של בן אחיו (או שאר בשר בדרגת קרבה דומה) של המופתי במשרדו.

מוצגים :
הודעה של ויסליצני בעניין יחסיו של אייכמן עם המופתי (26/7/1946)

פון האן מודיע לאייכמן שהורה לשגריר בסופיה לייעץ לממשלת בולגריה שלא להסכים לשלוח 5,000 ילדים לארץ-ישראל, משום שהדבר יעמוד בסתירה למדיניות גרמניה ביחס לערבים. 8/2/1943 הוגש במהלך המשפט וצוין במס' ת/947.
רשומות משפט אייכמן בעניין המופתי 678756
תודה
רשומות משפט אייכמן בעניין המופתי 678757
בבקשה.
רשומות משפט אייכמן בעניין המופתי 678763
נשמע מעניין מאוד.תודה לך ובבקשה למצליף.
לצפריר ובכלל... 678466
נגעת כאן בנקודה המעניינת אותי כבר זמן רב: שנאתו הפתולוגית של היטלר ליהודים.
אני לא מסכים עם הניסוח שלך ("היטלר היה מוכן לכרות ברית ... גם עם היהודים, העיקר לנצח. משחקי המוות ששיחק עם היהודים היו בתכליתם כדי לקדם מטרות שהוא בחר.") משום שבעיני היטלר היהודים היו הארכי-אוייב שניצב מאחורי כל האויבים האחרים. יתכן שהיטלר היה מוכן לשתף פעולה באופן זמני עם היהודים בנסיבות כאלו ואחרות, אבל רק כדי להונות אותם ובסופו של דבר לתקוף אותם ולהכחידם, כפי שעשה עם הבולשביקים הסובייטיים.
נקודה היסטורית מעניינת כאן היא שלהיטלר עצמו לא היתה שום סיבה אישית לפתח טרוניות כלפי היהודים כקבוצה (נהפוך הוא) והוא מעולם לא ניסה להכחיש/להפריך זאת.
התאוריה בשקל שלי היא שהאנטישמיות ההיטלראית היא פרי משונה של תקופת וינה של היטלר. היטלר לדעתי, התרשם מאוד מן הפופולאריות העצומה של ראש העיר קרל לואגר. לאנטישמיות של לואגר בודאי היתה תרומה לפופולאריות שלו. באופן לא מודע, נראה שההצלחה של לואגר והאנטישמיות שלו יצרה אצל היטלר את הקוטב המנוגד והזוהר לתחושת ההשפלה ולרגשי הנחיתות שודאי שלטו בו עקב כשלונו המתמשך להתקבל לאקדמיה לאומנות של וינה. שנאת היהודים לא היתה טקטית אלא חלק מן הגאולה האישית שלו בדרכו מכשלונו וממצבו העלוב כאמן אל הצלחתו כמדינאי וכמנהיג.
לא אהיה הראשון שיציין, כי מוטב היה לכולם אילו קבלה אותו האקדמיה. העולם היה נענש באמן בינוני (או למטה מזה) נוסף, אבל האנושות היתה חוסכת לעצמה הרבה אסונות, זוועות ועינויים.
(ועוד הערה קטנה: ועידת ואנזה נמשכה אאז"ן יום שלם, כולל ארוחת צהריים שכללה יינות מובחרים, אבל פרט לזה אתה מדייק. נראה שההיסטריוגרפיה דבקה בועידת ואנזה כאבן דרך של פרשת השואה, פשוט משום שלא היו שום ארועים רשמיים ומתועדים אחרים שיכלו להתחרות איתה על תואר זה).
לצפריר ובכלל... 678474
1) בעניין מבחני הכניסה לאקדמיה לאומנויות בוינה באוקטובר 1907 קרשו‏1 מציין כי מתוך 113 מועמדים - 33 מועמדים לא עברו כלל את הבחינות המקדימות, והוא הצליח לעבור את הבחינה המקדימה,ומהשאר רק 28 עברו את הבחינה והיטלר לא היה בניהם.(אגב,אחד הנכשלים בבחינה לימים היה לרקטור האקדמיה) 2 הבחינות היו קשות מאוד וארכו מעל 3 שעות.והכרעת הבוחנים ( שלא היו יהודים ולכן לא ניתן לתלות את האנטישמיות שלו בכך) הייתה "הרישומים אינם משביעי רצון,ראשים מועטים" לימים הוא כתב במיין קאמפף "הייתי בטוח שבחינת הכניסה תהיה משחק ילדים...הייתי משוכנע כל כך שאצליח שהודעת הדחייה הממה אותי כרעם ביום בהיר" כשהוא מבקש הסברים מהרקטור הוא עונה לו שאין ספק בדבר אי התאמתו ללימודים בבית הספר לציור אבל ניכר שיש לו כשרונות בתחום האדריכלות.לאחר שנה הוא מנסה שוב להבחן ושוב נכשל.לימים הוא מקרב את אלברט שפאר האדריכל שלו ולאחר מכן ממנה אותו לשר החימוש.‏2

קרשו מציין כי הדחייה מטעם האקדמיה הייתה כה מהלומה כה עזה לגאוותו שהוא שמר אותה בסוד ולא גילה זאת אפילו לא לחברו הקרוב ביותר אותו זמן גוסטל קוביצ'ק, ואף לא לאימו קלרה שגססה באותו זמן וטופלה על ידי הרופא היהודי דר' אדוארד בלוך ‏3 שהיטלר כינה אותו "יהודי אציל" מה שלא מנע ממנו אח"כ לשרוף את שאר היהודים כמו חציל.

2)לעניין שנאתו המטורפת של היטלר כלפי היהודים: נכון הוא שקרל לוגאר ‏4 ראש עירית וינה מ1897 ועד יום מותו ב1910 השפיע על היטלר הצעיר וגם זכה לכך שהיטלר כינה אותו "ראש העיריה האדיר בכל הזמנים" ובמיין קאמפף כותב כי "לואגר היווה מודל לתוכניתו האנטי-יהודית". קרל דיטריך‏5 מציין כי הנימה הלאומית אשר תרמה לגיבוש רעיונותיו של היטלר וניצניו הראשונים של הנאציזם הייתה מודגשת יותר מאשר בגרמניה,והוא מציין כי המפולת בבורסת וינה ב1873‏6 הייתה הזיק שהצית את התנועה האנטישמית באוסטריה - לא רק שם אלא בארה"ב ואירופה- וזאת בדומה למשברים שהחלו בשנותיו הראשונות של הרייך הגרמני (וכנ"ל בשפל הגדול מ1929 ובכל משבר פיננסי שם היהודים הם הקורבן הראשוני).

בוינה שהיטלר גר בה כ5 שנים שם הוא טוען לימים כי "בעיני נראתה העיר הענקית כהתגלמות של חילול הגזע" -הייתה עיר של ניגודים- פאר קיסרי,עושר עצום,בתי קפה אלגנטים,פארקים וכו' - לבין שכונות מצוקה אנושיות קשות ביותר ועוני מחריד,פשע וזנות ופריצות. ברובע בריגיטנאו שהיטלר התגורר באותה תקופה,היהודים היו כ17% מסך התושבים והוא נחשף לרוכלים יהודים אשר בחלקם לבשו את הקפוטה המסורתית והמגבעת השחורה,אבל היו גם לא יהודים עניים וקבצנים בוינה באותו זמן.האנטישמיות הייתה תמיד בוינה ובאירופה ובמה שונה היטלר משאר האנטישמיים שאהבו לשנוא כי זה טבעי לשנוא את הזר,את העני ו'המלוכלך'וכמובן הלא-מתורבת.ובל נשכח כי היטלר היה באותו זמן בחור עצלן ובטלן שאהב לטייל בוינה ולשמוע אופרטות של יוהן שטראוס ופרנץ להר וכמובן הגדול מכולם-ריכרד וגנר האנטישמי‏7,וזאת במקום לעבוד או ללמוד או לפחות לשגל נערות בנות גילו,אבל לא.היטלר היה בתול לפחות עד גיל 24 וזאת למרות שוינה באותו זמן הייתה יותר זנותית מתל-אביב.האישה האידיאלית לדידו של היטלר הייתה צריכה להיות "יצור קטן ותמים-חמודה,רכה,ענוגה מתוקה וטיפשה" פשוט ג'נטלמן.

קרשו מציין כי בסקרים מיוחדים שנערכו ב1984 ו1995 נמצא כי היו מעל 1,500 כותרים ומעל 120,000 חיבורים ופרשניות אודות היטלר.אחת הגישות שאני מצדד בה -מציינת כי "היטלר היה בסך הכל אופורטוניסט חסר כל עקרונות,משולל כל רעיונות חוץ מאחד-התפשטות הכוח שלו ושל האומה.. שדעתו נתונה אך ורק לשיטה עטויה באיצטלה של תורת גזע ואדם שאין בו דבר חוץ מתאוות הרס נקמנית" כמובן שישנם עוד גישות פסיכולוגיות,חברתיות ואחרות. אבל אני אישית כאחד שקרא לא מעט על האיש ועל אותה תקופה אני סבור שהגישה הרציונלית-היא הגישה הנכונה ולא היחשפותו לרעשי רקע אנטישמים בעת היותו בחור בוינה,או לאחר מלחמת העולם הראשונה בתור רב"ט פצוע ועיוור זמנית או כל שטות אחרת שהוא המציא לימים,וזאת לאחר שהוא נהיה מלשן של המימסד אותו הרבה להכפיש.

בשנת 1906 היטלר וגוסטל רוכשים כרטיס הגרלה בפיס.היטלר מפנטז על מה שהוא יעשה עם מליוני המארקים -וילות קיסריות,משרתות זקנות ולא חושניות,אופרות,וגנר ושאר ירקות - כשהוא מגלה שהוא לא זכה הוא כל-כך התעצבן עד שהוא נשבע לנקום בכל מפעלי ההגרלות במדינה.ואת האשמה הוא זקף לחובת "המשטר החברתי בכללו".

35 שנים לאחר מכן ב 11.12.1941 מכריז היטלר בנאומו ברייכסטאג מלחמה -על ארה"ב וזאת לאחר שהיפנים תקפו את הבסיס האמריקאי בפרל הארבור שבהוואי בבוקר יום ראשון,ב 7 בדצמבר 1941 וזאת במסגרת ההסכם המשולש‏8.זאת אחת ההחלטות היותר מוזרות מכל ההחלטות שקיבל היטלר במלחמת העולם השנייה.וזאת תוך פחות מחצי שנה לאחר שהוא מכריז ותוקף את המעצמה הסובייטית ממזרח.עוד מנאומיו המוקדמים בפאבים הסרוחים של ברלין מ 1919 ובספרו השני שנכתב ב1928 היטלר רומז על מלחמה עתידית עם ארה"ב וכהרגלו הוא מציין "את היהודים אשר שולטים בכוחות הבורסה של ארה"ב...ועל כך שמידי שנה בשנה מתחזק מעמדם כאדוניהם של עובדי הייצור במדינה של 120,000,000 נפש". עוד בשנת 1933 בטרם עלה לשלטון היחסים בין גרמניה לארה"ב היו טובים ואף מצויינים,אולם מרגע עלייתו לשלטון המצב השתנה לרעה.ב -1937 לאחר "נאום-ההסגר" של רוזוולט שבו הוא קורא לבידוד בין-לאומי של גרמניה איטליה ויפן ומגיע לשיאו לאחר ליל הבדולח בגרמניה מנובמבר 1938 בו השגריר האמריקאי מוחזר מברלין ולא שב יותר וכך נעשה גם מהצד הגרמני.

האסטרטגיה של היטלר לובשת מימדים גלובלים עצומים ומטורפים של כיבוש העולם. לאחר שמערב ומרכז אירופה נכבשו בקלות מדהימה,כעת יש לכבוש את ברית המועצות ולנצח אותה במלחמת בזק שלא תארך יותר ממספר חודשים ספורים.לאחר שהבריטים יבינו כי אין להם בעל ברית (ברה"מ) ביבשת באירופה ובאסיה והם צריכים להמתין לסיוע מאמריקה הרחוקה,הם כבר יכנעו אם בכח או בדרך'שלום'.ובינתיים כאשר גרמניה מנצחת את ברית המועצות-היפנים משוחררים מהפחד שהם יותקפו על ידי הסובייטים מצפון וממזרח ויתן להם את הדרך להתקדם לכיוון דרום ולתקוף את הנכסים הבריטים במזרח הרחוק,להרוס את האימפריה בהודו. ועל ידי כך לשלוט באוקיינוס השקט וזאת בעת שהגרמנים שולטים באוקיינוס האטלנטי על ידי הצוללות הגרמניות שהתחילו לעשות שמות שם. ולאחר מכן גרמניה תתקוף את ארה"ב ממזרח ויפן יתקפו ממערב.דרום אמריקה ואוסטרליה ואפריקה המפגרת לשיטתם-זה כבר כסף קטן.והרי לנו את הר היטלר-הפיהרר הדגול -שליט הייקום-מלך העמים-הכובש האדיר- שאולי הפסיד פעם בלוטו אבל ניצח את כל העולםזה כמובן לא קרה,והוא התאבד כמו כלב בבונקר והתחנן לעוזרו שידאג לשמור כמה ליטרים של בנזין כדי לשרוף את גופתו הסרוחה.‏9

3)בעניין וועידת ואנזה-ההימור שלקח היטלר בהכריזו מלחמה על ארה"ב בשילוב ההימורים הקודמים כמו 'מבצע ברברוסה' ובשילוב העובדה שהוא טעה -הם אלו שזירזו את החלטתו בעניין השמדת היהודים.לדעת רבים ההחלטה הסופית של ההשמדה במובן הרחב והשיטתי שלה החלה בפועל לאחר שהיטלר הבין שבני הערובה שלו מול ארה"ב-קרי:היהודים, כבר לא מהווים קלף משמעותי שכן המלחמה מולם -מול האויב היותר רציני שלו -האמריקאים הוכרזה.ומשכך-נפל הפור על גורלם.

ובעניין ארוחת הצהרים ושאר תענוגות.

המיקום היה ב'וילה מרליה' או בשמו המוכר וילת ואנזה. וילה מאוד מפוארת ומסוגננת בסגנון איטלקי מצועצע עם פסלוני תינוקות שמנמנים וכרכובים מסוגננים.מהחלונות יכלו לראות אגם ואן הגדול -ואם התאמצת יכולת לראות את הוילה של גבלס הנכה הצולע העקום (עלק-גזע ארי משובח) שבו היה מפרגע גרמניות יפות שלא היו נוגעות בו בקיסם אילולי היה שר בממשלת הרייך.ואגב,זה היה בית שהוא הפקיע מיהודי.( נשות הצמרת הנאצית-אנה מריה זיגמונד עמ' 96-212)

בנובמבר 1941 פירסם הס"ד עלון בנוסח הבא:

"בתי המלון בברלין בדר"כ מלאים ויקרים.כדי לפטור את מנהלי המחלקות ואת מנהיגי הס"ס של משטרת הביטחון והס"ד הבאים מחוץ לברלין מחיפוש בית מלון וכדי להציע להם אכסניה הגונה ונעימה והזדמנות לבילוי חברתי ולשיחת רעים,הוכשר בית הארחה אם גרוסן ואנזה.

מה מציע בית הארחה ?

חדרי המבקרים רוהטו מחדש,חדרי בילוי-חדר מוזיקה,חדר משחקים (ביליארד),אולם גדול וגן-חורף,מרפסת הפונה לאגם ואן,הסקה מרכזית,מים זורמים וכל הנוחות.מטבח ברמה טובה דואג לארוחת צהרים וערב וכמו כן יש במקום יין,בירה וצורכי עישון.העובדה שהמקום נמצא מחוץ לעיר אינה צריכה להדאיג שכן לרשות המבקרים עומדת מכונית הנוסעת הלוך וחזור לתחנת הרכבת ואנזה ,ההסעה על פי הזמנה בטלפון 08-5760

המחיר ליום הינו 5 רייכסמארק והוא כולל שירות וארוחת בוקר.חשוב ביותר להרבות להשתמש בבית הארחה כדי שהבית יהפוך למרכז פעילות חברתית של מנהיגי ס"ס ממשטרת הביטחון והס"ס.


קמפנר בספרו :המקצוע-השמדה,מצטט את אייכמן מהוועידה.
"אני עוד זוכר שאחרי סיומה של וועידת וואנזה ישבו בנעימים-היידריך,מילר ואני הקטן ליד הח.שראיתי את היידריך מעשן זו הפעם הראשונה סיגירה או סיגר ,ואני עוד חשבתי ,היום היידריך מעשן -זאת לא ראיתי עד כה אף פעם.הוא גם שותה קוניאק,דבר שלא ראיתי מזה שנים שהיידריך ישתה משקה אלכוהולי כלשהו..אחרי ועידת ואנזה ישבנו אפוא בשקט ובשלווה יחדיו,לא כדי לדבר על עסקים אלא כדי להתמסר למנוחה אחרי שעות המאמץ הארוכות והמעייפות"10

-------------------------------------
1 איאן קרשו:היטלר-היבריס: 1889-1936 עמ' 42

2 סיטואציה זו מזכירה לי משהו אחר מתחום הקומדיה בסדרת הסיטקום"סיינפלד" שבו ג'ורג קוסטנזה אהב להציג את עצמו בעיקר כארכיטקט ואף היה מוכן לשלם מלגה לילד לא מוצלח, רק כי הילד חלם להיות ארכיטקט.

3 אדוארד בלוך [ויקיפדיה]

4 קרל לואגר [ויקיפדיה]

5 קרל דיטריך בראכר-הדיקטטורה הגרמנית- חלק א' עמ' 63

6 המשבר הפיננסי של 1873 [ויקיפדיה]

7 ריכרד וגנר [ויקיפדיה]

8 ההסכם התלת-צדדי [ויקיפדיה]

9 איאן קרשו-החלטות גורליות פרק 9.

10 רוברט קמפנר- המקצוע :השמדה,שוקן-תשכ"ד -עמ' 133
לצפריר ובכלל... 678293
כמה? שבע.
לצפריר ובכלל... 678344
עד כמה הייתה הכוונה ,אני מבקש את סליחתך על טעות חמורה מעין זאת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים