שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695684
מניעת הטרדות מיניות וניצול מיני זה דבר מבורך מאוד! אבל האם רק לי מפריעה העובדה שהנאשמים לא זכו לשום דבר שאפילו מזכיר משפט הוגן?

בעצם יש לנו כאן מצב שהמתלונן הוא גם השופט, העדים, והתליין. וחכמת ההמונים לא נראית כל כך חכמה כשהיא משמשת שופט במשפטי ראווה ומונעת בדלק של רכילות צהובה וצקצוקים.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695685
אני מסכים שה"הליך" הזה לא הוגן, אבל אני לא משוכנע שבפועל זו בעיה קשה. קודם כל, בוא נשווה אותו להליך הפלילי; הוא לא הוגן לצד השני, ואני חושב שהרבה יותר לא הוגן. דבר שני, לא נכון ש"המתלונן הוא גם השופט, העדים, והתליין". הוא רק המתלונן והעדים; חכמת ההמונים היא (כדבריך) השופט וה"תליין". בוא נזכור ש"תליין" זו מטאפורה - אף אחד פה לא נכנס לכלא; הנזק הפיזי הקשה ביותר הוא אובדן העבודה, ואנחנו מדברים (בגל הנוכחי) על אנשים שכבר שנים הם חזקים מקצועית והספיקו להשתכר היטב. יש כמובן את אובדן השם הטוב, וכנראה ברוב המקרים האלה זה הנזק היותר גדול, אבל בפני המעגלים שמכירים אותם יותר מקרוב יש להם בוודאי ערוצי התגוננות יעילים, אם באמת אלו תלונות שווא.

אם מדברים על פיטורים ולא על התפטרות, כן קודם להם הליך של בירור טענות הצדדים, זה לא נעשה רק על סמך פייסבוק. במקרים שהתפרסמו הכי הרבה בגל הנוכחי, העבריינים פשוט הודו לפחות בחלק מהמעשים.

אתה מוזמן להראות דוגמאות קונקרטיות לכאלה שלדעתך בסיכוי גבוה נעשה להם עוול.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695701
סיכוי גבוה? אני ממש מנסה להימנע מלקרוא את הפרטים הצהובים (זה לא שאני קדוש, אבל יש דימויים שאני לא רוצה שיתקעו לי בראש. בטח לא כשזה קשור למשהו אינטימי כמו מין ויחסים). אבל רק מרפרוף בכותרות - נתן זהבי, בחור קירח מסדרת טלויזיה אמריקאית שאני לא יודע את שמו, ורחבעם זאבי שנבצר ממנו למסור את גירסתו. לעולם ועד.

ואם מדברים על פיטורים של דמות ציבורית או ייצוגית, קשה להאמין שהנזק התדמיתי לארגון/להפקה/לממונה לא מהווה שום שיקול. והתפטרות תחת לחץ כבד היא פיטורים בהסוואה.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695715
הקירח שאתה מדבר עליו הוא לואי סי קיי. ההסבר של לילך וולך מסביר היטב מדוע הוא חטף כל כך קשה על מעשים שבהתעלם ממי שעשה אותם הם באזור הקל של ההטרדה המינית (אני אומר בחשש את ההתרשמות שלי, עד עכשיו לא קראתי מישהי שאומרת כך; אשמח לשמוע דעות אחרות). בקצרה, זה לא רק בגלל הפגיעה באותן נשים שהוא הטריד, אלא גם בגלל הבגידה והרמייה שמעריציו הרבים חשו, כלומר כן בגלל מי שהוא.

נתן זהבי: המילה האחרונה לא נאמרה, אני קורא עכשיו שהוא תובע את הדס שטייף ב-‏1.8 מיליון שקל על הוצאת דיבה. בוא נראה מה יקרה; מכל מקום, זו דוגמה לכך שהגברים המואשמים אינם חסרי אונים במאבק הזה.

זאבי: נבצר ממנו למסור את גרסתו, זה נכון, אבל אישית נראה לי הרבה יותר סביר שסיפור האונס הקשה כן קרה מאשר שנבדה. אני חושב שמצד שני הוא "הרוויח" מזה שזה התפוצץ אחרי מותו - הוא כבר לא כאן לסבול מההשלכות. לצערי. תחשוב מה מרגישה אישה שהוא אנס אותה כשעושים ממנו דמות מופת. אני חושב שהוא דווקא דוגמה לכך שהשיימינג עדיין אינו גורף מספיק; ככל הידוע לי, עדיין מערכת החינוך ומערכת ההנצחה הרשמית מציגות אותו כדמות מופת, ואותי אישית זה מרתיח.

הנה עוד שתי דוגמאות לכאלו שיצאו בזול (אולי בדצק, אולי לא): על שלמה גרוניך נטענו טענות, הוא הכחיש, וככל הידוע לי הוא לא מוחרם בקנה מידה משמעותי‏1. ואייל גולן, שאחרי מכה קטנה בכנף חזר לכוכבות על. כנראה קהל היעד שלו מלכתחילה לא היה פמיניסטי במיוחד. גם פה אני רותח על זה שהעירייה שלי (חיפה) הזמינה אותו להופיע ביום העצמאות האחרון, בסכום גבוה, ולא חזרה בה גם לנוכח מחאת תושבים.

1 אבל כן הוחרם לפחות על-ידי מישהו אחד. אצלי בבית הוטל וטו על משאלתי ללכת להופעה שתוכננה לו עם אלון עדר, בדיוק בגלל זה. הסכמתי עם הוטו.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695717
ייתכן שהקירח עליו הוא מדבר הוא ג'פרי טמבור, כוכב הסדרה ''טרנספרנט''.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695721
וואלה.

במקרה של טמבור, מהמעט שקראתי אני באמת לא משוכנע לאיזשהו צד‏1. הוא נענש קשות בהרחקה מהסדרה, ואולי בחיסול הקריירה. מאותו מעט שקראתי קיבלתי רושם שחלק מהעניין היה שזו סדרת דגל של קהילת הטרנסג'נדרים, ששחקנים אחרים בסדרה הם טרנסג'נדרים אמיתיים, ושאנשי הקהילה היו קצת מרירים על כך שהכוכב הראשי בסדרה "שלהם" הוא סיסג'נדר שמשחק טרנס. התעורר אצלי ספק (ואדגיש פעם שלישית, זה ניחוש חסר כל ביסוס) שאולי הוא שילם מחיר יותר כבד ממה שחייבו העברות שעבר עם עבר, כדי להזיז אותו.

אם יוסי עדיין קורא את זה, אני רוצה לציין את קו הנסיגה שלי: כשיש חפים מפשע שנפגעים בגלל האשמות שווא, בזדון או בגלל פרשנות שגויה, זה נורא. אבל אם אומרים שצריך לפתור את הדברים דרך מערכת המשפט הרשמית, עם האמצעים המסודרים שלה לבירור האמת ולהגנה על הספק הסביר, אז רגע: בואו נזכור כמה הרשעות שווא יש למערכת הזו, ואיזה מחיר משלמים מורשעי השווא בה. יש לי גם הרגשה, למרות שעדיין מוקדם לדעת, ש"משפט ההמונים" יתקן את עצמו במידת הצורך יותר מהר ממערכת המשפט הרשמי.

1 לא ראיתי מעולם את "טרנספרנט", אבל את טמבור אני זוכר היטב מ"המופע של לארי סנדרס", שם הוא גילם את האנק קינגסלי, האידיוט הפתטי. קשה לי לחשוב על טמבור שלא כהאנק. באופן אירוני, הטיפוס של האנק מאוד מועד להטריד מינית (ולחטוף על זה), אני חושב. אבל ברור לי לחלוטין שטמבור הוא לא האנק, ולו בגלל שהאנק לא יכול היה לגלם את התפקיד הראשי ב"טרנספרנט" (ובעצם גם לא לגלם את האנק).
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695731
יוסי בהחלט עדיין קורא את זה - אבל בדרך לטיסה ארוכה ובלחץ זמן.

העלמה צודקת, התכוונתי לטמבור. מעולם לא שמעתי על הסדרה עד שנתקלתי בכותרת על מעלליו והתרשמתי מהזעזוע שלו כשהוא נדרש להפריך האשמה נטולת הוכחות (כבר הרבה יותר קל להוכיח שאין לך אחות). אין לי מושג אם הוא אשם או חף או מהו גוון האפור של המקרה, אבל אני יודע בוודאות שבמקרה ההיפוטטי שלא היו דברים מעולם - אין לו שום דרך להוכיח חפות.

אתה טוען שמוקדם לדעת אם "משפט ההמונים" יתקן את עצמו מהר יותר ממערכת המשפט, אך יש לך הרגשה שכך יקרה. לי נראה שלא נדע לעולם מהם המקרים בהם "משפט ההמונים" הרשיע אדם חף מפשע‏1 ולא תיקן לעולם את הטעות, וממילא לא נקבל סטטיסטיקה אמינה. זה נכון (כמובן) גם למערכת המשפט - אבל שם לפחות עומדת חזקת החפות וחובת ההוכחה היא של התביעה‏2.

-----
1. אני לא חושב שיש הרבה חפים מפשע, במובן הצח כשלג של המילה, בעברות מסוג החרמנות-פרשנות-וטפשת-חברתית-גברית. אבל בוא נניח שחף מפשע הוא מי שלא עבר את הגבול החמקמק שהחברה הציבה בין חוסר טאקט להטרדה מינית.
2. עפרונית יקרה, אנא תקני אותי אם אני טועה.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695732
הייתי לא ברור כשדיברתי על "לתקן את עצמה". הכוונה שלי היא לא לזכות מישהו שהורשע (הוסף מרכאות לפי הטעם כשמדובר במשפט התקשורת/ההמונים), אלא לתיקון השיטה עצמה, למשל לא בהכרח לתת אמון עיוור במתלוננות, לתת למואשם להנות מהספק לפעמים, וכו'.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695720
"עד עכשיו לא קראתי מישהי שאומרת כך" = שאומרת שסי.קיי נכנס לאזור הקל של ההטרדה המינית? אני מסכימה שזה האזור הקל (הסיפור עם הטיול בחברת האקסית בכלל הזוי בעיני‏1). אבל לדעתי קצת אבוד לו, והוא יישאר "מוקצה" בשנים הקרובות דווקא בגלל שהיה נערץ כל כך על החוגים הליברלים שהנושא של הטרדה מאוד רגיש אצלם.

1 כאילו, אקסית יקרה, את כבר מכירה אותו, היית אתו במע' יחסים זמן מה, אחרי שנפרדתם שוב יצאת אתו לטיול בשניים, ואת טוענת שבטיול הוא חשף את עצמו "עשרים פעם" בפנייך - בלי האשמת הקורבן חלילה, אבל בהנחה שהוא לא שולט בה בהיפנוזה או באיזו סחיטה שיטתית, אני לא מבינה את הסיטואציה. ולדעתי גם אם הוא יוצא כאן נודניק וקצת כפייתי, אין פה "הטרדה" אלא אם מרחיבים את המונח עד לפריפריות ההזויות.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695722
תודה על החיזוק (-:
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695733
ניסן שור כותב מה שגם היתה המחשבה שלי כשקראתי מה עשה לואי סי קיי: זה אמנם היה מגעיל ומטריד, אבל זו לא עושה רושם של הפגנת כוח על הנשים, אלא ההפך, הפגנת חולשה.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695686
אין פה הליך משפטי, אלא קוד התנהגות חברתי. אם מסכימים שהליך משפטי הוא בד"כ לא רלוונטי כאן, אז הכלים היחידים לחברה לאכוף קוד התנהגות הם כלים "חברתיים". ובמקרה הזה הכלי הוא הענשה באמצעות הרס השם הטוב של הנאשם. הרס השם הטוב גורר נידוי חברתי של מי שחשוד בהתנהגות לא רצויה - זה יכול להיות מסומם או מטריד מינית או גזען או בוגד בבן\בת הזוג. כן - זה נשמע קצת מה שעושים ילדים בבית ספר וזה באמת ככה :-) המנגנון היחידי שאני מכיר ששומר על הוגנות היא עצת הסבתא של להזהר עם לשון הרע.

מעניין אותי לדעת..
1. האם אתה מסכים שצריך לטפל בזה בכלים "חברתיים" ולא "משפטים" (למעט מקרים של תקיפה מינית ברורה).
2. האם יש לך רעיון נוסף איך שומרים על הוגנות?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695687
עצת הסבתא זה נחמד, אבל יש בעולם גם ילדים - ואנשים - פחות נחמדים. חוסר פיקוח על נשק הדיבה והרס השם הטוב, יכול לאפשר לאנשים כאלה לחסל אותך חברתית ומקצועית בלי שתהיה לך היכולת להתגונן. זה נשמע לי קצת מסוכן, ולא לחינם במערכת משפט מתוקנת יש כלים לאיזון הענין הזה.
הדוגמה של הילדים היא דוגמה לרעה ולא לטובה לדעתי. ויעיד כל מי שסבל אי פעם מניסוי חברתי לא מוצדק בבית הספר.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695690
אז מה אתה מציע?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695691
א. לא כל כך ברורה לי השאלה. נראה לך שאני יכול לשנות תהליכים חברתיים ורשתיים? אני יכול לומר מה ראוי לדעתי.
ב. מה רע במערכת המשפט הנוכחית?
ג. אני הייתי שמח שיגיע איזה איזון נורמטיבי שגם יסתייג מצליבה לא מפוקחת בכיכר העיר, הוירטואלית או האמיתית.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695696
ב. מה רע במערכת המשפט הנוכחית?

בעיה ראשונה - זה כלי שאינו מתאים להרבה מאד סיטואציות. למשל, מצד אחד רצוי שאנשים לא יזרקו הערות מיניות מעליבות. מצד שני אני לא חושב שזה הגיוני או מעשי שבחוק תהיה של "מילים אסורות" ויהיו סנקציות על מי שאומר אותן.
בעיה שניה היא מה שירדן ציין - הכלי הזה הוא בלתי הוגן לצד השני.
בעיה שלישית שבפועל הרבה הטרדות שחוצות את הסף הפלילי בכלל לא מגיעות אפילו לכדי תלונה במשטרה. לא בטוח שזה פתיר. מאד ייתכן שזה בגלל שרוב הקורבנות פשוט לא רוצים שזה יהיה הליך משפטי, אפילו אם ההליך המשפטי היה קל ומהיר. כמו שנאמר - אתה בנאדם חרא אבל אתה לא שווה את המאמץ שלי. שלום שלום ואל תבוא לי בחלום. לקורבנות האלה, מערכת המשפט היא באופן עקרוני לא רלוונטית.

אני לא רואה איך מערכת המשפט יכולה להתמודד עם הבעיות האלה, אולי לך יש רעיון.

ג. אני הייתי שמח שיגיע איזה איזון נורמטיבי שגם יסתייג מצליבה לא מפוקחת בכיכר העיר, הוירטואלית או האמיתית.

כולנו מסכימים, אבל השאלה היא איך. איך תגיע לאותו איזון נורמטיבי. אז כמו שאמרתי מצד אחד, לדעתי, רצוי שיהיה מנגנון חברתי של הוקעה של התנהגות לא רצויה (ע"ע סעיף ב'). מצד שני, זה רע שהמנגנון הזה הוא לא מבוקר ולא מפוקח - אבל אני לא יודע איך לתקן את זה מעבר לעצת סבתא של "לשון הרע". בגלל זה שאלתי מה אתה מציע. "אין לי הצעה" זו תשובה לגיטימית - זו גם התשובה שלי...
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695702
אני לא אוהב את המשפטיזציה שפשתה במדינתנו.
מצד אחד נראה כאילו כל מה שיכול ללכת לבית משפט אכן הולך לשם, ומדלג על האפשרויות המקדימות של משא ומתן או בוררות (אפילו בסכסוכי שכנים).
מצד שני מציגים לנו מצג כאילו כל מה שלא מסתיים בהרשעה בבית משפט הוא תקין.
ככה ביבי יכול להגיד "לא היה כלום" כאשר ברור בעליל שההתנהלות שלו בפרשות שונות לאורך ציר זמן ארוך‏1 היתה לא מוסרית בעליל. אבל אם לא הורשע בפלילים אז "לא היה כלום".

_______________
1 החל מפרשת עמדי [ויקיפדיה] ב 1996 וכלה בחריגה של מיליון ש"ח בהוצאות מעון רוה"מ ב 2012
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695711
ב. ביחס לעבירות מין? בתור התחלה שהנפגעת/המתלוננת‏1 הופכת להיות שחקן משני בתהליך. האקט היוזם היחיד מצדה הוא הגשת התלונה, ומשלב זה היא הופכת להיות לכל היותר עדה. כן, חוק זכויות נפגעי עבירה מקנה לה זכויות מסוימות, אבל הן חלקיות ובכל מקרה את ההליך הפלילי מנהלת הפרקליטות שהשיקולים והאינטרסים שלה (המוצהרים והגלויים) הם לא השיקולים והאינטרסים של הנפגעת. זה נכון כמובן בכל ניהול הליך פלילי שיש בו קורבן ספיציפי.

1נשים וגברים כאחד
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695712
ב. יש גם הליך אזרחי לצד ההליך הפלילי (למרות שהוא, מן הסתם, מסובך עוד יותר מההליך הפלילי) שבו הנפגעת‏1 היא היוזמת והאינטרסים שלה חשובים.

1 נשים וגברים כאחד. אם אני מבין נכון ההליך הזה נכנס לפעולה לרוב לאחר שעיקר העובדות הוכרעו בהליך הפלילי ולכן כבר ברור שמדובר על נפגעת.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695713
ב. היקף ההליכים האזרחיים מאד מצומצם ביחס להליכים הפליליים (שהם מצדם מצומצמים ביחס להיקף העבירות שמתרחשות בפועל)‏1

1 ומאד מצומצם ביחס למה שאפשר היה לצפות במבט ראשוני.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695912
תיק החקירה נגד ניסן סלומינסקי נסגר (מחוסר אשמה). בתקשורת עלו מספר עדויות נגדו. למשטרה הגיעו שתי עדויות. נראה שרק אחת הייתה חזקה מספיק כדי לבסס תיק עליה, ואולם העדה לא הסכימה להגיע לחקירה נוספת.

או שהלחץ הציבורי על המתלוננות עשה את שלו, או שסלומינסקי הוא באמת סתם טיפוס חביב ואוהב אדם שמדי פעם מחבק.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695913
לדעתי העדה שלא הסכימה להופיע לחקירה נוספת צריכה להיות מוזמנת לחקירה באזהרה על הגשת תלונת שווא.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695958
האם אין גבול לרשעות? האם אין שום מעצור לכתוב דברים כמו שכתבת‏1? האם אתה לא מכיר את המגזר של סלומיאנסקי ויכול להסיק שהופעל על המתלוננת לחץ כבד לחזור בה?

1 מצד שני, ממי שהגן על אמירה מתועבת של רפול ניתן לצפות לכל דבר.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695963
או שאולי זה יכול להפעיל לחץ נגדי ללחץ מהמגזר?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695966
הגשת תלונה על הטרדה מינית גורמת נזק גדול למואשם, נזק שלא מתוקן ולא יכול להיות מתוקן אם מגישת התלונה מקבלת רגליים קרות. כדאי שהמתלוננות יקחו בחשבון מראש שהן עלולות לשלם על כך מחיר, כי כל תלונת שווא פוגעת אנושות במיגור התופעה של הטרדות מיניות.

אני שמח שאתה מצפה ממני לכל דבר. לי, לעומת זאת, אין שום ציפיות ממי שטורח להביא קישור שסותר את מה שהוא טוען.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695967
נכון. אבל חייבים לקחת בחשבון שהגשת תלונה מסוג כזה היא גם ככה קשה מאד, החקירה הנגדית מתוארת לא פעם כאונס שני, ונשים רבות פוחדות להתלונן, אז עכשיו הן לא רק יפחדו מהשפלה הן גם יפחדו מסנקציות משפטיות? אין לי פתרון. בעייתי מאד העסק
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695987
אני מסכים, העסק בעייתי. בעיני, מכל מקום, מצב הקיים בלתי סביר. אני חושב שלפני תחילת החקירה בכל תלונה, לאו דווקא במישור המיני, המשטרה צריכה להבהיר למתלונן שאם הוא יבטל את התביעה הוא עלול לעמוד לדין על הגשת תלונת שווא.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695995
האם הגשת התלונה מחייבת גם עדות בבית המשפט עם חקירה נגדית?
(ברור שאם לא אז כנראה לא תהיה הרשעה, אבל אם העדות במשטרה מספיק משכנעת, אז אפשר לתת "פטור" מהאשמה בהאשמת שווא?)
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695968
ושוב, אתה מאשים את הקורבן ללא התחשבות במה גרם לה להסיר את התלונה או לשנות את גירסתה. זו הגישה שגורמת נזק ומאיימת על הנשים הבאות שיחוו מקרה דומה מלהגיש תלונה.

על סמך החריפות שבה הגנת על האמירה בצורתה המרוככת כביכול ניתן להבין שגם אם אתה לא אוהד אותה, אתה מנסה להוציא את מבטאה זכאי. כשחושבים על זה, זה קצת דומה להגנה על המטרידים מינית.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695986
אני לא מאשים את הקורבן. אני מאשים מישהי שאתה קובע שהיא קורבן. הגישה הזאת, שלצערי משותפת לאנשים רבים, היא בדיוק הסיבה לכך שאני מוצא את המצב הקיים בלתי נסבל; אם יש קורבן יש פושע, וככל שאנחנו יודעים הפשע היחיד של האדון סלומינסקי הוא היותו חבר ב"בית היהודי". משום מה יש לי הרגשה שאתה קצת פחות נחרץ לגבי אשמתם של יצחק לאור או נתן זהבי.

זאת ממש תמונת מראה לגישתם של ליכודניקים לא מעטים. כך, למשל, בראיון רדיופוני עם השר גלעד ארדן ששמעתי לפני כמה ימים, הוא הסביר בצורה רהוטה, ברורה ומשכנעת את עמדתו לגבי חזקת החפות שצריכה לעמוד לראש הממשלה ועמיתו החשודים בפלילים. מה יש להגיד? גישה נאורה וליברלית שבהחלט תואמת את דעותי שלי. אלא שאז עברו לדבר איתו על הנושא הבא, שהיה רצח החייל רון קוקיא, והנה חזקת החפות של החשודים (כלומר "הרוצחים השפלים") התפוגגה כלא היתה, ממש כמו הבטחות הפוליטיקאים יום לאחר הבחירות. בלי אף בדל של ספק או הסתייגות, בלי שום "חזקה" ושום "חפות" השר לבטחון פנים התייחס אך ורק לכך שאסור להסיק מסקנות לגבי המגזר הבדואי כולו בלה-בלה-בלה. נשארתי עם השאלה המטרידה אם חזקת החפות עומדת ליהודים כולם או לחברי מרכז הליכוד בלבד.

אם אתה חושב שהקישורים שאתה מביא לעניין רפול מחזקים את הטיעון שלך, תמשיך.
___________

למערכת: אני מתנצל על ריבוי ההדגשות, אבל בהתחשב בכישורי הבנת הנקרא של בר הפלוגתא שלי דומני שיש להן מקום (לא שיש לי אשליות בקשר לתועלתן, אבל לנסות צריך).
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696025
אופי ותוכן התגובות שלך בנושאי אונס והטרדות מיניות מציגות אותך כאנטי פמיניסט (כמו למשל בתגובה 645052) ועל כך מצאתי לנכון להגיב. כמובן שקיימת חזקת החפות אבל היא רלוונטית יותר לספירה המשפטית. במקרה שאישה מתלוננת על גבר, העמדה הסבירה היא להאמין לה מכיוון שעצם החלטה על תלונה אינו דבר פשוט והיא כרוכה בהבעות אי אמון, בהשמצות אישיות ומירור חיי המתלוננת. זה נכון גם למקרים של יצחק לאור ונתן זהבי.(תלונות כאלו חשודות רק כשהן מועלות על רקע פוליטי מסוים כמו במקרה מני נפתלי שאינו שמאלני.) אתה גם מתעלם מכך שישנה מתלוננת נוספת שלא הסירה את עדותה ויצאה כנגד החלטת סגירת התיק.

בתור מי שכל כך מתנגד לאמירה הגזענית והמכוערת של רפול, השצף קצף שיצא ממך כשהתנגדתי לריכוך שניסית לעשות למילותיו מציב את ההתנגדות לכאורה הזאת בעמדה מוזרה מאוד.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696027
מקרה סלומיאנסקי לא יכול להיות תוצאה של רדיפה פוליטית? בינו לבין בנט התנהלה מערכת בחירות די מלוכלכת בעבר.

האם המתלוננת נגד מני נפתלי נסוגה בה מעדותה?

כמוכן: אני מסכים איתך שיש הבדל בין חזקת החפות המשפטית למעמד הציבורי ושצריכים להיות סטנדרטים גבוהים יותר לאיש ציבור. אבל האם נפתלי אינו איש ציבור, בתור אחד ממובילי וסמלי המאבק?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696029
המתלוננת נגד מני נפתלי לא יכלה להגן על טיעוניה ולפי עדויות ציחקקה בעת העימות ביניהם. כשמוסיפים את זה לפעילותו הציבורית של נפתלי שאינה נוחה ומקובלת על תומכי הזוג מבלפור זה מדיף ריח חשוד.

אם אכן התלונות כנגד סלומיאנסקי יתבררו כתלונות שווא כמובן שצריך להעמיד את המתלוננות לדין אבל זה לא בטוח אפילו לגבי המתלוננת שחזרה בה וככל שאינני מחבב את בנט, לא הייתי רוצה לשרבב את שמו לענין אלא אם יהיו ראיות מוצקות לכך.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695979
תיק נוסף שנסגר הוא זה שנגד מני נפתלי. הוא נסגר מחוסר ראיות לאחר שהתגלו קשיים בעדותה של המתלוננת נגדו, עובדת בבית ראש הממשלה.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695980
לזה אפשר להאמין שנתפר נגדו תיק.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695981
מה ההבדל בינו לבין סלומיאנסקי (חוץ מצורת הזיכוי: סלומיאסקי זוכה מחוסר אשמה. נפתלי: רק מחוסר ראיות).
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695982
ההקשר הכללי. נגד מני נפתלי צמחה פתאום האשמה כשהוא היה בהליכים נגד משפחת נתניהו.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695998
נגד אנשים רבים צומחות האשמות (שווא או לא שווא, בתחום המיני או אחר) כשהם עומדים לבחירות, כשהם עומדים בפני קידום, כשהם הופכים לנבחרי ציבור, כשהם זוכים בפרס, כיבוד או תואר כבוד כלשהו. אפשר לטעון שזו התנכלות ואפשר לטעון שזה מפני שהם עלו לכותרות והצליחו, וזה גורם למי שנפגעו מהם בעבר לפעול לכך שייעשה צדק.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696026
כשמדובר בטענה על הטרדה מינית, ראוי בדרך כלל להאמין למתלונן/מתלוננת כפי שהסברתי בתגובה 696025 . טענות מסוג כזה לא שכיחות כשקר בניגוד לטענות השוביניסטים. המקרה של מני נפתלי הוא יוצא דופן ודי לחכימא.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696038
ברור שהוא שונה. הרי מני נפתלי נראה טוב, למה לו להטריד אישה בת חמישים?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696041
אייקון סרקאזם, אני מקווה?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696045
(מעדות הנחתום על עיסתו)
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696048
אתה לא ממש יכול לגזור מטעמך האישי או מהנחות מוקדמות על נפתלי. אני מניחה שאתה גם לא חובב קטינות, ובכל זאת יכול להבין שיש גברים שיתקפו אותן מינית.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696054
מה?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696068
אה, אז תגיד :-) מודה שלא עקבתי אחרי כל הפרסומים בתחום.

עכשיו צריך להעמיד אותו למשפט על פגיעה ברגשות ציבור שלם. אני בגיל הזה בעוד חצי שנה ומוכנה לעמוד בראש התביעה הייצוגית.

(אגב, הטיעון שלי מקודם היה די בעייתי, כך חשבתי הבוקר, כי הוא לכאורה שם את חובבי הקטינות וחובבי בנות החמישים באותה מגירה. מדובר בסה"כ בפער של 11 שנה בין החתיך הנ"ל לבינה, מי ישמע, ראיתי רבים כאלה בסביבתי, לשני הכיוונים, ואפילו מאוד-מאוד קרוב).
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696040
זה באמת יפה, לטעון טענה ולהביא הוכחה מטענה שלך שנכתבה 6 דקות קודם לכן ועונה לשאלה אחרת.

אתה הערת לגבי *העיתוי* של התלונה נגדו, ואני השבתי שדווקא עיתוי כזה הוא מובן. לא ראיתי שיש לך תשובה לזה מלבד הכללות על תלונות כאלה באשר הן וקביעה בלתי מבוססת על התלונה האחת שהיא שקרית לדבריך.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696070
לא אמרת שום דבר מעבר למובן מאליו. אני הרחבתי בענין לגבי פרשת מני נפתלי כפי שאני רואה אותה וכפי שמעידה סגירת התיק.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696081
אם ''הרחבתי'' פירושו ''שיניתי כיוון כדי לא להתייחס לטענה עניינית'' אז הכל בסדר.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696197
החוקר שנעזר בנפתלי כעד המדינה כדי לבסס את התיק נגד שרה נתניהו, הוא שחקר את נפתלי לגבי התלונה של גורודצקי. מופרך? מסתבר שדווקא כך, גם על פי דברי נפתלי בראיון הזה (3:10)

שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696198
(וסליחה מראש על שקישרתי לכתבה של רונן, אפשר להתעלם ממנה)
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 697286
אפרופו שרה נתניהו, שוב התפרסמה הקלטה מביכה מאוד שלה. הייתי רוצה להזהיר כל מי שרוצה לשמוע.
לפני מספר חודשים התראיין העיתונאי יואב יצחק אצל רזי ברקאי (אאז"ן). יצחק טען שידוע לו ממקור אמין שהגב' סובלת מבעיות נפשיות. רזי המבוהל הזהיר אותו שמקורבי נתניהו אוהבים להגיש תביעות דיבה, אך יצחק סרב לסייג או לחזור בו מדבריו.
עיון בויקיפדיה מראה שליצחק היסטוריה קשה ביחסיו עם חוגי נתניהו ולכן יתכן שאני רואה מהרהורי ליבי ובכל זאת ארהיב עוז ואומר: היתה לי הרגשה שהמקור של יצחק הוא קרוב מאוד למשפ' נתניהו. פירשתי את הנאמר כתחינה שלהם האומרת: אשת רוה"מ במצב לא טוב ואנו דואגים לה. אנא הניחו לה. ואף אני רוצה לומר: בשם האל הניחו לשרה נתניהו. אף אחד מכם לא רוצה למצוא עצמו יום אחד אחראי למה שיכול לקרות לה. לא מדובר כאן בשקיפות של אנשי ציבור אלא בפיקוח נפש ממש.
זכרו, לא חשוב מה שרה עושה, נבחר הציבור הוא ביבי והוא צריך לתת דו"ח בפני הציבור ולא היא. שנית, התנהגותה של הגב' ידועה. כל מי שמוכן לדעת כבר יודע. איזו מטרה משרתת ידיעה נוספת. האם בשביל ידיעה שאחר יומיים עוטפים בה דגים, אתם מוכנים לסכן את מצפונכם ואולי גם את גופכם?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 697293
העניין הוא שהתנהגותה פוגעת באחרים, כפי שביהמ"ש פסק. התנהגותה משפיעה על מוסדות ותפקידים בכירים במדינה, כפי שדווח לא פעם. איו מה להניח לה כל עוד היא דוחפת עצמה או נדחפת ע"י בעלה או עוזריה לבמה הציבורית.

במקום הקריאה "אנא הניחו לה" האם לא עדיף לקרא "אנא הניחי לנו"?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 697294
צריך לחזור ולהדגיש, על אף צווחות הקוזק הנגזל של שלטון הימין וחסידיו, רצונה של האופוזיציה ושל אזרחים להפיל את נתניהו הוא לגיטימי ודמוקרטי. הפרסומים החוזרים ונשנים של מה שכבר גלוי וידוע על אשת רוה''מ אינם תורמים דבר.
בכל מקרה, בשלב זה כבר ברור ששרה לא תניח לנו אלא אם כן בעלה יניח לנו.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 697307
אשת רוה''מ בחרה מרצונה החופשי להיות דמות ציבורית. אף אחד לא התעניין בשאלה אם סוניה פרס, למשל, היתה נתונה להתקפות היסטריות כאלה (כידוע היא לא) וזה לא בגלל שלא חיפשו רפש להטיח בבעלה. נראה שהשמועות על הטרור שהגב' נתניהו מפעילה בסביבתה הקרובה מקבלות אישוש בקלטת, ולאותה אוירת פחד יש בהחלט משמעות על חיי כולנו - לא כאשר היא מופעלת כלפי עובדי המשק אלא כאשר הגב' מתערבת בעניינים פוליטיים. ועניין התערבותה בעניינים פוליטיים מוכחש ע''י גורמים בסביבת רוה''מ באותה נחרצות בה הוכחשה העובדה שהגב' היא בעלת פתיל קצר ביותר.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 697309
טוב, לטובתה של סוניה כדאי היה לה לשמור על פרופיל נמוך ולא להסתבך עם חמותה הערבייה. לא ככה?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 697312
שלא לדבר על פגיעה אפשרית בשער מניות תדיראן.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 697310
מה שאני לא מבין זה איך אני אמור לסמוך על שיקול הדעת של מי שהתחתן שלוש פעמים, ובפעם השלישית זה מה שהוא בחר (פסי-כו-לו-גית!). אוסיף שהוא התחתן עם שרה כשהוא בן 42, אחרי שכבר התפרסם כשגריר ישראל באו"ם ובעת שהיה ח"כ וסגן שר החוץ. היינו שערכו בשוק הבשר היה גבוה במיוחד.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 697297
נזכרתי בילדי בית הספר החרדי שם עובדת הפסיכולוגית החינוכית (שעה בשבוע). הכי טוב יהיה שהמדובר בהונאה גמורה מן הסוג הטיפוסי למעורבים. אם לא, ישא צוות ביה''ס ומנהליו באחריות.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 697313
איך שקראתי את דבריך מייד עלתה בעיני רוחי דמותה של דולורס אומבריג'
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 697320
להגיד ''ישא צוות ביה''ס ומנהליו באחריות.'' זה להתנער מאחריות. אם הגברת עובדת רק שעה בשבוע (נשמע אגב הגיוני בעולם הנכלולי שלהם) אז הסכנה הישירה לא קיימת. אבל יש סיכונים אחרים, משמעותיים יותר. העיקרי בהם הוא השחיקה הנפשעת בערכים הנעלים שאמורים ר''ל להנחות אותנו. אלא שערכים אלה, כפי שביקרתי תגובה אחרת שלך, מושלכים היום לפח האשפה בידי חוגים הולכים וגדלים כי הם ערכים הומאנים, ליברלים, שמפריעים לבריונים לממש את זכותם לביטוי אישי וחרות. אופס, גם אלא ערכים ליברלים, אבל מרבה סתירות מרבה כוח.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696510
אם ''טענה עניינית'' פירושה אמירה טריביאלית ומובנת מאליה ללא התייחסות למצב קונקרטי עם נפשות פועלות מוכרות אז הכל בסדר.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696002
זו הפעם השניה שאתה כותב כאן שהתיק נגד סלומיאנסקי נסגר "מחוסר אשמה", אבל מהודעת היועמ"ש כפי שצוטטה בכלי התקשורת עולה שהעילה היא "חוסר ראיות". תוכל לבדוק שוב?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 696005
צודק. עברתי שוב על דיווחים שונים ואין לי מושג איפה קראתי על חוסר האשמה.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695693
אפשר, למשל, להציף את הרשתות החברתיות בתלונות, השמצות הכפשות, הלעזות, לכלוכים ושאר מטעמים נגד כל מה שזז או נח‏1, ואז הכל ייעלם ברעש הכללי. בעצם נראה לי שאנחנו בעיצומו של התהליך.
_____________
1- לפחות אחד שהוזכר לאחרונה: בשלום על משכבו.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695697
אפשר יותר טוב מזה. למשל להמציא מנגנון שממחזר הכפשות ומפיק מהן חשמל וככה נשמור על הסביבה תרתי משמע..
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695700
1. כן.
2. לא יודע איך, אבל הייתי שמח לאפקט המניעה בלי אפקט ההוקעה הפומבית על סמך עדות לא בדוקה של צד אחד.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695736
ברור שיש משהו במה שאתה אומר. אבל תראה. אם יש מצב שבו אשה אחת מתלוננת על כך שהבוס שלה עשה כך וכך לפני 20 שנה, כאן באמת קשה להכריע. בהחלט יכול להיות שהיא מונעת מנקמנות או שהיא סתם מטורפת. אבל מה שמאפיין את הגל הנוכחי הוא הסדרתיות - כמעט על כל נאשם צצות עשרות נשים שמספרות סיפור דומה. הארווי ויינסטין הוא כמובן דוגמא קיצונית - למעלה ממאה מתלוננות! אז נכון, שום בית דין רשמי לא הרשיע אותו אבל זה עניין בירוקרטי, האם אפשר לטעון ברצינות שהוא לא אשם עם כזו כמות של מתלוננות? שמה, יש כאן איזו מגה-קונספירציה שמערבת את הבונים החופשיים, אילומיניטי ואנשי הלטאה?
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695737
הארווי ויינסטיין הוא קצת איש קש בטיעון הזה. ברור שלגביו איו ספק. אבל כשיורדים למטה בפירמידת ההאשמות, מגיעים די מהר לכאלה שכמות ההאשמות מולם קטנה משמעותית. מקרה מבחן מעניין אולי הולך להתרחש בארצנו הרטנטונת‏1, כי נראה שנתן זהבי הולך להביא את זה לבית משפט.

1 שגיאת הקלדה, אבל לא בלתי הולמת ולכן נותרה על כנה.
שוב אני מקלקל עם רגשות מעורבים 695740
הרי כתבתי בפירוש - דוגמא קיצונית. וגם כשיורדים בפירמידה אני לא זוכר שום מקרה בגל הנוכחי שהיו בו פחות מ 5-6 מתלוננות. אמנם זה לא מאה, אבל עדיין, האם 5-6 נשים קשרו נגד גבר אחד סתם ככה? קשה להאמין.

גם זהבי לא יוצא דופן בעניין הזה - הדס שטייף טוענת בבטחון מלא שיש לה יותר מעשר מתלוננות שיהו מוכנות ומזומנות להעיד בבית משפט.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים