מענין לענין באותו ענין 699359
והנה, ההפרדה המגדרית בין תלמידים מיושמת גם על תלמידים חילוניים באירוע משותף לבתי ספר חילוניים ודתיים.
מענין לענין באותו ענין 699360
זה דרך אגב לא מהחרדים אלא ממשרד החינוך של הסרוגים.
מענין לענין באותו ענין 699362
כבר ציינתי פה שההדתה מתחלקת על כל המגזרים.
מלחמת תרבות? 699365
הבעיה האמיתית היא לא הדתיים שדרשו את ההפרדה, ולא הפקיד הזחוח של עיריית כפ"ס שאישר אותה ("טעיתי, ואני מבטיח שעוד אטעה הרבה" הוא אמר ברדיו אחרי שגמר להלל במשך חמש דקות את שלל מפעלותיו ל"קרוב לבבות" ול"הכרת האחר", כאילו אפשר לקרב לבבות בעזרת מחיצות, ולהכיר את האחר כשכופים עליו להתנהג כמוך). הבעיה החמורה באמת היא שמכל המורים החילונים שם לא קם אף לא מורה אחד לצעוק חמס, ובמקרה הצורך אפילו להצעיד את תלמידיו החוצה בהפגנתיות (אלה מהם שהיו רוצים בכך). איך זה ייתכן שאף מורה פמיניסטית לא העיזה לקום ולתבוע את עלבון המגדר? איזה שעור אזרחות נפלא קיבלו שם התלמידים, איזו דוגמא אישית נתנו להם המורים, ללקק את השפתיים. גם מהתלמידים הייתי מצפה לקצת פחות התנהגות של עדר, אבל אני לא בטוח שכשהייתי בגילם הייתי מתנהג אחרת. לצערי.

צודקים מי שאומרים שאין בישראל מלחמת תרבות; צד אחד נכנע מזמן בלי קרב.
מלחמת תרבות? 699370
בהתחשב בכך שתוכנה של ההצגה היה קרוב לסוגת העגלה הריקה, יכול להיות שנטישה מחאתית הייתה רצויה.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699371
פתיחת השגרירות הפכה למפגן של משיחיות.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699372
עם חגיגת שגרירות משיחית בירושלים, חגיגת ניצחון באירוויזיון בתל אביב, וערבים הרוגים בעזה‏1, יש לנו ביום אחד תמצית מרוכזת של מהי ומיהי מדינת ישראל.

1 לא אמרתי חפים מפשע.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699373
מסכים בצער. הדף הראשון באתר הארץ מציג זו מעל זו תמונה מגדר הרצועה (וכותרת על עשרות הרוגים ומאות נפגעים), ציטוט מנתניהו, ''חמאס שולח אלפים לגדר כדי להשמיד את ישראל'', ותמונה מחגיגות נטע ברזילי בכיבר המדינ...רבין.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699374
כמרים ורבנים זה מתכון לניסים. הללויה.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699377
רובם חפים מפשע. הפגנה היא לא טרור אלא זכות דמוקרטית. ישראל כמובן שכחה מזמן מה זה להיות דמוקרטיה.
suicide by soldier 699378
הפגנה שכוללת חציית גדר גבול של מדינה ריבונית היא הפרת ריבונות שכל מדינה כזאת תפעיל את כוחה כדי למנוע (זאת בעצם המשמעות של מדינה ריבונית). ועוד יותר כשזו הפגנה אלימה בעליל.
כמובן שזכותו הדמוקרטית של אדם היא לעבור את הגבול ולקחת את הסיכון להיירות על ידי כוחות הבטחון, כמו שזכותו הדמוקרטית של אזרח לשלוף אקדח מול שוטר ולקבל כדור בראש בתגובה. לא לחינם זה נקרא ''התאבדות על ידי שוטר''.
suicide by soldier 699379
הם לא ניסו לעבור את הגדר אלא להפגין בצד שלהם וההפגנה לא היתה אלימה. המצלמות מוכיחות את זה וההרוגים כוללים נשים, נכים וילדים.
suicide by soldier 699380
למי שעוד לא יודע: https://www.hayadan.org.il/the-instinct-to-agree-with...
suicide by soldier 699384
זה נכון גם לגבי כותב תגובה 573475 .
suicide by soldier 699430
בהחלט.

כל מה שאני יכול להגיד להגנתי הוא שאני מודע לבעיה, ומנסה לקחת אותה בחשבון (בהצלחה חלקית‏1) כשאני נחשף למידע חדש. דומני שמי שמכריז מיד שרוב ההרוגים היו חפים מפשע לא פועל באותו אופן.
_________
1- זה קשה מאד. לנטיה הזאת יש שורשים תועלתניים עמוקים.
suicide by soldier 699381
כשנראה שיש כל מיני סוגים של מצלמות. למשל זאת וזאת מראות לפי הבנתי קרבה מינימלית לגדר, וצריך להזכיר שיש איזור חיץ של כמה מאות מטרים מהגדר שאסור לחצות אותו‏1.

1 על פי השכל הישר לא היינו מצפים שצה"ל יחכה שאלף אנשים יהיו פיזית על הגדר ויזוזו קדימה כדי להתחיל לירות ולמנוע מהם לעבור אותה. זאת בדיוק דרך הפעולה שהיתה מביאה לאלף הרוגים, לא לחמישים, ואני מניח שהיא לא הדרך המועדפת גם עליך.
suicide by soldier 699383
אפשר לכוון עליהם זרנוקי מים ואמצעים אחרים שלא הורגים. וכמובן שניתן היה להיערך לזה אחרת כשידעו מראש מה יהיה ובודאי לנסות להיענות לבקשת החמאס להודנא.
suicide by soldier 699387
האמת, הענין הטריד את מחשבתי הבוקר וניסיתי לדון ביני לבין עצמי למה לא מפזרים את ההפגנות באמצעים "רכים" יותר. וצר לי להודות, שבהינתן האמצעים שאני מכיר - זרנוקי מים, גז מדמיע, כדורי גומי (רך למקוטעין), פצצות סרחון ורמקולים שמשמיעים סטטיק ובן אל במאה דציבלים - לא הצלחתי לשכנע את עצמי שבתור מפקד גזרה אני יכול לומר שעבור כל אלף מפגינים, הם ימנעו ממאה מהם לעבור את הגדר. אולי אפילו מאתיים או שלוש מאות.
הייתי יותר משמח אילו, בסגנון סרטי המד"ב ותיקי האקס האבודים, הייתי יכול לשלוח מטוס ריסוס שמפזר ענן גז מרדים על באורך עשרה קילומטר שגורם לכל מי שמתחתיו‏1 לישון לארבע שעות ולקום בלי תופעות לוואי.
מאחר והמציאות היא כרגע לא סרט מד"ב, והברירה היא בין מה שיש לבין התסריט הקודם שתיארנו (אלף אזרחים או "אזרחים" מגיעים לגדר וכל שנותר לי הוא לרסס אותם עעכשיו במאותיהם עם מקלעים כבדים), נראה לי שמה שיש הוא התסריט המועדף.

לגבי המשא ומתן - בעקרון הייתי שמח למשא ומתן בונה עם החמאס, לא ברור לי שזה רלבנטי ישירות לסוגיה הבוערת של היום ואתמול.

1 כולל מי שבא עם מסכה כדי לא לנשום אותו
suicide by soldier 699416
ועם כל זאת - יש הרגשה שהיד יותר מדי קלה על ההדק. בנוסף לאחרונה נתקלתי בכמה מקרים ועדויות שקצת מטילות ספק באמינותם של הדיווחים של דובר צה''ל, וזה די מטריד.
בלי כל קשר למי צודק, יום שבו צה''ל הורג חמישים פלסטינים - ולא ממש בקרב - הוא יום מחורבן, גם אם אני מעדיף בקלות את ההתמודדות התל אביבית על ההתמודדות הירושלמית עם אותו יום.
suicide by soldier 699420
גילית רק עכשיו שדובר צה"ל משקר? וואוו. מה תגלה בהמשך? שיש התחממות גלובלית? גל פליטים עולמי? שני מטורללים בראשות ישראל וארה"ב? העישון מזיק לבריאות? בוקר טוב אליהו.
suicide by soldier 699435
טוב, אז הבה ניקח לאיזון את דובר החמאס, לפיו 50 מההרוגים הם אנשי חמאס.
suicide by soldier 699436
די נו. הייתי בטוח שהם נערים בתולים ותמימים מישיבת אור טובע.
suicide by soldier 699437
צריך גם להזכיר את טענת הנגד: מרגע שמתחילים לשרוק שם כדורים (ביום הראשון להפגנה נהרגו 16 ונפצעו מעל 100 מירי), רק האמיצים יותר (או המטומטמים יותר) ממשיכים ללכת קדימה. הקבוצה הזו היא בדיוק אותה קבוצה שממנה קל לגייס ״חיילים״ לארגונים השונים. לכן די סביר למצוא שם פעילי ארגונים שונים בלי קשר לרמת פעילותם.
suicide by soldier 699485
עמירה הס מעדכנת בנושא. ראיון עם אחד מאנשי הרצועה ופרטים נוספים.

(הנתונים שלהלן הם מתוך הכתבה המקושרת): לפי נתוני החמאס הרשמיים, מתוך 120 ההרוגים מאז תחילת הצעדות, 42 הם אנשיו ומהם 20 הם אנשי הזרוע הצבאית שנהרגו בפעולות שונות (לא בהכרח סביב הגדר).
suicide by soldier 699439
בעודי מהרהר איך לנסח את מחשבותי בענייני חגיגות האירוויזיון בתשובה לתגובות שלך ושל שוקי, נתקלתי בידיעה הזאת ב-ynet. לא ידעתי כמה מהימנות לייחס לידיעה, ואם אותו "בכיר" שהוזכר שם הוא באמת בכיר, וציפיתי בדריכות לחדשות. כששלושת הערוצים התעסקו בשאלת חליצת הנעליים של השגריר בתורכיה, הייתי משוכנע שמדובר בברווז עיתונאי, ואז למרבה הפליאה, אחרי ברברת של דקות ארוכות בשאלות הרות גורל כמו גובה הכסא עליו הושיב פעם גאון אחד את השגריר התורכי, לא רק ששמעתי על הידיעה אלא ראיתי במו עיני את המרואיין, שמסתבר שהוא באמת בכיר (אם כי לא דובר החמאס אלא חבר הלישכה המדינית, אבל זה לא ממש משנה), והוא אמר בדיוק את זה.

ללא ספק הידיעה הזאת היא הידיעה המשמחת ביותר שקראתי בימים האחרונים, ואני מקווה שמשרד החוץ כבר דאג לשלוח עותקים מהסרטון לכל הנציגויות הדיפלומטיות שלנו, במיוחד כדי להראות אותה לאלה שמיהרו לקבוע שהיה שם טבח. לפחות ממבט ראשון שום דבר מזה לא מופיע באתר של משרד החוץ (אגב, חוויה מעניינת היא לקרוא את הודעות הדובר. מתוך 9 הודעות בשפה העברית, 8 מכילות את "ראש הממשלה" בכותרת. באנגלית העריכה קצת שונה, ואפילו נשיא המדינה מוזכר שם באחת מההודעות. אני משער ששרה מסתפקת במהדורה העברית) שהוא, כמדומני, המשרד שאחראי על ההסברה. גם באתר של צה"ל לא מצאתי התייחסות. טוב, מן הסתם העורכים בשני המקומות הולכים הביתה בחמש ומחר זה יופיע.

מובן שהחלק החשוב בכל העניין הוא שרוב ההרוגים היו באמת חברים בארגון טרור, כלומר לא "חפים מפשע" ואני מרגיש הקלה גדולה מאד. אבל אי אפשר להתעלם מכך שיש גם צד שני למטבע: אף אחד משלושת הערוצים לא חשב הידיעה הזאת חשובה מספיק כדי לפתוח בה את החדשות. זה מתקשר בדיוק לנושא בו הרהרתי קודם, הקשר שאני מוצא בין האזרייתיות לחגיגות האירוויזיון שהוא, אם לקצר מאד, ההתבהמות של החברה הישראלית. אם כל הערבים אותו דבר, וכולם בני מוות, מה זה באמת משנה אם אלה שנהרגו היו חמאסניקים או סתם אנשים נואשים?

קוזמו אינו חלק ממיעוט קטן; הוא בלב הקונצנסוס.
suicide by soldier 699440
זה המקור למי שלא ראה.

אני מצטער שכל פעם החברה הישראלית צריכה להוכיח שדינה זאת נאנסה בשכם ולא פאטמה.

ארגוני הטרור ובכללם החמאס והפתח הם אלופי העולם בשקרים והונאות. כשהם מגיעים ללשכת העבודה הם באים עם קביים ובוכים שהם נכים והכל כדי להמשיך לקבל את קצבת הנכות - ולכן לעולם הם לא ירצו מדינה , כי נח להם להיות הכבוש, הרדוף ,המוכה,האומלל,המסכן.

נ.ב - ארז ובן יעקב ושוקי, אתם רשאים לקום מהשבעה. זה היה טבח שווא.
suicide by soldier 699444
אתה משלה את עצמך שתוכל לצאת מבור השופכין בו אתה משכשך בהנאה עם יקיריך. אתה בפחדנות אלמונית, יאיר נתניהו בחוסר בושה גאה.
טל''ח 699458
אתה סתם מתגולל על הנסיך. הוא חשב בטעות ש-Turkey הוא שמה של מישהי שהוא הכיר במכון עיסוי וההודעה אינה אלא המלצה לניר מיימון.
suicide by soldier 699446
"אני מצטער שכל פעם החברה הישראלית צריכה להוכיח שדינה זאת נאנסה בשכם ולא פאטמה." (קוזמו במאי 2018)

"היום אני רוצה להיות נביא עוד זו הפעם. אם יהדות הממון הבינלאומית באירופה ומחוצה לה תצליח שוב לגרור את האומות אל מלחמת עולם, התוצאה לא תהיה בולשביזציה של כדור הארץ ונצחון היהדות, אלא השמדת הגזע היהודי באירופה." (אדם מוכר לך בספטמבר 1939)
suicide by soldier 699486
הנאום אותו אתה מצטט ואשר נאמר על ידי היטלר ,ננאם ברייכסטג לרגל מלאות שש שנים לעלייתו לשלטון. שש שנים אחורה מחזיר אותנו לתאריך 30.01.1939 ולא כמו שציינת בספטמבר 1939.

היטלר עצמו טוען שאת ה'נבואה' הזאת הוא אמר בספטמבר 1939 למרות שבנאום בספטמבר 39' אין התייחסות ליהודים בשום צורה . קרשו ‏1 מציין שלפחות 12 פעמים היטלר מייחס את ' נבואתו' לספטמבר ולא ינואר וזאת בכוונה לדעתו . נימוקים מפורטים לאופי הנאום בהקשר היהודי מסביר בהרחבה שאול פרידלנדר ‏2, מכל מקום – התאריך הוא ינואר ולא ספטמבר.

אבל אם כבר הבאת את הנאום, למה לא את כולו /רובו ?

"אני סבור שיש לפתור את הבעיה הזאת וככל שנקדים כן ייטב . אכן אירופה לא תשקוט כל עוד הבעיה היהודית לא סולקה.ישנם בעולם שטחי התיישבות לרוב אך אחת ולתמיד יש להפריך את הדעה, שהאל כאילו הועיד את העם היהודי להיזון כטפיל מגופם של עמים אחרים ולנצל את עבודתם הייצרנית. היהדות תצטרך להתאים את עצמה לפעילות ישרה ובונה כמו עמים אחרים אחרת תאבד במשבר בעל עוצמה ללא תאור .

ודבר אחד היייתי רוצה לומר ביום זה הראוי לזכירה לא רק לנו הגרמנים - במרוצת חיי הייתי לעיתים קרובות נביא ובדרך כלל לעגו לי. בזמן מאבקי לעלות לשלטון היה זה בראש ובראשונה העם היהודי שקיבל את נבואותי בהתפרצויות צחוק. כאשר אמרתי שיום אחד אקבל עלי את הנהגת המדינה והעם הגרמני כולו , ואז בין שאר הדברים אפתור את הבעיה היהודית .סבורני שגלי הצחוק של היהדות בגרמניה כבר נתקע בינתיים בגרונה.

היום אני רוצה שוב להיות נביא : אם תצליח יהדות הכספים הבינלאומית שבתוך אירופה ומחוצה לה לשוב ולהטביע את האומות במלחמת עולם, תהיה התוצאה לא בולשיוויזציה של העולם ונצחון היהדות, אלא השמדת הגזע היהודי באירופה ! "

2. הואיל והצבת את נאומו של היטלר מול שורה וחצי שלי – הריני לחשוב ; האם ארז הבין את מה שכתבתי או שהוא אשכרה משווה אותי להיטלר? עד כדי כך נפגעת ממני שהעלבתי את לוחמי הנפש האהובים עליך - החמאסניקים ? הא ?

אני מביא את סיפור אונס דינה אחותך היחידה בשכם על ידי החמור ומציב מול זה את התנהלות ארגון הטרור החמאס ששוחט תינוקות בתוך מיטתם ואחר כך מבתכיין שהוא הנשחט.

אני לא שואל – למה ארז טועה בתאריך כמו היטלר . אבל אני כן שואל את ארז – למה התכוון המשורר ?

-----------
1 איאן קרשו – החלטות גורליות. עמ' 451
2 שאול פרידלנדר גרמניה הנאציתוהיהודים שנות הרדיפות 33-39 . עמ' 348-350
suicide by soldier 699487
התשובה פשוטה מאוד - בשני המקרים יש כאן האשמה של הקורבן במה שעומדים לעולל לו, ואני לא מתכוון לחמאס חלילה אלא לעם פלסטיני, בעוד שהתוקפן היה מבצע מעשיו בכל מקרה והוא מוצא לעצמו תירוץ מדוע הצד השני הביא את זה על עצמו.

ולהזכירך - החמאס הוא לא היכול שמבצע את המעשים הנפשעים של שחיטת תינוקות במיטתם.
suicide by soldier 699459
מר קוזמו,
מאז ההתכתבות האחרונה שלנו, אני החלטתי לא להגיב ולא להתיחס לשום תגובה שלך. אין לי שום עניין בדיון, ויכוח או בדו-שיח אתך.
כל זה לא מפריע לך להמשיך להוציא לשון הרע ולהשמיץ אותי בכזבים בתגובותיך.
מאחר וגם בעתיד אין בכוונתי להתיחס או להגיב על דבריך, אבקש ממך לא להזכיר יותר את שמי בתגובותיך.
suicide by soldier 699469
אל : מר שוקי שמאל

אתר האייל הקורא

כאן.

א,נ.

הנדון : פנייתך/בקשתך מתאריך 17/5/2018

במענה לפנייתך שבנדון ,הריני להשיבך כדלהלן :

1. מאז הוויכוח בנינו בשאלה : האם הקיבוצים במלחמת העצמאות נאחזו בפרה או בנשק ואשר בעקבותיה הטרדת את אבי שילון בטיול שורשים לסין בשאלות מציקות - לא זכור לי שפניתי אליך .

2. יתרה מכך - מאז חזרתי משבוע שעבר לאתר , לא פניתי אליך ולא הגבתי לתגובותיך בכל צורה שהיא , וזאת מהטעם הפשוט - אתה לא ברור.

3. הואיל והתפרצת לדלת פתוחה שלא ברשות- הריני להודיעך כי בקשתך שבנדון נדחית. וככל שאמצא לנכון אצטט אותך ואזכיר את שמך.

4. יחד עם זאת ולמרות האמור לעיל ובהתחשב בנסיבות המיוחדות של המקרה דנן - אני מתחייב שלא להגיב לתגובותיך כאן באתר לתקופת ניסיון בת שנה וזאת בתחולה מיום בקשתך , כאשר בסיומה אבחן בשנית את בקשתך.

5. למען הסר ספק - מובהר בזאת כי אין במכתבי זה משום הסכמה כלשהי שלא לכתוב את שמך כאן באתר ככל שאמצא לנכון לעשות זאת וזאת כאמור בסעיף 3 לעיל.

6. אתה רשאי לערער על החלטתי זאת בפני הנהלת האתר למשך 30 יום .

7. אני מודה לך על פנייתך ומאחל לך המשך גלישה מהנה.

בכבוד רב ובברכת חג שמח

מר קוזמו

העתק : הנהלת האתר 'האייל הקורא' - רשמו נא לפניכם סעיף 6 לעיל
suicide by soldier 699443
דובר צה"ל בתקשורת הבינלאומית, סגן אלוף יונתן קונריקוס אמר כי צה"ל לא הצליח לצמצם את מספר הנפגעים הפלסטינים בעזה וכי היו מפגינים שנורו בטעות. "מספר הנפגעים עשה לנו עוול אדיר, הצד הפלסטיני ניצח בהסברה בנוקאאוט. לא הצלחנו להעביר את המסר - איך זה בצד שלנו, על מה אנחנו מגינים".
suicide by soldier 699445
על מה בדיוק אתה שמח? שלא כולם אנשים תמימים? ומה עם אלה שכן, שלא לדבר על השבועות הקודמים שבהם היה טבח ברור של חפים מפשע? על כך שבכיכול תעמולת התדמית הישראלית הנקראת hasbara זכתה בנקודות? על כך תנוח דעתך. התקשורת הישראלית מתעסקת בעניין הזה במקום להתעסק בשאלות מתאגרות לקובעי המדיניות כמו כיצד ניתן לשנות את המצב או האם זה באמת היה צעד נבון להקים שגרירות אחת בלבד בירושלים.
suicide by soldier 699460
אני לא יכול להסביר לעיוור צבעים מה ההבדל בין אדום לירוק. במקרה שלך, אפילו גוונים של אפור הם מעבר להשגתך.

להזכירך: חברות בארגון טרור היא פשע‏1. היה כאן מישהו שמיהר לטעון שרוב ההרוגים היו חפים מפשע. הוא טעה. אני שמח שהוא טעה.

כל מי שמכיר אותך לא מופתע במיוחד שבמקום להודות בטעות ולהתנצל אתה מיד תוקף ועובר לטענה אחרת. לצערי אתה ושכמותך באמת מוציאים שם רע לשמאל הישראלי.
___________
1- עברה שהעונש עליה יותר משלוש שנים
suicide by soldier 699461
אתה מדבר על גוונים של אפור? כשיש אפילו הרוג אחד שאינו פעיל חמאס לא צריכים לשמוח. ואולי גם אותם פעילי חמאס הם פקידים או רופאים בשרות החמאס. באמת גוונים של אפור.

יש רבים יותר שמוציאים שם רע למדינת ישראל. הם לא שייכים בהכרח למחנה הימין, רק שותפים לו בתפיסתם הלאומנית.
suicide by soldier 699449
א. בשלל הידיעות התקשורתיות, לא פלא שחלק נעלמות מתחת לרדאר.
ב. משרד החוץ הוא כשלון אסטרטגי מתמשך של ממשלת ישראל ושל נתניהו מזה כמעט עשור. הוא כל כך נמוך בסדרי העדיפות של הממשלה, שהיא לא טורחת אפילו למנות לו שר‏1. במקרה יש לי מקורות במשרד החוץ, ואם היית שומע מה התקציב שלהם היית נופל מהכסא מרוב תדהמה. אני לא זוכר מספרים מדויקים, אבל אני זוכר שזו היתה תגובתי, והוא קרוב יותר לתקציב של קבוצת כדורגל‏2 מלתקציב של משרד ממשלתי.
ג. אני מוצא בימים האחרונים איזו סתירה לוגית באג'נדה שמשודרת משמאל המפה, בעיקר כפי שהיא מתבטאת ב"הארץ" לדוגמה אבל גם קצת כאן. אחד המוטואים שהחוזרים ונשנים שאני שומע מצד שמאל בשנים האחרונות היא שאחד משורשי הבעייה של ישראל היא שהיא "לא מצליחה לשרטט גבולות קבועים", ושהחסרון בגבול משליך על כל תחומי החיים כאן ושאר ירקות. לו רק היינו נסוגים/זזים/משרטטים איזה גבול מוגדר בינינו לבין שכנינו, הכל היה נפתר. הבעיה היא, שאם אתה כל כך רוצה גבול, אתה צריך להיות מוכן להשלכות של גבול. אחת ההשלכות של קיום גבול, וכך נהוג ברחבי העולם ולא רק אצלנו, זה שמי שעובר אותו פוגע בריבונות שלך, וזכותך החוקית והמוסרית למנוע זאת גם במחירים גבוהים. אז הנה המחיר. זה חלק מהעסקה. לדרוש כל הזמן פתרון כזה או אחר, בלי להיות מוכן לשלם את המחיר שלו, זה לא הגון, זה לא עקבי, ובעיקר מראה שמי שדרש היה גיבור גדול בדיבורים ובמאמרים בעיתון, אבל כשהגיע הזמן לשלם את המחיר הוא משתפן ומקטר.

1 לא, נתניהו - למרות שיכול היה להיות שר חוץ לא רע במשרה מלאה (בים השאר כי זה מוריד את הנזק שהוא עושה במשרות האחרות שלו) - לא באמת מתפקד כרגע ככזה.
2 ישראלית. דה.
suicide by soldier 699468
התגלגלתי לכאן במקרה. נחשפתי לנושא הזמנת התלמידים החרדים למוזיאון תוך כיסוי חלק מהמוצגים כשצפיתי בטלוויזיה בראיונות עם מנהל המוזיאון שאחראי לכך ולמישהו שמתנגד. יש לי דעה בעניין הזה ואני מצדד במנהל. אבל ראיתי שהעמדה שלי כאן מיוצגת באופן ראוי, וכיוון שהנושא הזה לא ממש בוער בעצמותיי ולא היה לי משהו מיוחד להוסיף, חדלתי להתבונן בתגובות שהלכו והתרבו בדיון הזה שהבחנתי בהיווצרותן כל פעם שחיפשתי מענים (שלא הגיעו) לתגובות שלי בדיונים אחרים . למרות זאת, כמעט שלא במתכוון, פתחתי עכשיו בכל זאת את התגובות. הדבר הראשון שראיתי הוא ששוקי שמאל מכנה מישהו שאינו אני בתואר "מר", ומכך מיד הסקתי ש"חם פה". בעיון נוסף הבחנתי מיד שהדיון גלש לנושא ההרוגים הערבים ליד הגדר שלשום, וזו הייתה מן הסתם סיבת ההתחממות.
ולאחר הקדמה מתנצלת זו, אני רוצה להתייחס לנושא הטיפול התקשורתי בהרוגים והגילוי של אותו דובר חמס, ואולי גם להסביר את הסיבה לכמה דברים ששמת לב אליהם. בעצם, כל סיפור הגילוי הזה, אני רואה אותו כתקלה חמורה של החמס ועוזריו (גם העוזרים שבתוכנו). דובר החמס בכלל לא התכוון לגלות לנו את העובדה החשובה הזאת, אבל בעקבות ביקורת ישירה (שאולי גם ההסברה שלנו אחראית לה) שהחמס דוחף קדימה נשים וילדים אל מותם, הוא התגונן על ידי חשיפתה. תאר לעצמך איך היית מתייחס לנושא, לולא קרתה התקלה הזאת, והגילוי היה באמת היה במקרה. אתה טוען בצדק שערוצי הטלוויזיה לא נתנו משקל מספיק לידיעה הזאת, ואתה גם מבקר את משרד החוץ שלא השתמש בידיעה כתחמושת להסברה.
ומה שאני אומר הוא ששימוש מהיר במידע הזה לא היה מקל בכלל את ה"נוק אאוט" התיקשורתי שספגנו, כפי שהתבטא קצין בכיר. תראה את התייחסות אחד העוזרים שמככב אצלנו. לפני הגילוי הוא מצהיר שהודעת דובר צהל לפיה לפחות 24 מההרוגים הם אנשי חמס היא שקר. כשמראים לו שהחמס מודה שהמספר הוא 50, הוא לא מתנצל, אלא אומר "אז מה? הם לא חמושים" וכשמוכיחים לו שלפחות חלק מהם הוכח שהם חמושים (וגבי האחרים, פשוט כנראה לא יודעים), הוא אומר שזה רק חלק קטן, ואת היתר לא היה צריך להרוג. מה שאני טוען הוא שלידיעה החשובה הזאת לא ניתן משקל משום שעיקרה של התקשורת לא היה מעוניין לתת לה משקל. כמו שלמועצה לזכויות האדם באום בכלל לא אכפת מהאמת. מצד שני ניקי היילי הייתה מצדדת בנו גם ללא הידיעה הזאת. לכן גם אם משרד החוץ היה מפרסם באופן הכי חזק שהוא יכול את הידיעה הזאת, הכישלון בהסברה היה מובטח. לדעתי זה לא בגלל שאנו לא מסבירים היטב. זה בגלל שבתקשורת העולמים והפנימית לא מחפשים את האמת אלא מחפשים היכן אנו לא בסדר.
suicide by soldier 699470
ולנושא ''צעדת מאה האלף'' רציתי להוסיף עוד משהו. אני חושב שברור לכל (כולל ארז) שבפטנט החדש הזה של החמס אחרי שהטילים שלו נעשו פחות אפקטיבים בגלל כיפת ברזל, וגם פטנט המנהרות מאבד את ערכו בעקבות המענים הטכנולוגים, מספר הרוגים גדול הוא מבחינתו הצלחה, כי כל העניין כאן הוא האפקט ההסברתי, ובלי הרוגים אין לו שום דבר, ולכן גם מספר הרוגים גדול הוא מבחינתנו כישלון. ואכן אנו פועלים ככל יכולתנו להביא למספר הרוגים קטן ככל האפשר. אנו כן משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ומספרים לנו על רחפנים שמפזרים גז מדמיע וחומר מסריח וכו'. אבל בנסיבות הקיימות אי אפשר למנוע את פריצת הגדר והגעה למצב חמור בהרבה גם מבחינת קורבנות ללא ירי צלפים. הם יודעים שאין לנו שום אינטרס במספר הרוגים גדול, ואכן אנו משתדלים לסיים במספר קטן ככל האפשר, אבל הם מאשימים אותנו בפעילות שמטרתה להרוג בכוונה. זה שקר מכוון שנובע משנאה. אי אפשר להלחם בזה באמצעות הסברה.
suicide by soldier 699478
תשובתי ליוסי מתייחסת במידה רבה למה שאתה אומר.

אני עם הפה שלי בטח לא יכול להטיף לאף אחד על סגנונו, אבל כשאתה מדבר על ''אחד העוזרים'' אתה עושה מעשה מכוער מאד בעיני.
suicide by soldier 699481
ה"עוזרים" עליהם דיברתי לא עוזרים לבצע מעשי רצח וטרור, אבל הם עוזרים בתעמולה והסברה, כפי שלורד האו האו "רק" דיבר‏1. אתה יכול להצביע על סוג תעמולה של החמס שהוא חריף יותר מאשר תעמולת ה"עוזר"?

1 ועל כך נתלה בעוון בגידה, לאחר שחוקק עבורו חוק מיוחד שיוכל להסדיר זאת, שכן לא היה ממש אזרח בריטי.
suicide by soldier 699482
אני ממהר להעיר בעקבות תגובתי האחרונה שבפרוש אין בה המלצה לתליית מישהו. חס וחלילה. אני לא בריטי.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699471
מכיוון שכולם ממילא רק מאמינים לידיעות שמשקפות את השקפת עולמם - אז מה זה משנה בעצם?

רק גם אתה - על פי עדותך - לא האמנת לידיעה הזאת (שלמען האמת, גם לי נשמעה מפוקפקת ולו בגלל המספר העגול חמישים). וגם כשהתבדית, מיד זה שימש אותך כהוכחה פתלתלה לגזענות החברה הישראלית (".. כל הערבים אותו דבר, וכולם בני מוות .."). ואם זאת תגובת הבטן של אדם ציוני אך ציניקן כמוך, איך יגיב המצקצק האירופאי המצוי לידיעה שכזאת באתר משרד החוץ‏1?

__
1. בהנחה הלא סבירה שהוא יטרח להציץ בה. הרי הסבירות שמשרד החוץ הישראלי יצליח להכניס למהדורות החדשות המרכזיות ידיעה שכזאת שואף לאפס.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699477
המשפט הראשון שלך לוקח את המושג confirmation bias לקיצוניות מאד בלתי סבירה. אני מדבר על נטיה להאמין לה שתואם את תפיסת עולמך, ואתה מציג את הקריקטורה "מכיוון שכולם ממילא רק מאמינים ל..." שאם נקבל אותה נגיע למסקנה שאין בכלל טעם לדבר זה עם זה: או שאנחנו ממילא מסכימים מראש, או שאין סיכוי שהשיחה תזיז מישהו מהצדדים מעמדת המוצא שלו. אם הייתי מאמין בזה, הפעילות שלי באייל היתה הופכת להיות פתטית יותר ממה שהיא ממילא, וזה לא עניין קל. למיטב ידיעתי הטיית האישוש אינה משהו שמוטל בספק ע"י הפסיכולוגים, אלא שהיא אחד מאותם דברים שאנחנו מכירים בקיומם ברמה מסוימת אבל מתקשים להשתמש בידע שלנו ברובד המתאים. אם תקרא את הקישור שהבאתי תראה שהם מדברים שם על "אינסטינקט", כלומר תהליך שמתבצע ברמה הלא מודעת, אבל ההומו סאפיאנס עובד כבר מליוני שנה על פיתוח מנגנונים שיודעים לבקר את ולשנות את הנטיות האינסטינקטיביות שלנו. אלא שתנאי הכרחי לכך שהנאו-קורטקס יתעורר לפעולה היא מודעות, ואנחנו נוטים לשכוח.

ההמשך תמוה בעיני לא פחות. ראשית, לא אמרתי שלא האמנתי אלא שפקפקתי. שנית, מה הקשר למה שאמרתי על החברה הישראלית לאיך יגיב המצקצק האירופאי? על מה הוא יגיב? על זה שהידיעה לא זכתה לפרסום ראוי בישראל? לא ברור לי.

עכשיו אני מגיע לעיקר: "בהנחה הלא סבירה שהוא יטרח להציץ בה".

יש ציבור רחב שאכן לא ניתן לשכנוע. את ההמון בכיכרות אינסטנבול, את הצועדים עם השלטים "Palestine will be free from the river to the sea", את האנטישמים לסוגיהם, את הפסיכופטים ואת ארז לנדוור לא תזיז מעמדתם גם עם D9. יש גם ציבור אחר שמהווה תמונת ראי של אלה, ואותו אין שום צורך לשכנע בכלום, מבחינתו ישראל צודקת תמיד אם בגלל שאלוהים הבטיח לה את הארץ, אם בגלל שנאת המן ואם מכל סיבה אחרת. על כל אלה באמת חבל לבזבז אנרגיה ומשאבים.

אבל בצד אלה יש בעולם המערבי ציבור רחב הרבה יותר שעמדותיו בנושא אינן חד-משמעיות (חלק גדול מיהדות ארה"ב, למשל; אלה שאנחנו עושים הכל כדי להרחיק אותם מאיתנו כדי שליצמן לא יכעס. חלק גדול מהליברלים האירופאים והאמריקנים, ולאחרונה אולי אפילו חלקים מסוימים בארצות ערב). בקרב הציבור הזה אנחנו הולכים ומאבדים את התמיכה, ומי שלא מבין עד כמה היא חשובה לעתיד המדינה עושה טעות גדולה. האמת היא שכמעט הכל מבינים את חשיבות העניין ולו רק בגלל BDS - אחרת למה להילחם ב"שוברים שתיקה"? - אבל מסיבות שהן מעל להשגתי ההבנה הזאת לא מתורגמת למעשים.

נכון, בגלל האסימטריה המובנית אנחנו בעמדת מוצא נחותה, והאינסטינקט - כן, ההוא מקודם - האנושי הבסיסי הוא לחוש סימפטיה כלפי הצד החלש. קשה להתמודד עם תמונות של פצועים והרוגים. קשה לא לחוש אמפטיה כלפי ציבור שחי שנים על סיפו של משבר הומניטרי, בתנאי תברואה עלובים ושזוכה לכמה שעות של חשמל ביממה. אתה צודק גם בכך שגם לזכות בכלל בתשומת ליבו של הקהל ברמה של ירידה לפרטים זה קשה. מה לעשות? החיים קשים.

ולהתמודד עם טילים מסוגים שונים זה קל? להגן על טנקים הגנה אקטיבית מטילי נ"ט זה עניין של מה בכך? לגלות מנהרות זה פשוט? להשיג מידע מודיעיני על סוריה ועל החמאס זה משחק ילדים? לגנוב את ארכיון הגרעין מלב טהרן זה שום כלום? לשמור את הטרור ברמה נסבלת זה טריוויאלי? לבנות ולתחזק אל אחד מחילות האויר הטובים בעולם זה שטויות? איך היינו מגיבים אם אחרי איזו מלחמה קטנה סא"ל מגולני היה אומר "ניצחו אותנו בנוק-אאוט"? ולמה אנחנו מקבלים הכרזה דומה מפי סא"ל קורניקוס בלי לדרוש את ראשו ואת ראשו של דו"צ? זה הקרב שלך, סא"ל קורניקוס, ואם חטפת נוק אאוט צריך למצוא מתאגרף אחר שיעשה את העבודה בשבילנו.

העימות הנוכחי היה ידוע מראש. לצה"ל היה די זמן לחשוב, לתכנן ולהיערך. גם לדו"צ היה. אני לא מומחה לכלום, ובטח שלא לעיתונאות והסברה, אבל אני בטוח שאם היו מציעים לעיתונאים זרים מבט מקרוב על הצד שלנו (איזה סודות צבאיים נוראים היו מתגלים אם בחלק מעמדות הצלפים היו עיתונאים זרים?), ואם היו מנגישים עבורם בזמן קרוב לזמן אמת סרטי ירי כפי שהם משתקפים מהטלסקופ של הצלף, ואם היו עורכים לעתים קרובות מסיבות (סליחה על המילה הגרועה הזאת בהקשר הנוכחי) עיתונאים שבהן היו מראים איך מיישמים את המדיניות של "מינימום הרוגים"‏1 הלכה למעשה - ובכן, חלק מזה היה מגיע "למהדורות החדשות המרכזיות" ולעמודים הראשונים בעיתון. ובכלל, נניח שכל מה שאני אומר הוא הבל הבלים, כמה מאמץ נדרש כדי שהסרטון הקטנטן ההוא של איש החמאס יועלה לאתר של דו"צ או של משרד החוץ כך שיהיה קל לקשר אליו כמשקל נגד קטן לאלפי סרטונים של החמאס שמתרוצצים בפייסבוק? 10 דקות עבודה ושני מגה של שטח דיסק? הרי ברור שלהזיק הוא לא יזיק, אז על מה אנחנו מדברים?

אם יותר לי לצטט את עצמי מתגובה 639398 "מדובר בחובבנות על גבול הרשלנות, מדובר בתבוסתנות חסרת יסוד, ברפיון ידיים, בפאטליזם לא מוצדק, במשיכת כתפיים וגַַַנַּחַת כרונית כתחליף להתמודדות, במחדל מתמשך לאורך שנים. מדובר בפער בלתי נתפס בין ההכרה התיאורטית בחשיבות העניין לבין המשאבים ה(בלתי) מוקצים לו‏2, ומדובר במפלות שאנחנו סופגים בהתאם." ועכשיו אפשר לסגור את המעגל עם הפתיח (היי, זה נותן נקודות בפסיכומטרי): כל תבוסה כזאת מצטרפת למצע הטיית האישוש והופכת את הקרב הבא לקשה יותר. המסקנה היא לא להרים ידיים אלא להיפך: להתייחס לנושא כאל בעיה קשה וקריטית ולהקצות את המשאבים הנדרשים לטיפול בה, ממש כאילו היה מדובר בעפיפוני תבערה בלתי נראים בעלי הנעה סילונית.
____________
1- לציניקנים הגדולים יותר ממני: לא חייבים להראות הכל. במלחמה כמו במלחמה.
2- כן, פונז, אני מודע לכך. זה שורש הבעיה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699483
תתפלא, אבל קיים מרחב מפריד בין הפסיכופטים, אנטישמים, איסלמיסטים וכו' לבין העמדה שמדיניות ישראל ב51 השנים האחרונות בעייתית מאוד ולוקה באי מוסריות כשם שקיים מרחב מפריד בין אותה עמדה לעמדה המטהרת כל שרץ כ"אילוץ בטחוני" (כמו שהוצדקו משטר האפרטהייד בדרא"פ, הדיכוי באלג'יריה, מרחבי מחייה למיניהם והשלטת משטרים קומוניסטים במזרח אירופה לרווחת ברה"מ) ורואה במצב הישראלי בעיה תדמיתית בלבד שאותה תפתור hasbara נכונה שממילא תשכנע רק את המשוכנעים (אוונגליסטים ויהודים "חמים" למיניהם). לעומת זאת, המרחב בין העמדה האחרונה לעמדת "אלוהים הבטיח לנו", המן ועמלק וכו' כבר מזמן היטשטש ונעלם.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699492
ההצעות שלך מאוד הגיוניות, הבעיה היא ששימוש בהגיון במתקפת התעמולה האנטי ישראלית הארסית שמתרחשת עכשיו דומה לשימוש בסכין בקרב יריות. יש כאן משהו מאורגן ואפל שאנחנו לא מבינים. אם ישראל מתמודדת איתה (ואני מקווה שהיא כן), יתכן מאוד שלעולם לא נדע על מה שקרה מאחורי הקלעים.

ונטפוק קטן - בכל פעם ש"מקצים את המשאבים הנדרשים" להסברה זה נגמר במקורבים שטסים לחו"ל להתראיין באנגלית זחוחה ועילגת תוך כדי חוסר הבנה מוחלט של המקום הזמן. האם אתה בטוח זה עדיף על חוסר מעש?
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699519
אם בחלק מעמדות הצלפים היו עיתונאים הם היו רואים חיילים מאומנים עם נשק משוכלל יורים על מפגינים לא חמושים כשגבול חוצץ בין הצדדים. אני מבין שמסיבה מסוימת במקומות מסוימים ההשתייכות המפלגתית של אותם הרוגים הופך אותם לבני מוות ללא משפט, אבל נראה לי שקצת קשה לעיתונאים שנמצא בעמדת צלפים לזהות באופן מובהק כל כך את ההשתייכות המפלגתית של המפגינים ללא הרבה הטיה מוקדמת.

הבעיה העקרונית של ההסברה הישראלית היא שקשה להסביר עוולה מתמשכת. אפשר לשקר לחלק מהאנשים חלק מהזמן, אבל בסוף השקר מתגלה, וכשהשקר מתגלה האמינות מתערערת.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699521
עדיין לא ברור לי איפה מסתתר השקר. אולי בהצמדת התואר "השתייכות מפלגתית" כמחליף את "חברות בארגון טרור"?

אם הירי כוןן לאלה שניסו לחבל בגדר, אני חושב שה"השתייכות המפלגתית" שלהם פחות חשובה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699542
השקר הוא שלא קיים עוול מתמשך.

אם ההשתייכות שלהם לא חשובה, למה זה כל כך חשוב לך?
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699566
גם אם קיים עוול מתמשך השאלה היא על מי מוטלת עיקר האחריות לקיומו. גם אם קיים עוול מתמשך והאחריות כולה על ישראל, השאלה הנקודתית היא אם הטיפול במשבר היה ''הומניטרי'' במידת האפשר או שבוצע שם טבח חסר סיבה כפי שמצטייר מדיווחים שונים בעולם. אם אתה טוען, כמו ארז, שבגלל אותו עוול מתמשך הקרב ההסברתי אבוד מראש אני מפקפק בכך, ובכל מקרה לא נוכל לדעת זאת בלי שמנסים ברצינות.

אם ההרוגים הם אנשי חמאס קיים סיכוי גדול יותר שהם נהרגו בנסיבות שמתאימות לטענות צה''ל בדבר הוראות הפתיחה באש. ובכלל, גם אם הם נהרגו בשעה שהם ערכו פיקניק משפחתי, אם כבר מישהו נהרג אני שמח לשמוע שהוא היה איש חמאס ולא חבר הפלג הפלסטיני של שלום עכשיו שהגיע לגדר כדי להרוויח כמה שקלים. אתה וארז רשאים, כמובן, לשמוח בנסיבות שנראות לכם.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699572
או שזה היה "הומניטרי" במידת האפשר או שבוצע שם טבח חסר סיבה? זהו? אין שום דבר באמצע? אם אני זוכר נכון, אתה זה שהאשמת אחרים במחשבה בינארית....

אני לא מבין למה זה שהם חברים בחמאס מגדיל את הסיכוי שהם נהרגו בנסיבות שמתאימות לטענות צה"ל בדבר הוראות הפתיחה באש.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699586
ברחל ביתי הקטנה?

1. השאלה היא, כמובן, איפה אנחנו על הציר שבין "מינימום קורבנות" לבין "טבח חסר הבחנה". אני מתקשה להאמין שלא הבנת את זה בעצמך, זה נראה לי יותר כמו ניטפוק.

2. כי יש מתאם חיובי בין חברות בחמאס לבין נסיונות פריצה של הגדר. לא, אין לי הוכחות ואין לי נתונים שמאששים את זה, זאת אחת מהאמירות שמבוססות על תפיסת העולם הכללית שלי - אם תרצה אותה הטיית אישוש מפורסמת. אמנם לריבוי הנפגעים מארגוני הטרור‏1 ייתכנו גם הסברים אחרים, למשל שצה"ל ניצל את ההזדמנות לחסל כמה פעילים מוכרים בארגונים האלה. אני מפקפק בכך, אבל בכל מקרה לטעמי החלק החשוב הוא שרוב אלה שנפגעו לא היו "חפים מפשע".
__________
1- האמת היא שציפיתי דווקא לערעור על הנכונות שלי לקבל את דברי הבכיר החמאסי ההוא כדברי אמת (ארז רמז על זה בתגובה למישהו אחר). אם הלחץ הפנים עזתי על החמאס בעניין ההרוגים אכן קיים זאת נראית לי ביקורת לגיטימית.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699599
1. לא, זה לא היה מובן מהניסוח.

2. יש מתאם בין חיובי ימים בהם לא יורד גשם לימים בהם יש חופשה בבתי הספר. לא, אין לי הוכחות ואין לי נתונים שמאששים את זה, אבל נגיד שזה נכון (רוב ימי החופשה הם ביולי אוגוסט, וגשם די נדיר בחודשים האלה), האם זה הגיוני לצפות בתחזית מזג האוויר כתחזית להאם יש בית ספר מחר? החמאס הוא הגוף השולט ברצועה, מי שמעוניין לפעול (בכל כיוון שהוא) ולא מסכים להיות חבר בחמאס מסכן את חייו, מכאן נובעים שני המתאמים.

לדעתי ה"לא חפים מפשע" לא באמת מעניין אם מדובר בפשע של "חברות בארגון טרור", זה סעיף טכני שמוגדר על ידי מדינה בה אין להם זכות הצבעה, נלסון מנדלה ישב כמה שנים בכלא על חברות בארגונים לא חוקיים, ואנשי המחתרת היהודית קיבלו חנינה אחרי שבועיים וחצי....
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699602
2. כן. הסיכוי שמחר יהיה חופש מבצפר גדול יותר אם התחזית היא שמחר לא יירד גשם מאשר אם התחזית היא שכן יירד - בדיוק מהסיבה שציינת. אם הנתון היחיד שיש לך הוא התחזית, בהחלט הגיוני לא להתעלם ממנה (וכמובן גם אם יש לך נתונים נוספים התחזית עדיין תורמת את חלקה לנוסחת ההסתברות המותנית - אלא שבד"כ הוא קטן יחסית לשאר הנתונים שבידיך).

יכול להיות שזה לא מעניין, מכל מקום מי שטען שרוב ההרוגים היו חפים מפשע טעה. אני לא טוען שכל חבר בחמאס הוא בן מוות, אבל אני חושב שכל הרוג שהוא חבר בחמאס עדיף (מוסרית, בטחונית והסברתית) על כל הרוג שאינו כזה. אין לי עניין להכנס לשאלת האחריות האישית של תושבי עזה לכך שהם נשלטים ע"י החמאס, אבל לגבי אותו "סעיף טכני", אני לא יודע בקשר אליך אבל במילון שלי החמאס הוא בהחלט ארגון טרור. הגדרת גוף כארגון טרור אינה קשורה לשאלת זכות ההצבעה של חברי אותו ארגון (עובדה היא שגם ארה"ב, קנדה, יפן ועד לא מזמן גם האיחוד האירופי הגדירו את החמאס באותו אופן).

מכל מקום, אני משאיר לך את זכות התגובה האחרונה בפתיל הזה כיוון שאין לי עניין לעסוק בשאלות האלה באופן כללי.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699615
"... . אם הנתון היחיד שיש לך הוא התחזית..." ואם לא? ואם, למשל, יש לך גם את הנתון שהתאריך הוא ה-‏5 לאוגוסט? האם אתה טוען ברצינות שהתחזית תורמת לנוסחת ההסתברות המותנית יותר מאפס עגול? (רגע, השארת לי את זכות התגובה האחרונה, אז מה הטעם לשאול שאלות, גם אם רטוריות, אם אין מי שיענה? אז אני אענה - התרומה של התחזית להסתברות המותנית במקרה הזה היא בדיוק אפס. בדיוק כמו במקרה של דובר צה"ל כאן).

אני חושב שמי שטען שרובם המושג "חפים מפשע" בדיון הזה התייחס להקשר המוסרי ולא להקשר החוקי. ז"א, השאלה מה העונש לפי החוק הפלילי בישראל למי שחבר באירגון שישראל הגדירה כארגון טרור רלוונטית לדיון החוקי, אבל לא לדיון המוסרי, כל זמן שהם לא אזרחים ששותפים בכתיבת החוק הישראלי או בבחירת הממשלה שמחליטה על איזה ארגונים מוגדרים כארגוני טרור הפשע עליו הם עברו לא באמת מעניין. זה נכון לממשלה הישראלית, לממשלה הקנדית או לממשלה היפנית ובהחלט שייך לשאלת זכות ההצבעה של אותם אזרחים.

לגבי השאלה המוסרית, כן, החמאס הוא גם ארגון טרור אבל בנוסף לזה הוא גם מפלגה שמחזיקה ממשלה רודנית ששולטת בכח על האוכלוסיה בעזה. אם מישהו היה שואל אותי (ויש לי את זכות התגובה האחרונה, אז אני שואל את עצמי) הייתי רוצה שיותר מתושבי עזה יתמודדו מול שלטון החמאס, אולי אף יפילו אותו. מצד שני, אני מכיר קצת היסטוריה וקצת את הטבע האנושי, העזתים הם לא האוכלוסיה הראשונה בה גילינו שיש יותר הרבה קרנפים מגיבורים. זה היה נכון ברוסיה, זה היה נכון בגרמניה, זה היה נכון בדרום ארה"ב, זה נכון בצפון קוריאה (וביננו, זה נכון גם בישראל). אנשים נוטים לקבל את הסיפור שהשלטון מספר להם. מבחינתי, חברות בחמאס כל זמן שהיא לא חברות פעילה בביצוע, תכנון או סיוע לוגי לפיגועים, היא אולי עדות לחוסר אומץ או לנטיה לכניעה לקונצנזוס, אבל לא עבירה שגזר דין מוות ללא משפט בצידה. יש לי תחושה, לא מבוססת, שגם אתה יודע את זה, או היית יודע את זה אם היית צופה בזה מבחוץ.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699616
"וביננו, זה נכון גם בישראל"

1. בין מי למי ?
2. ואם יש עם מי - האם כבודו מתכוון להתמרד נגד שלטון הימין רק כי השמאל מיעוט?
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699617
1. ביני לבין מי שקורא את מה שאני כותב.
2. לא.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699619
2. " זה היה נכון ברוסיה, זה היה נכון בגרמניה, זה היה נכון בדרום ארה"ב, זה נכון בצפון קוריאה (וביננו, זה נכון גם בישראל)"

רוסיה - סטלין או חרושצ'וב או פוטין ?
גרמניה - היטלר או ...אין בעצם או.
דרום ארהב - ?
צפון קוריאה - שלושת הנוולים.

וביננו זה נכון גם בישראל - רבין ? אולמרט ? ביבי ?

על מה כבודו מתכוון ?
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699621
אני לא מדבר על שליט ספציפי אלא על עוול שהאוכלוסיה לא נתרמת למנוע.

ברוסיה זה נכון לשלטון הצארים , לשלטון הסובייטי וכן, זה נראה נכון גם לפוטין.
בגרמניה התכוונתי לשלטון הנאצי, אבל זה נכון גם לתקופות קדומות יותר.
בדרום ארה''ב הכוונה היא לעבדות (כמובן).
צפון קוריאה - הכוונה היא לעצם קיומה של ''הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה''
בישראל הכוונה היא לכיבוש.

נראה לי שאני רוצה לשנות את התשובה שלי לשאלה הראשונה שלך, הביננו לא התייחס ''ביני לבין מי שקורא את מה שאני כותב'' אלא ל''ביני לבין מי שקורא את מה שאני כותב ולא שם מילים בפי''.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699622
לא שמתי ולו מילה אחת בפיך.

אני רק מנסה להבין למה השמאל הישראלי מתעקש לדמות את ישראל לגרועות בדיקטטורות הרצחניות שההיסטוריה ידעה.וכל זה בגלל שהערבים דמתקראים פלסטינים לא רוצים לקבל מדינה. ומעדיפים לשחק את המשחק של האישה המוכה רק בשביל לקבל קצבת סעד ומעון בחינם.

ברק הציע להם - לא רוצים
אולמרט הציע להם - לא רוצים
טראמפ בקרוב יציע להם - לא ירצו.

עזוב. זה מיותר. הדיון הזה מעייף.
אתה ושכמותך צודקים.

מדינת ישראל היא מדינת טרור - החמאס הוא ארגון צדקה ואהבה.
מדינת ישראל היא מדינה כמו המשטר הנאצי וכמו המשטר הקומוניסטי ברוסיה וסין וצפון קוריאה - הרשות הפלסטינית והחמאס הם הארגונים הטובים והיפים והדמוקרטים והליברלים .
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699625
ברק הציע להם הצעה שלא היתה מקובלת עליהם - זכותם.
אולמרט לא הספיק להגיע להסכם בגלל התפטרותו.
טראמפ ספק אם יציע להם, ואם כן ספק אם ההצעה תהיה הוגנת. את העדפתו כמתווך חד צדדי הוא הוכיח מאז התמנותו.

וללא קשר לפלסטינים, ישראל היא מדינה כובשת ומדכאת. גם לאופציה להחזיר את השטחים הכבושים לירדן היא דחתה. היום רבים מצרים על כך. בעתיד רבים יצרו על כך שלא נוצלו אופציות לפשרה עם אבו-מאזן כל עוד היה בחיים.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699626
'ברק הציע להם הצעה שלא היתה מקובלת עליהם - זכותם.'

אני באמת לא מבין - מה זה זכותם ?
ישנה אמנה כלשהי לענייני מדינות - שיש להם זכות לסרב לקבל מדינה ?
הם מבקשים מדינה ולמזלם או טיפשותם מקבלים מעל 90% ממה שהמציאות מסוגלת להעניק להם - והם מסרבים . אז מה עכשיו?
יושבים ומחכים עד שמישהו מהם יסכים. מי הוא המישהו? - ברור שלא העם עצמו , כי הם הרי לא חיים ביישות דמוקרטית אלא ביישות טרוריסטית . והרי לך הבעיה שהשמאל מזין ומשקה מעל 2 עשורים : אתה הפושע שמחזיק את העם שלך בברוטליות ובאכזריות - אתה תקבע למדינה הדמוקרטית והמוסרית - איך ומתי ולמה.

אבל כמו שישראל אומרת תמיד - הם לא רוצים לקבל מדינה. כי הם מפחדים מהרגע שבו קצבת הנכות תשלל. הסירוב שלהם הוא הגיוני שכן מהרגע שבו הם יסכימו לקבל מדינה , אין להם את הקלף המנצח של האומלל הנצחי שתמיד מנצח בעידן הפייק ניוז ובעידן השמאל התבוסתני משחר ההיסטוריה.

זאת דילמה מוכרת מהתחום של הנכים . נכה שמקבל קיצבה נניח של 5000 שח . אם הוא יוצא לעבוד הוא נכנס לבעיה .

1. אם הוא יכול לעבוד - משמע שהוא לא זכאי לקבל קצבה
2. וגם אם אנחנו נסכים שתעבוד , הרי שאנחנו נגביל את כושר ההשתכרות שלך. עד לסכום של 3000 ש"ח

ולכן :

1. אם יש להם מדינה - משמע שהם לא זכאים יותר לקצבאות מהאום , אלפי משרות , והרבה כסף מאירופה ויתר המדינות שאוהבות אותם.
2. וגם אם הם עדיין יקבלו כספים למרות שיש להם מדינה. עדיין הם יצטרכו להוכיח כמה הם באמת מרוויחים שכן מנקודה מסויימת לא יתכן שהם ירוויחו יותר מהשכר הממוצע במשק ועדיין יקבלו קצבה. אם הפלסטינאי הממוצע מרוויח יותר מאזרח סורי,מצרי,ירדני,לבנוני,עיראקי,איראני וכו' - אז ברור שיותר הם לא יקבלו קצבה .
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699631
ברק הציע פעמיים:

בפעם הראשונה, בקמפ דיוויד, הוא הציע הצעה שמחלקת אפילו את הגדה לשניים. לאחר מכן, בטאבה, הוא הציע הצעה סבירה. אבל בשלב זה כבר לא היה ברור אם הוא יכול לעמוד מאחורי הצעותיו.

לא מצאתי נתונים על המשכורת הממוצעת. אבל לפי הנתונים הפשטניים של תמ״ג לנפש: List of countries by GDP (nominal) per capita [Wikipedia], הסדר הוא לבנון, איראן, עיראק, ירדן, מצריים, פלסטין, סוריה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699637
צריך לקחת בחשבון גם את רמת החיים. בכל אופן וכמו שאני מבין ואין לי את המספרים - ברמאללה,בחברון ובשכם חיים יותר טוב מכל המדינות הללו .
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699649
"בשלב זה כבר לא היה ברור אם [ברק] יכול לעמוד מאחורי הצעותיו."

אני תמיד חושב שהטענה הזו עובדת נגד הפלסטינים שסירבו להצעה, לא בעדם. מה יש להם להפסיד מלקבל את ההצעה, ולחשוף אותו במערומיו?
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699650
לחסל את הסיכוי להגיע להסדר טוב ויציב יותר.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699652
בקריאה חוזרת: התבלבלו לי התאריכים ומשום מה חשבתי שטאבה הייתה לאחר הבחירות.

טאבה הייתה לאחר פרץ האינתיפאדה השנייה. למיטב הבנתי את ההיסטוריה, ערפאת באותה תקופה הימר בצורה מוחלטת על הגברת האלימות ושבירת הכלים מול ישראל. זה שבר לחלוטין את ברק. טאבה הייתה הימור נואש אחרון של ברק. בסופו של דבר ברק הפסיד בגדול. אבל אם הוא היה יוצא מטאבה עם תוצאה אחרת, התוצאות של הבחירות היו אולי יכולות להיות שונות.

בדיעבד נראה שההימור של ערפאת היה שגוי: הרשות רוסקה וכל תהליך העצמאות הפלסטיני נעצר.

(וכן, יש כאן ראיה אופטימית. גם תוצאה חיובית מטאבה לא הייתה מבטיחה ניצחון של ברק ו/או המשך התהליך הזה)
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699651
"נגד הפלסטינים שסרבו להצעה" זו היתממות.
איזה פלסטינים?
האיש מהרחוב שמצביע חמאס? מי שואל אותו?
המנהיגים להם הוצע? להם יש הרבה להפסיד. בקצרה, את חייהם. אתה מצפה מאנשים נורמליים לסכן את חייהם בשביל הצעת תעמולה של הצד השני. נראה קודם את הג'יהאדים שלנו מקבלים את ההצעה הסעודית.
יש הרבה נסתר ולא מובן במוחם של פראי המזה"ת. דבר אחד ככל הנראה הוא ברור כשמש באוגוסט: אין עם מי לדבר.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699653
אז אין לי ויכוח איתך. הויכוח שלי הוא על אלה שחושבים (כמו שנרמז בתגובה שלה הגבתי) שהפלסטינים דחו את ההצעה בגלל שלא היה לה כיסוי מהצד הישראלי, ו(במשתמע) אילו היה לה כיסוי הם היו מקבלים אותה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699671
"יש הרבה נסתר ולא מובן במוחם של פראי המזה"ת. דבר אחד ככל הנראה הוא ברור כשמש באוגוסט: אין עם מי לדבר."

עוד הברקה מבית היוצר של "משא האדם הלבן", "וילה בג'ונגל" ודומיהם. הבנות יוזמת ז'נבה והצהרות אבו-מאזן מראות אחרת אבל אין כמו התבוססות בצדקנות העצמית של המרכז הלאומני.

_________________
ד"ש מאיתן כבל ונחמן שי.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699673
אני מבין שאתה נזעק להתקומם על כך שאני רואה במסית הקטן והמושחת מפינת רח' בלפור, חלק מפראי המזה''ת.
אני מבין שגם אני כמו איתן כבל ונחמן שי חרגתי מקו המפלגה שנקבע ע''י ארז לנדוור ומחייב אותי גם לראות במר נתניהו עצם מעצמיו של הקולוניאליזם האירופאי הלבן.
דרך אגב, למען שלום המחנה, התאפקתי ולא התבטאתי על תמיכתך ארוכת הימים והעקבית בתאוריות של היסטוריון הקולנוע שלמה זנד בנוגע למוצא עם ישראל. עכשיו אני מרשה לעצמי להעיר שהתאוריות הללו לא זכו להרבה תמיכה בקהילה המדעית. למעשה הובאו תוצאות של מספר מחקרים גנטיים שאינם מסייעים לתאוריות הללו.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699674
1. בפתיל שדיבר על מוכנות הצד הפלסטיני קשה להסיק שההתייחסות נוגעת גם לצד הישראלי.

2. מפלגת העבודה לגילגוליה השונים מעולם לא היתה מפלגת שמאל, לא במובן המדיני ולא במובן החברתי, ואני ממילא תומך במפלגה אחרת. יחד עם זאת, היא עושה היטב את מלאכת הצדקת המדיניות הקולוניליסטית של הימין בתואנות ביטחוניות ואתנולוגיות.

3. שלמה זנד אינו היסטוריון קולנוע אלא היסטוריון של צרפת. סיפרו "הקולנוע כהיסטוריה" הוא ספר נפלא.

4. לטענות המוצא היהודי של שלמה זנד יש בסיס הגיוני מכיוון שבתנאי העולם העתיק לא יכלה להיות גדילה משמעותית של אוכלוסיה כלשהי. אבל גם אם הוא לא צודק מבחינה גנטית הוא בוודאי צודק מבחינה אתנוגרפית-חברתית ועל כך כבר עמד בועז עברון שזנד מתבסס עליו. קיים הבדל מהותי בין עם או לאום לבין קהילה דתית והמעבר בין השניים אינו קל, טבעי וברור מאליו. גם בלי לקרוא את זנד, כל האמת נמצאת ב"חשבון הלאומי".
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699676
1. ולכן אני מתיחס לכך כלקות קוגניטיבית פרוידיאנית מצדך.
4. למדתי משהו. יכול להיות שלא הבנתי לעומק את משנת עברון/זנד. לא הבנתי שיש כאן טענה מעין כנענית (אין עם יהודי, יש עם ישראלי). חשבתי שהמדובר בטענה היסטורית לפיה מוצאם של רוב גדול של היהודים הוא מגויים שהתגיירו (כוזרים, יוונים-בלקנים, סלאבים, וכן הלאה). אני לא תמים ולא חושב שהעדות היהודיות השונות נעשו דומות לשכניהם משאיפת רוח הקודש של השכנים. פשוט רוב המחקרים שנעשו טוענים שליהודים יש מאפיינים של קהילות גניאליות ולא רק דתיות.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699634
לא שמת מילה אחת בפי, שמת משפטים שלמים. נראה לי שכיף לך לדבר עם עם אנשי הקש שאתה ממציא, "לנסות להבין" מה הם אומרים ואז להרצות להם למה הם טועים - אז למה שאני אתערב?
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699638
היכן שמתי לך משפטים שלמים ?
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699624
גרמניה - גם הרפובליקה ה''דמוקרטית'' הגרמנית.
דרום ארה''ב - גם חוקי ג'ים קרואו לאחר תקופת העבדות.
ישראל - גם השחיתות והכירסום של המימשל בעצמאות המוסדות הממלכתיים.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699635
זה נכון לכמעט כל אוכלוסיה בהיסטוריה. זה לא מקרה שרוב מי שנולד בערב הסעודית בוחר להיות מוסלמי שרוב מי שנולד באיטליה בוחר להיות קתולי. אנשים נוטים לקבל את הקונצנזוס בסביבתם הקרובה כברירת מחדל. מגוחך ו/או מרושע ככל שיהיה.

("השחיתות והכירסום של המימשל בעצמאות המוסדות הממלכתיים" שייך לדיון אחר)
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699677
אני רוצה לנצל את תגובתך כדי לצטט משפט יפה ששמעתי בפרשנות על איראן. נאמר שם כי הסיפור הפוליטי באיראן הוא (כמו בהרבה מקומות אחרים) סיפור של 20:20:60. 20% בעד, 20% נגד ו-‏60% רוצים לקבל משכורת בסוף החודש.
אני לא חושב שיש ממש בתיאור "החמאס ... הוא גם מפלגה שמחזיקה ממשלה רודנית ששולטת בכח על האוכלוסיה בעזה". זו תעמולה של חוגי הימין בישראל. יש בודאי כיסי התנגדות ברצועה, אבל מדובר בתומכי ומקורבי הפתח לשעבר או בשולי הג'יהאד האיסלמי. בעזה מדובר במצב 8:2:90 המאפיין חברות של העולם השלישי.
לא ידוע לי על מחנות ריכוז ובתי סוהר העולים על גדותיהם ברצועה ואני מנחש שהטרור הפנימי ברצועה הוא ספוראדי (ואולי גם רנדומלי משהו) ובבחינת הכה אחד והפחד אלף.
אני חושב בדומה לך, כי לתאר את שלטון החמאס כטרור או כנאצי הוא מילים ריקות כי מיד יוצמד אליו תהליך דה-נאציפיקציה שיאפשר לטהר 90% משני מיליוני תושבי הרצועה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699695
המצב שאתה מתאר הוא פונקציה יוצאת של שליטה בכוח על האוכלוסייה. מחנות ריכוז ובתי סוהר העולים על גדותיהם הם סימן לאבדן שליטה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699697
אני לא חושב. יש דיקטטורות שהגולאגים שלהן התפקעו מאסירים במשך עשרות שנים, ויש דיקטטורות שם הפחד עושה את העבודה ואין צורך לכלוא בפועל המוני אדם. בתי הכלא הם לא רק אמצעי שליטה, יש גם מושגים כמו חינוך מחדש, שכבות פרזיטיות וכיוב'.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699701
מספר האסירים שמוחזקים היום בבבתי כלא בארה"ב קרוב מאד למספר האסירים שסטלין החזיק בשיאו (יחסית לגודל האוכלוסייה, במספרים מוחלטים הוא הרבה יותר גבוה). וסטלין היה מקרה קיצוני, יורשיו הורידו את המספר בהרבה. הדיקטטורות הכי מוצלחות שולטות הרבה יותר בעזרת הפחד מהכוח מאשר בעזרת הפעלת הכוח, אחרי הכל, לא הרבה דיקטטורים יחזיקו מעמד אם 10% מהאוכלוסייה יפסיקו לפחד.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699702
הכל נכון וארה"ב אפילו תחת שלטון טראמפ אינה דיקטטורה.
יחד עם זאת למודל הסובייטי והנאצי יש חשיבות. בריה"מ גם לפני ואחרי סטלין היתה מדינת משטרה. אם הזכרת 10%, אז זה אפשרי ש-‏10% מתושביה היו בזמן כלשהו מלשינים בשכר. ואותה בריה"מ התקיימה הרבה יותר שנים מגרמניה הנאצית שבה מספר השוטרים בהערכה לא עלה על מספרם בארה"ב. נראה שרוב האוכלוסיה שתפה שם פעולה עם השלטון מי יותר ומי פחות. נראה כי המצב ברצועה הרבה יותר קרוב למודל הנאצי ואני לא בטוח שהמצב באוטונומיה שונה באופן מהותי.
ישראל גופא היא הכי מעניינת:ישראל היא דמוקרטיה שבה החוקה ובעקבותיה זכויות האדם בוטלו. מעניין יהיה לראות אם שינוי המצב החוקי יגרום לפגיעה בפועל ממש בזכויות האדם של ערבים, שמאלנים וכן הלאה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699706
"אם"? אתה בטח מתכוון ל"מתי".
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699708
אני לא יודע.
מדינת ישראל היתה קיימת גם לפני שאהרון ברק ודן מרידור (ומי עוד?) העניקו לנו חוקה. ישראל של בן גוריון וכן הלאה, לא היתה נטולת זכויות אזרח. אפשר כמובן להעלות פרשיות לכאן ולכאן, אבל בגדול המדינה לא פגעה בזכויות היהודים (הערבים עם הממשל הצבאי סיפור יותר מסובך).
אני באמת סקרן לראות אם יש קשר בין מה שיש במצב המשפטי למה שקורה בפועל במציאות עצמה.
אפשר גם להזכיר את הדוגמה ההפוכה של משטרים רודניים וערבים למיניהם שהיו להן חוקה וזכויות אזרח, כאשר בפועל הזכויות הרשומות הללו היו אות מתה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699712
שינויים שפוגעים ביכולתו של בג''צ להגן על זכויות האזרח יפגעו בזכויות האזרח. זאת כמעט טאוטולוגיה (וזאת, כמובן, סיבת קיומם).
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699716
ברור, אבל זכויות אזרח אינן שורה בספרי החוק, אלא מושג בתודעה, האומר שלבני אדם יש זכויות שאי אפשר לשלול גם בהחלטת רוב דמוקרטי.
מסכים שמחיקת השורה מספרי החוק (או ליתר דיוק העברת קו מבטל מעליה) היא פגיעה קשה. ועדיין, הפגיעה המהותית היא כאשר הזכויות (חופש הדעה, החופש מרדיפה קולקטיבית) אכן נפגעים בפועל.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699717
השינויים האלה גם פוגעים ביכולתו של בג''ץ לפגוע בזכויות האזרח, ומחזקים את יכולתו של ח''כ ביטן להגן על זכויות האזרח.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699721
דא עקא, שהגנה על זכויות האזרח היא לא גבוה בסדר העדיפויות של הח''כ ביטן, לא אישית אלא מתוך הגדרות תפקידו, והוא לא מתוגמל, מתומרץ, מקודם או נשפט (הה הה) על פיה.
בניגוד לבג''ץ שזה חלק מוגדר מתפקידו.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699723
כפי שכתב הפונז, אין זה בהגדרת התפקיד של הכנסת והממשלה להגן על זכויות האזרח. תפקידן הוא לחוקק ולבצע חוקים למען טובת הרוב.
הדרך היחידה בה בג''ץ יכול לפגוע בזכויות האזרח של מישהו זה אם הוא פועל בניגוד לחוק. אני לא חושב שמישהו פעם הוכיח שהבג''ץ פעל בניגוד לחוק (כלל החוקים כפי שהיו עד עכשיו).
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699728
אתה והפונז נכנסים לדיון פרטני-היסטורי, אני ביקשתי רק לחלוק על טענת השוטה לפיה זאת ''כמעט טאוטולוגיה''.
אבל אם כבר, אז הכל בעיני המתבונן. אני בטוח, למשל, שיש לא מעט שיראו את פסילת חוק טל כפגיעה בזכויות האדם של עשרות אלפי אנשים שנאלצים לבחור בין עבדות לשלוש שנים או כליאה בישיבה. אפשר להפוך לכאן ולכאן, אבל זה לא ברור מאליו. אם תרצה להרחיק עדות, אפשר ללכת עד ביהמ''ש האמריקאי ודרד סקוט.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699729
אני רואה שלא התייחסתי בבירור לטענה שהעליתם שניכם, לגבי מהות התפקיד. טענתי היא שההגדרה הפורמלית של מהות התפקיד איננה יכולה להעיד בהכרח על התוצאות.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699730
כתבתי משהו קרוב למה שאמרת. יתכן שהממשלה/כנסת יבחרו מרצונם לא לנצל את השינוי בחוק כדי לפגוע בזכויות האדם של מישהו (ואז ישאלו מדוע טרחו לשנות את החוק).
הבעיה היא שלטעמי אתה קרוב מדי לטעות הנפוצה של ניפוח זכויות האדם וערבוב בין זכויות אדם לזכויות אזרח.
אם מתיחסים לזכויות אדם בפרופורציות, הדוגמה שלך (בחורי ישיבות) מתפוררת. הרי מטבען של זכויות אדם שהן מגיעות לכל אדם. לא יתכנו זכויות אדם המגיעות לתלמידי ישיבות בלבד.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699731
אני חושב שהגיוס הכפוי של רובנו הוא פגיעה חמורה ומובהקת בזכויות האדם שלנו. היו כמה בני מזל (חרדים וערבים) שהוחרגו מהפגיעה החמורה הזו, והפסיקה החילה את הפגיעה גם על חלק מהם. לדעתי עולה מכאן שהפסיקה הגדילה את הפגיעה בזכויות האדם, לא הפחיתה אותה. אבל דעתי במקרה המסוים הזה לא ממש חשובה, זו רק דוגמה לאופן שבו הכנסת עשויה לצמצם פגיעה בזכויות האדם של מאן דהו, ובית המשפט עשוי להגדיל אותה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699732
חוץ מדעתך, על מה אתה מבסס את קביעתך שחופש מגיוס הוא מזכויות האדם?
לשם ייחוס, ראה איך הכרזת העצמאות של ארה"ב, מקפידה לפרט מיד לאחר שהיא מגדירה זכויות אדם: "מקובלות עלינו אמיתות אלה כמוכחות מאליהן, שכל בני-האדם נבראו שווים, שהבורא העניק להם זכויות מסוימות שאי-אפשר לשלול מהם, וביניהן הזכות לחיים, לחירות ולרדיפת האושר."
לחילופין, היכן ראית שמישהו העלה את הטענה בשם תלמידי הישיבות שהחופש מגיוס, הוא מזכויות האדם של מישהו? למיטב הבנתי שיוויון בפני החוק הוא עיקרון חוק מן השורה הראשונה. נראה לי, שצמצום הפרת זכויות אדם באופן לא שיוויוני הוא בעצמו הפרת החוק.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699733
גיוס בכפיה הוא שלילת החירות ולפיכך פוגע בזכויות האדם. אני מעדיף את צמצומו מאשר את הרחבתו ולכן מתנגד לגיוס בכפיה של כולם - חרדים, ערבים ואחרים.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699734
אתה ואני ועוד רבים מאד מצדדים בזכותם של כל בני האדם לרווחה כלכלית. זה לא הופך את הזכות לרווחה כלכלית לחלק מזכויות האדם של מישהו.
אני חייב כאן לרדת לקרקע המציאות ולומר שני דברים:
א. לפני חוק טל הפטור החרדי משירות צבאי לא היה בעייתי מבחינה חוקית. המדינה רשאית לשחרר מגיוס באופן זמני כל מי שהיא רוצה. לאחר חוק טל, הפטור החרדי מגיוס הפך לזוועה מוסרית.
ב. האנלוגיה בין חרדים לערבים בעניין הפטור, אינה מחזיקה מים. החרדים אינם בני עמו של האוייב והשותפות והזכאות האזרחית שלהם מוגבלת אך ורק ע"י רצונם.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699754
א. זה לא נכון. הסיפור המשפטי החל כשבג"ץ פסל את הסדר "תורתו אומנותו" וקבע שאיננו חוקי. רק אז נולד חוק טל.
ב. וחרדי שמתנגד אידיאולוגית למדינת ישראל ורואה בה אויב?
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699758
א. אחת-אפס לטובתך. נקודה נכונה שהרי לא יהיה זה נבון מצידי להתווכח על חוק עם בג"ץ. אני מקבל שהמצב היה שערוריה מבחינה חוקית גם קודם. אני חשבתי רק על תדמיות. כל עוד הדברים הוצגו כאילו המדינה מוותרת על שירות החרדים אפשר היה לחיות איתם. אם נניח צה"ל היה מחליט שחיילים שיש להם כבר ילד או שניים, ושמחייבים אותו להיות בקשר עם כל מיני רבנים ומשגיחי כשרות קיצוניים, אינם בדיוק החומר שהוא מחפש, אני מניח שרוב הציבור היה יכול לחיות עם הפטור מצה"ל. התמונה כפי שהיא היום היא הפוכה. המצב הוא שגם אם המדינה תרצה לגייס את החרדים, אי אפשר לגייס אותם מפני שהעדה פשוט מסרבת להתגייס.
ב. ומה עם סמולנים שעם שכמותם אתה מתכתב מדי פעם שחושבים שמדיניות ממשלת ישראל נתעבת ופושעת. מישהו נותן להם פטור מצה"ל? אני לא יכול להמנע מלהזכיר שוב את הגדרתו של י. לייבוביץ למה צריכה להיות מדינה יהודית. הוא תאר אותה כמדינה בה אזרח שות"מ יכול להיות משולב ב-‏100% בחיים האזרחיים שלה. עושה רושם שהחרדים יצרו דגם הפוך של מדינה שהיא בעצם מוזיאון שתפקידו לטפל ולהציג קהילת משמשים בקודש שהם ורק הם יהודים במלוא מובן המילה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699740
ומה עם הזכות לשויון בפני החוק?

אני אוותר על כתיבת תגובת מראה בה אני מציב "מס הכנסה" במקום "גיוס חובה".
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • הפונז
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • עומר
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ידידיה
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • עומר
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ידידיה
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • הפונז
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • שוטה הכפר הגלובלי
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ידידיה
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • שוטה הכפר הגלובלי
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • שוטה הכפר הגלובלי
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • הפונז
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • דב אנשלוביץ
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ארז לנדוור
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • דב אנשלוביץ
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • דב אנשלוביץ
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ארז לנדוור
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • קוזמו
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ארז לנדוור
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • קוזמו
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ארז לנדוור
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • דב אנשלוביץ
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • דב אנשלוביץ
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • הפונז
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ארז לנדוור
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • יוסי
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • צפריר כהן
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ארז לנדוור
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • צפריר כהן
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • האייל האלמוני
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ארז לנדוור
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • האייל האלמוני
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • יוסי
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • האייל האלמוני
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • האייל האלמוני
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • דב אנשלוביץ
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ארז לנדוור
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • האייל האלמוני
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • דב אנשלוביץ
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • האייל האלמוני
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • האייל האלמוני
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • דב אנשלוביץ
  !HASBARA? HASLALA • הפונז
  !HASBARA? HASLALA • האייל האלמוני
  !HASBARA? HASLALA • הפונז
  !HASBARA? HASLALA • האייל האלמוני
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • שוטה הכפר הגלובלי
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • יוסי
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • אנטילופה
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • יוסי
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • ירדן ניר-בוכבינדר
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • שוטה הכפר הגלובלי
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • אריק
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • שוקי שמאל
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • אריק
  איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • רון בן-יעקב
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • צפריר כהן
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • הפונז
  suicide by soldier • אח של אייל
  suicide by soldier • הפונז
  סלפסטיק • ירדן ניר-בוכבינדר
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • עומר
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • ירדן ניר-בוכבינדר
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  תיקון: • שוטה הכפר הגלובלי
  תיקון: • שוקי שמאל
  תיקון: • שוטה הכפר הגלובלי
  תיקון: • שוקי שמאל
  תיקון: • שוטה הכפר הגלובלי
  תיקון: • שוקי שמאל
  תיקון: • שוטה הכפר הגלובלי
  תיקון: • שוקי שמאל
  תיקון: • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • ירדן ניר-בוכבינדר
  suicide by soldier • הפונז
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • שוקי שמאל
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • איציק ש.
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • ירדן ניר-בוכבינדר
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • אריק
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • אריק
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • אריק
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • אריק
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • אריק
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • אריק
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • שוטה הכפר הגלובלי
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • שוטה הכפר הגלובלי
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • שוטה הכפר הגלובלי
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • שוטה הכפר הגלובלי
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • שוקי שמאל
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • אריק
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • ירדן ניר-בוכבינדר
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • שוקי שמאל
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • איציק ש.
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • איציק ש.
  בשבתי כועדת חקירה של איש אחד • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  אין על אסטרגית כורסא • יוסי
  אין על אסטרגית כורסא • הפונז
  אין על אסטרגית כורסא • שוטה הכפר הגלובלי
  אופס • שוטה הכפר הגלובלי
  אופס • הפונז
  suicide by soldier • שוקי שמאל
  suicide by soldier • ארז לנדוור
  suicide by soldier • הפונז
  suicide by soldier • ארז לנדוור
  suicide by soldier • הפונז
  suicide by soldier • הפונז
  suicide by soldier • רון בן-יעקב
  suicide by soldier • ירדן ניר-בוכבינדר
  Stratocaster or Les Paul • הפונז
  suicide by soldier • ארז לנדוור
  suicide by soldier • הפונז
  suicide by soldier • ארז לנדוור
  suicide by soldier • האייל האלמוני
  suicide by soldier • ארז לנדוור
  suicide by soldier • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • שוטה הכפר הגלובלי
  suicide by soldier • דב אנשלוביץ
  suicide by soldier • ארז לנדוור
  suicide by soldier • הפונז
  suicide by soldier • צפריר כהן
  suicide by soldier • הפונז
  suicide by soldier • האייל האלמוני
  suicide by soldier • הפונז
  suicide by soldier • יובל נוב
  suicide by soldier • שוטה הכפר הגלובלי
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוקי שמאל
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • ארז לנדוור
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוטה הכפר הגלובלי
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוטה הכפר הגלובלי
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • ארז לנדוור
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • קוזמו
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוטה הכפר הגלובלי
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • קוזמו
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • הפונז
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוקי שמאל
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • ארז לנדוור
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוקי שמאל
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • הפונז
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוקי שמאל
  טל''ח • שוקי שמאל
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • נדב
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • האייל האלמוני
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • ארז לנדוור
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • רון בן-יעקב
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוקי שמאל
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • ארז לנדוור
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוקי שמאל
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • ארז לנדוור
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוקי שמאל
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • ארז לנדוור
  כמרים, רבנים ושירת הללויה • שוקי שמאל
  טל''ח • שוקי שמאל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים