אומואמואה 703391
אני תוהה אם עשוי להיות הסבר שאינו חייזרי לתופעה. יש כאן עצם בינכוכבי ראשון (קצת הפתיע אותי), בעל צורה חריגה, עם שינוי לא מוסבר במהירות, בגודל מספיק קטן כדי לשלול דינמיקה פנימית טבעית העשויה לנפק תופעה פיסיקלית טבעית לא מוכרת.
כרגע, על סמך כל אלה, אני נותן סיכוי של 30% לכך שמדובר בגוף מלאכותי. כמובן, אם למרות בריחתו הנוכחית ממערכת השמש הוא יחזור בקרוב, אולי בליויית צי חמוש, יהיה בכך כדי לפתור את הדילמה.
אומואמואה 703392
נו טוב, זה יפתור הרבה דילמות אחרות, מסובכות הרבה יותר. כנראה אפילו את הסכסוך הישראלי פלסטיני.
אומואמואה 703395
מעניין לחזור עכשיו על הסקר מדיון 3870
"השתלטות חייזרית" קיבל הכי מעט קולות.
אומואמואה 703396
עשוי, עשוי.
קצת רקע: יש עצם שברזולוציה הכי טובה נראה בגודל של פיקסל אחד. בגלל שאסטרונומים הם מוכשרים מאד בחילוץ מידע, הם הצליחו להסיק כל מיני דברים כגון:
- מסלול ומהירות. על פי המסלול הוא הגיע מחוץ למערכת השמש אבל לא מכיוון של כוכב ספציפי. הוא היה במסלול הזה לפחות מיליוני שנים.
- צורה מאורכת (גודל של 100-1000מ בציר הארוך)
- הוא מסתחרר, בצורה מבולגנת, לא סביב ציר ראשי (יש אנימציה בויקיפדיה)
- התאוטה/תאוצה שלו דורשת רכיב נוסף מעבר לאפקט של הגרביטציה.

הנקודה המהותית היא שפשוט יש עליו מעט מאד מידע וקשה לקפוץ למסקנות. גם לייב מכיר בזה. ועכשיו עוד כמה מילים על ההשערה הטבעית וההשערה המלאכותית.

השערה טבעית: מדובר בעוד גוש סלע בחלל, יש מיליארדים כאלו במערכת השמש שלנו בכל מיני צורות ואמורה להיות כמות אסטרונומית של סלעים כאלה בתווך הבין כוכבי. לפעמים אמורים להגיע כאלו מבחוץ. זה בהחלט מעניין שהצלחנו לזהות את הראשון, אבל לא מפתיע. הרכיב הנוסף של התאוצה יכול להיות אחת מ2 תופעות טבעיות. או האצה עקב קרינת השמש, או פליטת גז (או שילוב). נכון, לא הבחינו בפליטת גז אבל לא בכל גז אפשר להבחין בקלות, קל וחומר במקרה הזה שהעצם הוא קטן חשוך ומסתחרר בצורה כזו. יש דילמה איך מסווגים אותו: אסטרואיד או שביט או משהו חדש, אבל כמובן לגושי סלע לא אכפת אם אנשים קוראים להם כוכב לכת או כוכב ננסי או נק מנצנצת. עוד תצפיות יכולות לחזק ולמקד את ההשערה הזו.

השערה מלאכותית (של לייב): מדובר במפרש שמש בגודל של 20 מײר בערך ובעובי של כמה מילמטרים. אם הוא מלאכותי זה יהיה משהו חדש באמת, עד כה לא נתקלו בעצם מלאכותי שנבנה לא על ידינו. הוא אמנם קטן, אבל אנחנו רואים אותו כי מפרש שמש הוא מאד מבריק. הוא מאיץ באופן חריג בדיוק בגלל אחת מהסיבות הטבעיות שהזכרתי - קרינת השמש. אם הוא נשלח באופן מכוון, אז הוא כנראה התקלקל כי אין סיבה שמפרש שמש יסתחרר ככה באופן מכוון וגם ינוע כל כך לאט. לא ברור מתי הוא התקלקל, לאחרונה? לפני מיליוני שנים? עוד תצפיות יכולות למקד ולחזק את ההשערה הזו.
אומואמואה 703399
גיליתי לא מזמן שכשתחזית מזג אוויר מדברת על "בין השעות 2 ל-‏3 אחה"צ, 70% סיכוי לגשם במנהטן", חלק מהאנשים מבינים את זה כ"70 אחוז סיכוי שירד גשם", חלק כ"ירד גשם 70 אחוז מהזמן", וחלק כ"ירד גשם על 70 אחוז משטחה של מנהטן". (אף תשובה לא באמת נכונה, אבל זה סיפור אחר.)

השאלה שלי היא, איך הגעת ל"30%" שלך, ומה זה בעצם אומר?
אומואמואה 703400
בעיקר תחושה, אבל אנסה לפרק את זה לאופן בו היא התקבלה.
מאחר ומדובר באירוע חד פעמי ובמספר מוגבל של גורמים מודדים, יתכן שנפלו טעויות במדידות. מאחר והתרשמתי שמדובר בגורמים מקצועיים, אתן לאפשרות שמדובר בטעות רצינית במדידות סיכוי של אחד לשלוש בלבד.
במידה והמדידות נכונות, עדיין ישנו סיכוי שמדובר בתופעה פיסיקלית לא ידועה. כפי שכתבתי, אני מתקשה להעריך אם כזו תיתכן. מצד שני, גם חייזרים או שלוחה שלהם בשכונה שלנו אמור, לפחות עפ"י הידע המצטבר, להיות נדיר מאוד וגם אותו אני מתקשה להעריך(דיון 764), אז שאני לוקח את הסיכוי לשניהם כשווה ומקבלים שהסיכוי הוא כ-‏30%. כמובן, בהינתן מידע נוסף או הסברים פיסיקליים, הסיכוי (כפי שאני תופס אותו) ישתנה בהתאם.
אומואמואה 703403
אומואמואה 703407
אוף, כמה שזה מדויק. גם הטענות מהרקע המתמטי, גם אלה מהרקע הבלשני, וגם אלה מהרקע התכנותי.

(מקור: הצוות שלי אחראי על כמה וכמה מוצרי מזג-אוויר, וגם על מוצרי שפה; ואנחנו עובדים עם כמה וכמה ספקי נתונים למזג-אוויר. אל תשאל.)
אומואמואה 703412
אם כך, אפשר הסבר לגבי הסיכוי לגשם?
אומואמואה 703414
(אוף, עניתי בטעות לעצמי במקום לך. ראה תשובה למטה. סליחה.)
אומואמואה 703413
אין תשובה שמקובלת על כולם (לפחות, מבין אלה שנועצתי בהם). הדבר הכי קרוב להסכמה הוא "זה הסיכוי שירד עליך גשם בהנתן שאתה בנקודה אקראית בשטח הגיאוגרפי הנתון (נניח מנהטן), ברגע אקראי בזמן (מתוך השעה הנתונה)". כלומר זה יכול להיות שיש 70% סיכוי לגשם על פני כל מנהטן במשך השעה, וזה גם יכול להיות גשם על 70% משטח מנהטן, בודאות, במשך כל השעה, וגם יכול להיות גשם על כל מנהטן במשך 70% מהשעה. כל האפשרויות הללו עונות על ההגדרה, כמו גם שילובים שונים שיובילו לאותה ההסתברות. (מה שלא עונה על ההגדרה, וזו בכל-זאת האינטואיציה של חלק מהאנשים: זה הסיכוי שירד גשם היכן שהוא במנהטן, למשך פרק זמן כלשהו במהלך השעה.)

שלא לדבר על זה שהנתון המספרי הוא בד"כ "משופץ". אם תבדוק, תגלה שלעולם אין "50%" בתחזיות מזג-אוויר, וגם לא 5%. הסיבה הרשמית היא שאם המודל חוזה 50%, זה לא "עוזר למשתמשים" (נו, אז לקחת מטריה או לא?), ולכן מעדיפים להזיז את הנתון כלפי מעלה (לטעון ליותר סיכוי לגשם), מה שנקרא "Wet bias [Wikipedia]". לא כל העוסקים בתחום משתמשים באותו wet bias, כלומר חלק יתקנו כל מספר בין 45% ל-‏55% כך שיוצג 55%, אחרים יתקנו מ-‏40% ל-‏60%, וכו'. חלק ירימו 5% ל-‏15%, וחלק לעולם לא יציגו ערך נמוך מ-‏20%. ההסבר האמיתי הוא כמובן שאם התחזית לא מתממשת והציבור נשאר יבש, אף אחד לא יתלונן, אבל אם התחזית לא מתממשת והציבור נרטב, יתלוננו גם יתלוננו. אם מוצג 5% סיכוי לגשם, והלקוח נרטב, הוא יתלונן בסגנון "אמרתם שממש אין סיכוי לגשם!", ולא יתחשב ב-‏19 הפעמים האחרות בהם נטען 5% והצדיק-תמים נשאר יבש.
אומואמואה 703415
תודה. האם במודלים שמשמשים את החזאים רזולצית הזמן והמרחב היא כזו ש"מנהטן בין 1 ל-‏2" היא בתוך אטום בודד ולכן אין משמעות במודל לשאלה מתי/איפה בדיוק יורד גשם בתוך מנהטן בין 1 ל-‏2?

האם יש אתרים שידוע שמפרסמים תחזית לא משופצת?
אומואמואה 703416
לא, הרזולוציה במרחב היא גבוהה בהרבה, הרזולוציה בזמן גבוהה (לא בהרבה). הפרטים המדויקים שונים בין החברות השונות.

אני מניח שיש, אבל אני לא מכיר, חברה שמפרסמת נתונים ללא bias.
אומואמואה 703421
שוב תודה.
אומואמואה 703425
שמעתי פעם על האתר הזה שמפרסם נתונים גולמיים. מה שהוא מפרסם זה רק „סה"כ משקעים״ (באנגלית: accumulated percipation, בעברית: גשם מצטבר) במקום וזמן כלשהו.
אומואמואה 703429
אגב, בערך אליו הפנית בויקיפדיה מוזכר ספרו אל נייט סילבר, אליו התייחסתי בתגובה 703390. הוא מזכיר שם, אם אני זוכר נכון, שתחזיות שבד"כ אינן סובלות מהטייה זו הן אלו הממשלתיות.
אומואמואה 703401
למה צריך צי חמוש? הגוף הוא גוף ענק; יכול להחזיק בתוכו צי.
Si vis pacem, para bellum 703432
מדובר בגוף בקוטר של 50-160 מטר. לא נראה לי שהוא מסוגל להחזיק צי בתוכו.
בכל מקרה, כדי לאותת לנו שהם רוצים בשלום חשוב שהצי יהיה חמוש (ושהם ישלטו בלטינית).
Si vis pacem, para bellum 703462
במדריך לטרמפיסט בגלקסיה מסופר על צי חללי שיוצא לכבוש ולהשמיד את כל הגזעים התבוניים בגלקסיה, סופו שנבלע ע''י כלב מפהק.
Si vis pacem, para bellum 703482
משום מה חשבתי שהגוף הרבה יותר גדול.
כל בננה מלמיליאן 703402
כל בועט קרן יודע שגוף עם ספין זז במסלול מעוקם מהצפוי.
————
כן, אני יודע שאין חיכוך בחלל... אבל אולי הוא הביא הילה של חומר אפל סביבו? מוהאהאהא
או אה או אה או אה, למה ומדוע 703409
מוהאהאהא? זו חללית אחות מהצי של אומואמואה?
או אה או אה או אה, למה ומדוע 703410
בדיוק. ככה אומרים 'אנולה גיי' בשפה שלהם.
אומואמואה 703404
זה העצם הבינכוכבי הראשון שהצלחנו להבחין בו. סביר שהיו המון שחלפו פה בשכונה בלי ששמלבנו אליהם.
על פי המהירות של העצם, כ-‏26 קילומטר בשנייה (לא בקרבת השמש, שאז הוא נע הרבה יותר מהר) לא סביר שמדובר ברכב בינכוכבי, שכן במהירות הזאת היה לוקח לו עשרות אלפי שנים להגיע לכאן מאחד הכוכבים השכנים.
אני לא יודע כלום על הפיזיולוגיה של חייזרים, אבל בהנחה שהם לא עמידים לטמפרטורות גבוהות, הייתי מצפה מכלי רכב שנע בחלל להיות בהיר או אפילו מבריק כדי למנוע התחממות מקרינה. זה מה שאנחנו עושים בדרך כלל. הגוף הזה הוא כהה וככל הנראה בולע כ-‏90% מהקרינה שפוגעת בו.
הייתי גם מצפה מטכנולוגיה חייזרית שמסוגלת לנוע בין כוכבים להיות מסוגלת לייצב את עצמה ולא להסתובב סביב ציר אקראי. אולי מדובר בגזע שאוהב כוח משיכה אלכסוני וכוח קוריוליס שונה בכל נקודה, אבל אם היה מדובר בגוף שלא מסתובב בכלל או שמסתובב סביב אחד הצירים המשניים שלו, זה היה יותר משכנע.
כרגיל, טענות יוצאות מהכלל דורשות ראיות יוצאות מהכלל, וכאלה אין כאן.
אומואמואה 703406
מסכים לחלוטין. אבל אאז''נ, אחת ההשערות היא שמדובר ברכב ש''התקלקל'', ולכן הספין המוזר, וכו'. לא מסביר את המהירות ולא את הצבע.
אומואמואה 703408
כח משיכה משתנה לאורך הספינה דוקא יכול להיות ממש כיף: כשאתה רוצה אימון כח, אתה הולך לחדר הכושר שבקצה, וכשאתה רוצה להירגע באפס גרביטציה אתה הולך לספא שבאמצע.
יתירה מזאת - אתה מחזיק את הצבים באזור הקצה ואת הג'ירפות לקראת האמצע, להקל על הלב שלהן. את הגמל והשיבוטה באזורים דומים בהתאמה (רק להיפך מהשיר).
כנ"ל לגבי האנרגיה - גזע שכבר התגבר על מסע בין כוכבי, רק ירוויח מצבירת האנרגיה הפוגעת בו וישאיר את המגנים המבריקים לציויליזציות פרימיטיביות שעוד לא פתרו את בעיית ההתחממות הזאת באופן יעיל.
עם המשפט האחרון אני מסכים לגמרי.
אומואמואה 703430
טיעון המהירות פחות תופס בעיניי מאחר ולא ידוע מתי הוא שוגר. אולי שוגרו מיליונים לרחבי היקום לפני מיליוני שנה? באשר לפיזיולוגיה, אני סבור שאוטוטו (כלומר במאה השנים הקרובות) אנחנו הולכים לוותר על מגבלות הפיסיולוגיות שלנו בדרך זו או אחרת. בקשר לצבע הכהה והסיבוב - אני מניח שזה כדי שיצא רך מכל הצדדים (:
אומואמואה 703436
למה לשגר משהו שיגיע ליעדו בעוד מיליוני שנים? מה התועלת שהתרבות המשגרת מצפה להפיק ממנו? האם התרבות מניחה שבעוד מיליון שנים המטרות שלה ישארו כפי שהיו?
אומואמואה 703441
אני יכול לחשוב על מחקר מתגלגל למען הדורות הבאים, בינה מלאכותית שמשדרת באופן רציף מידע רלוונטי (תרבויות/משאבים חדשים) לתרבות האם שתקבע בכל דור מחדש מה, אם בכלל, היא רוצה לעשות עם זה, יצורים שהתגברו על בעיית המוות ומבלים את זמנם במסע בין כוכבים במסגרת חבילות שיט מפתות כמו "גלקסיית שביל החלב הקלאסית - מיליון מערכות שמש בחצי מיליון שנה"
אומואמואה 703443
זהו חלק ממיצג אמנותי ישן מאוד. תדרי הצבע הכהה משתלבים לשיר הילולים פרוע בשפת ה-FF6347# (גוון עגבניה, וסליחה שאני מעוות את שמם).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים