הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706514
כאן עוסקים בשאלות המיסוי הצפויות.
האם אין זו הזדמנות לבטל את הפטור ממס על מוצרי אמזון באופן כללי? זה אומנם יפלה אותה לעומת עליבאבא אקספרס ודומיו, אך יקטין את האפליה כנגד הסוחרים המקומיים, ואפילו יאלץ אותה להרחיב את מרכז ההפצה המקומי הצפוי, מה שייצור עוד מקומות עבודה.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706528
הבעיה של הזמנות של מוצרים קטנים מחו"ל לא תהיה המע"מ אלא העמלות הנלוות.
פעמיים שעברתי את רף ה 75$ הייתי צריך להוסיף עמלות עבור עמילות מכס בסביבות 80 ש"ח אאז"נ. אם אצטרך להוסיף 20 דולר עמילות על כל משלוח כל הקניות הקטנות יהפכו ללא כדאיות בעליל.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706597
ואם כבר, למה לא למסות גם את עלי אקספרס ודומיו? אפלייתם של הסוחרים המקומיים לרעה מול ענקיות האינטרנט, למרות שאני רואה מאיפה היא באה היסטורית, די מרתיחה אותי.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706603
אני מנסה לפרוט את האפליה הזאת לפרוטות. עד כמה שאני מבין, היא מתקיימת רק עבור מוצרים/קניות מתחת 75 דולר - בכך שהיא פוטרת ממע"מ את הקנייה.
אבל נסיוני המועט בקניות כאלה, בעיקר מול אמזון, מראה שדמי המשלוח עולים על המע"מ שהייתי משלם. ובקניות גבוהות יותר משלמים גם משלוח, גם מעמ וגם מכס כשצריך.
אז זה לא מתקזז? מה אני מפספס?
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706637
גם ליבואנים או היצרנים שמוכרים בחנויות יש הוצאות משלוח / שינוע. אבל זו לא הנקודה. אני לא חושב שמע"מ אמור להיות מכשיר לפיצוי על חסרונות ויתרונות באופן שבו בחרת לשווק את המוצרים שלך. אין לי התנגדות שהמדינה, באמצעות מיסוי, תעודד ותקנוס החלטות כלכליות שיש להן השפעה חיובית / שלילית על הציבור (מיסוי יתר של סיגריות, דלק ומכוניות); אבל אני לא חושב שהזמנות מוצרים מחו"ל דרך האינטרנט הוא משהו שיש בו תועלת לכלל, יותר מקניות מסוחרים בתוך ישראל. אולי ההפך.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706638
בטח שיש תועלת לכלל (בזאת אני מתכוון בעיקר לציבור הרחב):
- הגדלת התחרות והורדת מחירים.
- הגדלת החשיפה למבחר מוצרים רחב יותר, בלי לעלות על מטוס ולבזבז זמן, כסף, ימי עבודה וחתימה פחמנית מוגברת.
- חסכון בשטחי מסחר ואכסון מקומיים בארצנו הקטנטונת.
- מלחמה במונופולים.

זה מה שעלה לי בכמה דקות של מחשבה, יש עוד מן הסתם.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706640
ברור לך שקל באותה מידה להראות רשימת חסרונות, נכון? (לפחות עניין החתימה הסביבתית, שקרוב לליבי, הוא נדמה לי אחד הנזקים הקשים של תרבות הצריכה באינטרנט.) אתה אישית חושב שיש תועלת לכלל?
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706655
לא ברור לי, והתכוונתי למה שכתבתי. אני לא כל כך מבין את התגובה שלך.
לפחות תתחיל מלנסות לסתור את הרחבת התחרות, שהיא עמוד התווך של השיטה הכלכלית שכולנו נהנים ממנה. בודאי שאני אישית חושב שזה נפלא שאני יכול לקנות באמזון ספרים ושאר דברים שאינני מוצא בארץ, או מוצא בעמל רב של זמן ו/או כסף. מה השאלה?
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706663
(מצטער, כשהגעתי ל"בלי לעלות על מטוס ולבזבז זמן, כסף, ימי עבודה וחתימה פחמנית מוגברת." היה נראה לי שאתה מחפש יתרונות קצת בכוח. אני די בטוח שאם תסגור את כל ההזמנות מהאינטרנט, אנשים לא יטוסו *הרבה* יותר כדי לקנות; רק כנראה יקנו יותר באותן טיסות שהם כבר טסים.)

גם אני שמח על היכולת לקנות בחו"ל דברים שקשה למצוא בארץ. זה פחות ברור לי עם דברים שקל לקנות בארץ, והם רק יוצאים יותר זולים בהזמנה ישירה מסין. במוצרי הצריכה "הקטנים" השוק היה תחרותי מאוד גם לפני ההזמנות מהאינטרנט. אם צריך סבסוד ממשלתי (דרך פטור ממע"מ) כדי לעודד עוד יותר תחרות, למה לא לתת פטור ממע"מ לסוחרים בישראל? רגע, למי כן ולמי לא? בסדר, נקטין מע"מ לכולם באופן שווה.

את הנימוק של ידידיה - הקושי בגבייה - קל לי יותר לקבל. אם באמת כך, אז הייתי רוצה שבפעם הבאה ששוקלים אילו מיסים להעלות ואילו להוריד, יקחו את זה בחשבון כנימוק חשוב להורדת מע"מ. סביר שכבר עושים זאת.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706676
(ספר את זה לגיסתי, שטענה פעם באוזניי שהחסכון שהיא משיגה בסיבוב קניות בניו יורק שווה לה את מחיר הטיסה).
ממתי היתרון בתחרות הוא רק על מה שקשה למצוא ולא על המחירים עצמם?
ואפילו כאן, אני מאד שמחתי למצוא באמזון מגן לנייד שלי (HTC) שלא קיים בארץ ועולה שליש מאחרים פחות טובים שכן קיימים. כמו גם להזמין ספר עיוני בפיזיקה ב-‏40 דולר ולא ב400 שקל בארץ. אין שום יכולת במדינה קטנה (ומוקפת אויבים - כאן לא שוייץ שאפשר ליסוע בכמה שעות לחצי אירופה) לאחסן את מגוון המוצרים העצום שהעולם מציע היום.
לגבי הטיסות אפשר אפילו לטעון שיש כאן הטייה פרוגרסיבית - גם מי שאין ביכולתו לטוס פעם בשנה לאמריקה, יכול ליהנות ממוצרים שונים ובזול. הכי להיטיב עם העם שאני מכיר.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706697
אתה כל הזמן מסביר לי למה טוב שאפשר לקנות באינטרנט. אבל אין לי ויכוח עם זה. באמת טוב שאפשר לקנות באינטרנט, אפילו באמת טוב שאפשר לקנות באינטרנט בזול. טוב גם אם אפשר לקנות מסוחרים בארץ בזול. אני לא רואה פה נימוק טוב לאפליית מס. אני מבין שלקניות באינטרנט יש חיסרון צרכני "טבעי" - עלות המשלוח - אבל אני לא רואה למה זה נימוק טוב לאפליית מס לטובתן; יש להן גם יתרונות "טבעיים", ובכל מקרה לא מתפקידו של מע"מ לאזן חסרונות ויתרונות טבעיים. מע"מ במיטבו הוא אחיד ככל האפשר‏1, ושהשוק יאזן את החסרונות והיתרונות.

1 אני חוזר שוב לתיקון, שבו קונסים במס גבוה יותר התנהגויות צרכניות שנחשבות מזיקות לכלל, ורוצה לחדד, כי קודם זה הוביל את הפתיל למקומות לא רלוונטיים לדעתי. אני חושב שקנס כזה הוא מוצדק כשהנזק מאוד ברור. אני לא חושב שב"קניות שלא דרך האינטרנט" יש נזק ברור לכלל. אם כבר, ההפך.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706650
הבעיה היא שאין דרך יעילה לגבות את המס. אמזון גובים כבר היום מראש את המיסים לקניות שמעל 75$, אבל מעטים האתרים האחרים שעושים את זה, ולא סביר שיהיו רבים שיעשו זאת גם אם המס יוחל מהשקל הראשון. העלות של גבית המס על ידי המקבל תהיה גבוהה מאוד.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706666
אני לא מכיר היטב את הנושא, אבל מה שידידה כותב נשמע לי הגיוני.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706727
נראה לי שמיסים, מטבעם, הם שרירותיים למדי וקשה מאוד לכרוך אותם צדק. בדוגמה הזאת, המס על הערך המוסף, הסוחרים המקומיים יכולים להזדכות על ההוצאות שלהם ולא ברור לי איך זה מתאפשר מעשית לסוחר הזר. ואם, במקרה, במדינת הסוחר הזר המיסוי העיקרי בקניה אינו על הערך המוסף אלא על הרווחים עצמם‏1 או על תשומות אחרות, אז בעצם מטילים עליו‏2 מס כפול.

דיסקליימר - זה לא באמת משנה לי. מבחינתי מס על קניות מחו"ל זה סתם עוד מס, שאינו גרוע יותר ממיסים אחרים. הגיע הזמן שאנשים יבינו שנטל המס נוצר על ידי ההוצאות הממשלתיות, וחוקי המס רק קובעים מי הוא ה"פרייאר" שצריך לשלם את החשבון.

__

1. לכאורה, לפחות, וממעוף הציפור - סך הערך המוסף שהעסק יצר אמור להיות שווה לרווח לפני משכורות. הסיבה העיקרית לפופולריות של מע"מ או מס קניה היא שקל מאוד (יחסית) לגבות אותם.
2. כמובן שחלוקת המס נקבעת לפי גמישות הביקוש וההיצע, אך אפשר להניח שבמקרה של קניות מסוג זה הביקוש גמיש הרבה יותר מההיצע.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706810
אתה צודק.

צריך להתארגן לאמנות בינ''ל - מיד אחרי שיגמרו לשתף פעולה בלמסות את גוגל ופייסבוק.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706821
אמנת מס בינלאומי יכולה להיות פתרון, אבל נראה לי שאפשר לסמוך על תאוות הבצע של גובי המיסים שיצליחו למסמסה בפרטים הקטנים.

__

דוגמא אחת שכואבת לי באופן אישי היא אמנת כפל המס. הסיבות לה מובנות למדי, אך בפועל פקידי המס בארה"ב ובישראל החליטו לקזז את המס בכל סעיף לחוד:
אם שילמת במדינה A מס על שכ"ד שהוא פחות מזה שגובה מדינה B ,B תדרוש את ההפרש למרות שהמצב הפוך בסעיף הרווח ממניות. ולכן, מה שקורה בפועל הוא תשלום המס הגבוה מבין השניים בכל תת סעיף - מעין: Sum( max(taxA(x), taxB(x)) x=1...n . ומכיוון שהשונות גבוהה, זה מצטבר לנטל מס כבד הרבה יותר ממה שכרוך בתשלום למדינה אחת בלבד - בניגוד מוחלט לרוח האמנה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים