צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 710252
נראה שכוחות הנ"מ האמריקאים אינם מתלהבים מן הפתרון הישראלי. מעניין מה התחליף הנייד שהם מפתחים.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 710262
עפ''י השמועות מערכות לייזר (מצב מוצק) כבר הבשילו לשימוש הזה. מעניין איך הצליחו להתגבר על בעיות של עננות כבדה או ערפל.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 710263
נזכרתי בפוסט ישן בבלוג של ישראל סמילנסקי (ד"ר לפיזיקה שעבד הרבה שנים במערכת הביטחון, אאל"ט), לפיו ללייזרים מהסוג של נאוטילוס בכלל אין בעייה לעבוד בערפל, וכל הדיבורים על הבעיה-לכאורה הם ספינים בפוליטיקה של קבלת החלטות. מישהו יודע עד כמה הטענה הזאת נכונה?
תדע כל אם עבריה 710265
תודה על ההפניה, גם בגלל המידע אבל בעיקר בגלל הפנינה הזאת של האיש בעל ראיית הרנטגן: "ידעתי כי יש ארבעה חודשי חורף כל שנה, עם עננים, וכמה שניסו להסביר לי שזו לא בעיה, האמנתי פחות".
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 710267
יצא לי מתישהו לדבר עם מישהו שהבין קצת בתחום ולא היה מהארץ והוא אמר שבאותן שנים זו הייתה בעיה, אבל בהמשך (בעשור הנוכחי) היא די נפתרה.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 712521
השמועות הגיעו גם למפא"ת. לפרסום המוקדם אין כל קשר לבחירות, כמובן.
שתי מדינות לשני עמים 712522
ובנוגע לעניין אחר שהזכרנו לא מזמן: "בגלל הזמנים הקצרצרים של הפעלת המערכת, היא אוטונומית לחלוטין." לא עוד קצין וחייל בחדר קפוא עם מעבד ביולוגי עתיק יומין ופרוטוקול תקשורת איטי ובלתי אמין.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 712523
מהתיאור בכתבה נראה שכל האיכון והעקיבה ההתחלתית ע"י מצלמה לא יעבדו במזג אויר מעונן/אביך. נשמע קצת בעייתי.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 712524
כנראה זאת הסיבה שכיפת ברזל עדיין תיתן גיבוי, ובעתיד "אם נשלים את הפיתוח של המערכת על גבי מטוס, נוכל להתגבר על מכשול מזג האוויר, שכן היירוט מהמטוס יהיה מעל לגובה העננים וכך גם שטח הכיסוי יהיה גדול יותר". מכל מקום, אם מחיר המערכת סביר הרי שהיירוט הזול הוא אולי הבשורה הגדולה בשלב הזה בהתחשב באותן 100,000 רקטות או יותר של החיזבאללה.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 712531
כדאי לתת את הדעת ללכתבה הזאת שמספרת על כך שכבר ב 2014 הציגה רפאל בתערוכה בסינגפור מערכת שאמורה לטפל בטווחים הקצרים, פגזי מרגמה ורקטות קצרות טווח, המבוססת על לייזר מצב מוצק, ובמיוחד לתת את הדעת לדבריו של האלוף בריק 26:30 שמדבר בכלל על טיפול בטילים בליסטיים שמגיעים ממרחקים, באמצעות מערכות שמבוססות על לייזר כימי דווקא.
קשה לי להאמין שמדובר באמת באיזו פריצת דרך היום, וגם איני בטוח שהסיבה לפרסום הזה היא הקרבה לבחירות. אבל אולי סיבת הפרסום היא שסוף סוף מישהו התעורר, ומנסה להשקיע כסף גם בכוון הזה. ואם זה כך מדובר בידיעה מעודדת.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 712533
במאמר מצוטט דובי אוסטר, ראש מחלקת אופטרוניקה במפא"ת: "היכולת שפיתחנו מבוססת על לייזר חשמלי ולא כימי שהתגלה כמסוכן ופחות יעיל, כפי שניסינו בעבר."
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 712538
אני יודע שהנטייה היום היא להעדיף לייזר מצב מוצק למטרות האלה, אבל צריך גם לזכור שהפיתוח הוא למטרת יירוט של מטרות טווח קצר. אני גם יודע שבזמנו כשהלייזר הכימי היה באופנה דובר בפרוש על פגיעה בטילים בליסטיים גדולים. די הופתעתי לשמוע את האלוף בריק מצדד דווקא בלייזר הכימי. כיוון שלמרות ניסויים מוצלחים בשתי השיטות אין עדיין מערכות מבצעיות, ויכול להיות שמטרת הפיתוח תשתנה ואז אולי גם בחירת השיטה תשתנה למה שהייתה בתחילה. איני מכיר את המצב היום בשטח הזה ואין לי דעה בו.
שמעתי פעם מעודד עמיחי שהוא עד היום לוחם גדול לטובת הלייזר הכימי‏1 תיאור ציורי של ההבדל בין שתי השיטות: נניח שיש לך כמות דלק מסוימת ועליך לחמם בעזרתה חדר. אתה יכול לשרוף באופן ישיר את הדלק בחדר, כולל הבעיות שהדבר יוצר, או להפעיל בעזרתו איזה גנרטור שעומד בכלל מחוץ לחדר, ואת החשמל שהוא מייצר להעביר דרך גוף חימום. בשיטה השנייה, מצד אחד יש לך הפסדים בהמרת האנרגיה מהדלק לחשמל, ומצד שני אתה לא חש בסירחון.

1 האלוף בריק נשמע כאילו הייתה לו שיחה רצינית עם עודד.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 712534
מצד אחד הייתי מנחש שבמצב הביטחוני הרותח באזורנו לאחרונה, אולי זה עוד רמז לרשעים מצפון שלא כדאי להם להתעסק איתנו.
מצד שני - לא נראה שכרגע זה באמת מבצעי, אז זה דוקא יכול לעודד אותם להזדרז.
מדינה אחת לשני עמים 712537
הצד השני נראה לי משמעותי יותר.

אם המערכות היו כבר מבצעיות אולי יכולת ההרתעה היתה חשובה יותר מיכולת ההפתעה (שמגבירה את יכולת ההכרעה), אבל בהתחשב בכך שהן לכל היותר בשלב ההתנעה חוששני שהפרסום נועד להשפעה על יכולת ההצבעה, אחרת היו עושים שימוש ביכולת ההצנעה.

ואולי כל העניין אינו אלא עורבא פרח בסגנון ההכרזה על ''מלחמת הכוכבים'' של ריגן, ומדובר בתרגיל הטעיה שנועד להוסיף עוד פרמטר לשיקולי האיראנים אם להמשיך בפיתוח מערכות הטילים שלהם או לשנות מסלול כמו ברה''מ בשעתה. כן, בטח.
מדינה אחת לשני עמים 712540
מאיר אריאל מחייך מלמעלה :)
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 725582
מתוך הכתבה שפורסמה ב 08.01.20: "בעוד כחצי שנה ייערך ניסוי כולל של היכולת". מקורות יודעי דבר מוסרים שהניסוי נדחה למועד שיהיה קרוב יותר לבחירות הבאות.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 725585
נו, ווירוסים הוא יודע ליירט?
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 725586
בינתיים לא מצליחים ליירט אפילו בלונים.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 725591
איפה ראית את זה? אם יצליחו ליצר אבטיפוס, זה יהיה הישג לא רגיל. המעצמות מתעסקות בדברים כאלו. בזמנו האמריקנים ערכו ניסויים בירי לייזר על טילים גדולים. עד כמה שאני זוכר לא היה לזה המשך. בהמשך כאשר היו דיווחים על מערכות להשמדת לווינים היה מדובר ברקטות שנורו ממטוס אל האטמוספירה ואל הלווין. הסקתי מכך שניסויי הלייזר הסתיימו בלא כלום.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 725616
יש קישור לידיעה מינואר ב תגובה 712521 . אתה ככל הנראה לא מעודכן בהתפתחויות בתחום מאז ההתקדמות שהושגה בלייזר מצב מוצק.

אם זה לא מובן, הביקורת שלי היא כנגד המנהג הצה"לי להכריז על המצאות טרם זמנן כדי להיענות לצרכים פוליטיים. פעם היה צריך לשגר את "שביט" כדי לזכות בתהילה, היום מספיק להודיע שאו-טו-טו זה קורה. את העפיפונים ובלוני הנפץ הבטיחו לחסל תוך שבועיים, וזה היה לפני יותר משנה.
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 725716
נגד הבלונים הייתי מנסה לגייס שיח ורדים, מיצי, אבא וחיבוק. כידוע, יחדיו הם מסוגלים לשים סוף לכל בלון (או לפחות לשמונים אחוז מהם).
צבא ארצות הברית לא ירכוש מערכות כיפת ברזל נוספות 725731
מגניב, אפשר היה להוסיף את זה בכיף לסרטון הרחפנים של ארץ נהדרת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים