אין דבר מפחיד יותר מלהסכים עם ארז 711510
כאילו עניין הזיוף המתמשך לכשלעצמו לא מספיק, קיבלנו בטלוויזיה גם מופע אימים של מי שהיה עד לא מזמן דובר צה"ל, לא פחות, שהודיע בעברית עילגת באותו משפט גם שתהיה ועדת בדיקה וגם את מה שהיא תגלה (הפתעה: לא היה זיוף! מה פתאום זיוף? היתה כאן פרשנות ברוח הרשכ"ג שהתבססה על תורת קודשנו, שנאמר ""מִבֶּן שְׁלֹשִׁים שָׁנָה וָמַעְלָה עַד בֶּן חֲמִשִּׁים שָׁנָה תִּפְקֹד אוֹתָם כָּל הַבָּא לִצְבֹא צָבָא" (במדבר ד' כ"ג)). מאחר וכך, השאלה היחידה שתיחקר לעומק, ככל הנראה, היא מי האידיוט שהחליט למנות את תלם חזן לעמוד בראש מנהלת החרדים החדשה בצה"ל בלי להעביר לו קורס בשיטות ספירה מתקדמות, אותן שיטות בהן צה"ל עושה שימוש בחישוב הדרישות התקציביות שלו. אותי אישית דווקא מעניינת יותר השאלה אם גם את תחזוקת ה-F35 עושה צה"ל "מהותית" עפ"י הוראות היצרן בלי להתייחס ל"פורמליות" מעיקה, אבל ככל הנראה גם שאלה זאת לא תיחקר (לפי מה שדווח על התרסקות היסעור לאחרונה חוששני שהתשובה היא כן).

לא משכנע? ראו את מי מינו לחקור את הפרשה: אלוף רוני נומה, עליו כתב אלתרמן כבר לפני 80 שנה "נוּמָה, בֵּן, עֲצֹם נָא עַיִן" והמשיך "הַטַּיָּח גָּמַר לָטוּחַ".
_____________
במסגרת פינתנו "איך לשקר ע"י אמירת האמת" שימו לב להודעת דו"צ: "במסגרת בדיקה חוזרת זו, נערך פילוח המבחין בין מתגייסים שלמדו לפני גיוסם שנתיים ומעלה במוסד חינוך חרדי, כהגדרת החוק, לבין מתגייסים חרדיים נוספים שזוהו כמי שניהלו אורח חיים חרדי לפני גיוסם. גם בשנים עברו נספרו כמתגייסים חרדים, חיילים מרקע חרדי, אשר לא עמדו בכלל ההגדרות הקבועות כיום בחוק, אך מהותית נמצא כי ניהלו אורח חיים חרדי". (הדגשה שלי). ובכן, עובדתית נכון שזה החוק היום אבל בניגוד לרושם המיידי שנוצר אצל הקורא התמים כאילו מדובר בבעיה רקטרואקטיבית שנעוצה בשינוי כללי המשחק, זה היה החוק גם מ-‏2011 עד היום. אופס.
אין דבר מפחיד יותר מלהסכים עם ארז 711519
ואני חשבתי שרוני נומה חייב להיות בן למורה של כיתה א': דנה קמה רוני נומה.
אל תגידו שלא אמרתי לכם 713730
"על פי ממצאי הוועדה התגלה "כשל מערכתי מקצועי ופיקודי חמור. גילינו רשלנות מקצועית חמורה. חריגה מהגדרות החוק באופן מודע, מכוון ושגרתי", אמר נומה, והוסיף "אין כאן כוונת זדון שמישהו רוצה לבלף את הנתונים".

קשה לי להבין איך משקרים באופן "מודע מכוון ושגרתי" בלי כוונת זדון, אבל אני מסכים בהחלט עם החלק האחרון במשפט: לא את הנתונים ניסו לבלף אלא את הציבור.

(עכשיו לך תדע אם הוא סתם מדבר עברית עילגת כנהוג במחוזותינו או שהוא תופר לעצמו אליבי, בהבינו שע"י הסרת רכיב הזדון הוא מצטרף בעצם למעשי המזייפים, כלומר האם הוא עצמו מגיש את הדו"ח עם או בלי כוונת זדון. נחכה לועדה הבאה שתבדוק את זה).
אל תגידו שלא אמרתי לכם 713734
ועדיין יש בדבריך קפיצה לוגית לא בהכרח מוצדקת מהטיית העובדות לניסיון ארגוני להונאת הציבור.
הניסוח הפתלתל והעילג, אני מניח מייצג את הניסיון המקובל להטיל את האשם על זייפנים נמוכי דרג שניסו לרצות את רמי הדרג בלא שה''מערכת'' היתה מעורבת בכך.
אני אפילו לא חושב שהמהלך הזה עושה חסד אמיתי עם המערכת. הוא מלמד על מערכת שבה נמוכי הדרג מעדיפים לרצות את הממונים על פני דיווח האמת. ולכך ללא ספק אחראים רמי הדרג ולא הנמוכים.
אל תגידו שלא אמרתי לכם 713753
אם "המערכת" לא פעלה כאן באופן חריג כדי לרצות את הפוליטיקאים (ע"י יצירת מצג שווא שללא ספק מועיל לקואליציה) המצב חמור עוד יותר. כמו בשטחים רבים אחרים נראה שאנחנו מתעקשים לסגור את הפער בינינו לבין האויבים שלנו גם באיכות הדיווח של הדרגים הנמוכים לממונים עליהם. אני חושב שהדינמיקה של כל מערכת כוללת גם את האלמנט הזה - לאנשים שונים יש אינטרסים שונים - אבל מה שקובע בסופו של דבר את טיב הארגון הוא עד כמה הדרגים הגבוהים מודעים לכך ומה הם עושים בנדון. נראה לי שלפחות עפ"י האלוף בריק התשובה המדאיגה היא שגם להם נוח לעצום עיניים.

(ב-תגובה 699715 סיפרתי על נסיון אישי קטן שמדגים את הבעיה בזעיר אנפין).
אל תגידו שלא אמרתי לכם 713778
הסיפור שלך מעלה שאלה מאד חשובה.
מצד אחד.הנטייה הטבעית היא לתחם את עניין מספרי גיוס החרדים לתחום ההדתה ויחסי חילוניים-דתיים. הצד העוד יותר חמור של המקרה הוא אם מדובר בסימפטום של מחלה קטלנית. הצבא הוא מוסד שבו ידיעת העובדות (מודיעין והרבה מעבר לו) היא קריטית. צבא שבו זרימת המידע מלמטה למעלה פגומה יכול להצליח רק כאשר האוייב גרוע עוד יותר ממנו.
צריך להדגיש את הקטלניות האפידמיולוגית של התופעה הזו. הנטייה לספר לאנשים מה שהם רוצים לשמוע היא טבעית ונפוצה. כדי לחזק אותה המפקדים לא חייבים להיות עריצים המוציאים להורג את השליח. כדי לדכא אותה, המפקד צריך לחפש את העובדות באופן אקטיבי ולהרחיק חנפנים ומלחכי פנכה. זו דרישה לא פשוטה.
מצד שני, דוקא המקרה שתארת מעלה על הדעת את הכיוון ההפוך. אם ה''מפקדים'' ממילא יודעים את האמת, הרי שמדובר כאן לא בהונאת הפיקוד אלא בהונאת צד שלישי בכלל. החרדים אינם רוצים להתגייס ומפקדי הצבא לא ממש מעוניינים לגייס אותם. המרומים כאן הם בעצם הציבור הרחב שכן מגוייס. זה מעלה על הפרק שאלה שאי אפשר להגזים ברגישותה. רק השבוע שמעתי מפי בני גנץ תמיכה נחרצת בצבא העם לעומת צבא מקצועני. הוא כצפוי ענה על השאלה בהצהרה ציונית נלהבת ובדעה נחרצת. נדמה לי שהגיע הזמן לשים על השולחן את הדילמה של ציבור השולח את צעיריו לצבא ויותר ויותר מגלה שעושים בהם שימוש למען מטרות שהוא כלל אינו מאמין בהם. אי אפשר גם שלא להזכיר את האירוניה שבמצב זה.
אל תגידו שלא אמרתי לכם 713749
לדעתי לא ייתכן שכשל כזה יעבור בלי שמישהו בכיר ייתן את הדין. מה השלב הבא, שמפקד בסיס בחיל אויר לא יידע כמה מטוסים שמישים יש לו?
אה, גם זה כבר קרה כאן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים