WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714084
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714132
הוא אומר שזאת תהיה ברכה אם זה נכון, אבל שהוא לא יכול להניח את זה, וזה נכון מצדו. הוא ראש ארגון הבריאות העולמי. אסור לו להניח את זה, זה יהיה לא אחראי מצדו.

לעומתו אני לא ראש ארגון הבריאות העולמי, ואני יכול להסתכל על העדויות וכן להניח את זה. תאמין לי שאם הקורונה חוזרת בנובמבר אני בורח למדינה טרופית או לחצי הדרומי של הכדור.

הונג קונג, טאיוואן, מלזיה, תאילנד וסינגפור, כולן מדינות חמות עם קשרים הדוקים לסין. כולן קיבלו את הקורונה בסיבוב הראשון בסוף ינואר ישירות מסין, אבל המגפה לא התפרצה שם. בכל אחת מהן יש היום פחות מקרים מאשר בשבדיה ושוויץ, שקיבלו את הוירוס רק לפני שבועיים, בסיבוב השלישי מאיטליה.
הגדילה לעשות הפיליפינים, שלמרות שנרשם בה המוות הראשון מהקורונה מחוץ לסין בראשון בפברואר, נרשמו בה עד היום רק 6 מקרים, מתוכם רק 1 מהדבקה מקומית, שנרשם היום.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714142
השאלה היא האם זה משום שהקורונה איננה שם או משום שבפיליפינים אנשים מתים משפעת פשוטה ולמי אכפת ממה בדיוק מת קשיש מעל 60 שנפטר מדלקת ריאות.
בכל מקרה אין שום סיבה להמלט למדינה טרופית. הסיכוי שלך לשרוד את הסטנדרטים של מערכת הבריאות שם, הרבה יותר קטן מהסיכוי לשרוד את הקורונה כאן.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714143
גם הונג קונג וסינגפור באות בחשבון, ובמדינות שכבר קיבלו את הקורונה יהיה שיעור מחוסנים טבעית גבוה יותר.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714229
אם כך אולי נברח לצ'ילי
(ונצואלה, ונצואלה)
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714385
אתה צודק.
התפשטות הקורונה

נדמה לי שהגרף גם מצביע באופן שאינו משתמע לשני פנים על העתיד (בהנחה האופטימית שמצבה של ישראל אינו שונה באופן משמעותי ממצב המדינות האירופיות ולא גרוע יותר). השלב הבא הוא סגר מלא בכל שטח המדינה למשך 2-3 שבועות.
אני נוטה להאמין שהתחממות מזג האויר, עשוייה לרסן את התחלואה ולא נגיע לרמות של צפון איטליה, ועדיין יהיו מספיק חולים כדי שהציבור בכללו יחשוש לצאת מן הבית.
משבר מעין זה שאנו נמצאים בו, הוא מבחן מעניין מאד לדינמיות ולבריאות של המשק החופשי(?) אצלנו. האם היצרנים והסוחרים בשוק ישכילו להתארגן באופן שיוכלו לנצל את המשבר כדי להרויח. האם הם מסוגלים בשעת משבר לספק מסכות, אמצעי חיטוי ואפילו משלוחי מזון ואמצעי נקיון לבתים באופן שימשיכו להרויח או שמדובר במשק ריכוזי עד מאד החנוק ע"י רגולציה ותקנות ובעצם אינו מסוגל לאלתר שום דבר. כל הקריאות לממשלה עם הספודיק להושיע הן קצת פשיטת רגל של חזון המשק העצמאי והמשגשג.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714388
מצבנו עדיף בהרבה על אירופה:

1. חם כאן הרבה יותר, רוב הזמן. בשבוע הבא פחות, אבל בעוד שבועיים-שלשה יהיה כנראה כבר מספיק חם להוריד יפה את מקדם ההדבקה של הנגיף.
2. אין לנו גבולות פתוחים.
3. הגיל החציוני של האוכלוסיה שלנו נמוך יותר.
4. התחלנו מספיק מאוחר. אנחנו על 126 מקרים עכשיו. בתסריט הגרוע, בו נכפיל את מספר המקרים כל שלשה ימים, נגיע בעוד שבועיים ל 4000 מקרים, ומשם הקצב ירד משמעותית. אני אופתע אם נגמור את הסבב הנוכחי עם יותר מ 10,000 מקרים. גם התנהגות האוכלוסיה מורידה את מקדם ההדבקה. יותר סביר בעיני שנגמור עם אלפים בודדים. זה אומר כמה מאות מקרים קשים, וכמאה ומשהו מקרי מוות. מערכת הבריאות תתמודד עם זה בלי בעיה.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714391
גם אני הגעתי בערך לאותו דבר. לקח לאיטלקים שבועיים מהיום של 100 חולים ועד שהכריזו סגר (ב-‏10K חולים). בעוד שבועיים יהיה כאן חם מספיק (אני מקווה) כך שאולי לא יהיה כבר צורך בסגר והצרה הזו תחסך לנו.
לגבי מערכת הבריאות שלנו, דעתי שונה. מערכת הבריאות בישראל היא פרש בלי ראש. התמודדות מוצלחת עם מגפה עולמית דורשת ניהול ותיאום של המשאבים וכוח האדם ברמה הארצית וזה בדיוק מה שאין כאן. העיתונים מדווחים על למעלה מ-‏2000 אנשי צוותים רפואיים הנתונים בבידוד. זה נראה לך, מערכת שמישהו מנהל אותה ומכין אותה ל"קרב"?
לענ"ד, הדרך יחידה להיות מופתע לטובה ממערכת הבריאות הישראלית היא לא לצפות ממנה לשום דבר.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714396
אני לא בארץ כרגע, אבל חשבתי שבהשוואה למדינות מערביות אחרות (להבדיל מהשוואה לחוכמה שבדיעבד) התמודדות מערכת הבריאות הישראלית עם הנגיף יצאה לא רע. האם אני טועה?
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714398
תגובה 714385
מה יש לנו חוץ מחוכמה שבדיעבד?
החוכמה בדיעבד אומרת שהצעדים השונים לא ממש אפקטיביים ונדרש סגר מלא שמשמעותו האטת זרימת הדם של המשק.
במסגרת ההכנה המצויינת של ישראל, יש גם הקפאה בגלל תקציב לא מעודכן, כך שסגר מלא עשוי לחנוק את המשק לגמרי ולגרום נזק בלתי הפיך.
אם אני מנסה לחשוב מה כן נעשה, ניסו לקיים מעקב אחרי נשאים שחזרו מחו"ל. הדבר נעשה ביעילות ישראלית אופיינית. לשאלה עד כמה הצליחו הצעדים לצמצם את ההתפשטות, תמיד תנתן התשובה שאלמלא נעשו היה המצב יותר גרוע.
חבל להתווכח עם המניפולציות של נתניהו וגרוריו. יש לך דוגמה של מדינה שעשתה ההיפך ממה שצריך (ארה"ב) ויהיה אפשר לראות מה יהיו ההשלכות.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714399
השאלה היא מהי המשמעות הכלכלית של זה. כמה זמן אפשר להחזיק את הילדים מחוץ לבית הספר? מתישהו המחיר של זה כבר מתחיל לעלות על המחיר של השתוללות מגפה.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714401
זו השאלה עכשיו. אני מנחש שמשרד האוצר אומר לממשלה שהשבתה כללית עשוייה לגרום "דום לב" למשק שאי אפשר לדעת כמה זמן יקח לצאת ממנו.
אני שוב מנחש שיעשו מה שאין ברירה אלא לעשות. לגבי בתי הספר זה אותו סיפור. לא ברור עד כמה חיונית סגירת בתי הספר (בסינגפור בתי הספר פעלו ללא הפסקה). אבל נניח שחצי מההורים לא ישלחו את הילדים, סגירת בתי הספר תהפוך לצעד הגיוני.
למי שממש רוצה להאמין להכנות המצויינות של בחורינו המצויינים, אני יכול לצרף את הקישור הבא:
https://www.port2port.co.il/article/הובלה-אווירית/בלד...
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714402
אם חצי מההורים לא שולחים, זה שיקול (גם כלכלי) אישי שלהם. זו לא סיבה לכפות עוצר עבודה ופרנסה על החצי השני (בוא תנחש מה ההתפלגות הסוציואקונומית של החצאים).
מעבר לזה, המגבלה העיקרית היא גני ילדים וכיתות א'-ג'. גדולים יותר יכולים לבלות לפחות חלק מהיום בבית בלי שמירה צמודה, אבל סגירת הגנים היא דה פקטו הקפאת המשק (ואני מדבר מהפוזיציה).
ומה שעוד מעניין זה מאיפה ייקח האוצר את המיליארדים לתמוך בהשבתה הזו? מ-‏40 מיליארד השקלים בגירעון שנצבר בגלל המדיניות הפזרנית שלו בקדנציה הנוכחית‏1?

1 כן, ה'נוכחית' הזה הצחיק גם אותי. אבל לפעמים השפה מתקשה בתיאור המציאות כהוויתה.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714403
לא ירדת לסוף דעתי.
אם חצי מהילדים ממילא לא נמצאים (ומן הסתם חלק מהוריהם אינם נמצאים היכן שהם אמורים להמצא), מה ההיגיון להמשיך לשלם למורים ולשאר הצוות, שעות נוספות, מענקים, פרסי עידוד, ביטוח ליווי טיולים ומה לא. ההיגיון הוא של בקרת נזקים.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714416
לפי מה שהבנתי, בריטניה נוקטת בדרך אחרת. מנצלים "הדבקת עדר" להפצת הנגיף ולחסן את האוכלוסיה בכמויות גדולות ובזמן מהיר. זה כמובן בהנחות כמו שמודבקים מחלימים ולא חוזרים לחלות, שמי שחטף את הוירוס נהיה מחוסן, שניתן לשלוט במספר הנדבקים בקבוצות סיכון, או שיהיו מספיק משאבים טיפוליים. בקצב ומקומות ההדבקה ניתן יהיה לשלוט ע"י הטלת בידוד/הסגר זמני ומקומי על בתי ספר, אירועים וכיוב' לפי הצורך.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714421
כפי שאמרת, זה מבוסס על הרבה אם-ים.
אני שמעתי פרשנות אחרת. הבריטים פשוט אחרו את המועד. הוירוס נמצא אצלם כבר בפנים במימדים שאי אפשר לעקוב אחריהם. כל מיני צעדים דוגמת אלו ששוקלים עכשיו בישראל יהיו גם לא אפקטיביים וגם יגרמו לנזקים כלכליים הרסניים.
מערכת הבריאות בבריטניה חזקה מאד ואולי יכולה להתמודד עם הגל הראשון של החולים הקשים. כך שהשיקול של האטת זרם החולים הוא פחות קריטי. ואפשר להתחיל לחשוב על הגלים הבאים. למה להוסיף נזקים כלכליים שיפגעו ביכולת לעמוד מול הגלים הבאים?
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714430
מבחינת התפתחות המחלה בריטניה לא נמצאת במקום כל כך שונה מישראל כרגע (17 חולים למליון בבריטניה לעומת 20 בישראל), ההבדל הוא שבבריטניה מערכת הבריאות תלויה בתנועה הרבה יותר מבישראל (גם מבחינת הצוותים הרפואיים וגם מבחינת התרופות והמכשור), שכרגע בריטניה עדיין נמצאת תחת גל של חולי שפעת וחסרי בית שמכבידים על המערכת, שהחברה הבריטית מתמודדת עם משברים בצורה מאד שונה מהחברה בישראל וספק אם הציבור יעמוד במצב חירום של חודשיים. מערכת הבריאות הבריטית לא תעמוד מול גל כמו שתקף את צפון איטליה טוב יותר מצפון איטליה.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714564
<קישור
https://m.ynet.co.il/Articles/5696758?utm_source=tabo... הפיתרון הבריטי>
בוריס ג'ונסון קיבל רגליים קרות.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714568
אני בכלל לא בטוח שזה שינוי חד כמו שמציגים את זה בתקשורת הישראלית.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714578
ראיתי את זה גם באנגלית. הכתבה העברית ''הולכת'' אחרי המקור. לא היה כתוב שזנחו את הרעיון אלא שהוסיפו הוראות בידוד נוספות בנוסח מה שנעשה במדינות אחרות.
כנראה שהמדיניות מלכתחילה לא היתה מלכתחילה כפי שהוצגה בתקשורת. צריך להיות טיפש כדי לעמוד מאחורי מדיניות רדיקלית כזו. נניח שהמדיניות הרדיקלית תצליח ומספר הקשישים שימותו יהיה פחות או יותר דומה לאיטליה. באיטליה אין כל כך את מי להאשים. בבריטניה יאשימו את בוריס ג'ונסון.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714584
למיטב הבנתי - הם יוסיפו עוד, ותמיד תכננו לעשות את זה בשלבים...
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714585
ובינתיים ראיתי ב-SUM שיש להם כבר 71 מתים וכמה אלפי חולים (לא מצאתי תאריך). ודובר שיסגרו את בתי הספר בעוד יום יומיים.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714586
71 מתים ו-‏1,950 חולים (מאובחנים). אתה יכול לראות את הסטטיסטיקה של כל המדינות כאן, וספציפית של בריטניה כאן. ההנחה ה"אופטימית" של הממשלה היא שנגיע ל-‏20,000 מתים (מקור).
שוטה הנבואה אופטימית 714591
לדעתי ה'הנחות' האלה שמופצות בתקשורת, גם כאן, הן מוגזמות ומלבות היסטריה - אולי במכוון.
כשאני מסתכל על הגרפים, נראה שבאיטליה, ואפילו בצרפת באופן מסוים, קצב הגידול כבר בדרך להפוך ללינארי ולא אקספוננציאלי.
בריטניה כרגע במצב שאיטליה היתה לפני כעשרה ימים - אז כרגע הכל עדיין אקספוננציאלי (גם מאחר שחלק מהגידול הוא גם גידול בבדיקות, ז''א שהחלק המוקדם באקספוננט נמוך מהמציאות בגלל תת-בדיקתיות, וככל שהבדיקות מתקדמות הוא מתכנס לתחלואה האמיתית.)
כשאתה על תחילת האקספוננט, נורא קל לפזר נתוני אימה במודל שהוא ממשיך לנצח.

אם בריטניה תתנהג כמו השאר - לטובתה יותר צרפת ופחות איטליה, אם נמשיך באופטימיות - תוך כשבוע עד עשרה ימים תחל ההתמתנות בקצב גידול הנדבקים.

הבהרה - אני מבין שלליבוי הפאניקה יש גם צדדים מועילים של הגדלת המוטיבציה לציית לתקנות ולהקטין את ההדבקה. ועדיין.
שוטה הנבואה אופטימית 714594
באיטליה, ועכשיו גם בצרפת, יש סגר. גם אם אני ממצמץ חזק ומנסה לגייס את כל השכנוע העצמי שאני יכול, אני לא רואה בינתיים בקצב האבחונים של אף אחת מהן משהו שדומה לקצב לינארי - אבל, כן סביר שבקרוב זה יקרה. לעומת זאת, ההתנהלות בבריטניה (ובארה"ב) למרות שינוי הטון והחמרת הצעדים ביומיים האחרונים - עדיין רחוקה מאד מהסגר שבאיטליה וצרפת.

אבל הנקודה הכי חשובה היא שסגר ועצירת ההתפשטות הם לא סוף פסוק. מה התרחיש האופטימי לדעתך (בהנחה שלא יתרחשו ניסים כמו מזג-אוויר מחטא, חיסון בזמן שיא או תרופת פלא)?

נהיה אופטימיים נניח שהסגר באיטליה מתגלה כאפקטיבי מאד, ותוך כחודשיים נעצרות שם רוב ההדבקות עם 100,000 חולים ו-‏5000 מתים. מה עכשיו? מה ה-end-game שלהם? נשארים בסגר שנה וחצי עד ש-(אולי) מגיע חיסון? לא ריאלי. אז מן הסתם משחררים אותו לאט, ומשתדלים לעקוב בקפדנות אחרי כל האוכלוסיה כדי לבודד חולים ואנשים שהיו איתם במגע. אבל אז בכל זאת יוצא שעד להופעת החיסון, בכל רגע נתון יש (לפחות) עשרות אלפי אזרחים בבידוד, ומן הסתם בכל זאת המגיפה ממשיכה להתפשט - אבל לאט. ועדיין בסוף כ-‏15% זקוקים לטיפול נמרץ וכ-‏3% מתים, ויש עשרות אלפי הרוגים, ומערכת הבריאות מתפקדת רק בקושי, והכלכלה על סף שיתוק. זה הרבה פחות גרוע מתרחיש של מליוני הרוגים וכלכלה בקריסה טוטאלית, אבל לא הייתי קורא לזה "סוף טוב". יש תרחיש אופטימי יותר שלא מניח deus ex machina?
שוטה הנבואה אופטימית 714596
תסתכל כאן ותראה שבארבעת הימים האחרונים מספר הנדבקים החדשים קבוע (בגרף שכותרתו Daily New Cases in Italy). אני סמוך ובטוח שאינך צריך למצמץ כדי להסכים שגידול קבוע מראה גידול לינארי ולא אקספוננציאלי.
התבוננות בקוריאה וסין מראה שגם גידול לינארי לא נמשך לנצח - הוא מטרים מגמה של דעיכה, עד למצב שבקוריאה היום עשרות בודדות. וזה כשהיא מקדימה את איטליה בשבועיים, לא בחודשיים.
אולי זה בגלל חיסון עדר, אולי בגלל החום, לא יודע, העובדה היא שזה דועך.

מסכים שגורם בעייתי הוא קריסת מערכת הבריאות. גם בלי קורונה, הייתי מעריך שמערכת בריאות לא מתפקדת תביא למותם של עשרות אם לא מאות חולים קשים בחודש - שכמובן אף אחד לא יספור אותם.
בזה אתה יכול לראות את ההבדל בין איטליה לגרמניה, שבה הרבה נדבקים, אבל מספר המתים נמוך מאד - כמה פרומיל מהנדבקים.
שוטה הנבואה אופטימית 714651
אני מתסכל על המספרים, ורואה שבימים האחרונים קצב הגידול במספר המאובחנים באיטליה היה 19.8%, 16.9%, 13%, 12.6%, 13.4%. יש, כאמור, בסיס לאופטימיות - אבל אני לא רואה התחלה של ייצוב לינארי. אני מבין למה אם הסתכלת אתמול על שלושת הימים הקודמים הייתי עשוי לחשוב אחרת, אבל שים לב שאם היית מפעיל את אותו היגיון על שלושת הימים שלפניהם היית מסיק (בטעות, זה רחוק מהמצב) שכבר לפני כמעט שבוע חלה התייצבות.

מספר המתים האבסולוטי כרגע בגרמניה מאד מטעה. המגיפה מתפשטת בקצב מעריכי, ופרק הזמן בין אבחון למוות הוא קבוע. כאשר מעריכים את שיעור התמותה כרגע בגרמניה בדרכים אותן הזכרתי קודם, מקבלים שיעורי תמותה בגרמניה שדומים יותר לאיטליה מאשר לקוריאה הדרומית (מעל 10%).
שוטה הנבואה אופטימית 714653
לא בטוח שאני מבין את המספרים שלך, הם לא מסתדרים עם הגרף שקישרתי קודם.
מצד שני, ביום האחרון היתה עלייה חריגה, אז צריך לראות בהמשך איזה מהמדידות היא הסטייה הסטטיסטית.

את הפסקה האחרונה אני לגמרי לא מבין. במקום לעשות אקסטרפולציות לא מבוססות על העתיד, אפשר להשוות את מספר המתים בגרמניה לאלה שהיו באיטליה כשמספר הנדבקים היה זהה לזה של גרמניה היום. או להסתכל על ספרד וצרפת עכשיו, שם גם מספר הנדבקים דומה.
בכולן מספר הנפטרים הוא סדר גודל מעל גרמניה.
שוטה הנבואה אופטימית 714658
האם הם מקבלים אותו טיפול, או שבאיטליה כבר היה מחסור במכשור באותם אזורים מוכים?
שוטה הנבואה אופטימית 714662
כתבתי "דומה יותר לאיטליה מאשר לדרום קוריאה", ולא "זהה לאיטליה". אני מסכים שבאיטליה וספרד נראה שהמצב גרוע יותר (אני לא יודע אם הסיבה לקשורה ליעילות האבחון או לאיכות הטיפול).

מספר המתים היום בגרמניה ביחס למספר המאובחנים לפני שבעה ימים מצביע על שיעור תמותה (בקרב המאובחנים) של 23%. אם במקום "שבעה ימים" אתה רוצה להיות מאד שמרן ולקחת רק ארבעה ימים, אז מדובר על 14%. 12 יום כבר נותנים 62%. ולבסוף, יחס המתים למחלימים מצביע על שיעור תמותה בגרמניה של 14%. אמנם ההערכות האלה ככל הנראה מאד מוגזמות (מכל הסיבות הברורות) - אבל הן לא מעוררות אופטימיות.
שוטה הנבואה אופטימית 714674
איך לקרוא את המספרים:

באיטליה, ללא ספק, מספר המקרים הוא מספר המקרים הסימפטומטיים. לא נראה לי שיש באיטליה תשומת לב וכח אדם לעשות בדיקות יזומות.
בקוריאה, מהצד הנגדי- עשו המון בדיקות יזומות ומספר המקרים כולל המון מקרים לא סימפטומטיים (לכל היותר שליש מהם יהפכו אחר כך לסימפטומטיים).
לפיכך המספרים של גרמניה מלמדים שהם עושים הרבה בדיקות יזומות. מספר המקרים שלהם כולל הרבה מקרים לא סימפטומטיים.

שיעור התמותה מסך המקרים הסימפטומטיים הוא בסביבות 4%, לפיכך שיעור התמותה מסך כל הנשאים יותר דומה ל 1.5%.
מקרי המוות גם מגיעים מאוחר (בערך שבועיים אחרי שהמקרה הופך לסימפטומטי), כך שמדינה שתופסת את המקרים מוקדם עם בדיקות יזומות תראה שיעור נמוך מאוד של מקרי מוות.
שוטה הנבואה אופטימית 714685
לפי השיטות שלך נראה לי שבספרד שיעור התמותה אמור להיות 40%, זה נראה לך סביר?
שוטה הנבואה אופטימית 714687
ברור שלא. זו אמידה של שיעור התמותה מתוך החולים המאובחנים, לא מתוך כלל החולים.

לערכים הספציפיים האלה אין הרבה משמעות. אבל הם מעידים על תת-אבחון רציני בספרד ואיטליה, ועל כך שיעורי התמותה בגרמניה ככל הנראה אינה נמוכים.
שוטה הנבואה אופטימית 714693
רגע, עכשיו בלבלת אותי - הטיעון שלך הוא ששיעורי התמותה האמיתיים בספרד ואיטליה נמוכים הרבה ממה שמדווח כרגע, ולכן שיעורי התמותה בגרמניה (הריאליים יותר) אינם נמוכים יחסית לשאר, ולכן הם אינם נמוכים?
שוטה הנבואה אופטימית 714706
טענת ששיעורי התמותה מהוירוס בגרמניה הם נמוכים, מן הסתם מכיוון שמהנתונים עולה ששיעורי התמותה בקרב החולים המאובחנים הם נמוכים. אני פשוט טוען שיעורי התמותה בקרב החולים המאובחנים בגרמניה הם למעשה גבוהים, ואין סיבה להאמין שבגרמניה המצב טוב מאשר במקומות אחרים.

אח"כ, בתשובה לשאלתך, הבהרתי שאני לא חושב שששיעורי התמותה בקרב החולים המאובחנים בגרמניה (או איטליה, או ספרד) הוא לכשעצמו אמדן טוב (כרגע) לשיעורי התמותה הכלליים, שהם כנראה נמוכים הרבה יותר.

בקיצור, לגבי גרמניה: על סמך הנתונים אין סיבה להיות אופטימיים. אבל סביר להניח כמה הנחות שבזכותן אפשר להיות פחות פסימיים.
שוטה הנבואה אופטימית 714749
לאור הנתונים האחרונים מאיטליה, נראה למרבה הצער שארבעת ימי הסטגנציה שדיברתי עליהם היו הרעש הסטטיסטי, וכרגע עדיין ההדבקה במגמת עלייה.
פחות אופטימי, אבל אלה הנתונים.
שוטה הנבואה אופטימית 714701
גם אני שואל את עצמי את השאלה שבפסקה האחרונה שלך. תשובה אחת, חלקית מאוד, שאני תוהה אם היא רק חלקית או שהיא בכלל מופרכת: בזמן המאוד קרוב העולם העשיר (עדיין) ינסה להשיג כמה שיותר מכונות הנשמה וציוד מגן לצוותים הרפואיים. סין תירתם לענות לביקוש, ותוך שבועות(?) המצאי העולמי של אלו יתחיל לעלות. ככל שיגדל המצאי הזמין, מדינות ירשו לעצמן יותר להקל בבידוד, כי הן יוכלו יותר לספוג פיקים. לצד זה ישתפרו המתודולוגיות של בידוד והגנה על אוכלוסיות הסיכון (מישהו קרא לי?), וגם זה ייתן יותר ביטחון.
שוטה הנבואה אופטימית 714707
גם אני שייך לאוכלוסיה בסיכון, וכמובן שאשמח אם מלאי מכונות ההנשמה הזמינות יגדל.

בכל זאת, ''בטוח תידבק בסוף, אבל אל תדאג - נשמור לך מכונת הנשמה פנויה'' נשמע לי יותר כמו איום מאשר כמו הבטחה מרגיעה.
שוטה הנבואה אופטימית 714709
נכון - אני, אגב, מרגיש כרגע בטוח למדי, ומודאג יותר מהיום שבו יתחילו להקל בבידוד. כנראה שכמותנו נצטרך להישאר בבידוד, ואפילו יותר מעכשיו.
מה אחוזי הצריכים הנשמה מהנדבקים גילאי פחות משישים, שאינם צוות רפואי שטיפל בחולים?
שוטה הנבואה אופטימית 714787
חשבתי היום על עוד משהו שמאוד יעזור - בדיקה לגילוי נוגדנים לנגיף, ובתקווה שיוכח שהיא מזהה באמינות גבוהה אנשים שכבר אינם בסכנה לחלות ולהדביק. עיתוי טוב, יש סיכוי שאנחנו לא רחוקים.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 718319
מי שעדיין צריך הוכחה לכך שיש להתיחס בחשדנות לכל מה שאומרים מנהיגינו, אביא את הצהרתו של בוריס ג'והנסון על כך שבריטניה היא מעבר לשיא המחלה. נכון לעכשיו (סוף אפריל 2020), הצצה ב worldmeter תגלה שאין לכך שום ראייה מלבד ירידה במספרי המתים שלגמרי יכולה להיות תנודה סטטיסטית.
מדובר לגמרי בחשיבה חיובית (wishful thinking). מספר המתים הפסיק לנסוק, בואו נפיץ אוירה חיובית, נצטייר כמביאי בשורת האביב ואם נתבדה תמיד נוכל להכחיש.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 718321
או שזאת דרכו של ג'ונסון להגיד ''המדינה זה אני''.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 718323
אכן! מזכיר לי את האמרה של מיכאל הרסגור על כך שהפוליטיקה לפוליטיקאים היא כמו החומץ למלפפונים.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 718378
אני לא משוכנע שאתה צודק. קודם כל, הנתונים של מספר המתים (כאשר אתה מחליק אותם במיצוע שבועי, נניח) נותנים תמונה טובה למדי על התפתחות המגפה בכל מדינה והם לא מאד רועשים. מעבר לכך, לג'ונסון יש גישה לכמות עצומה של נתונים שאינה כלולה באתר הזה (למשל מספרי המאושפזים ומצבם וכל יתר המידע שמשרד הבריאות והאקדמיה הבריטיים מפיקים בימים אלה). הנתונים באתר הם מדד גס מאד להתפתחות המגפה, מה גם שבריטניה אינה משחררת את כולם (היא לא משחררת למשל מספרי מחלימים, ולא לגמרי ברור לי עד כמה הדיווחים מאנגליה, סקוטלנד וויילס מתואמים מבחינת מדיניות בדיקה וכו'). נראה בימים הקרובים.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 718506
בינתיים אין שום סימן להתחלת ירידה באבחונים חדשים. יתכן שהפח הוא בפילוגים פנימיים של המאובחנים (בודקים יותר ולכן מאבחנים יותר). מס' המתים נראה בירידה אבל בשלב זה כבר צריך לדעת שכאשר מערכות הגילוי מוצפות (כלומר יש הרבה נשאים) ובמדינות גדולות (בידול אזורי), המגיפה שוככת לאט מפני שבמקביל היא גם מתפשטת לאזורים חדשים.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 718528
שינוי במספר האבחונים הוא פרמטר לא משמעותי כי הוא בדרך כלל פונקציה של מספר ומדיניות הבדיקות יותר מאשר של המחלה עצמה. אם אתה מסתכל על מספר המתים בשבוע האחרון הוא נמוך משמעותית מזה שקדם לו. יתכן שהמחלה תשכך לאט אבל בריטניה היא לא מדינה גדולה במיוחד מבחינת השטח וקשה להאמין שיש בה אזור מאוכלס בצפיפות שלא היתה בו כבר התפרצות משמעותית. בכל מקרה, בתוך שבוע נדע הרבה יותר.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 718382
כשאתה מסתכל ב-worldmeter אתה רואה את הנתונים היומיים, ובבריטניה יש מחזוריות שבועית מאד מובהקת שגורמת לגרפים להיות לא חד משמעים. אתה צריך להסתכל על הגרפים אחרי שהם עברו אגריגציה שבועית ואז קל לראות שבריטניה עברה את השיא (אם כי, יכול להיות שזאת ירידה לצורך עליה). ראה כאן או כאן.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714400
נראה לי ששני דברים מטרידים בקשר למערכת הבריאות הישראלית (בנושא שעל הפרק):
א. מחסור חמור בבדיקות. מספר הבדיקות שנעשה כאן קטן בסדרי גודל מאשר בקוריאה למשל, ונראה שזה אחד הפרמטרים שהראו יעילות במדינות שנקטו בו.
ב. כרגע יש מעט חולים, באזור המאה. וכבר רצות ברשת הודעות של רופאים שחדרי המיון והמחלקות לקראת קריסה. כשזה יגיע לאלף, יש חשש שהמערכת תקרוס בלי יכולת להכיל את המאושפזים החדשים. יתירה מזו - בגלל הקורונה כבר עכשיו מטופלים קריטיים אבל בסיכון, למשל אונקולוגיים, לא מגיעים לבית החולים מחשש להידבק. והרי שאר החולים לא ימתינו בצד כשבית החולים עסוק בקורונה, וחלקם עם מחלות מסכנות חיים לא פחות.
כל זה כמובן הוא גם נגזרת של המצב הכללי של מערכת הבריאות לפני האירוע הנוכחי, מספר המיטות וכמות הצוותים הרפואיים.

אתה יכול לראות שבגרמניה למשל, שמערכת הבריאות בה נחשבת טובה, יחס הנפטרים לחולים הוא 2 פרומיל, מול כשבעה אחוזים באיטליה, שכנראה כבר נמצאת במצב של קריסת מערכת הבריאות.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714405
אנחנו אלופי העולם בהיסטריה.
אשתי שלחה אותי היום לעשות קניות כי רצו הודעות ברשת שיסגרו את הסופרים החל מיום שני.
ירדתי לסטופ מרקט והוא היה מפוצץ. לא היו היו עגלות. כמובן שלא נכנסתי כי אמרו להמנע מהתקהלויות :)
בכניסה ישבה בחורה עם דוכן ועליו מסיכות עם תקן כלשהו. האחת ב 40, ארבע ב 150. אה, דוד!!
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714409
אם לא הצטיידתם עד עכשיו, אין שום הגיון לעשות זאת עכשיו בהתקהלות המונים.
הגרף של ג'ונס הופקינס מראה שהצעד היחיד שהוא משמעותי זה סגר. לכן אני מניח שזה יבוא בצורה כזו או אחרת גם כאן. סגר זה לא עוצר והמרכולים לא יסגרו. עדיף לקנות אז, כאשר יש סיכוי שתהיה לבד עם הקופאית.
לגבי המסיכות, אם לא היינו בישראל, הייתי מייעץ לך לקנות. בישראל הייתי אומר שהסיכוי שמדובר בנוכלת, גדול מן הסיכוי שמדובר ביזמית זריזה (אם תרצה ספסרית).
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714413
אם לא קניתי מסכה נגד שפעת, למה שאקנה נגד קורונה?
ההערכה שלי שנגמור עם כמה אלפי מקרים בסך הכל, כמאתיים מקרים קשים. ב 25/12/19 כבר היו 98 מקרים קשים של שפעת בעונה הנוכחית.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714415
בגלל שהסיכוי שלך להגיע ל-SARS (דלקת ריאות קשה) מוירוס הקורונה החדש הוא משהו כמו פי 30 ביחס לשפעת רגילה.
רוה"מ נתניהו שוב חזר בטלביזיה על הטענה שקצב ההדבקה בישראל יותר נמוך מאשר במדינות האחרות. לפי הלחץ בו פועלת מדינת ישראל טבעי לשער שקצב גילוי החולים פה הוא פחות או יותר זהה לזה שבשאר המדינות באירופה. כמומחה שבאמת עקב אחר המספרים, מה אתה אומר? האם הוא משקר כהרגלו?
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714418
בדוק זאת בעצמך. בערך 2020 coronavirus pandemic in Israel [Wikipedia] יש גרף של מספר המקרים החדשים בכל יום והאחוז שלהם ביחס למספר המקרים הכולל עד לאותו יום. לך לקטגוריה Category: 2019%E2%80%9320_coronavirus_pandemic_by_country_and_territory [Wikipedia] ובחר לך איזו מדינה שבא לך להשוות ותראה את קצב הגידול היומי הן במספרים מוחלטים והן באחוזים, ותוכל לענות בעצמך על השאלה.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714424
בשביל מה יש מומחים? בשביל שיהיה מישהו שגם יבין מה שהוא רואה. בכל אופן הסתכלתי על יוון שהיא בערך בגודל של ישראל והמצב שם בערך זהה.
בוא תגיד מה שאתה רואה. אני מספיק מעריך אותך כדי לקבל מה שתגיד.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714433
אני עצלן מדי בשביל לעשות השוואה שיטתית. קל לדגום ולראות שיש מדינות במצב טוב בהרבה מאיתנו ומדינות על סף קטסטרופה.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714427
בהולנד למשל שהיא פי 2 באוכלוסייתה, מספר המקרים החדשים הוא פי 3.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714434
התפשטות הקורונה
מה דעתך על זה? נראה שהקצב בכל אירופה פחות או יותר דומה ואפילו לא הפעילו את היחידות ללוחמה בטרור.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714436
אכן ככה זה נראה. אני לא יודע ממתי הגרף הזה ואם הוא מעודכן, אבל יש מצב שלא משנה מה עושים, מקבלים קצב גידול של 30% ליום. אולי בסוף יתברר שהבריטים הכי חכמים.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714445
צריך גם לזכור שאנחנו רואים את משמעות הצעדים רק 7-14 ימים לאחר שמתחילים אותם. גם אם נבצע סגר מלא והרמטי, אותם חולים שנגלה בימים הקרובים יהיו אלו שנדבקו לפני שהסגר הוחל, וייתכן וישמרו בימים הראשונים על חוק 33% הזה.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714464
נדב איל מצביע על כך שחלקו הראשוני של ''הניסוי הבריטי'' כבר בוצע באיטליה (אולי גם בארה''ב).
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714468
יש להם אישור הלסינקי?
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714425
נכון שהסיכוי למקרה קשה גבוה יותר, אבל הסיכוי לחטוף שפעת הוא בערך פי 20 מהסיכוי שאני צופה לחטוף קורונה, מה שיוצר בערך תיקו בסיכוי להפוך למקרה קשה.

אני צופה שמגיפת הקורונה לא תתפשט כל כך בארץ. לדעתי יהיו בסך הכל כמה מאות מקרים קשים (כרגע יש לנו 3).אני מזכיר לך שבגלל תקופת הדגירה הארוכה אתה תמיד רואה את מה שקרה לפני שבוע בערך. קצב ההתפשטות כרגע הוא גבוה, ויוסיף להיות גבוה בשבוע הקרוב (נגיע נגיד לסביבות 800 מקרים בעוד שבוע). משם המכפלה של הגידול תתחיל לרדת, נגיע נגיד לסביבות 2000 מקרים בעוד שבועיים, 3000 בעוד שלשה שבועות, ואז המגפה תדעך. הניחוש שלי שנגמור את העונה עם סך הכל 3500 מקרים, מהם נגיד 400 מקרים קשים, ומתוכם כמאה יסתיימו במוות. זה הניחוש המושכל שלי, שאני אראה בו ניחוש מוצלח אם טווח הטעות שלי יהיה נגיד 30% אחוז למטה ו 50% למעלה.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714426
תיקון קטן: לאור המגבלות החדשות קצב הההדבקות יקטן מהר יותר. מ 800 בעוד שבוע יכול להיות שנגיע רק ל 1500 בעוד שבועיים, והמגפה תדעך עם 2000-2500 מקרים בסך הכל.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714437
מה שמרגיז אותי הוא התחושה שמה ששולט הוא פאניקה ולא עבודה מושכלת. לפני שלושה ימים בסה"כ נקבעו הגבלות משמעותיות כולל סגירת בתי הספר. ההשפעה שלהן על הפעילות במשק (גם כלכלית וגם כגורם להערכת קצב ההיחשפות של האוכלוסיה) עוד לא ידועה כי בגלל סוף השבוע הן למעשה עוד לא נכנסו לתוקף. מבחינה רפואית לא התגלה משהו חדש דרסטי. אז למה דחוף לקבוע הנחיות חדשות ומחמירות עוד יותר? ולמה שום דבר לא ספציפי לקבוצות הסיכון? בבריטניה החליטו לחייב בני שבעים ומעלה בבידוד של ארבעה חודשים. אני לא יודע אם זה הפתרון הטוב, אבל בהחלט היו יכולים להודיע שמצפים מבני שבעים ומעלה להשאר בבתיהם וגם לגייס מבין העובדים בענפים המושבתים אנשים שידאגו למחסורם של הקשישים; זה היה יכול לאפשר צמצום ההגבלות על שאר האוכלוסיה. קשה לראות שמישהו מנסה להפגין כאן חשיבה יצירתית; נראה שכמו בלחימה בעזה, מפעילים כוח ולא שכל.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714449
וגם כשקןבעים תקנות, יש כאלה שהם מעל החוק. ושימותו כולם מבחינתם.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714451
הם רוצים להמחיש את משמעות הביטוי ''כל ישראל ערבים זה לזה''.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714452
הי, מה פתאום ערבים, אל תכניס אותם לזה, הם מוקצים.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714453
מכל מקום, זאת אסטרטגיה נוספת למאבק בנגיף, ובעוד כמה שבועות נוכל לשפוט את מידת הצלחתה יחסית לאחרות. מאד אהבתי את הרציונל "מאחר והעולם קיים בזכות הבל פיהם של תינוקות של בית רבן...". "אל תיבכו", ינחם אב המשפחה את צאצאיו, "אמנם הרגתם את סבא אבל הצלתם את העולם".
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714454
יופי טופי, מלבד העובדה שאם היא תיכשל, זה ישפיע על כולם.
אבל מה זה משנה, המטרה האמיתית של הפאניקה כבר הושגה - הקורבן הראשון של הקורונה בארץ הוא משפטו של נתניהו, הוא נפטר בדמי ימיו ונראה שכל מערכת המשפט צפויה לגורל דומה.
כי מציון תצא תורה 714456
נגיף הקורונה: אמנם חיסון עוד אין, אבל חסינות יש ויש.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714485
בשבוע שעבר הבדיחות בפייסבוק היו שבקרוב נתניהו יאסור על התכנסות של שלושה שופטים ומעלה באולם אחד. כרגיל, מי צריך בדיחות כשיש מציאות.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714560
סקופ: לאחר ישיבות מרתוניות בין משרד הבריאות לבין מועצת חכמי התורה סוכם לשנות את שמותיהן של כמה ישיבות. השמות החדשים הם "כתרת כהנים", "כתרת חכמים", "כתרת שלמה" ו"כתרת ישראל", ובראש כולן ישיבת "וייס מיר".
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714455
קראתי תגובה למדיניות הממשלה בריטית לשים מבוגרים לארבעה חודשי הסגר "בתנאי מלחמה" - קיבלתם את הקולות שלהם לברקזיט, עכשיו אפשר להיפטר מהם.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714489
אני יודע שעכשיו ממש לא התנאים למחשבה שקולה ורגועה על יחסי חילוניים-חרדים בישראל. נדמה לי שדוקא תנאי המשבר שבהם היחסים האלו נבחנים מדגישים עד כמה היחסים הללו בעייתיים ובלתי אפשריים מנקודת המבט החילונית.
מן הרגע הראשון היה ברור לי שפתרון הבעיה יוטל על הגורם שהיה אסור לערב אותו בכל מחיר: המשטרה.
צריך להודות שמדובר בתהום הפעורה בין שני ציבורים שאין שום דרך לגשר עליה. הציבור החילוני רואה סבא דמנטי שמשמש כלי משחק בידי עסקני העדה במאבק לשיפור המעמד של העדה שלהם. בעיני החרדים מדובר בזקן פלאי שחכמתו נשגבת מבינתם של תינוקות שנשבו כמו החילונים. באמת מדובר בשאלה של חופש הדת. אמונתם של החרדים היא שתפילותיהם הן צינור החמצן של העם היהודי. מהי הקונסטלציה האכזרית שתכריח את הציבור החילוני לעמוד כחומה בצורה מול הנחישות הדתית הקנאית?
מי הוא זה החושב שאת ההר הזה צריך להטיל על כתפיהם של שוטר זוטר ואזרח חרדי זוטר?
אילו אני הייתי עומד בראש ממשלה חילונית חזקה ועצמאית, הייתי מפנה את המשטרה לעניינים חשובים יותר. הייתי מודיע לנכבדי העדה הליטאית שהם יכולים לעשות בבתי הספר שלהם, ככל העולה על דעתם ומוציא את מערכת החינוך שלהם מחוץ לחוק. המשמעות היא שאף פרוטה אחת מקופת הציבור לא תמצא את הדרך אליה. דבר זה יעמיד את החינוך שלהם בעמדת נחיתות קשה מול הקהילות הדתיות האחרות. די בודאות, עסקני העדה ימצאו את הדרך להראות לסבא הדמנטי שלהם את האור.
במקום זה מה יש לנו? נתניהו ששבוי בידי מחזיקי הדת, הופך את הציבור החילוני לגוי של שבת של קהילת הקודש הזו. השוטרים צריכים להתבזות במרדף צ'פליני אחרי חבורת המטרדים העקשנית הזאת. קהילת הקודש הזו, על חשבון החמורים החילוניים של המשיח, מצליחה לבנות את מעמדה בקרב שומרי הדת כקנאים שבקנאים. הם הופכים למשאת הנפש ולמודל לחיקוי בקרב אלו שהם קצת פחות קנאים מהם.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714457
צדקת ממני.
עצות לציבור הבריטי
ע"פ ה-PHE המסיכה מומלצת למי שכבר נדבקו בקורונה ודרושה לאנשי צוותים רפואיים או אנשים המטפלים בחולים. לאנשים שעדיין לא נדבקו אין סיבה לחבוש מסיכות.

WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714460
אני חוזר על עצה שנתתי פעם בקשר למניעת שפעת: כשאתם מחוץ לבית השתדלו להפעיל את היד החלשה שלכם כשאתם נוגעים בידיות, לחצנים וכד'. מנסיוני יותר קל להתרגל לזה מאשר לא לגעת בפנים, בהיסח הדעת, ביד הדומינננטית.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714757
אני קצת מאוכזב מהאבולוציה שלא גרמה לנו לרתיעה אינסטינקטיבית מנגיעה בפנים (שלא לדבר על האפשרות שהיא גרמה לנו לנטייה לגעת בפנים בלי תועלת ברורה, אבל מזה אני אזכה אותה מחמת הספק הקלוש). אני יודע שעברו רק מעט מיליוני שנים מאז שנהיינו מסוגלים לזה טכנית, ובכל זאת.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714760
אולי האבולוציה התפתחה בקבוצות קטנות יותר שבהן ניקוי יבחושים ויתושים וסתם לכלוכים מהעיניים האף והפה הרבה יותר חשוב מוירוסים שמתפשטות בערים של מיליוני אנשים.

השערה יותר מרחיקת לכת - בניגוד לאבולוצית יונקים לוקחות לה מאות אלפי דנים לפחות כדי לזוז כזית, אבולוצית הוירוסים מהירה בכמה סדרי גודל. ועל כן, סביר להניח שהוירוסים שהתפתחו כשהאנושות החלה להתגודד בקבוצות של מאות אלפים שמעודדות וירוסים, בכלל לא התקיימו לםני עשרות אלפי שנים.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714761
וסליחה על כל הטייפוס.
מאות אלפי שנים וגו'.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714762
מה זאת אומרת מעט מיליוני שנים? חתולים נוגעים לעצמם בפנים כל הזמן, למעשה הם מבלים חלק לא זניח מזמנם ב”שטיפת” הפנים שלהם באמצעות “ידיים“ לא ממש סטריליות.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714784
מעניין מה חוזק החומרים האנטי-זיהומיים ברוק שלהם.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714794
נסה לשים אלכו-ג'ל על הכפות של החתול שלך בפעם הבאה.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714820
חשבתי על ההיפך: להשתמש ברוק של החתולה שלי במקום אלכוג'ל שאין לי.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714826
טוב שאין לך עטלף מחמד. או עדיף - פרנגולין מחמד.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714773
אני נוגע בפנים כדי להיות בטוח שזה עדיין אני.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714458
לגבי קניות, אני חושב שזה הזמן להשתמש בקנייה מקוונת, שופרסל אונליין וכיוב'.
כמקובל במקומותינו, הנ''ל קרסה מייד עם ה''גשם'' הראשון (בדקתי אתמול). אני חושב שזה לוקח בד''כ יום יומיים להתאושש מהפוגרום. אבל לדעתי יהיה אפשר להשתמש בשירותים האלו. במקרה הגרוע יהיה צורך להמתין כמה ימים לקבלת המשלוח. נשמע פיתרון עדיף על טיול לקניון. גם העלות לא כזו משמעותית.
WHO expert: COVID19 may not pause infections in Summer 714459
אתמול שמעתי ברדיו שהמשלוחים באזור המרכז יגיעו ביום ה’ ובשאר הארץ בימים ג’ או ד’.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים